background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

              NARODOWEJ

 

 

 

 

 
 
 
Ryszard Rozborski 
 
 
 
 

Wykonywanie  sklepień,  nadproży  i  stropów  murarskich 
712[06]. Z1 .08 
 

 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci:  
mgr inż. Halina Darecka 
mgr inż. Anna Kusina 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne:  
mgr inż. Barbara Olech 
 
 
 
Konsultacja:  
mgr inż. Krzysztof Wojewoda 
 
 
 
 
Korekta:  
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  712[06].  Z1  .08 
,,Wykonywanie  sklepień,    nadproży  i  stropów  murarskich’’  zawartej  w  modułowym 
programie nauczania dla zawodu murarz 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

 

 
 
1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia  

5.1. Wykonywanie nadproży płaskich 

 5.1.1. Ćwiczenia 

5.2. Wykonywanie nadproży sklepionych 

14 

 5.2.1. Ćwiczenia 

14 

5.3 Wykonywanie stropów na belkach stalowych 

17 

5.3.1. Ćwiczenia 

17 

5.4. Wykonywanie stropów gęstożebrowych 

19 

 5.4.1. Ćwiczenia 

19 

5.5 Wykonywanie sklepień  

22 

5.5.1. Ćwiczenia 

22 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 

25 

7. Literatura 

40 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE  

 

Przekazujemy  Państwu  poradnik  dla  nauczyciela  ,,Wykonywanie  sklepień,    nadproży 

i stropów  murarskich”,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu  zajęć  dydaktycznych 
w zawodzie murarz 712[06]. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

cele kształcenia, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych i intelektualnych, 

 

przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego, 

 

wykaz literatury. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

 

pokazu z objaśnieniem, 

 

ćwiczeń praktycznych. 
Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej  pracy  uczniów  do  pracy  zespołowej.  Czas  wykonania  ćwiczeń  należy  ustalać 
w zależności od potrzeb i rozwoju grupy. 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych. 

W tym rozdziale podano również: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktację zadań , 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

 
 

712[06].Z1 

Technologia murarstwa 

 

712[06].Z1.01 

Stosowanie przepisów bhp przy wykonywaniu robót murarskich 

 

712[06].Z1.02 

Organizacja stanowiska pracy murarza 

 

712[06].Z1.03 

Dobieranie materiałów narzędzi i sprzętu do robót budowlanych 

 

712[06].Z1.04 

Wykonywanie zapraw budowlanych i betonów 

 

712[06].Z1.05 

Wykonywanie murów nośnych różnych materiałów, o różnej grubości i 

konstrukcji 

 

712[06].Z1.06 

Wykonywanie murów z przewodami  kominowymi  i kominów wolnostojących

 

 

712[06].Z1.07 

Wykonywanie ścian działowych z różnych materiałów

 

 

712[06].Z1.08 

Wykonywanie sklepień, nadproży i stropów murarskich

 

 

712[06].Z1.09 

Wykonywanie gzymsów i układów rolkowych

 

 

712[06].Z1.10 

Wykonywanie okładzin ściennych z ceramiki i kamienia

 

 

712[06].Z1.11 

Wykonywanie napraw, remontów i rozbiórek konstrukcji murowych

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 
 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

  posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa, 

  stosować przepisy bhp, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska, 

  rozpoznawać podstawowe materiały budowlane, 

  posługiwać się dokumentacją techniczną, 

  organizować stanowisko pracy murarza, 

  dobierać materiały, narzędzia i sprzęt do robót murarskich, 

  wykonywać zaprawy budowlane i beton, 

  wykonywać proste rusztowanie, 

  układać cegły w murze według zasad wiązania pospolitego i krzyżykowego, 

  układać pustaki i bloki zgodnie z zasadami wiązania, 

  układać  zaprawę  na  murze  w  taki  sposób,  aby  uzyskać  spoinę  zgodnie  z  wymaganą 

grubością, 

  murować sposobem „na wycisk" i „na docisk z kielnią", 

  murować w warunkach niskich temperatur, 

  wykonywać mury proste, narożniki prostokątne, w kształcie litery T, 

  wykonywać zakończenia murów, 

  wykonywać filary bez węgarków i z węgarkami, 

  wykonywać  mury  warstwowe  ze  szczeliną  powietrzną,  z  wypełnieniem  szczeliny 

materiałem izolacyjnym oraz mury zbrojone, 

  przygotowywać i stosować materiały pomocnicze, 

  oszczędzać materiał, 

  szacować ilość materiału niezbędnego do wykonania robót 

  magazynować, składować i transportować materiały budowlane. proste 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

  odczytać dokumentację w zakresie niezbędnym do wykonania robót, 

  przenieść wymiary z dokumentacji na miejsce realizacji zadania, 

  dokonać pomiarów, posłużyć się sprzętem pomiarowym, 

  zorganizować stanowisko pracy, 

  rozpoznać i nazwać materiały potrzebne do robót, 

  dobrać i ocenić przydatność materiału do robót, 

  przetransportować i dokonać składowania materiałów na stanowisku pracy, 

  dobrać narzędzia potrzebne do robót, 

  wykonać rusztowanie niezbędne do wykonania robót, 

  rozróżnić elementy wchodzące w skład nadproża, stropu i sklepienia, 

  rozpoznać i wybrać elementy do danego typu stropu i nadproża, 

  przygotować płaszczyznę oparcia stropu, nadproża i sklepienia, 

  sprawdzić, czy deskowanie umożliwia bezpieczne wykonanie robót, 

  wykonać szablon do wykonania sklepienia, 

  ułożyć  elementy  konstrukcyjne  według  dokumentacji,  z  zachowaniem  odpowiedniej 

długości podparcia, 

  wykonać wypełnienie międzybelkowe, stosownie do rodzaju i typu stropu, 

  wykonać płaszczyznę sklepienia, z zachowaniem zasad wiązania elementów w murze, 

  wykonać obmurowania wieńca z zastosowaniem ocieplenia, 

  wykonać łęk płaski i półkolisty, 

  wykonać żeberka sklepienia z zachowaniem wiązania elementów, 

  wykonać zamknięcie sklepienia zwornikiem. 

  przygotować i zastosować materiały pomocnicze, 

  zastosować racjonalnie materiał, 

  oszacować ilość materiału niezbędnego do wykonania robót, 

  sporządzić zapotrzebowanie materiałowe, 

  porozumieć się z przełożonymi i współpracownikami, 

  wykonać  pracę,  z  zachowaniem  przepisów  bhp,  ochrony  przeciwpożarowej  i  ochrony 

środowiska. 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

Osoba prowadząca: ……………………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:      Murarz 712[06] 
Moduł:                                            Technologia murarstwa 712[06].Z1 
Jednostka modułowa:                     Wykonywanie sklepień,  nadproży i stropów murarskich 

712[06].Z1.08 

 
Temat: Wykonywanie nadproży z elementów prefabrykowanych. 

Cel  ogólny:  kształtowanie  umiejętności    wykonywania  nadproży  z  elementów 

prefabrykowanych 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia i materiały, 

 

wykonać osadzenie elementów nadprożowych, 

 

wykonać izolację cieplną nadproża. 

 

Metody nauczania – uczenia się:  

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

zespołowa 

Czas: 135 minut 

 

Środki dydaktyczne: 

  prefabrykaty nadprożowe,  

  zestaw materiałów stosowanych do wykonania murów, 

  materiały izolacyjne. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Podanie tematu zadania.   
3.  Realizacja tematu:  

  uczniowie organizują stanowisko pracy, 

  uczniowie wykonują zaprawę, 

  uczniowie osadzają elementy nadprożowe, 

  uczniowie wypełniają nadproże, 

  uczniowie zgłaszają wykonanie zadania. 

4.Nauczyciel na bieżąco ocenia pracę uczniów. 
5. Każdy uczeń prezentuje wykonane zadanie. 
Zakończenie zajęć 
6. Uporządkowanie klasopracowni. 
Praca domowa 
Wyjaśnij pojęcie nadproża sklepionego. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2

 

Osoba prowadząca:……………………………………………………………………………... 
Modułowy program nauczania:      Murarz 712[06] 
Moduł:                                            Technologia murarstwa 712[06].Z1 
Jednostka modułowa:                      Wykonywanie sklepień,  nadproży i stropów murarskich 

712[06].Z1.08 

Temat: Rodzaje stropów na belkach stalowych. 

Cel  ogólny:  kształtowanie  umiejętności    rozpoznawania  stropów  na  belkach  stalowych 

i ich elementów. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

  rozpoznać  rodzaje stropów na belkach stalowych, 

  wskazać elementy w stropie Kleina, 

  kreślić kolejność robót przy wykonaniu stropu Kleina, 

  określić  kolejność  robót  przy  wykonaniu  stropu  na  belkach  stalowych  z wypełnieniem 

płytami żelbetowymi prefabrykowanymi, 

  określić  kolejność  robót  przy  wykonaniu  stropu  na  belkach  stalowych  z monolityczną 

płytą żelbetową. 
 
Metody nauczania – uczenia się:  

  wykład. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  zbiorowa. 

 
Czas: 
90 min. 
Środki dydaktyczne: 

 

plansze z przekrojami i rzutami stropów, 

 

foliogramy. 
 

Przebieg zajęć: 

1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Omówienie tematu i celów zajęć. 
3.   Realizacja tematu:  

  nauczyciel omawia elementy i technologię wykonania stropu Kleina, 

  nauczyciel  omawia elementy  i technologię wykonania stropu  na  belkach  stalowych 

z wypełnieniem płytami żelbetowymi prefabrykowanymi, 

  nauczyciel  omawia elementy  i technologię wykonania stropu  na  belkach  stalowych 

z monolityczną płytą żelbetową. 

4.Nauczyciel wspólnie z uczniami dokonuje podsumowania zajęć. 

 

Zakończenie zajęć 

Praca domowa 

Narysuj przekrój poprzeczny stropu Kleina z płytą lekką. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5. ĆWICZENIA 
 

5.1. Wykonywanie nadproży płaskich 

 
5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj nadproże Kleina z cegłami ułożonymi na rąb leżący. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  dobrać odpowiedni materiał, 
4)  ustawić deskowanie i sztywno podstemplować, 
5)  sprawdzić poziomość deskowania 
6)  ułożyć cegły na rąb leżący, 
7)  przygotować zaprawę zgodnie z recepturą, 
8)  włożyć zbrojenie w szczeliny po wstępnym wypełnieniu ich dna zaprawą, 
9)  wypełnić pozostałą część spoin zaprawą, 
10) oczyścić sprzęt i narzędzia, 
11) posprzątać stanowisko pracy, 
12) zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
13) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej, 

  zestaw materiałów stosowanych do wykonania murów, 

  rusztowanie do robót murarskich, 

  materiały do stemplowania, 

  materiały zbrojarskie, 

  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót murarskich, 

  narzędzia i sprzęt dodatkowy służący do podstawowych robót ciesielskich i betoniarsko 

zbrojarskich, 

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj nadproże na belkach stalowych w ścianie o grubości 51 cm. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  dobrać odpowiedni materiał, 
4)  przygotować belki stalowe poprzez owinięcie dolnych stopek siatką, 
5)  ułożyć belki dwuteowe w miejscu planowanego nadproża, 
6)  sprawdzić poziom belek, 
7)  wykonać deskowanie i sprawdzić jego poziom, 
8)  wypełnić przestrzeń między belkami cegłami, 
9)  przygotować zaprawę zgodnie z recepturą, 
10) wypełnić spoiny zaprawą, 
11) wykonać szpałdowanie belek, 
12) oczyścić sprzęt i narzędzia, 
13) posprzątać stanowisko pracy, 
14) zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
15) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

   odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej, 

  zestaw materiałów stosowanych do wykonania murów, 

  materiały izolacyjne, 

  rusztowanie do robót murarskich, 

  materiały do stemplowania, 

  materiały zbrojarskie, belki stalowe, 

  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót murarskich, 

  narzędzia  i  sprzęt  dodatkowy  służący  do  podstawowych  robót  ciesielskich  i  betoniarsko 

zbrojarskich, 

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 3 

Wykonaj nadproże monolityczne o wymiarach przekroju poprzecznego 24x24cm. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Uczeń na stanowisku powinien mieć przygotowane deskowanie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)   dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  dobrać odpowiedni materiał, 
4)  ułożyć zbrojenie w deskowaniu, w sposób umożliwiający właściwą grubość otuliny, 
5)  przygotować mieszankę betonową zgodnie z recepturą, 
6)  wykonać betonowanie z jednoczesnym zagęszczaniem, 
7)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
8)  posprzątać stanowisko pracy, 
9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej, 

  zestaw materiałów stosowanych do wykonania mieszanki betonowej, 

  szkielet zbrojeniowy, 

  rusztowanie do robót murarskich, 

  przygotowane deskowanie, 

  materiały zbrojarskie, belki stalowe, 

  narzędzia  i  sprzęt dodatkowy służący do podstawowych robót ciesielskich  i  betoniarsko- 

zbrojarskich, 

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

  apteczka. 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 4 

Wykonaj nadproże murowane zespolone z kształtek z betonu komórkowego. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)   dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  dobrać odpowiedni materiał, 
4)  wykonać stemplowanie i sprawdzić poziom, 
5)  wymurować kształtki U nad otworem, 
6)  osadzić zbrojenie w kształtkach, 
7)  osadzić izolacje termiczną, 
8)  przygotować mieszankę betonową zgodnie z recepturą, 
9)  wykonać betonowanie z jednoczesnym zagęszczaniem, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

10) oczyścić sprzęt i narzędzia, 
11) posprzątać stanowisko pracy, 
12) zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
13) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

   odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej, 

  kształtki U z betonu komórkowego,  

  zestaw materiałów stosowanych do wykonania murów, 

  szkielet zbrojeniowy, 

  materiały izolacyjne, 

  rusztowanie do robót murarskich, 

  materiały do stemplowania,  

  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót murarskich, 

  narzędzia  i  sprzęt  dodatkowy  służący  do  podstawowych  robót  ciesielskich  i  betoniarsko 

zbrojarskich, 

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 5 

Wykonaj osadzenie belek prefabrykowanych typu L nad otworem o szerokości 1m. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)   dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  dobrać odpowiedni materiał, 
4)  przygotować zaprawę zgodnie z recepturą, 
5)  wykonać osadzenie elementów na zaprawie cementowej i sprawdzić ich poziom, 
6)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
7)  posprzątać stanowisko pracy, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
9)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

   odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej, 

  prefabrykaty nadprożowe, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

  rusztowanie do robót murarskich, 

  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót murarskich, 

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 6 

Wykonaj  osadzenie  prefabrykowanych  kształtek  ceramicznych  nad  otworem  szerokości 

1,5m. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)   dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  dobrać odpowiedni materiał, 
4)  przygotować zaprawę zgodnie z recepturą, 
5)  wykonać osadzenie elementów na zaprawie cementowej i wypoziomować je, 
6)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
7)  posprzątać stanowisko pracy, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
9)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

   odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej, 

  prefabrykaty nadprożowe,  

  rusztowanie do robót murarskich, 

  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót murarskich, 

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.2. Wykonywanie nadproży sklepionych 
 

5.2.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj  na  przygotowanym  deskowaniu,  nadproże  sklepione,  płaskie  nad  otworem 

szerokości 1m, mur ma grubość 1 cegły. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  dobrać odpowiedni materiał, 
4)  przygotować zaprawę zgodnie z recepturą, 
5)  rozpocząć murowanie z obu stron, 
6)  kontynuować równocześnie aż do środka nadproża, 
7)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
8)  posprzątać stanowisko pracy 
9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej, 

  zestaw materiałów stosowanych do wykonania murów, 

  rusztowanie do robót murarskich. 

  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót murarskich, 

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

  gotowe deskowanie, 

  apteczka. 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

    

Ćwiczenie 2 

Na  przygotowanym  deskowaniu  wykonaj  łęk  odcinkowy  o  grubości  25cm  z  cegły  nad 

otworem drzwiowym o szerokości 100cm,  grubość murów 1½cegły.   
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  dobrać odpowiedni materiał, 
4)  przygotować zaprawę zgodnie z recepturą, 
5)  rozpocząć murowanie z obu stron, 
6)  kontynuować równocześnie aż do środka nadproża, 
7)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
8)  posprzątać stanowisko pracy, 
9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej, 

  zestaw materiałów stosowanych do wykonania murów, 

  rusztowanie do robót murarskich, 

  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót murarskich, 

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

  gotowe deskowanie, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 3 

Wykonaj  na  przygotowanym  deskowaniu  nadproże,  łukowe,  kołowe  wysokości  ½cegły 

nad otworem szerokości 0,9m, przy grubości muru 1cegła. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  dobrać odpowiedni materiał, 
4)  przygotować zaprawę zgodnie z recepturą, 
5)  rozpocząć murowanie z obu stron, 
6)  kontrolować  położenie  spoin  za  pomocą  sznurka  przywiązanego  do  gwoździa  wbitego 

w środek okręgu, 

7)  kontynuować równocześnie aż do środka nadproża, 
8)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
9)  posprzątać stanowisko pracy, 
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
11) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej, 

  zestaw materiałów stosowanych do wykonania murów, 

  rusztowanie do robót murarskich, 

  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót murarskich, 

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

  gotowe deskowanie, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5.3. Wykonywanie stropów na belkach stalowych 
 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj  na  stanowisku  ćwiczeniowym  płytę  Kleina  typu  półciężkiego  z  cegły 

dziurawki,  przy rozstawie belek stalowych dwuteowych co 115cm. 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  
 

1)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  dobrać odpowiedni materiał, 
4)  przygotować zaprawę zgodnie z recepturą, 
5)  dociąć cegły układane przy belkach, 
6)  ułożyć cegły na zaprawie z jednoczesnym ułożeniem zbrojenia, 
7)  zalać płytę rzadką zaprawą cementową z jednoczesnym wyrównaniem, 
8)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
9)  posprzątać stanowisko pracy, 
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
11) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej, 

  zestaw materiałów: cegły,  płaskowniki, składniki zaprawy, 

  rusztowanie do robót murarskich, 

  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót murarskich, 

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

  wykonane deskowanie, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj na stanowisku ćwiczeniowym oparcie i obmurowanie belki stalowej dwuteowej 

na murze z cegły pełnej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Stanowisko powinno być przystosowane do niewielkiej rozpiętości belek stalowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  dobrać odpowiedni materiał, 
4)  wyznaczyć miejsce ułożenia belek, 
5)  przygotować zaprawę, 
6)  przygotować podłoże pod belkę, 
7)  ułożyć belkę w przygotowanym miejscu, 
8)  sprawdzić poziom belki, 
9)  przygotować cegły do obmurowania, 
10) obmurować belkę, 
11) oczyścić sprzęt i narzędzia, 
12) posprzątać stanowisko pracy, 
13) zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
14) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej, 

  zestaw materiałów: belka stalowa dwuteowa, cegły, składniki zaprawy, 

  rusztowanie do robót murarskich, 

  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót murarskich, 

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

5.4. Wykonywanie stropów gęstożebrowych 
 

5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Ułóż na przygotowanym stanowisku pustaki Akermana w dziesięciu rzędach na długości 

3m. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dobrać materiał, 
3)  sprawdzić poziom deskowania i jego stan techniczny, 
4)  przeciąć pustaki pełne, 
5)  ułożyć pustaki zaczynając od brzegu zgodnie z zasadami, 
6)  posprzątać stanowisko pracy, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
8)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej, 

  wykonane przed rozpoczęciem ćwiczenia deskowanie i stemplowanie stropu, 

  zestaw pustaków Akermana, 

  rusztowanie do robót murarskich, 

  młotek murarski, 

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj na przygotowanych belkach ułożenie pustaków Fert na długości 4,5m. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dobrać materiał, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

3)  sprawdzić długość oparcia belki, 
4)  sprawdzić poziom belki, 
5)  sprawdzić rozstaw belek, 
6)  sprawdzić stan techniczny stemplowania, 
7)  ułożyć pustaki na końcach belek i w środku rozpiętości, 
8)  ułożyć pozostałe pustaki między belkami, zgodnie z zasadami, 
9)  posprzątać stanowisko pracy, 
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
11) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej, 

  wykonane przed rozpoczęciem ćwiczenia stemplowanie stropu, 

  wykonana przed rozpoczęciem ćwiczenia konstrukcja belkowa stropu, 

  zestaw pustaków Fert-40, 

  rusztowanie do robót murarskich, 

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Ułóż  na  przygotowanych  belkach  pustaki  DZ-3  na  długości  6,0m  z uwzględnieniem 

żebra rozdzielczego. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dobrać materiał, 
3)  sprawdzić długość oparcia belki, 
4)  sprawdzić poziom belki, 
5)  sprawdzić stan techniczny stemplowania, 
6)  zaznaczyć miejsce na żebro rozdzielcze, 
7)  ułożyć pustaki na końcach belek i w środku rozpiętości, 
8)  ułożyć pozostałe pustaki między belkami, zgodnie z zasadami, 
9)  posprzątać stanowisko pracy, 
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
1)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej, 

  wykonane przed rozpoczęciem ćwiczenia stemplowanie stropu, 

  wykonana przed rozpoczęciem ćwiczenia konstrukcja belkowa stropu, 

  zestaw pustaków DZ, 

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 4 

Wykonaj  obmurowanie  wieńca  żelbetowego  z  zastosowaniem  ocieplenia  ze  styropianu 

grubości 3 cm. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  wykonać zaprawę, 
4)  wykonać obmurowanie grubości ½ cegły na całej długości ściany, 
5)  ustawić zbrojenie wieńca, 
6)  zamocować izolację ze styropianu, 
7)  wykonać betonowanie z jednoczesnym zagęszczaniem, 
8)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
9)  posprzątać stanowisko pracy, 
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
11) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej, 

  przygotowane stanowisko z fragmentem ściany grubości 38cm, 

  przygotowany szkielet zbrojeniowy wieńca, 

  materiały: styropian grubości 3 cm, cegły ceramiczne pełne, składniki zaprawy, 

  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót murarskich, 

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

5.5. Wykonywanie sklepień 
 

5.5.1. Ćwiczenia 

  
Ćwiczenie 1 

Na  przygotowanym  deskowaniu  wykonaj  sklepienie  odcinkowe  długości  1m 

o rozpiętości 2m. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  dobrać odpowiedni materiał, 
4)  przygotować zaprawę zgodnie z recepturą, 
5)  rozpocząć murowanie od podpór, 
6)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
7)  posprzątać stanowisko pracy, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
9)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej, 

  przygotowane deskowanie,  

  zestaw materiałów stosowanych do wykonania sklepienia, 

  rusztowanie do robót murarskich, 

  materiały do stemplowania, 

  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót murarskich, 

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

  wykonane deskowanie, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Na  przygotowanym  deskowaniu  wykonaj  sklepienie  odcinkowe  długości  2m 

o rozpiętości 2,5m z uwzględnieniem żebra. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  dobrać odpowiedni materiał, 
4)  przygotować zaprawę zgodnie z recepturą, 
5)  rozpocząć murowanie od podpór, 
6)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
7)  posprzątać stanowisko pracy 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
9)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej, 

  przygotowane deskowanie,  

  zestaw materiałów stosowanych do wykonania sklepienia, 

  rusztowanie do robót murarskich, 

  materiały do stemplowania, 

  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót murarskich, 

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

  wykonane deskowanie, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 3 

Na  przygotowanym  deskowaniu  wykonaj  sklepienie  odcinkowe  długości  2m 

o rozpiętości 3,5m. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  dobrać odpowiedni materiał, 
4)  przygotować zaprawę zgodnie z recepturą, 
5)  rozpocząć murowanie od podpór, 
6)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
7)  posprzątać stanowisko pracy, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
9)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej, 

  przygotowane deskowanie,  

  zestaw materiałów stosowanych do wykonania sklepienia, 

  rusztowanie do robót murarskich, 

  materiały do stemplowania, 

  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót murarskich, 

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

  wykonane deskowanie, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
TEST I 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  ,,Wykonywanie  sklepień,  
nadproży i stropów murarskich” 

 

Test składa się z  20 zadań, z których:  

 

zadania 1-16 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 17-20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 
 

Za  każdą  prawidłową  odpowiedź  uczeń  otrzymuje  1  punkt.  Za  złą  odpowiedź  lub  jej  brak 
uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry -  za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  -  za  rozwiązanie  15  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 
 

Klucz  odpowiedzi: 1. c, 2. a, 3. c, 4. d, 5. a, 6. d, 7. b, 8. c, 9. d, 10. c, 11. a, 
12. b, 13. b, 14. c, 15. d, 16. c, 17. a, 18. b, 19. c, 20. a.

 

 

Plan testu                                                                       

Nr 

zad 

Cel operacyjny 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedzi 

Określić miejsce położenia zbrojenia w 
nadprożu Kleina  

Podać średnicę zbrojenia w nadprożu 
Kleina 

P 

Określić maksymalną rozpiętość nadproża 
Kleina przy cegłach ustawionych na rąb 

C 

P 

Określić długość oparcia belek stalowych 
na murze  

Wskazać materiał, z którego najczęściej 
wykonuje się nadproża łukowe 

P 

Wskazać materiał wypełniający w stropie 
Kleina 

P 

Określić rozstaw belek w stropach Kleina 

C 

P 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

Określić przesuniecie spoiny poprzecznej 
warstw sąsiednich w stropie Kleina 

Określić czas rozdeskowania stropu 
Kleina 

P 

10 

Rozróżnić strop na belkach stalowych 

B 

P 

11 

 Określić rodzaj belek w stropie 
Akermana 

C 

P 

12 

 Określić szerokość wieńca żelbetowego 

C 

P 

13 

 Określić klasę betonu do betonowania 
stropów gęstozebrowych 

C 

P   

14 

Określić kolejność betonowania stropu 
Akermana 

P   

15 

 Rozróżnić element stropu 
gęstożebrowego 

B 

16 

Określić sposób deskowania stropu Fert  

C 

P 

17 

Scharakteryzować deskowanie sklepienia 
odcinkowego 

PP 

18 

Określić   rodzaj zaprawy do murowania 
sklepień 

C 

PP 

19 

Określić rozpiętość sklepienia 

C 

PP 

20 

Rozróżnić nadproże sklepione płaskie 

C 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

Przebieg testowania 
  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustalić 

uczniami 

termin 

przeprowadzenia 

sprawdzianu 

co 

najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadzić  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdać  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podać czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru  dydaktycznego 

(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnieć  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego. 
12. Przeprowadzić  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybrać  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych –ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  wykonywania  sklepień,    nadproży  i stropów 

murarskich.  Zarówno  w  części  podstawowej  jak  i  ponadpodstawowej    znajdują  się 
zadania  wielokrotnego wyboru (jedna odpowiedź jest prawidłowa).   

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  prawidłową  odpowiedź 

w zadaniach  wielokrotnego  wyboru  zaznacz  znakiem  X  (w  przypadku  pomyłki  należy 
błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie  ponownie  zakreślić  odpowiedź 
prawidłową). 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  rozwiązanie  

na później i wróć do zadania gdy zostanie Ci wolny czas.   

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

1.  Nadproże Kleina stanowi „belkę ceglaną" zbrojoną 

a)  w połowie wysokości. 
b)  u góry. 
c)  u dołu. 
d)  w dowolnym miejscu. 
 

2.  Zbrojenie  nadproża  Kleina  stanowi  bednarka  o  przekroju  2x15÷3x30mm  lub  pręty 

o średnicy 
a)  5÷10 mm. 
b)  2÷5 mm. 
c)  15÷20 mm. 
d)  2÷4,5 mm. 
 

3.  Cegły w nadprożu Kleina ustawione są na rąb leżący przy rozpiętości nadproża do 

a)  2,0 m. 
b)  2,5 m. 
c)  1,5 m. 
d)  3,0 m. 
 

4.  W nadprożach na belkach stalowych belki opiera się obustronnie na murze na długości co 

najmniej 
a)  3÷5 cm. 
b)  10÷15 cm. 
c)  5÷10 cm. 
d)  20÷25 cm. 
 

5.  Nadproża łukowe wykonuje się najczęściej z 

a)  cegły pełnej. 
b)  bloczków betonowych.  
c)  bloczków gazobetonowych. 
d)  bloczków gipsowych. 
 

6.  Elementem wypełniającym w stropie Kleina  jest płyta wykonana z 

a)  bloczków betonowych lub gipsowych. 
b)  bloczków gazobetonowych. 
c)  cegły wapienno – piaskowej. 
d)  cegły ceramicznej pełnej lub dziurawki. 
 

7.  Rozstaw belek w stropach Kleina, zależnie od rozpiętości i obciążenia wynosi 

a)  2÷3,5 m. 
b)  1÷1,5 m. 
c)  0,5÷1,5 m. 
d)  1,5÷2,5 m. 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

8.  W  stropie  Kleina  cegły  układa  się  na  deskowaniu  długością  prostopadle  do  belek  przy 

czym spoiny poprzeczne warstw sąsiednich przesuwa się o 
a)  1/3 cegły. 
b)  1 cegłę. 
c)  ½cegły. 
d)  ¼ cegły. 
 

9.  Deskowanie  stropu  Kleina  można  zdemontować  po  związaniu  i  stwardnieniu  zaprawy 

lecz nie wcześniej niż po 
a)  20 dniach. 
b)  15 dniach.  
c)  3 dniach.  
d)  7 dniach. 
 

10. Na rysunku przedstawiony jest strop na belkach stalowych 

a)  Kleina typu ciężkiego. 
b)  Kleina typu lekkiego. 
c)  z wypełnieniem płytami żelbetowymi prefabrykowanymi. 
d)  z monolityczną płytą żelbetową. 

 

 

11. Strop Akermana ma żebra 

a)  wykonywane całkowicie na budowie. 
b)  całkowicie prefabrykowane. 
c)  częściowo prefabrykowane. 
d)  z belek stalowych. 
 

12. Żebra  stropów  gęstożebrowych  opiera  się  na  ścianach  za  pośrednictwem  żelbetowych 

wieńców o szerokości 
a)  10÷15 cm. 
b)  13÷26 cm. 
c)  15÷20 cm. 
d)  18÷30cm. 
 

13. 

 

Do betonowania stropów gęstożebrowych stosuje się beton klasy 

a)  B10. 
b)  B15. 
c)  B7,5. 
d)  B50. 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

14. W stropie Akermana żebra, płytę i wieńce betonuje się następująco 

a)  jako pierwszą płytę. 
b)  jako pierwsze żebra i wieńce. 
c)  Jednocześnie. 
d)  jako pierwsze wieńce i płytę.  
 

15. Na rysunku przedstawiony jest element 

a)  pustak Akermana. 
b)  belka stropu Akermana. 
c)  belka stropu DZ. 
d)  belka stropu Fert. 

 

 
 
 

16. Podczas wykonywania stropu Fert 

a)  wykonuje się deskowanie pełne. 
b)  nie wykonuje się stemplowania. 
c)  belki podpiera się deskami ustawionymi przy podporach oraz w połowie rozpiętości. 
d)  belki podpiera się deskami ustawionymi  w połowie rozpiętości. 
 

17. Sklepienie odcinkowe muruje się na sztywnym deskowaniu pełnym przybitym do 

a)  krążyn. 
b)  desek. 
c)  muru. 
d)  słupów. 
 

18. Wykonując sklepienie, cegły układa się na zaprawie cementowo- wapiennej lub 

a)  gipsowej.  
b)  cementowej. 
c)  wapiennej. 
d)  wapienno- gipsowej. 
 

19. Sklepienia usztywnia się żebrami jeżeli ich rozpiętość wynosi 

a)  0,5÷1,5 m.  
b)  1,5÷2,0 m. 
c)  2,5÷3,0 m. 
d)  1,0÷1,5 m.   
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

 

20. Na rysunku przedstawione jest nadproże 

a)  sklepione płaskie.  
b)  na belkach stalowych. 
c)  łukowe kołowe. 
d)  koszowe.  

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Wykonywanie sklepień,  nadproży i stropów murarskich  

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

10 

c  

 

11 

c  

 

12 

c  

 

13 

c  

 

14 

c  

 

15 

c  

 

16 

c  

 

17 

c  

 

18 

c  

 

19 

c  

 

20 

c  

 

 

Razem 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

TEST II 
 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  ,,Wykonywanie  sklepień,  
nadproży i stropów murarskich” 

 

Test składa się z  20 zadań, z których:  

 

zadania 1-16 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 17-20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 
 

Za  każdą  prawidłową  odpowiedź  uczeń  otrzymuje  1  punkt.  Za  złą  odpowiedź  lub  jej  brak 
uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry -  za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  -  za  rozwiązanie  15  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 
 

Klucz  odpowiedzi: 1. a, 2. a, 3. b, 4. b, 5. c, 6. a, 7. d, 8. d, 9. b, 10. d, 11. a, 
12. a, 13. d, 14. c, 15. a, 16. c, 17. b, 18. b, 19. d, 20. b.

 

 

Plan testu                                                                       

Nr 

zad 

Cel operacyjny 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedzi 

Określić sposób pracy nadproża płaskiego  

Określić wymiary przekroju zbrojenia w 
nadprożu Kleina 

P 

Określić maksymalną rozpiętość nadproża 
przy cegłach ustawionych na rąb 

C 

P 

Określić długość przedłużenia prętów 
zbrojenia i bednarki poza światło otworu  

Określić czas po jakim można usunąć 
deskowanie nadproża 

P 

Określić cel stosowania  ściągów w 
nadprożach na belkach stalowych 

P 

Określić element nośny w stropach Kleina 

C 

P 

Określić odległość zbrojenia  w płycie 
Kleina 

Określić grubość spoin ze zbrojeniem w 
stropie Kleina 

P 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

10 

Określić głębokość oparcia belek 
prefabrykowanych w stropach 
gęstożebrowych 

B 

P 

11 

 Określić rodzaj belek w stropie 
Akermana 

C 

P 

12 

 Określić przesunięcie pustaków w stropie 
Akermana 

C 

P 

13 

 Określić grubość nadbetonu stropów 
gęstożebrowych 

C 

P   

14 

Określić kolejność betonowania stropu 
Akermana 

P   

15 

 Rozróżnić element stropu 
gęstożebrowego 

B 

16 

Określić rozstaw żeber w stropie Fert-40  

C 

P 

17 

Określić wielkość strzałki  sklepienia 
odcinkowego 

PP 

18 

Określić   rodzaj zaprawy do murowania 
sklepień 

C 

PP 

19 

Określić sposób podwieszenia deskowania  
sklepienia  

C 

PP 

20 

Określić kolejność wykonania łuku 

C 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

Przebieg testowania 
  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustalić 

uczniami 

termin 

przeprowadzenia 

sprawdzianu 

co 

najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadzić  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdać  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podać czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru  dydaktycznego 

(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnieć  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego. 
12. Przeprowadzić  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybrać  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych –ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  wykonywania  sklepień,    nadproży  i stropów 

murarskich.  Zarówno  w  części  podstawowej  jak  i  ponadpodstawowej    znajdują  się 
zadania  wielokrotnego wyboru (jedna odpowiedź jest prawidłowa).   

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  prawidłową  odpowiedź 

w zadaniach  wielokrotnego  wyboru  zaznacz  znakiem  X  (w  przypadku  pomyłki  należy 
błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie  ponownie  zakreślić  odpowiedź 
prawidłową). 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  rozwiązanie  

na później i wróć do zadania gdy zostanie Ci wolny czas.   

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

1.  Nadproża płaskie pracują jak 

a)  belki. 
b)  słupy. 
c)  ściągi. 
d)  dowolne elementy. 
 

2.  Zbrojenie nadproża Kleina stanowią pręty o średnicy 5÷10 mm lub bednarka o przekroju 

a)  2x15÷3x30mm. 
b)  1x15÷1x30mm. 
c)  2x30÷5x30mm. 
d)  2x40÷3x50mm. 
 

3.  Cegły w nadprożu Kleina ustawione są na rąb stojący przy rozpiętości nadproża do 

a)  2,0 m. 
b)  2,5 m. 
c)  1,5 m. 
d)  3,0 m. 
 

4.  Bednarka  i pręty zbrojeniowe w nadprożu Kleina powinny  być przedłużone poza światło 

otworu co najmniej 
a)  25cm z jednej strony. 
b)  25cm z każdej strony. 
c)  40cm z każdej strony. 
d)  40cm z jednej strony. 
 

5.  Nadproża  muruje  się  na  podstemplowanym  sztywnym  deskowaniu,  które  może  być 

usunięte dopiero po 
a)  5 dniach. 
b)  10 dniach.  
c)  14 dniach. 
d)  7 dniach. 
 

6.  W  przypadku  dużych    rozpiętości  nadproży,  belki  stalowe  należy  łączyć  ściągami  aby 

zapobiec 
a)  poprzecznemu rozsuwaniu się belek. 
b)  podłużnemu rozsuwaniu się belek. 
c)  zbyt dużemu ugięciu belek. 
d)  zmniejszeniu sztywności nadproża. 
 

7.  Elementem nośnym w stropach Kleina są belki stalowe 

a)  zetowe. 
b)  skrzynkowe. 
c)  teowe. 
d)  dwuteowe. 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

8.  Zbrojenie w stropie Kleina umieszcza się w co drugiej, co trzeciej lub co czwartej spoinie 

w odległości 
a)  2 cm od spodu płyty. 
b)  2 cm od wierzchu płyty. 
c)  l cm od wierzchu płyty. 
d)  l cm od spodu płyty. 
 

9.  W stropie Kleina grubość spoin ze zbrojeniem wynosi co najmniej 

a)  4 cm. 
b)  2 cm.  
c)  3 cm.  
d)  1 cm. 
 

10. Końce  belek  prefabrykowanych  w  stropach  gęstożebrowych  są  wtopione  w  wieńce 

a długość oparcia jest większa lub równa 
a)  20 cm. 
b)  15 cm. 
c)  10 cm. 
d)  8 cm. 
 

11. Żebra wykonywane całkowicie na budowie ma strop 

a)  Akermana. 
b)  Fert. 
c)  DZ. 
d)  Kleina. 
 

12. Pustaki  w stropie Akermana układa się mijankowo z przesunięciem o 

a)  1/2 długości pustaka. 
b)  1/3 długości pustaka. 
c)  1/4 długości pustaka. 
d)  1/5 długości pustaka. 
 

13. 

 

Warstwa nadbetonu w stropach gęstożebrowych ma grubość 

a)  5-7 cm. 
b)  1-4 cm. 
c)  1-2 cm. 
d)  3-4 cm. 
 

14. W stropie Akermana kolejność betonowania elementów jest następująca 

a)  płyta, żebra, wieńce. 
b)  żebra, wieńce, płyta. 
c)  wszystkie elementy jednocześnie. 
d)  wieńce, płyta, żebra.  
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38 

15. Na rysunku przedstawione jest zbrojenie 

a)  żebra stropu Akermana. 
b)  wieńca stropu. 
c)  żebra stropu DZ. 
d)  żebra stropu Fert. 

 

 
 

16. W stropie Fert-40 rozstaw żeber wynosi 

a)  50 mm. 
b)  50 cm. 
c)  40 cm. 
d)  40 mm. 
 

17. Strzałka sklepienia odcinkowego wynosi od 1/5 do 

a)  1/3 rozpiętości. 
b)  1/12 rozpiętości. 
c)  1/16 rozpiętości. 
d)  1/20rozpiętości. 
 

18. Wykonując sklepienie cegły układa się na zaprawie cementowej lub 

a)  gipsowej. 
b)  cementowo- wapiennej. 
c)  wapiennej. 
d)  wapienno- gipsowej. 
 

19. Deskowanie sklepienia odcinkowego podwiesza się do belek stalowych za pomocą 

stalowych podtrzymywaczy lub podtrzymywaczy 
a)  zetowych.  
b)  teowych. 
c)  dwuteowych. 
d)  nożycowych.   
 

20. Wykonanie łuku rozpoczyna się 

a)  na jednym wezgłowiu.  
b)  jednocześnie na dwóch wezgłowiach. 
c)  od wykonania zwornika w kluczu nadproża. 
d)  od klucz nadproża.  

 

 

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

39 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Wykonywanie sklepień,  nadproży i stropów murarskich  

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

10 

c  

 

11 

c  

 

12 

c  

 

13 

c  

 

14 

c  

 

15 

c  

 

16 

c  

 

17 

c  

 

18 

c  

 

19 

c  

 

20 

c  

 

 

Razem 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

40 

7. LITERATURA  
 

1.  Adamiec  B,  Adamiec  B.:  Technologia-  Roboty  betoniarskie  i  zbrojarskie.  WSiP, 

Warszawa 1996r.  

2.  Kettler K. Murarstwo cz.1 REA Warszawa 2002r. 
3.  Kettler K. Murarstwo cz.2 REA Warszawa 2002r. 
4.  Mirski J. Z, Łącki K.: Budownictwo z technologią. cz. II . WSiP, Warszawa 1995r. 
5.  Poradnik majstra budowlanego-praca zbiorowa. Arkady, Warszawa 2004r. 
6.  Słowiński Z. Technologia budownictwa 3 WSiP, Warszawa 1996r. 
7.  Szymański E. Wrześniowski W.: Materiałoznawstwo budowlane WSiP, Warszawa 1997r. 
8.  Urban. L. Technologia robót murarskich i tynkarskich WSiP, Warszawa 1988r. 
9.  Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlano-montażowych ITB Warszawa 

1997r. 

10. Wszechnica budowlana - praca zbiorowa. RWS Warszawa 1988r