background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 
 
 
 
 
 
Mariusz Winiarski 

 
 
 
 
 
 
 

Prowadzenie dokumentacji finansowej związanej 
z produkcją filmową 313[07].Z2.03 

 

 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1

 

Recenzenci: 
mgr Radosław Kacperczyk 
mgr Dariusz Janik 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Mariusz Winiarski 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inŜ. Jacek Szydłowski 
 
 
 

 

 
 
 

 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  313[07].Z2.03 
Prowadzenie  dokumentacji  finansowej  związanej  z  produkcją  filmową,  zawartego 
w modułowym  programie  nauczania  dla  zawodu  technik  organizacji  produkcji  filmowej 
i telewizyjnej.  

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI 

 
1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne 

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5.

 

Ćwiczenia 

10 

5.1.

 

Wybrane  sposoby  finansowania  polskiej  produkcji  filmowej,  dotacje, 
poŜyczki i poręczenia z PISF 

10 

5.1.1.

 

Ć

wiczenia 

10 

5.2. Dotacje z innych jednostek sektora publicznego i poza publicznego 

12 

5.2.1.

 

Ć

wiczenia 

12 

5.3. Udziały koprodukcyjne 

13 

5.3.1. Ćwiczenia 

13 

5.4. Kredyt bankowy, sponsoring, darowizna, przedsprzedaŜ praw, budŜet 

filmu 

14 

5.4.1. Ćwiczenia 

14 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 

15 

7. Literatura 

28 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1. WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy  Państwu  poradnik  który  będzie  pomocny  w  przyswajaniu  wiedzy 

o przygotowaniu i organizacji produkcji filmu fabularnego. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania  wstępne,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  posiadać  juŜ 
ukształtowane, aby bez problemów mógł korzystać z poradnika dla ucznia, 

 

cele kształcenia, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem dla ucznia, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

ć

wiczenia, przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami 

nauczania-uczenia oraz środkami dydaktycznymi, z których nauczyciel moŜe skorzystać 
w całości lub wybrać jego zdaniem najlepsze, 

 

przykład narzędzi pomiaru dydaktycznego, 

 

wykaz literatury. 

 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

313[07].Z2.01 

Planowanie produkcji filmu 

fabularnego 

313[07].Z2.02 

Przygotowanie i organizacja 

produkcji filmu fabularnego 

313[07].Z2 

Organizacja produkcji 

filmowej 

 

313[07].Z2.03 

Prowadzenie dokumentacji 

finansowej związanej 

z produkcją filmową 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

dokonywać  analizy  scenariusza  pod  kątem  przygotowania  materiałów  i dokumentów 
produkcyjnych takich jak: scenopis, teczka obiektów, wykaz środków inscenizacyjnych, 
dokumentacja  scenograficzna,  plan  nakładów  na  BHP,  plan  realizacji  zdjęć 
niebezpiecznych lub/i z udziałem efektów specjalnych, 

 

sporządzać  harmonogram  prac  w  poszczególnych  pionach  realizatorskich  grupy 
produkcyjnej z wyznaczeniem konkretnych zadań, 

 

wykonywać,  we  współpracy  z  kierownikiem  produkcji,  kalendarzowy  plan  zdjęć  filmu 
fabularnego  oraz  plan  zdjęć  kaŜdego  innego  rodzaju  filmu  (dokumentalnego, 
animowanego, reklamowego, eksperymentalnego), 

 

wykonywać,  we  współpracy  z  kierownikiem  produkcji,  szczegółowy  plan  filmu 
zawierający:  podstawowe  dane  filmu  ze  wskaźnikami  produkcyjnymi,  plan  całej 
produkcji z harmonogramem i wykazem obiektów zdjęciowych, 

 

charakteryzować system pracy w produkcji filmowej, 

 

wyjaśniać zakres kaŜdego z zawodów filmowych, 

 

określać kwalifikacje zawodowe twórców i współtwórców filmu, 

 

rozróŜniać  zakresy  obowiązków  w  poszczególnych  zawodach,  w róŜnych  etapach 
produkcji filmowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3. CELE KSZTAŁCENIA

 

 
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

scharakteryzować źródła finansowania produkcji filmowej, 

 

scharakteryzować układ budŜetu filmu fabularnego, 

 

zdefiniować i scharakteryzować koszty produkcji i sprzedaŜy filmu fabularnego, 

 

wyjaśnić róŜnicę pomiędzy kosztorysem a budŜetem filmu fabularnego, 

 

sporządzić kosztorys i budŜet filmu fabularnego, 

 

dokonać analizy kosztorysu powykonawczego produkcji filmu fabularnego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 
Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca …………………………………….…………. 
Modułowy program nauczania: 

Technik organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej 
313[07] 

Moduł: 

313[07].Z2 Organizacja produkcji filmowej 

Jednostka modułowa: 

313[07].Z2.03 Prowadzenie dokumentacji finansowej 
związanej z produkcją filmową 

 
Temat:  Wybrane  sposoby  finansowania  polskiej  produkcji  filmowej,  dotacje,  poŜyczki 

i poręczenia z PISF. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

−−−−

 

wymienić dotacje, poŜyczki i poręczenia z PISF, 

−−−−

 

wymienić udziały koprodukcyjne, 

−−−−

 

określić kredyty, darowizny, 

−−−−

 

określić przedsprzedaŜ autorskich praw majątkowych. 
 

Metody nauczania – uczenia się: 

−−−−

 

pogadanka, 

−−−−

 

praca z tekstem, 

−−−−

 

ć

wiczenie przedmiotowe, 

−−−−

 

dyskusja. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

−−−−

 

zespołowa. 

 
Czas:  90 min. 
 
Środki dydaktyczne: 

−−−−

 

Poradnik  dla  ucznia  (po  jednym  egzemplarzu  na  zespół  lub  stanowiska  komputerowe 
z dostępem do Internetu). 

 
Plan zajęć: 
1.

 

Sprawy organizacyjne. 

2.

 

Uświadomienie uczniom celów zajęć i przedstawienie przebiegu zajęć. 

3.

 

Realizacja tematu: 

−−−−

 

pogadanka, 

−−−−

 

pytania sprawdzające, 

−−−−

 

ć

wiczenie. 

4.

 

Podsumowanie zajęć: 

−−−−

 

ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności. 

−−−−

 

ewaluacja zajęć. 

 
Pytania sprawdzające: 
1.

 

Jakie są sposoby finansowania polskiej produkcji filmowej? 

2.

 

Na czym polegają dotacje, poŜyczki i poręczenia z PISF? 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3.

 

Jakie są zadania gospodarki finansowej PISF? 

4.

 

Co zawiera roczny plan? 

5.

 

Skąd PISF czerpie przychody? 

6.

 

Na czym polega dofinansowanie przedsięwzięć z zakresu kinematografii? 

7.

 

Czego dotyczy dofinansowanie przedsięwzięć z zakresu kinematografii? 

8.

 

Jakie są kryteria dofinansowania przedsięwzięć z zakresu kinematografii? 

9.

 

Jakie są formy dofinansowania przedsięwzięć z zakresu kinematografii? 

10.

 

Jakie są kryteria podziału i klasyfikacji dotacji? 

11.

 

Co zawiera umowa z PISF o udzieleniu poŜyczki? 

12.

 

Co określa umowa o udzielenie poręczenia z PISF? 

13.

 

Co oznacza film trudny? 

14.

 

Co to jest film niekomercyjny? 

15.

 

Co to jest film niskobudŜetowy? 

16.

 

Jakie są programy operacyjne PISF? 

 

Ćwiczenie 

Opracuj w formie opisowej sposoby finansowania polskiej produkcji filmowej. 

Zaprezentuj wykonane ćwiczenie. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Praca zespołowa; uczniowie tworzący zespoły 3-4 osobowe, które tworzą plakaty; wynik 

pracy prezentowany jest przez reprezentanta grupy przed zespołem klasowym, po prezentacji 
nauczyciel  dokonuje  podsumowania  podkreślając  znaczenie  wypełniana  przedstawionych 
obowiązków dla zapewnienia bezpieczeństwa pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia. 
 

Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  sposobów  finansowania 
polskiej produkcji filmowej, 

2)

 

zapoznać się z metodami i sposobami finansowania polskiej produkcji filmowej, 

3)

 

opracować w formie opisowej sposoby finansowania polskiej produkcji filmowej, 

4)

 

dokonać prezentacji wykonanego ćwiczenia. 

 
Nauczyciel: 

−−−−

 

komentuje ewentualnie uzupełnia wypowiedzi uczniów, 

−−−−

 

ocenia wspólnie z uczniami wykonaną pracę i ich aktywność. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca …………………………………….…………. 
Modułowy program nauczania: 

Technik organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej 
313[07] 

Moduł: 

313[07].Z2 Organizacja produkcji filmowej 

Jednostka modułowa: 

313[07].Z2.03 Prowadzenie dokumentacji finansowej 
związanej z produkcją filmową 

 
Temat: Kredyt bankowy, sponsoring, darowizna, przedsprzedaŜ praw, budŜet filmu. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 
–   wyjaśnić pojęcie kredyt bankowy, 
–   wymienić warunki udzielania kredytów bankowych w produkcji filmowej, 
– 

wyjaśnić pojęcie sponsoring, 

 

określić formy świadczeń sponsorskich, 

 

wyjaśnić pojęcie darowizna, 

 

określić formy darowizny, 

 

wyjaśnić pojęcie przedsprzedaŜ praw, 

 

określić finansowanie przedsięwzięcia w całości przez producenta, 

 

wyjaśnić pojęcie budŜet filmu. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponad zawodowe: 
–   organizowanie i planowanie zajęć, 
–   praca w zespole, 
–   czytanie ze zrozumieniem, 
–   ocena pracy zespołów.  

 

Metody nauczania – uczenia się: 
–   metoda przewodniego tekstu, 
–   pokaz. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

teksty  do  analizy  zawarte  w  poradniku  dla  ucznia,  lub  ich  kopie  przygotowane  przez 
nauczyciela dla kaŜdego zespołu uczniów, instrukcja pracy metodą tekstu przewodniego. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 
 

 

uczniowie pracują w grupach 4–5 osobowych. 

 
Czas trwania: 45 minut. 
 
Przebieg zajęć 
 
Faza wstępna – 
(5 minut). 
1.

 

Wyjaśnienie uczniom tematu zajęć. 

2.

 

Zapoznanie uczniów z pracą metodą tekstu przewodniego. 

3.

 

Podział grupy na zespoły. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Faza właściwa 
Praca  metodą  tekstu  przewodniego,  sporządzanie  notatek  z  udzielaniem  odpowiedzi  na 
podane pytania. 
Etap I: Informacje 
Określenie uczniom źródła tekstów lub rozdanie kopii tekstów do analizy i pytań – 2 minuty. 
 
Pytania przewodnie: 
1.

 

Na czym polega kredyt bankowy? 

2.

 

Co bank stwierdza przy udzieleniu kredytu? 

3.

 

Jakie są warunki udzielania kredytów bankowych w produkcji filmowej? 

4.

 

Co to jest sponsoring? 

5.

 

Jakie są formy świadczeń sponsorskich? 

6.

 

Co to jest darowizna? 

7.

 

Jakie są formy darowizn? 

8.

 

Jakie są warunki odliczeń podatkowych z tytułu darowizn? 

9.

 

Co to jest finansowanie przedsięwzięcia w całości? 

10.

 

Co to jest finansowanie przedsięwzięcia w całości przez producenta? 

11.

 

Co to jest budŜet filmu? 

 
Etap II Planowanie 
 (10 minut). 
Analizowanie tekstu przewodniego i dołączonych pytań. 
Uczniowie pracują w zespołach, analizują otrzymane teksty, dyskutują nad treścią pytań.  
 
Etap III Ustalenie odpowiedzi – 
(10–12 minut). 
Wszyscy  uczniowie  ustalają  i  zapisują  w  zeszytach  przedmiotowych  odpowiedzi  na  kolejne 
pytania, konsultują z nauczycielem poprawność odpowiedzi. 

 

Etap  IV  Prezentacja  wykonania  przez  uczniów  zadań  i  sprawdzanie  wyników  pracy  – 
(12 minut). 4 zespoły po 3 minuty. 
Przedstawiciele  zespołów  kolejno  prezentują  opracowane  odpowiedzi.  KaŜdy  z  4  zespołów 
powinien zaprezentować odpowiedzi na 2 kolejne pytania. 
 
Etap V
 
Nauczyciel sprawdza poprawność wykonania zadania. 
 
Etap VI Analiza końcowa, pokaz  – 
(4 minuty): 
–   uczniowie i nauczyciel wskazują, które etapy zadania sprawiły trudności, 
– 

 nauczyciel  podsumowuje  zajęcia,  wskazuje,  jakie  umiejętności  były  ćwiczone,  jakie 
wystąpiły nieprawidłowości i jak unikać ich w przyszłości. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

5. ĆWICZENIA 

 

5.1. Wybrane sposoby finansowania polskiej produkcji filmowej, 

dotacje, poŜyczki i poręczenia z PISF 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Opracuj  w  formie  opisowej  sposoby  finansowania  polskiej  produkcji  filmowej. 

Zaprezentuj wykonane ćwiczenie. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  sposobów  finansowania 
polskiej produkcji filmowej, 

2)

 

zapoznać się z metodami i sposobami finansowania polskiej produkcji filmowej, 

3)

 

opracować w formie opisowej sposoby finansowania polskiej produkcji filmowej, 

4)

 

dokonać prezentacji wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu, 

 

przybory do pisania, 

 

notatnik, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca sposobów finansowania polskiej produkcji filmowej. 

 
Ćwiczenie 2 

Opracuj  w  formie  opisowej  definicje  pojęć:  dotacje,  poŜyczki  i  poręczenia  z  PISF. 

Zaprezentuj wykonane ćwiczenie. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące definicji pojęć, 

2)

 

zapoznać się z definicjami pojęć, 

3)

 

opracować w formie opisowej definicje pojęć: dotacje, poŜyczki i poręczenia z PISF. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

−−−−

 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu, 

−−−−

 

przybory do pisania, 

−−−−

 

notatnik 

−−−−

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca definicji pojęć. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

5.2. Dotacje z innych jednostek sektora publicznego i poza 

publicznego 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Opracuj  w  formie  opisowej  informacje  dotyczące  fundacji  uwzględniając  (kto  moŜe 

załoŜyć  fundacje,  podstawy  prawne,  źródła  zasilania  fundacji,  formy  dofinansowania  ze 
ś

rodków fundacji). Zaprezentuj wykonane ćwiczenie. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące fundacji, 

2)

 

zapoznać się z metodami otwierania i sposobami działalności fundacji, 

3)

 

opracować w formie opisowej informacje dotyczące fundacji, 

4)

 

dokonać prezentacji wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu, 

 

przybory do pisania, 

 

notatnik 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca fundacji

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

5.3. Udziały koprodukcyjne 
 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Sporządź w formie opisowej zakres praw majątkowych nadawców TV z tytułu udziałów 

koprodukcyjnych w przedsiębiorstwach filmowych. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące zakresu praw majątkowych 
nadawców TV z tytułu udziałów koprodukcyjnych w przedsiębiorstwach filmowych, 

2)

 

zapoznać  się  z  zakresem  praw  majątkowych  nadawców  TV  z  tytułu  udziałów 
koprodukcyjnych w przedsiębiorstwach filmowych, 

3)

 

sporządzić w formie opisowej zakres praw majątkowych nadawców TV z tytułu udziałów 
koprodukcyjnych w przedsiębiorstwie filmowym, 

4)

 

dokonać prezentacji wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu, 

 

przybory do pisania, 

 

notatnik 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca zakresu praw majątkowych nadawców TV. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

5.4. Kredyt bankowy, sponsoring, darowizna, przedsprzedaŜ 

praw, budŜet filmu 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wpisz  w  poniŜszą  tabelę  definicje  pojęć:  kredyt  bankowy,  sponsoring,  darowizna, 

przedsprzedaŜ praw, budŜet filmu. Zaprezentuj wykonane ćwiczenie. 
 
Pojęcia 

Definicje 

Kredyt bankowy 

 

Sponsoring 

 

Darowizna 

 

PrzedsprzedaŜ praw 

 

BudŜet filmu 

 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać w materiałach dydaktycznych informacji dotyczących definicji pojęć, 

2)

 

zapoznać się z definicjami pojęć, 

3)

 

wpisać w powyŜszą tabele definicje pojęć, 

4)

 

dokonać prezentacji wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu, 

 

przybory do pisania, 

 

notatnik 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca definicji pojęć. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Prowadzenie  dokumentacji 
finansowej związanej z produkcją filmową” 

 
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania od 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 20 są poziomu podstawowego, 

 

zadania od 16, 17, 18, 19 są poziomu ponadpodstawowego. 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

−−−−

 

dopuszczający – za rozwiązanie, co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

−−−−

 

dostateczny – za rozwiązanie, co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

−−−−

 

dobry – za rozwiązanie 14  zadań, w tym, co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego, 

−−−−

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  17  zadań,  w  tym,  co  najmniej  3  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1 a, 2 d, 3 c, 4 a, 5 a, 6 d, 7 a, 8 a, 9 d, 10 a, 11 d, 12 a, 13 d

14 c, 15 a, 16 d, 17 b, 18 a, 19 d, 20 a

 
Plan testu 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(uczeń potrafi) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 
odpowiedź 

1.

 

  Określić zadania i gospodarkę finansową PISF 

2.

 

  Określić środki Instytutu 

3.

 

  Określić przychody PISF 

4.

 

  Określić pojęcie darowizna 

5.

 

  Określić pojęcie spadek 

6.

 

  Określić pojęcie zapis 

7.

 

  Podać przychody z majątku Instytutu 

8.

 

  Określić wysokość dopłat w grach 

stanowiących monopol państwa 

9.

 

  Określić zobowiązania publicznego nadawcy 

telewizyjnego TVP.S.A. na produkcję filmów 

10.

 

  Określić dofinansowanie przedsięwzięć z 

zakresu kinematografii 

11.

 

  Określić co się bierze pod uwagę przy 

udzielaniu dofinansowania 

12.

 

  Podać kryteria podziału i klasyfikacji dotacji 

wg sposobu udzielania 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

13.

 

  Określić kryteria podziału i klasyfikacji dotacji 

wg źródła pochodzenia 

14.

 

  Podać kryteria podziału i klasyfikacji dotacji 

wg przeznaczenia 

15.

 

  Podać charakter dotacji z budŜetu państwa 

16.

 

  Scharakteryzować pojęcie subwencja 

PP 

17.

 

  Wskazać co określa umowa z PISF o 

udzielaniu dotacji 

PP 

18.

 

  Wyjaśnić zasady rozliczeń z PISF 

PP 

19.

 

  Wskazać co określa umowa o udzielenie 

poręczenia z PISF 

PP 

20.

 

  Określić podstawowe dofinansowanie w 

zakresie produkcji 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

3.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

4.

 

Upewnij się, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij wszelkie wątpliwości. 

5.

 

Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test. 

 

Instrukcja dla ucznia

 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Sprawdzian składa się z 20 zadań 

5.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi. 

6.

 

Tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa 

7.

 

W przypadku pomyłki, błędną odpowiedź weź w kółko i zaznacz prawidłową 

8.

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź moŜesz zdobyć 1 punkt 

9.

 

Na uwaŜne przeczytanie i udzielenie odpowiedzi masz 40 minut. 

 

Materiały dla ucznia: 

−−−−

 

instrukcja, 

−−−−

 

zestaw zadań testowych, 

−−−−

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 
1.

 

Zadania własne i gospodarka finansowa PISF to 
a)

 

produkcja filmów. 

b)

 

działalność firm filmowych. 

c)

 

dostarczanie budŜetu. 

d)

 

dofinansowanie dźwiękowców. 

 
2.

 

Roczny  plan  zawiera  w  szczególności  proponowany  podział  środków  Instytutu 
w ujęciach odrębnych na 
a)

 

zadania róŜnych zespołów. 

b)

 

zadania artystyczne. 

c)

 

umowy. 

d)

 

działalność Instytutu. 

 
3.

 

Przychody PISF to 
a)

 

przychody z aukcji. 

b)

 

przychody ze sprzedaŜy sprzętu. 

c)

 

przychody z eksploatacji filmów do których autorskie prawa majątkowe przysługują 
Instytutowi. 

d)

 

przychody z reklam. 

 
4.

 

Darowizna jest to 
a)

 

jednostronne  świadczenie  pienięŜne,  usługowe  lub  rzeczowe  darczyńcy  na  rzecz 
obdarowanego, 

bez 

jakichkolwiek 

obowiązków 

wzajemnych 

ze 

strony 

obdarowanego. 

b)

 

nakładane  na  spadkobiercę  ustawowego  lub  testamentowego,  obowiązek  spełniania 
określonego świadczenia majątkowego na rzecz oznaczonej osoby. 

c)

 

ś

rodki przyznawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z  Funduszu 

Promocji Kultury. 

d)

 

25 % stawki ceny losu lub innego dowodu udziału w grze,  w grach liczbowych. 

 

5.

 

Spadek jest to 
a)

 

podobnie jak darowizna. 

b)

 

przychody z eksploatacji filmów do których  autorskie prawa majątkowe przysługują 
Instytutowi. 

c)

 

25 % stawki ceny losu lub innego dowodu udziału w grze,  w grach liczbowych. 

d)

 

przychody z eksploatacji reklam do których autorskie prawa majątkowe przysługują 
Instytutowi. 

 
6.

 

Zapis jest to  
a)

 

przychody z majątku reŜysera. 

b)

 

przychody z aukcji. 

c)

 

przychody z fundacji. 

d)

 

(postanowienie)  –  nakładane  na  spadkobiercę  ustawowego  lub  testamentowego; 
obowiązek  spełnienia  określonego  świadczenia  majątkowego  na  rzecz  oznaczonej 
osoby. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

7.

 

Przychody z majątku Instytutu sa to 
a)

 

ś

rodki przyznawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z  Funduszu 

Promocji Kultury (Ustawa z dn. 29 lipca 1992 r.  O grach i zakładach wzajemnych). 

b)

 

wpłaty darczyńców. 

c)

 

wpływy z fundacji. 

d)

 

majątek reŜysera. 

 
8.

 

W grach stanowiących monopol państwa ustanowione zostały dopłaty w wysokościach 
a)

 

25% stawki ceny losu lub innego dowodu udziału w grze, w grach liczbowych. 

b)

 

38% stawki ceny losu lub innego dowodu udziału w grze. 

c)

 

65% stawki ceny losu lub innego dowodu udziału w grze. 

d)

 

89% stawki ceny losu innego dowodu udziału w grze. 

 
9.

 

Publiczny  nadawca  telewizyjny  TVP  S.A.–  zobowiązany  jest  przeznaczać  bezpośrednio 
na produkcję filmów nie mniej  niŜ 
a)

 

10% rocznych wpływów z abonamentu za posiadanie odbiorników telewizyjnych. 

b)

 

5% rocznych wpływów z abonamentu za posiadanie odbiorników telewizyjnych. 

c)

 

3% rocznych wpływów z abonamentu za posiadanie odbiorników telewizyjnych. 

d)

 

1,5% rocznych wpływów z abonamentu za posiadanie odbiorników telewizyjnych. 

 
10.

 

Dofinansowanie przedsięwzięć z zakresu kinematografii dotyczy 
a)

 

produkcji filmów. 

b)

 

produkcji reklam. 

c)

 

produkcji audycji teatralnej. 

d)

 

produkcji seriali rozrywkowych. 

 
11.

 

Przy udzielaniu dofinansowania bierze się pod uwagę 
a)

 

walory plenerowe. 

b)

 

walory treści. 

c)

 

walory promocyjne. 

d)

 

walory artystyczne, poznawcze, estetyczne. 

 

12.

 

Kryteria podziału i klasyfikacji dotacji wg sposobu udzielania są 
a)

 

stałe. 

b)

 

chwilowe. 

c)

 

wielobranŜowe. 

d)

 

pośrednie. 

 
13.

 

Kryteria podziału i klasyfikacji dotacji wg źródła pochodzenia 
a)

 

z dotacji autorskich. 

b)

 

z budŜetu. 

c)

 

z prywatnych źródeł. 

d)

 

z fundacji pozabudŜetowych. 

 
14.

 

Kryteria podziału i klasyfikacji dotacji wg przeznaczenia 
a)

 

dla zespołu stolarskiego. 

b)

 

dla zespołu oświetleniowców. 

c)

 

podmiotowe dla konkretnej jednostki. 

d)

 

stałe dla dwóch jednostek. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

15.

 

Dotacje z budŜetu państwa mogą mieć charakter 
a)

 

pośredni w formie subwencji. 

b)

 

okolicznościowy. 

c)

 

planowany. 

d)

 

spontaniczny. 

 
16.

 

Subwencja jest to  
a)

 

fundusze z aukcji pozabudŜetowej. 

b)

 

pobranie opłat za występ. 

c)

 

ubezpieczenie. 

d)

 

ś

wiadczenie  władz  publicznych  w  postaci  ulg    lub  zaniechań  pobierania  świadczeń 

naleŜnych władzom od jednostek gospodarczych. 

 
17.

 

Umowa z PISF o udzielaniu dotacji określa 
a)

 

tryb udzielania oprocentowania. 

b)

 

tryb kontroli wykonania umowy. 

c)

 

tryb udzielania poŜyczek. 

d)

 

tryb udzielania spadku. 

 

18.

 

Dotacja  stanowi  przychód  producenta  ,  a  przysługujące  producentowi  prawa  adekwatne 
do  wartości  otrzymanego  dofinansowania  pozostają  przy  producencie  i  przychody  z  ich 
tytułu są przedmiotem rozliczeń z PISF na następujących zasadach 
a)

 

nie  dłuŜszym  niŜ  36  m-cy  od  końca  okresu  rozliczeń,  w  którym  miała  miejsce 
premiera  filmu  fabularnego.  A  w  przypadku    filmów  poza  fabularnych  od 
zakończenia produkcji. 

b)

 

nie  dłuŜszym  niŜ  30  m-cy  od  końca  okresu  rozliczeń,  w  którym  miała  miejsce 
premiera  filmu  fabularnego.  A  w  przypadku    filmów  poza  fabularnych  od 
zakończenia produkcji. 

c)

 

nie  dłuŜszym  niŜ  60  m-cy  od  końca  okresu  rozliczeń,  w  którym  miała  miejsce 
premiera  filmu  fabularnego.  A  w  przypadku    filmów  poza  fabularnych  od 
zakończenia produkcji. 

d)

 

nie  dłuŜszym  niŜ  70  m-cy  od  końca  okresu  rozliczeń,  w  którym  miała  miejsce 
premiera  filmu  fabularnego.  A  w  przypadku    filmów  poza  fabularnych  od 
zakończenia produkcji. 

 
19.

 

Umowa o udzielenie poręczenia z PISF określa 
a)

 

podmiot zawiera porozumienie. 

b)

 

podmiot uzyskuje zezwolenia. 

c)

 

podmiot zatwierdza warunki. 

d)

 

podmiot z którym ma być zawarta umowa poręczenia. 

 
20.

 

Podstawowe  dofinansowanie  w  zakresie  produkcji  nie  moŜe  przekroczyć  50%  budŜetu 
przedsięwzięcia oraz kwot: 
a)

 

500 tys. dla filmu animowanego. 

b)

 

600 tys. dla filmu animowanego. 

c)

 

800 tys. dla filmu animowanego. 

d)

 

900 tys. dla filmu animowanego. 

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Prowadzenie dokumentacji finansowej związanej z produkcją filmową 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

 

 

2. 

 

 

 

3. 

 

 

 

4. 

 

 

 

5. 

 

 

 

6. 

 

 

 

7. 

 

 

 

8. 

 

 

 

9. 

 

 

 

10.  

 

11.  

 

12.  

 

13.  

 

14.  

 

15.  

 

16.  

 

17.  

 

18.  

 

19.  

 

20.  

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

Test 2 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Prowadzenie  dokumentacji 
finansowej związanej z produkcją filmową” 

 
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania od 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 16, 20 są poziomu podstawowego, 

 

zadania od 14, 15, 17, 18, 19 są poziomu ponadpodstawowego. 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

−−−−

 

dopuszczający – za rozwiązanie, co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

−−−−

 

dostateczny – za rozwiązanie, co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

−−−−

 

dobry – za rozwiązanie 14  zadań, w tym, co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

−−−−

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  17  zadań,  w  tym,  co  najmniej  3  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1 d, 2 c, 3 a, 4 c, 5 a, 6 c, 7 a, 8 d, 9 d, 10 a, 11 c, 12 d, 13 b

14 a, 15 d, 16 a, 17 c, 18 d, 19 a, 20 b

Plan testu 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(uczeń potrafi) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 
odpowiedź 

1.

 

  Określić pojęcie film trudny 

2.

 

  Określić pojęcie film niekomercyjny 

3.

 

  Określić programy operacyjne PISF 

4.

 

  Określić mechanizm przyznawania i 

rozliczania dofinansowania na development 

5.

 

  Określić dotacje ze środków jednostek 

samorządu terytorialnego 

6.

 

  Określić pojęcie fundacja 

7.

 

  Podać źródła zasilania fundacji 

8.

 

  Określić formy dofinansowania ze środków 

fundacji 

9.

 

  Określić rodzaje wspierania projektów 

10.

 

  Określić jakie wsparcie oferuje Eurimages 

11.

 

  Określić podział kapitału 

12.

 

  Podać formy udziałów koprodukcyjnych 

13.

 

  Określić moŜliwe drogi powstawania udziałów 

koprodukcyjnych 

14.

 

  Wskazać interes – producent filmu 

 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

15.

 

  Wskazać interes – nadawców TV (komercyjni 

i publiczni) 

PP 

16.

 

  Określić interesy producenta aby pozyskał 

dystrybutora 

17.

 

  Wskazać interesy producenta 

PP 

18.

 

  Wyjaśnić co stwierdza bank przy udzieleniu 

kredytu 

PP 

19.

 

  Wskazać warunki udzielania kredytów 

bankowych 

PP 

20.

 

  Określić formy świadczeń sponsorskich 

 
 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

3.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

4.

 

Upewnij się, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij wszelkie wątpliwości. 

5.

 

Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test. 

 

Instrukcja dla ucznia

 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Sprawdzian składa się z 20 zadań 

5.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi. 

6.

 

Tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa 

7.

 

W przypadku pomyłki, błędną odpowiedź weź w kółko i zaznacz prawidłową 

8.

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź moŜesz zdobyć 1 punkt 

9.

 

Na uwaŜne przeczytanie i udzielenie odpowiedzi masz 40 minut. 

 

Materiały dla ucznia: 

−−−−

 

instrukcja, 

−−−−

 

zestaw zadań testowych, 

−−−−

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 
1.

 

Film trudny to 

a)

 

film fantastyczny. 

b)

 

film dokumentalny. 

c)

 

to  film  posiadający  wysokie  walory  artystyczne  i  humanistyczne,  oraz  posiadający 
istotne znaczenie dla kultury krajowej i europejskiej, którego widownia w kinach nie 
przekracza 1 miliona widzów.

 

d)

 

to  film  którego  treść  i  forma  mają  charakter  ambitno-artystyczny  i  który  ma 
ograniczone walory komercyjne, lub film który jest debiutem reŜyserskim.

 

 
2.

 

Film niekomercyjny to 

a)

 

film fabularny. 

b)

 

animowany. 

c)

 

to    film  posiadający  wysokie  walory  artystyczne  i  humanistyczne,  oraz  posiadający 
istotne znaczenie dla kultury krajowej i europejskiej, którego widownia w kinach nie 
przekracza 1 miliona widzów. 

d)

 

to  film  którego  treść  i  forma  mają  charakter  ambitno-artystyczny  i  który  ma 
ograniczone walory komercyjne, lub film który jest debiutem reŜyserskim. 

 
3.

 

Programy operacyjne PISF muszą być zgodne z 

a)

 

ustawą o kinematografii. 

b)

 

Wojewody. 

c)

 

Premiera. 

d)

 

Burmistrza danego miasta. 

 
4.

 

Mechanizm przyznawania i rozliczania dofinansowania na development 

a)

 

produkcja, dyrektor i przewodniczący podpisuje umowy. 

b)

 

debiuty ekspertów, decyzja dyrektora i podpisanie umowy. 

c)

 

następują opinie ekspertów, decyzja dyrektora i podpisanie umowy. 

d)

 

asystent podpisuje umowy. 

 
5.

 

Dotacje ze środków jednostek samorządu terytorialnego 

a)

 

głównie są środki dostępne na cele kultury i sztuki oraz promocje regionu dostępne 
w urzędach województw, miast, gmin i powiatów. 

b)

 

głównie środki na cele wyposaŜenia garderoby. 

c)

 

głównie środki na cele oświetlenia. 

d)

 

głównie środki na cele wytwórni. 

 
6.

 

Fundacje to 

a)

 

nie  mogą  być  zakładane  przez  osoby  fizyczne  niezaleŜnie  od  ich  obywatelstwa 
i miejsca zamieszkania. 

b)

 

mogą być zakładane przez osoby pracujące w telewizji. 

c)

 

mogą być zakładane przez osoby fizyczne niezaleŜnie od ich obywatelstwa i miejsca 
zamieszkania,  bądź  osoby  pracujące,  mające  siedzibę  w  RP  lub  zagranicą  dla 
realizacji waŜnych celów społecznych, gospodarczych, i innych. 

d)

 

mogą zakładać ludzie z duŜym kapitałem. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

7.

 

Ź

ródła zasilania fundacji to 

a)

 

darowizny, spadki, zapisy. 

b)

 

majątek własny załoŜyciela. 

c)

 

z reklam. 

d)

 

ze sprzedaŜy swoich wyrobów. 

 
8.

 

Formy dofinansowania ze środków fundacji to 

a)

 

dotacje programowe. 

b)

 

dotacje reklamowe. 

c)

 

dotacje fiskalne. 

d)

 

dotacje podmiotowe. 

 
9.

 

Rodzaje wspierania projektów 

a)

 

artystyczny. 

b)

 

masaŜu. 

c)

 

wizaŜu. 

d)

 

development. 

 
10.

 

Eurimages oferuje wsparcie 

a)

 

dystrybucji. 

b)

 

teatrów. 

c)

 

reklam. 

d)

 

reprodukcji. 

 
11.

 

Kapitału dzielimy na  

a)

 

kapitał masowy. 

b)

 

kapitał własny/obrotowy. 

c)

 

kapitał własny/poŜyczony. 

d)

 

kapitał artystyczny. 

 
12.

 

Formy udziałów koprodukcyjnych to 

a)

 

kapitał własny/poŜyczony. 

b)

 

kapitał obrotowy. 

c)

 

majątek własny załoŜyciela. 

d)

 

wkłady pracy twórczej i artystycznej. 

 
13.

 

MoŜliwe drogi postawania udziałów koprodukcyjnych to 

a)

 

udziały akcyjne. 

b)

 

udziały pokrywające niedobór kapitału. 

c)

 

udziały artystyczne. 

d)

 

udziały reŜyserskie. 

 
14.

 

Interes – Producent filmu 

a)

 

zabezpiecza w ten sposób część kapitału na produkcję. 

b)

 

zabezpiecza twórczość. 

c)

 

zabezpiecza artystów. 

d)

 

zabezpiecza emisje. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

15.

 

Interes – nadawców TV (komercyjni i publiczni) 

a)

 

nadawany. 

b)

 

emitowany. 

c)

 

analogowy. 

d)

 

emisyjny. 

 
16.

 

Interesy producenta aby pozyskał dystrybutora 

a)

 

zabezpiecza przyszłą dystrybucje filmu. 

b)

 

zabezpiecza eksploatacje filmu. 

c)

 

zabezpiecza reklamodawców. 

d)

 

zabezpiecza nadawców TV. 

 
17.

 

Interesy producenta 

a)

 

moŜe  przesunąć  w  czasie  dochody  przyszłe  czyli  poprzez  czerpanie  korzyści 
z eksploatacji filmu. 

b)

 

moŜe przesunąć w czasie dochody poprzez nie podpisanie umowy koprodukcyjnej. 

c)

 

moŜe przesunąć w czasie zapłatę za te usługi na ryzyko wytworni. 

d)

 

moŜe  przesunąć  w  czasie  dochody  teraźniejsze  czyli  poprzez  czerpanie  korzyści 
z eksploatacji filmu. 

 
18.

 

Przy udzieleniu kredytu bank stwierdza 

a)

 

wizerunek zabezpieczenia spłaty kredytu. 

b)

 

posiadanie materiałów. 

c)

 

posiadanie środków inscenizacyjnych. 

d)

 

posiadanie zabezpieczenia spłaty kredytu. 

 
19.

 

Warunki udzielania kredytów bankowych kredytu: hipoteka, poręczenie, zastaw cesja 
zaleŜności 
a)

 

zdolność kredytowa kredytobiorcy. 

b)

 

zdolność kredytowa sponsoringu. 

c)

 

zdolność kredytowa leasingu. 

d)

 

zdolność kredytowa artystów. 

 
20.

 

Formy świadczeń sponsorskich 

a)

 

ubezpieczenie wszystkich. 

b)

 

usługowe. 

c)

 

zabezpieczenie materiałów. 

d)

 

zabezpieczenie leasingu. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Prowadzenie dokumentacji finansowej związanej z produkcją filmową 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

 

 

2. 

 

 

 

3. 

 

 

 

4. 

 

 

 

5. 

 

 

 

6. 

 

 

 

7. 

 

 

 

8. 

 

 

 

9. 

 

 

 

10.  

 

11.  

 

12.  

 

13.  

 

14.  

 

15.  

 

16.  

 

17.  

 

18.  

 

19.  

 

20.  

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

7.

 

LITERATURA 

 

1.

 

E. Zajček. Praca i film – system pracy, elementy, relacja, sztuka – tom1, tom 2 

2.

 

J.  Lisiecki.  FILM  i  sztuki  tradycyjne.  Uniwersytet  Marii  Curie-Skłodowskiej.  Lublin 
2005 

3.

 

K. Damm., B. Kaczorowski. Leksykon PWN –KINO. PWN. Warszawa 2000 

4.

 

O. Schütte. Praca nad scenariuszem. PWN. Warszawa 2005 

5.

 

T. Kingdon. Sztuka reŜyserii filmowej. Wojciech Marzec. Warszawa 2007 

6.

 

W.  Dąbal  &  P.  Andrzejew.  Kompendium  terminologii  filmowej  Oficyna  Wydawnicza. 
Sadyba 2005