background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 
 
 
 
 
 
Piotr Nowak 

 
 

 
 
 
 
Stosowanie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, 
ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska

 

723[03].O1.01

 

 

 

 
 
 

 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  1 

Recenzenci: 
dr inż. Tadeusz Bąkowski 
mgr inż. Tadeusz Budzisz 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Piotr Nowak 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Andrzej Kacperczyk 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  723[03].O1.01 
,,Stosowanie  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy”,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz 
ochrony  środowiska,  zawartego  w  modułowym programie nauczania  dla  zawodu mechanik  – 
operator pojazdów i maszyn rolniczych

.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  2 

SPIS TREŚCI

  

 

1. 

Wprowadzenie 

2. 

Wymagania wstępne 

3. 

Cele kształcenia 

4. 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5. 

Ćwiczenia 

11 

5.1. Wybrane zagadnienie prawnej ochrony pracy 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Podstawowe zagrożenia zawodowe 

14 

5.2.1. Ćwiczenia 

14 

5.3. Środki ochrony indywidualnej 

17 

5.3.1. Ćwiczenia 

17 

5.4.  Zasady  ochrony  środowiska  na  stanowisku  pracy.  Wentylacja  i klimatyzacja 

pomieszczeń pracy 

 

19 

5.4.1. Ćwiczenia 

19 

5.5. Postępowanie w wypadku zagrożenia życia i zdrowia 

22 

5.5.1. Ćwiczenia 

22 

5.6. Zagrożenia pożarowe. Zasady ochrony przeciwpożarowej 

24 

5.6.1. Ćwiczenia 

24 

6. 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

27 

7.  Literatura 

41 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  3 

1.  WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  mechanik operator pojazdów i maszyn 
rolniczych,  w  jednostce  modułowej  ze  stosowania  przepisów  bezpieczeństwa i  higieny pracy, 
ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania  wstępne,  wykaz  niezbędnych  umiejętności  i  wiedzy,  jakie  powinieneś 
posiadać, aby przystąpić do realizacji tej jednostki modułowej, 

 

cele kształcenia, wykaz umiejętności jakie ukształtujesz podczas pracy z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe  ćwiczenia  ze  wskazówkami  do  realizacji,  zalecanymi  metodami  nauczania-
uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego, 

 

literaturę. 

 
W rozdziale dotyczącym ewaluacji osiągnięć edukacyjnych ucznia zamieszczano również: 

 

plan testu z kluczem odpowiedzi,  

 

instrukcję  dla  nauczyciela,  w  której  omówiono  czynności  nauczyciela  podczas 
przeprowadzania sprawdzianu, 

 

instrukcję  dla  ucznia,  w  której  omówiono  czynności  ucznia  podczas  przeprowadzania 
sprawdzianu, 

 

przykładową  kartę  odpowiedzi,  w  której,  w  odpowiednich  miejscach  uczeń  zaznacza 
odpowiedzi na pytania. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  tekstu  przewodniego.  Formy 
organizacyjne  pracy  uczniów  powinny  być  zróżnicowane,  począwszy  od  samodzielnej  pracy 
uczniów do pracy zespołowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  4 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

723[03].O1 

Podstawy techniki ogólnej 

723[03].O1.02 

Posługiwanie się 

dokumentacją techniczną

 

723[03].O1.05 

Wykonywanie operacji 

obróbki skrawaniem 

723[03].O1.03 

Stosowanie materiałów 

konstrukcyjnych i eksploatacyjnych 

723[03].O1.04 

Wykonywanie operacji techniczno-

technologicznych

 

723[03].O1.07

  

Obsługiwanie maszyn i urządzeń elektrycznych 

723[03].O1.06 

Analizowanie obwodów elektrycznych  

i elektronicznych 

723[03].O1.01 

Stosowanie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, 

ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  5 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowe uczeń powinien umieć: 

 

rozpoznawać podstawowe rodzaje urazów, 

 

posługiwać się instrukcjami obsługi, 

 

obsługiwać komputer na poziomie podstawowym, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

rozróżniać potencjalne rodzaje zagrożeń, 

 

przeliczać różne jednostki miar wielkości fizycznych, stosować układ jednostek SI, 

 

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu fizyki, takimi jak: masa, siła, prędkość, 
energia, napięcie, natężenie prądu, 

 

selekcjonować, porządkować i przechowywać informacje, 

 

dokumentować, gromadzić i selekcjonować informacje, 

 

posługiwać się kalkulatorem, 

 

interpretować związki wyrażone za pomocą wzorów, wykresów, schematów, diagramów, 
tabel, 

 

dostrzegać  i  opisywać  związki  między  naturalnymi  składnikami  środowiska,  człowiekiem  
i jego działalnością, 

 

oceniać  własne  możliwości  sprostania  wymaganiom  stanowiska  pracy  i  wybranego 
zawodu, 

 

przewidywać skutki podejmowanych działań dla współpracowników, środowiska. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  6 

3.  CELE KSZTAŁCENIA

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

rozpoznać  i  przewidzieć  zagrożenia  bezpieczeństwa  w środowisku  pracy  oraz  wskazać 
sposoby ich usunięcia, 

– 

zinterpretować  podstawowe  przepisy  prawa  dotyczące  praw  i  obowiązków  pracownika 
i pracodawcy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, 

– 

zastosować  procedury  udzielania  pierwszej  pomocy  osobom  poszkodowanym 
w wypadkach, 

– 

dobrać środki ochrony indywidualnej do wykonywanych prac, 

– 

zastosować przepisy bezpiecznej pracy z urządzeniami mechanicznymi i elektrycznymi, 

– 

zareagować w przypadku zagrożenia pożarowego zgodnie z instrukcją przeciwpożarową, 

– 

zastosować  podręczny  sprzęt  oraz  środki  gaśnicze  zgodnie  z zasadami  ochrony 
przeciwpożarowej, 

– 

zastosować zasady ochrony środowiska obowiązujące na stanowisku pracy, 

– 

udzielić pierwszej pomocy w stanach zagrożenia życia lub zdrowia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  7 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 
 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca    

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: Mechanik – operator pojazdów i maszyn rolniczych 723[03] 
Moduł:   

 

 

 

 

Podstawy techniki ogólnej 723[03].O1 

Jednostka modułowa: 

Stosowanie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony 
przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska 723[03].O1.01 

 
Temat:  Obowiązki  pracodawcy  i  pracownika  dotyczące  przestrzegania  przepisów 

bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Cel  ogólny:  ukształtowanie  umiejętności  określania  praw  i  obowiązków  pracownika 

i pracodawcy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Cele szczegółowe: 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

określić prawa pracownika, 

− 

określić obowiązki pracownika, 

− 

określić  podstawy  prawne  normujące  zakres  obowiązków  pracodawcy  i  pracownika 
w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, 

− 

określić obowiązki pracodawcy. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz, 

− 

metoda tekstu przewodniego, 

− 

dyskusja dydaktyczna. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

praca indywidualna, 

− 

praca w małych zespołach. 

 
Środki dydaktyczne: 

− 

Kodeks Pracy, 

− 

normy dotyczące obowiązków pracodawcy i pracownika, 

− 

Dzienniki Ustaw dotyczące przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, 

− 

literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Czas: 45 min 

 

Przebieg: 
1.  Wprowadzenie. 
2.  Omówienie celów zajęć. 
3.  Przebieg zajęć: 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  8 

Prawa  i  obowiązki  pracownika  oraz  pracodawcy  związane  z  bezpieczeństwem  i higieną 
pracy 
– 

wstęp  –  należy  wyjaśnić  uczniom  znaczenie  Kodeksu  Pracy,  podać  przykłady  innych 
aktów prawnych, wyjaśnić znaczenie bezpieczeństwa i higieny pracy, 

– 

uczniowie  otrzymują  Kodeks  Pracy,  normy  lub  inne  akty  prawne  na  przykład  dzienniki 
ustaw, 

– 

uczniowie  pracując  indywidualnie  wypisują  prawa  i  obowiązki  pracownika  oraz 
pracodawcy związane z bezpieczeństwem i higieną pracy, 

– 

pracując  w  grupie  uczniowie  sporządzają  wspólne  listy  obowiązków  pracodawcy 
w zakresie zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. 

 
W  trakcie  tworzenia  tabeli  nauczyciel  zwraca  uwagę  uczniom  na  prawa  i  obowiązki 

pracownika oraz pracodawcy związane z bezpieczeństwem i higieną pracy. 
 
Podsumowanie: 
– 

uczniowie uzasadniają znaczenie Kodeksu Pracy,  

– 

wskazują korzyści wynikające z przestrzegania przepisów bhp, 

– 

wymieniają 

podstawowe 

obowiązki 

pracodawców, 

pracowników 

wynikające  

z przestrzegania Kodeksu Pracy. 

 
Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  9 

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca    

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: Mechanik – operator pojazdów i maszyn rolniczych 723[03] 
Moduł:   

 

 

 

 

Podstawy techniki ogólnej 723[03].O1 

Jednostka modułowa: 

Stosowanie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony 
przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska 723[03].O1.01 

 

Temat: Środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze. 

Cel ogólny: Ukształtowanie umiejętności dobierania środków ochrony indywidualnej 

 

Cele szczegółowe: 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

dobrać odzież i obuwie robocze, 

− 

dobrać środki ochrony indywidualnej do wykonywanych prac, 

− 

scharakteryzować wymagania bezpieczeństwa dotyczące procesów pracy, 

− 

wskazać  konsekwencje  naruszenia  przepisów  i  zasad  bhp  podczas  wykonywania  zadań 
zawodowych.  

 
Metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz, 

− 

metoda tekstu przewodniego, 

− 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

praca indywidualna, 

− 

praca w małych zespołach. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

Kodeks Pracy, 

− 

Dzienniki Ustaw dotyczące przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, 

− 

literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela, 

− 

przykładowa odzież ochronna, 

− 

środki ochrony osobistej. 

 
Czas trwania: 45 min. 
 
Przebieg: 
1.  Wprowadzenie. 
2.  Omówienie celów zajęć. 
3.  Przebieg zajęć: 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 10 

A.  Prawa  i  obowiązki  pracodawcy  dotyczące  środków  ochrony  indywidualnej  oraz 
odzieży roboczej: 
– 

wstęp –  należy  wyjaśnić  uczniom  znaczenie  środków ochrony osobistej, podać przykłady 
aktów  prawnych  dotyczących  środków  ochrony  osobistej,  wyjaśnić  znaczenie  ich 
stosowania oraz ich wpływ na bezpieczeństwo i higienę pracy, 

– 

uczniowie otrzymują instrukcje , normy lub inne akta prawne, 

– 

uczniowie  pracując  indywidualnie  wypisują  prawa  i  obowiązki  pracownika  oraz 
pracodawcy związane z stosowaniem środków ochrony indywidualnej. 

 
B. Wymagania bhp dotyczące stosowania odzieży roboczej: 
– 

wstęp - należy krótko scharakteryzować uczniom pojęcie odzieży roboczej,  

– 

uczniowie otrzymują normy dotyczące odzieży roboczej, 

– 

pracując  w  grupie  uczniowie  sporządzają  wspólną  tabelę  wymagań  dotyczących  odzieży 
roboczej dla wskazanych przez nauczyciela stanowisk roboczych. 

W  trakcie  tworzenia  tabeli  nauczyciel  zwraca  uwagę  uczniom  na    funkcje  i  zadania 

poszczególnych stanowisk pracy. 
 
Podsumowanie: 
– 

uczniowie  uzasadniają  znaczenie  stosowania  odzieży  roboczej  oraz  środków  ochrony 
indywidualnej,  

– 

wskazują korzyści wynikające z przestrzegania przepisów bhp, 

– 

wymieniają podstawowe obowiązki pracodawców, pracowników wynikające z stosowania 
odzieży roboczej oraz środków ochrony indywidualnej, 

– 

wymieniają  wymagania  dotyczące  stosowania  odzieży  roboczej  oraz  środków  ochrony 
indywidualnej na poszczególnych stanowiskach pracy. 
Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 11 

 

5. ĆWICZENIA 

 

5.1.  Wybrane zagadnienia prawnej ochrony pracy 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Na  podstawie  przepisów  Kodeksu  pracy  dotyczących  profilaktycznych  badań  lekarskich 

ustal i wypisz: 

 

rodzaje badań i kto im podlega, 

 

kiedy i na czyj koszt są przeprowadzane badania. 

 

Wskazówki do realizacji 

– 

przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  określony 
fragment rozdziału, 

– 

nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia,  sposób  wykonania  i  warunki 
bezpieczeństwa pracy, 

– 

podczas  realizacji  ćwiczenia  uczeń  powinien  zwrócić  uwagę  na  dokładność  wykonania 
ćwiczenia, dobrać materiały, 

– 

ćwiczenie powinno być wykonywane indywidualnie. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować odpowiedni rozdział Kodeksu Pracy, 
2)  określić rodzaje badań i kto im podlega, 
3)  określić, kiedy i na czyj koszt są przeprowadzane badania, 
4)  wypisać właściwe określenia, 
5)  zaprezentować efekty pracy zespołu na forum grupy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

duże arkusze papieru, 

 

mazaki, 

 

tablica flipchart, 

 

Kodeks Pracy, wybrane rozporządzenia. 

 
Ćwiczenie 2 

Do  przedstawionego  w  tabeli  zestawienia  obowiązków  pracodawcy  dopisz  obowiązki 

pracownika. 
 

Pracodawca jest obowiązany 

Pracownik jest obowiązany 

Organizować pracę w sposób zapewniający 
bezpieczne i higieniczne warunki pracy 

 

Dbać o sprawność środków ochrony indywidualnej 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 12 

oraz ich stosowanie zgodnie  
z przeznaczeniem 
Zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie 
bezpieczeństwa i higieny pracy przed 
dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenie 
okresowych szkoleń w tym zakresie 

 

 
Wskazówki do realizacji 

 

przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  określony 
fragment rozdziału, 

 

nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia,  sposób  wykonania  i  warunki 
bezpieczeństwa pracy, 

 

podczas  realizacji  ćwiczenia  uczeń  powinien  zwrócić  uwagę  na  dokładność  wykonania 
ćwiczenia, dobrać materiały, 

 

ćwiczenie powinno być wykonywane indywidualnie. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować obowiązki pracodawcy i pracownika, 
2)  dokonać porównania obowiązków pracodawcy i pracownika, 
3)  wpisać do tabeli właściwe określenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

Kodeks Pracy. 

 
Ćwiczenie 3 

Na podstawie przepisów Działu X Kodeksu Pracy oraz rozporządzenia w sprawie szkoleń 

w dziedzinie bhp określ: 

 

jakie są rodzaje szkoleń bhp, 

 

kiedy i na czyj koszt przeprowadzane są szkolenia, 

 

jakie szkolenia powinien przechodzić w okresie zatrudnienia mechanik maszyn i pojazdów 
po przepracowaniu 14 miesięcy pracy. 

 

Wskazówki do realizacji 

 

przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  określony 
fragment rozdziału, 

 

nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia,  sposób  wykonania  i  warunki 
bezpieczeństwa pracy, 

 

podczas  realizacji  ćwiczenia  uczeń  powinien  zwrócić  uwagę  na  dokładność  wykonania 
ćwiczenia, dobrać materiały, 

 

ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 2 osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować odpowiedni rozdział Kodeksu Pracy, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 13 

2)  określić rodzaje szkoleń i kto im podlega, 
3)  określić, kiedy i na czyj koszt są przeprowadzane szkolenia, 
4)  wypisać  jakie  szkolenia  powinien  przechodzić  w  okresie  zatrudnienia  mechanik  maszyn 

i pojazdów   po przepracowaniu 14 miesięcy pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

Kodeks Pracy, 

 

rozporządzenie w sprawie szkoleń w zakresie bhp. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 14 

5.2.  Podstawowe zagrożenia zawodowe 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Wpisz  w  odpowiednie  miejsce  w  tabeli  wymienione  poniżej  czynniki  występujące 

w środowisku pracy. 

 

Hałas,  obciążenie  emocjonalne,  prąd  elektryczny,  tlenek  węgla,  obciążenie  statyczne, 

mikroklimat,  pył  drzewny,  chrom,  bakterie,  drgania  mechaniczne,  benzen,  promieniowanie 
ultrafioletowe, kwas azotowy, wirusy, rozpuszczalniki. 

 

Czynniki 

Rodzaj czynnika 

biologiczne 

 

chemiczne 

 

fizyczne 

 

psychofizyczne 

 

 

Wskazówki do realizacji 

 

przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  określony 
fragment rozdziału, 

 

nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia,  sposób  wykonania  i  warunki 
bezpieczeństwa pracy, 

 

podczas  realizacji  ćwiczenia  uczeń  powinien  zwrócić  uwagę  na  dokładność  wykonania 
ćwiczenia, dobrać materiały, 

 

ćwiczenie powinno być wykonywane indywidualnie. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować jakie czynniki mają wpływ na pracę, 
2)  zakwalifikować wymienione czynniki do odpowiednich kategorii, 
3)  wypełnić tabelę. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura zgodna z wykazem w poradniku. 

 
Ćwiczenie 2 

Scharakteryzuj  określone  przez  nauczyciela  stanowisko  pracy  (warsztaty  szkolne,  zakład 

naprawczy)  i  sporządź  wykaz  czynników  szkodliwych,  uciążliwych  i  niebezpiecznych,  które 
mogą wystąpić podczas pracy. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 15 

Wskazówki do realizacji 

 

przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  określony 
fragment rozdziału, 

 

nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia,  sposób  wykonania  i  warunki 
bezpieczeństwa pracy, 

 

podczas  realizacji  ćwiczenia  uczeń  powinien  zwrócić  uwagę  na  dokładność  wykonania 
ćwiczenia, dobrać materiały, 

 

ćwiczenie powinno być wykonywane indywidualnie. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować rodzaje czynników szkodliwych, uciążliwych i niebezpiecznych, 
2)  określić czynniki, które występują na wybranym stanowisku pracy, 
3)  dokonać klasyfikacji wyodrębnionych czynników, 
4)  sporządzić w formie tabeli wykaz czynników szkodliwych, uciążliwych i niebezpiecznych. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

przepisy dotyczące występowania czynników szkodliwych, uciążliwych i niebezpiecznych. 

 
Ćwiczenie 3 

Zidentyfikuj  zagrożenia,  jakie  mogą  wystąpić  w  pracy  mechanika-operatora  pojazdów 

i maszyn rolniczych podczas mycia, czyszczenia i konserwacji maszyn. 

 
Wskazówki do realizacji 

 

przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  określony 
fragment rozdziału, 

 

nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia,  sposób  wykonania  i  warunki 
bezpieczeństwa pracy, 

 

podczas  realizacji  ćwiczenia  uczeń  powinien  zwrócić  uwagę  na  dokładność  wykonania 
ćwiczenia, dobrać materiały, 

 

ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3-4 osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)   dobrać partnerów do pracy w zespole, 
2)  przeanalizować,  jakie  zagrożenia  mogą  wystąpić  w  pracy  mechanika-operatora  maszyn 

i pojazdów  rolniczych  i wpisać  wszystkie  pomysły  na  kartce  (I  faza burzy  mózgów  – nie 
krytykując żadnego z pomysłów Twoich koleżanek/kolegów), 

3)  uporządkować zapisane pomysły w grupy według kryterium rodzaju zagrożenia (odrzucić 

ewentualnie nierealne, lub budzące wątpliwości członków grupy), 

4)  zapisać zagrożenia w formie mapy myśli, 
5)  zaprezentować efekty pracy grupy na forum grupy, 
6)  uczestniczyć  w  podsumowaniu  odpowiadając  na  pytanie:  jakiego  rodzaju  zagrożenie  są 

najbardziej niebezpieczne w pracy mechanika operatora pojazdów i maszyn rolniczych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 16 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

duże arkusze papieru,  

 

mazaki,  

 

tablica flipchart. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 17 

5.3.  Środki ochrony indywidualnej 

 

5.3.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dobierz  środki  ochrony  indywidualnej  dla  mechanika  wykonującego  mycie  samobieżnej 

maszyny  rolniczej,  w  tym  mycie  silnika  spalinowego  przy  użyciu  myjki  ciśnieniowej, 
strumieniem gorącej wody. 
 

Wskazówki do realizacji 

– 

przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  określony 
fragment rozdziału, 

– 

nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia,  sposób  wykonania  i  warunki 
bezpieczeństwa pracy, 

– 

podczas  realizacji  ćwiczenia  uczeń  powinien  zwrócić  uwagę  na  dokładność  wykonania 
ćwiczenia, dobrać materiały, 

– 

ćwiczenie powinno być wykonywane indywidualnie. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować rodzaje czynników szkodliwych, uciążliwych i niebezpiecznych, 
2)  określić czynniki, które występują podczas pracy, 
3)  dobrać środki ochronne do zidentyfikowanych zagrożeń, 
4)  sporządzić w formie tabeli wykaz czynników szkodliwych i dobranych ochron. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

przepisy dotyczące występowania czynników szkodliwych, uciążliwych i niebezpiecznych, 

– 

zestaw środków ochronny indywidualnej. 

– 

duże arkusze papieru, 

– 

mazaki, tablica flipchart. 

 
Ćwiczenie 2 

Dobierz środki ochrony indywidualnej dla operatora kombajnu do zbioru zbóż bez kabiny, 

pracującego w słoneczny, upalny dzień. 

 
Wskazówki do realizacji 

– 

przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  określony 
fragment rozdziału, 

– 

nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia,  sposób  wykonania  i  warunki 
bezpieczeństwa pracy, 

– 

podczas  realizacji  ćwiczenia  uczeń  powinien  zwrócić  uwagę  na  dokładność  wykonania 
ćwiczenia, dobrać materiały, 

– 

ćwiczenie powinno być wykonywane indywidualnie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 18 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować rodzaje czynników szkodliwych, uciążliwych i niebezpiecznych, 
2)  określić czynniki, które występują podczas pracy, 
3)  dobrać środki ochronne do zidentyfikowanych zagrożeń, 
4)  sporządzić w formie tabeli wykaz czynników szkodliwych i dobranych ochron. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

przepisy dotyczące występowania czynników szkodliwych, uciążliwych i niebezpiecznych, 

– 

zestaw środków ochronny indywidualnej. 

 
Ćwiczenie 3 

Dobierz środki ochrony indywidualnej dla mechanika wykonującego malowanie pistoletem 

pneumatycznym  maszyny  rolniczej  z  użyciem  farb  z  dodatkiem  rozpuszczalników 
chemicznych. 

 
Wskazówki do realizacji 

– 

przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  określony 
fragment rozdziału, 

– 

nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia,  sposób  wykonania  i  warunki 
bezpieczeństwa pracy, 

– 

podczas  realizacji  ćwiczenia  uczeń  powinien  zwrócić  uwagę  na  dokładność  wykonania 
ćwiczenia, dobrać materiały, 

– 

ćwiczenie powinno być wykonywane indywidualnie. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować rodzaje czynników szkodliwych, uciążliwych i niebezpiecznych, 
2)  określić czynniki, które występują podczas pracy, 
3)  dobrać środki ochronne do zidentyfikowanych zagrożeń, 
4)  sporządzić w formie tabeli wykaz czynników szkodliwych i dobranych ochron. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

przepisy dotyczące występowania czynników szkodliwych, uciążliwych i niebezpiecznych, 

– 

zestaw środków ochronny indywidualnej, 

– 

duże arkusze papieru, 

– 

mazaki, tablica flipchart. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 19 

5.4.  Zasady ochrony środowiska na  stanowisku pracy. 

Wentylacja i klimatyzacja pomieszczeń pracy 

 

5.4.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Zaplanuj sposób segregacji odpadów w warsztacie naprawczym. 

 

Wskazówki do realizacji 

– 

przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  określony 
fragment rozdziału, 

– 

nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia,  sposób  wykonania  i  warunki 
bezpieczeństwa pracy, 

– 

podczas  realizacji  ćwiczenia  uczeń  powinien  zwrócić  uwagę  na  dokładność  wykonania 
ćwiczenia, dobrać materiały, 

– 

ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3-4 osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dobrać partnerów do pracy w zespole, 
2)  zastanowić się, jakie zagrożenia środowiska wynikają z działalności zakładu naprawczego, 

zapisać  wszystkie  pomysły  na  kartce  (I  faza  burzy  mózgów  –  nie  krytykując  żadnego 
z pomysłów Twoich kolegów), 

3)  uporządkować  zapisane  pomysły

;

  ustalić,  co  można  zrobić  ze  zużytymi  elementami 

urządzeń  elektrycznych,  opakowaniami,  środkami  chemicznymi  do  malowania  i  jakie 
metody  wypracować  na  stanowiskach  pracy,  by  doprowadzić  do  zmniejszenia  zużycia 
energii elektrycznej, 

4)  zaprezentować efekty pracy zespołów na forum całej grupy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

  duże arkusze papieru,  

  mazaki,  

  tablica flipchart. 

 

Ćwiczenie 2 

Odszukaj  w  sieci  Internet  informacji  dotyczących  zanieczyszczeń  środowiska  z  tytułu 

niewłaściwego gospodarowania odpadami z tworzyw sztucznych. 

 

Wskazówki do realizacji 

– 

przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  określony 
fragment rozdziału, 

– 

nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia,  sposób  wykonania  i  warunki 
bezpieczeństwa pracy, 

– 

podczas  realizacji  ćwiczenia  uczeń  powinien  zwrócić  uwagę  na  dokładność  wykonania 
ćwiczenia, dobrać materiały, 

– 

ćwiczenie powinno być wykonywane indywidualnie. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 20 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zadanie wykonać samodzielnie, 
2)  zrobić notatki z informacji odnalezionych poprzez sieć Internet, 
3)  zaprezentować efekty swojej pracy  na forum grupy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

stanowisko komputerowe z dostępem do sieci Internet, 

 

papier. 

 

Ćwiczenie 3 

Ustal warunki wentylacji w pomieszczeniu warsztatowym – hali naprawczej. 

 

Wskazówki do realizacji 

– 

przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  określony 
fragment rozdziału, 

– 

nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia,  sposób  wykonania  i  warunki 
bezpieczeństwa pracy, 

– 

podczas  realizacji  ćwiczenia  uczeń  powinien  zwrócić  uwagę  na  dokładność  wykonania 
ćwiczenia, dobrać materiały, 

– 

ćwiczenie powinno być wykonywane indywidualnie. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować zasady stosowania wentylacji w pomieszczeniach, 
2)  przeanalizować warunki występujące w pomieszczeniu, 
3)  sporządzić szkic z opisem proponowanej wentylacji pomieszczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

przepisy rozporządzenia MPiPS oraz Polskie Normy dotyczące wentylacji, 

 

przybory rysunkowe. 

 
Ćwiczenie 4 

Oblicz  wskaźnik  wymiany  powietrza  w  pomieszczeniu  o  kubaturze 5000  m

3

,  do  którego 

dostarczono w ciągu godziny 30 000 m

powietrza.  

 

Wskazówki do realizacji 

– 

przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  określony 
fragment rozdziału, 

– 

nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia,  sposób  wykonania  i  warunki 
bezpieczeństwa pracy, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 21 

– 

podczas  realizacji  ćwiczenia  uczeń  powinien  zwrócić  uwagę  na  dokładność  wykonania 
ćwiczenia, dobrać materiały, 

– 

ćwiczenie powinno być wykonywane indywidualnie. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować  zapisy  w  normach  i  przepisach  dotyczące  zasad  obliczania  wskaźnika 

wymiany powietrza, 

2)  wybrać informacje potrzebne do wykonania zadania, 
3)  wykonać obliczenia, 
4)  sporządzić notatkę. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

przepisy dotyczące zasad obliczania wskaźnika wymiany powietrza, 

– 

kalkulator. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 22 

5.5.  Postępowanie w przypadku zagrożenia życia i zdrowia 

 

5.5.1.  Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Przedstaw  razem  z  kolegą  metodą  inscenizacji,  udzielanie  pierwszej  pomocy  osobie 

porażonej prądem elektrycznym. 

 

Wskazówki do realizacji 

– 

przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  określony 
fragment rozdziału, 

– 

nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia,  sposób  wykonania  i  warunki 
bezpieczeństwa pracy, 

– 

podczas  realizacji  ćwiczenia  uczeń  powinien  zwrócić  uwagę  na  dokładność  wykonania 
ćwiczenia, dobrać materiały, 

– 

ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 2 osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować  inscenizacje  według  scenariusza  ustalonego  w  1  etapie  wykonywania 

ćwiczenia. 
Uporządkuj  (przez  wpisanie  do  kwadratów  cyfry  od  1  do  9)  informacje  podane 
w poniższych  punktach  tak,  by  ich  kolejność  była  zgodna  z  obowiązującymi  zasadami 
udzielania  pierwszej  pomocy  osobie  porażonej  prądem  w  sytuacji,  gdy  porażony  jest 
nieprzytomny, nie oddycha, nie ma oznak krążenia: 

 

odizolowanie porażonego uniemożliwiające przepływ prądu przez jego ciało, 

 

sprawdzenie, czy porażony nie posiada w jamie ustnej ciał obcych, 

 

wyłączenie napięcia właściwego obwodu elektrycznego, 

 

gdy porażony krwawi – zatrzymanie krwawienia, 

 

odciągnięcie porażonego od urządzeń będących pod napięciem, 

 

wykonanie 

sztucznego 

oddychania 

metodą 

usta-usta 

lub 

usta-usta/nos 

z częstotliwością 10-12/minutę, użycie w tym celu środków ochrony osobistej, 

 

ułożenie porażonego na wznak, 

 

zapewnienie drożności dróg oddechowych, 

 

wykonanie zewnętrznego uciskania mostka w jego dolnej części w tempie 100/minutę 
na głębokość 3,5 – 5 cm (u osoby dorosłej), 

2)  wykonać inscenizację. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

scenariusz inscenizacji, 

 

wytyczne udzielania pierwszej pomocy osobie porażonej prądem. 

 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj  sztuczne  oddychanie  na  fantomie,  zgodnie  z  zasadami  z użyciem  środków 

ochrony osobistej. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 23 

Wskazówki do realizacji 

– 

przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  określony 
fragment rozdziału, 

– 

nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia,  sposób  wykonania  i  warunki 
bezpieczeństwa pracy, 

– 

podczas  realizacji  ćwiczenia  uczeń  powinien  zwrócić  uwagę  na  dokładność  wykonania 
ćwiczenia, dobrać materiały, 

– 

ćwiczenie powinno być wykonywane indywidualnie. 
 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować zasady wykonywania sztucznego oddychania, 
2)  dobrać środki ochrony osobistej, 
3)  wykonać  pokaz  sztucznego  oddychania  na  fantomie  metodą  usta-usta,  z  częstotliwością 

10-12/minutę

.

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

wytyczne wykonywania sztucznego oddychania, 

 

fantom, 

 

środki ochrony osobistej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 24 

5.6.  Zagrożenia pożarowe. Zasady ochrony przeciwpożarowej 

 

5.6.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Określ,  jakie  zagrożenia  pożarowe  mogą  wystąpić  w  spawalni  elektrycznej  i  jakie  należy 

zastosować środki bezpieczeństwa. 

 

Wskazówki do realizacji 

– 

przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  określony 
fragment rozdziału, 

– 

nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia,  sposób  wykonania  i  warunki 
bezpieczeństwa pracy, 

– 

podczas  realizacji  ćwiczenia  uczeń  powinien  zwrócić  uwagę  na  dokładność  wykonania 
ćwiczenia, dobrać materiały, 

– 

ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3-4 osobowych. 
 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dobrać partnerów do pracy w zespole, 
2)  zastanowić się i wskazać, co w spawalni może stanowić zagrożenie pożarowe, 
3)  określić,  jakie  działania  powinny  być  podjęte,  aby  uniknąć  wskazanych  zagrożeń 

pożarowych, 

4)   zapisać wyniki pracy grupy na dużym arkuszu papieru i zaprezentować na forum grupy, 
5)   wziąć udział w podsumowaniu ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

duże arkusze papieru, 

– 

mazaki, 

– 

tablica flipchart. 

 

Ćwiczenie 2 

W  czasie  wykonywania ćwiczeń  laboratoryjnych w  pracowni  pojazdów  zauważyłeś ogień 

wydobywający się z podłączonego do układu prostownika. Jak się zachowasz w takiej sytuacji. 

 

Wskazówki do realizacji 

– 

przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  określony 
fragment rozdziału, 

– 

nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia,  sposób  wykonania  i  warunki 
bezpieczeństwa pracy, 

– 

podczas  realizacji  ćwiczenia  uczeń  powinien  zwrócić  uwagę  na  dokładność  wykonania 
ćwiczenia, dobrać materiały, 

– 

ćwiczenie powinno być wykonywane indywidualnie. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 25 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapisać na arkuszu papieru czynności, jakie po kolei wykonać, 
2)  dokonać wyboru właściwego sprzętu gaśniczego, 
3)  zaprezentować wyniki pracy na forum klasy i porównać z opracowaniami kolegów, 
4)  uzasadnić swój wybór. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

duże arkusze papieru, 

– 

mazaki, 

– 

tablica flipchart. 

 
Ćwiczenie 3 

Dobierz sprzęt i środki gaśnicze w zależności od rodzaju pożaru. 

 

Wskazówki do realizacji 

– 

przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  określony 
fragment rozdziału, 

– 

nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia,  sposób  wykonania  i  warunki 
bezpieczeństwa pracy, 

– 

podczas  realizacji  ćwiczenia  uczeń  powinien  zwrócić  uwagę  na  dokładność  wykonania 
ćwiczenia, dobrać materiały, 

– 

ćwiczenie powinno być wykonywane indywidualnie. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 

Uczeń powinien: 

1)  przeczytać  instrukcje  przeciwpożarowe  oraz  instrukcje  stosowania  sprzętu  i  środków 

gaśniczych, 

2)  określić rodzaj pożaru, 
3)  zanotować możliwe do zastosowania środki gaśnicze. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia. 

 
Środki dydaktyczne: 

– 

instrukcje przeciwpożarowe, instrukcje stosowania sprzętu i środków gaśniczych, 

– 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 4 

Wykonaj  symulację  polegającą  na  zastosowaniu  podręcznego  sprzętu  i  środków 

gaśniczych do gaszenia pożaru. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 26 

Wskazówki do realizacji 

– 

przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  określony 
fragment rozdziału, 

– 

nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia,  sposób  wykonania  i  warunki 
bezpieczeństwa pracy, 

– 

podczas  realizacji  ćwiczenia  uczeń  powinien  zwrócić  uwagę  na  dokładność  wykonania 
ćwiczenia, dobrać materiały, 

– 

ćwiczenie powinno być wykonywane indywidualnie. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dobrać sprzęt lub środek gaśniczy do określonego typu pożaru, 
2)  wyjaśnić sposób użycia danego sprzętu lub środka gaśniczego, 
3)  omówić najczęściej popełniane błędy podczas stosowania dobranych środków. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

sprzęt i środki gaśnicze, 

 

instrukcje przeciwpożarowe, instrukcje stosowania sprzętu i środków gaśniczych, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 27 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  ,,Stosowanie  przepisów 
bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz  ochrony 
środowiska” 

 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 18, 19 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 8, 9, 10, 17, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  16  zadań,  w  tym  co  najmniej  2  zadań  z  poziomu  
ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  zadań  
z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  c,  2.  a,  3.  d,  4.  b,  5.  a,  6. c, 7. d, 8. a, 9. b, 10. c, 11. c,  
12. 
a, 13. a, 14. c, 15. c, 16. d, 17. a, 18. c, 19. b, 20. b. 

 

Plan testu 

Nr 

zad 

Cel operacyjny 

 (mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna  

odpowiedź 

1.  Określić znaczenie przepisów bhp  

2. 

Określić wpływ hałasu na zdrowie 
człowieka 

3. 

Określić miejsca pracy narażone na 
chorobę wibracyjną  

4. 

Określić drogi wnikania szkodliwych 
substancji chemicznych do organizmu  

5. 

Rozpoznać zagrożenia podczas 
wykonywania pracy 

6. 

Określić rodzaj oświetlenia 
najkorzystniejszy dla człowieka 

7. 

Określić zastosowanie rękawic 
biologicznych 

8.  Wyjaśnić zastosowanie recyklingu 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 28 

9. 

Scharakteryzować rodzaj czynników 
szkodliwych dla kierowcy 

PP 

10. 

Dobrać gaśnicę proszkową do 
określonego  przypadku  

PP 

11. 

Określić rodzaj zagrożeń dla 
środowiska 

12. 

Określić optymalną temperaturę dla 
pomieszczeń warsztatowych 

13. 

Scharakteryzować skutki porażenia 
prądem 

14. 

Zdefiniować rodzaje zagrożeń 
w silosach 

15. 

Rozróżnić objawy zagrożenia zdrowia 
i życia 

16. 

Określić sposób wchodzenia do stref 
zadymionych 

17. 

Scharakteryzować rodzaje zagrożeń 
od roślin uprawnych 

PP 

18. 

Określić sposób postępowania 
z poszkodowanym nieprzytomnym 

19. 

Określić sposób postępowania 
w przypadku porażenia prądem 

20. 

Scharakteryzować sposób 
postępowania w przypadku pożaru 
benzyny  

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 29 

Przebieg testowania 

 
INSTRUKCJA DLA NAUCZYCIELA 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przed rozpoczęciem sprawdzianu przedstaw uczniom zasady przebiegu testowania. 
3.  Podkreśl wagę samodzielnego rozwiązania zadań testowych. 
4.  Rozdaj  uczniom  przygotowane  dla  nich  materiały  (instrukcję,  zestaw  zadań  testowych, 

kartę odpowiedzi). 

5.  Udzielaj odpowiedzi na pytania formalne uczniów. 
6.  Przypomnij o upływającym czasie na 10 i 5 minut przed końcem sprawdzianu. 
7.  Po upływie czasu sprawdzianu poproś uczniów o odłożenie przyborów do pisania. 
8.  Zbierz od uczniów karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

 

INSTRUKCJA DLA UCZNIA 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.  
3.  Test  składa  się  z  20  zadań,  do  każdego  masz  4  możliwości  wyboru,  tylko  jedna  jest 

prawidłowa. Na karcie odpowiedzi przy odpowiednim zadaniu postaw X, w razie pomyłki 
zaznacz kółeczkiem błędną odpowiedź, następnie zaznacz odpowiedź prawidłową. 

4.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. 
5.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
6.  Pracuj samodzielnie, będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.  
7.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie masz 35 minut. 

Powodzenia ! 

 

Materiały dla ucznia: 

  instrukcja, 

  zestaw zadań testowych, 

  karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 30 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 
1.  Przepisy bhp to normy prawne służące ochronie 

a)  życia i zdrowia pracodawców. 
b) środowiska pracy. 
c)  życia i zdrowia pracowników. 
d) środowiska przyrodniczego i pożarowego. 

 

2.  Narażenie na hałas na poziomie 130 – 140 dB może spowodować 

a)  nieodwracalne uszkodzenie słuchu. 
b)  przyspieszenie starzenia się słuchu. 
c)  migotanie bębenków słuchowych. 
d)  drgawki słuchowe. 
 

3.  Zagrożenie chorobą wibracyjną zachodzi podczas 

a)  częstej obsługi generatorów drgań akustycznych. 
b)  codziennej obsługi stroboskopów. 
c)  zbyt częstej obsłudze maszyn z wirującymi osłonami narządów ruchu. 
d)  częstej i długotrwałej pracy narzędziami ręcznymi o napędzie elektrycznym lub 

pneumatycznym. 

 
4.  Szkodliwe substancje chemiczne mogą wnikać do organizmu człowieka 

a)  drogą płynną, stałą lub gazową. 
b)  przez drogi oddechowe, skórę i przewód pokarmowy. 
c)  przez włosy. 
d)  poprzez układ toksyczny i odpornościowy. 

 

5.  Niewidoczne dla oka ludzkiego zagrożenie przy spawaniu elektrycznym to 

a)  promieniowanie ultrafioletowe. 
b)  promieniowanie rentgenowskie. 
c)  błyski spawalnicze. 
d)  impulsy fotoelektryczne. 

 

6.  Najkorzystniejsze dla ludzkiego oka oświetlenie to 

a)  sztuczne ogólne. 
b)  sztuczne miejscowe. 
c)  naturalne słoneczne. 
d)  oświetlenie stroboskopowe. 

 

7.  ,,Rękawice biologiczne” to 

a)  specjalnego rodzaju rękawice do prac z zarazkami. 
b)  rękawice używane do pracy przez biologów. 
c)  naloty na rękach w wyniku narażenia na czynniki biologiczne. 
d)  specjalne kremy, żele i maści ochronne. 

 

8.  Recykling w ochronie środowiska oznacza 

a)  ponowne wykorzystanie materiałów odzyskanych z odpadów. 
b)  cykliczną regenerację warstwy ozonowej. 
c)  samoregulację cykli środowiska przyrodniczego. 
d)  regularne i cykliczne usuwanie zanieczyszczeń. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 31 

9.  Najbardziej  szkodliwie  na  traktorzystę  kierującego  ciągnikiem  rolniczym  bez  kabiny 

oddziaływają 

a)  spaliny silnika. 
b)  hałas. 
c)  monotypia ruchów. 
d)  obciążenie statyczne. 
 

10. Gaśnicy proszkowej użyjesz do gaszenia 

a)  metalowej konstrukcji podłączonej do prądu. 
b)  instalacji elektrycznej. 
c)  ciężkiej zasłony z materiału i drewnianej podłogi. 
d)  ściany i stropu drewnianego. 
 

11.  Zużyte baterie elektryczne zakopane w glebie 

a)  ulegają szybkiej biodegradacji. 
b)  ulegają dematerializacji do postaci pierwotne. 
c)  stanowią zagrożenie dla środowiska. 
d)  hamują rozwój mikroorganizmów. 

  

12.  W  pomieszczeniu  warsztatowym,  w  którym  ciągle  odbywa  się  praca  powinna  panować 

temperatura 

a)  nie niższa niż 14

o

C. 

b)  dodatnia. 
c)  co najmniej 18

o

C. 

d)  14

o

C dla mężczyzn i 18

o

C dla kobiet. 

 

13. Porażenie prądem elektrycznym może spowodować 

a)  migotanie komór sercowych. 
b)  wibrację. 
c)  histerezę płuc i serca. 
d)  bezsenność i apatię. 

 
 

14. Podczas pracy w zbiornikach i silosach może wystąpić zagrożenie 

a)  przewagi gazowej. 
b)  szoku nadtlenkowego. 
c)  niedoboru tlenu. 
d)  dezorientacji tlenowej. 

 

15. Objawy wskazujące na konieczność wykonania masażu serca to: 

a)  sztywność źrenic, silny ból w klatce piersiowej, kaszel. 
b)  zmiana barwy skóry, silny ból w dole brzucha, 
c)  utrata przytomności, zatrzymanie oddechu, brak tętna, zmieniona barwa skóry. 
d)  zaburzenia mowy i słuchu. 

 

16. Wchodząc w czasie pożaru do stref zadymionych należy przyjmować pozycję 

a)  pionową i nie oddychać. 
b)  tyłem do źródła dymu. 
c)  pionową plecami do ściany. 
d)  pochyloną jak najbliżej podłogi. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 32 

 

17.  Rośliny uprawne mogą być źródłem zagrożeń 

a)  biologicznych jak alergeny i toksyny. 
b)  są praktycznie nieszkodliwe. 
c)  o działaniu mutagennym. 
d)  o charakterze higieniczno-sanitarnym. 
 

18. Pacjenta nieprzytomnego należy układać 

a)  w pozycji na wznak. 
b)  w pozycji siedzącej bezpiecznej. 
c)  w pozycji bocznej ustalonej. 
d)  w pozycji niskiej. 
 

19. Pierwszą czynnością w ratowaniu osoby porażonej prądem jest 

a)  odciągniecie poszkodowanego od miejsca wypadku. 
b)  przerwanie obwodu elektrycznego. 
c)  wezwanie pogotowia ratunkowego. 
d)  uziemienie poszkodowanego. 
 

20. Płonącą benzynę można ugasić 

a)  wodą niskozmineralizowaną. 
b)  gaśnicą proszkową. 
c)  ciekłym tlenem. 
d)  gaśnicą oktanową. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 33 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Stosowanie 

przepisów 

bezpieczeństwa 

higieny 

pracy, 

ochrony 

przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.
 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1.    

 

2.    

 

3.    

 

4.    

 

5.    

 

6.    

 

7.    

 

8.    

 

9.    

 

10.   

 

11.   

 

12.   

 

13.   

 

14.   

 

15.   

 

16.   

 

17.   

 

18.   

 

19.   

 

20.   

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 34 

TEST 2 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  ,,Stosowanie  przepisów 
bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz  ochrony 
środowiska” 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 1, 2, 10, 11, 18 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8  zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  19  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  d,  2.  b,  3.  b,  4.  d, 5. a, 6. c, 7. a, 8. a, 9. b, 10. a, 11. c,  
12. d, 13. b, 14. b, 15. c, 16. a, 17. c, 18. c, 19. b, 20. a. 

 

Plan testu 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Określić odpowiedzialność za stan 
bezpieczeństwa w zakładzie pracy  

PP 

2. 

Określić postępowanie pracownika gdy nie 
są zachowane warunki bezpieczeństwa na 
stanowisku pracy 

PP 

3. 

Określić działanie prądu elektrycznego na 
człowiek 

4. 

Wyjaśnić działanie maszyn ręcznych na 
człowieka 

5.  Wyjaśnić oddziaływanie hałasu na człowieka 

6. 

Określić czynniki szkodliwe podczas 
spawania 

7.  Rozróżnić biologiczne czynniki szkodliwe  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 35 

8. 

Określić sposoby zmniejszania 
oddziaływania

 

czynników biologicznych 

9.  Zdefiniować pojęcie monotypii 

10. 

Dobrać zabezpieczenie podczas prac pilarką 
łańcuchową 

PP 

11.  Zakwalifikować hełm do dalszej eksploatacji 

PP 

12.  Rozróżnić rodzaje środków ochrony słuchu 

13.  Wyjaśnić znaczenie znaku CE 

14.  Określić rodzaje odpadów elektrycznych 

15.  Wyjaśnić sposób postępowania z odpadami 

16.  Określić zasady ratowania osoby oparzonej 

17. 

Wyjaśnić zasady udzielania pierwszej 
pomocy w przypadku omdlenia 

18. 

Określić zasady udzielania pierwszej 
pomocy w przypadku porażenia prądem 

PP 

19.  Określić podręczny sprzęt gaśniczy 

20. 

Wyjaśnić sposób postępowania podczas 
pożaru z instalacją elektryczną 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 36 

Przebieg testowania 

 

INSTRUKCJA DLA NAUCZYCIELA 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przed rozpoczęciem sprawdzianu przedstaw uczniom zasady przebiegu testowania. 
3.  Podkreśl wagę samodzielnego rozwiązania zadań testowych. 
4.  Rozdaj  uczniom  przygotowane  dla  nich  materiały  (instrukcję,  zestaw  zadań  testowych, 

kartę odpowiedzi). 

5.  Udzielaj odpowiedzi na pytania formalne uczniów. 
6.  Przypomnij o upływającym czasie na 10 i 5 minut przed końcem sprawdzianu. 
7.  Po upływie czasu sprawdzianu poproś uczniów o odłożenie przyborów do pisania. 
8.  Zbierz od uczniów karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

 

INSTRUKCJA DLA UCZNIA 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.  
3.  Test  składa  się  z  20  zadań,  do  każdego  masz  4  możliwości  wyboru,  tylko  jedna  jest 

prawidłowa. Na karcie odpowiedzi przy odpowiednim zadaniu postaw X, w razie pomyłki 
zaznacz kółeczkiem błędną odpowiedź, następnie zaznacz odpowiedź prawidłową. 

4.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. 
5.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
6.  Pracuj samodzielnie, będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.  
7.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie masz 35 minut. 

Powodzenia ! 

 

Materiały dla ucznia: 

  instrukcja, 

  zestaw zadań testowych, 

  karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 37 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 
1. Odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy ponosi 

a)  pracodawca i  pracownik w jednakowym stopniu. 
b)  pracodawca i pracownik stosownie do stopnie winy. 
c)  pracodawca pod warunkiem, że jest właścicielem zakładu pracy. 
d)  pracodawca. 

 
2.  Przepisy  Kodeksu  pracy  pozwalają  pracownikowi powstrzymać się od wykonywania pracy 

w sytuacji, gdy warunki pracy nie odpowiadają 

a)  prawu pracy Unii Europejskiej. 
b)  przepisom  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  i  stwarzają  bezpośrednie  zagrożenia  dla 

zdrowia lub życia pracownika. 

c)  kwalifikacjom i wykształceniu pracownika. 
d)  przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
3. Prąd elektryczny poraża u człowieka układ 

a)  komórkowy i sercowy. 
b)  nerwowy. 
c)  krwionośny. 
d)  krwionośny i komórkowy jednocześnie. 

 
4. Częsta  i  długotrwała  praca  narzędziami  ręcznymi  o  napędzie  elektrycznym  lub 

pneumatycznym może prowadzić do 

a)  rozedmy płuc. 
b)  porażenia prądem elektrycznym. 
c)  negatywnych skutków w układzie pokarmowym. 
d)  powstania objawów choroby wibracyjnej. 
 

5. Hałas jest czynnikiem niebezpiecznym, gdy 

a)  przekracza poziom 130 dB. 
b)  przekracza poziom 85 dB. 
c)  przekracza poziom 75 dB. 
d)  Przekracza poziom 50 db. 
 

6. Podczas spawania elektrycznego występuje szkodliwe promieniowanie 

a)  laserowe. 
b)  jonizujące. 
c)  podczerwone i ultrafioletowe. 
d)  rentgenowskie. 

 
7. Do szkodliwych czynników biologicznych nie zalicza się 

a)  kwas mlekowy. 
b)  alergeny roślinne. 
c)  bakteria salmonelli. 
d)  wirus grypy. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 38 

8.  Aby zmniejszyć zagrożenie ze strony czynników biologicznych w budynkach inwentarskich 

należy 

a)  zapewnić odpowiednią wentylację. 
b)  uszczelnić wszystkie pomieszczenia. 
c)  zastosować miejscowe zawory zwrotne. 
d)  wprowadzić podciśnienie w pomieszczeniach pobytu zwierząt. 

 
9. Monotypia pracy to 

a)  zasada jednoosobowej obsługi maszyny. 
b)  uciążliwość psychiczna wynikająca z niezmiennej jednostajnej sytuacji na stanowisku 

pracy. 

c)  uciążliwość polegająca na braku typowych czynników środowiska pracy. 
d)  inaczej praca pojedyncza. 

 

10. Nogi osoby pracującej pilarką łańcuchową do drewna mogą być chronione 

a)  specjalnymi spodniami ochronnymi. 
b)  tylko poprzez zachowanie szczególnej ostrożności. 
c)  wysokimi butami. 
d)  nakładkami poliuretanowymi. 

 

11.  Hełm  ochronny,  który  poddany  był  silnemu  uderzeniu  lub  wykazuje  oznaki  uszkodzenia 

należy 

a)  poddać przeglądowi i naprawie. 
b)  pomalować barwą ochronną i ostrzegawczą. 
c)  wycofać z użytkowania. 
d)  pokryć warstwą fluoroscencyjną. 

 

12. Oprócz nauszników przeciwhałasowych do ochronników słuchu zaliczamy 

a)  tulejki rozdźwiękowe. 
b)  opaski naddźwiękowe. 
c)  nauszniki są jedynymi dopuszczonymi ochronami. 
d)  wkładki przeciwhałasowe, douszne. 
 

13. Znak CE na maszynach rolniczych oznacza 

a)  że maszyna jest skonstruowana w unii europejskiej. 
b)  spełnianie wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy. 
c)  że maszyna jest zarejestrowana w Centrum Europejskim. 
d)  maszynę do codziennej eksploatacji. 

 
14. Akumulatory i baterie elektryczne po zużyciu stanowią w rolnictwie 

a)  surowce wtórne do produkcji nawozów mineralnych. 
b)  odpady niebezpieczne. 
c)  szkodliwe czynniki biologiczne. 
d)  źródło energii biodegradalnej. 

 
15. Worki foliowe po nawozach mineralnych powinny być 

a)  spalone na polu a popiół rozsypany na powierzchni pola. 
b)  przyorane najpóźniej jesienią. 
c)  traktowane jako odpady. 
d)  spalone najlepiej w piecu z wysokim kominem. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 39 

16. Oparzenie pierwszego stopnia wystarczy 

a)  obmyć zimną wodą i założyć jałowy opatrunek. 
b)  obmyć zimną wodą i posmarować masłem. 
c)  natychmiast zgłosić się do lekarza. 
d)  obmyć spirytusem a następnie obandażować. 

 
17. Podczas udzielania pierwszej pomocy zemdlonemu nie należy 

a)  wynosić nagle na świeże powietrze. 
b)  skrapiać twarzy zimną wodą. 
c)  podawać płynów do picia. 
d)  układać głowy nisko. 

 
18.  Jeżeli  w  wyniku  porażenia  prądem  poszkodowany  nie  oddycha  i  nie  wykazuje  oznak 

krążenia oznacza to, że 

a)  na akcję ratunkową jest już za późno. 
b)  należy  natychmiast  zakopać  poszkodowanego  (oprócz  głowy),  aby  odprowadzić 

ładunki elektryczne do ziemi. 

c)  trzeba  natychmiast  podjąć  akcję  ratunkową  w  celu  przywrócenia  akcji  serca 

i oddechu. 

d)  należy podjąć akcję symulacyjną. 

 
19. Podręcznym sprzętem gaśniczym jest 

a)  prysznic bezpieczeństwa. 
b)  koc gaśniczy. 
c)  armatka śnieżna. 
d)  kurtyna wodna. 

 
20. Instalacja elektryczna budynku objętego pożarem powinna być 

a)  natychmiast wyłączona spod napięcia. 
b)  bez przerwy pod napięciem aby oświetlać akcję gaśniczą. 
c)  ognioodporna wg przepisów unijnych. 
d)  przełączona na zasilanie prądem bezpiecznym. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 40 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Stosowanie 

przepisów 

bezpieczeństwa 

higieny 

pracy, 

ochrony 

przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź
 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1.    

 

2.    

 

3.    

 

4.    

 

5.    

 

6.    

 

7.    

 

8.    

 

9.    

 

10.   

 

11.   

 

12.   

 

13.   

 

14.   

 

15.   

 

16.   

 

17.   

 

18.   

 

19.   

 

20.   

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 41 

7.  LITERATURA

 

 
1.  Baranowicz  W.:  Wytyczne  w  zakresie  ochrony  przeciwpożarowej  oraz  wzór  instrukcji 

bezpieczeństwa pożarowego dla obiektów szkół. MEN, Warszawa 1997 

2.  Buchfelder A., Buchfelder M.: Podręcznik pierwszej pomocy. PZWL, Warszawa 1993 
3.  Kodeks Pracy 
4.  Korczak C. (red.): Higiena i ochrona zdrowia. PZWL, Warszawa 1997 
5.  Mac S., Leowski J.: Bezpieczeństwo i higiena pracy. WSiP, Warszawa 1999 
6.  Rozporządzenie  Ministra  Pracy  i  Polityki  Społecznej  z  dnia  26.09.1997  r.  w  sprawie 

ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Dz. U. Nr 129, poz. 844 

7.  Rozporządzenie  Ministra  Gospodarki  z  dnia  17.09.1999  r.  w  sprawie  bezpieczeństwa 

i higieny pracy przy urządzeniach i instalacjach energetycznych Dz. U. Nr 80, poz. 912 

8.  Ustawa  z  dnia  27  kwietnia  2001  r.  „Prawo  ochrony  środowiska”,  Dz.  U.  2001.62.627 

z dnia 20 czerwca 2001 

 

Literatura metodyczna 

1.  Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000 
3.  Plewka  Cz.:  Metodyka  nauczania  teoretycznych  przedmiotów  zawodowych.  Cz.  1  i  2. 

ITeE, Radom 1999