Scenariusz Najdawniejsze dzieje człowieka

background image

63

Najdawniejsze dzieje człowieka

(1 godz.)

ŚRODKI DYDAKTYCZNE

Podręcznik, s. 11–17.
Mapa ścienna (fi zyczna) obejmująca obszary Bliskiego Wschodu; atlas historyczny.
Literatura: Archeologia. Przewodnik, red. P. Bahn, Warszawa 2004, C.W. Ce-
ram, Bogowie, groby i uczeni. Powieść o archeologii, Warszawa 2002; V.G. Childe,
O rozwoju w historii, Warszawa 1963; W. Mańczak, Wieża Babel, Wrocław 1999;
C. Renefrew, P. Bahn, Archeologia. Teorie, metody, praktyka, Warszawa 2002.



LEKCJA 3

LEKCJA 3

background image

64

GŁÓWNY CEL LEKCJI

Zrozumienie przez uczniów znaczenia rewolucji neolitycznej w najdawniejszych
dziejach człowieka.

CELE OPERACYJNE LEKCJI

Po lekcji uczeń:

defi niuje pojęcia – „hominidy”, „antropogeneza”, „antropologia”, „paleolit”,
„mezolit”, „neolit” [P];
wymienia osiągnięcia człowieka w okresie od paleolitu do neolitu [P];
wyjaśnia znaczenie rewolucji neolitycznej w dziejach człowieka [P];
lokuje w czasie i przestrzeni ludy semickie i indoeuropejskie [R];
wymienia i porządkuje chronologicznie etapy w rozwoju istot człowiekowatych
[R];
wymienia i porządkuje chronologicznie epoki z najdawniejszych dziejów człowie-
ka – od paleolitu do neolitu [R];
odkrywa i nazywa różne kryteria klasyfi kacji epok w najdawniejszych dziejach
człowieka [R].

TOK LEKCJI
Wprowadzenie

NAUCZYCIEL

, nawiązując do poprzedniej lekcji, podkreśla, że w odniesieniu do naj-

dawniejszych dziejów człowieka – mimo ogromnego postępu badań – wciąż jeszcze
wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi i dlatego w tekście podręcznika dotyczącym
tych czasów uczniowie spotkają wiele hipotez.

Zagadnienie 1: Pochodzenie człowieka (antropogeneza)

UCZNIOWIE

zapoznają się z podrozdziałem Pochodzenie człowieka (podręcznik,

s. 11–12) i odpowiadają na pytania:

Jakie cechy wyróżniają człowieka w świecie przyrody? [Umiejętność myślenia (rozu-
mowania); tworzenie kultury umysłowej (życie duchowe); zdolność przekazywania nabytych
doświadczeń; zdolność wytwarzania narzędzi oraz używania ich do zdobywania pożywienia
i

wytwarzania kolejnych narzędzi.]

W jaki sposób cechy te wpływały na zmiany sytuacji hominidów w świecie przy-
rody? [Pozwoliły na uniezależnianie się istot ludzkich od ograniczeń wynikających z warunków
naturalnych.]

UCZNIOWIE

na podstawie podręcznika wymieniają w porządku chronologicznym ko-

lejne formy człowiekowatych. [Australopitek, homo habilis, homo sapiens – neandertalczyk
i homo sapiens sapiens]

NAUCZYCIEL

wyjaśnia, że współczesna nauka wyróżnia więcej kopalnych form ho-

minidów, w podręczniku zaś wymienione zostały tylko wybrane gatunki. Podkre-
śla, że pojawienie się nowego gatunku nie musiało być równoznaczne z wymarciem
wcześniejszych form człowiekowatych, zdarzało się bowiem, że w tym samym czasie
występowały jednocześnie różne gatunki (czy podgatunki) hominidów. Nauczyciel




background image

65

wyjaśnia też, że daty występowania kolejnych form człowiekowatych są dyskusyjne.
Naukowcy bowiem – prowadzący prace wykopaliskowe i udoskonalający techniki
datowania znalezisk – wciąż wprowadzają zmiany w chronologii antropogenezy
(stąd w rozmaitych publikacjach spotkać można duże różnice w datacji pojawienia
się czy wymarcia poszczególnych hominidów).

NAUCZYCIEL

wyjaśnia, że antropolodzy wyodrębniają kolejne fazy rozwoju homi-

nidów, biorąc pod uwagę m.in. zmiany zachodzące w obrębie kończyn, uzębienia,
kształtu czaszki i objętości mózgu. Uwzględniają też wyniki pracy archeologów, ba-
dających m.in. narzędzia wytwarzane przez kopalne formy człowiekowatych.

Zagadnienie 2: Osiągnięcia ludzi w czasach prehistorycznych

UCZNIOWIE

na podstawie podręcznika (s. 12–16) wspólnie sporządzają tabelę

pt. „Osiągnięcia ludzi w czasach prehistorycznych”. Tabela powinna uwzględniać:
nazwy epok, podstawy bytu i osiągnięcia ludzi w różnych dziedzinach.

NAUCZYCIEL

może uzupełnić wiadomości z podręcznika, tak, by tabela przyjęła taką formę, jak
zaproponowana poniżej.

Podczas przygotowywania tabeli:

NAUCZYCIEL

wyjaśnia, że archeolodzy, dzieląc czasy prehistoryczne na epoki,

za główne kryterium periodyzacji przyjęli surowiec służący do wytwarzania narzę-
dzi (w wypadku najdawniejszych epok był to kamień, natomiast okresy następują-
ce po neolicie i chalkolicie to epoki brązu i żelaza);

UCZNIOWIE

odczytują ze schematu (podręcznik, s. 16) datację kolejnych epok

na obszarze Mezopotamii i ziem polskich;

NAUCZYCIEL

podkreśla, że kolejne prze-

miany w trybie życia ludzi – w tym przede wszystkim rewolucja neolityczna – najw-
cześniej dokonywały się na Bliskim Wschodzie, a w Europie następowały później,
niekiedy nawet o kilka tys. lat;
na podstawie mapy z podręcznika (s. 14)

UCZNIOWIE

analizują proces rozprzestrze-

niania się „wynalazku” rolnictwa w basenie Morza Śródziemnego i odpowiadają
na pytanie zamieszczone pod mapą; [

Warunki naturalne oznaczonych terenów: obszary

wyżynno-górzyste i doliny rzek na Półwyspie Bałkańskim, w Azji Mniejszej, Syrii i Mezopota-
mii; dolina Nilu; obszary nadmorskie – wybrzeża Półwyspu Apenińskiego i południe Półwy-
spu Iberyjskiego.]

NAUCZYCIEL

może wskazać, że badacze próbując wyjaśnić proces

rozprzestrzeniania się rolnictwa, wskazują różne sprzyjające czynniki – ocieplanie
się klimatu (a więc zmiana warunków naturalnych na różnych obszarach), przej-
mowanie wynalazku rolnictwa przez kolejne stykające się ludy, migracje ludów
prowadzących gospodarkę rolniczą;

UCZNIOWIE

analizują ilustracje z podręcznika (s. 13, 15) i określają, czego na pod-

stawie tych źródeł możemy dowiedzieć się o osiągnięciach ludzi epoki paleolitu
i neolitu. [Malowidło i fi gurka świadczą o rozwoju kultury duchowej: umiejętność tworzenia
przedstawień symbolicznych, istnienie pewnego zespołu wierzeń, stosowanie praktyk magicz-
nych, które najpewniej mają pozwolić człowiekowi na zapanowanie nad światem przyrody
(zagwarantować pożywienie, płodność). Malowidło ukazuje też zajęcia ludzi (myślistwo).]

background image

66

Nazwa epoki

Podstawy bytu i przykłady ważniejszych osiągnięć

PALEOLIT

PALEOLIT
(starsza epoka

(starsza epoka
kamienia)

kamienia)

zbieractwo, myślistwo i rybołówstwo podstawą bytu ludzi;
koczowniczy tryb życia (chronienie się w jaskiniach, szałasach itp.), okre-
sowe budowanie trwałych siedzib;
wytwarzanie narzędzi z kamienia, drewna, rogu, kości;
wykorzystywanie ognia;
wierzenia religijne;
grzebanie zmarłych;
początki sztuki – np. ryty i malowidła naskalne, zdobienie ciała i narzędzi






MEZOLIT

MEZOLIT
(środkowa epoka

(środkowa epoka
kamienia)

kamienia)

kształtowanie się umiejętności uprawy roślin i hodowli zwierząt – stop-
niowe przechodzenie od gospodarki łowiecko-zbierackiej do rolno-
-hodowlanej, od koczowniczego do osiadłego trybu życia;
wytwarzanie narzędzia z kamienia, drewna, rogu, kości;

NEOLIT

NEOLIT
(młodsza epoka

(młodsza epoka
kamienia)

kamienia)

rolnictwo (uprawa roślin, głównie zbóż, oraz hodowla zwierząt) podsta-
wą bytu ludzi prowadzących osiadły tryb życia;
pasterstwo podstawą bytu ludów koczowniczych;
wznoszenie trwałych osad przez ludy prowadzące osiadły tryb życia
(domy z gliny, kamieni, wypalanej cegły);
wytwarzanie narzędzi z kamienia, drewna, rogu, kości;
wytwarzanie ceramiki, posługiwanie się kołem garncarskim
tkactwo;
kult „Wielkiej Matki” (w basenie Morza Śródziemnego)





CHALKOLIT

CHALKOLIT
(eneolit, epoka

(eneolit, epoka
miedzi)

miedzi)

wytop miedzi, złota i srebra, używanych przede wszystkim do wyrobu
ozdób (narzędzia nadal z różnych gatunków kamienia, drewna, rogu,
kości)

Zagadnienie 3: Znaczenie rewolucji neolitycznej

UCZNIOWIE

formułują defi nicję pojęcia „rewolucja neolityczna”.

NAUCZYCIEL

podkre-

śla, że „rewolucyjność” w tym pojęciu odnosi się nie do szybkości zmian (gdyż trwały
one tysiące lat), lecz do ich doniosłości. Zwraca też uwagę uczniów, że wyjaśnienie
przyczyn tej rewolucji pozostaje w sferze hipotez.

UCZNIOWIE

na podstawie podręcznika (s. 14) określają znaczenie rewolucji neoli-

tycznej. [Ukształtowanie się gospodarki rolniczej – uprawa pszenicy i jęczmienia oraz hodowla
zwierząt (najwcześniej kozy i owce, najpóźniej konie); powstanie trwałych osad ludzkich i nowego
typu organizacji społecznej (nowe formy władzy i hierarchii).]

Zagadnienie 4: Zróżnicowanie językowe ludów starożytności

UCZNIOWIE

zapoznają się z podrozdziałem Podziały językowe (podręcznik, s. 16–17).

Na mapie ściennej, mapie z atlasu historycznego lub mapach w podręczniku (s. 14,
22) z pomocą nauczyciela lokalizują obszary zamieszkiwane przez wymienione
w tekście ludy.

background image

67

Podsumowanie lekcji

UCZNIOWIE

wykonują zadania z podręcznika (s. 17):

zad. 1; [ b]

UCZNIOWIE

powinni też, zauważyć, że w punkcie a) znalazła się defi ni-

cja antropologii;
zad. 2; [ C., D., A., B.]

UCZNIOWIE

powinni też powiązać kolejne formy hominidów

z epokami – od paleolitu do neolitu;
zad. 3. [ zob. zagadnienie 3 niniejszej lekcji]

PROPOZYCJE PRACY DOMOWEJ

Pisemnie uzasadnić twierdzenie, że rewolucja neolityczna stanowiła najdonioślej-
szy przełom w dziejach ludzkości.
Przeanalizować defi nicję pojęcia „cywilizacja” (podręcznik, s. 18) – rozróżnić jego
szersze i węższe zastosowania.

