background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
           NARODOWEJ 

 
 

 

 

Urszula Wulkiewicz

 

 

 

 

 
Wytwarzanie olefin i węglowodorów aromatycznych 
311[31].Z4.02 

   

 

 

 
 

 
Poradnik dla nauczyciela 
 

 

 
 
 

 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 

2006 

           

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1

Recenzenci: 
dr Maciej Mikina 
mgr inż. Roman Poturalski 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Małgorzata Urbanowicz 
 
 
Konsultacja: 
dr inż. Bożena Zając 
 
 
Korekta: 

 

 

 

Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 311[31].Z4.02 
„Wytwarzanie olefin i węglowodorów aromatycznych” zawartego w modułowym programie 
nauczania dla zawodu technik technologii chemicznej 311[31]. 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2

SPIS TREŚCI

  

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

1. Wprowadzenie 
2.  Wymagania wstępne  
3.  Cele kształcenia 
4.  Przykładowe scenariusze zajęć  
5.  Ćwiczenia 

5.1. Istota pirolizy olefinowej. Różnice pomiędzy pirolizą olefinową 

i acetylenową. Powiązania technologiczne wytwórni olefin z instalacjami 
Drw, FKK, hydrokrakingu i syntez petrochemicznych                                  

 3
 5
 6
 7

    12

    12

5.1.1. Ćwiczenia 

5.2.   Reakcje termicznego rozkładu alkanów. Reakcje wtórne w procesie 

pirolizy  olefinowej  

 12
 14

5.2.1. Ćwiczenia 

5.3.   Węglowodorowe surowce pirolizy olefinowej. stosunku Wskaźnik BMCI 
        w ocenie ciekłych surowców węglowodorowych jako potencjalnych 

surowców pirolizy 
5.3.1. Ćwiczenia 

5.4.   Dobór parametrów pirolizy. Ostrość procesu 

5.4.1. Ćwiczenia 

5.5.   Budowa i zasady działania pieców  

5.5.1. Ćwiczenia 

5.6. 

 

Instalacje rozdzielania i oczyszczania gazów pirolitycznych.
Ideowy i uproszczony schemat technologiczny wytwórni olefin 
5.6.1. Ćwiczenia 

5.7.   Zastosowanie olefin C

2

 – C

4

 jako surowców instalacji przemysłu syntez 

organicznych. Zastosowanie benzyny pirolitycznej 
5.7.1. Ćwiczenia 

6. Ewaluacja osiągnięć uczniów 
7. Literatura 

14

15

15
17
17
19
19

21
21

23
23
25
39

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3

1. WPROWADZENIE

  

 

 

 

 

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik technologii chemicznej 
311[31]. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

cele kształcenia, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności 
praktycznych, 

 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami 

 

ze szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania, np. samokształcenia 
kierowanego, tekstu przewodniego, metody projektów, ćwiczeń praktycznych. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy  

od samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.  
W celu sprawdzenia wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może posłużyć się 
zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych dwustopniowych oraz 
przeprowadzić zadanie praktyczne wysoko symulowane. 
W tym rozdziale podano do testu dwustopniowego: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktacje zadań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, zestaw zadań testowych. 

Zadanie praktyczne zawiera: 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę pracy, 

 

kartę oceny, 

 

załącznik z wykresami, schematem pieca pirolitycznego. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4

 
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

311[31].Z4 

Technologia wytwarzania 

półproduktów i produktów 

organicznych

311[31].Z4.06 

Wytwarzanie chlorku 

winylu 

 i rozpuszczalników 

chloroorganicznych 

311[31].Z4.08 

Wytwarzanie 

polimerów 

 

311[31].Z4.02 

Wytwarzanie olefin 

i węglowodorów 

aromatycznych 

311[31].Z4.03 

Wytwarzanie  

i oczyszczanie 

surowego gazu 

syntezowego 

311[31].Z4.04 

Wytwarzanie metanolu 

i kwasu octowego 

 

311[31].Z4.10 

Komponowanie 

wysokooktanowych 

benzyn 

bezołowiowych 

311[31].Z4.09 

Wytwarzanie fenolu  

i acetonu z kumenu 

311[31].Z4.01 

Wytwarzanie 

produktów naftowych 

 i surowców 

petrochemicznych 

311[31].Z4.05 

Wytwarzanie 

produktów 

alkilowania 

311[31].Z4.07 

Wytwarzanie styrenu 

z etylobenzenu 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

    

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

wykonywać podstawowe działania arytmetyczne, 

 

czytać tekst ze zrozumieniem, 

 

stosować podstawowe pojęcia fizyczne, 

 

dokonać selekcji i analizy informacji podanych w formie: wykresów, tabel, 

 

zapisywać równania reakcji, 

 

wykonywać obliczenia stechiometryczne, 

 

sporządzać schematy ideowe. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

    

 

 

 

 

W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć: 

–  scharakteryzować pirolizę olefinową w piecach rurowych jako niskociśnieniowy proces 

krakingu termicznego surowców węglowodorowych 

–  wskazać  węglowodorowe surowce pirolizy olefinowej: etan, gaz płynny, benzyna 

niskooktanowa z DRW, lekkie frakcje olejowe, ciężki hydrogenizat z hydrokrakingu, 

–  obliczyć wartość wskaźnika BMCI z wykorzystaniem podanego wzoru empirycznego, 
–  rozróżnić procesy pirolizy olefinowej i acetylenowej, 
–  przedstawić w uproszczeniu mechanizm reakcji krakingu termicznego oraz reakcje 

wtórne przebiegające w trakcie pirolizy olefinowej, 

–  określić zależność przebiegu pirolizy i składu uzyskiwanych produktów od rodzaju 

surowca i parametrów procesu, 

–  określić podstawowe znaczenie technologiczne dodawania przegrzanej pary wodnej  

do surowca pirolizy, 

–  określić zróżnicowanie wartości stosunku masowego para/surowiec, zależnie od rodzaju 

surowca, 

–  wskazać różnice w budowie i zasadzie działania pieców pirolitycznych i pieców 

rurowych stosowanych w procesach rafineryjnych, 

–  scharakteryzować przebieg procesu pirolizy, 
–  określić na podstawie uproszczonego schematu, powiązania technologiczne w układzie: 

rurowy piec pirolityczny 

→ wymiennik gwałtownego chłodzenia  → zbiornik 

para/kondensat, 

–  wyjaśnić pojęcie ostrości procesu oraz wskazać jej wpływ na intensywność reakcji 

koksotwórczych oraz strukturę wydajności produktów, 

–  rozróżnić pojęcia: instalacja pirolizy olefinowej, wytwórnia olefin, 
–  sporządzić uproszczony schemat ideowy wytwórni olefin, 
–  scharakteryzować przebieg przygotowania gazu pirolitycznego do jego 

niskotemperaturowego rozdzielania, 

–  określić najważniejsze produkty węglowodorowe wydzielane z gazu pirolitycznego, 
–  określić powiązania technologiczne integrujące wytwórnie olefin z instalacjami DRW, 

FKK, hydrokrakingu oraz z instalacjami alkilowania i innych syntez petrochemicznych, 

–  sporządzić schematy ideowe syntez organicznych z etylenu, propylenu i izobutylenu oraz 

benzenu, 

–  określić zasadniczą rolę procesu pirolizy olefinowej w wytwarzaniu monomerów, 
–  podać przykłady zastosowania benzyny pirolitycznej: jako źródła benzenu, etylobenzenu 

i ksylenów lub jako komponentu wysokooktanowych benzyn silnikowych, 

–  zastosować zasady bhp, ochrony ppoż. oraz ochrony środowiska obowiązujące  

na stanowiskach pracy. 

 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 
Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca .................................................................................... 
Modułowy program nauczania: technik technologii chemicznej                    311[31] 
Moduł: Technologia wytwarzania półproduktów i produktów organicznych 311[31].Z4 
Jednostka modułowa: Wytwarzanie olefin i węglowodorów aromatycznych 311[31].Z4.02 
Temat:  Opracowanie schematu ideowego wytwarzania i rozdzielania gazu 

pirolitycznego. 

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności planowania kolejności procesów i operacji 

w technologii wytwarzania i rozdzielania gazu pirolitycznego. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 
–  podać surowiec do wytwarzania gazu pirolitycznego, 
–  ustalić operacje i procesy w technologii wytwarzania i rozdzielania gazu pirolitycznego, 
–  zaplanować kolejność procesów i operacji w technologii wytwarzania i rozdzielania gazu 

pirolitycznego, 

–  narysować schemat ideowy wytwarzania i rozdzielania gazu pirolitycznego. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

–  metoda projektów. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

–  grupowa zróżnicowana, 

 
Czas: 
45 minut na wprowadzenie do projektu, 45 minut na prezentację projektu. 
          Projekt będzie wykonywany przez uczniów w czasie pozalekcyjnym w ciągu  
          2 tygodni. 
 
Środki dydaktyczne: 

–  materiał nauczania (rozdział 4.6), 
–  Grzywa E., Molenda J.: Technologia podstawowych syntez organicznych. Tom 1 i 2. 

WNT,

 

Warszawa 2000, 

–  czasopisma specjalistyczne, 
–  stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu. 
 

Przebieg zajęć: 

 

Lp. Fazy 

przygotowania 

projektu 

Czynności 

nauczyciela 

Czynności 

uczniów 

1 Wprowadzenie 

 

do tematu  
i zasugerowanie 
problemu  
do rozwiązania 

 

podaje informacje niezbędne do 
zapoznania uczniów 
z problematyką wytwarzania,  
rozdzielania i oczyszczania 
gazu  pirolitycznego. 

 

 

tworzą zespoły  

zadaniowe.

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

8

Lp. Fazy 

przygotowania 

projektu 

Czynności 

nauczyciela 

Czynności 

uczniów 

2 Sformułowanie 

tematów i ustalenie 
zakresu projektów 

 

wyjaśnia zasadę metody 
projektów, 

 

ustala formę projektów, czas  
prezentacji i kryteria ocen. 

 

wybierają tematy, 

 

zbierają informacje na 
temat swoich 
projektów, 

 

opracowują plan  
działania. 

3 Realizacja projektów 

 

odpowiada na pytania uczniów 
związane z realizacją 
projektów, 

 

czuwa nad zaplanowanym  
przebiegiem ich realizacji. 

 

korzystają z literatury,

 

uczestniczą  
w konsultacjach, 

 

piszą sprawozdanie, 

 

opracowują zebrany  
materiał oraz formę  
prezentacji.

 

4 Prezentacja 

projektów 

 

ustala kolejność prezentacji 
przez  poszczególne zespoły    
uczniowskie, 

 

prowadzi dyskusję po 
przedstawieniu projektu, 

 

ocenia projekty, uwzględniając 
opinie wypowiedziane podczas 
dyskusji, 

 

dokonuje podsumowania  
wykonanych projektów, 

 

zadaje prace domowe.

 

 

prezentują swoje  
projekty, 

 

po prezentacji  
odpowiadają na 
pytania kolegów, 

 

pozostali uczniowie  
sporządzają notatki  
z ważniejszych treści 
zawartych 
w projekcie, 

 

oceniają projekt 
kolegów

 

Czas prezentacji projektów – każda grupa 10 minut. 
Forma projektów – plakat lub prezentacja komputerowa. 
Kryteria oceny: 
–  sposób prezentacji: poprawność  językowa, technika prezentacji, komunikatywność, 

wykorzystanie czasu prezentacji, 

–  estetyka wykonania projektu, 
–  stopień uzyskania zamierzonych celów, 
–  prawidłowość treści, 
–  pracowitość i zaangażowanie. 

 

Tematy projektów: 
1. Opracowanie schematu ideowego wytwarzania i przygotowanie gazu pirolitycznego  
     do rozdzielania. 
2.  Opracowanie schematu ideowego rozdzielania pirogazu. 

 

Zakończenie zajęć 

 

Praca domowa 
Podczas pirolizy propanu w celu otrzymania propylenu utrzymywano zbyt wysoką 
temperaturę (około 950

o

C). Jaki to miało wpływ na końcowe wyniki procesu? Czy od takich 

przypadków, częściej spotykanych w praktyce, zależą ekonomiczne rezultaty zakładu? 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

−  sprawdzenie przygotowanych sprawozdań. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

9

INSTRUKCJA DO WYKONANIA PROJEKTU 

 

Celem projektu jest opracowanie schematu ideowego wytwarzania i rozdzielania gazu 

pirolitycznego. 
1.  Podzielcie się na grupy i wybierzcie lidera, który będzie czuwał nad prawidłowym 

przebiegiem pracy. 

2.  Wybierzcie jeden z poniższych tematów: 

Opracowanie schematu ideowego wytwarzania i przygotowanie gazu pirolitycznego  
do rozdzielania. 
Opracowanie schematu ideowego rozdzielania pirogazu. 

3.  Wszyscy powinniście  uwzględnić następujące informacje: 

–  właściwości niebezpieczne substancji występujących w produkcji i wynikające z nich 

zagrożenia, 

–  lokalizacji instalacji wytwarzania pirogazu. 

4.  Opracujcie dokładny plan działania. 
5.  Zaplanujcie, w jakiej formie zaprezentujecie zebrany materiał. 
6.  Przedstawcie sprawozdanie z realizacji projektu. 
7.  Każda grupa otrzyma 10 minut na prezentację projektu. 
8.  Projekt będzie oceniany według następujących kryteriów: 

–  sposób prezentacji: poprawność  językowa, technika prezentacji, komunikatywność, 

wykorzystanie czasu prezentacji, 

–  estetyka wykonania projektu, 
–  stopień uzyskania zamierzonych celów, 
–  prawidłowość treści, 
–  pracowitość i zaangażowanie. 

9.  Ostateczna ocena uwzględnia opinię uczniów podczas dyskusji nad projektem. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca ..................................................................................... 
Modułowy program nauczania: technik technologii chemicznej                    311[31] 
Moduł: Technologia wytwarzania półproduktów i produktów organicznych 311[31].Z4 
Jednostka modułowa: Wytwarzanie olefin i węglowodorów aromatycznych 311[31].Z4.02 

Temat:  Wykorzystanie produktów rozdziału pirogazu jako surowców 

 

                     w przemysłowych syntezach organicznych. 

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności planowania zastosowania produktów rozdziału 

pirogazu  jako surowców w syntezach organicznych. 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

–  określić właściwości produktów rozdziału pirogazu, 
–  wskazać kierunki wykorzystania pirogazu, 
–  wskazać syntezy organiczne, w których jako surowce wykorzystano produkty rozdziału 

pirogazu. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

–  mapa myśli. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

−    grupowa, jednolita 

 
Czas: 
45 minut. 
 
Środki dydaktyczne: 

–  duże arkusze papieru, 
–  mazaki, 
–  tablica. 
 
   Przebieg zajęć: 
1.  Przypomnienie wiadomości z poprzednich lekcji: uczniowie odpowiadają na pytania. 

–  Jakie są produkty rozdziału pirogazu? 
–  Jakie właściwości charakteryzują produkty pirogazu? 

2.  Przedstawienie celów zajęć. 
3.  Zapoznanie uczniów z zasadami tworzenia mapy myśli: 

–  w centrum arkusza zapisuje się problem (temat) w formie słownej lub graficznej, 
–  poszczególne hasła, stwierdzenia, rysunki umieszcza się na całym arkuszu, 

porządkując i łącząc liniami według występujących pomiędzy nimi związków, 

–  hasła zapisuje się wzdłuż linii wyraźnie, drukowanymi literami lub umieszcza  

w połączonych liniami kołach, 

–  linie powinny wychodzić ze środka arkusza (od zapisanego problemu – tematu),  

a następnie się rozgałęziać, 

–  na każdej linii (w kole) zapisuje się jedno słowo (hasło) lub umieszcza jeden symbol, 
–  do tworzenia mapy myśli warto używać kolorów, 
–  należy zapisywać wszystko, co przychodzi do głowy, starając się umieszczać hasła 

(symbole) w logiczny sposób według łączących je związków. 

4.  Podział uczniów na zespoły i wybór liderów zespołów. 
5.  Przedstawienie zadania do wykonania: Wykorzystanie produktów rozdziału pirogazu 

jako surowców w przemysłowych syntezach organicznych. 

6.  Rozdanie dużych arkuszy papieru i mazaków. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11

7.  Wykonanie zadania przez grupy uczniów. 
8.  Uporządkowanie informacji. 
9.  Przedstawienie wykonanego zadania przez liderów zespołów. 
10.  Dyskusja dotycząca prawidłowego wykorzystania produktów rozdziału pirogazu 

 

w syntezach organicznych (weryfikowanie wniosków).  

11.  Podsumowanie zajęć – formułowanie wniosków dotyczących wykorzystania 

poszczególnych produktów pirogazu. 

12.  Ocena pracy zespołów przez uczniów. 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 
      
Na podstawie karty charakterystyki propylenu i literatury ustal zasady bhp, ochrony ppoż. 
oraz ochrony środowiska obowiązujące na stanowisku pracy. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

– 

anonimowa ankieta dotycząca trudności podczas realizacji zadania.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12

5.  ĆWICZENIA

  

 

 

 

 

 

 

 

 

5.1.  Istota pirolizy olefinowej. Powiązania technologiczne 

wytwórni olefin z instalacjami DRW, FKK, hydrokrakingu  
i syntez petrochemicznych 

 

5.1.1. Ćwiczenia  

 

 

Ćwiczenie 1 

Porównaj proces pirolizy olefinowej i acetylenowej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia oraz zasady bezpiecznej pracy.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zdefiniować proces pirolizy, 
2)  podać rodzaje pirolizy, 
3)  dobrać temperatury do przebiegu procesów pirolizy, 
4)  uzasadnić dobór temperatury do procesu pirolizy olefinowej, 
5)  wskazać różnicę w procesie pirolizy olefinowej i acetylenowej 
 

Zalecane metody nauczania

−uczenia się: 

–  dyskusja. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  materiał nauczania 

− Poradnik dla ucznia (4.1.1). 

 
Ćwiczenie 2 
     Na  podstawie  rysunku  1  (Poradnik dla ucznia) określ powiązania technologiczne 
integrujące wytwórnie olefin z innymi instalacjami 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Przygotować rysunek przedstawiający kierunki dalszej przeróbki destylatów z DRW. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wskazać surowiec instalacji DRW, 
2)  podać produkty instalacji DRW, 
3)  wskazać surowce stosowane do procesu pirolizy, 
4)  podać produkty pirolizy, 
5)  określić kierunki zastosowania produktów pirolizy do syntez petrochemicznych. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13

Zalecane metody nauczania

−uczenia się: 

–  metoda projektów. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  materiał nauczania – Poradnik dla ucznia (4.1.1), 
–  rysunek 1 

− Poradnik dla ucznia (4.1.1). 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14

5.2.     Reakcje termicznego rozkladu alkanów. Reakcje wtórne  
           w procesie pirolizy olefinowej 
 

5.2.1.  Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Przedstaw mechanizm reakcji pierwotnych krakingu propanu. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia oraz zasady bezpiecznej pracy.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wymienić etapy pierwotnego termicznego rozkładu węglowodorów, 
2)  zapisać równania przedstawiające mechanizm poszczególnych etapów, 
3)  określić produkty termicznego rozkładu propanu. 
 

Zalecane metody nauczania

−uczenia się: 

–  dyskusja. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  materiał nauczania 

− Poradnik dla ucznia (4.2.1). 

 
Ćwiczenie 2  

Przedstaw mechanizm reakcji wtórnych termicznego rozkładu propanu. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia oraz zasady bezpiecznej pracy.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  podać etapy wtórnego termicznego rozkładu propanu, 
2)  zapisać równania przedstawiające mechanizm poszczególnych etapów, 
3)  określić produkty. 
 
      Zalecane metody nauczania

−uczenia się: 

–  dyskusja. 

 

      Środki dydaktyczne: 
–  materiał nauczania 

− Poradnik dla ucznia (4.2.1). 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15

5.3.  Węglowodorowe surowce pirolizy olefinowej. Wskaźnik 

BMC w ocenie ciekłych surowców węglowodorowych jako 
potencjalnych surowców pirolizy 

 

5.3.1.   Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Oblicz wartość wskaźnika BMCI dla n-pentanu. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia oraz zasady bezpiecznej pracy. Przygotować tabelę 
przedstawiającą zestawienie zakresu wartości BMCI dla różnych rodzajów węglowodorów. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania – Poradnik dla ucznia (4.3.1), 
2)  wyszukać dane wyjściowe, 
3)  obliczyć wartość wskaźnika, 
4)  porównać uzyskaną wartość wskaźnika  z zakresem BMCI dla tych węglowodorów 

(tabela 2). 

    

Zalecane metody nauczania

−uczenia się: 

–  dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  materiał nauczania 

− Poradnik  dla ucznia (4.3.1), 

–  Kalendarz chemiczny
–  tabela 2 

− Poradnik  dla ucznia (4.3.1). 

 
Ćwiczenie 2 
      Na podstawie tabeli 1 (Poradnik dla ucznia), dokonaj analizy wydajności poszczególnych 
produktów pirolizy w zależności od rodzaju surowca  
 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia oraz zasady bezpiecznej pracy. Przygotować tablicę 
przedstawiającą typowe wydajności produktów pirolizy w zależności od rodzaju 
przerobionego surowca. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania – Poradnik dla ucznia (4.3.1), 
2)  zapoznać się z informacjami zawartymi w tabeli 1 

− Poradnik dla ucznia

3)  wskazać surowiec, z którego można otrzymać największą i najmniejszą ilość etylenu, 
4)  wskazać surowiec, z którego można otrzymać największą ilość propylenu, 
5)  porównać wydajność produktów pirolizy etanu, propanu i  benzyny ciężkiej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16

Zalecane metody nauczania

−uczenia się: 

–  dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  materiał nauczania 

− Poradnik dla ucznia (4.3.1), 

–  tabela 1 

− Poradnik dla ucznia (4.3.1). 

 
Ćwiczenie 3 

Na podstawie rysunku 2 (Poradnik dla ucznia), oblicz ile kilogramów pary wodnej 

należy dodać do 5 kg etanu oraz do 5 kg benzyny ciężkiej, aby uzyskać w procesie pirolizy 
ciśnienie cząstkowe 0,2 MPa i ciśnienie całkowite 0,3 MPa.  
 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia oraz zasady bezpiecznej pracy.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania – Poradnik dla ucznia (4.3.1), 
2)  odczytać z rysunku wartość R dla procesu pirolizy etanu i dla procesu pirolizy benzyny 

ciężkiej, 

3)  obliczyć masę pary wodnej potrzebnej dla obu procesów, 
4)  porównać uzyskane wyniki i wyciągać wnioski. 
 

Zalecane metody nauczania

−uczenia się: 

–  ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  materiał nauczania 

− Poradnik dla ucznia (4.3.1), 

–  rysunek 2 

− Poradnik dla ucznia (4.3.1). 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17

5.4.  Dobór parametrów pirolizy. Ostrość procesu 

 

5.4.1.  Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 
      W wyniku pirolizy 120 m

3

 etanu nastąpił rozkład według równania reakcji: 

                   C

2

H

6

 Æ C

2

H

4

 + H

2

 

Oblicz, o ile m

3

 wzrosła objętość gazów opuszczających instalację procesu pirolizy w tych 

samych warunkach ciśnienia i temperatury, jeżeli wydajność procesu wynosi 70%. 
     

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia oraz zasady bezpiecznej pracy.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania – Poradnik dla ucznia (4.4.1), 
2)  określić wpływ parametrów na przebieg procesów, 
3)  obliczyć objętość produktów na podstawie równania reakcji, 
4)  obliczyć objętość produktów z uwzględnieniem wydajności, 
5)  obliczyć o ile wzrosła objętość produktów opuszczających instalację. 
 

Zalecane metody nauczania

−uczenia się: 

–  ćwiczenia. 

 

      Środki dydaktyczne: 
–  materiał nauczania 

− Poradnik dla ucznia (4.4.1). 

 
Ćwiczenie 2 

Na podstawie rysunku 5 (Poradnik dla ucznia) omów wpływ ostrości procesu  

na intensywność reakcji koksotwórczych i na strukturę wydajności produktów. 
 

Wskazówki do realizacji 

       Przed  przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić zakres 
i technikę wykonania ćwiczenia oraz zasady bezpiecznej pracy. Przygotować rysunek 
przedstawiający zależność wydajności produktów pirolizy frakcji benzynowych od ostrości 
procesu reprezentowanej przez wartość KFO. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania 

− Poradnik dla ucznia (4.4.1), 

2)  wskazać na rysunku strefy ostrości, 
3)  wskazać strefę w której rośnie wydajność olefin C

2

−C

4

4)  wskazać strefę w której występuje maksimum wydajności etylenu i butadienu, 
5)  określić minimum wydajności produktów ciekłych C

5

6)  uzasadnić wpływ wartości KFO na powstawanie koksu. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18

Zalecane metody nauczania

−uczenia się: 

–  dyskusja. 

 

      Środki dydaktyczne: 
–  materiał nauczania 

− Poradnik dla ucznia (4.4.1), 

–  rysunek 5 – Poradnik dla ucznia (4.4.1). 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19

 

5.5.  Budowa i zasada działania pieców pirolitycznych 

 

5.5.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenia 1  

Na podstawie rysunku 6 (Poradnik dla ucznia) określ powiązania technologiczne pieca 

pirolitycznego z układem aparatów do gwałtownego chłodzenia produktów pirolizy  
i generowania pary wysokociśnieniowej. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia oraz zasady bezpiecznej pracy. Przygotować rysunek 
przedstawiający schemat powiązań wielokomorowego pieca pirolitycznego z układem 
aparatów do gwałtownego chłodzenia produktów pirolizy i generowania pary 
wysokociśnieniowej. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania (4.5.1) i rysunkiem 6 

− Poradnik dla ucznia

2)  rozpoznać elementy składowe pieca, 
3)  rozpoznać aparaty do gwałtownego chłodzenia i generowania pary, 
4)  wskazać surowiec i czynnik grzejny, 
5)  scharakteryzować przebieg procesu pirolizy, 
6)  opisać powiązania pieca pirolitycznego z układem gwałtownego chłodzenia  

i regenerowania pary. 

 

Zalecane metody nauczania

−uczenia się: 

–  dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  materiał nauczania 

− Poradnik dla ucznia (4.5.1), 

–  rysunek 6 – Poradnik dla ucznia (4.5.1). 

 

Ćwiczenie 2 
       Porównaj  budowę i zasadę działania pieca pirolitycznego firmy Lummus i pieca 
rurowego stosowanego w procesach rafineryjnych. 
 
  Wskazówki do realizacji: 
       Przed  przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić zakres 
i technikę wykonania ćwiczenia oraz zasady bezpiecznej pracy. Przygotować schemat pieca 
firmy Lummus oraz schemat pieca rurowego. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania (4.5.1), 
2)  opisać budowę pieca firmy Lummus, 
3)  omówić zasadę działania pieca firmy Lummus, 
4)  wskazać różnicę w budowie i zasadzie działania pieca pirolitycznego firmy Lummus  

i pieca rurowego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20

Zalecane metody nauczania

−uczenia się: 

–  dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  materiał nauczania – Poradnik dla ucznia (4.5.1), 
–  rysunek 7 – Poradnik dla ucznia (4.5.1), 
–  rysunek pieca rurowego 

− jednostka modułowa (Z4.01). 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21

 

5.6.  Instalacje rozdzielania i oczyszczania gazów pirolitycznych. 

Ideowy i uproszczony schemat technologiczny wytwórni 
olefin 
 

5.6.1.  Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Scharakteryzuj przebieg przygotowania gazu pirolitycznego do jego 

niskotemperaturowego rozdzielania. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia oraz zasady bezpiecznej pracy. Przygotować schemat 
technologiczny pirolizy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania – Poradnik dla ucznia (4.6.1), 
2)  zapoznać się ze schematem technologicznym pirolizy, 
3)  wskazać stosowane aparaty, 
4)  opisać procesy zachodzące w poszczególnych aparatach. 
 

Zalecane metody nauczania

−uczenia się: 

–  dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  materiał nauczania 

− Poradnik dla ucznia (4.6.1), 

–  rysunek 9 

− Poradnik dla ucznia (4.6.1). 

 
Ćwiczenie 2 

Propan poddano pirolizie i otrzymano produkty o następującym składzie wyrażonym  

w procentach objętościowych: H

2

 – 9,4%, CH

– 21,9%, C

2

H

4

 – 29,7%, C

2

H

6

 – 0,6%,  

C

3

H

6

 – 24,6%, C

3

H

8

 – 0,62%, C

4

 – 2,7%, C

5

 i wyższe – 10,5%. Oblicz, ile otrzymano m

3

/h 

frakcji C

2

 oraz objętościowe przepływu (m

3

/h) frakcji C

3

,

 

gdy do rozdzielania przekazano 

15000 m

3

/h mieszaniny gazowej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia oraz zasady bezpiecznej pracy.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  obliczyć sumę frakcji C

2

2)  obliczyć zawartość frakcji C

2

 w mieszaninie gazowej, 

3)  obliczyć sumę frakcji C

3

4)  obliczyć objętościowe natężenie przepływu frakcji C

3

. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22

Zalecane metody nauczania

−uczenia się: 

–  ćwiczenia. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  materiał nauczania – Poradnik dla ucznia (4.6.1), 
–  kalkulator. 

 

Ćwiczenie 3 

Zaprojektuj schemat ideowy procesu wytwarzania olefin. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia oraz zasady bezpiecznej pracy.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  wskazać surowiec, 
3)  wskazać etapy produkcji olefin, 
4)  dobrać procesy do poszczególnych etapów, 
5)  narysować schemat ideowy otrzymywania olefin. 
 

Zalecane metody nauczania

−uczenia się: 

–  metoda projektów. 

 

Środki dydaktyczne:  

–  materiał nauczania 

− Poradnik dla ucznia (4.6.1). 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23

5.7.  Zastosowanie olefin C

2

 – C

4

 jako surowców instalacji  

przemysłu syntez organicznych. Zastosowanie benzyny 
pirolitycznej 
 

5.7.1.  Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Zaprojektuj schemat ideowy wykorzystania etylenu do produkcji tlenku etylenu. 
 
Wskazówki do realizacji 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia oraz zasady bezpiecznej pracy.  

 
Sposób wykonania ćwiczeń 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania – Poradnik dla ucznia (4.7.1), 
2)  wskazać surowce, 
3)  wskazać procesy, 
4)  dobrać aparaty do procesów, 
5)  narysować schemat ideowy, 
6)  określić zasady bhp i ppoż. podczas obsługi aparatów. 
 

Zalecane metody nauczania

−uczenia się: 

–  metoda projektów. 

 

      Środki dydaktyczne: 
–  materiał nauczania – Poradnik dla ucznia (4.7.1). 
 
Ćwiczenie 2 

Na podstawie materiału informacyjnego i rysunków 14, 15 (Poradnik dla ucznia

przedstaw zastosowanie produktów pirolizy. 

 
Wskazówki do realizacji 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia oraz zasady bezpiecznej pracy. Przygotować rysunek 
przedstawiający najważniejsze syntezy z propylenu oraz rysunek przedstawiający kierunki 
wykorzystania frakcji C

4

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  ustalić kierunki zastosowania produktów pirolizy, 
2)  podać zastosowanie etylenu, 
3)  podać zastosowanie propylenu, 
4)  podać zastosowanie benzyny pirolitycznej. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24

      Zalecana metoda nauczania

−uczenia się: 

–  rybi szkielet. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  materiał nauczania 

− Poradnik dla ucznia (4.7.1), 

–  rysunek 14 

− Poradnik dla ucznia (4.7.1), 

–  rysunek 15 

− Poradnik dla ucznia (4.7.1). 

 
Ćwiczenie 3 

Na podstawie Kart charakterystyki substancji niebezpiecznej i preparatu niebezpiecznego 

oceń szkodliwość produktów procesu pirolizy. 
 

Wskazówki do realizacji 

       Przed  przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić zakres 
i technikę wykonania ćwiczenia oraz zasady bezpiecznej pracy. Przygotować Karty 
charakterystyki substancji niebezpiecznych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z Kartami charakterystyki, 
2)  zidentyfikować  zagrożenia, 
3)  wskazać sposoby udzielania pierwszej pomocy, 
4)  określić sposób postępowania w przypadku pożaru, 
5)  określić sposób postępowania w przypadku niezamierzonego uwolnienia produktów 

pirolizy do środowiska, 

6)  podać zagrożenia toksykologiczne, 
7)  dobrać środki ochrony indywidualnej, 
8)  wskazać zagrożenia ekologiczne, 
9)  dobrać sposób neutralizacji i sposób niszczenia odpadów. 
 

Zalecane metody nauczania

−uczenia się: 

–  ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  Karty charakterystyki substancji niebezpiecznej. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

  

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 
 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wytwarzanie olefin  
i węglowodorów aromatycznych” 

   Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 3, 4, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 13, 14, 15, 17, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 2, 5, 12, 16, 18 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 17  zadań, w tym co najmniej 2 poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu   
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. c, 4. c, 5. b, 6. b, 7. a, 8. b, 9. b, 10. c, 11. a, 
12. 
a, 13. c, 14. a, 15. a, 16. c, 17. d, 18. d, 19. c, 20. 
 
Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia)

 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź

1 Wskazać temperaturę procesu pirolizy  

olefinowej 

B P  a 

2 Wskazać mechanizm reakcji krakingu 

termicznego 

C PP b 

3 Wskazać surowce pirolizy olefinowej 

4 Określać zależność przebiegu pirolizy od jej 

parametrów  

B P  c 

5 Przewidywać skutki dodawania  przegrzanej 

pary do surowca pirolizy 

C PP b 

6 Wskazać wpływ ostrości procesu na 

intensywność tworzenia koksu 

B P b 

7 Określać powiązania technologiczne 

integrujące wytwórnie olefin z instalacją 
DRW 

B P  a 

8 Podać przykłady zastosowania produktów 

pirolitycznych 

A P  b 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26

9 Ocenić szkodliwość benzenu 

10 Zastosować przepisy bhp, ochrony ppoż. 

obowiązujące na stanowiskach pracy 

B P  c 

11 Wskazać elementy budowy pieca 

pirolitycznego 

B P  a 

12 Przewidywać skutki gwałtownego 

ochłodzenia produktów pirolizy 

B PP a 

13 Wskazać sposób przygotowania gazu 

pirolitycznego do jego niskotemperaturowego 
rozdzielania 

B P  c 

14 Wskazać metodę wydzielania frakcji C

2

 z 

gazu pirolitycznego 

B P  a 

15 Określać sposób oczyszczania gazu 

pirolitycznego 

B P  a 

16 

Dobrać rodzaj aparatu do procesu pirolizy 

PP 

17 Określać rolę produktów pirolizy w 

wytwarzaniu monomerów 

B P d 

18 Obliczać skład gazów pirolitycznych 

PP 

19 Podać zastosowanie benzyny pirolitycznej 

20 Wskazać powiązania technologiczne 

aparatów w instalacji pirolitycznej 

B P  c 

 
 
Przebieg testowania   

 

 

 

 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

 

 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Ustal zakres materiału. 
3.  Zapewnij warunki do samodzielnej pracy. 
4.  Rozdaj zestawy zadań testowych, instrukcje dla ucznia i karty odpowiedzi. 
5.  Odczytaj uczniom przeznaczoną dla nich instrukcję oraz udziel odpowiedzi na pytania. 
6.  Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie 

zakończenia zadania. 

7.  Pełnij rolę obserwatora. 
8.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
9.  Sprawdź wyniki i przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te 

zadania, które sprawiły uczniom największe trudności. 

10. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
11. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia    

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są cztery możliwe odpowiedzi. 

Tylko jedna odpowiedź jest prawdziwa.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. 
6.  Prawidłową odpowiedź zaznacz X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź 

zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

7.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Ocenę dostateczną otrzymasz, jeśli udzielisz prawidłowej odpowiedzi na 13 zadań. 
9.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 
 

 
Materiały dla ucznia:  

 

 

 

 

 

 

 

 

  

–  instrukcja, 
–  zestaw zadań testowych, 
–  karta odpowiedzi. 
 
 
 
 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

  

 

 

 

 

 

 

1.  Piroliza olefinowa to proces niskociśnieniowy prowadzony w temperaturze 

a)  niższej niż 900

0

C. 

b)  wyższej niż 900

0

C. 

c)  wyższej niż 1200

0

C. 

d)  1200

0

C. 

 

2.  Rekcja pirolizy opisana równaniem   C2H6 Æ CH3· + CH3· przedstawia etap 

a)  rozwinięcie reakcji łańcuchowej. 
b)  zainicjowanie reakcji łańcuchowej. 
c)  przerwanie reakcji łańcuchowej. 
d)  uwodornienia. 

 

3.  Surowcem pirolizy olefinowej jest 

a)  etylen. 
b)  propylen. 
c)  benzyna ciężka. 
d)  wodór. 

 

4.  Wzrost ciśnienia podczas procesu pirolizy powoduje 

a)  wzrost wydajności olefin. 
b)  wzrost reakcji pirolizy. 
c)  zwiększenie szybkości reakcji wtórnych. 
d)  obniżenie szybkości reakcji wtórnych. 
 

5.  Dodawanie przegrzanej pary wodnej do surowca powoduje 

a)  wzrost ciśnienia cząstkowego węglowodorów. 
b)  obniżenie ciśnienia cząstkowego. 
c)  zwiększenie ilości wytwarzanego koksu w rurach pieca. 
d)  zmniejszenie ilości osadzających się smół w aparacie. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28

6.  Zwiększenie kinetycznej funkcji ostrości procesu KFO >3 dla benzyny powoduje 

a)  wzrost wydajność produktów. 
b)  wzrost ilości substancji koksotwórczych. 
c)  że nie zachodzi zmiana wydajności. 
d)  brak wpływu na reakcje koksotwórcze. 

 

7.  Instalacje pirolizy współpracują z instalacją DRW, ponieważ 

a)  produkty DRW są surowcami pirolizy. 
b)  surowce pirolizy są surowcem DRW. 
c)  produkty pirolizy są surowcami DRW. 
d)  produkty pirolizy są również produktami DRW. 

 

8.  Etylen stosuje się do wytwarzania 

a)  benzyny pizolitycznej. 
b)  etylobenzenu. 
c)  wytwarzania olefin. 
d)  wytwarzania amoniaku. 

 

9.  Benzen jako produkt pirolizy jest 

a)  substancją parzącą o przyjemnym zapachu. 
b)  substancją toksyczną i palną. 
c)  substancją niepalną. 
d)  substancją nietoksyczną i niepalną. 

 
10.  Podczas produkcji tlenku etylenu gwałtownie wzrosła temperatura. Operator musi 

a)  odciąć dopływ etylenu. 
b)  odciąć dopływ powietrza. 
c)  odciąć dopływ etylenu i powietrza. 
d)  zwiększyć dopływ czynnika chłodniczego. 

 

11.  Piec pirolityczny firmy Lummus jest piecem zbudowanym z 

a)  dwóch komór radiacyjnych. 
b)  jednej komory radiacyjnej i dwóch komór konwekcyjnych. 
c)  jednej komory radiacyjnej. 
d)  jednej komory konwekcyjnej. 

 

12.  Gwałtowne ochłodzenie produktów pirolizy zapobiega 

a)  zmniejszeniu wydajności olefin. 
b)  zmniejszeniu ilości czynnika chłodzącego. 
c)  kondensacji smół. 
d)  zmianie składu pirogazu. 

 
13.  Przygotowanie gazu do niskotemperaturowego rozdzielenia polega na 

a)  odwodnieniu. 
b)  odsiarczaniu. 
c)  usunięciu wody, siarkowodoru i ditlenku węgla. 
d)  usunięciu ditlenku węgla. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29

14.  Proces deetanizacji polega na 

a)  wydzieleniu frakcji C

2.

 

b)  wydzieleniu frakcji C

3.

 

c)  usunięciu metanu i wodoru. 
d)  usunięciu wodoru. 

 

15.  Sita molekularne stosuje się do usunięcia z gazu pirolitycznego 

a)  wody, 
b)  siarkowodoru, 
c)  ditlenku węgla, 
d)  acetylenu. 

 

16.  Głównym aparatem w instalacji pirolizy jest 

a)  absorber. 
b)  separator. 
c)  piec. 
d)  wymiennik. 

 

17.  Etylen lub propylen jest monomerem w procesie 

a)  polikondensacji. 
b)  utleniania. 
c)  redukcji. 
d)  polimeryzacji. 

 

18.  W 200 m3 gazu pirolitycznego znajduje się 25% objętościowych frakcji C3–C4. Objętość   
       frakcji C

3

–C

4

 wynosi 

a)  30 m

3

b)  100 m

3

c)  25 m

3

d)  50 m

3

 

19.  Benzyna pirolityczna jest źródłem 

a)  olejów. 
b)  nafty. 
c)  benzenu. 
d)  gudronu. 

 

20.  Wymiennik gwałtownego chłodzenia powiązany jest technologicznie 

a)  tylko z piecem pizolitycznym. 
b)  tylko z zbiornikiem para/kondensat. 
c)  z piecem pirolitycznym i zbiornikiem para/kondensat. 
d)  z separatorem. 

 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30

KARTA ODPOWIEDZI 

 
 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Wytwarzanie olefin i węglowodorów aromatycznych 

 

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź

. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź Punkty 

1 a b c  d 

 

2 a b c  d 

 

3 a b c  d 

 

4 a b c  d 

 

5 a b c  d 

 

6 a b c  d 

 

7 a b c  d 

 

8 a b c  d 

 

9 a b c  d 

 

10 a  b  c  d 

 

         11 

         a 

         b 

 

         12 

         a 

         b 

 

         13 

         a 

         b 

 

         14 

         a 

         b 

 

         15 

         a 

         b 

 

         16 

         a 

         b 

 

         17 

         a 

         b 

 

         18 

         a 

        b 

 

         19 

         a 

        b 

 

         20 

         a 

        b 

 

Razem:  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31

Zadanie praktyczne wysoko symulowane 

do jednostki modułowej „Wytwarzanie olefin i węglowodorów aromatycznych” 
 

Proponowane zadanie praktyczne przeznaczone jest do przeprowadzenia 

 

po zakończonym procesie kształcenia w jednostce modułowej „Wytwarzanie olefin 
i węglowodorów aromatycznych”. Zadanie ma charakter wysoko symulowany i pozwala na 
ocenę umiejętności uczniów w zakresie posługiwania się schematem aparatu, interpretowania 
wykresów fizykochemicznych i wzorów matematycznych, dobierania parametrów procesu, 
obliczania czasu równoważnego procesu. 
Zadanie praktyczne ma charakter sprawdzający, tzn. ukierunkowany jest na porównanie 
wyników z założonymi w programie celami kształcenia. 
 
Instrukcja dla nauczyciela 
1.  Czas trwania testu 45 minut. 
2.  Przygotuj indywidualne stanowisko pracy dla każdego ucznia. 
3.  Zapewnij warunki do samodzielnej pracy. 
4.  Rozdaj uczniom instrukcje oraz karty pracy. 
5.  Odczytaj uczniom przeznaczoną dla nich instrukcję oraz udziel odpowiedzi na pytania. 
6.  Kilka minut przed zakończeniem zadania przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie 

zakończenia zadania. 

7.  Podczas przeprowadzania testu pełnij rolę obserwatora. 
8.  Po wykonaniu zadania przez uczniów zbierz karty pracy od uczniów. 
9.  Sprawdź wyniki i przeprowadź analizę uzyskanych wyników zadania praktycznego  

i wybierz te, które sprawiły uczniom największe trudności. 

10. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
11. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 
Uczeń może maksymalnie otrzymać 18 punktów. 
Test uczeń zaliczy, jeśli uzyska 9 punktów: 

 

aby otrzymać ocenę dostateczną, powinien uzyskać 11

−13 punktów, 

 

na ocenę dobrą, powinien uzyskać 14

−15 punktów, 

 

na ocenę bardzo dobrą, powinien uzyskać 16

−18 punktów. 

 
Instrukcja dla ucznia 
1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Zanim przystąpisz do wykonania zadania, zaplanuj pracę. Pomoże Ci w tym KARTA 

PRACY. 

3.  Odpowiedzi wpisuj w wyznaczonych miejscach KARTY. 
4.  Za każdą prawidłową odpowiedź otrzymujesz 1 punkt. Za niepełną lub złą odpowiedź 

otrzymujesz 0 punktów. 

5.  Maksymalnie możesz uzyskać 18 punktów. Ocenę dostateczną otrzymasz, jeśli uzyskasz 

11 punktów. 

6.  Pracuj samodzielnie. 
7.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Po zakończeniu zadania oddaj nauczycielowi KARTĘ PRACY. 
9.  Na wykonanie masz 45 minut. 
                                                                                                                    Powodzenia 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32

Treść zadania 
 
„Scharakteryzuj budowę i zasadę pracy pieca pirolitycznego firmy Lummus. Oblicz czas 
równoważny procesu.” 
 
Działanie Twoje powinno przebiegać w trzech etapach: 
ETAP I – faza przygotowawcza: 

 

zapoznaj się z dołączoną dokumentacją do zadania, 

 

przeanalizuj schemat pieca pirolitycznego firmy Lummus, 

 

zinterpretuj wzór na obliczanie czasu równoważnego, 

 

odczytaj potrzebne dane z wykresów do obliczenia czasu równoważnego, 

 

zaplanuj układ czynności i przedstaw nauczycielowi – uzyskaj jego akceptację. 

ETAP II – faza realizacyjna: 

 

opisz budowę pieca pirolitycznego firmy Lummus, 

 

scharakteryzuj zasadę działania pieca pirolitycznego, 

 

oblicz czas równoważny, 

 

oceń, jak na wydajność olefin wpływa wzrost temperatury i ciśnienia par w rurach. 

ETAP III – faza oceniająca: 

 

zinterpretuj uzyskane wyniki, 

 

określ, co zrobiłbyś inaczej, gdybyś wykonanie zadania mógł powtórzyć. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33

Karta pracy 

 

Nazwa i adres szkoły 

Nazwisko i imię ucznia 

   Data 

Uzyskana suma  punktów 

 
 

 

 

 

 

Zadanie Odpowiedź 

6 pkt. 

I. Opisz budowę pieca pirolitycznego  
    z uwzględnieniem: 
1)  ilości komór w piecu, 
2)  nazw komór, 
3)  budowy komory radiacyjnej: 

    - rodzaju materiału stosowanego  
      na wymurówkę komory, 
    - umieszczenie rur wężownicy, 
    - usytuowanie palników, 

4)  urządzenia współpracującego z piecem 

pirolitycznym. 

 

6 pkt.  

II. Scharakteryzuj zasadę działania pieca  
     pirolitycznego z uwzględnieniem: 
1)  surowca stosowanego w procesie pirolizy, 
2)  sposobu doprowadzenia surowca, 
3)  kierunku przepływu surowca, 
4)  sposobu ogrzewania komory, 
5)  warunków przebiegu procesu pirolizy, 
6)  sposobu chłodzenia gazu pirolitycznego. 

 

                                                                  3 pkt.
III. Wykonaj obliczenia dotyczące czasu  
      równoważnego: 
1)  odczytaj z wykresu wartość KFO  

 n-pentanu, jeśli konwersja surowca 
wynosi 95%, 

2)  odczytaj z wykresu wartość K

5

 dla 

temperatury procesu 850

0

C, 

3)  oblicz czas równoważny. 

 

                                                                  3 pkt.

IV. Wnioski dotyczące pracy pieca 
      pirolitycznego: 
1)  określ skutek wpływu wzrostu temperatury 

par w rurkach pieca na czas równoważny, 

2)  określ skutek wpływu wzrostu ciśnienia 

par w rurkach na pracę pieca, 

3)  określ skutek wynikający z kierunku 

przepływu surowca przez wężownicę. 

 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34

Lp. 

Karta oceny 

 
 

       

Czynności Max 

liczba 

punktów 

 

Uzyskana 

liczba 

punktów 

    1 

I. Opisanie budowy pieca  
    pirolitycznego z uwzględnieniem:
1)  ilości komór w piecu, 
2)  nazw komór, 
3)  budowy komory radiacyjnej: 

- rodzaju materiału stosowanego 
   na wymurówkę komory, 

      - umieszczenie rur wężownicy, 

- usytuowanie palników, 

4)  urządzenia współpracującego  

z piecem pirolitycznym. 

 
            
 


 

 



 

    2 

II. Scharakteryzowanie zasady  
    działania pieca pirolitycznego  
    z uwzględnieniem: 
1)  surowca stosowanego  

w procesie pirolizy, 

2)  sposobu doprowadzenia 

surowca, 

3)  kierunku przepływu surowca, 
4)  sposobu ogrzewania komory, 
5)  warunków przebiegu procesu 

pirolizy, 

6)  sposobu chłodzenia gazu  

pirolitycznego. 

 
 
            
 

 

 



 

 

 

     

III. Obliczenia dotyczące czasu  
      równoważnego: 
1)  odczytanie z wykresu wartości 

KFO, 

2)  odczytanie z wykresu stałej 

szybkości rozkladu, 

3)  obliczanie czasu równoważnego.

 
 

 

 

 

     4 IV. 

Wnioski 

dotyczące pracy pieca 

      pirolitycznego: 
1)  określanie skutku wpływu 

wzrostu temperatury par  
w rurkach pieca na czas 
równoważny, 

2)  określanie skutku wpływu 

wzrostu ciśnienia par w rurkach 
na pracę pieca, 

3)  określanie skutku wynikającego 

z kierunku przepływu surowca 
przez wężownicę. 

 

 
 

 
 
 

 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

35

Załącznik 
 

 

 

Schemat pieca pirolitycznego firmy Lummus 
1 – rury wężownicy, 2 – komora radiacyjna, 3 – komora konwekcyjna, 4 

− wymórówka,  

5 – izolacja i płaszcz metalowy, 6 – palniki, 7 – komin. 
 
 
Czas równoważny dla temperatury 850

0

C oblicza się ze wzoru: 

 

                           τ

 rów(T)

 =  

)

(

T

K

KFO

 

 

  

gdzie

τ

 równ(T).

 –  czas równoważny, 

KFO     – ostrość procesu pirolizy, 
K

5(T)      

 – stała szybkości rozkładu. 

 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

36

Zależność wydajności produktów pirolizy frakcji benzynowych od ostrości procesu 
reprezentowanej przez wartość KFO.  [2] 
 

 

 
 

Zależność stałej szybkości rozkładu węglowodorów C

2

–C

5

 od temperatury [2]

  

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

37

7. LITERATURA

 

 

1.  Bogoczek R., Kociołek-Balawajder E.: Technologia chemiczna organiczna. Surowce 

i półprodukty. Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej, Wrocław 1992 

2.  Grzywa E., Molenda J.: Technologia podstawowych syntez organicznych. Tom 1 i 2.     

WNT, Warszawa 2000 

3.  Molenda J.: Technologia chemiczna. WSiP, Warszawa 1997 
4.  www.mos.gov.pl:1092/preview/custom/BAT

-

wielkotonazowe

-

chem

-

org.pdf