„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Katarzyna Adamus
Ewelina Różańska
Charakteryzowanie działalności placówek żywieniowych
321[11].O1.04
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inż. Magdalena Kaźmierczak
mgr inż. Renata Danasiewicz
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Ewa Superczyńska
Konsultacja:
dr hab. inż. Henryk Budzeń
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 321[11].O1.04
„Charakteryzowanie działalności placówek żywieniowych”, zawartego w modułowym
programie nauczania dla zawodu dietetyk.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
11
5.1. Specyfika działalności gastronomicznej i podstawowe rodzaje
zakładów gastronomicznych
11
5.1.1. Ćwiczenia
11
5.2. Podział przestrzenny zakładu gastronomicznego
14
5.2.1. Ćwiczenia
14
5.3. Stanowisko pracy w zakładzie gastronomicznym. Zakres prac na
poszczególnych stanowiskach
16
5.3.1. Ćwiczenia
16
5.4. Zachowanie i wygląd pracowników placówek żywienia – kultura
osobista, etyka, ubiór pracowników. Przepisy bhp i ochrony
przeciwpożarowej
18
5.4.1. Ćwiczenia
18
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
21
7. Literatura
35
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie dietetyk.
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne – wykaz umiejętności niezbędnych do rozpoczęcia realizacji
programu jednostki modułowej,
−
cele kształcenia – wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas realizacji programu
jednostki modułowej,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,
−
ewaluację osiągnięć ucznia, przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego,
−
wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki,
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami
ze szczególnym uwzględnieniem:
−
pokazu z objaśnieniem,
−
ćwiczeń praktycznych.
−
tekstu przewodniego,
−
dyskusji dydaktycznej.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej
pracy uczniów do pracy zespołowej.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych
321[11].O1
Podstawy działalności zawodowej
321[11].O1.02
Przestrzeganie przepisów
prawa i zasad ekonomiki
w ochronie zdrowia
321[11].O1.03
Nawiązywanie
i utrzymywanie kontaktów
międzyludzkich
321[11].O1.01
Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa
i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej
oraz ochrony środowiska
321[11].O1.04
Charakteryzowanie działalności placówek
żywieniowych
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
–
korzystać z różnych źródeł informacji,
–
prowadzić proste obliczenia matematyczne,
–
posługiwać się podstawową terminologią z zakresu ekonomiki,
–
posługiwać się podstawową terminologią z zakresu organizacji i techniki usług
gastronomicznych,
–
posługiwać
się
podstawową
terminologią
z
zakresu wyposażenia zakładów
gastronomicznych,
–
posługiwać się podstawową terminologią z zakresu obsługi konsumenta.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
–
scharakteryzować strukturę organizacyjną placówki żywienia typu zamkniętego
i otwartego,
–
określić zakres usług świadczonych przez placówki żywienia,
–
określić formy organizacyjno-prawne placówek żywieniowych,
–
scharakteryzować systemy zarządzania placówką żywienia typu otwartego i zamkniętego,
–
scharakteryzować zadania poszczególnych działów placówek żywienia
–
określić rodzaje stanowisk pracy w poszczególnych działach placówki żywienia,
–
scharakteryzować zakres prac na poszczególnych stanowiskach,
–
opracować dokumentację organizacyjną placówki żywienia typu zamkniętego i otwartego,
–
scharakteryzować prawa konsumenta obowiązujące w placówkach żywienia otwartego
i zamkniętego,
–
określić wymagania dotyczące zachowania i wyglądu pracowników placówek żywienia,
–
zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz
ochrony środowiska,
–
skorzystać z różnych źródeł informacji.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca
…………………………………….………….
Modułowy program nauczania: Dietetyk 321[11]
Moduł:
Podstawy działalności zawodowej 321[11].O1
Jednostka modułowa:
Charakteryzowanie działalności placówek żywieniowych
321[11].O1.04
Temat: Charakterystyka zakładów gastronomicznych sieci otwartej.
Cel ogólny: Zapoznanie z rodzajami i działalnością zakładów gastronomicznych sieci
otwartej.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
dokonać podziału zakładów gastronomicznych sieci otwartej,
−
scharakteryzować poszczególne zakłady gastronomiczne sieci otwartej,
−
podać przykłady zakładów gastronomicznych sieci otwartej.
Metody nauczania–uczenia:
−
pogadanka,
−
ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
praca indywidualna,
−
praca w grupach.
Czas: 4 godziny dydaktyczne
Środki dydaktyczne:
−
poradnik dla ucznia,
−
komputer z oprogramowaniem, dostępem do Internetu i drukarką,
−
rzutnik multimedialny,
−
kolorowe elementy do losowania na grupy.
Przebieg zajęć:
1. Czynności organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Omówienie rodzajów i działalności zakładów gastronomicznych sieci otwartej –
pogadanka.
4. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
5. Podział uczniów na grupy–losowanie.
6. Objaśnienie treści ćwiczeń zawartych w Poradniku dla ucznia.
7. Wykonanie ćwiczenia 1 z rozdziału 4.1.3 Poradnika dla ucznia
:
−
uczniowie zapoznają się z materiałem dotyczącym tematu zawartą w Poradniku dla
ucznia,
−
uczniowie w grupach wykonują polecenia do ćwiczenia,
−
uczniowie zapisują i interpretują wyniki,
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
8. Prezentacja wyników i ich omówienie na forum grupy.
9. Ocena prezentacji (załącznik 1).
Zakończenie zajęć
Nauczyciel podsumowuje przebieg zajęć wskazując na zaangażowanie uczniów w ich
realizację
i uzyskane
efekty,
a
szczególnie
przydatność
realizowanych
zadań
w charakteryzowaniu działalności zakładów gastronomicznych sieci otwartej
Praca domowa
Dokonaj podziału i charakterystyki zakładów gastronomicznych. Sporządź notatkę.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
ankieta ewaluacyjna dotycząca realizacji zajęć i nabytych umiejętności.
Załącznik 1
Kwestionariusz – ocena prezentacji
1. Czy prezentacja miała wstęp, rozwinięcie i zakończenie?
tak nie
6 5 4 3 2 1
2. Czy prezentacja była zrozumiała?
tak nie
6 5 4 3 2 1
3. Czy prezentacja była ciekawa?
tak nie
6 5 4 3 2 1
4. Czy prezentacja była poprawna?
tak nie
6 5 4 3 2 1
5. Czy prezenterzy swobodnie korzystali z przygotowanych przez siebie pomocy?
tak nie
6 5 4 3 2 1
Ogólna liczba punktów ………………………
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca
…………………………………….………….
Modułowy program nauczania: Dietetyk 321[11]
Moduł:
Podstawy działalności zawodowej 321[11].O1
Jednostka modułowa:
Charakteryzowanie działalności placówek żywieniowych
321[11].O1.04
Temat:
Podstawowe zasady bhp w zakładach gastronomicznych.
Cel ogólny:
Zapoznanie ucznia z podstawowymi zasadami bhp w zakładach
gastronomicznych.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
określić podstawowe zasady bhp stosowane w zakładach gastronomicznych,
−
zastosować podstawowe zasady bhp stosowane w zakładach gastronomicznych,
−
określić obowiązki pracownika i pracodawcy dotyczących stosowania przepisów bhp.
Metody nauczania–uczenia:
–
wykład,
–
pogadanka,
–
ćwiczenie.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
praca w grupach.
Czas: 2 godziny dydaktyczne
Środki dydaktyczne:
−
prezentacja multimedialna,
−
kolorowe flamastry,
−
papier formatu A4,
−
poradnik dla ucznia,
−
kolorowe elementy do losowania na grupy.
Przebieg zajęć:
1. Czynności organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Omówienie podstawowych zasad bhp przy wykorzystaniu pokazu multimedialnego.
4. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
5. Podział uczniów na grupy–losowanie.
6. Objaśnienie treści ćwiczeń zawartych w Poradniku dla ucznia.
7. Rozdanie środków dydaktycznych.
8. Wykonanie ćwiczenia 4 z rozdziału 4.4.3 Poradnika dla ucznia:
−
uczniowie zapoznają się z informacjami dotyczącymi tematu zawartą w Poradniku dla
ucznia,
−
uczniowie w grupach wykonują polecenia do ćwiczenia,
−
uczniowie zapisują i interpretują wyniki.
9. Prezentacja wyników i ich omówienie na forum grupy.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
Zakończenie zajęć
Nauczyciel podsumowuje przebieg zajęć wskazując na zaangażowanie uczniów
w ich realizację i uzyskane efekty.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące realizacji zajęć i nabytych umiejętności.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5. ĆWICZENIA
5.1. Specyfika działalności gastronomicznej i podstawowe
rodzaje zakładów gastronomicznych
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na podstawie Małego Rocznika Statystycznego odpowiedz na pytanie:
1. Ile placówek gastronomicznych sektora prywatnego i publicznego funkcjonuje w Polsce?
Odpowiedzi udziel na podstawie trzech lat, wybranych dowolnie z Małego Rocznika
Statystycznego. Wskaż placówki, których liczba wzrosła oraz placówki, których liczba
zmalała na przełomie badanych lat.
Uszereguj zakłady gastronomiczne wg częstości występowania (zacznij od największej).
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczeń nauczyciel powinien omówić sposób realizacji
ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z odpowiednim fragmentem materiału nauczania z poradnika dla ucznia,
2) zapoznać się z danymi z Rocznika Statystycznego,
3) zobrazować wyniki w formie graficznej,
4) zaprezentować wyniki pracy na forum grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
materiały piśmiennicze (arkusze papieru format A1 i A4, kolorowe pisaki),
−
komputer z oprogramowaniem,
−
rzutnik multimedialny,
−
Rocznik Statystyczny,
−
literatura z rozdziału 7 dotycząca placówek gastronomicznych.
Ćwiczenie 2
Scharakteryzuj działalność jednego z zakładów gastronomicznych w Twoim mieście.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczeń nauczyciel powinien omówić sposób realizacji
ćwiczenia.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z odpowiednim fragmentem materiału nauczania z poradnika dla ucznia,
2) wybrać odpowiedni zakład gastronomiczny,
3) zebrać informacje od pracowników i klientów dotyczące charakteru usług,
4) zapisać uzyskane informacje,
5) zaprezentować wyniki pracy na forum grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ćwiczenia praktyczne,
–
dyskusja.
Środki dydaktyczne:
−
poradnik dla ucznia,
−
literatura z rozdziału 7 dotycząca placówek gastronomicznych,
−
materiały piśmiennicze (arkusze papieru format A1 i A4, kolorowe pisaki),
−
komputer z dostępem do Internetu.
Ćwiczenie 3
Na podstawie informacji znalezionych w Internecie opisz usługi świadczone w dwóch
wybranych restauracjach. Określ, jakie elementy i w jaki sposób wpływają na standard
zakładów.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczeń nauczyciel powinien omówić sposób realizacji
ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wyszukać w Internecie dwie restauracje,
2) opisać usługi świadczone w tych lokalach,
3) porównać te zakłady w zależności od świadczonych w nich usług,
4) porównać standard obu zakładów,
5) zapisać uzyskane informacje,
6) zaprezentować wyniki pracy na forum grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
materiały piśmiennicze (arkusze papieru format A1 i A4, kolorowe pisaki),
−
komputer z dostępem do Internetu,
−
rzutnik multimedialny,
−
literatura dotycząca placówek gastronomicznych.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
Ćwiczenie 4
Na przykładzie wybranego zakładu gastronomicznego określ, czy spełnia on kryteria
nowoczesnej placówki gastronomicznej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczeń nauczyciel powinien omówić sposób realizacji
ćwiczenia. Proponuje się, aby uczniowie pracowali w grupach kilku osobowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) określić kryteria nowoczesnej placówki gastronomicznej,
2) wybrać odpowiedni zakład gastronomiczny,
3) opisać charakter tego lokalu,
4) zinterpretować uzyskane informacje,
5) zaprezentować wyniki pracy na forum grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ćwiczenia praktyczne,
–
dyskusja.
Środki dydaktyczne:
−
poradnik dla ucznia,
−
materiały piśmiennicze (arkusze papieru format A1 i A4, kolorowe pisaki),
−
komputer z dostępem do Internetu,
−
rzutnik multimedialny.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
5.2. Podział przestrzenny zakładu gastronomicznego
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Narysuj plan układu funkcjonalnego pomieszczeń wybranego zakładu gastronomicznego
sieci otwartej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczeń nauczyciel powinien omówić sposób realizacji
ćwiczenia. Proponuje się, aby uczniowie pracowali w grupach 2 osobowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wybrać rodzaj zakładu gastronomicznego i określić jego cechy charakterystyczne,
2) narysować układ funkcjonalny pomieszczeń wybranego zakładu gastronomicznego sieci
otwartej,
3) dokonać oceny poprawności wykonanego zadania,
4) przedstawić schemat na forum grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
poradnik dla ucznia,
−
materiały piśmiennicze (arkusze papieru format A1 i A4, ołówek, gumka, linijka, cyrkiel).
Ćwiczenie 2
Dokonaj analizy układu funkcjonalnego części handlowej wybranego zakładu
gastronomicznego sieci otwartej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczeń nauczyciel powinien omówić sposób realizacji
ćwiczenia. Proponuje się, aby uczniowie pracowali w grupach 2–3 osobowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z układem funkcjonalnym części handlowej i ekspedycyjnej zakładu
gastronomicznego sieci otwartej,
2) wykonać szkic układu funkcjonalnego zakładu,
3) opisać układ funkcjonalny części handlowej wybranego zakładu gastronomicznego,
4) wyniki omówić na forum grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ćwiczenia praktyczne.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
Środki dydaktyczne:
−
poradnik dla ucznia,
−
materiały piśmiennicze (arkusze papieru format A1 i A4, ołówek, gumka, linijka, cyrkiel).
Ćwiczenie 3
Narysuj plan układu funkcjonalnego pomieszczeń wybranego zakładu gastronomicznego
sieci zamkniętej. Na rysunku oznacz:
−
drogi surowców, półproduktów oraz gotowych wyrobów kulinarnych,
−
drogi naczyń czystych i brudnych,
−
drogę odpadów pokonsumpcyjnych i poprodukcyjnych,
−
drogi konsumentów,
−
drogi personelu.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczeń nauczyciel powinien omówić sposób realizacji
ćwiczenia. Proponuje się, aby uczniowie pracowali w grupach 2–3 osobowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) narysować układ funkcjonalny pomieszczeń wybranego zakładu gastronomicznego sieci
zamkniętej,
2) oznaczyć:
−
drogi surowców, półproduktów oraz gotowych wyrobów kulinarnych,
−
drogi naczyń czystych i brudnych,
−
drogę odpadów pokonsumpcyjnych i poprodukcyjnych,
−
drogi konsumentów,
−
drogi personelu,
3) dokonać oceny poprawności wykonanego zadania,
4) zaprezentować wyniki na forum grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
poradnik dla ucznia,
−
materiały piśmiennicze (arkusze papieru format A1 i A4, ołówek, gumka, linijka, cyrkiel,
kolorowe flamastry).
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
5.3. Stanowisko pracy w zakładzie gastronomicznym. Zakres
prac na poszczególnych stanowiskach
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj prezentację multimedialną przedstawiającą zakres czynności i obowiązki trzech
wybranych stanowisk pracy w zakładzie gastronomicznym.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczeń nauczyciel powinien omówić sposób realizacji
ćwiczenia. Proponuje się, aby uczniowie pracowali w grupach 2–4 osobowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) określić zakres czynności i obowiązki wybranych stanowisk,
2) wykonać prezentację multimedialną,
3) ocenić formę i treść wykonanej prezentacji,
4) zaprezentować wyniki pracy na forum grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
poradnik dla ucznia,
−
komputer z odpowiednim oprogramowaniem (np. program Power Point),
−
rzutnik multimedialny.
Ćwiczenie 2
Zainscenizuj zakres czynności osób na wybranych stanowiskach pracy w zakładzie
gastronomicznym. Inscenizację wykonaj przy użyciu wyłącznie technik niewerbalnych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczeń nauczyciel powinien omówić sposób realizacji
ćwiczenia. Proponuje się, aby uczniowie pracowali w grupach 2–4 osobowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) określić czynności na wybranych stanowiskach pracy,
2) przygotować scenki zawierające zakres czynności i obowiązki osób na poszczególnych
stanowiskach pracy w zakładzie gastronomicznym
3) zaprezentować scenki na forum grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ćwiczenia praktyczne,
–
inscenizacja.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
Środki dydaktyczne:
−
poradnik dla ucznia,
−
materiały potrzebne do inscenizacji.
Ćwiczenie 3
Wypisz stanowiska pracy w zakładzie gastronomicznym, a następnie wskaż zasady
współpracy pomiędzy poszczególnymi stanowiskami. Wyniki pracy zaprezentuj w formie
prezentacji multimedialnej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczeń nauczyciel powinien omówić sposób realizacji
ćwiczenia. Proponuje się, aby uczniowie pracowali w grupach 2-osobowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wypisać stanowiska pracy w zakładzie gastronomicznym,
2) określić zasady współpracy między poszczególnymi stanowiskami,
3) przygotować prezentację multimedialną,
4) zaprezentować wyniki pracy na forum grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
poradnik dla ucznia,
−
komputer z odpowiednim oprogramowaniem (np. program Power Point),
−
rzutnik multimedialny.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
5.4. Zachowanie i wygląd pracowników placówek żywienia –
kultura osobista, etyka, ubiór pracowników. Przepisy bhp
i ochrony przeciwpożarowej
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj prezentację multimedialną przedstawiającą wizerunek kelnerów i kelnerek
w różnych zakładach gastronomicznych. Wskaż wady i zalety poszczególnych strojów.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczeń nauczyciel powinien omówić sposób realizacji
ćwiczenia. Proponuje się, aby uczniowie pracowali w grupach 2-osobowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) określić wygląd pracowników zakładów gastronomicznych,
2) odszukać w Internecie zdjęcia kelnerów i kelnerek w różnych zakładach
gastronomicznych,
3) wykonać prezentację multimedialną,
4) określić wady i zalety poszczególnych strojów,
5) zaprezentować wyniki pracy na forum grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
poradnik dla ucznia,
−
komputer z odpowiednim oprogramowaniem i dostępem do Internetu,
−
rzutnik multimedialny.
Ćwiczenie 2
Określ elementy stroju pracowników działu produkcji, wypisz czynniki, przed, którymi te
elementy chronią.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczeń nauczyciel powinien omówić sposób realizacji
ćwiczenia. Proponuje się, aby uczniowie pracowali w grupach 2-osobowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) określić wymagania dotyczące stroju pracowników działu produkcji,
2) określić elementy stroju pracowników działu produkcji,
3) wypisać czynniki, przed którymi mają te elementy chronić,
4) zaprezentować wyniki pracy na forum grupy.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
poradnik dla ucznia,
−
materiały piśmiennicze (arkusze papieru format A1 i A4, ołówek, gumka, linijka, cyrkiel,
kolorowe flamastry),
−
elementy stroju pracowników działu produkcji.
Ćwiczenie 3
Określ standardy zachowań oraz cechy dobrego kelnera.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczeń nauczyciel powinien omówić sposób realizacji
ćwiczenia. Proponuje się, aby uczniowie pracowali w grupach 2-osobowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z odpowiednim fragmentem materiału nauczania z poradnika dla ucznia,
2) określić standardy zachowań kelnera,
3) wypisać cechy dobrego kelnera,
4) zaprezentować wyniki pracy na forum grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ćwiczenia praktyczne,
–
dyskusja.
Środki dydaktyczne:
−
poradnik dla ucznia,
−
materiały piśmiennicze (arkusze papieru format A1 i A4, ołówek, kolorowe flamastry),
Ćwiczenie 4
Zainscenizuj scenkę, dotyczącą przeprowadzenia instruktażu z zakresu organizacji
stanowiska pracy dla pracownika zatrudnionego przy produkcji żywności. Zwróć uwagę na
zakres obowiązków, strój, bhp, higienę osobistą.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczeń nauczyciel powinien omówić sposób realizacji
ćwiczenia. Proponuje się, aby uczniowie pracowali w grupach 2–4 osobowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeczytać odpowiedni fragment materiału nauczania z poradnika dla ucznia,
2) zaplanować przeprowadzenie instruktażu,
3) przygotować scenki,
4) zaprezentować scenki na forum grupy.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ćwiczenia praktyczne,
–
inscenizacja.
Środki dydaktyczne:
−
poradnik dla ucznia,
−
materiały piśmiennicze (arkusze papieru format A1 i A4, ołówek, kolorowe flamastry),
−
materiały potrzebne do inscenizacji.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test
dwustopniowy
do
jednostki
modułowej
„Charakteryzowanie
działalności placówek żywieniowych”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których
−
zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 są z poziomu
podstawowego,
−
zadania 7, 8, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt, za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. b, 3. a, 4. d, 5. a, 6. b, 7. a, 8. c, 9. d, 10. c, 11. d,
12. a, 13. c, 14. b, 15. a, 16. d, 17. a, 18. d, 19. a, 20. b.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Określić funkcjonalność pomieszczeń zakładu
gastronomicznego
A
P
c
2
Wymienić pomieszczenia poszczególnych
działów w zakładzie gastronomicznym
B
P
b
3
Określić obowiązki kierownika placówki
żywieniowej
B
P
a
4
Określić obowiązki pracowników placówki
żywieniowej (kelnera)
B
P
d
5
Dokonać podziału zakładów gastronomicznych
B
P
a
6
Wymienić rodzaje zakładów gastronomicznych
B
P
b
7
Scharakteryzować zakłady gastronomiczne
z obsługą kelnerską
C
PP
a
8
Scharakteryzować nowoczesne zakłady
gastronomiczne
C
PP
c
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
9
Określić grupę konsumentów w zakładach typu
zamkniętego
A
P
d
10
Scharakteryzować usługi zakładów
gastronomicznych
B
P
c
11
Określić grupę konsumentów w zakładach typu
(„fast food”)
B
P
d
12
Scharakteryzować strój roboczy pracownika
obsługi
B
P
a
13
Scharakteryzować strój roboczy kucharza
B
P
c
14
Określić funkcje kierownika zakładu
B
P
b
15
Wskazać stanowiska pracy dla różnych
pracowników
B
P
a
16
Określić funkcje na poszczególnych
stanowiskach pracy
B
P
d
17
Określić obowiązki pomocy bufetowej
B
P
a
18
Określić wymagania sanitarno-higieniczne dla
pracowników
B
P
d
19
Określić wymagania sanitarno-higieniczne dla
pracowników
B
P
a
20
Zastosować przepisy ochrony
przeciwpożarowej
C
PP
b
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie
będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących charakteryzowania działalności placówek
żywieniowych. Wszystkie pytania są wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest
prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi.
6. Zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź
zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową).
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
9. Na rozwiązanie testu masz 40 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Ekspedycja nazywana jest powszechnie
a) zmywalnią.
b) bufetem.
c) rozdzielnią kelnerską.
d) hallem.
2. Część handlowa zakładu gastronomicznego obejmuje
a) przedsionek, ekspedycję, magazyn, hall.
b) przedsionek, hall z zespołem sanitarnym dla konsumentów, szatnię, salę
konsumencką.
c) salę konsumencką, hall zespołem sanitarnym dla konsumentów, ekspedycję,
zmywalnię.
d) zmywalnię, magazyn, hall zespołem sanitarnym dla konsumentów, salę konsumencką.
3. Kierownik zakładu odpowiada za
a) powierzone mu mienie, wykonanie planu produkcji oraz obrotu jak również sprawną
pracę personelu.
b) powierzone mu mienie, wykonanie planu produkcji, przygotowywanie posiłków.
c) wykonanie
planu
produkcji,
przygotowywanie
posiłków,
dekorację
sali
konsumenckiej.
d) przygotowywanie kawy i herbaty, wykonanie planu produkcji oraz obrotu jak również
sprawną pracę personelu.
4. Do obowiązków kelnera nie należy
a) przestrzeganie dyscypliny pracy.
b) wykonywanie prac zgodnie z obowiązującymi zasadami.
c) rozliczenie się z pobranych z kuchni potraw i napojów.
d) zaopatrzenie zakładu w towar.
5. Zakłady sieci otwartej to
a) restauracje, bary, kawiarnie.
b) restauracje, stołówki, bary.
c) kawiarnie, piwiarnie, stołówki.
d) restauracje, kantyny, cukiernie.
6. Punkty gastronomiczne to
a) pijalnie, kawiarnie, jadłodajnie.
b) smażalnie, pijalnie, lodziarnie.
c) bufety, bistro, restauracje.
d) cukiernie, piwiarnie, lodziarnie.
7. Zakłady z obsługą kelnerską to
a) restauracje.
b) stołówki szkolne.
c) piwiarnie.
d) bary szybkiej obsługi.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
8. Nowoczesne zakłady żywienia zbiorowego oferują
a) potrawy regionalne.
b) owoce morza i drinki.
c) pizze, hamburgery, frytki.
d) potrawy różnych narodów.
9. Kuracjusze są konsumentami
a) szpitali.
b) zakładów karnych.
c) stołówek wojskowych.
d) sanatoriów.
10. W herbaciarniach można serwować napoje o zawartości alkoholu
a) do 6%.
b) do 10%.
c) do 18%.
d) do 45%.
11. Głównymi konsumentami barów fast food są
a) kuracjusze.
b) osoby starsze.
c) wczasowicze.
d) osoby młode.
12. Podstawowe elementy ubioru pracownika obsługi
a) biała koszula, muszka, czarne, długie spodnie.
b) zielona koszula, krótkie spodnie, „glany”.
c) czerwony podkoszulek, muszka, czarne spodnie.
d) biała koszula, muszka, krótkie spodenki.
13. Strój roboczy kucharza to
a) biały nylonowy fartuch, furażerka, zapaska.
b) biały płócienny fartuch, furażerka, sandały.
c) biały płócienny fartuch, czepek, zapaska.
d) zapaska, furażerka, białe buty.
14. Kierownik zakładu gastronomicznego pełni w nim funkcję
a) produkcyjną.
b) administracyjno-gospodarczą.
c) usługową.
d) socjalną.
15. W dziale ekspedycyjnym pracują
a) kierownik sali, kelner, bufetowa.
b) szef kuchni, cukiernik, zmywaczka.
c) szatniarz, bufetowa, kierownik zakładu
d) kucharz, kelner, cukiernik.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
16. Zaopatrzenie zakładu w towary i surowce należy do obowiązków
a) szefa kuchni,
b) kierownika sali.
c) księgowej.
d) kierownika zakładu gastronomicznego.
17. Do obowiązków pomocy bufetowej należy
a) mycie i polerowanie naczyń.
b) dekoracja potraw.
c) przyrządzanie napojów gorących.
d) sporządzanie drinków.
18. Książeczkę zdrowia z aktualnymi badaniami winni posiadać
a) tylko kelnerzy.
b) tylko pracownicy działu produkcji.
c) tylko kierownik zakładu.
d) wszyscy pracownicy.
19. Badania pracowników branży spożywczej dotyczą
a) prześwietlenia klatki piersiowej, WR, nosicielstwa.
b) prześwietlenia klatki piersiowej, badania moczu.
c) badań moczu i krwi.
d) WR, nosicielstwa, badań stomatologicznych.
20. Zapewnienie ochrony przeciwpożarowej w zakładzie gastronomicznym spoczywa na
a) Straży Pożarnej.
b) kierowniku lub właścicielu zakładu.
c) kelnerze.
d) pracownikach działu produkcji.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……..............................………………………………………………..
Charakteryzowanie działalności placówek żywieniowych
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
TEST 2
Test
dwustopniowy
do
jednostki
modułowej
„Charakteryzowanie
działalności placówek żywieniowych”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 17, 18, 19, 20 są z poziomu
podstawowego,
−
zadania 5, 9, 16 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt, za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie co najmniej 16 zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu
ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie co najmniej 18 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu
ponadpodstawowego
.
Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. d, 3. b, 4. d, 5. a, 6. c, 7. a, 8. d, 9. b, 10. a, 11. d,
12. a, 13. a, 14. c, 15. b, 16. c, 17. c, 18. b, 19. d, 20. a.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Scharakteryzować strój roboczy pracowników
w gastronomii
B
P
a
2
Scharakteryzować usługi zakładów
gastronomicznych
B
P
d
3
Wymienić poszczególne rodzaje zakładów
gastronomicznych
B
P
b
4
Określić działalność zakładów
gastronomicznych
B
P
d
5
Scharakteryzować zakłady gastronomiczne
z obsługą kelnerską
C
PP
a
6
Scharakteryzować strój roboczy kucharza
B
P
c
7
Wskazać stanowiska pracy dla różnych
pracowników
B
P
a
8
Określić wymagania sanitarno-higieniczne dla
pracowników
B
P
d
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
9
Zastosować przepisy ochrony
przeciwpożarowej
C
PP
b
10
Określić obowiązki pomocy bufetowej
B
P
a
11
Określić obowiązki kelnera
B
P
d
12
Określić obowiązki kierownika zakładu
B
P
a
13
Dokonać podziału zakładów gastronomicznych
B
P
a
14
Określić funkcje pomieszczeń zakładu
gastronomicznego
A
P
c
15
Wymienić pomieszczenia poszczególnych
działów w zakładzie gastronomicznym
B
P
b
16
Scharakteryzować nowoczesne zakłady
gastronomiczne
C
PP
c
17
Określić grupę konsumentów w zakładach typu
zamkniętego
B
P
c
18
Określić funkcje kierownika zakładu
B
P
b
19
Określić funkcje na poszczególnych
stanowiskach pracy
B
P
d
20
Określić wymagania sanitarno-higieniczne dla
pracowników
B
P
a
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie
będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących charakteryzowania działalności placówek
żywieniowych. Wszystkie
pytania są wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest
prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej Karcie odpowiedzi.
6. Zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź
zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową).
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
9. Na rozwiązanie testu masz 40 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1.
Podstawowe elementy ubioru pracownika obsługi
a) biała koszula, muszka, czarne, długie spodnie.
b) zielona koszula, krótkie spodnie, „glany”.
c) czerwony podkoszulek, muszka, czarne spodnie.
d) biała koszula, muszka, krótkie spodenki.
2.
W herbaciarniach można serwować napoje o zawartości alkoholu
a) do 5%.
b) do 10%.
c) do 50%.
d) do 18%.
3.
Punkty gastronomiczne to
a) pijalnie, kawiarnie, jadłodajnie.
b) smażalnie, pijalnie, lodziarnie.
c) bufety, bistro, restauracje.
d) cukiernie, piwiarnie, lodziarnie.
4.
Kuracjusze są konsumentami
a) szpitali.
b) zakładów karnych.
c) stołówek wojskowych.
d) sanatoriów.
5.
Zakłady z obsługą kelnerską to
a) restauracje.
b) stołówki szkolne.
c) piwiarnie.
d) bary szybkiej obsługi.
6.
Strój roboczy kucharza to
a) biały nylonowy fartuch, furażerka, zapaska.
b) biały płócienny fartuch, furażerka, sandały.
c) biały płócienny fartuch, czepek, zapaska.
d) zapaska, furażerka, białe buty.
7.
W dziale ekspedycyjnym pracują
a) kierownik Sali, kelner, bufetowa.
b) szef kuchni, cukiernik, zmywaczka.
c) szatniarz, bufetowa, kierownik zakładu.
d) kucharz, kelner, cukiernik.
8.
Książeczkę zdrowia z aktualnymi badaniami winni posiadać
a) tylko kelnerzy.
b) tylko pracownicy działu produkcji.
c) tylko kierownik zakładu.
d) wszyscy pracownicy.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
9.
Zapewnienie ochrony przeciwpożarowej w zakładzie gastronomicznym spoczywa na
a) Straży Pożarnej.
b) kierowniku lub właścicielu zakładu.
c) kelnerze.
d) pracownikach działu produkcji.
10. Do obowiązków pomocy bufetowej należy
a) mycie i polerowanie naczyń.
b) dekoracja potraw.
c) przyrządzanie napojów gorących.
d) sporządzanie drinków.
11. Do obowiązków kelnera nie należy
a) przestrzeganie dyscypliny pracy.
b) wykonywanie prac zgodnie z obowiązującymi zasadami.
c) rozliczenie się z pobranych z kuchni potraw i napojów.
d) zaopatrzenie zakładu w towar.
12. Kierownik zakładu odpowiada za
a) powierzone mu mienie, wykonanie planu produkcji oraz obrotu jak również sprawną
pracę personelu.
b) powierzone mu mienie, wykonanie planu produkcji, przygotowywanie posiłków.
c) wykonanie
planu
produkcji,
przygotowywanie
posiłków,
dekorację
sali
konsumenckiej.
d) przygotowywanie kawy i herbaty, wykonanie planu produkcji oraz obrotu jak
również sprawną pracę personelu.
13. Zakłady sieci otwartej to
a) restauracje, bary, kawiarnie.
b) restauracje, stołówki, bary.
c) kawiarnie, piwiarnie, stołówki.
d) restauracje, kantyny, cukiernie.
14. Ekspedycja nazywana jest powszechnie
a) zmywalnią.
b) bufetem.
c) rozdzielnią kelnerską.
d) hallem.
15. Część handlowa zakładu gastronomicznego obejmuje
a) przedsionek, ekspedycję, magazyn, hall
b) przedsionek, hall z zespołem sanitarnym dla konsumentów, szatnię, salę
konsumencką.
c) salę konsumencką, hall zespołem sanitarnym dla konsumentów, ekspedycję,
zmywalnie.
d) zmywalnię, magazyn, hall zespołem sanitarnym dla konsumentów, salę konsumencką.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
16. Nowoczesne zakłady żywienia zbiorowego oferują
a) potrawy regionalne.
b) owoce morza i drinki.
c) pizze, hamburgery, frytki.
d) potrawy różnych narodów.
17. Głównymi konsumentami barów fast food są
a) kuracjusze.
b) osoby starsze.
c) osoby młode
.
d) wczasowicze.
18. Kierownik zakładu gastronomicznego pełni w nim funkcję
a) produkcyjną.
b) administracyjno-gospodarczo.
c) usługową.
d) socjalną.
19. Zaopatrzenie zakładu w towary i surowce należy do obowiązków
a) szefa kuchni,
b) kierownika sali.
c) księgowej.
d) kierownika zakładu gastronomicznego.
20. Badania pracowników branży spożywczej dotyczą
a) prześwietlenia klatki piersiowej, WR, nosicielstwa.
b) prześwietlenia klatki piersiowej, badania moczu.
c) badania moczu i krwi.
d) WR, nosicielstwa, badania stomatologiczne.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……..............................………………………………………………..
Charakteryzowanie działalności placówek żywieniowych
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
35
7. LITERATURA
1. Czerwińska D., Kołlajtis-Dołowy A., Kozłowska K., Pietruszka B.: Podstawy żywienia
człowieka, Format – AB, Warszawa 2001
2. Dłużewski M., Chuchlowa J., Krajeński K., Kamieński W.: Technologia żywności. WSiP,
Warszawa 2000
3. Hoszek W.: Urządzanie zakładów gastronomicznych i gospodarstw domowych. Format –
AB, Warszawa 2005
4. Jargoń R.: Obsługa konsumenta cz.1. WSiP, Warszawa 2000
5. Koziorowska B.: Projektowanie technologiczne zakładów gastronomicznych. SGGW,
Warszawa 1998
6. Mielczarczyk Z., Urbańska B.: Gospodarka i rachunkowość w gastronomii. WSiP,
Warszawa 2002
7. Mikuta B.: Technologia gastronomiczna z obsługą konsumenta cz. 1. Format – AB,
Warszawa 1998
8. Pietraszewski M.,: Ekonomika przedsiębiorstw. Wydawnictwo eMPi
2
, Poznań 1996
9. Żabicki W.: Higiena zawodowa dla szkół gastronomicznych. WSiP, Warszawa 1970
10. www.hotelarze.pl
11. www.straz.gov.pl
Literatura metodyczna:
1. Figurski J., Symela K. (red.): Modułowe programy nauczania w kształceniu zawodowym.
Wyd. ITeE, Radom 2001
2. Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP S.A., Warszawa 1999
3. Okoń W.: Wprowadzenie do dydaktyki ogólnej. Wydawnictwo Akademickie „Żak”,
Warszawa 2003