background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 

 
Elżbieta Ambroziak 
Sylwia Janiak 
 

 

 
 

 
 
 
 

Prowadzenie promocji zdrowia i profilaktyki 
322[12].O1.04 

 
 
 
 
 
Poradnik dla nauczyciela  
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

Wydawca 

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci:  
mgr Adam Zborowski 
lek. med. Paweł Szymczyk 
 
 
Opracowanie redakcyjne:  
mgr Elżbieta Ambroziak 
 
 
 
Konsultacja:  
mgr Ewa Kawczyńska-Kiełbasa 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  322[12].O1.04 
„Prowadzenie  promocji  zdrowia  i  profilaktyki”,  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu technik masażysta. 
  
 
 

 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI  

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1.  Zdrowie-podstawowe pojęcia 

11 

5. 1. 1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Powstawanie i szerzenie się chorób 

13 

5. 2. 1. Ćwiczenia 

13 

5.3. Profilaktyka i promocja zdrowia 

15 

5. 3. 1. Ćwiczenia 

15 

5.4. Ogólne zasady sanitarno-epidemiologiczne w pracy technika masażysty 

17 

5. 4. 1. Ćwiczenia 

17 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

19 

7.  Literatura 

31 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE 
 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela,  który  będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik masażysta. 

W poradniku zamieszczono: 

– 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

– 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

– 

przykładowe scenariusze zajęć, 

– 

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania–
uczenia się oraz środkami dydaktycznymi, 

– 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego, 

– 

literaturę. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania, np. samokształcenia, metody 
projektu, dyskusja dydaktyczna, analizy przypadku. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 

 

 
Schemat układu jednostek modułowych 

 

322[12].O1.01 

Stosowanie przepisów bezpieczeństwa  

i higieny pracy 

322[12].O1.02 

Stosowanie przepisów prawa i zasad 

ekonomiki  w ochronie zdrowia 

 

322[12].O1.03 

Nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów 

społecznych 

322[12].O1.04 

Prowadzanie promocji zdrowia 

i profilaktyki 

322[12].O1.05

 

Charakteryzowanie budowy i czynności 

organizmu człowieka 

 

322[12].O1.06

 

Analizowanie zaburzeń w funkcjonowaniu 

organizmu człowieka 

 

322[12].O1. 

Podstawy działalności zawodowej 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.

 

WYMAGANIA WSTĘPNE  

 
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

 

– 

pracować samodzielnie i systematycznie, 

– 

aktywnie korzystać z różnych źródeł informacji, w tym z Internetu, 

– 

posługiwać  się  różnymi  programami  komputerowymi,  szczególnie  do  edycji  tekstu 
i wykonywania prezentacji multimedialnych, 

– 

stosować się do przepisów bhp w wymaganym zakresie, 

– 

uczestniczyć w przedsięwzięciach dotyczących promocji zdrowia w swoim środowisku, 

– 

planować i organizować własną pracę, 

– 

współpracować w zespole. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. 

 

CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

posłużyć się podstawową terminologią z zakresu medycyny zapobiegawczej,  

– 

wyjaśnić rolę medycyny zapobiegawczej w ochronie i promocji zdrowia, 

– 

wyjaśnić pojęcie i przedstawić koncepcje zdrowia w medycynie, 

– 

scharakteryzować czynniki wpływające na stan zdrowia jednostki i zbiorowości, 

– 

określić  wpływ  czynników  środowiskowych  na  zdrowie  człowieka  i  powstawanie 
chorób,  

– 

określić podstawowe wymagania higieniczno-zdrowotne wobec środowiska,  

– 

określić przyczyny powstawania i drogi szerzenia się chorób, 

– 

wyjaśnić pojęcia epidemiologii i scharakteryzować łańcuch epidemiologiczny, 

– 

scharakteryzować zachowania zdrowotne sprzyjające i zagrażające zdrowiu, 

– 

wyjaśnić pojęcia: promocja zdrowia, wychowanie zdrowotne, edukacja zdrowotna, 

– 

scharakteryzować strategię promocji zdrowia,  

– 

podjąć działania promujące zdrowie, 

– 

dobrać i zastosować formy, metody i materiały pomocnicze w edukacji zdrowotnej, 

– 

wyjaśnić pojęcie profilaktyki i jej znaczenie dla współczesnej koncepcji zdrowia,  

– 

scharakteryzować fazy profilaktyki,  

– 

dobrać kierunki i metody działań profilaktycznych, 

– 

wyjaśnić pojęcia: higiena, aseptyka, antyseptyka, dezynfekcja, sterylizacja, 

– 

wyjaśnić znaczenie przestrzegania higieny dla zdrowia człowieka, 

– 

zastosować zasady aseptyki i antyseptyki, 

– 

określić  podstawowe  wymagania  sanitarno-higieniczne  obowiązujące  w  gabinetach 
masażu,  

– 

zapobiec występowaniu zakażeń szpitalnych, 

– 

zastosować obowiązujące procedury postępowania z odpadami medycznymi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 
 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca    

 

 

 

Modułowy program nauczania:  Technik masażysta 322[12] 
Moduł:   

 

 

 

 

 

Podstawy działalności zawodowej 322[12].01 

Jednostka modułowa: 

 

 

Prowadzenie promocji zdrowia i profilaktyki 322[12].O1.04 

Temat:   Działania i projekty społeczne i zinstytucjonalizowane, promujące zdrowie 

Cel ogólny:  Przeanalizować formy, techniki i zakres działań promujących zdrowie. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
– 

sprawnie posłużyć się Internetem w celu wszechstronnego wyszukania i zweryfikowania 
informacji, 

– 

określić rodzaje i metody działań promujących zdrowie, 

– 

określić skuteczność realizacji Narodowego Programu Zdrowia. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 
– 

wykład, 

– 

dyskusja dydaktyczna, 

– 

ćwiczenia. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów:
 
– 

praca indywidualna, 

– 

praca w zespole, 

– 

praca w grupie. 

 
Czas: 
2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne:  
– 

poradnik dla ucznia, 

– 

pełny tekst Narodowego Programu Zdrowia, 

– 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu. 

 
Zadanie dla ucznia:  
Przedstaw projektowane i realizowane w Polsce formy działań promujących zdrowie. 
 
Przebieg zajęć 
Faza pierwsza  
1)  nauczyciel omawia temat, cel lekcji i zadanie dla uczniów. 
2)  nauczyciel prowadzi wykład na temat istoty, zadań i celów promocji zdrowia, wskazując 

na związek pojęcia „promocja zdrowia” ze współczesną koncepcją zdrowia, 

3)  uczniowie  analizują  tekst  Narodowego  Programu  Zdrowia  w  celu  ustalenia  kierunku, 

zakresu i priorytetów w zakresie promocji zdrowia, 

4)  uczniowie  w  dyskusji  omawiają  możliwe  sposoby  realizowania  działań  promujących 

zdrowie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Faza druga  
1)  uczniowie w zespołach przeszukują zasoby Internetu, 
2)  zespoły przedstawiają wynik pracy, omawiając wybrane projekty, 
3)  grupa weryfikuje informacje, ustalając formy i sposoby realizowania zadań promujących 

zdrowie. 

 
Zakończenie zajęć 
– 

nauczyciel ocenia wykonanie zadania, podsumowuje wnioski. 

– 

uczniowie w wypowiedziach oceniają przydatność zadania i jego atrakcyjność. 

 
Praca domowa  

Sporządź 

zestawienie 

postaci 

tabeli, 

którym 

zapiszesz 

informacje 

o osobach/instytucjach,  które  podejmują  działania  promujące  zdrowie,  osobach  do  których 
działania  sa  kierowane,  formach  i  metodach  realizacji,  rezultatach  w  przypadku  działań 
zakończonych. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowa ankieta ewaluacyjna dotycząca realizacji zajęć oraz nabytych umiejętności. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca:   

 

 

 

Modułowy program nauczania:  Technik masażysta 322[12] 
Moduł:   

 

 

 

 

 

Podstawy działalności zawodowej 322[12].01 

Jednostka modułowa: 

 

 

Prowadzenie promocji zdrowia i profilaktyki 322[12].O1.04 

Temat:   Działania promujące zdrowie w lokalnym środowisku. 

Cel ogólny:   Opracować i wdrożyć projekt promujący zdrowie. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
– 

opracować plan działania, 

– 

przygotować środki do jego realizacji, 

– 

zaktywizować odpowiednie władze do wsparcia projektu, 

– 

przeprowadzić zadanie, 

– 

ocenić swoje mocne i słabe strony we wszystkich fazach wykonywania zadania. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 
– 

metoda projektu, 

– 

burza mózgów, 

– 

dyskusja. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów:
 
– 

praca indywidualna, 

– 

praca w parach. 

 
Czas: 
2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne:  
– 

poradnik dla ucznia, 

– 

środki zaproponowane przez uczniów. 

 
Zadanie dla ucznia 

Opracuj  i  przeprowadź  działanie  promujące  zdrowie  dla  wybranej  grupy  w  twoim 

środowisku. 
 
Przebieg zajęć:  
Faza pierwsza:  
1)  nauczyciel omawia temat, cel lekcji i zadanie dla uczniów, 
2)  uczniowie  w  trakcie  „burzy  mózgów”  ustalają  zadania:  grupę  docelową,  czynnik 

zdrowotny jako priorytet, formy, metody i środki potrzebne do wykonania zadania, 

3)  nauczyciel konsultuje projekt. 
 
Faza druga 
1)  uczniowie realizują zadanie. 
 
Zakończenie zajęć 
1)  uczniowie oceniają realizacje zadania, konfrontują wynik z założonym planem. Wskazują 

trudności w przeprowadzeniu zadania, ustalają wnioski końcowe, 

2)  nauczyciel  podsumowuje zajęcia, ocenia wykonanie zadania. Omawia  błędy  popełnione 

przez uczniów, wskazuje aspekty pozytywne, 

3)  uczniowie w wypowiedziach oceniają przydatność zadania i jego atrakcyjność. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Praca domowa  

Napisz  notatkę,  w  której  dokonasz  oceny  swoich  mocnych  i  słabych  punktów,  które 

zauważyłeś w trakcie realizacji projektu. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowa ankieta ewaluacyjna dotycząca realizacji zajęć oraz nabytych umiejętności. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5.  ĆWICZENIA 

 

 

5.1.  Zdrowie – podstawowe pojęcia 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Przygotuj  i  przeprowadź  w  grupie  dyskusję  na  temat  znaczenia  promocji  zdrowia  we 

współczesnej koncepcji zdrowia. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać dostępne źródła informacji.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  przeanalizować odpowiedni fragment materiału nauczania w poradniku dla ucznia,  
2)  zaplanować przebieg i argumenty do dyskusji, 
3)  wyszukać materiały uzupełniające w Internecie,  
4)  wziąć udział w dyskusji, 
5)  sformułować wnioski. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie 

– 

dyskusja dydaktyczna. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

poradnik dla ucznia, 

– 

stanowisko komputerowe z odpowiednim oprogramowaniem i dostępem do Internetu. 

 
Ćwiczenie 2  

Porównaj  różne  koncepcje  zdrowia  i  uzasadnij  ich  przydatność  dla  współczesnych 

społeczeństw. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać dostępne źródła informacji.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować odpowiedni fragment materiału nauczania w poradniku dla ucznia,  
2)  przeanalizować różne koncepcje zdrowia, 
3)  uzasadnić zastosowanie każdej koncepcji, 
4)  zaprezentować i przeanalizować efekt pracy w grupie.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie, 

– 

dyskusja dydaktyczna. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

poradnik dla ucznia, 

– 

materiały dydaktyczne dotyczące koncepcji zdrowia. 
 

Ćwiczenie 3 

Oceń  wpływ  zanieczyszczenia  środowiska  naturalnego  w  twoim  regionie  na  zdrowie 

mieszkańców. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać dostępne źródła informacji.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wyszukać potrzebne informacje w różnych źródłach, w tym w Internecie, 
2)  przeanalizować stan środowiska w regionie, 
3)  określić wpływ zanieczyszczeń na zdrowie, 
4)  napisać raport, 
5)  zaprezentować efekt pracy w grupie,  
6)  porównać raport z pracami innych uczniów. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie, 

– 

dyskusja. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

poradnik dla ucznia, 

– 

stanowisko komputerowe z odpowiednim oprogramowaniem i dostępem do Internetu, 

– 

materiały informacyjne dotyczące zanieczyszczeń środowiska w regionie. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2.  Powstawanie i szerzenie się chorób 
 

5.2.1. Ćwiczenia  

 

Ćwiczenie 1  

Na  podstawie  analizy  swojego  trybu  życia  oceń  czy  jesteś  narażony  na  zakażenie 

chorobami  zakaźnymi.  Wskaż  sposoby,  które  stosujesz,  by  się  przed  nimi  zabezpieczyć  lub 
ustal,  jakie  podejmiesz  działania,  by  uniknąć  zakażenia.  Sporządź  długofalowy  plan 
profilaktyki  przed  zakażeniem,  obejmujący  zarówno  działalność  zawodową,  jak  i  życie 
prywatne. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać dostępne źródła informacji.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować odpowiedni fragment materiału nauczania w poradniku dla ucznia,  
2)  przeanalizować swój tryb życia pod względem narażenia na zakażenie, 
3)  wskazać działanie zapobiegające zakażeniom, 
4)  sporządzić plan profilaktyki, 
5)  omówić wnioski w grupie. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie, 

– 

dyskusja dydaktyczna. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

poradnik dla ucznia, 

– 

materiały do pisania lub stanowisko komputerowe z odpowiednim oprogramowaniem.  

 

Ćwiczenie 2  

Opracuj  ulotkę  informacyjną  dla  młodzieży  szkolnej,  na  temat  sposobów  zapobiegania 

chorobom zakaźnym. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać dostępne źródła informacji.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować odpowiedni fragment materiału nauczania w poradniku dla ucznia,  
2)  przygotować materiały informujące o sposobach zapobiegania chorobom zakaźnym, 
3)  opracować i sporządzić ulotkę, 
4)  wraz z grupą ocenić efekty pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie, 

– 

dyskusja dydaktyczna. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

poradnik dla ucznia, 

– 

materiały do pisania lub stanowisko komputerowe z odpowiednim wyposażeniem. 
 

Ćwiczenie 3 

Opracuj  poradnik  na  temat  procedur  jakie  powinien  stosować  masażysta,  aby 

zabezpieczyć się w trakcie wykonywania pracy przed zakażeniem chorobą zakaźną. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać dostępne źródła informacji.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować odpowiedni fragment materiału nauczania w poradniku dla ucznia,  
2)  określić procedury zabezpieczania się przed zakażeniem chorobą zakaźną, 
3)  opracować i sporządzić poradnik, 
4)  wraz z grupą ocenić efekty pracy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie, 

– 

pokaz. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

poradnik dla ucznia, 

– 

materiały do pisania lub stanowisko komputerowe z odpowiednim wyposażeniem. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.3.  Profilaktyka i promocja zdrowia

 

 
5.3.1. Ćwiczenia

 

 

 

Ćwiczenie 1  

Dokonaj  analizy  swojej  postawy  wobec  zasad  wychowania  zdrowotnego.  Określ,  które 

z nich wdrażasz, a które pomijasz. Ustal, jaki może  mieć to wpływ na  stan twojego zdrowia 
w przyszłości.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać dostępne źródła informacji.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować odpowiedni fragment materiału nauczania w poradniku dla ucznia, 
2)  dokonać analizy swojej postawy wobec wychowania zdrowotnego, 
3)  określić wpływ wdrażania zasad na stan zdrowia, 
4)  wziąć udział w dyskusji, 
5)  sformułować wnioski. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie,  

– 

dyskusja dydaktyczna. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

poradnik dla ucznia, 

– 

papier formatu A3, 

– 

pisaki.  
 

Ćwiczenie 2 

Przeanalizuj tryb życia członków swojej rodziny. Ustal, czy jest on prozdrowotny, określ 

program  naprawy  lub aktywizacji. Sporządź propozycje  zaleceń dotyczące diety, aktywności 
fizycznej, badań kontrolnych.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać dostępne źródła informacji.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować odpowiedni fragment materiału nauczania w poradniku dla ucznia, 
2)  przeanalizować tryb życia członków rodziny, 
3)  określić program naprawy lub aktywizacji trybu życia, 
4)  sformułować wnioski i zaprezentować je na forum grupy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie, 

– 

instruktaż. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

poradnik dla ucznia, 

– 

papier formatu A3, 

– 

pisaki.  

 
Ćwiczenie 3  

Przeanalizuj  zachowania  antyzdrowotne  swoje  i  swoich  kolegów/koleżanek.  Zaplanuj 

dyskusję  i  przedstaw  argumenty  na  temat wpływu  palenia tytoniu  i  innych  nałogów,  na  stan 
zdrowia. Utwórz plan wspomagający zaprzestanie palenia papierosów, nadużywaniu alkoholu 
i innych szkodliwych substancji.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać dostępne źródła informacji.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

 

1)  przeanalizować odpowiedni fragment materiału nauczania w poradniku dla ucznia, 
2)  zaplanować dyskusję i argumenty na temat wpływu nałogów na stan zdrowia, 
3)  opracować plan wspomagający rezygnację z nałogów, 
4)  wziąć udział w dyskusji, 
5)  sformułować wnioski. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

metaplan, 

– 

dyskusja dydaktyczna. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

poradnik dla ucznia, 

– 

papier formatu A3, 

– 

pisaki.  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5.4.   Ogólne  zasady  sanitarno-epidemiologiczne  w  pracy  technika 

masażysty

 

 
5.4.1.  Ćwiczenia  

 

Ćwiczenie 1  

Opracuj  listę  wymagań,  jakie  powinno  spełniać  pomieszczenie  przeznaczone  na 

samodzielny gabinet masażu, zlokalizowany poza większym zakładem opieki zdrowotnej. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać dostępne źródła informacji.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować odpowiedni fragment materiału nauczania w poradniku dla ucznia, 
2)  opracować listę wymagań,  
3)  porównać swoją pracę z pracą innych uczniów, 
4)  zaprezentować listę na forum grupy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie,  

– 

dyskusja dydaktyczna. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

poradnik dla ucznia,  

– 

materiały do pisania, 

– 

papier formatu A3. 

 
Ćwiczenie 2  

Scharakteryzuj  ergonomiczne  stanowisko  pracy  w  gabinecie  masażu.  Zaprezentuj 

prawidłową postawę. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać dostępne źródła informacji.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić zasady ergonomiczne stanowiska prac w gabinecie masażu, 
2)  wskazać części ciała masażysty narażone na niebezpieczeństwa, 
3)  zaprezentować prawidłową postawę. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie,  

– 

pokaz z instruktażem. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

wyposażenie gabinetu masażu z profesjonalnym stołem. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Ćwiczenie 3  

Opracuj  instrukcję  postępowania  z  odpadami  medycznymi  i  innymi,  które  powstają 

w wyniku pracy  wykonywanej  w  samodzielnym,  małym  gabinecie  masażu  umiejscowionym 
w wydzielonej części prywatnego mieszkania. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać dostępne źródła informacji.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:

 

1)  przeanalizować odpowiedni fragment materiału nauczania w poradniku dla ucznia, 
2)  przeanalizować treść odpowiednich przepisów prawnych, 
3)  sporządzić instrukcję, 
5)  przedstawić i przeanalizować efekt pracy w grupie. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia,  

– 

dyskusja dydaktyczna.  
 
Środki dydaktyczne:  

– 

rozporządzenie w sprawie postępowania z odpadami medycznymi, 

– 

poradnik dla ucznia, 

– 

papier A4, 

– 

pisaki. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „  Prowadzenie  promocji 
zdrowia i profilaktyki” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

– 

zadania 1, 3, 5, 6, 7, 8, 9, 11, 12, 13, 16, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

– 

zadania 2, 4, 10, 14, 15, 17 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

– 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

– 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 
Klucz  odpowiedzi:  1.  a,  2.  c,  3.  a,  4.  c,  5.  a,  6.  d,  7.  b,  8.  c,  9.  d,  10.  a,  11.  c, 
12. a, 13. c, 14. d, 15. b, 16. c, 17. b, 18. a, 19. a, 20. a. 
 
Plan testu 
 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Zidentyfikować zadania medycyny 
zapobiegawczej 

Porównać promocję zdrowia i profilaktykę 

PP 

Rozpoznać elementy środowiska 
indywidualnego 

Zanalizować wpływ działania pola 
magnetycznego na zdrowie człowieka 

PP 

Zdefiniować epidemiologię jako naukę 

Zdefiniować pojęcie „pandemia” 

Wymienić ogniwa łańcucha 
epidemiologicznego 

Rozpoznać czynnik powodujący zakażenie 

Określić kategorie osób podatnych na 
zakażenia szpitalne 

10  Określić związek uzależnień z podatnością na 

zakażenia 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

11  Określić źródło zakażeń w obrębie układu 

moczowego 

12  Scharakteryzować zadania promocji zdrowia 

13  Zdefiniować podmiot edukacji zdrowotnej 

14  Określić zadania profilaktyki 

PP 

15  Zastosować przepisy prawa dotyczące 

wyposażenia gabinetu 

PP 

16  Rozpoznać przepis bhp dotyczący oświetlenia 

17  Dobrać sposób terapii do schorzenia 

PP 

18  Rozpoznać pojęcie „aseptyka” 

19  Scharakteryzować zakres stosowania aseptyki 

20  Rozpoznać zadania masażysty 

 
 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi.  

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH  

 
1.  Medycyna zapobiegawcza jest 

a)  istotnym narzędziem realizacji założeń zdrowia publicznego. 
b)  działem fizjologii człowieka. 
c)  nauką zajmującą się leczeniem uzależnień. 
d)  inną nazwą dla wychowania zdrowotnego.  

 
2.  Profilaktyka i promocja zdrowia 

a)  są tą samą dziedziną nauki.  
b)  są synonimami. 
c)  dotyczą zdrowia lub choroby. 
d)  nie dotyczą pacjentów. 
 

3.  Do środowiska indywidualnego jednostki nie zalicza się 

a)  środowiska społecznego. 
b)  czynników związanych z pozycją społeczno-zawodową. 
c)  zachowań o znaczeniu zdrowotnym. 
d)  czynników wpływających na zachowania o znaczeniu zdrowotnym. 

 
4.  Zaburzenie erytropoezy może być spowodowane 

a)  niskim stężeniem fluoru w pożywieniu. 
b)  promieniowaniem UV. 
c)  długotrwałym działaniem pola magnetycznego. 
d)  hałasem poniżej 30 dB. 
 

5.  Nauką zajmującą się badaniem zaburzeń zdrowia populacji jest 

a)  epidemiologia. 
b)  edukacja zdrowotna. 
c)  wychowanie zdrowotne. 
d)  promocja zdrowia. 
 

6.  Pandemia to 

a)  nagłe rozprzestrzenianie się choroby na określonym terenie. 
b)  pojedyncze, powtarzające się z różną częstością zachorowania na określone choroby. 
c)  nauka zajmująca się szerzeniem się chorób zakaźnych. 
d)  pojawienie się zachorowań w skali globalnej. 

 
7.  Łańcuch epidemiologiczny obrazuje 

a)  niewydolność układów organizmu człowieka. 
b)  etapy szerzenia się procesu zakażenia. 
c)  zakażenia nabyte podczas pobytu w szpitalu. 
d)  środowisko bytowania czynnika etiologicznego. 
 

8.  Zakażenie endogenne jest wywołane przez 

a)  kontakt z personelem medycznym. 
b)  zakażone preparaty lecznicze. 
c)  translokację flory fizjologicznej. 
d)  transfuzje krwi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

9.  Zakażenia szpitalne dotyczą 

a)  tylko pacjentów. 
b)  tylko personelu. 
c)  pacjentów i personelu. 
d)  pacjentów, personelu i innych osób przebywających w szpitalu. 
 

10.  Uzależnienie od alkoholu i/lub narkotyków 

a)  jest czynnikiem usposabiającym do zakażeń szpitalnych. 
b)  jest bez wpływu na zakażenia szpitalne. 
c)  wywołuje choroby zakaźne. 
d)  jest źródłem zakażenia. 
 

11.  Cewnikowanie pęcherza 

a)  nie zwiększa ryzyka zakażeń układu moczowego. 
b)  stanowi 40% zakażeń układu moczowego. 
c)  jest najczęstszym źródłem zakażeń szpitalnych układu moczowego. 
d)  stanowi 10% zakażeń układu moczowego. 
 

12.  Promocja zdrowia 

a)  jest zadaniem ogólnospołecznym. 
b)  jest zadaniem wyłącznie władz.  
c)  dotyczy wyłącznie personelu medycznego. 
d)  dotyczy wyłącznie pojedynczych osób. 
 

13.  Edukacja zdrowotna 

a)  jest tym samym co wychowanie zdrowotne. 
b)  dotyczy wyłącznie młodzieży szkolnej. 
c)  jest procesem dotyczącym całego społeczeństwa. 
d)  dotyczy wyłącznie środowisk patologicznych. 
 

14.  Celem II fazy profilaktyki jest 

a)  stworzenie wzorców zdrowego stylu i pracy. 
b)  zahamowanie postępów choroby.  
c)  przeciwdziałanie nawrotom choroby i zapobieganie powikłaniom. 
d)  wczesne wykrycie choroby i jej leczenie. 
 

15.  Wyposażenie gabinetu technika masażysty 

a)  może być dowolne. 
b)  musi być zgodne z przepisami. 
c)  może być zgodne z przepisami. 
d)  musi zawierać lampy opalające. 
 

16.  Wskaźnik oświetlenia dziennego w gabinecie masażu 

a)  wynosi zawsze 75 Lux. 
b)  stanowi 10% powierzchni podłogi. 
c)  jest stosunkiem powierzchni okien do powierzchni podłogi. 
d)  zależy od upodobań pacjentów. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

17.  Pacjent z żylakami podudzi 

a)  powinien być intensywnie masowany. 
b)  nie powinien być masowany. 
c)  powinien być masowany w obrębie zmian chorobowych. 
d)  powinien być masowany z pominięciem żylaków. 
 

18.  Dążeniem do jałowości jest 

a)  aseptyka. 
b)  antyseptyka. 
c)  odkażanie. 
d)  wyjaławianie. 

 
19.  Antyseptyka jest przeprowadzana na 

a)  skórze człowieka. 
b)  przedmiotach. 
c)  sprzętach i urządzeniach. 
d)  dowolnym obszarze. 
 

20.  Promocja zdrowia 

a)  jest jednym z zadań technika masażysty. 
b)  nie dotyczy pracy w gabinecie masażu. 
c)  nie ma związku z pracą masażysty. 
d)  jest obowiązkiem masażysty, o ile pracodawca to zlecił. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko............................................................................... 
 

Prowadzenie promocji zdrowia i profilaktyki 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 
 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

Test 2 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

  „

Prowadzenie  promocji 

zdrowia i profilaktyki” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 3, 4, 8, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 17, 19 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 5, 6, 7, 9, 16, 18, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  6  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi1. d, 2. a, 3. c, 4. c, 5. b, 6. b, 7. c, 8. c, 9. a, 10. b, 11. d, 
12. b, 13. a, 14. c, 15. a, 16. b, 17. a, 18. d, 19. d, 20. a. 
 
Plan testu 
 

Nr 
zad. 

Cel

.

operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia)  

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Scharakteryzować profilaktykę zdrowia 

Rozróżnić promocję zdrowia i profilaktykę 

Scharakteryzować współczesną koncepcję 
zdrowia 

Wymienić rodzaje zachowań zdrowotnych 

Określić wpływ funkcjonowania ochrony 
zdrowia na stan zdrowia społeczeństwa 

PP 

Ocenić wpływ czynnika środowiskowego na 
zdrowie 

PP 

Przewidzieć wpływ metali ciężkich na zdrowie 

PP 

Rozpoznać wpływ hałasu na zdrowie 

Ocenić skutek podlegania wibracji 

PP 

10  Zidentyfikować pojęcie ”dysfunkcjonalność” 

11  Zdefiniować pojęcie ”etiologia” 

12  Sklasyfikować choroby na podstawie ich 

etiologii 

13  Rozpoznać ogniwa łańcucha 

epidemiologicznego 

14  Zdefiniować pojęcie ”rezerwuar” 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

15  Zidentyfikować drogi zakażenia 

16  Określić źródła zakażenia 

PP 

17  Określić zadania Narodowego Programu Zdrowia 

18  Zanalizować Narodowy Program Zdrowia 

PP 

19  Wymienić cele profilaktyki 

20  Scharakteryzować standaryzowany pomiar 

ciśnienia krwi 

PP 

 
Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi.  

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH  

 
1.  Profilaktyka zdrowia populacji jest obszarem działania 

a)  medycyny pracy. 
b)  rehabilitacji. 
c)  epidemiologii. 
d)  medycyny zapobiegawczej. 
 

2.  Profilaktyka i promocja zdrowia 

a)  są różnymi pojęciami. 
b)  są tym samym pojęciem. 
c)  dotyczą różnych grup populacji. 
d)  dotyczą profilaktyki chorób układu nerwowego. 

 
3.  Pojecie „dobrostanu” jest charakterystyczne dla 

a)  socjomedycznej koncepcji zdrowia. 
b)  egzystencjalnej koncepcji zdrowia. 
c)  współczesnej koncepcji zdrowia. 
d)  koncepcji zdrowia wg Hipokratesa. 
 

4.  Zachowania zdrowotne człowieka obejmują 

a)  tylko zachowania prozdrowotne. 
b)  tylko zachowania szkodliwe dla zdrowia. 
c)  zachowania sprzyjające i szkodzące zdrowiu człowieka. 
d)  tylko promocję zdrowia. 

 
5.  Czynniki związane z funkcjonowaniem ochrony zdrowia 

a)  nie mają wpływu na zdrowie jednostki. 
b)  są elementem wpływającym na stan zdrowia jednostki i społeczeństwa. 
c)  są jedynym czynnikiem warunkującym stan zdrowia populacji. 
d)  wpływają tylko na poziom świadczonych usług medycznych. 
 

6.  Jednostki w środowiskach wielkomiejskich i uprzemysłowionych 

a)  są zdrowsze niż w środowiskach nieuprzemysłowionych. 
b)  są bardziej narażone na czynniki szkodliwe dla zdrowia.  
c)  nie odczuwają wpływu uprzemysłowienia na zdrowie. 
d)  zawsze zapadają na choroby układu krążenia. 
 

7.  Związki metali ciężkich 

a)  nie wpływają na układ nerwowy. 
b)  powodują methemoglobinemię. 
c)  mogą wpływać na stan zdrowia układu sercowo-naczyniowego. 
d)  nie wpływają na tkankę kostną. 
 

8.  Uszkodzenie słuchu może wystąpić w przypadku 

a)  chwilowego narażenia na hałas powyżej 85 dB. 
b)  narażenia hałasu o wartości 30–60 dB. 
c)  długotrwałego narażenia na hałas powyżej 85 dB. 
d)  narażenia hałasu o wartości poniżej 30 dB. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

9.  Długotrwałe podleganie wibracji 

a)  może spowodować zaburzenia oddychania i układu krążenia. 
b)  powoduje zmętnienie soczewki. 
c)  nie powoduje zaburzenia równowagi i bólu głowy. 
d)  nie wpływa na zdrowie. 

 
10.  Dysfunkcjonalnością nazywamy 

a)  prawidłowe funkcjonowanie. 
b)  niesprawność. 
c)  przystosowanie do zmiennych warunków środowiska 
d)  długotrwałą sterydoterapię. 
 

11.  Etiologia chorób zajmuje się 

a)  badaniem wpływu środowiska na zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka. 
b)  ich zapobieganiem i zwalczaniem. 
c)  ich rozprzestrzenianiem wśród populacji. 
d)  ich źródłem i przyczynami. 
 

12.  Ze względu na etiologię klasyfikuje się choroby 

a)  bakteryjne i pierwotniakowe. 
b)  zakaźne i niezakaźne. 
c)  pierwotniakowe i wirusowe. 
d)  endogenne i egzogenne. 
 

13.  Drugie ogniwo łańcucha epidemiologicznego dotyczy 

a)  drogi przenoszenia zakażenia. 
b)  aktywnego źródła zakażenia (rezerwuaru). 
c)  wrażliwego osobnika. 
d)  drogi przenoszenia zakażenia i wrażliwego osobnika. 

 
14.  Miejsce namnażania się i bytowania czynnika etiologicznego nazywamy 

a)  źródłem zakażenia. 
b)  II ogniwem łańcucha epidemiologicznego. 
c)  rezerwuarem. 
d)  III ogniwem łańcucha epidemiologicznego. 

 
15.  Kropelkowa droga zarażenia jest drogą 

a)  pośrednią. 
b)  bezpośrednią. 
c)  równoległą. 
d)  wertykalną. 
 

16.  Zakażenia egzogenne obejmują 

a)  translokacje flory fizjologicznej. 
b)  zewnętrzne źródło zakażenia. 
c)  wewnętrzne źródło zakażenia 
d)  80% zakażeń. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

 

17.  Narodowy Program Zdrowia 

a)  ma na celu promocję zdrowia w społeczeństwie. 
b)  dotyczy organizacji służby zdrowia. 
c)  dotyczy reorganizacji szpitali. 
d)  dotyczy systemu ubezpieczeń zdrowotnych. 
 

18.  Priorytetem NPZ nie jest profilaktyka 

a)  chorób sercowo-naczyniowych. 
b)  nowotworów złośliwych. 
c)  urazów powstałych w wyniku wypadków 
d)  wad wrodzonych. 

 
19.  Profilaktyka ma na celu 

a)  reorganizację ochrony zdrowia. 
b)  edukację zdrowotną społeczeństwa. 
c)  budowanie zdrowej polityki społecznej. 
d)  zapobieganie chorobie. 
 

20.  Standaryzowany pomiar ciśnienia krwi 

a)  jest jednym z testów diagnostycznych. 
b)  nie jest testem diagnostycznym. 
c)  nie jest wiarygodnym testem. 
d)  nie ma związku z profilaktyką. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko............................................................................... 

 

Prowadzenie promocji zdrowia i profilaktyki 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź.  
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

7.  LITERATURA  
 

1.  Jethon  Z.,  Grzybowski  A.:  Medycyna  zapobiegawcza  i  środowiskowa.  Wydawnictwo 

Lekarskie PZWL, Warszawa 2000 

2.  Kulik T. B., Latalski M.: Zdrowie publiczne. Wydawnictwo Czelej, Lublin 2002 
3.  Wąsiewicz  E.  P.:  Zdrowie  publiczne  i  medycyna  społeczna.  Wydawnictwo  Uczelniane 

Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Poznań 2000 

4.  www.encyklopedia.interia.pl 
5.  www.lodzkie.pl 
6.  www.mz.gov.pl 
7.  www.nfz-warszawa.pl 
8.  www.zdrowie.onet.pl 
 

Literatura metodyczna: 

1.  Figurski J., Symela K. (red.): Modułowe programy nauczania w kształceniu zawodowym. 

Wydawnictwo ITeE, Radom 2001 

2.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP S.A., Warszawa 1999 
3.  Okoń  W.:  Wprowadzenie  do  dydaktyki  ogólnej.  Wydawnictwo  Akademickie  „Żak”. 

Warszawa 2003 

4.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE , Radom 2000 
5.  Plewka  Cz.:  Metodyka  nauczania  teoretycznych  przedmiotów  zawodowych.  cz.  I  i  II. 

Wydawnictwo ITeE, Radom 1999