„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Janusz Artemiuk
Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,
ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska
742[02].O1.01
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inż. Renata Gołgowska
mgr Zenon Dudek
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Anna Barbarska-Klimkowicz
Konsultacja:
mgr inż. Krzysztof Wojewoda
Korekta:
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 742[02].O1.01.
„Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz
ochrony środowiska” zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu koszykarz –
plecionkarz.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TRESCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
11
5.1. Podstawowe pojęcia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy
11
5.1.1. Ćwiczenia
11
5.2. Wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy, przeciwpożarowe oraz
ochrony środowiska
13
5.2.1. Ćwiczenia
13
5.3. Czynniki szkodliwe, uciążliwe i niebezpieczne występujące w procesie
pracy
15
5.3.1. Ćwiczenia
15
5.4. Zasady bezpieczeństwa w magazynach oraz przy obsłudze urządzeń
mechanicznych
17
5.4.1. Ćwiczenia
17
5.5. Udzielanie pierwszej pomocy
19
5.5.1. Ćwiczenia
19
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
21
7. Literatura
35
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie koszykarz – plecionkarz 742[02].
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne,
−
wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
propozycje ćwiczeń, które mają na celu ukształtowanie u uczniów umiejętności
praktycznych,
−
wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki,
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem:
−
pokazu z objaśnieniem,
−
tekstu przewodniego,
−
metody projektów,
−
ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej
pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może
posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego
rodzaju zadania.
W tym rozdziale podano również:
−
plan testu w formie tabelarycznej,
−
punktacje zadań,
−
propozycje norm wymagań,
−
instrukcję dla nauczyciela,
−
instrukcję dla ucznia,
−
kartę odpowiedzi,
−
zestaw zadań testowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych
742[02].O1
Podstawy koszykarstwa – plecionkarstwa
742[02].O1.01
Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny
pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony
środowiska
742[02].O1.02
Posługiwanie się terminologią z zakresu technologii
koszykarstwa – plecionkarstwa
742[02].O1.03
Rozpoznawanie gatunków i odmian wierzby krzewiastej
oraz innych surowców i materiałów stosowanych
w produkcji koszykarsko – plecionkarskiej
742[02].O1.04
Wykonywanie prac związanych
z pozyskiwaniem, przetwarzaniem
i uszlachetnianiem wikliny
742[02].O1.07
Magazynowanie,
pakowanie i transport
wyrobów
742[02].O1.06
Posługiwanie
się normami
i dokumentacją wyrobów
742[02].O1.05
Wykonywanie
pomocniczych prac
stolarskich i tapicerskich
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
− korzystać z różnych źródeł informacji,
− selekcjonować i porządkować informacje uzyskane z różnych źródeł,
− interpretować informacje zawarte w rysunkach i tabelach,
− dostrzegać i oceniać związki zachodzące między działalnością człowieka a środowiskiem
naturalnym,
− oceniać własne możliwości wykonania pracy do stawianych wymagań.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
− zinterpretować podstawowe akty prawne, prawa i obowiązki pracownika oraz pracodawcy
dotyczące bezpieczeństwa higieny pracy,
− dobrać i zastosować odzież ochronną oraz środki ochrony osobistej w zależności
od wykonywanych prac,
− zastosować zasady bezpiecznej pracy podczas styczności z urządzeniami elektrycznymi,
− przewidzieć i zapobiec zagrożeniom dla życia i zdrowia, związanym z wykonywaną pracą,
− zareagować przypadku zagrożenia pożarowego, zastosować podręczny sprzęt oraz środki
gaśnicze,
− zgodnie z zasadami ochrony przeciwpożarowej,
− zastosować zasady ochrony środowiska,
− udzielić pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, zabezpieczyć miejsce wypadku.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca
......................................................................
Modułowy program nauczania
Koszykarz plecionkarz – 742[02]
Moduł:
Podstawy koszykarstwa – plecionkarstwa 742[02]O1
Jednostka modułowa:
Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,
ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska
742[02]O1.01
Temat: Dobieranie środków ochrony indywidualnej w zależności od wykonywanej pracy.
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności doboru środków ochrony indywidualnej na stanowisku
pracy.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
− określić zagrożenia występujące na danym stanowisku pracy,
− dobrać środki ochrony indywidualnej w zależności od rodzaju zagrożeń,
− określić przeznaczenie poszczególnych ochron osobistych ,
− zastosować praktycznie środki ochrony indywidualnej.
Metody nauczania – uczenia się:
− ćwiczenia.
Formy organizacyjne pracy uczniów :
− indywidualna,
− zespołowa.
Czas: 2 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
− fartuchy,
− kombinezony,
− nakrycia głowy,
− obuwie,
− okulary ochronne,
− gogle,
− przyłbice,
− rękawice ochronne,
− nauszniki przeciwhałasowe, stopery,
− maski przeciwpyłowe.
Przebieg zajęć
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu.
3. Omówienie celów zajęć.
4. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania zadania.
5. Realizacja tematu:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
− każdy zespół otrzymuje zadanie określenia zagrożeń występujących przy obsłudze
urządzenia o napędzie elektrycznym np.: pilarka,
− uczniowie określają, jakie części ciała będą szczególnie narażone na urazy,
− z przedstawionych środków ochrony indywidualnej wybierają te, które ich zdaniem
są odpowiednim zabezpieczeniem w czasie obsługi urządzenia,
− każdy uczeń praktycznie sprawdza zastosowanie środków ochrony indywidualnej
(dobiera i przymierza do swojej sylwetki ochrony indywidualne),
− nauczyciel obserwuje pracę uczniów-sugeruje najlepsze rozwiązania.
6. Po wykonaniu zadania uczniowie dokonują analizy wykonanego ćwiczenia.
7. Uczniowie prezentują i uzasadniają dobór i zastosowanie środków ochrony
indywidualnej.
8. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonania zadania.
Zakończenie zajęć
Podsumowanie zajęć, porządkowanie stanowisk pracy, zadanie pracy domowej.
Praca domowa
Dokonaj rozeznania czy w Twoim środowisku w którym codziennie przebywasz, występują
zagrożenia wymagające stosowania ochron indywidualnych.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
− anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i nabytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca
...........................................................................................
Modułowy program nauczania:
Koszykarz – plecionkarz 742[02]
Moduł:
Podstawy koszykarstwa – plecionkarstwa 742[02]O1
Jednostka modułowa:
Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,
oraz ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska
742[02]O1.01
Temat: Dobieranie sprzętu i środków gaśniczych do rodzaju pożaru.
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności posługiwania się sprzętem gaśniczym w zależności
od rodzaju pożaru.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
− określić przyczyny powstawania pożarów,
− wymienić różne rodzaje sprzętu gaśniczego,
− wyjaśnić zastosowanie sprzęty gaśniczego zgodnie z instrukcją obsługi,
− dostosować sposób gaszenia do rodzaju pożaru,
− zastosować środki gaśnicze zgodnie z ich przeznaczeniem i wymaganą sytuacją.
Metody nauczania – uczenia się:
− pokaz,
− instruktaż,
− ćwiczenia.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
− indywidualna,
− zespołowa.
Czas: 2 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
− instrukcja postępowania na wypadek pożaru,
− instrukcje użycia środków gaśniczych,
− instrukcje obsługi środków i sprzętu gaśniczego,
− gaśnica proszkowa, gaśnica śniegowa,
− gaśnica pianowa.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4. Realizacja tematu:
− każdy zespół otrzymuje zadanie określenia przyczyn powstawania pożarów,
− uczniowie określają, które z materiałów są szczególnie narażone na źródło ognia
(materiały łatwopalne),
− spośród urządzeń i maszyn będących w pracowni wybierają te, które mogłyby być
przyczyną pożaru,
− uczniowie wymieniają rodzaje gaśnic, omawiając ich wykorzystanie zgodnie
z przeznaczeniem,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
− zwracają szczególną uwagę na gaszenie urządzeń pod napięciem elektrycznym
i zastosowanie do tego celu odpowiednich gaśnic,
− określają, jakiego sprzętu gaśniczego użyliby do gaszenia pożaru (podają znane im przykłady
pożarów),
− uczniowie omawiają sposób obsługi gaśnic zgodnie z instrukcją,
− nauczyciel obserwuje pracę uczniów, sugeruje najlepsze rozwiązania.
5. Po wykonaniu zadania uczniowie dokonują analizy wykonanego ćwiczenia.
6. Uczniowie prezentują i uzasadniają dobór sprzętu i środków gaśniczych.
7. Uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny wykonanego zadania.
Zakończenie zajęć:
Podsumowanie zajęć, porządkowanie stanowisk pracy, zadanie pracy domowej.
Praca domowa:
Wypisz, które czynności wykonywane przez Ciebie codziennie mogłyby spowodować pożar?
Czy jesteś przygotowany do ugaszenia ewentualnego pożaru, uzasadnij swoją odpowiedź?
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5. ĆWICZENIA
5.1. Podstawowe pojęcia z zakresu bezpieczeństwa i higieny
pracy
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wymień podstawowe obowiązki każdego pracownika dotyczące BHP.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres.
Przygotować literaturę dodatkową (Kodeks Pracy).
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym podstawowych pojęć z zakresu
bezpieczeństwa i higieny pracy (poradnik dla ucznia rozdział 4.1.1),
2) zgromadzić i wykorzystać inne materiały dotyczące tej problematyki,
3) zapisać obowiązki pracownika w zakresie BHP,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
praca z tekstem,
−
dyskusja kierowana.
Środki dydaktyczne:
−
arkusz papieru,
−
przybory do pisania,
−
literatura: Kodeks Pracy,
−
Poradnik dla ucznia (rozdział 4.1.1).
Ćwiczenie 2
Wykaż różnice między wypadkiem przy pracy, a chorobą zawodową.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania (poradnik dla ucznia rozdział 4.1.1),
2) wykorzystać informacje z innych źródeł,
3) zapisać definicję wypadku przy pracy,
4) zapisać definicję choroby zawodowej,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
5) wykazać różnice między tymi pojęciami,
6) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia,
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
praca z tekstem,
−
dyskusja kierowana.
Środki dydaktyczne:
−
arkusz papieru,
−
przybory do pisania,
−
literatura: Kodeks Pracy,
−
Poradnik dla ucznia (rozdział 4.1.1).
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
5.2. Wymagania
bezpieczeństwa
i
higieny
pracy,
przeciwpożarowe oraz ochrony środowiska
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Przedstaw schemat alarmowania straży pożarnej zgodnie z instrukcją przeciwpożarową.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zgromadzić informacje dotyczące postępowania na wypadek pożaru
−
materiał nauczania (poradnik dla ucznia rozdział 4.2.1),
−
instrukcje przeciwpożarowe,
2) zapoznać się z instrukcjami,
3) zapisać schemat alarmowania straży pożarnej,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia.
Środki dydaktyczne:
−
przybory do pisania,
−
instrukcje przeciwpożarowe (ogólna i postępowania na wypadek pożaru),
−
materiał nauczania (poradnik dla ucznia rozdział 4.2.1),
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Dobierz sprzęt i środki gaśnicze do gaszenia pożaru urządzenia elektrycznego
znajdującego się pod napięciem.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania (poradnik dla ucznia rozdział 4.2.1),
2) określić przeznaczenie sprzętu gaśniczego,
3) zaprezentować sposób obsługi gaśnic,
4) dobrać środek gaśniczy do rodzaju pożaru,
6) znać zasady postępowania na wypadek pożaru,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
8) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia.
Środki dydaktyczne:
−
materiał nauczania (poradnik dla ucznia rozdział 4.2.1),
−
instrukcje przeciwpożarowe,
−
instrukcje obsługi gaśnic,
−
sprzęt gaśniczy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
5.3. Czynniki szkodliwe, uciążliwe i niebezpieczne występujące
w procesie pracy
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dokonaj klasyfikacji czynników szkodliwych i uciążliwych dla pracownika.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zgromadzić literaturę dotyczącą tej problematyki,
2) zapoznać się z materiałem nauczania (poradnik dla ucznia rozdział 4.3.1),
3) dokonać podziału czynników szkodliwych i uciążliwych na 4 podstawowe grupy,
4) do każdej z grup przyporządkować odpowiednie czynniki,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
− praca z tekstem,
− dyskusja kierowana.
Środki dydaktyczne:
− materiał nauczania (poradnik dla ucznia rozdział 4.3.1),
− arkusz papieru,
− przybory do pisania,
− literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Oceń czy przedstawione Ci środki ochrony osobistej spełniają wymagania związane
z bezpieczeństwem pracy.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z przeznaczeniem poszczególnych środków ochrony osobistej (poradnik dla
ucznia rozdział 4.3.1),
2) sprawdzić, czy przedstawione Ci środki ochrony osobistej nie są uszkodzone i czy można
je zastosować do Twojej sylwetki (rozmiar),
3) sprawdzić odzież ochronną, czy jest kompletna, niezniszczona,
4) dokonać oceny i zaprezentować pod względem przydatności do określonych prac.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
− pokaz z objaśnieniem,
− ćwiczenia.
Środki dydaktyczne:
− materiał nauczania (poradnik dla ucznia rozdział 4.3.1),
− odzież robocza: (fartuchy, kombinezon, obuwie - trzewiki),
− ochrony osobiste: (okulary, rękawice, środki ochrony słuchu).
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
5.4. Zasady bezpieczeństwa w magazynach oraz przy obsłudze
urządzeń mechanicznych
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie1
Przygotuj projekt tablicy informacyjnej: ,,Zasady bezpiecznej pracy przy urządzeniach
mechanicznych”.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zgromadzić literaturę dotyczącą bezpieczeństwa pracy przy obsłudze i konserwacji
urządzeń mechanicznych,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) zapoznać się z materiałem nauczania (poradnik dla ucznia rozdział 4.4.1),
4) zapoznać się z literaturą (poradnik dla ucznia rozdział 6),
5) wypisać informacje, które powinny się znaleźć na tablicy informacyjnej,
6) wykonać projekt tablicy informacyjnej,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
8) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
praca z tekstem,
−
metoda projektów.
Środki dydaktyczne:
−
przybory do pisania,
−
arkusz papieru,
−
literatura (poradnik dla ucznia rozdział 6),
−
materiał nauczania (poradnik dla ucznia rozdział 4.4.1).
Ćwiczenie 2
Wymień znane Ci rodzaje osłon ruchomych części maszyn. Podaj przykłady ich
zastosowania.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się dokładnie z materiałem nauczania (poradnik dla ucznia rozdział 4.4.1),
2) wykorzystać dodatkową literaturę dotyczącą maszyn,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
3) wynotować rodzaje osłon wraz z przykładami maszyn, w których się je stosuje,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
praca z tekstem,
−
pokaz z objaśnieniem.
Środki dydaktyczne:
−
przybory do pisania,
−
arkusz papieru,
−
materiał nauczania (poradnik dla ucznia rozdział 4.4.1),
−
literatura dotycząca budowy maszyn.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
5.5. Udzielanie pierwszej pomocy
5.5.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Zademonstruj na fantomie zakładanie opatrunku na ranę ciętą przedramienia.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym organizacji pierwszej pomocy
(poradnik dla ucznia rozdział 4.5.1),
2) zapoznać się z zasadami opatrywania ran,
3) wykorzystać apteczkę pierwszej pomocy,
4) założyć rękawiczki ochronne,
5) przygotować potrzebne materiały do opatrunku,
6) wykonać opatrunek,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
8) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
− pokaz z objaśnieniem,
− ćwiczenia.
Środki dydaktyczne:
− apteczka pierwszej pomocy,
− fantom,
− materiał nauczania (poradnik dla ucznia rozdział 4.5.1).
Ćwiczenie 2
Wykonaj resuscytację krążeniowo-oddechową na fantomie.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się dokładnie ze sposobem wykonania resuscytacji krążeniowo-oddechowej
(poradnik dla ucznia rozdział 4.5.1),
2) przygotować fantom,
3) przygotować maseczkę do sztucznego oddychania i rękawice jednorazowe,
4) wykonać prawidłowo resuscytację krążeniowo – oddechową na fantomie,
5) dokonać samooceny wykonanego ćwiczenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
1) pokaz z objaśnieniem,
2) ćwiczenia.
Środki dydaktyczne:
3) fantom,
4) maseczka do sztucznego oddychania,
5) rękawiczki jednorazowe,
6) materiał nauczania (poradnik dla ucznia rozdział 4.5.1).
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test 1
Test do jednostki modułowej „ Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa
i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska”
Test składa się z 22 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania: 2, 3, 6, 7, 8, 9, 10, 13, 14, 15, 16, 18, 19, 20, 21, 22 są z poziomu podstawowego,
−
zadania: 1, 4, 5, 11, 12, 17, są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za odpowiedź złą lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
–
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań,
–
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań,
–
dobry za rozwiązanie co najmniej 16 zadań, w tym 2 zadania z poziomu
ponadpodstawowego,
–
bardzo dobry – za rozwiązanie co najmniej 19 zadań, w tym 3 zadania z poziomu
ponadpodstawowego.
Plan testu
Klucz odpowiedzi:
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1.
Zinterpretować zapis w Konstytucji RP
dotyczący BHP
C
PP
a
2.
Wyjaśnić pojęcie: wypadek przy pracy
B
P
c
3.
Wymienić przyczyny wypadków przy pracy
A
P
c
4.
Określić akt prawny regulujący obowiązki w
zakresie BHP
C
PP
c
5.
Określić prawa pracownika.
C
PP
a
6.
Wyjaśnić pojęcie: pomieszczenia pracy
B
P
c
7.
Określić normy powierzchni pomieszczeń
B
P
b
8.
Wymienić rodzaj szkolenia z zakresu BHP
B
P
c
9.
Wyjaśnić pojęcie: ochrona przeciwpożarowa
B
P
…życia,
zdrowia,
…
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
10.
Dobrać rodzaj środka gaśniczego do rodzaju
pożaru
B
P
b.
11.
Określić, czego nie gasimy wodą
C
PP
c
12.
Określić przedsięwzięcia zastosowane w
przypadku wybuchu pożaru
C
PP
b
13.
Rozróżnić czynniki fizyczne szkodliwe dla
zdrowia
B
P
c
14.
Wyjaśnić pojęcie wentylacji naturalnej
B
P
…okna,
drzwi
i kanały…
15.
Rozróżnić środki ochrony indywidualnej
układu oddechowego
B
P
b
16.
Określić okoliczności stosowania ochron
osobistych
C
P
b
17.
Określić zastosowanie osłon
C
PP
c
18.
Określić, kto może obsługiwać urządzenia
transportowe
B
P
c
19.
Podać numer telefonu straży pożarnej
A
P
b
20.
Wyjaśnić pojęcie: resuscytacja krążeniowo-
oddechowa
B
P
b
21.
Wymienić materiały do opatrywania ran
A
P
a
22.
Określić przeznaczenie maseczki do
resuscytacji
B
P
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań, jakie będą
w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru.
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiały uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 22 zadania dotyczące przepisów BHP oraz ochrony przeciwpożarowej.
Zadania: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 11, 12, 13, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 są to zadania
wielokrotnego wyboru, w których jedna odpowiedź jest prawidłowa. Zadania: 9, 14 to
pytania z luką.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:
− w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłowe odpowiedzi znakiem
X (w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową),
− w zadaniach z luką, wpisz odpowiedź w wyznaczone pole.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Na rozwiązanie testu masz 45 min.
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Główny zapis w Konstytucji RP dotyczący BHP mówi o:
a) obowiązku szkolenia z zakresu BHP.
b) prawie człowieka do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.
c) obowiązku szkolenia stanowiskowego.
d) instrukcjach przeciwpożarowych.
2. Wypadek przy pracy to:
a) zdarzenie nagłe.
b) zdarzenie powstałe w dłuższym okresie czasu.
c) nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które
nastąpiło w związku z pracą.
d) zdarzenie związane z wykonywaniem poleceń służbowych.
3. Przyczyną wypadku przy pracy może być:
a) brak apteczki pierwszej pomocy.
b) właściwe posługiwanie się narzędziami i urządzeniami.
c) brak zabezpieczeń.
d) stosowanie odpowiedniej odzieży ochronnej.
4. Podstawowym aktem prawnym regulującym obowiązki pracowników zakresie BHP jest:
a) Konstytucja.
b) Kodeks Cywilny.
c) Kodeks Pracy.
d) instrukcje BHP.
5. Pracownik ma prawo odmówić wykonywania pracy wówczas gdy:
a) gdy występuje bezpośrednie zagrożenie zdrowia lub życia pracownika.
b) gdy brakuje instrukcji bhp na stanowisku pracy.
c) gdy pracuje na kilku stanowiskach pracy.
d) nie otrzymuje posiłków regeneracyjnych.
6. Pomieszczenia pracy to:
a) każde pomieszczenie w zakładzie pracy.
b) pomieszczenia socjalne.
c) pomieszczenia przeznaczone na pobyt pracowników celem wykonania czynności
związanych z pracą.
d) pomieszczenia magazynowe.
7. Minimalna powierzchnia pomieszczenia dla jednego pracownika to:
a) 1 m
2
.
b) 2 m
2
wolnej powierzchni podłogi.
c) 8 m
2
.
d) 15 m
2
.
8. Rodzajem szkolenia pracowników z zakresu BHP jest:
a) szkolenie biurowe.
b) szkolenie z obiegu dokumentów.
c) szkolenie wstępne.
d) szkolenie magazynowe.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
9. Ochrona przeciwpożarowa to ochrona………………...., ………………...., mienia
i środowiska przed pożarem.
10. Pożar urządzenia pod napięciem gasimy:
a) wodą.
b) gaśnicą proszkową.
c) gaśnicą pianową.
d) kocem gaśniczym.
11. Wodą nie gasimy:
a) materiałów drzewnych.
b) płyt pilśniowych i wiórowych.
c) urządzeń pod napięciem.
d) pożarów łąk i pastwisk.
12. Co zrobiłbyś, gdyby na twoim stanowisku pracy wybuchł pożar?
a) obserwowałbym, czy pożar się nie rozprzestrzenia.
b) zawiadomiłbym straż pożarną i przystąpił do gaszenia pożaru.
c) ratowałbym swoje życie.
d) otworzyłbym wszystkie okna.
13. Fizycznym czynnikiem szkodliwym dla zdrowia jest:
a) substancje toksyczne.
b) substancje rakotwórcze.
c) hałas.
d) mikroorganizmy.
14. Wentylacja naturalna to wymiana powietrza przez ………………...., ………………....
i………………....wentylacyjne.
15. Do środków ochrony indywidualnej układu oddechowego należą:
a) berety.
b) maseczki przeciwpyłowe.
c) przyłbice.
d) kaski ochronne.
16. Ochrony osobiste stosujemy:
a) zawsze.
b) gdy występuje zagrożenie dla zdrowia i życia.
c) podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych.
d) podczas prac biurowych.
17. Osłony służą do:
a) podniesienia estetyki urządzenia.
b) uniemożliwienia pracy osobom niepowołanym.
c) zabezpieczenia przed wypadkiem.
d) zabezpieczenia przed przegrzaniem wirujących części.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
18. Urządzenia transportowe w magazynach obsługiwać może:
a) każdy pracownik.
b) kierownik.
c) pracownik z uprawnieniami.
d) kierowca.
19. Pod jaki numer telefonu będziesz dzwonił wzywając straż pożarną:
a) 999.
b) 998.
c) 997.
d) 996.
20. Resuscytacja krążeniowo - oddechowa to:
a) opatrywanie ran.
b) sztuczne oddychanie i masaż serca.
c) podawanie leków.
d) zabieg chirurgiczny.
21. Jakich materiałów użyjesz do opatrywania ran:
a) bandaż.
b) chusta trójkątna.
c) bandaż elastyczny.
d) folia termoizolacyjna.
22. Maseczka do resuscytacji służy do:
a) zakrycia twarzy chirurga.
b) sztucznego oddychania.
c) zakrycia twarzy pielęgniarki.
d) zakrycia twarzy chorego.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko...........................................................................................................
Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony
przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska
Zakreśl poprawną odpowiedź lub wpisz odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1.
a
b
c
d
2.
a
b
c
d
3.
a
b
c
d
4.
a
b
c
d
5.
a
b
c
d
6.
a
b
c
d
7.
a
b
c
d
8.
a
b
c
d
9.
Ochrona przeciwpożarowa to ochrona ……..…….......,
………….....…, mienia i środowiska przed pożarem.
10.
a
b
c
d
11.
a
b
c
d
12.
a
b
c
d
13.
a
b
c
d
14.
Wentylacja naturalna to wymiana powietrza przez
………..…, ……………. i………..........wentylacyjne.
15.
a
b
c
d
16.
a
b
c
d
17.
a
b
c
d
18.
a
b
c
d
19.
a
b
c
d
20.
a
b
c
d
21.
a
b
c
d
22.
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
Test 2
Test do jednostki modułowej „ Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa
i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska”.
Test składa się z 22 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania: 1, 2, 4, 6, 7, 8, 9, 11, 13, 16, 17, 18, 19, 21, są z poziomu podstawowego,
−
zadania: 3, 5, 10, 12, 14, 15, 20, 22 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za odpowiedź złą lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
–
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań,
–
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań,
–
dobry za rozwiązanie co najmniej 16 zadań, w tym 2 zadania z poziomu
ponadpodstawowego,
–
bardzo dobry – za rozwiązanie co najmniej 19 zadań, w tym 3 zadania z poziomu
ponadpodstawowego.
Plan testu
Klucz odpowiedzi:
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1.
Wskazać akt prawny regulujący obowiązki
pracownika w zakresie BHP
B
P
b
2.
Określić przyczyny wypadków przy pracy
B
P
c
3.
Scharakteryzować przypadki, kiedy
pracownik może odstąpić od wykonywania
pracy
C
PP
a
4.
Wskazać podstawowy obowiązek
pracownika w zakresie BHP
B
P
c
5.
Scharakteryzować przypadki osób, które
podlegają okresowym badaniom lekarskim
C
PP
d
6.
Podać osobę odpowiedzialną za stan BHP w
z zakładzie pracy
A
P
c
7.
Wskazać kogo obejmuje obowiązek
szkolenia w zakresie BHP
B
P
b
8.
Wyjaśnić pojęcie: Wyjście ewakuacyjne
B
P
b
9.
Wyjaśnić pojęcie: Wypadek przy pracy
B
P
c
10.
Wskazać właściwe postępowanie wypadek
pożaru
C
PP
b
11.
Określić przeznaczenie gaśnic
B
P
…szybkiego
likwidowania
źródła ognia
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
12.
Dobrać rodzaj środka gaśniczego do rodzaju
pożaru
C
PP
c
13.
Podać numer telefonu pogotowia
ratunkowego
A
P
a
14.
Określić środek gaśniczy stosowany do
gaszenia urządzeń pod napięciem
elektrycznym
C
PP
c
15.
Określić przypadki zastosowania wentylacji
mechanicznej
C
PP
a
16.
Rozróżnić środek ochronny do
zabezpieczenia oczu
B
P
d
17.
Wskazać, że nie można myć instalacji
urządzeń elektrycznych
B
P
b
18.
Określić zastosowanie osłon
B
P
c
19.
Wskazać właściwy tok działań w razie
wypadku
B
P
c
20.
Określić czynności przy udzielaniu pomocy
osobie porażonej prądem
C
PP
a
21.
Wyjaśnić pojęcie: resuscytacja krążeniowo
- oddechowa
B
P
b
22.
Przedstawić najprostszy sposób udrożnienia
dróg oddechowych
C
PP
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań, jakie będą
w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru.
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiały uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 22 zadania dotyczące przepisów BHP oraz ochrony przeciwpożarowej.
Zadania: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 są to zadania
wielokrotnego wyboru, w których jedna odpowiedź jest prawidłowa. Zadanie 11 to
pytanie z luką.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:
− w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłowe odpowiedzi znakiem
X (w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową),
− w zadaniach z luką wpisz odpowiedź w wyznaczone pole.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Na rozwiązanie testu masz 45 min.
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Jaki akt prawny reguluje obowiązki pracownika w zakresie BHP :
a) Kodeks Cywilny.
b) Kodeks Pracy.
c) Konstytucja RP.
d) instrukcje BHP.
2. Przyczyną powstania wypadku przy pracy może być:
a) brak apteczki pierwszej pomocy.
b) brak gaśnicy proszkowej.
c) niewłaściwa odzież ochronna.
d) brak posiłków regeneracyjnych.
3. W jakich przypadkach pracownik może odstąpić od wykonywania pracy?
a) gdy występuje bezpośrednie zagrożenie zdrowia lub życia pracownika.
b) gdy brakuje instrukcji bhp na stanowisku pracy.
c) gdy pracuje na kilku stanowiskach pracy.
d) gdy nie ma ochoty na wykonywanie pracy.
4. Podstawowym obowiązkiem pracownika w zakresie BHP jest:
a) sumienność.
b) punktualność.
c) stosowanie środków ochrony indywidualnej i zbiorowej.
d) kultura osobista.
5. Kto podlega okresowym badaniom lekarskim?
a) pracownicy narażeni na działanie wysokiej temperatury.
b) każdy pracownik bez względu na wiek i stan ogólny zdrowia.
c) każdy pracownik, który przebywał na zwolnieniu lekarskim.
d) każdy pracownik, który przebywał na zwolnieniu lekarskim dłużej niż 30 dni.
6. Kto jest odpowiedzialny za stan BHP w zakładzie pracy?
a) inspektor BHP.
b) kierownik działu kadr.
c) kierownik zakładu (pracodawca).
d) dozorca.
7. Kogo w zakładzie pracy obowiązuje szkolenie w zakresie BHP?
a) pracowników zatrudnionych na zagrożonych stanowiskach pracy.
b) wszystkich zatrudnionych pracowników.
c) wyłącznie kadrę kierowniczą.
d) inspektora BHP.
8. Co to jest wyjście ewakuacyjne?
a) są to okna położone na parterze prowadzące na zewnątrz obiektu.
b) są to drzwi służące do szybkiego opuszczenia budynku w przypadku zagrożenia.
c) każde drzwi.
d) każde okna.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
9. Wypadek przy pracy to:
a) zdarzenie nagłe.
b) zdarzenie powstałe w dłuższym okresie czasu.
c) nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które
nastąpiło w związku z pracą.
d) zdarzenie związane z wykonywaniem poleceń służbowych.
10. Co zrobiłbyś, gdyby na Twoim stanowisku pracy wybuchł pożar?
a) obserwowałbym czy pożar nie rozprzestrzenia się.
b) zawiadomiłbym straż pożarną i przystąpił do gaszenia pożaru.
c) uciekłbym z miejsca zdarzenia.
d) ratowałbym swoje życie.
11. Gaśnice służą do szybkiego ……………….....…... źródła ………............…..…..
12. Pożar cieczy łatwopalnych gasimy:
a) wodą.
b) tłumicą.
c) gaśnicą pianową.
d) olejem napędowym.
13. Wzywając pomocy pogotowia ratunkowego zadzwonisz pod numer telefonu:
a) 999.
b) 998.
c) 997.
d) 996.
14. Czym gasimy palące się urządzenia będące pod napięciem elektrycznym?
a) wodą.
b) gaśnicą pianową.
c) gaśnicą proszkową.
d) naftą.
15. Kiedy w zakładzie pracy stosujemy wentylację mechaniczną?
a) przy pracach powodujących zapylenie.
b) w łazienkach.
c) w pomieszczeniach o podwyższonej temperaturze.
d) w piwnicach.
16. Do środków ochrony oczu należą:
a) czapki.
b) kaski ochronne.
c) maseczki przeciwpyłowe.
d) okulary.
17. Kiedy należy myć instalację urządzeń elektrycznych?
a) po skończonej pracy.
b) nie można myć.
c) jeden raz w miesiącu.
d) dwa razy w miesiącu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
18. Osłony służą do:
a) podniesienia estetyki urządzenia.
b) uniemożliwienia pracy osobom niepowołanym.
c) zabezpieczenia przed wypadkiem.
d) zabezpieczenia przed przegrzaniem wirujących części.
19. Co powinieneś zrobić, gdy zauważysz wypadek?
a) uciekać i wołać o pomoc.
b) nie zwracać uwagi.
c) udzielić pomocy i wezwać pogotowie.
d) przyglądać się akcji ratunkowej.
20. Co zrobisz gdyby Twój kolega zostałby porażony prądem elektrycznym?
a) uwolnię porażonego od działania prądu elektrycznego.
b) powiadomię kierownika.
c) powiadomię elektryka.
d) powiadomię rodzinę poszkodowanego.
21. Resuscytacja krążeniowo - oddechowa to:
a) opatrywanie ran.
b) sztuczne oddychanie i masaż serca.
c) podawanie leków.
d) zabieg chirurgiczny.
22. Jaki jest najprostszy sposób udrożnienia dróg oddechowych u nieprzytomnego?
a) przez mocne uderzenie poszkodowanego w plecy.
b) przez odchylenie głowy maksymalnie do tyłu.
c) przez wyciągnięcie języka na zewnątrz.
d) przez podanie mu płynu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko...........................................................................................................
Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony
przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska
Zakreśl poprawną odpowiedź lub wpisz odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
23.
a
b
c
d
24.
a
b
c
d
25.
a
b
c
d
26.
a
b
c
d
27.
a
b
c
d
28.
a
b
c
d
29.
a
b
c
d
30.
a
b
c
d
31.
Ochrona przeciwpożarowa to ochrona ……..…….......,
………….....…, mienia i środowiska przed pożarem.
32.
a
b
c
d
33.
a
b
c
d
34.
a
b
c
d
35.
a
b
c
d
36.
Gaśnice służą do szybkiego ………………..........…. źródła
……………..................................
37.
a
b
c
d
38.
a
b
c
d
39.
a
b
c
d
40.
a
b
c
d
41.
a
b
c
d
42.
a
b
c
d
43.
a
b
c
d
44.
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
35
7. LITERATURA
1. Breitkopf B., Marciniak M., Worwa Z.: Przysposobienie obronne. WSiP, Warszawa2002
2. Delmanowicz Wł.: Bezpieczeństwo i higiena pracy oraz elementy ergonomii. Consultrix,
Lublin 1998
3. Delmanowicz Wł., Delmanowicz P., Nowak B., Puchała W.: Kodeks Pracy. Consultrix,
Lublin 1998
4. Goniewicz M., Nowak A.W., Smutek Z.: Przysposobienie obronne część II.
Wydawnictwo Pedagogiczne OPERON, Rumia 2002
5. Hansen A.: Bezpieczeństwo i higiena pracy. WSiP, Warszawa1998
6. Mac S., Leowski J.: Bezpieczeństwo i higiena pracy. WSiP, Warszawa1999
7. Stępczak K.: Ochrona i kształtowanie środowiska. WSiP, Warszawa 1995