Kosztorysowanie robót budowlanych nauczyciel

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


[

0

MINISTERSTWO EDUKACJI
i NAUKI


Anna Kusina





Kosztorysowanie robót budowlanych
311[04].Z1.06




Poradnik dla nauczyciela











Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2005

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


[


1

Recenzenci:
mgr inż. Krystyna Osakowicz
mgr inż. Zbigniew Kazimierz Romik




Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Katarzyna Maćkowska




Konsultacja:
dr inż. Janusz Figurski
mgr inż. Mirosław Żurek



Korekta:
mgr inż. Mirosław Żurek




Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 311[04].Z1.06
Kosztorysowanie robót budowlanych
, zawartego w modułowym programie nauczania dla
zawodu 311[04] Technik budownictwa.


















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2005

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


[


2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie
2. Wymagania wstępne
3. Cele kształcenia
4. Przykładowe scenariusze zajęć dydaktycznych
5. Ćwiczenia

5.1. Metody kosztorysowania robót budowlanych i rodzaje kosztorysów

3
4
5
6

10
10

5.1.1. Ćwiczenia
5.1.2. Sprawdzian postępów
5.2. Normy pracy i rodzaje katalogów kosztorysowych

10
11

12

5.2.1. Ćwiczenia
5.2.2. Sprawdzian postępów
5.3. Przedmiar i obmiar robót budowlanych

12
13

14

5.3.1. Ćwiczenia
5.3.2. Sprawdzian postępów
5.4. Podstawy prawne kosztorysowania robót budowlanych

14
15

16

5.4.1. Ćwiczenia
5.4.2. Sprawdzian postępów
5.5. Kalkulacja składników ceny kosztorysowej

16
17

18

5.5.1. Ćwiczenia
5.5.2. Sprawdzian postępów
5.6. Zasady rozliczania kosztów materiałów, sprzętu i czasu pracy

18
19

20

5.6.1. Ćwiczenia
5.6.2. Sprawdzian postępów
5.7. Zasady sporządzania kosztorysów

20
21

22

5.7.1. Ćwiczenia
5.7.2. Sprawdzian postępów
5.8. Umowy na roboty budowlane

22
23

24

5.8.1. Ćwiczenia
5.8.2. Sprawdzian postępów
5.9. Systemy płac w budownictwie
5.9.1. Ćwiczenia
5.9.2. Sprawdzian postępów

24
25

26
26
27

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
7. Literatura

28
35




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


[


3

1. WPROWADZENIE


Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik budownictwa.

W poradniku zamieszczono:

– wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już

ukształtowane, aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,

– cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy

z poradnikiem,

– przykładowe scenariusze zajęć,
– ćwiczenia, przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi

metodami nauczania-uczenia oraz środkami dydaktycznymi,

– ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego,
– wykaz literatury.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami

ze szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania, np. samokształcenia
kierowanego, tekstu przewodniego.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


[


4

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

− posługiwać się podstawowymi pojęciami i terminami z zakresu budownictwa,
− rozpoznawać elementy budynku konstrukcyjne i wykończeniowe,
− posługiwać się dokumentacją techniczną,
− rozróżniać materiały budowlane,
− rozróżniać technologie wykonywania robót budowlanych,
− wykonywać pomiary inwentaryzacyjne,
− biegle wykonywać obliczenia,
− korzystać z różnych źródeł informacji,
− posługiwać się techniką komputerową,
− stosować zasady współpracy w grupie,
− uczestniczyć w dyskusji i prezentacji,
− stosować różne metody i środki porozumiewania się na temat zagadnień technicznych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


[


5

3. CELE KSZTAŁCENIA


W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

określić rodzaje i elementy kosztorysów,

posłużyć się katalogami kosztorysowymi,

wybrać technikę normowania pracy,

zastosować wybraną technikę normowania pracy w kosztorysowaniu,

określić podstawy i ogólne zasady sporządzania przedmiarów i obmiarów robót
budowlanych,

wykonać przedmiary robót budowlanych na podstawie dokumentacji projektowej,
zgodnie z zasadami przedmiarowania robót budowlanych, w oparciu o Polskie Normy
i katalogi nakładów rzeczowych,

wykonać obmiary robót na placu budowy, zgodnie z zasadami obmiarowania,
w zależności od rodzaju robót i warunków wykonywania,

dokonać zapisów w książce obmiarów,

scharakteryzować metody kosztorysowania,

opracować kalkulację składników ceny kosztorysowej,

zastosować przepisy prawne przy kosztorysowaniu robót budowlanych,

sporządzić kosztorys budowlany zgodnie z obowiązującymi przepisami,

rozliczyć wykonanie prac budowlanych zgodnie z normami obowiązującymi na danym
stanowisku pracy,

zastosować programy komputerowe do sporządzania kosztorysów,

przygotować umowy na roboty budowlane,

obliczyć wynagrodzenie dla pracownika,

rozliczyć koszt pracy zespołów i brygad roboczych.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


[


6

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ


Scenariusz I

Temat: Korzystanie z katalogów nakładów rzeczowych


Cele zajęć:
Po

zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

1) rozróżnić poszczególne katalogi nakładów rzeczowych z uwagi na zawarty w nich zakres

robót,

2) dobrać właściwy katalog do określonych robót,
3) sprawdzić aktualność poszczególnych katalogów,
4) odszukać potrzebne informacje w odpowiednich katalogach,
5) odczytać i przeanalizować założenia ogólne, kalkulacyjne oraz szczegółowe,
6) odszukać informacje dotyczące norm nakładów rzeczowych dla określonych robót,
7) współpracować w grupie.

Metody nauczania-uczenia się:
– mini wykład,
– ćwiczenia,
– dyskusja w grupie.

Formy organizacyjne pracy uczniów:
– praca indywidualna,
– praca w małych zespołach.

Środki dydaktyczne:

zestaw katalogów nakładów rzeczowych,

elementy dokumentacji budowlanej,

kosztorysy na wykonanie robót budowlanych.


Czas trwania:
2 jednostki – 90 minut.

Uczestnicy:
Uczniowie technikum lub słuchacze szkoły policealnej.

Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie.
2. Uświadomienie celów zajęć.
3. Mini wykład – Rodzaje katalogów nakładów rzeczowych:

Nauczyciel powinien:

krótko scharakteryzować i zademonstrować rodzaje katalogów nakładów rzeczowych,

wyjaśnić zasady układu treści w katalogach,

omówić poszczególne rozdziały katalogu,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


[


7

zwrócić uwagę na treści zawarte w założeniach ogólnych, kalkulacyjnych

i szczegółowych,

wskazać zasady posługiwania się tabelami nakładów rzeczowych.


4. Ćwiczenia – Praca uczniów w grupach

uczniowie dzielą się na zespoły dwuosobowe,

każdy zespół otrzymuje fragment dokumentacji budowlanej z określeniem rodzaju robót,

uczniowie dobierają katalog nakładów rzeczowych odpowiedni do wyznaczonych robót,

uczniowie pracując w małych grupach odczytują z katalogów informacje zawarte
w założeniach ogólnych i kalkulacyjnych,

odszukują tabelę elementów scalonych dla określonego rodzaju robót i analizują
założenia szczegółowe,

odczytują z tabeli nakłady jednostkowe dla materiałów, robocizny i sprzętu,

każdy zespół sporządza notatki dokumentując kolejne działania.


5. Dyskusja – Analiza wyników pracy w grupach

przedstawiciel każdego zespołu prezentuje wyniki pracy, uzasadniając dokonane wybory,

uczniowie dyskutują nad prezentowanymi wynikami pracy zespołów, porównując je
wzajemnie i wprowadzając korekty,


6. Podsumowanie zajęć – Ocena poziomu osiągnięć uczniów oraz ich aktywności.

Scenariusz II

– ćwiczenie realizowane metodą przewodniego tekstu

Temat: Wykonanie obmiaru robót malarskich

ARKUSZ PRACY ZESPOŁU UCZNIÓW

Klasa:

…………………..

Data:……………………..

Zespół w składzie:
1………………………………………….
2………………………………………….
3.................................................................

Czas wykonania ćwiczenia: 2 jednostki dydaktyczne – 90 minut.

Cele ćwiczenia:
Uczniowie powinni umieć samodzielnie zrealizować zadanie, a w szczególności:
− zaplanować wykonanie zadania przed przystąpieniem do jego realizacji,
− zorganizować pracę, odpowiednio dobrać materiały i przyrządy pomiarowe,
− wykorzystać dostępne źródła informacji,
− prawidłowo wykonać wszystkie kolejne czynności związane z realizacją zadania,
− wykonać zadanie w zaplanowanym czasie,
− kontrolować poprawność wykonywanych czynności.

Zadanie dla zespołu uczniów: Wykonać obmiar robót malarskich w wyznaczonych

pomieszczeniach szkoły przeznaczonych do malowania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


[


8

W szczególności należy:
− ustalić zasady obmiarowania robót malarskich,
− wykonać pomiary inwentaryzacyjne wyznaczonych pomieszczeń,
− wykonać szkice inwentaryzacyjne pomieszczeń,
− wykonać obliczenia i sporządzić wpis do książki obmiarów.

Środki dydaktyczne:

przyrządy pomiarowe,

katalogi nakładów rzeczowych,

książka obmiarów,

kalkulator,

materiały piśmienne.


FAZA I – informacje
Pytania

prowadzące dla ucznia:

1. W jaki sposób wykonuje się obmiar robót malarskich?
2. W jakich jednostkach obmierza się roboty malarskie?
3. W jaki sposób wykonuje się pomiary inwentaryzacyjne?
4. W jaki sposób wykonuje się szkice inwentaryzacyjne?
5. Jakie obliczenia należy wykonać?
6. Jaka powinna być forma obliczeń i zapisu wyników obmiarowania?

FAZA II – planowanie
Pytania

prowadzące dla ucznia:

1. W jakim czasie należy wykonać ćwiczenie?
2. W jaki sposób należy wykonywać pomiary?
3. W jaki sposób należy dokumentować wyniki pomiarów?
4. W jaki sposób należy dokonywać oględzin ścian przeznaczonych do malowania?
5. Jaka jest wymagana forma zapisu wyników obmiarowania?
6. Gdzie możesz znaleźć dodatkowe informacje?

FAZA III – ustalanie
1. Nauczyciel ustala z uczniami proponowany zakres pracy.
2. Uczniowie ustalają kolejność wykonywanych czynności.
3. Uczniowie ustalają podział ról w zespole.
4. Uczniowie otrzymują materiały niezbędne do wykonania ćwiczenia.

FAZA IV – realizacja
1. Uczniowie wykonują prace przygotowawcze: sporządzają szkic pomieszczeń

przeznaczonych do zinwentaryzowania, formularz przeznaczony do wpisywania wyników
obmiarowania oraz dobierają odpowiednie przyrządy miernicze.

2. Dwóch uczniów z zespołu wykonuje kolejne pomiary, zgodnie z zasadami wykonywania

pomiarów inwentaryzacyjnych.

3. Trzeci uczeń zapisuje wyniki na sporządzonym wcześniej szkicu pomieszczeń.
4. Po dokonaniu pomiarów uczniowie wykonują obliczenia powierzchni ścian

przeznaczonych do malowania.

5. Uczniowie dokonują oględzin powierzchni przeznaczonych do malowania i ustalają

ewentualne dodatkowe prace związane z koniecznością naprawy podłoża.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


[


9

6. Ilość przewidywanych robót malarskich oraz prac dodatkowych uczniowie zapisują

w książce obmiaru.


FAZA V – sprawdzenie
Sprawdzenie zgodności sposobu realizacji ćwiczenia z zadanymi kryteriami.

FAZA VI – analiza
1. Dyskusja na temat realizacji celów ćwiczenia.
2. Ocena wykonanego ćwiczenia.
3. Propozycje ewentualnych zmian lub poprawek.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


[


10

5. ĆWICZENIA

5.1. Metody kosztorysowania robót budowlanych i rodzaje

kosztorysów

5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Scharakteryzuj rodzaje kosztorysów szczegółowych.

Opisz zasady sporządzania kosztorysu:
− ofertowego,
− powykonawczego,
− inwestorskiego,

Wskazówki do realizacji:

Przed

przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób

wykonania

ćwiczenia


Uczeń powinien:
1) odszukać w literaturze informacje o rodzajach kosztorysów,
2) odczytać informacje konieczne do wykonania ćwiczenia,
3) dokonać wyboru,
4) zapisać odpowiedź.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

metoda tekstu przewodniego,

pokaz z objaśnieniem.


Środki dydaktyczne:

literatura


Ćwiczenie 2

Z umieszczonej w poradniku tabeli przedstawiającej różne rodzaje kosztorysów wybierz

po dwa i scharakteryzuj je krótko.
A. Klasyfikacja kosztorysów ze względu na stopień dokładności,
B. Klasyfikacja kosztorysów ze względu na zakres rzeczowy,
C. Klasyfikacja kosztorysów ze względu na przeznaczenie.

Wskazówki do realizacji:

Przed

przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób

wykonania

ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odszukać w poradniku tabelę,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


[


11

2) odczytać potrzebne informacje,
3) dokonać wyboru,
4) wpisać w odpowiednie pola odpowiedź wraz z charakterystyką.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

metoda tekstu przewodniego,

pokaz z objaśnieniem.


Środki dydaktyczne:

literatura.

5.1.2. Sprawdzian postępów

Uczeń

potrafi:

Tak

Nie

1) zdefiniować pojęcie

kosztorysu

2) scharakteryzować

metody

kosztorysowania

3) podzielić kosztorysy ze względu na zakres rzeczowy

4) podzielić kosztorysy ze względu na stopień dokładności

5) określić zawartość kosztorysu ślepego

6) wskazać

zastosowanie

kosztorysu

ofertowego

7) określić zasady wykonywania kosztorysu powykonawczego

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


[


12

5.2. Normy pracy i rodzaje katalogów kosztorysowych


5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1
Korzystając z katalogów nakładów rzeczowych odszukaj pozycje kosztorysowe dla niżej
wskazanych robót budowlanych:
a) usunięcie wierzchniej warstwy gleby,
b) wykonanie betonowych ław fundamentowych,
c) malowanie powierzchni wewnętrznych farbą klejową w kolorze białym.

Wskazówki do realizacji:

Przed

przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób

wykonania

ćwiczenia


Uczeń powinien:
1) wybrać katalog KNR,
2) odszukać pozycję katalogową dla każdego z określonych rodzajów robót budowlanych.,
3) zapisać wybraną informację i uzasadnić dokonany wybór.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

metoda tekstu przewodniego,

pokaz z objaśnieniem.


Środki dydaktyczne:

katalogi nakładów rzeczowych,

literatura.


Ćwiczenie 2
Oblicz

normę nakładów rzeczowych na wykonanie ściany z cegły pełnej na zaprawie

cementowo-wapiennej, o grubości 25 cm, wysokości 3,0 m i długości 5,0 m.

Wskazówki do realizacji:

Przed

przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób

wykonania

ćwiczenia


Uczeń powinien:
1) wybrać katalog nakładów rzeczowych,
2) odszukać tabelę nakładów rzeczowych dotyczącą murów z cegły,
3) odczytać informacje szczegółowe z tabeli zawierające jednostkę obmiaru oraz warunki

wykonania,

4) obliczyć objętość [w m

3

] lub powierzchnię [m

2

] muru zgodnie z wytycznymi w KNR,

5) odszukać pozycję kosztorysową w katalogu,
6) odczytać normy kosztorysowe robocizny, materiałów i sprzętu ,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


[


13

7) obliczyć nakłady robocizny, materiałów i sprzętu na wykonanie muru określonego

w temacie ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania-uczenia się:

metoda tekstu przewodniego,

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

katalogi nakładów rzeczowych,

literatura.


5.2.2. Sprawdzian postępów


Uczeń potrafi:

Tak Nie

1) zdefiniować normy pracy

2) rozróżnić rodzaje norm nakładów

pracy

3) rozróżnić rodzaje katalogów nakładów

rzeczowych

4) określić z jakich części składa się każdy katalog nakładów rzeczowych

5) odczytać informacje zawarte w tablicach nakładów rzeczowych

6) odszukać w katalogu odpowiednią pozycję kosztorysową

7) obliczyć normy nakładów rzeczowych dla określonych robót budowlanych


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


[


14

5.3. Przedmiar i obmiar robót budowlanych


5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Na podstawie otrzymanego od nauczyciela projektu budowlanego domu jednorodzinnego

wykonaj przedmiar robót malarskich – malowanie na parterze budynku.

Wskazówki do realizacji:

Przed

przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób

wykonania

ćwiczenia

Uczeń powinien:
1) wybrać z projektu rysunki (rzut parteru i przekrój pionowy),
2) wybrać katalog nakładów rzeczowych,
3) odszukać w KNR odpowiednią tabelę i odczytać zasady przedmiarowania robót

malarskich,

4) przygotować formularz do sporządzania przedmiaru robót,
5) wykonać obliczenia,
6) wpisać wyniki przedmiarowania do formularza.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

metoda tekstu przewodniego,

ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

projekt budowlany domu jednorodzinnego,

katalogi nakładów rzeczowych KNR,

literatura,

formularz do sporządzania przedmiaru robót.


Ćwiczenie 2
Na podstawie projektu budowlanego domu jednorodzinnego sporządź zestawienie
otworów w ścianach oraz stolarki okiennej i drzwiowej dla całego budynku.

Wskazówki do realizacji:

Przed

przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób

wykonania

ćwiczenia


Uczeń powinien:
1) wybrać z projektu odpowiednie rysunki,
2) przygotować formularz do wpisywania wyników,
3) wykonać obliczenia,
4) wpisać wyniki przedmiarowania do formularza.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


[


15

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pokaz z objaśnieniem.


Środki dydaktyczne:

projekt budowlany domu jednorodzinnego,

literatura,

formularz do sporządzania obliczeń.

5.3.2. Sprawdzian postępów


Uczeń potrafi:

Tak Nie

1) rozróżnić podstawowe pojęcia dotyczące przedmiarowania

2) określić

podstawy

i

zasady

przedmiarowania

3) odczytać z dokumentacji projektowej informacje niezbędne

do

wykonania

przedmiaru

4) sporządzić zestawienie elementów budowlanych stosowane

w przedmiarowaniu
5) określić

zasady

obmiaru

robót

budowlanych

6) sporządzić przedmiar poszczególnych robót budowlanych


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


[


16

5.4. Podstawy prawne kosztorysowania robót budowlanych


5.4.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1
Przeanalizuj tekst „Protokołu danych wyjściowych do kosztorysowania”, który
otrzymałeś od nauczyciela i odczytaj z niego informacje dotyczące warunków związanych
z lokalizacją obiektu:
1) występujące na placu budowy warunki naturalne takie jak: zadrzewienie, poziom wody

gruntowej, kategoria gruntu,

2) konieczność wykonania wyburzeń i rozbiórek,
3) odległość i trasy transportu materiałów budowlanych,
4) odległość i miejsce wywozu gruntu,
5) możliwość dostarczenia wody i energii.

Wskazówki do realizacji:

Przed

przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób

wykonania

ćwiczenia


Uczeń powinien:
1) dokładnie przeczytać dokument,
2) odszukać w dokumencie żądane informacje,
3) sporządzić notatkę.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

metoda projektów.


Środki dydaktyczne:

dokument „Protokół danych wyjściowych do kosztorysowania”,

literatura.


Ćwiczenie 2
Wskaż i scharakteryzuj dokumenty potrzebne do sporządzenia kosztorysu
powykonawczego robót budowlanych. Skorzystaj z przykładowego kosztorysu
powykonawczego robót budowlanych oraz dostępnej literatury.

Wskazówki do realizacji:

Przed

przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób

wykonania

ćwiczenia


Uczeń powinien:
1) odszukać w literaturze potrzebne informacje,
2) dokonać wyboru dokumentów zgodnie z tematem zadania,
3) scharakteryzować każdy z dokumentów.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


[


17

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

metoda tekstu przewodniego,

ćwiczenia praktyczne,

pokaz z objaśnieniem.


Środki dydaktyczne:

literatura,

przykładowy kosztorys powykonawczy robót budowlanych.

5.4.2. Sprawdzian postępów

Uczeń potrafi:

Tak Nie

1) zdefiniować pojęcie „Protokół danych wyjściowych do kosztorysowania”

2) określić jakie dokumenty i informacje stanowią podstawę do sporządzenia

kosztorysu

inwestorskiego

3) określić jakie dokumenty i informacje stanowią podstawę do sporządzenia

kosztorysu

ofertowego

4) scharakteryzować dokumenty stanowiące podstawę do sporządzenia

kosztorysu

powykonawczego

5) scharakteryzować dokumenty stanowiące podstawę do sporządzenia

kosztorysu

robót

dodatkowych


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


[


18

5.5. Kalkulacja składników ceny kosztorysowej


5.5.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1
Korzystając z publikacji – Informacja o cenach materiałów budowlanych odszukaj ceny
wymienionych poniżej materiałów:
− drewno budowlane,
− stal zbrojeniowa żebrowana,
− beton klasy B20,
− cegła pełna,
− styropian.

Wskazówki do realizacji:

Przed

przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób

wykonania

ćwiczenia


Uczeń powinien:
1) odszukać w informatorze wymienione materiały budowlane,
2) odczytać ceny poszczególnych materiałów,
3) wypisać ceny z podaniem jednostki obmiarowej.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

metoda tekstu przewodniego,

ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

publikacja - Informacja o cenach materiałów budowlanych


Ćwiczenie 2
Wskaż i scharakteryzuj składniki wartości kosztorysowej robót budowlanych.

Wskazówki do realizacji:

Przed

przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób

wykonania

ćwiczenia


Uczeń powinien:
1) odszukać w literaturze potrzebne informacje,
2) wpisać składniki wartości kosztorysowej,
3) dokonać charakterystyki każdego ze składników wartości kosztorysowej.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

metoda tekstu przewodniego,

pokaz z objaśnieniem.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


[


19

Środki dydaktyczne:

literatura.

5.5.2. Sprawdzian postępów


Uczeń potrafi:

Tak Nie

1) wymienić składniki

ceny

za

wykonanie

robót

2) obliczyć wartość kosztorysową

robocizny

3) obliczyć wartość kosztorysową materiałów

4) obliczyć wartość kosztorysową pracy sprzętu

5) określić w jaki sposób ustala się ceny materiałów budowlanych
i instalacyjnych

6) wskazać w jaki sposób ustala się wielość kosztów pośrednich i zysku

7) obliczyć wartość kosztorysową określonych

robót


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


[


20

5.6. Zasady rozliczania kosztów materiałów, sprzętu i czasu pracy


5.6.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Na podstawie katalogów producentów materiałów budowlanych, katalogów hurtowni

oraz sklepów detalicznych ustal ceny zbytu, hurtowe i detaliczne poniższych materiałów
budowlanych. Przeanalizuj różnice w wysokości cen i uzasadnij ich przyczyny.
Materiały budowlane:
− drewno budowlane,
− stal zbrojeniowa żebrowana,
− beton klasy b20,
− cegła pełna,
− styropian.

Wskazówki do realizacji:

Przed

przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób

wykonania

ćwiczenia


Uczeń powinien:
1) odszukać w katalogach lub Internecie ceny wymienionych materiałów budowlanych,
2) przygotować tabelę umożliwiającą w sposób czytelny zapisanie wyników wyszukiwania,
3) wypisać ceny,
4) porównać poszczególne rodzaje cen,
5) sformułować wnioski.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

metoda tekstu przewodniego,

ćwiczenia praktyczne,

pokaz z objaśnieniem.


Środki dydaktyczne:

publikacja – katalogi cen zbytu, hurtowych i detalicznych,

Internet,

literatura.


Ćwiczenie 2

Oblicz koszt materiałów pomocniczych, wiedząc że koszt materiałów podstawowych

według kosztorysu wynosi – 9128, 40 zł.

Wskazówki do realizacji:

Przed

przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


[


21

Sposób

wykonania

ćwiczenia


Uczeń powinien:
1) odszukać w literaturze sposób obliczania kosztu materiałów pomocniczych,
2) dokonać obliczeń.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

metoda tekstu przewodniego,

ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

literatura.

5.6.2. Sprawdzian postępów


Uczeń potrafi:

Tak

Nie

1) scharakteryzować pojęcie

cena

robocizny

2) wskazać składniki koszów wchodzące w skład ceny robocizny

3) określić zasady ustalania cen materiałów

4) rozróżnić rodzaje cen materiałów

5) scharakteryzować składniki ceny najmu maszynogodziny pracy sprzętu

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


[


22

5.7. Zasady sporządzania kosztorysów


5.7.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1
Korzystając z przedmiaru robót malarskich wykonanego w ćwiczeniu 1 w rozdziale 4.3,
sporządź kosztorys na wykonanie tych robót. Przewidziano malowanie farbą emulsyjną
w kolorze białym, malowanie dwukrotne. Kosztorys wykonaj w tabeli analogicznej jak tab. 4.

Wskazówki do realizacji:

Przed

przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób

wykonania

ćwiczenia


Uczeń powinien:
1) odszukać dane z przedmiarowania (ćw. 1, rozdz. 4.3),
2) dobrać odpowiedni katalog KNR,
3) odszukać odpowiednią tabelę oraz pozycje kosztorysowe,
4) przygotować tabele do wpisywania obliczeń,
5) wykonać obliczenia ilości jednostek kosztorysowych robocizny, materiałów i sprzętu,
6) odszukać ceny jednostkowe materiałów robocizny i sprzętu w katalogach cen,
7) obliczyć wartość kosztorysową robót.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

metoda tekstu przewodniego,

metoda projektów,

ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

katalogi nakładów rzeczowych KNR,

katalogi cen robocizny, materiałów i sprzętu,

literatura.


Ćwiczenie 2

Na podstawie kosztorysu otrzymanego od nauczyciela sporządź „Tabelę elementów

scalonych” robót stanu zerowego.

Wskazówki do realizacji:

Przed

przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób

wykonania

ćwiczenia


Uczeń powinien:
1) przeanalizować kosztorys,
2) odszukać pozycje kosztorysowe dotyczące robót stanu zerowego,
3) wypisać wybrane pozycje kosztorysowe w tabeli,
4) obliczyć łączne koszty robocizny, materiałów i sprzętu dla robót stanu zerowego.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


[


23

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

metoda projektów.


Środki dydaktyczne:

przykładowy kosztorys robót budowlanych,

literatura.

5.7.2. Sprawdzian postępów


Uczeń potrafi:

Tak Nie

1) wskazać kolejne etapy wykonania kosztorysu szczegółowego

2) określić formę kosztorysu oraz zapis jego treści

3) obliczyć wartość kosztorysową

robót

budowlanych

4) sporządzić

tabele

elementów

scalonych.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


[


24

5.8. Umowy na roboty budowlane


5.8.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Na podstawie literatury oraz ustaw: Kodeks Cywilny i Prawo budowlane określ prawa

i obowiązki zamawiającego i wykonawcy robót budowlanych. Odpowiedzi udziel w formie
tabelarycznej.

Wskazówki do realizacji:

Przed

przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób

wykonania

ćwiczenia


Uczeń powinien:
1) odszukać w ustawach wymagane informacje,
2) przygotować tabelę umożliwiającą w sposób czytelny zapisanie wyników wyszukiwania,
3) wypisać obowiązki zamawiającego,
4) wypisać obowiązki wykonawcy,
5) sformułować wnioski.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

metoda tekstu przewodniego,

pokaz z objaśnieniem.


Środki dydaktyczne:

publikacja,

Internet,

literatura.


Ćwiczenie 2
Scharakteryzuj

pojęcia i zasady stosowania kaucji oraz kar umownych w umowach

o roboty budowlane. Uzasadnij zasadność ich stosowania.

Wskazówki do realizacji:

Przed

przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób

wykonania

ćwiczenia


Uczeń powinien:
1) odszukać w literaturze pojęcia,
2) ustalić zasady stosowania kaucji i kar umownych w umowach o roboty budowlane,
3) sformułować wnioski.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


[


25

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

metoda tekstu przewodniego,

pokaz z objaśnieniem.


Środki dydaktyczne:

ustawy: Kodeks Cywilny, Prawo budowlane,

literatura,

Internet.

5.8.2. Sprawdzian postępów


Uczeń potrafi:

Tak Nie

1) zdefiniować pojęcie

umowy

o

roboty

budowlane

2) wskazać ustawy regulujące prawa i obowiązki zamawiającego
i

wykonawcy

3) zdefiniować pojęcia:

wykonawca

i

inwestor

4) scharakteryzować tryb zawierania umów na roboty budowlane

5) wskazać dokumenty składające się na całość dokumentacji umownej

6) scharakteryzować obowiązki zamawiającego i obowiązki wykonawcy

7) zdefiniować pojęcia: kaucja, kary umowne, rękojmia


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


[


26

5.9. Systemy płac w budownictwie

5.9.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Oblicz wynagrodzenie za wykonanie określonej pracy w formie czasowej. Czas pracy

przeznaczony na wykonanie robót wyniósł 189 godzin. Stawka za godzinę pracy wynosi 6,5 zł.

Wskazówki do realizacji:

Przed

przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób

wykonania

ćwiczenia

Uczeń powinien:
1) odszukać w literaturze zasady obliczania wynagrodzenia za pracę,
2) dokonać obliczeń.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

metoda tekstu przewodniego,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

literatura.

Ćwiczenie 2

Na podstawie Kodeksu Pracy wskaż podstawowe prawa i obowiązki pracodawcy.

Zapisów dokonaj w tabeli.

Wskazówki do realizacji:

Przed

przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób

wykonania

ćwiczenia

Uczeń powinien:
1) odszukać w literaturze informacje,
2) sporządzić tabele umożliwiającą czytelny zapis,
3) wypisać uzyskane informacje,
4) sformułować wnioski.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

metoda tekstu przewodniego,

pokaz z objaśnieniem.

Środki dydaktyczne:

Kodeks Pracy,

Internet,

literatura.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


[


27

5.9.2. Sprawdzian postępów


Uczeń potrafi:

Tak Nie

1) zdefiniować pojęcie płacy

2) scharakteryzować

funkcje

pracy

3) scharakteryzować podstawowe formy wynagradzania za pracę

4) scharakteryzować sposób obliczania wynagrodzenia za pracę
w

formie

czasowej

5) scharakteryzować zasady obliczania wynagrodzenia za pracę

w formie akordowej

6) wskazać system wynagrodzenia za pracę najczęściej stosowany

w

budownictwie

7) wskazać podstawy prawne ustalania zasad wynagrodzenia za pracę

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


[


28

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego


6.1. Test dwustopniowy do jednostki modułowej

„Kosztorysowanie robót

budowlanych”

Test składa się z 15 zadań jednokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 8, 10, 12, 13 są z poziomu podstawowego,

zadania 6, 7, 9, 11, 14,15 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.


Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 12 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. c, 3. d, 4. a, 5. a, 6. c, 7. d, 8. b, 9. a, 10. b, 11. b, 12.
b, 13. b, 14. a, 15. b

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia

ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1. Scharakteryzować rodzaje kosztorysów

A

P

c

2. Wskazać zastosowanie kosztorysów

B

P

c

3.

Określić zasady wykonywania przedmiaru
robót

B P d

4.

Określić podstawy sporządzania przedmiaru
robót

A P a

5.

Określić podstawy sporządzania obmiaru
robót

B P a

6.

Scharakteryzować zasady stosowania
katalogów nakładów rzeczowych

B PP c

7.

Scharakteryzować zawartość tabeli
elementów scalonych

B PP d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


[


29

8.

Określić zasady przyjmowania cen
materiałów pomocniczych

B P b

9.

Wskazać podstawę sporządzania kosztorysu
powykonawczego

B PP a

10.

Scharakteryzować ceny materiałów
budowlanych

B P b

11.

Wskazać ustawę regulującą zawieranie
umów o wykonanie robót budowlanych

B PP b

12. Zdefiniować pojęcie kontraktu

A

P

b

13.

Scharakteryzować formy płac
w budownictwie

A P b

14.

Wskazać zależność pomiędzy zakładowym
regulaminem wynagradzania pracowników, a
innymi ustawami

B PP a

15.

Scharakteryzować przypadek odstąpienia
zamawiającego od zawartej umowy

B PP b

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

jednotygodniowym.

2. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
3. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
4. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
5. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
6. Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 15 pytań. Do każdego pytania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi, tylko

jedna jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi stawiając w odpowiedniej rubryce

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

8. Na rozwiązanie testu masz 40 minut.
Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


[


30

Z

estaw zadań testowych

Wybierz poprawną odpowiedź, zaznaczając odpowiednią literę.

1. Który z wymienionych rodzajów kosztorysów nie jest zaliczany do kosztorysów

szczegółowych:

a) ofertowy,
b) nakładczy,
c) wskaźnikowy,
d) powykonawczy.


2. Który z wymienionych rodzajów kosztorysów sporządza zamawiający:

a) ślepy,
b) ofertowy,
c) inwestorski,
d) powykonawczy.


3. Przedmiar robót budowlanych zawiera opis robót w kolejności:

a) alfabetycznej, z podaniem ilości roboczogodzin,
b) technologicznej ich wykonania, z podaniem ilości roboczogodzin,
c) alfabetycznej, z podaniem ilości jednostek przedmiarowych robót,
d) technologicznej ich wykonania, z podaniem ilości jednostek przedmiarowych robót.


4. Który z wymienionych rodzajów dokumentów nie jest podstawą sporządzania przedmiaru

robót:

a) wyniki pomiarów w terenie,
b) projekt zagospodarowania działki,
c) projekt architektoniczno-budowlany,
d) geotechniczne warunki posadowienia obiektu.

5. Obmiar robót budowlanych sporządza się na podstawie:

a) pomiarów z natury,
b) projektu budowlanego,
c) protokołu konieczności robót,
d) założeń wyjściowych do kosztorysowania.

6. W katalogach nakładów rzeczowych (KNR) odczytuje się:

a) cenę materiałów,
b) ilości przedmiarowe robót,
c) normy jednostkowe nakładów,
d) ceny robocizny.

7. Tabela elementów scalonych powinna zawierać:

a) zestawienie poszczególnych elementów z przedmiaru robót,
b) zestawienie poszczególnych elementów z obmiaru robót,
c) specyfikację techniczną,
d) wyszczególnienie rodzajów robót wraz z kosztami.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


[


31

8. Wartość materiałów pomocniczych w kosztorysie przyjmuje się:

a) na podstawie faktur zakupu,
b) procentowo od kosztu materiałów podstawowych,
c) na podstawie urzędowych informacji cenowych,
d) na podstawie cen hurtowych.


9. Który z poniżej wymienionych dokumentów stanowi podstawę sporządzenia kosztorysu

powykonawczego:

a) książka obmiaru,
b) protokół konieczności robót,
c) założenia wyjściowe do kosztorysowania,
d) dane zawarte w ogłoszeniu przetargowym.


10. Do której z podanych poniżej cen materiałów nie dolicza się marży handlowej:

a) do ceny hurtowej,
b) do ceny zbytu,
c) do ceny detalicznej,
d) do ceny jednostkowej.


11. Która z wymienionych poniżej ustaw reguluje zawieranie umów o wykonanie robót

budowlanych:

a) kodeks pracy,
b) kodeks cywilny,
c) ochronie gruntów,
d) ochronie zabytków.

12. Zbiór dokumentów określających prawne, techniczne i ekonomiczne warunki realizacji

robót oraz wzajemne prawa i obowiązki zamawiającego i wykonawcy nazywany jest:

a) rękojmią,
b) kontraktem,
c) specyfikacją techniczną,
d) warunkami technicznymi wykonania i odbioru robót.

13. Którą z wymienionych form płacy za wykonaną pracę stosuje się najczęściej

w budownictwie:

a) czasowa,
b) akordowa,
c) prowizyjna,
d) czasowo-premiowa.

14. Z którą z poniżej wymienionych ustaw musi być w pełni zgodny zakładowy regulamin

wynagradzania pracowników:

a) kodeks pracy,
b) prawo budowlane,
c) ustawa o zamówieniach publicznych,
d) ustawa o ochronie danych osobowych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


[


32

15. W jakim przypadku zamawiający może odstąpić od zawartej umowy bez
konsekwencji prawnych:

a) gdy zamierza zmienić zakres robót,
b) gdy nastąpi upadłość wykonawcy,
c) gdy nie posiada środków na zapłatę wynagrodzenia,
d) gdy sam nie posiada wszystkich dokumentów pozwalających na prowadzenie

budowy.



KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko

..........................................................................................


Kosztorysowanie robót budowlanych

Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1 a b c d

2 a b c d

3 a b c d

4 a b c d

5 a b c d

6 a b c d

7 a b c d

8 a b c d

9 a b c d

10 a b c d

11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


[


33

6.2.

Zadanie praktyczne „próba pracy”

Sporządź przedmiar robót tynkarskich w domu jednorodzinnym, na podstawie

dokumentacji projektowej, a następnie kosztorys ofertowy na wykonanie tych robót,
z wykorzystaniem programu komputerowego.

Temat zadania dotyczy wykonania robót tynkarskich na parterze domu jednorodzinnego.


Sposób wykonania zadania


Uczeń powinien:
1) przeanalizować dokumentację techniczną (opis techniczny, rzut parteru i przekroje

budynku),

2) obliczyć ilości robót tynkarskich na parterze budynku,
3) dobrać właściwy katalog nakładów rzeczowych,
4) ustalić pozycje kosztorysowe oraz wielkości jednostkowych nakładów rzeczowych robót,
5) ustalić ceny czynników produkcji oraz podstawy naliczania stawek robocizny,

materiałów, pracy sprzętu oraz kosztów zakupu materiałów,

6) posłużyć się wybranym programem komputerowym do kosztorysowania robót

budowlanych,

7) sporządzić wykaz zawodów,
8) sporządzić wykazy materiałów i sprzętu,
9) obliczyć wartość kosztorysową robót tynkarskich.

Środki dydaktyczne:

projekt budowlany domu jednorodzinnego,

katalogi nakładów rzeczowych (KNR),

katalogi cen materiałów i pracy sprzętu,

druki do wykonywania przedmiaru,

literatura,

program komputerowy do kosztorysowania robót budowlanych.


Czas na wykonanie ćwiczenia – 3 x 45 min. = 135 min.

Kryteria oceny realizacji zadania obejmują

Lp. Kryterium

oceny

Maksymalna

liczba punktów

1) poprawność obliczenia ilości robót

3

2) poprawność dobrania katalogów nakładów rzeczowych

1

3) prawidłowość ustalenia poszczególnych pozycji kosztorysowych

2

4)

prawidłowość ustalenia jednostkowych nakładów rzeczowych
materiałów, robocizny i pracy sprzętu

3

5) poprawność sporządzenia zestawienia zawodów

2

6) poprawność sporządzenia zestawienia materiałów 2

7)

poprawność posłużenia się programem komputerowym do
kosztorysowania

3

8) poprawność formy zapisu

2

Razem:

18

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


[


34

Schemat punktowania

Za każdy punkt kryterium oceny uczeń otrzyma 1 pkt do 3 pkt, w sumie 18 pkt.

Proponowane oceny:

16 ÷ 18 pkt – bardzo dobry

13 ÷ 15 pkt – dobry

10 ÷ 12 pkt – dostateczny

7 ÷ 9 pkt – dopuszczający

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


[


35

7. LITERATURA

1. Kowalczyk Z., Loska F., Czarkowski M.: Kosztorysowanie w budownictwie. WSiP,

Warszawa, 1995

2. Nowy poradnik majstra budowlanego. Arkady, 2003
3. Smoktunowicz E.: Kosztorysowanie obiektów i robót budowlanych, POLCEN. 2001

r.

4. Smoktunowicz E., Deszczyński R., Pondarzewski M.: Kalkulacja cen pracy i najmu

sprzętu budowlanego, POLCEN, 1999

5. Urban L. Technologia. Murarstwo i tynkarstwo. WSiP, Warszawa 1995
6. Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlanych. Verlag Dashofer, 2005
7. Wiklik J., Niewiarowska-Perchuć J., Przykłady kalkulacji kosztorysowych

w budownictwie. Zampex – Księgarnia Budowlana FHU, 1999

8. Vademecum Budowlane. Arkady, 2001
9. Kwartalniki ICCP i IWNB – Informacje cenowe systemu „ORGBUD-SERWIS”,
10. Kwartalnik – SEKOCENBUD
11. Kwartalnik – Zbiór jednostkowych wskaźników cenowych z zakresu budownictwa

ogólnego, mieszkaniowego oraz przemysłowego na roboty inwestycyjne, Bistyp
Consulting,

12. Miesięcznik – „Ceny, normowanie i kosztorysowanie robót budowlanych”.

WACETOB,

13. Miesięcznik - „Licz i Buduj” wiadomości systemu Sekocenbud,
14. Katalogi Nakładów Rzeczowych KNR, WACETOB – PZITB, Warszawa 2000,
− KNR NR 2-01 – Budowle i roboty ziemne
− KNR NR 2-02 – Konstrukcje budowlane, tom I i II
− KNR NR 4-01 – Roboty remontowe budowlane
15. Katalogi uzupełniające między innymi:
− KNR 0-15 – Pokrycia dachowe. Uzupełnienia do KNR 2-02.
− KNR 0-16 – Roboty murowe w technologii YTONG
− KNR 0-17 – System ocieplania ścian zewnętrznych budynków CERESIT.

Uzupełnienie do KNR 2-02.

− KNR 0-18 – Okładziny ścian zewnętrznych z paneli. Uzupełnienie o KNR 2-02
− KNR 0-21 – Domy drewniane w technologii tradycyjnej. Uzupełnienie do KNR 2-02,
− KNNR – Kosztorysowe Normy Nakładów Rzeczowych, Tom I, WACETOB, 2000,
− KNNR 1 – Roboty ziemne
− KNNR 2 – Konstrukcje budowlane budownictwa ogólnego
− KNNR 3 – Roboty remontowe ogólnobudowlane
16. Rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 26.09.2000

oraz załączniki Nr 2 i 3 (Ceny jednostkowe robót budowlanych, ceny czynników
produkcji),

17. Ustawy: Kodeks cywilny, Kodeks pracy, Prawo budowlane, Prawo o zamówieniach

publicznych.


Wykaz literatury należy aktualizować w miarę ukazywania się nowych pozycji
wydawniczych.

