„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Paweł Mroczek
Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,
ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska
744[03].O1.01
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
dr inż. Marian Grabkowski
Inż. Stanisław Pietryka
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Paweł Mroczek
Konsultacja:
mgr inż. Zdzisław Feldo
Korekta:
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 744[03].O1.01
„Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz
ochrony środowiska” zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu Garbarz
skór.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
11
5.1. Podstawowe akty prawne związane z bezpieczeństwem i higieną pracy
11
5.1.1. Ćwiczenia
11
5.2. Wypadki przy pracy oraz organizacja pierwszej pomocy
13
5.2.1. Ćwiczenia
13
5.3. Zagrożenia chemiczne i mechaniczne oraz sprzęt i środki ochrony osobistej
15
5.3.1. Ćwiczenia
15
5. 4. Ochrona środowiska pracy oraz środowiska naturalnego
17
5.4.1. Ćwiczenia
17
5. 5. Ochrona przeciwpożarowa
19
5.5.1. Ćwiczenia
19
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
21
7. Literatura
35
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy
Państwu
Poradnik
dla
nauczyciela
„Przestrzeganie
przepisów
bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska”, który
będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie garbarz
skór 744[03].
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne,
−
wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,
−
wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki,
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze szczególnym
uwzględnieniem:
−
pokazu z objaśnieniem,
−
tekstu przewodniego,
−
metody projektów,
−
ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej
pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może
posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego
rodzaju zadania.
W tym rozdziale podano również:
−
plan testu w formie tabelarycznej,
−
punktacje zadań,
−
propozycje norm wymagań,
−
instrukcję dla nauczyciela,
−
instrukcję dla ucznia,
−
kartę odpowiedzi,
−
zestaw zadań testowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych
744[03].O1
Podstawy wyprawy skór
744[03].O1.01
Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa
i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej
oraz ochrony środowiska
744[03].O1.02
Posługiwanie się techniczną i technologiczną
terminologią garbarską
744[03]O1.03
Posługiwanie się dokumentacją technologiczną
i techniczną w organizowaniu i prowadzeniu
procesów wyprawy skór
744[03].O1.04
Wykonywanie oznaczeń kontrolno-
-pomiarowych procesów wyprawy skór
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej „Przestrzeganie przepisów
bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska” uczeń
powinien:
−
znać podstawowe zasady zachowania bezpieczeństwa i higieny w życiu codziennym,
−
umieć korzystać z różnych źródeł informacji,
−
obsługiwać komputer na poziomie podstawowym
−
umieć współpracować w grupie,
−
znać podstawowe pojęcia z zakresu fizjologii człowieka,
−
umieć wyciągać wnioski z przeprowadzonych ćwiczeń ora z prezentować wyniki swojej
pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć:
–
zinterpretować podstawowe akty prawne, prawa i obowiązki pracownika oraz
pracodawcy, związane z bezpieczeństwem i higieną pracy,
–
odczytać i zastosować zakładowy regulamin bezpieczeństwa pracy oraz ochrony
przeciwpożarowej,
–
rozpoznać i przewidzieć zagrożenia dla człowieka i środowiska naturalnego,
–
określić zagrożenia na wydziałach chemicznej obróbki skór i w specjalistycznych
pomieszczeniach garbarni (suszarnie, komory natryskowe, nastawnie roztworów
roboczych, magazyn),
–
dobrać zabezpieczenia i osłony ruchomych części maszyn i urządzeń mechanicznych,
–
zabezpieczyć dostęp do szkodliwych środków chemicznych,
–
dobrać i zastosować właściwy ubiór i sprzęt ochronny, środki ochrony osobistej na
poszczególnych stanowiskach pracy,
–
powiadomić odpowiednie służby bhp o zauważonych zagrożeniach dla zdrowia i życia
pracowników,
–
udzielić pierwszej pomocy osobom poszkodowanym
–
zastosować w przypadku zagrożenia pożarowego, podręczny sprzęt oraz środki gaśnicze
zgodnie z zasadami ochrony przeciwpożarowej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania: Garbarz skór 744[03]
Moduł: Podstawy wyprawy skór 744[03].O1
Jednostka modułowa: „Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony
przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska” 744[03].O1.01
Temat: Organizacja pierwszej pomocy na miejscu wypadku.
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności organizowania pierwszej pomocy na miejscu
wypadku.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
−
rozpoznać zagrożenia występujące na miejscu wypadku,
−
prawidłowo ocenić stan poszkodowanych,
−
podjąć właściwe działania ratownicze,
−
wezwać pomoc.
Metody nauczania:
−
wykład informacyjny,
−
pokaz.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
indywidualna,
−
grupowa.
Czas: 90min.
Środki dydaktyczne:
– instrukcje, plansze, tablice poglądowe,
– prezentacje komputerowe,
– filmy instruktażowe,
– przybory do pisania,
– literatura z rozdziału 7.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Realizacja tematu:
−
Pogadanka,
−
Prezentacja tablic i filmów.
4. Podsumowanie zajęć.
5. Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności.
6. Wystawienie ocen za wykonaną pracę, aktywność i odpowiedzi.
7. Ewaluacja zajęć.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Wykonaj tablicę informacyjną z wszystkimi numerami alarmowymi
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania: Garbarz skór 744[03]
Moduł: Podstawy wyprawy skór 744[03].O1
Jednostka modułowa: „Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony
przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska” 744[03].O1.01
Temat: „Efekt cieplarniany”- analiza przyczyn powstawania efektu cieplarnianego oraz
sposoby walki z tym zjawiskiem.
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności analizy konkretnego problemu związanego
z zagrożeniem środowiska
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
−
opisać zjawisko „efektu cieplarnianego”,
−
podać przyczyny powstania tego zjawiska,
−
określić zagrożenia z niego wynikające,
−
określić sposoby walki z nim.
Metody nauczania:
−
pogadanka,
−
praca z tekstem,
−
pokaz.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
indywidualna,
−
grupowa.
Środki dydaktyczne:
– materiał nauczania,
– plansze i tablice poglądowe,
– literatura z rozdziału 7,
– materiały do pisania.
Czas: 90 min.
Przebieg zajęć:
Zadanie dla ucznia
Przedmiotem zadania jest rozpoznanie przyczyn powstawania „efektu cieplarnianego”
oraz zaproponowanie sposobów jego ograniczenia
FAZA WSTĘPNA
Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu lekcji, zaznajomienie uczniów
z zadaniem.
FAZA WŁAŚCIWA
INFORMACJE
1. Jakie są przyczyny powstawania efektu cieplarnianego?
2. Jakie zagrożenia dla środowiska niesie ze sobą efekt cieplarniany?
3. Jak możemy z nimi walczyć?
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
PLANOWANIE
1. Ustal jak dokonasz rozpoznania problemu (efekt cieplarniany).
2. Ustal przyczyny powstania problemu.
3. Zaproponuj metody rozwiązania.
UZGODNIENIE
1. Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem.
2. Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela.
WYKONANIE
1. Przejrzyj wszelki informacje dotyczące efektu cieplarnianego.
2. Wynotuj przyczyny jego powstawania.
3. Dokonaj ich klasyfikacji.
4. Określ, jakimi metodami możesz walczyć z tym zjawiskiem.
SPRAWDZANIE
1. Czy poprawnie rozpoznano zjawisko efektu cieplarnianego?
2. Czy prawidłowo określono przyczyny powstawania tego zjawiska?
3. Czy prawidłowo określono sposoby walki z tym zjawiskiem?
ANALIZA
Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej
trudności. Nauczyciel podsumowuje całe ćwiczenie, wskazuje, jakie nowe i ważne
umiejętności zostały wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać
w przyszłości.
FAZA KOŃCOWA
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Odszukaj w literaturze (Internecie) nietypowe sposoby walki z „efektem cieplarnianym”.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
Anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5. ĆWICZENIA
5.1. Podstawowe akty prawne związane z bezpieczeństwem
i higieną pracy
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Określ podstawowe obowiązki pracodawcy w zakresie bhp.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i technikę wykonania oraz wyeksponować znaczenie umiejętności interpretowania zapisu
kodeksu pracy na kształtowanie bezpiecznych warunków pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z zapisami Kodeksu Pracy,
2) wyszukać odpowiedni dział Kodeksu Pracy,
3) wynotować artykuły mówiące o obowiązkach pracodawcy w zakresie bhp,
4) zaprezentować wyniki wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pogadanka, praca z tekstem, dyskusja.
Środki dydaktyczne:
–
kodeks pracy,
–
przybory do pisania.
Ćwiczenie 2
Dokonaj analizy poszczególnych zapisów przykładowego regulaminu pracy pod względem
zgodności z zapisami Kodeksu Pracy.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania,
2) przeanalizować każdy punkt regulaminu,
3) sprawdzić czy poszczególne zapisy nie naruszają zapisów Kodeksu Pracy,
4) sporządzić stosowne zestawienie wyników analizy w formie tabeli,
5) zaprezentować wyniki wykonanego ćwiczenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pogadanka, praca z tekstem, dyskusja.
Środki dydaktyczne:
–
kodeks pracy,
–
regulamin pracy,
–
przybory do pisania.
Ćwiczenie 3
Przedstaw uprawnienia Państwowej Inspekcji Pracy.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania,
2) wyszukać odpowiednie akty prawne,
3) wyszukać zapisy mówiące o uprawnieniach PIP,
4) wynotować informacje w punktach,
5) zaprezentować wyniki i omówić przebieg ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pogadanka, praca z tekstem, dyskusja.
Środki dydaktyczne:
–
zestaw komputerowy podłączony do Internetu,
–
przybory do pisania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
5.2. Wypadki przy pracy oraz organizacja pierwszej pomocy
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Rozpoznaj czy dane zdarzenie losowe można zakwalifikować jako wypadek przy pracy.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania,
2) uważnie przyjrzeć się definicji wypadku przy pracy,
3) uważnie przeanalizować dany przypadek,
4) zanotować wyniki analizy,
5) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pogadanka, praca z tekstem, dyskusja.
Środki dydaktyczne
:
–
Kodeks pracy,
–
literatura z rozdziału 7,
–
przybory do pisania,
–
opis hipotetycznego zdarzenia losowego.
Ćwiczenie 2
Opisz punkt po punkcie procedurę postępowania powypadkowego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania,
2) przyjrzeć się uważnie analizowanemu wypadkowi,
3) zanotować wyniki ćwiczenia,
4) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pogadanka, praca z tekstem, dyskusja.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
Środki dydaktyczne:
–
opis hipotetycznego wypadku,
–
literatura z rozdziału 7,
–
przybory do pisania.
Ćwiczenie 3
Opisz organizację pierwszej pomocy na miejscu hipotetycznego wypadku.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania,
2) przeanalizować hipotetyczny wypadek (przedstawiony przez nauczyciela),
3) opisać punkt po punkcie przebieg podjętych działań,
4) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pogadanka, praca z tekstem, dyskusja.
Środki dydaktyczne:
–
opis hipotetycznego wypadku,
–
literatura z rozdziału 7,
–
przybory do pisania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
5.3. Zagrożenia chemiczne i mechaniczne oraz sprzęt i środki
ochrony osobistej
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Rozpoznaj zagrożenia występujące w dziale warsztatu mokrego oraz zaproponuj środki
ochronne.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania,
2) zapoznać się z procesem technologicznym w dziale warsztatu mokrego,
3) zapoznać się z parkiem maszynowym działu mokrego,
4) rozpoznać zagrożenia chemiczne orz mechaniczne,
5) zaproponować środki ochrony indywidualnej na wybranym stanowisku pracy,
6) zaproponować środki ochrony zbiorowej w dziale,
7) zanotować własne propozycje rozwiązań,
8) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pogadanka, praca z tekstem, dyskusja.
Środki dydaktyczne:
–
schematy, opisy wyposażenia maszynowego działu mokrego,
–
zdjęcia wykonane na konkretnych stanowiskach działu mokrego,
–
literatura z rozdziału 7,
–
materiały do pisania.
Ćwiczenie 2
Rozpoznaj zagrożenia występujące w dziale wykańczania oraz zaproponuj środki
ochronne.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania,
2) zapoznać się z procesem technologicznym w dziale wykańczalni,
3) zapoznać się z parkiem maszynowym wykańczalni,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
4) rozpoznać zagrożenia chemiczne oraz mechaniczne,
5) zaproponować środki ochrony indywidualnej na wybranym stanowisku pracy,
6) zaproponować środki ochrony zbiorowej w dziale,
7) zanotować własne propozycje rozwiązań,
8) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pogadanka, praca z tekstem, dyskusja.
Środki dydaktyczne:
–
schematy, opisy wyposażenia maszynowego działu wykańczalni,
–
zdjęcia wykonane na konkretnych stanowiskach wykańczalni,
–
literatura z rozdziału 7,
–
materiały do pisania.
Ćwiczenie 3
Sprządź tabelę wyposażenia pracownika działu garbowania w środki ochrony osobistej
z uwzględnieniem czasu użytkowania.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania,
2) zapoznać się z procesem technologicznym w dziale garbowania,
3) rozpoznać zagrożenia,
4) zaproponować środki ochrony osobistej,
5) sporządzić zestawienia (tabelę),
6) określić czas użytkowania konkretnych środków ochrony osobistej,
7) zaprezentować efekty swojej pracy,
8) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pogadanka, praca z tekstem, dyskusja.
Środki dydaktyczne:
– schematy, opisy wyposażenia maszynowego działu garbowania,
– zdjęcia wykonane na konkretnych stanowiskach pracy,
– literatura uzupełniająca (uchwały rady ministrów),
– materiały do pisania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
5.4. Ochrona środowiska pracy oraz środowiska naturalnego.
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Zaproponuj rozwiązania, które pozwolą na zmniejszenie hałasu na stanowisku pracy.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się wiadomościami dotyczącymi walki z hałasem,
2) rozpoznać sytuację na przykładowym stanowisku pracy,
3) przedstawić propozycje rozwiązań,
4) zaprezentować wyniki wykonanego ćwiczenia,
5) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pogadanka, praca z tekstem, dyskusja.
Środki dydaktyczne:
–
literatura z rozdziału 7,
–
materiały do pisania,
–
zdjęcia wykonane na konkretnym stanowisku pracy.
Ćwiczenie 2
Przeanalizuj dostępne informacje i dokładnie opisz, jakie są przyczyny i na czym polega
„efekt cieplarniany”.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się wiadomościami dotyczącymi „efektu cieplarnianego”,
2) przeanalizować zdobyte informacje,
3) przedstawić swoją wiedzę w formie notatki,
4) zaprezentować wyniki wykonanego ćwiczenia,
5) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pogadanka, praca z tekstem, dyskusja.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
Środki dydaktyczne:
–
zestaw komputerowy z dostępem do internetu,
–
literatura z rozdziału 7,
–
materiały do pisania.
Ćwiczenie 3
Przeanalizuj dostępne informacje i dokładnie opisz, czym jest zjawisko zwane „dziurą
ozonową” oraz podaj przyczyny jego powstawania.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się wiadomościami dotyczącymi „dziury ozonowej”,
2) przeanalizować zdobyte informacje,
3) przedstawić zdobytą wiedzę w formie notatki,
4) zaprezentować wyniki ćwiczenia,
5) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
–
pogadanka, praca z tekstem, dyskusja.
Środki dydaktyczne:
–
zestaw komputerowy z dostępem do internetu,
–
literatura z rozdziału 7,
–
materiały do pisania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
5.5. Ochrona przeciwpożarowa
5.5.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Sporządź zestawienie (najlepiej w formie tabeli) następującej zależności: rodzaj palącej się
substancji – środek gaśniczy który należy zastosować do jej gaszenia.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się wiadomościami dotyczącymi środków gaśniczych,
2) przeanalizować zdobyte informacje,
3) przedstawić zdobytą wiedzę w formie tabeli,
4) zaprezentować wyniki ćwiczenia,
5) dokonać oceny ćwiczenia
.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pogadanka, praca z tekstem, dyskusja.
Środki dydaktyczne:
–
zestaw komputerowy z dostępem do internetu,
–
literatura z rozdziału 7,
–
materiały do pisania.
Ćwiczenie 2
Dokonaj prawidłowego oznaczenia (znakami przeciwpożarowymi) magazynu środków
chemicznych w dziale wykańczalni.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się wiadomościami dotyczącymi rodzaju środków chemicznych gromadzonych
w dziale wykańczania,
3) zapoznać ze znakami przeciwpożarowymi,
4) przeanalizować zdobyte informacje,
5) zaprezentować wyniki ćwiczenia,
6) dokonać oceny ćwiczenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pogadanka, praca z tekstem, dyskusja.
Środki dydaktyczne:
– zestaw komputerowy z dostępem do internetu,
– literatura z rozdziału 7,
– materiały do pisania.
Ćwiczenie 3
Zapisz w kolejnych punktach działania, jakie podejmiesz w momencie spostrzeżenia
pożaru w zakładzie pracy
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się wiadomościami dotyczącymi procedur postępowania w wypadku pożaru,
2) przeanalizować zdobyte informacje,
3) zanotować wyniki analizy,
4) zaprezentować efekty swojej pracy,
5) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pogadanka, praca z tekstem, dyskusja.
Środki dydaktyczne:
–
literatura z rozdziału 7,
–
materiały do pisania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
TEST 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Przestrzeganie przepisów
bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony
środowiska”
Test składa się z 20 zadań, z których:
−
zadania 1, 2, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, są z poziomu podstawowego,
−
zadania 3, 4, 11, 12, 13 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
-
dopuszczający – za uzyskanie co najmniej 8 punktów
-
dostateczny – za uzyskanie co najmniej 11 punktów,
-
dobry – za uzyskanie 15 punktów, w tym co najmniej 2 punktów z poziomu
ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry – za uzyskanie 18 punktów, w tym co najmniej 4 punktów z poziomu
ponadpodstawowego,
Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. b, 3. b, 4. a, 5. d, 6. c, 7. b, 8. c, 9. d, 10. a, 11. a,
12. d, 13. c, 14. b, 15. d, 16. c, 17. a, 18. d, 19. c, 20. c
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1.
Określić właściwy akt prawny
B
P
b
2.
Określić właściwą instytucje
B
P
b
3.
Określić ramy prawne zapisów regulaminu
pracy
D
PP
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
4.
Zinterpretować zapisy aktualnych aktów
prawnych
D
PP
a
5.
Zinterpretować aktualne dane statystyczne
dotyczące wypadków przy pracy
B
P
d
6.
Podać główne przyczyny wypadków
A
P
c
7
Zastosować procedury postępowania
powypadkowego
B
P
b
8
Określić termin sporządzenia protokółu
powypadkowego
A
P
c
9
Opisać procedurę postępowania
powypadkowego
B
P
d
10
Określić właściwe numery telefonów
alarmowych
A
P
a
11
Określić zagrożenia chemiczne istniejące
w dziale warsztatu mokrego
D
PP
a
12
Określić zagrożenia chemiczne istniejące
w dziale garbowania i dogarbowania.
D
PP
d
13
Określić zagrożenia chemiczne istniejące
w dziale wykańczania
D
PP
c
14
Określić podział środków ochrony osobistej
A
P
b
15
Określić czynniki wpływające na środowisko
pracy
B
P
d
16
Określić sposoby ograniczenia hałasu
C
P
c
17
Określić, przyczyny powstawania „efektu
cieplarnianego”
B
P
a
18
Określić główne przyczyny powstawania
pożarów
B
P
d
19
Określić zasady stosowania środków
gaśniczych
B
P
c
20
Określić znaczenie przeciwpożarowych
znaków bezpieczeństwa
B
P
c
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie
będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na
udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. Test zawiera 20 pytań dotyczących.
Przestrzegania przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz
ochrony środowiska.
4. Wszystkie pytania są pytaniami wielokrotnego wyboru
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:
−
w pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku
pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić
odpowiedź prawidłową),.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. Trudności mogą przysporzyć Ci
pytania: 3,4,11,12,13 gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe.
8. Na rozwiązanie testu masz 90 min.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
–
instrukcja,
–
zestaw zadań testowych,
–
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Najważniejszym polskim aktem prawnym regulującym miedzy innymi kwestie bhp jest:
a) norma polska,
b) kodeks pracy,
c) obwieszczenie,
d) rozporządzenie.
2. Instytucją niemającą wpływu na kontrolę przestrzegania przepisów prawa pracy jest:
a) Państwowa Inspekcja Sanitarna,
b) Urząd Miar i Normalizacji,
c) Urząd Dozoru Technicznego,
d) Państwowa Inspekcja Pracy.
3. Regulamin pracy nie może:
a) przyznawać pracownikom nowych uprawnień,
b) być źródłem nowych obowiązków pracownika,
c) ustalać rozkładu czasu pracy,
d) ustalać czasu i miejsca wypłaty wynagrodzenia.
4. Do wypadku przy pracy nie zaliczamy:
a) wypadku zaistniałego podczas wykonywania przez pracownika zwykłych czynności
poza godzinami pracy oraz poza terenem zakładu pracy,
b) wypadku zaistniałego podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika
zwykłych czynności lub poleceń przełożonych,
c) wypadku zaistniałego podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika
czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia,
d) wypadku zaistniałego w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w
drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku
wynikającego ze stosunku pracy.
5. Główną przyczyną wypadków przy pracy to przyczyny:
a) techniczne,
b) organizacyjne,
c) inne,
d) ludzkie.
6. Główną przyczyną powodującą najwięcej wypadków przy pracy (z przyczyn ludzkich)
jest:
a) niedostateczna koncentracja uwagi na wykonywanej czynności,
b) lekceważenie zagrożenia (brawura ryzykanctwo),
c) nieprawidłowe
zachowanie
się
pracownika
spowodowane
zaskoczeniem
niespodziewanym zdarzeniem,
d) nieznajomość zagrożenia oraz przepisów i zasad bhp, a także brak doświadczenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
7. O tym, że wypadek miał miejsce, poszkodowany – jeżeli stan zdrowia na to pozwala –
powinien w pierwszej kolejności poinformować:
a) społecznego inspektora pracy,
b) swojego przełożonego,
c) kierownika zakładu,
d) pracownika bhp.
8. Protokół powypadkowy musi zostać sporządzony przez zespół powypadkowy w ciągu:
a) 3 dni od daty uzyskania zawiadomienia o wypadku,
b) 7 dni od daty uzyskania zawiadomienia o wypadku,
c) 14 dni od daty uzyskania zawiadomienia o wypadku,
d) 21 dni od daty uzyskania zawiadomienia o wypadku.
9. Pierwszym etapem organizacji udzielania pierwszej pomocy jest:
a) ocena stanu poszkodowanego,
b) wezwanie pomocy.,
c) zawiadomienie przełożonego,
d) ocena sytuacji i zabezpieczenie miejsca wypadku.
10. Prawidłowe numery telefonów ratunkowych to:
a) 999 – pogotowie ratunkowe i 998 – straż pożarna,
b) 998 – pogotowie ratunkowe i 999 – straż pożarna,
c) 997 – pogotowie ratunkowe i 998 – straż pożarna,
d) 999 – pogotowie ratunkowe i 997 – straż pożarna.
11. W dziale warsztatu mokrego największe zagrożenie chemiczne powodują:
a) stężony kwas siarkowy, siarczek sodu,
b) związki chromu, formaldehyde,
c) rozpuszczalniki organiczne (np. estry, alkohole, benzen),
d) garbniki roślinne i syntanowe.
12. W dziale garbowania i dogarbowania największe zagrożenie chemiczne powodują:
a) sól, rozpuszczalniki organiczne,
b) rozpuszczalniki organiczne (np. estry, alkohole, benzen),
c) stężony kwas siarkowy, siarczek sodu,
d) związki chromu, formaldehyd, soda.
13. W dziale wykańczania największe zagrożenie chemiczne powodują:
a) stężony kwas siarkowy, siarczek sodu,
b) garbniki syntetyczne, kwasy,
c) rozpuszczalniki organiczne (np. estry, alkohole, benzen),
d) związki chromu, formaldehyd, soda.
14. Środki ochrony indywidualnej według ich ogólnego przeznaczenia możemy podzielić na:
a) siedem grup,
b) dziewięć grup,
c) jedenaście grup,
d) trzynaście grup.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
15. Na środowiska pracy człowieka nie ma wpływu:
a) natężenia hałasu,
b) natężenie oświetlenia stanowiska pracy,
c) poziom zapylenia powietrza,
d) czas pracy.
16. W warunkach przemysłowych hałasu nie możemy ograniczyć poprzez:
a) zastosowanie osłon akustycznych,
b) zastosowanie ochron osobistych,
c) wybetonowanie podłoża hali maszyn,
d) redukcje hałasu u źródła.
17. Jaki gaz emitowany do atmosfery przyczynia się do powstanie „efektu cieplarnianego?
a) dwutlenek węgla,
b) dwutlenek siarki,
c) tlenek węgla,
d) freon.
18. Najczęściej spotykaną przyczyną pożarów jest:
a) wadliwy proces technologiczny,
b) brak porządku i czystości,
c) nieprawidłowa eksploatacja urządzeń elektrycznych,
d) ludzka nieostrożność.
19. Urządzenia pod napięciem możemy gasić:
a) wodą,
b) pianą gaśniczą,
c) proszkiem gaśniczym,
d) kocem gaśniczym.
20. Który z przeciwpożarowych znaków bezpieczeństwa oznacza przycisk przeciwpożarowy?
a)
b) c)
d)
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony
przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska
Zakreśl poprawną odpowiedź
Numer
zadania
Odpowiedź
Punkty
1.
a
b
c
d
2.
a
b
c
d
3.
a
b
c
d
4.
a
b
c
d
5.
a
b
c
d
6.
a
b
c
d
7.
a
b
c
d
8.
a
b
c
d
9.
a
b
c
d
10.
a
b
c
d
11.
a
b
c
d
12.
a
b
c
d
13.
a
b
c
d
14.
a
b
c
d
15.
a
b
c
d
16.
a
b
c
d
17.
a
b
c
d
18.
a
b
c
d
19.
a
b
c
d
20.
a
b
c
d
Razem
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
TEST 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Przestrzeganie przepisów
bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony
środowiska”
Test składa się z 20 zadań, z których:
−
zadania 1,2,5,6,7,8,9,10,14,15,16,17,18,19,20, są z poziomu podstawowego,
−
zadania 3,4,11,12,13 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
-
dopuszczający – za uzyskanie co najmniej 8 punktów
-
dostateczny – za uzyskanie co najmniej 11 punktów,
-
dobry – za uzyskanie 15 punktów, w tym co najmniej 2 punktów z poziomu
ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry – za uzyskanie 18 punktów, w tym co najmniej 4 punktów z poziomu
ponadpodstawowego,
Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. d, 3. a, 4. b, 5. a, 6. c, 7. d, 8. b, 9. d, 10. c, 11. a,
12. b, 13. c, 14. b, 15. d, 16. c, 17. a, 18. b, 19. c, 20. d
Plan testu:
Nr
zadania
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1.
Określić organ publikujący określony
akt prawny.
B
P
b
2.
Określić organ upoważniony do
interpretacji zapisów Kodeksu Pracy.
B
P
d
3.
Określić ramy prawne zapisów
regulaminu pracy.
D
PP
a
4.
Zinterpretować zapisy aktualnych
aktów prawnych.
D
PP
b
5.
Zinterpretować aktualne dane
statystyczne dotyczące wypadków przy
pracy.
B
P
a
6.
Podać główne przyczyny wypadków.
A
P
c
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
7
Podać główne przyczyny wypadków.
A
P
d
8
Określić termin zatwierdzenia
protokółu. powypadkowego
A
P
b
9
Opisać procedurę akcji ratowniczej.
B
P
d
10
Prawidłowo sformułować meldunek o
wypadku.
A
P
c
11
Określić zagrożenia mechaniczne
istniejące w dziale warsztatu mokrego.
D
PP
a
12
Określić zagrożenia mechaniczne
istniejące w dziale garbowania i
dogarbowania.
D
PP
b
13
Określić zagrożenia mechaniczne
istniejące w dziale wykańczania.
D
PP
c
14
Określić, który akt prawny reguluje
sprawy związane z przydziałem
środków ochrony osobistej.
B
P
b
15
Określić sposoby ochrony środowiska
naturalnego oraz środowiska pracy.
C
P
d
16
Określić sposoby ograniczenia hałasu.
C
P
c
17
Określić, sposoby ochrony zasobów
wodnych.
C
P
a
18
Określić zasady zachowania w
przypadku zauważenia pożaru.
C
P
b
19
Określić czynne metody zabezpieczeń
przeciwpożarowych.
B
P
c
20
Określić sposób gaszenia płonącej
odzieży na ludziach.
B
P
d
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie
będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na
udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 20 pytań dotyczących. Przestrzegania przepisów bezpieczeństwa i higieny
pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska.. Wszystkie pytania są
pytaniami wielokrotnego wyboru.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi.
6. W pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku
pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić
odpowiedź prawidłową),.
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. Trudności mogą przysporzyć Ci
pytania: 3,4,11,12,13 gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe.
9. Na rozwiązanie testu masz 90 min.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
–
instrukcja,
–
zestaw zadań testowych,
–
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Ustawy i rozporządzenia publikowane są w:
a) Monitorze Polskim,
b) Dzienniku Ustaw,
c) obwieszczeniu rządu,
d) rozporządzeniu rządu.
2. Ustalenie właściwego znaczenia obowiązujących przepisów Kodeksu Pracy należy do:
a) Państwowej Inspekcji Pracy,
b) Państwowej Inspekcji Sanitarnej,
c) Urzędu Dozoru Technicznego,
d) Ministra Pracy i Polityki Socjalnej oraz Sądu Najwyższego.
3. Regulamin pracy może:
a) przyznawać pracownikom nowe uprawnienia,
b) być źródłem nowych obowiązków pracownika,
c) zmienić ustawowy wymiar urlopu wypoczynkowego,
d) zmienić zapisy Kodeksu Pracy.
4. Za wypadek przy pracy uważa się:
a)
wypadek zaistniały podczas wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności
poza godzinami pracy oraz poza terenem zakładu pracy.
b)
wypadek zaistniały podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika
zwykłych czynności lub poleceń przełożonych.
c)
wypadek
zaistniały
podczas
urlopu
wypoczynkowego
przysługującemu
pracownikowi.
d)
wypadek zaistniały podczas wykonywania prac remontowo budowlanych na terenie
własnej posesji pracownika.
5. Statystycznie najmniej wypadków przy pracy powstaje:
a) z przyczyn technicznych,
b) z przyczyny organizacyjnych,
c) z innych przyczyn,
d) z przyczyn ludzkich.
6. Główną przyczyną powodującą najwięcej wypadków przy pracy (z przyczyn
organizacyjnych) jest brak:
a) wyposażenia pracowników w wymagane środki ochrony indywidualnej.
b) wymaganych uprawnień kwalifikacyjnych.
c) nadzoru nad pracownikami.
d) zabezpieczenia stanowisk pracy.
7. Główną przyczyną powodującą najwięcej wypadków przy pracy (z przyczyn
technicznych) jest:
a) niewystarczająca wytrzymałość czynnika materialnego,
b) ukryta wada materiałowa czynnika materialnego,
c) zły stan techniczny urządzeń sygnalizujących zagrożenia,
d) zły stan techniczny urządzeń ochronnych (osłony).
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
8. Protokół powypadkowy musi zostać zatwierdzony przez pracodawcę w ciągu:
a) 3 dni od daty jego sporządzenia,
b) 5 dni od daty jego sporządzenia,
c) 14 dni od daty jego sporządzenia,
d) 21 dni od daty jego sporządzenia.
9. Wskaż zdanie fałszywe. W czasie oczekiwania na pomoc kwalifikowaną należy ponawiać,
co kilka minut ocenę:
a) przytomności (świadomości),
b) drożności dróg oddechowych,
c) akcji serca i wydolności krążenia,
d) zagrożenia zewnętrznego.
10. Wskaż zdanie fałszywe. Meldunek o zaistniałym wypadku powinien zawierać zwięzłą
i dokładną informację na temat:
a) miejsca zdarzenia,
b) rodzaju uszkodzeń,
c) liczby osób uczestniczących w akcji ratowniczej,
d) liczby poszkodowanych.
11. W dziale warsztatu mokrego największe zagrożenie mechaniczne powodują:
a) dwojarki i mizdrownice,
b) strugarki i plasterki,
c) agregaty natryskowe i szlifierki,
d) prasy hydrauliczne i suszarki próżniowe.
12. W dziale garbowania i dogarbowania największe zagrożenie mechaniczne powodują:
a) dwojarki i mizdrownice,
b) strugarki,
c) agregaty natryskowe i szlifierki,
d) prasy hydrauliczne suszarki próżniowe.
13. W dziale wykańczania największe zagrożenie mechaniczne powodują
a) dwojarki i mizdrownice,
b) strugarki i plasterki,
c) agregaty natryskowe i prasy hydrauliczne,
d) suszarki próżniowe i szlifierki.
14. Zasady przydzielania pracownikom środków ochrony indywidualnej i odzieży roboczej,
oraz przewidywanego czasu użytkowania reguluje
a) Ustawa sejmowa,
b) Uchwała Rady Ministrów,
c) Kodeks Pracy,
d) Państwowa Inspekcja Pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
15. Wskaż zdanie fałszywe.
Ochronę środowiska i ochronę środowiska pracy możemy
realizować poprzez:
a) modernizację i optymalizację instalacji produkcyjnych,
b) modernizację i optymalizację procesów technologicznych,
c) zmniejszenie zużycia surowców i środków chemicznych,
d) zwiększenie zużycia energii.
16. Wskaż zdanie fałszywe. Podstawowe sposoby walki z hałasem to:
a) redukcja hałasu u źródła,
b) stosowanie indywidualnych ochron osobistych,
c) wybetonowanie podłoża hali maszyn,
d) stosowanie ekranów akustycznych.
17. Wskaż zdanie fałszywe. Ochrona zasobów wodnych polega przede wszystkim na
rozwiązaniach technicznych, takich jak:
a) budowa nowych ujęć wód głębinowych,
b) zamykanie obiegów wodnych w cyklach produkcyjnych,
c) napowietrzanie wód stojących,
d) stosowanie technologii bezściekowych.
18. W przypadku zauważenia pożaru w pierwszej kolejności należy:
a) powiadomić właściciela lub administratora obiektu lub terenu,
b) powiadomić o zagrożeniu ludzi znajdujących się w strefie zagrożenia,
c) zarządzić ewakuację ludzi z zagrożonego obszaru,
d) powiadomić jednostkę ochrony przeciwpożarowej.
19. Wskaż zdanie fałszywe. Do czynnych systemów zabezpieczeń przeciwpożarowych
zaliczamy:
a) systemy sygnalizacji pożaru (SAP),
b) systemy wentylacji pożarowej,
c) drzwi i ścianki oddzielenia przeciwpożarowego,
d) lampy i systemy oświetlenia awaryjnego.
20. Do gaszenia płonących na ludziach ubrań należy użyć:
a) gaśnicy pianowej,
b) gaśnicy śniegowej,
c) gaśnicy proszkowej,
d) koca gaśniczego.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony
przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Numer
zadania
Odpowiedź
Punkty
1.
a
b
c
d
2.
a
b
c
d
3.
a
b
c
d
4.
a
b
c
d
5.
a
b
c
d
6.
a
b
c
d
7.
a
b
c
d
8.
a
b
c
d
9.
a
b
c
d
10.
a
b
c
d
11.
a
b
c
d
12.
a
b
c
d
13.
a
b
c
d
14.
a
b
c
d
15.
a
b
c
d
16.
a
b
c
d
17.
a
b
c
d
18.
a
b
c
d
19.
a
b
c
d
20.
a
b
c
d
Razem
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
35
7. LITERATURA
1. Artykuł – Zagrożenia chemiczne w przemyśle garbarskim „bezpieczeństwo pracy nauka
i praktyka” 4/2001, str. 6-9 dr inż. Wojciech Domański, mgr Jolanta Surgiewicz Centralny
Instytut Ochrony Pracy
2. Informacje zawarte na stronach internetowych:
1
http//www.ciop.pl/ Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut
Badawczy
2
http//www.ebhp.pl/ BHP, wyposażenie stanowisk pracy
3
http//www.ściąga .pl/ tekst
4
http//www.eko - net.pl/ Serwis dla specjalistów ochrony środowiska
5
http//www.bhp.com.pl
6
http//www.ppozbhp.pl Ogólnopolski Portal Ochrony Przeciwpożarowej
7
http//prawo-pracy.pl/ Prawo pracy dla pracowników i pracodawców
8
http//prawo.hoga.pl/prawo pracy-Serwis nie tylko dla prawników
3. Hansen A.: Bezpieczeństwo i higiena pracy. WSiP, Warszawa
4. Rodziewicz O.: Podstawy technologii garbarstwa. WSI, Radom 1984
5. Roj-Chodacka A.: Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony
przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska. Poradnik i materiały dla ucznia. KOWEZiU,
Warszawa 2002