„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Hanna Giżyńska
Przygotowanie serwisu śniadaniowego 512[01].Z3.04
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inż. Małgorzata Konarzewska
mgr inż. Małgorzata Piecyk
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Hanna Giżyńska
Konsultacja:
mgr inż. Andrzej Zych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 512[01].Z3.04
Przygotowanie serwisu śniadaniowego zawartego w modułowym programie nauczania dla
zawodu kelner.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1.
Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
11
5.1. Charakterystyka śniadań wydawanych w formie zestawów. Śniadania
„à la carte”. Nakrywanie stołów do śniadań
11
5.1.1. Ćwiczenia 11
5.2. Przygotowanie śniadania w formie bufetu śniadaniowego
16
5.2.1. Ćwiczenia 16
5.3. Specjalne rodzaje posiłków śniadaniowych. Lunch. Brunch.
Śniadania okolicznościowe
19
5.3.1. Ćwiczenia 19
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
22
7. Literatura
34
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć z przygotowania serwisu śniadaniowego w szkole kształcącej w zawodzie kelner.
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne, zawierające wykaz wiadomości i umiejętności, jakie uczeń
powinien mieć już opanowane, aby przystąpić do realizacji programu jednostki
modułowej,
−
cele kształcenia wraz z wykazem umiejętności, jakie uczeń nabędzie podczas realizacji
programu jednostki modułowej,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
propozycje ćwiczeń ze wskazówkami do ich realizacji, zalecanymi metodami nauczania –
uczenia się,
−
przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego,
−
wykaz literatury.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem:
−
pokazu z objaśnieniem,
−
ćwiczeń praktycznych,
−
tekstu przewodniego,
−
metody inscenizacji,
−
instruktażu.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. Podczas realizacji programu jednostki
Przygotowanie serwisu śniadaniowego nauczyciel powinien zwrócić szczególną uwagę na
kształtowanie u uczniów umiejętności:
−
planowania przebiegu obsługi konsumenta podczas podawania śniadań,
−
doboru zastawy i sprzętu kelnerskiego do podawania śniadań,
−
przygotowania stołów konsumenckiej i bufetów do różnego typu śniadań,
−
realizacji zamówień z zastosowaniem różnych form obsługi,
−
zbieranie zastawy po konsumpcji śniadań.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu nabytych wiadomości i umiejętności ucznia,
nauczyciel może posłużyć się narzędziami pomiaru dydaktycznego (zamieszczonymi
w rozdziale 6), zestawem zadań testowych.
Bezpieczeństwo i higiena pracy
W czasie pobytu w pracowni należy bezwzględnie zwrócić uwagę na przestrzeganie
regulaminów, przepisów bhp i higieny pracy oraz instrukcji przeciwpożarowych,
wynikających z rodzaju wykonywanych prac. Z przepisami tymi należy zapoznawać uczniów
od początku trwania nauki i należy je bezwzględnie przestrzegać.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych
512[01].Z3
Obsługa konsumenta
512[01].Z3.01
Organizowanie obsługi konsumenta
512[01].Z3.03
Podawanie napojów
512[01].Z3.02
Podawanie potraw
512[01].Z3.04
Przygotowanie serwisu
śniadaniowego
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2.
WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej Przygotowanie serwisu
śniadaniowego uczeń powinien umieć:
−
korzystać z różnych źródeł informacji,
−
organizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp oraz wymaganiami ergonomii,
−
dobierać bieliznę stołową do wielkości i kształtu stołu,
−
stosować techniki nakrywania stołów bielizną stołową,
−
określać zasady układania i ustawiania zastawy stołowej na stołach konsumenckich,
−
dobierać zastawę stołową do podawania określonych potraw i napojów,
−
przyjmować gościa w sali konsumenckiej zgodnie z zasadami obsługi oraz stosowanymi
standardami,
−
określać kolejność i temperaturę podawania potraw i napojów,
−
planować przebieg obsługi konsumentów podczas podawania potraw i napojów,
−
stosować różne techniki podawania potraw i napojów,
−
stosować różne techniki zbierania zastawy stołowej po konsumpcji.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3.
CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
dokonać klasyfikacji śniadań,
−
określić znaczenie śniadań w żywieniu człowieku,
−
rozróżnić asortyment potraw i napojów podawanych w porze śniadaniowej,
−
zaplanować przebieg obsługi konsumentów podczas podawania śniadań zgodnie
z wymaganiami ergonomii oraz uwzględnieniem określonego systemu obsługi,
−
udzielić konsumentowi informacji dotyczących asortymentu potraw i napojów oraz
doradzić w ich wyborze,
−
przyjąć zamówienie od konsumenta,
−
dobrać naczynia i pomocniczy sprzęt kelnerski do podawania śniadań,
−
przygotować nakrycie stołu konsumenckiego do różnego rodzaju typu śniadań,
−
ocenić jakość i estetykę podawanych potraw,
−
zrealizować zamówienie z zastosowaniem różnych form obsługi,
−
podać zamówione potrawy i napoje,
−
rozróżnić typy bufetów,
−
przygotować bufet śniadaniowy,
−
nakryć stoły konsumenckie do śniadań wydawanych w formie bufetu,
−
rozmieścić sprzęt i urządzenia oraz potrawy i napoje w bufecie śniadaniowym,
−
posłużyć się pomocniczym sprzętem kelnerskim podczas podawania śniadań,
−
udzielić pomocy konsumentom w nakładaniu i przenoszeniu potraw oraz napojów do
stołów konsumenckich,
−
zebrać naczynia po konsumpcji śniadań,
−
zastosować przepisy bezpieczeństwa, higieny pracy, sanitarno-epidemiologiczne, ochrony
przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4.
PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca …………………………………….………….
Modułowy program nauczania: Kelner 512[01]
Moduł:
Obsługa konsumenta 512[01].Z3
Jednostka modułowa:
Przygotowanie serwisu śniadaniowego 512[01].Z3.04
Temat: Usytuowanie bufetu śniadaniowego oraz rozmieszczenie w nim sprzętu,
urządzeń, potraw i napojów.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności ustawiania bufetu śniadaniowego oraz
rozmieszczania w nim sprzętu, urządzeń, potraw i napojów.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
−
dobrać sprzęt, urządzenia, zastawę stołową do eksponowania potraw i napojów w bufecie
śniadaniowym,
−
zaplanować ustawienie bufetu śniadaniowego,
−
rozmieścić potrawy i napoje w bufecie śniadaniowym z zachowaniem odpowiedniej
kolejności,
−
określić potrawy i napoje umieszczone w segmentach bufetu: chłodzonym,
podgrzewanym i w temperaturze pokojowej.
W czasie zajęć będą kształtowane umiejętności ponadzawodowe:
−
organizowanie i planowanie zajęć,
−
praca w zespole,
−
ocena pracy zespołu.
Metody nauczania:
−
metoda tekstu przewodniego,
−
pokaz z objaśnieniem,
−
dyskusja dydaktyczna,
−
ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacji pracy uczniów:
−
praca w zespołach trzyosobowych.
Czas: 3 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dotycząca ustawiania bufetu śniadaniowego,
−
wykaz asortymentu potraw i napojów w bufecie śniadaniowym,
−
materiały piśmiennicze: arkusze papieru formatu A4, flamastry,
−
schemat rozmieszczenia potraw i napojów w bufecie śniadaniowym,
−
prezentacje multimedialne dotyczące organizacji bufetu śniadaniowego.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
Przebieg zajęć:
Faza wstępna
1.
Sprawy organizacyjne.
2.
Nawiązanie do tematu, omówienie szczegółowych celów kształcenia.
3.
Powtórzenie treści przerobionych, które będą potrzebne do realizacji zadania.
4.
Omówienie schematu rozmieszczenia potraw i napojów w bufecie śniadaniowym.
Faza właściwa
−
nauczyciel podaje treść ćwiczenia: Zaplanuj usytuowanie bufetu śniadaniowego oraz
rozmieszczenie w nim sprzętu, urządzeń, potraw i napojów,
−
uczniowie zapoznają się z prezentacją multimedialną dotyczącą organizacji bufetu
śniadaniowego,
−
nauczyciel omawia sposób realizacji ćwiczenia,
−
uczniowie w zespołach trzyosobowych planują, zgodnie z określonymi zasadami,
usytuowanie bufetów śniadaniowych,
−
uczniowie określają asortyment, kolejność ustawiania potraw napojów w poszczególnych
segmentach bufetu,
−
uczniowie sporządzają schemat rozmieszczenia sprzętu, urządzeń, zastawy stołowej,
potraw i napojów w poszczególnych segmentach bufetu,
−
uczniowie opisują sporządzony schemat bufetu śniadaniowego,
−
uczniowie prezentują opracowania na forum grupy.
Zakończenie zajęć
Nauczyciel podsumowuje przebieg zajęć wskazując na zaangażowanie uczniów
w realizację zadania, osiągnięte efekty.
Praca domowa
Określ elementy dekoracyjne na śniadaniowym stole bufetowym.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
uczniowie naklejają kolorowe karteczki na specjalnym arkuszu ze swoją oceną przebiegu
zajęć, organizacji zajęć, zdobytej na zajęciach wiedzy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca …………………………………….………….
Modułowy program nauczania: Kelner 512[01]
Moduł:
Obsługa konsumenta 512[01].Z3
Jednostka modułowa:
Przygotowanie serwisu śniadaniowego 512[01].Z3.04
Temat: Obsługa gości przy śniadaniach wydawanych metodą „à la carte”.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności obsługi gości podczas podawania dań, napojów
wybranych z karty śniadaniowej.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
−
nakryć stół do śniadania typu „á la carte”,
−
pomóc gościom w wyborze dań i napojów,
−
przyjąć zamówienie na śniadanie zamówione z karty,
−
zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii,
−
dobrać zastawę stołową do podawanych dań i napojów,
−
zaplanować przebieg obsługi przy realizacji zamówienia,
−
obsłużyć gości.
Metody nauczania:
−
ćwiczenia praktyczne,
−
metoda tekstu przewodniego,
−
pokaz z objaśnieniem.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
praca w zespołach dwuosobowych.
Czas: 3 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dotycząca obsługi gości przy śniadaniach,
−
bielizna, zastawa stołowa do nakrycia stołu konsumenckiego,
−
karty menu z ofertą śniadaniową,
−
zastawa stołowa do podania dań i napojów śniadaniowych,
−
atrapy dań, napojów.
Przebieg zajęć:
Faza wstępna
1.
Sprawy organizacyjne.
2.
Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
Faza właściwa
−
uczniowie w zespołach dwuosobowych na podstawie karty menu ustalają zestaw
śniadania i planują przebieg obsługi gości,
−
uczniowie planują bieliznę i zastawę stołową do nakrycia stołu konsumenckiego i do
podania zaplanowanych dań,
−
uczniowie przygotowują stanowisko pracy zgodnie z zasadami ergonomii,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
−
uczniowie gromadzą potrzebną bieliznę i zastawę stołową,
−
uczniowie nakrywają stół konsumencki i przygotowują stół pomocniczy,
−
uczniowie prezentują obsługę gości zakładając, że opracowany zestaw śniadania to
zamówienie przyjęte od gości,
−
nauczyciel nadzoruję pracę uczniów, pomaga w realizacji zadań,
−
uczniowie obserwują prezentację poszczególnych grup, dokonują oceny,
−
uczniowie porządkują stanowiska pracy.
Zakończenie zajęć
Nauczyciel podsumowuje przebieg zajęć wskazując na zaangażowanie uczniów
w realizację zadania, omawiając etapy pracy przy wykonywaniu, których wystąpiły trudności.
Praca domowa
Opracować śniadaniową kartę menu.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
wypowiedzi uczniów.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5.
ĆWICZENIA
5.1. Charakterystyka śniadań wydawanych w formie zestawów.
Śniadania „à la carte”. Nakrywanie stołów do śniadań
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Przygotuj stół pomocniczy do śniadania.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i technikę wykonania. Proponuje się, aby uczniowie w zespołach dwuosobowych sporządzili
wykaz sprzętu, zastawy stołowej niezbędnej do podania śniadania, sporządzili plan ich
rozmieszczenia oraz przygotowali śniadaniowy stół pomocniczy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
przeanalizować wyposażenie potrzebne do nakrycia śniadaniowego stołu pomocniczego,
2)
zaplanować rozmieszczenie sprzętu na stole pomocniczym,
3)
zorganizowane stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami bhp i ergonomii pracy,
4)
zgromadzić potrzebny sprzęt, bieliznę, zastawę stołową,
5)
umieścić zgromadzony sprzęt na stole pomocniczym,
6)
zaprezentować na forum grup przygotowany stół pomocniczy.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne,
−
dyskusja.
Środki dydaktyczne:
−
bielizna, zastawa stołowa potrzebna do przygotowania śniadaniowego stołu
pomocniczego.
Ćwiczenie 2
Podaj śniadanie kontynentalne dla dwóch osób.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i technikę wykonania. Proponuje się, aby uczniowie w zespołach dwuosobowych ustalili
skład śniadania kontynentalnego, przygotowali stół do konsumpcji, dobrali zastawę i sprzęt
do obsługi, zaprezentowali obsługę gości.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zaplanować bieliznę i zastawę stołową potrzebną do nakrycia stołu,
2)
zaplanować zastawę stołową konieczną do podania śniadania kontynentalnego,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
3)
zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy,
4)
zgromadzić na stole pomocniczym zaplanowaną bieliznę i zastawę stołową
5)
nakryć stół do śniadania,
6)
przygotować stół pomocniczy do podania śniadania,
7)
zaplanować przebieg obsługi podczas podawania śniadania,
8)
zaprezentować, sposób podania śniadania kontynentalnego,
9)
zebrać zastawę po konsumpcji.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne,
−
dyskusja.
Środki dydaktyczne
−
bielizna i zastawa stołowa, konieczna do nakrycia stołu i podania śniadania
kontynentalnego,
−
atrapy dań i napojów,
−
plansze przedstawiające rozmieszczenie składników śniadania kontynentalnego na stole
gościa,
−
materiały piśmiennicze.
Ćwiczenie 3
Zrealizuj zamówienie: goście zamówili śniadanie wiedeńskie dla dwóch osób. Po
przybyciu na posiłek zmienili zamówienie i poprosili śniadanie wiedeńskie wzmocnione.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i technikę wykonania. Proponuje się, aby uczniowie w zespołach dwuosobowych ustalili
skład śniadania wiedeńskiego i wiedeńskiego wzmocnionego, przygotowali stół, porównali
nakrycie stołu do tych śniadań, przygotowali stół dla gości i obsłużyli gości zgodnie z ich
życzeniem. Nauczyciel powinien zwrócić uwagę na konieczność zmiany nakrycia stołu
w związku ze zmianą zamówienia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zaplanować bieliznę i zastawę stołową dla dwóch osób do przygotowania stołu
konsumenckiego do śniadania wiedeńskiego,
2)
zaplanować zastawę stołową potrzebną do podania dań i napojów wchodzących w skład
śniadania wiedeńskiego,
3)
zaplanować zastawę uzupełniającą, która nie wystąpiła w punkcie 2, do podania
i konsumpcji dań, o które jest wzbogacone śniadanie wiedeńskie wzmocnione,
4)
zaplanować przebieg obsługi gości,
5)
przygotować stanowisko pracy: stół konsumencki z miejscami do siedzenia, stół
pomocniczy,
6)
zgromadzić zaplanowany w punkcie 1, 2, 3, sprzęt, bieliznę i zastawę stołową,
7)
przygotować stół konsumencki do śniadania wiedeńskiego,
8)
przygotować stół pomocniczy z dodatkową zastawą do konsumpcji, dodatkowymi
daniami i napojami wchodzącymi w skład śniadania wiedeńskiego wzmocnionego,
9)
powitać gości i przyjąć zmianę zamówienia,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
10)
uzupełnić nakrycie stołu konsumenckiego zgodnie z zamówieniem,
11)
podać dania i napoje wchodzące w skład śniadania wiedeńskiego wzmocnionego,
12)
zebrać zastawę po konsumpcji.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne,
−
dyskusja.
Środki dydaktyczne
−
materiały piśmiennicze,
−
bielizna, zastawa stołowa, sprzęt pomocniczy potrzebny do nakrycia stołu i realizacji
zamówienia,
−
atrapy dań i napojów,
−
plansze przedstawiające rozmieszczenie składników śniadania wiedeńskiego
i wiedeńskiego wzmocnionego na stole gościa.
Ćwiczenie 4
Sporządź projekt śniadania amerykańskiego z dodatkowym daniem mięsnym.
Zaproponuj sprzęt, bieliznę i zastawę stołową potrzebną do podania tego śniadania.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i technikę wykonania. Proponuje się, aby uczniowie indywidualnie zaplanowali skład
śniadania amerykańskiego, w tabeli przedstawili wykaz sprzętu i zastawy stołowej niezbędnej
do podania zaproponowanych dań i napojów oraz zaprezentowali swoje opracowania na
forum grupy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zaplanować asortyment dań i napojów śniadania amerykańskiego,
2)
przygotować tabelę według niżej podanego wzoru,
Tabela do ćwiczenia 4
Napoje, potrawy, dodatki
Zastawa stołowa, sprzęt
3)
wpisać do tabeli zaplanowane napoje i potrawy oraz określić zastawę stołową, sprzęt
potrzebny do ich podania,
4)
zaprezentować swoje opracowanie na forum grupy.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
dyskusja dydaktyczna,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dotycząca śniadań wydawanych w formie zestawów
−
przybory piśmiennicze.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
Ćwiczenie 5
Opracuj śniadaniową kartę menu przeznaczoną dla gości korzystających z usługi
noclegowej hotelu.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i technikę wykonania, podkreślić że tego typu karty mogą nie zawierać cen. Proponuje się,
aby uczniowie indywidualnie zaplanowali asortyment potraw i napojów śniadaniowych,
ustalili ich kolejność rozmieszczenia, sporządzili kartę, zaprezentowali na forum grupy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
przeanalizować śniadaniową kartę menu z różnych zakładów,
2)
zaplanować potrawy i napoje śniadaniowe,
3)
ustalić kolejność potraw i napojów w karcie,
4)
sporządzić kartę menu,
5)
zaprezentować opracowaną kartę na forum grupy.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
dyskusja dydaktyczna,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dotycząca śniadań wydawanych w formie zestawów,
−
materiały piśmiennicze,
−
śniadaniowe karty menu z różnych zakładów gastronomicznych.
Ćwiczenie 6
Podaj gościom śniadanie, zgodnie z ich wyborem z karty. Wykorzystaj kartę menu
opracowaną w ćwiczeniu 5.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i technikę wykonania. Proponuje się, aby uczniowie indywidualnie wykonywali ćwiczenia,
prezentując na forum grupy obsługę gości. W trakcie realizacji ćwiczenia należy zwrócić
uwagę na organizację stanowiska pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zaplanować bieliznę i zastawę stołową potrzebną do nakrycia stołu,
2)
zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy,
3)
zgromadzić bieliznę, zastawę potrzebną do nakrycia stołu śniadaniowego,
4)
nakryć stół do śniadania,
5)
przyjąć zamówienie od gości,
6)
zaplanować przebieg obsługi,
7)
zgromadzić na stole pomocniczym zastawę, atrapy potrzebne do realizacji zamówienia,
8)
zaprezentować obsługę gości, podając zamówione potrawy i napoje śniadaniowe,
9)
zebrać zastawę po konsumpcji.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
Zalecone metody nauczania-uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne,
−
dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
−
śniadaniowa karta menu,
−
bielizna, zastawa potrzebna do nakrycia stołu,
−
urządzenia, sprzęt, zastawa stołowa niezbędna do realizacji zamówienia,
−
atrapy potraw.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
5.2. Przygotowanie śniadania w formie bufetu śniadaniowego
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Zaplanuj asortyment potraw i napojów wchodzących w skład śniadania bufetowego,
dobierz do ich podania urządzenia, sprzęt, zastawę stołową.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i technikę wykonania. Proponuje się, aby uczniowie w zespołach trzyosobowych opracowali
zestaw potraw i napojów wchodzących w skład śniadania bufetowego i określili technikę ich
podania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zapoznać się z materiałem dotyczącym asortymentu potraw napojów wchodzących
w skład śniadania bufetowego,
2)
zaplanować asortyment śniadania bufetowego,
3)
określić temperaturę podawania zaplanowanych dań i napojów,
4)
dobrać do ich podania sprzęt, urządzenia, zastawę stołową,
5)
zapisać na plakacie asortyment dań, napojów wchodzących w skład śniadania
bufetowego, z określeniem temperatury ich podania,
6)
zaprezentować plakat na forum grupy, określając jednocześnie sprzęt, urządzenia,
zastawę stołową do podania zaplanowanych dań i napojów.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
dyskusja dydaktyczna,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dotycząca przygotowania śniadania w formie bufetu
śniadaniowego,
−
materiały piśmiennicze: papier A0, A4, flamastry,
−
prezentacje multimedialne, foliogramy dotyczące asortymentu, sposobu podania potraw
i napojów śniadania bufetowego,
−
ilustracje przygotowanych bufetów śniadaniowych.
Ćwiczenie 2
Zaplanuj usytuowanie bufetu śniadaniowego oraz rozmieszczenie na nim sprzętu,
urządzeń, potraw i napojów. Do wykonania ćwiczenia wykorzystaj opracowania wykonane
w ćwiczeniu 1.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i technikę wykonania. Proponuje się, aby uczniowie w zespołach trzyosobowych zaplanowali
usytuowanie bufetu śniadaniowego i sporządzili plan rozmieszczenia potraw napojów na
stołach bufetowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
określić zasady ustawiania bufetów śniadaniowych,
2)
zaplanować usytuowanie bufetów śniadaniowych w sali obsługi konsumenta,
3)
podzielić bufet na segmenty,
4)
określić asortyment potraw i napojów w poszczególnych segmentach, wykorzystując
opracowania z ćwiczenia 1,
5)
ustalić kolejność ustawienia produktów, potraw i napojów w poszczególnych segmentach
bufetu,
6)
sporządzić schemat rozmieszczenia sprzętu, urządzeń, zastawy, potraw i napojów
w bufecie śniadaniowym,
7)
opisać schemat,
8)
zaznaczyć kierunek poruszania się gości przy bufecie,
9)
zaprezentować na forum grupy wykonany plan bufetu śniadaniowego.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
dyskusja dydaktyczna,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dotycząca przygotowania śniadania w formie bufetu
śniadaniowego,
−
opracowania z ćwiczenia 1,
−
materiały piśmiennicze: arkusze papieru formatu A4, flamastry,
−
schematy rozmieszczenia potraw i napojów na bufecie śniadaniowym,
−
prezentacje multimedialne dotyczące organizacji bufetu śniadaniowego.
Ćwiczenie 3
Przygotuj bufet śniadaniowy. Nakryj stół do konsumpcji śniadania podanego w formie
bufetu śniadaniowego i obsłuż gości.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i technikę wykonania. Proponuje się, aby uczniowie w zespołach trzyosobowych
przygotowali bufet śniadaniowy na podstawie schematu wykonanego w ćwiczeniu 2, oraz
każda osoba z zespołu zaprezentowała obsługę gości korzystających z tego śniadania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zaplanować rozmieszczenie w sali bufetu śniadaniowego, stołów przeznaczonych do
konsumpcji, stołu pomocniczego,
2)
dobrać zastawę stołową do podania dań i napojów w bufecie śniadaniowym,
3)
zaplanować bieliznę i zastawę stołową do nakrycia stołów konsumenckich,
4)
zaplanować dekorację bufetu,
5)
zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami bhp i ergonomii pracy,
6)
zgromadzić zaplanowany sprzęt, bieliznę i zastawę stołową,
7)
ustawić stoły: bufetowe, konsumpcyjne, stół pomocniczy,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
8)
zgromadzić atrapy dań, dodatków, elementy dekoracyjne,
9)
nakryć bufet bielizną stołową,
10)
przygotować bufet korzystając z planu wykonanego w ćwiczeniu 2,
11)
nakryć stół konsumencki,
12)
przygotować stół pomocniczy,
13)
zaprezentować obsługę gości.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne,
−
dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dotycząca przygotowania śniadania w formie bufetu
śniadaniowego,
−
materiały piśmiennicze: arkusze A4, flamastry,
−
plan rozmieszczenia potraw, napojów w bufecie śniadaniowym wykonany podczas
ćwiczenia 2,
−
sprzęt, urządzenia, bielizna, zastawa stołowa do nakrycia: bufetu śniadaniowego, stołu
konsumenckiego i pomocniczego,
−
atrapy dań i napojów,
−
elementy dekoracyjne stołu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
5.3. Specjalne rodzaje posiłków śniadaniowych. Lunch. Brunch.
Śniadania okolicznościowe
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Zaproponuj menu na lunch biznesowy. Przygotuj wzorcowe nakrycie stołu do ustalonego
menu. Zaprezentuj przebieg obsługi.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i technikę wykonania. Proponuje się, aby uczniowie w zespołach trzyosobowych, zaplanowali
menu na lunch biznesowy, przygotowali sprzęt, zastawę stołową, a następnie każda osoba
zaprezentowała obsługę gości stosując ustaloną w zespołach technikę podawania dań
i napojów.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
przeanalizować zestaw potraw i napojów podawanych podczas lunchu,
2)
zaplanować zestaw potraw na lunch biznesowy, dobrać napoje,
3)
zaplanować bieliznę i zastawę stołową potrzebną do nakrycia stołu i podania lunchu,
4)
zgromadzić zaplanowaną bieliznę i zastawę stołową,
5)
przygotować wzorcowe nakrycie stołu do ustalonego menu,
6)
zaplanować przebieg obsługi,
7)
zaprezentować na forum grupy wzorcowe nakrycie stołu i przebieg obsługi gości.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne,
−
dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dotycząca specjalnych posiłków śniadaniowych,
lunchu, brunchu,
−
materiały piśmiennicze,
−
bielizna, zastawa stołowa do nakrycia stołu,
−
zastawa stołowa, atrapy do podania dań i napojów,
−
sprzęt do obsługi.
Ćwiczenie 2
Zaproponuj menu na lunch dla uczestników konferencji. Przygotuj wzorcowe nakrycie
stołu dla ustalonego menu. Zaprezentuj przebieg obsługi.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i technikę wykonania. Proponuje się, aby uczniowie w zespołach trzyosobowych zaplanowali
menu na lunch, przygotowali sprzęt i zastawę do podania dań, zaprezentowali obsługę.
W trakcie realizacji ćwiczenia należy zwrócić uwagę na konieczność całkowitego
ukierunkowania obsługi na gościa celem spełnienia jego oczekiwań.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zapoznać się z materiałem,
2)
przeanalizować zestaw potraw i napojów, które mogą wchodzić w skład lunchu,
3)
zaplanować zestaw potraw, dobrać napoje do planowanego posiłku,
4)
zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii pracy,
5)
zaplanować i zgromadzić bieliznę, zastawę stołową do nakrycia stołu,
6)
przygotować wzorowe nakrycie stołu do ustalonego menu,
7)
przygotować zastawę do podania zaplanowanych potraw, napojów na lunch,
8)
przygotować tabelę według niżej podanego wzoru,
Tabela do ćwiczenia 2
Strona obsługi
Menu lunchu: potrawy
i napoje
Czynności podczas
obsługi
Prawa Lewa
9)
zaplanować przebieg obsługi uczestników lunchu,
10)
wpisać do tabeli przebieg obsługi z zachowaniem kolejności wykonywanych czynności,
11)
zaprezentować na forum grupy wzorcowe nakrycie stołu i przebieg obsługi gości.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
metoda tekstu przewodniego,
−
dyskusja dydaktyczna,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dotycząca specjalnych posiłków śniadaniowych,
lunchu, brunchu,
−
materiały piśmiennicze: arkusz papieru A4, flamastry,
−
bielizna, zastawa stołowa do nakrycia stołu,
−
zastawa stołowa, atrapy do podania dań i napojów,
−
sprzęt do obsługi.
Ćwiczenie 3
Przygotuj ofertę brunchu rodzinnego. Nakryj stół, obsłuż gości.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i technikę wykonania. Proponuje się, aby uczniowie w zespołach dwuosobowych
przygotowali ofertę brunchu, zorganizowali i zaprezentowali obsługę gości.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
przeanalizować zestaw potraw i napojów, które podawane są podczas brunchu,
2)
zaplanować zestaw potraw i napojów na rodzinny brunch,
3)
zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami bhp i ergonomii pracy,
4)
zaplanować i zgromadzić bieliznę i zastawę stołową do nakrycia stołu,
5)
nakryć stół,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
6)
przygotować stół pomocniczy z daniami i napojami zaplanowanymi na brunch,
7)
zaprezentować obsługę gości.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne,
−
dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dotycząca specjalnych posiłków śniadaniowych,
brunchu,
−
materiały piśmiennicze: arkusze papieru A4, flamastry,
−
bielizna i zastawa stołowa potrzeba do nakrycia stołu i podania brunchu,
−
atrapy potraw.
Ćwiczenie 4
Przygotuj nakrycie i dekorację stołu wielkanocnego.
Wskazówki do realizacji
Proponuje się, aby o realizacji tego ćwiczenia uczniowie byli poinformowani wcześniej
i w zespołach czteroosobowych zaprojektowali nakrycie stołu wielkanocnego. Po wykonaniu
dekoracji, zgromadzeniu bielizny, zastawy stołowej przygotowali nakrycie stołów oraz je
zaprezentowali na forum grupy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zaplanować bieliznę i zastawę stołową potrzebną do nakrycia stołu,
2)
zaplanować dekorację stołu,
3)
zorganizować stanowisko zgodnie z wymaganiami bhp i ergonomii pracy,
4)
zgromadzić sprzęt, bieliznę, zastawę stołową, elementy dekoracyjne potrzebne do
nakrycia stołu,
5)
wykonać nakrycie stołu,
6)
zaprezentować przygotowany stół wielkanocny.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne,
−
dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dotycząca przygotowania śniadań okolicznościowych,
−
materiały piśmiennicze: arkusze papieru A4, flamastry,
−
bielizna i zastawa stołowa,
−
elementy dekoracji stołu,
−
zdjęcia stołów i dekoracji wielkanocnych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
6.
EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
TEST 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Przygotowanie serwisu
śniadaniowego”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których
−
zadania 1, 2, 3, 4, 5, 7, 9, 11, 12, 14, 16, 17, 18, 19 są z poziomu podstawowego.
−
zadania 6, 8, 10, 13, 15, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt, za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej, 3 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego,
−
celujący – za rozwiązanie wszystkich zadań.
Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. c, 3. b, 4. d, 5. a, 6. d, 7. a, 8. c, 9. b, 10. c, 11. a, 12. a,
13. a, 14. d, 15. c, 16. b, 17. b, 18. a, 19. c, 20. b
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1 Wymienić godziny podawania śniadań
A
P
c
2 Rozróżnić nakrycie stołu do śniadania
kontynentalnego
B P c
3 Rozróżnić asortyment potraw i napojów
w zestawach śniadaniowych
B P b
4 Określić asortyment potraw i napojów
w śniadaniu amerykańskim
B P d
5 Określić kolejność podawania dań i napojów
podczas śniadań
B P a
6 Dostosować technikę podania śniadań do
okoliczności
C PP d
7 Wyjaśnić zasady umieszczania dań gorących
w bufecie śniadaniowym
B P a
8 Określić zasady organizacji i obsługi śniadania
bufetowego
B PP c
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
9 Wybrać sposób umieszczania potraw w bufecie
śniadaniowym
C P b
10 Określić asortyment potraw i napojów śniadania
z szampanem
B PP c
11 Rozróżnić godziny podawania posiłków w ciągu
dnia
B P a
12 Określić asortyment deserów podawanych
podczas lunchu
B P a
13 Rozróżnić dania i napoje będące zwyczajami
żywieniowymi gości zagranicznych
B PP a
14 Zdefiniować posiłki podawane w ciągu dnia
B
P
d
15 Określić asortyment napojów alkoholowych
podawanych podczas lunchu
B PP c
16 Określić bieliznę stołową do nakrycia bufetów
śniadaniowych
B P b
17 Rozpoznać asortyment śniadań
okolicznościowych
A P b
18 Określić asortyment śniadań okolicznościowych
B
P
a
19 Wyjaśnić zasady funkcjonowania śniadania
bufetowego
B P c
20 Zaplanować przebieg obsługi podczas podawania
śniadań
C PP b
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1.
Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2.
Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3.
Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4.
Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5.
Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6.
Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7.
Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8.
Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9.
Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10.
Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11.
Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12.
Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13.
Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14.
Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
Instrukcja dla ucznia
1.
Przeczytaj uważnie instrukcję.
2.
Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3.
Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4.
Test zawiera 20 zadań dotyczących Przygotowania serwisu śniadaniowego.
Wszystkie
zadania są wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.
5.
Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej Karcie odpowiedzi: w zadaniach wielokrotnego
wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku pomyłki błędną odpowiedź
zaznacz kółkiem, a następnie ponownie zakreśl odpowiedź prawidłową).
6.
Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7.
Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego
rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8.
Na rozwiązanie testu masz 45 min.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1.
Śniadanie w zakładach gastronomicznych jest podawane w godzinach:
a)
6.00 – 9.00.
b)
7.00 – 9.00.
c)
6.00 – 10.00.
d)
8.00-10.00
2.
Nakrycie stołu do śniadania typu kontynentalnego obejmuje:
a)
filiżankę, talerzyk śniadaniowy, nóż zakąskowy, serwetkę konsumencką,
b)
sztućce zakąskowe, talerzyk śniadaniowy, serwetkę, filiżankę,
c)
talerzyk śniadaniowy, sztućce zakąskowe, talerzyk do pieczywa, nóż do masła,
d)
talerzyk śniadaniowy, sztućce zakąskowe.
3.
Jajko po wiedeńsku jest charakterystycznym daniem śniadania:
a)
kontynentalnego.
b)
wiedeńskiego.
c)
bufetowego.
d)
angielskiego.
4.
Grillowane mięsa wchodzą w skład śniadania:
a)
kontynentalnego.
b)
wiedeńskiego.
c)
wiedeńskiego wzmocnionego.
d)
amerykańskiego.
5.
Soki owocowe podczas śniadania podawane są:
a)
na początku śniadania.
b)
na zakończenie śniadania.
c)
w dowolnym czasie.
d)
po napoju gorącym.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
6.
Śniadanie „à la carte” przeznaczone jest dla:
a)
grup turystycznych.
b)
gości śpieszących się.
c)
uczestników konferencji.
d)
gości dysponujących czasem.
7.
Dania gorące w bufecie śniadaniowym eksponowane są:
a)
w bemarach.
b)
na płytach podgrzewczych.
c)
w naczyniach żaroodpornych.
d)
na półmiskach podgrzewczych.
8.
Wadą śniadania bufetowego jest:
a)
w krótkim czasie może być obsłużona duża liczba gości,
b)
bogata forma dań i napojów,
c)
potrzebna jest większa ilość zastawy stołowej,
d)
wymagana mniejsza liczba personelu obsługującego.
9.
W bufecie śniadaniowym, w warunkach chłodniczych umieszczone są:
a)
dżem, konfitury, miód, sałatki,
b)
wędliny, mięsa w galarecie, jaja nadziewane,
c)
warzywa świeże, marynaty, owoce,
d)
pieczywo, masło, dżem, miód.
10.
Proste śniadanie z szampanem między innymi obejmuje:
a)
kanapki z szynką.
b)
koreczki warzywne.
c)
kanapki z kawiorem.
d)
kanapki z serem pleśniowym.
11.
Brunch oferowany jest gościom w godzinach:
a)
11.00 – 14.00.
b)
10.00 – 12.00.
c)
8.00 – 10.00.
d)
12.00 – 15.00.
12.
Desery podawane podczas lunchu to:
a)
lody.
b)
torty.
c)
desery płonące.
d)
nie są podawane desery.
13.
Francuzi podczas śniadania chętnie zamawiają:
a)
croissants.
b)
naleśniki z syropem klonowym.
c)
sucharki o smaku anyżkowym.
d)
owsiankę.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
14.
Brunch jest to:
a)
jeden z zestawów śniadaniowych.
b)
podwieczorek.
c)
wczesne śniadanie.
d)
połączenie śniadania i lunchu.
15.
Alkohole spożywane podczas lunchu to:
a)
alkohole wysokoprocentowe,
b)
likiery,
c)
wina dostosowane do menu,
d)
wina musujące, szampany.
16.
Do nakrycia bufetów śniadaniowych niezbędne są:
a)
obrusy i laufry.
b)
obrusy i skirtingi.
c)
obrusy i serwety kelnerskie.
d)
obrusy i serwety konsumenckie.
17.
W skład śniadania myśliwskiego wchodzą:
a)
dania barowe.
b)
dania sporządzone z dziczyzny.
c)
dania z ryb.
d)
dania warzywne.
18.
Najbardziej charakterystyczne potrawy śniadania wielkanocnego to:
a)
potrawy z jaj, mazurki, baby drożdżowe,
b)
potrawy z ryb, ciasta makowe,
c)
potrawy z mięs, barszcz czerwony z uszkami, kapusta z grzybami, śledzie,
d)
zupa migdałowa, pierniki, mazurki.
19.
Podczas śniadania bufetowego gość może pobierać dania z bufetu:
a)
jeden raz.
b)
dwa razy.
c)
tyle razy ile sobie życzy.
d)
po jednym daniu zimnym i ciepłym.
20.
Kawę podczas lunchu należy podać:
a)
na początku posiłku.
b)
na zakończenie posiłku.
c)
po pierwszym daniu.
d)
kawy nie należy proponować na lunch.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……..............................………………………………………………..
Przygotowanie serwisu śniadaniowego
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź Punkty
1.
a
b
c
d
2.
a
b
c
d
3.
a
b
c
d
4.
a
b
c
d
5.
a
b
c
d
6.
a
b
c
d
7.
a
b
c
d
8.
a
b
c
d
9.
a
b
c
d
10.
a
b
c
d
11.
a
b
c
d
12.
a
b
c
d
13.
a
b
c
d
14.
a
b
c
d
15.
a
b
c
d
16.
a
b
c
d
17.
a
b
c
d
18.
a
b
c
d
19.
a
b
c
d
20.
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
TEST 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Przygotowanie serwisu
śniadaniowego”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których
−
zadania 1, 2, 3, 4, 5, 8, 10, 11, 14, 15, 16, 17, 19, 20 są z poziomu podstawowego.
−
zadania 6, 7, 9, 12, 13, 18 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt, za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów. Suma punktów możliwych do uzyskania wynosi 20.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej, 3 z poziomu ponadpodstawowego
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego
Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. c, 3. c, 4. a, 5. b, 6. b, 7. a, 8. a, 9. a, 10. a, 11. d, 12.
b 13. c, 14. a, 15. c, 16. b, 17. c, 18. d, 19. c, 20. a.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1 Określić sposób nakrycia stołu do śniadania
B
P
b
2 Rozróżnić asortyment różnych typów
śniadań
B P c
3 Określić nakrycie stołu do śniadania
wiedeńskiego
C P c
4 Wybrać sposób ustawienia dań, napojów
śniadaniowych na stole gościa
C P b
5 Scharakteryzować typ obsługi podczas
śniadań
B P b
6 Określić zalety śniadania wydawanego
w formie bufetu
B PP b
7 Wybrać sposób umieszczenia potraw
w bufecie śniadaniowym
C PP a
8 Wymienić godziny podawania posiłków
śniadaniowych
A P a
9 Określić asortyment śniadania z szampanem
B
PP
a
10 Rozróżnić godziny podawania posiłków
w ciągu dnia
B P a
11 Rozróżnić dania i napoje będące zwyczajami
żywieniowymi gości zagranicznych
B P d
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
12 Zaproponować napoje alkoholowe do dań
podawanych podczas lunchu
C PP b
13 Wybrać dania podawane podczas lunchu
B
PP
a
14 Rozróżnić asortyment poszczególnych typów
śniadań
B P a
15 Określić godziny podawania śniadań B
P
c
16 Określić rodzaj sztućców potrzebnych do
nakrycia stołu śniadaniowego
B P b
17 Porównać asortyment zestawów
śniadaniowych
C P c
18 Zaprojektować dekorację stołów śniadań
okolicznościowych
C PP d
19 Wyjaśnić zasady podawania śniadania „a la
carte”
B P c
20 Rozróżnić w bufecie śniadaniowym potrawy
przygotowywane na życzenie gości
B P a
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1.
Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2.
Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3.
Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4.
Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5.
Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6.
Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7.
Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8.
Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
9.
Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
10.
Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
11.
Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
12.
Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1.
Przeczytaj uważnie instrukcję.
2.
Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3.
Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4.
Test zawiera 20 zadań dotyczących przygotowania serwisu śniadaniowego.
Wszystkie
zadania są wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.
5.
Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej Karcie odpowiedzi: w zadaniach wielokrotnego
wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku pomyłki należy błędną
odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową).
6.
Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7.
Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego
rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8.
Na rozwiązanie testu masz 45 min.
Powodzenia!
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 2
1.
W nakryciu stołu śniadaniowego obowiązkowa zastawa stołowa to:
a)
menaż, element ozdobny, szklaneczka do soku,
b)
menaż, cukiernica, element ozdobny,
c)
menaż, świecznik, popielniczka,
d)
menaż, serwetnik, popielniczka.
2.
Śniadanie kontynentalne składa się z:
a)
kawy, pieczywa mieszanego, masła, dżemu,
b)
herbaty, jaj gotowanych, pieczywa, masła,
c)
napoju gorącego, pieczywa pszennego, masła, dżemu, soku,
d)
napoju gorącego, tostów, masła, dżem.
3.
Nakrycie stołu do śniadania wiedeńskiego obejmuje:
a)
talerzyk śniadaniowy, nóż do pieczywa, filiżankę, serwetkę, szklaneczkę,
b)
talerzyk zakąskowy, sztućce zakąskowe, filiżankę, serwetkę,
c)
talerzyk śniadaniowy, nóż zakąskowy, filiżankę do napoju gorącego, serwetkę,
d)
talerzyk śniadaniowy, sztućce zakąskowe, talerzyk do pieczywa, serwetkę,
4.
Jaja po wiedeńsku podawane na śniadanie należy ustawić
a)
z lewej strony nakrycia.
b)
nad talerzem śniadaniowym.
c)
w pobliżu solniczki.
d)
w dowolnym miejscu na stole.
5.
Podczas śniadania „à la carte” występuje
a)
samoobsługa.
b)
obsługa kelnerska.
c)
goście pobierają potrawy z bufetu.
d)
obsługa mieszana.
6.
Zaletą śniadania bufetowego jest
a)
wyższa średnia cena za śniadanie.
b)
bogata oferta dań i napojów.
c)
możliwość zabrania potraw i napojów na wynos.
d)
potrzebna mała ilość zastawy stołowej.
7.
W bufecie śniadaniowym w bemarach umieszcza się:
a)
parówki, jajecznicę, smażony bekon,
b)
ryby wędzone, sery, wędliny,
c)
jaja nadziewane, jaja w sosie majonezowym,
d)
owoce, warzywa, marynaty.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
8.
Śniadanie z szampanem odbywa się w godzinach
a)
10.00 – 12.00.
b)
8.00 – 10.00.
c)
12.00 – 15.00.
d)
7.00 – 9.00.
9.
Na wystawne śniadanie z szampanem należy przygotować:
a)
kawior, gęsie wątróbki, szampan,
b)
kanapki z mięsem krabów, szampan,
c)
kanapki z kawiorem, szampan,
d)
kanapki, koreczki, szampan.
10.
Posiłek spożywany w godzinach 12.00 – 14.00 to
a)
lunch.
b)
śniadanie.
c)
brunch.
d)
podwieczorek.
11.
Owsiankę na śniadanie zamawiają
a)
Francuzi.
b)
Holendrzy.
c)
Skandynawowie.
d)
Brytyjczycy.
12.
Do roladek wieprzowych nadziewanych pieczarkami zamówionych na lunch należy
zaproponować
a)
wino białe wytrawne.
b)
wino czerwone, wytrawne.
c)
whisky.
d)
wódką czystą.
13.
Na lunch można zaproponować zupę
a)
grochową.
b)
kapuśniak.
c)
krem z borowików.
d)
z płetw rekina.
14.
Śniadanie wiedeńskie wzmocnione obejmuje
a)
asortyment śniadania wiedeńskiego i półmisek z wędlinami i serami.
b)
asortyment śniadania wiedeńskiego i jaja sadzone na bekonie.
c)
asortyment śniadania wiedeńskiego i mięsa grillowanie.
d)
asortyment śniadania wiedeńskiego i owsiankę.
15.
Posiłek podawany w godzinach 6.00 – 10.00 to
a)
lunch.
b)
brunch.
c)
śniadanie.
d)
drugie śniadanie.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
16.
Do śniadania wiedeńskiego podaje się sztućce:
a)
nóż zakąskowy, łyżeczka do jajka, łyżeczka do kawy.
b)
sztućce zakąskowe, łyżeczka do jajka, łyżeczka do kawy.
c)
sztućce zakąskowe, nóż do masła.
d)
sztućce zakąskowe, nóż do masła, łyżeczka do kawy.
17.
Najmniejszy asortyment potraw i napojów obejmuje śniadanie
a)
wiedeńskie.
b)
wiedeńskie wzmocnione.
c)
kontynentalne.
d)
angielskie.
18.
Symbolami dekoracji stołu wielkanocnego są:
a)
pisanki, wstążki, świece.
b)
baranki, kwiaty, orzechy.
c)
szyszki, orzechy, wyroby czekoladowe.
d)
pisanki, zajączki, baranki.
19.
Śniadanie „à la carte” polega na
a)
podanie śniadania do pokoju gościa.
b)
organizacji bufetów śniadaniowych.
c)
kelner podaje gościom śniadanie zgodnie z wyborem z karty.
d)
podanie śniadania w formie zestawu.
20.
W śniadaniu bufetowym potrawy przygotowywane są na życzenie gości to
a)
omlety z różnymi dodatkami.
b)
parówki na gorąco.
c)
jaja nadziewane.
d)
Jaja faszerowane.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……..............................………………………………………………..
Przygotowanie serwisu śniadaniowego
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź Punkty
1.
a
b
c
d
2.
a
b
c
d
3.
a
b
c
d
4.
a
b
c
d
5.
a
b
c
d
6.
a
b
c
d
7.
a
b
c
d
8.
a
b
c
d
9.
a
b
c
d
10.
a
b
c
d
11.
a
b
c
d
12.
a
b
c
d
13.
a
b
c
d
14.
a
b
c
d
15.
a
b
c
d
16.
a
b
c
d
17.
a
b
c
d
18.
a
b
c
d
19.
a
b
c
d
20.
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
7.
LITERATURA
1.
Arens - Azêvedo U. i inni: Technologia gastronomiczna z obsługą gości. Rea, Warszawa
2002
2.
Arkuszyński C.: Gastronomia hotelowa. Ministerstwo Gospodarki. Polskie Zrzeszenie
Hoteli, Warszawa 2001.
3.
Augustowicz S.: Pogoda dla cateringu. The Poland Library 1999
4.
Biller E. I inni: Kucharz&Gastronom: vademecum. Rea. Warszawa 2001
5.
Blome E.: Stół Elegancko nakryty. Kaliope, Warszawa 1999
6.
Endress G.: Festiwal pięknie nakrytych stołów. WDM, Warszawa 1993
7.
Goudchaux A., Pascal H.: Piękny stół. Ars Polonia, Warszawa 1993
8.
Incze C.: O kulturalnym zachowaniu. Diogenes, Świat Książki, Warszawa 1999
9.
Jargoń R.: Obsługa konsumenta. Część 1 i 2. WsiP, Warszawa 2000
10.
Jastrzębski W.: Wyposażenie techniczne zakładów gastronomicznych WsiP, Warszawa
2005
11.
Leitner H.: Poradnik dla kelnera. WsiP, Warszawa 1999
12.
Marcilis G. I inni: Cocktaile, Drinki, Longdrinki. E. Jarmołkiewicz. Zielona Góra 1996
13.
Mikuta B.: Technologia gastronomiczna z obsługą. Format AB, Warszawa 2000
14.
Müller M.: Składania serwetek. WDW, Warszawa 1991
15.
Nowicki Z.: Nowe vademecum barmana. Galion, Gdynia 2000
16.
Pietkiewicz E.: Przyjęcia w biznesie i nie tylko. Centrum Informacji Menadżera,
Warszawa 1995
17.
Stołecka D.: Technika usług w zakładach gastronomicznych poradnik kelnera. Libra,
Warszawa 1987
18.
Taper H.: Stół pięknie nakryty. Kaliope, Warszawa 1997
19.
Zienkiewicz R.: Sztuka wina. Oficyna Wydawnicza Alma –press, Warszawa 1996
Czasopisma specjalistyczne:
Poradnik restauratora,
Przegląd Gastronomiczny,
Kuchnia.
Literatura metodyczna
1
Figurski J., Symela K. (red.): Modułowe programy nauczania w kształceniu zawodowym,
ITE, Radom 2001
2
Okoń W.: Wprowadzenie do dydaktyki ogólnej, Wydawnictwo Akademickie Żak,
Warszawa 2003
3
Plewka Cz.: Metodyka nauczania teoretycznych przedmiotów zawodowych, cz.I i II, ITE,
Radom 1999
4
Symela K.(red.): Skuteczność kształcenia modułowego w Polsce w systemie szkolnej
i pozaszkolnej edukacji zawodowej, ITE, Radom 2003