murarz 712[06] z1 11 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”



MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ

Marzena Rozborska






Wykonywanie napraw, remontów i rozbiórek konstrukcji
murowych
712[06].Z1.11






Poradnik dla nauczyciela










Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Teresa Florczak
mgr inż. Alicja Zajączkowska


Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Barbara Olech



Konsultacja:
mgr inż. Krzysztof Wojewoda




Korekta:





Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 712[06].Z1.11
,,Wykonywanie napraw, remontów i rozbiórek konstrukcji murowych’’ zawartej
w modułowym programie nauczania dla zawodu murarz.























Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI



1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

10

5.1. Wykonywanie napraw i wzmocnienia fundamentów

10

5.1.1. Ćwiczenia

10

5.2. Naprawa i wzmocnienie ścian oraz elementów ściennych

13

5.2.1. Ćwiczenia

13

5.3 Naprawa i wzmocnienie stropów, sklepień

19

5.3.1. Ćwiczenia

19

5.4 Wykonywanie rozbiórek

21

5.4.1. Ćwiczenia

21

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

24

7. Literatura

38



























background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela ,, Wykonywanie napraw, remontów

i rozbiórek konstrukcji murowych”, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć
dydaktycznych w zawodzie murarz 712[06].

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne,

cele kształcenia,

przykładowe scenariusze zajęć,

propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych i intelektualnych,

przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego,

wykaz literatury.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem:

pokazu z objaśnieniem,

ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. Czas wykonania ćwiczeń należy ustalać
w zależności od potrzeb i rozwoju grupy.

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel

może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych.

W tym rozdziale podano również:

plan testu w formie tabelarycznej,

punktację zadań,

propozycje norm wymagań,

instrukcję dla nauczyciela,

instrukcję dla ucznia,

kartę odpowiedzi,

zestaw zadań testowych.











background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

Schemat układu jednostek modułowych

712[06].Z1

Technologia murarstwa

712[06].Z1.01

Stosowanie przepisów bhp przy wykonywaniu robót murarskich

712[06].Z1.02

Organizacja stanowiska pracy murarza

712[06].Z1.03

Dobieranie materiałów narzędzi i sprzętu do robót budowlanych

712[06].Z1.04

Wykonywanie zapraw budowlanych i betonów

712[06].Z1.05

Wykonywanie murów nośnych różnych materiałów, o różnej grubości i

konstrukcji

712[06].Z1.06

Wykonywanie murów z przewodami kominowymi i kominów wolnostojących

712[06].Z1.07

Wykonywanie ścian działowych z różnych materiałów

712[06].Z1.08

Wykonywanie sklepień, nadproży i stropów murarskich

712[06].Z1.09

Wykonywanie gzymsów i układów rolkowych

712[06].Z1.10

Wykonywanie okładzin ściennych z ceramiki i kamienia

712[06].Z1.11

Wykonywanie napraw, remontów i rozbiórek konstrukcji murowych

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2.WYMAGANIA WSTĘPNE


Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa,

stosować przepisy bhp, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska,

rozpoznawać podstawowe materiały budowlane,

posługiwać się dokumentacją techniczną,

organizować stanowisko pracy murarza,

dobierać materiały, narzędzia i sprzęt do robót murarskich,

wykonywać zaprawy budowlane i beton,

wykonywać rusztowanie proste,

układać cegły w murze według zasad wiązania pospolitego i krzyżykowego,

układać pustaki i bloki zgodnie z zasadami wiązania,

układać zaprawę na murze w taki sposób, aby uzyskać spoinę zgodnie w wymaganą
grubością,

murować sposobem „na wycisk" i „na docisk z kielnią",

murować w warunkach niskich temperatur,

wykonywać mury proste, narożniki prostokątne, murów w kształcie litery T,

wykonywać zakończenia murów,

wykonywać filary bez węgarków i z węgarkami,

wykonywać mury warstwowe ze szczeliną powietrzną, z wypełnieniem szczeliny
materiałem izolacyjnym oraz mury zbrojone,

tyczyć ściankę działową na stropie,

wykonywać ścianki działowe,

wykonywać nadproża i łęki,

wykonywać stropy murarskie,

wykonywać sklepienia,

wykonywać oblicówki i okładziny kamienne,

wykonywać okładziny ceramiczne,

przygotowywać i stosować materiały pomocnicze,

oszczędzać materiał,

szacować ilość materiału niezbędnego do wykonania robót,

magazynować, składować i transportować materiały budowlane,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3.CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć:

odczytać dokumentację w zakresie niezbędnym do wykonania robót,

dokonać pomiarów, posłużyć się sprzętem pomiarowym,

zorganizować stanowisko pracy,

dobrać i ocenić przydatność materiałów do robót,

dobrać narzędzia potrzebne do robót,

rozpoznać miejsce uszkodzenia,

określić zakres i metodę wykonania naprawy,

wykonać odkrywkę,

zamocować plombę badawczą,

wykonać podbitkę fundamentu,

wykonać zabezpieczenie konstrukcji w trakcie prac naprawczych i remontowych,

wymienić uszkodzone elementy muru,

wymienić nadproże,

wykonać otwór w murze z jednoczesnym wykonaniem nadproża,

wykonać wymianę elementów w łęku, sklepieniu i stropie,

wykonać prace rozbiórkowe stropów, sklepień i gzymsów,

wykonać rozbiórkę ścian, nadproży i łęków,

wykonać zabezpieczenia stosownie do robót rozbiórkowych,

oczyścić i dokonać składowania materiałów nadających się do ponownego użycia,

wykonać rusztowanie niezbędne do wykonania robót,

przygotować i zastosować materiały pomocnicze,

określić szacunkowo ilość materiału potrzebnego do wykonania robót,

sporządzić zapotrzebowanie materiałowe,

porozumieć się z przełożonymi i współpracownikami,

wykonać pracę, z zachowaniem przepisów bhp, ochrony przeciwpożarowej i ochrony
środowiska.















background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca: …………………………………………………………….
Modułowy program nauczania: Murarz 712[06]
Moduł: Technologia murarstwa 712[06].Z1
Jednostka modułowa: Wykonywanie napraw, remontów i rozbiórek konstrukcji

murowych 712[06].Z1.11

Temat: Sposoby odciążenia fundamentu na okres jego wzmacniania.

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności określenia sposobów podstemplowania ścian

w celu odciążenia fundamentu

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

scharakteryzować elementy do podstemplowania ścian,

scharakteryzować jednostronne podparcie ściany,

scharakteryzować obustronne podparcie ściany,

Metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

zbiorowa.


Czas: 90 minut.
Środki dydaktyczne:

plansze,

drewniane elementy do stemplowania ścian,

Przebieg zajęć:
Faza wstępna:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Omówienie tematu i celów zajęć.
Faza właściwa:
3. Realizacja tematu:

charakterystyka elementów drewnianych do podparcia ścian,

charakterystyka sposobu jednostronnego podparcia ściany,

charakterystyka sposobu obustronnego podparcia ściany,

4. W czasie pokazu uczniowie włączają się do wykonania prostych czynności przy

podparciu ściany.

Faza kończąca
5. Uporządkowanie klasopracowni.

Praca domowa
Wypisz elementy do podstemplowania ściany o długości 3m.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca: ……………………………………………………………………………..
Modułowy program nauczania: Murarz 712[06]
Moduł: Technologia murarstwa 712[06].Z1
Jednostka modułowa: Wykonywanie napraw, remontów i rozbiórek konstrukcji

murowych 712[06].Z1.11

Temat: Wykonywanie odciążenia fundamentów przez podparcie ścian.

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności wykonania odciążenia fundamentu przez podparcie

ściany

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

dobrać elementy do podstemplowania ścian,

wykonać jednostronne podparcie ściany,

wykonać obustronne podparcie ściany,


Metody nauczania – uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca w grupach.


Czas: 135 minut.
Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochronyindywidualnej,

elementy drewniane: belki, krawędziaki, deski, kliny,

narzędzia do cięcia drewna,

miarka,

łopata,

młot,

Przebieg zajęć:
Faza wstępna:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Omówienie tematu i celów zajęć.
Faza właściwa:
3. Realizacja tematu:

podział na grupy i wydanie tematów ćwiczeń,

przypomnienie o zachowaniu zasad bezpieczeństwa,

dobranie materiałów, narzędzi i sprzętu,

zaplanowanie podparcia ściany,

wykonanie podparcia ściany,

prezentacja rozwiązań poszczególnych zespołów,

4. Po wykonaniu ćwiczenia grupy próbują dokonać jego analizy.
5. Uczniowie wskazują swoje mocne i słabe strony.
Faza kończąca
6. Uporządkowanie klasopracowni i stanowisk.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Praca domowa
Sporządź notatkę na temat poszerzania ław fundamentowych.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.































background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

5. ĆWICZENIA

5.1. Wykonywanie napraw i wzmocnienia fundamentów


5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Posiadając analizę badań oraz zestawienie kosztów zaproponuj sposób wzmocnienia

fundamentów.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować przedstawione dane dotyczące rodzaju fundamentu oraz wielkości

uszkodzeń,

2) przeanalizować materiał nauczania (poradnik dla ucznia rozdz.4.1.1),
3) wybrać jeden ze sposobów wzmocnienia fundamentu,
4) zaprezentować wybrany sposób,
5) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

ekspertyzy badań fundamentów, kalkulacja kosztów remontu,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Wykonaj jednostronne podparcie ścian budynku, za pomocą zastrzałów.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) sprawdzić miejsce wykonania wzmocnienia,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
3) zorganizować stanowisko pracy,
4) ułożyć dolną belkę oporową,
5) wykuć w ścianie bruzdę,
6) zamocować w gruncie elementy podwalinowe,
7) w bruzdę ścienną wstawić górną belkę oporową,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

8) podeprzeć górną belkę oporową zastrzałami, opierając je na podwalinach,
9) ustabilizować konstrukcję stosując kliny,
10) sprawdzić stabilność konstrukcji podpierającej,
11) oczyścić sprzęt i narzędzia,
12) posprzątać stanowisko pracy
13) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
14) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej,

narzędzia ciesielskie,

elementy drewniane: krawędziaki, okrąglaki, kliny,

młot, przecinak, młotek murarski,

podstawowy sprzęt pomiarowy,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 3

Wykonaj podparcie ściany budynku za pomocą obustronnego osadzenia dźwigarów

stalowych w celu wykonania wzmocnienia fundamentu, prowadź prace po jednej stronie ściany.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) sprawdzić miejsce wykonania wzmocnienia,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
3) zorganizować stanowisko pracy,
4) wykonać jednostronne wykucie bruzdy w ścianie,
5) oczyścić bruzdę i zwilżyć wodą lub zaczynem cementowym,
6) osadzić belkę stalową na zaprawie cementowej w wykutej bruździe,
7) oczyścić sprzęt i narzędzia,
8) posprzątać stanowisko pracy,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej,

młotek, przecinak lub mechaniczne urządzenie do wykonywania bruzd w murach,

sprzęt i narzędzia do przygotowania zaprawy,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

kielnia murarska,

belki stalowe,

podstawowy sprzęt pomiarowy,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 4

Wykonaj podbicie ławy fundamentowej w celu jej wzmocnienia.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Ćwiczenie powinno być wykonane na stanowisku symulacyjnym.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) sprawdzić miejsce wykonania wzmocnienia,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
3) oczyścić boki i spód istniejącego fragmentu,
4) wykonać podmurowanie fragmentu fundamentu,
5) wykonać klinowanie szczeliny między starym a nowym fundamentem gęstą zaprawą

cementową,

6) oczyścić sprzęt i narzędzia,
7) posprzątać stanowisko pracy,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej,

cegły ceramiczne, składniki zaprawy cementowej,

młotek murarski, szczotka,

sprzęt i narzędzia do przygotowania zaprawy,

kielnia murarska, poziomnica, sprzęt do ubicia zaprawy,

podstawowy sprzęt pomiarowy,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5.2. Naprawa i wzmocnienie ścian oraz elementów ściennych

5.2.1.Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wykonaj badanie pęknięć używając płytek kontrolnych z gipsu.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Ćwiczenie należy wykonać w dwóch etapach.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) oczyść spękaną powierzchnię,
2) przygotować zaprawę gipsową,
3) zamocować płytkę gipsową na zaprawie gipsowej,
4) oczyścić sprzęt i narzędzia,
5) posprzątać stanowisko pracy,
6) sprawdzić po kilku dniach wygląd płytki,
7) sformułować i zanotować wnioski,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej,

płytka gipsowa,

zestaw materiałów do wykonania zaprawy gipsowej,

rusztowanie do robót murarskich,

szczotka, naczynie na zaprawę, drewniane mieszadło, kielnia,

przymiar liniowy,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Wykonaj naprawę ściany murowanej, która posiada niewielkie pęknięcia.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Stanowisko ćwiczeń powinno być przygotowane tak , aby pęknięcia tynku odpowiadały
pęknięciom ściany.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
3) usunąć tynk w miejscu rys,
4) oczyścić dokładnie powierzchnie,
5) poszerzyć pęknięcia,
6) przygotować zaczyn,
7) wypełnić szczeliny zaczynem,
8) oczyścić sprzęt i narzędzia,
9) posprzątać stanowisko pracy,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
11) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej,

zestaw materiałów do wykonania zaczynu cementowego, uplastycznionego mlekiem

wapiennym,

rusztowanie do robót murarskich,

podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót murarskich,

podstawowy sprzęt pomiarowy,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 3

Wykonaj wzmocnienie ściany murowanej z rysami głębokimi, nie przechodzącymi przez

całą grubość muru.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
3) oczyścić dokładnie powierzchnie muru,
4) poszerzyć pęknięcia,
5) wykonać otwory na klamry,
6) przygotować zaczyn,
7) wypełnić szczeliny, zaczynem,
8) założyć klamry,
9) oczyścić sprzęt i narzędzia,
10) posprzątać stanowisko pracy,
11) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
12) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej,

klamry wzmacniające,

zestaw materiałów do wykonania zapraw murarskich,

rusztowanie do robót murarskich,

podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót murarskich,

podstawowy sprzęt pomiarowy,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 4

Wykonaj wymianę nadproża nad otworem okiennym o szerokości 1m.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Ćwiczenie należy wykonać w dwóch etapach z uwzględnieniem przerwy technologicznej.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) sprawdzić miejsce wykonania wzmocnienia,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
3) zorganizować stanowisko pracy,
4) wykonać jednostronne wykucie części ściany,
5) osadzić w wykutej części belkę stalową, na zaprawie cementowej,
6) po związaniu zaprawy powtórzyć czynności z drugiej strony ściany,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
1) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej,

zestaw materiałów do wykonania murów,

zestaw stempli,

belka stalowa,

zestaw materiałów do wykonania zaprawy cementowej,

rusztowanie do robót murarskich,

podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót murarskich,

podstawowy sprzęt pomiarowy,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Ćwiczenie 5

Wykonaj nadproże w ścianie, w miejscu planowanego otworu okiennego, w murze grubości

1½ cegły.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Ćwiczenie należy wykonać w trzech etapach z uwzględnieniem przerw technologicznych.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) sprawdzić miejsce planowanego wykonania nadproża,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
3) zorganizować stanowisko pracy,
4) wyznaczyć położenie otworu,
5) wyznaczyć położenie bruzdy,
6) wykonać jednostronne wykucie bruzdy,
7) osadzić belkę stalową w wykutej bruździe na zaprawie cementowej,
8) po związaniu zaprawy powtórzyć czynności z drugiej strony ściany,
9) po uzyskaniu przez zaprawę odpowiedniej wytrzymałości, wykuć otwór w ścianie,
10) przed przerwą technologiczną oczyścić sprzęt i narzędzia oraz posprzątać stanowisko

pracy,

11) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
12) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej,

zestaw materiałów do wykonania murów,

belki stalowe dwuteowe,

zestaw materiałów do wykonania zapraw murarskich,

rusztowanie do robót murarskich,.

podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót murarskich,

podstawowy sprzęt pomiarowy,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 6

Wymień uszkodzone elementy w murze o grubości 2½ cegły.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Mur na stanowisku ćwiczeniowym powinien wymagać naprawy w takim miejscu, aby nie
było konieczne jego stemplowanie.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
3) usunąć tynk w miejscu uszkodzonego muru,
4) rozebrać odsłonięty z tynku fragment muru,
5) oczyścić dokładnie powierzchnię i zmyć ją woda,
6) przygotować zaczyn cementowy,
7) zamurować powstały otwór,
8) oczyścić sprzęt i narzędzia,
9) posprzątać stanowisko pracy,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
11) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.


Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej,

stanowisko z wykonanym fragmentem muru,

zestaw materiałów do wykonania zaprawy,

cegły ceramiczne,

rusztowanie do robót murarskich,

podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót murarskich,

podstawowy sprzęt pomiarowy,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 7

Wymień uszkodzone elementy w łęku w murze o grubości 1 cegły.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
3) usunąć zniszczony fragment łęku,
4) oczyścić dokładnie powierzchnię powstałego ubytku i zmyć ją woda,
5) przygotować zaczyn cementowy,
6) zamurować powstały ubytek,
7) oczyścić sprzęt i narzędzia,
8) posprzątać stanowisko pracy,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.


Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej,

stanowisko z wykonanym i podstemplowanym nadprożem łukowym,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

zestaw materiałów do wykonania zaprawy,

cegły ceramiczne,

rusztowanie do robót murarskich,

podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót murarskich,

podstawowy sprzęt pomiarowy,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 8

Wymień uszkodzone elementy w sklepieniu półkolistym, z cegły ceramicznej pełnej.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
3) usunąć zniszczony fragment sklepienia,
4) oczyścić dokładnie powierzchnię powstałego ubytku i zmyć ją woda,
5) przygotować zaprawę cementową,
6) zamurować powstały ubytek,
7) oczyścić sprzęt i narzędzia,
8) posprzątać stanowisko pracy,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.


Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej,

stanowisko z wykonanym i podstemplowanym sklepieniem,

zestaw materiałów do wykonania zaprawy,

cegły ceramiczne,

rusztowanie do robót murarskich,

podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót murarskich,

podstawowy sprzęt pomiarowy,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

5.3. Naprawa i wzmocnienie stropów, sklepień

5.3.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wykonaj nadbetonowanie części górnej stropu.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
3) usunąć zniszczony beton,
4) skuć powierzchnię starego betonu,
5) oczyścić powierzchnię betonu;
6) uporządkować i uzupełnić zbrojenie,
7) przygotować mieszankę betonową,
8) zwilżyć stary beton wielokrotnie wodą,
9) ułożyć mieszankę betonową bardzo starannie i zagęścić stosując wibrowanie,
10) oczyścić sprzęt i narzędzia,
11) posprzątać stanowisko pracy,
12) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
13) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej,

zestaw materiałów do wykonania betonu,

rusztowanie do robót murarskich.

podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót betoniarsko zbrojarskich,

podstawowy sprzęt pomiarowy,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 2

Wykonaj podstemplowanie sklepienia nad otworem szerokości 2m.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
3) wymierzyć rozstaw stempli,
4) rozstawić stemple pod nadprożem,
5) usztywnić całość konstrukcji,
6) posprzątać stanowisko pracy,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
8) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej,

zestaw stempli,

kliny,

rusztowanie do robót murarskich,

podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót ciesielskich,

podstawowy zestaw narzędzi pomocniczych,

podstawowy sprzęt pomiarowy,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


















background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

5.4. Wykonywanie rozbiórek

5.4.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wykonaj rozbiórkę ścianki działowej murowanej otynkowanej.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
3) skuć tynk,
4) usunąć gruz,
5) zdemontować ściankę,
6) oczyścić materiał i dokonać składowania elementów nadających się do ponownego użycia,
7) posprzątać stanowisko pracy,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej,

rusztowanie do robót murarskich,

podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót murarskich,

podstawowy sprzęt pomiarowy,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 2

Wykonaj demontaż ścianki działowej wykonanej z płyt kartonowo -gipsowych, na

szkielecie drewnianym, w której znajduje się stolarka drzwiowa.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
3) usunąć elementy stolarki drzwiowej,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

4) dokonać demontażu ścianki próbując odzyskać jak najwięcej materiału,
5) dokonać składowania odzyskanego materiału,
6) posprzątać stanowisko pracy,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
8) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej,

wkrętarka akumulatorowa, nóż, przecinak, młotek,

rusztowanie do robót murarskich,

podstawowy sprzęt pomiarowy,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 3

Podaj kolejność czynności podczas rozbiórki budynku wznoszonego metodami

tradycyjnymi.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

ćwiczenia.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować materiału nauczania( poradnik dla ucznia rozdz.4.4.1),
2) wynotować czynności postępowania w odpowiedniej kolejności,
3) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
4) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

samodzielna praca ucznia z tekstem.

Środki dydaktyczne:

poradniki, normy, instrukcje,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 4

Wykonaj rozbiórkę stropu na belkach stalowych z płytą Kleina.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dokładnie obejrzeć model stropu,
2) zaproponować odpowiedni sprzęt i narzędzia,
3) wykonać demontaż płyt ceglanych,
4) dokonać demontażu belek,
5) zaproponować sposób składowania odzyskanego materiału,
6) posprzątać stanowisko pracy,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej,

model stropu na belkach stalowych z płytą Kleina, o rozbieralnej konstrukcji,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.






















background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA


Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego


TEST I
Test dwustopniowy do jednostki modułowej ,,Wykonywanie napraw,
remontów i rozbiórek konstrukcji murowych”

Test składa się z 20 zadań, z których:

zadania 1-16 są z poziomu podstawowego,

zadania 17-20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry - za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry - za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu

ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. a, 3. b, 4. a, 5. b, 6. c, 7. d, 8. c, 9. d, 10. d, 11. c,
12. a, 13. c, 14. b, 15. d, 16. b, 17. d, 18. c, 19. a, 20. c.

Plan testu

Nr

zad

Cel operacyjny

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Określić kolejność robót przy naprawie

fundamentów

C

P

b

2

Wskazać cel odciążenia fundamentów

B

P

a

3

Określić rozstaw zastrzałów przy

jednostronnym podparciu ściany

C

P

b

4

Wskazać sposób odciążenia fundamentów

B

P

a

5

Wyjaśnić pojęcie iniekcji

B

P

b

6

Określić głębokość przemurowania ściany

C

P

c

7

Określić położenie ściągów przy

wzmacnianiu budynków

C

P

d

8

Dobrać sposób naprawy do rodzaju

uszkodzenia ścianki działowej

D

P

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

9

Określić sposób wzmocnienia

stropowych belek stalowych

C

P

d

10

Wskazać sposób wzmocnienia ściany

B

P

d

11

Określić warunki wykonania otworu w

ścianie

C

P

c

12

Określić kolejność demontażu urządzeń

instalacyjnych

C

P

a

13

Określić kolejność robót rozbiórkowych

C

P

c

14

Scharakteryzować sposób wzmocnienia

elementów nośnych stropu Akermana

C

P

b

15

Określić sposób podparcia sklepień i

łuków na czas remontu

C

P

d

16

Określić kolejność rozmontowania

podstemplowania sklepienia

C

P

b

17

Scharakteryzować rozbiórkę ściany za

pomocą lin

C

PP

d

18

Wyjaśnić pojęcie korozji muru

C

PP

c

19

Określić przyczynę powstania

uszkodzenia ściany

C

PP

a

20

Określić sposób mocowania cięgien

C

PP

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustalić

z

uczniami

termin

przeprowadzenia

sprawdzianu

z

co

najmniej

jednotygodniowym wyprzedzeniem.

2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego

(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych –ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących wykonywania napraw, remontów i rozbiórek

konstrukcji murowych. Zarówno w części podstawowej jak i ponadpodstawowej znajdują
się zadania wielokrotnego wyboru (jedna odpowiedź jest prawidłowa).

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedź

w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz X (w przypadku pomyłki należy błędną
odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową).

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie na

później i wróć do zadania gdy zostanie Ci wolny czas.

8. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.

Powodzenia

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Roboty naprawcze fundamentów rozpoczyna się od

a) podparcia fundamentu w miejscu uszkodzenia.
b) odsłonięcia fundamentów w zasięgu uszkodzenia.
c) usunięcia części uszkodzonego fundamentu.
d) zabetonowania uszkodzenia fundamentu.

2. Podczas naprawy fundamentów ściany podpiera się jednostronnie lub dwustronnie w celu

a) odciążenia fundamentów.
b) obciążenia fundamentów.
c) odciążenia ścian.
d) obciążenia stropów.

3. Przy jednostronnym podparciu ściany zastrzały mają rozstaw

a) 0,5m-1,0m.
b) 1,25m -2,0m.
c) 1,5m-2,5m.
d) 2,5m-3,0m.

4. Fundament można odciążyć podpierając ściany, albo poprzez

a) wmurowanie belek stalowych w bruzdy na całej długości ściany.
b) obmurowanie ściany warstwą cegieł na całej długości.
c) obetonowując ściany na całej długości.
d) wmurowanie belki stalowej po jednej stronie ściany.

5. Iniekcja polega na zapełnieniu ubytków

a) zaczynem gipsowym.
b) zaczynem cementowym.
c) zaprawą cementową.
d) zaprawą gipsową.

6. Jeżeli pęknięcia muru są znacznej wielkości, występują w wielu miejscach i wchodzą

głęboko w mur, to stosuje się miejscowe rozebranie i przemurowanie ściany na głębokość
nie mniejszą niż
a) 1½ cegły.
b) 1 cegły.
c) ½ cegły.
d) ¼ cegły.

7. Ściągi wzmacniające cały budynek wprowadza się poziomo po zewnętrznym obrysie

murów na wysokości
a) ¼ kondygnacji.
b) połowy kondygnacji.
c) fundamentów.
d) stropów.




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

8. Jeżeli w ściance działowej występują uszkodzenia pojedynczych cegieł to naprawę

przeprowadza się w następując sposób
a) rozbiera się całą ściankę i wykonuje nową.
b) skuwa się część uszkodzonej cegły i dokleja na zaprawie cementowej kawałek cegły.
c) usuwa się wraz z resztkami starej zaprawy uszkodzoną cegłę i wstawia nową na

zaprawie cementowej.

d) usuwa się resztki starej zaprawy i spoinę wypełnia nową zaprawą cementową.

9. Stalowe belki stropowe można wzmocnić przez

a) wykonanie belki żelbetowej pod belką stalową.
b) wykonanie belki żelbetowej nad belką stalową.
c) przyspawanie do nich zbrojenia.
d) przyspawanie do nich dodatkowych elementów stalowych.

10. Jeżeli rysa przecina całą grubość ściany, to wzmocnienie należy wykonać

a) po tej stronie gdzie rysa jest dłuższa.
b) po tej stronie gdzie rysa jest szersza.
c) po jednej stronie ściany.
d) po obu stronach ściany.

11. Wykonując otwór w istniejącej ścianie, wykuwa się go po osadzeniu belek nadprożowych,

Czas jaki musi upłynąć od osadzenia belek wynosi
a) 1

÷

4 dni.

b) 1

÷

2 dni.

c) 3

÷

4 dni.

d) 1

÷

3 dni.

12. Demontaż urządzeń instalacyjnych przeprowadza się

a) piętrami od góry.
b) piętrami od dołu.
c) dowolnie.
d) od środkowej kondygnacji.

13. Po likwidacji instalacji oraz pieców przystępuje się do demontażu

a) stropów.
b) ścian nośnych.
c) drzwi i okien.
d) ścian działowych.

14. Elementy nośne stropu Akermana wzmacnia się przez

a) dodanie od spodu belek stalowych.
b) dodanie od spodu dodatkowych prętów zbrojenia.
c) podwieszenie do nich siatki stalowej.
d) zabetonowanie górą siatki stalowej.

15. Sklepienia i łuki podpiera się na czas remontu lub wzmacniania za pomocą

a) belki umieszczonej w kluczu łuku i podstemplowanej w dwóch miejscach.
b) belki umieszczonej w połowie rozpiętości i podstemplowanej w trzech miejscach.
c) rusztowania takiego samego jakiego używa się do ich wykonania.
d) deskowania i stemplowania takiego samego jakiego używa się do ich wykonania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

16. Podstemplowania sklepień rozbiera się po dostatecznym związaniu wzmacnianej

konstrukcji, najpierw usuwa się
a) stemple.
b) części ukośne.
c) deskowanie.
d) części poziome.

17. Rozbiórkę ścian za pomocą lin wykonuje się po oczyszczeniu terenu, na który ściana ma

być przewrócona. Następną czynnością jest
a) założenie lin.
b) podstemplowanie stropu.
c) założenie klamer.
d) odpowiednie rozcięcie ściany.

18. Korozja jest procesem niszczenia muru na skutek

a) działania czynników fizycznych.
b) procesów rozmywania muru.
c) działania czynników fizykochemicznych.
d) działania czynników chemicznych.


19. Pęknięcia ściany zanikające w górze są na ogół oznaką

a) Nierównomiernego osiadania fundamentu.
b) uszkodzenia stropu.
c) odchylenia stropu.
d) odchylenia ściany.

20. Cięgna mocuje się w narożach ścian do

a) poziomych płaskowników.
b) poziomych kątowników.
c) pionowych kątowników.
d) pionowych płaskowników.










background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ……………………………………………………..


Wykonywanie napraw, remontów i rozbiórek konstrukcji murowych


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

TEST II

Test dwustopniowy do jednostki modułowej ,,Wykonywanie napraw,
remontów i rozbiórek konstrukcji murowych”.

Test składa się z 20 zadań, z których:

zadania 1-16 są z poziomu podstawowego,

zadania 17-20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma

następujące oceny szkolne:

-

dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry - za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry - za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu

ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. a, 3. a, 4. d, 5. a, 6. b, 7. b, 8. a, 9. c, 10. b, 11. c,
12. a, 13. b, 14. b, 15. a, 16. c, 17. rozcięcie ściany, 18. fizykochemicznych, 19.
nierównomiernego, 20. pionowych kątowników.

Plan testu

Nr

zad

Cel operacyjny

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Podać sposób montowania płytek

kontrolnych

A

P

a

2

Rozróżnić sposób wzmocnienia

fundamentów

B

P

a

3

Określić rozstaw kotew w fundamencie

C

P

a

4

Określić rozstaw poprzecznych belek

wzmacniających

C

P

d

5

Określić klasę betonu do wzmacniania

fundamentów

C

P

a

6

Określić sposób czyszczenia powierzchni

betonowej

C

P

b

7

Określić średnicę kotew przy

wzmacnianiu fundamentów z kamienia

C

P

b

8

Określić wielkość odcinków podcięcia

lawy fundamentowej

C

P

a

9

Określić wielkość ziarn piasku

dodawanego przy metodzie iniekcji

C

P

c

10

Wskazać sposób wzmocnienia ściany

B

P

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

11

Określić warunki wykonania otworu w

ścianie

C

P

c

12

Określić wysokość bruzd wykuwanych

przy wzmacnianiu nadproży

C

P

a

13

Określić rodzaj zaprawy do wypełnienia

przestrzeni wokół belek

C

P

b

14

Scharakteryzować naprawę płyty

bezżebrowej

C

P

b

15

Określić sposób rozbiórki ścianek

działowych

C

P

a

16

Scharakteryzować rozbiórkę dachów

C

P

c

17

Scharakteryzować rozbiórkę ściany za

pomocą lin

C

PP

rozcięcie ściany

18

Wyjaśnić pojęcie korozji muru

B

PP

fizyko-

chemicznych

19

Określić przyczynę powstania

uszkodzenia ściany

C

PP

nierównomierne

go

20

Określić sposób mocowania cięgien

C

PP

pionowych

kątowników

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustalić

z

uczniami

termin

przeprowadzenia

sprawdzianu

z

co

najmniej

jednotygodniowym wyprzedzeniem.

2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego

(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie

niepowodzeń dydaktycznych – ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego
sprawdzianu.


Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących wykonywania remontów i napraw konstrukcji

murowych.

5. W części podstawowej znajdują się zadania wielokrotnego wyboru (jedna odpowiedź

jest prawidłowa) w części ponadpodstawowej zadania typu uzupełnij lukę. Pytania z luką
wymagają wpisania krótkiej odpowiedzi.

6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedź

w pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz X (w przypadku pomyłki należy błędną
odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową).

7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

9. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.

Powodzenia


Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Jeżeli chcemy stwierdzić istnienie ruchów fragmentów ścian, to płytki kontrolne należy

przykleić w stosunku do rysy
a) prostopadle.
b) równolegle.
c) pod kątem 60

°

.

d) pod kątem 45

°

.

2. Na rysunku pokazane jest wzmocnienie fundamentu przez

a) dwustronne obetonowanie.
b) obmurowanie.
c) podwyższenie.
d) wykonanie ławy żelbetowej.

3. Podczas obustronnego obetonowania fundamentu zakłada się kotwy co około

a) 0,5m.
b) 1,0m.
c) 1,5m.
d) 2,5m.

4. Jeżeli obciążenie nowego poszerzonego fundamentu ma być duże to osadza się

dodatkowo stalowe belki poprzeczne w rozstawie co
a) 1.5÷2m.
b) 2÷2,5m.
c) 0.5÷1m.
d) 2÷3m.

5. Do wzmacniania fundamentów stosuje się beton klasy B10 lub

a) B15.
b) B20.
c) B7,5.
d) B25.

6. Powierzchnię betonu czyści się za pomocą stalowych szczotek, szlifierek, sprężonego

powietrza lub
a) ścierką.
b) wody pod ciśnieniem.
c) pędzlem.
d) piaskowania.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

7. Przy obustronnym obetonowaniu fundamentu z kamienia, kotwy mają średnicę

a) 6-10 mm.
b) 14-24 mm.
c) 10-14 mm.
d) 24-40 mm.

8. Wzmocnienie fundamentu polegające na podcięciu starej ławy i domurowaniu nowego

fragmentu z cegły odbywa się odcinkami około
a) 0,8÷1,0m.
b) 1,8÷2,0m.
c) 2,8÷3,0m.
d) 0,5÷1,5m.

9. Stosując iniekcję przy znacznych spękaniach, do zaczynu cementowego dodaje się piasku

o średnicy ziarenek do
a) 1 mm.
b) 4 mm.
c) 2 mm.
d) 6 mm.

10. Jeżeli rysa nie przecina całej grubości ściany, to wzmocnienie należy wykonać

a) tylko po stronie gdzie jeszcze nie występuje rysa .
b) tylko po stronie gdzie występuje rysa.
c) na dole ściany.
d) po obu stronach ściany.

11. Wykonując otwór w istniejącej ścianie, wykuwa się go

a) po osadzeniu jednej belki.
b) przed osadzeniem belek nadprożowych.
c) po osadzeniu belek nadprożowych.
d) bez wzmocnień nadproża.

12. Przy wzmacnianiu nadproży belkami stalowymi wykuwa się w murze poziomą bruzdę

wysokości przewidzianej belki zwiększoną o
a) 40-60 mm.
b) 10-20 mm.
c) 20-30 mm.
d) 30-50 mm.

13. Przy wzmacnianiu nadproży belkami stalowymi, przestrzeń wokół końców belek

wypełnia się
a) gęstoplastyczną zaprawą wapienną.
b) gęstoplastyczną zaprawą cementową.
c) ciekłą zaprawą cementową.
d) ciekłą zaprawą wapienną.

14. Płyty bezżebrowe mogą być wzmacniane belkami

a) stalowymi wbudowanymi od góry płyty.
b) stalowymi wbudowanymi od spodu płyty.
c) żelbetowymi wykonanymi od spodu.
d) żelbetowymi wykonanymi od góry płyty.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

15. Rozbiórkę ścianek działowych tynkowanych rozpoczyna się od

a) odbicia tynku.
b) zmycia farby.
c) usuwania elementów od góry.
d) usuwania elementów od dołu.

16. Rozbiórkę dachów dzieli się na dwa etapy

a) rozbiórkę konstrukcji nośnej i rozbiórkę obróbek blacharskich.
b) rozbiórkę pokrycia i rozbiórkę obróbek blacharskich.
c) rozbiórkę pokrycia i rozbiórkę konstrukcji nośnej.
d) rozbiórkę obróbek blacharskich i rozbiórkę komina.

17. Rozbiórkę ścian za pomocą lin wykonuje się po oczyszczeniu terenu. na który ściana ma

być przewrócona. Następną czynnością jest

………………………………………………...


18. Korozja jest procesem niszczenia muru na skutek

działania czynników …………………...

………………………………………………………………..

19. Pęknięcia ściany zanikające w górze są na ogół oznaką …………………….osiadania

fundamentu.


20. Cięgna mocuje się w narożach ścian do ………. …………………………………………...

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

37

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ……………………………………………………..

Wykonywanie napraw, remontów i rozbiórek konstrukcji murowych

Zakreśl poprawną odpowiedź. Uzupełnij brakującą część zdania.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

18

19

20

Razem














background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

38

7. LITERATURA

1. Adamiec B, Mirski J. Z: Utrzymanie zasobów budowlanych WSiP, Warszawa 1999r
2. Martyniak W, Pieniążek J.: Technologia budownictwa 5 WSiP, Warszawa 1997 r.
3. Urban. L. Technologia robót murarskich i tynkarskich WSiP, Warszawa 1988r.
4. Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlano-montażowych ITB Warszawa

1997 z nowymi specyfikacjami uwzględniającymi nowe technologie wykonywania robót
w budownictwie.

5. Katalogi firm

