background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 

 

 

Małgorzata Wieleba 

 

 

 
Funkcjonowanie rolnictwa w systemie agrobiznesu  
321[04].Z5.01 

 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1

Recenzenci: 

d inŜ. Grzegorz Borsuk 

d n. wet. Marek W. Chmielewski 
 

Opracowanie redakcyjne: 

mgr Edyta Kozieł 

 

 

Konsultacja: 

dr inŜ. Jacek Przepiórka 

 

 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczn

 

ą

  programu  jednostki  modułowej  321[04].Z5.01, 

„Funkcjonowanie  rolnictwa  w systemie  agrobiznesu”,  zawartego  w modułowym  programie 
nauczania dla zawodu technik pszczelarz. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2

SPIS TREŚCI

  

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

12 

5.1.  Czynniki produkcji w rolnictwie 

12 

5.1.1.  Ćwiczenia 

12 

5.2.  Rachunek ekonomiczny w gospodarstwie rolniczym 

14 

5.2.1.  Ćwiczenia 

14 

5.3.  Rolnictwo a gospodarka narodowa 

17 

5.3.1.  Ćwiczenia 

17 

5.4.  Funkcjonowanie rynku rolnego 

19 

5.4.1.  Ćwiczenia 

19 

5.5.  Przepisy prawne dotyczące agrobiznesu 

20 

5.5.1.  Ćwiczenia 

20 

5.6.  Wspólna Polityka Rolna 

21 

5.6.1.  Ćwiczenia 

21 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

23 

7.  Literatura 

38 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3

1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik pszczelarz 

W poradniku zamieszczono: 

1.  Wymagania  wstępne,  czyli  wykaz  niezbędnych  umiejętności  i wiedzy,  które  uczeń 

powinien mieć opanowane, aby przystąpić do realizacji tej jednostki modułowej. 

2.  Cele kształcenia tej jednostki modułowej. 
3.  Ćwiczenia, które zawierają: 

− 

wykaz materiałów potrzebnych do realizacji ćwiczeń, 

− 

pytania sprawdzające do wykonania ćwiczeń, 

− 

sprawdzian teoretyczny, 

− 

sprawdzian umiejętności praktycznych. 

4.  Przykłady,  zadania/ćwiczenia  oraz  zestaw  pytań  sprawdzających  opanowanie  przez 

ucznia wiedzy i umiejętności z zakresu całej jednostki.  
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.:  samokształcenia 
kierowanego, tekstu przewodniego. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.  

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schematu układu jednostek modułowych 

321[04].Z5.02 

Zarządzanie 

jednostką 

gospodarczą

 

321[04].Z5 
Ekonomika 

i zarządzanie 

w agrobiznesie 

 

321[04].Z5.03 

Prowadzenie 

marketingu  

w agrobiznesie

 

321[04].Z5.01 

Funkcjonowanie 

rolnictwa  

w systemie 

agrobiznesu

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

5

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

korzystać z róŜnych źródeł informacji, 

− 

posługiwać  się  podstawowymi  pojęciami  z  dziedziny  ekonomii,  takimi  jak:  ekonomika, 
rynek, podaŜ, popyt, równowaga rynkowa, osoba fizyczna, osoba prawna, 

− 

analizować  gusty  i  preferencje  konsumentów  produktów  rolno-Ŝywnościowych,  w  tym 
miodu, 

− 

obserwować zmiany w polityce rolnej, 

− 

analizować teksty źródłowe aktów prawnych dotyczących rolnictwa, 

− 

analizować działalność rynku hurtowego i giełdy towarowej, 

− 

korzystać z komputera w zakresie obsługi Internetu,  

− 

współpracować w grupie. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

6

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

scharakteryzować podstawowe czynniki produkcji w rolnictwie, 

− 

wyjaśnić wpływ cen czynników produkcji na wybór technologii, 

− 

scharakteryzować specyficzne cechy rynku rolnego i Ŝywnościowego, 

− 

określić czynniki kształtujące popyt na produkty rolnicze, 

− 

określić czynniki kształtujące podaŜ produktów rolniczych, 

− 

określić kierunki budŜetowego zasilania agrobiznesu, 

− 

określić cele, zadania i narzędzia polityki rolnej, 

− 

uzasadnić  współzaleŜność  wzrostu  gospodarczego  i sytuacji  produkcyjno-ekonomicznej 
rolnictwa, 

− 

scharakteryzować tendencje i przyczyny zmian strukturalnych w rolnictwie i cele polityki 
strukturalnej, 

− 

scharakteryzować instrumenty polityki zatrudnienia w rolnictwie, 

− 

zinterpretować przepisy prawa regulujące zasady obrotu ziemią, 

− 

wyjaśnić znaczenie i funkcje ksiąg wieczystych, 

− 

scharakteryzować produkcyjną funkcję dochodu rolniczego, 

− 

określić źródła wzrostu dochodów ludności w gospodarce indywidualnej, 

− 

rozróŜnić rodzaje i typy podatków i opłat w rolnictwie, 

− 

określić funkcje kredytu w rolnictwie, 

− 

określić wpływ kredytu na dochody rolnicze, 

− 

rozróŜnić kredyty preferencyjne, 

− 

obliczyć odsetki od kredytów, 

− 

porównać informacje o moŜliwościach i warunkach uzyskania kredytów, 

− 

zinterpretować przepisy prawa dotyczące ubezpieczeń w rolnictwie, 

− 

rozróŜnić podstawowe instytucje działające na rzecz rolnictwa, w tym pszczelarstwa oraz 
określić ich zadania, 

− 

określić wpływ infrastruktury na koszty i jakość produkcji Ŝywności, 

− 

określić wpływ środowiska na jakość produkcji rolniczej, 

− 

zinterpretować  przepisy  prawa  dotyczące  eksportu  i importu  produktów  rolniczych 
i spoŜywczych, 

− 

wyjaśnić podstawowe cele, zadania i kierunki wspólnej polityki rolnej Unii Europejskiej.

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

7

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć dydaktycznych nr 1  

 
Osoba prowadząca  

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Technik pszczelarz 321[04]

 

Moduł: 

Ekonomika 

zarządzanie 

agrobiznesie 

321[04].Z5 

Jednostka modułowa: 

Funkcjonowanie rolnictwa w systemie agrobiznesu 
321[04].Z5.01 

Temat:  Przyrodnicze warunki produkcji. 

Cel ogólny:  Charakterystyka przyrodniczych warunków produkcji w rolnictwie. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

określić przyrodnicze warunki produkcji w rolnictwie, 

− 

zdefiniować  pojęcia:  renta  róŜniczkowa,  hektar  przeliczeniowy,  wskaźnik  bonitacji, 
rozłóg gospodarstwa, 

− 

zdefiniować klasy bonitacyjne, kompleksy uprawowe, 

− 

obliczyć wskaźnik bonitacji i hektary przeliczeniowe dla wybranego gospodarstwa, 

− 

obliczyć podatek rolny dla wybranego gospodarstwa. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

− 

samokształcenie kierowane, 

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

uczniowie pracują w 2–3-osobowych grupach. 

 
Czas trwania zajęć: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla kaŜdego zespołu uczniowskiego, 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

kalkulatory. 

 

Zadanie dla ucznia  
Oblicz wskaźnik bonitacji i podatek gruntowy dla gospodarstwa połoŜonego na granicy II i III 
okręgu podatkowego zakładając, Ŝe cena Ŝyta wynosi 35, 00 zł za dt. Gospodarstwo posiada 
następujący areał: 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

8

 

Klasa bonitacji 

Fizyczna liczba 

hektarów 

Współczynnik 

bonitacji 

Liczba hektarów 

przeliczeniowych 

GO w II okręgu podatkowym 

0,75 

 

 

II 

4,50 

 

 

III a 

6,30 

 

 

V b 

5,10 

 

 

GO w III okręgu podatkowym 
III b 

2,70 

 

 

IVa 

8,20 

 

 

IVb  

2,1 

 

 

UZ w III okręgu podatkowym 

7,20 

 

 

IV 

6,40 

 

 

Razem:   

 

 

Faza wstępna 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu i szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Wyjaśnienie uczniom zasad pracy metodą samokształcenia kierowanego. 
 
Faza właściwa 
Praca samokształcenia kierowanego. 
Pytania ukierunkowujące: 
1.  Co to jest renta róŜniczkowa? 
2.  Co to jest hektar przeliczeniowy? 
3.  Czym róŜnią się współczynnik i wskaźnik bonitacji? 
4.  Jaką naleŜy zachować kolejność obliczeń, aby ustalić wielkość podatku rolnego? 
5.  W ilu ratach rolnik moŜe płacić podatek rolny? 
 
Utrwalenie  
Uczniowie w grupach wykonują obliczenia zgodnie ze specyfikacją ćwiczenia. 
 
Sprawdzenie 
Uczniowie  w  grupach  sprawdzają  poprawność  wykonanych  obliczeń.  Nauczyciel  koryguje 
ewentualne błędy. 
 
Zakończenie zajęć 
Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  rozwiązania  ćwiczenia  sprawiły  im 
trudności.  Nauczyciel  podsumowuje  całe  ćwiczenie,  wskazując,  jakie  umiejętności  były 
ć

wiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak unikać ich w przyszłości. 

 
Praca domowa 
Oblicz  wysokość  kwartalnej  raty  podatku  rolnego  w  twoim  gospodarstwie  oraz  wskaźnik 
bonitacji.  Przeanalizuj  urodzajność  gleb  gospodarstwa  pod  kątem  wprowadzenia  nowych 
gatunków roślin uprawnych. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

analiza wykonania pracy domowej, 

− 

pogadanka. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

9

Scenariusz zajęć 2  

 
Osoba prowadząca  

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Technik pszczelarz 321[04]

 

Moduł: 

Ekonomika  i  zarządzanie  w  agrobiznesie 
321[04].Z5 

Jednostka modułowa: 

Funkcjonowanie 

rolnictwa 

w systemie 

agrobiznesu 321[04].Z5.01 

 

Temat

Kalkulacje i ich rodzaje.

 

Cel ogólny:  Charakterystyka kalkulacji i dobór odpowiedniej metody obliczeń. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

zdefiniować pojecie kalkulacji, 

− 

scharakteryzować poszczególne rodzaje kalkulacji, 

− 

przeprowadzić wybrane kalkulacje w warunkach typowych, 

− 

analizować opłacalność produkcji na podstawie gotowych i przeprowadzonych kalkulacji. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

− 

metoda przewodniego tekstu. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

grupy 2–3 osobowe. 

 
Czas trwania zajęć: 
2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

ooradnik dla ucznia, 

− 

zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla kaŜdego zespołu uczniowskiego, 

− 

zestaw pytań prowadzących, 

− 

kalkulatory dla kaŜdej grupy. 

 

Zadanie dla ucznia: 

W  wyniku  modernizacji  obory  istnieje  moŜliwość  zwiększenia  liczby  stanowisk  do  15. 

Wydajność  mleka  od  1  krowy  wynosi  4  200  l  (produkcja  towarowa  4 000  l);  wycielenia 
95%(tj.  14  cieląt  od  15  krów);  bukaty  są  sprzedawane  po  osiągnięciu  450  kg  w  kl.  A;  2 
wybrakowane  krowy  sprzedawane  są  po  opasieniu.  Przeprowadź  kalkulację  opłacalności 
produkcji mleka i Ŝywca wołowego zakładając, Ŝe: 
Cena 1 l mleka wynosi 1,20 zł – (zakładana produkcja 4 000 l), 
Cena cieląt rzeźnych 10,00 zł/kg – (zakładana produkcja 40 kg/szt.), 
Cena opasów wynosi 4,50 zł – (zakładana produkcja 550 kg/szt.), 
Wyprodukowany obornik 10 t/szt. W cenie 30,00 zł 
Uzasadnij wynik obliczeń. 
Dodatkowe  informacje  zawiera  tabela,  mieszcząca  porównanie  kosztów  specjalnych 
w produkcji mleka i Ŝywca wolowego  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10

 

Nakłady na l szt. 

Koszt 

jednostki 

nakładu 

Saldo 

kosztów 

specjalnych 

utrzymania 

krowy 

Rodzaj nakładu 

krowa 

bukat 

róŜnica 

w zł 

1  

2  

3  

4  

5  

6  

Pasze w tonach:  

 

 

 

 

 

zielonka  

10,0  

2,0  

8,0  

26  

208 

kiszonka  

6,5  

5,0  

1,5  

30  

45 

siano  

1,2  

0,8  

0,4  

165  

66 

okopowe pastewne  

3,0  

1,0  

2,0  

64  

128 

pasze treściwe  

0,4  

0,4  

– 

– 

–- 

słoma na paszę i ściółkę  

3,0  

1,7  

1,3  

80  

104 

Nakłady pracy w rbg  

140,0  

20,0  

120,0  

2,80  

336 

Nakłady mechanicznej siły pociągowej w cng 

20,0  

5,0  

15,0  

18  

270 

Koszt krycia w zł  

30,0  

– 

30,0  

– 

30 

Koszt leczenia w zł  

25,0  

15,0  

10,0  

– 

10 

Razem saldo zwiększonego kosztu utrzymania krowy  

l 197 

Ogółem zwiększenie kosztu utrzymania 15 krów (15 x l 197)  

17955 

Koszt 2 jałówek reprodukcyjnych na odnowienie stada (2 x 2750)  

5500 

Ogółem zwiększone koszty produkcji mleka  

23455 

 

Przebieg zajęć: 
Faza wstępna 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu i szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Wyjaśnienie uczniom zasad pracy metodą tekstu przewodniego. 
 
Faza właściwa 
Praca metodą tekstu przewodniego. 
 
Faza I. Informacje 
Pytania prowadzące: 
1.  Co to jest kalkulacja? 
2.  Czym charakteryzuje się kalkulacja wstępna? 
3.  Kiedy przeprowadza się kalkulację sprawozdawczą? 
4.  W jakich sytuacjach przeprowadza się kalkulacje podziałowe? 
5.  Czym charakteryzuje się i jak przeprowadza się kalkulacje doliczeniowe? 
6.  Jak przeprowadza się kalkulacje pełne? 
7.  Jak przeprowadza się kalkulacje kosztów jednostkowych metodą organiczną? 
8.  Co to jest marŜa brutto? 
9.  Na czym polega przeprowadzenie kalkulacji róŜnicowej? 
10.  Jak naleŜy interpretować przeprowadzone kalkulacje? 
 
Faza II. Planowanie 
1.  Która z metod kalkulacji będzie najwłaściwsza? 
2.  Jaki przyjąć porządek obliczeń? 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11

Faza III. Ustalenie 
1.  Uczniowie  pracując  w  zespołach  proponują  przebieg  obliczeni  wybranym  rodzaju 

kalkulacji. 

2.  Uczniowie konsultują z nauczycielem przyjęte załoŜenia. 
 
Faza IV. Wykonanie 
Uczniowie  w  grupach  wykonują  obliczenia  zgodnie  ze  specyfikacją  ćwiczenia 
i wcześniejszymi ustaleniami. 
 
Faza V. Sprawdzenie 
Uczniowie  w  grupach  sprawdzają  poprawność  wykonanych  obliczeń.  Nauczyciel  koryguje 
ewentualne błędy. 
 
Faza VI. Analiza końcowa  
Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  rozwiązania  ćwiczenia  sprawiły  im 
trudności.  Nauczyciel  podsumowuje  całe  ćwiczenie,  wskazując,  jakie  umiejętności  były 
ć

wiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak unikać ich w przyszłości. 

 
Zakończenie zajęć 
Nauczyciel ocenia aktywność i poprawność działań poszczególnych grup. 
 
Praca domowa 
Przeprowadź  kalkulacje  wybranych  działalności  produkcji  roślinnej  i  zwierzęcej  w  swoim 
gospodarstwie. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

analiza wykonania pracy domowej, 

− 

pogadanka sprawdzająca. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12

5.  ĆWICZENIA 

 

5.1. 

Czynniki produkcji w rolnictwie 

 

5.1.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Oblicz wskaźnik bonitacji i podatek gruntowy dla gospodarstwa połoŜonego na granicy II 

i III  okręgu  podatkowego  zakładając,  Ŝe  cena  Ŝyta  wynosi  35,00  zł  za  dt.  Gospodarstwo 
posiada następujący areał: 

 

Klasa bonitacji 

Fizyczna liczba 

hektarów 

Współczynnik 

bonitacji 

Liczba hektarów 

przeliczeniowych 

GO w II okręgu podatkowym 
II 

4,50 

 

 

III a 

6,30 

 

 

IV b 

5,10 

 

 

GO w III okręgu podatkowym 
III b 

2,70 

 

 

8,20 

 

 

UZ w III okręgu podatkowym 
III 

7,20 

 

 

IV 

6,40 

 

 

Razem: 

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  odczytać  współczynniki  bonitacji  z  tabeli  1  dla  poszczególnych  klas  bonitacji 

w odpowiednim  okręgu  podatkowym  (np.:  dla  II  okręgu  podatkowego  współczynnik 
bonitacji dla UR II klasy wynosi: 1,60), 

2)  zapisać odczytane wartości (najlepiej w powyŜszej tabeli), 
3)  obliczyć  hektary  przeliczeniowe  dla  poszczególnych  areałów  (fizyczna  liczba  hektarów 

x współczynnik bonitacji), 

4)  zsumować liczbę hektarów fizycznych i przeliczeniowych, 
5)  obliczyć współczynnik bonitacji, 
6)  korzystając  z wyliczonej  sumy  hektarów  przeliczeniowych,  obliczyć  podatek  rolny, 

mnoŜąc sumę ha przeliczeniowych przez 2,5 dt Ŝyta, 

7)  wynik zaokrąglić do pełnych groszy.  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

samokształcenia kierowanego, 

– 

pogadanka. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

kalkulator. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13

Ćwiczenie 2 

Oblicz  ratę  amortyzacji  miesięcznej  oraz  wartość  księgową  po  2  latach  eksploatacji 

samochodu  dostawczego,  wykorzystywanego  do  transportu  pasieki  wędrownej,  którego 
wartość  początkowa  wynosi  60 000  zł.  Został  on  zakupiony  w styczniu.  Zakładamy  5-letni 
okres uŜytkowania. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zasady 

obliczania amortyzacji metodą liniową. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  wypisać dane wartości, niewiadome i odpowiednie wzory, 
2)  policzyć stopę amortyzacji, S

A

 = 100% / liczba lat uŜytkowania, 

3)  policzyć ratę amortyzacji miesięcznej według wzoru: R

= wart. śr. trw / T * 12, 

4)  uzupełnić tabelę (według metody liniowej). 
 

Rok 

Wartość ŚT 
na początek 

roku w zł 

Podstawa  

obliczenia  

amortyzacji w zł 

Stopa  

amortyzacji  

w % 

Roczny 

odpis w zł 

Miesięczny 

odpis  

w zł 

Wartość ŚT 

na koniec 

roku w zł 

1. 

 

 

 

 

 

 

2. 

 

 

 

 

 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

metoda projektów. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

kalkulator. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14

5.2. 

Rachunek ekonomiczny w gospodarstwie rolniczym 

 

5.2.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 
 

Oblicz  wartość  produkcji  globalnej,  końcowej  i czystej  oraz  dochód  rolniczy 

w gospodarstwie, które charakteryzują następujące wartości: 
Produkcja roślinna 

47 919,00 zł 

Produkcja zwierzęca 

63 946,00 zł 

Usługi świadczone na zewnątrz gospodarstwa 

4 800,00 zł 

Obrót wewnętrzny 

37 461,00 zł 

Ś

wiadczenia gospodarstwa  

5 530,00zł 

Pozostałe nakłady materiałowo-pienięŜne 

54 960,00zł 

w tym: 
a)  zakup produktów pochodzenia rolniczego 

10 359,00zł 

b)  pozostałe zakupy w gospodarstwie 

32 101,00zł 

c)  amortyzacja w gospodarstwie 

12 500,00 zł 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  utrwalić  z  uczniami 

pojęcia związane z wyliczaniem dochodu rolniczego 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  obliczyć  wartość  produkcji  globalnej  sumując  wartości  produkcji  roślinnej,  zwierzęcej 

i usług świadczonych poza gospodarstwem, 

2)  obliczyć wartość produkcji końcowej (brutto) odejmując od wartości produkcji globalnej 

wartość obrotu wewnętrznego, 

3)  obliczyć wartość produkcji końcowej (netto) odejmując od wartości produkcji końcowej 

brutto wartość produktów pochodzenia rolniczego zakupionych w gospodarstwie, 

4)  obliczyć  wartość  produkcji  czystej  odejmując  od  produkcji  końcowej  brutto  pozostałe 

nakłady materiałowo-pienięŜne, 

5)  obliczyć  dochód  rolniczy  gospodarstwa  odejmując  od  produkcji  czystej  pozostałe 

ś

wiadczenia gospodarstwa. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

metoda przewodniego tekstu. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

kalkulator, 

− 

pytania prowadzące. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15

Ćwiczenie 2 
 

Oblicz  koszt  1  godziny  pracy  ciągnika,  którego  zapotrzebowanie  na  prace  wynosi 

1 000 h,  zuŜycie  paliwa  4  l/h,  zuŜycie  smarów  6  l/100h,  koszty  utrzymania  20%  wartości 
początkowej i planowany okres eksploatacji wynosi 12 lat. 
Przyjmujemy: 
Wartość początkowa 

68 500,00 zł 

Wartość likwidacyjna 

12 500,00 zł 

koszt paliwa 

3,20 zł/l 

koszt smarów i olejów 

5,50 zł/ 

stopa oprocentowania 

15,00 % 

 
Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  obliczyć  roczne  zapotrzebowanie  na  paliwo,  mnoŜąc  roczne  zapotrzebowanie,  zuŜycie 

i koszt 1 l paliwa, 

2)  obliczyć roczne koszty olejów i smarów mnoŜąc zuŜycie i koszt 1 l, 
3)  obliczyć roczna ratę amortyzacji i koszt utrzymania, 
4)   obliczyć koszt oprocentowania, 
5)  obliczyć roczne koszty, 
6)  wartość rocznych kosztów podzielić przez ilość godzin pracy ciągnika. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

metoda przewodniego tekstu. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

kalkulator, 

− 

pytania prowadzące. 

 
Ćwiczenie 3 

Stosując kalkulację według metody róŜnicowej oblicz czy opłaca się zastąpić uprawę 1 ha 

pszenicy ozimej uprawą rzepaku ozimego. 
Zakładamy plon z 1 ha – pszenica ozima 70 dt, rzepak ozimy – 35 dt. 
Ceny zbytu: pszenica ozima – 50 zł/dt, rzepak ozimy – 95 zł/dt.  
Koszty zmienne (bez kostów uprawy roślin): pszenica ozima – 1 777,50 zł, rzepaku ozimego 
– 1 615,20 zł. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  róŜnicową 

metodę kalkulacji. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  obliczyć przychody z uprawy danej rośliny, 
2)  wyliczyć róŜnicę w przychodach z poszczególnych upraw, 
3)  obliczyć nadwyŜkę bezpośrednią przy uprawie pszenicy i rzepaku, 
4)  porównać wielkości nadwyŜek bezpośrednich pszenicy i rzepaku. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

metoda projektów. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

kalkulator. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17

5.3. 

Rolnictwo a gospodarka narodowa 

 

5.3.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Korzystając  z Internetu  wejdź  na  stronę  jednego  z banków  oferujących  kredyty 

preferencyjne  dla  rolnictwa  i zapoznaj  się  z aktualnymi  moŜliwościami  uzyskania  kredytów 
preferencyjnych i wysokością ich oprocentowania. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  wejść  na  stronę  wybranego  banku  oferującego  kredyty  preferencyjne  dla  rolnictwa 

(np. www.bgz.pl), 

2)  uzupełnić poniŜszą tabelę wyszukanymi danymi. 

 

Nazwa 

kredytu 

Oprocent

owanie 

Max okres 

kredytowania 

Max kwota 

kredytu 

Warunki uzyskania 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

metoda projektów. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

komputery wyposaŜone w łącze internetowe. 
 

Ćwiczenie 2 

Oblicz,  jaką  kwotę  odsetek  od  kredytu  preferencyjnego  zapłaci  kredytobiorca  po  8 

miesiącach, jeŜeli suma kredytu wynosi 10 000,00 zł, a oprocentowanie w stosunku rocznym 
wynosi 1,2 %. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  skorzystać  ze  wzoru:  kwota  odsetek  =  (kapitał  :  100)  x  stopa  procentowa  x  czas 

wykorzystania kapitału, 

2)  podstawić  dane  do  wzoru  pamiętając,  Ŝe  stopa  procentowa=  0,1  (poniewaŜ:  1,2%  na 

12 miesięcy), 

3)  sformułować odpowiedź. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

samokształcenia kierowanego, 

– 

pokaz z objaśnieniem. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

pytania kierujące, 

− 

kalkulator. 

 

Ćwiczenie 3 

Korzystając  z dostępnych  źródeł  informacji  wyszukaj  ulgi  i zwolnienia  w podatku 

rolnym, o jakie moŜe ubiegać się rolnik prowadzący gospodarstwo rolne. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  korzystając z wyszukiwarki internetowej wejść na stronę internetową wybranego Ośrodka 

Doradztwa Rolniczego, 

2)  wyszukać Ŝądane informacje i odpowiednio pogrupować. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

metoda projektów. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

kalkulator. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19

5.4. 

Funkcjonowanie rynku rolnego

 

 

5.4.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Korzystając z Internatu wyszukaj Giełdy towarowe i Rynki Hurtowe działające w Polsce 

oraz określ, które z nich są najbliŜsze Ci terytorialnie. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  przypomnieć  zasady 

obsługi przeglądarki internetowej.

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wyszukać  za  pomocą  dowolnej  wyszukiwarki  Giełdy  towarowe  i  Rynki  Hurtowe 

działające w Polsce, 

2)  przeanalizować ich połoŜenie terytorialne, 
3)  wybrać najwłaściwsze pod względem połoŜenia i asortymentu. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

metoda projektów. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

komputer z dostępem do Internetu. 

 

Ćwiczenie 2 

Korzystając  z  rocznika  statystycznego  określ  przeciętne  spoŜycie  podstawowych 

artykułów Ŝywnościowych na jedną osobę w gospodarstwach domowych w ostatnich 5 latach. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  przypomnieć  zasady 

korzystania z rocznika statystycznego. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wyszukać w roczniku statystycznym tabelę Przeciętne spoŜycie podstawowych artykułów 

Ŝ

ywnościowych na jedną osobę w gospodarstwach domowych, 

2)  przeanalizować spoŜycie poszczególnych artykułów na przestrzeni ostatnich 5 lat, 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

metoda projektów.

 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

rocznik statystyczny. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20

5.5. 

Przepisy prawne dotyczące agrobiznesu 

 

5.5.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Korzystając z dowolnych źródeł informacji wyszukaj adresy i telefony kontaktowe 5 biur 

notarialnych najbliŜszych twojemu miejscu zamieszkania. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  wybrać  najdogodniejsze  dla  siebie  źródło  informacji  (np.:  ksiąŜka  telefoniczna, 

wyszukiwarka internetowa, branŜowy spis firm, itp.), 

2)  wybrać biura notarialne znajdujące się najbliŜej miejsca zamieszkania. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

samokształcenia kierowanego, 

– 

metoda projektów. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

komputer z dostępem do Internetu,  

− 

Panorama firm, ksiąŜka telefoniczna, itp. 

− 

telefon. 

 

Ćwiczenie 2 

Korzystając  z dowolnych  źródeł  informacji  dowiedz  się,  jakie  dokumenty  są  niezbędne, 

aby uzyskać akt notarialny zakupu 2,5 ha gruntów ornych za kwotę 25 000 zł oraz jakie koszty 
się z tym wiąŜą. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  korzystając  z danych  uzyskanych  w ćwiczeniu  1,  skontaktować  się  z wybranym  biurem 

notarialnym i uzyskać Ŝądane informacje. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

metoda projektów. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

telefon lub komputer z łączem internetowym 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21

5.6. 

Wspólna polityka rolna 

 

5.6.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Posługując  się  instrukcją  wypełnij  „Wniosek  o przyznanie  płatności  bezpośrednich  do 

gruntów  rolnych  lub  o przyznanie  płatności  z tytułu  wsparcia  działalności  rolniczej  na 
obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania dla swojego gospodarstwa. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  wskazać  źródło 

zawierające 

aktualne 

wnioski 

oraz 

szczegółowe 

instrukcje 

ich 

wypełniania 

(http://www.arimr.gov.pl – strona Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa). 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  dokładnie przeanalizować instrukcję dołączona do wniosku, 
2)  zgromadzić niezbędne informacje i dokumenty, 
3)  wypełnić wniosek własnymi danymi. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

samokształcenia kierowanego, 

– 

metoda projektów. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

druki wniosków obowiązujące w danym roku kalendarzowym, 

− 

instrukcje do powyŜszych wniosków. 

 
Ćwiczenie 2 

Wypełnij  wniosek  o dofinansowanie  projektu  w zakresie  działania  „Ułatwienie  startu 

młodym rolnikom”. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  wskazać  źródło 

zawierające  aktualne  wnioski  oraz  instrukcje  ich  wypełniania  (http://www.arimr.gov.pl  – 
strona Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa). 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z zasadami udzielania pomocy finansowej dla powyŜszego działania, 
2)  dokładnie przeanalizować instrukcję dołączona do wniosku, 
3)  zgromadzić niezbędne informacje i dokumenty, 
4)  wypełnić wniosek własnymi danymi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

samokształcenia kierowanego, 

– 

metoda projektów. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

druki wniosków obowiązujące w danym roku kalendarzowym, 

− 

instrukcje do powyŜszych wniosków. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

TEST 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Funkcjonowanie  rolnictwa 

w systemie agrobiznesu”  

 
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 4, 5, 6, 8, 9, 11, 13, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 3, 7, 10, 12, 14, 15, 16 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

− 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w tym  co  najmniej  5  z poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi:  1. d, 2. d, 3. c, 4. b, 5. d, 6. a, 7. c, 8. a, 9. b, 10. a, 11. b, 

12. b, 13. a, 14. b, 15. c, 16. b, 17. d, 18. a, 19. b, 20. b.

 

 

Plan testu 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

  Rozpoznać czynniki produkcji 

  Rozpoznać dobra kapitałowe 

P

 

  Analizować przykłady kosztów  

PP

 

  Określić wskaźnik bonitacji 

P

 

  Określić pojęcie amortyzacji 

P

 

  Określić pojęcie produkcji czystej 

P

 

  Analizować koszty produkcji 

PP

 

  Określić marŜę brutto 

P

 

 

Określić 

warunki 

otrzymania 

kredytu 

preferencyjnego 

P

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24

10    Obliczyć wartość odsetek od kredytu 

PP

 

11    Określić obowiązki dzierŜawcy 

P

 

12    Rozpoznać przepisy prawa rolnego 

PP

 

13    Rozpoznać zasady WRE 

P

 

14    Obliczyć dochód rolniczy 

PP

 

15    Obliczyć podatek rolny 

PP

 

16    Określić miesięczną ratę amortyzacji 

PP

 

17    Określić przyrodnicze warunki produkcji 

P

 

18    RozróŜnić podstawowe pojęcia ekonomiczne 

P

 

19    RozróŜnić rodzaje kalkulacji 

P

 

20    Określićobowiązkowe ubezpieczenia rolników 

P

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcje dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przewidzianego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 

zakończenia udzielenia odpowiedzi. 

 
Instrukcja dla ucznia

 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań. Do kaŜdego zadania dołączone są 4 moŜliwe odpowiedzi. Tylko 

jedna jest prawidłowa 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Niektóre  zadania  wymagają  prostych  obliczeń,  które  powinieneś  wykonać  przed 

wskazaniem  poprawnego  wyniku.  Tylko  wskazanie  odpowiedzi  nawet  poprawnej  bez 
uzasadnienia, nie będzie uznawane. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.  Na rozwiązanie masz 45 minut. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

   

 
1.  Czynnikiem produkcji (zasobem) nie jest 

a)  ziemia. 
b)  zarządzanie (przedsiębiorczość). 
c)  zapas produkcyjny. 
d)  własność. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26

2.  Do dóbr kapitałowych naleŜą 

a)  samochód w gospodarstwie domowym i altana przy domu rolnika. 
b)  oszczędności w skarbonce. 
c)  lodówka i encyklopedia w gospodarstwie domowym. 
d)  zapasy pszenicy w gospodarstwie rolnym oraz budynek fabryki samochodów. 
 

3.  Kosztem alternatywnym ksiąŜki jest 

a)  czas przeznaczony na czytanie ksiąŜki. 
b)  poczucie uŜyteczności ksiąŜki. 
c)  dwa kilogramy mandarynek, z których zrezygnowano by nabyć te ksiąŜkę. 
d)  cena tej ksiąŜki. 
 

4.  Wskaźnik bonitacji to 

a)  dodatkowy  dochód  uzyskiwany  dzięki  połoŜeniu  gospodarstwa  w miejscu 

korzystniejszym od innych gospodarstw. 

b)  wskaźnik umoŜliwiający porównywanie jakości gleb w róŜnych gospodarstwach. 
c)  wskaźnik  stanowiący  podstawę  do  wyliczania  hektarów  przeliczeniowych  i podatku 

rolnego. 

d)  wielkość umoŜliwiająca porównywanie pochyłości i ukształtowania terenu w rozłogu 

gospodarstwa. 

 

5.  Stopniowe  zuŜywanie  się  maszyn  i urządzeń  w procesie  produkcji,  które  jest 

odzwierciedlone  sumą  pieniędzy,  jaką  gospodarstwo  musi  corocznie  odkładać  na 
zakupienie nowego środka trwałego, po zuŜyciu posiadanego obecnie to 
a)  stopa amortyzacji. 
b)  umorzenie. 
c)  wartość likwidacyjna. 
d)  amortyzacja. 
 

6.  Cała  wartość  nowo  wytworzona  w gospodarstwie,  powstała  po  odjęciu  od  produkcji 

końcowej netto pozostałych nakładów materialnych poniesionych gospodarstwie to 
a)  produkcja czysta. 
b)  produkcja globalna. 
c)  dochód rolniczy. 
d)  produkcja towarowa brutto. 
 

7.  JeŜeli koszt produkcji dla całego gospodarstwa wynosi 10 000,00 zł, a wartość produkcji 

12 500,00 zł to wskaźnik względnej wysokości kosztów informuje nas, Ŝe 
a)  60% wartości 1kg Ŝywca to koszty. 
b)  70% wartości 1kg Ŝywca to koszty. 
c)  80% wartości 1kg Ŝywca to koszty. 
d)  90% wartości 1kg Ŝywca to koszty. 

 
8.  MarŜa brutto to 

a)  róŜnica wartości produkcji towarowej i kosztów zmiennych. 
b)  określanie wartości poszczególnych składników majątkowych gospodarstwa. 
c)  czysty zysk w gospodarstwie rolnym. 
d)  róŜnica między dochodem osobistym i dochodem rolniczym. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27

9.  O kredyt preferencyjny moŜe ubiegać się 

a)  kaŜdy  obywatel,  który  wypełni  odpowiedni  wniosek  i chce  inwestować  na  terenie 

naszego kraju. 

b)  rolnik,  który  do  wypełnionego  wniosku  załączy  biznesplan  i opinię  Ośrodka 

Doradztwa Rolniczego. 

c)  kaŜdy  rolnik,  który  posiadania  gospodarstwo  rolne,  o powierzchni  przekraczającej 

1 ha  przeliczeniowy  uŜytków  rolnych  lub  działy  specjalne  produkcji  rolnej,  a takŜe 
jego małŜonek i domownik. 

d)  kaŜdy, kto osiąga dochody i płaci podatki. 
 

10.  JeŜeli  suma  kredytu  preferencyjnego  wynosi  5 000,00  zł,  oprocentowanie  w stosunku 

rocznym 1,2% to po 6 miesiącach kredytobiorca zapłaci odsetki w wysokości 
a)  30 zł. 
b)  50 zł. 
c)  20 zł. 
d)  40 zł. 
 

11.  Obowiązkiem dzierŜawcy nie jest 

a)  regulowanie  umówionego  czynszu  z dołu,  w terminach  zwyczajowo  przyjętych, 

a w wypadku braku takiego zwyczaju – półrocznie z dołu. 

b)  przekazanie dzierŜawy swoim spadkobiercom. 
c)  uzyskanie zgody właściciela na poddzierŜawę.  
d)  dokonywanie  napraw  niezbędnych  do  zachowania  przedmiotu  dzierŜawy  w stanie 

niepogorszonym. 

 

12.  Które ze stwierdzeń jest nieprawdziwe 

a)  akt notarialny jest dokumentem potwierdzającym urzędowo zawarcie danej transakcji 

i stanowi podstawę do dokonania stosownego wpisu do księgi wieczystej. 

b)  akt notarialny jest prowadzony przez sąd rejonowy i zawiera cztery działy. 
c)  księga wieczysta jest prowadzona jest dla kaŜdej nieruchomości oddzielnie. 
d)  miejscowy  plan  zagospodarowania  przestrzennego  jest  przepisem  gminnym  i składa 

się z części opisowej oraz rysunku planu. 

 

13.  Do zasad regulujących działanie Wspólnego Rynku Europejskiego nie naleŜy 

a)  zasada minimalizacji kosztów produkcji. 
b)  zasada jednolitości rynku wewnątrz wspólnotowego. 
c)  zasada wspólnej polityki zagranicznej. 
d)  zasada współodpowiedzialności producentów. 
 

14.  JeŜeli dochód rolniczy gospodarstwa wynosi 75 000,00 zł, dochody z poza gospodarstwa 

wynoszą 3 500,00 zł, to dochód osobisty wynosi 
a)  78 500,00 zł dzielone na ilość członków rodziny. 
b)  78 500,00 zł. 
c)  71 500,00 zł. 
d)  nie da się określić. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28

15.  Kowalski ma gospodarstwo rolne o wielkości odpowiadającej 25,54 ha przeliczeniowego. 

Jakiej  wielkości  podatek  rolny  zapłaci,  w  bieŜącym  roku,  jeŜeli  załoŜymy,  Ŝe  cena  1  dt 
Ŝ

yta wynosi 37 zł 

a)  944,98 zł. 
b)  1 181,23 zł. 
c)  2 362,45 zł. 
d)  590,61 zł. 
 

16.  ZaleŜność wartość środków trwałych/T*12 posłuŜy do wyliczenia 

a)  stopy amortyzacji. 
b)  miesięcznej raty amortyzacji. 
c)  progu amortyzacji. 
d)  umorzenia. 
 

17.  Które z poniŜszych nie naleŜą do przyrodniczych warunków produkcji 

a)  stosunki wilgotnościowe. 
b)  warunki glebowe. 
c)  stosunki cieplne. 
d)  stan i struktura środków produkcji. 
 

18.  Zasoby  zuŜyte  w procesie  produkcji  prowadzonej  w gospodarstwie  i  określone 

w mierniku naturalnym, to 
a)  nakład. 
b)  koszt. 
c)  kalkulacja. 
d)  wycena. 
 

19.  Kalkulacja  sporządzana  przed  rozpoczęciem  produkcji,  przeprowadzana  według 

obowiązujących normy zuŜycia środków produkcji, czasu pracy i obowiązujących cen

to 

a)  kalkulacja podziałowa. 
b)  kalkulacja wstępna. 
c)  kalkulacja sprawozdawcza. 
d)  kalkulacja doliczeniowa. 
 

20.  Obowiązkiem rolnika jest 

a)  ubezpieczenie budynków rolniczych i upraw od powodzi i gradobicia. 
b)  ubezpieczenie OC rolników i ubezpieczenie budynków rolniczych. 
c)  ubezpieczenie OC rolników i zwierząt od padnięcia i uboju z konieczności. 
d)  ubezpieczenie zwierząt od padnięcia i uboju z konieczności i przeciwpoŜarowe. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Funkcjonowanie rolnictwa w systemie agrobiznesu 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30

TEST 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Funkcjonowanie  rolnictwa 

w systemie agrobiznesu”  

 
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1 ,2, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 10, 11, 13, 14, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 8, 12, 15, 16, 17 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

− 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w tym  co  najmniej  4  z poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi:  1. b, 2. b, 3. a, 4. c, 5. c, 6. d, 7. c, 8. c, 9. a, 10. d, 11. b, 

12. b, 13. b, 14. a, 15. d, 16. c, 17. a, 18. b, 19. d, 20. b.

 

 
Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

  Rozpoznać czynniki produkcji 

  Rozpoznać dobra kapitałowe 

P

 

  Analizować przykłady kosztów  

P

 

  Określić współczynnik bonitacji 

P

 

  Rozpoznać ekonomiczne czynniki produkcji 

P

 

  Rozpoznać środki trwałe 

P

 

  Określić dochód rolniczy 

P

 

  Analizować koszty produkcji 

PP

 

  Określić marŜę brutto 

P

 

10    Rozpoznać koszty  

P

 

11   

Określić 

warunki 

uzyskania 

kredytu 

preferencyjnego 

P

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31

12    Obliczyć wartość odsetek od kredytu 

PP

 

13    Rozpoznać przepisy prawa rolnego  

P

 

14    Analizować rodzaje kalkulacji  

P

 

15    Obliczyć wartość składników majątku 

PP

 

16    Obliczyć dochód rolniczy 

PP

 

17    Obliczyć podatek rolny  

PP

 

18    Określić przyrodnicze warunki produkcji 

P

 

19   

Określić 

cele 

Sektorowego 

Programu 

Operacyjnego 

P

 

20    Określić obowiązkowe ubezpieczenia rolników 

P

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcje dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przewidzianego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 

zakończenia udzielenia odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia

 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań. Do kaŜdego zadania dołączone są 4 moŜliwe odpowiedzi. Tylko 

jedna jest prawidłowa 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Niektóre  zadania  wymagają  prostych  obliczeń,  które  powinieneś  wykonać  przed 

wskazaniem  poprawnego  wyniku.  Tylko  wskazanie  odpowiedzi  nawet  poprawnej  bez 
uzasadnienia, nie będzie uznawane. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.  Na rozwiązanie masz 45 minut. 

Powodzenia!

 

Materiały dla ucznia: 

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Zdanie nieprawdziwe to 

a)  ziemia jest specyficznym czynnikiem produkcji – nie jest wytworem pracy ludzkiej, 

ale człowiek moŜe poprawić jej właściwości. 

b)  kapitał to pieniądze ulokowane na rachunku bankowym. 
c)  praca  związana  z czynnikiem  ludzkim,  jego  potencjałem  fizycznym  i zdolnościami 

umysłowymi, które moŜna wykorzystać w procesie produkcji i świadczenia usług. 

d)  przedsiębiorczość,  czyli  zdolność  do  zarządzania  czynnikami  wytwórczymi, 

umiejętność  podejmowania  ryzyka  i odpowiedzialności,  znajdowania  okazji  do 
osiągania wyników korzystnych dla danego podmiotu gospodarczego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33

 

2.  Do dóbr kapitałowych naleŜą 

a)  samochód w gospodarstwie domowym i altana przy domu rolnika. 
b)  oszczędności w skarbonce. 
c)  zamraŜarka i komputer w gospodarstwie domowym. 
d)  zapasy  pszenicy  w gospodarstwie  rolnym  oraz  samochód  dostawczy  w  firmie 

transportowej. 

 

3.  Kosztem alternatywnym komputera jest 

a)  skuter, z którego zrezygnowano by nabyć ten komputer. 
b)  czas przeznaczony na gry i słuchanie muzyki. 
c)  poczucie uŜyteczności komputera. 
d)  cena tego komputera. 
 

4.  Współczynnik bonitacji to 

a)  dodatkowy  dochód  uzyskiwany  dzięki  połoŜeniu  gospodarstwa  w miejscu 

korzystniejszym od innych gospodarstw. 

b)  wskaźnik umoŜliwiający porównywanie jakości gleb w róŜnych gospodarstwach. 
c)  zestaw  wartości  ułoŜonych  w  tabelę  stanowiący  podstawę  do  wyliczania  hektarów 

przeliczeniowych. 

d)  wielkość umoŜliwiająca porównywanie pochyłości i ukształtowania terenu w rozłogu 

gospodarstwa. 

 

5.  Ekonomicznymi czynnikami zewnętrznymi w produkcji rolnej nie są 

a)  dostępność  siły 

roboczej,

  poziom  cen  na  produkty  i środki  produkcji  oraz  cena 

kredytów. 

b)  system  kontraktacji  (gwarancja  zbytu),  system  podatkowy  i  odległość  do  ośrodków 

miejskich (rynki zbytu). 

c)  stan  i struktura  środków  produkcji,  stan  i struktura  siły  roboczej  oraz  umiejętność 

kierowania gospodarstwem. 

d)  odległość  do  zakładów  przetwórstwa  rolnego,  rozwój  infrastruktury  rynku  i rozwój 

infrastruktury technicznej. 

 

6.  Środkami trwałymi nie są 

a)  stado podstawowe – sztuki reprodukcyjne inwentarza Ŝywego. 
b)  grunty i melioracje, budynki i budowie. 
c)  maszyny i urządzenia techniczne, środki transportowe. 
d)  nasiona i środki ochrony roślin. 

 
7.  Wartość, która pozostaje po odjęciu od dochodu globalnego (wartości produkcji czystej) 

kosztów najmu siły roboczej, podatków, ubezpieczenia, oprocentowania, to 
a)  produkcja czysta. 
b)  produkcja globalna. 
c)  dochód rolniczy. 
d)  produkcja towarowa brutto. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34

8.  JeŜeli  koszt  produkcji  dla  całego  gospodarstwa  wynosi  9 000,00 zł, a wartość produkcji 

11 250,00 zł to wskaźnik względnej wysokości kosztów informuje nas, Ŝe 
a)  60% wartości 1kg Ŝywca to koszty. 
b)  70% wartości 1kg Ŝywca to koszty. 
c)  80% wartości 1kg Ŝywca to koszty. 
d)  90% wartości 1kg Ŝywca to koszty. 
 

9.  MarŜa brutto to 

a)  róŜnica wartości produkcji towarowej i kosztów zmiennych. 
b)  określanie wartości poszczególnych składników majątkowych gospodarstwa. 
c)  czysty zysk w gospodarstwie rolnym. 
d)  róŜnica między dochodem osobistym i dochodem rolniczym. 

 
10.  Zdanie nieprawdziwe to 

a)  koszty  przeciętne,  to  średnia  wysokość  kosztów  przypadająca  w danym  okresie  lub 

cyklu produkcji na jednostkę produktu. 

b)  na  koszty  sprzedaŜy  składają  się:  koszty  transportu,  koszty  opakowań,  prowizji, 

marketingu oraz inne, związane ze sprzedaŜą produktów. 

c)  koszty  majątkowe,  to  koszty  ponoszone  z tytułu  posiadanego  majątku,  np.:  podatki, 

ubezpieczenia, czynsze, oprocentowanie, itp. 

d)  koszty  przeciętne  to  koszty  przeliczone  na  jednostkę  produktu,  czyli  podzielone 

przez liczbę jednostek uzyskanej produkcji. 

 
11.  O kredyt preferencyjny moŜe ubiegać się 

a)  kaŜdy  obywatel,  który  wypełni  odpowiedni  wniosek  i chce  inwestować  na  terenie 

naszego kraju. 

b)  rolnik,  który  do  wypełnionego  wniosku  załączy  biznesplan  i opinię  Ośrodka 

Doradztwa Rolniczego. 

c)  kaŜdy  rolnik,  który  posiadania  gospodarstwo  rolne,  o powierzchni  przekraczającej 

1 ha  przeliczeniowy  uŜytków  rolnych  lub  działy  specjalne  produkcji  rolnej,  a takŜe 
jego małŜonek i domownik. 

d)  kaŜdy, kto osiąga dochody i płaci podatki. 

 
12.  JeŜeli  suma  kredytu  preferencyjnego  wynosi  7 000,00  zł,  oprocentowanie  w stosunku 

rocznym 1,2% to po 9 miesiącach kredytobiorca zapłaci odsetki w wysokości 
a)  72 zł. 
b)  63 zł. 
c)  58 zł. 
d)  108 zł. 

 
13.  Zdanie nieprawdziwe to 

a)  akt notarialny jest dokumentem potwierdzającym urzędowo zawarcie danej transakcji 

i stanowi podstawę do dokonania stosownego wpisu do księgi wieczystej. 

b)  akt notarialny jest prowadzony przez sąd rejonowy i zawiera cztery działy. 
c)  księga wieczysta jest prowadzona jest dla kaŜdej nieruchomości oddzielnie. 
d)  miejscowy  plan  zagospodarowania  przestrzennego  jest  przepisem  gminnym  i składa 

się z części opisowej oraz rysunku planu. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

35

14.  Kalkulacje podziałowe stosuje się 

a)  przy produkcji prostej, a jednostkowy koszt otrzymuje się jako wielkość przeciętną. 

Sumę kosztów dzieli się przez liczbę wytworzonych jednostek. 

b)  przed  rozpoczęciem  produkcji.  Jest  przeprowadzana,  np.:  obowiązujących  normy 

zuŜycia środków produkcji i czasu pracy oraz obowiązujących cen. 

c)  przy  produkcji  złoŜonej.  Polegają  one  na  tym,  Ŝe  odrębnie  są  kalkulowane  koszty 

wytwarzania całego przedmiotu kalkulacji. 

d)  do obliczenia, jak zmienia się wielkość dochodu wskutek zastąpienia jednostki jednej 

działalności taką samą jednostką innej działalności. 

 
15.  JeŜeli rolnik potrzebuje 15 ton pszenicy, której cena rynkowa wynosi 60,00 zł/dt i koszty 

transportu ziarna do gospodarstwa wyniosą 170,00 zł, to wartość tego transportu pszenicy 
wyniesie 
a)  8 830,00 zł. 
b)  10 250,00 zł. 
c)  9 340,00 zł. 
d)  9 170,00 zł. 

 
16.  JeŜeli dochód rolniczy gospodarstwa wynosi 85 000,00 zł, dochody z poza gospodarstwa 

wynoszą 3 700,00 zł, to dochód osobisty wynosi 
a)  88 700,00 zł dzielone na ilość członków rodziny. 
b)  78 500,00 zł. 
c)  88 700,00 zł. 
d)  nie da się określić. 

 
17.  Kowalski ma gospodarstwo rolne o wielkości odpowiadającej 27,34 ha przeliczeniowego. 

Jakiej  wielkości  ratę  podatku  rolnego  zapłaci,  w  IV  kwartale  bieŜącego  roku,  jeŜeli 
załoŜymy, Ŝe cena 1 dt Ŝyta wynosi 37 zł 
a)  632,24 zł. 
b)  1 011,58 zł. 
c)  746,35 zł. 
d)  590,61 zł. 

 
18.  Elementy nie naleŜące do przyrodniczych warunków produkcji to 

a)  stosunki wilgotnościowe, 
b)  stan i struktura środków produkcji, 
c)  stosunki cieplne, 
d)  warunki glebowe. 

 
19.  Sektorowy Program Operacyjny to 

a)  program  wdraŜający  między  innymi:  renty  strukturalne,  płatności  bezpośrednie, 

zalesianie gruntów rolnych. 

b)  program mający na celu poprawę konkurencyjności gospodarki rolno-Ŝywnościowej. 
c)  program wspierający ludzi niepełnosprawnych ruchowo. 
d)  jeden  z  programów  Wspólnej  Polityki  Rolnej  mający  na  celu  poprawę  struktur 

istniejących w rolnictwie.  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

36

20.  Obowiązkiem rolnika jest 

a)  ubezpieczenie budynków rolniczych i upraw od powodzi i gradobicia. 
b)  ubezpieczenie OC rolników i ubezpieczenie budynków rolniczych. 
c)  ubezpieczenie OC rolników i zwierząt od padnięcia i uboju z konieczności. 
d)  ubezpieczenie zwierząt od padnięcia i uboju z konieczności i przeciwpoŜarowe 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

37

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Funkcjonowanie rolnictwa w systemie agrobiznesu 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

38

7.  LITERATURA

 

 

1.  Jabłonka K., KałuŜa H., Marcysiak A., Nawrocki T., Szarek S.: Ekonomika w rolnictwie. 

REA, Warszawa 2006 

2.  Kowalak Z.: Ekonomika i organizacja rolnictwa cz. I. i II. eMPi2, Poznań 1997 
3.  Kowalski  W.:  Ekonomika  i  organizacja  gospodarstw  rolniczych.  Format-AB,  Warszawa 

1998 

4.  Pawlonka M., Trojanowska M.: Wspólna Polityka Rolna. REA, Warszawa 2005 
5.  Zawojska  A.,  Mossakowska  E.,  Daniłowska  A.,  Krawczyk  E.:  Podstawy  ekonomii. 

Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa, Warszawa 1998 

 
Adresy stron internetowych wykorzystywanych w niniejszym opracowaniu: 
1.  www.minrol.gov.pl – strona Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi 
2.  www.mf.gov.pl – strona Ministerstwa Finansów 
3.  www.krus.gov.pl – strona Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego 
4.  www.arimr.gov.pl – strona Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa 
5.  www.arr.gov.pl – strona Agencji Rynku Rolnego 
6.  www.prawo.lex.pl – Polski Serwer Prawa 
7.  www.us.nowasol.pl – oficjalna strona Urzędu Skarbowego w Nowej Soli 
8.  www.funduszestrukturalne.gov.pl/ – Portal Funduszy Strukturalnych 
9.  www.odr.zetobi.pl  –  oficjalna  strona  Podlaskiego  Ośrodka  Doradztwa  Rolniczego 

w Szepietowie