background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

             NARODOWEJ

 

 

 

 

Maria Norek 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wytwarzanie 

siarki 

odzyskiwanej 

siarkowodoru 

311[31].Z5.01  

 

 

 

 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2006   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci: 
mgr Urszula Ciosk-Rawluk 

mgr Zbigniew Rawluk 

 

 

Opracowanie redakcyjne: 

mgr inż. Małgorzata Urbanowicz 

 

 

Konsultacja: 

dr inż. Bożena Zając 

 

 

Korekta: 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  311[31].Z5.01 

„Wytwarzanie  siarki  odzyskiwanej  z  siarkowodoru”  zawartej  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu technik technologii chemicznej 311[31]. 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Wprowadzenie 

2. Wymagania wstępne 

3. Cele kształcenia 

4. Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia  

13 

5.1. Odzyskiwanie siarki 

13 

5.1.1. Ćwiczenia 

13 

5.2. Przebieg procesu Clausa 

16 

5.2.1. Ćwiczenia 

16 

5.3. Instalacje dodatkowe współpracujące z instalacją Clausa 

18 

5.3.1. Ćwiczenia         

18 

5.4. Odsiarczanie gazów ziemnych lub rafineryjnych 

20 

5.4.1. Ćwiczenia 

20 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 

22 

7. Literatura 

34 

 

 
 

      

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1. WPROWADZENIE

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  „Wytwarzanie  siarki  odzyskiwanej  

z  siarkowodoru”,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu  zajęć  dydaktycznych  w  szkole 
kształcącej w zawodzie technik technologii chemicznej 311[31]. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

 

tekstu przewodniego, 

 

metody projektów, 

 

ćwiczeń praktycznych. 

 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 
W  celu  sprawdzenia  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel  może  posłużyć  się 
zamieszczonym  w  rozdziale  6  zestawem  zadań  testowych,  zawierającym  różnego  rodzaju 
zadania oraz przeprowadzić test praktyczny wysoko symulowany. 
 

W tym rozdziale podano do testu: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktację zadań, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

 

Test praktyczny wysoko symulowany zawiera: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktację zadań, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę pracy, 

 

kartę oceny. 

 

 

 

 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

311[31].Z5.01 

Wytwarzanie 

siarki 

odzyskiwanej  

z siarkowodoru 

311[31].Z5.05 

Wytwarzanie 

sody 

kalcynowanej 

311[31].Z5.06 

Wytwarzanie 

chloru 

 i wodorotlenku 

sodu metodą 

elektrolizy 

przeponowej 

311[31].Z5.04 

Wytwarzanie 

amoniaku, kwasu 

azotowego (V) 

i nawozów 
azotowych 

311[31].Z5 

Technologia wytwarzania 

półproduktów i produktów 

nieorganicznych 

311[31].Z5.02 

Wytwarzanie 

kwasu 

siarkowego (VI) 

z siarki 

311[31].Z5.03 

Wytwarzanie kwasu 

fosforowego (V)  

oraz nawozów 

fosforowych 

 i wieloskładnikowych 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

    

 

 

 

            

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

  korzystać z różnych źródeł informacji, 

  posługiwać się poprawną nomenklaturą i symboliką chemiczną, 

 

posługiwać  się  podstawowymi  pojęciami  przemiana  fizyczna  i  chemiczna,  efekt 
energetyczny reakcji, kataliza, 

  zapisywać równania reakcji chemicznych, 

  stosować nazwy, symbole  i jednostki miar różnych układów,      

  określać wpływ zmian  temperatury, ciśnienia i stężenia na  szybkość  reakcji  chemicznej  

      i stan równowagi  chemicznej,   

  charakteryzować wpływ  katalizatora na przebieg reakcji chemicznej, 

– 

konstruować schematy ideowe z zastosowaniem typowych oznaczeń, 

– 

stosować technikę komputerową w sporządzaniu schematów ideowych, 

– 

podawać przykłady zastosowań zasad technologicznych i ich interpretację. 

 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3. CELE KSZTAŁCENIA   

 

 

 

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

 

 

uzasadnić  ekologiczną  i  technologiczną  celowość  odzyskiwania  siarki  z  gazów 
rafineryjnych i gazu ziemnego w instalacjach przyzłożowych, 

 

sporządzić schemat ideowy kompleksu odzyskiwania siarki, 

 

określić  osiągany  w  kompleksach  odzyskiwania  siarki  stopień  odsiarczenia  gazów 
ziemnych i rafineryjnych, 

 

określić celowość odgazowywania ciekłej siarki z resztek siarkowodoru, 

 

scharakteryzować  budowę,  zasady  działania  i  obsługi  aparatów  i  urządzeń  stosowanych  
w instalacjach wytwarzania siarki z siarkowodoru, 

 

przewidzieć zagrożenia eksploatacyjne aparatów i urządzeń instalacji Clausa, 

 

scharakteryzować specjalne środki bezpieczeństwa niezbędne w instalacjach pracujących  
z toksycznym siarkowodorem, 

 

określić  powiązania  procesów  technologicznych  wytwarzania  siarki  odzyskiwanej  
z procesami przemysłu organicznego i nieorganicznego, 

 

zinterpretować schemat procesu wytwarzania siarki odzyskiwanej z zastosowaniem zasad 
technologicznych oraz racjonalnego wykorzystania surowców i energii, 

 

ocenić  wpływ  parametrów  procesowych  na  przebieg  procesów  technologicznych 
wytwarzania siarki odzyskiwanej, 

 

zestawić  uproszczone  bilanse  materiałowe  i  energetyczne  procesu  wytwarzania  siarki 
odzyskiwanej, 

 

zastosować  zasady  bhp,  ochrony  ppoż.  oraz  ochrony  środowiska  obowiązujące  
na stanowiskach pracy. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

Osoba prowadząca ……………………………………………….

 

Modułowy program nauczania:      

Technik technologii chemicznej                     311[31]

 

Moduł: 

 

Technologia wytwarzania półproduktów  
i produktów nieorganicznych                                                                                

311[31].Z5

 

Jednostka modułowa: 

 

Wytwarzanie siarki odzyskiwanej 
 z siarkowodoru             

 

311[31].Z5.01

 

Temat: Analiza szkodliwości substancji stosowanych w procesie odzyskiwania siarki. 

 

Cel  ogólny:

 

kształtowanie  umiejętności  dokonywania  analizy  szkodliwych  właściwości  

                       substancji na podstawie Kart charakterystyki substancji  niebezpiecznych.  
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

odszukać  w  aktualnie  obowiązującym  zestawie  Kart  charakterystyki  substancji 
niebezpiecznych, karty dotyczące siarkowodoru, tlenku siarki(IV) i etanoloamin, 

 

wybrać informacje dotyczące właściwości toksycznych i niebezpiecznych siarkowodoru,  
tlenku siarki(IV) i etanoloamin, 

 

wymienić  objawy  zatrucia  siarkowodorem,    tlenkiem  siarki(IV)  i  etanoloaminami, 
udzielić pierwszej pomocy,  

 

podać warunki przechowywania, dystrybucji, transportu etanoloamin i siarkowodoru, 

 

zaproponować  zasady  bhp,  ochrony  ppoż.  oraz  ochrony  środowiska  obowiązujące  
na stanowiskach pracy, gdzie stosowany jest siarkowodór i tlenek siarki(IV),  

 

scharakteryzować specjalne środki bezpieczeństwa niezbędne w instalacjach pracujących 
z toksycznym siarkowodorem. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

metoda tekstu przewodniego. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów:
  

 

indywidualna. 
 

Czas: 45 minut. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

tekst przewodni do wykonania zadania, 

 

Karty charakterystyki substancji niebezpiecznych, 

 

stanowisko 

komputerowe 

dostępem 

do 

Internetu, 

strony, 

np. 

www.wrzesnia.com.pl/instrukcje bhp.html,  www.ciop.pl/html, 

 

Przebieg zajęć: 
 

Zadanie dla ucznia: 

Dokonaj analizy szkodliwości substancji stosowanych w procesie odzyskiwania siarki. 

 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Tekst przewodni do wykonywania zadania 
 

Działania 

Lp. 

Nazwa  

etapu 

nauczyciela 

uczniów 

1. 

Informacje 

 

 

 

  

 

 

 

 

Prezentuje informacje 
zawarte w Kartach 
charakterystyki substancji 
niebezpiecznej i preparatu 
niebezpiecznego, które 
uczeń powinien 
uwzględnić: toksyczność,  
stężenia dopuszczalne, 
drogi wchłaniania, objawy 
i skutki zatrucia, pierwsza 
pomoc, właściwości 
niebezpieczne 
(wybuchowość), znaki 
ostrzegawcze. 

Zapoznają się  
z Kartami charakterystyki dla 
etanoloamin, siarkowodoru  
i ditlenku siarki. 
 

 

 

 

 

Podaje uczniom sposób 
oceny wykonania zadania. 

 

 

2. 

Planowanie 

 
 

Z Kart charakterystyki substancji 
niebezpiecznych dla etanoloamin, 
siarkowodoru i ditlenku siarki, 
wybierają informacje konieczne 
do wykonania zadania, projektują 
tabelę, w której zaprezentują 
zebrane informacje dotyczące 
toksyczności substancji  
i zagrożenia z tego wynikające. 
 

3. 

Ustalenia 

-     Analizuje z uczniami    

           poprawność wyboru    
           informacji i trafność  
           sposobu prezentacji 
           tych informacji. 

Dyskutują nad wyborem  
koniecznych informacji  
do wykonania zadania  
i sposobem prezentowania tych 
informacji. 

  

4. 

Wykonanie 

-     Czuwa nad prawidłowym  

 

   przebiegiem wykonywania  

     zadania.     

 

Wykonują 
zadanie, zapisują potrzebne 
informacje.    

 

5. 

Sprawdzenie  -     Ocenia wykonane zadanie   

       zgodnie z przyjętymi    
       kryteriami. 
-     Wskazuje    
       nieprawidłowości  
       wykonania poszczególnych 
       czynności. 

 

Prezentują wykonane zadanie  
i sformułowane wnioski, 
dokonują samooceny. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Działania 

Lp. 

Nazwa  

etapu 

nauczyciela 

uczniów 

6. 

Analiza 

Zadaje pytania uczniom: 
1. Co sprawiło Ci największą  
   trudność przy   wykonywaniu 
   zadania? 
2. Gdzie tkwi przyczyna    
   wystąpienia tej trudności? 
 

Odpowiadają  na pytania.                                       

 

Kryteria oceny. 

Lp. 

Czynności 

Kryterium oceny 

 Punktacja 

1. 

 

Przygotowanie  

 Poprawne: 
- wybranie informacji 
  i sporządzenie tabeli 
 

  

 
 

2.       Wykonanie zadania 

Poprawne: 
- zapisanie informacji 
   i dokonanie oceny      
   właściwości niebezpiecznych 
   etanoloamin, siarkowodoru 
   i ditlenku  siarki, 
- sformułowanie wniosków  
   dotyczących zagrożeń: 
   na stanowisku pracy,  
   podczas transportu  
   i w procesie produkcyjnym. 

 

 
 
 
 
 
 



3. 

 Zachowanie porządku na stanowisku pracy. 

 

                                                                                        Razem:          13 

 
Punktacja 
    13 – 11 punktów  –  bdb 
    10 – 9   punktów  –   db 
      8 – 7   punktów  –   dst 
            6   punktów  –   dop 
poniżej 6  punktów  –  ndst 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Na  podstawie  poznanych  właściwości  toksycznych  ditlenku  siarki  oceń  wpływ  jego 

emisji na środowisko. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności.

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca ……………………………………………….

 

Modułowy program nauczania:      

Technik technologii chemicznej                     311[31]

 

Moduł: 

 

Technologia wytwarzania półproduktów  
i produktów nieorganicznych                                                                                

311[31].Z5

 

Jednostka modułowa: 

 

Wytwarzanie siarki odzyskiwanej 
 z siarkowodoru             

 

311[31].Z5.01

 

Temat:  Opracowanie  schematu  ideowego  powiązań  procesu  technologicznego   

                      wytwarzania  siarki  odzyskiwanej  z  procesami  przemysłu  organicznego  
                      i nieorganicznego.  

 

Cel  ogólny:  kształtowanie  umiejętności  opracowania  schematu  ideowego  powiązań 
                         procesu  technologicznego  wytwarzania  siarki  odzyskiwanej  z  innymi  
                         procesami przemysłu chemicznego. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

uzasadnić  ekologiczną  i  technologiczną  celowość  odzyskiwania  siarki  z  gazów 
rafineryjnych i gazu ziemnego w instalacjach przyzłożowych, 

 

określić  powiązania  procesów  technologicznych  wytwarzania  siarki  odzyskiwanej  
z procesami przemysłu organicznego i nieorganicznego, 

 

wybrać informacje technologiczne niezbędne do przedstawienia ciągu procesów, 

 

opracować schemat ideowy powiązań procesów technologicznych, 

 

zaprezentować opracowane schematy ideowe. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

metoda projektów. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów:
  

 

grupowa zróżnicowana. 
 

Czas:  45  min  na  wprowadzenie  do  projektu, 45 min  na prezentację projektu. Projekt  będzie   

wykonywany przez uczniów w czasie pozalekcyjnym w ciągu jednego miesiąca. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

literatura z rozdz. 7, 

 

czasopisma specjalistyczne np. „Przemysł Chemiczny”, „Chemik”, 

 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu. 

 
Przebieg zajęć: 

Czynności 

Lp.  Fazy 

przygotowania 
projektu 

                 nauczyciela                               

uczniów 

1.  Wprowadzenie 

do tematu  
i zasugerowanie 

- podaje informacje niezbędne  
  do zapoznania uczniów 
  z problematyką powiązań   

- tworzą zespoły zadaniowe. 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

Czynności 

Lp.  Fazy 

przygotowania 
projektu 

                 nauczyciela                               

uczniów 

problemów  
do rozwiązania. 
 

  instalacji odsiarczania gazów  
  z innymi procesami przemysłu    
  chemicznego,   
- podaje literaturę. 

2.  Sformułowanie 

tematów 
 i ustalenie 
zakresu 
projektów. 

- wyjaśnia zasadę metody  
   projektów, 
- ustala formę projektów, czas 
  prezentacji i  kryteria ocen, 
- ustala terminy konsultacji. 

- wybierają tematy przyszłych  
   projektów, 
- opracowują plan działania. 
 

3.  Realizacja 

projektów. 

- odpowiada na pytania uczniów   
  związane z realizacją projektów, 
- czuwa nad zaplanowanym  
  przebiegiem ich realizacji. 

- studiują literaturę, 
- uczestniczą w konsultacjach, 
- piszą sprawozdanie, 
- opracowują zebrany materiał  
  oraz formę prezentacji. 
 

4.  Prezentacja 

projektów. 

- ustala kolejność prezentacji przez  
  poszczególne zespoły   
  uczniowskie, 
- prowadzi dyskusję po  
  przedstawieniu projektu,  
- ocenia projekty, uwzględniając   
  opinie wypowiedziane podczas   
  dyskusji, 
- dokonuje podsumowania  
   wykonanych zadań, 
- zadaje pracę domową. 
 

- prezentują swoje projekty, 
- po prezentacji odpowiadają na  
  pytania kolegów, 
- pozostali uczniowie  
  sporządzają notatki  
  z ważniejszych treści 
zawartych 
  w projekcie, 
- oceniają projekt kolegów. 
 

 
Czas prezentacji projektów – każda grupa 10 min. 

Forma projektów – plakat, foliogramy, prezentacja komputerowa. 

Kryteria oceny 

– 

sposób  prezentacji:  poprawność  językowa,  technika  prezentacji,  komunikatywność, 
wykorzystanie czasu prezentacji, 

– 

estetyka wykonania projektu, 

– 

stopień uzyskania zamierzonych celów, 

– 

prawidłowość treści, 

– 

pracowitość i zaangażowanie członków grupy. 

 

Tematy projektów: 

1.  Ekologiczna i technologiczna celowość odsiarczania surowców energetycznych. 
2.  Odsiarczanie gazów rafineryjnych. 
3.  Odsiarczanie gazu ziemnego. 
4.  Zastosowanie siarki w produkcji kwasu siarkowego(VI). 
5.  Odsiarczanie gazów poprodukcyjnych w energetyce i hutnictwie. 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

INSTRUKCJA DO WYKONANIA PROJEKTU 

 

Celem 

projektu 

jest 

opracowanie 

schematu 

ideowego 

powiązań 

procesu 

technologicznego    wytwarzania  siarki  odzyskiwanej  z  procesami  przemysłu  organicznego  
 i nieorganicznego 

 

1.  Projekt będziecie realizować w trzy- lub czteroosobowych  grupach w ciągu  miesiąca. 
2.  Podzielcie się na grupy i wybierzcie lidera, który będzie odpowiadał za podział zadań w 

grupie,  czuwał  nad  prawidłowym  przebiegiem  pracy  i  informował  nauczyciela  o  jej 
postępach. 

3.  Wybierzcie jeden z poniższych tematów:

 

 

Ekologiczna i technologiczna celowość odsiarczania surowców energetycznych. 

 

Odsiarczanie gazów rafineryjnych. 

 

Odsiarczanie gazu ziemnego. 

 

Zastosowanie siarki w produkcji kwasu siarkowego(VI). 

 

Odsiarczanie gazów poprodukcyjnych w energetyce i hutnictwie.            

4.  Wszyscy powinniście  uwzględnić następujące informacje: 

 

właściwości  niebezpieczne  substancji  występujących  w  produkcji  i  wynikające 
z nich zagrożenia, 

 

czystość produktów końcowych, 

 

krótką ocenę efektywności ekonomicznej metod, 

 

aktualne wykorzystanie w przemyśle. 

5.  Opracujcie dokładny plan działania. 
6.  Zaplanujcie, w jakiej formie zaprezentujecie zebrany materiał. 
7.  Przedstawcie sprawozdanie z realizacji projektu w terminie określonym w kontrakcie. 

 

Sprawozdanie powinno zawierać: 

 

stronę tytułową (temat i autorzy), 

 

wnioski, 

 

zakres obowiązków i zaangażowanie każdego z członków grupy, 

 

bibliografię, 

 

załączniki. 

 
Każda grupa otrzyma 10 minut na prezentację swojego projektu. 
 

8.  Projekt będzie oceniany wg następujących kryteriów: 

sposób prezentacji: 

 

poprawność językowa, 

 

technika prezentacji, 

 

komunikatywność, 

 

wykorzystanie czasu prezentacji, 

 

estetyka wykonania projektu, 

 

stopień uzyskania zamierzonych celów, 

 

prawidłowość treści, 

 

pracowitość i zaangażowanie członków grupy. 

 
9.  Ostateczna ocena uwzględniać będzie opinie uczniów podczas dyskusji nad projektem. 
 
Życzę ciekawych rozwiązań, dobrej współpracy w grupie i jak najlepszych ocen. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

5. ĆWICZENIA 

 
5.1. Odzyskiwanie siarki 
 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wyszukaj  i  przeanalizuj  dane  statystyczne  o  aktualnej  wielkości  światowej  produkcji 

siarki odzyskiwanej. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wyszukać  dane  statystyczne  o  wielkości  światowej  produkcji  siarki  odzyskiwanej  

w okresie dziesięciu ostatnich lat, 

2)  wyszukać  dane  statystyczne  o  wielkości  produkcji  siarki  odzyskiwanej  w  Polsce  

w okresie dziesięciu ostatnich lat, 

3)  wyszukać  informacje  o  największych  światowych  producentach  siarki  odzyskiwanej, 

wielkości produkcji największych instalacji odzysku siarki, 

4)  ustalić, gdzie w Polsce odzyskuje się siarkę z gazów zawierających siarkowodór, 
5)  ustalić wielkość produkcji siarki odzyskiwanej w przykładowej polskiej instalacji Clausa, 
6)  zaprezentować zebrane informacje, 
7)  ocenić wykonanie ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

metoda tekstu przewodniego. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

tekst przewodni do wykonania zadania, 

 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu, 

 

roczniki statystyczne, 

 

mapa gospodarcza świata, 

 

mapa gospodarcza Polski, 

 

czasopisma  specjalistyczne:  „Przemysł  Chemiczny”,  „Chemik”,  „Gospodarka  Paliwami  
i Energią”, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Dokonaj analizy szkodliwości substancji stosowanych w procesie odzyskiwania siarki. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

Przygotować Karty charakterystyki substancji niebezpiecznej i preparatu niebezpiecznego dla 
siarkowodoru i tlenku siarki(IV). 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  aktualnie  obowiązującym  zestawie  Kart  charakterystyki  substancji 

niebezpiecznych, karty dotyczące siarkowodoru i tlenku siarki(IV), 

2)   wybrać informacje dotyczące właściwości toksycznych i niebezpiecznych siarkowodoru  

i tlenku siarki(IV),  

3)  wybrać  informacje  o  warunkach  przechowywania,  dystrybucji,  transportu  siarkowodoru  

i tlenku siarki(IV), 

4)  ustalić  zasady  bhp,  ochrony  ppoż.  oraz  ochrony  środowiska,  obowiązujące  

na stanowiskach pracy, gdzie stosowany jest siarkowodór i tlenek siarki(IV), 

5)  wybrać  informacje  o  objawach  zatrucia    i  sposobach  udzielania  pierwszej  pomocy 

osobom zatrutym siarkowodorem i tlenkiem siarki(IV), 

6)  zaprezentować efekty swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

tekst przewodni do wykonania zadania, 

 

materiał dla ucznia, punkt 4.1.1 (Poradnik dla ucznia), 

 

zestaw  Kart  charakterystyki  substancji  niebezpiecznych  lub  stanowisko  komputerowe  
z dostępem do Internetu,  

 

strony internetowe, np. www.wrzesnia.com.pl/instrukcje bhp.html, www.ciop.pl/html, 

 

literatura z rozdziału 7 i aktualizacje.   

 
Ćwiczenie 3 

Dokonaj  analizy  uproszczonego  schematu  technologicznego  instalacji  absorpcyjnego 

odsiarczania MEA. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Przygotować  schemat  technologiczny  instalacji  absorpcyjnego  odsiarczania  gazów 
monoetanoloaminą.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapisać  równanie  reakcji  zachodzącej  pomiędzy  MEA  a  siarkowodorem  podczas 

absorpcji, 

2)  podać  wpływ  temperatury  na  przebieg  absorpcji  siarkowodoru  w  roztworze 

monoetanoloaminy, 

3)  wymienić  poszczególne  aparaty  w  instalacji  absorpcyjnego  odsiarczania  gazów 

monoetanoloaminą, 

4)  wymienić parametry procesu absorpcji i desorpcji, 
5)  ocenić wpływ parametrów na przebieg procesu technologicznego, 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

6)  scharakteryzować działanie absorbera i desorbera, 
7)  podać skład gazu odbieranego ze szczytu desorbera, 
8)  wymienić wady procesów etanoloaminowych, 
9)  podać  przykłady  zastosowania  zasad  technologicznych  w  procesie  absorpcyjnego 

odsiarczania gazów. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego. 

 

Środki dydaktyczne: 

  tekst przewodni do wykonania zadania,  

  uproszczony  schemat  technologiczny  instalacji  absorpcyjnego  odsiarczania  gazów 

monoetanoloaminą, 

  materiał z punktu 4.1.1 (Poradnik dla ucznia), 

  literatura z rozdziału 7. 

 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

5.2. Przebieg procesu Clausa 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dokonaj analizy uproszczonego schematu technologicznego instalacji Clausa. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Przygotować uproszczony schemat technologiczny instalacji Clausa. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  podać równania reakcji zachodzących w procesie odzyskiwania siarki z gazów bogatych 

w siarkowodór, 

2)  wskazać  podstawowe  aparaty  i  urządzenia  w  instalacji  Clausa:  kocioł,  reaktory, 

wymienniki i skraplacze, 

3)  przeanalizować  budowę  i  działanie  podstawowych  aparatów:  kotła  i  jego  palników, 

reaktorów (pieców) z uwzględnieniem rodzaju katalizatora i temperatury, 

4)  podać skład gazu kierowanego do instalacji Clausa, 
5)  ocenić  wpływ  parametrów  na  przebieg  procesu  technologicznego  wytwarzania  siarki 

odzyskiwanej w instalacji Clausa, 

6)  określić produkty procesu Clausa, 
7)  przeanalizować przebieg wytwarzania pary niskociśnieniowej w instalacji Clausa, 
8)  określić celowość odgazowywania ciekłej siarki z resztkami siarkowodoru, 
9)  podać, z jakimi innymi instalacjami współpracuje instalacja Clausa, 
10)  wskazać 

przykłady 

zastosowania 

zasad 

technologicznych 

oraz 

racjonalnego 

wykorzystania surowców i energii w instalacji Clausa, 

11)  zaprezentować wyniki swej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

metoda projektów. 

 

Środki dydaktyczne: 

  uproszczony schemat technologiczny instalacji Clausa, 

  materiał z punktu 4.2.1 (Poradnik dla ucznia), 

  literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Dokonaj obserwacji procesu technologicznego w instalacji przemysłowej Clausa. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i  techniki  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  zasadami  bhp  podczas  wycieczki  do  zakładu 
przemysłowego. 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć  przebieg  procesu  odsiarczania  gazów  rafineryjnych,  wytwarzania  siarki 

odzyskiwanej w zakładzie przemysłowym, 

2)  poznać konstrukcję i materiały aparatów i urządzeń w ciągu technologicznym, 
3)  poznać sposoby kontroli i sterowania procesem odsiarczania gazów, 
4)  poznać przykłady procedur zachowania bezpieczeństwa eksploatacji instalacji 

odsiarczania gazów, 

5)  poznać zasady bhp i ochrony ppoż. oraz ochrony środowiska obowiązujące  

na stanowiskach pracy, 

6)  sporządzić sprawozdanie zawierające powyższe informacje. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

wycieczka dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zwiedzanie  zakładu  odsiarczania  gazów  z  przewodnikiem  –  upoważnionym 
pracownikiem oddziału, 

 

materiał nauczania danej jednostki modułowej Z5.01, 

 

instrukcje ruchowe, 

 

fragmenty instrukcji bhp, 

 

fragmenty  procedur  zapewnienia  bezpieczeństwa  eksploatacji  instalacji  odsiarczania 
gazów. 

 
Ćwiczenie 3 

Zidentyfikuj na fotografii (fot. 1) części palnika kotła Clausa. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Przygotować fotografie przekroju kotła Clausa. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  podać rolę palników kotła Clausa we właściwym przebiegu procesu, 
2)  wskazać część kotła ,w której zamontowane są palniki, 
3)  zidentyfikować na fotografii części palnika, przewody doprowadzające, 
4)  scharakteryzować konstrukcję, 
5)  zaprezentować ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

tekstu przewodniego. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

tekst przewodni do wykonania zadania, 

 

fotografie przekroju kotła Clausa z uwidocznionym palnikiem, 

 

materiał z punktu 4.2.1 (Poradnik dla ucznia), 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

5.3. Instalacje dodatkowe, współpracujące z instalacją Clausa 

 
5.3.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zidentyfikuj aparaty i urządzenia na fotografiach instalacji Clausa i Sulfreen. 
 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Przygotować fotografie oraz schematy ideowe i technologiczne instalacji Clausa i Sulfreen. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wskazać na fotografiach charakterystyczne aparaty,  
2)  ustalić ich rolę w instalacji, 
3)  odnaleźć powiązania widocznych aparatów między sobą, 
4)  ustalić rozmieszczenie fragmentów instalacji Clausa i Sulfreen, 
5)  podsumować ich rolę i znaczenie, 
6)  zaprezentować efekty swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

tekst przewodni do wykonania zadania, 

 

fotografie instalacji Clausa i Sulfreen, 

 

schematy ideowe i technologiczne instalacji Clausa i Sulfreen, 

 

materiał p.4.2.1, 4.3.1 (Poradnik dla ucznia), 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Sporządź bilanse materiałowe i energetyczne procesu odzyskiwania siarki. 

 
       Zadania do rozwiązania: 

 

Kombinat  Płocki  przerabia  ok.  12  mln  t  ropy  na  rok.  Przyjmując,  że  zawartość  siarki  
w ropie wynosi 1,5%, oblicz, ile siarki rocznie można by otrzymać, gdyby możliwe było 
jej  całkowite  usunięcie  z  ciekłych  i  gazowych  produktów  płockiej  rafinerii.  Ile  kwasu 
siarkowego(VI) można by wyprodukować z tej ilości siarki? 

 

 

Ropa  romaszkińska  zawiera  1,6%  siarki,  z  której  99%  wydziela  się  ostatecznie  
w instalacji Clausa. Oblicz, ile oleum 20% można teoretycznie otrzymać z siarki zawartej 
w 1 mln t ropy. 

 

 

Do instalacji  Clausa  wprowadza się gaz zawierający 80% H

2

S  i 20%  CO

2

. Z tego 70% 

spala  się  do  wolnej  siarki,  10%  do  SO

2

,  a  20%  pozostaje  jako  siarkowodór.  Oblicz,  

ile m

3

 powietrza należy doprowadzić do palnika kotła Clausa, aby zapewnić odpowiednią 

ilość tlenu. 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

 

W  wyniku  spalenia  1  kg  siarki  w  instalacji  Clausa  otrzymuje  się  2,17  kg  pary  wodnej  
o temperaturze  177

°

C.  Oblicz,  ile węgla rocznie  zaoszczędzają  zakłady  petrochemiczne 

przerabiające  15  mln  t  ropy  rocznie  o  zawartości  1,5%  S,  jeżeli  do  wytworzenia  10  kg 
pary o tej samej temperaturze należy spalić 1 kg węgla kamiennego. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  uważnie przeczytać treść zadania, 
2)  zapisać odpowiednie równania reakcji, 
3)  wykonać stosowne obliczenia, 

4)  zaprezentować efekty swojej pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

tekstu przewodniego. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

tekst przewodni do wykonania zadania, 

 

układ okresowy pierwiastków chemicznych, 

 

kalkulator, 

 

materiał p.4.1.1, 4.3.1 (Poradnik dla ucznia). 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

5.4. Odsiarczanie gazów ziemnych lub rafineryjnych 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dokonaj analizy bezpieczeństwa eksploatacji instalacji Clausa. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien 

1)  wybrać  odpowiednie  fragmenty  procedur  zachowania  bezpieczeństwa  eksploatacji 

instalacji, przygotowane przez prowadzącego zajęcia lub odnaleźć w Internecie instrukcje 
i procedury dotyczące instalacji odsiarczania gazów, 

2)  ustalić  warunki  techniczne  zachowania  bezpieczeństwa  eksploatacji  instalacji 

odzyskiwania siarki, 

3)  zaproponować  zasady  bhp,  ochrony  ppoż.  oraz  ochrony  środowiska  obowiązujące  

na stanowiskach pracy.

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

metoda tekstu przewodniego. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

tekst przewodni do wykonania zadania, 

 

instrukcje, procedury bezpieczeństwa eksploatacji – fragmenty lub stanowisko 
komputerowe z dostępem do Internetu, 

 

materiał z punktu 4.1.1, 4.4.1 (Poradnik dla ucznia), 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Opracuj  schemat  ideowy  powiązań  procesu  technologicznego  wytwarzania  siarki 

odzyskiwanej z procesami przemysłu organicznego i nieorganicznego. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  uzasadnić  ekologiczną  i  technologiczną  celowość  odzyskiwania  siarki  z  gazów 

rafineryjnych i gazu ziemnego w instalacjach przyzłożowych, 

2)  określić  powiązania  procesów  technologicznych  wytwarzania  siarki  odzyskiwanej 

z procesami przemysłu organicznego i nieorganicznego: 

 

odsiarczanie gazów rafineryjnych, 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

 

odsiarczanie gazu ziemnego, 

 

zastosowanie siarki w produkcji kwasu siarkowego(VI), 

3)  sporządzić schemat ideowy powiązań procesów technologicznych. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda projektów. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

materiał z rozdziału 4 (Poradnik dla ucznia), 

 

Internet, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
 

 
 

 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  do  jednostki  modułowej  „Wytwarzanie  siarki  odzyskiwanej  
z siarkowodoru” 

Test składa się z  20  zadań, z których: 

  zadania 1, 2, 3, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 16, 17  są z poziomu podstawowego, 

  zadania 4, 13, 14, 15, 18, 19, 20  są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące oceny szkolne: 
-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  17  zadań,  w  tym  co  najmniej  6  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. c, 3. b, 4. c, 5. b, 6. a, 7. b, 8. a, 9. a, 10. c, 11. c,  
12. d, 13. b, 14. d, 15. b, 16. c, 17. c, 18. a, 19. b, 20. a   

 

 

 

 

Plan testu    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Podać skrót nazwy substancji 
stosowanej w absorpcji mokrej 
siarkowodoru 

Podać zawartość H

2

S w gazie 

odbieranym z desorbera 

Wskazać zakres stężeń siarkowodoru 
do stosowania absorpcyjnych metod 
odsiarczania mokrego 

Wskazać gazy będące przyczyną strat 
absorbenta w metodzie mokrej 
odsiarczania 

PP 

Podać temperaturę w kolumnie 
absorbera w metodzie mokrej 
odsiarczania gazów 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Podać ciśnienie w kolumnie 
desorpcyjnej w mokrym odsiarczaniu 
gazów 

Podać udział siarki odzyskiwanej  
w ogólnej produkcji siarki 

Wskazać kierunki wykorzystania siarki 

Wskazać zawartość H

2

S w gazach 

opuszczających instalację Clausa 

10  Podać temperaturę w reaktorze Clausa 

11 

Podać dopuszczalne stężenie H

2

S  

w powietrzu 

12  Podać katalizator w reaktorze Clausa 

13 

Wskazać gaz rozpuszczony w ciekłej 
siarce odzyskiwanej w procesie Clausa 

PP 

14 

Wskazać sposób rozmieszczenia 
katalizatora w reaktorze Clausa 

PP 

15  Podać inną nazwę pieca Clausa 

PP 

16 

Podać efektywność odsiarczania gazów 
w kompleksie Claus-Sulfreen 

17 

Podać stopień odsiarczania gazów 
resztkowych z procesu Clausa 
w najnowszych technologiach 

18 

Podać temperaturę w reaktorze procesu 
Sulfreen 

PP 

19 

Podać sposób odbioru siarki z reaktora 
Sulfreen 

PP 

20 

Wskazać gaz, którym przedmuchuje się 
instalację Clausa przed remontem 

PP 

 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

Przebieg testowania 
  

INSTRUKCJA DLA NAUCZYCIELA 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i karty odpowiedzi, podaj  czas  przeznaczony  

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

INSTRUKCJA DLA UCZNIA 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  technologii  wytwarzania  siarki  odzyskiwanej  

z  siarkowodoru.  Są  to  zadania  wielokrotnego  wyboru  i  tylko  jedna  odpowiedź  jest 
prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi.  Prawidłową  odpowiedź 

zaznacz  X  (w  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie  na  później  i  wróć  do  niego,  gdy  zostanie  Ci  wolny  czas.  Trudności  mogą 
przysporzyć  Ci  zadania:  4,  13,  19,  20,  gdyż  są  one  na  poziomie  trudniejszym  niż 
pozostałe. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 60 min. 
 
 

 

 

 

 

 

 

Powodzenia 

Materiały dla ucznia:

 

-

  instrukcja, 

-

  zestaw zadań testowych, 

-

  karta odpowiedzi. 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 

 

1.  W absorpcyjnym, mokrym oczyszczaniu gazów z siarkowodoru stosuje się: 

a)  MEA 
b)  EDTA 
c)  WEA 
d)  AMD 
 

2.  Gaz  odbierany  ze  szczytu  desorbera  w  instalacji  absorpcyjnego  oczyszczania  gazów 

zawiera siarkowodoru: 

a)  do 25% 
b)  30 – 50% 
c)  50 – 80% 
d)   ok. 90% 
 

3.  Metody mokre absorpcyjne stosuje się, gdy stężenie siarkowodoru w gazie wynosi: 

a)  do 15  g/m

3

 

b)  20 – 40 g/m

3

 

c)  50 – 70 g/m

3

 

d)  80 – 90 g/m

3

 

 

4.  Wadą  procesów  mokrego  odsiarczania  są  straty  absorbentów,  spowodowane  obecnością  

w oczyszczanych gazach: 

a)  N

2

 

b)  CH

4

 

c)  COS 
d)  Olefin 
 

5.  Temperatura w kolumnie absorbera w instalacji odsiarczania metodą mokrą wynosi: 

a)  10 – 20

°

b)  30 – 40

°

c)  50 – 80

°

d)  90 – 110

°

 

6.  Ciśnienie  w  kolumnie  desorpcyjnej  w  instalacji  absorpcyjnego,  mokrego  odsiarczania 

gazów wynosi: 

a)  0,2 MPa 
b)  0,6 MPa 
c)  1,0 MPa 
d)  3,0 Mpa 
 

7.  Udział siarki odzyskiwanej w ogólnej produkcji siarki (koniec XX w.) wynosi: 

a)  10% 
b)  25% 
c)  55% 
d)  75% 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

 

8.  Siarka odzyskiwana jest głównie wykorzystywana w: 

a)   produkcji kwasu siarkowego(VI) 
b)   produkcji barwników 
c)  przemyśle gumowym 
d)  garbarstwie 

 
9.  Gazy opuszczające instalację Clausa zawierają: 

a)  do 1% H

2

b)  do 3% H

2

c)  do 5% H

2

d)  do 7% H

2

 

10. Temperatura w reaktorze Clausa wynosi: 

a)  100 – 250

°

b)  200 – 250

°

c)  300 – 350

°

d)  500 – 550

°

 

11. Dopuszczalne stężenie H

2

S w powietrzu wynosi: 

a)   0,10 mg/m

b)   0,05 mg/m

3

 

c)   0,01 mg/m

e)  0,002 mg/m

3

 

 

12.  Katalizator w procesie Clausa to: 

a)  tlenki miedzi 
b)  tlenki żelaza 
c)  tlenek glinu 
d)  tlenki glinu i żelaza 
 

13.  W siarce odzyskiwanej w procesie Clausa w postaci ciekłej, rozpuszczonym gazem, który 

należy „odgazować”, jest: 
a)  O

2

 

b)  H

2

c)  SO

2

 

d)  para wodna 
 

14.  Katalizator w reaktorze Clausa znajduje się: 

a)  w rurkach 
b)  na półkach 
c)  w warstwie fluidalnej 
d)  na wypełnieniu szamotowym 
 

15.  Piecem Clausa nazywany jest inaczej: 

a)  kocioł Clausa 
b)  reaktor z masą kontaktową 
c)  piec dopalający za reaktorem 
d)  część kotła, w której następuje spalanie H

2

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

 

16.  Efektywność całkowitego odsiarczenia gazów w kompleksie Claus-Sulfreen wynosi: 

a)  95,5% 
b)  98,0% 
c)  99,5% 
d)  99,9% 
 

17.  Uzyskiwany stopień odsiarczenia gazów w najnowszych technologiach oczyszczania 

gazów z procesu Clausa wynosi: 
a)  99,5% 
b)  99,7% 
c)  99,9% 
d)  100,0% 

 
18.  W procesie Sulfreen, gdzie przebiega uzupełniająco reakcja Clausa, utrzymuje się 

temperaturę: 
a)  130 – 150

°

b)  170 – 200

°

c)  250 – 275

°

d)  300 – 350

°

 

19.  Odzyskiwana siarka z procesu Sulfreen znajduje się: 

a)  w gazie poreakcyjnym 
b)  zaadsorbowana na katalizatorze 
c)  wykroplona w dolnej części aparatu 
d)  wykroplona w górnej części aparatu 
 

20.  Przed remontem instalacji Clausa, aparaty i rurociągi są w celu zachowania 

bezpieczeństwa dokładnie przedmuchiwane: 
a)  azotem 
b)  tlenem 
c)  powietrzem 
d)  dwutlenkiem węgla 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Wytwarzanie siarki odzyskiwanej z siarkowodoru 

 

 

Zakreśl  poprawną  odpowiedź,  wpisz  brakujące  części  zadania  lub  wykonaj  rysunek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

15. 

 

16. 

 

17. 

 

18. 

 

19. 

 

20. 

 

Razem:   

 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

Test 

praktyczny 

wysoko 

symulowany 

do 

jednostki 

modułowej 

„Wytwarzanie siarki odzyskiwanej z siarkowodoru” 

                                                                   

Zadanie dla ucznia: 
Przedstaw znaczenie procesu wytwarzania siarki  odzyskiwanej. 

 
Plan testu    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lp. 

Nazwa czynności 

Liczba punktów 

możliwych do 

uzyskania 

 

1. 

 

Podanie trzech największych producentów siarki 
odzyskiwanej na świecie. 

 

2. 

 
 

Podanie  dwóch  zakładów  w  Polsce  odzyskujących    siarkę 
 w procesie Clausa z gazów zawierających siarkowodór. 
 

 
 
 

3. 

 
 
 
 
 
 
 

Obliczenie ilości stęż. H

2

SO

4

 (96%) wytworzonego z siarki 

odzyskanej. 

  obliczenie ilości siarki w ropie naftowej, 

  obliczenie ilości siarki  odzyskiwanej, 

  obliczenie ilości 100% H

2

SO

4

  obliczenie ilości 96% H

2

SO

4

  stosowanie odpowiednich jednostek. 

 

 
 
 
 
 
 
 

4. 

 
 
 
 
 
 

Zaprojektowanie schematu ideowego współpracy

 

instalacji 

hydroodsiarczania

 

 w rafinerii z instalacją Clausa. 

stosowanie typowych oznaczeń (1 pkt) 
podanie procesów absorpcyjnego odsiarczania (1 pkt) 
podanie procesu Clausa (1 pkt) 
podanie właściwej kolejności procesów (1 pkt) 
podanie surowców i produktów (1 pkt) 
 

 
 
 
 
 
 

5. 

 

Podanie i interpretacja jednego przykładu zastosowania zasad  
technologicznych w procesie odsiarczania gazów 

 

                                                                                          Razem:                  17 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące oceny szkolne: 
 
17 – 15 – bardzo dobry 
14 – 12 – dobry 
11 –   9 – dostateczny 
  8 –   7 – dopuszczający 
  
 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Przed rozpoczęciem wykonywania zadania przez uczniów należy: 

 

zapewnić warunki do samodzielnej pracy, 

 

rozdać karty pracy oraz instrukcje dla ucznia, 

 

odczytać uczniom przeznaczoną dla nich instrukcję oraz udzielić odpowiedzi na 
pytania. 

2.  Podczas wykonywania zadania powinny być spełnione następujące warunki: 

 

czas trwania testu 45 minut, 

 

praca samodzielna, indywidualne stanowiska pracy, 

 

maksymalna liczba uczniów w grupie – 16 osób, 

 

wykonane zadanie uczeń opisuje w karcie pracy, 

 

nauczyciel pełni rolę obserwatora, 

 

kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu nauczyciel przypomina uczniom  
o zbliżającym się czasie zakończenia zadania, 

 

po wykonaniu zadania uczeń oddaje kartę pracy nauczycielowi. 

3.  Po wykonania zadania nauczyciel: 

 

wpisuje do karty oceny wyniki przeprowadzonego testowania, 

 

przeprowadza analizę wyniku sprawdzianu, 

 

opracowuje wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie 
niepowodzeń dydaktycznych. 

 
Uczeń może otrzymać maksymalnie 17 punktów. 
 

Instrukcja dla ucznia 

Aby wykonać zadanie, powinieneś w karcie pracy: 

1.  Podać trzech największych producentów siarki odzyskiwanej na świecie. 
2.  Podać  dwa  zakłady  w  Polsce  odzyskujące    siarkę  w  procesie  Clausa  z  gazów 

zawierających siarkowodór.  

3.  Obliczyć ilość stęż. H

2

SO

4

 (96%) wytworzonego z siarki odzyskanej: 

-

  obliczyć ilość siarki w ropie naftowej, 

-

  obliczyć ilość siarki  odzyskiwanej, 

-

  obliczyć ilość 100% H

2

SO

4

-

  obliczyć ilość 96% H

2

SO

4

-

  stosować odpowiednie  jednostki. 

4.  Zaprojektować  schemat    ideowy  współpracy

 

instalacji  hydroodsiarczania

 

  w  rafinerii  

z instalacją Clausa. 

-

  stosować typowe oznaczenia, 

-

  podać odpowiednie procesy we właściwej kolejności, 

-

  podać surowce i produkty. 

5.  Podać  i  zinterpretować  jeden  przykład zastosowania  zasad technologicznych  w  procesie 

odsiarczania gazów. 

 
 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31 

KARTA PRACY 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Test 

praktyczny 

wysoko 

symulowany 

do 

jednostki 

modułowej 

„Wytwarzanie siarki odzyskiwanej z siarkowodoru” 
 
                                                               

 
Zadanie dla ucznia: 
Przedstaw znaczenie procesu wytwarzania siarki  odzyskiwanej. 
Rozwiązanie zadania powinno obejmować podane poniżej elementy. 

 

1. Najwięksi producenci siarki odzyskiwanej na świecie (zaznacz na mapce trzy przykłady).    
                                                                                                                                           (3 pkt.) 

                           

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.  Zakłady  w  Polsce  odzyskujące    siarkę  z  gazów  zawierających  siarkowodór  
     produkcji instalacji Clausa (dwa przykłady).                                                               (2 pkt.)  

                                                                                         

 
 

 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32 

3.  Obliczenie ilości stęż. H

2

SO

4

 (96%) wytworzonego z siarki odzyskanej.                   (5 pkt.) 

Kombinat  przerabia  ok.  15  mln  t  ropy  na  rok.  Przyjmując,  że  zawartość  siarki  
w ropie wynosi 1,6%, oblicz,  ile siarki rocznie  można by otrzymać, gdyby możliwe  było  jej 
usunięcie  z  ciekłych  i  gazowych  produktów  rafinerii  z  wydajnością  99%.  Ile  kwasu 
siarkowego(VI) o stężeniu 96%  można by wyprodukować z tej ilości siarki? 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4. Schemat ideowy

 

współpracy

 

instalacji hydroodsiarczania

 

 w rafinerii z instalacją Clausa. 

                                                                                                                                           (5 pkt.) 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5. Przykład i interpretacja zastosowania zasad technologicznych w procesie odsiarczania   
    gazów.                                                                                                                           (2 pkt.)  

 

 

 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33 

KARTA OCENY 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Test 

praktyczny 

wysoko 

symulowany 

do 

jednostki 

modułowej 

„Wytwarzanie siarki odzyskiwanej z siarkowodoru” 

 
Zadanie: 
Przedstaw znaczenie procesu wytwarzania siarki  odzyskiwanej. 
 

Lp. 

Nazwa czynności 

Liczba punktów 

możliwych do 

uzyskania 

 

1. 

 

Podanie trzech największych producentów siarki 
odzyskiwanej na świecie. 

 
 

2. 

 
 

Podanie  dwóch  zakładów  w  Polsce  odzyskujących    siarkę 
w procesie Clausa z gazów zawierających siarkowodór. 
 

 
 
 
 

3. 

 
 
 
 
 
 
 

Obliczenie ilości stęż. H

2

SO

4

 (96%) wytworzonego z siarki 

odzyskanej. 

  obliczenie ilości siarki w ropie naftowej, 

  obliczenie ilości siarki  odzyskiwanej, 

  obliczenie ilości 100% H

2

SO

4

  obliczenie ilości 96% H

2

SO

4

  stosowanie odpowiednich jednostek. 

 

 

 
 
 
 
 
 
 

4. 

 
 
 
 
 
 

Zaprojektowanie schematu ideowego współpracy

 

instalacji 

hydroodsiarczania

 

 w rafinerii z instalacją Clausa. 

stosowanie typowych oznaczeń (1 pkt) 
podanie procesów absorpcyjnego odsiarczania (1 pkt) 
podanie procesu Clausa (1 pkt) 
podanie właściwej kolejności procesów (1 pkt) 
podanie surowców i produktów (1 pkt) 
 

 
 
 
 
 
 
 

5. 

 

Podanie i interpretacja jednego przykładu zastosowania zasad  
technologicznych w procesie odsiarczania gazów 

 
 

                                                                                          Razem:                   

 
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące oceny szkolne: 
 
17 – 15 – bardzo dobry 
14 – 12 – dobry 
11 –   9 – dostateczny 
  8 –   7 – dopuszczający 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34 

7. LITERATURA

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 
1. 

Gayer R., Matysikowa Z.: Zbiór zadań z technologii chemicznej. WSiP, Warszawa 1981 

2. 

Grzywa  E.,  Molenda  J.:  Technologia  podstawowych  syntez  organicznych.  Tom  1.  

 WNT, Warszawa 2000 

3. 

Molenda J.: Technologia chemiczna. WSiP, Warszawa 1996 

4.  Praca zbiorowa pod redakcją Seńczuka W.: Toksykologia. PZWL, Warszawa 1999 
5. 

Ryng  M.:  Bezpieczeństwo  techniczne  w  przemyśle  chemicznym.  Poradnik.  WNT,   

 Warszawa 1994