background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

 

 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 

 
 
 
Witold Zwolski 

 

 

 
 
Stosowanie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, 
ochrony przeciwpoŜarowej oraz ochrony środowiska 
621[01].O1.01 
 

 

 

 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci:  
mgr inŜ. Renata Kacperska 

mgr Tomasz Kałuski 

 

 

 

Opracowanie redakcyjne: 

mgr inŜ. Krystyna Kwestarz 

 

 

Konsultacja: 

mgr inŜ. Marek Rudziński 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  621[01].O1.01 
„Stosowanie  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpoŜarowej  oraz 
ochrony środowiska”, zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu ogrodnik. 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1.  Prawna ochrona pracy 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 
11 

5.2.  ZagroŜenia poŜarem, zasady ochrony przeciwpoŜarowej 

5.2.1. Ćwiczenia  

13 
13 

5.3.  Czynniki 

szkodliwe, 

uciąŜliwe 

niebezpieczne 

występujące 

w procesach pracy 
5.3.1  Ćwiczenia 

 

15 
15 

5.4.  Zasady  kształtowania  bezpiecznych  i  higienicznych  warunków  pracy 

oraz  udzielanie  pierwszej  pomocy  w  stanach  zagroŜenia  zdrowia 
i Ŝycia 
5.4.1. Ćwiczenia 

 
 

17 
17 

5.5.  Bezpieczeństwo  pracy  podczas  wykonywania  prac  ogrodniczych  oraz 

eksploatacji maszyn i urządzeń stosowanych w produkcji ogrodniczej 
5.5.1. Ćwiczenia 

 

18 
18 

5.6.  Eliminowanie  zagroŜeń  w  procesie  produkcji  ogrodniczej.  Środki 

ochrony indywidualnej 
5.6.1. Ćwiczenia 

 

19 
19 

5.7.  Wpływ  produkcji  ogrodniczej  na  środowisko.  Przepisy  ochrony 

środowiska 
5.7.1. Ćwiczenia 

21 

 

21 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

22 

7.  Literatura 

36 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

1. WPROWADZENIE 

 
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie ogrodnik. 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne, 

− 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

− 

przykładowe scenariusze zajęć, 

− 

propozycje ćwiczeń, które mają na celu ukształtowanie umiejętności praktycznych, 

− 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym 

uwzględnieniem 

aktywizujących 

metod 

nauczania: 

samokształcenia 

kierowanego,  tekstu  przewodniego,  projektów,  przypadków,  dyskusji  dydaktycznej, 
inscenizacji oraz ćwiczeń praktycznych.  

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W  celu  zrealizowania  materiału  nauczania  jednostki  modułowej,  dla  której  opracowany 

jest pakiet, niezbędne jest zwiększenie liczby godzin przewidzianych na jej realizację. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

621[01].O1 

Podstawy produkcji ogrodniczej 

621[01].O1.01 

Stosowanie przepisów bezpieczeństwa 

i higieny pracy, ochrony przeciwpoŜarowej 

oraz ochrony środowiska 

621[01].O1.02 

Charakteryzowanie roślin 

 

621[01].O1.03 

Charakteryzowanie czynników 

klimatycznych i glebowych 

 

621[01].O1.04 

Planowanie zabiegów 

uprawowych 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

−−−−    

korzystać z róŜnych źródeł informacji,  

−−−−    

posługiwać  się  bezpiecznie  podstawowymi  narzędziami,  przyrządami  i  urządzeniami 
stosowanymi w środowisku Ŝycia ucznia, 

−−−−    

przestrzegać  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpoŜarowej  
i ochrony środowiska, 

−−−−    

oceniać  własne  moŜliwości  sprostania  wymaganiom  stanowiska  pracy  i  wybranego 
zawodu, 

−−−−    

rozpoznawać podstawowe akty prawne, 

−−−−    

uczestniczyć w dyskusji i prezentacji, 

−−−−    

współpracować w grupie. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

−−−−    

określić  prawa  i  obowiązki  pracownika  oraz  pracodawcy  dotyczące  bezpieczeństwa  
i higieny pracy oraz ochrony przeciwpoŜarowej, 

−−−−    

zidentyfikować  zagroŜenia  dla  zdrowia  i  Ŝycia  związane  z  wykonywaną  pracą  oraz 
określić sposoby ich ograniczania lub eliminacji, 

−−−−    

zastosować  zasady  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  podczas  eksploatacji  maszyn 
i urządzeń stosowanych w produkcji ogrodniczej, 

−−−−    

zastosować procedury postępowania w przypadku poŜaru, 

−−−−    

zastosować sprzęt oraz środki gaśnicze zgodnie z przepisami ochrony przeciwpoŜarowej, 

−−−−    

dobrać  i  zastosować  środki  ochrony  indywidualnej  odpowiednio  do  rodzaju 
prowadzonych prac, 

−−−−    

scharakteryzować  zagroŜenia  dotyczące  zanieczyszczeń  powietrza,  wód  i  ziemi 
występujące w procesie produkcji ogrodniczej, 

−−−−    

zastosować przepisy ochrony środowiska, 

−−−−    

udzielić pierwszej pomocy osobom poszkodowanym. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

Osoba prowadząca 

………………………………………………………….. 

Modułowy program nauczania: 

Ogrodnik 621[01]. 

Moduł: 

Podstawy produkcji ogrodniczej 621[01].O1. 

Jednostka modułowa: 

Stosowanie  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,    
ochrony  przeciwpoŜarowej  oraz  ochrony  środowiska 
621[01].O1.01. 

Temat: Udzielanie pierwszej pomocy poszkodowanemu w wypadku. 

Cel ogólny: nabycie umiejętności udzielania pierwszej pomocy. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

zorganizować stanowisko pracy do udzielenia pierwszej pomocy, 

− 

ocenić stan poszkodowanego, 

− 

rozpoznać zaburzenia w oddychaniu, 

− 

udroŜnić górne drogi oddechowe, 

− 

wykonać sztuczne oddychanie „usta – usta”, 

− 

zaprezentować efekt wykonanej pracy. 

Metody nauczania–uczenia się:  

− 

inscenizacja, 

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

praca w grupach. 

Czas: 2 godz. dydaktyczne. 

Środki dydaktyczne: 

− 

plansze z graficznym przedstawieniem pierwszej pomocy, 

− 

fantom, 

− 

zestaw do sztucznego oddychania, 

− 

ś

rodki opatrunkowe. 

Przebieg zajęć: 

1.  Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie gotowości do zajęć. 
2.  Wyjaśnienie tematu zajęć, uświadomienie celu zajęć. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Realizacja tematu: 

− 

nauczyciel  informuje:  o  kolejności  udzielania  pierwszej  pomocy,  jak  oceniać  stan 
poszkodowanego, jak udraŜniać drogi oddechowe, jak wykonać sztuczne oddychanie, 
kiedy naleŜy przerwać udzielanie pierwszej pomocy, 

− 

nauczyciel prosi uczniów o przygotowanie się do ćwiczeń. 

5.  Realizacja ćwiczenia: 

− 

nauczyciel  wyjaśnia,  Ŝe  celem  ćwiczenia  jest  udzielenie  pierwszej  pomocy 

poszkodowanemu w wypadku, 

− 

podział  na  zespoły  3–4–osobowe,  udzielanie  pierwszej  pomocy  poszkodowanemu 
w zaleŜności od występujących objawów, 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

− 

ć

wiczenia  w  zespołach:  przyjęcie  określonych  ról,  ustalenie  sposobu  udzielania 

pierwszej pomocy poszkodowanemu,  

− 

inscenizacja  przez  poszczególne  zespoły  udzielania  pierwszej  pomocy:  udroŜnienie 
dróg  oddechowych,  wykonanie  sztucznego  oddychania  „usta  –  usta”,  udzielanie 
informacji słuŜbom medycznym o stanie zdrowia poszkodowanego, 

− 

dyskusja: analiza wykonania ćwiczenia przez poszczególne zespoły. 

Zakończenie zajęć 

1.  Uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny prezentacji:  

− 

czy wybrane osoby prawidłowo pełniły swoje role?  

− 

czy prawidłowo zaplanowana została akcja ratownicza? 

− 

czy akcja ratownicza została przeprowadzona zgodnie z zasadami bhp i ppoŜ.? 

2.  Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiały im trudności. 
3.  Nauczyciel  dokonuje  podsumowania  całego  ćwiczenia,  wskazuje  jakie  waŜne 

umiejętności  zostały  ćwiczone,  jakie  wystąpiły  nieprawidłowości,  jak  je  wyeliminować 
w  przyszłości. 

4.  Nauczyciel ocenia aktywność uczniów i dziękuje za zajęcia. 

 

Praca domowa 

Na podstawie literatury opisz sposób udzielenia pierwszej pomocy osobie poraŜonej prądem. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  zdobytych 
umiejętności oraz trudności podczas realizowania zadania. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca 

……………………………………………………… 

Modułowy program nauczania: 

Ogrodnik 621[01]. 

Moduł:  

Podstawy produkcji ogrodniczej 621[01].O1. 

Jednostka modułowa: 

Stosowanie przepisów bezpieczeństwa i higieny 

 

pracy, ochrony przeciwpoŜarowej oraz ochrony 

 

ś

rodowiska 621[01].O1.01. 

 

Temat: Akcja ewakuacyjna – poŜar. 

Cel ogólny: ukształtowanie umiejętności organizacji akcji ratowniczej. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

opracować harmonogram przebiegu akcji ratowniczej, 

− 

dokonać przydziału zadań, 

− 

zorganizować zgodnie z zasadami bhp akcje ratowniczą, 

− 

przeprowadzić ewakuację z zagroŜonego budynku, 

− 

dokonać analizy przeprowadzonej akcji. 

Metody nauczania–uczenia się:  

− 

wykład, 

− 

ć

wiczenia praktyczne, 

− 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

praca w grupach. 

 

Czas: 45 min. 

Środki dydaktyczne: 

− 

plany ewakuacyjne budynku, 

− 

instrukcje bhp i ppoŜ. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie gotowości do zajęć. 
2.  Podanie tematu lekcji, uświadomienie celu zajęć. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Realizacja tematu: 

− 

nauczyciel  przeprowadza  wykład  informacyjny  na  temat  ogólnych  wiadomości  jak 
powinna  się  zachować  osoba,  która  zauwaŜyła  poŜar,  jak  powinna  wyglądać  akcja 
ratownicza, jaki jest numer telefonu do straŜy poŜarnej i pogotowia ratunkowego, jakie 
obowiązki ma kierownik akcji ratowniczej, 

− 

nauczyciel prosi uczniów o przygotowanie się do ćwiczeń. 

5.  Realizacja ćwiczenia: 

− 

nauczyciel  wyjaśnia,  Ŝe  celem  ćwiczenia  jest  przeprowadzenie  akcji  ratowniczej 
w wyniku wybuchu poŜaru, 

− 

nauczyciel  dokonuje  podziału  uczniów  na  zespoły:  powołuje  kierownika  akcji 
ratowniczej, osoby, która alarmuje, osób ewakuowanych, straŜaka, 

− 

uczniowie wykonują projekt planu ewakuacji, 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

 

− 

uczniowie ustalają kolejność przeprowadzania akcji ratowniczej, 

− 

uczniowie wykonują zgodnie z zaplanowaną kolejnością akcję ratowniczą. 

Zakończenie zajęć 

1.  Uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny prezentacji: 

– 

czy wybrane osoby prawidłowo pełniły swoje role?  

– 

czy prawidłowo zaplanowana została akcja ratownicza? 

– 

czy akcja ratownicza została przeprowadzona zgodnie z zasadami bhp i ppoŜ.? 

2.  Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiały im trudności. 
3.  Nauczyciel  dokonuje  podsumowania  całego  ćwiczenia,  wskazuje  jakie  waŜne 

umiejętności zostały opanowane, jakie wystąpiły nieprawidłowości, jak je wyeliminować 
w przyszłości. 

4.  Nauczyciel ocenia aktywność uczniów i dziękuje za zajęcia. 

Praca domowa 

Zaprojektuj plan ewakuacyjny dowolnego budynku szkolnego. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  zdobytych 
umiejętności oraz trudności podczas realizowania zadania. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

 

5.  ĆWICZENIA 

 

5.1.  Prawna ochrona pracy

 

 

5.1.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Do  przedstawionego  w  tabeli  zestawienia  obowiązków  pracodawcy  wpisz  obowiązki 

pracownika. 

 

Pracodawca jest obowiązany 

Pracownik jest obowiązany 

Organizować 

pracę 

sposób 

zapewniający 

bezpieczne i higieniczne warunki pracy. 

 

Dbać o sprawność środków ochrony indywidualnej 
oraz ich stosowanie zgodnie z przeznaczeniem. 
 

 

Zapewnić przeszkolenie pracownika  
w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed 
dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenie 
okresowych szkoleń w tym zakresie 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować obowiązki pracodawcy i pracownika, 
2)  dokonać porównania obowiązków pracodawcy i pracownika, 
3)  wpisać do tabeli właściwe określenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

objaśnienie, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

Kodeks pracy. 

 
Ćwiczenie 2 

Na  podstawie  Kodeksu  pracy,  razem  z  kolegą/koleŜanką  opracuj  regulamin 

odpowiedzialności porządkowej pracowników. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować  zapisy  w  Kodeksie  pracy  dotyczące  odpowiedzialności  porządkowej 

pracownika, 

2)  wybrać informacje potrzebne do opracowania regulaminu, 
3)  opracować regulamin. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

objaśnienie, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

Kodeks pracy, 

− 

literatura zgodna z rozdziałem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

 

5.2.  ZagroŜenia poŜarem, zasady ochrony przeciwpoŜarowej 
 

5.2.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Zaplanuj i przeprowadź ewakuację osób z pracowni, w której się znajdujesz. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować drogę ewakuacyjną z pracowni do wyjścia ewakuacyjnego w szkole, 
2)  wykonać szkic drogi ewakuacyjnej, 
3)  zaplanować harmonogram działań i przydzielić osobom odpowiednie role, 
4)  przeprowadzić ewakuację, 
5)  dokonać analizy przeprowadzonej akcji. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

objaśnienie, 

− 

gra symulacyjna. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

−−−−    

przepisy dotyczące ochrony przeciwpoŜarowej, 

−−−−    

przybory do pisania, 

−−−−    

plansze ze znakami informacyjnymi, 

−−−−    

plany ewakuacyjne, 

−−−−    

literatura zgodna z rozdziałem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Przygotuj  inscenizację  gaszenia  poŜaru  w  sklepie,  w  którym  od  włączonego  urządzenia 

grzewczego zapaliły się towary znajdujące się w sklepie. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować szkolną instrukcję przeciwpoŜarową, 
2)  zorganizować zespół do wykonania ćwiczenia, 
3)  opracować załoŜenia do inscenizacji, 
4)  zaprezentować inscenizację gaszenia poŜaru. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

ć

wiczenie praktyczne, 

− 

inscenizacja. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

−−−−    

szkolna instrukcja przeciwpoŜarowa, 

−−−−    

ogólne przepisy ochrony przeciwpoŜarowej, 

−−−−    

gaśnica, 

− 

literatura zgodna z rozdziałem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

 

5.3  Czynniki  szkodliwe,  uciąŜliwe  i  niebezpieczne  występujące  

w procesach pracy 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Wpisz  w  odpowiednie  miejsce  w  tabeli,  wymienione  poniŜej  czynniki  uciąŜliwe, 

szkodliwe i niebezpieczne występujące w środowisku pracy. 

Przykłady  czynników:  hałas,  zwierzęta  hodowlane,  obciąŜenia  emocjonalne,  czynniki 

rakotwórcze,  choroby  pasoŜytnicze,  pyły,  bakterie  i  wirusy,  czynniki  toksyczne, 
promieniowanie, czynniki uczulające, czynniki draŜniące. 

 

Kategorie czynników  

Przykłady czynników 

Biologiczne 

 

Chemiczne 

 

Fizyczne 

 

Psychofizyczne  

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować, jakie czynniki mają wpływ na pracę, 
2)  zakwalifikować wymienione czynniki do odpowiednich kategorii, 
3)  zaprezentować pracę na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

ć

wiczenie praktyczne, 

− 

dyskusja. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

−−−−    

przybory do pisania, 

− 

literatura zgodna z rozdziałem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Opisz  stanowisko  pracy  ucznia  na  zajęciach  praktycznych  w  szklarni  i  sporządź  wykaz 

czynników szkodliwych, uciąŜliwych i niebezpiecznych, które mogą wystąpić przy pracy. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować rodzaje czynników szkodliwych, uciąŜliwych i niebezpiecznych, 
2)  wybrać czynniki, które występują na wybranym stanowisku pracy, 
3)  sporządzić notatkę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

przepisy dotyczące występowania czynników szkodliwych, uciąŜliwych 
i niebezpiecznych, 

−−−−    

przybory do pisania, 

− 

literatura zgodna z rozdziałem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

 

5.4. Zasady kształtowania bezpiecznych i higienicznych warunków 

pracy oraz udzielanie pierwszej pomocy w stanach zagroŜenia 
zdrowia i Ŝycia 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Przedstaw  inscenizację  udzielanie  pierwszej  pomocy  osobie  poraŜonej  prądem 

elektrycznym, zgodnie z przepisami. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować scenariusz inscenizacji, 
2)  zaprezentować inscenizację. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

objaśnienie z pokazem, 

− 

inscenizacja. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

zasady udzielania pierwszej pomocy osobie poraŜonej prądem, 

− 

wskazówki wykonywania sztucznego oddychania,  

− 

fantom,  

− 

ś

rodki ochrony osobistej, 

−−−−    

literatura zgodna z rozdziałem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

 

5.5.  Bezpieczeństwo 

pracy 

podczas 

wykonywania 

prac 

ogrodniczych 

oraz 

eksploatacji 

maszyn 

urządzeń 

stosowanych w produkcji ogrodniczej 

 

5.5.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Sporządź  wykaz  czynników  mogących  powodować  wypadki  podczas  niewłaściwej 

eksploatacji maszyn ogrodniczych. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować rodzaj czynników mogących powodować wypadki, 
2)  sporządzić notatkę, 
3)  zaprezentować pracę na forum grupy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

objaśnienie, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

plansze przedstawiające zasady dotyczące bezpiecznej eksploatacji maszyn ogrodniczych, 

− 

literatura zgodna z rozdziałem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Określ pięć reguł bezpiecznego uŜytkowania kosiarki elektrycznej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować zasady bezpiecznego uŜytkowania maszyn ogrodniczych, 
2)  sporządzić notatkę, 
3)  zaprezentować pracę na forum grupy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

objaśnienie, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

plansze przedstawiające zasady dotyczące bezpiecznej eksploatacji maszyn ogrodniczych, 

− 

literatura zgodna z rozdziałem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

 

5.6.  Eliminowanie  zagroŜeń  w  procesie  produkcji  ogrodniczej. 

Środki ochrony indywidualnej  

 

5.6.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wpisz  w  odpowiednie  miejsce  w  tabeli,  objawy  chorobowe  wywoływane  przez  pyły, 

ś

rodki chemiczne i biologiczne. 

 

Czynniki  

Objawy chorobowe 

Pyły 

 

Ś

rodki chemiczne 

 

Ś

rodki biologiczne 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować,  jakie  objawy  chorobowe  powodowane  są  przez  działanie  pyłów, 

ś

rodków chemicznych i biologicznych, 

2)  zakwalifikować wymienione objawy chorobowe do odpowiednich czynników, 
3)  zaprezentować pracę na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

−−−−    

przybory do pisania, 

− 

literatura zgodna z rozdziałem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Dobierz  środki  ochrony  indywidualnej  dla  osoby  mającej  kontakt  z  chemicznymi 

ś

rodkami ochrony roślin. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować zasady stosowania środków ochrony indywidualnej, 
2)  sporządzić wykaz środków ochrony indywidualnej. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

ć

wiczenie praktyczne, 

− 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

−−−−    

przybory do pisania, 

− 

literatura zgodna z rozdziałem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

 

5.7.  Wpływ  produkcji  ogrodniczej  na  środowisko.  Przepisy 

ochrony środowiska 

 

5.7.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Opracuj plakat informujący o zanieczyszczeniach środowiska spowodowanych produkcją 

ogrodniczą. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wykonać plakat wykorzystując zdobyte informacje, 
2)  zaprezentować efekt swojej pracy na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

ć

wiczenie praktyczne, 

− 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 

  

Ś

rodki dydaktyczne: 

−−−−    

Ustawa  z  dnia  27  kwietnia  2001  r.  prawo  ochrony  środowiska  (Dz.  U.  Nr  62,  poz.  627  
z 2001 r.), 

−−−−    

przybory do malowania lub rysowania, 

−−−−    

literatura zgodna z rozdziałem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Dokonaj  analizy  podstawowych  aktów  prawnych  i  przyporządkuj  je  do  odpowiednich 

działań w środowisku. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z ustawą prawo ochrony środowiska, 
2)  wybrać odpowiednie ustawy i przyporządkować im dziedziny gospodarki. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

ć

wiczenie praktyczne, 

− 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

−−−−    

Ustawa  z  dnia  27  kwietnia  2001  r.  prawo  ochrony  środowiska  (Dz.  U.  Nr  62,  poz.  627  
z 2001 r.), 

−−−−    

literatura zgodna z rozdziałem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Stosowanie  przepisów 
bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpoŜarowej  oraz  ochrony 
środowiska ” 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

− 

zadania 1, 2, 4, 5, 6, 7, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 3, 8, 9, 10, 11, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,  

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  19  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. c, 3. a, 4. b, 5. a, 6. d, 7. d, 8. d, 9. c, 10. d, 11. a,  
12. a,   13. c, 14. b, 15. b, 16. c, 17. a, 18. a, 19. c, 20. b.   

Plan testu 1 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Wyjaśnić  zasady  odpowiedzialności  za 
stan bezpieczeństwa w zakładzie pracy 

Wyjaśnić, kto pokrywa koszt szkolenia 
pracowników w zakresie bhp 

Określić, o czym informuje pracownika 
pracodawca w związku z zagroŜeniami 

PP 

Wyjaśnić  cel ochrony 
przeciwpoŜarowej  

Wyjaśnić zastosowanie hydrantów 

Wyjaśnić zagroŜenia powodowane 
stosowaniem środków ochrony roślin 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

 

Wyjaśnić zasady udzielania pierwszej 
pomocy w przypadku poraŜenia 
prądem 

Scharakteryzować czynności przy 
udzielaniu pierwszej pomocy 

PP 

Zastosować gaśnicę do gaszenia poŜaru 
wywołanego zwarciem instalacji 
elektrycznej 

PP 

10 

Określić wpływ szkodliwych 
czynników chemicznych na organizm 
człowieka 

PP 

11 

Określić obowiązek udzielania 
pierwszej pomocy poszkodowanemu 

PP 

12 

Wyjaśnić warunki przystąpienia do 
pracy na stanowisku wymagającym 
stosowania środków ochrony 
indywidualnej 

13 

Określić zasady bezpieczeństwa 
podczas wykonywania prac 
ogrodniczych 

14 

Określić zasady bezpieczeństwa 
podczas wykonywania prac 
ogrodniczych 

15 

Wyjaśnić zasady stosowania odzieŜy 
ochronnej 

16 

Scharakteryzować czynniki szkodliwe  
i uciąŜliwe w środowisku pracy 

17 

Scharakteryzować biologiczne czynniki 
niebezpieczne i szkodliwe  
w środowisku pracy 

18 

Określić zasady udzielania pierwszej 
pomocy w przypadku tamowania 
krwotoków i opatrywaniu ran 

19  Określić, jakie wymagania muszą 

splniać środki ochrony indywidualnej 

20  Wybrać właściwy akt prawny 

PP 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

 

Przebieg testowania 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
5.  Zapewnij uczniom moŜliwość samodzielnej pracy. 
6.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań testowych i karty odpowiedzi, określ czas przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij ewentualne wątpliwości. 
8.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
9.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję zanim zaczniesz rozwiązywać zadania. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 
5.  Test zawiera 20 zadań wielokrotnego wyboru, w tym: 

– 14 z poziomu podstawowego, 
–  6 z poziomu ponadpodstawowego.  
Do kaŜdego zadania dołączone są cztery moŜliwości. Tylko jedna jest prawdziwa.  

6.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, wstawiając w odpowiedniej 

rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  
a następnie ponownie zaznaczyć odpowiedź prawidłową. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Nie masz obowiązku rozwiązywania zadań w kolejności podanej w teście. MoŜesz zacząć 

od dowolnego, które dla Ciebie jest najłatwiejsze. 

9.  Przed wykonaniem kaŜdego zadania przeczytaj bardzo uwaŜnie polecenie. 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia:

 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.   Odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy ponosi 

a)  pracownik. 
b)  pracodawca. 
c)  osoby kierujące pracownikami. 
d)  Państwowa Inspekcja Pracy. 
 

2.  Szkolenia pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy odbywają się na koszt 

a)  pracownika. 
b)  są bezpłatne. 
c)  pracodawcy. 
d)  Państwowej Inspekcji Pracy. 
 

3.  Pracodawca  jest  obowiązany  informować  pracowników,  w  związku  z  zagroŜeniami 

występującymi na stanowisku pracy o 

a)  ryzyku zawodowym oraz zasadach ochrony przed zagroŜeniami. 
b)  trudnościach występujących w związku z pracą. 
c)  potrzebie zapoznania się z chorobami związanymi z wykonywana pracą. 
d)  ochronie przeciwpoŜarowej w zakładzie pracy. 
 

4.  Ochrona przeciwpoŜarowa ma na celu 

a)  ułatwienie gaszenia poŜaru przez straŜaków. 
b)  ochronę Ŝycia, zdrowia, mienia lub środowiska przed poŜarem. 
c)  informowanie pracowników o zagroŜeniach powstania poŜaru. 
d)  zabezpieczenie zakładu pracy przed poŜarem. 
 

5.  Hydranty słuŜą do 

a)  poboru wody w celach gaśniczych. 
b)  dostarczania wody dla pracowników zatrudnionych w zakładzie pracy. 
c)  utrzymywania czystości. 
d)  magazynowania wody potrzebnej w zakładzie pracy. 
 

6.  Dla  zdrowia  człowieka,  który  stosuje  środki  ochrony  roślin  w  formie  oprysku  w  sadzie 

występują zagroŜenia 
a)  poparzenia ciała. 
b)  uszkodzenia słuchu. 
c)  zranienia kończyn. 
d)  zatrucia organizmu. 
 

7.  Pracownik  naprawiał  wentylator  urządzenia  chłodniczego  w  przechowalni  owoców 

i został  poraŜony  prądem  elektrycznym.  Udzielając  poszkodowanemu  pomocy, 
w pierwszej kolejności naleŜy 

a)  wezwać pomoc lekarską. 
b)  powiadomić przełoŜonego. 
c)  zapewnić dopływ świeŜego powietrza. 
d)  odciąć dopływ prądu elektrycznego. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

 

8.  Przy poraŜeniu prądem elektrycznym pierwszą czynnością przed przybyciem lekarza jest 

a)  sprawdzenie tętna i oddechu poszkodowanego. 
b)  zmierzenie temperatury poszkodowanemu. 
c)  zmierzenie ciśnienia krwi poszkodowanemu. 
d)  uwolnienie poszkodowanego spod napięcia. 
 

9.  Do gaszenia poŜaru wywołanego zwarciem instalacji elektrycznej naleŜy uŜyć gaśnicy 

a)  pianowej. 
b)  wodnej. 
c)  proszkowej. 
d)  dowolnej. 
 

10.  Szkodliwe czynniki chemiczne mogą dostawać się do organizmu człowieka przez 

a)  skórę. 
b)  układ nerwowy. 
c)  układ krwionośny. 
d)  drogi oddechowe, skórę, przewód pokarmowy. 
 

11.  Obowiązek udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadku ma 

a)  kaŜdy,  gdyŜ  nawet  w  przypadku  obecności  zagroŜeń  moŜna  wykonać  część  działań 

ratunkowych. 

b)  nie  kaŜdy,  gdyŜ  za  ewentualne  popełnione  błędy  zawsze  grozi  odpowiedzialność 

karna. 

c)  nie kaŜdy, gdyŜ pomocy mogą udzielać tylko osoby z wykształceniem medycznym. 
d)  kaŜdy,  gdyŜ  za  nie  udzielenie  pomocy  osobie,  znajdującej  się  w  stanie  zagroŜenia 

Ŝ

ycia grozi odpowiedzialność karna. 

 

12.  Do  pracy  na  stanowisku  wymagającym  stosowania  środków  ochrony  indywidualnej  bez 

zaopatrzenia w odpowiednie środki ochrony pracodawca moŜe 

a)  nie dopuścić pracownika. 
b)  dopuścić pracownika. 
c)  dopuścić wyjątkowo, na krótki czas. 
d)  dopuścić po uzgodnieniu z pracownikiem. 
 

13.  Podczas  pracy  z  pestycydami  lub  innymi  toksycznymi  preparatami,  pokarmy  moŜna 

spoŜywać 

a)  w kaŜdej sytuacji. 
b)  pod warunkiem umycia rąk przed jedzeniem. 
c)  nie moŜna spoŜywać pokarmów. 
d)  jeśli zachodzi taka konieczność. 
 

14.  Drabina musi wystawać ponad miejsce, do którego prowadzi 

a)  3m. 
b)  1m. 
c)  0,5m. 
d)  dowolną wysokość. 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

 

15.  OdzieŜ ochronną stosuje się w celu 

a)  ochrony przed zanieczyszczeniami. 
b)  zabezpieczenia pracownika przed niekorzystnymi wpływami środowiska. 
c)  osłonięcia własnego ubrania. 
d)  ujednolicenia wyglądu pracowników w zakładzie pracy. 
 

16.  Do czynników szkodliwych i uciąŜliwych w środowisku pracy zaliczamy 

a)  utrudnienia przy pracy. 
b)  atmosferę w gronie pracowników w środowisku pracy. 
c)  czynniki biologiczne, chemiczne, fizyczne i psychofizyczne. 
d)  czynniki trujące. 
 

17.  Biologiczne czynniki niebezpieczne i szkodliwe występujące w środowisku pracy to 

a)  zwierzęta hodowlane, choroby wywołane przez bakterie i wirusy. 
b)  czynniki szkodliwe, które prowadzą do schorzenia. 
c)  czynniki związane ze stanem mikroklimatu w pracy. 
d)  zagroŜenia występujące w środowisku pracy. 
 

18.  Tamowanie krwotoków i opatrywanie ran wykonuje się 

a)  w rękawiczkach. 
b)  pod bieŜącą wodą. 
c)  przy uŜyciu opaski z kabla. 
d)  z zastosowaniem waty i ligniny. 
 

19.  Środki ochrony indywidualnej muszą posiadać 

a)  wywieszkę z adresem producenta. 
b)  tabliczkę z wymiarami. 
c)  certyfikat ze znakiem bezpieczeństwa. 
d)  numer inwentarzowy. 
 

20.  Ochronę przyrody reguluje ustawa 

a)  prawo ochrony środowiska. 
b)  ustawa o ochronie przyrody. 
c)  prawo wodne. 
d)  prawo Natura 2000.

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Stosowanie 

przepisów 

bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony 

przeciwpoŜarowej oraz ochrony środowiska 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

 

Test 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Stosowanie  przepisów 
bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpoŜarowej  oraz  ochrony 
środowiska” 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

− 

zadania 1, 2, 3, 4, 6, 9, 10, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 5, 7, 8, 11, 12, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,  

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  19  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. b, 3. a, 4. a, 5. d, 6. d, 7. a, 8. d, 9. d, 10. a, 11. b,  
12. b, 13. a, 14. a, 15. c, 16. b, 17. d, 18. a, 19. c, 20. d.    

Plan testu  2 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić  obowiązki  zakładu  pracy  
w  zakresie  dopuszczenia  pracownika 
do pracy  

Wyjaśnić cel szkoleń wstępnych 

Określić  sposoby  tamowania  krwotoku 
w kończynie  

Wyjaśnić zasadę montowania 
hydrantów 

Scharakteryzować rodzaje substancji 
szkodliwych 

PP 

Wyjaśnić, kto powinien wskazać 
pracownikowi zasady prawidłowego 
posługiwania się środkami ochrony 
indywidualnej  

Scharakteryzować zasad udzielania 
pierwszej pomocy w przypadku 
zatrucia środkami ochrony roślin  

PP 

Scharakteryzować zasad biernej 
ochrony przeciwpoŜarowej 

PP 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30 

 

Wyjaśnić zasady stosowania gaśnic do 
gaszenia urządzeń elektrycznych pod 
napięciem 

10 

Rozpoznać numery ratunkowe słuŜb 
medycznych 

11 

Scharakteryzować objawy nagłego 
przypadku  

PP 

12 

Scharakteryzować zawartość karty 
charakterystyki substancji 
niebezpiecznej 

PP 

13 

Wyjaśnić obowiązki przeprowadzania 
okresowych badań lekarskich 

14 

Określić niezbędny czas trwania 
szkolenia wstępnego na stanowisku 
pracy 

15  Rozpoznać numer do straŜy poŜarnej 

16 

Wyjaśnić zasady postępowania w 
przypadku doznania udaru słonecznego 

17 

Określić zasady zastosowania środków 
ochrony indywidualnej 

18  Rozpoznać objawy związane z 

oddziaływaniem pyłów organicznych 

19  Wyjaśnić zasady stosowania odzieŜy 

ochronnej 

20 

Uzasadnić konieczność aktualizacji 
aktów prawnych 

PP 

 

Przebieg testowania 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
5.  Zapewnij uczniom moŜliwość samodzielnej pracy. 
6.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podaj  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij ewentualne wątpliwości. 
8.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
9.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję zanim zaczniesz rozwiązywać zadania. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 
5.  Test zawiera 20 zadań, w tym: 

– 14 z poziomu podstawowego, 
– 6 z poziomu ponadpodstawowego. 

6.  Do kaŜdego zadania dołączone są cztery moŜliwości. Tylko jedna jest prawdziwa.  
7.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, wstawiając w odpowiedniej 

rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  
a następnie ponownie zaznaczyć odpowiedź prawidłową. 

8.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
9.  Nie masz obowiązku rozwiązywania zadań w kolejności podanej w teście. MoŜesz zacząć 

od dowolnego, które dla Ciebie jest najłatwiejsze. 

10.  Przed wykonaniem kaŜdego zadania przeczytaj bardzo uwaŜnie polecenie. 
 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia:

 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 2 

 

1.  Przed dopuszczeniem pracownika do pracy, zakład jest zobowiązany 

a)  przeszkolić pracownika w zakresie jego praw i obowiązków. 
b)  przeszkolić pracownika w zakresie bhp i prowadzić okresowe szkolenia. 
c)  zapoznać pracownika z wszystkimi pracownikami. 
d)  zapoznać pracownika z pomieszczeniami. 
 

2.  Szkolenie wstępne polega na 

a)  uzupełnianiu,  ugruntowaniu  i  pogłębianiu  wiadomości  z  zakresu  bezpieczeństwa  

i higieny pracy. 

b)  instruktaŜu wstępnym ogólnym i instruktaŜu na stanowisku roboczym. 
c)  zapoznaniu się z rodzajem wykonywanych prac. 
d)  zapoznaniu się z zasadami funkcjonowania zakładu. 
 

3.  Zatamować krwotok w kończynie moŜna poprzez 

a)  uniesienie  kończyny,  ucisk  ręczny  w  miejscu  wypływu  krwi,  załoŜeniu  opatrunku 

uciskowego. 

b)  opuszczenie  kończyny,  ucisk  ręczny  w  miejscu  wypływu  krwi,  załoŜenie  opatrunku 

uciskowego. 

c)  uniesienie  kończyny,  ucisk  ręczny  poniŜej  miejsca  wypływu  krwi,  załoŜenie 

opatrunku uciskowego. 

d)  uniesienie  kończyny,  ucisk  ręczny  w  miejscu  wypływu  krwi,  podłoŜenie  kończyny 

pod głowę. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32 

 

4.  Hydranty montuje się 

a)  na korytarzach, na klatkach schodowych, przy wyjściu z budynku. 
b)  w sekretariacie firmy. 
c)  przed budynkami. 
d)  w dowolnym miejscu w zakładzie pracy. 
 

5.  Osoba pracująca w ogrodnictwie naraŜona jest na działanie 

a)  róŜnorodnych śmieci. 
b)  wiórów i odpadów. 
c)  odpadów z procesu technologicznego. 
d)  pyłów, środków chemicznych i biologicznych. 
 

6.  Obowiązek informowania pracownika o sposobach posługiwania się środkami ochrony 

indywidualnej ma 

a)  producent. 
b)  importer. 
c)  dystrybutor. 
d)  pracodawca. 
 

7.  Podczas zatrucia środkami ochrony roślin, w przypadku wchłonięcia trucizny przez skórę, 

naleŜy w pierwszej kolejności 
a)  zdjąć z poszkodowanego skaŜoną odzieŜ (najlepiej przez rozcięcie). 
b)  wywołać wymioty. 
c)  załoŜyć opatrunek. 
d)  podać do picia letnią wodę. 
 

8.  Bierna ochrona przeciwpoŜarowa polega na: 

a)  oznakowaniu drogi ewakuacyjnej w zakładzie pracy. 
b)  szkoleniu pracowników. 
c)  sprawdzaniu urządzeń przeciwpoŜarowych. 
d)  zapobieganiu powstawania poŜaru. 
 

9.  Do zgaszenia poŜaru w obrębie urządzeń elektrycznych pod napięciem powinna być uŜyta 

a)  dowolna gaśnica. 
b)  gaśnica pianowa. 
c)  gaśnica płynowa. 
d)  gaśnica śniegowa lub proszkowa. 
 

10.  Numer do słuŜb medycznych to 

a)  999 lub 112. 
b)  998. 
c)  997. 
d)  927. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33 

 

11.  O wystąpieniu nagłego przypadku świadczą 

a)  zaburzenia narządów wewnętrznych. 
b)  zaburzenia czynności Ŝyciowych. 
c)  zaburzenia układu ruchu. 
d)  zaburzenia wzroku. 
 

12.  Karta charakterystyki substancji niebezpiecznej zawiera informacje 

a)  dotyczące uregulowań prawnych. 
b)  o sposobie postępowania w przypadku zatrucia. 
c)  o sposobie udzielania pierwszej pomocy. 
d)  o zasadach utylizacji. 
 

13.  Okresowym badaniom lekarskim podlegają 

a)  wszyscy pracownicy zatrudnieni w zakładzie. 
b)  tylko pracownicy zatrudnieni na stanowiskach robotniczych. 
c)  tylko pracownicy zatrudnieni na stanowiskach szkodliwych i uciąŜliwych. 
d)  tylko kadra kierownicza. 
 

14.  Szkolenie  wstępne  na  stanowisku  pracy,  zwane  instruktaŜem  stanowiskowym,  powinno 

trwać 
a)  minimum 8h. 
b)  3h. 
c)  minimum 30h. 
d)  wg ustaleń prowadzącego szkolenia. 
 

15.  Telefon do straŜy poŜarnej to 

a)  996. 
b)  997. 
c)  998. 
d)  999. 
 

16.  W  przypadku  doznania  udaru  cieplnego  lub  poraŜenia  słonecznego  poszkodowanego 

naleŜy 
a)  okryć ciepłym kocem. 
b)  rozebrać, na głowę połoŜyć zimny kompres. 
c)  podać tabletki przeciwbólowe. 
d)  zmierzyć ciśnienie. 
 

17.  Podczas rozpylania pestycydów naleŜy stosować środki ochrony 

a)  słuchu. 
b)  kończyn dolnych. 
c)  głowy. 
d)  układu oddechowego. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34 

 

18.  Najczęściej występującymi objawami związanymi z oddziaływaniem pyłów organicznych 

są 
a)  duszność, kaszel, bóle głowy. 
b)  róŜnorakie utrudnienia przy pracy. 
c)  bóle kończyn. 
d)  utrata wzroku. 
 

19.  OdzieŜ ochronna zabezpiecza człowieka przed 

a)  przegrzaniem podczas wykonywania pracy. 
b)  utrudnieniami przy pracy. 
c)  niekorzystnymi  wpływami  środowiska  zewnętrznego:  mechanicznymi,  chemicznymi  

i termicznymi. 

d)  dymem nikotynowym. 
 

20.  Korzystając z aktów prawnych dotyczących ochrony środowiska naleŜy pamiętać o 

a)  zapisach dotyczących ochrony środowiska w Konstytucji. 
b)  wykorzystaniu odpowiedniej ustawy i ewentualnych dalszych zmianach. 
c)  wykorzystaniu informacji zawartych w rozporządzeniach dotyczących. 
d)  wszystkich wyŜej wymienionych. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

35 

 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Stosowanie 

przepisów 

bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony 

przeciwpoŜarowej oraz ochrony środowiska 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

36 

 

7. LITERATURA 
 

1.  Glaser T., Suski Z.: Ochrona roślin ogrodniczych. PWRiL, Warszawa 1979 
2.  Hansen A.: Bezpieczeństwo i higiena pracy. WSiP, Warszawa 1998 
3.  Kolota  E.,  Orłowski  M., Bac St., Biesiada A.: Podstawy ogrodnictwa. WSiP, Warszawa 

2000 

4.  Rączkowski B.: Bhp w praktyce. ODDK, Gdańsk 2002 
5.  Stępczak K.: Ochrona i kształtowanie środowiska. WSiP, Warszawa 2001 
6.  Uprawa roli i nawoŜenie roślin ogrodniczych. PWRiL, Warszawa 1984 
7.  Warno O.: Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach zagraŜających Ŝyciu. PCK, Warszawa 

2000 

8.  Kodeks pracy 
9.  Czasopisma  specjalistyczne:  „SłuŜba  Pracownicza”,  „Specjalista  ds.  BHP”,  „Ochrona 

Pracy” 

 
Literatura metodyczna 
1.  Dretkiewicz–Więch  J.:  Nauczycielski  system  oceniania.  (ABC  nauczyciela  szkoły 

zawodowej). Centralny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, Warszawa 1999 

2.  Figurski J., Ornatowski T.: Praktyczna nauka zawodu. Instytut Technologii Eksploatacji, 

Radom 2000 

3.  Nowacki T.W.: Zawodoznawstwo. Instytut Technologii Eksploatacji, Radom 2003 
4.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. Biuro Koordynacji Kształcenia 

Kadr, Fundusz Współpracy, Warszawa 1997 

5.  Szlosek  F.:  Wstęp  do  dydaktyki  przedmiotów  zawodowych.  Instytut  Technologii 

Eksploatacji, Radom 2002