background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

          NARODOWEJ  

 

 

 

Anna Kusina 

 

 

 

 

Kształtowanie  formy  architektonicznej,  wykonywanie 
i renowacja nagrobków 
 711[04].Z4.02 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca:  
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2006 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci: 
dr inż. Władysława Maria Francuz 
mgr inż. Danuta Gąsiorowska 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Halina Zwolska 
 
 
 
Konsultacja: 
dr inż. Janusz Figurski 
 
 
 
Korekta: 
 

 

 

 

Poradnik stanowi  obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej Kształtowanie formy 
architektonicznej,  wykonywanie  i  renowacja  nagrobków  711[04].Z4.O2  zawartego 
w modułowym programie nauczania dla zawodu kamieniarz 711[04]. 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
Wydawca:  

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4. Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1. Organizacja stanowiska roboczego w zakładzie rzemieślniczym i na cmentarzu 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 
11 

5.2. Wymiary i formy nagrobków 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 
13 

5.3. Nagrobki z kamienia naturalnego i lastryka 

5.3.1. Ćwiczenia 

15 
15 

5.4. Elementy ozdobne nagrobków 

5.4.1. Ćwiczenia 

18 
18 

5.5. Konserwacja, naprawa i renowacja nagrobków 

5.5.1. Ćwiczenia 

20 
20 

5.6. Rozliczanie robót nagrobkowych 

5.6.1. Ćwiczenia 

22 
22 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 

24 

7. Literatura 

33 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1. WPROWADZENIE 

 

Poradnik  jest  obudową  dydaktyczną  jednostki  modułowej  ”Kształtowanie  formy 

architektonicznej,  wykonywanie  i  renowacja  nagrobków”.  Jego  przeznaczeniem  jest  pomoc 
w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie: kamieniarz.  

W poradniku zamieszczono: 

 

Wymagania  wstępne,  czyli  wykaz  wiadomości  i  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  mieć 

opanowane, aby mógł przystąpić do realizacji programu jednostki modułowej. 

 

Cele  kształcenia jednostki modułowej, stanowiące wykaz wiadomości i umiejętności, jakie 

uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem. 

 

Przykładowe scenariusze zajęć. 

 

Przykładowe  ćwiczenia,  ze  wskazówkami  do  realizacji,  zalecanymi  metodami  nauczania  - 

uczenia się oraz środkami dydaktycznymi. 

 

Ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego. 

 

Wykaz literatury. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania:  tekstu  przewodniego, 
projektów, ćwiczeń praktycznych. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej.  

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może 

posłużyć się zamieszczonym w rozdziale zestawem zadań testowych. 

W tym rozdziale podano również: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktację zadań, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi. 

 
 

 

 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Schemat uk

ładu jednostek modułowych

 

 

 

 

Moduł 711[04].Z4 

Technologia kamieniarskich 

robót nagrobkowych 

711[04].Z4.01 

Projektowanie, wykonywanie 

napisów i ornamentów 

w kamieniu 

711[04].Z4.02 

Kształtowanie formy 

architektonicznej, 

wykonywanie i renowacja 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

 

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa, 

 

posługiwać się dokumentacją techniczną, 

 

posługiwać się sprzętem pomiarowym i wykonywać pomiary, 

 

rozróżniać podstawowe materiały budowlane i kamienne, 

 

magazynować, składować i transportować materiały budowlane i kamienne, 

 

dobierać narzędzia i sprzęt do robót kamieniarskich,  

 

wykonywać obróbkę mechaniczną kamienia, 

 

wykonywać obróbkę ręczną kamienia, 

 

wykonywać podstawowe roboty ślusarsko-kowalskie, 

 

przygotować podstawowe zaprawy budowlane, 

 

wykonywać podstawowe roboty betoniarskie i zbrojarskie, 

 

stosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  i ochrony 

środowiska obowiązujące w budownictwie, 

 

udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej, 

 

wykonać przedmiary i obmiary robót, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

współpracować w grupie, 

 

uczestniczyć w dyskusji i prezentacji, 

 

stosować różne metody i środki porozumiewania się na temat zagadnień technicznych. 

 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć: 

 

posłużyć się dokumentacją techniczną w zakresie niezbędnym do wykonania nagrobków, 

 

posłużyć się sprzętem pomiarowym w celu dokonania pomiarów,  

 

zorganizować i zlikwidować stanowisko robocze,  

 

określić  szacunkowo  ilość  materiału  niezbędnego  do  wykonania  robót  i  sporządzić 

zapotrzebowanie materiałowe, 

 

dobrać i ocenić zastosowanie materiałów do wykonania oraz konserwacji nagrobków, 

 

dobrać narzędzia i sprzęt do wykonania zadania, 

 

określić główne wymiary nagrobka, 

 

wykonać szkic formy architektonicznej nagrobka, 

 

rozróżnić elementy formy architektonicznej nagrobka, 

 

określić zasady współpracy elementów nagrobka i sposobów ich połączenia, 

 

wykonać elementy składowe nagrobka z kamienia naturalnego i lastryka, 

 

wykonać betonową komorę grzebalną nagrobka, 

 

połączyć elementy nagrobka w całość, 

 

wykonywać i osadzać nagrobkowe elementy ozdobne (kwiatony, osłony zniczy, fotografie, 

tablice nagrobkowe), 

 

dokonać konserwacji, napraw i renowacji nagrobków, 

 

ocenić jakość wykonanej pracy i usunąć usterki, 

 

sporządzić rozliczenie materiałowe wykonanej pracy,  

 

obliczyć wynagrodzenie za pracę,  

 

wykonać  pracę  z  zachowaniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony 

przeciwpożarowej i ochrony środowiska. 

 

 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz 1 

Osoba prowadząca……………………………………………………………………………… 
Modułowy program nauczania: Kamieniarz  711[04] 
Moduł: Technologia kamieniarskich robót nagrobkowych 711[04].Z4 
Jednostka modułowa: Kształtowania form architektonicznych nagrobków 711[04].Z4.02 
 
Temat: Zasady kształtowania formy architektonicznej nagrobków z kamienia 
 
Cel ogólny:  Kształtowanie umiejętności projektowania i wykonywania profili kamiennych.  
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

określić zasady kształtowania formy architektonicznej nagrobków, 

 

dobrać odpowiedni rodzaj nagrobka, 

 

sporządzić szkice i rysunki wykonawcze nagrobka, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji. 

 
Metody nauczania: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

praca projektowa, 

 

dyskusja w grupie.  

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca indywidualna, 

 

praca w małych zespołach. 

 
Czas: 
3 godziny lekcyjne – 135 minut. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

literatura dotycząca zasad kształtowania form architektonicznych nagrobków, 

 

film  lub  zdjęcia  (prezentacja  multimedialna)  przedstawiające  przykłady  wykonania 

nagrobków współczesnych i historycznych, 

 

katalogi firm realizujących nagrobki, 

 

czasopisma specjalistyczne, 

 

przykładowe projekty nagrobków, 

 

przybory rysunkowe. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Wprowadzenie i przedstawienie celów zajęć. 
2.  Plan zajęć: 

A. Zasady kształtowania form architektonicznych nagrobków z kamienia: 

 

wstęp  –  nauczyciel  przedstawia  uczniom  podstawowe  informacje  dotyczące  zasad 

kształtowania form architektonicznych nagrobków, 

 

nauczyciel prezentuje przykłady zrealizowanych nagrobków z kamienia (film, katalogi, 

      czasopisma),  

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

uczniowie  analizują  uzyskane  informacje,  oglądają  katalogi  i  sporządzają  krótką 

notatkę. 

B.  Dobieranie nagrobka: 

 

wstęp  –  nauczyciel  rozdaje  uczniom  przykładowe  dokumentacje  projektowe 

      nagrobków oraz podstawowe założenia do projektu, 

 

uczniowie  w  zespołach  dwuosobowych    analizują  dokumentację,  katalogi  i  zdjęcia 

      nagrobków oraz dyskutują nad doborem najlepszego rozwiązania, 

 

uczniowie tworzą projekt nagrobka z kamienia wykonując szkice projektowe, 

 

uczniowie wykonują rysunek wykonawczy zaprojektowanego nagrobka. 

3. Podsumowanie zajęć: 

 

każdy zespól uczniów prezentuje wyniki swojej pracy, 

 

uczniowie dyskutują nad rozwiązaniami przedstawionymi przez kolegów, oceniając je pod 

względem prawidłowości i estetyki wykonania. 

 
Zakończenie zajęć: 

 

uczniowie  omawiają  sposób  wykonania zadania,  problemy jakie napotkali oraz sposób ich 

rozwiązania. 

Ocena poziomu osiągnięć uczniów oraz ocena ich aktywności: 

 

Metoda  obserwacji  czynności  i  zachowań indywidualnych  uczniów  i  poszczególnych grup 

podczas zajęć. 

 

Ocena prawidłowości i estetyki wykonania zadania. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności. 

 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Scenariusz 2 
 

Osoba prowadząca……………………………………………………………………………… 
Modułowy program nauczania: Kamieniarz  711[04] 
Moduł: Technologia kamieniarskich robót nagrobkowych 711[04].Z4 
Jednostka modułowa: Kształtowania form architektonicznych nagrobków 711[04].Z4.02 
 
Temat: 

Wykonywanie 

montażu 

elementów 

kamiennych 

nagrobka, 

zgodnie 

z dokumentacją. 
 
Cel ogólny:  Kształtowanie umiejętności wykonywania elementów nagrobków z kamienia.  
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

odczytać dokumentację techniczną, 

 

wykonać szkic pomocniczy elementów nagrobka, 

 

zorganizować stanowisko pracy, 

 

dobrać narzędzia i sprzęt do wykonania pracy, 

 

dobrać środki ochrony indywidualnej, 

 

wykonać kolejne czynności związane z wykonaniem elementu kamiennego, 

 

uporządkować stanowisko pracy. 

 
Metody nauczania: 

 

pokaz z instruktażem,  

 

ćwiczenia praktyczne, 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca indywidualna, 

 

praca w małych grupach. 

 
Czas: 
6 godzin lekcyjnych –270 minut. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

instrukcja dla uczniów dotycząca zasad montażu kamiennych elementów nagrobkowych, 

 

dokumentacja projektowa nagrobka, 

 

elementy kamienne, 

 

składniki zaprawy, elementy kotwiące, 

 

zestaw narzędzi i sprzętu do obróbki kamienia, 

 

zestaw środków ochrony osobistej, 

 

rysunki, schematy lub zdjęcia przedstawiające zasady wykonywania montażu nagrobków. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Wprowadzenie i przedstawienie celów zajęć. 
2.  Plan zajęć: 

A.  Zasady wykonywania schodów terenowych z płyt kamiennych: 

 

wstęp  –  nauczyciel  przedstawia  uczniom  podstawowe  informacje  dotyczące  zasad 

wykonywania montażu nagrobków kamiennych, 

 

uczniowie  analizują  uzyskane  informacje  i  sporządzają  krótką  notatkę  oraz  szkice 

pomocnicze połączeń kamiennych elementów nagrobkowych,  

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

C.  Wykonanie  montażu  nagrobka  zgodnie  z  tematem  zadania,  na  wykonanym  wcześniej 

fundamencie: 

 

wstęp – nauczyciel rozdaje uczniom dokumentację techniczną nagrobka, 

 

nauczyciel prezentuje na modelu sposób wykonania zadania, 

 

nauczyciel  zwraca  uwagę  na  trudności  jakie  mogą  wystąpić  w  trakcie  wykonywania 

      zadania, 

 

nauczyciel przypomina uczniom przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, 

 

uczniowie  przygotowują  stanowisko  pracy  gromadząc  odpowiedni  sprzęt  i  narzędzia 

      oraz materiały, 

 

uczniowie  wykonują  zadanie  według  dokumentacji  przedstawionej  przez  nauczyciela, 

      przestrzegając przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,  

 

nauczyciel 

trakcie 

wykonywania 

przez 

uczniów 

czynności 

koryguje 

      nieprawidłowości, 

 

uczniowie prezentują wykonane zadanie i oceniają jakość jego wykonania, 

 

uczniowie porządkują stanowisko pracy. 

 
Zakończenie zajęć: 

 

uczniowie  omawiają  sposób  wykonania  zadania,  problemy jakie napotkali oraz sposób ich 
rozwiązania. 

Ocena poziomu osiągnięć uczniów oraz ocena ich aktywności: 

 

Metoda  obserwacji  czynności  i  zachowań  indywidualnych uczniów  i poszczególnych grup 
podczas zajęć. 

 

Ocena prawidłowości i estetyki wykonania zadania. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności. 

 
 

 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

5. ĆWICZENIA 

 

5.1.  Organizacja 

stanowiska 

roboczego 

zakładzie 

rzemieślniczym i na cmentarzu 

 
5.1.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 
 

Spośród  przedstawionych  przez  nauczyciela  środków  ochrony  indywidualnej  i  odzieży 

ochronnej,  dobierz  środki  konieczne  przy  wykonywaniu  obróbki  kamienia  w  zakładzie 
kamieniarskim. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić, jakie zagrożenia dla zdrowia występują przy wykonywaniu obróbki kamienia, 
2)  obejrzeć przedstawione środki ochrony indywidualnej, 
3)  wybrać środki konieczne przy wykonywaniu obróbki kamienia, 
4)  sporządzić notatkę, 
5)  uzasadnić swój wybór. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

zestaw różnych środków ochrony indywidualnej, 

 

instrukcja  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  dotycząca  wykonywania  obróbki  kamienia 

w zakładzie kamieniarskim.  

 
Ćwiczenie 2
 
 

Sporządź  opis  robót  związanych  z  wykonaniem  nagrobka,  na  podstawie  jego  projektu 

oraz planu sytuacyjnego fragmentu cmentarza, gdzie będzie zlokalizowany nagrobek. W opisie 
umieść te informacje, które będą potrzebne do sporządzenia protokołu wytyczenia. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować, jakie informacje potrzebne są do sporządzenia protokołu przekazania, 
2)  przeanalizować projekt nagrobka, 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

3)  przeanalizować plan sytuacyjny fragmentu cmentarza, 
4)  zapoznać się z przykładowymi protokołami wytyczenia, 
5)  odszukać potrzebne informacje, 
6)  sporządzić notatkę. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

projekt wykonawczy nagrobka, 

 

plan sytuacyjny fragmentu cmentarza, 

 

przykładowe protokoły wytyczenia. 

 
Ćwiczenie 3
 
 

Z  instrukcji  prowadzenia  robót  budowlanych  na  cmentarzu,  wyszukaj  informacje,  które 

określają zasady: 

  zabezpieczenia miejsca robót, 

  transportu materiałów, 

  przygotowania zaprawy i mieszanki betonowej, 

  składowania materiałów, urządzeń, odpadów, 

  uporządkowania terenu. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować instrukcję prowadzenia robót budowlanych na cmentarzu, 
2)  odszukać potrzebne informacje, 
3)  sporządzić notatkę. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

instrukcja prowadzenia robót budowlanych na cmentarzu. 

 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

5.2. Wymiary i formy nagrobków  

 
5.2.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 
 

Wykonaj szkice trzech zróżnicowanych form nagrobkowych i nazwij ich części składowe. 

W swojej  pracy  wykorzystaj  dostępne  katalogi  oraz  prezentacje  internetowe  firm 
kamieniarskich -  producentów nagrobków. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować w literaturze zasady kształtowania formy nagrobków, 
2)  obejrzeć katalogi producentów nagrobków, 
3)  wyszukać w Internecie strony firm kamieniarskich i obejrzeć prezentacje produkowanych 

nagrobków, 

4)  wykonać szkice, 
5)  zaprezentować swoją pracę. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

literatura dotycząca zasad kształtowania form nagrobków, 

 

katalogi firm kamieniarskich, 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

przybory rysunkowe. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Na  miejscowym  cmentarzu  wyszukaj  przykłady  nagrobków  o  zróżnicowanych  formach 

i sporządź ich opisy, szkice oraz fotografie. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować w literaturze zasady kształtowania formy nagrobków, 
2)  wyszukać na cmentarzu przykłady różnych form nagrobkowych, 
3)  wykonać szkice, opisy i fotografie wybranych  nagrobków, 
4)  zaprezentować swoją pracę. 

 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

literatura dotycząca zasad kształtowania form nagrobków, 

 

aparat fotograficzny, 

 

przybory rysunkowe. 

 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

5.3. Nagrobki z kamienia naturalnego i lastryka 

 
5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1
 
 

Wykonaj  projekt  prostego  nagrobka  wzorując  się  na  załączonych  w  poradniku 

przykładach. Dobierz materiał z jakiego powinien być wykonany. W swojej pracy wykorzystaj 
także  dostępne  katalogi  oraz  prezentacje  internetowe  firm  kamieniarskich  -    producentów 
nagrobków. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować w literaturze zasady kształtowania formy nagrobków, 
2)  obejrzeć katalogi producentów nagrobków, 
3)  wyszukać w Internecie strony firm kamieniarskich i obejrzeć prezentacje produkowanych 

nagrobków, 

4)  dobrać formę, wymiary i materiał nagrobka, 
5)  wykonać szkice projektowe, 
6)  wykonać rysunki robocze nagrobka, 
7)  zaprezentować swoją pracę. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

literatura dotycząca zasad kształtowania form nagrobków, 

 

katalogi firm kamieniarskich, 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

przybory rysunkowe. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Wykonaj  poziome  i  pionowe  elementy  nagrobka  z  kamienia  naturalnego,  zgodnie 

z dokumentacją. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować dokumentację projektową nagrobka, 
2)  przeanalizować zasady wykonywania elementów kamiennych,  

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

3)  zorganizować stanowisko pracy, 
4)  dobrać potrzebne środki ochrony indywidualnej, 
5)  dobrać potrzebne narzędzia i sprzęt, 
6)  dobrać potrzebne elementy kamienne, 
7)  wykonać obróbkę elementów kamiennych zgodnie z wymaganiami co do wymiarów, formy 

i wykończenia powierzchni, 

8)  sprawdzić jakość wykonanej pracy i usunąć usterki, 
9)  uporządkować i zlikwidować stanowisko robocze po wykonanej pracy, 
10) zaprezentować wykonane zadanie. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

dokumentacja projektowa nagrobka, 

 

literatura dotyczącą zasad wykonywania elementów kamiennych, 

 

materiały: elementy kamienne, 

 

narzędzia, sprzęt i środki ochrony indywidualnej, 

 

przyrządy pomiarowe. 

 
Ćwiczenie 3 
 

Wykonaj  poziome  i  pionowe  elementy  nagrobka  z  lastryka,  zgodnie  z dokumentacją. 

Do wykonania elementów wykorzystaj przygotowane wcześniej formy elementów. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować dokumentację projektową nagrobka, 
2)  przeanalizować zasady wykonywania elementów lastrykowych, 
3)  zorganizować stanowisko pracy, 
4)  wykorzystać przygotowane formy elementów, 
5)  dobrać potrzebne środki ochrony indywidualnej, 
6)  dobrać potrzebne narzędzia i sprzęt, 
7)  dobrać potrzebne materiały: składniki mieszanki lastrykowej, 
8)  ułożyć w formach mieszankę lastrykową, 
9)  wykonać pielęgnację mieszanki lastrykowej, 
10) sprawdzić jakość wykonanej pracy i usunąć usterki, 
11) uporządkować i zlikwidować stanowisko robocze po wykonanej pracy, 
12) zaprezentować wykonane zadanie. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

dokumentacja projektowa elementów nagrobka, 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

 

literatura dotyczącą zasad wykonywania elementów lastrykowych, 

 

formy elementów, 

 

materiały: składniki mieszanki lastrykowej, 

 

narzędzia, sprzęt i środki ochrony indywidualnej, 

 

przyrządy pomiarowe. 

 
Ćwiczenie 4 
 

Wykonaj montaż elementów nagrobka, zgodnie z dokumentacją.  
 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować dokumentację techniczną, 
2)  przeanalizować zasady wykonywania montażu nagrobków, 
3)  zorganizować stanowisko pracy, 
4)  dobrać potrzebne środki ochrony indywidualnej, 
5)  dobrać potrzebne narzędzia i sprzęt, 
6)  dobrać potrzebne elementy nagrobka, składniki zaprawy, klej oraz kotwy,  
7)  przygotować zaprawę lub klej, 
8)  ułożyć elementy nagrobka zgodnie z zasadą dokumentacją, 
9)  sprawdzić jakość wykonanej pracy i usunąć usterki, 
10) uporządkować i zlikwidować stanowisko robocze po wykonanej pracy, 
11) zaprezentować wykonaną pracę. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

dokumentacja techniczna, 

 

literatura dotyczącą zasad wykonywania nagrobków, 

 

materiały: elementy nagrobka, składniki zaprawy, klej, elementy kotwiące, 

 

narzędzia, sprzęt i środki ochrony indywidualnej, 

 

przyrządy pomiarowe. 

 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

5.4. Elementy ozdobne nagrobków  

 
5.4.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 
 

Wykonaj  projekt  kamiennego  kwiatonu  nagrobkowego.  Dobierz  materiał  z  jakiego 

powinien  być  wykonany.  W  swojej  pracy  wykorzystaj  dostępne  katalogi  oraz  prezentacje 
internetowe firm kamieniarskich -  producentów nagrobków. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i 

technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć katalogi producentów elementów ozdobnych nagrobków, 
2)  wyszukać w Internecie strony firm kamieniarskich i obejrzeć prezentacje produkowanych 

elementów ozdobnych, 

3)  dobrać formę, wymiary i materiał kwiatonu, 
4)  wykonać szkice projektowe kwiatonu, 
5)  wykonać rysunki robocze, 
6)  zaprezentować swoją pracę. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

katalogi firm kamieniarskich, 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

przybory rysunkowe. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Wykonaj kamienny kwiaton nagrobkowy, zgodnie z własnym projektem.  
 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i 

technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować dokumentację projektową kwiatonu nagrobkowego, 
2)  przeanalizować zasady wykonywania elementów kamiennych, 
3)  zorganizować stanowisko pracy, 
4)  dobrać potrzebne środki ochrony indywidualnej, 
5)  dobrać potrzebne narzędzia i sprzęt, 
6)  dobrać potrzebne elementy kamienne, 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

7)  wykonać obróbkę elementów kamiennych zgodnie z wymaganiami co do wymiarów, formy 

i wykończenia powierzchni, 

8)  sprawdzić jakość wykonanej pracy i usunąć usterki, 
9)  uporządkować i zlikwidować stanowisko robocze po wykonanej pracy, 
10) zaprezentować wykonane zadanie. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

 

dokumentacja projektowa kwiatonu nagrobkowego, 

 

literatura dotyczącą zasad wykonywania elementów kamiennych, 

 

materiały: elementy kamienne, 

 

narzędzia, sprzęt i środki ochrony indywidualnej, 

 

przyrządy pomiarowe. 

 

Ćwiczenie 3 
 

Wykonaj osadzenie napisu z liter metalowych na attyce nagrobka. 
 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i 

technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować projekt napisu na nagrobku, 
2)  przeanalizować zasady osadzania liter metalowych, 
3)  zorganizować stanowisko pracy, 
4)  dobrać potrzebne środki ochrony indywidualnej, 
5)  dobrać potrzebne narzędzia i sprzęt, 
6)  dobrać potrzebne materiały: składniki mieszanki lastrykowej, 
7)  przygotować szablon, 
8)  wyznaczyć usytuowanie otworów montażowych, 
9)  wykonać otwory do mocowania kotew, 
10) przygotować klej montażowy, 
11) osadzić litery zgodnie z treścią napisu, 
12) sprawdzić jakość wykonanej pracy i usunąć usterki, 
13) uporządkować i zlikwidować stanowisko robocze po wykonanej pracy, 
14) zaprezentować wykonane zadanie. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

 

projekt napisu, 

 

literatura dotyczącą zasad osadzania liter metalowych, 

 

materiały:  litery,  klej  montażowy,  materiały  do  wykonania  szablonu:  styropian,  brystol, 

taśma klejąca, 

 

narzędzia, sprzęt i środki ochrony indywidualnej, 

 

przyrządy pomiarowe. 

 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

5.5. Konserwacja, naprawa i renowacja nagrobków  

 

5.5.1. Ćwiczenia

  

 
Ćwiczenie 1 

Na  cmentarzu  w  swojej  miejscowości  odszukaj  trzy  przykłady  nagrobków  z  kamienia, 

w których  można  zauważyć  różne  uszkodzenia  i  wady.  Obejrzyj  je  dokładnie  i  opisz 
uszkodzenia.  Sporządź  fotografie  nagrobków,  ich  opis,  inwentaryzację  stwierdzonych  wad 
i uszkodzeń oraz zaproponuj sposoby wykonania naprawy. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wyszukać przykładowe nagrobki, 
2)  ocenić stan zachowania elementów kamiennych wybranych nagrobków, 
3)  sporządzić opis poszczególnych nagrobków wraz ze szczegółową inwentaryzacją wad 

i uszkodzeń, 

4)  ustalić zakres prac naprawczych, 
5)  zaproponować dla każdego nagrobka sposób naprawy stwierdzonych uszkodzeń, 
6)  sporządzić notatkę.  

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  literatura dotycząca zasad wykonywania napraw elementów kamiennych,  
–  aparat fotograficzny, 
–  szkicownik. 
 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj  naprawę  zniszczonej  płyty  nagrobkowej  z  granitu.  Opisz  uszkodzenia  i  obierz 

sposób naprawy.  

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać oględzin płyty, 
2)  opisać uszkodzenia elementu, 
3)  przeanalizować i przypomnieć sobie zasady naprawiania elementów kamiennych, 
4)  dobrać sposób naprawy elementu, 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

5)  przygotować stanowisko pracy, 
6)  dobrać środki ochrony indywidualnej, 
7)  przygotować powierzchnię elementu, 
8)  przygotować narzędzia do wykonania pracy, 
9)  wykonać naprawę elementu, 
10) ocenić jakość wykonanej pracy i usunąć ewentualne usterki, 
11) uporządkować i zlikwidować stanowisko robocze po wykonanej pracy, 
12) zaprezentować wykonaną pracę.  

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

–  płyta granitowa przeznaczona do naprawy, 
–  materiały do naprawy kamienia, 
–  narzędzia potrzebne do wykonania zadania, 
– 

środki ochrony indywidualnej. 

 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

5.6. Rozliczanie robót nagrobkowych  

 

5.6.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

 

Wykonaj  przedmiar  robót  oraz  zapotrzebowanie  materiałów  potrzebnych  do wykonania 

nagrobka na podstawie dokumentacji budowlanej. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić zasady wykonywania przedmiaru, 
2)  przeanalizować dokumentacją budowlaną nagrobka, 
3)  wykonać przedmiar robót, 
4)  sporządzić zapotrzebowanie materiałów. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

dokumentacja budowlana nagrobka, 

 

literatura, 

 

kalkulator. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Określ  szacunkowo  koszt  materiałów  potrzebnych  do  wykonania  nagrobka,  korzystając 

z przedmiaru  robót  z  ćwiczenia  1  oraz  z  przykładowych  cenników  materiałów  i wyrobów 
dostępnych w katalogach oraz w Internecie. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować cenniki materiałów i wyrobów, 
2)  obliczyć koszt materiałów. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

przykładowe cenniki materiałow i wyrobów kamieniarskich, 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

przedmiar robót związanych z wykonaniem nagrobka, 

 

dokumentacja budowlana nagrobka, 

 

kalkulator 

 
Ćwiczenie 3 

Oblicz  wynagrodzenia  za  osadzenie  napisu  na  attyce  nagrobka,  jeżeli  cena  za  osadzenie 

1 litery  wynosi  30  zł.  W  obliczeniach  uwzględnij  podatek  VAT,  który  wynosi  22%.  Napis, 
który należy wykonać brzmi: Ś.P. JAN KOWALSKI. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  obliczyć ilość liter składających się na napis, 
2)  obliczyć koszt wykonania napisu z uwzględnieniem podatku VAT, 
3)  sporządzić notatkę. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

kalkulator. 

 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  kamiennych  elementów 
małej architektury” 

Test składa się z 16 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

–  z poziomu podstawowego są zadania: 1, 2, 4, 5, 6, 7, 9, 10, 12,13, 14, 15, 16. 
–  z poziomu ponadpodstawowego są zadania: 3, 8, 11. 
 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

Za  każdą  prawidłową  odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 
uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

–  dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

–  dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

–  dobry  -  za  rozwiązanie  co  najmniej  12  zadań,  w  tym  co  najmniej  1  z  poziomu 

ponadpodstawowego,  

–  bardzo  dobry  -  za  rozwiązanie  co  najmniej  15  zadań,  w  tym  co  najmniej  2  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi1. b,  2. d,  3. a,  4. a,  5. b,  6. c,  7. a,  8. a,  9. b,  10. a,  11. b,  12. d,  
13. c,  14. b, 15. b, 16. b. 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad. 

cel operacyjny (mierzone osiągnięcia 

ucznia) 

kategoria 

celu 

poziom 

wymagań 

poprawna 

odpowiedź 

Rozpoznać środki ochrony indywidualnej 
przy pracach kamieniarskich 

Wskazać zastosowanie środków ochrony 
indywidualnej w zależności od rodzaju 
zagrożenia 

Wskazać warunki przystąpienia do 
wykonania robót na cmentarzu 

PP 

Określić rodzaj robót nie wymagający 
zezwolenia 

Rozpoznać elementy nagrobka  

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

Scharakteryzować zalecane kształty 
nagrobków 

Określić wymaganą grubość płyty 
fundamentowej 

Określić wymagania dotyczące wymiarów 
nagrobka 

PP 

Określić zasady łączenia elementów 
nagrobka 

10 

Określić jakie cechy powinien posiadać 
materiał kamienny na wykonanie 
nagrobków 

11 

Wskazać sposób wykrywania wad 
wewnętrznych kamienia 

PP 

12 

Określić zasady doboru faktury 
powierzchni elementów nagrobka 

13  Wskazać elementy dekoracyjne nagrobka 

14  Określić zasady osadzania metalowych liter 

15 

Określić metodę naprawy uszkodzeń 
mechanicznych kamienia 

16  Zdefiniować pojęcie „obmiar robót” 

 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
3.  Zapewnij samodzielną pracę uczniów w czasie rozwiązywania zadań. 
4.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom „instrukcję dla ucznia”. 
5.  Upewnij się, czy wszyscy uczniowie ją zrozumieli. Wyjaśnij ewentualne wątpliwości. 
6.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 16 zadań. Do każdego dołączone są 4 możliwości odpowiedzi. Tylko jedna z 

nich jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi stawiając w odpowiedniej 

rubryce znak X. W przypadku pomyłki błędną odpowiedź należy zakreślić kółkiem a 
następnie ponownie zaznaczyć odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Gdy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  odłóż  jego  rozwiązanie 

na później i wróć do tego zadania, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 
Powodzenia! 
 
Materiały dla ucznia 

–  instrukcja do testu, 
–  zestaw pytań testowych, 
–  karta odpowiedzi. 
 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

Z

estaw zadań testowych

 

 
1.  Jakie  środki  ochrony  indywidualnej  powinien  posiadać  pracownik  przy  obróbce 

mechanicznej kamienia:  
a) buty gumowe, 
b) maskę ochronną, 
c) szelki bezpieczeństwa, 
d) linkę bezpieczeństwa. 

 
2. Jakie środki ochrony indywidualnej należy stosować jako ochronę przed hałasem: 

a)  rękawice ochronne, 
b)  okulary ochronne, 
c)  maskę ochronną, 
d)  hełm ochronny. 

 
3. Warunkiem przystąpienia do wykonania prac kamieniarskich na cmentarzu jest: 

a)  przekazanie wykonawcy terenu budowy, 
b)  zorganizowanie składowiska. 
c)  zabezpieczenie terenu robót, 
d)  zgromadzenie materiałów, 

 
4.  Które  z  poniżej  wymienionych  robót  związanych  z  wykonywaniem  nagrobków 

nie wymagają zezwolenia: 
a)  wykucie liter, 
b) wykonanie piwnicy, 
c)  renowacja płyty nakrywczej, 
d) wykonanie montażu nagrobka. 

 
5. Element pionowy nagrobka to: 

a)  płyta nakrywcza, 
b) attyka, 
c)  cokół, 
d) baza. 

 
6. Kształty nagrobków powinny być: 

a)  nieregularne, 
b) kwadratowe, 
c)  prostokątne, 
d) dowolne. 

 
7. Płyta fundamentowa nagrobka powinna mieć grubość około: 

a)  10 cm, 
b)  30 cm, 
c)  50 cm, 
d)  100 cm. 

 
 
 
 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

8. Wymiary nagrobka w rzucie powinny wynosić: 

a)  2,45 m x 1,20 m, 
b)  3,10 m x 1,50 m, 
c)  3,50 m x 2,00 m, 
d)  4,00 m x 2,00 m. 

 
9. Połączenia elementów nagrobków należy wykonywać przy pomocy: 

a)  sztywnych kotew, 
b) zaprawy cementowej, 
c)  łączników stalowych, 
d) betonu o dużej wytrzymałości. 

 
10.  Prawidłowo  dobrany  materiał  kamienny  na  wykonanie  elementów  nagrobka  powinien 

posiadać: 

a) naturalny przebieg warstw skalnych w materiale zgodny z przeznaczeniem elementu, 
b) bardzo wysoką wytrzymałość, 
c) odpowiednią wilgotność, 
d) bardzo dużą wielkość. 

 
11. Wady wewnętrzne kamienia wykrywa się przez: 

a)  próbę twardości, 
b)  próbę dźwiekową, 
c)  ocenę kolorystyki, 
d) oględziny elementu. 

 
12.  Do  wykończenia  powierzchni  elementu  nagrobka  wykonanego  z  kamieni  miękkich 

nie stosuje się faktury: 

a) gradzinowanej, 
b) groszkowanej, 
c) grotowanej, 
d) zdzieranej. 

 
13.  Które  z  wymienionych  poniżej  elementów  nie  są  zaliczane  do  dodatkowego  ozdobnego 

wyposażenia nagrobków: 

a) symbole religijne, 
b) tablice napisowe, 
c) kwiatony, 
d) attyki. 

 
14. Do osadzania metalowych liter z kotwami wykonuje się w kamieniu otwory o głębokości: 

a) mniejszej od długości kotwy, 
b) większej od długości kotwy, 
c) nie wykonuje się otworów, 
d) równej długości kotwy. 

 
 
 
 
 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

15.  Która  z  poniższych  metod  nie  jest  stosowana  przy  naprawie  uszkodzeń  mechanicznych 

elementów nagrobków kamiennych: 
a)  wypełnianie ubytków kitem, 
b)  impregnacja wodoodporna, 
c)  uzupełnienie ubytków łatkami, 
d)  wymiana uszkodzonych elementów. 

 
16. Obmiar robót jest to: 

a)  obliczenie kosztu wykonanych robót, 
b) mierzenie ilości robót na podstawie stanu rzeczywistego, 
c)  obliczenie ilości robót na podstawie dokumentacji budowlanej, 
d) obliczenie ilości robot na podstawie katalogu nakładów rzeczowych. 

 
 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ................................................................................................ 
 

Kształtowanie 

formy 

architektonicznej, 

wykonywanie 

renowacja 

nagrobków 

 
 
Zakreśl poprawną odpowiedź 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

Razem:   

 
 
 
 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31 

Test praktyczny „próba pracy” 

 

Na  podstawie  dokumentacji  technicznej  wykonaj  elementy  składowe  nagrobka  z granitu. 

Wykonaj  kalkulację  robót  i  ustal  koszt  nagrobka  z  uwzględnieniem  montażu  na miejscu 
wbudowania. 

 

Zespół w składzie: 

1.  ........................................ 
2.  ........................................ 

 
Czas wykonania: 6 godzin lekcyjnych 

 

Uczeń powinien: 
1) Zaplanować czynności związane z wykonaniem zadania: 

a)  przeanalizować dokumentację projektową nagrobka, 
b)  sporządzić szkice poszczególnych elementów, 
c)  sporządzić plan działania związany z wykonaniem elementów nagrobka, 
d)  sporządzić wykaz materiałów niezbędnych do wykonania muru, 
e)  sporządzić wykaz potrzebnego sprzętu, narzędzi oraz środków ochrony indywidualnej, 

2). Zorganizować stanowisko pracy: 

a)  zgromadzić i rozmieścić na stanowisku pracy materiały kamienne,  
b)  sprawdzić jakość materiałów, 
c)  zgromadzić  i  rozmieścić  na  stanowisku  pracy  narzędzia  i  sprzęt  zgodnie  z  zasadami 

bezpieczeństwa i higieny pracy, 

d)  sprawdzić stan techniczny sprzętu, 
e)  dobrać odzież roboczą i środki ochrony indywidualnej. 

3).  Wykonać  elementy  nagrobka  zgodnie  z  warunkami  technicznymi  i  zasadami 
bezpieczeństwa i higieny pracy oraz dokumentacją techniczną, 

a)  zastosować zgodny z dokumentacją techniczną, właściwy materiał kamienny, 
b)  wykonać obróbkę elementów kamiennych zgodnie z dokumentacją, 
c)  wykonać zadaną fakturę powierzchni elementów. 

4). Uporządkować stanowisko pracy, oczyścić narzędzia i sprzęt. 
5). Ustalić koszt nagrobka: 

a)   wykonać rozliczenie materiałów, 
b) obliczyć  koszt  materiałów  oraz  robocizny  z  uwzględnieniem  montażu  nagrobka, 

korzystając z dostarczonych cenników, 

c)  określić orientacyjny koszt wykonania nagrobka. 

6). Zaprezentować efekt wykonanego zadania: 

   uzasadnić sposób wykonania zadania, 

  sprawdzić jakość swojej pracy: zadane wymiary, prawidłowość wykonanej faktury.  

 

Wyposażenie stanowiska roboczego: 
–  stanowisko  do  wykonania  planowania  i  kalkulacji,  wyposażone  w  dokumentację 

techniczną,  cenniki  robót  kamieniarskich  i  przykładowe  kalkulacje,  przybory  rysunkowe 
oraz kalkulator, 

–  stanowisko symulacyjne do wykonywania elementów kamiennych,  
–  materiały  potrzebne  do  wykonania  zadania  –  kamienie,  narzędzia  i  sprzęt  do  obróbki 

kamienia,  

–  środki ochrony indywidualnej, 
–  przyrządy pomiarowe. 
 
 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32 

Kryteria oceny i schemat punktowania 
Wykonanie zadania należy oceniać na bieżąco. 
Proponuje  się  następująca  punktację  za  wykonanie  poszczególnych  części  zadania 
praktycznego: 
1)  – w sumie 15 pkt:  

a)  - 3 pkt, 
b)  - 3 pkt, 
c)  - 3 pkt, 
d)  - 3 pkt, 
e)   - 3 pkt. 

2)  – w sumie 10 pkt: 

a)  - 2 pkt,  
b)  - 2 pkt, 
c)  - 2 pkt, 
d)  - 2 pkt, 
e)  - 2 pkt, 

3) –  w sumie 50 pkt: 

a)  - 10 pkt, 
b)  - 20 pkt, 
c)  - 20 pkt, 

4)  – 5 pkt, 
5)  – 10 pkt. 

a)   - 3 pkt. 
b)  - 5 pkt. 
c)   - 2 pkt. 

6) – 10 pkt. 
 
W sumie 100 punktów. 
Aby  zaliczyć  zadanie  praktyczne  z  wynikiem  pozytywnym  jego  wykonanie  powinno  być 
ocenione  powyżej  75  pkt  (zgodnie  z  wymogami  CKE  stosowanymi  w  odniesieniu  do  części 
praktycznej egzaminów zawodowych) 
 

Propozycje ocen szkolnych: 

< 75 pkt. - niedostateczny 

75 – 77 pkt. - dopuszczający 

78 – 84 - dostateczny 

85 – 94 pkt. - dobry 

95 – 100 pkt. - bardzo dobry 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33 

7.

 

LITERATURA  

 

1.  Francuz  W.M.,  Sokołowski  R.:  Bezpieczeństwo  i  higiena  pracy  na  budowie.  KWP  Bud-

Ergon OW PZiTB, Warszawa 1998 

2.  Praca zbiorowa. Nowy poradnik majstra budowlanego. Arkady, Warszawa 2003 
3.  Praca  zbiorowa.:  Warunki  techniczne  wykonania  i  odbioru  robót  budowlanych.  Poradnik 

projektanta, kierownika budowy i inspektora nadzoru, Verlag Dashofer, Warszawa 2006  

4.  Szymański E.: Materiały budowlane. WSiP, Warszawa 2005 
5.  Wasilewski Z.: BHP na placu budowy. Arkady, Warszawa 1989 
6.  Wilcke H.., Thuning W,  - Kamieniarstwo. WSiP, Warszawa 1997 
7.  Wolski Z. - Sztukatorstwo. WSiP, Warszawa 1988 
 
Katalogi: 
8.  Katalogi Nakładów Rzeczowych KNR, WACETOB – PZITB, Warszawa 2000 

  KNR NR 2-01 – Budowle i roboty ziemne 

  KNR NR 2-02 – Konstrukcje budowlane, tom I i  II 

  KNR NR 4-01 – Roboty remontowe budowlane 

9.  Kwartalnik  –  SEKOCENBUD  -    informacja  o  stawkach  robocizny  kosztorysowej  oraz 

najmu sprzętu budowlanego oraz cenach materiałów budowlanych 

 
Akty prawne: 
10. Rozporządzenie  Ministra  Infrastruktury  z  6.02.2003  r.  w  sprawie  bhp  podczas 

wykonywania robót budowlanych (Dz.U.Nr47 poz..401). 

 
Czasopisma:  
Atlas Budowlany, Murator, Materiały Budowlane, Świat Kamienia. 
 
Strony internetowe producentów i wykonawców nagrobków. 
 
Wykaz literatury należy aktualizować w miarę ukazywania się nowych pozycji wydawniczych.