background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 

 
 
 
Edyta Mika 

 
 
 
 

 
 

Uprawa roślin warzywnych pod osłonami 
621[01].Z3.02 

 

 
 
 

 
 

 
Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1

Recenzenci: 

mgr inŜ. Barbara Arciszewska 

mgr Tomasz Kałuski 

 

 

 

 

Opracowanie redakcyjne: 

mgr inŜ. Krystyna Kwestarz 

 

 

 

Konsultacja: 

mgr inŜ. Marek Rudziński 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  621[01].Z3.02 
„Uprawa  roślin  warzywnych  pod osłonami”, zawartego w modułowym programie nauczania 
dla zawodu ogrodnik. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2

SPIS TREŚCI 

 
1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia  

11 

5.1.  Budowa i wyposaŜenie osłon 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2.  PodłoŜa oraz metody uprawy pod osłonami 

13 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3.  NawoŜenie warzyw pod osłonami 

15 

5.3.1. Ćwiczenia 

15 

5.4.  Metody i środki ochrony roślin warzywnych 

17 

5.4.1. Ćwiczenia 

17 

5.5.  Zabiegi pielęgnacyjne i uprawa wybranych warzyw pod osłonami 

19 

5.5.1. Ćwiczenia 

19 

5.6.  Planowanie upraw pod osłonami 

21 

5.5.1. Ćwiczenia 

21 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

23 

7.  Literatura 

35 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3

1.  WPROWADZENIE  

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu  zajęć  dydaktycznych 

w jednostce modułowej „Uprawa roślin warzywnych pod osłonami”. 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne, 

− 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

− 

przykładowe scenariusze zajęć, 

− 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 

praktycznych, 

− 

ewaluację osiągnięć ucznia (dwa przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego), 

− 

wykaz literatury. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze szczególnym 

uwzględnieniem: 

− 

ć

wiczeń praktycznych, 

− 

pokazu z objaśnieniem, 

− 

pokazu z instruktaŜem, 

− 

metody eksponującej, 

− 

metody przewodniego tekstu. 
Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od  samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

moŜe  posłuŜyć  się  zamieszczonym  w  rozdziale  6  zestawem  zadań  testowych,  zawierającym 
zadania wielokrotnego wyboru. 

W tym rozdziale zamieszczono równieŜ: 

− 

plan testu w formie tabelarycznej, 

− 

punktacje zadań, 

− 

propozycje norm wymagań, 

− 

instrukcję dla nauczyciela, 

− 

instrukcję dla ucznia, 

− 

kartę odpowiedzi, 

− 

zestaw zadań testowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4

 

 

 

 

 

 

 
 
 

 

 

 

 

 
 
 
 

 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

621[01].Z3.01 

Uprawa roślin warzywnych na 

gruncie 

621[01].Z3.02 

Uprawa roślin warzywnych pod 

osłonami 

Moduł 621[01].Z3 

Produkcja warzywnicza 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, 

− 

przestrzegać zasad ochrony środowiska podczas pracy, 

− 

rozpoznawać i charakteryzować gatunki warzyw, 

− 

określać biologiczną i odŜywczą wartość podstawowych gatunków warzyw, 

− 

charakteryzować podłoŜa wykorzystywane w produkcji warzyw pod osłonami, 

− 

określać metody przygotowania nasion do siewu, 

− 

organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii, 

− 

korzystać z róŜnych źródeł informacji. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

określić metody oraz terminy uprawy określonych gatunków i odmian warzyw pod osłonami, 

− 

scharakteryzować podłoŜa stosowane w produkcji warzyw, 

− 

przygotować osłony do produkcji warzywniczej, 

− 

przygotować nasiona do wysiewu oraz dokonać wysiewu nasion warzyw, 

− 

przygotować sadzonki warzyw rozmnaŜanych wegetatywnie, 

− 

wykonać zabiegi uprawowe, 

− 

określić terminy oraz metody zbioru, sortowania i pakowania warzyw uprawianych pod osłonami, 

− 

rozpoznać uszkodzenia wywołane przez choroby i szkodniki warzyw, 

− 

zabezpieczyć uprawy przed mrozami i przymrozkami, 

− 

dobrać oraz zastosować metody i środki zwalczania chorób i szkodników warzyw. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca    

 

………….………………………………………………. 

Modułowy program nauczania: 

Ogrodnik 621[01] 

Moduł:  

 

 

 

Produkcja warzywnicza 621[03].Z3 

Jednostka modułowa:  

 

Uprawa roślin warzywnych pod osłonami 621[01].Z3.02 

Temat: Ochrona przed szkodnikami upraw warzyw pod osłonami. 

Cel  ogólny:  ukształtowanie  umiejętności  rozpoznawania,  charakteryzowania  i  zwalczania 

szkodników warzyw uprawianych pod osłonami. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

rozpoznać typowe uszkodzenia powodowane przez szkodniki, 

− 

rozpoznać szkodniki warzyw uprawianych pod osłonami,  

− 

określić sposoby ich Ŝerowania, 

− 

określić metody ich zwalczania na podstawie programu ochrony roślin. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

− 

metoda  eksponująca  –  ilustracje,  plansze,  foliogramy  dotyczące  chorób  i  szkodników 

roślin warzywnych, 

− 

pokaz z instruktaŜem, 

− 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ć

wiczenia laboratoryjne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów:  

− 

indywidualna,  

− 

w parach. 

 
Czas: 4 godz. dydaktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 
−  atlasy chorób i szkodników warzyw, 
−  fotografie i tekst z opisami chorób roślin warzywnych, 
−  programy ochrony warzyw,  
−  lupa. 
 
Przebieg zajęć: 
1.  Czynności organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć, podanie instrukcji wykonania ćwiczeń. 
3.  Zorganizowanie stanowisk pracy do wykonania ćwiczeń. 
4.  Realizacja tematu: 

− 

uczniowie  po  obejrzeniu  ilustracji,  plansz,  foliogramów  sporządzają  notatki 
o objawach Ŝerowania i wyglądzie poszczególnych szkodników roślin warzywnych, 

− 

nauczyciel pokazuje uczniom materiał roślinny uszkodzony przez szkodniki, 

− 

uczniowie pracując w parach  zbierają informacje z instruktaŜu nauczyciela i zapisują 
wnioski, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8

− 

uczniowie  pracując  w  parach  dokonują  charakterystyki  otrzymanych  okazów 
szkodników  i  fragmentów  roślin  z  widocznymi  objawami    Ŝerowania  szkodników 
roślin, 

− 

uczniowie na podstawie programu ochrony roślin określają metody, środki i dawki 
do zastosowania w przypadku wystąpienia szkodnika. 

− 

uczniowie  pracują  w  grupach  i  wykonują  następujące  zadania:  określają  warunki 
ś

rodowiskowe  panujące  w  miejscu  uprawy  i  ich  wpływ  na  rozwój  szkodników, 

na materiale roślinnym rozpoznają choroby i szkodniki oraz uszkodzenia roślin przez 
nie wywołane, dobierają sposoby ich zwalczania i stosują je. 

5.  Grupy pary prezentują swe prace.  
6.  Nauczyciel podsumowuje pracę uczniów. 
7.  Uczniowie dyskutują i wyciągają wnioski. 
8.  Uczniowie wskazują swoje mocne i słabe strony.  
9.  Nauczyciel wraz z uczniami dokonuje oceny prac.  
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa: 

Określ objawy i zwalczanie chorób na ogórku uprawianym w tunelu foliowym. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
1.   Anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności 

podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

9

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca 

 

 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania: 

Ogrodnik 621[01] 

Moduł:  

 

 

 

Produkcja warzywnicza 621[03].Z3 

Jednostka modułowa:  

 

Uprawa roślin warzywnych pod osłonami 621[01].Z3.02 

Temat: Uprawa pomidora pod osłonami.  

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności uprawy pomidora pod osłonami. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

określić, terminy siewu nasion, pikowania i sadzenia roślin w róŜnych cyklach uprawowych, 

− 

wskazać zabiegi pielęgnacyjne i wykonać je, 

− 

określić termin zbioru oraz przygotować do sprzedaŜy. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

− 

metoda przewodniego tekstu, 

− 

pokaz z instruktaŜem, 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ć

wiczenia praktyczne.  

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

indywidualna,  

− 

grupowa. 

 
Czas: 5 godz. dydaktycznych. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

tekst informacyjny o środkach ochrony roślin, 

− 

film na temat uprawy pomidorów w szklarni, 

− 

programy ochrony roślin, 

− 

szklarnia z uprawą pomidorów, 

− 

sznurek i nóŜ lub inne narzędzia do wykonania określonych zabiegów pielęgnacyjnych. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Czynności organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć, podanie instrukcji wykonania ćwiczeń. 
3.  Zorganizowanie stanowisk pracy do wykonania ćwiczeń. 
4.  Realizacja tematu: 

− 

uczniowie  czytają  tekst  przewodni  o  środkach  ochrony  roślin  i  na  jego  podstawie 
poszukują  informacji  na  temat  pomidora  szklarniowego.  oglądają  film  i  czytają 
poradnik, a takŜe technologie uprawy pomidorów, 

− 

nauczyciel ustnie opisuje trudniejsze zagadnienia poruszane podczas filmu. uczniowie 
notują najwaŜniejsze informacje, 

− 

uczniowie opisują produkcje rozsady i obliczają długość jej trwania, 

− 

uczniowie wymieniają zabiegi uprawowe i agrotechniczne i je kolejno opisują, 

− 

planują  ochronę  roślin  przed  chorobami  i  szkodnikami.  korzystając  z programów 
ochrony roślin i atlasów chorób i szkodników, 

− 

określają, w jakiej fazie będą zrywane owoce i w jaki sposób przygotują je do sprzedaŜy, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

− 

uczniowie wraz z nauczycielem udają się do szklarni, gdzie określają konieczność wykonania 
określonych zabiegów pielęgnacyjnych i uprawowych, a następnie wykonują jeden z ich, 

− 

uczniowie prezentują efekty swej pracy. 

5.  Nauczyciel podsumowuje i ocenia pracę uczniów. 
6.  Uczniowie dyskutują i wyciągają wnioski. 
7.  Uczniowie wskazują swoje mocne i słabe strony. 
Nauczyciel przez cały czas zajęć pomaga nakierowując uczniów i rozwiązując problemy 
lub wskazując sposób ich przezwycięŜenia.  
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa: 

Zredaguj  harmonogram  prac  i  zabiegów  w  uprawie  pomidora  w  nieogrzewanym  tunelu 

foliowym. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

–  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5. ĆWICZENIA 

 

5.1.  Budowa i wyposaŜenie osłon  

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj  schemat  szklarni  i  przyporządkuj  nazwy  poszczególnym  jej  elementom 

konstrukcyjnym. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeczytać fragment materiału nauczania (pkt. 4.1.1. w poradniku ucznia), 
2)  obejrzeć film lub prezentację multimedialną na temat budowy szklarni, 
3)  przeanalizować plansze i foliogramy dotyczące tematu zajęć,  
4)  sporządzić schemat szklarnię, 
5)  zaznaczyć na schemacie: szczyt, ścianę boczną i połać dachową, 
6)  zaznaczyć fundament, cokół, ramownice, płatwie, kalenicę i szczebliny, 
7)  przedstawić wyniki swojej pracy w grupie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

−  eksponująca, 
−  pokaz z objaśnieniem. 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

−  film lub prezentacja multimedialna na temat budowy szklarni, 
−  plansze i foliogramy, 
−  modele osłon, 
−  próbki materiałów stosowanych na osłony, 
−  modele szklarni. 
 
Ćwiczenie 2 

Rozpoznaj materiały stosowane na pokrycie tuneli i osłon płaskich. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeczytać fragment materiału nauczania (pkt. 4.1.1. w poradniku ucznia),  
2)  obejrzeć film lub prezentację multimedialną na temat tuneli foliowych i osłon płaskich, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

3)  przeanalizować plansze dotyczące budowy tuneli oraz osłon płaskich, 
4)  rozpoznać się i scharakteryzować pisemnie próbki folii i włókniny, 
5)  przedstawić rezultaty swojej pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

−  pokaz z objaśnieniem, 
−  ćwiczenia laboratoryjne, 
−  ćwiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

−  próbki róŜnych włóknin, 
−  folia perforowana, 
−  róŜne folie do tuneli wysokich, 
−  prezentacje multimedialne lub filmy o zakładaniu tunelu i niskich osłon, 
−  materiały reklamowe dotyczące folii tunelowych i włóknin. 

 

Ćwiczenie 3 

Porównaj mikroklimat w szklarni i tunelu foliowym. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeczytać fragment materiału nauczania (pkt. 4.1.1. w poradniku ucznia), 
2)  określić,  pomiary  których  czynników  mikroklimatycznych  były  wykonywane  w  tunelu  

oraz w szklarni w tym samym czasie, 

3)  określić  w  przybliŜeniu  średnie  wskazania  mierników  w  okresie  wczesnowiosennym, 

letnim i jesiennym zarówno podczas dnia jak i nocy, 

4)  porównać  róŜnice  mikroklimatyczne  między  szklarnią,  a  wysokim  tunelem  foliowym 

w róŜnych porach doby i roku, 

5)  przedstawić rezultaty swojej pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

−  ćwiczenia praktyczne.  

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

−  odczyty higrografu i termografu, 
−  urządzenia  do  pomiaru  czynników  mikroklimatycznych:  termometry,  termografy, 

higrometr, higrograf, 

−  prezentacje multimedialne na temat uprawy w szklarniach i tunelach. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2.  PodłoŜa oraz metody uprawy pod osłonami

 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj podłoŜa i określ ich właściwości fizyczne i chemiczne. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeczytać fragment materiału nauczania (pkt. 4.2.1. w poradniku ucznia), 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  przeanalizować tablice i foliogramy na temat podłoŜy, 
4)  rozpoznać podłoŜa, 
5)  określić ich właściwości fizyczne i chemiczne, 
6)  wypełnić tabelę. 
 

Lp. 

Nazwa 

podłoŜa 

Wygląd i barwa 

Odczyn 

Zawartość składników 

pokarmowych 

Właściwości  

wodno-powietrzne 

1. 

 

 

 

 

 

2. 

 

 

 

 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

−  pokaz z objaśnieniem, 
−  ćwiczenia praktyczne. 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

−  tablice i foliogramy, 
−  próbki podłoŜy, 
−  tabela właściwości fizycznych i chemicznych podłoŜy. 
 
Ćwiczenie 2 

Przygotuj podłoŜe do napełniania cylindrów. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeczytać fragment materiału nauczania (pkt. 4.2.1. w poradniku ucznia), 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  wskazać, z jakich komponentów ma się składać podłoŜe, 
4)  przygotować składniki, 
5)  wymieszać składniki („przerobić”) i zapewnić odpowiednią wilgotność, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

6)  odwaŜyć nawozy, 
7)  zastosować nawoŜenie w oparciu o zalecenia stacji chemiczno-rolniczej, 
8)  ponownie wymieszać, 
9)  spiąć cylindry, 
10)  określić ich szerokość, 
11)  napełnić je podłoŜem, 
12)  przedstawić rezultaty swojej pracy.  

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z instruktaŜem, 

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

róŜne podłoŜa ( torf wysoki, piasek, kora, perlit), 

− 

cylindry, 

− 

łopata i łopatka, 

− 

zalecenia nawozowe, 

− 

nawozy zgodne z zaleceniami, 

− 

waga, 

− 

woda. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.3.  NawoŜenie warzyw pod osłonami 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Pobierz i wykonaj reprezentatywna próbkę podłoŜa. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeczytać fragment materiału nauczania (pkt. 4.3.1. w poradniku dla ucznia), 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  obejrzeć film o nawoŜeniu roślin szklarniowych, 
4)  wyznaczyć miejsca pobierania próbek, 
5)  pobrać podłoŜe i wymieszać je, 
6)  zapakować reprezentatywną próbkę do torebki i zaetykietować, 
7)  przedstawić grupie wnioski z wykonanej pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

−  metoda przewodniego tekstu, 
−  pokazu z objaśnieniem. 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  podłoŜe, 
–  laska Egnera lub łopatka, 
–  film o nawoŜeniu roślin szklarniowych, 
–  woreczki foliowe. 
 
Ćwiczenie 2 

Rozpoznaj objawy niedoborów składników pokarmowych na warzywach. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeczytać fragment materiału nauczania (pkt. 4.3.1. w poradniku dla ucznia), 
2)  określić i zapisać zaobserwowane objawy na roślinach, 
3)  określić typowe objawy niedoboru poszczególnych składników pokarmowych, 
4)  porównać opisy niedoborów składników pokarmowych z zaobserwowanymi zmianami, 
5)  rozpoznać przyczyny zmian na warzywach, 
6)  przedstawić wyniki ćwiczenia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

−  ćwiczenia praktyczne,  
−  pokaz z objaśnieniem. 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  prezentacja multimedialna na temat uprawy nawoŜenia pod osłonami, 
–  plansze przedstawiające metody uprawy warzyw pod osłonami,  
–  laska Egnera i inne narzędzia do pobierania próbek. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5.4.  Metody i środki ochrony roślin warzywnych 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj choroby warzyw uprawianych pod osłonami. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeczytać fragment materiału nauczania (pkt. 4.4.1. w poradniku ucznia), 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  określić zmiany na roślinach, 
4)  porównać je z opisami chorób, 
5)  wybrać najbardziej pasujący do opis i zdjęcia do objawów występujących na roślinie, 
6)  przedstawić i uzasadnić swój wybór. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

−  metoda przewodniego tekstu, 
−  ćwiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

−  atlasy chorób i szkodników warzyw, 
−  fotografie i tekst z opisami chorób roślin warzywnych, 
−  programy ochrony warzyw,  
−  lupa. 
 
Ćwiczenie 2 

Dobierz  metody  i  środki  zwalczania  następujących  chorób:  zaraza  ziemniaka,  zgorzel 

siewek, zgnilizna przykorzeniowa, fuzaryjne więdnięcie dyniowatych, zgnilizna twardzikowa, 
szara pleśń, mączniak rzekomy.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeczytać fragment materiału nauczania (pkt. 4.5.1. w poradniku ucznia), 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  przeanalizować objawy poszczególnych chorób, 
4)  posługiwać się programem ochrony warzyw, 
5)  dobrać metody i środki zwalczania wskazanych chorób roślin warzywnych, 
6)  zredagować notatkę, 

7) 

przedstawić

 

rezultaty swojej pracy.

  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

−  metoda przewodniego tekstu, 
−  ćwiczenia praktyczne. 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

−  film na temat ochrony roślin pod osłonami 
−  atlasy chorób i szkodników warzyw, 
−  programy ochrony warzyw,  
–  przybory do pisania. 
 
Ćwiczenie 3 

Dobierz  metody  i  środki  zwalczania  następujących  szkodników:  mączlik  szklarniowy, 

przędziorek  szklarniowy,  mszyce,  ziemiórka,  wciornastek,  miniarka  ciepłolubka,  guzaki 
korzeniowe. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeczytać fragment materiału nauczania (pkt. 4.5.1. w poradniku ucznia), 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  posługiwać się programem ochrony warzyw, 
4)  określić sposoby Ŝerowania szkodników na roślinach warzywnych, 
5)  wskazać gatunki roślin i miejsca nich ich występowania, 
6)  dobrać  metody  i  środki  zwalczania  szkodników  roślin  warzywnych  do  określonych 

szkodników, 

7)  zredagować notatkę, 
8)  przedstawić wyniki swojej pracy.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

−  ćwiczenia praktyczne, 
−  pokaz z objaśnieniem, 
−  tekstu przewodniego. 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

−  atlasy chorób i szkodników warzyw, 
−  programy ochrony warzyw, 
−  lupa. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

5.5.  Zabiegi pielęgnacyjne i uprawa wybranych warzyw pod osłonami 

 

5.5.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj siew nasion papryki do skrzynki wysiewnej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeczytać fragment materiału nauczania (pkt. 4.4.1. w poradniku ucznia), 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  pobrać narzędzia, 
4)  przygotować podłoŜe 
5)  napełnić  skrzynkę  podłoŜem,  a  następnie  wyrównać  ugniatając  szczególnie  rogi  i  boki 

i wstrząsnąć (np. upuszczając na posadzkę), 

6)  ponownie wyrównać,  
7)  zaznaczyć punktowo lub rzędowo miejsca siewu, 
8)  przygotować nasiona, 
9)  wykonać siew, 
10)  przykryć nasiona piaskiem lub podłoŜem i podlać, 
11)  zaprezentować swoją pracę.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

−  pokaz z objaśnieniem, 
−  ćwiczenia praktyczne. 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

−  skrzynki wysiewne, 
−  podłoŜe, 
−  woda, 
−  nasiona, 
−  znacznik, 
−  zaprawa nasienna, 
−  piasek. 
 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj zabiegi agrotechniczne i pielęgnacyjne w szklarniowej uprawie pomidora. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć film na temat uprawy szklarniowej pomidora, 
2)  przeczytać fragment materiału nauczania (pkt. 4.4.1. w poradniku ucznia), 
3)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
4)  określić, jakie zabiegi są wykonywane w uprawie pomidora, 
5)  określić stan plantacji, 
6)  określić konieczne do wykonania zabiegi, 
7)  pobrać odpowiednie narzędzia, 
8)  wykonać zabieg we wskazanej przez nauczyciela/instruktora części szklarni, 
9)  przedstawić rezultaty swojej pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

−  pokaz z objaśnieniem, 
−  ćwiczenia praktyczne. 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

−  film na temat uprawy pomidorów, 
−  szklarnia z uprawą pomidorów, 
−  sznurek, nóŜ lub inne narzędzia do wykonania prac pielęgnacyjnych. 

 

Ćwiczenie 3 

Przeprowadź zbiór papryki w tunelu foliowym i przygotuj ją do sprzedaŜy. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeczytać fragment materiału nauczania (pkt. 4.3.1. w poradniku ucznia), 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  określić, jakie cechy wskazują na dojrzałość owoców papryki, 
4)  pobrać skrzynki, 
5)  określić technikę zbioru owoców, 
6)  wykonać zbiór, 
7)  przygotować owoce do sprzedaŜy, pakując w worki foliowe. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

−  pokaz z objaśnieniem, 
−  tekstu przewodniego, 
−  ćwiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

−  uprawa papryki w tunelu foliowym,  
−  skrzynki lub inne pojemniki do zbioru owoców,  
−  sekator, 
−  kalibrownica,  
−  waga, 
−  perforowane worki foliowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

5.6.  Planowanie upraw pod osłonami  

 

5.6.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Sklasyfikuj  rośliny  warzywne  uprawiane  pod  osłonami  ze  względu  na  ich  miejsce 

w zmianowaniu. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć film oraz plansze na temat uprawy róŜnych warzyw pod osłonami, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  określić terminy uprawy poszczególnych warzyw, 
4)  wskazać, które z nich mogą być uprawiane jako przedplon, 
5)  określić, które z nich mogą być poplonami, 
6)  wskazać warzywa uprawiane w plonie głównym, 
7)  określić które z nich mogą być uprawiane współrzędnie, 
8)  przedstawić własne rozwiązanie i je uzasadnić. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−  ćwiczenia praktyczne. 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

film na temat wykorzystania szklarni i uprawy warzyw w tunelu, 

− 

plansze na temat wykorzystania osłon, 

− 

technologie uprawy warzyw pod osłonami. 

 
Ćwiczenie 2 

Zaprojektuj  roczne  wykorzystane  ogrzewanego  tunelu  foliowego  uprawiając  co najmniej 

dwie rośliny. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeczytać fragment materiału nauczania (pkt. 4.6.1. w poradniku dla ucznia), 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  określić terminy uprawy poszczególnych warzyw, 
4)  określić ich wymagania co do siedliska, 
5)  określić terminy uprawy kaŜdej z nich oraz czas na przygotowanie szklarni, 
6)  zaproponować metody uprawy, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

7)  zaproponować rozstawę i obliczyć ilość rozsady, 
8)  określić sposób nawadniania, 
9)  wskazać niezbędne wyposaŜenie szklarni, 
10) określić wykonywane zabiegi uprawowe i pielęgnacyjne, 
11) przedstawić własne rozwiązanie i je uzasadnić. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

−  metoda projektów, 
−  metoda tekstu przewodniego. 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

film na temat wykorzystania szklarni, 

− 

technologie uprawy warzyw pod osłonami, 

− 

plansze, 

− 

kalkulator i artykuły piśmiennicze. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

  

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

Test 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

  „

Uprawa  roślin  warzywnych 

pod osłonami” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:  

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

− 

dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

− 

bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym co najmniej 6 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. c, 3. c, 4. b, 5. d, 6. a, 7. b, 8. b, 9. d, 10. a, 11. c, 
12. a, 13. c, 14. c, 15. d, 16. b, 17. a, 18. c, 19. a, 20. d. 

 

Plan testu  

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić sposób uprawy, aby w pełni 
wykorzystać pomieszczenie do upraw. 

Zdefiniować sposób uprawy warzyw pod 
osłonami. 

Scharakteryzować objawy niedoboru 
makroelementów. 

Rozpoznać podłoŜe. 

Określić gatunek roślin, którego nasiona 
poddaje się piaskowaniu. 

Określić cele zaprawiania nasion. 

Zdefiniować technikę siewu nasion. 

Określić pojęcie sortowania. 

Określić gatunek warzyw, którego nie 
naleŜy pikować. 

10 

Zdefiniować zabiegi stosowane 
w produkcji rozsady warzyw. 

11 

Wskazać właściwe stosowanie zabiegu 
pielęgnacyjnego roślin. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

12  Określić efekt stosowania cięcia roślin. 

13  Określić zastosowanie Betokson`u. 

14 

Scharakteryzować zasady produkcji 
rozsady pomidora  

PP 

15 

Scharakteryzować części roślin, które 
poraŜa choroba. 

PP 

16  Scharakteryzować chorobę. 

PP 

17  Scharakteryzować szkodnika. 

PP 

18 

Scharakteryzować, na czym polega 
stosowanie jednej z metod ochrony roślin. 

PP 

19  Dobrać metody zwalczania szkodników. 

PP 

20  Dobrać środki do zwalczania chwastów. 

PP 

 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Przygotuj odpowiednią ilość zadań testowych. 
3.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
4.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
5.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie rodzaje zadań testowych, 

jakie będą w teście. 

6.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
7.  Zapewnij uczniom moŜliwość samodzielnej pracy. 
8.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podaj  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

9.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  sprawdzianu 

(rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich moŜliwości). 

10.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

11.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
12.  Sprawdź wyniki i wpisz je do arkusza zbiorczego. 
13.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

14.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
15.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

 
1. 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2. 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3. 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4. 

Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 
Tylko jedna jest prawidłowa. 

5. 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 
znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 35 min. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

−−−−    

instrukcja, 

−−−−    

zestaw zadań testowych, 

−−−−    

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH   

 

1.  Aby w pełni wykorzystać ogrzewane tunele foliowe do upraw warzyw naleŜy 

a) 

uprawiać  rośliny  jedne  po  drugich  począwszy  od  warzyw  o  krótkim  okresie 
wegetacji  i  zmniejszonych  wymaganiach  cieplnych,  a  skończywszy  na  warzywach 
ciepłolubnych. 

b)  uprawiać rośliny w dowolnej kolejności, ale w mniejszej rozstawie. 
c) 

uprawiać  warzywa  jedne  po  drugich  począwszy  od  warzyw  ciepłolubnych, 
a skończywszy  na  warzywach  o  krótkim  okresie  wegetacji  i  niewielkich 
wymaganiach cieplnych. 

d)  uprawiać warzywa w kaŜdym wolnym miejscu w szklarni. 

 

2.  Uprawa przyspieszona warzyw pod osłonami to 

a) 

zbiór dosyć wczesny, ale nie wyprzedza zbioru warzyw w polu. 

b)  zbiór późny, ale nieco wcześniejszy niŜ zbiór warzyw w polu. 
c) 

to zbiór wczesny, który wyprzedza zbiór warzyw w polu. 

d)  to zbiór późniejszy niŜ w uprawie na gruncie bez osłon. 

 

3.  Niedobór potasu na liściach charakteryzuje się 

a) 

pojawieniem się jasnych plam między nerwami. 

b) 

rozjaśnieniem całej blaszki liściowej. 

c) 

powstawaniem Ŝółtych plam na brzegach liści i ich wykruszaniem się. 

d) 

rozjaśnioną barwą nerwów, przy ciemnym kolorze przestrzeni między nerwami. 

 

4.  PodłoŜe  włókniste  ciemne  bardzo  kwaśne  o  niewielkiej  zawartości  składników 

pokarmowych to  
a) 

torf niski. 

b) 

torf wysoki. 

c) 

trociny. 

d) 

węgiel brunatny. 

 

5.  Piaskowanie nasion stosuje się do  

a) 

nasion o nieregularnym kształcie. 

b) 

nasion kaŜdego gatunku warzyw. 

c) 

nasion warzyw psiankowatych. 

d) 

nasion cebuli i warzyw korzeniowych. 

 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

6.  Zaprawianie nasion 

a) 

ogranicza występowanie chorób i szkodników roślin. 

b) 

przyśpiesza kiełkowanie. 

c) 

zwiększa wielkość drobnych nasion. 

d) 

stymuluje kiełkowanie. 

 

7.  Siew w rzędach, gdy co 20-40 cm umieszcza się po kilka nasion w jednym miejscu na 

tej samej głębokości, która umoŜliwia równomierne wschodzenie nasion to 

a) 

siew rzędowy. 

b) 

siew gniazdowy. 

c) 

siew pasowy. 

d) 

siew taśmowy. 

 

8.  Podział owoców ze względu na wielkość to 

a) 

sortowanie. 

b) 

kalibrowanie. 

c) 

szczotkowanie. 

d) 

dzielenie. 

 

9.  Pikowania nie zaleca się stosować w uprawie warzyw  

a) 

liściowych. 

b) 

psiankowatych. 

c) 

kapustnych. 

d) 

dyniowatych. 

 

10.  Doniczkowanie rozsady to 

a) 

bezpośredni  wysiew  nasion  lub  pikowanie  siewek  do  doniczek,  który  zapobiega 
uszkodzeniu systemu korzeniowego roślin i przyspiesza plonowanie. 

b) 

zabieg  obejmujący  tylko  pikowanie  siewek  do  doniczek,  który  nie  zapobiega 
uszkodzeniu systemu korzeniowego roślin, ale przyspiesza plonowanie. 

c) 

wysiew  nasion  lub  pikowanie  siewek  do  doniczek,  który  zapobiega  uszkodzeniu 
systemu korzeniowego roślin, ale opóźnia plonowanie. 

d) 

zabieg  obejmujący  tylko  pikowanie  siewek  do  doniczek,  który  zapobiega 
rozrastaniu się systemu korzeniowego roślin. 

 

11.  Ogławianie roślin polega na  

a) 

pozbawianiu rośliny zawiązków na pędzie. 

b) 

pozbawianiu rośliny liści dolnych. 

c) 

pozbawianiu rośliny wierzchołka pędu głównego. 

d) 

pozbawianiu rośliny kwiatów. 

 

12.  Cięcie roślin 

a) 

reguluje wzrost i owocowanie roślin. 

b) 

spowalnia wykształcenie się kwiatów. 

c) 

samorzutną regulację zawiązków. 

d) 

powoduje przyspieszenie wzrostu pędów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

 

13.  Betokson słuŜy do 

a) 

zapylanie rośliny. 

b) 

zasilanie rośliny. 

c) 

hormonizowanie gron kwiatowych rośliny. 

d) 

ochrona rośliny przed chorobami i szkodnikami. 

 

14.  Okres od siewu do pikowania u pomidora trwa  

a) 

50-60 dni 

b) 

Około 3-4 tygodnie. 

c) 

Około 14 dni. 

d) 

3-5 dni. 

 
15.  Zgnilizna twardzikowa moŜe poraŜać 

a) 

tylko korzenie roślin. 

b) 

tylko liście roślin. 

c) 

tylko pędy roślin. 

d) 

wszystkie części roślin.  

 

16.  Gdy  na  górnej  stronie  liści  pomidorów,  występują  Ŝółte  plamy,  które  z czasem  brunatnieją 

oraz  na  dolnej  stronie  liści,  na  której  pojawia  się  brunatny,  aksamitny  nalot,  wskutek  czego 
liście zamierają. A w szklarni powietrza wynosi powyŜej 80% oraz temperatura 18-22ºC to 
wskazuje na infekcję 
a) 

wirusa mozaiki tytoniu. 

b) 

brunatnej plamistości liści pomidora. 

c) 

mączniak prawdziwego. 

d) 

mączniaka rzekomego. 

 

17.  Larwy wygryzające korytarze w miękiszu między dwoma blaszkami liściowymi to 

a) 

miniarki ciepłolubne. 

b) 

mszyce. 

c) 

przędziorki chmielowce i przędziorki szklarniowce. 

d) 

wciornastki. 

 

18.  Metoda kwarantannowa w ochronie roślin polega na  

a) 

stosowaniu róŜnych zabiegów agrotechnicznych przeciwko chorobom szkodnikom. 

b) 

ręcznym zbieraniu i niszczeniu szkodników. 

c) 

zabezpieczaniu upraw na terenie całego kraju przed przedostaniem się patogenów. 

d) 

dobieraniu  gatunków  roślin  do  warunków  siedliska  w  celu  zapewnienia  im  dobrej 
zdrowotności. 

 

19.  Zwalczanie szkodników przy pomocy pasoŜytów oraz drapieŜców jest metodą 

a) 

biologiczną. 

b) 

mechaniczną. 

c) 

integrowaną. 

d) 

fizyczną. 

 

20.  Środki do zwalczania chwastów to 

a) 

fungicydy. 

b) 

bakteriocydy 

c) 

zoocydy. 

d) 

herbicydy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 

Uprawa roślin warzywnych pod osłonami  

 

Zakreśl poprawną odpowiedź 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

Test nr 2 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

Uprawa  roślin  warzywnych 

pod osłonami 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

− 

dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

− 

bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym co najmniej 6 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. a, 3. d, 4. d, 5. c, 6. a, 7. a, 8. b, 9. c, 10. a, 11. c, 
12. b, 13. b, 14. d, 15. a, 16. c, 17. b, 18. a, 19. b, 20. c. 

 

Plan testu 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić termin uprawy warzyw pod 
osłonami ogrzewanymi. 

Określić termin prac porządkowych  
i konserwacyjnych w szklarni. 

Określić czas kompostowania ziem 
pomocniczych. 

Określić termin rozpoczęcia uprawy 
w osłonach nieogrzewanych. 

WyróŜnić podłoŜa. 

Określić cele moczenia nasion w 
roztworach soli mineralnych. 

WyróŜnić metody wysiewu nasion. 

Określić sposób przygotowania 
rozsady warzyw do sadzenia.  

RozróŜnić zabiegi pielęgnacyjne. 

10 

Określić zadania zabiegów 
pielęgnacyjnych roślin. 

11 

Scharakteryzować przygotowanie 
warzyw do sprzedaŜy. 

12 

Dobrać odpowiednie opakowanie 
jednostkowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

13  Określić termin zbioru warzyw. 

14  Scharakteryzować objawy choroby. 

PP 

15  Dobrać czynniki wywołujące chorobę. 

PP 

16  Scharakteryzować szkodnika. 

PP 

17  Dobrać metody zwalczanie mszyc. 

PP 

18 

Scharakteryzować właściwości folii 
perforowanej. 

PP 

19 

Scharakteryzować metodę ochrony 
roślin.  

PP 

20 

Dobrać nazwę środka ochrony roślin 
do opisu jego działania na szkodnika. 

PP 

 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Przygotuj odpowiednią ilość zadań testowych. 
3.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
4.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
5.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi na takie rodzaje zadań testowych, 

jakie będą w teście. 

6.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
7.  Zapewnij uczniom moŜliwość samodzielnej pracy. 
8.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podaj  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

9.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  sprawdzianu 

(rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich moŜliwości). 

10.  Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliŜającym się czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

11.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
12.  Sprawdź wyniki i wpisz je do arkusza zbiorczego. 
13.  Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które sprawiły 

uczniom największe trudności. 

14.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
15.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.   Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.   Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.   Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.   Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.   Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.   Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

7.   Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.   Na rozwiązanie testu masz 35 min. 

Powodzenia! 

 
 

Materiały dla ucznia: 

−−−−    

instrukcja, 

−−−−    

zestaw zadań testowych, 

−−−−    

karta odpowiedzi. 

 
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

   

 
1.  W ogrzewanych tunelach foliowych uprawę rozpoczyna się zwykle  

a) 

w listopadzie. 

b) 

w grudniu. 

c) 

w styczniu. 

d) 

w lutym. 

 

2.  W szklarniach prace porządkowe, konserwacyjne i dezynfekcję gleby przeprowadza się 

a) 

latem. 

b) 

wiosną. 

c) 

jesienią. 

d) 

zimą. 

 

3.  Ziemie pomocnicze wymagają kompostowania przez 

a) 

2-3 miesiące. 

b) 

4-19 miesięcy. 

c) 

10-11 miesięcy. 

d) 

12-36 miesięcy. 

 

4.  W nieogrzewanych tunelach foliowych uprawę rozpoczyna się zwykle 

a) 

w maju. 

b) 

w lutym. 

c) 

w marcu. 

d) 

w kwietniu. 

 

5.  Materiał grzejny, który musi być polany duŜą ilością wody oraz wmyte w niego związki 

azotu to 
a) 

torf niski. 

b) 

torf wysoki. 

c) 

słoma. 

d) 

wełna mineralna. 

 

6.  Moczenie nasion w roztworach soli mineralnych to zabieg 

a) 

przyśpieszający kiełkowanie. 

b) 

zmniejszający ilość kiełkujących nasion. 

c) 

wydłuŜający okres kiełkowania. 

d) 

ogranicza występowanie chorób i szkodników. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

7.  Siew rzędowy polega na 

a) 

wysiewie nasion w rzędy. 

b) 

wysiewie nasion dość szerokim pasmem mającym około 8-10 cm. 

c) 

umieszczaniu  w  rzędach  co  20-40  cm  po  kilka  nasion  w  jednym  miejscu  na  tej  samej 
głębokości. 

d) 

pozostawieniu  szerszego  międzyrzędzia  dla  spulchniania  gleby  i  łatwiejszego 
dostępu do roślin, zwłaszcza w trakcie zbioru. 

 

8.  Sadzenie rozsady naleŜy rozpocząć od 

a) 

niewielkiego podlania roślin bezpośrednio przed przystąpieniem do sadzenia. 

b) 

obfitego podlania roślin na kilka godzin przed przystąpieniem do sadzenia. 

c) 

zasilenia roślin składnikami mineralnymi tuŜ przed sadzeniem. 

d) 

zasilenia roślin składnikami mineralnymi na kilka godzin przed sadzeniem. 

 

9.  Gdy wschody są zbyt rzadkie lub rozsada słabo się przyjęła, to naleŜy zastosować: 

a) 

przerywanie roślin. 

b) 

nawadnianie roślin. 

c) 

dosadzanie roślin. 

d) 

cięcie roślin. 

 

10.  Ściółkowanie gleby zmniejsza 

a) 

parowanie wody i rozwój chwastów. 

b) 

zdolność absorpcji wody. 

c) 

zdolność pobierania składników mineralnych z podłoŜa przez rośliny. 

d) 

wzrost i rozwój roślin. 

 

11.  Mycie, sortowanie i kalibrowanie warzyw nazywa się 

a) 

obróbką wstępną. 

b) 

selekcją. 

c) 

obróbką uszlachetniającą. 

d) 

oczyszczaniem. 

 

12.  Pakowanie pojedynczych owoców w folię termokurczliwą ma zastosowanie przy przygotowaniu 

do sprzedaŜy 

a) 

fasoli szparagowej. 

b) 

ogórków. 

c) 

papryki. 

d) 

pomidorów. 

 

13.  Najodpowiedniejszą porą zbioru są  

a) 

godziny nocne. 

b) 

godziny poranne. 

c) 

godziny popołudniowe. 

d) 

godziny wieczorne. 

 

14.  Zgorzel siewek i zgnilizna przykorzeniowa to choroby poraŜające 

a) 

wiązki naczyniowe. 

b) 

tylko liście roślin. 

c) 

zawiązki owoców. 

d) 

siewki i młode rośliny. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

15.  Choroba fizjologiczna – pękanie owoców warzyw dyniowatych jest spowodowana 

a) 

niedoborem potasu podczas ich dorastania oraz wahaniem wilgotności gleby. 

b) 

niedoborem azotu podczas ich dorastania oraz wysoką wilgotnością powietrza. 

c) 

niedoborem wapnia podczas ich dorastania oraz niską wilgotnością gleby. 

d) 

niedoborem  dwutlenku węgla oraz wahaniem wilgotności powietrza. 

 

16.  Szkodnik miniarka ciepłolubka to 

a) 

niewielki ciemny owad o długości około 1,5 mm. 

b) 

pluskwiak pokryty białym nalotem. 

c) 

dorosła muchówka o Ŝółtej głowie i Ŝółtych plamkach na tułowiu. 

d) 

pajęczak koloru czerwonego lub szaro-Ŝółtego. 

 

17.  Do zwalczania mszyc skuteczne są  

a) 

insektycydy kontaktowe. 

b) 

insektycydy Ŝołądkowe. 

c) 

systemiczne moluscocydy. 

d) 

akarycydy. 

 

18.  Osłony  płaskie  z  folii  perforowanej  pozwalają  utrzymać  przed  świtem  temperaturę 

wyŜszą nawet o  

a) 

4°C. 

b) 

6°C. 

c) 

8°C. 

d) 

10°C. 

 

19.  Łączenie

 

róŜnych metod zapobiegania i zwalczania chorób, szkodników, chwastów jest 

a) 

metodą biologiczną. 

b) 

metodą zintegrowaną. 

c) 

metodą agrotechniczną. 

d) 

metodą fizyczną. 

 

20.  Zoocydy, które działają trująco na szkodnika po zetknięciu się z okrywą jego ciała to środki 

a) 

Ŝ

ołądkowe. 

b) 

oddechowe. 

c) 

kontaktowe. 

d) 

fumiganty. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 
 

Uprawa roślin warzywnych pod osłonami 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

7. LITERATURA 

 

1.  Burdajewicz S, Glaser T.: Ochrona warzyw gruntowych. PWRiL, Warszawa 1987 
2.  Dobrakowska-Kopecka Z.: Warzywnictwo. PWRiL, Warszawa 1999  
3.  Gensler A. Warzywnictwo. Format - AB, Warszawa 1997 
4.  Kołota  E.,  Orłowski  M.,  St.  Bac  St.,  Biesiada  A.:  Podstawy  ogrodnictwa  WSiP, 

Warszawa 2000 

5.  McHoy P.: Praktyczna encyklopedia ogrodnictwa. DELTA W-Z, Warszawa 2002 
6.  Ogród. Encyklopedyczny poradnik na cały rok. Firma Księgarska J. Olesiejuk, 2004 

 
Czasopisma specjalistyczne 
–  Hasło Ogrodnicze 
–  Owoce Warzywa Kwiaty 
 
Literatura metodyczna 

1.  Bednarkowa W.: O szkolnym ocenianiu. Wydawnictwo Edukacyjne, Kraków 2000 
2.  Niemierko B.: Ocenianie szkolne bez tajemnic. WSiP, Warszawa 2002 
3.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP, Warszawa 2004 
4.  Niemierko  B.:  Trafność  pomiaru  jako  podstawa  obiektywizacji  egzaminów  szkolnych, 

Wydawnictwo WyŜszej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej, Łódź 2004 

5.  Wojciechowska  K.,  Kowalik  E.:  Szkolny  system  oceniania  oparty  na  pomiarze 

dydaktycznym, Wydawnictwo Podkowa Bis, Gdańsk 2000