„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Ewa Stefaniak-Piasek
Kształtowanie wizerunku przedsiębiorstwa handlowego
341[03].Z5.03
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr Agnieszka Mikina
mgr Małgorzata Sienna
Opracowanie redakcyjne:
mgr Maria Olejnik
Konsultacja:
dr Bożena Zając
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 341[03].Z5.03
„Kształtowanie wizerunku przedsiębiorstwa handlowego” zawartego w modułowym
programie nauczania dla zawodu technik handlowiec.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
15
5.1. Kodeks etyczny przedsiębiorstwa a komunikacja interpersonalna
15
5.1.1. Ćwiczenia 15
5.2. Kultura w relacjach służbowych
17
5.2.1. Ćwiczenia 17
5.3. Kształtowanie wyglądu zewnętrznego
19
5.3.1. Ćwiczenia 19
5.4. Rola promocji w marketingu
21
5.4.1. Ćwiczenia 21
5.5. Skuteczność reklamy, marketing bezpośredni, tworzenie public relations
23
5.5.1. Ćwiczenia 23
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
27
7. Literatura
40
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy
Państwu Poradnik dla nauczyciela do jednostki modułowej „Kształtowanie
wizerunku przedsiębiorstwa handlowego”, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć
dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik handlowiec 341[03].
W poradniku zamieszczono:
− wymagania wstępne,
− cele kształcenia, czyli wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
− przykładowe scenariusze zajęć,
− propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,
− ewaluacje,
− wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki,
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem:
− pokazu z objaśnieniem,
− tekstu przewodniego,
− metody projektów,
− ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel
może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym
różnego rodzaju zadania.
W tym rozdziale podano również:
− plan testu w formie tabelarycznej,
− punktację zadań,
− propozycje norm wymagań,
− instrukcję dla nauczyciela,
− instrukcję dla ucznia,
− kartę odpowiedzi,
− zestaw zadań testowych,
− zadanie praktyczne
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych
341[03].Z5.02
Wybieranie strategii marketingowej
przedsiębiorstwa handlowego
Moduł 341[03].Z5
Zarządzanie przedsiębiorstwem
handlowym
341[03].Z5.01
Planowanie i analiza
działalności handlowej
341[03].Z5.03
Kształtowanie wizerunku
przedsiębiorstwa handlowego
341[03].Z5.04
Prezentacja przedsiębiorstwa
handlowego w języku obcym
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej „Kształtowanie wizerunku
przedsiębiorstwa handlowego” uczeń powinien umieć:
−
czytać ze zrozumieniem,
−
stosować zachowanie asertywne,
−
korzystać z urządzeń wspomagających prezentację,
−
stosować zasady prezentacji,
−
korzystać z różnych źródeł informacji,
−
określić istotę i miejsce planów marketingowych w procesie planowania
w przedsiębiorstwie,
−
wskazać elementy składające się na mikro- i makrootoczenie przedsiębiorstwa
handlowego,
−
sformułować misję rynkową przedsiębiorstwa,
−
zidentyfikować podstawowe metody analizy strategicznej,
−
wskazać mierniki umożliwiające ustalenie pozycji rynkowej przedsiębiorstwa,
−
określić zalety i wady różnych strategii marketingowych,
−
zaprojektować strategię marketingową dla małego przedsiębiorstwa handlowego,
−
scharakteryzować strategie konkurowania na rynku globalnym,
−
skonstruować uproszczony plan marketingowy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
− rozróżniać zachowania etyczne i nieetyczne w stosunkach handlowych,
− sformułować etyczne zasady postępowania wobec klientów,
− przygotować zebranie pracowników,
− przyjąć interesantów,
− dostosować swój wygląd zewnętrzny do okoliczności związanych z wykonywanymi
zadaniami zawodowymi,
− określać cele komunikacji marketingowej,
− uzasadniać rolę informowania, przypominania i perswazji w działalności marketingowej,
− uzasadniać rolę reklamy w działalności marketingowej,
− odróżniać skuteczne i nieskuteczne sposoby reklamy,
− zredagować komunikat reklamowy,
− zaprojektować kampanię reklamową przedsiębiorstwa handlowego,
− podjąć współpracę z agencją reklamową.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Technik handlowiec 341[03]
Moduł: Obsługa klienta 341[03].Z5
Jednostka modułowa: Kształtowanie wizerunku przedsiębiorstwa handlowego 341[03].Z5.03
Temat: Etyka – pracownicy i otoczenie.
Cel ogólny: sformułowanie etycznych zasad postępowania wobec klientów.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
− rozróżniać zachowania etyczne i nieetyczne w stosunkach handlowych,
− sformułować etyczne zasady postępowania wobec klientów.
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:
− organizowania i planowania pracy,
− pracy w zespole,
− oceny pracy zespołu.
Metody nauczania – uczenia się:
− ćwiczenia praktyczne,
− metoda przewodniego tekstu, uczniowie pracują w 3 – 4 – osobowych zespołach.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
− indywidualna,
− grupowa.
Strategia: uczenie się przez doświadczenie.
Czas: 180
min.
Środki dydaktyczne:
− kodeks etyczny przykładowego przedsiębiorstwa,
− komputer,
− oprogramowanie Microsoft Office i Internet,
− drukarka.
Przebieg zajęć:
Przedmiotem zadania jest opracowanie kodeksu etycznego dla wybranej jednostki handlowej
– część obsługa klienta.
FAZA WSTĘPNA
Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu lekcji, zaznajomienie uczniów z pracą
metodą przewodniego tekstu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
FAZA WŁAŚCIWA
INFORMACJE
praca metoda przewodniego tekstu – fazy 1–5.
Faza
Przykłady pytań
prowadzących
Oczekiwane
Odpowiedzi – przykłady
Co to jest kodeks
etyczny?
Kodeks etyczny jest zbiorem norm postępowania
Co decyduje o
skuteczności kodeksu
etycznego?
O skuteczności kodeksu decyduje akceptacja grup,
które muszą się do nich stosować.
1.
Informacje
Jakie znaczenie dla
firmy ma opracowanie
i wdrożenie kodeksu
etycznego?
Przyczynia się do zachowań etycznych, a firma cieszy
się większym szacunkiem i jest bardziej wiarygodna
dla otoczenia.
Jakie podstawowe
elementy powinien
zawierać kodeks?
1. Wstęp.
2. Zasady ogólne.
3. Zagadnienia szczegółowe.
4. Rozstrzyganie sporów.
5. Sankcje (ewentualnie).
2.
Planowanie
Co mógłby zawierać
kodeks etyczny
handlowca?
Kodeks etyczny handlowca mógłby zawierać m.in.
zbiór norm obowiązujących handlowca, które
określałyby co wolno, a czego nie wolno uczynić ze
względu na dobro instytucji lub klienta i zawodu
handlowców
3.
Ustalanie
Uczniowie pracując w grupach proponują,schematy kodeksu etycznego dla
wybranej jednostki handlowej.
Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność proponowanych
schematów oraz tok rozumowania przy określeniu doboru elementów
kodeksu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Uczniowie
sprawdzają, jakie są
najczęściej spotykane
elementy kodeksów
firm.
N
AJCZĘŚCIEJ SPOTYKANE ELEMENTY KODEKSÓW
FIRM
(
ALFABETYCZNIE
)
1. Bezpieczeństwo wyrobów i usług.
2. Bezpieczeństwo w miejscu pracy.
3. Informowanie o nieprzestrzeganiu norm.
4. Inwestycje negatywne i międzynarodowy bojkot.
5. Jakość.
6. Konflikt interesów.
7. Likwidacja działalności i redukcje.
8. Molestowanie seksualne.
9. Nagradzanie i karanie.
10. Normy prawne jakich należy przestrzegać.
11. Ochrona środowiska.
12. Poufność.
13. Praca a rodzina.
14. Przechowywanie dokumentów finansowych.
15. Przechowywanie i udostępnianie informacji.
16. Prywatność w miejscu pracy i poza nim.
17. Różnorodność i tolerancja.
18. Stosunki ze światem polityki.
19. Świadczenia na rzecz społeczności lokalnych.
20. Upominki, zaproszenia, rewanże.
21. Zdrowie pracowników - badania okresowe.
Uczniowie planują
strategię poszukiwania
przykładu kodeksu
etycznego
Źródła informacji, to także Internet.
Uczniowie
wyodrębniają tylko te
elementy, które mają
wpływ na obsługę
klienta. Zastanawiają
się, jakie zagadnienia
umieszczą w swoim
kodeksie etycznym
Bezpieczeństwo wyrobów i usług.
Bezpieczeństwo w miejscu pracy.
Informowanie o nieprzestrzeganiu norm.
Jakość.
Normy prawne jakich należy przestrzegać.
Ochrona środowiska.
Poufność.
Przechowywanie i udostępnianie informacji.
Świadczenia na rzecz społeczności lokalnych.
Upominki, zaproszenia, rewanże.
Uczniowie
sporządzają wzorcowy
kodeks. Zapisują
pracę w dokumencie
Microsoft Word
Rozwiązania powinny być przede wszystkim
praktyczne oraz oryginalne.
4.
Wykonanie
Uczniowie
zastanawiają się nad
uzasadnieniem
przygotowanej pracy.
Podstawowym kryterium oceny będzie uzasadnienie
przydatności kodeksu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
5.
Sprawdzanie
Uczniowie sprawdzają w grupach, czy dobrane przez nich elementy
odpowiadają wymogom stawianym kodeksom etycznym – część obsługa
klienta. Nauczyciel powinien zwrócić szczególną uwagę uczniów na
poprawne uzasadnienia rozwiązania.
Uczniowie zapisują pracę w dokumencie Microsoft Word z komentarzem.
6.
Analiza
końcowa
Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy rozwiązania zadania
sprawiały im trudności. Nauczyciel powinien podsumować całe ćwiczenie,
wskazać jakie ważne umiejętności zostały ćwiczone, jakie wystąpiły
nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości.
FAZA KOŃCOWA
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Odszukaj w różnych źródłach informacji na temat: kodeksów etycznych polskich i
zagranicznych firm. Na podstawie zgromadzonych informacji wyszukaj porównaj kodeksy
i przynieś na zajęcia.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
− anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności.
ZAŁACZNIKI DO SCENARIUSZA
Załącznik A. Instrukcja pracy dla uczniów metoda przewodniego tekstu. W jaki sposób
będziesz pracować na zajęciach? Otrzymałeś od nauczyciela problem do rozwiązania
(załącznik B), nad którym zastanowisz się z zespołem. Będziecie pracować metodą
przewodniego tekstu, składającą się z sześciu faz.
W pierwszej fazie pracy Informacje wstępne, a także w drugiej fazie Planowanie,
pomogą Wam pytania prowadzące (załącznik C i załącznik D). Odpowiedzi na te pytania
opracujecie pisemnie, jeśli będziecie mieć wątpliwości, to nauczyciel udzieli Wam pomocy.
W fazie Ustalenia zaproponujecie schematy kodeksu etycznego dla wybranej jednostki
handlowej. Zastanowicie się również nad realnością takiego kodeksu. Skonsultujecie
z nauczycielem poprawność proponowanego schematu oraz toku rozumowania przy doborze
treści.
W fazie Wykonanie sprawdzicie, jakie są najczęściej spotykane elementy kodeksów
firm? Zaplanujecie strategię poszukiwania przykładu kodeksu etycznego. Wyodrębnicie tylko
te elementy, które mają wpływ na obsługę klienta. Zastanowicie się, jakie zagadnienia należy
umieścić w swoim kodeksie etycznym, sporządzicie wzorcowy kodeks, a także zapiszecie
pracę w dokumencie Microsoft Word. Następnie zastanowicie się nad uzasadnieniem
przygotowanej pracy.
W fazie Sprawdzanie sprawdzicie, czy dobrane przez Was elementy odpowiadają
wymogom stawianym kodeksom etycznym – część obsługa klienta, zapiszecie pracę
w dokumencie Microsoft Word z komentarzem.
W ostatniej fazie Analiza końcowa zastanowicie się nad całym procesem rozwiązywania
przez Wasz zespół problemu i wskażecie, które etapy pracy nad rozwiązaniem zadania
sprawiały Wam trudności i jakie były tego przyczyny.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
Załącznik B. Zadanie dla zespołów uczniowskich
Zadanie:
Zaplanuj wykonanie części kodeksu etycznego – część obsługa klienta.
Przedmiotem pracy ma być sformułowanie elementów kodeksu etycznego dotyczących
obsługi klienta.
1. W jaki sposób będziesz szukał przykładu kodeksu handlowego?
2. W jaki sposób będziesz szukał najczęściej spotykanych elementów kodeksu firmy?
3. W jaki sposób dokonasz wyboru odpowiednich zagadnień – dotyczących obsługi klienta?
Każdą odpowiedź na pytanie uzasadnij.
Załącznik C. Pytania prowadzące do fazy I
PYTANIA PROWADZACE
FAZA I. Informacje wstępne
Co to jest kodeks etyczny?
Co decyduje o skuteczności kodeksu etycznego?
Jakie znaczenie dla firmy ma opracowanie i wdrożenie kodeksu etycznego?
PYTANIA PROWADZACE
FAZA II. Planowanie
– Jakie podstawowe elementy powinien zawierać kodeks?
– Co mógłby zawierać kodeks etyczny handlowca?
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Technik handlowiec 341[03]
Moduł: Obsługa klienta 341[03].Z5
Jednostka modułowa: Kształtowanie wizerunku przedsiębiorstwa handlowego 341[03].Z5.03
Temat: Rola promocji w marketingu.
Cel ogólny: planowanie działań promocyjnych skierowanych do docelowego segmentu
rynku.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
− określać cele komunikacji marketingowej,
− uzasadniać rolę informowania, przypominania i perswazji w działalności
marketingowej,
− przygotować plan działań promocyjnych skierowanych do docelowego segmentu
rynku.
Metody nauczania – uczenia się:
− gra dydaktyczna – konkurs.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
− grupowa – zespoły 5-osobowe.
Strategia: uczenie się przez doświadczenie.
Środki dydaktyczne:
− zestawy kart z zadaniami (po 2 zestawy dla każdego zespołu)
− numerki do losowania
− karteczki do podziału na grupy,
− kostka do losowania.
Czas: 45 min.
Przebieg zajęć:
Przedmiotem zadania jest utrwalenie i uporządkowanie wiadomości i umiejętności
obejmujących dany temat (zagadnienie)
FAZA WSTĘPNA
Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu lekcji, zaznajomienie uczniów
z metodą i tematem.
FAZA WŁAŚCIWA
Faza 1. Powołanie grupy sędziów. Nauczyciel powołuje grupę sędziów składającą się
z 2–3 uczniów, która będzie oceniać prawidłowość odpowiedzi kolegów i zapisywać wyniki
uzyskane przez członków drużyn zadaniowych. Nauczyciel interweniuje tylko w sytuacjach
niejasnych dla sędziów.
Faza 2. Wybór drużyn zadaniowych. Wybranych przez nauczyciela dziewięciu uczniów
lub ochotników, dobiera się w trzyosobowe zespoły II. ligi zadaniowej.
Faza 3. Losowanie zadań przez członków drużyn zadaniowych Każdy z graczy losuje
jedna karteczkę z cyframi 1–6 lub wykonuje jeden rzut kostką. W zależności od
wylosowanego numeru kartki lub liczby wyrzuconych oczek uczniowie wyciągają zadania
z numerem odpowiadającym danej cyfrze lub liczbie oczek.
Faza 4. Rozwiązywanie wylosowanych zadań. Jeśli gracz z danej drużyny nie udzieli
prawidłowej odpowiedzi na wylosowane przez siebie zadanie, to mogą je rozwiązać pozostali
członkowie tej drużyny. Gdyby i oni nie potrafili poradzić sobie z wylosowanym zadaniem,
wtedy przechodzi ono do dyspozycji reszty klasy (kibiców). Kibic może zadecydować o tym,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
czy punkty uzyskane za odpowiedz zatrzymać dla siebie, czy oddać zespołowi, który nie
potrafił wykonać zadania.
Faza 5. Ocenianie przez sędziów wykonanych zadań. Za każde wykonane polecenie
odpowiadający uczeń (gracz lub kibic) otrzymuje punkty, które proponują sędziowie. Po
uzasadnieniu przez sędziów przyznanej liczby punktów, nauczyciel podejmuje decyzje
o podtrzymaniu jej lub zmianie (w zależności od trafności oceny jaką przedstawia sędziowie).
Faza 6. Awans do I. ligi zadaniowej Zespół, który zebrał największą liczbę punktów ze
wszystkich zadań przechodzi do następnej rundy rozgrywek indywidualnych – I. ligi
zadaniowej. Gracze losują ponownie zadania z tego samego poziomu co w II. lidze. Tym
razem wybierają po 2 zadania. Mistrzem I. ligi zostaje gracz, który zebrał w sumie najwięcej
punktów w II i w I lidze.
Propozycje ocen:
Dla uczniów biorących aktywny udział w grze można przeliczyć miejsce zajęte
w rozgrywkach ligowych na szkolne stopnie, (jeśli pozwala na to system oceniania danego
modułu).
Mistrz I ligi – bardzo dobry.
Reszta członków zespołu I ligi – dobry.
Reszta członków zespołów II ligi – dostateczny (UWAGA: ocena ta jest wpisywana do
dziennika, tylko na życzenie uczniów).
Kibic za prawidłową odpowiedź – bardzo dobry.
Eksperci w zależności od trafności oceny odpowiedzi graczy – celujący, bardzo dobry, dobry.
FAZA KOŃCOWA
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Odszukaj w literaturze wiadomości na temat planowania działań promocyjnych skierowanych
do docelowego segmentu rynku. Na podstawie zgromadzonych informacji, wyszukaj
informacje na temat kodeksu etycznego i przynieś na zajęcia.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
− anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności.
Załącznik:
I liga zadaniowa
Zadanie1
Dopisz co oznacza
A – Attention – ...,
I – Interest – ...,
D – Desire – ...,
A – Action – ...;
Zadanie 2
Wyjaśnij, co oznacza w promocji najważniejsza jest treść przekazu, która może przybrać
formę apelu racjonalnego.
Zadanie 3
Wyjaśnij, co oznacza w promocji najważniejsza jest treść przekazu, która może przybrać
formę apelu emocjonalnego.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
Zadanie 4
Wyjaśnij, co oznacza w promocji najważniejsza jest treść przekazu, która może przybrać
formę apelu moralnego.
Zadanie 5
Co oznacza wariant strategii promocyjnych push?
Zadanie 6
Co oznacza wariant strategii promocyjnych pull?
II liga zadaniowa
Zadanie 1
Podaj po 1 przykładzie dla wybranego przez Ciebie przedsiębiorstwa handlowego –
zastosowanie formuły AIDA.
Zadanie 2
Podaj po 1 przykładzie do wariantu strategii promocyjnych push.
Zadanie 3
Podaj po 1 przykładzie do wariantu strategii promocyjnych pull.
Zadanie 3
Podaj na przykładzie wybranej firmy handlowej instrumenty promocji.
Zadanie 4
Podaj na przykładzie wybranej firmy handlowej funkcje promocji.
Zadanie 5
Podaj najkorzystniejszą metodę ustalania budżetu promocji na przykładzie małej i dużej firmy
handlowej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
5. ĆWICZENIA
5.1. Kodeks etyczny przedsiębiorstwa a komunikacja
interpersonalna
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Rozróżnianie zachowań etycznych i nieetycznych w stosunkach handlowych. Przygotuj
„mini kodeks” dla sklepu osiedlowego.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z propozycją kodeksu wg Hutmen SA (Materiał nauczania);
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia;
3) zastanowić się nad najważniejszymi zasadami etycznymi i normami moralnymi, które
powinno przestrzegać przedsiębiorstwo handlowe – sklep osiedlowy;
4) zapisać punkty „mini kodeksu”,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny poprawności.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
− dyskusja konwersatoryjna.
Środki dydaktyczne:
– komputer z pakietem Microsoft Office i dostępem do Internetu,
– drukarka,
– literatura z rozdziału.
Ćwiczenie 2
Przygotuj treść przekazu promocyjnego dotyczącego sklepu, znajdującego się w Twojej
najbliższej okolicy, apel będzie miał formę apelu moralnego.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z wyjaśnieniem terminu apel moralny – patrz Materiał nauczania 4.1.1.;
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
3) zastanowić się nad tym: jakiej branży jest to sklep i jaki może mieć wpływ na otoczenie
oraz kim są jego klienci?
4) zapisać apel,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny poprawności.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
− giełda pomysłów,
− metoda plakatu.
Środki dydaktyczne:
– komputer z pakietem Microsoft Office i dostępem do Internetu,
– drukarka,
– literatura z rozdziału.
Ćwiczenie 3
Hurtownia posiada bazę danych klientów. Odchodzący do pracy, do konkurencyjnej
hurtowni pracownik skopiował dane klientów i przekazał nowemu pracodawcy. Odpowiedz,
jak powinien zachować się nowy pracodawca?
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z tabelą Przykłady zachowań nieetycznych przedsiębiorstw Materiał
nauczania;
3) zastanowić się nad tym, których działów dotyczą przepisy i normy prawne obowiązujące
w Unii Europejskiej i w Polsce związanych z przedsięwzięciami reklamy;
4) przygotować odpowiednią odpowiedź,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny poprawności.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
− metoda przypadków,
− metaplan,
− burza mózgów.
Środki dydaktyczne:
– komputer z pakietem Microsoft Office i dostępem do Internetu,
– drukarka,
– literatura z rozdziału.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
5.2. Kultura w relacjach służbowych
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Przygotuj scenkę: wchodzisz do teatru z koleżankami i kolegami i przechodzisz obok
swojego dawnego dyrektora szkoły, który miał z Tobą zajęcia. Podchodzisz do niego i...
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z zasadami savoir vivre,
3) podzielić się rolami z koleżankami i kolegami,
4) wypisać po kolei punkty, które zastosujesz do zachowania się w tej sytuacji.,
5) zaprezentować efekty swojej pracy,
6) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– komputer z pakietem Microsoft Office i dostępem do Internetu,
– drukarka,
– literatura z rozdziału.
Ćwiczenie 2
Zaprosiłeś do restauracji na bankiet służbowy: dyrektora, jego zastępcę i pozostałych
pracowników opisz, jak ich powitasz i jak posadzisz przy stole.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z zasadami savoir vivre,
3) narysować stół i miejsca honorowe,
4) oznaczyć miejsce, gdzie siedzi gospodarz, honorowy gość i pozostali goście,
5) zaprezentować efekty swojej pracy,
6) dokonać oceny ćwiczenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
− dyskusja panelowa.
Środki dydaktyczne:
– komputer z pakietem Microsoft Office i dostępem do Internetu,
– drukarka,
– literatura z rozdziału.
Ćwiczenie 3
Napisz scenariusz obsługi trudnego klienta, który przychodzi do salonu meblowego
z reklamacją zestawu wypoczynkowego. Wykrył wadę konstrukcyjną fotela – odpada oparcie.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia:
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z zasadami obsługi trudnego klienta,
3) wypisać po kolei punkty wg, których obsłużysz niezadowolonego klienta,
4) zaprezentować efekty swojej pracy,
5) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
− metoda sytuacyjna,
− dyskusja giełda pomysłów
Środki dydaktyczne:
– komputer z pakietem Microsoft Office i dostępem do Internetu,
– drukarka,
– literatura z rozdziału.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
5.3. Kształtowanie wyglądu zewnętrznego
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Zaproponuj ubiór i fryzurę dla pracownika prywatnego warsztatu samochodowego.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z zasadami komponowania ubioru i charakterem stanowiska pracy,
3) przygotować propozycję,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
− analiza przypadku.
Środki dydaktyczne:
– komputer z pakietem Microsoft Office i dostępem do Internetu,
– drukarka,
– literatura z rozdziału.
Ćwiczenie 2
Zaproponuj wygląd dla pracownika (kobiety i mężczyzny) sprzedającego usługi
turystyczne.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z zasadami komponowania ubioru, fryzury (u kobiet także makijażu)
i charakterem stanowiska pracy,
3) przygotować propozycję,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny ćwiczenia,
6) zaprezentować efekty swojej pracy,
7) dokonać oceny ćwiczenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
− metoda projektów.
Środki dydaktyczne:
– komputer z pakietem Microsoft Office i dostępem do Internetu,
– drukarka,
– literatura z rozdziału.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
5.4. Rola promocji w marketingu
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Przygotuj treść przekazu promocyjnego dotyczącego jednostki handlowej najbardziej
przyjaznej otoczeniu w Twoim regionie , apel będzie miał formę apelu emocjonalnego
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) przygotować informacje o wybranej jednostce handlowej,
3) napisać przekaz,
4) dokonać analizy wykonanego ćwiczenia,
5) wskazać wady i zalety metody, którą wykonałeś ćwiczenie,
6) zaprezentować efekty swojej pracy,
7) dokonać oceny pracy.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– metoda projektów,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– komputer z pakietem Microsoft Office i dostępem do Internetu,
– drukarka,
– literatura z rozdziału.
Ćwiczenie 2
Przygotuj treść przekazu promocyjnego dotyczącego sklepu, znajdującego się w Twojej
najbliższej okolicy, apel będzie miał formę apelu moralnego
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) przygotować informacje o sklepie i odbiorcach,
3) napisać przekaz,
4) dokonać analizy wykonanego ćwiczenia,
5) wskazać wady i zalety metody, którą wykonałeś ćwiczenie,
6) zaprezentować efekty swojej pracy,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
7) dokonać oceny pracy.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
− dyskusja dydaktyczna,
− metoda projektu.
Środki dydaktyczne:
– komputer z pakietem Microsoft Office i dostępem do Internetu,
– drukarka,
– literatura z rozdziału.
Ćwiczenie 3
Zaproponuj podstawowe działania promocyjne dla Twojej szkoły, zaplanuj budżet
korzystając z metody ustalania budżetu promocji „tyle na ile nas stać”.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) przygotować informacje o szkole (w tym także, ile pieniędzy może przekazać na
promocję) i odbiorcach,
3) napisać przekaz,
4) dokonać analizy wykonanego ćwiczenia,
5) wskazać wady i zalety metody, którą wykonałeś ćwiczenie,
6) zaprezentować efekty swojej pracy,
7) dokonać oceny pracy.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– metoda projektów,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– komputer z pakietem Microsoft Office i dostępem do Internetu,
– drukarka,
– literatura z rozdziału.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
5.5.
Skuteczność reklamy, marketing bezpośredni, tworzenie
public relations
5.5.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Przygotuj plan pierwszej fazy kampanii reklamowej dla wybranego przez Ciebie
przedsiębiorstwa.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem dotyczącym pierwszej fazy kampanii reklamowej,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) wypisać cechy charakterystyczne dla przedsiębiorstwa handlowego,
4) wykonać ogólny plan dla pierwszej fazy kampanii reklamowej,
5) zaprezentować efekty swojej pracy.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
− dyskusja frontalna,
− metoda przypadków,
Środki dydaktyczne:
– komputer z pakietem Microsoft Office i dostępem do Internetu,
– drukarka,
– literatura z rozdziału.
Ćwiczenie 2
Przygotuj program lojalnościowy oparty na korzyściach materialnych dla klientów
szkolnego sklepiku szkolnego.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem dotyczącym marketingu bezpośredniego,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) wypisać korzyści materialne, które mogą zdobyć klienci sklepiku szkolnego,
4) wypisać za jakie zakupy i ile punktów może zdobyć klient sklepiku szkolnego,
5) połączyć informacje w plan lojalnościowy,
6) zaprezentować efekty swojej pracy,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
7) dokonać samooceny.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
− metoda projektu.
Środki dydaktyczne:
– komputer z pakietem Microsoft Office i dostępem do Internetu,
– drukarka,
– literatura z rozdziału.
Ćwiczenie 3
Podaj sposób skutecznej reklamy – maszyny do szycia marki Radom. Przygotuj
scenariusz tekstu i zaproponuj środki (jeden albo kilka) reklamy.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem dotyczącym reklamy,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) ustalić środki (jeden albo kilka) reklamy,
4) przygotować tekst,
5) ustalić odbiorcę,
6) zaprezentować efekty swojej pracy,
7) dokonać samooceny.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
− dyskusja frontalna,
− metaplan,
− praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
– komputer z pakietem Microsoft Office i dostępem do Internetu,
– drukarka,
– literatura z rozdziału.
– .
Ćwiczenie 4
Zredaguj komunikat reklamowy, który dotyczy sprzedaży kapeluszy letnich.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem dotyczącym redagowania tekstu reklamowego,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) przygotować tekst,
4) ustalić odbiorcę,
5) zaprezentować efekty swojej pracy,
6) dokonać samooceny.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
− dyskusja frontalna,
− ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– komputer z pakietem Microsoft Office i dostępem do Internetu,
– drukarka,
– literatura z rozdziału.
Ćwiczenie 5
Wybierz dyscyplinę sportu lub podmiot sponsorowania dla:
− przedsiębiorstwa handlującego obuwiem sportowym,
− przedsiębiorstwa handlującego lekami,
− przedsiębiorstwa handlowego – hipermarket,
− przedsiębiorstwa handlującego produktami dla zwierząt.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dokonać analizy znaczenia sponsoringu w kształtowaniu wizerunku przedsiębiorstwa,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) ustalić listę sponsorowanych,
4) ustalić odbiorcę,
5) zaprezentować efekty swojej pracy,
6) dokonać samooceny.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
− dyskusja dydaktyczna,
− ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– komputer z pakietem Microsoft Office i dostępem do Internetu,
– drukarka,
– literatura z rozdziału.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
Ćwiczenie 6
Przygotuj zebranie dla pracowników przedsiębiorstwa handlowego. Temat zebrania:
prezentacja nowego towaru. Będziesz przewodniczącym zebrania. Będziesz
przewodniczącym zebrania.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem dotyczącym przygotowania zebrania,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) przygotować harmonogram zebrania,
4) przygotować materiały,
5) przygotować salę,
6) zaprezentować efekty swojej pracy,
7) dokonać samooceny.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
− dyskusja dydaktyczna,
− metoda projektu.
Środki dydaktyczne:
– komputer z pakietem Microsoft Office i dostępem do Internetu,
– drukarka,
– literatura z rozdziału.
.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
TEST 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Kształtowanie wizerunku
przedsiębiorstwa handlowego”
Test składa się z 15 zadań, z których:
− zadania 1 – 10 są z poziomu podstawowego,
− zadania 11 – 15 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
-
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 4 zadań z poziomu podstawowego,
-
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,
-
dobry – za rozwiązanie 11 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry – za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego,
Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. c, 3. c, 4. d, 5. b, 6. d 7. a, 8. a, 9. a, 10. b, 11. a,
12. c, 13. a, 14. a, 15. c
Plan testu
Nr zadania
Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia
ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymaga
ń
Poprawna
odpowiedź
1
Rozróżnić zachowanie etyczne i nieetyczne
w stosunkach handlowych
C P
a
2
Identyfikować etyczne zasady postępowania
wobec klientów
B
P c
3 Wskazać zasadę przyjmowania klientów
B
P
c
4
Wskazać zasadę dostosowania swojego
wyglądu zewnętrznego do okoliczności
związanymi z wykonywanymi zadaniami
zawodowymi
B P
d
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
Nr zadania
Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia
ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymaga
ń
Poprawna
odpowiedź
5 Określić cele komunikacji marketingowej
B P
b
6 Zredagować tekst reklamowy
D P
d
7
Określić cel organizowania kampanii
reklamowej
B P
a
8
Wyjaśnić rolę reklamy w działalności
marketingowej
B P
a
9 Wskazać mierniki skutecznej reklamy
B P
a
10 Wyjaśnić pojęcie promocji
B P
b
11
Wskazać rolę public relations w działalności
marketingowej
B PP
a
12 Podjąć współpracę z agencją reklamową
D PP
c
13
Zaprojektować kampanię reklamową
przedsiębiorstwa handlowego
D PP
a
14
Zorganizować zebranie pracowników
D PP
a
15
Zredagować komunikat reklamowy
D PP
c
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na
udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 15 pytań o różnym stopniu trudności. Są to pytania: wielokrotnego wyboru.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej
rubryce znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a
następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.
6. Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: I część – poziom
podstawowy, II część - poziom ponadpodstawowy.
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.
9. Na rozwiązanie testu masz 90 minut.
Powodzenia
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
I część
1. Zachowanie nieetyczne w relacji przedsiębiorstwo a struktury administracyjne -państwa,
to:
a) nieuczciwy udział w przetargach publicznych,
b) nie przystąpienie do przetargu publicznego,
c) przystąpienie do 4 przetargów publicznych jednocześnie,
d) przystąpienie do 8 przetargów publicznych jednocześnie,
2. Zgodnie z zasadami etyki przedsiębiorstwo powinno wystrzegać się w relacji z klientami:
a) informowania o potencjalnych zagrożeniach, jakie niesie złe użytkowanie
produktu,
b) szczegółowego i dokładnego przedstawiania produktów i zarządu firmy,
c) niejasnego, niejednoznacznego formułowanie umów,
d) tworzenia bezpiecznego miejsca pracy i ochrony środowiska.
3. Pierwsza zasada obsługi trudnego klienta – reakcja na zastrzeżenia, to:
a) tłumaczenie,
b) okazanie niezadowolenia,
c) milczenie,
d) okazanie współczucia.
4. Handlowiec przygotowując strój do wyjazdu służbowego w upalny letni dzień powinien
stosować zasadę:
a) ubierz się ekstrawagancko zgodnie z najnowszymi trendami mody,
b) nie przesadzaj ubierz się w dres, ważny jest tylko produkt,
c) ubierz się w szorty, sandały i podkoszulkę bez.rękawów,
d) nie przesadzaj z ozdobami i makijażem, stosuj stonowaną elegancję,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
5. Maksymalizacja zysku, wzrost udziału w rynku, wprowadzenie nowego produktu,
wejście na nowe rynki, to główne cele:
a) komunikacji interpersonalnej,
b) komunikacji marketingowej,
c) komunikacji strategicznej,
d) komunikacji finansowej.
6. Na pytanie: „W jaki sposób możemy obudzić tęsknotę za naszym wyrobem, czy usługą?
Odpowiadamy, gdy redagujemy:
a) cennik,
b) fakturę,
c) pismo,
d) reklamę.
7. W celu wywarcia silnego wpływu na decyzje nabywców i postępowanie konsumentów na
rynku organizuje się:
a) kampanię reklamową,
b) kilkudniowe zebranie,
c) zbiórkę pieniędzy,
d) konferencję prasową.
8. Reklama ze względu na swój charakter, powoduje:
a) ułatwianie konsumentom podejmowania decyzji,
b) przygotowanie konkurencji do zmiany zarządu,
c) ułatwianie producentom wycofania produktu z rynku,
d) przygotowanie zmiany struktury organizacyjnej
9. Reklama powinna spełniać cztery kolejne wymagania, ustalone zgodnie z formułą.
a) AIDA
b) IDEA
c) ADIA
d) IEDA
10. Promocja to środki (grupy instrumentów), których celem jest:
a) uzyskanie informacji,
b) aktywizacja sprzedaży,
c) obniżanie cen,
d) przygotowanie produktu.
11. Jednym z głównych działań marketingowych uzupełniających typowe akcje promocyjno-
reklamowe jest:
a) public relations,
b) savoir-vivre,
c) Image,
d) Internet.
12. Twoja firma decyduje się na kampanię reklamową. Jest przedsiębiorstwem handlowym,
zatrudni profesjonalistów. Dokonaj wyboru agencji reklamowej spośród podanych niżej
firm (koszty realizacji każdego z poszczególnych elementów prac są w każdej agencji
jednakowe):
a) Agencja Mix-Art znajduje się w tej samej miejscowości, w której siedzibę ma
Twoja firma, zajmuje się:
– zaprojektowaniem i wyprodukowaniem przekazu reklamowego,
– opracowaniem planu kampanii reklamowej i media planu,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
– doborem mediów, środków i nośników reklamy,
– do wykonania pozostałych prac musisz wynająć inną firmę, która oddalona jest od
Twojej 100 km
b) Agencja Art-Deco znajduje się w tej samej miejscowości, w której siedzibę ma
Twoja firma, sprzedaje kompleksowo swoje usługi, zajmuje się:
– przygotowaniem pracowników do obsługi kasy fiskalnej,
– zarządzaniem budżetem reklamowym klienta,
– analizą rynku,
– zamawianiem czasu i miejsca w mediach,
– oceną skuteczności i efektywności reklamy
c) Agencja Certyfikat, znajduje się w tej samej miejscowości, w której siedzibę ma
Twoja firma, zajmuje się:
– zaprojektowaniem i wyprodukowaniem przekazu reklamowego,
– opracowaniem planu kampanii reklamowej i media planu,
– doborem mediów, środków i nośników reklamy,
– zarządzaniem budżetem reklamowym klienta,
– analizą rynku,
– zamawianiem czasu i miejsca w mediach,
– oceną skuteczności i efektywności reklamy.
d) Agencja Skanet, znajduje się w tej samej miejscowości, w której siedzibę ma
Twoja firma, zajmuje się:
– zaprojektowaniem i wyprodukowaniem przekazu reklamowego,
– opracowaniem schematu organizacyjnego firmy,
– doborem mediów, środków i nośników reklamy,
– zarządzaniem budżetem reklamowym klienta,
– analizą pracy,
– zamawianiem czasu i miejsca w mediach,
– oceną skuteczności i efektywności reklamy.
13. Podaj, którego z kompletu środków użyjesz, aby zaprojektować kampanię reklamową
przedsiębiorstwa handlowego:
a)
– drukowane – reklamy umieszczane w gazetach, czasopismach, a także ulotki,
informatory,
– publicznego przekazu – radio, telewizja,
– korespondencji bezpośredniej – ulotki, broszury reklamowe, foldery kierowane za
pośrednictwem poczty
– reklamy zewnętrznej – różnego typu ogłoszenia o charakterze reklamowym,
prezentowane na tablicach (billbordach), autobusach, tramwajach, przystankach i
słupach ogłoszeniowych;
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
b)
– drukowane – reklamy umieszczane na koszulkach pracowników, segregatorach,
służących do przechowania dokumentów przedsiębiorstwa handlowego,
– publicznego przekazu – rozmowy z przechodniami,
– ankiety wewnętrzne – przeprowadzane wśród pracowników, dotyczące jakości
pracy,
– reklamy zewnętrznej – różnego typu ogłoszenia o charakterze reklamowym,
prezentowane na tablicach (billbordach), autobusach, tramwajach, przystankach i
słupach ogłoszeniowych;
c)
– drukowane – reklamy umieszczane w gazetach, czasopismach, a także ulotki,
informatory,
– publicznego przekazu – sympozja naukowe,
– korespondencji i dokumentacji wewnętrznej – faksy, faktury, księgi przychodów
i rozchodów,
– reklamy zewnętrznej – różnego typu ogłoszenia o charakterze reklamowym,
prezentowane na tablicach (billbordach), autobusach, tramwajach, przystankach i
słupach ogłoszeniowych;
d)
– drukowane – informacje obsługi kas fiskalnych, instruktaż – obsługa trudnego
klienta,
– filmów dydaktycznych - instruktażowych,
– ankiety wewnętrzne – przeprowadzane wśród pracowników, dotyczące jakości
pracy,
– reklamy zewnętrznej – różnego typu ogłoszenia o charakterze reklamowym,
prezentowane na tablicach (billbordach), autobusach, tramwajach, przystankach i
słupach ogłoszeniowych.
14. Organizujesz zebranie, na którym będzie pokazana prezentacja multimedialna, który układ
krzeseł wybierzesz?
a
)
b)
opracowanie [własne]
opracowanie
[własne]
c)
opracowanie [własne]
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
d)
opracowanie [własne]
15. Redagujesz komunikat reklamowy najważniejszą informację umieszczamy:
a. w środku tekstu, ponieważ w tym miejscu istnieje możliwość zapamiętania,
b. z prawej strony tekstu, czytamy od lewej do prawej i będzie widoczny,
c. na początku tekstu, jej sens powinien być widoczny na pierwszy rzut,
d. jedynie na końcu tekstu, kończąc czytanie zapada nam w pamięci,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Kształtowanie wizerunku przedsiębiorstwa handlowego
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nume
r
pytani
a
Odpowiedź
Punktacja
1
a b c d
2
a b c d
3
a
b
c
d
4
a b c d
5
a b c d
6
a b c d
7
a b c d
8
a b c d
9
a b c d
10
a b c d
11
a b c d
12
a b c d
13
a b c d
14
a b c d
15
a b c d
Razem
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
35
TEST 2
Test próba pracy
Test jest przewidziany jako próba pracy”.
Zadanie: jesteś właścicielem przedsiębiorstwa handlowego, które sprzedaje lody, prosisz
agencję reklamową o przygotowanie projektu kampanii reklamowej lodów owocowych.
Przedstaw informacje, które należy dostarczyć agencji. Potrzebne informacje dobierz
z zestawu załączników, te których brakuje uzupełnij. Przygotuj schemat kampanii
reklamowej.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłowo wykonaną czynność uczeń punkty. Za źle wykonaną czynność lub
jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
-
dopuszczający – za wykonanie prawidłowo czynności 1, 2, 4, , i uzyskuje 5 punktów,
-
dostateczny – za wykonanie prawidłowo czynności 1, 2, 4, 5, i uzyskanie 6 punktów,
-
dobry- za prawidłowe wykonanie czynności nr 1, 2, 3, 4, oraz 5 lub 6 i uzyskanie 9
punktów,
-
bardzo dobry – za wykonanie wszystkich czynności i uzyskanie 10 punktów,
Kryteria oceny
Klucz punktowania
Obszar wymagań
Numer
czynno
śc
i
Sprawdzana
czynność
Kryterium wykonania
czynności
Punktacja
0 - 1
Organizacja
stanowiska pracy
1
Uczeń
zapoznaje się
z dokumentacją
zadania
Zapoznał się z dokumentacją
zadania
0 lub 1
Z zestawu posegregował
załączniki zgodnie
z zasadami przygotowania
kampanii reklamowej
0 lub 1
Wykonywanie
zadania z
zachowaniem zasad
przygotowania
kampanii reklamowej
2
Uczeń
segreguje
załączniki
potrzebne do
wykonania
ćwiczenia
Z zestawu załączników
ułożył w kolejności
czynności wykonywane
podczas przygotowania
kampanii reklamowej dla
lodów owocowych
0 lub 1
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
36
Uzupełnił brakujące
informacje
0 lub 1
3
Uczeń
wykonuje plan
kampanii
reklamowej
lodów
owocowych
Wykonał plan kampanii
reklamowej lodów
owocowych
0 lub 3
4
Uczeń sprawdza
z dokumentacją
prawidłowość
wykonanego
planu
Sprawdził
z dokumentacją
prawidłowość wykonanego
planu
0 lub 1
5
Uczeń
przygotowuje
prezentację
Przygotował prezentację
0 lub 1
Prezentowanie
i ocena wykonanego
ćwiczenia
6
Uczeń
prezentuje
i ocenia
wykonane
ćwiczenie
Ocenił jakość swojej pracy,
wskazał ewentualne
nieprawidłowości
0 lub 1
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
37
KARTA OBSERWACJI
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Wymagania dotyczące przygotowania projektu kampanii
reklamowej
Zadanie: jesteś właścicielem przedsiębiorstwa handlowego, które sprzedaje lody, prosisz
agencję reklamową o przygotowanie projektu kampanii reklamowej lodów owocowych.
Przedstaw informacje, które należy dostarczyć agencji. Potrzebne informacje dobierz
z zestawu załączników, te których brakuje uzupełnij. Przygotuj schemat kampanii
reklamowej.
OBSZ
AR
WYMAGA
Ń
CZYNNOŚCI OCENIANE I KRYTERIA WYKONANIA
LICZBA
PUNKTÓW
Czynność 1.:Zapoznawanie się z dokumentacją zadania
Kryterium wykonania: – jeżeli uczeń zapoznał się z
dokumentacją zadania
Organizacja
stanowiska
pracy
Kryterium wykonania: – jeżeli uczeń zorganizował stanowisko
pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii
1
Czynność 2.:Segregowanie załączników potrzebnych do
wykonania zadania
Kryterium wykonania: - jeżeli uczeń posegregował załączniki
zgodnie z zasadami przygotowania kampanii reklamowej
1
Kryterium wykonania: - jeżeli uczeń z zestawu załączników
ułożył w kolejności czynności wykonywane podczas przygotowania
kampanii reklamowej dla lodów owocowych
1
Kryterium wykonania: - jeżeli uczeń uzupełnił brakujące
informacje
1
Czynność 3.: wykonanie planu kampanii reklamowej lodów
owocowych
Kryterium wykonania: - jeżeli uczeń wykonał plan kampanii
reklamowej lodów owocowych
3
Czynność4.: sprawdza z dokumentacją prawidłowość wykonanego
planu
Kryterium wykonania: - jeżeli uczeń sprawdził z dokumentacją
prawidłowość wykonanego planu i ewentualnie skorygował błędy
1
Czynność 5.: przygotowuje prezentację
Wykonywanie
zadania z
zachowaniem
zasad
przygotowania
kampanii
reklamowej
Kryterium wykonania: - jeżeli uczeń przygotował prezentację
1
Prezentowanie
i ocena
wykonanego
zadania
Czynność 6.: Prezentacja i ocena wykonanego zadania
1
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
38
Kryterium wykonania: - jeżeli uczeń ocenił jakość swojej pracy,
wskazał ewentualne nieprawidłowości
Łączna liczba punktów
Uzyskana
ilość punktów
i ocena
Uzyskana ocena szkolna
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów ze sposobem testowania: próba pracy oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę ocenienia wykonywanych czynności, jakie będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób wykonania zadania typu próba pracy,
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom Instrukcje do wykonania zadania wraz z dokumentacją, podaj czas
przeznaczony na wykonanie zadania.
8. Rozdaj uczniom zestawy różnych załączników dotyczących etapów tworzenia kampanii
reklamowej i organizacji zebrania.
9. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
10. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia wykonania ćwiczenia.
11. Wpisz do karty obserwacji wyniki przeprowadzonego testowania..
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te czynności, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
– Przeczytaj uważnie instrukcję.
– Uwierz w siebie, masz szansę na sukces.
– Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
– Przed wykonaniem zadania staraj się dobrze zrozumieć jego treść.
– Przestrzegaj zasad bezpiecznej pracy.
– Prawidłowo organizuj stanowisko pracy.
– Przestrzegaj
podanej przez nauczyciela normy czasowej.
Zadanie Twoje polega na praktycznym jednego zadania. Zadanie brzmi: jesteś
właścicielem przedsiębiorstwa handlowego, które sprzedaje lody, prosisz agencję reklamową
o przygotowanie projektu kampanii reklamowej lodów owocowych. Przedstaw informacje,
które należy dostarczyć agencji. Potrzebne informacje dobierz z zestawu załączników, te
których brakuje uzupełnij. Przygotuj schemat kampanii reklamowej.
Przewidujemy, że zadanie powinieneś wykonać w czasie 90 minut.
Jesteś w stanie w tym czasie prawidłowo wykonać zadanie.
Chcąc pomóc Ci w wykonaniu tych zadania opracowaliśmy instrukcję, która wspomoże
Cię w osiągnięciu sukcesu. Dokładnie zapoznaj się z nią. Dokonaj analizy czynności, jakie
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
39
powinieneś wykonać w fazie przygotowawczej, w fazie realizacyjnej i w fazie oceniającej.
Zapoznaj się z protokółem pomiaru, opracowania którego oczekujemy od Ciebie po
wykonaniu zadania. Protokół wypełniaj w trakcie pracy, będzie on dowodem Twoich
osiągnięć.
Wszystkie wątpliwości wyjaśnij przed rozpoczęciem pracy, gdyż później powinieneś
radzić sobie sam. Pewnie chcesz wiedzieć również, jak będziesz oceniany za ten test. Za
prawidłowo wykonane czynności wymienione w instrukcji, stanowiące o wykonaniu zadania,
możesz uzyskać maksymalnie 70 punktów. Jeżeli będą interesowały Cię szczegółowe
kryteria, to nauczyciel na pewno Ci je przedstawi. Chcąc zaliczyć, test musisz uzyskać 35
punktów, jest to równoznaczne z uzyskaniem oceny dostatecznej.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
• instrukcja z dokumentacją zadania,
• zestaw załączników dotyczących kampanii reklamowej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
40
7. LITERATURA
1. Blythe J.: Komunikacja Marketingowa. Przekład G. Górska. Polskie Wydawnictwa
Ekonomiczne, Warszawa 2002
2. Dietl J., Gasparski W.: Etyka biznesu. PWN, Warszawa 1999
3. Gasparski W.: Programy etyczne firm podstawą odpowiedzialnego biznesu. Referat na
konferencję Kadry 2000
4. Kożusznik B.: Kierowanie zespołem pracowniczym. Polskie Wydawnictwo
Ekonomiczne, Warszawa 2005
5. Kożusznik B.: Zachowania człowieka w organizacji. Polskie Wydawnictwa
Ekonomiczne, Warszawa 2002
6. Czupryna K.: Skuteczny Marketing Bezpośredni. Narzędzia, techniki, operacje. IFC
PRESS, Kraków 2004
7. Mruk H. (red.): Komunikowanie się w marketingu. Polskie Wydawnictwa Ekonomiczne,
Warszawa 2004
8. Nowacka A., Nowacki R.: Podręcznik Podstawy marketingu. Difin, 2004
9. Ostrowski R.: Pracownia Marketingowa http://www.ostnet.hapay.pl/dtekst.php?ID=9
10. Robbins S. P.: Prawdy o kierowaniu ludźmi i tylko prawdy. Polskie Wydawnictwo
Ekonomiczne, Warszawa 2003
11. Praca zbiorowa pod red. Rydel M.: Komunikacja marketingowa. ODDK, Gdańsk 2001
12. Sabath A.M.: Savoir-vivre w biznesie. Nowoczesne rady na miarę XXI wieku. Amber,
2002
13. Spencer J., Peuss A.: Profesjonalna sekretarka. Komunikacja interpersonalna.
Tłumaczenie Górska Grażyna, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 1999
14. Stefaniak-Piasek E.: Praca biurowa. WSiP 2000
15. http://eksperci.nf.pl/artykuly/artykul_6325.htm
16. Gazeta Gostyńska wydanie 05/2001 – Informacje
http://www.gg.bt.pl/info01_5/jakcie.htm
17. http://infofirma.pl/logo_logotyp_wykonanie_projekt/index.php?znak_online_opracowani
e_logo_znaku_towarowego&dzial=33507
18. http://www.obcasy.pl/index.php?art=1&dzial=165&dzial2=170
19. http://www.obcasy.pl/index.php?art=1&dzial=165&dzial2=167
20. http://www.twoja-firma.pl/artykuly/84,klient-nasz-pan,2.html
21. http://www.1praca.gov.pl/index.php?id=9&tresc=2074
22. http://pl.wikipedia.org/wiki/Public_relations