background image

___________________________________________________________________________ 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

 

 

 

 
 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 
 
 
 
Grzegorz Wójcik 

 

 
 
 
 

Wytwarzanie tkanin na krosnach czółenkowych 
826[01].Z2.02 
 

 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1

Recenzenci:  

mgr inż. Krystyna Jaros 
mgr inż. Halina Włodarczyk 
 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne:  

mgr inż. Maria Michalak 
 
 
 
 
Konsultacja

:  

mgr Małgorzata Sienna 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  826[01].Z2.02 
Wytwarzanie  tkanin  na  krosnach  czółenkowych,  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu operator maszyn w przemyśle włókienniczym. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2

SPIS TREŚCI 
 

1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne 

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5.

 

Ć

wiczenia 

12 

5.1.

 

Mechanizmy tworzące przesmyk 

12 

5.1.1.

 

Ć

wiczenia 

12 

5.2.

 

Mechanizmy wprowadzające wątek do przesmyku 

14 

5.2.1.

 

Ć

wiczenia 

14 

5.3.

 

Mechanizmy dobijające wątek do krawędzi tkaniny 

16 

5.3.1.

 

Ć

wiczenia 

16 

5.4.

 

Mechanizmy zasilające krosno osnową 

18 

5.4.1.

 

Ć

wiczenia 

18 

5.5.

 

Mechanizmy odbierające tkaninę ze strefy tworzenia 

20 

5.5.1.

 

Ć

wiczenia 

5.6.

 

Mechanizmy pomocnicze 
5.6.1.

 

Ć

wiczenia 

20 
22 
22 

6.

 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

7.

 

Literatura 

24 
36 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3

1.

 

WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny  w prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie

 

operator  maszyn  w  przemyśle 

włókienniczym.  

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania–
uczenia się oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

 

literaturę uzupełniającą. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Jako  pomoc  w  realizacji  jednostki  modułowej  dla  uczniów  przeznaczony  jest  Poradnik 

dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika 
do nich adresowanego. 

Materiał  nauczania  (w  Poradniku  dla  ucznia)  podzielony  jest  na  rozdziały,  które 

zawierają  podrozdziały.  Podczas  realizacji  poszczególnych  rozdziałów  wskazanym  jest 
zwrócenie uwagi na następujące elementy: 

 

materiał  nauczania  –  w  miarę  możliwości  uczniowie  powinni  przeanalizować 
samodzielnie.  Obserwuje  się  niedocenianie  przez  nauczycieli  niezwykle  ważnej 
umiejętności,  jaką  uczniowie  powinni  bezwzględnie  posiadać  –  czytanie  tekstu 
technicznego ze zrozumieniem, 

 

pytania  sprawdzające  mają  wykazać,  na  ile  uczeń  opanował  materiał  teoretyczny  i  czy 
jest  przygotowany  do  wykonania  ćwiczeń.  W zależności  od  tematu  można  zalecić 
uczniom  samodzielne  odpowiedzenie  na  pytania  lub  wspólne  z  całą  grupą  uczniów, 
w formie dyskusji opracowanie odpowiedzi na pytania. Druga forma jest korzystniejsza, 
ponieważ  nauczyciel  sterując  dyskusją  może  uaktywniać  wszystkich  uczniów  oraz 
w trakcie dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości, 

 

dominującą  rolę  w  kształtowaniu  umiejętności  oraz  opanowaniu  materiału  spełniają 
ć

wiczenia.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczeń  uczeń  powinien  zweryfikować  wiedzę 

teoretyczną  oraz  opanować  nowe  umiejętności.  Przedstawiono  dosyć  obszerną 
propozycję  ćwiczeń  wraz  ze  wskazówkami  o  sposobie  ich  przeprowadzenia, 
uwzględniając  różne  możliwości  ich  realizacji  w  szkole.  Nauczyciel  decyduje,  które 
z zaproponowanych  ćwiczeń  jest  w  stanie  zrealizować  przy  określonym  zapleczu 
technodydaktycznym  szkoły.  Prowadzący  może  również  zrealizować  ćwiczenia,  które 
sam opracował, 

 

sprawdzian  postępów  stanowi  podsumowanie  rozdziału,  zadaniem  uczniów  jest 
udzielenie odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Uczeń powinien samodzielnie czytając 
zamieszczone  w  nim  stwierdzenia  potwierdzić  lub  zaprzeczyć  opanowanie  określonego 
zakresu materiału. Jeżeli wystąpią zaprzeczenia, nauczyciel powinien do tych zagadnień 
wrócić,  sprawdzając,  czy  braki  w  opanowaniu  materiału  są  wynikiem  niezrozumienia 
przez  ucznia  tego  zagadnienia,  czy  niewłaściwej  postawy  ucznia  w  trakcie  nauczania. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4

W tym  miejscu  jest  szczególnie  ważna  rola  nauczyciela,  gdyż  od  postawy  nauczyciela, 
sposobu  prowadzenia  zajęć  zależy  między  innymi  zainteresowanie  ucznia.  Uczeń 
niezainteresowany  materiałem  nauczania,  wykonywaniem  ćwiczeń  nie  nabędzie  w pełni 
umiejętności  założonych  w  jednostce  modułowej.  Należy  rozbudzić  wśród  uczniów  tak 
zwaną „ciekawość wiedzy”. Potwierdzenie przez ucznia opanowania materiału nauczania 
rozdziału może stanowić podstawę dla nauczyciela do sprawdzenia wiedzy i umiejętności 
ucznia  z  tego  zakresu.  Nauczyciel  realizując  jednostkę  modułową  powinien  zwracać 
uwagę  na  predyspozycje  ucznia,  ocenić,  czy  uczeń  ma  większe  uzdolnienia  manualne, 
czy może lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów teoretycznych, 

 

testy zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania z zakresu 
całej jednostki modułowej i należy je wykorzystać do oceny uczniów, a wyniki osiągnięte 
przez  uczniów  powinny  stanowić  podstawę  do  oceny  pracy  własnej  nauczyciela 
realizującego  tę  jednostkę  modułową.  Każdemu  zadaniu  testu  przypisano  określoną 
liczbę  możliwych  do  uzyskania  punktów  (0  lub  1  punkt).  Ocena  końcowa  uzależniona 
jest  od  ilości  uzyskanych  punktów.  Nauczyciel  może  zastosować  test  według  własnego 
projektu  oraz  zaproponować  własną  skalę  ocen.  Należy  pamiętać,  żeby  tak 
przeprowadzić  proces  oceniania  ucznia,  aby  umożliwić  mu  jak  najpełniejsze  wykazanie 
swoich umiejętności.  
Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to: 

 

pokaz, 

 

ć

wiczenie (laboratoryjne lub inne), 

 

projektów, 

 

przewodniego tekstu. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5

 

 

 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych w module 

 

826[01].Z2 

Technologia tekstyliów tkanych 

 

826[01].Z2.01 

Przygotowanie przędzy do tkania 

826[01].Z2.02 

Wytwarzanie tkanin  

na krosnach czółenkowych 

826[01].Z2.04 

Wytwarzanie tkanin  

na krosnach rapierowych 

826[01].Z2.03 

Wytwarzanie tkanin  

na krosnach chwytakowych 

826[01].Z2.05 

Wytwarzanie tkanin  

na krosnach dyszowych 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6

2.

 

WYMAGANIA WSTĘPNE 
 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

rozróżniać przędze i wyroby włókiennicze na podstawie nazw handlowych i oznaczeń, 

 

rozróżniać nitki pojedyncze, wielokrotne i skręcane wielostopniowo,  

 

wymieniać sposoby wytwarzania podstawowych wyrobów włókienniczych, 

 

ustalać wpływ poszczególnych parametrów procesu klejenia na jakość osnowy, 

 

charakteryzować rodzaje tkanin i splotów tkackich, 

 

przewlekać  nitki  osnowy  przez  oczka  strun  nicielnicowych  i  szczeliny  płochy  zgodnie 
z otrzymanymi warunkami technologicznymi, 

 

wykonywać proste rysunki techniczne, 

 

odczytać rysunki zestawieniowe zespołów i podzespołów maszyn, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

obsługiwać komputer, 

 

charakteryzować  wymagania  dotyczące  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  oraz  p.poż. 
w zakładzie włókienniczym, 

 

przykręcać i przywiązywać osnowy, 

 

współpracować w grupie. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7

3.

 

CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

zastosować technologie wytwarzania tkanin na krosnach czółenkowych, 

 

charakteryzować podstawowe mechanizmy działania krosna czółenkowego, 

 

określić zasady działania podstawowych mechanizmów krosna czółenkowego, 

 

przygotować stanowisko pracy, 

 

ustalić zasady obsługi krosna czółenkowego,  

 

określić wpływ pracy poszczególnych mechanizmów krosna na jakość tkaniny, 

 

wyprodukować tkaninę z różnych surowców i o różnych splotach, 

 

skontrolować działanie mechanizmów krosna czółenkowego, 

 

rozpoznać nieprawidłowości pracy krosna, 

 

określić przyczyny zatrzymania krosna, 

 

wykonać podstawowe obliczenia produkcyjne, 

 

uporządkować stanowisko pracy, 

 

ocenić jakość wytworzonej tkaniny, 

 

zidentyfikować przyczyny powstawania błędów w tkaninie, 

 

posortować odpady produkcyjne, 

 

wykonać konserwację krosna czółenkowego zgodnie z instrukcją, 

 

określić skutki naruszania przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, 

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  oraz  ochrony  przeciwpożarowej 
i ochrony środowiska. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8

 

4.

 

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 

Osoba prowadząca  

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: 

Operator maszyn w przemyśle włókienniczym 826[01]. 

Moduł: 

Technologia tekstyliów tkanych 826[01].Z2 

Jednostka modułowa: 

Wytwarzanie 

tkanin 

na 

krosnach 

czółenkowych 

826[01].Z2.02 

Temat:  Uruchamianie krosna czółenkowego. 

Cel ogólny:  Przygotować ucznia do pracy przy wytwarzaniu tkanin na krosnach czółenkowych. 

 

Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć: 

 

wykonać czynności konieczne do uruchomienia krosna czółenkowego, 

 

uruchomić krosno czółenkowe, 

 

ustawić bidło krosna w przednim i tylnym skrajnym położeniu, 

 

wykonać pojedyncze przerzuty czółenka z jednej strony krosna na drugą. 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:  

 

organizowanie i planowanie zajęć, 

 

pracy w zespole, 

 

kontrolowania swojej pracy. 

 

Metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia, 

 

metoda tekstu przewodniego. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

uczniowie pracują w grupach 2–3-osobowych. 

 

Czas trwania zajęć: 2 godziny dydaktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne 

 

krosno czółenkowe, 

 

materiał nauczania z poradnika dla ucznia, 

 

literatura zgodnie z poradnikiem dla nauczyciela, 

 

instrukcja obsługi krosna. 

 

Zadanie dla ucznia 
Uruchomić krosno czółenkowe. 

 

Przebieg zajęć: 

 

Faza wstępna 
1.

 

Określenie tematu zajęć. 

2.

 

Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 

3.

 

Zaznajomienie uczniów z pracą metodą tekstu przewodniego i ćwiczeń. 

4.

 

Podział grupy uczniów na zespoły. 

 
Faza właściwa 
Praca  metodą  tekstu  przewodniego  w  oparciu  o  teksty  źródłowe  i  materiał  nauczania 
z poradnika dla ucznia i instrukcji obsługi krosna czółenkowego. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

9

Tekst przewodni do ćwiczeń: 
 
I.  Informacje 
Pytania prowadzące: 
1.

 

Jakie środki bezpieczeństwa należy zachować przed uruchomieniem krosna? 

2.

 

Jakie czynności należy wykonać przed uruchomieniem krosna? 

3.

 

Jakie czynności należy wykonać, aby ustawić bidło w tylnym skrajnym położeniu? 

4.

 

Jak uruchamiamy silnik krosna? 

5.

 

Jak włączamy sprzęgło krosna? 

6.

 

Jakie czynności należy wykonać, aby ustawić bidło w przednim skrajnym położeniu? 

7.

 

Jakie czynności należy wykonać, aby przerzucić czółenko z jednej strony krosna na drugą? 

8.

 

W jakiej kolejności wykonywane będą czynności potrzebne do uruchomienia krosna? 

 
II.  Planowanie 
Uczniowie określają: 
1.

 

Jakie czynności wykonać, aby bezpiecznie dla siebie i innych osób uruchomić krosno? 

2.

 

Jak uruchamiamy krosno? 

3.

 

Jak ustawiamy bidło w przednim i tylnym skrajnym położeniu? 

 
III.  Ustalenie 
Nauczyciel ustala z uczniami zaproponowaną przez nich kolejność wykonanych prac. 
Udziela  wyjaśnień,  koryguje  ewentualne  błędy.  Uczniowie  przygotowują  się  do  realizacji 
zaplanowanych prac, ustalają podział pracy. 
 
IV.  Wykonanie 
1.

 

Uczniowie  kolejno  wykonują  czynności  związane  z  uruchomieniem  krosna  (pozostali 
uczniowie  stoją  za  pracującym  kolegą  i  obserwują  poprawność  wykonywanych  przez 
niego czynności).  

2.

 

Uczniowie, co kilka minut zmieniają się przy stanowisku pracy. 

 
V.  Sprawdzanie 
1.

 

Uczniowie sprawdzają w grupach poprawność wykonanych przez siebie czynności. 

2.

 

Nauczyciel sprawdza czy uczniowie poprawnie wykonują wszystkie czynności. 

 
VI.  Analiza końcowa 
Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które czynności przy obsłudze krosna sprawiły im 
trudności. Nauczyciel powinien podsumować całe zadanie, wskazać, jakie umiejętności były 
ć

wiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość. 

 
Zakończenie zajęć 
Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności. 
 
Praca domowa 
Korzystając  z  materiałów  dydaktycznych  wypisz  zagrożenia  występujące  w  czasie  pracy  na 
krośnie czółenkowym. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

wywiad z uczniami. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca  

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: 

Operator maszyn w przemyśle włókienniczym 826[01]. 

Moduł: 

Technologia tekstyliów tkanych 826[01].Z2 

Jednostka modułowa: 

Wytwarzanie 

tkanin 

na 

krosnach 

czółenkowych 

826[01].Z2.02 

Temat:  Likwidowanie zrywu osnowowego wielonitkowego. 

Cel ogólny:  Przygotować ucznia do pracy przy wytwarzaniu tkanin na krosnach czółenkowych. 
 
Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć: 

 

wyprostować zerwane nitki osnowy, 

 

związać zerwane nitki osnowy węzłem tkackim, 

 

uruchomić krosno. 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:  

 

organizowanie i planowanie zajęć, 

 

pracy w zespole, 

 

kontrolowania swojej pracy. 

 
Metody nauczania–uczenia się 

 

ć

wiczenia, 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

uczniowie pracują w grupach 2-osobowych. 

 
Czas trwania zajęć: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

krosno czółenkowe, 

 

instrukcja obsługi krosna czółenkowego, 

 

materiał nauczania z poradnika dla ucznia, 

 

literatura zgodnie z poradnikiem dla nauczyciela. 

 
Zadanie dla ucznia:
 

 

likwidowanie zrywu osnowowego wielonitkowego. 

 

Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna 
1.

 

Określenie tematu zajęć. 

2.

 

Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 

3.

 

Zaznajomienie uczniów z pracą metodą tekstu przewodniego i ćwiczeń. 

4.

 

Podział grupy uczniów na zespoły dwu osobowe. 

 
Faza właściwa 
Praca  metodą  tekstu  przewodniego  w  oparciu  o  teksty  źródłowe  i  materiał  nauczania 
z poradnika dla ucznia i instrukcji obsługi krosna czółenkowego. 
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

Tekst przewodni do ćwiczeń: 
 
I.  Informacje 
Pytania prowadzące: 
1.

 

Jakie czynności należy wykonać przed przystąpieniem do wiązania zerwanych nitek? 

2.

 

Jakiego rodzaju węzła użyjemy do wiązania? 

3.

 

Jakich narzędzi użyjemy do przewlekania nitek przez oczka strun i płochę? 

4.

 

Jak ustawiamy bidło, aby ułatwić sobie wykonanie zadania? 

 
II.  Planowanie 
Uczniowie określają: 
1.

 

Jakie czynności należy wykonać przed wiązaniem zerwanych nitek? 

2.

 

W jaki sposób wybieramy rodzaj węzła tkackiego, którego użyjemy do łączenia 
zerwanych nitek? 

3.

 

W jakiej pozycji ustawiamy bidło? 

4.

 

Jak podzielić się obowiązkami przy wykonaniu zadania? 

 
III.  Ustalenie 
Nauczyciel ustala z uczniami zaproponowaną przez nich kolejność wykonanych prac. 
Udziela  wyjaśnień,  koryguje  ewentualne  błędy.  Uczniowie  przygotowują  się  do  realizacji 
zaplanowanych prac, ustalają podział pracy. 
 
IV.  Wykonanie 
Uczniowie likwidują zryw osnowowy wielonitkowy zgodnie z przygotowanym planem.  
 
V.  Sprawdzanie 
1.

 

Uczniowie sprawdzają w grupach poprawność wykonanych przez siebie czynności. 

2.

 

Nauczyciel sprawdza czy uczniowie poprawnie wykonują wszystkie czynności. 

 
VI.  Analiza końcowa 
Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  czynności  przy  usuwaniu  zrywów 
wielonitkowych  sprawiły  im  trudności.  Nauczyciel  powinien  podsumować  całe  zadanie, 
wskazać, jakie umiejętności były ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać 
na przyszłość. 
 
Zakończenie zajęć 
Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności 
 
Praca domowa 
Korzystając z materiałów dydaktycznych przećwicz wiązanie węzłów używanych do łączenia 
nitek na tkalni. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

wywiad z uczniami. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

5. Ćwiczenia 
 

5.1. Mechanizmy tworzące przesmyk

 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 

Ć

wiczenie 1 

Wymień  elementy  krosna,  przez  które  przechodzi  nitka osnowy od  wału  osnowowego 

do nawinięcia na wał tkaninowy. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  schemat  technologiczny  tworzenia 
tkaniny. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia. 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać w materiałach dydaktycznych schemat tworzenia tkaniny na krośnie, 

2)

 

dokonać  analizy  schematu,  pod  kątem  przebiegu  nitki  od  wału  osnowowego  do  wału 
tkaninowego, 

3)

 

zapisać odpowiedź. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

pogadanka. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem7 poradnika dla nauczyciela. 
 

Ć

wiczenie 2 

Załóż  na  krosno  drążki  rozdzielające,  a  następnie  skrzyżuj  pomiędzy  nimi  zaznaczony 

przez nauczyciela fragment osnowy. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  zadanie,  jakie  spełniają  drążki 
rozdzielcze. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

przygotować stanowisko pracy zgodnie ze wskazówkami nauczyciela, 

2)

 

wyszukać w instrukcji obsługi krosna odpowiednie informacje, 

3)

 

wykonać ćwiczenie (rys. 6), 

4)

 

sprawdzić, czy wszystkie nitki są prawidłowo skrzyżowane w drążkach rozdzielających. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

pokaz z objaśnieniem. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

krosno, 

 

drążki rozdzielające, 

 

nożyczki, 

 

sznurek, 

 

instrukcja obsługi krosna, 

 

literatura zgodna z punktem7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ć

wiczenie 3 

Zwiąż na krośnie zerwane nitki osnowy. Przed przystąpieniem do prostowania zerwanych 

nitek osnowy wyrównaj nicielnice, wykorzystując mechanizm krzywkowy zewnętrzny. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  działanie  mechanizmu 
nicielnicowego oraz węzła użytego do wiązania nitek. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  schemat  mechanizmu  krzywkowego 
zewnętrznego, 

2)

 

odszukać  w  instrukcji  obsługi  krosna  czółenkowego  wyposażonego  w  mechanizm 
nicielnicowy krzywkowy zewnętrzny, sposób równania ramek nicielnicowych, 

3)

 

przygotować stanowisko pracy, 

4)

 

wykonać ćwiczenie, 

5)

 

posprzątać stanowisko pracy. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

krosno z mechanizmem nicielnicowym krzywkowym zewnętrznym, 

 

nożyczki, 

 

instrukcja obsługi krosna, 

 

literatura zgodna z punktem7 poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

5.2. Mechanizmy wprowadzające wątek do przesmyku 
 

5.2.1. Ćwiczenia 
 

Ć

wiczenie 1 

Po zatrzymaniu krosna wymień w czółenku nawój wątkowy i uruchom krosno. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na budowę wyrzutni i wymianę nawoju 
wątkowego w czółenku. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia. 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać w instrukcji obsługi krosna czółenkowego, w jakiej pozycji krosna wyjmujemy 
czółenko z wyrzutni, 

2)

 

odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje,  jak  prawidłowo  osadzamy  czółenka 
w wyrzutni oraz jak uruchamiamy krosno, 

3)

 

przygotować stanowisko pracy, 

4)

 

wykonać ćwiczenie, stosując się do instrukcji obsługi krosna. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

pokaz z objaśnieniem. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

krosno czółenkowe, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

instrukcja obsługi krosna czółenkowego, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 
 

Ć

wiczenie 2 

Sprawdź  stan  techniczny  i  ustawienie  poszczególnych  elementów  mechanizmu 

przerzutowego. Dokonaj ich oceny i uzasadnij ją. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  uszkodzenia  mechanizmu 
przerzutowego. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje,  jakie  elementy  mechanizmu 
przerzutowego najczęściej ulegają uszkodzeniu czy rozregulowują się, 

2)

 

odszukać  w  instrukcji  obsługi  krosna  czółenkowego,  jak  powinny  być  ustawione 
elementy mechanizmu przerzutowego, 

3)

 

wykonać ćwiczenie, stosując się do instrukcji krosna czółenkowego. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

pokaz z objaśnieniem. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

krosno czółenkowe lub model mechanizmu przerzutowego, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

instrukcja obsługi krosna czółenkowego, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ć

wiczenie 3 

Goniec na krośnie uległ uszkodzeniu. Wymień go na nowy. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na uszkodzenia elementów wyrzutni. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  na  temat  budowy  mechanizmu 
przerzutowego, 

2)

 

odszukać  w  instrukcji  obsługi  krosna  czółenkowego,  jaka  jest  kolejność  wykonywania 
prac przy wymianie gońca oraz jakie są zasady jego regulacji, 

3)

 

przygotować stanowisko pracy, 

4)

 

wykonać ćwiczenie, stosując się do instrukcji obsługi krosna czółenkowego, 

5)

 

posprzątać stanowisko pracy. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

krosno z mechanizmem przerzutowym krzywkowym, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

instrukcja obsługi krosna, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

5.3. Mechanizmy dobijające wątek do krawędzi tkaniny

 

 

5.3.1. Ćwiczenia 
 

Ć

wiczenie 1 

Płocha  w  krośnie  uległa  uszkodzeniu.  Wymień  uszkodzoną  płochę  na  nową  otrzymaną 

od nauczyciela. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na budowę bidła. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia. 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać w instrukcji obsługi danego krosna jak mocujemy płochę,  

2)

 

odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat mocowania płochy, 

3)

 

przygotować stanowisko pracy, 

4)

 

wykonać  ćwiczenie,  stosując  się  do  poleceń  zawartych  w  instrukcji  obsługi  krosna 
czółenkowego, 

5)

 

posprzątać stanowisko pracy. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

pogadanka. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

krosno czółenkowe, 

 

narzędzia potrzebne do wykonania ćwiczenia, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

instrukcja obsługi krosna czółenkowego, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ć

wiczenie 2 

Sprawdź  stan  techniczny  i  ustawienie  poszczególnych  elementów  mechanizmu 

bidłowego. Dokonaj ich oceny i uzasadnij ją.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na uszkodzenia mechanizmu bidłowego. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  na  temat  budowy  mechanizmu 
bidłowego, 

2)

 

odszukać  w  instrukcji  obsługi  krosna  czółenkowego,  jak  powinny  być  ustawione 
elementy mechanizmu bidłowego, 

3)

 

przygotować stanowisko pracy, 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

4)

 

wykonać  ćwiczenie,  stosując  się  do  poleceń  zawartych  w  instrukcji  obsługi  krosna 
czółenkowego, 

5)

 

posprzątać stanowisko pracy. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

pogadanka. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

krosno czółenkowe lub model mechanizmu bidłowego, 

 

narzędzia potrzebne do wykonania ćwiczenia, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

instrukcja obsługi krosna czółenkowego, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ć

wiczenie 3 

Czółenko  ciasno  wpada  do  wyrzutni,  co  powoduje  przecinanie  wątku.  Ustaw  szerokość 

wyrzutni. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na regulację przedniej ścianki wyrzutni. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  na  temat  budowy  mechanizmu 
bidłowego, 

2)

 

odszukać  w  instrukcji  obsługi  krosna  czółenkowego  jak  należy  ustawić  szerokość 
wyrzutni, 

3)

 

przygotować stanowisko pracy, 

4)

 

wykonać  ćwiczenie,  uwzględniając  informacje  zawarte  w  instrukcji  obsługi  krosna 
czółenkowego, 

5)

 

posprzątać stanowisko pracy. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

ć

wiczenie. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

krosno czółenkowe, 

 

narzędzia potrzebne do wykonania ćwiczenia, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

instrukcja obsługi krosna czółenkowego, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

5.4. Mechanizmy zasilające krosno osnową 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 

Ć

wiczenie 1 

Krosno  wyposażone  jest  w  hamulec  osnowowy.  Z  wału  osnowowego  odwinęła  się  część 

osnowy. Ustaw tak siłę hamowania, aby napięcie osnowy było odpowiednie dla procesu tkania. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na regulację napięcia osnowy  w czasie 
procesu tkania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia. 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać w instrukcji obsługi danego krosna, jak działa hamulec osnowowy i jak regulujemy 
napięcie osnowy, 

2)

 

odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat budowy hamulca osnowowego, 

3)

 

przygotować stanowisko pracy, 

4)

 

wykonać ćwiczenie, stosując się do obsługi krosna czółenkowego, 

5)

 

posprzątać stanowisko pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

pogadanka. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

krosno czółenkowe, 

 

instrukcja obsługi krosna czółenkowego, 

 

instrukcja bhp i p.poż obowiązująca w oddzile tkalni, 

 

narzędzia potrzebne do wykonania ćwiczenia, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ć

wiczenie 2 

Sprawdź stan techniczny i ustawienie poszczególnych elementów mechanizmu zasilającego 

negatywnego. Dokonaj ich oceny i uzasadnij ją. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  uszkodzenia  mechanizmu 
zasilającego. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  na  temat  budowy  mechanizmu 
zasilającego negatywnego. 

2)

 

odszukać w instrukcji obsługi krosna wyposażonego w mechanizm zasilający negatywny 
jak powinny być ustawione jego elementy, 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

3)

 

przygotować stanowisko pracy, 

4)

 

wykonać ćwiczenie, stosując się do instrukcji obsługi krosna czółenkowego, 

5)

 

posprzątać stanowisko pracy. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

pogadanka. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

krosno  wyposażone  w  mechanizm  zasilający  negatywny  lub  model  mechanizmu 
zasilającego negatywnego, 

 

narzędzia potrzebne do wykonania ćwiczenia, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

instrukcja obsługi krosna czółenkowego, 

– 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 
 

Ć

wiczenie 3 

Włóż  wał  osnowowy  w  krosno  wyposażone  w  regulator  osnowowy  i  przygotuj  osnowę 

do przywiązania. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  przywiązywanie  nowej  osnowy  do 
starej. 

 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać  w  instrukcji  obsługi  krosna  czółenkowego,  jak  należy  zamocować  wał 
osnowowy, 

2)

 

zapoznać się z instrukcją obsługi wózka do podnoszenia osnów, 

3)

 

zapoznać się z przepisami bhp dotyczącymi tego stanowiska pracy, 

4)

 

przygotować stanowisko pracy, 

5)

 

wykonać ćwiczenie, stosując się do instrukcji obsługi krosna i wózka do osnów, 

6)

 

posprzątać stanowisko pracy. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

ć

wiczenie. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

krosno wyposażone w regulator osnowowy, 

 

wózek do podnoszenia osnów, 

 

narzędzia potrzebne do wykonania ćwiczenia, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

instrukcja obsługi krosna czółenkowego, 

 

instrukcja obsługi wózka do osnów, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

5.5. Mechanizmy odbierające tkaninę ze strefy tworzenia 

 
5.5.1. Ćwiczenia 

 

Ć

wiczenie 1 

Aby usunąć błąd w tkaninie, wypruto z niej kilkanaście wątków. Ustaw bidło w przednim 

skrajnym  położeniu,  a  następnie  za  pomocą  mechanizmu  podającego  i  odbierającego  ustaw 
krawędź tkaniny, tak by dotykała płochy.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  obsługę  regulatora  tkaninowego 
i osnowowego. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia. 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać  w  instrukcji  obsługi  danego  krosna  jak  działa  mechanizm  zasilający 
i odbierający,  

2)

 

odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  na  temat  budowy  mechanizmu 
odbierającego i zasilającego, 

3)

 

przygotować stanowisko pracy, 

4)

 

wykonać ćwiczenie, stosując się do instrukcji obsługi krosna, 

5)

 

posprzątać stanowisko pracy. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

pogadanka. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

krosno czółenkowe, 

 

narzędzia potrzebne do wykonania ćwiczenia, 

 

instrukcja obsługi krosna, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 
 

Ć

wiczenie 2 

Sprawdź  stan  techniczny  i  ustawienie  poszczególnych  elementów  pozytywnego 

mechanizmu odbierającego tkaninę. Dokonaj ich oceny i uzasadnij ją. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  parametry  procesu  klejenia,  mające 
wpływ na jakość klejonych osnów. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  na  temat  budowy  mechanizmu 
odbierającego i najczęściej występujących uszkodzeń, 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

2)

 

odszukać w instrukcji obsługi krosna wyposażonego w mechanizm zasilający negatywny 
jak powinny być ustawione jego elementy, 

3)

 

przygotować stanowisko pracy, 

4)

 

wykonać ćwiczenie, stosując się do instrukcji obsługi krosna czółenkowego, 

5)

 

posprzątać stanowisko pracy. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

pogadanka. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

krosno wyposażone w mechanizm odbierający pozytywny, 

 

narzędzia potrzebne do wykonania ćwiczenia, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

instrukcja obsługi krosna, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ć

wiczenie 3 

Zużyła  się  powierzchnia  wału  tarkowego.  Nawiń  na  wał  tarkowy  nową  taśmę 

perforowaną. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na uszkodzenia wału tarkowego. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać w instrukcji obsługi krosna czółenkowego, jak napędzany jest wał tarkowy i jak 
do jego powierzchni mocuje się końce taśmy perforowanej, 

2)

 

zapoznać się z przepisami bhp dotyczącymi tego stanowiska pracy, 

3)

 

przygotować stanowisko pracy, 

4)

 

wykonać ćwiczenie, stosując się do poleceń zawartych w instrukcji obsługi krosna, 

5)

 

posprzątać stanowisko pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

krosno wyposażone w regulator tkaninowy, 

 

narzędzia i materiały potrzebne do wykonania ćwiczenia, 

 

instrukcja obsługi krosna, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

5.6. Mechanizmy pomocnicze 

 
5.6.1. Ćwiczenia 

 

Ć

wiczenie 1 

Na krośnie wyposażonym w boczny czujnik wątkowy zerwała się nitka wątku a czujnik 

nie zatrzymał krosna. Znajdź przyczynę nieprawidłowej pracy czujnika i zlikwiduj ją. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  przyczyny  nieprawidłowości  pracy 
czujnika. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia. 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z instrukcją bhp i p.poż obowiązującą w oddziale tkalni, 

2)

 

odszukać  w  instrukcji  obsługi  danego  krosna  jak  należy  wyregulować  mechaniczny 
boczny czujnik wątkowy, 

3)

 

odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  na  temat  budowy  i  działania 
mechanicznego czujnika wątkowego, 

4)

 

przygotować stanowisko pracy, 

5)

 

wykonać ćwiczenie, stosując się do instrukcji obsługi krosna, 

6)

 

posprzątać stanowisko pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

pogadanka. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

krosno czółenkowe, 

 

narzędzia potrzebne do wykonania ćwiczenia, 

 

instrukcja obsługi krosna, 

 

instrukcja bhp i p.poż obowiązująca w oddziale tkalni, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ć

wiczenie 2 

Na  krośnie  wyposażonym  w  czujnik  osnowowy  przeprowadź  przez  elementy  krosna 

wskazane przez nauczyciela nitki osnowy od wału osnowowego do krawędzi tkaniny. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  przewlekanie  nitek  przez  elementy 
krosna. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  na  temat  przebiegu  nitki  osnowy 
przez elementy krosna, 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

2)

 

wykonać ćwiczenie, wykorzystując informacje zawarte w materiale nauczania i instrukcji 
obsługi krosna, 

3)

 

posprzątać stanowisko pracy. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

pogadanka. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

krosno wyposażone w mechaniczny czujnik osnowowy, instrukcję obsługi, 

 

narzędzia potrzebne do wykonania ćwiczenia, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ć

wiczenie 3 

Krosno  wyposażone  jest  w  mechaniczny  czujnik  osnowowy.  Należy  dobrać  lamele, 

uwzględniając rodzaj przędzy osnowowej i jej grubość i nałożyć je na nitki osnowy.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na dobór lamel do rodzaju przędzy i jej 
grubości. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać  w  katalogu  artykułów  technicznych  do  krosien  rodzaj  lamel  odpowiedni  do 
rodzaju przędzy i jej grubości, 

2)

 

przygotować stanowisko pracy, 

3)

 

dobrać lamele, 

4)

 

nałożyć lamele na nitki osnowy, 

5)

 

posprzątać stanowisko pracy. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

ć

wiczenie, 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

krosno wyposażone w mechaniczny czujnik osnowowy, 

 

lamele różnych rodzajów, 

 

katalog artykułów technicznych do krosien, 

 

instrukcja obsługi krosna, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 
 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
TEST 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wytwarzanie  tkanin  na 
krosnach czółenkowych” 

 
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 15, 17, 18, 19, 20 są poziomu podstawowego, 

 

zadania 6, 14, 16 są poziomu ponadpodstawowego. 
 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym 2 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi:  1. a, 2. d, 3. b, 4. d, 5. a, 6. c, 7. b, 8. c, 9. a, 10. a, 11. b, 

12. c, 13. d, 14. a, 15. b, 16. c, 17. a, 18. d, 19. d, 20. b. 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Zidentyfikować podstawowe mechanizmy krosna 

Rozpoznać element mechanizmu krosna 

Rozpoznać element krosna 

Dobrać mechanizm krosna

 

Rozpoznać element mechanizmu krosna 

Scharakteryzować element mechanizmu krosna  

PP 

Obliczyć zapotrzebowanie na wątek 

Poznać przepisy bhp 

Przedstawić zadanie mechanizmu przerzutowego 

10  Przedstawić zadanie przewału  

11  Rozpoznać błędy pracy mechanizmu krosna 

12  Rozpoznać element mechanizmu krosna 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

13  Rozpoznać ruch elementu krosna 

14  Scharakteryzować element mechanizmu krosna  

PP 

15  Przedstawić wykorzystanie mechanizmu 

16  Wykryć błędy pracy mechanizmu krosna 

PP 

17  Przedstawić działanie mechanizmu krosna 

18  Zidentyfikować podstawowe mechanizmy krosna 

19  Rozpoznać elementy mechanizmu krosna 

20  Przedstawić zadanie elementów krosna 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

5.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

6.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

7.

 

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 

8.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

9.

 

10  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uważnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Zadania  wymagają  prostych  obliczeń,  które  powinieneś  wykonać  przed  wskazaniem 

poprawnego wyniku. 

7.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

8.

 

Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.

 

Na rozwiązanie testu masz 60 min. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.

 

Przesmyk na krośnie tworzony jest przez mechanizm 
a)

 

nicielnicowy. 

b)

 

przerzutowy. 

c)

 

odbiorczy. 

d)

 

zasilający. 

 
2.

 

Wał tarkowy to część mechanizmu 
a)

 

nicielnicowego. 

b)

 

bidłowego. 

c)

 

osnowowego. 

d)

 

odbiorczego. 

 
3.

 

Między przewałem a nicielnicami na krośnie znajdują się 
a)

 

struny nicielnicowe druciane. 

b)

 

drążki rozdzielcze. 

c)

 

struny nicielnicowe z płaskownika. 

d)

 

struny do splotów gazejskich. 

 
4.

 

Przy  produkcji  tkanin  z  przędzy  o  dużej  wytrzymałości  i  o  dużej  gęstości,  należy 
zastosować przewał 
a)

 

stały. 

b)

 

obrotowy. 

c)

 

sprężynujący. 

d)

 

podwójny. 

 
5.

 

Goniec jest częścią mechanizmu 
a)

 

wprowadzającego wątek do przesmyku. 

b)

 

dobijającego wątek do krawędzi tkaniny. 

c)

 

zasilającego. 

d)

 

odbiorczego. 

 
6.

 

Przedstawiony na rysunku mechanizm przerzutowy napędzany jest

 

a)

 

sprężyną. 

b)

 

korbą. 

c)

 

krzywką. 

d)

 

sprężonym powietrzem. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

 
7.

 

Oblicz  ile  wątku  potrzeba  na  jedną  minutę  pracy  krosna  wiedząc,  że:  szerokość  tkaniny 
wynosi  b  =1,6  m,  częstotliwość  wątkowania  n  =  200  wątków/min,  wrobienie  przędzy 
wątkowej ŋ = 1 
a)

 

180 m wątku/min. 

b)

 

320 m wątku/min. 

c)

 

120 m wątku/min. 

d)

 

140 m wątku/min. 

 
8.

 

Przed przystąpieniem do obsługi krosna pracownik powinien zapoznać się z

 

a)

 

instrukcją konserwacji krosna. 

b)

 

warunkami technologicznymi tkaniny. 

c)

 

przepisami bhp i p.poż. obowiązującymi na stanowisku pracy. 

d)

 

instrukcją obsługi wózka do osnów. 

 
9.

 

Mechanizm przerzutowy z niezależnym biciem pozwala 
a)

 

wprowadzić kilka kolorów wątku do tkaniny. 

b)

 

wykorzystywać różnej wielkości czółenka. 

c)

 

zwiększyć prędkość tkania. 

d)

 

produkować tkaniny ażurowe. 

 
10.

 

Zadaniem przewału jest 
a)

 

zmienić kierunek nitek osnowy z pionowego na poziomy. 

b)

 

rozdzielić nitki osnowy. 

c)

 

uporządkować nitki osnowy. 

d)

 

dociskać nitki osnowy. 

 

11.

 

Przyczyną  nie  przeplatania  się  nitki  wątku  z  brzegowymi  nitkami  osnowy  jest  wadliwa 
praca 
a)

 

mechanizmu bidłowego. 

b)

 

mechanizmu przerzutowego. 

c)

 

mechanizmu odbierającego. 

d)

 

przewału. 

 
12.

 

Po wprowadzeniu wątku w przesmyk do krawędzi tkaniny dobija go 
a)

 

czółenko. 

b)

 

bijak. 

c)

 

płocha. 

d)

 

przedpiersień. 

 
13.

 

Jaki ruch wykonuje bidło 
a)

 

posuwisto-zwrotny. 

b)

 

posuwisty. 

c)

 

obrotowy. 

d)

 

wahadłowy. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

14.

 

Na rysunkach przedstawione jest bidło 
a)

 

z łamanym bidłowodem. 

b)

 

z napędem krzywkowym. 

c)

 

o podwójnym dobiciu. 

d)

 

z napędem korbowym. 

 
 
 
 
 
 
 
15.

 

Krzywkowy napęd bidła stosujemy w krosnach 
a)

 

wąskich. 

b)

 

szerokich. 

c)

 

do produkcji tkanin pętelkowych. 

d)

 

do produkcji tkanin o splocie gazejskim. 

 
16.

 

Przyczyną wypadania czółenka z przesmyku w czasie przelotu z jednej strony krosna na 
drugą jest 
a)

 

zużycie bidłowodów. 

b)

 

złe ustawienie naprężacza wątku w czółenku. 

c)

 

złe ustawienie płochy względem tylnej ścianki wyrzutni. 

d)

 

pionowe drgania płochy. 

 
17.

 

W celu odwinięcia osnowy z wału osnowowego należy 
a)

 

podnieść zapadki i obracać kołem. 

b)

 

zdjąć sprężynę i obracać kołem. 

c)

 

obracać kołem. 

d)

 

obracać wał osnowowy. 

 
 
 
 
 
 
 
 

 
18.

 

Rysunek przedstawia przewał 
a)

 

stały. 

b)

 

obrotowy. 

c)

 

sprężynujący. 

d)

 

sterowany. 

 
 
 
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

19.

 

Lamela to część 
a)

 

mechanizmu przerzutowego. 

b)

 

mechanizmu odbiorczego. 

c)

 

mechanizmu bidłowego. 

d)

 

czujnika osnowowego. 

 
 
 
 
 
 

20.

 

Aby utrzymać szerokość tkaniny, w pobliżu jej krawędzi na krośnie montuje się

 

a)

 

przedpiersień. 

b)

 

rozpinki. 

c)

 

drążki krzyżulca. 

d)

 

przewał. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ............................................................................................................................ 

 

Wytwarzanie tkanin na krosnach czółenkowych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr  

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1

 

 

 

2

 

 

 

3

 

 

 

4

 

 

 

5

 

 

 

6

 

 

 

7

 

 

 

8

 

 

 

9

 

 

 

10

 

 

 

11

 

 

 

12

 

 

 

13

 

 

 

14

 

 

 

15

 

 

 

16

 

 

 

17

 

 

 

18

 

 

 

19

 

 

 

20

 

 

 

Razem: 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32

TEST 2 

Test  „próba  pracy”  do  jednostki  modułowej

 

„Wytwarzanie  tkanin  

na krosnach czółenkowych” 

 
Treść zadania: 

Nieprawidłowo zamocowana cewka z wątkiem w czółenku zerwała kilkanaście nitek osnowy. 
Wyprostuj zerwane nici. Poprzewlekaj je przez lamele, oczka strun nicielnicowych, szczeliny 
płochy a następnie uruchom krosno. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące oceny szkolne:  

Ocena  

Normy wymagań  

dopuszczający 

13 punktów  

dostateczny 

16 punktów 

dobry 

19punktów  

bardzo dobry 

22 punktów 

 
Kryteria oceny
 
 

 

Czynności oceniane i kryteria wykonania 

Liczba 
punktów 

P

la

n

o

w

a

n

ie

 

Czynność 1:  Zapisanie czynności związanych z założeniem 

ubrania roboczego. 

1 punkt – jeżeli uczeń zapisał: założyć ubranie robocze. 

Czynność 2:  Zapisanie czynności związanych z usunięciem 

zrywów nitek osnowy i uruchomieniem krosna. 

1 punkt – jeżeli uczeń zapisał: ustawić bidło w przednim skrajnym 

położeniu. 

1 punkt – jeżeli uczeń zapisał: wyprostować zerwane nitek osnowy. 
1 punkt – jeżeli uczeń zapisał: dowiązać odcinki nitek osnowy do 

nitek osnowy zerwanych. 

1 punkt – jeżeli uczeń zapisał: poprzewlekać nitki osnowy. 
1 punkt – jeżeli uczeń zapisał: pobrać narzędzia. 

 
 
 


 



O

rg

a

n

iz

o

w

a

n

ie

 

Czynność 3:  Zapisanie czynności związanych z organizowaniem 

pracy. 

1 punkt – jeżeli uczeń założył ubranie robocze i je pozapinał. 
1 punkt – 
jeżeli uczeń sprzątnął niepotrzebne przedmioty znajdujące 

się w miejscu pracy. 

1 punkt – jeżeli uczeń zgromadził potrzebne narzędzia do wykonania 

zadania. 

 
 

 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33

W

y

k

o

n

y

w

a

n

ie

 

Czynność 4:  Zapisanie czynności związanych z wykonywaniem 

zadania. 

1 punkt – jeżeli uczeń ustawił bidło w przednim skrajnym położeniu. 
1 punkt – jeżeli uczeń wyprostował nici osnowy.  
1 punkt – jeżeli uczeń dowiązał węzłem tkackim odcinki osnów do 

wyprostowanych nici osnowy. 

1 punkt – jeżeli uczeń przewleka wyprostowane nitki osnowy przez 

lamele. 

1 punkt – jeżeli uczeń przewleka wyprostowane nitki osnowy przez 

oczka strun nicielnicowych. 

1 punkt – jeżeli przewleka wyprostowane nitki osnowy przez 

szczeliny płochy. 

1 punkt – jeżeli uczeń sprawdza kolejność przewlekanych nitek 

osnowy. 

1 punkt – jeżeli uczeń „zarobił” zerwane nitki osnowy wątkiem.  
1 punkt – jeżeli uczeń uruchomił krosno. 
1 punkt – jeżeli uczeń skontrolował jakość tkaniny. 
1 punkt – jeżeli uczeń uporządkował stanowisko pracy. 
1 punkt – jeżeli uczeń zgromadził odpadki przędzy w wyznaczonym 

miejscu. 

 
 


 

 

 

 

 





 

re

z

en

ta

cj

a

 

Czynność 5:  Zapisanie czynności związanych z prezentacją 
zadania. 
1 punkt – 
jeżeli uczeń uzasadnił kolejność wykonywanych czynności. 
1 punkt – jeżeli uczeń ocenił jakość tkaniny po wykonaniu zadania. 

 
 


 

RAZEM 

23 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  testu,  z  co  najmniej  dwutygodniowym 
wyprzedzeniem.  

2.

 

Rozdaj uczniom treść zadania praktycznego, by mogli zgromadzić potrzebne informacje. 

3.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

4.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadania typu „próba pracy” oraz z zasadami punktowania. 

5.

 

Przeprowadź z uczniami ćwiczenia przy krośnie podobne do zawartego w teście.  

6.

 

Omów z uczniami sposób wykonania zadania, zwróć uwagę na etapy, czyli planowanie, 
organizowanie, wykonanie i prezentowanie. 

7.

 

Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 

8.

 

Przypomnij uczniom o konieczności przestrzegania przepisów bhp i p.poż w czasie pracy 
na tkalni. 

9.

 

Zbierz przygotowane karty zadania i oceń zgodnie z kluczem punktowania. 

10.

 

Sprawdź czy uczeń prawidłowo wykonuje czynności przy krośnie. 

11.

 

Przeprowadź  dyskusję  na  temat  błędów  powstałych  w  tkaninie  wynikłych  z  powodu 
nieprawidłowego wykonywania czynności przez ucznia. 

12.

 

Ustal przyczyny trudności wynikłych przy wykonywaniu zadania. 

13.

 

Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 
dydaktycznych uczniów. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uważnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę zadania. 

3.

 

Zapoznaj się z treścią zadania. 

4.

 

Test  w  formie  zadania  typu  „próba  pracy”,  które  będziesz  rozwiązywać  pozwoli  Ci 
sprawdzić swoje umiejętności z zakresu „Wytwarzanie tkanin na krosnach czółenkowych”. 

5.

 

Dokonaj analizy treści zadania. 

6.

 

Etapy wykonania zadania, to: planowanie, organizowanie, wykonanie, prezentowanie. 

 

w  etapie  planowania,  powinieneś  zaplanować  czynności,  które  wykonasz  w  celu 
uruchomienia krosna, 

 

organizowanie, to etap w którym przygotujesz się do wykonania zadania, 

 

wykonanie,  to  etap  w  którym  uruchomisz  krosno  po  związaniu  wszystkich 
zerwanych nitek osnowy 

 

prezentowanie,  to  przedstawienie  wykonanego  wyrobu  po  usunięciu  awarii,  ocena 
jego jakości. Jeśli są błędy w tkaninie określ przyczyny ich powstania. 

7.

 

Pracuj samodzielnie. 

8.

 

Na rozwiązanie zadania masz 135 minut. 

 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja bhp i p.poż, 

 

instrukcja obsługi krosna czółenkowego, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura z rozdziału 6. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35

KARTA ZADANIA 

 

Nazwisko i imię: ………………………………………………………………………….. 

 

 

Treść zadania: 

Nieprawidłowo zamocowana cewka z wątkiem w czółenku zerwała kilkanaście nitek osnowy. 
Wyprostuj zerwane nici. Poprzewlekaj je przez lamele, oczka strun nicielnicowych, szczeliny 
płochy a następnie uruchom krosno. 
 
Planowanie (czynności prowadzące do wykonania zadnia) 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
 
Organizowanie (przygotowanie do wykonana zadania) 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
 
Wykonanie  
………………………………………………………………………………………………….. 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
………………………………………………………………………………………...………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36

7. LITERATURA 

 

1.

 

Ignasiak B. (red.): Podstawy włókiennictwa. PŁ, 1978 

2.

 

Lewiński J., Suszek H.: Tkactwo cz. I. WSiP, Warszawa1992 

3.

 

Schellenberg A. (red.): Encyklopedia techniki. WN-T, Warszawa 1986 

4.

 

Szosland J.: Podstawy budowy i technologii tkanin. WN-T, Warszawa 1979 

5.

 

Ś

rednicka L., Owczarz R., Nycz E.: Budowa tkanin. WSiP, 1990 

 
Czasopisma: 

 

Przegląd Włókienniczy 
 

Literatura metodyczna 
1.

 

Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 
kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.

 

Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000 

 
Czasopisma 

 

Nowa Edukacja Zawodowa 

 

Edukator Zawodowy – www.koweziu.edu.pl/edukator/index.php