„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
i NAUKI
Ewa Figura
Sporządzanie rysunków technicznych
311[34].O2.02
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2005
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inż. Anna Kulińska
mgr inż. Anetta Smolec
Opracowanie redakcyjne:
Katarzyna Maćkowska
Konsultacja:
dr inż. Janusz Figurski
Korekta:
Małgorzata Niezgoda
Edyta Kozieł
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 311[34].O2.02
Sporządzanie rysunków technicznych zawartego w modułowym programie nauczania dla
zawodu technik technologii odzieży.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2005
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
4
3. Cele kształcenia
5
4. Przykładowe scenariusze zajęć
6
5. Ćwiczenia
8
5.1. Podstawy liternictwa
5.1.1. Ćwiczenia
5.1.2. Sprawdzian postępów
8
8
11
5.2. Podstawy rysunku technicznego i zasady normalizacji w rysunku technicznym
5.2.1. Ćwiczenia
5.2.2. Sprawdzian postępów
12
12
16
5.3. Rzutowanie prostokątne i aksonometryczne
5.3.1. Ćwiczenia
5.3.2. Sprawdzian postępów
17
17
18
5.4. Schematy kinematyczne podstawowych maszyn i urządzeń
5.4.1. Ćwiczenia
5.4.2. Sprawdzian postępów
19
19
22
5.5. Graficzne programy komputerowe
5.5.1. Ćwiczenia
5.5.2. Sprawdzian postępów
23
23
26
6. Ewaluacja osiągnięć uczniów
27
7. Literatura
42
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie Technik technologii odzieży 311[34].
W poradniku zamieszczono:
– wymagania wstępne – wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien posiadać przed
rozpoczęciem pracy z poradnikiem,
– cele kształcenia, wykaz umiejętności jakie uczeń ukształtuje podczas pracy
z poradnikiem,
– przykładowe scenariusze,
– propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,
– ewaluację osiągnięć uczniów, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego,
– wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem:
–
wykonywania ćwiczeń praktycznych,
–
samokształcenia kierowanego.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia nauczyciel może
posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań tekstowych, zawierającym
różnego rodzaju zadania.
W rozdziale 6 podano również:
–
klucz odpowiedzi,
–
instrukcje dla nauczyciela,
–
instrukcję dla ucznia,
– przykładową kartę odpowiedzi.
Schemat 1: układ jednostek modułowych
Moduł 311[34].O2
Podstawy projektowania odzieży
i włókienniczych wyrobów dekoracyjnych
311[34].O2.01
Wykonywanie rysunków
odręcznych
311[34].O2.02
Sporządzanie rysunków
technicznych
311[34].O2.03
Wykonywanie kompozycji
płaskich i przestrzennych
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej Sporządzanie rysunków
technicznych uczeń powinien: umieć:
−
korzystać z różnych źródeł informacji,
−
zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii,
−
dobrać przybory i materiały do wykonania rysunku,
−
rozpoznawać techniki rysunkowe lub malarskie,
−
stosować podstawowe techniki malarskie do wykonania szkiców z natury,
−
naszkicować fragmenty odzieży w ujęciu perspektywicznym.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń/słuchacz powinien: umieć:
− scharakteryzować etapy rozwoju pisma na przestrzeni wieków,
− rozróżnić rodzaje pisma technicznego,
− wskazać związki miedzy pismem blokowym i technicznym,
− zdefiniować podstawowe pojęcia z zakresu normalizacji,
− określić w piśmie technicznym proporcje majuskuły, minuskuły, cyfry arabskiej
i rzymskiej,
− dobrać materiały i przybory do sporządzenia pisma i rysunku technicznego,
− napisać tekst pismem technicznym,
− zastosować różne rodzaje pisma i układy liternicze w grafice reklamowej,
− zorganizować stanowisko kreślarskie,
− dobrać formaty arkuszy rysunkowych i kreślarskich,
− przygotować arkusz kreślarski i tabliczkę opisową,
− rozróżnić rodzaje linii kreślarskich,
− zastosować linie kreślarskie w rysunku technicznym,
− scharakteryzować rodzaje rysunków technicznych,
− wykonać rysunki techniczne prostych elementów w rzutach, przekrojach i widokach,
− zastosować zasady wymiarowania rysunków technicznych,
− odczytać podstawowe symbole graficzne stosowane w schematach kinematycznych,
− odczytać schematy kinematyczne podstawowych maszyn i urządzeń,
− sporządzić rysunki techniczne części maszyn,
− zastosować graficzne programy komputerowe do sporządzania rysunków technicznych,
− posłużyć się graficznym programem komputerowym podczas sporządzania kompozycji
literniczej.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć
Osoba prowadząca: ......................................
Modułowy program nauczania Technik technologii odzieży 311[34]
Moduł : Podstawy projektowania odzieży i włókienniczych wyrobów dekoracyjnych
Jednostka modułowa: Sporządzanie rysunków technicznych 311[34].O2.02
Temat: Program AutoCAD – podstawowe ćwiczenia rysunkowe
Liczba godzin: 2 dydaktyczne
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności stosowania graficznych programów
komputerowych do sporządzania rysunków technicznych
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
– zdefiniować podstawowe polecenia i operacje w programie AutoCAD,
– użyć poleceń LINIA, ZAOKRĄGL, ODSUŃ, ODZMCECHY, OKRĄG, UTNIJ,
WYMAŻ,
– użyć funkcji – TRYBY LOKALIZACJI
– zwracać uwagę na właściwą postawę przy pracy z komputerem oraz właściwe
wykorzystanie zaplanowanego czasu.
Metody nauczania:
– pokaz z objaśnieniem
– ćwiczenia
Formy organizacyjne pracy uczniów:
– indywidualna
Strategia: uczenie się przez doświadczenie
Środki dydaktyczne::
– komputer,
– program AutoCAD R14
Przebieg zajęć
1. Wprowadzenie do zajęć i sformułowanie tematu i ustalenie planu pracy.
2. Przypomnienie wiadomości związanych z obsługą komputera.
3. Uruchomienie komputera.
4. Omówienie działania programu AutoCAD
a) zastosowanie programu
b) uruchomienie
c) podstawowe polecenia
5. Wykonywanie ćwiczeń z zastosowaniem poleceń
a) ćwiczenie poleceń LINIA, ZAOKRĄGL, ODSUŃ, ODZMCECHY, OKRĄG, UTNIJ,
WYMAŻ
6. Omawianie i korygowanie błędów. Wyjaśnianie wątpliwości,
7. Podsumowanie przebiegu zajęć,
8. Sprawdzenie i omówienie wykonanych ćwiczeń,
9. Ocena pracy,
10. Uczniowie wypełniają ankietę ewaluacyjną,
11. Zakończenie zajęć.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
Scenariusz zajęć
Osoba prowadząca: ......................................
Modułowy program nauczania Technik technologii odzieży 311[34]
Moduł : Podstawy projektowania odzieży i włókienniczych wyrobów dekoracyjnych
Jednostka modułowa: Sporządzanie rysunków technicznych 311[34].O2.02
Temat: Ćwiczenia w pisaniu pismem technicznym
Liczba godzin: 2 dydaktyczne
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności pisania pismem technicznym
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
– zorganizować stanowisko pracy kreślarza,
– zgromadzić potrzebne materiały i przybory do pisania pismem technicznym,
– napisać cały alfabet (majuskułę i minuskułę) pismem technicznym,
– rozróżnić rodzaje pisma technicznego,
– określić proporcje w piśmie technicznym.
Metody nauczania:
– wykład informacyjny,
– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
– indywidualna.
Strategia: uczenie się przez doświadczenie
Środki dydaktyczne:
– plansze z wzorami pisma technicznego, Polskie Normy dotyczące pisma technicznego
– foliogramy i rzutnik
– materiały i przybory kreślarskie
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie do zajęć, sformułowanie tematu i ustalenie planu pracy.
2. Przypomnienie wiadomości o liternictwie.
3. Omówienie zasad normalizacji w piśmie technicznym.
4. Wyjaśnienie ogólnie obowiązujących reguł w pisaniu pismem technicznym.
5. Wykonywanie ćwiczeń:
a) na kartce papieru milimetrowego wypisanie majuskuły i minuskuły alfabetu.
6. Omawianie i korygowanie błędów. Wyjaśnianie wątpliwości.
7. Sprawdzenie i omówienie wykonanych ćwiczeń.
8. Podsumowanie przebiegu zajęć.
9. Ocena pracy.
10. Uczniowie wypełniają ankietę ewaluacyjną.
11. Zakończenie zajęć.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
5. ĆWICZENIA
5.5.1. Podstawy liternictwa
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wyszukiwanie w czasopismach i nazwanie krojów czcionek.
Wskazówki do realizacji ćwiczenia:
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,
technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zgromadzić materiały i przybory,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy,
3) przejrzeć czasopismo i wyszukać różnego rodzaju czcionki,
4) wyciąć wybrane fragmenty i racjonalnie rozmieścić na arkuszu papieru A4,
5) opisać poszczególne kroje pisma,
6) przeanalizować wykonaną pracę,
7) zaprezentować pracę.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– wykład informacyjny,
– mapa medialna.
Środki dydaktyczne::
– ilustracje, fotografie,
– różnego rodzaju czasopisma,
– arkusze papieru A4,
– nożyczki, klej, długopis.
Ćwiczenie 2
Zastosowanie poznanych czcionek do napisania swojego imienia i nazwiska czterema
krojami pisma:
– kapitały rzymskiej,
– pisma barokowego,
– pisma secesyjnego,
– pisma technicznego.
Wskazówki
do realizacji
:
Przed
przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,
technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy
.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Sposób wykonania ćwiczenia:
Uczeń powinien:
1) zgromadzić materiały i przybory,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy,
3) wykonać podpis używając kroju pisma kapitały rzymskiej,
4) wykonać podpis używając kroju pisma barokowego,
5) wykonać podpis używając kroju pisma secesyjnego,
6) wykonać podpis używając kroju pisma technicznego,
7) dokonać analizy wykonanej pracy,
8) zaprezentować pracę.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– opis,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– ilustracje, plansze dydaktyczne z wzorami liter, foliogramy, rzutnik, komputer z edytorem
tekstu
– arkusze papieru, ołówki różnej twardości, linijka, ekierka, gumka.
Ćwiczenie 3
Zastosowanie kompozycji literniczych i poznanych krojów czcionek do wykonania
zaproszenia na Wigilię klasową.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,
technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia:
Uczeń powinien:
1) zgromadzić materiały i przybory,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy,
3) zaplanować układ kompozycji literniczej,
4) wykonać zaproszenie,
5) dokonać analizy pracy,
6) zaprezentować pracę.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne,
– metoda przewodniego tekstu.
Środki dydaktyczne:
– plansze dydaktyczne z wzorami liter, ilustracje z kompozycją literniczą stosowaną
w reklamie, gotowe wzory zaproszeń na różne okazje, komputer z edytorem tekstu,
literatura,
– arkusze papieru, ołówki, linijka, gumka, kredki ołówkowe, nożyczki..
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
Ćwiczenie 4
Projektowanie szyldu zakładu odzieżowego.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,
technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia:
Uczeń powinien:
1) zgromadzić materiały i przybory,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy,
3) zaplanować nazwę zakładu odzieżowego,
4) zaprojektować krój liter odpowiadający do nazwy zakładu,
5) skomponować układ nazwy,
6) dokonać analizy projektu,
7) zaprezentować pracę.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne,
– metoda przewodniego tekstu.
Środki dydaktyczne:
– plansze dydaktyczne z wzorami liter, ilustracje z kompozycją literniczą stosowaną
w reklamie, gotowe wzory szyldów różnych firm, komputer z programem graficznym,
– arkusze papieru, ołówki, linijka, ekierka, gumka, kredki ołówkowe, nożyczki.
Ćwiczenie 5
Pisanie pismem technicznym.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,
technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia:
Uczeń powinien:
1) zgromadzić materiały i przybory,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy,
3) wypisać litery alfabetu (majuskuła, minuskuła, cyfry) używając pisma technicznego
pochyłego,
4) wypisać litery alfabetu (majuskuła, minuskuła, cyfry) używając pisma technicznego
prostego,
5) dokonać analizy pracy,
6) zaprezentować pracę.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– opis, ćwiczenia praktyczne.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
Środki dydaktyczne:
– Polskie Normy dotyczące rysunku technicznego,
– plansze dydaktyczne z wzorami pisma technicznego,
– foliogramy,
– rzutnik pisma,
– papier milimetrowy,
– ołówek ,
– gumka.
5.1.2. Sprawdzian postępów
Uczeń potrafi:
Tak
Nie
1) rozróżniać czcionki z różnych epok
2) wykonać napis czcionką renesansową
3) wykonać napis czcionką klasyczną rzymską
4) wykonać napis czcionką secesyjną
5) posługiwać się pismem technicznym
6) dobrać przybory i materiały do wykonania pisma technicznego
7) dobrać styl pisma do charakteru treści
8) dobrać kompozycję literniczą do rodzaju zadania
9) zastosować odpowiedni światłocień w liternictwie
10) wyjaśnić pojęcie majuskuły i minuskuły
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
5.2. Podstawy rysunku technicznego i zasady normalizacji
w rysunku technicznym
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Kreślenie linii stosowanych w rysunku technicznym.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,
technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy,
3) wybrać ołówek o twardości H i wykreślić linię ciągłą grubą,
4) wybrać ołówek o twardości 2H i wykreślić linię ciągłą cienką, dwupunktową, kreskową
(3 i 5 mm),
5) wybrać ołówek o twardości 3H i wykreślić linię punktową i falistą,
6) dokonać analizy ćwiczenia,
7) zaprezentować pracę.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– plansze dydaktyczne z wzorami linii, foliogramy, rzutnik pisma, literatura, Polskie Normy,
– ołówki o różnej twardości, arkusz papieru, linijka, gumka.
Ćwiczenie 2
Podział arkusza papieru zgodnie ze stosowaną normalizacją.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,
technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy,
3) zmierzyć arkusz szarego pakowego papieru i wyciąć zgodnie z formatem
A1 (841 x 594mm),
4) dokonać podziału na mniejsze formaty: A2 (420x594mm), A3 (420x297mm),
A4 (210x297mm), A5 (210x148mm), A6(105x148mm),
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
5) podpisać wykreślone arkusze,
6) dokonać analizy pracy,
7) zaprezentować pracę.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– plansze dydaktyczne z formatami papieru, foliogramy, rzutnik pisma, literatura, Polskie
Normy,
– arkusz szarego pakowego papieru formatu A0, ołówek, długa linijka, gumka.
Ćwiczenie 3
Obramowanie arkusza do rysunku technicznego i wykonanie tabliczki informacyjnej.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,
technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy,
3) wymierzyć arkusz papieru zgodnie z rozmiarem A4,
4) wykonać obramowanie linią ciągłą grubą w odległości 5mm od krawędzi,
5) wykonać tabliczkę informacyjną prostą o wymiarach na przykład 140 x 40mm,
6) wypełnić tabliczkę danymi za pomocą pisma technicznego,
7) dokonać analizy wykonanego ćwiczenia,
8) zaprezentować wyniki pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– plansze dydaktyczne z tabliczkami informacyjnymi i obramowaniem arkusza do rysunku
technicznego, foliogramy, rzutnik pisma, literatura, Polskie Normy,
– arkusz papieru, ołówek twardości H i 2H, linijka, gumka.
Ćwiczenie 4
Stosowanie podziałki rzeczywistej, zmniejszającej i powiększającej na guziku od
płaszcza.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,
technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy,
3) przygotować arkusz papieru (wykonać obramowanie i tabliczkę informacyjną),
4) przygotować duży guzik i wymierzyć go,
5) wykonać rysunek techniczny guzika w podziałce 1:1,
6) wykonać rysunek techniczny guzika w podziałce 1:2,
7) wykonać rysunek techniczny guzika w podziałce 2:1,
8) dokonać analizy ćwiczenia,
9) zaprezentować pracę.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– plansze dydaktyczne z podziałkami, podręczniki, foliogramy, rzutnik pisma,
– arkusz papieru, materiały i przybory kreślarskie,
– guzik.
Ćwiczenie 5
Wykonywanie szkicu do rysunku technicznego kamizelki bez rękawów (przód i tył).
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,
technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy,
3) rozłożyć na płasko kamizelkę,
4) przygotować arkusz szarego (pakowego) papieru,
5) obrać najwyższy punkt odzieży „O” i przymocować w nim taśmę krawiecką,
6) narysować linię środka przodu na arkuszu papieru i zaznaczyć wszystkie istotne punkty
na tej linii (opisać je danymi liczbowymi),
7) wyprowadzić linie poziome z tych punktów,
8) odczytać charakterystyczne punkty z szerokości i zaznaczyć na liniach poziomych
(opisać danymi liczbowymi),
9) połączyć punkty wykonując rysunek szkicu do rysunku technicznego,
10) analogicznie wykonać szkic tyłu kamizelki,
11) sprawdzić jeszcze raz odmierzone punkty,
12) zaprezentować pracę.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem,
– metoda tekstu przewodniego.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
Środki dydaktyczne:
– plansze dydaktyczne ze szkicami do rysunku technicznego, podręczniki, foliogramy,
rzutnik pisma,
– model kamizelki,
– arkusz szarego papieru, miara krawiecka, ołówek, linijka, ekierka, gumka.
Ćwiczenie 6
Wykonywanie rysunku technicznego przodu i tyłu kamizelki według uprzednio
sporządzonego szkicu i zwymiarowanie go.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,
technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy,
3) ustalić odpowiednią podziałkę (na przykład 1:5),
4) wykreślić oś symetrii (przodu i tyłu) i zaznaczyć na niej punkty długości od punktu „O”,
5) przeprowadzić linie poziome przez punkty zaznaczone na osi symetrii,
6) odczytać punkty ze szkicu odległe od osi symetrii i zaznaczyć je na liniach poziomych
(nie wpisywać cyfr),
7) połączyć wyznaczone punkty (linie łuków wykreślić konstrukcyjnie lub narysować przy
użyciu krzywika),
8) zaznaczyć stębnówki, dziurki, guziki (dobrać odpowiednią grubość i rodzaj linii
rysunkowej),
9) zwymiarować przód i tył kamizelki,
10) wykonać obramowanie i tabelkę informacyjną,
11) przeanalizować wykonane zadanie,
12) zaprezentować pracę.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem,
– metoda tekstu przewodniego.
Środki dydaktyczne:
– plansze dydaktyczne z rysunkami technicznymi, podręczniki, foliogramy, rzutnik pisma,
–
arkusz papieru, materiały i przybory kreślarskie, podziałka 1:5.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
5.2.2. Sprawdzian postępów
Uczeń potrafi:
Tak
Nie
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania rysunku technicznego
2) dobrać odpowiedni ołówek do rodzaju linii rysunkowej
3) podzielić odpowiedni arkusz A1 na mniejsze (A2, A3, A4, A5, A6)
4) obramować arkusz do rysunku technicznego i wykonać na nim
tabliczkę informacyjną
5) prawidłowo zwymiarować rysunek techniczny
6) wykonać szkic modelu do rysunku technicznego
7) wykonać rysunek techniczny
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
5.3. Rzutowanie prostokątne i aksonometryczne
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Przedstawienie za pomocą rzutów prostokątnych stopki maszynowej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,
technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy,
3) przygotować arkusz do ćwiczenia (obramowanie i tabliczka informacyjna),
4) przyjrzeć się przedmiotowi i określić na ile rzutni będzie rzutowany,
5) narysować rzutnie,
6) narysować rzuty,
7) dokonać analizy ćwiczenia,
8) zaprezentować ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– pokaz z instruktażem,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– plansze dydaktyczne z rzutowaniem prostokątnym, foliogramy, rzutnik pisma, literatura
– stopka maszynowa,
– arkusz papieru, materiały i przybory kreślarskie.
Ćwiczenie 2
Przedstawienie za pomocą rzutu aksonometrycznego korpusu głowicy maszyny
stębnowej (w uproszczeniu bez rysowania mechanizmów).
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,
technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy,
3) przygotować arkusz do ćwiczenia (obramowanie i tabliczka informacyjna),
4) wykonać pomiary korpusu maszyny stębnowej,
5) zastosować podziałkę i przenieść rysunek w rzucie aksonometrycznym na arkusz,
6) dokonać analizy rysunku,
7) zaprezentować rysunek.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– pokaz z instruktażem,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– plansze dydaktyczne z rzutowaniem aksonometrycznym, foliogramy, rzutnik pisma,
– materiały i przybory kreślarskie,
– maszyna stębnówka płaska, miarka.
Ćwiczenie 3
Rysowanie szpuleczki chwytacza obrotowego maszyny szwalniczej w przekroju i
widoku.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,
technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy,
3) przygotować arkusz do ćwiczenia (obramowanie i tabliczka informacyjna),
4) wymierzyć szpuleczkę,
5) wykonać przekrój szpuleczki,
6) dokonać analizy przekroju,
7) zaprezentować ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– pokaz z instruktażem,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– plansze dydaktyczne z rysunkami widoków i przekrojów, foliogramy, rzutnik pisma,
– materiały i przybory kreślarskie,
– szpuleczka odzieżowa.
5.3.2. Sprawdzian postępów
Uczeń potrafi
Tak
Nie
1) narysować rzutnię
2) nazwać wszystkie ściany rzutni
3) narysować dowolny przedmiot w rzutach prostokątnych
4) wyjaśnić zasady rzutowania aksonometrycznego
5) narysować dowolny przedmiot w rzucie aksonometrycznym
6) wyjaśnić pojęcie widok i przekrój
7) narysować przekrój przedmiotu
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
5.4. Schematy kinematyczne podstawowych maszyn i urządzeń
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Rysowanie symboli stosowanych do przedstawiania schematów kinematycznych na
rysunkach technicznych.
OKREŚLENIE SYMBOL
O stałym kierunku
Ruch prostoliniowy
O zmiennym kierunku
O stałym kierunku
Ruch obrotowy
O zmiennym kierunku
Ogniowo nieruchome (ostoja)
Wał, trzpień, oś
Połączenie nieruchome części ogniwa
Ogniwo wchodzące w skład pary obrotowej (w mechanizmach
płaskich)
Poprzeczne
łożysko
wzdłużne
Przekładnia pasowa z pasem klinowym
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,
technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy,
2) przygotować arkusz papieru,
3) wykonać tabelkę,
4) narysować odpowiedni symbol do danego określenia,
5) dokonać analizy ćwiczenia,
6) zaprezentować ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– pokaz z instruktażem,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– plansze dydaktyczne z symbolami schematów kinematycznych, foliogramy, rzutnik pisma,
literatura zawarta w rozdziale 7,
– materiały i przybory kreślarskie.
Ćwiczenie 2
Rozpoznawanie mechanizmów w maszynie stębnowej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,
technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy.
Rys. 1. Uproszczony schemat kinematyczny mechanizmów tworzenia ściegu
Źródło: B. Białczak: Maszyny i urządzenia w przemyśle odzieżowym, WSiP, Warszawa 1999
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy,
2) zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia,
3) prawidłowo odczytać rysunek,
4) nadać nazwy poszczególnym mechanizmom tworzenia ściegu oznaczonym numerem od 1
do 29,
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
5) wykonać tabelkę i wpisać nazwy mechanizmów do tabeli,
1.
16.
2.
17.
3.
18.
4.
19.
5.
20.
6.
21.
7.
22.
8.
23.
9.
24.
10.
25.
11.
26.
12.
27.
13.
28.
14.
29.
15.
6) przeanalizować wykonane ćwiczenie,
7) zaprezentować ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem,
– mapa mentalna
Środki dydaktyczne:
– plansze dydaktyczne ze schematami kinematycznymi, literatura zawarta w rozdziale 7,
foliogramy, rzutnik pisma,
– rysunek uproszczonego schematu kinematycznego maszyny stębnowej przemysłowej,
– wzór tabelki do wypełnienia.
Ćwiczenie 3
Wykonanie rysunku schematu korbowego, mechanizmu napędu igielnicy.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,
technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy,
2) zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia,
3) przygotować arkusz (obramowanie i tabliczka informacyjna),
4) w oparciu o plansze dydaktyczne i literaturę wykonać rysunek schematu korbowego
mechanizmu igielnicy,
5) zaprezentować ćwiczenie wraz z opisem poszczególnych części.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– pokaz z instruktażem,
– ćwiczenia praktyczne
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
Środki dydaktyczne:
– plansze dydaktyczne, podręczniki, foliogramy, rzutnik, literatura
– materiały i przybory kreślarskie.
5.4.2. Sprawdzian postępów
Uczeń potrafi:
Tak
Nie
1) narysować symbole graficzne stosowane do przedstawiania schematów
kinematycznych
2) nazwać połączenia części maszyn
3) zdefiniować części połączeń łożyskowych
4) zdefiniować napędy w maszynie szwalniczej
5) zdefiniować pojęcie mechanizmu
6) rozróżnić i opisać różne rodzaje mechanizmów
7) czytać schematy kinematyczne maszyn odzieżowych
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
5.5. Graficzne programy komputerowe
5.5.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykorzystanie edytora tekstu do wykonania zaproszenia na pokaz mody.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,
technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy,
2) zebrać potrzebne materiały i przybory,
3) wykonać projekt na kartce papieru,
4) przeanalizować projekt z nauczycielem,
5) uruchomić edytor tekstu,
6) wprowadzić projekt do komputera,
7) zastosować grafikę (z gotowych clipartów),
8) zapisać plik,
9) wydrukować zaproszenie,
10) zaprezentować pracę.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– pokaz z instruktażem,
– metoda przewodniego tekstu.
Środki dydaktyczne:
– wzory zaproszeń na różne okazje, plansze z wzorami liter i układem kompozycji
literniczych, literatura z rozdziału 7,
– ołówek i kartka papieru,
– komputer z oprogramowaniem, drukarka.
Ćwiczenie 2
Wykorzystanie programu AutoCAD do narysowania kieszeni nakładanej z zaokrąglonymi
rogami.
Wskazówki do realizacji
Przed
przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego
zakres, technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy,
2) zebrać wszystkie materiały potrzebne do wykonania ćwiczenia,
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
3) uruchomić program AutoCAD,
4) wybrać Użyj Standardu i wcisnąć OK,
5) z menu plik wybrać Nowy i wcisnąć OK,
6) utworzyć warstwy i dobrać rodzaj linii według wzoru,
7) zastosować polecenia LINIA, ZAOKRĄGL,
8) zapisać rysunek na dysku,
9) wydrukować rysunek,
10) zaprezentować pracę.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– pokaz z instruktażem,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– plansze z poleceniami AutoCAD, literatura z rozdziału 7,
– komputer z oprogramowaniem, drukarka.
Ćwiczenie 3
Wykorzystanie programu AutoCAD do narysowania i zwymiarowania mankietu rękawa
bluzki damskiej.
Wskazówki do realizacji
Przed
przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,
technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy,
2) zebrać wszystkie materiały potrzebne do wykonania ćwiczenia,
3) uruchomić program AutoCAD,
4) wybrać Użyj Standardu i wcisnąć OK,
5) z menu plik kliknąć Otwórz i wybrać rysunek z ustalonymi warstwami,
6) zastosować polecenia AutoCAD w celu narysowania i zwymiarowania mankietu:
(LINIA, ZAOKRĄGL, ZOOM, OKRĄG, ODSUŃ, UTNIJ, ODZMCECHY, LUSTRO,
WYMIAR, TRYB LOKALIZACJI),
7) zapisać rysunek na dysku,
8) wydrukować rysunek,
9) zaprezentować pracę.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– pokaz z instruktażem,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– plansze z poleceniami AutoCAD, literatura z rozdziału 7,
– komputer z oprogramowaniem, drukarka,
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
Ćwiczenie 4
Wykorzystanie programu AutoCAD do narysowania i zwymiarowania przodu i tyłu
spódnicy podstawowej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,
technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy.
Oznaczenia na
rysunku
technicznym
Wyszczególnienie
Wymiary
w cm
176/74/100
Dopuszczalne
odchylenie
1
1a
1b
1c
1d
1e
1f
Przód
Długość mierzona od góry do dołu po prostej
Długość zaszewki
Długość paska
Szerokość w dole
Szerokość paska
Odległość zaszewki od boku
50
9
37
49
4
6
0,5
-
0,5
0,5
-
-
2
2a
2b
2c
2d
2e
2f
Tył
Długość mierzona od góry do dołu po prostej
Długość zaszewki
Długość zamka błyskawicznego
Długość rozcięcia
Szerokość w dole
Odległość zaszewki od boku
50
13
16
10
49
9
0,5
-
-
0.3
0,5
-
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy,
2) zebrać wszystkie materiały potrzebne do wykonania ćwiczenia,
3) uruchomić program AutoCAD,
4) wybrać Użyj Standardu i wcisnąć OK,
5) z menu plik kliknąć Otwórz i wybrać rysunek z ustalonymi warstwami,
6) zastosować polecenia AutoCAD w celu narysowania i zwymiarowania przodu i tyłu
spódnicy podstawowej w oparciu o tabelę z wymiarami: (LINIA, ZAOKRĄGL, ZOOM,
OKRĄG, ODSUŃ, UTNIJ, ODZMCECHY, LUSTRO, WYMIAR, TRYB
LOKALIZACJI),
7) zapisać rysunek na dysku,
8) wydrukować rysunek,
9) zaprezentować pracę.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– pokaz z instruktażem,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– plansze z poleceniami AutoCAD, literatura z rozdziału 7,
– komputer z oprogramowaniem, drukarka.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
5.5.2. Sprawdzian postępów
Uczeń potrafi:
Tak
Nie
1) wymienić funkcje edytora tekstu
2) posługiwać się edytorem tekstu
3) zaprojektować ogłoszenie, zaproszenie lub inną ulotkę w edytorze tekstu
4) wymienić funkcje edytora grafiki
5) posłużyć się edytorem grafiki
6) wymienić programy graficzne
7) wykonać rysunek w programie AutoCAD
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego.
Test (nr 1) dwustopniowy do jednostki modułowej „Sporządzanie
rysunków technicznych”
Test składa się z 21 zadań, z których:
– zadania 1, 2, 3, 4, 6, 8, 9, 11, 13, 14, 19 są z poziomu podstawowego,
– zadania 5, 7, 10, 12, 15, 16, 17, 18 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
– dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,
– dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego
– dobry – za rozwiązanie 9 zadań z poziomu podstawowego i 5 z poziomu
ponadpodstawowego,
– bardzo dobry za rozwiązanie 10 zadań z poziomu podstawowego i co najmniej
6 zadań z poziomu ponadpodstawowego.
Plan testu
Klucz odpowiedzi:
Nr zad.
Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia)
Kateg
oria
celu
Poziom
wy
maga
ń
Poprawna
odpowiedź
1.
Wymienić etapy rozwoju pisma na przestrzeni
wieków.
A P
c
2.
Wymienić etapy rozwoju pisma na przestrzeni
wieków.
A P
b
3.
Wymienić związki miedzy pismem blokowym
i technicznym.
A P
b
4. Nazwać podstawowe pojęcia z zakresu normalizacji.
A
P
c
5.
Sklasyfikować podstawowe pojęcia z zakresu
normalizacji.
C PP
b
6.
Nazwać różne rodzaje pisma i układy liternicze
w grafice reklamowej.
A P
c
7. Zastosować pismo techniczne.
C
PP
PISMO
8.
Wymienić materiały i przybory do sporządzania
pisma i rysunku technicznego.
A P
d
9.
Zdefiniować podstawowe pojęcia z zakresu
normalizacji.
A P
c
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
10. Zastosować rodzaje linii kreślarskich. C
PP
11. Zdefiniować rodzaje linii kreślarskich. A
P c
12.
Zastosować zasady wymiarowania rysunków
technicznych.
C PP
13. Nazwać arkusz kreślarski i tabliczkę opisową. A
P
... 0,5 cm...
14. Nazwać rodzaje rysunków technicznych
A
P
d
15.
Wykonać rysunki techniczne prostych elementów
w rzutach, przekrojach i widokach
C PP
c
16.
Zastosować rysunki techniczne prostych elementów
w rzutach, przekrojach i widokach
C PP
...przecięcie przedmiotu w wyobraźni
płaszczyzną i odrzucenie części
przedmiotu znajdującego się przed
płaszczyzną
17.
Zastosować podstawowe symbole graficzne
stosowane w schematach kinematycznych.
C PP
18.
Zastosować graficzny programem komputerowy
podczas sporządzania kompozycji literniczej
C PP
W edytorze tekstu możemy tworzyć
różnego rodzaju dokumenty i obrabiać je
w dowolny sposób np. możemy stworzyć
zaproszenie na nasz autorski pokaz mody.
Graficzne programy komputerowe posłużą
nam na stworzenie całej dokumentacji
tech. do szytej sztuki odzieży. Wykonamy
np. rys tech., rysunki strukturalne,
przekroje szwów i węzłów, sporządzimy
konstrukcję formy odzieży
(przykład odpowiedzi)
19.
Wymienić graficzne programy komputerowe do
sporządzania rysunków technicznych
A P
b
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych z zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielenie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 19 pytań dotyczących sporządzania rysunku technicznego. Pytania 1, 2, 3, 4, 5,
6, 8, 9, 11, 14, 15, 19 to pytania wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest
prawidłowa, pytanie 18 to pytanie, na które trzeba udzielić krótkiej odpowiedzi, pytania 13,
16 to zdania z luką, a w pytaniach 7, 10, 12, 17 należy wykonać rysunek używając ołówka.
5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi:
– w pytaniach wielokrotnego wyboru – zaznacz X prawidłową odpowiedź (w przypadku
pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić
odpowiedź prawidłową).
– w pytaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone pole,
– w pytaniach, w których należy wykonać rysunek narysuj go w wyznaczonym miejscu
karty odpowiedzi,
– w zdaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadnia.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. Trudności mogą Ci przysporzyć
pytania 5, 7, 10, 12, 15, 16, 17, 18 są one na trudniejszym poziomie niż pozostałe.
8. Na rozwiązanie testu masz 60 min.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
− instrukcja,
− zestaw zadań testowych,
− karta odpowiedzi.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
ZADANIA TESTOWE
1. Pierwsze w historii pismo nazywało się?
a) malowane
b) rzeźbione
c) obrazkowe
d) znakowe
2. Z podanych niżej krojów pism wyróżnij kapitałę rzymską.
a)
b)
c)
d)
3. Pismo techniczne oparte jest na budowie:
a) antykwy renesansowej
b) pisma blokowego
c) antykwy barokowej
d) antykwy secesyjnej
4. Rysunek przedstawia:
a) pismo techniczne proste
b) pismo techniczne rzymskie
c) pismo techniczne pochyłe
d) pismo techniczne blokowe
5. Wysokość dużej litery i cyfr w piśmie technicznym ma proporcje:
a) 20 x d
b) 10 x d
c) 7 x d
d) 50 x d
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
6. Jaką kompozycję literniczą zastosowano do napisania tego ogłoszenia
Uwaga
W dniu 20 stycznia 2005 r. w sali 104 (na długiej przerwie) odbędzie się zebranie
członków Samorządu Szkolnego.
Celem zebrania jest organizacja „MIKOŁAJEK” w dniu 6 grudnia.
Przewodnicząca Samorządu Szkolnego Ania Nowak
a) asymetryczną
b) rytmiczną
c) symetryczną
d) z dominantą ilustracji
7. Napisz wyraz „pismo” używając majuskuły pisma technicznego.
8. Twardość ołówków oznacza się literą?
a) C
b) A
c) B
d) H
9. Format podstawowy arkusza w rysunku technicznym to:
a) 210 x 148 mm
b) 105 x 148 mm
c) 210 x 297 mm
d) 420 x 594 mm
10. Narysuj linię ciągłą grubą zgodnie z zasadami rysunku technicznego.
11. Do przedstawienia widocznych krawędzi przedmiotu w rysunku technicznym stosuje się
linię:
a) cienką punktową
b) falistą
c) ciągłą grubą
d) kreskową
12. Zwymiaruj rysunek.
13. Uzupełnij zdanie.
Arkusz A4 należy obramować ramką (linią ciągłą grubą) w odległości .............od
krawędzi.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
14. Poniższy rysunek przedstawia:
a) zasady wymiarowania kieszonki
b) kieszeń w podziałce 1:1
c) rysunek techniczny kieszeni z klapką
d) szkic do rysunku technicznego kieszeni z klapką
15. Rzutowanie prostokątne polega na:
a) przedstawieniu przedmiotu w układzie osi xyz
b) narysowaniu przedmiotu w perspektywie
c) umieszczeniu przedmiotu w umownym prostopadłościanie i rozrysowanie widoku
rzutów na każdą ścianę prostopadłościanu
d) wykonanie rysunku technicznego
16. Dokończ zdanie.
Przekrój powstaje przez ....
17. Narysuj symbol kinematyczny ogniwa wchodzącego w skład pary obrotowej.
18. Przedstaw jakie korzyści płyną z umiejętności obsługi komputera w pracy technika
technologii odzieży.
19. Funkcja WARSTWA w edytorach graficznych jest odpowiednikiem
a) kursora
b) kalki używanej w kreśleniu na desce
c) nowego okna tekstowego
d) warstwowania pliku
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ................................................................................................
Sporządzanie rysunków technicznych 311[34].O2.02
Nr
pytania
ODPOWIEDŹ
Punktacja
1.
a b c d
2.
a b c d
3.
a b c d
4.
a b c d
5.
a b c d
6.
a b c d
7.
8.
a b c d
9.
a b c d
10.
11.
a b c d
12.
13. Arkusz A4 należy obramować ramką (linią ciągłą grubą) w odległości ...............
od krawędzi.
14.
a b c d
15.
a b c d
16. Przekrój powstaje przez .......................................................................................
..............................................................................................................................
..............................................................................................................................
17.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
18. ......................................................................................................................
......................................................................................................................
......................................................................................................................
......................................................................................................................
......................................................................................................................
......................................................................................................................
......................................................................................................................
......................................................................................................................
......................................................................................................................
......................................................................................................................
......................................................................................................................
19.
a b c d
RAZEM
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
35
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test (nr 2) dwustopniowy do jednostki modułowej „Sporządzanie
rysunków technicznych”
Test składa się z 21 zadań, z których:
– zadania 1, 2, 3, 4, 5, 7, 9, 10, 13, 14, 15, 18 są z poziomu podstawowego,
– zadania 6, 8, 11, 12, 16, 17 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
– dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
– dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego
– dobry – za rozwiązanie 11 zadań z poziomu podstawowego i 3 z poziomu
ponadpodstawowego,
– bardzo dobry za rozwiązanie 11 zadań z poziomu podstawowego i co najmniej
5 zadań z poziomu ponadpodstawowego.
Plan testu
Klucz odpowiedzi:
Nr zad.
Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia)
Kateg
oria
celu
Poziom
wy
maga
ń
Poprawna
odpowiedź
1.
Wymienić etapy rozwoju pisma na przestrzeni
wieków.
A P
C
2.
Wymienić etapy rozwoju pisma na przestrzeni
wieków.
A P
A
3. Nazwać etapy rozwoju pisma na przestrzeni wieków.
A
P
C
4.
Wymienić proporcje majuskuły, minuskuły, cyfry
arabskiej i rzymskiej w piśmie technicznym.
A P
C
5.
Zidentyfikować różne rodzaje pisma i układy
liternicze w grafice reklamowej.
A P
B
6. Zastosować pismo techniczne.
C
PP litera
7.
Znać materiały i przybory do sporządzania pisma
i rysunku technicznego.
A P
H, 2H, 3H, 4H, 5H
A3
A5
8.
Zastosować podział formatów arkuszy rysunkowych
i kreślarskich
C
PP
A2
A4
210x297
mm
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
36
9.
Wymienić formaty arkuszy rysunkowych
i kreślarskich
A P
B
10 Zidentyfikować rodzaje linii kreślarskich. A
P
11
Zastosować zasady wymiarowania rysunków
technicznych.
C PP
12 Zastosować rodzaje linii kreślarskich
C PP
13 Nazwać rodzaje rysunków technicznych
A
P
C
14
Nazwać rysunki techniczne prostych elementów w
rzutach, przekrojach i widokach
A P
C
15 Nazwać linie kreślarskie w rysunku technicznym.
A
P
Na rysunku lub przekroju przedmiotu
zarysy i wszystkie widoczne krawędzie
wykonuje się liniami ....grubymi...,
natomiast krawędzie i zarysy niewidoczne
liniami ....kreskowymi....
16
Zastosować schematy kinematyczne podstawowych
maszyn i urządzeń.
C PP
17
Zastosować graficzny program komputerowy podczas
sporządzania kompozycji literniczej
C PP
W edytorze tekstu możemy tworzyć
różnego rodzaju dokumenty i obrabiać je
w dowolny sposób np. możemy stworzyć
zaproszenie na nasz autorski pokaz mody.
Graficzne programy komputerowe posłużą
nam na stworzenie całej dokumentacji
tech. do szytej sztuki odzieży. Wykonamy
np. rys tech., rysunki strukturalne,
przekroje szwów i węzłów, sporządzimy
konstrukcję formy odzieży
(przykład odpowiedzi)
18
Znać polecenia programów komputerowych do
sporządzania rysunków technicznych.
A P
B
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
37
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej
jednotygodniowym wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych z zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na
udzielenie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 18 pytań dotyczących sporządzania rysunku technicznego. Pytania 1, 2, 3, 4,
5, 9, 13, 14, 18 to pytania wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa,
w pytaniu 17 trzeba udzielić krótkiej odpowiedzi, pytanie 15 to zdanie z luką, w pytaniu 7
należy uszeregować symbole, a w pytaniach 6, 8, 10, 11, 12, 16 należy wykonać rysunek
używając ołówka.
5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi.
– w pytaniach wielokrotnego wyboru – zaznacz X prawidłową odpowiedź (w przypadku
pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić
odpowiedź prawidłową),
– w pytaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone pole,
– w pytaniach, w których należy wykonać rysunek narysuj go w wyznaczonym miejscu
karty odpowiedzi.
– w zdaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadnia.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. Trudności mogą Ci przysporzyć
pytania 6, 8, 11, 12, 16, 17 są one na trudniejszym poziomie niż pozostałe.
8. Na rozwiązanie testu masz 60 min.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
instrukcja, zestaw zadań testowych, karta odpowiedzi.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
38
ZADANIA TESTOWE
1. Jaki naród jako pierwszy przyjął alfabet fenicki?
a) starożytni Egipcjanie,
b) starożytni Rzymianie,
c) starożytni Grecy,
d) starożytni Słowianie
2. Od jakiego znaku pochodzi litera A?
a) od znaku głowy wołu,
b) od znaku głowy ptaka,
c) od znaku cyfry
d) od znaku ludzkiej postaci
3. Z podanych niżej krojów pisma wyróżnij pismo barokowe
a)
b)
c)
d)
4. Wysokość małej litery w piśmie technicznym ma proporcje:
a) 20 x d
b) 10 x d
c) 7 x d
d) 40 x d
5. Jaki rodzaj kompozycji literniczej został wykorzystany do napisania zaproszenia?
AMATORÓW DOBREJ ZABAWY I MUZYKI
ZAPRASZAMY NA
DYSKOTEKĘ ANDRZEJKOWĄ
CENA BILETU 3ZŁ
KTÓRA ODBĘDZIE SIĘ DNIA 30.11.2005 R. W NASZEJ
SZKOLE
DOCHÓD Z IMPREZY PRZEZNACZONY BĘDZIE NA DZIAŁALNOŚĆ SAMORZĄDU SZKOLNEGO
DYREKTOR
a) symetryczna
b) asymetryczna
c) rytmiczna
d) centralna
6. Napisz wyraz LITERA używając minuskuły pisma technicznego.
7. Uszereguj oznaczenia twardości ołówków od najmniej do najbardziej twardego:
5H, 3H, H, 4H, 2H.
8. Podziel przykładowy arkusz papieru A1 na mniejsze i opisz je. Podaj rozmiar arkusza A4.
9. Wybierz z poniższych prawidłowy opis przygotowania arkusza do wykonania rysunku
technicznego.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
39
a) arkusz należy obramować ramką w odległości 1cm od krawędzi, w lewym dolnym
rogu należy narysować tabliczkę informacyjną,
b) arkusz należy obramować ramką w odległości 0,5 cm od krawędzi, w prawym dolnym
rogu należy narysować tabliczkę informacyjną,
c) arkusz należy obramować ramką w odległości 1cm od krawędzi, w prawym górnym
rogu należy narysować tabliczkę informacyjną,
d) arkusz należy obramować linią cienką przerywaną w odległości 0,5 cm od krawędzi,
w prawym dolnym rogu należy umieścić tabliczkę informacyjną.
10. Narysuj linię punktową zgodnie z zasadami rysunku technicznego.
11. Zwymiaruj rysunek.
12. Narysuj linię wymiarową zakończoną grotem zgodnie z wymogami rysunku
technicznego.
13. Poniższy rysunek przedstawia
a) rysunek odręczny
b) kieszeń w podziałce 1:1
c) rysunek techniczny kieszeni z klapką
d) szkic do rysunku technicznego
14. W rzucie aksonometrycznym rysowany przedmiot skracamy na osi x:
a) o ¾ długości,
b) o ¼ długości,
c) o ½ długości,
d) nie skracamy.
15. Uzupełnij zdanie.
Na rysunku lub przekroju przedmiotu zarysy i wszystkie widoczne krawędzie wykonuje
się liniami ......................, natomiast krawędzie i zarysy niewidoczne liniami ......................
16. Narysuj symbol kinematyczny hamulca.
17. Jakie widzisz zalety w korzystaniu z komputera w pracy technika odzieżowego?
18. Polecenie ZOOM z programu AutoCAD
a) zmniejsza widziany na ekranie rysunek,
b) zwiększa widziany na ekranie rysunek,
c) wykonuje lustrzane odbicie rysowanego elementu,
d) rysuje okręgi poprzez określenie środka.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
40
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ................................................................................................
Sporządzanie rysunków technicznych 311[34].O2.02
Nr
pytania
Odpowiedź Odpowiedź Odpowiedź Odpowiedź Punktacja
1.
a b c d
2.
a b c d
3.
a b c d
4.
a b c d
5.
a b c d
6.
7.
8.
Rozmiary arkusza A4 to
.......................
9.
a b c d
10.
11.
12.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
41
13.
a b c d
14.
a b c d
15. Na rysunku widoku lub przekroju przedmiotu zarysy i wszystkie widoczne
krawędzie wykonuje się liniami ...................................., natomiast krawędzie
i zarysy niewidoczne liniami................................................
16.
17. ......................................................................................................................
......................................................................................................................
......................................................................................................................
......................................................................................................................
......................................................................................................................
......................................................................................................................
......................................................................................................................
......................................................................................................................
18.
a b c d
RAZEM
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
42
7. LITERATURA
1. AutoCAD 13 PL; Obsługa programu i podstawy tworzenia dokumentacji technicznej,
Autoryzowane Centrum Szkolenia, Politechnika Łódzka, Instytut Automatyki, 1996
2. AutoCAD
R14;
Podręcznik użytkownika, Autodesk, Inc. lipiec 1997
3. AutoCAD
dla
modułu ogólnego Użytkowanie komputera. Biuro Koordynacji Kształcenia
Kadr w Warszawie, Łódź 1995
3. Białczak B.: Maszyny i urządzenia w przemyśle odzieżowym. WSiP, Warszawa 1999
4. Buksiński T., Szpecht A.: Rysunek techniczny. WSiP, Warszawa 1997
5. Czapnik
E.:
Zestaw
ćwiczeń z zakresu komputerowego wspomagania projektowania
6. Czurkowa M.H., Ulawska-Bryszewska J.: Rysunek zawodowy dla szkół odzieżowych. WSiP,
Warszawa 1996
7. Czyżewski H., Stasiak E., Zieliński J.: Technologia odzieży. WNT, Warszawa 1979
8. Easy PC; redakcja: Łański J., Gnitecki R., wydawca Vogel International GmbH, London 1997
9 Fałkowska – Rękawek E.: Podstawy projektowania odzieży. WSiP, Warszawa 2000
10. Hansen A.: Bezpieczeństwo i higiena pracy. WSiP, Warszawa 1998
11. Instrukcja: Rysunek techniczny dla przemysłu odzieżowego. Podstawowe symbole stosowane
do opisu rysunków węzłów konstrukcyjnych odzieży
12. Koludo A., Skotnicki St., Wróbel J.: Komputerowe wspomaganie projektowania, podręcznik
dla liceum technicznego. Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1996
13. Rutkowski
A.: Części maszyn.. WSiP, Warszawa 1998
14. PN-80/N-01612 – Rysunek techniczny, format arkuszy
15. PN-80/N-01610 – Rysunek techniczny, podziałki
16. PN-80/N-01606 – Rysunek techniczny, pismo
17. PN-80/N-01616 – Rysunek techniczny, linie rysunkowe
18. PN-85/M-01119 – Dokumentacja konstrukcyjna, tabliczki rysunkowe
19. PN-80/N-01608 – Rysunek techniczny, rzutowanie prostokątne
20. PN-80/N-01619 – Rysunek techniczny, rzutowanie aksonometryczne
21. PN-79/M-01124 – widoki, przekroje, kłady
22. PN-82/N-01614 – Rysunek techniczny, wymiarowanie, zasady ogólne