background image

Język polski

 | 

Myśli i słowa

 | 

Klasa 7 

Szkoła podstawowa

AUTOR:

 Joanna Gaweł, Ewa Nowak

©

 Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 2017

1

SCENARIUSZ 

LEKCJI 20.

TEMAT: BO TO JEDNO O KATEDRZE RZEC MOGĘ NA PEWNO: JEST PIĘKNA (JACEK DUKAJ KATEDRA).

 

ANIMACJA TOMKA BAGIŃSKIEGO KATEDRA

Cele – uczeń:

• 

zapoznaje się z filmem Katedra;

• 

zna pojęcie film animowany;

• 

utrwala informacje na temat filmowych środków wyrazu;

• 

doskonali umiejętność wyrażania własnego zdania;

• 

doskonali umiejętności formułowania tezy i argumentów;

• 

doskonali sprawność analizy i interpretacji tekstu kultury.

Podstawa programowa:

 I. 1.7 2.3 2.6 2.7; IV. 2. 8.

Metody:

 ćwiczeń praktycznych, dyskusja, rozmowa kierowana.

Środki:

 podręcznik, film Katedra (https://www.youtube.com./watch?v=lrCN2dLFf5Y), karty pracy nr 20.A, 20.B i 20.C.

Dodatkowe środki dydaktyczne:

 karty pracy do form wypowiedzi – opis budowli.

Przebieg lekcji:

1. 

Lekcja rozpoczyna się od obejrzenia filmu Katedra Tomka Bagińskiego. Następnie nauczyciel prosi, aby uczniowie 

wypisali w zeszytach trzy słowa, które według nich najtrafniej określają animację oraz trzy momenty, które najbardziej 

utkwiły im w pamięci, wywarły na nich największe wrażenie. Na podstawie zapisanych informacji, uczniowie opowia-

dają o swoich wrażeniach dotyczących filmu, konfrontując swoje odczucia z odczuciami innych osób (podr. s. 28, 

pol. 1. i 2.). 

2. 

Następnie  na  podstawie  zad. z karty pracy nr 20.A uczniowie charakteryzują postać głównego bohatera: opisują 

jego wygląd, wskazują cechy charakteru, oceniają jego rolę w filmie. Na podstawie zgromadzonych informacji nadają 

bohaterowi imię i uzasadniają swój pomysł. W dalszej części uczniowie wymyślają historię przedstawiającą losy boha-

tera – kim jest, dokąd wędruje, co jest dla niego najważniejsze, jaki jest jego cel (podr. s. 29, pol. 3.).

3. 

Kontynuując rozmowę o głównym bohaterze jako postaci pełniącej rolę „przewodnika” po katedrze, uczniowie wy-

mieniają elementy budowli, na które patrzy [widok ogólny budowli, wejście, rzeźby twarzy, sklepienie, nawa główna, 

kolumny, posadzka] (podr. s. 29, pol. 4.). Następnie, korzystając z tabelki Formy wypowiedzi (podr. s. 29), opisują 

wygląd filmowej katedry i wrażenia, jakie wywołuje ona w widzu.

4. 

Nauczyciel pyta uczniów o ich skojarzenia z katedrą. Uczniowie wykonują zad. z karty pracy nr 20.B – porównują 

filmową katedrę i jej elementy do wybranych budynków i postaci. Na podstawie porównań próbują określić symbolikę 

katedry ukazanej w filmie Bagińskiego. 

5. 

W dalszej części uczniowie zastanawiają się nad filmowymi sposobami przedstawienia katedry, posiłkując się wiedzą 

z ramki Odkrywam sztukę (podr. s. 30, pol. 6.). Swoje wnioski oraz spostrzeżenia, dotyczące punktów widzenia kamery, 

roli światła i muzyki w filmie, zapisują w tabeli (zad. 1. z karty pracy nr 20.C).

6. 

Uczniowie przedstawiają pozostałe postacie pojawiające się w filmie. Wykonują zadania z podręcznika (podr. s. 30, 

pol. 8. i pol. 10.). Opowiadają, co w zakończeniu filmu stało się z wędrowcem, i interpretują końcowe sceny dzieła. 

7. 

W części podsumowującej uczniowie (indywidualnie) w formie pisemnej przedstawiają wrażenia, jakie wywarł na nich 

film, oraz zapisują przesłanie, jakie z niego odczytali. 

8. 

Nauczyciel informuje uczniów, że Katedra Tomka Bagińskiego została nominowana do Oscara w kategorii filmów 

animowanych i wprowadza pojęcie film animowany z ramki Mam pojęcie (podr. s. 28). Przygotowany wcześniej uczeń 

przedstawia krótką historię i znaczenie nagrody przyznawanej przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmo-

wej. Na zakończenie uczniowie wykonują zad. 2. z karty pracy nr 20.C (podr. s. 30, pol. 13.). 

9. 

Praca domowa: zadanie z ramki Wirtualny spacer (podr. s. 31). 

background image

Język polski

 | 

Myśli i słowa

 | 

Klasa 7 

Szkoła podstawowa

AUTOR:

 Joanna Gaweł, Ewa Nowak

©

 Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 2017

2

KARTA PRACY

 

NR 20.A

 DO SCENARIUSZA LEKCJI 20.

BO TO JEDNO O KATEDRZE RZEC MOGĘ NA PEWNO: JEST PIĘKNA (JACEK DUKAJ KATEDRA).

ANIMACJA TOMKA BAGIŃSKIEGO KATEDRA

Scharakteryzuj bohatera Katedry, opisując jego wygląd, osobowość oraz rolę, jaką odgrywa w filmie. Wymyśl dla niego 

imię i uzasadnij swój pomysł. 

CECHY CHARAKTERU

.................................................
.................................................
.................................................
.................................................
.................................................
.................................................
.................................................
.................................................
.................................................
.................................................
.................................................
.................................................
.................................................
.................................................

WYGLĄD BOHATERA

...................................................................................................................................
...................................................................................................................................
...................................................................................................................................
...................................................................................................................................

IMIĘ 

...................................................................................................................................
...................................................................................................................................
...................................................................................................................................
...................................................................................................................................
...................................................................................................................................

ROLA W FILMIE

.................................................
.................................................
.................................................
.................................................
.................................................
.................................................
.................................................
.................................................
.................................................
.................................................
.................................................
.................................................
.................................................
.................................................

© Tomasz Bagiński/Platige Image S.A.

background image

Język polski

 | 

Myśli i słowa

 | 

Klasa 7 

Szkoła podstawowa

AUTOR:

 Joanna Gaweł, Ewa Nowak

©

 Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 2017

3

KARTA PRACY NR 20.B 

DO SCENARIUSZA LEKCJI 20.

BO TO JEDNO O KATEDRZE RZEC MOGĘ NA PEWNO: JEST PIĘKNA (JACEK DUKAJ KATEDRA).

ANIMACJA TOMKA BAGIŃSKIEGO KATEDRA

Przyjrzyj się poniższym zdjęciom, a następnie wskaż podobień-

stwa  i  różnice  pomiędzy  znajdującymi  się  na  nich  budynkami, 

obiektami i postaciami (weź pod uwagę związaną z nimi historię) 

a przedstawioną w filmie Tomka Bagińskiego katedrą i jej elemen-

tami. Zapisz wnioski.

a)

 

 Moria – kadr z filmu Władca PierścieniDrużyna Pierścienia, reż. Peter Jackson (2001)

PODOBIEŃSTWA

RÓŻNICE

b)

 

Katedra w Mediolanie

TTstudio/Shutterstock.com

PODOBIEŃSTWA

RÓŻNICE

Diomedia

background image

Język polski

 | 

Myśli i słowa

 | 

Klasa 7 

Szkoła podstawowa

AUTOR:

 Joanna Gaweł, Ewa Nowak

©

 Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 2017

4

c)

  

Budowa katedry – kadr z miniserialu Filary Ziemi,  

reż. Sergio Mimica-Gezzan (2010)

PODOBIEŃSTWA

RÓŻNICE

d)

 

Leonardo da Vinci, Człowiek witruwiański 

PODOBIEŃSTWA

RÓŻNICE

WNIOSKI:  ...............................................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................................................................

Tandem C

ommunic

ations/

The K

oba

l C

ol

lec

tion

/BE&

W

background image

Język polski

 | 

Myśli i słowa

 | 

Klasa 7 

Szkoła podstawowa

AUTOR:

 Joanna Gaweł, Ewa Nowak

©

 Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 2017

5

KARTA PRACY

 

NR

 

20.C

 DO SCENARIUSZA LEKCJI 20.

BO TO JEDNO O KATEDRZE RZEC MOGĘ NA PEWNO: JEST PIĘKNA (JACEK DUKAJ KATEDRA).

ANIMACJA TOMKA BAGIŃSKIEGO KATEDRA

1. 

Napisz, jakie funkcje pełnią w filmie Katedra muzyka, światło oraz punkt widzenia kamery. Określ, jaki wpływ ma 

to na odbiór dzieła. 

Stefan Holm/Shutterstock.com

Triff/Shutterstock.com

Maxx-Studio/Shutterstock.com

FUNKCJA

ZMIANY W TRAKCIE TRWANIA FILMU

WPŁYW NA ODBIÓR DZIEŁA

background image

Język polski

 | 

Myśli i słowa

 | 

Klasa 7 

Szkoła podstawowa

AUTOR:

 Joanna Gaweł, Ewa Nowak

©

 Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 2017

6

2. 

W 2003 roku Katedra zyskała nominację do nagrody Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej (Oscara) 

w kategorii filmów animowanych za rok 2002. Przedstaw argumenty, którymi można by uzasadnić przyznanie tej 

nagrody.

PAP/EPA/TANNEN MAURY