monter budownictwa wodnego 712[03] o1 04 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”



MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ



Ryszard Rozborski






Posługiwanie się dokumentacją techniczną 712[03].O1.04







Poradnik dla nauczyciela










Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Piotr Miłosz
mgr inż. Mirosław Michalczyk




Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Ryszard Rozborski






Konsultacja:
mgr inż. Krzysztof Wojewoda












Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 712[03].O1.04
,,Posługiwanie się dokumentacją techniczną’’ zawartej w modułowym programie nauczania
dla zawodu monter budownictwa wodnego
















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy Radom 2007

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI


1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

10

5.1. Ogólne zasady wykonywania rysunku technicznego

10

5.1.1. Ćwiczenia

10

5.2. Zasady geometrii wykreślnej i rysunku odręcznego

15

5.2.1. Ćwiczenia

15

5.3. Zasady czytania map i zdjęć lotniczych

18

5.3.1. Ćwiczenia

18

5.4. Wymiarowanie i oznaczenia na rysunkach budowlanych

20

5.4.1. Ćwiczenia

20

5.5. Elementy składowe dokumentacji technicznej i szkicu inwentaryzacyjnego

23

5.5.1. Ćwiczenia

23

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

26

7. Literatura

38

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela ,,Posługiwanie się dokumentacją

techniczną”, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w zawodzie monter
budownictwa wodnego 712[03].

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne,

cele kształcenia,

przykładowe scenariusze zajęć,

propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych i intelektualnych,

przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego,

wykaz literatury.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem:

pokazu z objaśnieniem,

ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. Czas wykonania ćwiczeń należy ustalać
w zależności od potrzeb i rozwoju grupy.

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel

może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych.

W tym rozdziale podano również:

plan testu w formie tabelarycznej,

klucz odpowiedzi,

punktację zadań,

propozycje norm wymagań,

instrukcję dla nauczyciela,

instrukcję dla ucznia,

kartę odpowiedzi,

zestaw zadań testowych.











background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4




















Schemat układu jednostek modułowych













712[03].O1

Podstawy budownictwa wodnego

712[03].O1.01

Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,

ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska

712[03].O1.02

Posługiwanie się podstawowymi pojęciami z zakresu

budownictwa wodnego

712[03].O1.03

Rozpoznawanie materiałów stosowanych w robotach

hydrotechnicznych

712[03].O1.04

Posługiwanie się dokumentacją

techniczną

712[03].O1.05

Magazynowanie, składowanie oraz

transport materiałów i wyrobów

budowlanych

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji jednostki modułowej, uczeń powinien umieć:

sporządzać opisy własnych prac technicznych z użyciem schematów i rysunków
poglądowych,

rozróżniać rodzaje budowli wodnych,

rozróżniać elementy konstrukcyjne i niekonstrukcyjne budowli,

rozróżniać obciążenia działające na budowle wodne,

posługiwać się terminologią budowlaną,

rozpoznawać materiały budowlane,

określać zastosowanie poszczególnych materiałów budowlanych,

określać i ocenić swoje mocne i słabe cechy w działaniach indywidualnych
i zespołowych,

stosować zasady współpracy w grupie,

korzystać z różnych źródeł informacji,

stosować różne metody i środki do porozumiewania się.



























background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku, uczeń powinien umieć:

określić znaczenie rysunku zawodowego w technice,

dobrać przybory i materiały rysunkowe,

rozróżnić rodzaje i określić zastosowanie znormalizowanych linii rysunkowych,

posłużyć się skalą,

zwymiarować i opisać rysunki,

zastosować zasady odwzorowywania przedmiotów w rzutach aksonometrycznych,

zastosować podstawowe zasady geometrii wykreślnej,

odwzorować na rysunkach warstwicowe zróżnicowania rzeźby terenu,

wykonać rysunki profili podłużnych i przekrojów poprzecznych rzek,

rozróżnić elementy dokumentacji technicznej,

wykorzystać informacje zawarte w opisie technicznym,

odczytać oznaczenia graficzne stosowane w dokumentacji,

odczytać rzuty poziome i przekroje pionowe,

wykonać szkice elementów i obiektów budowlanych,

odczytać informacje zawarte w dokumentacji technicznej,

wykonać pomiary w terenie na podstawie dokumentacji technicznej,

przeprowadzić pomiary oraz sporządzić rysunki inwentaryzacyjne,

określić przydatność zdjęć lotniczych i satelitarnych w opracowywaniu dokumentacji.




















background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca: …………………………………………………………….
Modułowy program nauczania: Monter budownictwa wodnego 712[03]
Moduł: Podstawy budownictwa wodnego 712[03].O1
Jednostka modułowa: Posługiwanie się dokumentacją techniczną 712[03].O1.04


Temat: Posługiwanie się skalą.

Cel ogólny: Ukształtowanie umiejętności posługiwania się skalą.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

wyjaśnić pojęcie skali,

rozróżnić skale powiększające i pomniejszające,

narysować obiekt w wybranej skali.

Metody nauczania–uczenia się:

wykład,

ćwiczenie praktyczne.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

grupowa.

Czas: 45min.

Środki dydaktyczne:

dokumentacja techniczna,

mapy.

Przebieg zajęć:

Faza wstępna:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Omówienie tematu i celów zajęć.

Faza właściwa:
3. Realizacja tematu:

wyjaśnienie pojęcia skali,

przeliczenie wymiarów rzeczywistych na wymiar w skali,

rozdanie treści zadania uczniom,

wykonanie obliczeń,

wykonanie rysunku w skali wynikającej z treści zadania.

4. W czasie, kiedy uczniowie wykonują obliczenia nauczyciel, na bieżąco kontroluje ich

poprawność.


Faza kończąca
5. Uporządkowanie pracowni.

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

Praca domowa

Zmierz długość i szerokość swojego pokoju. Narysuj rzut w takiej skali, aby zmieścił się

na formacie A4.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych

umiejętności.



background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca: ………………………….
Modułowy program nauczania: Monter budownictwa wodnego 712[03]
Moduł:

Podstawy budownictwa wodnego 712[03].O1

Jednostka modułowa: Posługiwanie się dokumentacją techniczną 712[03].O1.04


Temat: Rzuty prostokątne brył.

Cel ogólny: Ukształtowanie umiejętności rzutowania brył na trzy płaszczyzny.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

wybrać optymalne ustawienie bryły w układzie trzech rzutni,

wykonać rzutowanie na trzy płaszczyzny.

Metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna


Czas:
90minut.

Środki dydaktyczne:

modele prostych brył,


Przebieg zajęć:

Faza wstępna:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Omówienie tematu i celów zajęć.

Faza właściwa:
3. Realizacja tematu:

wydanie tematów ćwiczeń,

przypomnienie o zasadach wykonania rzutowania,

wykonanie ćwiczeń przez uczniów

ocena ćwiczeń przez nauczyciela.

4. Uczniowie wskazują swoje mocne i słabe strony.

Faza kończąca
5. Uporządkowanie pracowni i stanowisk.

Praca domowa

Sporządź notatkę na rzutów izometrycznych.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych

umiejętności.

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

5. ĆWICZENIA


5.1. Ogólne zasady wykonywania rysunku technicznego


5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Z zestawu norm wybierz te, które dotyczą rysunku technicznego oraz wyjaśnij, co

oznaczają symbole w ich numerach.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

wykonania ćwiczenia.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wybrać normy dotyczące rysunku technicznego,
2) wypisać oznaczenia norm,
3) wyjaśnić poszczególne oznaczenia w numerach norm,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

zestaw norm budowlanych,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Przygotuj arkusze A4 do wykonania rysunku w ołówku i tuszu.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

wykonania ćwiczenia.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przygotować stanowisko kreślarskie,
2) dobrać ołówek o odpowiednim rozmiarze i twardości,
3) wrysować ramkę zgodnie z zasadami,
4) wrysować tabelkę zgodnie z zasadami,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

stanowisko kreślarskie

zestaw przyborów kreślarskich,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 3

Przygotuj arkusz A0 w taki sposób, aby można go było umieścić w teczce normowej.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

wykonania ćwiczenia.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przygotować stanowisko kreślarskie,
2) zaznaczyć miejsce na tabliczkę,
3) wykonać pomiar arkusza podstawowego,
4) złożyć arkusz,
5) umieść całość w teczce,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
7) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

stanowisko kreślarskie,

zestaw przyborów kreślarskich,

teczka formatu A4,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 4

Z zestawu ołówków wybierz trzy o różnej twardości i określ ich przydatność do rysunku

technicznego.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

wykonania ćwiczenia.

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować materiał nauczania (Tab.1),
2) dokonać wyboru ołówków,
3) opisać wybrane ołówki,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny prawidłowości wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

stanowisko kreślarskie

zestaw przyborów kreślarskich,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 5

Z zestawu przyrządów kreślarskich wybierz trzy różne i określ ich przydatność do

kreślenia.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

wykonania ćwiczenia.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować materiał nauczania,
2) dokonać wyboru przyrządów kreślarskich,
3) opisać wybrane przyrządy,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny prawidłowości wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

stanowisko kreślarskie

zestaw przyborów kreślarskich,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

Ćwiczenie 6

Na arkuszu A4 narysuj przykłady linii stosowane w rysunku technicznym, a następnie

ustnie opisz ich zakres stosowania.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

wykonania ćwiczenia.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować materiał nauczania,
2) wykreślić na arkuszu linie,
3) opisać zastosowanie linii prezentując wykonane ćwiczenie,
4) dokonać oceny prawidłowości wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

stanowisko kreślarskie

zestaw przyborów kreślarskich,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 7

Przelicz podane wymiary i uzupełnij brakujące miejsca w tabeli.

Wymiar naturalny

Skala

1cm

5cm

100cm

500m

5km

10km

2:1

-

-

-

-

1:2

-

-

-

1:10

-

-

-

1:25

-

-

1:50

-

-

1:00

-

-


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

wykonania ćwiczenia.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować materiał nauczania,
2) dokonać obliczeń,
3) wpisać odpowiednie wartości,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny prawidłowości wykonania ćwiczenia.

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

zestaw przyborów kreślarskich,

kalkulator,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

















background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.2. Zasady geometrii wykreślnej i rysunku odręcznego


5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Narysuj w zadanej skali rzut aksonometryczny (w izometrii lub dimetrii) bryły

otrzymanej przez nauczyciela.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać sprzęt kreślarski,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) przygotować arkusz rysunkowy wykreślając ramkę i tabliczkę,
4) narysować osie współrzędnych,
5) obmierzyć zadaną bryłę,
6) przeliczyć wymiary na zadaną skalę,
7) wykonać rysunek zgodnie z podstawowymi zasadami,
8) zaprezentować efekty swojej pracy,
9) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

stanowisko kreślarskie,

zestaw przyborów i materiałów kreślarskich,

zestaw brył do ćwiczeń,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Narysuj w zadanej skali rzuty prostokątne bryły otrzymanej przez nauczyciela.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać sprzęt kreślarski,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) przygotować arkusz rysunkowy wykreślając ramkę i tabliczkę,
4) wrysować rzutnie,

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

5) obmierzyć zadaną bryłę,
6) przeliczyć wymiary na zadaną skalę,
7) wykonać rzutowanie zgodnie z podstawowymi zasadami,
8) zaprezentować efekty swojej pracy,
9) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

stanowisko kreślarskie,

zestaw przyborów i materiałów kreślarskich,

zestaw brył do ćwiczeń,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 3

Narysuj odręcznie na arkuszu A3 następujące elementy:

linie wzajemnie równoległe pionowe i poziome,

linie skośne wzajemnie prostopadłe,

proste figury geometryczne,

proste bryły geometryczne.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać sprzęt kreślarski,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) wykonać poszczególne części zadania według wymienionej kolejności,
4) zaprezentować efekty swojej pracy
5) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

stanowisko kreślarskie,

zestaw przyborów kreślarskich,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Ćwiczenie 4

Narysuj odręcznie w perspektywie zbieżnej przekrój poprzeczny cieku wodnego.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać sprzęt kreślarski,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) wykreślić linie zbieżne,
4) wykonać schemat przekroju,
5) zaprezentować efekty swojej pracy
6) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

stanowisko kreślarskie,

zestaw przyborów kreślarskich,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

























background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

5.3. Zasady czytania map i zdjęć lotniczych

5.3.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Opisz znaki umowne znajdujące się na przykładowej mapie topograficznej.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) obejrzeć dokładnie mapę,
2) wypisać znaki umowne na niej występujące,
3) opisać znaki,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

zestaw map topograficznych,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Na mapie warstwicowej wskaż kierunki spadków terenu.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) obejrzeć dokładnie mapę,
2) zaznaczyć ołówkiem strzałki wskazujące kierunek spadku tereny,
3) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
4) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

zestaw map topograficznych,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

Ćwiczenie 3

Opisz, zadane przez nauczyciela, zdjęcie lotnicze lub satelitarne.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) obejrzeć dokładnie zdjęcie lotnicze,
2) opisać zdjęcie,
3) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
4) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

zestaw zdjęć lotniczych i satelitarnych,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.





















background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

5.4. Wymiarowanie i oznaczenia na rysunkach budowlanych


5.4.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wypełnij ołówkiem arkusze ćwiczeń pisma technicznego otrzymane od nauczyciela.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać przyrządy rysunkowe,
3) wypełnić arkusze zaczynając od liter o najprostszym kształcie zwracając uwagę na

staranność i estetyczność,

4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

stanowisko kreślarskie,

zestaw przyborów kreślarskich,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Wypełnij pismem technicznym przy zastosowaniu pisaka przygotowaną przez siebie

tabliczkę rysunkową.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać materiał i przyrządy rysunkowe,
3) narysować w odpowiednim miejscu na arkuszu tabliczkę rysunkową,
4) wypełnić tabliczkę zwracając uwagę na staranność i estetyczność,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

stanowisko kreślarskie,

zestaw przyborów kreślarskich,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 3

Na rysunek aksonometryczny rzutowanego obiektu nanieś wymiary.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać materiał i przyrządy rysunkowe,
3) narysować w odpowiednim miejscu linie wymiarowe,
4) wpisać liczby wymiarowe,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

stanowisko kreślarskie,

zestaw przyborów kreślarskich,

przykładowe rysunki aksonometryczne,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 4

Na profilu podłużnym cieku wodnego nanieś odpowiedni opis wraz z wymiarowaniem

obiektu.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać materiał i przyrządy rysunkowe,
3) nanieść na profilu kolejne elementy opisu rysunku zgodnie z normą,

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

4) wpisać dowolne liczby wymiarowe zgodnie z zasadami,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

stanowisko kreślarskie,

zestaw przyborów kreślarskich,

przykładowe profile podłużne cieków wodnych,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 5

Narysuj z pamięci oznaczenia materiałów budowlanych podanych przez prowadzącego.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować materiał nauczania (rys. 56),
2) wypisać materiały podane przez nauczyciela,
3) narysować oznaczenia graficzne poszczególnych materiałów,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

stanowisko kreślarskie,

zestaw przyborów kreślarskich,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.












background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

5.5. Elementy składowe dokumentacji technicznej i szkicu

inwentaryzacyjnego


5.5.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Z opisu technicznego odczytaj następujące informacje: lokalizację obiektu, dane

inwestora, charakterystykę energetyczną obiektu, inne dane, które zleci prowadzący.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) przeanalizować opis techniczny,
3) wynotować informacje określone w temacie ćwiczenia,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

zestaw projektów architektoniczno-budowlanych budowli wodnych,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Z projektu zagospodarowania terenu odczytaj następujące dane: strony świata, skalę

rysunków, wymiary działki i obiektu, położenie elementów towarzyszących, inne dane, które
zleci prowadzący.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) przeanalizować projekt zagospodarowania terenu,
3) wynotować informacje określone w temacie ćwiczenia,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

zestaw projektów architektoniczno-budowlanych budowli wodnych,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 3

Na podstawie profilu poprzecznego rysunku roboczego budowli wodnej wypisz dane

informujące o sposobie jej wykonania.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) przeanalizować rysunek,
3) wypisać materiały,
4) wypisać wymiary profilu z uwzględnieniem spadków,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

zestaw rysunków roboczych cieków wodnych,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 4

Wykonaj pomiary i szkic inwentaryzacyjny określonego elementu budowli.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać sprzęt i narzędzia,
2) sporządź szkic,
3) dokonać potrzebnych pomiarów,
4) nanieś wymiary na rysunek,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

zestaw sprzętu kreślarskiego,

zestaw narzędzi pomiarowych,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA


Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego


Test

dwustopniowy

do

jednostki

modułowej

,,Posługiwanie

się

dokumentacją techniczną”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 są z poziomu podstawowego,

zadania 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu

ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. d, 3. a, 4. a, 5. d, 6. a, 7. b, 8. d, 9. b, 10. c, 11. a,
12.
d, 13. a, 14. b, 15. d, 16. d, 17. a, 18. c, 19. b, 20. c.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Rozróżnić rodzaj rysunku technicznego

A

P

d

2

Rozróżnić materiał kreślarski

A

P

d

3

Wyjaśnić oznaczenie ołówka

B

P

a

4

Określić stosowalność norm

B

P

a

5

Określić wymiary arkusza

B

P

d

6

Określić układ osi w izometrii

B

P

a

7

Określić zasady przygotowania arkusza do
rysowania

B

P

b

8

Określić zastosowanie linii rysunkowych

B

P

d

9

Określić wymiary tabliczki rysunkowej

B

P

b

10 Określić format składania odbitek

rysunkowych

B

P

c

11 Przeliczyć wymiar w skali na wymiar

rzeczywisty

B

P

a

12 Rozróżnić figurę na podstawie rzutów

prostokątnych

A

P

d

13 Określić skalę, w jakiej wykonuje się plany

urbanistyczne

B

P

a

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

14 Określić oznaczenie rzeźby terenu na mapie

B

P

b

15 Rozróżnić oznaczenie bagna na mapie

B

P

d

16 Rozróżnić znaki wymiarowe

B

P

d

17 Ustalić sposób opisu szkicu

inwentaryzacyjnego

C

PP

a

18 Ustalić bryłę na podstawie rzutów

prostokątnych

B

PP

c

19 Ustalić niezbędne rzędne na profilu

podłużnym cieku wodnego

C

PP

b

20 Ustalić oznaczenie graficzne powierzchni

gruntu

B

PP

c


Przebieg testowania


Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustalić

z

uczniami

termin

przeprowadzenia

sprawdzianu,

z

co

najmniej

jednotygodniowym wyprzedzeniem.

2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego

(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych –ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.


Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących posługiwania się dokumentacją techniczną. Zarówno

w części podstawowej jak i ponadpodstawowej znajdują się zadania wielokrotnego
wyboru (jedna odpowiedź jest prawidłowa).

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedź

w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz znakiem X (w przypadku pomyłki należy
błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź
prawidłową).

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie na

później i wróć do zadania gdy zostanie Ci wolny czas.

8. Na rozwiązanie testu masz 45 min.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.


ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Część konstrukcji w powiększeniu wraz z informacjami dotyczącymi kształtu

i konstrukcji albo montażu i połączeń przedstawia rysunek
a) elementu.
b) zestawowy.
c) złożeniowy.
d) szczegółowy.

2. Materiał, przeznaczony do rysowania tuszem, o małej wytrzymałości mechanicznej

pękający przy składaniu to
a) papier biały zwykły.
b) brystol.
c) folia techniczna

.

d) kalka techniczna.

3. Ołówek o umiarkowanej twardości oznaczamy

a) F.
b) 2B.
c) A.
d) 5H.

4. Normy oznaczone symbolem PN-EU są stosowane w

a) Polsce.
b) Europie,
c) Polsce i Europie,
d) polskim budownictwie.

5. Wymiary arkusza A3 wynoszą

a) 594x841mm.
b) 210x297mm.
c) 420x594mm.
d) 297x420mm.


6. Rysunek obok przedstawia układ osi dla rzutu

aksonometrycznego, który nosi nazwę
a) izometrii.
b) dimetrii ukośnej bocznej.
c) dimetrii ukośnej czołowej.
d) dimetrii prostokątnej.

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

7. Linia obramowania dla arkuszy A3 i A4 powinna byś narysowana od krawędzi arkusza

w odległości
a) 3 mm.
b) 5 mm.
c) 5÷10 mm.
d) 10÷15 mm.

8. Pręty zbrojenia konstrukcji żelbetowych, instalacje rysuje się linią ciągłą

a) falistą.
b) cienką.
c) grubą.
d) bardzo grubą.

9. Długość tabliczki rysunkowej, na arkuszu rysunkowym, powinna wynosić maksymalnie

a) 15cm.
b) 17cm.
c) 20cm.
d) 22 cm.

10. Odbitki rysunkowe składa się do formatu

a) A2.
b) A3.
c) A4.
d) A1.

11. Długość rzeczywista odcinka, który na wykonanym rysunku w skali 1:100 ma długość

5mm wynosi
a) 50 cm.
b) 5 cm.
c) 5 m.
d) 50 m.

12. Rysunek przedstawia rzuty prostokątne

a) rombu.
b) stożka.
c) ostrosłupa.
d) trójkąta.


13. Plany urbanistyczne realizacyjne ogólne

wykonywane są w skali
a) 1:1000.
b) 1:500.
c) 1:250.
d) 1:00.

14. Na mapach rzeźbę terenu oznacza się kolorem

a) niebieskim.
b) brązowym.
c) zielonym
d) czarnym.

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

15. Znak umowny przedstawiony na rysunku oznacza

a) łąki.
b) pastwiska.
c) ogrody.
d) bagna.

16. Linie prowadzone prostopadle do linii wymiarowych służące do odcięcia wymiarów

nazywa się liniami
a) wymiarowymi pomocniczymi.
b) odniesienia.
c) ograniczającymi.
d) pomocniczymi.

17. Na szkicu inwentaryzacyjnym liczby wymiarowe podaje się w

a) metrach, wpisując wartość od początku pomiaru.
b) centymetrach ,wpisując wartość od początku pomiaru.
c) metrach, wpisując wartość poszczególnych odcinków.
d) centymetrach, wpisując wartość poszczególnych odcinków.

18. Rysunek przedstawia rzuty prostokątne

a) ostrosłupa.
b) graniastosłupa.
c) walca.
d) stożka.




19. Na profilu podłużnym cieku wodnego niezbędne jest umieszczenie rzędnych

a) brzegów, poziomu porównawczego, dna.
b) brzegów, dna, poziomu porównawczego, zwierciadła wody.
c) poziomu porównawczego, zwierciadła wody.
d) zwierciadła wody, brzegów, dna.

20. Materiał przedstawiony na oznaczeniu graficznym to

a) szkło.
b) izolacja przeciwwilgociowa.
c) powierzchnia gruntu.
d) metal.







background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko:……………………………………………………..


Posługiwanie się dokumentacją techniczną


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:




background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

TEST 2
Test

dwustopniowy

do

jednostki

modułowej

,,Posługiwanie

się

dokumentacją techniczną”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 są z poziomu podstawowego,

zadania 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu

ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. d, 3. a, 4. a, 5. d, 6. a, 7. b, 8. d, 9. b, 10. c, 11. a,
12.
d, 13. a, 14. b, 15. d, 16. d, 17. a, 18. c, 19. b, 20. c.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Rozróżnić rodzaj rysunku technicznego

A

P

d

2

Rozróżnić materiał kreślarski

A

P

d

3

Określić oznaczenie ołówka

B

P

a

4

Określić stosowalność norm

B

P

a

5

Określić wymiary arkusza

B

P

d

6

Określić układ osi w dimetrii ukośnej
bocznej

B

P

a

7

Określić grubość linii obramowania

B

P

b

8

Określić zastosowanie linii rysunkowych

B

P

d

9

Określić pole wpinania arkusza

B

P

b

10 Określić położenie tabliczki rysunkowej

B

P

c

11 Przeliczyć wymiar rzeczywisty na

wymiar w skali

C

P

a

12 Określić figurę na podstawie rzutów

prostokątnych

B

P

d

13 Określić skalę, w jakiej wykonuje się

plany urbanistyczne

B

P

a

14 Określić oznaczenie dróg i kolei na mapie

B

P

b

15 Rozróżnić oznaczenie mostu na mapie

A

P

d

16 Rozróżnić linie wymiarowe

A

P

d

17 Ustalić sposób opisu szkicu

inwentaryzacyjnego

C

PP

a

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

18 Ustalić bryłę na podstawie rzutów

prostokątnych

C

PP

c

19 Ustalić niezbędne rzędne na profilu

podłużnym cieku wodnego

C

PP

b

20 Ustalić oznaczenie graficzne żelbetu

C

PP

c


Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustalić

z

uczniami

termin

przeprowadzenia

sprawdzianu,

z

co

najmniej

jednotygodniowym wyprzedzeniem.

2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego

(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych –ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących posługiwania się dokumentacją techniczną. Zarówno

w części podstawowej jak i ponadpodstawowej znajdują się zadania wielokrotnego
wyboru (jedna odpowiedź jest prawidłowa).

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedź

w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz znakiem X (w przypadku pomyłki należy
błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź
prawidłową).

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie na

później i wróć do zadania, gdy zostanie Ci wolny czas.

8. Na rozwiązanie testu masz 30 min.

Powodzenia!

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.


ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Rysunek przedstawiający wzajemne usytuowanie lub kształt zespołu na wyższym

poziomie strukturalnym zestawianych części nazywamy rysunkiem
a) elementu.
b) szczegółowym.
c) zestawieniowy.
d) złożeniowym.

2. Materiał przeznaczony do rysowania tuszem półprzeźroczysty, mechanicznie wytrzymały,

ale nie nadaje się do składania to
a) papier biały zwykły.
b) brystol.
c) kalka techniczna,
d) folia techniczna.

3. Ołówek nadzwyczaj twardy oznaczamy

a) 7H.
b) 3H.
c) A.
d) F.

4. Normy PN oznaczone dodatkowo literą B dotyczą

a) budownictwa.
b) nauki.
c) ochrony środowiska.
d) przemysłu maszynowego.

5. Wymiary arkusza A4 wynoszą

a) 594x841mm.
b) 420x594mm.
c) 297x420mm.
d) 210x297mm.

6. Rysunek obok przedstawia układ osi dla rzutu

aksonometrycznego
a) dimetrii ukośnej bocznej.
b) dimetrii prostokątnej.
c) dimetrii ukośnej czołowej.
d) izometrii.



background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

7. Grubość linii obramowania na rysunku powinna wynosić minimum

a) 1mm.
b) 0.7mm.
c) 0.5mm
d) 0.35mm.

8. Osie symetrii rysuje się linią cienką

a) falistą.
b) zygzakowatą.
c) dwupunktową.
d) punktową.

9. Pole wpinania arkusza powinno wynosić minimum

a) 15 mm.
b) 20 mm.
c) 25 mm.
d) 30 mm.

10. Tabliczka rysunkowa, na arkuszu rysunkowym, powinna umieszczona w

a) dowolnym miejscu.
b) prawym górnym rogu.
c) prawym dolnym rogu
d) lewym dolnym rogu.

11. Długość odcinka 10dm na rysunku wykonanym w skali1:2, będzie wynosiła

a) 50cm.
b) 5cm.
c) 2cm.
d) 20cm.

12. Rysunek przedstawia rzuty prostokątne

a) rombu.
b) sześcianu.
c) prostokąta.
d) kwadratu.

13. Plany urbanistyczne realizacyjne szczegółowe wykonuje się w skali

a) 1:500.
b) 1:250.
c) 1:200.
d) 1:100.

14. Na mapach koleje i drogi oznacza się kolorem

a) zielonym.
b) czarnym.
c) brązowym.
d) niebieskim.

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

15. Na rysunku przedstawiony znak umowny oznacza

a) zabudowanie.
b) kolej.
c) drogę.
d) most.

16. W rysunku technicznym linie nanoszone równolegle do wymiarowanej krawędzi, kreślone

jako ciągłe linie cienkie nazywamy liniami
a) odniesienia.
b) wymiarowymi pomocniczymi.
c) pomocniczymi.
d) wymiarowymi.

17. W rysunku inwentaryzacyjnym liczby wymiarowe poszczególnych odcinków wpisuje się

a) przy znakach ograniczających.
b) jak przy wymiarowaniu rysunku technicznego.
c) pod liniami wymiarowymi.
d) na odnośnikach.



18. Rysunek przedstawia rzuty prostokątne

a) graniastosłupa.
b) stożka.
c) ostrosłupa.
d) trójkąta.

19. Na profilu podłużnym cieku wodnego niezbędne jest umieszczenie rzędnych

a) brzegów, poziomu porównawczego, dna.
b) brzegów, dna, poziomu porównawczego, zwierciadła wody.
c) poziomu porównawczego, zwierciadła wody.
d) zwierciadła wody, brzegów, dna.


20. Materiał przedstawiony na oznaczeniu graficznym to

a) beton lekki.
b) beton.
c) żelbet.
d) kamień.









background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

37

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko:……………………………………………………..

Posługiwanie się dokumentacją techniczną


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:




background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

38

7. LITERATURA

1. Ciepielowski A., Kiciński T.: Budownictwo wodne. Cz.1. WSiP, Warszawa 1990
2. Gąsiorowska D., Horsztyńska B.: Posługiwanie się dokumentacją techniczną.

KOWEZiU, Warszawa 2002

3. Lewandowski T.: Rysunek techniczny i maszynowy. WSiP, Warszawa 1998
4. Miśniakiewicz E., Skowroński W.: Rysunek techniczny budowlany. Arkady,

Warszawa 2004

5. Pałys F., Smoręda Z.: Poradnik technika melioranta. PWRiL, Warszawa 1982
6. Samujłło H., Samujłło J.: Rysunek techniczny i odręczny w budownictwie. Arkady,

Warszawa 1987

7. Warchałowska-Kietlińska

Z.,

Miernictwo

na

usługach

inżynierii.

Arkady,

Warszawa 1973

8. Wojciechowski L.: Rysunek budowlany. WSiP, Warszawa 1998
9. Katalogi firm.

