background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI  

NARODOWEJ 

 

 
 
Marek Pilarski 

 

 
 
 

 
 
 
 
 
 

Użytkowanie 

obsługiwanie 

maszyn 

urządzeń 

813[01].Z1.02 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 

 

 

 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Teresa Traczyk 
mgr inż. Jolanta Skoczylas 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Adam Pilarski 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Gabriela Poloczek 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowe  813[01].Z1.02. 
„Użytkowanie  i  obsługiwanie  maszyn  i  urządzeń”,  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu operator urządzeń przemysłu ceramicznego. 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 
1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1.  Podstawy eksploatacji maszyn i urządzeń  

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2.  Zużywanie części maszyn i urządzeń 

13 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3.  Dobieranie i stosowanie materiałów eksploatacyjnych 

15 

5.3.1. Ćwiczenia 

15 

5.4.  Zasady użytkowania i obsługiwania maszyn i urządzeń 

17 

5.4.1. Ćwiczenia 

17 

5.5.  Proces technologiczny remontu maszyn 

19 

5.5.1. Ćwiczenia 

19 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

21 

7.  Litaratura 

35 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE  

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  „Użytkowanie  i  obsługiwanie  maszyn  

i urządzeń”, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej 
w zawodzie operator urządzeń przemysłu ceramicznego 813[01]. 

W poradniku zamieszczono: 

– 

wymagania  wstępne,  czyli  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  mieć  już 
ukształtowane, 

– 

cele  kształcenia,  czyli  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  zajęć  
w ramach tej jednostki modułowej, 

– 

przykładowe scenariusze zajęć, 

– 

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania – 
uczenia się oraz środkami dydaktycznymi, 

– 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego, 

– 

wykaz literatury uzupełniającej. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania, np.: 

– 

dyskusji dydaktycznej, 

– 

metody tekstu przewodniego, 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczeń, 

– 

ćwiczeń praktycznych. 
Podczas  planowania  i  wykonywania  ćwiczeń  należy  dobrać  i  stosować  takie  metody, 

które pozwolą na osiągnięcie założonych celów. 

Formy 

organizacyjne 

pracy 

uczniów 

mogą 

być 

zróżnicowane, 

począwszy  

od samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 

 
 

 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

813[02].Z1 

Eksploatacja maszyn i urządzeń  

przemysłu ceramicznego 

 

813[02].Z1.01 

Dobieranie maszyn i

 

urządzeń 

przemysłowych

 

oraz transportowych 

813[02].Z1.02 

Użytkowanie i obsługiwanie maszyn  

i urządzeń  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji tej jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

– 

selekcjonować, porządkować i przechowywać informacje, 

– 

dokumentować i notować informacje, 

– 

rozróżniać maszyny i urządzenia przemysłowe, 

– 

rozróżniać materiały eksploatacyjne stosowane w maszynach i urządzeniach, 

– 

posługiwać się dokumentacją techniczną,  

– 

rozpoznawać podstawowe elementy maszyn i urządzeń, 

– 

dokonywać oceny stanu technicznego użytkowanych maszyn i urządzeń, 

– 

stosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  środowiska  i  ochrony 
przeciwpożarowej, 

– 

organizować proces montażu i demontażu, 

– 

charakteryzować zastosowanie maszyn i urządzeń, 

– 

wykonywać montaż i demontaż maszyn i urządzeń, 

– 

rozróżniać uszkodzenia maszyn i urządzeń, 

– 

charakteryzować metody wykrywania uszkodzeń oraz naprawy maszyn i urządzeń. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

wyjaśnić podstawowe pojęcia związane z eksploatacją maszyn i urządzeń,  

 

rozróżnić podstawowe rodzaje materiałów eksploatacyjnych, 

 

scharakteryzować podstawowe operacje i czynności montażowe, 

 

dobrać narzędzia i przyrządy do wykonywania montażu, demontażu, 

 

wykonać montaż typowych części maszyn, 

 

wykonać demontaż typowych części maszyn, 

 

określić warunki techniczne użytkowania maszyn i urządzeń, 

 

użytkować maszyny i urządzenia w poszczególnych etapach produkcji, 

 

zastosować zasady użytkowania maszyn i urządzeń, 

 

scharakteryzować  rodzaje  obsług  i  wykazać  ich  wpływ  na  prawidłową  pracę  maszyn 
i urządzeń, 

 

posłużyć się instrukcjami obsługi maszyn i urządzeń, 

 

rozpoznać stan techniczny użytkowanych maszyn i urządzeń, 

 

określić  zakres  przeglądu  i  naprawy  maszyn  i  urządzeń  na  podstawie  Dokumentacji 
Techniczno-Ruchowej, 

 

wykonać czynności związane z bieżącą konserwacją maszyny, zgodnie z dokumentacją,  

 

dobrać narzędzia i przyrządy do wykonania naprawy, 

 

wykonać drobne naprawy, wymianę części, regulację zespołów i całego urządzenia, 

 

przeprowadzić próby po naprawie, 

 

skorzystać 

dokumentacji 

technicznej, 

Dokumentacji 

Techniczno-Ruchowej, 

dokumentacji warsztatowej, norm, poradników. 

 

określić stopień zużycia maszyn i urządzeń, 

 

określić stopień zużycia narzędzi stosowanych w procesie produkcyjnym, 

 

ocenić jakość wykonanej pracy, 

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  dozoru  technicznego,  ochrony 
przeciwpożarowej i ochrony środowiska podczas wykonywania pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca    

 

 

 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

 

Operator urządzeń przemysłu ceramicznego 813[01] 

Moduł:  

Eksploatacja 

maszyn 

urządzeń 

przemysłu 

ceramicznego 813[01].Z1 

Jednostka modułowa:  

Użytkowanie  i  obsługiwanie  maszyn  i  urządzeń 
813[01].Z1.02 

Temat: Wymiana paska klinowego.  

Cel  ogólny:  Wykonanie  naprawy  zespołów  i podzespołów  w  wybranej  maszynie  przemysłu 

ceramicznego. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

przeanalizować dokumentację techniczno ruchową, 

 

przygotować stanowisko pracy, 

 

zaplanować kolejne etapy naprawy, 

 

dobrać narzędzia i przyrządy, 

 

dobrać pasek klinowy, 

 

wykonać wymianę paska z zachowaniem zasad bhp, 

 

wykonać regulację naciągu paska, 

 

ocenić jakość wykonanej pracy. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

 

organizowania i planowania pracy, 

 

pracy w zespole, 

 

oceny pracy zespołu, 

 

prezentacji uzyskanych wyników. 

 

Metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenie praktyczne, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 
Czas trwania zajęć
:60 minut. 
 
Formy organizacyjne pracy uczniów 

 

2 osobowe zespoły. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

maszyna polączona z układem napędowym za pomocą paska klinowego, 

− 

paski klinowe, 

− 

komplet narzędzi do demontażu i montażu, 

− 

dokumentacja techniczno-ruchowa maszyny. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Wprowadzenie. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Wykonywanie ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Zadanie dla ucznia: 

Wymień pasek klinowy napędu maszyny. Wykonaj regulację naciągu paska. 
  
Instrukcja do wykonania ćwiczenia: 

1)  zapoznaj się z DTR maszyny, 
2)  zorganizuj stanowisko pracy z zachowaniem zasad bhp i ergonomii,  
3)  zaplanuj kolejność czynności podczas wymiany paska, 
4)  dobierz narzędzia, 
5)  dobierz pasek klinowy, 
6)  wykonaj wymianę paska zgodnie z zaplanowaną kolejnością, 
7)  wykonaj regulację naciągu paska, 
8)  zaprezentuj efekt swojej pracy. 
 
4.  Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności. 

 

uczniowie prezentują swoje prace, 

 

nauczyciel analizuje pracę ucznia i omawia mocne i słabe strony, 

 

uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny prac. 

 
Praca domowa: 

Na  podstawie  przeprowadzonego  ćwiczenia  przygotuj  sprawozdanie  w  formie  pisemnej 

zawierające: 

 

opis wykonywanych czynności podczas zajęć, 

 

analizę popełnionych błędów, 

 

wnioski. 

 
Sposób uzyskiwania informacji zwrotnej po zakończonych zajęciach: 
– 

anonimowe ankiety dotyczące oceny zajęć i trudności podczas realizowania zadania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca    

 

 

 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

 

Operator urządzeń przemysłu ceramicznego 813[01] 

Moduł:  

Eksploatacja 

maszyn 

urządzeń 

przemysłu 

ceramicznego 813[01].Z1 

Jednostka modułowa:  

Użytkowanie  i  obsługiwanie  maszyn  i  urządzeń 
813[01].Z1.02 

Temat: Budowa systemów smarowania.  

Cel ogólny: Rozróżnianie układów smarowania maszyn i urządzeń. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

określić podstawowe elementy układu smarowania, 

 

określić systemy smarowania, 

 

scharakteryzować system centralnego smarowania olejem, 

 

scharakteryzować system smarowania smarem stałym, 

 

sporządzić schematy systemów smarowania. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

tekstu przewodniego. 

 
Czas trwania zajęć: 
90 minut. 
 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

grupowa, 

 

indywidualna. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

stanowiska do pracy grupowej i indywidualnej, 

 

przybory do rysowania, 

 

arkusz do ćwiczeń, 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura przedmiotowa. 

 
Zadanie dla ucznia 

Rozpoznaj systemy smarowania. Rozróżnij elementy układów smarowania. 

 
Przebieg zajęć: 
 
FAZA WSTĘPNA 
1.  Czynności organizacyjno-przygotowawcze: 

 

przypomnienie wiadomości z ostatnich zajęć z zakresu rodzajów smarowania, 

 

podanie tematu i celów zajęć. 

2.  Omówienie zasad pracy uczniów w grupach: 

 

podział uczniów na 2–3 osobowe grupy, 

 

rozdanie materiałów do zajęć, 

 

omówienie kryteriów oceniania. 

3.  Praca w grupach. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Faza I – Informacja 

 

Co to jest smarowanie? 

 

Na czym polega smarowanie hydrostatyczne? 

 

Na czym polega smarowanie hydrodynamiczne? 

 

Jakie mamy rodzaje smarowania? 

 

Jaką rolę spełnia smarowanie w eksploatacji urządzeń mechanicznych? 

 

Faza II – Planowanie 

 

Jakie są główne systemy centralnego smarowania olejem? 

 

Jak można podzielić system smarowania olejem: okresowy i ciągły? 

 

Jakie są główne systemy smarowania smarem stałym? 

 

Jak można podzielić system smarowania smarem stałym: indywidualny i centralny? 

 

Zaproponuj sposób opracowania schematów. 

 
Faza III – Ustalenia 

 

Ustal, rodzaje systemów centralnego smarowania olejem. 

 

Ustal, rodzaje systemów smarowania smarem stałym. 

 

Ustal, formę graficzną schematów. 

 

Ustal, sposób prezentacji ćwiczenia. 

 

Faza IV – Realizacja 

 

Dokonaj podziału systemu centralnego smarowania olejem. 

 

Dokonaj podziału systemu smarowania smarem stałym. 

 

Przedstaw schematy obu systemów. 

 

Prezentacja prac. 

 

Faza V – Weryfikacja 

 

Sprawdź, czy opracowane schematy są prawidłowe. 

 

Faza VI – Analiza 

 

Która część ćwiczenia sprawiła Ci najwięcej trudności? 

 

Czy ćwiczenie zostało wykonane poprawnie? 

 

Jakie ewentualnie należy nanieść poprawki? 

 
Zakończenie zajęć 

W podsumowaniu zajęć uczniowie formułują wnioski dotyczące schematów smarowania 

olejem i smarem stałym. 
 
Praca domowa 

Nauczyciel  zadaje  pracę  domową  na  temat:  Na  czym  polega  rola  smarowania  

w eksploatacji urządzeń mechanicznych? Zapisz w formie wniosków z lekcji. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5.  ĆWICZENIA 

 

5.1.  Podstawy eksploatacji maszyn i urządzeń 

 

5.1.1.  Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Na  podstawie  otrzymanej  dokumentacji  warunków  odbioru  technicznego  (WOT) 

maszyny  lub  urządzenia  określ,  które  z  podstawowych  niespełnionych  wymagań 
eksploatacyjnych były przyczyną remontu. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia. Czas wykonania ćwiczenia 30 minut.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokładnie przeanalizować otrzymaną dokumentację (WOT), 
2)  ustalić jakie procesy naprawcze zostały wykonane, 
3)  podporządkować je wymaganiom eksploatacyjnym, 
4)  określić,  jakich  wymagań  eksploatacyjnych  nie  spełniała  maszyna  lub  urządzenie  przed 

remontem, 

5)  wypełnić arkusz do ćwiczeń, 
6)  dokonać prezentacji opracowania. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

komplet dokumentacji warunków odbioru technicznego (WOT), 

– 

arkusz do ćwiczeń, 

– 

Poradnik dla ucznia. 

 

Ćwiczenie 2 
 

Na podstawie otrzymanej dokumentacji techniczno-ruchowej (DTR) maszyny, określ  jej 

wymagania eksploatacyjne. 
 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia. Czas wykonania ćwiczenia 30 minut. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  dokładnie przeanalizować wylosowaną dokumentację, 
2)  wyselekcjonować procesy dotyczące eksploatacji, 
3)  wypisać procesy eksploatacyjne maszyny, 
4)  wypełnić arkusz do ćwiczeń, 
5)  dokonać prezentacji opracowania. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

komplet wylosowanej dokumentacji (DTR), 

– 

arkusz do ćwiczeń, 

– 

Poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2.  Zużywanie części maszyn i urządzeń 

 

5.2.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Na  podstawie  DTR  silnika  spalinowego  opisz  sposób  jego  użytkowania  w  okresie 

docierania. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia. Czas wykonania ćwiczenia 30 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować DTR silnika, 
2)  odnaleźć informacje dotyczące eksploatacji w okresie docierania,  
3)  podać przyczyny, dla których producent silnika określił szczególne warunki użytkowania 

w okresie docierania, 

4)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

DTR silnika spalinowego, 

– 

literatura podana przez nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Na  podstawie  badań  organoleptycznych  określ  rodzaj  zużycia  elementów  maszyny 

wskazanej  przez  nauczyciela.  Przeanalizuj  dokumentację  techniczno-ruchową.  Określ  czy 
zużycie  występujące  na  elementach  maszyny  odpowiada  warunkom  pracy  przewidzianym 
przez dokumentację. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia. Czas wykonania ćwiczenia 45 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać wizualnych oględzin elementów urządzenia, 
2)  określić charakter zużycia, 
3)  przeanalizować dokumentację techniczno-ruchową urządzenia, 
4)  określić funkcje elementów urządzenia, obciążenia w trakcie pracy maszyny,  
5)  wskazać przyczyny zużycia okazanych elementów, 
6)  wypełnić arkusz do ćwiczeń, 
7)  dokonać prezentacji opracowania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

zużyte elementy urządzenia, 

– 

DTR urządzenia, 

– 

arkusz do ćwiczeń, 

– 

Poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 3 

Na  podstawie  DTR  urządzenia  przemysłu  ceramicznego  wskaż  elementy  maszyny 

narażone na zużycie wywołane tarciem tocznym. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia. Czas wykonania ćwiczenia 30 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić warunki występowania tarcia tocznego, 
2)  przeanalizować dokumentację techniczno-ruchową maszyny, 
3)  wyselekcjonować części maszyny narażone na tarcie toczne,  
4)  wykonać zestawienie rozpoznanych elementów, 
5)  wypełnić arkusz do ćwiczeń, 
6)  dokonać prezentacji opracowania. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

DTR maszyny, 

– 

arkusz do ćwiczeń, 

– 

Poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.3.  Dobieranie i stosowanie materiałów eksploatacyjnych 

 

5.3.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Na podstawie otrzymanej DTR urządzenia dobierz potrzebne materiały eksploatacyjne. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia. Czas wykonania ćwiczenia 30 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać  dokładnej  analizy  otrzymanej  dokumentacji  pod  kątem  występowania 

materiałów eksploatacyjnych, 

2)  wypisać potrzebne materiały eksploatacyjne, 
3)  uszeregować je według ważności spełniania zadań, 
4)  dokonać oznaczenia tych materiałów, 
5)  wypełnić arkusz do ćwiczeń, 
6)  dokonać prezentacji opracowania. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

komplet dokumentacji DTR 

– 

arkusz do ćwiczeń, 

– 

Poradnik dla ucznia, 

– 

podstawowa literatura z zakresu eksploatacji maszyn i urządzeń, 

– 

wskazana możliwość dostępu do komputera i Internetu. 

 
Ćwiczenie 2 

Korzystając  z  katalogu  dobierz  materiał  uszczelniający  do  wykonania  uszczelki  pompy 

hydraulicznej. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia. Czas wykonania ćwiczenia 30 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  odszukać w katalogu materiały uszczelniające do pompy hydraulicznej, 
3)  zanotować wyniki w zeszycie, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

katalog materiałów uszczelniających, 

− 

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Na  podstawie  DTR  maszyny  lub  urządzenia  sporządź  listę  materiałów  eksploatacyjnych 

służących do jej konserwacji i smarowania. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia. Czas wykonania ćwiczenia 45 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  na podstawie DTR określić materiały służące do konserwacji maszyny lub urządzenia, 
3)  na podstawie DTR określić materiały służące do smarowania maszyny lub urządzenia, 
4)  utworzyć w zeszycie listę materiałów eksploatacyjnych 
5)  zaprezentować wyniki ćwiczenia.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

DTR maszyny lub urządzenia, 

 

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5.4.  Zasady użytkowania i obsługiwania maszyn i urządzeń

 

 

5.4.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Na podstawie dokumentacji techniczno-ruchowej wskaż punkty smarowania w maszynie 

wskazanej przez nauczyciela. Określ sposób smarowania, ilość i rodzaj środka smarnego.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia. Czas wykonania ćwiczenia 45 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować dokumentację techniczno-ruchową maszyny, 
2)  zapoznać się z budową maszyny, 
3)  wskazać punkty smarowania, 
4)  określić rodzaje smarów i olei,  
5)  określić sposób smarowania, 
6)  określić w jakiej ilości należy zastosować środek smarny, 
7)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

dokumentacja techniczno-ruchowa maszyny, 

– 

maszyna przeznaczona do obsługi, 

– 

katalog smarów i olei, 

– 

Poradnik dla ucznia, 

– 

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Uzupełnij druk: „Karta naprawy maszyny” dla urządzenia wskazanego przez nauczyciela. 

Brakujące dane wypisz z załączonej dokumentacji techniczno – ruchowej. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia. Czas wykonania ćwiczenia 45 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować instrukcję (tekst przewodni), 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  przeanalizować treści zapisane w,Karcie naprawy maszyny”, 
4)  przeanalizować dokumentację techniczno-ruchową maszyny lub urządzenia, 
5)  wypełnić druk: „Karta naprawy maszyny” (zgodnie z załączoną instrukcją), 
6)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
7)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

druk dokumentu: „Karta naprawy maszyny”, 

– 

dokumentacja techniczno-ruchowa urządzenia, 

– 

Poradnik dla ucznia, 

– 

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

5.5.  Proces technologiczny remontu maszyn 

 

5.5.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wymień pasek klinowy napędu maszyny. Wykonaj regulację naciągu paska. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia. Czas wykonania ćwiczenia 60 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z DTR maszyny, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  zaplanować kolejność czynności podczas wymiany paska, 
4)  dobrać narzędzia, 
5)  wykonać wymianę paska zgodnie z zaplanowaną technologią i zasadami bhp, 
6)  wykonać regulację naciągu paska zgodnie z zaleceniami dokumentacji, 
7)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
8)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

DTR, 

– 

komplet narzędzi do demontażu i montażu, 

– 

Poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Opisz  technologię  regeneracji  zużytej  części  otrzymanej  od  nauczyciela.  Technologia 

powinna  zawierać:  sposób  weryfikacji  części,  opis  metody  regeneracji,  wykaz  narzędzi 
i przyrządów, sposób sprawdzenia części po regeneracji.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia. Czas wykonania ćwiczenia 45 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować części przeznaczone do regeneracji, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  wykonać odpowiednie pomiary, 
4)  opisać w punktach etapy regeneracji części, 
5)  określić sposób kontroli prawidłowości wykonania regeneracji, 
6)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
7)  dokonać oceny ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

narzędzia kontrolno-pomiarowe, 

– 

część przeznaczona do regeneracji, 

– 

Poradnik dla ucznia, 

– 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Użytkowanie  i  obsługiwanie 
maszyn i urządzeń” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1–15 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 5 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  c,  2.  b,  3  b,  4.  c,  5.  a,  6  b,  7.  a,  8.  b,  9.  a,  10.  c,  11.  a,  
12. 
b, 13. a, 14. c, 15. c, 16. c, 17. c, 18. a, 19. b, 20. b. 

 

Plan testu 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone umiejętności ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić zakres wykonywania napraw w procesie 
technologicznym 

Zdefiniować obiekt techniczny 

Określić, kiedy występuje obsługiwanie 

Określić 

procesy 

zarządzania 

obiektem 

technicznym 

Określić 

miejsce 

występowania 

tarcia 

w urządzeniach 

Określić,  które  elementy  maszyny  podlegają 
weryfikacji 

Scharakteryzować proces zużywania części 

Rozpoznać sposób smarowania indywidualnego 

Rozpoznać zakres struktury cyklu remontowego 

10 

Określić  maksymalny  procentowy  koszt remontu 
kapitalnego 

11  Określić przeznaczenie smarownic 

12  Scharakteryzować obsługi techniczne 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

13  Rozpoznać rodzaje tarcia 

14  Określić zakres codziennej obsługi maszyn 

15  Scharakteryzować okres docierania 

16  Określić zakres warunków odbioru technicznego 

PP 

17  Określić warunki pracy smaru maszynowego  

PP 

18 

Przeanalizować,  jakim  procesem  jest  korozja 
elektrochemiczna 

PP 

19 

Przeanalizować, kiedy następuje ubytek materiału 
podczas zużywania ustabilizowanego 

PP 

20  Określić przeznaczenie oleju maszynowego 16 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów i kart odpowiedzi. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi.  

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  wielokrotnego  wyboru  o różnym  stopniu  trudności.  Tylko  jedna 

odpowiedź jest prawidłowa.  

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. 

Prawidłową  odpowiedź  zaznacz  X  (w  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź 
zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową), 

6.  Test  składa  się  z  dwóch  części  o  różnym  stopniu  trudności:  I  część  –  poziom 

podstawowy, II część – poziom ponadpodstawowy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie  na  później  i  wróć  do  niego,  gdy  zostanie  Ci  czas  wolny.  Trudności  mogą 
przysporzyć  Ci  zadania:  16–20,  gdyż  są  one  na  poziomie  trudniejszym  niż  pozostałe. 
Przeznacz na ich rozwiązanie więcej czasu. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Proces technologiczny napraw obejmuje wykonanie 

a)  rysunków ofertowych. 
b)  rysunków wykonawczych. 
c)  czynność czyszczenia i demontażu. 
d)  proces projektowania maszyn. 
 

2.  Obiektem technicznym jest 

a)  dowolny wytwór cywilizacji technicznej. 
b)  tylko hala produkcyjna. 
c)  tylko hala montażowa. 
d)  tylko budynek administracyjny. 
 

3.  Przez pojęcie obsługiwania należy rozumieć 

a)  przeglądy techniczne. 
b)  utrzymywanie obiektu w stanie zdatności. 
c)  zapobieganie powstawaniu uszkodzeń. 
d)  obsługa maszyn w czasie pracy. 
 

4.  Zarządzanie obiektem technicznym to procesy tylko 

a)  decyzyjne. 
b)  planistyczne. 
c)  planistyczno-decyzyjne. 
d)  utrzymujące obiekt w stanie zdatności. 
 

5.  W urządzeniach mechanicznych tarcie występuje 

a)  we wszystkich zespołach i mechanizmach ruchowych. 
b)  tylko w zespołach. 
c)  tylko w mechanizmach. 
d)  tylko w częściach wykonujących ruch. 
 

6.  Weryfikacji podlegają 

a)  tylko wybrane elementy maszyn. 
b)  tylko uszkodzone elementy maszyn. 
c)  wszystkie elementy maszyn. 
d)  tylko elementy przeznaczone do remontu. 
 

7.  Zużywania maszyny 

a)  nie można uniknąć jest to naturalny proces. 
b)  można uniknąć stosując odpowiednie smary. 
c)  można uniknąć stosując właściwe materiały na części maszyn. 
d)  można uniknąć stosując się podczas użytkowania do zaleceń DTR. 
 

8.  Układ smarowania indywidualnego występuje wtedy, gdy 

a)  środek smarny jest dostarczany indywidualnie do urządzenia. 
b)  każdy punkt smarowania ma własny zbiornik. 
c)  punkt smarowania jest jeden dla maszyny. 
d)  każdy pracownik indywidualnie dokonuje smarowania. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

9.  W zakres cyklu remontowego wchodzi największa ilość 

a)  obsług okresowych (przeglądów technicznych). 
b)  remontów kapitalnych. 
c)  remontów średnich. 
d)  remontów bieżących. 
 

10.  Koszt remontu kapitalnego nie powinien przekroczyć wartości odtworzeniowej maszyny 

w wysokości 
a)  65%. 
b)  70%.  
c)  75%.  
d)  80%. 
 

11.  Smarownice są urządzeniami, które 

a)  automatycznie smarują części. 
b)  po  ręcznym  napełnieniu  smarem  lub  olejem  samoczynnie  zasilają  nim 

współpracujące części. 

c)  samoczynnie pobierają środek smarny. 
d)  sygnalizują brak środka smarnego między częściami. 
 

12.  Symbolem OC oznacza się 

a)  obciążenie częściowe. 
b)  obsługę codzienną. 
c)  oczyszczanie części. 
d)  oksydowanie części. 
 

13.  Na rysunku przedstawiono tarcie 

a)  suche. 
b)  graniczne. 
c)  mieszane. 
d)  płynne. 
 

 

 

 
14.  Codzienna obsługa maszyn nie obejmuje sprawdzenia 

a)  czystości maszyn. 
b)  działania mechanizmów jezdnych. 
c)  pomiaru bicia wrzeciona. 
d)  stanu osłon ochronnych. 
 

15.  Okres docierania 

a)  jest stosunkowo długi. 
b)  charakteryzuje się niewielkim zużyciem współpracujących części. 
c)  charakteryzuje się intensywnym zużyciem współpracujących części. 
d)  trwa tak samo długo jak okres normalnej pracy. 
 

16.  Warunki odbioru technicznego maszyn nie zawierają 

a)  wytycznych sprawdzenia wydajności maszyn. 
b)  wytycznych sprawdzenia dokładności maszyn. 
c)  wytycznych określania wartości maszyn. 
d)  określenia miejsca odbioru maszyn. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

17.  Smar  maszynowy  o  symbolu  2  służy  do  smarowania  średnio  obciążonych  powierzchni 

ślizgowych o temperaturze pracy do 
a)  60

0

C. 

b)  70

0

C. 

c)  80

0

C. 

d)  85

0

C. 

 
18.  Korozja elektrochemiczna jest procesem niszczenia metali pod wpływem: 

a)  prądu elektrycznego przepływającego za pośrednictwem elektrolitu. 
b)  gazów. 
c)  środków chemicznych. 
d)  warunków atmosferycznych. 

 
19.  Podczas zużywania ustabilizowanego ubytek materiału z powierzchni następuje 

a)  w chwili uruchamiania maszyny. 
b)  przez cały czas trwania procesu. 
c)  w chwili zwiększonego obciążenia. 
d)  przez narastanie mikropęknięć. 
 

20.  Olej maszynowy o symbolu16 przeznaczony jest do smarowania 

a)  łożysk tocznych. 
b)  łożysk ślizgowych. 
c)  przekładni zębatych. 
d)  prowadnic. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko…………………………………………………………………………………. 

 

Użytkowanie i obsługiwanie maszyn i urządzeń 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

Test II 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Użytkowanie  i  obsługiwanie 
maszyn i urządzeń” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1–15 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 5 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  c,  2.  c,  3  a,  4.  b,  5.  c,  6  b,  7.  c,  8.  d,  9.  d,  10.  b,  11.  c,  
12. 
b, 13. c, 14. d, 15. a, 16. a, 17. a, 18. b, 19. b, 20. a. 

 

Plan testu 

 

Nr  
zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone umiejętności ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Scharakteryzować 

proces 

odzyskiwania 

materiałów 

Zanalizować pojęcie użytkowania 

Wyjaśnić pojęcie eksploatacji 

Określić, kiedy występuje tarcie płynne 

Rozpoznać, kiedy występuje tarcie suche 

Określić koszty remontu bieżącego 

Sklasyfikować rodzaje obsług 

Określić  największy  zakres  prac  dla  określonych 
napraw 

Określić najlepsze warunki smarowania  

10 

Określić  przebieg  smarowania  w  systemie 
centralnym 

11  Opisać korozję równomierną 

12 

Określić 

pierwszą 

operację 

procesie 

technologicznym remontu 

13 

Wskazać elementy podlegające weryfikacji  
w czasie demontażu 

14 

Rozpoznać  podstawowy  proces  w  systemie 
eksploatacji 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

15  Określić zastosowanie smarów maszynowych 

16  Określić zastosowanie olejów niskokrzepnacych 

PP 

17 

Określić  dokument,  w  którym  zapisywane  są 
wyniki badań po remoncie kapitalnym  

PP 

18 

Określić 

warunki 

występowania 

korozji 

równomiernej  

PP 

19  Określić pochodzenie oleju mineralnego 

PP 

20  Określić zastosowanie oleju maszynowego 26 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów i kart odpowiedzi. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi.  

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  wielokrotnego  wyboru  o różnym  stopniu  trudności.  Tylko  jedna 

odpowiedź jest prawidłowa.  

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. 
6.  Prawidłową  odpowiedź  zaznacz  X  (w  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź 

zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową), 

7.  Test  składa  się  z  dwóch  części  o  różnym  stopniu  trudności:  I  część  –  poziom 

podstawowy, II część – poziom ponadpodstawowy. 

8.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
9.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie  na  później  i  wróć  do  niego,  gdy  zostanie  Ci  czas  wolny.  Trudności  mogą 
przysporzyć  Ci  zadania:  16–20,  gdyż  są  one  na  poziomie  trudniejszym  niż  pozostałe. 
Przeznacz na ich rozwiązanie więcej czasu. 

10.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Terminem recykling określamy 

a)  powtórzenie cyklu obsług okresowych. 
b)  cykliczne smarowanie maszyn i urządzeń. 
c)  powtórne  wykorzystywanie  poszczególnych  części  lub  materiałów  odzyskanych 

z likwidowanych obiektów. 

d)  cykl remontów bieżących. 
 

2.  Prawidłowe użytkowanie obiektu technicznego polega na jego wykorzystaniu 

a)  tylko w zależności od potrzeb. 
b)  zgodnie z jego przeznaczeniem. 
c)  tylko w dowolnej chwili. 
d)  tylko do realizacji wybranego projektu. 
 

3.  Eksploatacja jest procesem, który obejmuje 

a)  użytkowanie i obsługę. 
b)  tylko użytkowanie. 
c)  tylko obsługę. 
d)  tylko wykorzystanie maszyny w czasie pracy. 
 

4.  Tarcie płynne występuje wtedy, gdy współpracujące powierzchnie rozdziela 

a)  środek smarny. 
b)  piach. 
c)  woda. 
d)  okresowo dostarczany środek smarny. 
 

5.  Tarcie suche występuje wtedy, gdy między współpracującymi powierzchniami 

a)  nie ma żadnych ciał obcych. 
b)  jest woda. 
c)  jest piach. 
d)  jest smar. 
 

6.  Koszt  remontu  bieżącego  nie  powinien  przekroczyć  wartości  odtworzeniowej  maszyny  

w wysokości 
a)  10%. 
b)  15%. 
c)  20%. 
d)  25%. 
 

7.  Do obsługi jednokrotnej zalicza się obsługę 

a)  sezonową. 
b)  codzienną. 
c)  w okresie docierania. 
d)  techniczną OT1. 
 

8.  Największy zakres prac obejmuje 

a)  obsługa okresowa (przegląd techniczny). 
b)  remont bieżący. 
c)  konserwacja bieżąca. 
d)  remont średni. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

9.  Najkorzystniejsze warunki smarowania uzyskamy stosując środki smarne 

a)  płynne. 
b)  stałe. 
c)  plastyczne. 
d)  mineralne. 
 

10.  Smarowanie w systemie centralnym polega na tym, że 

a)  punkty smarne są usytuowane centralnie w urządzeniach. 
b)  wiele punktów smarnych jest zasilanych ze wspólnego zbiornika. 
c)  punkty smarne obsługuje jeden pracownik. 
d)  wszystkie maszyny są smarowane jednocześnie. 
 

11.  Korozja równomierna obejmuje 

a)  pewne miejsca materiału. 
b)  miejscowe uszkodzenia wewnętrzne. 
c)  całą powierzchnie materiału. 
d)  równomierne wżery w materiale. 
 

12.  W procesie technologicznym remontu maszyny w pierwszej kolejności wykonywana jest 

operacja 
a)  montażu. 
b)  demontażu. 
c)  weryfikacji części i zespołów. 
d)  regeneracji części i zespołów. 
 

13.  Czy w czasie demontażu weryfikacji podlegają 

a)  tylko elementy złączne (śruby, nity). 
b)  tylko zespoły. 
c)  wszystkie elementy maszyn. 
d)  tylko podzespoły. 
 

14.  Podstawowym procesem w systemie eksploatacji jest 

a)  remontowanie. 
b)  obsługiwanie. 
c)  konserwacja. 
d)  użytkowanie. 
 

15.  Smar  maszynowy  o  symbolu  1  służy  do  smarowania  lekko  obciążonych  powierzchni 

ślizgowych o temperaturze pracy do 
a)  50

0

C. 

b)  60

0

C. 

c)  70

0

C. 

d)  75

0

C. 

 
16.  Oleje  niskokrzepnące  powinno  stosować  się  do  smarowania  maszyn  i  urządzeń 

pracujących 
a)  w niskich temperaturach otoczenia. 
b)  w wysokich temperaturach otoczenia. 
c)  w średnich temperaturach otoczenia. 
d)  przy dużych obciążeniach. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

17.  Wyniki badań maszyny po remoncie kapitalnym należy zapisać w karcie 

a)  technologicznej naprawy. 
b)  pomiarów, prób i badań. 
c)  technologicznej montażu. 
d)  technologicznej regeneracji. 
 

18.  Niszczenie metali przez korozję chemiczna następuje w wyniku 

a)  działania prądu elektrycznego. 
b)  działania na nie suchych gazów lub cieczy. 
c)  dyfuzji. 
d)  adhezji. 
 

19.  Olej mineralny otrzymujemy z 

a)  tłuszczów organicznych. 
b)  ropy naftowej. 
c)  tłuszczów zwierzęcych. 
d)  syntezy chemicznej. 

 
20.  Olej maszynowy o symbolu 26 przeznaczony jest do smarowania 

a)  lekko obciążonych łożysk ślizgowych i przekładni zębatych. 
b)  lekko obciążonych łożysk tocznych i przekładni zębatych. 
c)  przekładni i prowadnic. 
d)  średnio obciążonych łożysk ślizgowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko…………………………………………………………………………………. 
 

Użytkowanie i obsługiwanie maszyn i urządzeń 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

7.  LITERATURA 

 
1.  Grzegórski Z.: Technologia. Montaż maszyn i urządzeń. WSiP, Warszawa 1983 
2.  Grzegórski  Z.:  Technologia.  Eksploatacja  i  naprawa  maszyn  i  urządzeń.  WSiP, 

Warszawa 1984 

3.  Górecki  A.  Grzegórski  Z:  Technologia.  Montaż,  naprawa  i  eksploatacja  maszyn  

i urządzeń przemysłowych. WSiP, Warszawa 1996 

4.  Górecki  A,  Grzegórski  Z.:  Technologia.  Ślusarstwo  przemysłowe  i  usługowe.  WSiP, 

Warszawa 1998 

5.  Legutko S.: Podstawy eksploatacji maszyn i urządzeń. WSiP, Warszawa 2004 
6.  Solis H., Lenart T.: Technologia i eksploatacja maszyn. WSiP, Warszawa 1982 
7.  Zawora J.: Podstawy technologii maszyn. WSiP, Warszawa 2001 
 
Literatura metodyczna 
1.  Dretkiewicz  –  Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.  Francuz  M.,  Karpiński  J.:  Metodyka  nauczania  zajęć  praktycznych.  WSiP,  Warszawa 

1992 

3.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. Biuro Koordynacji Kształcenia 

Kadr, Warszawa 1997 

4.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000 
 
Czasopisma: 

– 

Mechanik 

– 

Przegląd Mechaniczny