background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ  

 
 

 
 
 
 
 
Rak Stanisława 

 
 
 
 
 
 

 

Eksploatowanie  maszyn  i  urządzeń  do  zbioru  zielonek 
311[22].Z2.04
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Tomasz Jagiełło 
mgr inż. Tomasz Kacperski  

 

 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Stanisława Rak 

 

 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Andrzej Kacperczyk 
 
 
 
 

 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  311[22].Z2.04, 
,,Eksploatowanie  maszyn  i  urządzeń  do  zbioru  zielonek”,  zawartego  w  modułowym 
programie nauczania dla zawodu technik mechanizacji rolnictwa. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

SPIS TREŚCI 

 

1. 

Wprowadzenie 

2. 

Wymagania wstępne 

3. 

Cele kształcenia 

4. 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5. 

Ćwiczenia 

13 

5.1.  Rodzaje, budowa i zasady obsługi kosiarek 

13 

5.1.1. 

Ćwiczenia 

13 

5.2.  Rodzaje, budowa i zasady obsługi przetrząsaczo-zgrabiarek i przyczep 

zbierających. Urządzenia do przeładunku i suszenia siana 

 
16 

5.2.1. 

Ćwiczenia 

16 

5.3.  Rodzaje, budowa i zasady obsługi pras zbierających 

19 

5.3.1. 

Ćwiczenia 

19 

5.4.  Rodzaje, budowa i zasady obsługi sieczkarni polowych. Urządzenia do 

zakiszania i suszenia zielonek 

 
22 

5.4.1. 

Ćwiczenia 

22 

6. 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

24 

7. 

Literatura 

36 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

1. WPROWADZENIE 
 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela, który  będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa. 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne - wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,  

− 

cele kształcenia - wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas zajęć, 

− 

przykładowe scenariusze zajęć, 

− 

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi  metodami  nauczania-

uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

− 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

− 

literaturę do wykorzystania przez ucznia w procesie uczenia się. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym 

uwzględnieniem 

aktywizujących 

metod 

nauczania: 

samokształcenia 

kierowanego,  tekstu  przewodniego  i  wykorzystania  stron  internetowych.  Formy 
organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od  samodzielnej  do 
zespołowej pracy uczniów. 

Nauczyciel  powinien  być  pomocny  uczniowi  w  doborze  treści  nauczania,  wskazując 

zagadnienia,  zarówno  te  szczególnie  ważne,  jak  i  pomocnicze  –  potrzebne  w  wykonywaniu 
czynności,  określonych  zawodem  mechanika-operatora  pojazdów  i  maszyn  rolniczych. 
Nauczyciel  może  zlecić  wykonanie  wszystkich  ćwiczeń  lub  wybierać  określone  ćwiczenia 
i przeprowadzić  je  zgodnie  z  zapisanymi  wskazówkami  na  stanowisku  wyposażonym 
w określone środki dydaktyczne. 

Nauczyciel może również przedstawić swoje propozycje i przeprowadzić ćwiczenia. 
W rozdziale 6 zamieszczono zadania testowe oraz: 

− 

klucz odpowiedzi,  

− 

instrukcję  dla  nauczyciela,  w  której  zawarto  czynności  nauczyciela  podczas 

przeprowadzania sprawdzianu, 

− 

instrukcję  dla  ucznia,  w  której  zawarto  czynności  ucznia  podczas  przeprowadzania 

sprawdzianu, 

− 

przykładową  kartę  odpowiedzi,  w  której  w  odpowiednich  miejscach  uczeń  wpisuje 

odpowiedzi na pytania. 
W  procesie  sprawdzania  i  oceniania  poziomu  osiągnięć  uczniów  można  stosować 

sprawdziany  ustne  i  pisemne,  oraz  obserwację  czynności  ucznia  podczas  realizacji  ćwiczeń 
i testów  sprawdzających.  Zaleca  się  prowadzenie  badań  diagnostycznych,  kontroli  bieżącej 
i końcowej.  W  ocenie  końcowej,  która  jest  prowadzona  na  zakończenie  realizacji  programu 
jednostki  modułowej,  należy  zastosować  pomiar  dydaktyczny.  Wiadomości  teoretyczne 
niezbędne  do  realizacji  czynności  praktycznych  mogą  być  sprawdzone  za  pomocą  testów 
osiągnięć.  Podczas  obserwacji  czynności  ucznia  w  czasie  wykonywania  ćwiczeń  należy 
zwrócić uwagę na: 

  wykonywanie  czynności  dotyczących  przygotowania  stanowiska  do  oceny  stanu 

technicznego i obsługi maszyn i urządzeń do zbioru zielonek, 

  przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania ćwiczeń. 

Kontrolę  poprawności  wykonania  zadań  należy  prowadzić  w  trakcie  i  po  realizacji 

ćwiczeń. Podstawą uzyskania przez ucznia pozytywnej oceny  jest między  innymi poprawne 
wykonanie  ćwiczeń,  zaproponowanych  w  programie  jednostki  modułowej  oraz  wykonania 
zadań testowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych

 

 

311[22].Z2.06 

Eksploatowanie maszyn do zbioru 

roślin okopowych 

311[22].Z2.04 

Eksploatowanie maszyn  

i urządzeń do zbioru zielonek 

311[22].Z2 

Użytkowanie i naprawa 

narzędzi, maszyn  

 i urządzeń rolniczych

 

 

311[22].Z2.01 

Eksploatowanie narzędzi  

i maszyn do uprawy roli

 

311[22].Z2.02 

Eksploatowanie siewników  

i sadzarek

  

311[22].Z2.07 

Eksploatowanie maszyn  

i urządzeń stosowanych  

w produkcji zwierzęcej 

311[22].Z2.03 

Eksploatowanie narzędzi, maszyn 

i urządzeń do nawożenia i ochrony 

roślin

 

311[22].Z2.05 

Eksploatowanie maszyn do 

zbioru zbóż 

311[22].Z2.08 

Eksploatowanie urządzeń  

 i środków transportu stosowanych  

w gospodarstwie rolnym

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 
Przystępując  do  realizacji  programu  nauczania  jednostki  modułowej  uczeń  powinien 

umieć: 

 

czytać ze zrozumieniem informacje przedstawione w formie opisu, instrukcji, rysunków, 
szkiców, wykresów, dokumentacji technicznej i technologicznej, 

 

wyjaśniać oznaczenia stosowane na rysunku technicznym maszynowym, 

 

rozróżniać  metalowe  i  niemetalowe  materiały  konstrukcyjne  oraz  materiały 
eksploatacyjne, 

 

określać zastosowanie materiałów konstrukcyjnych w budowie maszyn, 

 

dobierać przyrządy pomiarowe, 

 

dokonywać  pomiarów  podstawowych  wielkości  fizycznych  i  geometrycznych  oraz 
interpretować wyniki, 

 

rozróżniać elementy maszyn i urządzeń, 

 

stosować podstawowe wielkości charakteryzujące układy elektryczne, 

 

analizować pracę podstawowych obwodów elektrycznych, 

 

posługiwać się przyrządami pomiarowymi podstawowych wielkości elektrycznych, 

 

określać zastosowanie  maszyn  i urządzeń elektrycznych w urządzeniach przemysłowych 
i rolniczych, 

 

stosować zasady bezpiecznej obsługi maszyn i urządzeń elektrycznych, 

 

charakteryzować podstawowe procesy starzenia się i zużycia materiałów oraz elementów 
maszyn, 

 

posługiwać się dokumentacją techniczną, Dokumentacją Techniczno-Ruchową, normami 
i katalogami. 

 

stosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz 
ochrony środowiska, 

 

udzielać pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach przy pracy, 

 

przewidywać  i  wskazywać  zagrożenia  dla  zdrowia  i  życia  ludzkiego  oraz  środowiska 
naturalnego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

przedstawić wymagania agrotechniczne określone dla maszyn do zbioru zielonek, 

 

scharakteryzować metody zbioru i konserwacji zielonek, 

 

wyjaśnić budowę, działanie, obsługę i regulację kosiarek ciągnikowych, 

 

wyjaśnić budowę działanie i regulację przetrząsaczo-zgrabiarek, 

 

określić wymagania agrotechniczne stawiane maszynom do zbioru siana, 

 

obsłużyć maszyny do zbioru siana, 

 

objaśnić budowę i zasady działania pras tłokowych i zwijających, 

 

obsłużyć prasę tłokową i zwijającą, 

 

wyjaśnić zasadę działania przyczepy zbierającej, 

 

obsłużyć przyczepę zbierającą, 

 

scharakteryzować budowę i działanie stertnika, nośnika bel i dmuchawy do siana, 

 

scharakteryzować urządzenia do dosuszania siana, 

 

objaśnić budowę, działanie i regulację maszyn do zbioru zielonki, 

 

zastosować przepisy bhp podczas obsługi maszyn do zbioru zielonek, 

 

wykonać  naprawę  bieżącą  kosiarki  rotacyjnej,  przyczepy  zbierającej,  prasy  tłokowej 
i zwijającej,  

 

wykonać konserwację maszyn i urządzeń do zbioru i konserwacji zielonek, 

 

dobrać środki do konserwacji maszyn i urządzeń do zbioru zielonek. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 
 

Scenariusz zajęć 1 

Osoba prowadząca:   

 

 

………………………………………………….. 

Modułowy program nauczania:  

Technik mechanizacji rolnictwa 311[22] 

Moduł:  

Użytkowanie  i  naprawa  narzędzi,  maszyn  i  urządzeń 
rolniczych 311[22].Z2 

Jednostka modułowa:  

Eksploatowanie  maszyn  i  urządzeń  do  zbioru  zielonek 
311[22].Z2.04 

 

Temat: Przygotowanie do pracy i obsługa tłokowej prasy zbierającej. 

Cel ogólny: Nauka obsługi technicznej i użytkowania prasy zbierającej. 
 
Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć: 

 

sprawdzić stan techniczny prasy, 

 

przygotować prasę do pracy, 

 

wyregulować zespoły robocze prasy, 

 

sprawdzić poprawność regulacji, 

 

wykonać zbiór siana przy użyciu prasy, 

 

ocenić jakość wykonanej pracy, 

 

obsługiwać prasę zgodnie z zasadami bhp, 

 

wykonać proste naprawy prasy. 

 
Metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna, 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 
Środki dydaktyczne:
 

 

tłokowa prasa zbierająca, 

 

ciągnik, łącznik górny, zawleczki, 

 

instrukcje obsługi ciągnika i prasy, 

 

wał przegubowo-teleskopowy, 

 

podstawowe narzędzia ślusarskie, 

 

zestaw pytań prowadzących. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

uczniowie kolejno, samodzielnie wykonują ćwiczenie. 

 
Czas trwania zajęć

 

4 godziny dydaktyczne. 

 
Zadanie dla ucznia

Przygotuj tłokową prasę zbierającą do pracy i wykonaj prasowanie siana. 
 
Przebieg zajęć: 
Faza wstępna 
1.  Określenie tematu zajęć. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

2.  Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Wyjaśnienie uczniom zasad bezpiecznej pracy przy wykonaniu ćwiczenia. 
4.  Ustalenie kolejności wykonania ćwiczenia. 
 
Faza właściwa 

Praktyczne wykonanie ćwiczenia. 

 
Faza I. Informacje 
Pytania prowadzące: 
1.  Jakie zasady bhp należy zachować przy obsłudze i użytkowaniu prasy? 
2.  Z jakich podzespołów składa się tłokowa prasa zbierająca? 
3.  Jakie są zasady obsługi prasy zbierającej? 
4.  Jakie regulacje prasy należy wykonać przed przystąpieniem do prasowania siana? 
5.  Na czym polega przygotowanie skoszonego siana do prasowania? 
6.  Jakie regulacje prasy wykonywane są w czasie prasowania? 
 
Faza II. Planowanie 
1.   Jakie warunki należy stworzyć, aby eksploatacja prasy przebiegała zgodnie z bhp? 
2.   Jakie  narzędzia  i  dodatkowe  elementy  będą  potrzebne  podczas  wykonywania  obsługi 

i regulacji tłokowej prasy zbierającej? 

 
Faza III. Ustalenie 
1.   Uczniowie czytają instrukcję wykonania ćwiczenia. 
2.   Uczniowie organizują stanowisko do przeprowadzenia ćwiczenia. 
 
Faza IV. Wykonanie 
W czasie obsługi prasy uczniowie wykonują następujące czynności: 
1.  Poznanie zasad bhp przy obsłudze prasy. 
2.  Sprawdzenie pewności połączeń śrubowych.  
3.  Smarowanie zgodnie z instrukcją smarowania prasy.  
4.  Sprawdzenie stan napięcia łańcuchów i działanie sprzęgieł. 
5.  Sprawdzenie stanu osłon. 
6.  Połączenie prasy z ciągnikiem i przestawienie w położenie robocze. 
7.  Założenie sznurka. 
8.  Sprawdzenie ustawienia tłoka względem nagarniacza. 
9.  Sprawdzenie ustawienia  sprzęgła wału supłaczy względem wału przekładni napędowej. 
10.  Sprawdzenie ustawienia igieł względem tłoka i supłaczy. 
11.  Sprawdzenie ustawienia przytrzymywaczy sznurka względem igieł. 
12.  Sprawdzenie ustawienia tłoka i noży. 
13.  Regulacja przytrzymywacza w stosunku do podbieracza. 
14.  Ustawienie wysokości pracy palców podbieracza. 
15.  Ustawienie nagarniacza. 
16.  Regulacja stopnia zgniotu. 
17.  Regulacja długości bel. 
18.  Regulacja aparatów wiążących. 
19.  Prasowanie siana z korektą ustawionych parametrów. 
20.  Zakończenie pracy i oczyszczenie maszyny. 
 
Faza V. Sprawdzanie 
1.  Uczniowie sprawdzają stan techniczny prasy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

2.  Uczniowie sprawdzają poprawność przeprowadzonych regulacji. 
3.  Uczniowie sprawdzają prawidłowość przejazdów roboczych i transportowych. 
4.  Uczniowie sprawdzają jakość wykonanego prasowania siana, kształt bel, stopień zgniotu, 

sposób wiązania i zachowanie zasad bezpiecznej pracy. 

 
Faza VI. Analiza końcowa 

Uczniowie wraz z  nauczycielem wskazują, które etapy rozwiązania zadania sprawiły  im 

największą  trudność.  Nauczyciel  powinien  podsumować  całe  ćwiczenie,  wskazać,  jakie 
umiejętności były ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

10

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca:   

 

 

………………………………………………….. 

Modułowy program nauczania:  

Technik mechanizacji rolnictwa 311[22] 

Moduł:  

Użytkowanie  i  naprawa  narzędzi,  maszyn  i  urządzeń 
rolniczych 311[22].Z2 

Jednostka modułowa:  

Eksploatowanie  maszyn  i  urządzeń  do  zbioru  zielonek 
311[22].Z2.04 

 

Temat:  Sprawdzenie  stanu  technicznego  i  przygotowanie  do  pracy  samojezdnej 

sieczkarni polowej. 
Cel ogólny: Nauka obsługi technicznej i użytkowania sieczkarni polowej 
 
Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć: 

 

sprawdzić stan techniczny sieczkarni, 

 

przygotować sieczkarnię do pracy, 

 

obsługiwać sieczkarnię zgodnie z zasadami bhp, 

 

wykonać proste naprawy i regulacje sieczkarni, 

 

sprawdzić poprawność nastawień roboczych i regulacji, 

 

wykonać zbiór zielonki, 

 

ocenić jakość wykonanej pracy. 

 
Metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna, 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 
Środki dydaktyczne:
 

 

samojezdna sieczkarnia polowa, 

 

instrukcja obsługi sieczkarni, 

 

wyposażenie obsługowo-naprawcze sieczkarni, 

 

zestaw pytań prowadzących. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

uczniowie kolejno, samodzielnie wykonują ćwiczenie. 

 
Czas trwania zajęć

 

4 godziny dydaktyczne. 

 
Zadanie dla ucznia

Sprawdź stan techniczny i przygotuj samojezdną sieczkarnię polową do pracy. 
 
Przebieg zajęć: 
Faza wstępna 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Wyjaśnienie uczniom zasady bezpiecznej pracy przy wykonaniu ćwiczenia. 
4.  Ustalenie kolejności wykonania ćwiczenia. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

11

Faza właściwa 

Praktyczne wykonanie ćwiczenia. 

 
Faza I. Informacje 
Pytania prowadzące: 
1.  Jakie zasady bhp należy zachować przy obsłudze sieczkarni? 
2.  Z jakich podzespołów zbudowana jest sieczkarnia samojezdna? 
3.  Jaka jest zasada działania sieczkarni? 
4.  Jakie są czynności obsługi technicznej sieczkarni? 
5.  Jakie zasady obowiązują podczas obsługi sieczkarni? 
6.  Jakie są regulacje zespołów roboczych sieczkarni? 
7.  Jakie środki ostrożności należy zachować przy uruchamianiu sieczkarni? 
8.  Jaka jest organizacja pracy sieczkarni? 
 
Faza II. Planowanie 
1.  Jakie warunki należy zapewnić w celu bezpiecznej eksploatacji sieczkarni? 
2.  Jakie  narzędzia  i  dodatkowe  elementy  będą  potrzebne  podczas  wykonywania  obsługi 

i  regulacji sieczkarni? 

 
Faza III. Ustalenie 
1.  Uczniowie zapoznają się z instrukcją obsługi sieczkarni. 
2.  Uczniowie organizują stanowisko do przeprowadzenia ćwiczenia. 
 
Faza IV. Wykonanie 

Uczniowie  poznają  zasady  bhp  przy  obsłudze  sieczkarni  i  przystępują  do  sprawdzenia 

stanu technicznego sieczkarni, wykonując następujące czynności: 
1.  Sprawdzenie stanu osłon zespołów roboczych i dokręcenie połączeń śrubowych. 
2.  Sprawdzenie napięcia łańcuchów i pasów napędowych. 
3.  Smarowanie wszystkich punktów smarowania zgodnie z harmonogramem smarowania. 
4.  Sprawdzenie poziomu oleju w silniku.  
5.  Sprawdzenie poziomu płynu w układzie chłodzenia silnika i oczyszczenia chłodnicy. 
6.  Sprawdzenie poziomu oleju w zbiornikach hydraulicznych. 
7.  Sprawdzenie poziomu oleju w skrzyni biegów, przekładni rozdzielającej przy silniku oraz 

w przekładni napędu walców i zespołów tnących. 

8.  Sprawdzenie szczelności układu zasilania paliwem. 
9.  Czyszczenie filtru powietrza kabiny.  
10.  Sprawdzenie ciśnienia powietrza w ogumieniu. 
11.  Włączenie akumulatorów przez przestawienie pokrętła odłącznika. 
12.  Ustawienie dźwigni zmiany  biegów w położeniu neutralnym  i zabezpieczenie kombajnu 

hamulcem  postojowym.  Uprzedzenie  stojących  obok  sieczkarni  osób  o  fakcie 
uruchamiania sieczkarni przez włączenie sygnału dźwiękowego. 

13.  Uruchomienie  silnika  zgodnie  z  wytycznymi  zawartymi  w  instrukcji  obsługi  silnika  

i sprawdzenie przy obrotach biegu jałowego: 

  szczelności przewodów i połączeń układu chłodzenia silnika, 

  szczelności przewodów i połączeń układu zasilania paliwem, 

  szczelności połączeń układu wydechowego, 

  szczelności układu hydraulicznego. 

14.  Ustawienie obrotów silnika na poziomie nominalnym i sprawdzenie: 

  wskazań ciśnienia oleju po rozgrzaniu silnika, 

  temperatury oleju silnika,  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

12

  temperatury płynu chłodzenia silnika,  

  prawidłowości wskazań przyrządów pomiarowych, kontrolnych i 

zabezpieczających, 

  prawidłowości działania wszystkich odbiorników oświetlenia zewnętrznego, 

  szczelności układów hydraulicznych kombajnu. 

15.  Sprawdzenie sterowania obrotem kanału wyrzutowego. 
16.  Sprawdzenie podnoszenia transportera sieczkarni bez obciążenia adapterami. 
17.  Połączenia sieczkarni z adapterem. 
18.  Wykonanie  próbnej  jazdy  sieczkarnią  na  wszystkich  biegach  z  użyciem  przekładni 

bezstopniowej  mechanizmów  jezdnych.  Jeśli  sieczkarnia  wyposażona  jest  w  monitor 
kontrolny, sprawdzenie ustawienia funkcji roboczych. 

19.  Sprawdzenie  prawidłowości  działania  przekładni  napędowych  i  regulacji  zespołów 

roboczych w pełnym zakresie obrotów. 

20.  Sprawdzenie działania układu hamulcowego. 
21.  Przeprowadzenie  próby  pracy  i  regulacji  zespołów  roboczych  sieczkarni.  Pracę  należy 

rozpocząć po osiągnięciu obrotów roboczych zespołów sieczkarni. 

22.  Po  zakończeniu  pracy  sieczkarnię  należy  oczyścić  i  zakonserwować  zgodnie  z  planem 

konserwacji uzależnionym od długości okresu postoju.  

 
Faza V. Sprawdzanie 
1.  Uczniowie sprawdzają stan techniczny sieczkarni. 
2.  Uczniowie sprawdzają poprawność przeprowadzonych regulacji. 
3.  Uczniowie sprawdzają prawidłowość przejazdów roboczych i transportowych. 
4.  Uczniowie sprawdzają jakość wykonanej pracy. 
 
Faza VI. Analiza końcowa 

Uczniowie wraz z  nauczycielem wskazują, które etapy rozwiązania zadania sprawiły im 

największą  trudność.  Nauczyciel  powinien  podsumować  całe  ćwiczenie,  wskazać,  jakie 
umiejętności były ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość. 
Szczególną uwagę należy zwrócić na zachowanie zasad bezpiecznej pracy.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

13

5. ĆWICZENIA 

 

5.1 Rodzaje, budowa i zasady obsługi kosiarek 
 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 
 

Wykonaj obsługę techniczną kosiarki rotacyjnej. 

 
 

Wskazówki do realizacji 
Zajęcia  powinny  się  rozpocząć  krótkim wykładem  wprowadzającym,  z  uwzględnieniem 

przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy.  Należy  uczniom  przypomnieć  podstawowe 
wiadomości  o  budowie  i  regulacjach  kosiarek  rotacyjnych.  Przed  przystąpieniem  do 
wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał 
nauczania. Nauczyciel dzieli uczniów na grupy 2-3 osobowe. Poszczególnym grupom można 
zróżnicować  dane  wyjściowe  do ćwiczenia  W  trakcie  ćwiczenia  nauczyciel  obserwuje  pracę 
uczniów,  w razie  potrzeby  udziela  im  niezbędnych  wskazówek.  Nauczyciel  prowokuje 
dyskusję  na  temat  przestrzegania  przepisów  bhp  obowiązujących  przy  obsłudze  maszyn  do 
zbioru zielonek, jako maszyn szczególnie niebezpiecznych. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić zasady bezpiecznej pracy, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  określić podzespoły robocze kosiarki, 
4)  sprawdzić stan techniczny kosiarki, 
5)  wykonać obsługę techniczną kosiarki. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna, 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

ciągnik, łącznik górny, sworznie i zawleczki, kosiarka rotacyjna, 

 

instrukcje obsługi kosiarki i ciągnika, 

 

wyposażenie do wykonania obsługi, 

 

olej do przekładni kosiarki, smar stały, 

 

zestaw kluczy monterskich i narzędzi warsztatowych, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 2 

Dokonaj wymiany nożyków i zmień wysokość koszenia w kosiarce rotacyjnej. 

 
 

Wskazówki do realizacji 
Zajęcia  powinny  się rozpocząć krótkim wykładem wprowadzającym, z uwzględnieniem 

przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy.  Należy  uczniom  przypomnieć  podstawowe 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

14

wiadomości o budowie, obsłudze i regulacjach kosiarek rotacyjnych. Przed przystąpieniem do 
wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał 
nauczania. Nauczyciel dzieli uczniów na grupy 2-3 osobowe. Poszczególnym grupom można 
zróżnicować  dane  wyjściowe  do  ćwiczenia.  Uczniowie  posługując  się  dostępnymi  środkami 
dydaktycznymi  wykonują  ćwiczenie.  W  trakcie  ćwiczenia  nauczyciel  obserwuje  pracę 
uczniów, w razie potrzeby udziela im wskazówek. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić zasady bezpiecznej pracy, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  wskazać i nazwać elementy konstrukcyjne kosiarki rotacyjnej, 
4)  dokonać zmiany wysokości koszenia, 
5)  sprawdzić stan techniczny sworzni trzymających nożyki, 
6)  wymienić nożyki, 
7)  sprawdzić prawidłowość wykonanych czynności. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna, 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

ciągnik, łącznik górny, sworznie i zawleczki, kosiarka rotacyjna bębnowa, 

 

instrukcje obsługi kosiarki i ciągnika, 

 

zapasowy komplet nożyków,  

 

wyposażenie normalne kosiarki, 

 

zestaw kluczy monterskich i podstawowe narzędzia ślusarskie, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 3 
 

Dokonaj konserwacji kosiarki. 

 
 

Wskazówki do realizacji 
Zajęcia  powinny  się  rozpocząć  krótkim  wykładem  wprowadzającym,  z  uwzględnieniem 

przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy.  Należy  uczniom  przypomnieć  podstawowe 
wiadomości o budowie, obsłudze i regulacjach kosiarek rotacyjnych. Przed przystąpieniem do 
wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał 
nauczania.  Nauczyciel  dzieli  uczniów  na  grupy  2-3  osobowe.  Posługując  się  dostępnymi 
środkami  dydaktycznymi  uczniowie  przeprowadzają  obsługę  kosiarki  i  przygotowują  ją  do 
pracy. W trakcie ćwiczenia nauczyciel obserwuje pracę uczniów, w razie potrzeby udziela im 
wskazówki. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić zasady bezpiecznej pracy, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  określić podzespoły robocze kosiarki rotacyjnej, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

15

4)  zakonserwować kosiarkę, 
5)  przygotować kosiarkę na okres przechowywania. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna, 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

ciągnik, łącznik górny, sworznie i zawleczki, kosiarka rotacyjna, 

 

instrukcje obsługi: ciągnika i kosiarki, 

 

materiały do konserwacji, 

 

zestaw kluczy monterskich, podstawowe narzędzia ślusarskie, smarownica, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

16

5.2.  Rodzaje,  budowa  i  zasady  obsługi  przetrząsaczo-zgrabiarek 

i przyczep 

zbierających. 

Urządzenia 

do 

przeładunku 

i dosuszania siana

 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Przygotuj do pracy prztrząsaczo-zgrabiarkę karuzelową. Przeprowadź próbę pracy. 

 
 

Wskazówki do realizacji 
Zajęcia  powinny  się  rozpocząć  krótkim  wykładem  wprowadzającym,  z  uwzględnieniem 

przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy.  Należy  uczniom  przypomnieć  podstawowe 
wiadomości  o  budowie,  obsłudze  i  regulacjach  przetrząsaczo-zgrabiarek.  Przed 
przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment 
rozdziału  Materiał  nauczania.  Nauczyciel  dzieli  uczniów  na  grupy  2-3  osobowe. 
Poszczególnym  grupom  można  zróżnicować  dane  wyjściowe  do  ćwiczenia.  Uczniowie 
posługując  się  dostępnymi  środkami  dydaktycznymi  regulują  sprawdzają  stan  techniczny 
i przygotowują  do  pracy  przetrząsaczo-zgrabiarkę  kołową.  W  trakcie  ćwiczenia  nauczyciel 
obserwuje pracę uczniów, w razie potrzeby udziela im wskazówki. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić zasady bezpiecznej pracy, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  określić budowę zespołów przetrząsaczo-zgrabiarki, 
4)  wyregulować podzespoły przetrząsaczo-zgrabiarki, 
5)  sprawdzić prawidłowość pracy po wykonanych regulacjach. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna, 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

ciągnik, łącznik górny, sworznie i zawleczki, przetrząsaczo-zgrabiarka, 

 

instrukcje obsługi: ciągnika i przetrząsaczo-zgrabiarki, 

 

zestaw kluczy monterskich i podstawowe narzędzia ślusarskie, smarownica, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Przygotuj uniwersalną przyczepę zbierającą do zbioru siana. 

 
 

Wskazówki do realizacji 
Zajęcia powinny  się rozpocząć krótkim wykładem wprowadzającym, z uwzględnieniem 

przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy.  Należy  uczniom  przypomnieć  podstawowe 
wiadomości  o  budowie,  obsłudze  i  regulacjach  uniwersalnych  przyczep  zbierających.  Przed 
przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

17

rozdziału  Materiał  nauczania.  Nauczyciel  dzieli  uczniów  na  grupy  2-3  osobowe. 
Poszczególnym  grupom  można  zróżnicować  dane  wyjściowe  do  ćwiczenia.  Uczniowie 
posługując  się  dostępnymi  środkami  dydaktycznymi  przygotowują  do  pracy  przyczepę 
zbierającą.  W  trakcie  ćwiczenia  nauczyciel  obserwuje  pracę  uczniów,  w razie  potrzeby 
udziela im wskazówki. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić zasady bezpiecznej pracy, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  zdemontować adapter do obornika, 
4)  zamontować kosiarkę, 
5)  sprawdzić stan techniczny przyczepy, 
6)  wyregulować podbieracz i przenośnik podłogowy, 
7)  wykonać obsługę techniczną przyczepy, 
8)  przeprowadzić  próbę  pracy  przyczepy  i  określić  prawidłowość  działania  wszystkich 

podzespołów. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna, 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

ciągnik, 

 

uniwersalna przyczepa zbierająca, 

 

instrukcje obsługi przyczepy i ciągnika, 

 

zestaw kluczy monterskich, smarownica, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 3 

Przygotuj do pracy dmuchawę do siana.  

 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania  ćwiczenia,  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy. 
Następnie uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania 
i instrukcję  wykonania  ćwiczenia.  W  miarę  możliwości  należy  tak  zorganizować  zajęcia,  by 
uczniowie  mieli  możliwość  kolejno  przećwiczyć  obsługę  techniczną  urządzenia  do 
dosuszania siana ogrzewanym powietrzem.  

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić zasady bezpiecznej pracy, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  zestawić rurociąg dmuchawy, 
4)  sprawdzić stan techniczny dmuchawy, 
5)  sprawdzić prawidłowość działania dmuchawy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

18

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne, 

 

pokaz, 

 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

dmuchawa do siana, 

 

instrukcje montażu i obsługi dmuchawy, 

 

zestaw narzędzi monterskich, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

19

5.3.  Rodzaje,  budowa  i  zasady  obsługi  pras  zbierających 

i owijarek  

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Przygotuj do pracy tłokową prasę zbierającą. 

 
 

Wskazówki do realizacji 
Zajęcia  powinny  się  rozpocząć  krótkim wykładem  wprowadzającym,  z  uwzględnieniem 

przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy.  Należy  uczniom  przypomnieć  podstawowe 
wiadomości  o  budowie  i  zasadach  obsługi  pras  tłokowych.  Przed  przystąpieniem  do 
wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał 
nauczania.  Ćwiczenia  powinny  być  wykonywane  indywidualnie  przez  poszczególnych 
uczniów.  W  miarę  możliwości  dane  wyjściowe  można  dla  poszczególnych  uczniów 
różnicować.  W  trakcie  ćwiczenia  nauczyciel  obserwuje  pracę  uczniów,  w razie  potrzeby 
udziela im niezbędne wskazówki. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić zasady bezpiecznej pracy, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  ustawić tłok względem nagarniacza, 
4)  ustawić sprzęgło wału supła czy względem wału przekładni, 
5)  ustawić igły wiążące, 
6)  ustawić igły względem tłoka, 
7)  ustawić igły względem supłaczy, 
8)  ustawić przytrzymywacze sznurka względem igieł, 
9)  ustawić tłok i noże docinające, 
10)  wstępnie wyregulować długość bel, 
11)  wstępnie wyregulować stopień sprasowania bel, 
12)  ustawić wysokość pracy palców podbieracza, 
13)  wykonać próbę pracy, 
14)  ocenić jakość swojej pracy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna, 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

ciągnik rolniczy, 

 

tłokowa prasa zbierająca, 

 

zestaw kluczy monterskich i podstawowe narzędzia ślusarskie, 

 

instrukcje obsługi: ciągnika i prasy, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

20

Ćwiczenie 2 

Wykonaj obsługę techniczną i konserwację prasy zwijającej. 

 
 

Wskazówki do realizacji 

Zajęcia powinny się rozpocząć krótkim wykładem wprowadzającym, z uwzględnieniem 

przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy.  Należy  uczniom  przypomnieć  podstawowe 
wiadomości  o  budowie  i  zasadach  obsługi  pras  zwijających.  Przed  przystąpieniem  do 
wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał 
nauczania.  Ćwiczenia  powinny  być  wykonywane  indywidualnie  przez  poszczególnych 
uczniów.  W  miarę  możliwości  dane  wyjściowe  można  dla  poszczególnych  uczniów 
różnicować.  W  trakcie  ćwiczenia  nauczyciel  obserwuje  pracę  uczniów,  w razie  potrzeby 
udziela im niezbędne wskazówki. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić zasady bezpiecznej pracy, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  wykonać obsługę prasy, 
4)  wykonać konserwację prasy, 
5)  wykonać próbę pracy, 
6)  ocenić jakość swojej pracy, 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna, 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

ciągnik rolniczy, 

 

prasa zwijająca, 

 

zestaw kluczy monterskich i podstawowe narzędzia ślusarskie, 

 

instrukcje obsługi: ciągnika i prasy zwijającej, 

 

materiały do konserwacji prasy, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 3 

Przygotuj sianokiszonkę w cylindrycznej beli. 

 
 

Wskazówki do realizacji 
Zajęcia  powinny  się  rozpocząć  krótkim  wykładem  wprowadzającym,  z  uwzględnieniem 

przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy.  Należy  uczniom  przypomnieć  podstawowe 
wiadomości  o  budowie,  obsłudze  i  regulacjach  owijarek  bel.  Przed  przystąpieniem  do 
wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał 
nauczania. Nauczyciel dzieli uczniów na grupy 2-3 osobowe. Poszczególnym grupom można 
zróżnicować dane wyjściowe do ćwiczenia.. W trakcie ćwiczenia nauczyciel obserwuje pracę 
uczniów, w razie potrzeby udziela im niezbędne wskazówki. 
 
 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

21

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić zasady bezpiecznej pracy, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  sprawdzić stan techniczny i przygotować do pracy owijarkę bel, 
4)  określić prawidłowość sprasowania beli przeznaczonej do zakiszania, 
5)  dokonać prawidłowego owinięcia beli, 
6)  ustalić warunki przechowywania zakiszonych bel, 
7)  zachować przepisy BHP. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna, 

 

metoda przewodniego tekstu, 

 

pokaz. 

 

Środki dydaktyczne: 

  ciągnik rolniczy, 

  owijarka bel, 

  zestaw kluczy monterskich i podstawowe narzędzia ślusarskie, 

  instrukcje obsługi: ciągnika i owijarki bel, 

  cylindryczna bela sprasowanej zielonki, 

  folia, 

  literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

22

5.4.  Rodzaje,  budowa  i  zasady  obsługi  sieczkarni  polowych. 

Urządzenia do zakiszania i suszenia zielonek 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 
 

Wykonaj obsługę techniczną zawieszanej sieczkarni polowej. 

 
 

Wskazówki do realizacji 
Zajęcia  powinny  się  rozpocząć  krótkim  wykładem wprowadzającym, z uwzględnieniem 

przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy.  Należy  uczniom  przypomnieć  podstawowe 
wiadomości  o  budowie  i  zasadach  obsługi  sieczkarni  polowych.  Przed  przystąpieniem  do 
wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał 
nauczania.  Poszczególnym  uczniom  można  zróżnicować  dane  wyjściowe  do  ćwiczenia, 
przydzielając  wykonanie  obsługi  poszczególnych  zespołów  sieczkarni.  W  trakcie  ćwiczenia 
nauczyciel obserwuje pracę uczniów, w razie potrzeby udziela im wskazówki. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić zasady bezpiecznej pracy, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  wykonać obsługę techniczną sieczkarni, 
4)  sprawdzić prawidłowość pracy sieczkarni. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna, 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

sieczkarnia polowa zawieszana, 

 

ciągnik, 

 

instrukcja obsługi sieczkarni i ciągnika, 

 

wyposażenie do wykonania obsługi technicznej, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 2 

Przygotuj do pracy polową sieczkarnię samojezdną.  

 

 
Wskazówki do realizacji: 
Zajęcia  powinny  się  rozpocząć  krótkim wykładem  wprowadzającym,  z  uwzględnieniem 

przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy.  Należy  uczniom  przypomnieć  podstawowe 
wiadomości  o  budowie  i  zasadach  obsługi  sieczkarni  do  zbioru  zielonek.  Przed 
przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment 
rozdziału  Materiał  nauczania.  Nauczyciel  dzieli  uczniów  na  grupy  2-3  osobowe. 
Poszczególnym  grupom  można  zróżnicować  dane  wyjściowe  do  ćwiczenia,  przydzielając 
wykonanie  przeglądu  poszczególnych  zespołów  kombajnu.  W  trakcie  ćwiczenia  nauczyciel 
obserwuje pracę uczniów, w razie potrzeby udziela im wskazówki. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

23

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić zasady bezpiecznej pracy, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  wykonać czynności przygotowania sieczkarni do pracy, 
4)  przeprowadzić próbę pracy sieczkarni. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna, 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

samojezdna sieczkarnia polowa, 

 

instrukcja obsługi sieczkarni, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj posezonową konserwację sieczkarni polowej. 
 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania  ćwiczenia,  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy. 
Następnie uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania 
i instrukcję wykonania ćwiczenia. W warunkach ćwiczenia należy sprecyzować, że uczniowie 
mają  wykonać  konserwację  posezonową.  Pod  koniec  zajęć  nauczyciel  wspólnie  z  uczniami 
ocenia jakość wykonanych prac. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić zasady bezpiecznej pracy, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  dobrać narzędzia i materiały konserwacyjne, 
4)  przygotować sieczkarnię do konserwacji, 
5)  przeprowadzić posezonową konserwację sieczkarni, 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne, 

 

pokaz. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

sieczkarnia, 

 

zestaw kluczy monterskich i podstawowe narzędzia ślusarskie, myjka ciśnieniowa, 

 

środki konserwujące, farba, itp., 

 

instrukcja obsługi sieczkarni do zbioru zielonek, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

24

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  nr 1 dwustopniowy  do  jednostki modułowej „Eksploatowanie  maszyn 
i urządzeń do zbioru zielonek” 

 
Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 3, 5, 6, 8, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 18, 19, 20 są poziomu podstawowego, 

− 

zadania 4, 7, 9, 10, 17 są poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie, co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie, co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym, co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 5 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi1. d, 2. d, 3.  b, 4. c, 5. d, 6. a, 7. b, 8. a, 9. c, 10. c, 11. b, 
12. a, 13. d, 14. c, 15. b, 16. a, 17. b, 18. d, 19. b, 20. a 

 

Plan testu 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria  

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Nazwać technologie zbioru zielonek 

Określić budowę kosiarki 

Określić zasadę obsługi kosiarki 

Scharakteryzować działanie bezpiecznika kosiarki 

PP 

Określić dodatkowe wyposażenie kosiarki 

Rozróżnić przetrząsaczo-zgrabiarki 

Scharakteryzować 

działanie 

przetrząsaczo-

zgrabiarki  

PP 

Wyjaśnić regulacje przetrząsaczo-zgrabiarki 

Scharakteryzować napędy przyczepy 

PP 

10 

Przeanalizować regulacje prasy 

PP 

11 

Wyjaśnić działanie prasy zwijającej 

12 

Określić regulacje pras zbierających 

13 

Rozróżniać technologie zbioru zielonek 

14 

Rozpoznać elementy aparatu wiążącego prasy 

15 

Rozpoznać zespoły robocze sieczkarni 

16 

Określić regulacje sieczkarni 

17 

Określić zespoły napędowe sieczkarni 

18 

Wyjaśnić budowę i działanie sieczkarni  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

25

19 

Określić wymagania stawiane suszarniom 

20 

Rozpoznać nowe konstrukcje maszyn 

 
Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi.  

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż  jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 25 min. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

26

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Na proces technologiczny zbioru siana składają się następujące operacje 

a)  koszenie, przetrząsanie, prasowanie, owijanie folią. 
b)  koszenie i cięcie na sieczkę, transport, ugniatanie, okrywanie. 
c)  koszenie i cięcie na sieczkę, suszenie. 
d)  koszenie, kilkukrotne przetrząsanie, zbiór przyczepą zbierającą, przechowywanie. 

 
2.  Zawieszana kosiarka rotacyjna z dolnym napędem składa się z 

a)  ramy, kół podporowych, bębna nożowego. 
b)  obudowy, stalnicy, podbieracza. 
c)  nożyków, stalek, belki palcowej. 
d)  ramy zawieszenia, belki napędowej, tarcz z nożykami. 

 
3.  Rysunek obok przedstawia sposób wymiany nożyka w 

a)  kosiarce dyskowej. 
b)  kosiarce bębnowej. 
c)  prasie zbierającej. 
d)  sieczkarni. 

 

4.  Zmniejszenie wymiaru napięcia sprężyny bezpiecznika kosiarki 

przedstawionego na rysunku obok spowoduje 
a)  zbyt częste działanie bezpiecznika. 
b)  zmianę wysokości koszenia. 
c)  zablokowanie bezpiecznika i uszkodzenie kosiarki. 
d)  zmianę szerokości koszenia. 

 

5.  Spulchniacze i zgniatacze stosuje się w kosiarkach w celu 

a)  zwiększenia wydajności. 
b)  zwiększenia szerokości roboczej. 
c)  zmniejszenia oporów koszenia. 
d)  przyśpieszenia procesu suszenia. 

 
6.  Rysunek obok przedstawia 

a)  przetrząsaczo-zgrabiarkę bierną. 
b)  przetrząsaczo-zgrabiarkę karuzelową. 
c)  przetrząsaczo-zgrabiarkę pasową. 
d)  zgrabiarkę kołową aktywną. 

 

7.  Ruch obrotowy kół przetrząsaczo-zgrabiarki kołowej biernej powstaje wskutek 

a)  napędu od WOM ciągnika. 
b)  oporu palców zaczepiających o siano. 
c)  napędu od kół podporowych, 
d)  napędu hydraulicznego. 

 
8.  Przystosowując przetrząsaczo-zgrabiarkę pasową do zgrabiania należy 

a)  zamontować ekran. 
b)  zmienić kierunek obrotów WOM ciągnika. 
c)  przestawić koła podporowe. 
d)  zmienić położenie listwy ustawczej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

27

9.  Przenośnik podłogowy przyczepy zbierającej napędzany jest 

a)  od kół jezdnych. 
b)  hydraulicznie. 
c)  mechanizmem korbowo-zapadkowym. 
d)  pneumatycznie. 

 
10. Przedstawiony na rysunku obok mechanizm służy do 

a)  zmiany stopnia zgniotu beli. 
b)  zmiany szerokości beli. 
c)  regulacji długości beli w prasie tłokowej. 
d)  regulacji prostopadłości beli. 

 

11. Na rysunku obok przedstawiono proces formowania beli w prasie 

a)  tłokowej. 
b)  zwijającej o zmiennej komorze zwijania. 
c)  zwijającej o stałej komorze zwijania. 
d)  tłokowej wielkogabarytowej. 

 

12. W celu prawidłowego obcinania sznurka po obwinięciu beli, szczelina między nożykiem 

a podstawą obcinacza w prasie zwijającej nie może przekraczać 
a)  0,3 mm. 
b)  0,6 mm. 
c)  0,8 mm. 
d)  1 mm. 

 
13. W technologii produkcji sianokiszonki w okrągłych belach występują maszyny 

a)  przyczepa zbierająca i suszarnia. 
b)  sieczkarnia i prasa tłokowa. 
c)  ścinacz zielonek i dmuchawa. 
d)  prasa zwijająca i owijarka bel. 

 
14. Na rysunku aparatu wiążącego obok, nr 1 oznacza 

a)  nożyk. 
b)  palec supłacza. 
c)  chwytacz sznurka. 
d)  iglicę. 

 

15. Na rysunku obok przedstawiony jest 

a)  adapter do zbioru kukurydzy. 
b)  podbieracz. 
c)  adapter do zbioru zielonek niskich. 
d)  adapter do zbioru słonecznika. 

 

16. Zadaniem przenośników łańcuchowo-zabierakowych w adapterze do zbioru roślin 

wysokołodygowych jest 
a)  dostarczenie ściętych roślin do podajnika ślimakowego. 
b)  ścinanie roślin i dostarczanie do podajnika. 
c)  wyrywanie roślin i układanie w rzędy. 
d)  rozdrabnianie ściętych roślin. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

28

17. W sieczkarni samojezdnej napęd z silnika przenoszony jest kolejno na 

a)  sprzęgło i skrzynię biegów. 
b)  przekładnię kątową, przekładnię bezstopniową, sprzęgło i skrzynię biegów. 
c)  przekładnię bezstopniową, sprzęgło i zwolnice. 
d)  przekładnię bezstopniową, sprzęgło i przekładnię główną. 

 
18. Zawieszana sieczkarnia polowa zbudowana jest z 

a)  zespołu tnącego, komory prasowania, przenośnika łańcuchowego. 
b)  ramy, bębnów nożowych, spulchniacza pokosów. 
c)  kół palcowych, listwy nastawczej, ekranu. 
d)  podbieracza, walców zgniatająco-podających, zespołu tnącego, kanału wylotowego. 

 

19. Zielonka przeznaczona na susz musi być pocięta na sieczkę długości około 

a)  10 mm. 
b)  50 mm. 
c)  100 mm. 
d)  150 mm. 

 
20. Rysunek obok przedstawia 

a)  prasę zwijającą z owijarką. 
b)  prasę wielkogabarytową. 
c)  prasę tłokową. 
d)  owijarkę z wózkiem. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

29

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko: ............................................................................... 
 

Eksploatowanie maszyn i urządzeń do zbioru zielonek 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

30

Test 2  
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Eksploatowanie  maszyn 
i urządzeń do zbioru zielonek” 

 
Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 3, 5, 6, 7, 8, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 19, są poziomu podstawowego, 

− 

zadania 4, 9, 10, 12, 18, 20 są poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie, co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie, co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym, co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 5 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi1. c, 2. a, 3. d, 4. b,  5. d, 6. b, 7. b, 8. a, 9. a, 10. d, 11. c, 
12. c, 13. d, 14. b, 15. a, 16. b, 17. b, 18. c, 19. d, 20. a 
 
Plan testu 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria  

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozpoznać technologie zbioru zielonek 

Określić budowę kosiarki 

Określić zasadę obsługi kosiarki 

Scharakteryzować budowę i działanie kosiarki 

PP 

Określić dodatkowe wyposażenie kosiarki 

Rozróżnić przetrząsaczo-zgrabiarki 

Określić działanie przetrząsaczo-zgrabiarki  

Określić regulacje przetrząsaczo-zgrabiarki 

Scharakteryzować napędy przyczepy 

PP 

10 

Przeanalizować regulacje prasy 

PP 

11 

Wyjaśnić budowę i działanie prasy 

12 

Scharakteryzować regulacje pras zbierających 

PP 

13 

Rozróżniać podzespoły prasy 

14 

Określić regulacje prasy 

15 

Rozpoznać zespoły robocze sieczkarni 

16 

Określić regulacje sieczkarni 

17 

Określić zespoły napędowe sieczkarni 

18 

Przeanalizować budowę i działanie sieczkarni  

PP 

19 

Wyjaśnić działanie podzespołów suszarni 

20 

Scharakteryzować nowe konstrukcje maszyn 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

31

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi.  

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż  jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 25 min. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

32

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH  

 
1.  Na proces technologiczny produkcji kiszonki składają się następujące operacje 

a)  koszenie, przetrząsanie, prasowanie. 
b)  koszenie i cięcie na sieczkę, suszenie. 
c)  koszenie i cięcie na sieczkę, transport, ugniatanie, okrywanie. 
d)  koszenie, suszenie, zbiór przyczepą zbierającą, przechowywanie. 

 
2.  Zawieszana kosiarka rotacyjna z górnym napędem składa się z 

a)  ramy zawieszenia, ramy głównej, bębnów z nożykami. 
b)  obudowy, stalnicy, podbieracza. 
c)  nożyków, stalek, belki palcowej. 
d)  ramy głównej, kół podporowych, tarcz z nożykami. 

 
3.  W kosiarce rotacyjnej prędkość obwodowa nożyków musi być większa od prędkości 

ruchu kosiarki, co najmniej 
a)  2 razy. 
b)  4 razy. 
c)  8 razy. 
d)  16 razy. 

 
4.  Rysunek obok przedstawia 

a)  podbieracz przyczepy. 
b)  spulchniacz pokosów kosiarki. 
c)  nagarniacz. 
d)  podajnik sieczkarni. 

 

6.  Spulchniacze i zgniatacze stosuje się w kosiarkach w celu 

a)  zwiększenia wydajności. 
b)  zwiększenia szerokości roboczej. 
c)  zmniejszenia oporów koszenia. 
d)  przyśpieszenia procesu suszenia. 

 
6.  Rysunek obok przedstawia 

a)  zgrabiarkę beznapędową. 
b)  przetrząsaczo-zgrabiarkę karuzelową. 
c)  przetrząsaczo-zgrabiarkę pasową. 
d)  przetrząsaczo-zgrabiarkę kołową. 

 

7.  Ruch obrotowy kół przetrząsaczo-zgrabiarki kołowej beznapędowej powstaje wskutek 

a)  napędu od WOM ciągnika 
b)  oporu palców zaczepiających o siano. 
c)  napędu od kół podporowych. 
d)  napędu hydraulicznego. 

 
9.  Przystosowując przetrząsaczo-zgrabiarkę pasową do przetrząsania należy 

a)  zdemontować ekran. 
b)  zmienić kierunek obrotów WOM ciągnika. 
c)  przestawić koła podporowe. 
d)  zmienić położenie listwy ustawczej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

33

 

9.  Wysokość pracy podbieracza przyczepy zbierającej reguluje się 

a)  za pośrednictwem kół kopiujących. 
b)  hydraulicznie. 
c)  pneumatycznie. 
d)  przy użyciu krzywki. 

 
11. Tarcza zębata i zderzak umieszczone nad wylotem bel prasy tłokowej służą do 

a)  regulacji ściśliwości bel. 
b)  ustawiania prostopadłości bel. 
c)  włączania napędu na podbieracz. 
d)  regulacji długości bel. 

 

11. Na rysunku obok przedstawiono 

a)  aparat wiążący prasy zwijającej. 
b)  aparaty wiążące prasy tłokowej. 
c)  mechanizm zwrotny. 
d)  kondycjoner. 

 

12. Zwijanie beli w prasie o zmiennej komorze zwijania następuje wskutek 

a)  zgodnych kierunków ruchu przenośnika dolnego i pasów. 
b)  równych prędkości przenośnika i pasów. 
c)  przeciwnych kierunków ruchu i różnych prędkości przenośnika dolnego i pasów. 
d)  zmiany obrotów wału odbioru mocy ciągnika. 

 

13. Jaką część aparatu wiążącego prasy oznaczono nr 1 na rysunku obok 

a)  ugniatacz sznurka. 
b)  chwytacz sznurka. 
c)  palec supłacza. 
d)  nożyk. 

 

14. Stopień zacisku węzła związanej beli siana zależy od 

a)  ustawienia iglicy. 
b)  regulacji docisku szczęk palca supłacza. 
c)  regulacji ustawienia nożyka. 
d)  siły wyciągania sznurka ze skrzynki. 

 

 

16. Na rysunku obok przedstawiony jest 

a)  adapter do zbioru roślin wysokołodygowych. 
b)  podbieracz. 
c)  adapter do zbioru zielonek niskich. 
d)  adapter bezrzędowy. 

 

16. Zadaniem podajnika ślimakowego w adapterze do roślin niskołodygowych jest 

a)  nachylanie zielonki celem lepszego ścinania. 
b)  dostarczenie ściętej zielonki do walców podających. 
c)  podawanie zielonki do podbieracza. 
d)  dostarczanie zielonki do nagarniacza. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

34

17. Płynną zmianę prędkości jazdy w sieczkarni samojezdnej zapewnia 

a)  przekładnia główna. 
b)  przekładnia bezstopniowa. 
c)  sprzęgło. 
d)  mechanizm różnicowy. 

 
18. Włącznie i wyłączanie bębna nożowego sieczkarni samojezdnej odbywa się 

a)  automatycznie po uruchomieniu silnika. 
b)  wskutek włączenia sprzęgła układu jezdnego. 
c)  za pomocą rolki napinającej sterowanej siłownikiem hydraulicznym. 
d)  za pomocą przekładni bezstopniowej mechanizmów jezdnych. 

 
19. Zadaniem cyklonu stosowanego w suszarniach zielonek jest 

a)  załadowanie suszarni. 
b)  suszenie zielonki. 
c)  rozdrabnianie zielonki. 
d)  oddzielenie suszu od czynnika suszącego. 

 
20. Na rysunku obok przedstawiono 

a)  kondycjoner kosiarki. 
b)  zespół tnący sieczkarni. 
c)  brykieciarkę. 
d)  zespół prasujący prasy. 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

35

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko: ............................................................................... 
 

Eksploatowanie maszyn i urządzeń do zbioru zielonek 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

36

7. LITERATURA 

 
1.  Katalog  Maszyn  Rolniczych  2004,  Instytut  Budownictwa,  Mechanizacji  i  Elektryfikacji 

Rolnictwa, Warszawa 2004 

2.  Korpysz  K.,  Roszkowski  H.,  Zdun  K.:  Maszyny  i  urządzenia  do  produkcji  zwierzęcej. 

SGGW, Warszawa 1994 

3.  Kuczewski  J.,  Waszkiewicz  Cz.:  Mechanizacja  rolnictwa.  Maszyny  i  urządzenia  do 

produkcji roślinnej i zwierzęcej. SGGW, Warszawa 1997 

4.  Kuczewski  J., Majewski Z.: Podstawy eksploatacji maszyn rolniczych. WSiP,  Warszawa 

1995 

5.  Magazynowanie  pasz.  Poradnik.  Instytut  Budownictwa,  Mechanizacji  i  Elektryfikacji 

Rolnictwa; Duńskie Służby Doradztwa Rolniczego, Warszawa 2004 

6.  Waszkiewicz Cz.: Maszyny i urządzenia rolnicze. WSiP, Warszawa 1998 
7.  Waszkiewicz  Cz.,  Kuczewski  J.:  Maszyny  rolnicze.  Maszyny  i  urządzenia  do  produkcji 

roślinnej Cz. I. WSiP, Warszawa 1996 

Materiały informacyjne firm: 
8.  John Deer 
9.  Krone 
10. Kuhn 
11. Sipma  
12. Unia - Famarol 
 
Literatura metodyczna 
1.  Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom, 2000