background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
                i NAUKI 

 
 

 

Monika Mosionek 

 

 

Wykonywanie odzieży według projektu 
311[34].Z3.03 

 

 

 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2005 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1

Recenzenci:  
mgr Ewa Samojlik 
mgr Anetta Smolec 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
Katarzyna Maćkowska 
 
 
 
Konsultacja: 
dr inż. Janusz Figurski 
 
 
Korekta: 
Joanna Fundowicz 
Marta Pobereszko

 

 

Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 311[34].Z3.03 
Wykonywanie odzieży według projektu zawartego w modułowym programie nauczania  
dla zawodu technik technologii odzieży. 
  
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2005

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2

 
SPIS TREŚCI 

 
 
 

1. Wprowadzenie   

 

2.  Wymagania wstępne  

 

3.  Cele kształcenia  

 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć  

 

5.  Ćwiczenia  

 

  11 

  5.1.  Organizacja i warunki wykonywania odzieży według projektu.  Zasady szycia  

          odzieży według projektu na miarę. Zasady doboru materiałów odzieżowych  
          i dodatków krawieckich do modeli odzieży

 

 

11 

      

5.1.1. Ćwiczenia  

11 

      

5.1.2. Sprawdzian postępów  

12 

  5.2.   Zasady wykonywania pomiarów 

  13 

  

5.2.1. 

Ćwiczenia  

13 

      

5.2.2. Sprawdzian postępów  

14 

  5.3.   Zasady krojenia pojedynczych asortymentów odzieży  

14 

  

5.3.1. 

Ćwiczenia  

14 

      

5.3.2. Sprawdzian postępów  

15 

  5.4.   Operacje obróbki termicznej odzieży  

15 

  

5.4.1. 

Ćwiczenia  

15 

   

5.4.2. Sprawdzian postępów  

16 

  5.5.   Przeprowadzenie I i II miary. Kontrola jakości odzieży miarowej

 

 

17 

      

5.5.1. Ćwiczenia  

17 

      

5.5.2. Sprawdzian postępów  

19 

6.  Ewaluacja osiągnięć uczniów  

20 

7.  Literatura   

 

 

30 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3

1. WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny 

 

w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik technologii 
odzieży 311[34]. Poradnik dotyczy jednostki modułowej „Wykonywanie odzieży według 
projektu”. 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności jakie uczeń już powinien mieć ukształtowane, 
aby mógł bez problemu korzystać z poradnika, 

− 

cele kształcenia, wykaz umiejętności jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem, 

− 

przykładowe scenariusze zajęć,  

− 

ćwiczenia, przykładowe  ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami 
nauczania-uczenia się oraz środkami dydaktycznymi, 

− 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4

 
 
 
 
 
 
 
 

Moduł 311[34].Z3 

Technologia wytwarzania wyrobów 

odzieżowych 

 

311[34].Z3.01 

Wykonywanie szwów technologicznych 

 

311[34].Z3.02 

Konfekcjonowanie wyrobów odzieżowych 

 

311[34].Z3.03 

Wykonywanie odzieży według projektu 

Schemat 1. Układ jednostek modułowych  

  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

organizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, 

− 

przestrzegać przepisów BHP i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony 
środowiska, 

− 

dobierać maszyny i urządzenia do wytwarzania wyrobów odzieżowych, 

− 

obsługiwać maszyny szwalnicze, 

− 

czytać rysunki techniczne, 

− 

odczytywać schematy strukturalne, 

− 

dobierać ściegi i szwy do określonych operacji technologicznych, 

− 

wykonywać węzły technologiczne, 

− 

zastosować zasady wykończenia wyrobów odzieżowych,  

− 

wykonywać elementy ozdobne w odzieży, 

− 

dobierać tkaniny i dodatki do określonych wyrobów odzieżowych, 

− 

stosować obróbkę technologiczno-termiczną w procesie wytwarzania odzieży, 

− 

przygotować odzież do pierwszej miary, 

− 

znać rodzaje układów kroju. 

 

Pracownia powinna być wyposażona: 

− 

plansze pomiarów krawieckich, 

− 

taśmy centymetrowe, 

− 

plansze przedstawiające przeprowadzenie I i II miary krawieckiej, 

− 

żurnale mody z odzieżą dziecięcą, kobiecą oraz męską wraz z fotografiami i rysunkami 
ubiorów na sylwetkach, 

− 

manekiny krawieckie, 

− 

urządzenia do prasowania, 

− 

narzędzia krojcze, 

− 

maszyny do szycia, 

− 

parawany, lustra. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć: 

− 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, 
ochrony środowiska oraz wymaganiami ergonomii, 

− 

zastosować zasady składowania i przechowywania materiałów odzieżowych  
i dodatków krawieckich, 

− 

pobrać wymiary krawieckie z sylwetki klienta, 

− 

dobrać materiały i dodatki krawieckie niezbędne do wykonywania określonego wyrobu 
odzieżowego, 

− 

dobrać techniki wykonania wyrobu odzieżowego, 

− 

dobrać techniki wykonania dodatków odzieżowych, 

− 

obliczyć ilość materiałów i dodatków krawieckich do uszycia wyrobu odzieżowego, 

− 

wykroić elementy wyrobu odzieżowego zgodnie z projektem, 

− 

wykroić elementy dodatków krawieckich zgodnie z projektem, 

− 

dobrać rodzaje szwów do operacji technologicznych, 

− 

obsłużyć maszyny szwalnicze, 

− 

zastosować ściegi i szwy w określonej operacji technologicznej, 

− 

uszyć wyroby odzieżowe zgodnie z projektem plastycznym, 

− 

dobrać operacje obróbki termicznej, 

− 

zastosować prawidłowe techniki prasowania elementów oraz gotowych wyrobów 
odzieżowych, 

− 

zastosować operacje obróbki klejowej do elementów odzieży, 

− 

przygotować wyrób odzieżowy do miary, 

− 

przeprowadzić I i II miarę, 

− 

nanieść poprawki krawieckie podczas miar i po ich dokonaniu, 

− 

dobrać sposoby wykańczania elementów odzieży, 

− 

przeprowadzić kontrolę materiałów odzieżowych i dodatków krawieckich, 

− 

przeprowadzić kontrolę międzyoperacyjną, 

− 

uszyć kolekcję stylizowanych modeli, 

− 

wykonać odzież zgodnie z projektem, 

− 

dobrać dodatki do modeli odzieży, 

− 

sprawdzić zgodność wykonania wyrobu odzieżowego z projektem, 

− 

przygotować kolekcję ubiorów. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz 1 

 
Zawód: Technik Technologii Odzieży 
Moduł: Technologia wytwarzania wyrobów odzieżowych 311[34]. Z3 
Jednostka modułowa: Wykonywanie odzieży według projektu 311[34]. Z3.03 
 
Temat: Przygotowanie kolekcji ubiorów damskich na sezon wiosna-lato. 

 

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności tworzenia kolekcji odzieżowych 

 

Szczegółowe cele kształcenia: 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

− 

pracować w grupie, 

− 

prezentować wyniki opracowany  zadań, 

− 

wykorzystywać wiedzę z innych przedmiotów, 

− 

zastosować wiedzę teoretyczną w praktyce, 

− 

tworzyć kolekcje odzieżowe, 

− 

dobierać materiały i dodatki do zaprojektowanych modeli, 

− 

dobrać sposoby i techniki wykonywania projektów. 

 

Metody nauczania-uczenia się: 

− 

metoda projektów. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

grupowa. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

filmy, czasopisma fachowe (Viva, Gala, Wprost, Twój Styl, Burda), 

− 

literatura fachowa: „Słownik mody”, „Rysunek zawodowy”. „Podstawy projektowania 
odzieży”, Internet.                                                                                                  

 

Przebieg zajęć: 

I Etap: Przygotowanie do realizacji projektu. 

1)  określenie zagadnień szczegółowych, które powinni poznać uczniowie, aby mogli 

wykonać projekt, 

2)  podział uczniów na grupy, 
3)  spisanie kontraktu.  

    Kontrakt zawiera: 

−  harmonogram prac nad projektem, 

−  kryterium oceny projektu, 

−  zobowiązania grupy. 

4)  sformułowanie podstawowych pytań badawczych, 
5)  określenie zadań dla poszczególnych członków zespołów, 
6)  określenie terminów realizacji podstawowych faz projektu, 
7)  określenie terminów i miejsc konsultacji, 
8)  określenie formy wykonania projektu i prezentacji, 
9)  określenie zasad oceny projektu. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8

II Etap: Realizacja projektu 

1)  projekt realizowany jest w klasie IV, 
2)  uczniowie wykonują zadania w grupach, 
3)  zajęcia mają na celu przygotowanie kolekcji ubiorów na sezon wiosna-lato. 

III Etap: Realizacja i ocena projektu 

1)  sporządzona zostanie wystawa prac poszczególnych grup, 
2)  oceny pracy dokona nauczyciel wspólnie z uczniami (samoocena), 
3)  nauczyciel wraz z uczniami dokona wyboru najciekawszych projektów do dalszej 

realizacji. 

 

KONTRAKT 
 

Kontrakt dotyczy przygotowania kolekcji ubiorów damskich na sezon wiosna-lato 

metodą projektu, zawarty pomiędzy nauczycielem a grupami. 
 
TEMAT PROJEKTU: 
„Przygotowanie kolekcji ubiorów damskich na sezon wiosna-lato” 
 
ZAKRES PROJEKTU: 

 Zbiór informacji na temat: 

− 

tworzenia kolekcji, 

− 

zasad projektowania, 

− 

tendencji w modzie, 

− 

stylów w ubiorze współczesnym,  

− 

wpływów sztuki na projektowanie, 

− 

doboru dodatków do stylu ubioru. 

Wykonanie projektów. 
Opracowanie sposobów i technik wykonania. 

 
HARMONOGRAM PRAC NAD PROJEKTEM 

Etap Wyszczególnienie 

Termin 

Uwagi 

−  Zebranie informacji i dokonanie oceny swoich 

możliwości zawodowych-bilans osobisty 

1 tydzień 

 

II 

−  Poszukiwanie pomysłu na projekt 

−  Opracowanie projektów plastycznych 

4 tygodnie 

 

III 

−  Opracowanie sposobów i technik wykonania 

projektów 

−  Dobór materiałów i dodatków 
−  Przewidywane koszty wykonania 

2 tygodnie 

 

IV 

−  Przygotowanie prezentacji 

1 tydzień 

 

−  Prezentacja projektu 

 

 

 
KRYTERIA OCENY PROJEKTU 
1. Poziom merytoryczny projektu: 

− 

poprawność wykonania modelu (zgodność materiałem źródłowym), 

− 

przydatność projektu, 

− 

zgodność z kontraktem, 

− 

zawartość informacji. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

9

2. Inwencja uczniów 

− 

samodzielność, 

− 

pomysłowość, 

− 

umiejętność zbierania i porządkowania informacji. 

3. Strona estetyczna projektu: 

− estetyka wykonania modeli, 

− estetyka części opisowej projektu. 

4. Systematyczność pracy nad projektem, przestrzeganie terminów poszczególnych etapów  
     pracy. 
5. Wkład pracy w wykonanie projektu. 
6. Samoocena. 
7. Prezentacja projektu: 

− 

poziom wiedzy merytorycznej dotyczącej projektu, 

− 

sposób prezentacji i swoboda wypowiedzi, kontakt wzrokowy ze słuchaczami, 
umiejętność zainteresowania słuchaczy wsparcie wypowiedzi materiałami wizualnymi. 

 

Zobowiązania uczniów 

Zobowiązuję się do przestrzegania terminów realizacji poszczególnych etapów pracy nad 

projektem i dołożę wszelkich starań, aby wykonać pracę jak najlepiej zgodnie 

 

z wymaganiami zawartymi w kryteriach oceny. 
 

Karta samooceny wykonawcy projektu 

 
1. Termin projektu……………………………………………………………………………… 
 
2. Nazwisko i imię…………………………………………………………………………… 
 
3. Praca: zespołowa\ indywidualna (niepotrzebne skreślić) 
 
4. Czy jesteś zadowolona(y) w pracy w zespole (wypowiedź uzasadnij)….............................. 
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………… 
 
5. Jakie czynności wykonałaś(eś) podczas realizacji projektu?................................................... 
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………… 
 
6. Określ swój wkład pracy w zespole ...................................................................................... 
 
7. Co utrudniło Ci pracę podczas realizacji projektu?.............................................................. 
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………… 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

8. Gdybym była/był na miejscu nauczyciela prowadzącego projekt oceniłabym/oceniłbym       
     ten  projekt  na:……………………………………………………………………………… 
   
9. Jestem wykonawcą i oceniam się na:……………………………………………………….  
 

Scenariusz  2

 

 

Zawód: Technik Technologii Odzieży 

 

 

Moduł: Technologia wytwarzania wyrobów odzieżowych 311[34]. Z3 

 

Jednostka modułowa: Wykonywanie odzieży według projektu 311[34]. Z3.03 

 

Temat: Przygotowanie i przeprowadzenie pierwszej miary bluzki damskiej. 

 

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności przeprowadzenia pierwszej miary bluzki. 
 
Szczegółowe cele kształcenia: 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

przygotować wyrób odzieżowy do pierwszej miary, 

− 

przeprowadzić pierwszą miarę, 

− 

dokonać poprawek w wyrobie odzieżowym, 

− 

zastosować odpowiednie techniki przeprowadzania miar, 

− 

zastosować ściegi, szwy w określonej operacji technologicznej.  

 

Metody: 

− 

ćwiczeń praktycznych, 

− 

pokaz z instruktażem. 

 

Forma pracy:   

− 

indywidualna. 

 

Środki dydaktyczne:  

− 

komplet form i wykrojów bluzki damskiej,  

− 

prezentacja multimedialna. 

 

Przebieg zajęć: 

1. Sprawy organizacyjne. 
2. Nawiązanie do tematu zajęć, omówienie celów zajęć: 

− 

nauczyciel wyjaśnia pojęcie bluzki i z jakich elementów się składa, 

− 

nauczyciel prezentuje kolejność czynności przy szyciu bluzki damskiej, 

− 

uczniowie przypominają rodzaje szwów i ściegi podstawowe i dokonują wyboru 
ściegów i szwów potrzebnych do wykonania kolejnych operacji technologicznych 
bluzki damskiej.  

3. Uczniowie otrzymują wykroje bluzki damskiej, sprawdzają wykroje oznaczają linie 

charakterystyczne oraz przygotowują bluzkę do pierwszej miary. 

4. Przed przeprowadzeniem pierwszej miary bluzki, nauczyciel dokonuje prezentacji 

multimedialnej: „Przeprowadzenie pierwszej miary bluzki”. 

5. Uczniowie przeprowadzają I wszą miarę i dokonują poprawek. 
6. Nauczyciel dokonuje oceny sposobu przeprowadzenia pierwszej miary bluzki damskiej 

przez uczniów. 

7. Ewaluacja zajęć. Uczniowie wypełniają ankietę ewaluacyjną. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

5.  ĆWICZENIA 
 

5.1. Organizacja i warunki wykonywania odzieży według 

projektu.  Zasady szycia odzieży według projektu na miarę. 
Zasady doboru materiałów odzieżowych i dodatków 
krawieckich do modeli odzieży 

 
5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Zaprojektuj kolekcję ubioru damskiego wizytowego dwuczęściowego  (bluzka 

 

i spódnica). 

 
Wskazówki do realizacji:  
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres, 

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  skorzystać z dostępnych źródeł informacji: literatura fachowa, czasopisma, żurnale mody, 

Internet, 

2)  dokonać analizy aktualnych trendów mody, 
3)  zaprojektować kolekcję bluzek damskich wizytowych i spódnic, 
4)  przedstawić efekty swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

− 

projektu,  

− 

tekstu przewodniego. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

papier, narzędzia i przybory. 

− 

literatura fachowa, czasopisma, żurnale mody, zestaw komputerowy z dostępem  
do Internetu. 

 
Ćwiczenie 2 

Do zaprojektowanej kolekcji dobierz próbki tkanin. 
 
Wskazówki do realizacji:  
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres, 

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zebrać próbki tkanin. 
2)  dobrać próbki zgodnie z założeniami projektów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

3)  przeanalizować swój wybór  z nauczycielem. 
4)  wybrane próbki przykleić pod odpowiednim modelem. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

− 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

katalogi tkanin, 

− 

klej, nożyczki, projekty. 

  
 Ćwiczenie 3 

Wykonaj  kolekcję wybranych modeli ubiorów damskich na sezon wiosna - lato. 
 
Sposób wykonania ćwiczenia. 
 
Aby wykonać ćwiczenie, powinieneś: 

1)  zgromadzić tkaniny i dodatki potrzebne do wykonania wybranych modeli 

zaprojektowanej kolekcji, 

2)  opracować szablony wybranych modeli kolekcji, 
3)  wykroić elementy wybranych modeli kolekcji, 
4)  uszyć wybrane modele, 
5)  zaprezentować wykonaną kolekcję. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

− 

metoda projektów. 

 

Środki dydaktyczne: 

−  tkaniny i dodatki, 

−  brystol, nożyczki, przybory kreślarskie, 
−  maszyny i urządzenia szwalnicze 
 

5.1.2. Sprawdzian postępów

 

 

Uczeń potrafi: 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

      Tak         Nie  

1)  wyjaśnić co to jest odzież 

      

 

2)  wyjaśnić co to jest kolekcja 

       

 

3)  wymienić  cechy wspólne kolekcji 

 

 

  

4)  przedstawić zasady tworzenia kolekcji 

 

 

5)  wymienić etapy wykonywania odzieży na miarę 

 

 

6)  przedstawić zasady doboru dodatków do stylu ubioru 

 

 

 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

5.2.  Zasady wykonywania pomiarów 

 

5.2.1. Ćwiczenia

 

 

Ćwiczenie 1 

Zdejmij wymiary podstawowe potrzebne do sporządzenia formy bluzki i zapisz  

je symbolami antropometrycznymi. 

 
Wskazówki do realizacji:  
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres, 

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować osobę mierzoną do przeprowadzenia pomiarów. 
2)  przygotować przybory potrzebne do zdejmowania pomiarów. 
3)  zdjąć wymiary podstawowe. 
4)  zapisać wartości pomiarów posługując się symboliką pomiarów ciała. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

− 

przybory potrzebne do zdejmowania pomiarów, 

− 

arkusz papieru do zapisania pomiarów.  

 
Ćwiczenie 2 

Zdejmij pomiary podstawowe  potrzebne do wykonania form spódnicy damskiej. 

 

Wskazówki do realizacji:  
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres, 

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przygotować osobę mierzoną do przeprowadzenia pomiarów, 
2)  przygotować przybory potrzebne do zdejmowania pomiarów, 
3)  dokonać  pomiarów podstawowych potrzebnych do modelowania konstrukcyjnego spódnicy, 
4)  zapisać wartości pomiarów. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

− 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

przybory potrzebne do zdejmowania pomiarów, 

− 

arkusz papieru do zapisania pomiarów.  

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

5.2.2. Sprawdzian postępów 

 
Uczeń potrafi: 

 

 

        Tak       Nie  

1)  przygotować osobę do wykonania pomiarów 

 

 

2)  wymienić przybory potrzebne do wykonania pomiarów 

 

 

3)  dokonać podziału pomiarów według kryterium przeznaczenia 

 

 

4)  wymienić pomiary  podstawowe do wykonania odzieży  

okrywającej górną część tułowia 

 

 

5)  wymienić pomiary szczegółowe potrzebne do sporządzenia  

konstrukcji  bluzki damskiej 

 

 

6)  zmierzyć  obwód talii 

 

 

7)  wymienić wymiary podstawowe do wykonania odzieży  

okrywającej dolną część tułowia 

 

 

 
 

 

5.3. Zasady krojenia pojedynczych asortymentów odzieży 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Z zaprojektowanej przez Ciebie kolekcji wybierz jeden model  z dobranym materiałem  

i zastosuj odpowiedni układ kroju. 

 

Wskazówki do realizacji:  
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres, 

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy. 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przygotować tkaninę do rozkroju, 
2)  dokonać wyboru odpowiedniego układu kroju, 
3)  ułożyć formy wybranego modelu na tkaninie, 
4)  dokonać prezentacji i uzasadnić swój wybór. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:   

− 

tekstu przewodniego. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

tkaniny, 

− 

formy  wybranego modelu, 

− 

plansze przedstawiające różne rodzaje układów szablonów. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykrój wybrany model Twojej kolekcji. 
 
Wskazówki do realizacji:  
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres, 

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wykonać układ kroju na tkaninie, 
2)  zastosować odpowiednie dodatki na szwy i podwinięcia, 
3)  wykroić poszczególne elementy wyrobów, 
4)  skompletować wykroje. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

− 

ćwiczenia. 

 

− 

Środki dydaktyczne: 

− 

tkanina i formy, 

− 

narzędzia i przybory: mydełko lub kreda krawiecka, taśma centymetrowa, szpilki, nożyce. 

 

5.3.2. Sprawdzian postępów 

 

Uczeń potrafi: 

 

 

         Tak     Nie  

1)  wymienić rodzaje układów kroju 

 

 

2)  wyjaśnić od czego zależy ułożenie form na tkaninie 

 

 

3)  przygotować tkaninę do rozkroju 

 

 

4)  zastosować odpowiednie dodatki na szwy i podwinięcia 

 

 

5)  wykroić poszczególne elementy odzieży 

 

 

6)  skompletować wykroje 

 

 

 

 

5.4. Operacje obróbki termicznej odzieży 

 

5.4.1. Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Zastosuj technikę małych wklejek w bluzce damskiej wybranego modelu z zaprojektowanej 

przez Ciebie kolekcji ubiorów wizytowych. 

 
Wskazówki do realizacji:  
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres, 

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dobrać wkład klejowy do tkaniny, 
2)  dobrać odpowiednie parametry klejenia, 
3)  wykonać technikę małych wklejek, 
4)  zaprezentować efekt swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

− 

ćwiczenia.  
 

− 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

Środki dydaktyczne: 

− 

wykroje bluzki damskiej, 

− 

wkłady klejowe, 

− 

żelazko. 

 
Ćwiczenie 2 

Zastosuj metodę małych wklejek w spódnicy damskiej wybranego modelu z zaprojektowanej 

przez Ciebie kolekcji ubiorów wizytowych. 

 
Wskazówki do realizacji:  
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres, 

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dobrać wkład klejowy do tkaniny, 
2)  dobrać odpowiednie parametry klejenia, 
3)  wykonać technikę małych wklejek, 
4)  zaprezentować efekt swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

− 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

wykroje spódnicy damskiej, 

− 

wkłady klejowe, 

− 

żelazko. 

 
5.4.2. Sprawdzian postępów 

 
Uczeń potrafi: 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

       Tak        Nie  

1)  wyjaśnić, co to jest obróbka cieplna odzieży 

 

 

2)  wymienić rodzaje obróbki cieplnej 

 

 

3)  wyjaśnić jak dokonuje się uszlachetniania wyrobów odzieżowych 

 

 

4)  wymienić rodzaje obróbki klejowej 

 

 

5)  zastosować technikę małych wklejek 

 

 

6)  dobrać parametry klejenia 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

5.5.  Przeprowadzenie I i II miary. Kontrola jakości odzieży  
 miarowej 

 

5.5.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Przygotuj wybrany przez Ciebie model stroju wizytowego (bluzki i spódnicy) do I miary, 

przeprowadź ją i nanieś poprawki. 

 
Wskazówki do realizacji:  
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres, 

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  sfastrygować poszczególne elementy bluzki i spódnicy, 
2)  nałożyć sfastrygowaną odzież na manekin lub modela, 
3)  przeprowadzić I miarę, 
4)  wskazać występujące błędy i omówić sposób ich usunięcia, 
5)  nanieść poprawki po I mierze, 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

− 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

wykroje elementów bluzki i spódnicy, 

− 

nici, manekin, przybory, narzędzia. 

 
Ćwiczenie 2 

Przygotuj model z Twojej kolekcji do II miary, przeprowadź ją i nanieś poprawki. 
 
Wskazówki do realizacji:  
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres, 

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy. 

 
 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zszyć elementy bluzki, obrzucić  i rozprasować lub zaprasować szwy, 
2)  wykonać elementy: rękawy, kołnierz, kieszenie, 
3)  przygotować model do II miary, 
4)  przeprowadzić II miarę, 
5)  nanieść poprawki po II mierze. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

− 

ćwiczenia. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

Środki dydaktyczne: 

− 

bluzka i spódnica po I mierze, 

− 

nici, przybory, manekin, narzędzia, 

− 

maszyna stębnowa i overlock, 

− 

żelazko. 

 
Ćwiczenie 3 

Dokonaj kontroli jakości drobnych elementów Twojego modelu. 
 
Wskazówki do realizacji:  
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres, 

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  sprawdzić elementy odzieży pod względem jakości wykonania i estetyki, 
2)  skontrolować kształt poszczególnych elementów. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

− 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

wykonane drobne elementy modelu (rękawy, kołnierz, kieszenie), 

− 

taśma centymetrowa. 

 
Ćwiczenie 4 

Dokonaj kontroli jakości wykonanego przez Ciebie modelu. 
 
Wskazówki do realizacji:  
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres, 

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  sprawdzić model pod względem jakości wykonania i estetyki, 
2)  skontrolować kształt poszczególnych elementów, 
3)  sprawdzić zgodność z projektem, 
4)  zaprezentować efekt pracy na manekinie krawieckim. 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

− 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

wykonany model, 

− 

taśma centymetrowa, 

− 

projekt modelu, 

− 

manekin krawiecki. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

5.5.2. Sprawdzian postępów 

 
Uczeń potrafi: 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

       Tak         Nie  

5)  wyjaśnić sposób przygotowania bluzki i spódnicy do I miary 

 

 

6)  przeprowadzić I miarę 

 

 

7)  nanieść poprawki wynikłe po I mierze 

 

 

8)  przygotować odzież do II miary 

 

 

9)  przeprowadzić II miarę bluzki i spódnicy 

 

 

10) nanieść poprawki po II mierze 

 

 

11) wykonać kontrolę międzyoperacyjną 

 

 

12) wykonać kontrolę gotowego wyrobu 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

6. EWALUACJA  OSIĄGNIĘĆ  UCZNIA 

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test do jednostki modułowej „Wykonywanie odzieży według projektu” 

 

Test składa się z 16 zadań wielokrotnego wyboru. Zadania od 1 do 10 to zadania  

z poziomu podstawowego. Zadania od 11 do 16 to zadania z poziomu ponadpodstawowego. 
Za każdą prawidłową odpowiedź otrzymujesz 1 punkt. 

 
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne:

 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 12 zadań, w tym co najmniej 3  z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo dobry– za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu ponadpodstawowego 

 

Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. a, 3. c, 4. a, 5. b, 6. a, 7. b, 8. a, 9. a, 10. c, 11. b,  
12. 
b, 13. d, 14. c, 15. a, 16. a

 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź

Zdefiniować pojęcie kolekcji 

A P  

Zdefiniować pojęcie dodatku w odzieży 

A P  

Wyjaśnić sposób zdejmowania pomiarów 

B P  

Wyjaśnić zasady prawidłowego krojenia 

B P  

Wyjaśnić zasady szycia według projektu 

A P  

Rozróżniać kontrole jakości odzieży 

B P  

Zidentyfikować pomiary podstawowe do opracowania 
form spodni 

A P  

Wyjaśnić sposób przygotowania kolekcji 

B P  

9 Rozróżniać kolekcje inspirowane latami dwudziestymi  

XX wieku 

B P  

10 Zastosować odpowiednią tkaninę do określonego 

wyrobu odzieżowego 

C P  

11 

Scharakteryzować sposób przeprowadzenia I miary 

C PP  

12 

Zastosować odpowiednią technikę przy łączeniu 
elementów bluzki z jedwabiu 

C PP  

13 

Zastosować odpowiednią technikę przy wykończaniu 
dołów w spódnicach prostych wełnianych 

C PP   

 

14 

Scharakteryzować zapięcia stosowane w odzieży 

C PP  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

15 

Zastosować odpowiedni układ kroju przy krojeniu 
tkanin gładkich 

C PP  

16 Wybrać sposób obliczania zużycia materiału na 

określony wyrób odzieżowy 

C PP  

 
Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej 

dwutygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych jakie 

będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 

udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia

 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 16 zadań wielokrotnego wyboru. Do każdego zadania dołączone  

są 4 możliwości odpowiedzi. Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej 

rubryce znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, odłóż jego rozwiązanie  

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

 

Materiały dla ucznia:

 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

Zestaw zadań testowych  
 

1. Kolekcja jest to: 

a) wyrób odzieżowy odpowiadający aktualnym trendom w modzie 
b) wyrób odzieżowy spełniający wymagania PN 
c) wyrób odzieżowy wprowadzony do testowania w sprzedaży 
d) zestawienie modeli, które łączy jakaś wspólna cecha i zarazem dzieli odrębność 

każdego z modeli 

 

2.  Dodatek w odzieży to: 

a) element uzupełniający ubiór taki jak: nakrycie głowy, apaszki, szaliki, paski, 

rękawiczki, obuwie, parasolki 

b) dodatek galanteryjny taki jak: zamek błyskawiczny, guzik, nici, zatrzask, haftka 
c) postać przejściowa wytwarzanego wyrobu odzieżowego przeznaczona do dalszej 

obróbki technologicznej 

d)  różnica między wymiarami ciała, a wymiarami odzieży 
 

3.  Obwód klatki piersiowej mierzymy: 

a) przez największe przewężenie tułowia 
b) pod pachami nad linią gorsu 
c) przez największą wypukłość biustu 
d) przez największą wypukłość pośladków 
 

4.  Do zasad prawidłowego krojenia zalicza się: 

a)  staranne rozplanowanie form na tkaninie i zwrócenie uwagi na wzory i fakturę tkanin 
b) wykonanie rysunku plastycznego, opisu modelu odzieżowego, rysunku siatki 

konstrukcyjnej 

c)  poszukiwanie pomysłu, wybór pomysłu, projektowanie modeli, testowanie kolekcji 
d)  wykrawanie poszczególnych elementów przy użyciu krajarki ręcznej tarczowej 
 

5.  Zasady szycia według projektu to: 

a) staranne wykonanie form i zwrócenie uwagi na wzory i fakturę tkaniny 
b) zaprojektowanie odzieży, przygotowanie form, krojenie, przygotowanie do miary, 

mierzenie, szycie odzieży, wykończenie i kontrola jakości 

c) spełnienie wymogów dokumentacji techniczno-technologicznej 
d) szycie zgodnie z obowiązującą PN 
 

6.  Do kontroli jakości odzieży zaliczamy: 

a) kontrolę międzyoperacyjną wykonywanych elementów odzieży i kontrolę  gotowej 

sztuki 

b) ostateczną  kontrolę gotowej sztuki odzieży 
c)  sprawdzenie ogólnego estetycznego wyglądu 
d)  sprawdzanie prawidłowości połączeń poszczególnych elementów odzieży 
 

7.  Wymiarami podstawowymi do opracowania form spodni są: 

a) ot, obt, ou 
b) ZTv, ZUo, ZKo, obt, ot 
c) ot, opx, XcXc 
d) opx, ot, obt 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

8.  Cechą wspólną kolekcji może być: 

a) okazja, kolorystyka, motyw wiodący, sezon 
b) tabela wymiarów ciała, tabela wielkości odzieży 
c) typy figur, typy postawy ciała, wady postawy ciała 
d) kolorystyka, dodatek konstrukcyjny 

 
9.  Projektując sukienkę inspirowaną latami dwudziestymi XX wieku należy zastosować: 

a) obniżoną talię podkreśloną paskiem 
b) dużą ilość falban w wyrobie 
c) stanik sukienki w formie gorsetu 
d)  bogate zdobienia 
 

10.  Do uszycia sukni całodziennej przedstawionej na rysunku, można wykorzystać tkaninę: 
 

a) jedwab naturalny 
b) aksamit 
c) elanobawełna 
d) szyfon 

 
 
 
 

11. 

I miarę przeprowadzamy następująco: 

a) sfastrygowaną ponownie, po poprawionych konturach, zaszewki i szwy zszywa  

się na maszynie i rozprasowuje 

b) sfastrygowaną odzież zakłada  się na osobę, upina w przodzie linie  środka przodów  

na siebie i sprawdza układanie się krawędzi, kierunek i miejsce szwów, miejsce 
zaszewek i podkroje  pach i szyi 

c) po włożeniu odzieży na sylwetkę sprawdza się ogólny wygląd odzieży, układanie się 

kołnierza, kierunek i miejsce wszycia rękawa 

d) zszytą odzież zakłada się na manekin i oznacza miejsca wyszycia dziurek 

 
 
12.  Przy łączeniu elementów bluzki z jedwabiu należy zastosować szew: 
 

a)  
 

 
 
 
 

b)  
 

 

 

c)  
 
 

 
 
 
 

d) 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

13.  Przy wykończeniu dołu spódnicy prostej wełnianej należy zastosować obręb: 
                                        
 

                     

                  

                     

                   

 

 
 
14.  Przedstawione zapięcie jest najczęściej stosowane: 
 

                                    

 

a) w odzieży wierzchniej 
b) w odzieży w stylu klasycznym 
c) w odzieży sportowej 
d) w wieczorowej 

 

15.  Przy krojeniu kompletu damskiego składającego się ze spodni i wdzianka, wykonanego   

z tkaniny gładkiej, szytego  na miarę należy zastosować układ kroju: 

 
 
 

 
 
 
 
 

a) 

b) 

b) 

c) 

a)

d) 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

 
 
 

 
 
16.  Obliczając zużycie materiału na żakiet damski ze spodniami dla rozmiaru 170/96/104 

należy wziąć pod uwagę następujące dane: 
a) długość spodni, długość żakietu, długość rękawa 
b) długość spodni, długość żakietu, obwód bioder 
c) obwód klatki piersiowej długość żakietu, szerokość nogawki 
d) obwód bioder, długość rękawa, obwód szyi 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

c) 

d) 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

KARTA   ODPOWIEDZI  
 

Imię i nazwisko ................................................................................................ 
 

Wykonywanie odzieży według projektu

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

a b c d  

a b c d  

a b c d  

a b c d  

a b c d  

a b c d  

a b c d  

a b c d  

a b c d  

10 

a b c d  

11 

a b c d  

12 

a b c d  

13 

a b c d  

14 

a b c d  

15 

a b c d  

16 

a b c d  

Razem:    

 
 
 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

Test sprawdzający umiejętności praktyczne – próba pracy 
 
Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej 

dwutygodniowym. 

2.  Omów z uczniem cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadania i omów sposób prezentacji pracy. 
4.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
5.  Rozdaj uczniom treść zadania testowego i podaj czas przeznaczony na wykonanie. 
6.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

7.  Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym  

się czasie zakończenia pracy. 

8.  Przeprowadź analizę uzyskanych wyników. 
9.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu umiejętności praktycznych. 
10.Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia

 

1.  Zapoznaj się z treścią zadania. 
2.  Wykonaj zadanie testowe, zachowując przepisy bhp i ochrony przeciwpożarowej. Projekt 

realizacji powinien zawierać: 
−  wykaz materiału odzieżowego i dodatków krawieckich do wytworzenia bluzki, 

−  charakterystykę odpowiedniego układu szablonów, 
−  opis obróbki technologicznej w porządku chronologicznym, uwzględniając kolejność 

połączeń elementów, parametry szwów i rodzaj dziurek, 

−  graficzny schemat połączeń  uszycia i wszycia kołnierza z zaznaczeniem 

poszczególnych elementów bluzki i nazwaniem kolejnych operacji. 

3.  Do opracowania projektu wykorzystaj: 

−  rysunek modelowy bluzki, 

−  katalog tkanin, 
−  katalog dodatków krawieckich. 

 

Materiały dla ucznia:

 

− 

instrukcja, 

− 

rysunek modelowy bluzki, 

− 

katalog tkanin i dodatków krawieckich. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

Treść zadania 

 

Do przedstawionego projektu bluzki damskiej  dobierz tkaninę zasadniczą i dodatki, 

odpowiedni układ kroju, dobierz technikę wszycia kołnierza i wykończenia dolnych krawędzi 
rękawów i dołu bluzki, wykonaj graficzny schemat połączeń – uszycie i wszycie kołnierza  
z zaznaczeniem poszczególnych elementów bluzki i nazwaniem kolejnych operacji. 

Projekt realizacji powinien zawierać: 

− 

wykaz materiału odzieżowego i dodatków krawieckich do uszycia bluzki, 

− 

charakterystykę odpowiedniego układu szablonów, 

− 

opis obróbki technologicznej w porządku chronologicznym, uwzględniając kolejność 
połączeń elementów, parametry szwów i rodzaj dziurek, 

− 

graficzny schemat połączeń  uszycia i wszycia kołnierza z zaznaczeniem poszczególnych 
elementów bluzki i nazwaniem kolejnych operacji. 

 

 

Do opracowania projektu wykorzystaj: 

−  rysunek modelowy bluzki, 

−  katalog tkanin, 
−  katalog dodatków krawieckich. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

Arkusz oceny ucznia 

 

Kryteria oceniania

 

 

Za każdą poprawnie wykonaną czynność uczeń otrzymuje 1 punkt. Za źle wykonaną 

czynność lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

 

Lp. Kryteria 

oceny 

Liczba 

punktów 

1 Poprawność sformułowanych założeń do projektu 

 

2 Poprawność doboru materiału odzieżowego i dodatków krawieckich 

 

3 Poprawność doboru układu kroju 

 

4  Poprawna charakterystyka wybranego przez ucznia układu kroju 

 

5 Poprawność opisu obróbki technologicznej w porządku 

chronologicznym. 

 

6 Poprawność połączeń elementów, parametrów szwów i rodzaju dziurek.   
7 Poprawność wykonania graficznego schematu połączeń uszycia i wszycia 

kołnierza do podkroju szyi. 

 

8 Poprawność zaznaczenia na schemacie graficznym poszczególnych 

elementów bluzki. 

 

9 Poprawność zaznaczenia na schemacie operacji technologicznych 

 

10 Przejrzystość struktury projektu 

 

11 Logika 

układu przedstawionych treści  

12 Poprawność terminologiczną i merytoryczną 

 

13  Forma i sposób przedstawienia treści w projekcie 

 

 

Uczeń zalicza zadanie jeśli wykonał 70% kryterium, a tym samym zalicza pozytywnie 

jednostkę modułową: Wykonywanie odzieży według projektu 311[34]. Z3.03  na poziomie 
ponadpodstawowym realizując założone cele operacyjne.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

7. LITERATURA 
 

1.  Czurkowa M., Ulawska-Bryszewska J.: Rysunek zawodowy dla szkół odzieżowych. 

WSiP, Warszawa 1998 

2.  Fałkowska-Rękawek E.: Podstawy projektowania odzieży. WSiP, Warszawa 2000 
3.  Krysińska S.: Szycie i konserwacja odzieży, WSiP, Warszawa 1987 
4.  Lewandowska-Stark E., Lipke-Skrawek Z.: Techniki szycia. SOP, Toruń 1995 
5.  Odzież – miesięcznik, wyd. NOT 
6.  Parafianowicz Z.: Słownik odzieżowy. WSiP, Warszawa 1999 
7.  Polska Norma PN 82/P-84500. Pomiary ciała ludzkiego 
8.  Samek P.: Krawiectwo – technologia. WSiP, Warszawa 1999