background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 

 
 
Joanna Wdowska 
 

 

 
 
 
 
 

Uprawa roślin ozdobnych w gruncie 
621[01].Z4.01 

 
 
 
 

 
 

Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1

Recenzenci: 
mgr Tomasz Kałuski 
mgr inŜ. Barbara Arciszewska 
 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inŜ. Krystyna Kwestarz 
 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inŜ. Marek Rudziński 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  621[01].Z4.01. 
„Uprawa  roślin  ozdobnych  w  gruncie”,  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania 
dla zawodu ogrodnik. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Materiał nauczania 

11 

5.1.  Klasyfikacja roślin ozdobnych 

11 

5.1.1.  Ćwiczenia 

11 

5.2.  Sposoby rozmnaŜania roślin 

14 

5.2.1.  Ćwiczenia 

14 

5.3.  Technika i sposoby siewu 

17 

5.3.1.  Ćwiczenia 

17 

5.4.  Sadzenie i pielęgnacja roślin ozdobnych 

20 

5.4.1.  Ćwiczenia 

20 

5.5.  Ochrona roślin ozdobnych 

23 

5.5.1.  Ćwiczenia 

23 

5.6.  Uprawa roślin ozdobnych w gruncie 

25 

5.6.1.  Ćwiczenia 

25 

5.7.  Zbiór, przechowywanie i transport kwiatów 

27 

5.7.1.  Ćwiczenia 

27 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

29 

7.  Literatura 

41 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3

1. WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  „Uprawa  roślin  ozdobnych  w  gruncie”, 

który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie 
ogrodnik. 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne, 

− 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

− 

przykładowe scenariusze zajęć, 

− 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

− 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  

ze  szczególnym  uwzględnieniem:  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  pokazu 
z objaśnieniem, tekstu przewodniego, metody projektów, ćwiczeń praktycznych. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróŜnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel moŜe 

posłuŜyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym róŜnego 
rodzaju zadania. 

W tym rozdziale podano równieŜ: 

− 

plan testu w formie tabelarycznej, 

− 

punktacje zadań, 

− 

propozycje norm wymagań, 

− 

instrukcję dla nauczyciela, 

− 

instrukcję dla ucznia, 

− 

kartę odpowiedzi, 

− 

zestaw zadań testowych. 
Jednostka  modułowa  „Uprawa  roślin  ozdobnych  w  gruncie”  zawarta  jest  w  module 

621[01].Z4.01 i jest zaznaczona na schemacie na stronie 4.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4

 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

621[01].Z4 

Produkcja roślin ozdobnych 

621[01].Z4.01 

Uprawa roślin ozdobnych 

w gruncie 

621[01].Z4.03 

Uprawa drzew i krzewów 

ozdobnych 

621[01].Z4.02 

Uprawa roślin ozdobnych pod 

osłonami 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

charakteryzować  warunki  klimatyczne  oraz  określać  ich  wpływ  na  wzrost,  rozwój 
i plonowanie roślin, 

− 

charakteryzować rozmnaŜanie generatywne i wegetatywne, 

− 

rozróŜnić cechy morfologiczne roślin, 

− 

charakteryzować nawozy organiczne i mineralne oraz określać ich wpływ na właściwości 
gleby, wzrost i plonowanie roślin, 

− 

przygotować glebę pod uprawę roślin ozdobnych, 

− 

charakteryzować zabiegi pielęgnacyjne w uprawie roślin, 

− 

charakteryzować  podstawowe  choroby  roślin,  szkodniki  oraz  stosować  metody  ich 
zwalczania, 

− 

określać przydatność podłoŜy i ziem do określonych upraw, 

− 

stosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpoŜarowej  oraz 
ochrony środowiska. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6

3.

 

CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

–  dokonać podziału roślin ozdobnych według określonych kryteriów, 
–  dobrać gatunki i odmiany roślin ozdobnych do produkcji, 
–  zaplanować

 

uprawę roślin w gruncie, 

–  zastosować róŜne sposoby rozmnaŜania roślin ozdobnych, 
–  rozpoznać nasiona roślin ozdobnych, 
–  scharakteryzować organy podziemne roślin ozdobnych, 
–  przygotować do siewu nasiona roślin ozdobnych, 
–  wykonać siew róŜnymi sposobami, 
–  przygotować oraz posadzić rozsadę roślin ozdobnych, 
–  przygotować i posadzić części podziemne roślin ozdobnych, 
–  określić walory dekoracyjne roślin, 
–  rozróŜnić rodzaje i gatunki roślin ozdobnych na podstawie cech morfologicznych, 
–  dobrać i wykonać zabiegi pielęgnacyjne,  
–  określić choroby i szkodniki roślin ozdobnych oraz metody i środki ich zwalczania, 
–  zaplanować terminy oraz dokonać zbioru kwiatów, 
–  określić zastosowanie kwiatów, 
–  zaplanować oraz dokonać sprzedaŜy kwiatów, 
–  zapewnić  warunki  przechowywania  organów  pochodzenia  pędowego  i korzeniowego 

do rozmnaŜania roślin ozdobnych, 

–  sporządzić kalkulację kosztów produkcji określonych gatunków roślin ozdobnych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca   

 

 

 

…………………………………………………….. 

Modułowy program nauczania:   

Ogrodnik 621[01] 

Moduł:   

 

 

 

 

 

 

Produkcja roślin ozdobnych: 621[01].Z4. 

Jednostka modułowa: 

 

 

 

Uprawa roślin ozdobnych w gruncie: 621[01].Z4.01 

Temat: RozmnaŜanie wegetatywne roślin ozdobnych. 

Cel ogólny: Sposoby rozmnaŜania roślin ozdobnych. 
 
Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć: 

−−−−    

scharakteryzować sposoby rozmnaŜania roślin, 

−−−−    

scharakteryzować metody rozmnaŜania określonej rośliny, 

−−−−    

sporządzać sadzonki pędowe, 

−−−−    

przestrzegać zasad przygotowywania sadzonek. 
 

Metody nauczania–uczenia się: 

− 

wykład informacyjny, 

− 

tekstu przewodniego, 

− 

dyskusja, 

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

filmy dydaktyczne, 

− 

magnetowid, telewizor. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów

− 

uczniowie pracują w grupach 3-4-osobowych. 

 
Czas trwania zajęć: 90 minut. 

 

Uczestnicy: uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej. 
 
Zadanie dla ucznia

Wykonaj rozmnaŜanie dalii. Podczas zajęć stosuj zasady bezpiecznej pracy 
 
Przebieg zajęć: 
Faza wstępna 

1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Wyjaśnienie uczniom zasad pracy metodą tekstu przewodniego. 
4.  Podział grupy uczniów na zespoły. 
 

Faza właściwa 

Praca metodą tekstu przewodniego. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8

Faza I. Informacje 
Pytania prowadzące: 
1.  Jakie są sposoby rozmnaŜania wegetatywnego? 
2.  Jakie są zalety rozmnaŜania wegetatywnego? 
3.  Podaj przykłady roślin rozmnaŜanych przez sadzonki pędowe, kłącza i bulwy? 
4.  W jaki sposób rozmnaŜamy dalię? 
5.  Na co naleŜy zwrócić uwagę przy rozmnaŜaniu dalii? 
6.  W jakim terminie wykonujemy rozmnaŜanie kanny? 
7.  Kiedy pobieramy bulwki przybyszowe z mieczyka? 
 
Faza II. Planowanie 
1.   Z jakich roślin naleŜy pobrać sadzonki do rozmnaŜania wegetatywnego? 

2.   Jak rozmnaŜa się rośliny przez podział? 
 

Faza III. Ustalenie 
1.  Uczniowie  pracując  w  zespołach  proponują  jakie  czynności  naleŜy  wykonać  realizując 

ć

wiczenie. 

2.  Uczniowie zastanawiają się nad sposobem doboru narzędzi i materiałów. 

3.  Uczniowie  konsultują  z  nauczycielem  poprawność  dobranych  materiałów  oraz  toku 

rozumowania podczas konsultacji. 

 

Faza IV. Wykonanie 
1.  Uczniowie przygotowują stanowiska pracy. 
2.  Uczniowie dobierają materiały i narzędzia. 
3.  Uczniowie rozmnaŜają dalię. 
 
Faza V. Sprawdzanie 
1.  Uczniowie  sprawdzają  w  grupach  poprawność  wykonanych  ćwiczeń.  Nauczyciel 

sprawdza poprawność. 

 

Faza VI. Analiza końcowa 
Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  wykonania  zadań  sprawiły  im 
trudności.  Nauczyciel  powinien  podsumować  ćwiczenie,  wskazać,  jakie  umiejętności  były 
ć

wiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

9

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca   

 

 

 

 

…………………………………………………….. 

Modułowy program nauczania:   

 

Ogrodnik 621[01]. 

Moduł:   

 

 

 

 

 

 

 

Produkcja roślin ozdobnych: 621[01].Z4. 

Jednostka modułowa: 

 

 

 

 

Uprawa roślin ozdobnych w gruncie: 621[01].Z4.01 

Temat: Ochrona roślin jednorocznych i dwuletnich przed chorobami i szkodnikami. 

Cel  ogólny:  Rozpoznać  choroby  i  szkodniki  występujące  na  roślinach  jednorocznych 
i dwuletnich. 
 
Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć: 

− 

rozpoznać choroby i szkodniki występujące na roślinach jednorocznych i dwuletnich, 

− 

określić sposób zwalczania chorób i szkodników, 

− 

przeprowadzić zabiegi pielęgnacyjne na roślinach ozdobnych. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

− 

wykład informacyjny, 

− 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna, 

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne

−−−−    

poradnik dla ucznia, 

−−−−    

wzór tabeli, 

−−−−    

atlasy chorób i szkodników roślin ozdobnych, 

−−−−    

okazy naturalne uszkodzonych roślin, 

−−−−    

film dydaktyczny przedstawiający uszkodzenia roślin wywołane przez szkodniki i choroby, 

−−−−    

magnetowid, telewizor. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów

− 

uczniowie pracują w grupach 3-4-osobowych. 

 
Czas trwania zajęć: 90 minut. 
 
Uczestnicy
: uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej. 
 
Przebieg zajęć: 
 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Podział grupy uczniów na zespoły. 
4.  Wprowadzenie do tematu: 

–  nauczyciel przeprowadza wykład informacyjny na temat ochrony roślin jednorocznych 

i dwuletnich  przed  chorobami  i  szkodnikami,  nauczyciel  omawia  film,  po  wykładzie 
nauczyciel  zadaje  pytanie:  Jakie  są  objawy  uszkodzenia  roślin  przez  choroby 
i szkodniki i w jaki sposób im zapobiegać? 

–  „Burza mózgów” - uczniowie udzielają róŜnych odpowiedzi, wszystkie są zapisane na 

tablicy, nauczyciel weryfikuje odpowiedzi. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

5.  Realizacja ćwiczeń 
Praca w grupach 3-4-osobowych: 

–  nauczyciel wyjaśnia cel ćwiczenia, zakres i sposób wykonania, 
–  uczniowie zapoznają się z treścią przydzielonego zadania, 

–  uczniowie  oglądają  zmiany  jakie  powstały  na  organach  roślin  w  wyniku  choroby  lub 

Ŝ

erowania szkodników, 

–  uczniowie  dyskutują  podczas  rozpoznawania  uszkodzeń,  analizują  stwierdzone 

objawy z informacjami zawartymi w atlasie chorób i szkodników roślin ozdobnych, 

–  uczniowie uzasadniają swoje rozpoznanie, 
–  sporządzają tabelę. 
Nauczyciel obserwuje prace uczniów, udziela rad i wskazówek dotyczących: 
–  prawidłowości wykonywania ćwiczenia, 
–  przestrzegania zasad bhp. 

6.  Podsumowanie zajęć: 

–  uczeń, przedstawiciel grupy, prezentuje wykonane przez swoją grupę zadanie, 
–  uczniowie dyskutują na forum klasy na temat trudności wykonania ćwiczenia, 
–  nauczyciel ocenia pracę kaŜdej grupy. 

7.  Ewaluacja osiągnięć ucznia: 
nauczyciel  ocenia  metodą  obserwacji  indywidualnej  ucznia  i  grupę,  na  bieŜąco,  podczas 
dyskusji, podczas wykonywanego ćwiczenia oraz końcowe efekty pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5.  ĆWICZENIA 

 

5.1.  Klasyfikacja roślin ozdobnych 

 
5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Określ dekoracyjność roślin ozdobnych. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  narysować  elementy  dekoracyjne  poszczególnych  roślin  na  wcześniej  przygotowanym 

arkuszu papieru według wzoru, 

3)  wpisać we właściwej kolumnie tabeli: elementy dekoracyjne, barwę oraz zastosowanie, 
4)  zaprezentować rezultat swojej pracy. 
 

Lp. 

Gatunek 

Rysunek 

Barwa 

Dekoracyjność  

Zastosowanie 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  metoda tekstu przewodniego, 
–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  materiał roślinny, 
–  atlasy roślin ozdobnych, 
–  karty pracy, 
–  kredki, temperówka. 
 
Ćwiczenie 2 

Rozpoznaj rośliny jednoroczne oraz dwuletnie na podstawie cech morfologicznych. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dokładnie obejrzeć roślinę, 
3)  zapisać na kartce swoje spostrzeŜenia, 
4)  wpisać do tabeli rozpoznane rośliny, 
5)  zaprezentować rezultaty swojej pracy. 
 

Rodzaj  

Gatunek 

Liście  

Rodzaj 
obrzeŜenia 
blaszki 
liściowej 

Rodzina 

Rysunek 
rośliny 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

metoda tekstu przewodniego, 

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

Ŝ

ywe okazy roślin, 

− 

kartki papieru, 

− 

przybory do pisania, 

− 

karta pracy, 

− 

atlasy roślin ozdobnych. 

 
Ćwiczenie 3 

Dokonaj klasyfikacji roślin pod względem uŜytkowym. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  sporządzić schemat podziału roślin pod względem uŜytkowym, 
3)  zapoznać się z roślinami, które są podane na karcie pracy, 
4)  umieścić nazwy gatunków roślin w odpowiednim miejscu schematu, 
5)  zaprezentować wyniki swojej pracy. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna, 

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

karta z roślinami, 

− 

atlasy roślin ozdobnych, 

− 

foldery z roślinami ozdobnymi, 

− 

arkusze papieru, 

− 

przybory do pisania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.2.  Sposoby rozmnaŜania roślin ozdobnych 
 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj organy podziemne roślin. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokładnie obejrzeć i zapisać swoje spostrzeŜenia, 
2)  rozpoznać organy podziemne roślin, 
3)  uzupełnić tabelę wpisując rozpoznany gatunek, sposoby rozmnaŜania, 
4)  wykonać rysunek rozpoznanego organu podziemnego, 
5)  przedstawić wyniki swojej pracy. 
 

Rysunek 
organu 
podziemnego 
 

 

 

 

 

Gatunek 
 

 

 

 

 

Sposoby 
rozmnaŜania 

 

 

 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

wykład informacyjny, 

− 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna, 

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

organy podziemne roślin, 

− 

atlasy roślin ozdobnych, 

− 

karty pracy, 

− 

przybory do pisania. 

 

Ćwiczenie 2. 

Wykonaj rozmnaŜanie dalii. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić metodę rozmnaŜania dalii, 
2)  przygotować materiały do rozmnaŜania, 
3)  sprawdzić zdrowotność karp dalii po przezimowaniu, 
4)  dokonać podziału, tak aby kaŜda część na wierzchołku miała co najmniej jeden dobrze 

wykształcony pąk, 

5)  przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania ćwiczenia, 
6)  posadzić w przygotowane miejsca i podlać, 
7)  przedstawić wyniki swojej pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

wykład informacyjny, 

− 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna, 

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

karpy dalii, 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

szpadel, ostry nóŜ, 

− 

wyznaczone miejsca do sadzenia dalii, 

− 

konewka. 

 

Ćwiczenie 3 

Rozpoznaj nasiona kwiatów jednorocznych. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:

 

1)  sporządź tabelę według wzoru, 
 

Gatunek 

rysunek 
nasion 

 
wielkość 

 
kształt 

 
barwa 

 
powierzchnia 

Nagietek lekarski 

 

 

 

 

 

Szałwia błyszcząca 

 

 

 

 

 

Starzec 

 

 

 

 

 

ś

eniszek meksykański   

 

 

 

 

Begonia stale kwitnąca 

 

 

 

 

 

Aksamitka rozpierzchła   

 

 

 

 

Lobelia przylądkowa 

 

 

 

 

 

Cynia wytworna 

 

 

 

 

 

2)  uzupełnij tabelę, naszkicuj lub wklej nasiona, 
3)  określ cechy nasion, 
4)  przedstaw wyniki swojej pracy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

wykład informacyjny, 

− 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna, 

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

próbki z materiałem siewnym, 

− 

karta pracy, 

− 

przybory do pisania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5.3.  Technika i sposoby siewu 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj siew szałwii i Ŝeniszka. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:

 

1)  zgromadzić materiały, 
2)  określić, technikę i głębokość siewu, 
3)  wybrać skrzynki i je napełnić podłoŜem, 
4)  mocno podlać przygotowaną skrzynkę do wysiewu, 
5)  wysiać nasiona szałwii i Ŝeniszka, 
6)  przestrzegać zasad techniki siewu, 
7)  przykryć skrzynkę szybą, 
8)  zaetykietować wysiewy, 
9)  zaprezentować wyniki ćwiczeń. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

wykład informacyjny, 

− 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna, 

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

nasiona szałwii i Ŝeniszka, 

− 

skrzynki, kuwety, multiplaty róŜnej wielkości, 

− 

podłoŜe (ziemia liściowa, torf, piasek), 

− 

packa, deseczka, sito do przesiewania, 

− 

suchy piasek, konewka, 

− 

szkło do przykrycia skrzynek, 

− 

etykiety,pisak. 

 

Ćwiczenie 2 

Przygotuj doniczki i pojemniki do produkcji rozsady. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:

 

1)  wyróŜnić róŜne pojemniki oraz doniczki stosowane w produkcji ogrodniczej, 
2)  określić średnicę i porównać z numerem doniczki, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

3)  porównać cięŜar i pojemność doniczek tego samego numeru wykonanych z róŜnych 

materiałów, 

4)  napełnić doniczki i skrzynki podłoŜem, zwracając uwagę na prawidłowe wykonanie tej 

czynności. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

wykład informacyjny, 

− 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna, 

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

zestaw  doniczek  o  róŜnych  kształtach  i  wielkościach,  ceramicznych  i  z  tworzyw 
sztucznych, 

− 

skrzynki, kuwety, multiplaty róŜnej średnicy, 

− 

waga, miarka, etykiety, pisak, 

− 

podłoŜe (ziemia liściowa). 

 

Ćwiczenie 3 

Przygotuj nasiona paciorecznika do wysiewu. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:

 

1)  dokładnie obejrzeć nasiona paciorecznika, 
2)  określić technikę i głębokość siewu nasion paciorecznika, 
3)  uszkodzić nasiona paciorecznika pilnikiem lub papierem ściernym, 
4)  wybrać doniczki o odpowiedniej średnicy, 
5)  napełnić doniczkę podłoŜem i umieścić w nich nasiona, 
6)  podlać i w wyznaczonym miejscu ustawić doniczki z paciorecznikiem, 
7)  zaetykietować wysiewy, 
8)  zaprezentować swoje wyniki. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

wykład informacyjny, 

− 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna, 

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne:

 

− 

nasiona pacioreczników, 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

kartki papieru, 

− 

przybory do pisania, 

− 

papier ścierny lub pilnik, 

− 

doniczki róŜnej średnicy, multiplaty, 

− 

podłoŜe (ziemia liściowa), 

− 

konewka. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Ćwiczenie 4 

Określ technikę i głębokość siewu nasion roślin jednorocznych. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:

 

1)  sporządzić tabelę według wzoru, 

 

Lp. 

Wielkość nasion 

Technika siewu nasion 

Głębokość siewu nasion 

Nasiona bardzo 
drobne 

 

 

Nasiona średniej 
wielkości 

 

 

Nasiona duŜe 
 

 

 

 

2)  dobrać technikę siewu do wielkości nasion, 
3)  określić głębokość siewu nasion w zaleŜności od wielkości, 
4)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

wykład informacyjny, 

− 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna, 

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

arkusze papieru, 

− 

przybory do rysowania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

5.4.  Sadzenie i pielęgnacja roślin ozdobnych 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj pikowanie siewek szałwii i lobelii. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały, 
2)  zgromadzić siewki szałwii i lobelii, 
3)  wybrać odpowiedniej średnicy doniczki lub multiplaty, 
4)  napełnić podłoŜem wybrane pojemniki, 
5)  ostroŜnie wyjąć siewki ze skrzynek, 
6)  przestrzegać techniki pikowania, 
7)  pikować za pomocą pikownika lub kołeczka, 
8)  ustawić przepikowane rośliny w wybranym miejscu i podlać je, 
9)  zaetykietować rośliny, podając nazwę rodzajową i gatunkową, ewentualnie odmianę, 
10) zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

wykład informacyjny, 

− 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna, 

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

poradnik dla ucznia,  

− 

siewki szałwii i lobelii, 

− 

doniczki róŜnej średnicy i multiplaty, 

− 

podłoŜe, 

− 

rękawiczki, 

− 

pikulec lub kołeczek zaostrzony, 

− 

etykiety, flamaster, 

− 

konewka. 

 

Ćwiczenie 2 

Wysadź szałwię błyszczącą i Ŝeniszek meksykański. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zmierzyć kwietnik, 
2)  zaprojektować nasadzenie kwietnika, 
3)  dobrać rozstawę dla poszczególnych roślin, 
4)  obliczyć obsadę rośliny na1 m², 
5)  sprawdzić zdrowotność rozsady, 
6)  wyznaczyć za pomocą sznurka lub znacznika rozstawę roślin, 
7)  wykonać sadzenie zgodnie z projektem, 
8)  wykonaj zabiegi pielęgnacyjne po posadzeniu, 
9)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

wykład informacyjny, 

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

sadzonki szałwii błyszczącej i Ŝeniszka meksykańskiego, 

− 

sznurek lub znacznik, metrówka, 

− 

łopatka, rękawiczki, 

− 

konewka. 

 

Ćwiczenie 3 

Wykonaj zabiegi pielęgnacyjne na kwietniku z roślin jednorocznych. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dobrać rodzaj zabiegów pielęgnacyjnych, 
2)  zgromadzić odpowiednie narzędzia, 
3)  wykonać zabiegi pielęgnacyjne, 
4)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

wykład informacyjny, 

− 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna, 

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

poradnik dla ucznia,  

− 

kwietnik z roślinami jednorocznymi, 

− 

motyczka, pazurki, 

− 

sekator, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

− 

nawozy dolistne, 

− 

rękawiczki, 

− 

wąŜ, konewka. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

5.5.  Ochrona roślin ozdobnych 

 

5.5.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Scharakteryzuj środki ochrony stosowane w uprawach roślin ozdobnych. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przestrzegać zasad bhp, 
2)  odszukać informacje zamieszczone na etykietach opakowania, 
3)  uzupełnić tabelę według wzoru, 
4)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Nazwa 

Preparatu 

Substancja 

biologicznie 

czynna 

Klasa 

toksyczności 

Forma 

uŜytkowa 

Zastosowanie 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

wykład informacyjny, 

− 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna, 

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

najwaŜniejsze krajowe i zagraniczne preparaty chemiczne (opakowania), 

− 

karta pracy, 

− 

przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 2 

Zaplanuj harmonogram ochrony dla dowolnej rośliny. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zaplanować uprawę dowolnej rośliny, 
2)  określić rodzaj zabiegów pielęgnacyjnych, 
3)  dobrać odpowiednie środki ochrony roślin w czasie wegetacji, 
4)  zaprezentować swoje wyniki. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

wykład informacyjny, 

− 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna, 

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

program ochrony roślin ozdobnych, 

− 

arkusze papieru, 

− 

przybory do pisania. 

 

Ćwiczenie 3 

Rozpoznaj szkodniki roślin ozdobnych. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wyszukać informacje na temat szkodników w poradniku dla ucznia, 
2)  opisać objawy uszkodzeń, 
3)  rozpoznać szkodnika posługując się lupą, 
4)  wykonać rysunek z uszkodzeniami i zaprezentować swoje wyniki. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

wykład informacyjny, 

− 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

rośliny z uszkodzeniami, 

− 

arkusze papieru, 

− 

przybory do pisania, 

− 

lupa, 

− 

atlasy chorób i szkodników roślin ozdobnych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

5.6.  Uprawa roślin jednorocznych w gruncie 

 

5.6.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wysadź pojedyncze bulwy dalii. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  rozpoznać bulwy, 
2)  obejrzeć dokładnie bulwy dalii, 
3)  określić technikę i głębokość sadzenia, 
4)  wysadzić bulwy, 
5)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

wykład informacyjny, 

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

bulwy pojedyncze dalii, 

− 

szpadel, 

− 

miejsce przeznaczone do sadzenia. 

 

Ćwiczenie 2 

Oceń stan roślin dwuletnich zimujących w gruncie. 

 

Ć

wiczenie terenowe z podziałem na grupy 

Grupa I ocenia stan przezimowania bratków na rozsadniku, 
Grupa II ocenia stan przezimowania stokrotek na zagonie bez zabezpieczenia, 
Grupa III ocenia stan przezimowania stokrotek na zagonie zabezpieczonych przed mrozem,  
Grupa  IV  ocenia  stan  przezimowania  niezapominajek  na  zagonie  bez  zabezpieczenia  przed 
mrozem. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
Uczeń powinien: 

1)  ocenić wizualnie stan roślin na rozsadniku i na zagonie, 
2)  określić liczbę roślin, które przezimowały, 
3)  opisać stan roślin (w jakiej fazie wzrostu i rozwoju znajdują się rośliny), 
4)  zaprezentować swoje wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

wykład informacyjny, 

− 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna, 

− 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

wyznaczone miejsca z roślinami dwuletnimi, 

− 

arkusze papieru, 

− 

przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 3 

Dobierz gatunki roślin do tworzenia kompozycji kwiatowych. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić wielkość kwietnika, 
2)  określić gatunki przeznaczone do kompozycji kwiatowych (roczne, dwuletnie, byliny, nie 

zimujące w gruncie), 

3)  sporządzić projekt kwietnika, uwzględniając wymagania: świetlne, glebowe, pokrój oraz 

barwę roślin, 

4)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

wykład informacyjny, 

− 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna, 

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

papier milimetrowy i zwykły, 

− 

ołówek, linijka, gumka, kredki, 

− 

katalogi roślin ozdobnych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

5.7.  Zbiór, przechowywanie, transport kwiatów

 

 

5.7.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Określ fazy rozwojowe kwiatów w momencie zbioru. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić fazy zbioru dla wybranych roślin, 
2)  zapisać spostrzeŜenia w zeszycie, 
3)  zaprezentować wyniki ćwiczenia na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

wykład informacyjny, 

− 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna, 

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

plansze z roślinami, katalogi, 

− 

kwiaty, 

− 

arkusze papieru, 

− 

przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj zbiór i sortowanie kwiatów mieczyka. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić fazy cięcia mieczyka, 
2)  wybrać odpowiednie narzędzia do cięcia, 
3)  wykonać prawidłowe cięcie, 
4)  przenieść kwiaty do pomieszczenia, gdzie będą sortowane, 
5)  określić normy dla mieczyków, 
6)  dokonaj sortowania kwiatów, 
7)  wstawić do wody i chłodnego pomieszczenia, 
8)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

wykład informacyjny, 

− 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna, 

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

rabaty z uprawą mieczyka, 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

sekator, nóŜ, 

− 

normy dla mieczyków, 

− 

wiadro, głęboka kuweta. 

 
Ćwiczenie 3 

Przygotuj kwiaty do sprzedaŜy. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić potrzebne materiały do pakowania kwiatów, 
2)  określić odległość przewoŜonych kwiatów do sprzedaŜy, 
3)  wykonać  selekcję  roślin  do  sprzedaŜy  (zwróć  uwagę  na  zdrowotność,  wybarwienie 

kwiatów), 

4)  dobrać odpowiednie materiały do pakowania w zaleŜności od gatunku roślin, 
5)  zapakować kwiaty określonych gatunków, 
6)  odpowiednio oznaczyć oraz określić pozycje w jakiej mają być transportowane, 
7)  przedstawić wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

wykład informacyjny, 

− 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna, 

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

materiał roślinny przeznaczony do pakowania, 

− 

materiały do pakowania: kartony, folie, bibuły, 

− 

przybory do pisania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

  

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

 

Test 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Uprawa  roślin  ozdobnych 
w gruncie” 

Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

−−−−    

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 10, 12, 13, 14, 15, 18, 20 są poziomu podstawowego, 

−−−−    

zadania 6, 9, 11, 16, 17, 19 są poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

−−−−    

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

−−−−    

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

−−−−    

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

−−−−    

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 5 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi1. b, 2. b, 3. b, 4. d, 5. c, 6. 7. a, 8. c, 9. d, 10. d, 11. c, 
12. b, 13. d, 14. c, 15. c, 16. b, 17. d, 18. b, 19. d, 20. a 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić termin wysiewu kwiatów jednorocznych 
do gruntu.

 

Wybrać podłoŜe do wysiewu kwiatów. 

Określić zasady rozwoju roślin dwuletnich. 

P  

Wybrać miejsce wysiewu kwiatów dwuletnich. 

Określić zabiegi pielęgnacyjne w uprawie kwiatów 
dwuletnich. 

c

 

Scharakteryzować zasady pikowania roślin 
dwuletnich. 

PP 

WyróŜnić sposoby zapobiegania chorobom 
grzybowym. 

Określić sposób rozmnaŜania begonii bulwiastej. 

Dobrać rośliny, które rozmnaŜamy przez sadzonki 
pędowe. 

PP 

10  Określić roślinę, którą wysiewa się najwcześniej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

11  Dobrać rośliny, które nie przemarzają 

i wielokrotnie kwitną. 

PP 

c

 

12  Określić szkodnika powodującego zwijanie się liści. 

13  Wymienić metody walki z chorobami wirusowymi. 

14  Rozpoznać rodzaj choroby. 

15  Zdefiniować pojęcie skaryfikacji. 

16  Scharakteryzować sposób przygotowania kwiatów 

do sprzedaŜy. 

PP 

17  Ustalić sposoby sadzenia bylin. 

PP 

18  Wyjaśnić, co decyduje trwałości kwiatów. 

19  Scharakteryzować warunki przechowywania bulw. 

PP 

20  Wskazać środki chemiczne do ukorzeniania roślin. 

 
Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Poinformuj  uczniów  o  rodzajach  zadań  zawartych  w  zestawie  oraz  o  zasadach 

punktowania. 

4.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
5.  Zapewnij uczniom moŜliwość samodzielnej pracy. 
6.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  określ  czas  przeznaczany 

na udzielanie odpowiedzi. 

7.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich moŜliwości). 

8.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

9.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
10. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorowego. 
11. Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

12. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
13. Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mające  na  celu  uniknięcia  niepowodzeń 

dydaktycznych 

 niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Przeczytaj zestaw zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań o róŜnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru. 
5.  Za kaŜdą poprawną odpowiedź moŜesz uzyskać 1 punkt. 
6.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla kaŜdego zadania podane 

są cztery moŜliwe odpowiedzi: a, b, c, d. tylko jedna odpowiedź jest poprawna; i zaznacz 
ją znakiem x. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

7.  Staraj  się  wyraźnie  zaznaczyć  odpowiedzi.  JeŜeli  się  pomylisz  i  błędnie  zaznaczysz 

odpowiedź,  otocz  ją  kółkiem  i  zaznacz  ponownie  odpowiedź,  którą  uwaŜasz  
za poprawną. 

8.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
9.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  sprawiało  Ci  trudność,  wtedy  odłóŜ  rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

10. Po  rozwiązaniu  testu  sprawdź  czy  zaznaczyłeś  wszystkie  odpowiedzi  na  karcie 

odpowiedzi.

 

11. Na rozwiązanie testu masz 35 min.

 

Powodzenia!

 

 

Materiały dla ucznia: 

−−−−    

instrukcja, 

−−−−    

zestaw zadań testowych, 

−−−−    

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 
1.  Kwiaty jednoroczne wysiewa się do gruntu 

a)  jesienią. 
b)  III- IV. 
c)  VI. 
d)  II- III. 
 

2.  Najlepszym podłoŜem do wysiewu nasion jest 

a)  piasek. 
b)  ziemia liściowa. 
c)  perlit. 
d)  torf z piaskiem. 
 

3.  Kwiaty dwuletnie przechodzą swój rozwój w ciągu 

a)  jednego okresu wegetacyjnego. 
b)  dwóch okresów wegetacyjnych. 
c)  trzech okresów wegetacyjnych. 
d)  czterech okresów wegetacyjnych 
 

4.  Nasiona kwiatów dwuletnich moŜna wysiewać 

a)  na rozsadniku. 
b)  do skrzynek w szklarni. 
c)  do inspektu. 
d)  wszystkie odpowiedzi są poprawne. 
 

5.  Zabiegiem niezbędnym w uprawie kwiatów dwuletnich jest 

a)  podpieranie. 
b)  hartowanie. 
c)  okrywanie na zimę. 
d)  usuwanie przekwitniętych kwiatów. 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

6.  Siewki kwiatów dwuletnich pikuje się 

a)  do skrzynek w szklarni. 
b)  na zagonach w szklarni. 
c)  na zagonach w gruncie. 
d)  na kwietnikach. 
 

7.  Zaprawianie bulw mieczyka przed wysadzeniem stosuje się w celu zabezpieczenia ich 

przed 
a)  chorobami grzybowymi. 
b)  zbyt obfitym ukorzenieniem. 
c)  przerwaniem spoczynku. 
d)  opóźnieniem kiełkowania. 
 

8.  Na skalę produkcyjną begonię bulwiastą rozmnaŜa się 

a)  przez podział bulw. 
b)  przez sadzonki. 
c)  z nasion. 
d)  „in vitro”. 
 

9.  Przez sadzonki pędowe moŜna rozmnaŜać 

a)  pacioreczniki i begonie. 
b)  mieczyki i dalie. 
c)  pacioreczniki i dalie. 
d)  dalie i begonie. 
 

10. Najwcześniej wysiewa się nasiona 

a)  aksamitki. 
b)  bratka. 
c)  lobelii. 
d)  begonii. 
 

11. Roślinami dwuletnimi, które nie przemarzają w drugim roku uprawy i mogą wielokrotnie 

kwitnąć są 
a)  niezapominajka. 
b)  Stokrotka. 
c)  goździk brodaty. 
d)  szałwia błyszcząca. 
 

12. Nakłuwanie liści młodych pędów i pąków kwiatowych oraz ich zwijanie powodują 

a)  nicienie. 
b)  mszyce. 
c)  gąsienice. 
d)  czerwce. 
 

13. Choroby wirusowe moŜemy zwalczać poprzez 

a)  uŜywanie zdrowego materiału do rozmnaŜania. 
b)  termiczne odkaŜanie nasion. 
c)  zwalczanie mszyc. 
d)  wszystkie wymienione sposoby. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

14. Rysunek przedstawia objawy poraŜenia bratka ogrodowego przez 

a)  mączniaka prawdziwego. 
b)  szarą pleśń. 
c)  mączniaka rzekomego. 
d)  rdzę bratka. 

 

 

15. Pocieranie lub uszkadzanie pilnikiem twardej łupiny nasiennej to 

a)  stratyfikacja. 
b)  moczenie. 
c)  skaryfikacja mechaniczna. 
d)  skaryfikacja chemiczna. 
 

16. Kwiaty lewkonii przygotowujemy do sprzedaŜy w następujący sposób 

a)  ścinamy sekatorem kwiatostany. 
b)  wyrywamy całe rośliny z korzeniami 
c)  uszczykujemy palcami. 
d)  ścinamy noŜem. 
 

17. Rysunek przedstawia 

a)  sadzenie mieczyka. 
b)  sadzenie begonii bulwiastej. 
c)  sadzenie aksamitki. 
d)  sadzenie dalii. 

 

 

 

18. O trwałości kwiatów ciętych decyduje 

a)  pora cięcia. 
b)  faza rozwoju pąka w momencie cięcia. 
c)  sposób wykonywania cięcia. 
d)  rodzaj ścinanej łodygi. 
 

19. Bulwy mieczyka przechowujemy w temperaturze 

a)  15- 20ºC. 
b)  1-2ºC. 
c)  10-15ºC. 
d)  3-7ºC. 
 

20. Do środków chemicznych, które stosuje się w celu przedłuŜenia trwałości zalicza się 

a)  Adural AK. 
b)  Florowit. 
c)  Pirymol. 
d)  Proflovit. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

KARTA ODPOWIEDZI

 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Uprawa roślin ozdobnych w gruncie 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź 
 

Nr 

zadania 

odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

Test 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Uprawa  roślin  ozdobnych 
w gruncie” 

Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

−−−−    

zadania 1, 2, 3, 4, 5,6, 7, 8, 10, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 19 są poziomu podstawowego, 

−−−−    

zadania 5, 9, 11, 16, 18, 20 są poziomu ponadpodstawowego 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

−−−−    

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

−−−−    

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

−−−−    

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

−−−−    

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 5 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

 
Klucz odpowiedzi
1. d, 2. b, 3. c, 4. c, 5. b, 6. d, 7. d, 8. c, 9. b, 10. b, 11. a, 
12.c13. b, 14. c, 15. d, 16. c, 17. b, 18. d, 19. a, 20. c 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Wyjaśnić na czym polega hartowanie.

 

Określić  zbiegi  pielęgnacyjne  w  uprawie  kwiatów 
z  rozsady. 

Wymienić  środki  stosowane  w  zwalczaniu  chorób 
grzybowych. 

Zdefiniować pojęcie systemu wiązkowego. 

Określić  zasady skracania korzenie siewek. 

b

 

Określić  metodę siewu nasturcji. 

Określić  zalety rozmnaŜania generatywnego. 

Określić miejsce Ŝerowania mszyc. 

Scharakteryzować  rośliny  jednoroczne  wymagające 
podpór. 

PP 

10  Zdefiniować pojęcie nasiona. 

11  Scharakteryzować głębokość siewu nasion. 

PP 

12  Określić rośliny tworzące bulwy. 

13  Określić termin wysadzania kwiatów dwuletnich. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

14  Ustalić  wymagania  glebowe  roślin  uprawianych 

z rozsady.

 

15  Określić rośliny wysiewane najpóźniej. 

16  Scharakteryzować sposób zbioru rośliny o łodygach 

silnie uwodnionych. 

PP 

17  Zdefiniować pojęcie pikowania. 

18  Ustalić rodzaj szkodnika. 

PP 

19  Określić  fazę  ścinania  pąków  kwiatostanowych 

mieczyka. 

20  Ustalić warunki przechowywania kanny. 

PP 

 
Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Poinformuj  uczniów  o  rodzajach  zadań  zawartych  w  zestawie  oraz  o  zasadach 

punktowania. 

4.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
5.  Zapewnij uczniom moŜliwość samodzielnej pracy. 
6.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  określ  czas  przeznaczany 

na udzielanie odpowiedzi. 

7.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich moŜliwości). 

8.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

9.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
10. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorowego. 
11. Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

12. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
13. Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mające  na  celu  uniknięcia  niepowodzeń 

dydaktycznych 

 niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi 
3.  Przeczytaj zestaw zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań o róŜnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru. 
5.  Za kaŜdą poprawną odpowiedź moŜesz uzyskać 1 punkt. 
6.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla kaŜdego zadania podane 

są cztery moŜliwe odpowiedzi: a, b, c, d. tylko jedna odpowiedź jest poprawna; i zaznacz 
ją znakiem x. 

7.  Staraj  się  wyraźnie  zaznaczyć  odpowiedzi.  JeŜeli  się  pomylisz  i  błędnie  zaznaczysz 

odpowiedź,  otocz  ją  kółkiem  i  zaznacz  ponownie  odpowiedź,  którą  uwaŜasz  
za poprawną. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

8.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
9.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  sprawiało  Ci  trudność,  wtedy  odłóŜ  rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

 

10. Po rozwiązaniu testu sprawdź czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na karcie odpowiedzi.

 

11. Na rozwiązanie testu masz 35 min.

 

Powodzenia!

 

 

Materiały dla ucznia: 

−−−−    

instrukcja, 

−−−−    

zestaw zadań testowych, 

−−−−    

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH II

 

 
1.

 

Hartowanie roślin polega na 

a)  obniŜeniu temperatury. 
b)  silnemu wietrzeniu. 
c)  zmniejszeniu ilości podlewania. 
d)  wszystkie odpowiedzi są prawidłowe. 
 

2.  Jednym z zabiegów w uprawie kwiatów z rozsady jest 

a)  podlewanie. 
b)  hartowanie. 
c)  przerywanie. 
d)  okrywanie na zimę. 

 
3.  Do zwalczania chorób grzybowych stosujemy

 

a)

 

herbicydy. 

b)  zoocydy. 
c)  fungicydy. 
d)  moluskocydy. 

 

4.  System wiązkowy korzeni to

 

a)

 

korzenie główne

b)  korzenie przybyszowe. 
c)  bez korzenia głównego, składające się z kilkunastu korzeni. 
d)  korzenie boczne, rozrastające się na boki od korzenia głównego. 

 

5.  Przy pikowaniu siewek ich korzenie skraca się o 

a)  3/4 długości. 
b)  1/3 długości. 
c)  1/2 długości. 
d)  nie skraca się. 

 
6.  Nasiona nasturcji wysiewa się 

a)  rzutowo. 
b)  rzędowo. 
c)  pasowo. 
d)  gniazdowo. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38 

7.  Zaletą rozmnaŜania generatywnego jest 

a)  łatwość wykonania zabiegu. 
b)  niski koszt zabiegu. 
c)  rośliny są Ŝywotniejsze i zdrowsze. 
d)  wszystkie odpowiedzi. 
 

8.  Mszyce Ŝerują na 

a)  pręcikach. 
b)  korzeniach. 
c)  liściach. 
d)  owocach. 
 

9.  Do roślin jednorocznych wymagających podpór naleŜą 

a)  groszek pachnący, lobelia przylądkowa, aksamitka wąskolistna. 
b)  fasola ozdobna, groszek pachnący, powój trójbarwny. 
c)  stokrotka, begonia stale kwitnąca, groszek pachnący. 
d)  fasola ozdobna, groszek pachnący, Ŝeniszek meksykański. 
 

10. Nasieniem nazywamy 

a)  organ wegetatywnego rozmnaŜania, który zawiera roślinę. 
b)  organ generatywnego rozmnaŜania, który zawiera młodą roślinę w postaci zarodka. 
c)  organ wegetatywnego rozmnaŜania, w którym znajdują się korzenie, liście, kwiaty. 
d)  organ do rozmnaŜania „in vitro”. 
 

11. Nasiona kwiatów sezonowych wysiewa się na 

a)  głębokość równą 3-krotnej grubości nasion. 
b)  głębokość równą 5-krotnej grubości nasion. 
c)  głębokość równą 3-4 wysokościom nasion. 
d)  nie ma znaczenia głębokość. 

 
12.  Rośliny, które tworzą bulwy to: 

a)  mieczyk ogrodowy, krokosmia, kanna. 
b)  mieczyk ogrodowy, kanna, dalia. 
c)  mieczyk ogrodowy, begonia bulwiasta, krokosmia. 
d)  begonia bulwiasta, tulipan, dalia. 

 

13.  Rozsadę kwiatów dwuletnich wysadza się na miejsce stałe 

a)  po 15 maja. 
b)  jesienią lub wiosną. 
c)  w czerwcu. 
d)  w marcu. 
 

14.  Kwiaty jednoroczne uprawiane z rozsady najlepiej rosną na glebie 

a)  gliniastej. 
b)  o odczynie kwaśnym. 
c)  nawiezionej obornikiem. 
d)  piaszczystej. 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

39 

15. Najpóźniej wysiewamy nasiona 

a)  begonii. 
b)  szałwii. 
c)  aksamitki. 
d)  stokrotki. 
 

16. Łodygi roślin silnie uwodnionych przy zbiorze na kwiat cięty 

a)  ucinamy sekatorem. 
b)  ucinamy noŜem. 
c)  uszczykujemy palcami. 
d)  ucinamy noŜycami. 
 

17. Pikowanie jest to 

a)  sadzenie roślin do gruntu. 
b)  rozsadzenie siewek. 
c)  przesadzanie roślin. 
d)  sadzenie siewek do gruntu. 
 

18. Rysunek przedstawia 

a)  mączniaka prawdziwego. 
b)  rdzę malwy. 
c)  wirozy. 
d)  mszyce. 

 

 

 

19. Kwiaty mieczyka ścinamy gdy 

a)  pierwszy kwiat w kłosie zaczyna się otwierać. 
b)  wierzchołek kwiatostanu jest otwarty. 
c)  połowa kwiatów w kłosie jest otwarta. 
d)  cały kłos jest rozwinięty. 
 

20. Organy przetrwalnikowe kanny przechowujemy w temperaturze 

a)  8-10ºC. 
b)  4-5 ºC. 
c)  5-8 ºC. 
d)  0-3 ºC. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

40 

 

KARTA ODPOWIEDZI

 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 
 

Uprawa roślin ozdobnych w gruncie 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

41 

7. LITERATURA 

 

1.  Chlebowski B., Mynett K.: Kwiaciarstwo. PWRiL, Warszawa 1995 

2.  Cmiel H.: Uprawa roślin ozdobnych. PWRiL, Warszaw 1993 
3.  Chojnowska  E.:  RozmnaŜamy  drzewa  i  krzewy  liściaste.  Działkowiec  Sp.  z.o.o,  Warszawa 

2004 

4.  Hessayon D.G.: Kwiaty. Muza SA, Warszaw1997 
5.  Maier H. O.: RozmnaŜanie roślin. Wiedza i Ŝycie, Warszawa 2005 
6.  Marynowska M., Kapusta I.: Rośliny ozdobne ćwiczenia. Hortpress Sp. z.o.o., Warszawa 

1999 

7.  Masternak  H.,  Wiech  K.:  Jaki  to  szkodnik  jaka  choroba.  Polski  Związek  Działkowców, 

Warszawa 1988 

8.  Rośliny ozdobne. WSiP, Warszawa 1970 
9.  Skąpski H., Dąbrowski Z.: Ogólna uprawa roślin ogrodniczych. PWRiL, Warszawa 1981 
10. Stertek.L., Mynett K.: Rośliny ozdobne. Hortpress Sp. z.o.o., Warszawa 1996 
11. Stertek.L., Mynett K.: Rośliny ozdobne. Hortpress Sp. z.o.o., Warszawa 1996 
12. Spendel J.: Układanki roślinne. PWRiL, Warszaw 1988 
 
Czasopisma: 
–  Mój piękny ogród 
–  Ogrody 
–  Działkowiec 
–  Kwietnik. 
 
Literatura metodyczna 
1.  Dretkiewicz-Więch  J.:  Nauczycielski  system  oceniania.  (ABC  nauczyciela  szkoły 

zawodowej). Centralny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, Warszawa 1999 

2.  Figurski J., Ornatowski T.: Praktyczna nauka zawodu. Instytut Technologii Eksploatacji, 

Radom 2000 

3.  Nowacki T.W.: Zawodoznawstwo. Instytut Technologii Eksploatacji, Radom 2003 
4.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. Biuro Koordynacji Kształcenia 

Kadr, Fundusz Współpracy, Warszawa 1997 

5.  Szlosek  F.:  Wstęp  do  dydaktyki  przedmiotów  zawodowych.  Instytut  Technologii 

Eksploatacji, Radom 2002