background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 

 
 
 
 
 
Katarzyna Wojtalik 
 

 

 
 
 

Kontrolowanie jakości wyrobów piekarskich 
741[02].Z3.07 

 
 

 

Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 

Wydawca 

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
dr inż. Janina Potiopa 

mgr inż. Iwona Domachowska 

 

 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Danuta Bajor 
 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Małgorzata Sienna 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  741[02].Z3.07 
„Kontrolowanie  jakości  wyrobów  piekarskich”,  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu piekarz. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1. Ocena jakości pieczywa 

11 

       5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Wady pieczywa, przyczyny i sposoby zapobiegania 

16 

        5.2.1. Ćwiczenia 

16 

5.3. Mikrobiologiczne zakażenie pieczywa  

20 

        5.3.1. Ćwiczenia 

20 

5.4. Systemy zapewnienia jakości w produkcji pieczywa 

23 

        5.4.1. Ćwiczenia 

23 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

26 

7.  Literatura 

37 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  „Kontrolowanie  jakości  wyrobów 

piekarskich”,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu  zajęć  dydaktycznych  w  szkole 
kształcącej w zawodzie piekarz. 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne – wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

− 

cele kształcenia – wykaz umiejętności, jakie ukształtuje podczas pracy z poradnikiem, 

− 

scenariusze zajęć, 

− 

propozycje  ćwiczeń,  wraz  ze  wskazówkami  i  sposobem  ich  wykonania,  wykazem 
środków dydaktycznych,  

− 

ewaluację osiągnięć ucznia, 

− 

wykaz literatury uzupełniającej, z jakiej można korzystać podczas realizacji tej jednostki 
modułowej. 

 

Testy sprawdzające przedstawione w rozdziale 6 zawierają: 

 

plan testu, 

 

kryteria oceniania,  

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  

ze szczególnym uwzględnieniem: 

 

ćwiczeń praktycznych, 

 

samokształcenia kierowanego, 

 

tekstu przewodniego, 

 

metody projektów. 
Podczas  realizacji  tej  jednostki  modułowej  należy  szczególną  zwrócić  uwagę  

na  przestrzeganie  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny pracy  podczas wykonywania  ćwiczeń 
praktycznych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

 
 

 

741[02].Z3 

Technologia produkcji 

piekarskiej 

 

 

741[02].Z3.01 

Sporządzanie ciasta  

pszennego 

 

 

741[02].Z3.01 

Sporządzanie ciasta żytniego

 

 

741[02].Z3.01 

Sporządzanie ciasta  

mieszanego 

 

 

741[02].Z3.04 

Formowanie i prowadzenie 

rozrostu ciasta 

 

 

741[02].Z3.05 

Prowadzenie wypieku ciasta 

 

741[02].Z3.06 

Wytwarzanie  

specjalnych wyrobów 

piekarskich 

 

741[02].Z3.07 

Kontrolowanie  

jakości wyrobów 

piekarskich 

 

741[02].Z3.08 

Przechowywanie 

i transport wyrobów  

piekarskich 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 
 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

 

rozróżniać surowce, półprodukty i produkty piekarskie,  

 

rozróżniać podstawowe gatunki pieczywa, 

 

charakteryzować podstawowe gatunki pieczywa, 

 

posługiwać się normami, 

 

rozróżniać operacje technologiczne w piekarstwie, 

 

określać  parametry  technologiczne  fermentacji  ciasta,  wypieku  i  innych  operacji 
technologicznych w produkcji pieczywa, 

 

określać zagrożenia związane z produkcją piekarską, 

 

stosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy,  

 

korzystać z różnych źródeł informacji. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.

 

CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

– 

określić zasady dokonywania oceny jakości pieczywa, 

– 

przeprowadzić punktową ocenę pieczywa, 

– 

zidentyfikować wady pieczywa, 

– 

scharakteryzować i sklasyfikować wady pieczywa, 

– 

określić przyczyny powstawania wad pieczywa, 

– 

określić i zastosować sposoby zapobiegania powstawaniu wad pieczywa, 

– 

określić przyczyny zakażeń pieczywa, 

– 

rozpoznać objawy typowych mikrobiologicznych zakażeń pieczywa, 

– 

określić sposoby postępowania z pieczywem zakażonym, 

– 

określić znaczenie kontroli jakości i higieny produkcji, 

– 

scharakteryzować  i  wdrożyć  systemy  zapewnienia  higieny  produkcji  (HACCP)  oraz 
jakości produkcji (ISO 9000), 

– 

zastosować  przepisy  dotyczące  tworzenia  i  funkcjonowania  zakładowego  systemu 
zapewnienia higieny produkcji (HACCP). 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

4. PRZYKŁADOWE  SCENARIUSZE  ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1  

 

 

 

 

 

 

 

  

 
Osoba prowadząca  

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  Piekarz 741[02] 
Moduł:  

Technologia produkcji piekarskiej 741[02].Z3. 

Jednostka modułowa: 

Kontrolowanie jakości wyrobów piekarskich 741[02].Z3.07 

Temat: Wykonanie oceny punktowej pieczywa.  

 
Cel ogólny
: Wykonanie oceny punktowej próbek pieczywa w oparciu o normę. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

  odróżnić metody oceny jakości pieczywa, 

  zidentyfikować ocenę organoleptyczną i ocenę punktową, 

  scharakteryzować warunki prowadzenia oceny punktowej wyrobów piekarskich, 

  zdefiniować pojęcie wyróżnik jakościowy,  

  określić zakres oceny punktowej pieczywa, 

  zaplanować czynności w celu wykonania oceny punktowej pieczywa, 

  posłużyć się normami,  

  sporządzić sprawozdanie, 

  wnioskować o jakości pieczywa na podstawie wyników oceny punktowej. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

  metoda tekstu przewodniego,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  grupowa jednolita (każdy zespół uczniowski wykonuje to samo zadanie). 

 
Czas trwania zajęć: 2 x 45 min. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

materiały biurowe, 

 

arkusz papieru A4, 

 

karta pracy z tekstem przewodnim, 

 

próbki pieczywa, 

 

instrukcja wykonania oceny punktowej pieczywa, 

 

norma „Pieczywo. Metody badań i ocena punktowa” PN-A-74108:1996,  

 

nóż,  

 

deska do krojenia, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Wprowadzenie do tematu lekcji i zapoznanie z celami lekcji. 
2.  Podział uczniów na zespoły uczniowskie, rozdanie materiałów poszczególnym grupom. 
3.  Praca z tekstem przewodnim. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  Wykonanie oceny punktowej pieczywa. 
5.  Analiza efektów pracy poszczególnych zespołów uczniowskich i dyskusja nad nimi. 
6.  Podsumowanie i ocena pracy uczniów. 
 
Praca domowa 

Sporządź sprawozdanie z wykonanego ćwiczenia. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

zaangażowanie uczniów w wykonanie ćwiczenia, 

 

samoocena własnej pracy, 

 

ocena pracy domowej. 

 
Tekst przewodni: 
 
Faza I. Informacje 
Pytania prowadzące:  
1.  Na czym polega ocena organoleptyczna produktów spożywczych? 
2.  Co rozumiesz pod pojęciem wyróżnik jakościowy? 
3.  Na czym polega ocena punktowa pieczywa? 
4.  Jakich warunków należy przestrzegać podczas oceny punktowej pieczywa? 
5.  Jakie cechy fizyczne pieczywa bada się podczas oceny punktowej? 
6.  Jakimi metodami wykonuje się ocenę punktową pieczywa? 

 

Faza II. Planowanie 
1.  Jaki dokument wykorzystasz wykonując ocenę punktową pieczywa? 
2.  Jakie wyróżniki jakościowe będziesz badał wykonując ocenę punktowa pieczywa?  
3.  Jakie  wskaźniki  fizykochemiczne  będziesz  brał  pod  uwagę  wykonując  ocenę  punktową 

pieczywa? W jaki sposób je uwzględnisz? 

4.  Jaki sprzęt potrzebny Ci będzie do wykonania oceny punktowej pieczywa? 
5.  W jaki sposób uwzględnisz w ocenie punktowej masę pieczywa? 
6.  Zaplanuj kolejność wykonywanych czynności podczas oceny punktowej pieczywa. 
 
Faza III. Ustalenie 
1.  Dyskusja nad kolejnością wykonywanych czynności. 
2.  Dyskusja nad sposobem uwzględnienia cech fizycznych w ocenie punktowej pieczywa. 
3.  Organizacja stanowiska pracy.  
 
Faza IV. Wykonanie 

Wykonaj ocenę punktową dowolnego gatunku pieczywa.  

 
Faza V. Sprawdzanie 

Na podstawie uzyskanych wyników oceny punktowej ustal poziom jakości pieczywa. 

 
Faza VI. Analiza końcowa 

 

Jakie błędy mogłeś popełnić podczas wykonywania ćwiczenia? 

 

Jakie nowe doświadczenia zawodowe zdobyłeś w czasie wykonywania oznaczenia? 

 

Czy posiadana wiedza teoretyczna wystarczyła Ci do wykonania zadania? 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 
 

 

 

 

 

 

 

 

  

Osoba prowadząca  

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  Piekarz 741[02] 
Moduł:  

Technologia produkcji piekarskiej 741[02].Z3 

Jednostka modułowa: 

Kontrolowanie jakości wyrobów piekarskich 741[02].Z3.07 

Temat: Czynniki kształtujące jakość zdrowotną pieczywa.  

 
Cel ogólny
: Zidentyfikowanie czynników wpływających na jakość pieczywa.  

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

określić znaczenie kontroli jakości i higieny produkcji pieczywa, 

 

scharakteryzować czynniki wpływające na jakość pieczywa, 

 

zaproponować działania mające na celu poprawę jakości pieczywa, 

 

wymienić zagrożenia zdrowotne wyrobów piekarskich, 

 

scharakteryzować systemy zapewnienia jakości, 

 

współpracować w grupie. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

dominująca: metaplan, 

 

inne stosowane metody: pogadanka heurystyczna, elementy burzy mózgów. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

grupowa jednolita, zbiorowa.  

 

Czas trwania zajęć: 2 x 45 min. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier pakowy, 

 

kolorowe kartki o kształcie koła, owalu, prostokąta, chmurki, 

 

pisaki, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Czynności organizacyjne. 
2.  Podanie tematu, celów lekcji oraz omówienie metody pracy. 
3.  Tworzenie plakatu „Co należy zrobić, aby poprawić jakość zdrowotną pieczywa?” 

a)  opracowywanie pierwszego zagadnienia i odpowiedzi na pytania „Jak jest?”  
b)  opracowywanie  pierwszego  zagadnienia  i  odpowiedzi  na  pytania  „Jak  powinno 

być?” 

c)  opracowywanie pierwszego zagadnienia i odpowiedzi  na pytania „Dlaczego  nie jest 

tak, jak być powinno?” 

4.  Prezentacja wypowiedzi przez przedstawicieli grup. 
5.  Tworzenie wniosków. 
6.  Omówienie  systemów  zapewnienia  jakości  –  Dobrej  Praktyki  Produkcyjnej,  systemu 

HACCP. 

7.  Podsumowanie i ocena pracy uczniów.                      

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

 

Praca domowa 

Sporządź  notatkę  z  lekcji  i  zdefiniuj  systemy  zapewnienia  jakości:  system  HACCP, 

Dobra Praktyka Produkcyjna. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

zaangażowanie uczniów w wykonanie ćwiczenia, 

 

samoocena własnej pracy, 

 

ocena pracy domowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

 

5. ĆWICZENIA  

 

5.1. Ocena jakości pieczywa 

 
5.1.1.  Ćwiczenia  

 

 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj kontrolę jakości mąki dostarczonej do magazynu surowców piekarni. 

 
 

Wskazówki do realizacji 
Nauczyciel  powinien  omówić  sposób  wykonania  ćwiczenia  i  ustalić,  jakie  oznaczenia 

powinny  być  przeprowadzone  w  celu  sprawdzenia  jakości  mąki.  Uczniowie  powinni 
przeanalizować  normę  jakościową tego surowca. Nauczyciel powinien także omówić sposób 
wykonania sprawozdania z ćwiczenia. W podsumowaniu należy zwrócić uwagę na znaczenie 
kontroli jakości surowców. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z treścią normy jakościowej mąki, 
2)  sprawdzić, czy w danej piekarni jest laboratorium i jakie jest jego wyposażenie, 
3)  ustalić analizowane wskaźniki mąki, 
4)  sprawdzić datę produkcji i sposób opakowania mąki, 
5)  pobrać próbkę mąki z magazynu, 
6)  wykonać ocenę organoleptyczną mąki, 
7)  wykonać ustalone w punkcie 3 oznaczenia laboratoryjne, 
8)  porównać swoje wyniki z normą,  
9)  zapisać wniosek odnośnie jakości i przydatności technologicznej mąki, 
10)  napisać  sprawozdanie  z  wykonanego  ćwiczenia  na  papierze  formatu  A4  i  oddać  je 

nauczycielowi. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

materiały biurowe, 

 

papier formatu A4, 

 

mąka, 

 

norma jakościowa mąki. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

 

Ćwiczenie 2 

Dokonaj  oceny  organoleptycznej  różnych  gatunków  pieczywa.  Wyniki  swojej  pracy 

zapisz w tabeli: 

 

Rodzaj 

pieczywa 

Wygląd 

zewnętrzny  

Wygląd 

skórki 

Właściwości 

miękiszu 

Smak i 
zapach 

Wnioski 

Chleb 
pytlowy 

 

 

 

 

 

Chleb wiejski   

 

 

 

 

Chleb 
graham 

 

 

 

 

 

Bagietka 
francuska 

 

 

 

 

 

Chała zdobna   

 

 

 

 

Rogal 
maślany 

 

 

 

 

 

 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Należy  zwrócić  uczniom  uwagę  na  różnice  w  przeprowadzeniu  oceny  organoleptycznej  

i oceny punktowej pieczywa. Wskazane jest wykonanie ćwiczenia w zespołach 2-osobowych. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z treścią normy jakościowej dotyczącej określonego gatunku pieczywa, 
2)  sprawdzić wygląd zewnętrzny każdego bochenka, 
3)  określić barwę, wygląd, elastyczność chrupkość i grubość skórki, 
4)  określić barwę, elastyczność, wilgotność i lepkość miękiszu, 
5)  sprawdzić smak i zapach badanego bochenka pieczywa, 
6)  wypełnić tabelę, 
7)  porównać swoje wyniki z normą, 
8)  uporządkować stanowisko pracy, 
9)  zapisać wniosek. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

karty pracy z tekstem przewodnim, 

 

materiały biurowe, 

 

próbki pieczywa, 

 

norma „Pieczywo. Metody badań i ocena punktowa.” PN-A-74108:1996, 

 

obowiązujące normy wyrobów piekarskich, 

 

nóż,  

 

deska do krojenia. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

 

Ćwiczenie 3 

Oznacz objętość bułki montowej lub maślanej.  

 
 

Wskazówki do realizacji 
Nauczyciel  powinien  omówić  sposób  wykonania  ćwiczenia  i  dobór  sprzętu 

laboratoryjnego.  Należy  także  zwrócić  uwagę  na  przestrzeganie  przepisów  bezpieczeństwa  
i higieny pracy oraz możliwość popełnienia błędów analitycznych. Wskazane jest wykonanie 
ćwiczenia w zespołach 3-4-osobowych. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przygotować stanowisko pracy, 
2)  napełnić zlewkę ziarnem prosa lub rzepaku do objętości 2 dm

3

3)  usunąć część nasion i w ich miejsce włożyć badane pieczywo, 
4)  uzupełnić ponownie zawartość zlewki nasionami do objętości 2 dm

3

5)  umieścić pozostałe  nasiona w cylindrze  miarowym i  zmierzyć  ich objętość – odpowiada 

ona objętości badanego pieczywa, 

6)  porównać otrzymany wynik z odpowiednią normą jakościową, 
7)  zapisać wniosek, 
8)  uporządkować stanowisko pracy, 
9)   sporządzić sprawozdanie z wykonanego ćwiczenia w zeszycie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

 

ćwiczenia praktyczne.

 

 

Środki dydaktyczne: 

 

materiały biurowe, 

 

bułka montowa lub maślana, 

 

obowiązujące normy wyrobów piekarskich, 

 

ziarna prosa lub rzepaku, 

 

sprzęt laboratoryjny: miseczka, zlewka o poj. 2 dm

3

, cylinder miarowy o poj. ok. 200 cm

3

 
Ćwiczenie 4 

Oznacz porowatość dowolnego gatunku pieczywa.  

 
 

Wskazówki do realizacji 
Nauczyciel  powinien  omówić  sposób  wykonania  ćwiczenia  i  dobór  sprzętu 

laboratoryjnego.  Należy  także  zwrócić  uwagę  na  przestrzeganie  przepisów  bezpieczeństwa  
i higieny pracy oraz możliwość popełnienia błędów analitycznych. Wskazane jest wykonanie 
ćwiczenia w zespołach 3-4-osobowych. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przygotować stanowisko pracy, 
2)  wyciąć nożem z środkowej części miękiszu sześcian o boku 3 cm,  
3)  przenieść sześcian na szkiełko zegarkowe i podzielić go na kilka części,  
4)  ugnieść każdą część starannie w palcach, tak, aby usunąć powietrze, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

 

5)  nalać 30 cm

3

 oleju do cylindra miarowego o 50 cm

3

6)  wrzucić kuleczki miękiszu do oleju, 
7)  odczytać objętość oleju ponownie, 
8)  obliczyć porowatość pieczywa według wzoru: 
 

                  

%

100

)

(

=

a

b

a

X

 

w którym: 
a – objętość sześcianu miękiszu z porami w cm

3

b – objętość miękiszu bez porów w cm

3

 

9)  porównać otrzymany wynik z wynikami kolegów, 
10)  zapisać wniosek, 
11)  uporządkować stanowisko pracy,  
12)  sporządzić sprawozdanie z wykonanego ćwiczenia w zeszycie. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

materiały biurowe, 

 

próbka pieczywa, 

 

nóż,  

 

deska do krojenia, 

 

linijka, 

 

sprzęt laboratoryjny: szkiełko zegarkowe, cylinder miarowy o poj. 50 cm

3

 

olej jadalny (30 cm

3

). 

 
Ćwiczenie 5 

Dokonaj oceny punktowej pieczywa. 

 
 

Wskazówki do realizacji 
Nauczyciel  powinien  zwrócić  uczniom  uwagę  na  różnice  w  przeprowadzeniu  oceny 

organoleptycznej  i  oceny  punktowej  pieczywa  i  omówić  sposób  wykonania  ćwiczenia. 
Uczniowie  powinni  przeanalizować  normę  „Metody  badań  i  ocena  punktowa”  i  ustalić  
z  nauczycielem,  czy  będą  uwzględniane  wskaźniki  fizykochemiczne.  Należy  także  udzielić 
wskazówek odnośnie sposobu opracowania Protokołu oceny punktowej pieczywa. Wskazane 
jest wykonanie ćwiczenia w zespołach 3-4-osobowych. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z treścią normy jakościowej dotyczącej określonego gatunku pieczywa,  
2)  wymienić wskaźniki organoleptyczne i fizykochemiczne, które będziesz oceniał, 
3)  dobrać się z kolegami w zespół 3, 4-osobowy, 
4)  dokonać  oceny  organoleptycznej  pieczywa  w  oparciu  o  normę  „Metody  badań  i  ocena 

punktowa”, 

5)  oznaczyć objętość badanego pieczywa,  
6)  zapytać nauczyciela o wartości pozostałych wskaźników fizykochemicznych, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

 

7)  zebrać wyniki oceny organoleptycznej kolegów z Twojej grupy, 
8)  określić poziom jakości pieczywa na podstawie wyników badań, 
9)  sporządzić  w  porozumieniu  z  kolegami  Protokół  oceny  punktowej  pieczywa  na arkuszu 

papieru formatu A4, 

10)  zapisać wniosek, 
11)  oddać Protokół oceny punktowej nauczycielowi. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

materiały biurowe, 

 

arkusz papieru A4, 

 

próbki pieczywa, 

 

norma „Pieczywo. Metody badań i ocena punktowa.” PN-A-74108:1996,  

 

nóż,  

 

deska do krojenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

 

5.2. Wady pieczywa, przyczyny i sposoby zapobiegania 

 

5.2.1.  Ćwiczenia  

 

 

Ćwiczenie 1  

Rozpoznaj  wady  pieczywa  w  przygotowanych  próbkach.  Wyniki  swojej  pracy  zapisz  

w postaci tabeli: 

 

Lp. 

Gatunek pieczywa  

Rozpoznana wada 

pieczywa 

Prawdopodobne 

przyczyny wady 

1.    

 

 

2.    

 

 

3.    

 

 

4.    

 

 

5.    

 

 

6.    

 

 

7.    

 

 

8.    

 

 

9.    

 

 

10.   

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed wykonywaniem ćwiczenia należy zgromadzić minimum 10 sztuk różnego gatunku 

pieczywa  z  wadami  a  także  pieczywa  dobrej  jakości.  Nauczyciel  powinien  omówić  sposób 
wykonania ćwiczenia i zwrócić uwagę na to, że pieczywo może mieć kilka wad jednocześnie 
i kilka przyczyn wad. Wskazane jest wykonanie ćwiczenia w zespołach 2-osobowych. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z treścią normy jakościowej dotyczącej określonego gatunku pieczywa,  
2)  dokonać  oceny  organoleptycznej  pieczywa  w  oparciu  o  normę  jakościową  danego 

gatunku pieczywa,  

3)  rozpoznać wady badanego pieczywa (odstępstwa od wymagań normy), 
4)  określić prawdopodobne przyczyny powstałej wady pieczywa, 
5)  wypełnić tabelę,  
6)  zapisać wniosek z wykonanego ćwiczenia, 
7)  porównać efekty swojej pracy z pracą kolegów. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

 

ćwiczenia praktyczne.

 

 

Środki dydaktyczne: 

 

materiały biurowe, 

 

próbki pieczywa, 

 

normy jakościowe badanych gatunków pieczywa,  

 

nóż,  

 

deska do krojenia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

 

Ćwiczenie 2 

Dokonaj przeglądu wad pieczywa 

a)  związanych ze złą jakością surowców, 
b)  związanych z błędami technologicznymi.  

Zaproponuj sposoby eliminacji tych wad. Wyniki swojej pracy zapisz w postaci tabeli: 
 

Rodzaj wady 

Przyczyny 

Sposoby zapobiegania 

 
 
 
 
 
 

 

 

 
 

Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  wykonując  ćwiczenie  powinni  wykorzystać  informacje  zawarte  w  rozdziale 

4.2.1.  Poradnika  dla  ucznia.  Nauczyciel  powinien  omówić  sposób  wykonania  ćwiczenia. 
Wskazane jest wykonanie ćwiczenia w zespołach 2-osobowych. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wypisać wady pieczywa związane z surowcami piekarskimi, 
2)  wypisać wady pieczywa związane z błędami technologicznymi, 
3)  określić przyczyny powstałych wad pieczywa, 
4)  zaproponować sposoby wyeliminowania wad pieczywa, 
5)  wypełnić tabelę,  
6)  zapisać wniosek z wykonanego ćwiczenia, 
7)  porównać efekty swojej pracy z praca kolegów. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego,  

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

karty pracy z tekstem przewodnim, 

 

materiały biurowe, 

 

obowiązujące normy wyrobów piekarskich. 

 
Ćwiczenie 3 

Określ pieczywo z wadami i dokonaj ich klasyfikacji. 

 
 

Wskazówki do realizacji 
Nauczyciel przed rozpoczęciem zajęć powinien zgromadzić pieczywo z wadami lub jego 

ilustracje.  Uczniowie  wykonując  ćwiczenie  powinni  wykorzystać  informacje  zawarte  
w  rozdziale  4.2.1.  Poradnika  dla  ucznia.  Nauczyciel  powinien  omówić  sposób  wykonania 
ćwiczenia  i  przypomnieć  klasyfikację  wad  pieczywa.  Należy  też  zwrócić  uwagę  na  to,  
że  pieczywo  może  mieć  kilka  wad  jednocześnie

.

  Wskazane  jest  wykonanie  ćwiczenia  

w zespołach 2-osobowych. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z klasyfikacją wad pieczywa, 
2)  wybrać pieczywo z wadami, 
3)  rozpoznać wady pieczywa, 
4)  sklasyfikować wady i pogrupować je,  
5)  zapisać wnioski w zeszycie, 
6)  zaprezentować swoją pracę nauczycielowi. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

pieczywo z wadami lub jego ilustracje, 

 

materiały biurowe. 

 
Ćwiczenie 4 

Zbierz  od  pracowników  piekarni  informacje,  jakie  wady  pieczywa  zdarzają  się 

najczęściej. 
 
 

Wskazówki do realizacji 
Nauczyciel  powinien  omówić  z  uczniami  sposób  wykonania  ćwiczenia.  Następnie 

uczniowie  powinni  opracowywać  zagadnienie  metodą  projektów  konsultując  swoje 
rozwiązania  z  nauczycielem.  Każdy  zespół  uczniowski  powinien  sporządzić  sprawozdanie  
z  opracowanego  zagadnienia.  Po  wykonaniu  projektu  następuje  prezentacja  prac.  Wskazane 
jest wykonanie ćwiczenia w zespołach 3-4-osobowych.  
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeprowadzić  wywiad  z  pracownikami  piekarni,  jakie  problemy  z  jakością  pieczywa 

występują najczęściej w danej piekarni, 

2)  zaobserwować, w jaki sposób eliminuje się wady pieczywa,  
3)  zapisać wyniki swojej pracy w postaci tabeli: 
 

Miejsce wywiadu 

Najczęściej pojawiające się 

wady pieczywa 

Sposoby eliminowania wad 

Rozmowa z piekarzem 
„ciastowym”  

 

 

Rozmowa z piekarzem 
„piecowym” 

 

 

Rozmowa z pracownikiem 
kontroli 

 

 

Rozmowa z technologiem 

 

 

Rozmowa z pracownikiem 
magazynu pieczywa 

 

 

…….. 

 

 

……. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

 

4)  wyciągnąć wnioski, 
5)  sporządzić sprawozdanie z wykonanego ćwiczenia na arkuszu papieru formatu A4,  
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie na forum grupy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda projektów. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

materiały biurowe, 

 

arkusz papieru formatu A4. 

 
Ćwiczenie 5 

Spośród poznanych wad pieczywa wypisz te, które dyskwalifikują pieczywo jako produkt 

konsumpcyjny.  
 
 

Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  wykonując  ćwiczenie  powinni  wykorzystać  informacje  zawarte  w  rozdziale 

4.2.1.  Poradnika  dla  ucznia.  Nauczyciel  powinien  omówić  sposób  wykonania  ćwiczenia. 
Wskazane jest wykonanie ćwiczenia w zespołach 2-osobowych. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować normy jakościowe różnych gatunków pieczywa, 
2)  przeanalizować  cechy,  które  powodują  całkowitą  nieprzydatność  do  konsumpcji 

pieczywa, 

3)  wypisać wady, które powodują nieprzydatność konsumpcyjną pieczywa, 
4)  zapisać wnioski, 
5)  porównać swoją pracę z pracą kolegów,  
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie nauczycielowi. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego,  

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

materiały biurowe, 

 

normy jakościowe różnych gatunków pieczywa, 

 

norma „Pieczywo. Metody badań i ocena punktowa” PN-A-74108:1996. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

 

5.3. Mikrobiologiczne zakażenie pieczywa 

 
5.3.1.  Ćwiczenia  

 

 

Ćwiczenie 1 

Scharakteryzuj  pieczywo  zakażone  drobnoustrojami.  Wyniki  swojej  pracy  przedstaw  

w tabeli: 
 

Rodzaj zakażenia 

Wyróżnik jakościowy 

Cechy w zakażonym pieczywie 

Smak 

 

Zapach 

 

Wygląd miękiszu 

 

Wygląd skórki 

 

Choroba 

ziemniaczana 

Inne cechy 

 

Smak 

 

Zapach 

 

Wygląd miękiszu 

 

Wygląd skórki 

 

Pleśnienie 

Inne cechy 

 

 
 

Wskazówki do realizacji 
Nauczyciel  powinien  udzielić  niezbędnych  wskazówek  odnośnie  sposobu  wykonania 

ćwiczenia.  Uczniowie  wykonując  ćwiczenie  powinni  wykorzystać  informacje  zawarte  
w  rozdziale  4.3.1.  Poradnika  dla  ucznia.  Wskazane  jest  wykonanie  ćwiczenia  w  zespołach  
2-osobowych. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić objawy choroby ziemniaczanej,  
2)  określić objawy pleśnienia pieczywa, 
3)  wypełnić tabelę w zeszycie,  
4)  porównać swoją pracę z pracami kolegów 
5)  oddać zeszyt nauczycielowi. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda samokształcenia kontrolowanego, 

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

materiały biurowe, 

 

obowiązujące normy wyrobów piekarskich. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

 

Ćwiczenie 2 

Zbierz  informacje,  jakie  sposoby  stosuje  się  w  piekarni,  aby  uniknąć  zakażeń 

mikrobiologicznych. 
 
 

Wskazówki do realizacji 
Nauczyciel  powinien  omówić  z  uczniami  sposób  wykonania  ćwiczenia.  Następnie 

uczniowie  powinni  opracowywać  zagadnienie  metodą  projektów  konsultując  swoje 
rozwiązania  z  nauczycielem.  Każdy  zespół  uczniowski  powinien  sporządzić  sprawozdanie  
z  opracowanego  zagadnienia.  Po  wykonaniu  projektu  następuje  prezentacja  prac.  Wskazane 
jest wykonanie ćwiczenia w zespołach 3-4-osobowych.  
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wymienić sposoby zapobiegania zakażeniu drobnoustrojami,  
2)  zebrać  informacje,  które  z  wymienionych  przez  Ciebie  sposobów  są  stosowane  

w praktyce, 

3)  przeprowadzić  wywiad  z  pracownikami  piekarni,  czy  stosuje  się  inne,  niewymienione 

metody, 

4)  uporządkować zebrane informacje, 
5)  wyciągnąć wnioski, 
6)  sporządzić sprawozdanie,  
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie na forum grupy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda projektów. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

materiały biurowe. 

 
Ćwiczenie 3 

Spośród  przedstawionych  wad  pieczywa  rozpoznaj  te,  które  dotyczą  zakażeń 

mikrobiologicznych pieczywa.  
 

A.  Miękisz rozerwany, nadmiernie wysuszony 
B.  W pieczywie widoczne małe owady 
C.  Nalot kredopodobny na miękiszu 
D.  Pęcherze na skórce 
E.  Zapach stęchły 
F.  Mało intensywna barwa pieczywa 
G.  Miękisz kleisty, upłynniony 
H.  Skórka pęknięta z boku bochenka z wylaną porcją miękiszu 
I. 

Zakalec 

J.  Smak i zapach owocowy 
K.  Kruszenie się miękiszu 
L.  Zielone duże plamy na skórce i miękiszu 

 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

 

Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  wykonując  ćwiczenie  powinni  wykorzystać  informacje  zawarte  w  rozdziale 

4.3.1.  Poradnika  dla  ucznia.  Nauczyciel  powinien  omówić  sposób  wykonania  ćwiczenia. 
Wskazane jest wykonanie ćwiczenia w zespołach 2-osobowych. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  rozpoznać objawy choroby ziemniaczanej,  
2)  rozpoznać objawy pleśnienia pieczywa, 
3)  wybrać pieczywo zakażone mikrobiologicznie,  
4)  zapisać wnioski w zeszycie, 
5)  porównać swoją pracę z pracami kolegów, 
6)  zaprezentować swoją pracę nauczycielowi. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

 

ćwiczenia

 

Środki dydaktyczne: 

 

karty pracy z tekstem przewodnim, 

 

materiały biurowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

 

5.4.

 

Systemy zapewnienia jakości w produkcji pieczywa

 

 

5.4.1.  Ćwiczenia  

 

 

Ćwiczenie 1  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wymień czynniki wpływające na jakość pieczywa.  

 
 

Wskazówki do realizacji 
Nauczyciel  powinien  wyjaśnić,  na  czym  polega  rozwiązywanie  problemów  

z  wykorzystaniem  „drzewa  decyzyjnego”.  Uczniowie  powinni  zgromadzić  swoje  pomysły 
wykorzystując burzę mózgów. Następnie każdy zespół uczniowski porządkuje swoje pomysły 
i  projektuje  „drzewo  decyzyjne”  wykorzystując  do  tego  karton  formatu  A3.  Wskazane  jest 
wykonanie  ćwiczenia  w  zespołach  3-4-osobowych.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  nauczyciel 
podsumowuje pracę uczniów. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić czynniki wpływające na jakość pieczywa, 
2)  zaprojektować schemat wzajemnych powiązań wszystkich czynników z wykorzystaniem 

drzewa decyzyjnego, 

3)  przenieś schemat na karton formatu A3, 
4)  zaprezentować swoją pracę na forum grupy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

metoda burzy mózgów, 

 

metoda „drzewa decyzyjnego”. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

materiały biurowe, 

 

karton formatu A3. 

 

Ćwiczenie 2 

Dokonaj  analizy  zagrożeń  zdrowotnych  w  produkcji  pieczywa  Wyniki  swojej  pracy 

umieść w tabeli: 

 

Etap procesu 

produkcji pieczywa 

Zagrożenia 

fizyczne 

Zagrożenia 

chemiczne 

Zagrożenia 

biologiczne 

Zagrożenia 

mikrobiologiczne 

Przyjmowanie 
i magazynowanie 
surowców 

 

 

 

 

Przygotowanie 
surowców do 
produkcji 

 

 

 

 

Wytwarzanie ciasta 

 

 

 

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

 

Dzielenie, 
formowanie i rozrost 
kęsów ciasta 

 

 

 

 

Wypiek i schładzanie 
pieczywa 

 

 

 

 

Konfekcjonowanie, 
ekspedycja i transport 
pieczywa 

 

 

 

 

 
 

Wskazówki do realizacji 
Nauczyciel  powinien  udzielić  niezbędnych  wskazówek  odnośnie  sposobu  wykonania 

ćwiczenia.  Uczniowie  wykonując  ćwiczenie  powinni  wykorzystać  informacje  zawarte  
w  rozdziale  4.3.1.  Poradnika  dla  ucznia.  Wskazane  jest  wykonanie  ćwiczenia  w  zespołach  
2-osobowych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zdefiniować zagrożenia zdrowotne w produkcji pieczywa, 
2)  przeanalizować  kolejne  etapy  produkcji  pieczywa  pod  kątem  możliwych  zagrożeń 

fizycznych, chemicznych, biologicznych i mikrobiologicznych, 

3)  uzupełnić tabelę, 
4)  porównać wyniki swojej pracy z pracami kolegów, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie nauczycielowi. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego,  

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

karty pracy z tekstem przewodnim,  

 

materiały biurowe. 

 

Ćwiczenie 3  

Wyznacz krytyczne punkty kontrolne w procesie produkcji pieczywa pszennego  metodą 

dwufazową. 
 
 

Wskazówki do realizacji 
Nauczyciel  powinien  omówić  z  uczniami  sposób  wykonania  ćwiczenia  Uczniowie 

powinni  opracowywać  zagadnienie  wykorzystując  tekst  przewodni  przygotowany  przez 
nauczyciela.  Każdy  zespół  uczniowski  powinien  sporządzić  sprawozdanie  z  ćwiczenia. 
Wskazane jest wykonanie ćwiczenia w zespołach 3-4-osobowych.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Aby wykonać ćwiczenie, powinieneś: 

1)  zapoznać się z etapami wprowadzania systemu HACCP,  
2)  zdefiniować krytyczne punkty kontrolne, 
3)  przeanalizować  schemat  technologiczny  produkcji  pieczywa  pszennego  metodą 

dwufazową, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

 

4)  dokonać analizy zagrożeń na wszystkich etapach produkcji, 
5)  wyznaczyć krytyczne punkty kontrolne (CCP),  
6)  wypisać krytyczne punkty kontrolne (CCP), 
7)  określić sposoby monitorowania wszystkich punktów krytycznych, 
8)  wyciągnąć wnioski, 
9)  sporządzić sprawozdanie z wykonanego ćwiczenia, 
10)  zaprezentować wykonane ćwiczenie na forum grupy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego,  

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

karta pracy z tekstem przewodnim, 

 

materiały biurowe, 

 

arkusz papieru formatu A4, 

 

schemat technologiczny produkcji pieczywa pszennego. 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

 

  

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Kontrolowanie  jakości 
wyrobów piekarskich” 

Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1

3, 4, 5, 6, 7,  8, 9, 10, 11, 12, 14, 16, 18,

 

20

 

są poziomu podstawowego, 

− 

zadania  2, 13, 15, 17, 19 są  poziomu ponadpodstawowego

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10  zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Klucz  odpowiedzi: 1.
 c, 2. d, 3. c, 4. a, 5. a, 6. b, 7. a, 8. d, 9. b10. b, 11. c,  
12. a, 13. d, 14. b, 15. b, 16. a, 17. d, 18. b, 19. a, 20. c. 
                                                                                                      

 

Plan testu

   

                                                                                           

  

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Zdefiniować ocenę punktową pieczywa 

Zaplanować sposób sprawdzenie jakości mąki 

PP 

Wykonać ocenę punktową pieczywa 

Zidentyfikować zakres kontroli jakości w piekarni 

Rozpoznać wady smaku i zapachu pieczywa 

Dobrać sposób zapobiegania wadom skórki 

Dobrać sposób sposoby zapobiegania wadom 
miękiszu 

Przewidzieć przyczyny wad kształtu pieczywa

 

Scharakteryzować przyczyny występowania wad 
miękiszu 

10  Zidentyfikować wady pieczywa 

11  Rozpoznać objawy choroby ziemniaczanej 

12  Dobrać objawy pleśnienia pieczywa do przyczyny 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

 

13  Dobrać sposób postępowania z pieczywem 

zakażonym 

PP 

14  Zidentyfikować zagrożenia zdrowotne żywności 

15  Scharakteryzować krytyczne punkty kontrolne 

PP 

16  Zidentyfikować dokumentację systemu HACCP 

17  Wdrożyć system HACCP 

PP 

18  Ocenić znaczenie higieny produkcji w piekarstwie 

19  Dobrać sposób zapobiegania pleśnieniu pieczywa  

PP 

20  Scharakteryzować przyczyny wad smaku 

pieczywa 

B  

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi.  

10.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
11.  Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i omów je z uczniami. 
12.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Odpowiedzi udzielaj na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak  X.  Jeśli  się  pomylisz  zaznacz  błędną  odpowiedź  kółkiem,  a następnie  ponownie 
zakreśl  odpowiedź  prawidłową.  Na  zestawie  zadań  testowych  nie  zaznaczaj  niczego  
i nie pisz po nim. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż  jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia!

 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

 

ZESTAW  ZADAŃ  TESTOWYCH 

 

1.  Ocena punktowa pieczywa polega na 

a)  oznaczeniu tylko wskaźników fizykochemicznych: objętości i porowatości. 
b)  ocenie  poszczególnych  wyróżników  jakościowych  określając  ich  jakość  słowami  – 

dobra, przeciętna, zła. 

c)  przyznaniu poszczególnym wyróżnikom jakościowym odpowiedniej liczby punktów 

w zależności od ich jakości. 

d)  porównaniu  cech  takich  jak  smak,  zapach,  wygląd  zewnętrzny  z  wymaganiami 

odpowiednich norm. 

 
2.  Najlepszym sposobem sprawdzenia właściwości wypiekowych mąki jest 

a)  oznaczenie porowatości pieczywa. 
b)  oznaczenie objętości pieczywa. 
c)  przeprowadzenie oceny organoleptycznej mąki. 
d)  przeprowadzenie wypieku próbnego. 

  

3. 

Podczas oceny punktowej pieczywa masa pieczywa 
a)  jest sprawdzana i za każdy gram poniżej normy odejmuje się 8 punktów. 
b)  jest sprawdzana i za każdy gram powyżej normy dodaje się 8 punktów. 
c)  jest  sprawdzana  i  nie  otrzymuje  punktów  dodatnich,  ale  jeśli  jest  niższa  niż 

wymagana odejmuje się 35 punktów. 

d)  sprawdzana  jest  w  przypadku  pieczywa pszennego  a  w  przypadku  żytniego  nie  jest 

brana pod uwagę. 
  

4. 

Kontrola surowców przyjmowanych do magazynu musi obejmować 
a)  ocenę organoleptyczną, sprawdzenie stanu opakowań, daty produkcji i gwarancji. 
b)  ocenę organoleptyczną i określenie ilości drobnoustrojów. 
c)  ocenę organoleptyczną oraz oznaczenie zawartości wody i kwasowości. 
d)  oznaczenie wszystkich wskaźników fizykochemicznych określonych w normach. 

 

5. 

Prawidłowo wyprodukowane pieczywo żytnie powinno mieć 
a)  lekko kwaśny i umiarkowanie słony smak. 
b)  silnie kwaśny i silnie słony smak. 
c)  mdły i słony smak. 
d)  wyczuwalny smak żyta. 

 

6. 

Zwilżanie 

powierzchni 

kęsów 

ciasta 

przed 

wypiekiem 

roztworem 

syropu 

ziemniaczanego stosowane jest w przypadku 
a)  zdeformowanego kształtu pieczywa. 
b)  bardzo jasnej skórki pieczywa. 
c)  zbyt mało aromatycznego pieczywa. 
d)  zbyt małej objętość pieczywa. 

 

7. 

Jedną z przyczyn odstawania skórki od miękiszu jest 
a)  zbyt wysoka temperatura wypieku. 
b)  zbyt niska temperatura wypieku. 
c)  zbyt mały dodatek wody do ciasta. 
d)  zbyt długa fermentacja ciasta. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

 

8. 

Przyczyną otrzymania kulistego pieczywa może być 
a)  zbyt luźna konsystencja ciasta. 
b)  zbyt niska temperatura wypieku. 
c)  zbyt długi rozrost końcowy. 
d)  zbyt krótki rozrost końcowy. 

 

9. 

Prawdopodobną przyczyną wady pieczywa pokazanej na rysunku może być 
a)  użycie mąki z ziarna porośniętego. 
b)  nie przesianie mąki. 
c)  zbyt długie mieszanie ciasta.  
d)  niedojrzałość mąki. 

 

Rysunek do zadania 9 [4, s. 26] 

 

10.  Na rysunku widoczne są wady 

a)  kształtu pieczywa. 
b)  miękiszu. 
c)  skórki. 
d)  objętości pieczywa. 

 

 

 

    

Rysunek do zadania 9 [4, s. 24, 25] 

 

11.  Objawami choroby ziemniaczanej pieczywa jest 

a)  kruszenie się miękiszu.  
b)  niewłaściwa porowatość miękiszu. 
c)  ciągliwość i płynność miękiszu. 
d)  czarne smugi w miękiszu. 

 

12.  Po  kilku  godzinach  od  wypieku  zapach  pieczywa  zrobił  się  stęchły,  zjełczały  

a na powierzchni widać zielonkawe plamy. Świadczy to o 
a)  pleśnieniu pieczywa. 
b)  zakażeniu chorobą ziemniaczaną. 
c)  zakażeniu drożdżami. 
d)  rozkładzie tłuszczów. 

 

 

13.  Pieczywo zarażone chorobą ziemniaczaną należy 

a)  wysuszyć, zmielić i dodać do produkcji pieczywa razowego. 
b)  wysuszyć i przeznaczyć na bułkę tartą. 
c)  zamrozić i po kilku dniach ponownie wypiec. 
d)  spalić lub zakopać w ziemi i zasypać niegaszonym wapnem. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30 

 

14.  Smary, farby, detergenty to zagrożenia zdrowotne pieczywa zaliczane do grupy zagrożeń 

a)  fizycznych. 
b)  chemicznych. 
c)  biologicznych. 
d)  mikrobiologicznych. 

 

15.  Miejsce w procesie produkcji pieczywa. w którym kontrola musi być zastosowana i jest 

niezbędna w celu wyeliminowania zagrożeń zdrowotnych to 
a)  punkt kontrolny. 
b)  krytyczny punkt kontrolny. 
c)  limit krytyczny. 
d)  miejsce korygujące. 

 

16.  Na dokumentację systemu HACCP składa się 

a)  księga HACCP. 
b)  norma jakościowa. 
c)  norma ISO. 
d)  Polska Norma. 

 
17.  Pierwszym i najważniejszym etapem wdrażania systemu HACCP jest 

a)  opracowanie dokumentacji zawierającej procedury i zapisy.  
b)  określenie sposobu monitorowania krytycznych punktów kontrolnych. 
c)  przeprowadzenie badań mikrobiologicznych w produkcji pieczywa w celu określenia 

zagrożeń mikrobiologicznych. 

d)  przeprowadzenie  analizy  zagrożeń  zdrowotnych  i  na  tej  podstawie  określenie 

krytycznych punktów kontrolnych. 

 

18.  Na zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego żywności największy wpływ mają 

a)  istnienie laboratorium przyzakładowego. 
b)  warunki sanitarno-epidemiologiczne produkcji. 
c)  wyposażenie techniczne piekarni. 
d)  kwalifikacje załogi. 

 
19.  Zabieg  sterylizacji  powierzchni  pieczywa  96%  roztworem  etanolu  stosuje  się  w  celu 

zapobiegania 
a)  pleśnieniu pieczywa. 
b)  wadom skórki. 
c)  przedostaniu się do pieczywa obcych zapachów. 
d)  wadzie odstawania miękiszu od skórki pieczywa. 

 

20.  Przyczyną zbyt kwaśnego smaku chleba może być 

a)  za długo prowadzony proces fermentacji. 
b)  zbyt luźne ciasto. 
c)  przejrzały kwas. 
d)  niedojrzały kwas 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31 

 

TEST 2 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Kontrolowanie  jakości 
wyrobów piekarskich” 

Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 3, 4, 5, 6, 7,  9, 10, 11, 12, 14, 16, 18, 20 są poziomu podstawowego, 

− 

zadania  2, 8, 13, 15, 17, 19 są  poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

Za  każdą  prawidłową  odpowiedź  uczeń  otrzymuje  1  punkt.  Za  złą  odpowiedź  lub  jej  brak 
uczeń otrzymuje 0 punktów

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10  zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. b, 2. c, 3. b, 4. c, 5. d, 6. a, 7. c, 8. c, 9. c, 10. b, 11. b,  
12. a, 13. c, 14. a, 15. a, 16. d, 17. c, 18. d, 19. b, 20. b 
                                                                                                          

 

Plan testu

       

                                                                                       

 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Zdefiniować ocenę organoleptyczną pieczywa 

Scharakteryzować porowatość pieczywa 

PP 

Dobrać warunki przeprowadzenia oceny punktowej 
pieczywa 

Zidentyfikować zakres kontroli jakości w piekarni 

Scharakteryzować wady kształtu pieczywa  

Zidentyfikować wady pieczywa związane 
z nieprzestrzeganiem receptury 

Dobrać sposób zapobiegania wadom miękiszu 

Scharakteryzować przyczyny wad surowcowych 
pieczywa

 

PP 

Scharakteryzować przyczyny wad miękiszu 
pieczywa 

10  Rozpoznać wady pieczywa 

11  Wykryć objawy choroby ziemniaczanej 

12  Rozpoznać objawy pleśnienia pieczywa 

13  Dobrać sposób postępowania w przypadku 

choroby ziemniaczanej pieczywa 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32 

 

14  Zidentyfikować zagrożenia zdrowotne żywności 

15  Scharakteryzować punkty kontrolne 

PP 

16  Zidentyfikować dokumentację systemu HACCP 

17  Scharakteryzować systemy GMP i GHP 

PP 

18  Ocenić znaczenie higieny produkcji w piekarstwie 

19  Wdrożyć system HACCP 

PP 

20  Wykryć przyczyny wad skórki pieczywa 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi.  

10.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
11.  Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i omów je z uczniami. 
12.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Odpowiedzi udzielaj na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak  X.  Jeśli  się  pomylisz  zaznacz  błędną  odpowiedź  kółkiem,  a następnie  ponownie 
zakreśl  odpowiedź  prawidłową.  Na  zestawie  zadań  testowych  nie  zaznaczaj  niczego  
i nie pisz po nim. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż  jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

 

Powodzenia!

 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33 

 

ZESTAW  ZADAŃ  TESTOWYCH 

 
1.  Ocena jakości pieczywa przeprowadzona za pomocą zmysłów to 

a)  ocena mikrobiologiczna. 
b)  ocena organoleptyczna. 
c)  ocena chemiczna. 
d)  ocena fizykochemiczna. 

 

2.  Stosunek objętości zajmowanej przez pory miękiszu do objętości pieczywa to 

a)  grubość miękiszu. 
b)  elastyczność miękiszu. 
c)  porowatość miękiszu. 
d)  kształt pieczywa. 

 

3.  Ocena punktowa pieczywa powinna być przeprowadzona 

a)  komisyjnie przez pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno- epidemiologicznej. 
b)  komisyjnie przez osoby mające odpowiednią wrażliwość sensoryczną. 
c)  w punktach sprzedaży pieczywa przez konsumentów. 
d)  tylko przez kierownika laboratorium. 

 

4.  Kontrola półproduktów piekarskich polega na 

a)  sprawdzeniu zapachu. 
b)  sprawdzeniu smaku. 
c)  sprawdzeniu dojrzałości poszczególnych faz fermentacyjnych. 
d)  kontroli mikrobiologicznej. 

 

5.  Chleb sitkowy dobrej jakości będzie miał 

a)  kształt kulisty. 
b)  kształt płaski. 
c)  proste, niezaokrąglone boki.  
d)  wysokość równą ok. ½ średnicy bochenka. 

 

6.  Pieczywo ze zbyt małą ilością soli kuchennej jest 

a)  płaskie i ma wklęsły spód. 
b)  zakażone mikrobiologicznie. 
c)  ma okrągły kształt. 
d)  ma bardzo ciemną skórkę. 

 

7.  Aby zapobiec powstawaniu zakalca w pieczywie należy 

a)  zwiększyć masę kęsów ciasta. 
b)  zwiększyć  czas  przebywania  kęsów  poza  komorą  wypiekową podczas  przesadzania 

chleba. 

c)  odpowiednio wydłużyć czas wypieku. 
d)  dodać większą ilość mąki. 
 

8.  Pieczywo o ciemnym zabarwieniu, płaskie z wilgotnym miękiszem powstaje, gdy 

a)  mąka jest zbyt wilgotna. 
b)  mąka jest niedojrzała. 
c)  mąka pochodzi z ziarna porośniętego. 
d)  mąka nie była przesiana przed użyciem, do produkcji. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34 

 

9.  Prawdopodobną przyczyną wady pieczywa pokazanej na rysunku może być 

a)  dodanie soli kuchennej w postaci krystalicznej. 
b)  zbyt duża ilość soli kuchennej. 
c)  sztywna konsystencja ciasta. 
d)  zbyt długie mieszenia ciasta. 
 

 

Rysunek do zadania 9 [4, s. 26] 

 

10.  Na rysunku widoczne są wady 

a)  objętości. 
b)  kształtu pieczywa. 
c)  smaku i zapachu. 
d)  miękiszu pieczywa. 
 

 

Rysunek do zadania 10 

 

11.  Po  kilku  godzinach  od  wypieku  zauważono,  że  pieczywo  ma  wilgotny  miękisz  

i owocowy zapach. Świadczy to o 
a)  pleśnieniu pieczywa. 
b)  zakażeniu chorobą ziemniaczaną. 
c)  zakażeniu drożdżami. 
d)  dodaniu do pieczywa owoców przed wypiekiem. 

 

12.  Objawami pleśnienia pieczywa są 

a)  stęchły zapach i plamki na pieczywie. 
b)  mdły zapach pieczywa. 
c)  nalot kredopodobny na chlebie.  
d)  kwaśny zapach i pojawiające się czerwone plamy na chlebie. 

 
13.  Chorobie ziemniaczanej pieczywa zapobiega się m.in. 

a)  obniżenie temperatury wypieku. 
b)  zmniejszenie kwasowości ciasta. 
c)  zwiększenie kwasowości ciasta. 
d)  wytworzenie ciasta o luźnej konsystencji. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

35 

 

 

14.  Zagrożenia dla jakości zdrowotnej pieczywa wynikające z zaniedbań pracowników, takie 

jak pył, kurz, zaliczane do grupy zagrożeń 
a)  fizycznych. 
b)  chemicznych. 
c)  biologicznych. 
d)  mikrobiologicznych. 

 
15.  Miejsce w procesie produkcji pieczywa, w którym prowadzi się kontrolę parametrów lub 

wskaźników to 
a)  punkt kontrolny. 
b)  krytyczny punkt kontrolny. 
c)  limit krytyczny. 
d)  miejsce korygujące. 

 
16.  Na dokumentację systemu HACCP składa się 

a)  norma jakościowa. 
b)  norma czynnościowa. 
c)  norma ISO. 
d)  procedury i zapisy. 

 
17.  Systemy GMP i GHP w piekarstwie polegają na eliminowaniu zagrożeń zdrowotnych 

a)  podczas przyjmowania surowców do produkcji. 
b)  tylko w czasie fermentacji pieczywa. 
c)  w całym procesie produkcji i dystrybucji pieczywa. 
d)  gotowego wyrobu piekarskiego. 

 
18.  Najlepszym sposobem zapobiegania zakażaniu mikrobiologicznemu jest 

a)  utrzymywanie wysokiej temperatury fermentacji ciasta. 
b)  utrzymywanie dużej wilgotności pomieszczeń. 
c)  częsta kontrola mikrobiologiczna rąk pracowników. 
d)  utrzymywanie bezwzględniej czystości pomieszczeń i urządzeń produkcyjnych. 

 

19.  Następnym  etapem  po  przeprowadzeniu  analizy  zagrożeń  i  ustaleniu  krytycznych 

punktów kontrolnych systemie HACCP jest 
a)  opracowanie procedur postępowania w przypadku wystąpienia zagrożeń. 
b)  ustalenie  limitów  krytycznych  i  sposobu  monitorowania  krytycznych  punktów 

kontrolnych. 

c)  przeprowadzenie  testów  dla  potwierdzenia  właściwie  przeprowadzonej  analizy 

zagrożeń. 

d)  przeprowadzenie badań mikrobiologicznych pieczywa. 

 

20.  Pieczywo wyprodukowane z ciasta przebitego nadmierną ilość razy ma skórkę 

a)  złocistą i z połyskiem. 
b)  barwy bardzo jasnej. 
c)  bardzo ciemną z pęcherzami. 
d)  nierównomiernie zabarwioną.  

 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

36 

 

KARTA  ODPOWIEDZI 

 
 
Imię i nazwisko ............................................................................... 
 

Kontrolowanie jakości wyrobów piekarskich 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

   

   

   

   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

37 

 

 

7. LITERATURA 

 

1.  Ambroziak Z. (red.): Piekarstwo i ciastkarstwo. WNT, Warszawa 1988 
2.  Ambroziak Z.: Produkcja piekarsko-ciastkarska. Część 1. WSiP, Warszawa 1999 
3.  Ambroziak Z.: Produkcja piekarsko-ciastkarska. Część 2. WSiP, Warszawa 1999 
4.  Ceglińska A.: Wady pieczywa. Przegląd Piekarski i Cukierniczy. 10/2002 
5.  Higiena  produkcji  piekarskiej  i  ciastkarskiej.  Opr.  przez  Zakład  Badawczy  Przemysłu 

Piekarskiego, Wydawnictwo Spółdzielcze, Warszawa 1996  

6.  Horubałowa A., Haber T.: Analiza techniczna w piekarstwie. WSiP, Warszawa 1989 
7.  Kołożyn-Krajewska  D.,  Sikora  T.:  HACCP.  Koncepcja  i  system  zapewnienia 

bezpieczeństwa zdrowotnego żywności. SIT, Warszawa 

8.  Kot M.: Ustalanie przyczyn wad pieczywa. Cukiernictwo i Piekarstwo. 10/2006 
9.  Lubczyńska  H.,  Kownacki  J.:  Dobra  praktyka  produkcyjna  i  higieniczna  w  małych  

i  średnich  piekarniach.  Handlowo-Usługowa  Spółdzielnia  „Samopomoc  Chłopska”, 
Warszawa 2001 

10.  Receptury, normy i porady piekarskie. Opr. przez Rolniczo-Handlową Izbę Gospodarczą 

Samopomoc Chłopska i Zakład Badawczy Przemysłu Piekarskiego, Warszawa 1993 

11.  Reński A.: Piekarstwo. Technologia dla ZSZ. Część 1. WSiP, Warszawa 1998 
12.  Reński A.: Piekarstwo. Technologia dla ZSZ. Część 2. WSiP, Warszawa 1998 
 
 
Czasopisma: 
– 

Przegląd Piekarski i Cukierniczy 

– 

Cukiernictwo i Piekarstwo 

– 

Przemysł Spożywczy 

 
 

Literatura metodyczna 
1.  Bajor  D.:  Metody  aktywizujące  w  procesie  kształcenia  w  zawodach  rolniczo- 

-spożywczych i gastronomicznych. WCDNiKP, Łódź 2001 

2.  Miszewska-Pawlak H., Zając A.: Wybrane metody aktywizujące w liceum profilowanym 

na przykładzie profilu „Chemiczne badanie środowiska”. ŁCDNiKP, Łódź 2002 

3.  Suliga M.: Ocenianie osiągnięć szkolnych uczniów. ŁCDNiKP, Łódź 2002