bliżej przedszkola 1.112 styczeń 2011
100
Przygotowanie do nauki czytania
Zabawy z wyrazami
scenariusze wprowadzające rodziny wyrazów
Ostatni etap Odimiennej Metody Nauki Czytania
– opisany w grudniowym numerze BLIŻEJ PRZED-
SZKOLA – obejmuje przyporządkowanie odpowied-
niego napisu do wszystkiego, co tworzy bliższą i dal-
szą rzeczywistość. „Nazywanie świata”stało się dla
mnie inspiracją do różnorakich działań z dziećmi
i stanowi trzon opracowanego przeze mnie progra-
mu działań edukacyjnych „Zabawy z wyrazami”.
Edyta Kaczanowska
N
iektóre z przedstawionych w ar-
tykule działań nie są dokładnym
odzwierciedleniem metody dok-
tor Ireny Majchrzak, niemniej jednak zo-
stały sprawdzone przeze mnie w prak-
tyce, okazały się skuteczne i ciekawe dla
dzieci. Jesienią wprowadzam zazwyczaj
następujące rodziny wyrazów: „przed-
mioty w sali”, „zabawki”, „pojazdy”,
„części ciała”, „zwierzęta leśne”, „dary
jesiennego parku”, „owoce i warzywa”.
W tym numerze prezentuję własne sce-
nariusze zajęć do wybranych rodzin
wyrazów: „części ciała” oraz „zwierzę-
ta leśne”. Opracowałam je na tyle uni-
wersalnie, że można z nich korzystać
nie tylko jesienią.
Zajęcia prowadziłam w grupie dzieci
zróżnicowanych wiekowo, od 3 do 6
lat, uwzględniając zasadę stopniowa-
nia trudności. Miałam na względzie
również podstawową potrzebę dzieci
– potrzebę ruchu.
Przebieg zajęć przedstawię w formie
zadaniowej, dzięki czemu można bę-
dzie zorientować się, w jaki sposób
kieruję polecenia do dzieci. Tekst za-
znaczony kursywą to moje dodatkowe
uwagi dotyczące realizacji zadań edu-
kacyjnych.
„Moje ciało”
zabawy z wyrazami
Cele ogólne:
o
kształtowanie gotowości do czyta-
nia poprzez czytanie globalne;
o
stwarzanie warunków do aktyw-
ności ruchowej, plastycznej i prze-
jawiania pozytywnych relacji in-
terpersonalnych;
o
utrwalanie orientacji w schemacie
ciała.
Umiejętności dzieci:
o
orientowanie się w schemacie ciała;
o
czytanie globalne nazw części ciała
(dobieranka wyrazowo-obrazko-
wa);
o
rozróżnianie i porównywanie liter
w obrębie wielkich liter drukowa-
nych;
o
odtwarzanie rytmu muzyczno-ru-
chowego oraz piosenki;
o
posługiwanie się ciałem i wyob-
raźnią w działaniu ruchowym;
o
przejawienie pozytywnych inter-
akcji personalnych.
Przestrzeń edukacyjna:
Sala przedszkolna.
Pomoce i przybory:
Nagranie piosenki „Głowa – ramiona”
z repertuaru „Czerwonej straży pożar-
nej”, etykietki z nazwami części ciała
(dwa zestawy), arkusz z konturem syl-
wetki dziecka, nagrania muzyczne do
zabaw ruchowych, szarfy, duża kostka
sześcienna z nazwami części ciała, kół-
ko, plastelina, karty pracy własnego
autorstwa z nazwami części ciała i po-
stacią dziecka, kredki.
Interakcje:
NDZ (1–n), (1–2) DZ DZ (3–4), N
bliżej przedszkola 1.112 styczeń 2011
101
blizejprzedszkola.pl
Komplet książek do nauki czytania Odimienną Metodą Ireny Majchrzak
tylko za 59 zł
W skład kompletu wchodzi podręcznik „Opowieści sowy” część I i II,
ćwiczenia „Gry czytelnicze” część I i II oraz książka „Opowieści ortograficzne”.
Zamówienia przyjmuje sklep BlizejEdukacji.pl, tel. 12 257 43 35, e-mail: sklep@blizejedukacji.pl
Przy zamówieniu minimum 15 kompletów koszty wysyłki pokrywa sprzedawca.
R E K L A M A
DZ DZ (2–n), (1/2 n) DZ DZ (1/2
n), DZ DZ (cała grupa jednocześnie,
pary, każde dziecko po kolei, podział
na dwie równe grupy, każde dziecko
indywidualnie).
Metody:
Czynnościowo-werbalna,
werbalno-
czynnościowa, czynnościowa (inspi-
racja metodą odimienną Ireny Maj-
chrzak).
Przebieg zajęcia:
„Głowa – ramiona”.
Witamy się, po-
kazując wymienione części ciała zgod-
nie z piosenką.
Można wykorzystać nagranie piosen-
ki „Głowa – ramiona” z repertuaru
„Czerwonej straży pożarnej” bądź
innej piosenki nawiązującej do sche-
matu ciała.
„Kontur ciała”.
Połączcie się w pary.
Jedno z was położy się na plecach, a dru-
gie obrysuje palcem kontur kolejno wy-
mienionych części ciała swojego kolegi
(zmiana ról).
„Etykietki do części ciała”.
Dopa-
sujcie odczytane przeze mnie napisy
do właściwych miejsc naszej sylwety
(na dużym arkuszu). Odczytajcie po-
kazywane wyrazy.
Jeśli w grupie jest dziecko uzdolnione
czytelniczo, możemy je poprosić o od-
czytanie nazw i wybranie dzieci, które
dopasują je do właściwych miejsc na-
szej sylwety.
„Etykietka do etykietki”.
Wylosuj-
cie kartonik z nazwą części ciała i od-
szukajcie taki sam na naszej sylwecie
dziecka. Odczytajcie ten napis.
„Przyklejanka”.
Poruszajcie się po
sali, kręcąc ramionami (skacząc jak pa-
jacyki itp.). Na dany znak osoby ozna-
czone czerwonymi szarfami wybiorą
po jednym napisie z nazwą części ciała
z sylwetki dziecka i przyłożą do odpo-
wiedniego miejsca na swoim ciele. Po
odczytaniu wyrazów odłożą je na miej-
sce. Potem to zadanie wykonają osoby
z zielonymi szarfami.
„Sylwetka z napisami”.
Wylepcie pla-
steliną wybrane elementy sylwetki na
arkuszu oraz litery na etykietkach (troje
bądź czworo dzieci zajmuje się wylepia-
niem elementów sylwetki, reszta dostaje
po jednej etykietce). Naklejmy napisy
przy odpowiednich częściach ciała:
Można zaproponować dzieciom inną
formę aktywności plastycznej, np. malo-
wanie farbami sylwetki dziecka oraz liter
na etykietkach. Jeśli w grupie jest dużo
dzieci, można wykonać dwie sylwety.
„Moje ciało”
zajęcia utrwalające
„Napis na ciele”.
Wylosujcie kartonik
z nazwą części ciała, odczytajcie i przy-
łóżcie do właściwego miejsca na swoim
ciele (jeśli to zbyt trudne, możecie po-
szukać takiego samego napisu na zro-
bionej wcześniej sylwecie dziecka).
„Zaczarowane sylwetki”.
Podzielę
was na dwie grupy. Poruszajcie się po
sali między dziećmi stojącymi w taki oto
sposób (np. z ramionami tworzącymi
dach). Na podane hasło każdy zatrzyma
się przy wybranym koledze, podnie-
sie napis leżący obok i dopasuje go do
właściwego miejsca na jego ciele (potem
następuje zmiana ról).
„Prawidłowy napis”.
Sprawdźmy,
komu uda się wyrzucić na kostce na-
pis z nazwą pasującą do części ciała
zaznaczonej kółkiem na sylwetce.
„Litery w napisach”.
Poruszajcie się
po sali z etykietką „przyklejoną” do
właściwej części ciała, na dany znak
połączcie się w pary i sprawdźcie, czy
w „waszych” wyrazach są takie same
litery. Która para chciałaby nam poka-
zać te litery i je nazwać?
„Napisy do części ciała”.
Dołączcie
kolejne nazwy na otrzymanej karcie pra-
cy do właściwych części ciała sylwetki
dziecka. Pokolorujcie kredkami postać.
Opracowaną przeze mnie kartę pracy
prezentowałam w poprzednim artykule.
„Zwierzęta leśne”
zabawy z wyrazami
Cele ogólne:
o
kształtowanie gotowości do czyta-
nia poprzez czytanie globalne;
o
stwarzanie warunków do ekspresji
ruchowej i aktywności plastycznej;
o
utrwalanie wiadomości na temat
fauny leśnej.
Umiejętności dzieci:
o
rozróżnianie wybranych zwierząt
leśnych i ich cech charakterystycz-
nych;
o
czytanie globalne nazw wybranych
zwierząt leśnych (głównie dobie-
ranka wyrazowo-obrazkowa);
o
rozróżnianie i porównywanie wiel-
kich liter drukowanych;
o
odtwarzanie rytmu muzyczno-ru-
chowego;
o
posługiwanie się ciałem i wyob-
raźnią w działaniu ruchowym;
o
posługiwanie się liczebnikami głów-
nymi.
Przestrzeń edukacyjna:
Sala przedszkolna.
Pomoce i przybory:
Rymowane zagadki o leśnych zwie-
rzętach, ilustracje wybranych leśnych
zwierząt, etykietki z nazwami wybra-
nych leśnych zwierząt (dwa zestawy),
pacynki wiewiórki i jeża (bądź sylwety),
nagranie muzyczne utworu Edwarda
Griega „W grocie króla gór”, nagrania
muzyczne do zabaw ruchowych, ko-
szyczek, dywanik, kartoniki i wizerunki
orzeszków z literami alfabetu rucho-
mego, karty pracy własnego autorstwa
z nazwami leśnych zwierząt oraz ich po-
staciami, ilustracje leśnych zwierząt do
kolorowania, kredki świecowe i ołów-
kowe, kule z gazet jako kamienie, wizy-
tówki dzieci na „Liście obecności”.
bliżej przedszkola 1.112 styczeń 2011
102
Przygotowanie do nauki czytania
Już za miesiąc:
Zimowe gry i zabawy
wprowadzające rodziny wyrazów.
Edyta Kaczanowska – nauczyciel dyplomowany z 10-letnim
stażem pracy, prowadzi grupę 3-6-latków w Przedszkolu Miejs-
kim nr 20 w Łodzi.
Ukończyła studia podyplomowe z zakresu Edukacji Elementa-
rnej, współpracuje z Łódzkim Centrum Doskonalenia Nauczycieli
i Kształcenia Praktycznego jako prowadząca warsztaty szkole-
niowe i modelowe zajęć edukacyjnych dla nauczycieli.
Interakcje:
NDZ (1–n), (1–2) DZ DZ (3–4),
NDZDZ (2–n), DZ DZ (cała grupa
jednocześnie, pary, każde dziecko po
kolei, każde dziecko indywidualnie).
Metody:
Czynnościowo-werbalna, werbalno-
czynnościowa, czynnościowa (inspi-
racja metodą odimienną Ireny Maj-
chrzak).
Przebieg zajęcia:
„Zagadki o zwierzętach”.
Posłuchaj-
cie zagadek z koszyczka wiewiórki Ru-
dzi i odgadnijcie, o jakich leśnych zwie-
rzętach mowa. Kto chciałby odszukać
„kryjówki” tych zwierząt? (ilustracje
umieszczone w wybranych miejscach
sali).
Zagadki odczytuje nauczycielka lub u-
zdolnione czytelniczo dziecko. Jeśli nie
wprowadziliśmy rodziny wyrazów jesie-
nią, to nic nie stoi na przeszkodzie, by
zrobić to zimą. Wówczas możemy na-
wiązać do zwierząt, które zapadają w sen
zimowy. Wiewiórka, jak wiemy, nie za-
sypia w zimie (niekiedy tylko zapada na
kilka dni w stan odrętwienia, podczas
którego temperatura jej ciała obniża
się o kilka stopni). Będzie zatem mogła
„przedstawić” swoje zagadki także zimą.
Temat „zwierzęta leśne” można również
omawiać wiosną.
„Rudzia etykietuje zwierzęta”.
Po-
móżmy wiewiórce Rudzi dopasować
właściwe podpisy do jej leśnych zna-
jomych. Odczytajcie wspólnie kolejne
wyrazy.
„Podpisy”.
Poruszajcie się po na-
szym lesie, naśladując skradające się
lisy, zgodnie z rytmem muzyki (muzyka
Edwarda Griega). Podczas pauzy każdy
stanie przy jednej ilustracji z podpisem
i odczyta nazwę zwierzęcia.
Po pierwszym odczytaniu podpisów
nauczycielka odwraca kilka ilustra-
cji. Przed ostatnią rundką czytania
wszystkie ilustracje są już zakryte:
„Wyrazy zebrane przez jeżyka”.
Wylosujcie kartonik z nazwą leśnego
zwierzęcia z koszyczka jeżyka Igiełki.
Dopasujcie odczytany wyraz do właś-
ciwej ilustracji i policzcie, ile liter jest
w tym napisie.
„Poszukiwanie liter”.
Odszukajcie
wśród liter na dywaniku jedną z liter ze
swojego imienia. Jak nazywa się ta lite-
ra? Wskażcie nazwę zwierzęcia, w któ-
rej ona występuje. Odczytajcie wskaza-
ny wyraz (bądź wyrazy).
Dziecko może przypomnieć sobie litery
imienia dzięki „Liście obecności” za-
wieszonej w widocznym miejscu.
„Album leśnych zwierząt”.
Wybierz-
cie kolejno po jednej ilustracji leśnych
zwierząt. Następnie odszukajcie właści-
wy podpis do wybranego obrazka. Uży-
wając flamastra, obrysujcie po śladzie
wszystkie litery na etykietce (możecie
je też pokolorować). Pokolorujcie kred-
kami świecowymi bądź pastelowymi
wizerunek zwierzęcia. Naklejcie wyraz
na dole (lub górze) ilustracji:
„Zwierzęta leśne”
zajęcia utrwalające
„Jeżyk zamienia podpisy”.
Przyj-
rzyjcie się uważnie podpisom pod ilu-
stracjami leśnych zwierząt. Znajdźcie
dwa zwierzęta, które mają zamienione
podpisy. Umieśćmy etykietki na właś-
ciwych miejscach. Zamknijcie oczy,
a jeżyk Igiełka znów zrobi psikusa, za-
mieniając podpisy.
„Leśniczy”.
Poruszajcie się po sali
jak leśniczy z lornetką. Podczas prze-
rwy w muzyce zatrzy-
majcie się przy ilustracji
zwierzęcia z podpisem
i odczytajcie wyraz (dla
utrudnienia – w trakcie
trwania zabawy będą
stopniowo zakrywane
kolejne ilustracje).
„Jakie zwierzę poszło?”.
Ustalmy,
które zwierzęta pojawią się na polanie.
Zapamiętajcie etykietki z ich nazwami.
Zamknijcie na chwilkę oczy, a potem
odgadnijcie, którego zwierzęcia nie ma
już na polanie (schowana etykietka).
W tej zabawie użyte są same etykietki.
„Zające szukają napisu”
. Zamień-
cie się w zające przeskakujące przez
kamienie (zgodnie z rytmem muzyki).
Na dany znak odszukajcie pod swoim
kamieniem napis i sprawdźcie, czy pa-
suje do zwierzęcia, które pojawiło się na
polanie (ilustracja).
„Orzeszki z literami”.
Sprawdźmy,
jakie litery ukryły się w orzeszkach ze-
branych w koszyczku Rudzi. Jak myśli-
cie, jaką nazwę zwierzęcia da się z nich
ułożyć?
„Leśny obrazek z napisami”.
Wy-
tnijcie otrzymane wyrazy, odczytajcie
i naklejcie przy właściwych wizerun-
kach zwierząt na ilustracji. Następnie
pokolorujcie litery w wyrazach i to, co
jest na obrazku:
Bibliografia do całego cyklu:
Kamińska K., Nauka czytania dzieci w wieku
przedszkolnym, Warszawa 1999.
Majchrzak I., Wprowadzanie dziecka w świat pis-
ma, Warszawa 1995, wyd. II Warszawa 1999.
Majchrzak I., Gry czytelnicze, część 1 i 2, MAC
Edukacja, 2005.
Majchrzak I., Meksykańska wioska – gra czytelnic-
za, DIDASKO.
Majchrzak I., Nazywanie świata – gra słowno-ob-
razkowa, DIDASKO.
Majchrzak I., Opowieści sowy, część 1 i 2, MAC
Edukacja, 2005.