background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 

 

 

Mariusz Chachuła 

 

 

 

 

Identyfikowanie i zwalczanie chorób pszczół  
321[04].Z3.05  

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji 

 Państwowy Instytut Badawczy 

Radom 2007  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1

Recenzenci: 

dr inŜ. Grzegorz Borsuk 
dr n. wet. Marek W. Chmielewski 
 
 

 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Edyta Kozieł 
 
 
 
 
Konsultacja: 
dr inŜ. Jacek Przepiórka

  

 

 

 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczn

 

ą

  programu  jednostki  modułowej  321[04].Z3.05, 

„Identyfikowanie i zwalczanie chorób pszczół”, zawartego w modułowym programie nauczania 
dla zawodu technik pszczelarz. 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2

SPIS TREŚCI

  

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1.  Czynniki chorobotwórcze i odporność pszczół na choroby 

11 

5.1.1.  Ćwiczenia 

11 

5.2.  Higiena prowadzenia pasieki

 

 

13 

5.2.1.  Ćwiczenia 

13 

5.3.  Choroby czerwiu 

15 

5.3.1.  Ćwiczenia 

15 

5.4.  Choroby zakaźne i niezakaźne pszczół dorosłych 

17 

5.4.1.  Ćwiczenia 

17 

5.5.  Szkodniki pszczół i produktów pasiecznych 

22 

5.5.1.  Ćwiczenia 

22 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

24 

7.  Literatura 

38 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3

1.  WPROWADZENIE

 

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik pszczelarz 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne, 

− 

cele kształcenia, 

− 

przykładowe scenariusze zajęć, 

− 

ć

wiczenia  ze  wskazówkami  do  realizacji,  zalecanymi  metodami  nauczania–uczenia  się 

oraz środkami dydaktycznymi, 

− 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

− 

literaturę. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.:  samokształcenia 
kierowanego, tekstu przewodniego. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.  
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

321[04].Z3.02  

Rozpoznawanie stanów 

biologicznych rodziny pszczelej

 

321[04].Z3.03  

Organizowanie wychowu matek 

pszczelich

 

321[04].Z3.04 

Prowadzenie prac związanych  

z hodowlą pszczół

 

321[04].Z3.05 

Identyfikowanie i zwalczanie 

chorób pszczół 

 

321[04].Z3 

Chów i hodowla pszczół 

321[04].Z3.01 

Prowadzenie chowu pszczół

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

5

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

korzystać z róŜnych źródeł informacji, 

− 

rozróŜnić stadia rozwojowe czerwia pszczelego, 

− 

zastosować zasady postępowania w przypadku uŜądlenia przez pszczołę, 

− 

zastosować zasady zachowania się pszczelarza przy pszczołach, 

− 

dostrzegać zagroŜenia związane z wykonywaną pracą, 

− 

zastosować zasady ochrony środowiska, 

− 

dobrać i zastosować odzieŜ ochronną oraz środki ochrony osobistej do określonych prac, 

− 

określić czynniki wpływające na rozwój pszczół, 

− 

określić topografię narządów i układów organizmu pszczoły, 

− 

scharakteryzować funkcjonowanie narządów, układów i całego organizmu pszczoły, 

− 

określić funkcje ciała tłuszczowego w organizmie pszczoły, 

− 

scharakteryzować  czynniki  środowiska  i  ocenić  ich  wpływ  na  wzrost  oraz  rozwój 
zwierząt, 

− 

ocenić wpływ właściwości gleby na rośliny i zwierzęta, 

− 

określić rolę człowieka w kształtowaniu siedliska, 

− 

określić wpływ poszczególnych składników pokarmowych na wzrost i rozwój zwierząt, 

− 

scharakteryzować budowę i funkcje narządów układu pokarmowego zwierząt, 

− 

scharakteryzować czynniki wpływające na trawienie i procesy przemiany materii, 

− 

określić  czynniki  klimatyczne  i  glebowe  wpływające  na  zdrowie  oraz  produkcyjność 
zwierząt. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

6

3.  CELE KSZTAŁCENIA

  

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

określić czynniki wywołujące choroby pszczół,  

− 

scharakteryzować odporność pszczół na choroby i oporność, 

− 

określić zasady higieny prowadzenia pasieki, 

− 

zastosować środki odkaŜające i lecznicze, 

− 

sporządzić syrop leczniczy dla pszczół, 

− 

określić zasady zwalczania chorób pszczół, 

− 

scharakteryzować poszczególne jednostki chorobowe, 

− 

zastosować sposoby zapobiegania niezakaźnym chorobom czerwiu, 

− 

scharakteryzować  przyczyny,  objawy  i  sposoby  zapobiegania  chorobom  zakaźnym 
i niezakaźnym pszczół, 

− 

sporządzić  protokół  zatrucia  pszczół  oraz  określić  tryb  powołania  komisji  ustalającej 
przyczyny i skutki zatrucia, 

− 

scharakteryzować  sposoby  zapobiegania  i  zwalczania  szkodników  pszczół  i  produktów 
pasiecznych, 

− 

określić warunki otrzymania certyfikatu zdrowotności gospodarstwa pasiecznego, 

− 

zastosować  przepisy  prawa  oraz  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  dotyczące  chorób 
pszczół. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

7

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 
Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca  

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Technik pszczelarz 321[04] 

Moduł:  

Chów i hodowla pszczół 321[04].Z3 

Jednostka modułowa:  

Identyfikowanie  i  zwalczanie  chorób  pszczół 
321[04].Z3.05 

Temat:  Odporność pszczół na choroby. 

Cel ogólny:  Określać  odporność  pszczół  na  choroby  odporności  na  poziomie  osobniczym 

i koloni rodziny pszczelej. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

definiować pojecie odporności pszczół na choroby, 

− 

wymieniać poziomy odporności u pszczół, 

− 

charakteryzować czynniki budujące poszczególne poziomy odporności pszczół,  

− 

charakteryzować poszczególne składowe odporności. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

dyskusja dydaktyczna, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

praca indywidualna, 

− 

praca w grupach 2–3-osobowych. 

 
Czas trwania zajęć: 1 godzina dydaktyczna. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

podręcznik, 

− 

foliogramy, 

− 

rzutnik pisma, 

− 

produkty pszczele: propolis, mleczko pszczele, miód, 

− 

lupa, 

− 

okazy młodych pszczół. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Wprowadzenie i omówienie celów zajęć (9 min.): 

− 

nauczyciel omawia znaczenie odporności pszczół, 

− 

nauczyciel wymienia rodzaje odporności, 

− 

nauczyciel wskazuje na hierarchiczną budowę systemu odporności pszczół dorosłych 
i rodziny pszczelej. Co to jest odporność? Jak zachowują się dzikie pszczoły podczas 
inwazji np. pasoŜyta Varroa destructor? Jakie produkty obecne w gnieździe rodziny 
pszczelej  mają  działanie  antybakteryjne  i  antygrzybiczne.  Jakie  bariery  odporności 
występują na poziomie osobniczym i komórkowym?; 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

8

2.  „Burza mózgów” – uczniowie udzielają odpowiedzi na postawione pytania, które zostają 

zapisane na tablicy, 

3.  Realizacja ćwiczenia (15 min.): 

− 

nauczyciel  przydziela  grupie  do  opracowania  po  jednym  poziomie  odporności  a  to 
tworzy podgrupy opracowujące poszczególne elementy, 

− 

uczniowie  poznają  „inną  rolę  i  znaczenie”  zachowania,  produktów  i  budowy 
anatomicznej pszczół, 

− 

w trakcie wykonywania ćwiczeń uczniowie mogą zaobserwować pod lupą obecność 
włosków  okrywających  wejście  do  tchawek,  wosk  na  powierzchni  pancerza  oraz 
stwierdzić jego twardość, 

− 

uczniowie wypełniają tabele opisującą dany poziom odporności. 

4.  Podsumowanie zajęć (13 min.): 

− 

Przedstawiciel grupy prezentuje wyniki pracy zespołu, 

− 

Jeden z uczniów wypełnia tabele narysowana na tablicy. 

 
Zakończenie zajęć 
Zapisanie  wspólnej  notatki  do  zeszytu  w  postaci  tabeli  ilustrującej  hierarchiczną  budowę 
systemu odporności (6 min.). 
 
Praca domowa 
Narysuj  piramidę  ilustrującą  poziom  organizacji  rodziny  pszczelej  i  odpowiadający  mu 
poziom odporności. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

metoda  obserwacji  czynności  i  zachowania  uczniów  oraz  poszczególnych  grup  podczas 
wykonywania zadania. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

9

Scenariusz zajęć 2   

 
Osoba prowadząca  

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Technik pszczelarz 321[04] 

Moduł:  

Chów i hodowla pszczół 321[04].Z3 

Jednostka modułowa:  

Identyfikowanie  i  zwalczanie  chorób  pszczół 
321[04].Z3.05 

Temat:  Nosemoza – choroba pasoŜytnicza wywołana przez sporowca pszczelego. 

Cel ogólny:  Scharakteryzować i rozpoznać jednostkę chorobową. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

opisywać cykl rozwojowy sporowca pszczelego, 

− 

określać skutki pasoŜytniczej działalności pierwotniaka, 

− 

rozpoznawać objawy choroby w rodzinie pszczelej, 

− 

wykonywać przegląd rodziny pszczelej i ocenić jej kondycję po zimowli. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

dyskusja dydaktyczna, 

− 

ć

wiczenie praktyczne – przegląd rodziny pszczelej i ocena stanu zdrowia. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

praca indywidualna , 

− 

praca w grupach 2–3-osobowych. 

 
Czas trwania zajęć: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

foliogramy przedstawiające przebieg i rozwój choroby, 

− 

plansze przedstawiające przebieg i rozwój choroby, 

− 

rodzina pszczela. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Sprawdzenie listy obecności (2 min.). 
2.  Wprowadzenie i omówienie celów zajęć (8 min.): 

− 

nauczyciel omawia skutki ekonomiczne choroby, 

− 

nauczyciel wskazuje na jakość pokarmu zimowego, kondycję zazimowanych rodzin, 
jakość  plastrów  wchodzących  w  skład  gniazda  oraz  na  fizjologiczną  wytrzymałość 
jelita  tylnego  jako  czynniki  sprzyjające  wystąpieniu  objawów  klinicznych  choroby. 
W  jakiej  formie  pierwotniak  przedostaje  się  do  przewodu  pokarmowego?  Gdzie 
pasoŜytuje? Jak wpływa to na kondycje pszczół?; 

− 

„Burza  mózgów”  –  uczniowie  udzielają  odpowiedzi  na  postawione  pytania,  które 
zostają zapisane na tablicy i w zeszytach. 

3.  Realizacja ćwiczenia (15 min.): 

− 

nauczyciel dzieli klasę na grupy. 

− 

kaŜdej  z  grup  przydziela  do  opracowania  inne  zadanie:  etiologię  choroby,  przebieg 
choroby, objawy, rozpoznawanie oraz zwalczanie i zapobieganie chorobie. 

− 

na tablicy zostają zapisane zadania przydzielone dla kaŜdego zespołu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10

− 

uczniowie otrzymują tablice poglądowe, zdjęcia. 

4.  Podsumowanie zajęć teoretycznych (18 min.): 

− 

przedstawiciel grupy prezentuje wyniki pracy zespołu, 

− 

jeden z uczniów wypełnia tabele narysowaną na tablicy, 

− 

nauczyciel precyzuje poprawną odpowiedź, 

− 

zapisanie  wspólnej  notatki  do  zeszytu  w  postaci  tabeli  ilustrującej  hierarchiczną 
budowę systemu odporności. 

5.  Wyjście do pasieki dydaktycznej (35 min.): 

− 

nauczyciel  objaśnia  sposób  przeprowadzenia  przeglądu  rodziny  pszczelej, 
rozpoczynając  od  obserwacji  przedniej  ściany  ula  zanieczyszczonej  kałem  chorych 
pszczół, 

− 

nauczyciel wraz z uczniami dokonuje przeglądu wybranej wcześniej rodziny, 

− 

uczniowie oceniają stan zdrowotny rodziny po obecności kału na plastrach z zapasem 
i na wewnętrznych ścianach ula. 

 
Zakończenie zajęć 
Zakończenie przeglądu (10 min.). 
Powtórzenie 

charakterystycznych 

objawów 

towarzyszących 

wystąpieniu 

choroby 

sporowcowej. 
 
Praca domowa 
Napisz sprawozdanie z przeglądu rodziny pszczelej i oceń jej stan.  
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

metoda  obserwacji  czynności  i  zachowania  uczniów  i  poszczególnych  grup  podczas 
wykonywania zadania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11

5.  ĆWICZENIA 

 

 

5.1.  Czynniki chorobotwórcze i oporność pszczół na choroby

 

 
5.1.1.  Ćwiczenia 

 

 

Ćwiczenie 1 

Ocena stanu zdrowotnego rodzin pszczelich. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel powinien zaprezentować film: ocena stanu zdrowotnego rodzin pszczelich, 
Nauczyciel  powinien  zaprezentować  na  foliogramach  i  planszach  poszczególne  grupy 

czynników chorobotwórczych i wywoływane przez nie choroby. 

Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  objawy 

chorób pszczół. 

Ć

wiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć film z zakresu ocena stanu zdrowotnego rodzin pszczelich,  
2)  obejrzeć  foliogramy  i  plansze  przedstawiające  poszczególne  grupy  czynników 

chorobotwórczych i wywoływane przez nie choroby, 

3)  dokonać  podziału  biologicznych  czynników  chorobotwórczych  ze  względu  na 

wywoływane przez nie choroby, 

4)  uzupełnić poniŜszą tabelę, 
 

Czynnik 

chorobotwórczy 

Nazwa choroby 

Droga zakaŜenia 

Objawy choroby 

wirusy 

 

 

 

bakterie 

 

 

 

grzyby 

 

 

 

pasoŜyty 

 

 

 

 

5)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ć

wiczenia z tekstem. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

film, 

– 

foliogramy,

 

– 

plansze przedstawiające przebieg poszczególnych jednostek chorobowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12

Ćwiczenie 2 

Określanie odporności u pszczół. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel  powinien  zaprezentować  na  foliogramach  poszczególne  rodzaje  odporności 

na choroby u pszczół. 

Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na 

mechanizmy i bariery tworzące odporność na dany czynnik chorobotwórczy. 

Ć

wiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć foliogramy zaprezentowane przez nauczyciela, 
2)  dokonać podziału odporności pszczół uwzględniając poszczególne poziomy, 
3)  dokonać  segregacji  mechanizmów  tworzących  odporność  charakterystyczną  dla  danego 

poziomu, 

4)  określić  bariery  warunkujące  odporności  charakterystyczne  dla  danego  poziomu 

odporności, 

5)  dobrać  czynnik  chorobotwórczy  (patogen)  zdolny  do  przełamania  mechanizmu 

odporności charakterystycznej dla danego poziomu, 

6)  uzupełnić poniŜszą tabelę, 
 

Poziom 

odporności 

Mechanizmy tworzące 

odporność 

Bariery warunkujące odporność 

Czynnik chorobotwórczy 

zdolny do przełamania 

poziomu odporności 

1.  

 

 

2. 

 

 

Odporność 
rodziny 

3. 

 

 

1. 

 

 

2. 

 

 

Odporność 
pszczół 

3. 

 

 

1. 

 

 

Odporności 
jamy ciała 

2. 

 

 

 
7)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ć

wiczenia z tekstem. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

podręcznik, 

– 

foliogramy,  

– 

plansze 

przedstawiające 

przebieg 

poszczególnych 

jednostek 

chorobowych 

z uwzględnieniem dróg inwazji patogena.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13

5.2.  Higiena prowadzenia pasieki

 

 
5.2.1.  Ćwiczenia 

 

 

Ćwiczenie 1 

Projektowanie wyposaŜenia apteczki pasiecznej. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel  powinien  zaprezentować  zagroŜenia,  z  jakimi  moŜe  spotkać  się  pszczelarz 

i osoby postronne w pasiece. 

Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na 

przeznaczenie i wykorzystanie środków będących na wyposaŜeniu apteczki. 

Ć

wiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  obejrzeć plansze przedstawiające podział środków leczniczych i odkaŜających,  
2)  określić zagroŜenia w pasiece, 
3)  dobrać środki lecznicze i odkaŜające, 
4)  uzupełnić poniŜszą tabelę poprzez wpisanie nazwę środka leczniczego lub odkaŜającego, 

jego zastosowanie i uwagi dotyczące stosowania, 

 

Nazwa środka 

Zastosowanie 

Uwagi 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
5)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

podręcznik, 

− 

encyklopedia pszczelarska,  

− 

foliogramy,  

− 

plansze przedstawiające poszczególne grupy środków leczniczych i odkaŜających, 

− 

ś

rodki lecznicze i odkaŜające. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14

Ćwiczenie 2 

Dobieranie środków odkaŜających. 
 
Wskazówki do realizacji 
 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel  powinien  zaprezentować  na  foliogramach  poszczególne  metody  i  środki 

chemiczne  uŜywane  do  odkaŜania  z  uwzględnieniem  ich  przeznaczenia  i  wykorzystania  do 
dezynfekcji. 

Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na 

przeznaczenie i wykorzystanie środków odkaŜających do dezynfekcji. 

Ć

wiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć  foliogramy,  plansze  przedstawiające  metody  fizyczne  i  środki  chemiczne 

stosowane do odkaŜania, 

2)  wybrać  metody  fizyczne  i  środki  chemiczne  stosowane  do  odkaŜania  zapobiegawczego 

i bieŜącego, 

3)  wpisać do tabeli metody fizyczne i środki chemiczne stosowane do odkaŜania bieŜącego 

i zapobiegawczego oraz rodzaj materiału poddany odkaŜaniu, 

4)  uzupełnić poniŜszą tabelę, 

 

Rodzaj odkaŜania 

Metody fizyczne 

Środki chemiczne 

Materiał poddany odkaŜaniu 

odkaŜania bieŜące 

 

 

 

odkaŜania 
zapobiegawcze 

 

 

 

 

5)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

podręcznik, 

– 

foliogramy, 

– 

plansze  i  foliogramy  przedstawiające  metody  fizyczne  i  środki  chemiczne  stosowane  do 
odkaŜania, 

– 

zdjęcia,  

– 

materiały informacyjne dotyczące chemicznych środków do odkaŜania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15

5.3.  Choroby czerwiu

 

 
5.3.1.  Ćwiczenia  

 
Ćwiczenie 1 

OdkaŜanie uli i sprzętu pasiecznego w pasiece. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel  powinien  zaprezentować  na  foliogramach  ubranie  ochronne

poszczególne 

etapy  odkaŜanie  uli,  pasieczyska  i  sprzętu  pasiecznego  w  pasiece  opanowanej  przez  zgnilec 
złośliwy. 

Nauczyciel  powinien  zaprezentować  na  foliogramach,  eksponatach  stosowane  narzędzia 

wykorzystywane na poszczególnych etapach odkaŜanie uli, pasieczyska i sprzętu pasiecznego 
w pasiece opanowanej przez zgnilec złośliwy. 

Nauczyciel  powinien  zaprezentować  film  przedstawiający  odkaŜanie  uli,  pasieczyska 

i sprzętu pasiecznego. 

Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  dobór 

i zastosowanie odpowiedniego środka na poszczególnych etapach odkaŜania. 

Ć

wiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  obejrzeć obejrzeć film z zakresu odkaŜania uli i sprzętu pasiecznego w pasiece,

 

 

2)  obejrzeć  foliogramy  i  plansze  przedstawiające  ubranie  ochronne,  poszczególne  etapy 

odkaŜania uli, pasieczyska i sprzętu pasiecznego,  

3)  dobrać ubranie ochronne,  
4)  dobrać sprzęt i środki odkaŜające wykorzystywane na poszczególnych etapach odkaŜania,  
5)  uzupełnić przygotowany arkusz, 

 

 

I etap odkaŜania  

II etap odkaŜania 

III etap odkaŜania 

Ubranie ochronne 

 

 

 

Sprzęt niezbędny do 
przeprowadzenia 
dezynfekcji 

 

 

 

Ś

rodki do odkaŜania 

 

 

 

 

6)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

foliogramy przedstawiające metody fizyczne i środki chemiczne stosowane do odkaŜania, 

− 

materiały reklamowe dotyczące chemicznych środków do odkaŜania i ich przeznaczenie, 

− 

film.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16

Ćwiczenie 2 

Rozpoznawanie objawów chorób niezakaźnych czerwiu. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

Nauczyciel powinien zaprezentować na foliogramach i planszach objawy przedstawiające 

poszczególne choroby niezakaźne czerwiu  

Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  objawy 

charakteryzujące jednostki chorobowe. 

Ć

wiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć foliogramy i plansze przedstawiające poszczególne choroby niezakaźne czerwiu, 
2)  zapoznać z objawami charakteryzującymi jednostki chorobowe, 
3)  wpisać  do  tabeli  czynnik  odpowiedzialny  za  wystąpienie  choroby,  stadium  zamierania 

czerwiu, objawy i rozpoznanie, 

4)  uzupełnić poniŜszą tabelę, 
 

Nazwa choroby 

Czynnik 

wywołujący 

chorobę 

Stadium zamierania 

czerwiu  

Objawy 

Rozpoznanie 

Zaziębienie czerwiu   

 

 

 

Przegrzanie czerwiu   

 

 

 

Jaja czcze 

 

 

 

 

Zamieranie czerwiu 

 

 

 

 

Czerw garbaty 

 

 

 

 

Czerw  uszkodzony 
przez barciaki 

 

 

 

 

 

5)  zaprezentować wyniki. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

foliogramy przedstawiające przebieg rozwoju choroby, 

− 

plansze przedstawiające rozwój choroby, 

− 

film dydaktyczny prezentujący poszczególne jednostki chorobowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17

5.4.  Choroby zakaźne i niezakaźne pszczół dorosłych

 

 
5.4.1.  Ćwiczenia  

 

Ćwiczenie 1 

Analizowanie objawów zatrucia pszczół środkami ochrony roślin i spadzią na podstawie 

okazów martwych pszczół. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel powinien zaprezentować film z zakresu wytruć środkami ochrony roślin. 
Nauczyciel  powinien  zaprezentować  okazy  martwych  pszczół  z  objawami  zatrucia 

ś

rodkami ochrony roślin. 

Nauczyciel  powinien  zaprezentować  okazy  martwych  pszczół  z  objawami  zatrucia 

spadzią. 

Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  objawy 

charakteryzujące zatrucia. 

Ć

wiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych.

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  obejrzeć film z zakresu wytruć środkami ochrony roślin, 
2)  obejrzeć okazy martwych pszczół z objawami zatrucia środkami ochrony roślin, 
3)  obejrzeć okazy martwych pszczół z objawami zatrucia spadzią, 
4)  wpisać do tabeli wynik obserwacji, 

 

Okazy martwych 

pszczół z objawami: 

Objawy 

Rozpoznanie 

Próba nr 1.  

 

 

Próba nr 2. 

 
 

 

 
5)  zaprezentować wyniki. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ć

wiczenia praktyczne.

 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

film, 

− 

okazy martwych pszczół.  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18

Ćwiczenie 2 

Wypełnianie protokółu w sprawie zatrucia i ubytku pszczół  
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

Nauczyciel  powinien  zaprezentować  na  foliogramach,  planszach  charakterystyczne 

objawy zatrucia i ubytku pszczół.  

Nauczyciel powinien zaprezentować na foliogramach i planszach wypełniony protokół. 
Nauczyciel powinien omówić sposób wypełniania protokółu.

 

Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  dokładne 

i czytelne wypełnianie protokołu. 

Ć

wiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć prawidłowo wypełniony protokół, 
2)  zapoznać się z zasadami wypełniania protokołu, 
3)  zapoznać się z zasadami zatrucia i ubytku pszczół,  
4)  wypełnić protokół. 
 
Protokół zatrucia i ubytku pszczół 
[16, s. 112]. 
Sporządzony dnia .............r. w ........................................... w sprawie ustalenia ubytku pszczół 
i wysokości szkód w pasiece.  
Imię i Nazwisko poszkodowanego: .............................................. 
Adres zamieszkania ...................................................................... 
Powiat ................................ województwo ................................... 
komisja powołana przez ............................................................... 
w składzie: 
1.  ................................. 
2.  ................................. 
3.  ................................. 
4.  ................................. 
5.  ................................. 
przy udziale przedstawicieli reprezentujących: 
Poszkodowanego pszczelarza: 
1.  .................................... 
2.  .................................... 
UŜytkownika  plantacji,  na  której  stosowane  były  środki  chemiczne,  stanowiące  źródło 
zatrucia pszczół: 
Imię i Nazwisko uŜytkownika plantacji........................................................................... 
Adres ................................................................................................................................ 
Po dokonaniu oględzin pasieki znajdującej się w (adres stacjonowania pasieki, wymienić 
czyjej, gdzie – w sadzie, na plantacji, na polu, na skraju lasu, itp.). 
...................................................................................................................................................... 
i  szczegółowym  zbadaniu  stanu  rodzin  pszczelich  oraz  plantacji  wskazanej  jako  źródła 
zatrucia pszczół ustaliła: 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19

Stan pasieki i wysokość szkody 
Liczba rodzin pszczelich w pasiece ........... w tym rodzin: 
całkowicie wymarłych ..................... 
częściowo wymarłych ..................... 
Szkody  w  pasiece  spowodowane  ubytkiem  pszczół  obliczone  szacunkowo  jak  w  załączniku 
stanowiącym integralną część niniejszego protokołu wynoszą zł. .............. 
 
Przyczyny ubytku pszczół w pasiece 

W  badanych  rodzinach  pszczelich  nie  stwierdzono  objawów  chorób  mających  wpływ  na 

masowy ubytek* 

stwierdzono objawy choroby*.............................. 
Przyczyną  ubytku  pszczół  mogło  być  w  tych  warunkach  zatrucie  chemicznymi  środkami 
ochrony roślin* – wymieniona wyŜej choroba* (ewentualnie inne przyczyny, wymienić jakie) 
na co wskazują następujące okoliczności: 
1.  Na plantacji................. o obszarze..................... ha (podać nazwę uprawy) znajdującej się 

w  odległości..............  m  w  linii  prostej  od  badanej  pasieki,  były  stosowane  chemiczne 
ś

rodki ochrony roślin szkodliwe dla pszczół. 

2.  Plantacja  była  opylana*  –  opryskiwana*  preparatem  o  nazwie.................  (wymienić 

nazwę preparatu) na niekwitnące* – kwitnące* rośliny............ (wymienić nazwę rośliny) 
na  około  ...............  dni  przed  zakwitnięciem*  –  po  zakwitnięciu*.  Data  pełnego 
zakwitania uprawy......... 

3.  Zabiegi  szkodliwymi  dla  pszczół  chemicznymi  środkami  na  w/w  plantacji  dokonano 

dnia.........  20.....  r.  w  godz.  od......  do.......  przy  pogodzie...  (słonecznej,  pochmurnej, 
mglistej) bezwietrznej* przy...... wietrze* z kierunku........ przy temperaturze........ °C.  

4.  Obok  uprawy,  na  której  stosowano  środki  chemiczne,  znajdują  się* – nie ma* kwitnące 

uprawy............. (wymienić nazwę), chwasty.................. 

5.  Na kwitnącej uprawie* – chwastach* nie* stwierdzono* ślad(ów) środków chemicznych 

szkodliwych dla pszczół........................................... (wymienić nazwę lub podać opisowo) 

6.  W czasie oględzin plantacji odbywały się loty pszczół o sile obloty w ilości............ szt. na 

1  m

2

,  nie  było  lotu  pszczół*,  znajdowały  się  poraŜone  martwe  pszczoły*,  poraŜonych 

martwych pszczół nie stwierdzono.  

7.  Data  pełnego  zakwitania  uprawy*  chwastów*  dających  poŜytek  pszczołom  obok 

plantacji, na której stosowano zabiegi środkami chemicznymi... 20...... r.  

8.  Preparat  był  stosowany  niezgodnie*  zgodnie*  z  klasą  toksyczności  i  okresem 

prewencji.......... 

 
Dane dotyczące sprawcy (ów) zatrucia pszczół 
Opisana wyŜej plantacja, na której stosowano szkodliwe dla pszczół środki chemiczne, naleŜy 
do............................................................................. 
Zabieg wykonał..................................................................................................................... 
(podać imię, nazwisko, adres osoby, nazwę i adres jednostki gospodarki uspołecznionej). 
Odpowiedzialnym za organizację zabiegu i nadzór byli:  
1............................... 
2............................... 
3..............................  
 
Zabezpieczenie dowodów 
Komisja pobrała próbki czerwiu i martwych pszczół: 
zebranych przy ulach........................... oznaczone nr 1 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20

zebranych z dennic.............................. oznaczone nr 2 
zebranych na polu............................... oznaczone nr 3 
a takŜe próbki roślin i ziemi z pola, na którym stosowane były środki chemiczne.  
Komisja  ustaliła,  Ŝe  od  chwili  zauwaŜenia  zamierania  pszczół  do  momentu  pobrania  próbek 
upłynęło................... godzin* – dni* i, Ŝe od czasu stosowania preparatu do chwili pobierania 
próbek pogoda była...................... (wpisać jaka: sucha, słoneczna, silny ulewny deszcz, burza, 
mglisto, podać temperaturę, itp.). 

 

5)  zaprezentować wyniki. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

instrukcja wypełniania protokołu, 

– 

przykładowo wypełnione protokoły. 

 
Ćwiczenie 3 

Rozpoznawanie pasoŜytów pszczół. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

Nauczyciel powinien zaprezentować film z zakresu pasoŜytów czerwiu i pszczół.  
Nauczyciel powinien zaprezentować okazy pasoŜytów pszczół dorosłych.  
Nauczyciel powinien zaprezentować foliogramy pasoŜytów czerwiu.  
Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  cechy 

charakteryzujące pasoŜyty pszczół. 

Ć

wiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć film z zakresu pasoŜytów czerwiu i pszczół dorosłych, 
2)  obejrzeć okazy pasoŜytów pszczół dorosłych,  
3)  obejrzeć foliogramy pasoŜytów czerwiu,  
4)  narysować pasoŜyty czerwiu i pszczół dorosłych, 
5)  uzupełnić tabelę, 

 

Nazwa pasoŜyta  

Rysunek pasoŜyta  

Rozpoznanie 

 

 

 

 

 
 

 

 

6)  zaprezentować wyniki. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ć

wiczenia praktyczne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

film, 

− 

okazy pasoŜytów pszczół dorosłych, 

− 

foliogramy pasoŜytów czerwiu, 

– 

ołówek. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22

5.5.  Szkodniki pszczół i produktów pasiecznych

 

 
5.5.1.  Ćwiczenia  

 
Ćwiczenie 1 

Zwalczanie szkodników pszczół i produktów pszczelich. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

Nauczyciel powinien zaprezentować film przedstawiający szkodniki pszczół i produktów 

pszczelich oraz zabiegi zwalczania. 

Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  dobór 

odpowiednich środków i metod do zwalczania szkodników.  

Ć

wiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych.

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  
 

1)  obejrzeć film przedstawiający szkodniki pszczół i produktów pszczelich oraz zabiegi ich 

zwalczania, 

2)  zapoznać  się  z  objawami  charakteryzującymi  poszczególne  szkodniki  pszczół 

i produktów pszczelich, 

3)  wpisać  do  tabeli  nazwę  szkodnika,  miejsce  działania  i  rozpoznanie  oraz  planowane 

zabiegi zwalczania, 

4)  uzupełnić tabelę, 

 

Nazwa szkodnika 

Miejsce działania 

szkodnika 

Rozpoznanie 

Planowane zabiegi zwalczania 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
5)  zaprezentować wyniki. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

film, 

− 

materiały  reklamowe  dotyczące  chemicznych  środków  do  zwalczania  szkodników  i  ich 
przeznaczenie.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23

Ćwiczenie 2 

Oględziny plastrów zniszczonych przez barciaki – zapobieganie rozwojowi i inwazji. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

Nauczyciel  powinien  zaprezentować  plastry  zniszczone  przez  gąsienice  barciaków, 

preparaty zawierające gąsienice barciaka oraz kolekcję osobników dorosłych barciaka, 

Nauczyciel  powinien  zaprezentować  zapobieganie  oraz  zasady  zachowania  higieny 

pomieszczeń i produktów pszczelich. 

Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na 

zapobieganie  rozwojowi  inwazji  szkodników  oraz  zasady  zachowania  higieny  pomieszczeń 
i przechowywania produktów pszczelich. 

Ć

wiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych.

 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć  film,  foliogramy  i  plansze  przedstawiające  szkodniki  pszczół  i  produktów 

pszczelich oraz zabiegi zwalczania, 

2)  obejrzeć preparaty zawierające gąsienice barciaka, 
3)  narysować gąsienice barciaka, 
4)  obejrzeć preparaty dorosłych barciaków, 
5)  obejrzeć plastry z objawami Ŝerowania larw barciaka, 
6)  uzupełnić tabelę, 

 

Nazwa szkodnika 

Wielkość i barwa 

zapobieganie rozwojowi 

inwazji 

Uwagi 

Larwy barciaka 

 

 

 

Owady dorosłe 

 

 

 

 

6)  zaprezentować wyniki. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

preparaty zawierające gąsienice barciaka, 

− 

preparaty dorosłych barciakow, 

− 

plastry z objawami Ŝerowania larw barciaka, 

− 

film dydaktyczny. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

  

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego  

 
TEST 1 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej

 

„Identyfikowanie i zwalczanie 

chorób pszczół”  

 
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 4, 5, 7, 10, 12,14,15 ,17, 20 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 3, 6, 8, 9, 11, 13, 16, 18, 19 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  
 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,  

− 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu ponadpodstawowego,  

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  7  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi:  1. a, 2. b, 3. d, 4. a, 5. b, 6. a, 7. b, 8. b, 9. c, 10. b, 11. d, 

12. a, 13. b, 14. a, 15.d, 16.c, 17. d, 18. d, 19. a, 20. d.  

 

Plan testu 
  

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

RozróŜniać czynniki chorobotwórcze 

2.  Nazywać rozwój choroby pasoŜytniczej 

3. 

Wskazywać temperaturę przetapiania 
plastrów 

PP 

4. 

Określać przeznaczenie pracowni 
miodowej 

5. 

RozróŜniać podstawowy sprzęt 
pasieczny 

6.  Dobierać skład apteczki pasiecznej  

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25

7.  Określać rodzaje badań 

8.  Sporządzać syrop leczniczy 

PP 

9.  Dobierać środki do odkaŜania 

PP 

10. 

Określać optymalną temperaturę wody 
w poidle dla pszczół 

11.  Opisywać objawy zgnilca złośliwego 

PP 

12. 

Określać miejsce Ŝerowania sporowca 
pszczelego  

13.  Zapobiegać chorobom zaraźliwym 

PP 

14. 

Rozpoznawać pasoŜyta Varroa 
destructor
 

15.  RozróŜniać środki farmakologiczne 

16. 

Charakteryzować czynniki wywołujące 
choroby niezakaźne 

PP 

17. 

Rozpoznawać choroby niezakaźne na 
podstawie opisu 

18. 

Organizować wycinanie plastrów 
trutowych 

PP 

19. 

Charakteryzować objawy choroby 
wirusowej 

PP 

20.  Określać miejsce rozmnaŜania roztocza 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26

Przebieg testowania  

 
Instrukcja dla nauczyciela 

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
3.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
4.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
5.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij wątpliwości. 
6.  Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test. 
 

Instrukcja dla ucznia  

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję.  
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.  
4.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. 
5.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  pytania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawdziwa. 

6.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi  wstawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  błędna  odpowiedz  naleŜy  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zaznaczyć odpowiedz prawidłową. 

7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, odłóŜ rozwiązanie tego zadania 

na później i wróć do niego, kiedy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 

Powodzenia! 

 
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

  

 

 
1.  Czynniki chorobotwórcze dzieli się na następujące grupy 

a)  fizyczne, chemiczne i biologiczne. 
b)  chemiczne, grzyby i wirusy. 
c)  fizyczne, chemiczne i pasoŜyty. 
d)  fizyczne, chemiczne i pokarmowe. 
 

2.  Rozwój choroby pasoŜytniczej określamy 

a)  zarazą. 
b)  inwazją. 
c)  rozwleczeniem. 
d)  zakaŜeniem. 
 

3.  Plastry  pochodzące  z  rodzin  chorych  na  zgnilca  złośliwego  naleŜy  poddać  przetopieniu 

w temperaturze 
a)  93˚C. 
b)  102˚C. 
c)  115˚C. 
d)  121˚C. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27

4.  Miodowa pracownia pasieczna słuŜy do 

a)  przeprowadzenia  miodobrania,  pozyskiwania  innych  produktów  pasiecznych 

i rozlewu miodu. 

b)  przechowywania zapasowych uli, korpusów i ramek. 
c)  przechowywania środków dezynfekcyjnych i leczniczych. 
d)  składowania zapasów paszy dla pszczół. 
 

5.  Do przeprowadzenia przeglądu rodziny pszczelej uŜywamy 

a)  dłuto pasieczne, podkurzacz, odsiewacz do trutni, przegonka. 
b)  kapelusz pszczelarski, dłuto pasieczne, podkurzacz, zmiotka.  
c)  krata odgrodowa, dłuto pasieczne, podkurzacz, dmuchawa. 
d)  podkarmiaczka, zmiotka, dłuto pasieczne, podkurzacz. 
 

6.  W  celu  złagodzenia  skutków  uŜądleń  na  wyposaŜeniu  apteczki  pasiecznej  powinny 

znaleźć się środki 
a)  wapniowe. 
b)  magnezowe. 
c)  potasowe. 
d)  witaminowe. 
 

7.  Ostatecznym potwierdzeniem choroby jest dokonanie badania 

a)  osypu zimowego. 
b)  laboratoryjne. 
c)  morfologiczne.  
d)  anatomiczne. 
 

8.  Sporządzając syrop leczniczy na 1 litr wody przeznacza się 

a)  2 kg cukru. 
b)  1 kg cukru. 
c)  1,5 kg cukru. 
d)  0,5 kg cukru, 

 
9.  Do odkaŜania bieŜącego plastrów stosujemy 

a)  roztwór sody Ŝrącej. 
b)  mleko wapienne. 
c)  kwas octowy. 
d)  alkohol etylowy. 
 

10.   Wiosną woda w poidle dla pszczół powinna mieć temperaturę 

a)  taka samą jak otoczenie. 
b)  wyŜszą niŜ temperatura otoczenia. 
c)  niŜszą niŜ temperatura otoczenia. 
d)  zawsze wyŜszą niŜ temperatura otoczenia o 15˚C. 

 
11.  Charakterystycznym objawem zgnilca złośliwego jest 

a)  utrata owłosienia pszczół. 
b)  zamieranie zarodka w jaju. 
c)  nadbudowywanie komórek roboczych. 
d)  bezkształtna masa czerwiu dająca ciągnąć się w długie nitki. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28

 

12.  Sporowiec pszczeli pasoŜytuje w komórkach nabłonka jelita 

a)  środkowego. 
b)  prostego. 
c)  cienkiego. 
d)  przedniego 
 

13.  W przypadku stwierdzenia zgnilca plastry z czerwiem naleŜy 

a)  przenieść za zatwór. 
b)  usunąć z gniazda. 
c)  przesunąć na skraj gniazda. 
d)  przenieść do miodni. 
 

14.  Samice Varroa destructor pasoŜytujące na pszczołach dorosłych mają barwę 

a)  brązową.  
b)  czarną. 
c)  szarą. 
d)  białą. 
 

15.   Środki farmakologiczne stosowane do zwalczania warozy to 

a)  insektycydy. 
b)  pestycydy. 
c)  fungicydy. 
d)  akarycydy. 
 

16.  Wystąpieniu biegunki niezakaźnej pszczół sprzyja 

a)  obniŜenie temperatury wewnątrz kłębu zimowego do 25˚C. 
b)  podniesienie temperatury w gnieździe wczesną wiosną. 
c)  niepokojenie pszczół podczas zimowli. 
d)  nadmierne spoŜycie pierzgi wiosną. 
 

17.  Długotrwałe 

niedobory 

białkowe 

powiązane 

duŜym 

spoŜyciem 

pokarmu 

węglowodanowego zawierającego duŜo soli mineralnych jest przyczyną wystąpienia 
a)  choroby majowej. 
b)  biegunki niezakaźnej. 
c)  zgnilca europejskiego. 
d)  toksykozy spadziowej. 
 

18.  W celu ograniczenia inwazji warozy wycinamy plastry trutowe co 

a)  5 dni. 
b)  7 dni. 
c)  9 dni. 
d)  10 dni. 
 

19.  Ostry paraliŜ pszczół charakteryzuje się 

a)  drŜeniem skrzydeł. 
b)  utratą orientacji. 
c)  oddawaniem kału w ulu. 
d)  niedorozwojem czułek. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29

 

20.  Świdraczek pszczeli rozmnaŜa się w tchawkach 

a)  I–II pary. 
b)  II–IV pary. 
c)  II–IV pary. 
d)  IV–VI pary. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30

KARTA ODPOWIEDZI

 

 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Identyfikowanie i zwalczanie chorób pszczół 

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.
  

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

Razem:   

 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31

TEST 2 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej

 

„Identyfikowanie i zwalczanie 

chorób pszczół”  

 
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 5, 7, 8, 10, 12, 13, 14, 15, 18, 19 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 3, 4, 6, 9, 11, 16, 17, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  
 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

  

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,  

− 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego,  

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  6  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi:  1. d, 2. c, 3. b, 4. d, 5. c, 6. d, 7. a, 8. d, 9. c, 10. b, 11. c, 

12. c, 13. b, 14. d, 15. b, 16. a, 17. b, 18. d, 19. d, 20. b.

 

 

Plan testu  
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Wymienić cechy pasoŜytów 
zewnętrznych 

2.  Określić cechy chorób zaraźliwych 

3. 

Dobierać sposoby wymiany plastrów 
w rodzinie 

PP 

4.  Zapobiegać chorobom pszczół  

PP 

5. 

Określić skutki intensywnego 
odymiania rodziny pszczelej  

6. 

Scharakteryzować postępowanie 
w przypadku wykrycia choroby 
zwalczanej z urzędu 

PP 

7. 

Określić zasady postępowania 
w pasiece zapowietrzonej 

8.  Zdefiniować rodzaje odkaŜania 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32

9. 

Pobierać próbkę do badań 
laboratoryjnych.  

PP 

10. 

Określić sposób przechowywania 
ś

rodków leczniczych i odkaŜających  

11. 

Rozpoznać objawy szkodników 
produktów pszczelich 

PP 

12.  Rozpoznać choroby pasoŜytnicze 

13.  RozróŜnić choroby zaraźliwe 

14.  Określić cel wiosennej wymiany dennic  

15.  Określić czynnik chorobotwórczy 

16. 

Zapobiegać chorobie niezaraźliwej 
pszczół dorosłych 

PP 

17. 

Określić wielkość okręgu 
zapowietrzonego 

PP 

18.  Rozpoznawać choroby bakteryjne 

19.  Określić miejsce zimowania roztocza 

20. 

Scharakteryzować objawy zgnilca 
złośliwego 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33

Przebieg testowania  

 
Instrukcja dla nauczyciela 

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
3.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
4.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
5.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij wątpliwości. 
6.  Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test. 
 

Instrukcja dla ucznia  

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję.  
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.  
4.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. 
5.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  pytania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawdziwa. 

6.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi  wstawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  błędna  odpowiedz  naleŜy  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zaznaczyć odpowiedz prawidłową. 

7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, odłóŜ rozwiązanie tego zadania 

na później i wróć do niego, kiedy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

  

 

 
1.  PasoŜyty zewnętrzne pszczół cechuje 

a)  dzieworództwo. 
b)  okresowe występowanie w okresie letnim.  
c)  obecność trzech par odnóŜy i jednej pary skrzydeł. 
d)  spłaszczone grzbieto-brzusznie ciało, aparat gębowy typu kłująco-ssącego. 
 

2.  Zdolność  szybkiego  przenoszenia  choroby  z  jednego  osobnika  na  inne  charakteryzuje 

choroby 
a)  niezakaźne. 
b)  zakaźne. 
c)  zaraźliwe. 
d)  niezaraźliwe. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34

3.  Najprostszym sposobem wymiany starych plastrów na nowe jest 

a)  zakup nowych plastrów z innej pasieki. 
b)  poddanie węzy pszczołom we własnej pasiece. 
c)  uŜywanie plastrów odbudowanych na węzie wykonanej z tworzyw sztucznych. 
d)  poddanie plastrów starych ze ściętymi do połowy wysokości komórkami. 
 

4.  Naturalnym sposobem zapobiegania chorobom pszczół jest 

a)  regularna wymiana czerwiu pomiędzy rodzinami. 
b)  utrzymywanie nastroju rojowego. 
c)  wymiana matek co 3–4 lata. 
d)  utrzymywanie silnych rodzin. 
 

5.  Intensywne odymianie rodzin pszczelich podczas przeglądu powoduje 

a)  skrócenie czasu przeglądu do minimum. 
b)  ustanie lotów pszczół. 
c)  rozdraŜnienie i wzrost agresji. 
d)  błądzenie pszczół.  
 

6.  Przed przystąpieniem do przeglądu gniazd w pasiece zapowietrzonej naleŜy 

a)  ustalić rasę pszczół. 
b)  zamknąć wyloty uli. 
c)  ustawić tablicę „ Uwaga zagroŜenie choroby”. 
d)  przeprowadzić wywiad z właścicielem pasieki. 
 

7.  W przypadku stwierdzenia choroby podlegającej obowiązkowi zwalczania naleŜy 

a)  zawiadomić powiatowego lekarza weterynarii. 
b)  natychmiast podać pszczołom antybiotyk. 
c)  zasiarkować i spalić wszystkie rodziny na pasieczysku. 
d)  ogrodzić pasiekę do chwili wygaśnięcia choroby. 

 
8.  Zabieg  odkaŜania  polegający  na  zniszczeniu  wegetatywnych  i  przetrwalnikowych  form 

drobnoustrojów to 
a)  sanityzacja. 
b)  dezynfekcja. 
c)  sterylizacja. 
d)  deratyzacja. 

 
9.  W celu potwierdzenia choroby czerwiu do badań laboratoryjnych przeznacza się wycinek 

a)  wycofanego plastra. 
b)  częściowo odbudowanej węzy. 
c)  plastra z chorobowo zmienionym czerwiem. 
d)  plastra z miodni. 
 

10.  Środki dezynfekujące i lecznicze naleŜy przechowywać 

a)  w czarnych opakowaniach plastikowych. 
b)  w oryginalnych opakowaniach. 
c)  w pudełkach ze środkami o podobnym działaniu. 
d)  w opakowaniach zbiorczych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

35

11.  Do chorób wirusowych pszczół naleŜy 

a)  nosemoza. 
b)  waroza. 
c)  ostry paraliŜ pszczół. 
d)  toksykoza spadziowa. 
 

12.  Silne  osłabienie  pszczół  po  zimowli,  biegunka,  ślady  kału  wewnątrz  ula  i  na  zapasach 

ś

wiadczą o wystąpieniu 

a)  choroby majowej. 
b)  kislicy. 
c)  nosemozy. 
d)  choroby woreczkowej. 
 

13.  Do chorób zakaźnych i zaraźliwych pszczół dorosłych i czerwiu naleŜy 

a)  ameboza. 
b)  waroza. 
c)  grzybica wapienna. 
d)  wirus kaszmirski. 

 
14.  Wiosenna wymiana dennic ma na celu 

a)  kontrolę nastroju rojowego. 
b)  poprawę wentylacji gniazda. 
c)  konserwacje dennic po zimowli. 
d)  usunięcie osypu zimowego. 
 

15.  Zgnilca złosliwego wywołuje 

a)  Paenibacillus larvae.  
b)  Melissococcus pluton.  
c)  Nosema apis. 
d)  Acarapis woodi. 
 

16.  Zapobieganie toksykozie pyłkowej polega na 

a)  zapewnieniu dostępu do wody. 
b)  zapewnieniu odpowiedniej ilości i jakości pierzgi na okres zimowli. 
c)  zasilanie rodzin czerwiem otwartym. 
d)  systematyczne poławianie obnóŜy pyłkowych. 
 

17.  Okręg zapowietrzony to obszar wokół pasieki o promieniu 

a)  1–2 km. 
b)  3–5 km. 
c)  6–8 km. 
d)  9–10 km. 
 

18.  Do chorób pszczół wywoływanych przez bakterie naleŜy 

a)  biegunka. 
b)  choroba roztoczowa. 
c)  choroba woreczkowa. 
d)  posocznica. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

36

19.  Okres zimy samice Varroa destructor spędzają 

a)  w wolnych przestrzeniach ula. 
b)  w pustych komórkach plastra. 
c)  na zapasach pierzgi i miodu. 
d)  pod sternitami pszczół dorosłych. 
 

20.  W przypadku zgnilca złośliwego bezkształtna masa czerwiu 

a)  tworzy białe mumie. 
b)  daje ciągnąc się w długie nitki. 
c)  wydziela zapach gnijących pomarańczy. 
d)  pokryta jest zielonkawą grzybnią.  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

37

KARTA ODPOWIEDZI

 

 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Identyfikowanie i zwalczanie chorób pszczół 

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.
  

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

21   

 

22   

 

23   

 

24   

 

25   

 

26   

 

27   

 

28   

 

29   

 

30   

 

31   

 

32   

 

33   

 

34   

 

35   

 

36   

 

37   

 

38   

 

39   

 

40   

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

38

7. LITERATURA 

 

1.  Banaszak J.: Ekologia pszczół. PWN, Warszawa 1993 
2.  Bornus L (red.): Encyklopedia Pszczelarska. Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 

Warszawa 1989 

3.  Chmielewski W.: Szkodniki pierzgi. Pasieka 3/2003 
4.  Gliński  Z.,  Hartwig  A.,  Chorbiński  P.  (red.):  Patologia  pszczół  w:  Pszczelnictwo, 

Prabucki J. Wydawnictwo Promocyjne. „Albatros”, Szczecin 1998 

5.  Gliński Z., Jarosz J.: Immunologia pszczoły miodnej. Wydawnictwo Akademii Rolniczej, 

Lublin 1995 

6.  Kostecki  R.,  Tomaszewska  B.:  Choroby  i  szkodniki  pszczół.  Państwowe  Wydawnictwo 

Rolnicze i Leśne, Warszawa 1987 

7.  Lipiński  Z.,  Nowa  profilaktyka  zgnilca  amerykańskiego  w  odpowiedzi  na  zagroŜenie 

pozostałościami antybiotyków w produktach pszczelich. Pszczelarstwo 8; 6, 2004 

8.  Lipiński Z.: Nowa metoda zwalczania zgnilca złośliwego. Pszczelarstwo 2; 8–9, 2004 
9.  Muszyńska J.: Pszczoły a monitoring skaŜenia środowiska. ISiK, Puławy 1997 
10.  Pałach S.: Kodeks dobrej praktyki produkcyjnej w pszczelarstwie. PZP, Warszawa 2005 
11.  Pohorecka  K.  (red.).:  Podstawowe  zasady  diagnostyki,  zwalczania  i  profilaktyki  chorób 

czerwia  i  pszczół  Apis  mellifera  L.  W  świetle  dyrektyw  unijnych  i  aktów  prawnych 
obowiązujących w kraju. P I W, Puławy 2005 

12.  Prabucki J. (red): Pszczelnictwo. Albatros, Szczecin 1998  
13.  Praca zbiorowa: Hodowla pszczół. PWRiL, Warszawa 1996  
14.  Skowronek W.: Rasy pszczoły miodnej. ISiK, Puławy 1997 
15.  Skubida P.: Konieczność i potrzeba dezynfekcji w pasiece. Pszczelarstwo 2005 
16.  Tomaszewska B., Chorobiński P.: Choroby owadów uŜytkowych. Axa, Wrocław 2000 
17.  Tomaszewska B.: Higiena w pasiece. PWRiL, Warszawa 1987 
18.  Topolska G., Kasprzak, S.: Czy na pewno w twojej pasiece nie ma choroby woreczkowej 

czerwiu. Pszczelarstwo 2005