background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 

 

 

 

 

Alicja Jędrzejczyk 

 

 

 

Prowadzenie dekontaminacji w gabinecie stomatologicznym  
322[03].Z2.02 

 

 
 
 

 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 

 
 
 
 
 

 
 
 
 
 

 

Wydawca  

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1

Recenzenci: 
lek. med. Ewa Rusiecka 
lek. med. Paweł Szymczyk 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
lek. stom. Alicja Jędrzejczyk 
 
 
Konsultacja: 
mgr Ewa Kawczyńska-Kiełbasa 
 

 

 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  322[03].Z2.02 
„Prowadzenie  dekontaminacji  w  gabinecie  stomatologicznym”,  zawartego  w  modułowym 
programie nauczania dla zawodu higienistka stomatologiczna. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2

SPIS

 

TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

10 

5.1.  Podstawowe wiadomości z zakresu dekontaminacji i BHP w gabinecie 

stomatologicznym 

10 

5.1.1.  Ćwiczenia 

10 

5.2.  Dezynfekcja 

12 

5.2.1.  Ćwiczenia 

12 

5.3.  Sterylizacja 

14 

5.3.1.  Ćwiczenia 

14 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

16 

7.  Literatura 

30 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3

1.  WPROWADZENIE

 

  

 

Przekazujemy  państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie higienistka stomatologiczna. 
 

W poradniku zamieszczono: 

– 

wymagania  wstępne,  umiejętności  jakie  powinien  posiadać  uczeń  przed  przystąpieniem 
do realizacji jednostki modułowej, 

– 

cele kształcenia, umiejętności jakie uczeń opanuje po przeprowadzeniu procesu kształcenia, 

– 

przykładowe scenariusze zajęć, 

– 

ć

wiczenia  do  wykonania  przez  ucznia  zawierające  wskazówki  do  realizacji,  zalecane 

metody nauczania–uczenia się oraz środki dydaktyczne, 

– 

ewaluację  osiągnięć,  po  zrealizowaniu  programu  jednostki  modułowej  pozwoli  ocenić 
poziom nabytych umiejętności, 

– 

wykaz literatury.

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania:  wykładu,  ćwiczeń 
praktycznych, dyskusji dydaktycznej, metody przypadków.

 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  od  samodzielnej  do 

zespołowej. 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

322[03].Z2.01 

Organizacja pracy w gabinecie 

stomatologicznym 

 

322[03].Z2.02 

Prowadzenie dekontaminacji  

w gabinecie stomatologicznym 

322[03].Z2.03 

Zapobieganie próchnicy zębów 

322[03].Z2.04 

Zapobieganie chorobom błony śluzowej 

jamy ustnej i przyzębia 

322[03].Z2.05 

Wykonywanie podstawowych zabiegów 

profilaktyczno-leczniczych 

322[03].Z2 

Profilaktyka i leczenie chorób narządu Ŝucia 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

− 

organizować stanowisko pracy w gabinecie, 

− 

przeprowadzać podstawowe badania stomatologiczne, 

− 

przeprowadzać zabiegi w codziennej praktyce stomatologicznej, 

− 

posługiwać  się  podstawowymi  urządzeniami  i  narzędziami  potrzebnymi  do  pracy 
w gabinecie stomatologicznym, 

− 

stosować podstawowe przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, 

− 

udzielać pierwszej pomocy, 

− 

korzystać ze źródeł informacji, 

− 

formułować wnioski. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

wyjaśnić pojęcia: dekontaminacja, dezynfekcja, sterylizacja, aseptyka i antyseptyka, 

− 

scharakteryzować metody dekontaminacji stosowane w gabinecie stomatologicznym, 

− 

określić  zasady  postępowania  z  narzędziami  oraz  bielizną  medyczną  stosowanymi 
podczas zabiegów stomatologicznych,  

− 

zastosować  procedury  postępowania  z  odpadami  medycznymi  i  materiałem  skaŜonym 
biologicznie, 

− 

rozróŜnić środki do dezynfekcji stosowane w stomatologii i określić zakres ich działania, 

− 

dobrać środki do dezynfekcji narzędzi i powierzchni w gabinecie stomatologicznym, 

− 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii, 

− 

określić procedury przygotowania roztworów i stosowania środków dezynfekcyjnych, 

− 

przygotować  roztwory  środków  dezynfekcyjnych  stosowane w gabinetach dentystycznych, 
zgodnie z zaleceniami producenta, 

− 

przeprowadzić dezynfekcję narzędzi i stanowisk pracy,  

− 

umyć  i  wysuszyć  narzędzia  stosowane  podczas  zabiegów  stomatologicznych  oraz 
powierzchnię stanowiska pracy, 

− 

przeprowadzić przegląd narzędzi i dokonać ich segregacji,  

− 

rozróŜnić metody sterylizacji, 

− 

określić parametry i zakres zastosowania poszczególnych metod sterylizacji,  

− 

określić zasady załadunku komory sterylizatora parowego, 

− 

przygotować narzędzia, materiały opatrunkowe i bieliznę zabiegową do sterylizacji, 

− 

scharakteryzować materiały opakowaniowe stosowane podczas sterylizacji, 

− 

określić techniki przygotowywania pakietów sterylizacyjnych, 

− 

przygotować pakiet sterylizacyjny, 

− 

załadować komorę autoklawu i przeprowadzić cykl sterylizacji w autoklawie, 

− 

określić sposoby kontroli procesów sterylizacji, 

− 

przeprowadzić kontrolę procesu sterylizacji, 

− 

zastosować wskaźniki kontroli procesów sterylizacji, 

− 

określić  zasady  i  terminy  przechowywania  sterylnych  narzędzi  stomatologicznych, 
materiałów opatrunkowych i bielizny zabiegowej, 

− 

sporządzić dokumentację procesu sterylizacji, 

− 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpoŜarowej, 
ochrony od poraŜenia prądem elektrycznym oraz ochrony środowiska. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca 

...................................................................................... 

Modułowy program nauczania: 

Higienistka stomatologiczna 322[03] 

Moduł: 

Profilaktyka i leczenie chorób narządu Ŝucia 322[03].Z2  

Jednostka modułowa: 

Prowadzenie  dekontaminacji  w  gabinecie  stomatologicznym 
322[03].Z2.02 

Temat:  Dezynfekcja wstępem do sterylizacji. 

Cel ogólny:  Kształtowanie umiejętności wykonywania dezynfekcji i sterylizacji. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:  
– 

zdefiniować podstawowe pojęcia z zakresu dekontaminacji, 

– 

określić zasady postępowania z narzędziami, 

– 

dobrać i scharakteryzować środki do dezynfekcji, 

– 

obliczyć stęŜenie procentowe i ilość potrzebnego roztworu, 

– 

określić i zastosować procedury dezynfekcji narzędzi, 

– 

przygotować narzędzia do sterylizacji, 

– 

obsłuzyć urządzenia wykorzystywane w gabinecie do mycia, dezynfekcji, sterylizacji. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 
– 

wykład, 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
Formy organizacji pracy uczniów: 

− 

praca indywidualna, 

− 

praca w grupach 4–5-osobowych. 

 

Środki dydaktyczne: 
– 

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela, 

– 

zarządzenia i instrukcje obsługi, 

– 

procedury dotyczące dezynfekcji, 

– 

foliogramy przedstawiające klasyfikacje środków dezynfekcyjnych, 

– 

film dydaktyczny. 

 
Czas trwania zajęć: 3 godziny dydaktyczne. 
 
Przebieg zajęć 
1.  Sprawy organizacyjne: sprawdzenie obecności, przygotowanie stanowisk pracy. 
2.  Podanie tematu zajęć. 
3.  Wprowadzenie do tematu: 

– 

nauczyciel  przeprowadza  wykład  na  temat  podstawowych  wiadomości  dotyczących 
dekontaminacji  w  gabinecie  stomatologicznym  oraz  podstaw  bhp  pracowników 
i pacjentów,  

– 

nauczyciel  objaśnia  poszczególne  elementy  dotyczące  aseptyki  w  gabinecie 
z jednoczesną  prezentacją  środków  dezynfekcyjnych  (podział  na  skład  chemiczny 
i zastosowanie), 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7

– 

nauczyciel prezentuje urządzenia słuŜące do mycia narzędzi (ręcznego i mechanicznego).  

4.  Realizacja zajęć: 

Praca w grupach 4–5-osobowych: 
– 

nauczyciel  wyjaśnia  cel  ćwiczenia  i  prosi  uczniów  o  propozycje  organizacji 
pomieszczenia zwanego sterylizatornią, 

– 

uczniowie zgłaszają swoje propozycje, a nauczyciel zapisuje je na tablicy, 

– 

nauczyciel  prezentuje  film  dydaktyczny,  omawiający  poszczególne  etapy 
przygotowania narzędzi do sterylizacji, 

– 

uczniowie  po  zakończonej  projekcji  zaznajamiają  się  z  poleceniem  nauczyciela 
i wykonują w grupach schemat postępowania z narzędziami, 

– 

nauczyciel zwraca uwagę na przestrzeganie zasad bhp, 

– 

nauczyciel obserwuje pracę uczniów, udziela rad i wskazówek, 

– 

po wykonaniu schematu uczniowie prezentują swoje prace ze wskazaniem na tablicy 
miejsca, w którym odbywają się poszczególne procedury przygotowania narzędzi. 

5.  Podsumowanie zajęć: 

– 

w  czasie  prezentacji  prac  uczniowie  wymieniają  swoje  poglądy  i  rozwiązania, 
zwracają uwagę na trudności, 

– 

nauczyciel  ocenia  pracę  grupy  metodą  obserwacji,  zaangaŜowanie  oraz  sposób 
posługiwania  się  nomenklaturą  medyczną  podczas  wykonywania  ćwiczeń  oraz 
końcowy efekt pracy. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
– 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8

Scenariusz zajęć 2 

  

Osoba prowadząca 

...................................................................................... 

Modułowy program nauczania: 

Higienistka stomatologiczna 322[03] 

Moduł: 

Profilaktyka i leczenie chorób narządu Ŝucia 322[03].Z2  

Jednostka modułowa: 

Prowadzenie  dekontaminacji  w  gabinecie  stomatologicznym 
322[03].Z2.02 

Temat:  Sterylizacja bezpieczeństwem pacjentów. 

Cel ogólny:  Kształtowanie  odpowiedzialności  za  zdrowie  i  Ŝycie  pacjenta  oraz umiejętności 

praktycznych w zakresie wykonywania sterylizacji. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
– 

określić rodzaje sterylizacji, 

– 

przygotować wsad do sterylizatora, 

– 

sprawdzić poprawność procesu sterylizacji, 

– 

przeprowadzić sterylizację, 

– 

postąpić prawidłowo ze sterylnymi narzędziami, 

– 

stworzyć dokumentację sterylizacji i znać zasady jej przechowywania. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

− 

wykład, 

− 

ć

wiczenie praktyczne, 

− 

pokaz z objaśnieniem. 

 
Formy organizacji pracy uczniów: 

− 

praca indywidualna, 

− 

praca w grupach 4–5-osobowych. 

 
Środki dydaktyczne: 

− 

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela, 

− 

film dydaktyczny z instruktaŜem załadunku autoklawu i omówieniem poszczególnych faz 
sterylizacji, 

− 

autoklaw, zgrzewarka, 

− 

narzędzia, materiały opatrunkowe, 

− 

wskaźniki kontroli procesu sterylizacji,  

− 

instrukcje obsługi, 

− 

procedury postępowania z narzędziami. 

 
Czas trwania zajęć: 3 godziny dydaktyczne. 
 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne: sprawdzenie obecności, przygotowanie stanowisk pracy. 
2.  Podanie tematu. 
3.  Wprowadzenie do tematu: 

– 

nauczyciel przeprowadza wykład na temat sterylizacji, w trakcie wykładu prezentuje 
narzędzia  i  materiały  oraz  urządzenia  potrzebne  w  poszczególnych  procedurach 
sterylizacyjnych, 

– 

uczniowie oglądają film dydaktyczny,  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

9

– 

uczniowie  zapoznają  się  z  narzędziami,  materiałami  do  pakowania,  urządzeniami, 
wskaźnikami kontroli, 

– 

uczniowie w grupach 4–5-osobowych przystępują do realizacji zajęć. 

4.  Realizacja zajęć: 

– 

nauczyciel wyjaśnia cel ćwiczenia, zakres i sposób wykonania, 

– 

zwraca uwagę na przestrzeganie zasad bhp, 

– 

uczniowie zapoznają się z treścią ćwiczenia, 

– 

uczniowie zgodnie z instrukcjami wykonują ćwiczenia, 

– 

dobierają środki kontroli sterylizacji,  

– 

opisują sposób załadunku autoklawu i samego procesu sterylizacji, 

– 

nauczyciel  kontroluje  czy  uczniowie  zrozumieli  polecenie  i  czy  potrafią  je 
wykorzystać w praktyce, 

– 

nauczyciel zwraca szczególną uwagę na przestrzeganie zasad bhp. 

5.  Podsumowanie zajęć: 

– 

uczniowie  prezentują  wykonane  zadania,  demonstrują  materiały,  urządzenia, 
narzędzia. 

– 

nauczyciel  ocenia  pracę  uczniów  zwracając  uwagę  na  dokładność wykonania pracy, 
uŜywanie fachowego nazewnictwa oraz przestrzeganie zasad bhp, 

– 

nauczyciel metodą obserwacji ocenia zaangaŜowanie i efekty końcowe. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
– 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

5. 

Ćwiczenia 

 

5.1.  Podstawowe  wiadomości  z  zakresu  dekontaminacji  i  BHP  

w gabinecie stomatologicznym 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Zdefiniuj  i  podaj  przykłady  podstawowych  pojęć  związanych  z  dekontaminacją 

w gabinecie stomatologicznym. 
 

Wskazówki do realizacji 

– 

przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  wprowadzić  uczniów 
w jego zakres i sposób wykonania, 

– 

podczas wykonania ćwiczenia uczeń powinien zwrócić uwagę na róŜnice pojęć i trafność 
doboru przykładów, 

– 

ć

wiczenie powinno być wykonane indywidualnie. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przygotować tabelę według wzoru, 
2)  zdefiniować podstawowe pojęcia związane z dekontaminacją, 
3)  podać przykłady do kaŜdej definicji, 
4)  uzupełnić tabelę, 
5)  dokonać analizy ćwiczenia, 
6)  zaprezentować pracę. 
 

Lp. 

Definicja 

Przykłady działania 

 
 
 

 

 
 
 

 

 
 
 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ć

wiczenie, 

– 

dyskusja dydaktyczna. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

zarządzenia, instrukcje, procedury, 

– 

Poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

Ćwiczenie 2 

Określ  czynniki  zagraŜające  zdrowiu  w  gabinecie  stomatologicznym,  podaj  sposoby 

zapobiegania im. 
 

Wskazówki do realizacji 

– 

przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres, 
sposób wykonania,  

– 

podczas  wykonania  ćwiczenia  uczeń  powinien  zwrócić  uwagę  na  przykłady  związane  
z wymienionymi zagroŜeniami, 

– 

ć

wiczenie powinno być wykonane w grupach 4–5 osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować tabelę według wzoru, 
2)  określić czynniki zagraŜające zdrowiu w gabinecie stomatologicznym, 
3)  podać sposoby zapobiegania zagroŜeniom, 
4)  uzupełnić tabelę, 
5)  dokonać analizy ćwiczenia, 
6)  zaprezentować pracę. 
 

Nr 

Czynniki stanowiące zagroŜenie 

Sposoby zapobiegania zagroŜeniom 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ć

wiczenie, 

– 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

zarządzenia, instrukcje, procedury, 

– 

Poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

5.2.  Dezynfekcja 
 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Przygotuj 4% roztwór środka dezynfekcyjnego X w ilości 4 litrów. 

 

Wskazówki do realizacji 

− 

przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 
i sposób wykonania,  

− 

podczas  wykonania  ćwiczenia  uczeń  powinien  zwrócić  uwagę  na  róŜnice 
w przygotowaniu róŜnych środków dezynfekcyjnych oraz potrzebną ilość preparatu, 

− 

ć

wiczenie powinno być wykonane w grupach 3–4-osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami BHP i ergonomii pracy, 
2)  zaplanować tok postępowania, 
3)  obliczyć wskazane w poleceniu ilości środka oraz wody, 
4)  przedstawić wyliczenia, 
5)  przygotować wanienkę do dezynfekcji, wodę, środek oraz miarkę, 
6)  odmierzyć potrzebne ilości poszczególnych składowych roztworu, 
7)  zaprezentować ćwiczenie. 
 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ć

wiczenie, 

– 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

kalkulator i kartka papieru, 

− 

wanienka do dezynfekcji, 

− 

miarka, 

− 

ś

rodek X, 

− 

woda, 

− 

odzieŜ ochronna (fartuch, rękawiczki, maseczka). 

 

Ćwiczenie 2 

Przedstaw schematycznie sposób dekontaminacji narzędzi po uŜyciu ich u pacjenta.  

 

Wskazówki do realizacji 

– 

przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres, 
sposób wykonania i warunki BHP, 

– 

podczas  wykonania  ćwiczenia  uczeń  powinien  zwrócić  uwagę  na  procedury 
dezynfekcyjne, dokładne zaprezentowanie i omówienie wyników, 

– 

ć

wiczenie powinno być wykonane w grupach 4–5-osobowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy,  
2)  zaplanować tok postępowania, 
3)  narysować schemat, 
4)  dokonać analizy schematu, 
5)  zaprezentować wyniki. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

dyskusja dydaktyczna, 

– 

ć

wiczenie. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

wzór schematu, 

– 

zarządzenia, 

– 

czasopisma zawodowe. 

UŜyte narzędzia 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.3.  Sterylizacja 

 
5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Narysuj  i  scharakteryzuj  schemat  przeprowadzenia  sterylizacji  w  autoklawie  parowym 

klasy B. 
 

Wskazówki do realizacji 

– 

przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 
i sposób wykonania, 

– 

podczas  wykonania  ćwiczenia  uczeń  powinien  zwrócić  uwagę  na  dobór  odpowiedniego 
programu sterylizacyjnego z zaznaczeniem czy narzędzia są opakowane czy nie, 

– 

ć

wiczenie powinno być wykonane w grupach 4–5-osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zaplanować tok postępowania, 
2)  narysować schemat sterylizacji, 
3)  scharakteryzować sposób sterylizacji w autoklawie parowym klasy B, 
4)  zaprezentować schemat. 
 

1. 

2. 

3. 
 
 
 
 
 
 
 

4. 

5. 
 
– 
– 
– 
– 
– 
– 

6. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ć

wiczenie, 

– 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

wzór schematu, 

– 

autoklaw lub jego zdjęcie. 

 
Ćwiczenie 2 

Przygotuj i scharakteryzuj schemat kontroli wewnętrznej procesu sterylizacji. 

 

Wskazówki do realizacji 

– 

przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 
i sposób wykonania, 

– 

podczas  wykonania  ćwiczenia  uczeń  powinien  zwrócić  uwagę  na  procedury 
sterylizacyjne i ich kontrolę,  

– 

ć

wiczenie powinno być wykonane w grupach 4–5-osobowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  zaplanować tok postępowania,  
3)  przygotować schemat, 
4)  wpisać rodzaj wskaźników, 
5)  zaprezentować pracę. 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

dyskusja dydaktyczna, 

− 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

wzór schematu, 

– 

wskaźniki chemiczne, biologiczne, 

– 

autoklaw lub jego zdjęcie. 

 
 

Kontrola 

wewnętrzna 

1. 

2. 

3. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 
 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
TEST 1 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Prowadzenie dekontaminacji  
w gabinecie stomatologicznym” 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

– 

zadania 1, 2, 4, 5, 7, 9, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 z są poziomu podstawowego, 

– 

zadania 3, 6, 8, 10, 19, 20 z są poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

– 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej12 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

– 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  16  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi:  1. c, 2. d, 3. d, 4. d, 5. d, 6. a, 7. a, 8. a, 9. b, 10. a, 11. d, 

12. c, 13. d, 14. d, 15. a, 16. a, 17. a, 18. d, 19. c, 20. b. 

 

Plan testu 

 

Nr

 

Zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

Odpowiedź 

Zdefiniować pojęcie sterylizacji 

Określić cechy środków dezynfekcyjnych 

Określić zakres działania środków 
dezynfekcyjnych 

PP 

Wybrać sposób przygotowania środka 
dezynfekcyjnego 

Określić rodzaj kontroli biologicznej procesu 
sterylizacji 

Określić testy fizyczne do monitorowania 
procesu sterylizacji 

PP 

Rozpoznać metody sterylizacji 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Określić zakres kontroli chemicznej 

PP 

Określić sposób oznaczania narzędzi 
poddanych sterylizacji 

10 

RozróŜnić komórki nadzorujące prawidłowy 
przebieg procesu sterylizacji  

PP 

11 

Rozpoznać organ nadzorujący bezpieczeństwo 
i higienę pracy 

12 

Określić zakres materiałów poddanych 
sterylizacji w autoklawach 

13 

Określić sposób postępowania z odpadami 
medycznymi 

14 

Rozpoznać procedury przygotowania narzędzi 

15 

Zdefiniować pojęcie aseptyki 

16 

RozróŜnić fizyczne parametry działania 
autoklawu 

17 

Określić jak długo naleŜy przechowywać 
dokumentację sterylizacji 

18 

Określić zasady przygotowania roztworu 
dezynfekcyjnego 

19 

Rozpoznać rodzaj autoklawu 

PP 

20 

Rozpoznać sposoby ochrony środowiska 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Przebieg testowania 
 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Zestaw zawiera 20 zadań. 
5.  Do  kaŜdego  zadania  przyporządkowane  są  4  moŜliwości  odpowiedzi  tylko  jedna 

odpowiedź jest prawidłowa. 

6.  Udzielaj  odpowiedzi  na  załączonej  karcie  odpowiedzi  stawiając  znak  X.  W  przypadku 

pomyłki zakreśl błędną odpowiedź kółkiem i zaznacz X odpowiedź prawidłową. 

7.  Za  kaŜdą  prawidłową  odpowiedź  otrzymujesz  1  punkt,  za  złą  odpowiedź  lub  jej  brak  0 

punktów.  

8.  Rozwiązuj zadania samodzielnie. 
9.  Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 

 

Powadzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW PYTAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Niszczenie wszelkich form drobnoustrojów za pomocą wysokich temperatur to 

a)  dezynfekcja. 
b)  aseptyka. 
c)  sterylizacja. 
d)  czyszczenie. 

 
2.  Środki chemiczne stosowane do dezynfekcji muszą  

a)  zawierać alkohol. 
b)  zawierać chlor. 
c)  niszczyć narzędzia. 
d)  mieć szerokie spektrum działania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

3.  Dezynfekcja musi być skuteczna w zakresie 

a)  tylko Tbc, F. 
b)  tylko V, S. 
c)  spor. 
d)  Tbc, F, B, V, S, prionów. 

 
4.  Roztwory dezynfekcyjne tworzymy 

a)  dowolnie. 
b)  zawsze do ilości 4:l. 
c)  w stosunku 1:1. 
d)  zgodnie z zaleceniem producenta. 

 
5.  Sporal jest testem 

a)  kontroli chemicznej. 
b)  działania autoklawu. 
c)  kontroli fizycznej. 
d)  kontroli biologicznej. 

 
6.  Test Bowie-Dicka słuŜy do 

a)  oceny usuwania powietrza z wnętrza sterylizatora. 
b)  kontroli sterylizacji. 
c)  kontroli próŜni. 
d)  oceny czystości narzędzi. 

 
7.  Metody sterylizacji niskotemperaturowej stosujemy, gdy   

a)  uŜywamy sprzętu termolabilnego. 
b)  obniŜamy koszty. 
c)  uŜywamy narzędzi nieopakowanych. 
d)  uŜywamy narzędzi opakowanych. 

 
8.  Wskaźniki kontroli chemicznej informują nas o 

a)  ekspozycji na czynnik fizyczny. 
b)  stopniu sterylności. 
c)  stopniu dezynfekcji. 
d)  czasie ekspozycji. 

 
9.  Pakiet sterylnych narzędzi 

a)  opisujemy nazwiskiem lekarza. 
b)  opisujemy datą i numerem cyklu. 
c)  nie opisujemy. 
d)  znaczymy numerem kolejnym. 

 
10.  Zewnętrznej kontroli sterylizacji dokonuje 

a)  Państwowa Inspekcja Sanitarna. 
b)  Państwowa Inspekcja Pracy. 
c)  kierownik placówki. 
d)  higienistka. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

11.  Nad bezpieczeństwem i higieną pracy nadzór sprawuje 

a)  Państwowa Inspekcja Sanitarna. 
b)  Państwowa Inspekcja Pracy. 
c)  dozorca. 
d)  Państwowa Inspekcja Pracy i kierownik gabinetu. 

 
12.  Materiały wgłębione, porowate, opakowane moŜemy sterylizować w autoklawach 

a)  klasy S. 
b)  klasy N. 
c)  klasy B. 
d)  klasy A. 

 
13.  Odpady medyczne 

a)  wyrzucamy do śmieci komunalnych. 
b)  utylizujemy we własnym zakresie. 
c)  gromadzimy w gabinecie do zapełnienia worka. 
d)  oddajemy do utylizacji przez specjalne firmy. 

 
14.  Narzędzia prawidłowo przygotowane do sterylizacji muszą być 

a)  tylko opakowane. 
b)  tylko umyte. 
c)  tylko zdezynfekowane. 
d)  zdezynfekowane, umyte i opakowane. 

 
15.  Działanie zapobiegające zakaŜeniu lub zanieczyszczeniu drobnoustrojami to 

a)  aseptyka. 
b)  antyseptyka. 
c)  sterylizacja. 
d)  płukanie. 

 
16.  Parametry określające działanie autoklawu to 

a)  ciśnienie, temperatura i czas. 
b)  tylko ciśnienie. 
c)  tylko czas. 
d)  pojemność. 

 
17.  Dokumentację procesu sterylizacji przechowujemy 

a)  10 lat. 
b)  5 lat. 
c)  3 lata. 
d)  3 miesiące. 

 
18.  Preparaty do dezynfekcji 

a)  przygotowujemy 1 raz na tydzień. 
b)  zawsze przygotowujemy w stęŜeniu 10%. 
c)  nigdy nie muszą być rozcieńczane. 
d)  przygotowujemy bezpośrednio przed uŜyciem. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

19.  PróŜnia frakcyjna występuje w autoklawach 

a)  typu S. 
b)  typu N. 
c)  typu B. 
d)  typu A. 

 
20.  Środowisko chronimy przez 

a)  stosowanie osłon rtg. 
b)  recykling materiałów, bezpieczną utylizację odpadów. 
c)  stosowanie odzieŜy ochronnej. 
d)  dobrą wentylację. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko………………………………………………………. 
 

Prowadzenie dekontaminacji w gabinecie stomatologicznym 

 
Zakreśl prawidłową odpowiedź.
 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

TEST 2

 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Prowadzenie dekontaminacji 
w gabinecie stomatologicznym

” 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

– 

zadania 1, 3, 5, 6, 7, 8, 12, 14, 15, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

– 

zadania 2, 4, 9, 10, 11, 13, 16 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

– 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

– 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  16  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi:  1. a, 2. b, 3. c, 4. b, 5. b, 6. a, 7. b, 8. b, 9. a, 10. a, 11. b, 

12. b, 13. d, 14. a, 15. a, 16. d, 17. d, 18. d, 19. d, 20. c. 

 
Plan testu  
 

Nr 

Zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

RozróŜnić rodzaje dezynfekcji 

Rozpoznać i zastosować urządzenia w 
gabinecie stomatologicznym 

PP 

Określić procedury przygotowania narzędzi 

Porównać rodzaje dezynfekcji 

PP 

Dobrać urządzenia potrzebne do dezynfekcji 

Scharakteryzować  procedury postępowania  
z odpadami 

Zastosować materiały jednorazowe 

Określić sposób dezynfekcji 

Rozpoznać środki sterylizacyjne 

PP 

10 

RozróŜnić testy fizyczne stosowane do 
monitorowania sterylizacji 

PP 

11 

RozróŜnić metody do sterylizacji 

PP 

12 

Określić urządzenia do sterylizacji 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

13 

Rozpoznać parametry autoklawu 

PP 

14 

Rozpoznać wskaźniki kontroli chemicznej 

15 

Określić sposób załadunku komory 
sterylizatora 

16 

Rozpoznać rodzaje autoklawów 

PP 

17 

Określić sposób zabezpieczenia pacjenta 
przed promieniowaniem 

18 

Rozpoznać sposoby kontroli sterylizacji 

19 

Określić sposób układania narzędzi do 
sterylizacji 

20 

Określić sposób przechowywania narzędzi 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

Przebieg testowania 
 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Zestaw zawiera 20 zadań. 
5.  Do  kaŜdego  zadania  przyporządkowane  są  4  moŜliwości  odpowiedzi  tylko  jedna 

odpowiedź jest prawidłowa. 

6.  Udzielaj  odpowiedzi  na  załączonej  karcie  odpowiedzi  stawiając  znak  X.  W  przypadku 

pomyłki zakreśl błędną odpowiedź kółkiem i zaznacz X odpowiedź prawidłową. 

7.  Za  kaŜdą  prawidłową  odpowiedź  otrzymujesz  1  punkt,  za  złą  odpowiedź  lub  jej  brak  0 

punktów.  

8.  Rozwiązuj zadania samodzielnie. 
9.  Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 

 

Powadzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW PYTAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Promieniowanie UV jest wykorzystywane do 

a)  dezynfekcji fizycznej. 
b)  dezynfekcji chemicznej. 
c)  sterylizacji. 
d)  wyjaławiania. 

 

2.  Dezynfektor słuŜy  

a)  do ręcznego mycia narzędzi. 
b)  do maszynowego mycia i dezynfekcji narzędzi. 
c)  do sterylizacji. 
d)  tylko do dezynfekcji. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

3.  Narzędzia zaraz po uŜyciu 

a)  myjemy. 
b)  sterylizujemy. 
c)  moczymy w płynie dezynfekcyjnym. 
d)  naświetlamy lampą UV. 

 
4.  Fumigacja to 

a)  forma sterylizacji. 
b)  forma dezynfekcji chemicznej. 
c)  usuwanie pleśni i grzybów. 
d)  płukanie narzędzi. 

 
5.  Pojemnik do dezynfekcji musi 

a)  być bardzo duŜy. 
b)  posiadać sito i szczelną pokrywę. 
c)  być wykonany ze stali. 
d)  być oznakowany na czerwono. 

 
6.  Ostre przedmioty jednorazowego uŜycia 

a)  usuwamy do specjalnych pojemników. 
b)  wyrzucamy do śmieci bez zabezpieczenia. 
c)  zbieramy do specjalnych worków. 
d)  wkładamy do słoiczka. 

 
7.  Jednorazową maseczkę ochronną 

a)  uŜywamy przez cały dzień. 
b)  zmieniamy po kaŜdym pacjencie. 
c)  zmieniamy, gdy jest brudna. 
d)  uŜywać tylko w wyjątkowych sytuacjach. 

 
8.  Wyciski protetyczne 

a)  nie muszą być dezynfekowane. 
b)  dezynfekujemy specjalnymi płynami. 
c)  płuczemy tylko wodą. 
d)  wkładamy do dezynfekcji z narzędziami. 

 
9.  Chlorek etylenu 

a)  jest gazem toksycznym. 
b)  stosujemy do dezynfekcji. 
c)  stosujemy do odkaŜania wycisków. 
d)  stosujemy do dezynfekcji pomieszczeń. 

 
10.  Vacum test 

a)  słuŜy do testowania próŜni. 
b)  jest testem biologicznym. 
c)  jest testem chemicznym. 
d)  sprawdza temperaturę autoklawu. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

11.  Końcówki stomatologiczne 

a)  nie muszą być sterylizowane. 
b)  po umyciu sterylizujemy. 
c)  dezynfekujemy przez zanurzenie w płynach. 
d)  tylko konserwujemy. 

 
12.  Do sterylizacji złoŜonych, wgłębionych materiałów słuŜą sterylizatory klasy 

a)  N. 
b)  B. 
c)  S. 
d)  A. 

 
13.  KaŜdy autoklaw musi posiadać 

a)  próŜnię frakcyjną. 
b)  niską temperaturę. 
c)  destylarkę. 
d)  moŜliwość ustawienia temperatury, ciśnienia i czasu. 

 
14.  Wskaźniki chemiczne 

a)  zmieniają kolor. 
b)  wskazują temperaturę. 
c)  dezynfekują. 
d)  wskazują zawartość substancji trujących. 

 
15.  Lekkie narzędzia umieszczamy w autoklawie 

a)  na najwyŜszej tacy. 
b)  na najniŜszej tacy. 
c)  opierając o ścianki. 
d)  ustawiając w pionie. 

 
16.  Autoklawy klasy B 

a)  nie posiadają próŜni. 
b)  nie suszą. 
c)  same myją narzędzia. 
d)  słuŜą do sterylizacji parowej pod ciśnieniem. 

 
17.  Zabezpieczenie pacjenta przed promieniowaniem zapewniamy stosując 

a)  tylko fartuch ołowiany. 
b)  tylko okulary. 
c)  tylko szklane przesłony. 
d)  fartuch ołowiany, specjalne okulary, przesłony. 

 
18.  Kontrola sterylizacji obejmuje 

a)  tylko kontrolę fizyczną. 
b)  tylko kontrolę chemiczną. 
c)  czystość narzędzi. 
d)  kontrolę fizyczną, chemiczną, biologiczną. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

19.  Wsad w autoklawie musi 

a)  być zapakowany. 
b)  zawierać bardzo duŜo narzędzi. 
c)  być ułoŜony w wielu warstwach. 
d)  być ułoŜony na tackach w pojedynczych warstwach. 

 
20.  Narzędzia opakowane po sterylizacji 

a)  moŜemy wielokrotnie przenosić. 
b)  uŜywać bezterminowo. 
c)  trzymamy w zamknięciu w suchym pomieszczeniu. 
d)  przechowujemy w autoklawie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko………………………………………………………. 
 

Prowadzenie dekontaminacji w gabinecie stomatologicznym 

 
Zakreśl prawidłową odpowiedź.
 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

7.  LITERATURA 

 
1.  Barnett L. V. (red): Asystowanie w stomatologii. Urban & Partner, Wrocław 2006 
2.  Jańczuk Z.: Podręcznik dla asystentek i higienistek stomatologicznych. PZWL, 

Warszawa 1999 

3.  Dziennik Ustaw Nr 9 z 1998 r. 
4.  Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 9 marca 2005 r. 
 
Czasopisma:  
– 

Higienistka Stomatologiczna,  

– 

eDentico,  

– 

Twój Przegląd Stomatologiczny 7–8/2007,  

– 

Nowy Gabinet Stomatologiczny, 

– 

As stomatologii – kwartalnik dla asystentek i higienistek stomatologicznych. 

 
Literatura metodyczna 
1.  Figurski J., Symela K. (red.): Modułowe programy nauczania w kształceniu zawodowym. 

Wydawnictwo ITeE, Radom 2001 

2.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP S.A., Warszawa 1999 
3.  Okoń  W.:  Wprowadzenie  do  dydaktyki  ogólnej.  Wydawnictwo  Akademickie  „śak”, 

Warszawa 2003 

4.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE , Radom 2000 
5.  Plewka  Cz.:  Metodyka  nauczania  teoretycznych  przedmiotów  zawodowych.  Cz.  I  i  II. 

Wydawnictwo ITeE, Radom 1999