08 Montaż instalacji z rur z tworzyw sztucznych

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ


Michał Piekarek

Montaż instalacji z rur z tworzyw sztucznych
713[02].Z1/2.04





Poradnik dla nauczyciela






Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Piotr Czerwiński
mgr inż. Beata Wiśniewski - Milej



Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Marzena Więcek



Konsultacja:
dr inż. Bożena Zając



Korekta:



Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 713[02].Z1/2.04
„Montaż instalacji z rur z tworzyw sztucznych”. Jednostka jest wspólna dla modułów:
713[02]Z1 – Technologia montażu instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych, 713[02]Z2 –
Technologia montażu instalacji centralnego ogrzewania.






















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

12

5.1. Wymagania dotyczące rur i kształtek z tworzyw sztucznych

12

5.1.1. Ćwiczenia 12
5.2. Prace przygotowawcze i obróbka przewodów z tworzyw sztucznych

14

5.2.1. Ćwiczenia 14
5.3. Łączenie rur i kształtek z tworzyw sztucznych

16

5.3.1. Ćwiczenia 16
5.4. Montowanie instalacji z rur z tworzyw sztucznych

19

5.4.1. Ćwiczenia 19
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

23

7. Literatura

34









background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy

Państwu Poradnik dla nauczyciela „Montaż instalacji z rur z tworzyw

sztucznych”, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej
w zawodzie monter instalacji i urządzeń sanitarnych 713[02].
W poradniku zamieszczono:

− wymagania wstępne,
− wykaz umiejętności, które uczeń opanuje podczas zajęć,
− przykładowe scenariusze zajęć,
− propozycje ćwiczeń, które mają na celu ukształtowanie u uczniów umiejętności

praktycznych,

− wykaz literatury, z której uczniowie mogą korzystać podczas nauki,

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze szczególnym
uwzględnieniem:

− pokazu z objaśnieniem,
− tekstu przewodniego,
− metody projektów,
− ćwiczeń praktycznych.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej
pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może
posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym
różnego rodzaju zadania.
W tym rozdziale podano również:

− plan testu w formie tabelarycznej,
− punktacje zadań i uczenia się,
− propozycje norm wymagań,
− instrukcję dla nauczyciela,
− instrukcję dla ucznia,
− kartę odpowiedzi,
− zestaw zadań testowych,
− test – próba pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4



















































Schemat układu jednostek modułowych

713[02].Z2.06

Instalacja urządzeń grzewczych

i wymienników ciepła

713[02].Z2

Technologia montażu instalacji

centralnego ogrzewania

713[02].Z1/2/3/4.01

Prace przygotowawczo – zakończeniowe
przy wykonywaniu instalacji sanitarnych

713[02].Z1/2/3/4.03

Montaż instalacji z rur miedzianych

713[02].Z1/2/3/4.02

Montaż instalacji z rur stalowych

713[02].Z1.04

Montaż instalacji z tworzyw sztucznych

713[02].Z1.05

Montaż instalacji centralnego ogrzewania

713[02].Z2.07

Konserwacja instalacji centralnego
ogrzewania i urządzeń grzewczych

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

− rozpoznawać materiały instalacyjne,
− organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii i bhp,
− stosować procedury związane z ratowaniem poszkodowanego w wyniku wypadku przy

pracy,

− posługiwać się przyrządami pomiarowymi,
− trasować miejsca montażu instalacji,
− rozpoznawać oznaczenia graficzne w dokumentacji budowlanej,
− odczytywać dokumentację budowlaną,
− korzystać z różnych źródeł informacji.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć:

-

wykonać prace przy montażu instalacji z rur z tworzyw sztucznych zgodnie

z obowiązującymi przepisami bhp i ochrony ppoż.,

-

rozróżnić łączniki dla rur z tworzyw sztucznych

-

przygotować na podstawie wykazu materiały potrzebne do montażu instalacji z rur

z tworzyw sztucznych.

-

wykonać cięcie rur z tworzyw sztucznych,

-

przygotować końcówki rur z tworzyw sztucznych do montażu,

-

przygotować stanowisko i urządzenie do zgrzewania rur z tworzyw sztucznych,

-

wykonać połączenia nierozłączne rur z tworzyw sztucznych,

-

wykonać połączenia rozłączne rur z tworzyw sztucznych.

-

zamocować wykonane instalacje z rur z tworzyw sztucznych w budynku,

-

przeprowadzić rury z tworzyw sztucznych w budynku różnymi sposobami,

-

wykonać kompensatory wydłużeń cieplnych przewodów: kompensatory typu U, odsadzka

typu Z, ramię kompensujące typu L,

-

wykonać przejścia instalacji z rur z tworzyw sztucznych na instalacje wykonane z innych

materiałów,

-

posłużyć się instalacyjną dokumentacją techniczną.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania: Monter instalacji i urządzeń sanitarnych 713[02]
Moduł: Technologia montażu instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych 713[02]Z1,
Technologia montażu instalacji centralnego ogrzewania 713[02]Z2
Jednostka modułowa:

Montaż instalacji z rur z tworzyw sztucznych 713[02].Z1/2.04


Temat: Wykonywanie połączeń na przewodach z tworzywa sztucznego przy pomocy

klejenia.

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności wykonywania połączeń nierozłącznych na

przewodach z tworzywa sztucznego.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

− dobrać materiały i narzędzia do wykonywania połączeń klejonych,
− zorganizować stanowisko do wykonywania połączeń klejonych zgodnie z zasadami

bezpieczeństwa i higieny pracy,

− wykonać połączenia na przewodach z tworzywa sztucznego przy pomocy klejenia,
− ocenić jakość wykonanych połączeń.
Metody nauczania-uczenia się:

− ćwiczenia praktyczne.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

− indywidualna.

Strategia: uczenie się przez doświadczenie
Czas: 135min.
Środki dydaktyczne:

− stół montażowy z dostępem do oświetlenia,
− imadło,
− 2 odcinki rury PVC o jednakowych średnicach,
− kształtka równoprzelotowa dwukielichowa o średnicy łączonych rur,
− nożyce lub piłka do metalu,
− gratownik lub ostry nóż,
− materiały do czyszczenia - do wyboru: sucha szmatka, czyściwo chemiczne, klej,
− instrukcja do wykonania ćwiczenia zawierająca dokumentację zadania,

Przebieg zajęć:

1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4. Wydanie uczniom materiałów do wykonywania ćwiczenia: odcinków rur z tworzywa

sztucznego PVC, łączników o jednakowych jak rury średnicach.

5. Dobranie przez uczniów materiałów do przygotowania końcówek rur z tworzywa PVC

do montażu, materiałów do oczyszczania i klejenia.

6. Realizacja tematu:

− Każdy uczeń sprawdza stan techniczny sprzętu i ocenia jakość materiału.
− Uczeń przygotowuje końcówki rur i łączników do połączenia.
− Każdy uczeń wykonuje po 3 połączenia (czas trwania 1-go połączenia 10min.).
− Uczeń po wykonaniu połączenia sprawdza poprawność jego wykonania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

− Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga wykonać operację klejenia

i przygotowania końcówek rur i łączników do połączenia. Podpowiada najlepsze
rozwiązania.

7. Po wykonaniu wszystkich połączeń uczeń próbuje dokonać analizy wykonanego

ćwiczenia.

8. Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony.
9. Nauczyciel analizuje prace ucznia i stwierdza czy z każdym następnym połączeniem

czynione są postępy.

10. Uczniowie prezentują swoje prace w kolejności wykonywania.
11. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac.

Zakończenie zajęć
Praca domowa
Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: Powstawania „suchych złączy”. Na podstawie
zgromadzonych informacji na następnej lekcji przygotuj się do wypowiedzi: Jaki wpływ na
trwałość wykonanej instalacji z tworzywa sztucznego ma „suche złącze”?

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

− anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych

umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania: Monter instalacji i urządzeń sanitarnych 713[02]
Moduł: Technologia montażu instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych 713[02]Z1,
Technologia montażu instalacji centralnego ogrzewania 713[02]Z2
Jednostka modułowa:

Montaż instalacji z rur z tworzyw sztucznych 713[02].Z1/2.04

Temat: Wykonywanie cięcia rur z tworzyw sztucznych na zadany wymiar. Dokonaj

cięcia rury PP o średnicy 20 mm na zadany dokumentacją wymiar, przygotuj końcówkę
przyciętej rury do połączenia.

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności cięcia rur z tworzywa PP na zadany wymiar.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

− zorganizować stanowisko do cięcia rur z tworzywa sztucznego zgodnie z zasadami

bezpieczeństwa i higieny pracy,

− dobrać sprzęt i narzędzia do cięcia rur,
− posłużyć się sprzętem do cięcia rur z tworzywa PP,
− ciąć rury PP na zadany wymiar,
− obrobić końcówki rur po operacji cięcia celem przygotowania ich do dalszego

montażu,

− ocenić jakość swojej pracy.

Metody nauczania-uczenia się:

− ćwiczenia praktyczne,
− metoda tekstu przewodniego.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

− indywidualna.

Strategia: uczenie się przez doświadczenie

Czas:
90 minut.
Środki dydaktyczne:

− stół montażowy z dostępem do oświetlenia,
− przymiar liniowy,
− suwmiarka,
− odcinek rury PP o średnicy 20 mm,
− przecinarka krążkowa,
− gratownik i kalibrator,
− zestaw materiałów czyszczących,
− ołówek,
− arkusz do notatek,
− instrukcja do wykonania ćwiczenia zawierająca dokumentację zadania.

Przebieg zajęć:

Zadanie dla ucznia
Przedmiotem ćwiczenia jest wykonanie cięcia rur z tworzywa PP na zadany dokumentacją
wymiar.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

FAZA WSTĘPNA
Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu lekcji, zaznajomienie uczniów z pracą
metodą tekstu przewodniego.

FAZA WŁAŚCIWA
INFORMACJE
1. Jakie narzędzia służą do cięcia rur PP?
2. Czym należy się kierować przy wyborze narzędzi do cięcia?
3. Kiedy należy wykonać cięcie rury PP wykorzystując prowadnicę korytkową?
4. Jak określić długość przycinanego odcinka rury?
4. W jakie środki ochrony osobistej należy zabezpieczyć się podczas wykonywania cięcia

rur z tworzywa sztucznego?

5. Pod jakim kątem należy wykonać cięcie odcinków rur?
6. Jak obrobić końcówki rur po operacji cięcia?

PLANOWANIE
1. Ustal, jakim narzędziem dokonasz cięcia rur.
2. Ustal, jak określisz długość przycinanej rury.
3. Zaplanuj kolejność czynności do wykonania operacji cięcia rury z tworzywa PP na

zadany wymiar.

4. Zaplanuj czynności końcowe po wykonaniu cięcia rury.

UZGODNIENIE
1. Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem.
2. Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela.

WYKONANIE
1. Dokonaj pomiarów długości przycinanych odcinków rur.
2. Zapisz pomiary we wcześniej przygotowanej tabeli.
3. Wykonaj zgodnie z zaplanowanymi czynnościami operacje cięcia rury na zadany wymiar.
4. Dokonaj obróbki końcówek rur z tworzywa sztucznego po cięciu na zadany wymiar.
5. Zwróć uwagę na prawidłowość i dokładność swojej pracy.
6. Utrzymuj ład i porządek na stanowisku pracy.
7. Zagospodaruj odpady i nieużyte materiały.
8. Uporządkuj stanowisko po wykonaniu ćwiczenia.
9. Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy.

SPRAWDZANIE
1. Czy poprawnie zostały określone długości przycinanych odcinków rur?
2. Czy prawidłowo zostały dobrane narzędzia?
3. Czy prawidłowo posługiwano się sprzętem?
4. Czy dokonano obróbki końcówek rur po cięciu?
5. Czy utrzymywano ład i porządek na stanowisku pracy?
6. Czy uporządkowano stanowisko po wykonaniu ćwiczenia?

ANALIZA

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej

trudności. Nauczyciel podsumowuje całe ćwiczenie, wskazuje jakie nowe, ważne
umiejętności zostały wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać
w przyszłości.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

FAZA KOŃCOWA

Zakończenie zajęć

Praca domowa

Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: „Równoczesne kalibrowanie końcówek rur

z tworzywa sztucznego”. Na podstawie zgromadzonych informacji na następnej lekcji
przygotuj się do wypowiedzi: jaki wpływ na trwałość kalibratora ma posługiwanie się nim
w sposób umożliwiający kalibrację równoczesną wewnętrznej i zewnętrznej średnicy rury
z tworzywa sztucznego.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

− anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności

podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

5. ĆWICZENIA


5.1. Wymagania dotyczące rur i kształtek z tworzyw sztucznych

5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Z zestawu łączników dobierz te, które niezbędne są do wykonania fragmentu instalacji

wykonanej z PE o średnicy 32 mm o zadanym przebiegu przedstawionym w dokumentacji
będącej częścią instrukcji.

.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z dokumentacją zadania,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji zadania,
4) wybrać kształtki do montażu fragmentu instalacji,
5) sprawdzić przez wstępne połączenie, czy dobrane kształtki pasują ze względu na średnicę

i oczekiwaną dokumentacją zadania technikę ich połączenia,

6) dokonać oceny poprawności ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne

Środki dydaktyczne:

– zestaw rur, kształtek i łączników o różnej średnicy stosowanej w systemie PE,
– przybory do pisania,
– arkusze do pisania,
– instrukcja do wykonania ćwiczenia wraz z dokumentacją zadania,
– literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

Ćwiczenie 2

Dokonaj podziału i uszereguj znane Tobie elementy poszczególnych systemów instalacji

z tworzyw sztucznych według dokumentacji będącej częścią instrukcji.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z instrukcją wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z dokumentacją zadania,
3) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
4) zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji,
5) dokonać analizy rozwiązania wykonanego ćwiczenia,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
7) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne

Środki dydaktyczne:

− instrukcja do wykonania ćwiczenia,
− literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

5.2. Prace przygotowawcze i obróbka przewodów z tworzyw

sztucznych


5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Dokonaj cięcia rury PP o średnicy 20 mm na zadany w dokumentacji wymiar, przygotuj

końcówkę przyciętej rury do połączenia.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z instrukcją wykonania i dokumentacją zadania,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) zapoznać się z zasadami cięcia rur PP,
4) dobrać narzędzie do cięcia rury,
5) dobrać rurę z PP o średnicy 20 mm,
6) wytrasować obszar cięcia rury,
7) sprawdzić stan techniczny narzędzia do cięcia
8) ocenić jakość przycinanej rury, sprawdzić, czy nie ma deformacji,
9) wykonać cięcie rury zgodnie z zasadami cięcia i dobranego narzędzia,
10) usunąć wiór,
11) dokonać kalibracji przyciętego końca rury,
12) oczyścić końcówkę rury,
13) zlikwidować stanowisko pracy,
14) zagospodarować odpady,
15) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
16) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

– pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne, tekst przewodni.

Środki dydaktyczne:

– stół montażowy z dostępem do oświetlenia,
– przymiar liniowy,
– suwmiarka,
– odcinek rury PP o średnicy 20 mm,
– przecinarka krążkowa,
– gratownik i kalibrator,
– zestaw materiałów czyszczących,
– ołówek,
– instrukcja do wykonania ćwiczenia zawierająca dokumentację zadania,
– literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 2

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

Wykonaj

łuk o kącie 90° na odcinku rury PE-X/Al/PE-X o średnicy 16 mm zgodnie

z dokumentacją.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z dokumentacją zadania i Instrukcją wykonania ćwiczenia,
3) zapoznać się z techniką gięcia rur PE-X/Al/PE-X,
4) dobrać rurę PE-X/Al/PE-X o średnicy 16 mm,
5) dobrać promień gięcia,
6) wsunąć rurę do giętarki aż do pokrycia się znaków na giętarce i oznaczeń na giętej rurze

lub umieścić sprężynę w miejscu gięcia,

7) zgiąć rurę do zadanego promienia gięcia,
8) sprawdzić otrzymany kąt gięcia za pomocą kątownika,
9) skorygować ewentualne błędy,
10) wyjąć rurę z giętarki,
11) zlikwidować stanowisko pracy,
12) zagospodarować odpady,
13) zaprezentować efekty swojej pracy,
14) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne, tekst przewodni.

Środki dydaktyczne:

– stół montażowy z dostępem do oświetlenia,
– przymiar liniowy,
– suwmiarka,
– kątownik,
– odcinek rury PE-X/Al/PE-X o średnicy 16 mm,
– giętarka ręczna lub sprężyna,
– ołówek,
– instrukcja do wykonania ćwiczenia zawierająca dokumentację zadania,
– literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

5.3. Łączenie rur i kształtek z tworzyw sztucznych


5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykonaj połączenie rur z tworzywa sztucznego typu PE-X metodą zaprasowywania

wykorzystując do ich połączenia dwuzłącze proste równoprzelotowe (mufa).

Wskazówki do realizacji

:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z dokumentacją zadania i instrukcją wykonania ćwiczenia,
3) zapoznać się technologia zaprasowywania końcówek w systemie PE-X,
4) dobrać rury do wykonania połączenia zaprasowywanego,
5) dobrać łącznik równoprzelotowy o średnicy takiej samej , jak łączone rury,
6) dobrać materiały czyszczące do przygotowania końcówek rur do połączenia,
7) dobrać narzędzia do cięcia rur zgodnie z technologią PE-X
8) dobrać narzędzia do zaprasowywania końcówek,
9) sprawdzić stan techniczny narzędzi, dobrać odpowiedni rozmiar szczęk,
10) sprawdzić i dokonać kalibracji końcówek przewodów, oczyścić je,
11) umieścić złączkę w skalibrowanej i oczyszczonej końcówce rury,
12) zwrócić uwagę na dokładne wprowadzenie końcówki rury w płaszcz pierścienia

zaprasowywanego złączki

13) zaprasować przygotowane złącze, zgodnie z technologią PE-X
14) czynność powtórzyć z drugim kielichem złączki,
15) zlikwidować stanowisko pracy,
15) zagospodarować odpady,
16) zaprezentować efekty swojej pracy,
17) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne, tekst przewodni.

Środki dydaktyczne:

– stół montażowy z dostępem do oświetlenia,
– 2 odcinki rury z tworzywa PE-X o jednakowych średnicach,
– złączka systemowa PE-X równoprzelotowa o średnicy takiej samej jak odcinki łączonych

rur,

– kalibrator,
– nóż rolkowy lub nożyce,
– zaciskarka z kompletem szczęk,
– instrukcja do wykonania ćwiczenia zawierająca dokumentację zadania,
– literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Ćwiczenie 2

Wykonaj połączenie rur za pomocą klejenia. Rurę o średnicy ½ ” metodą klejenia połącz

łącznikiem równoprzelotowym z PVC.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z dokumentacją zadania i instrukcją wykonania ćwiczenia,
3) zapoznać się z technologią klejenia,
4) dobrać rury do wykonania połączenia przez klejenie,
5) dobrać łącznik równoprzelotowy dwukielichowy o średnicy takiej samej , jak łączone

rury,

6) dobrać materiały czyszczące do przygotowania końcówek rur do połączenia,
7) dobrać materiały i substancje oczyszczająco-klejące,
8) pobrać narzędzia do cięcia rur PVC zgodnie z technologią,
9) sprawdzić stan techniczny narzędzi,
10) sprawdzić właściwości klejące użytego kleju i jego okres przydatności do użytku
11) sprawdzić i ewentualnie dokonać kalibracji końcówek przewodów,
12) zamocować rurę w imadle,
13) oczyścić powierzchnię bosych końców rur oraz kielicha złączki,
14) spasować na sucho klejone elementy, rura powinna wejść do 2/3 gniazda złączki

swobodnie, a dalej z wyraźnym oporem,

15) przed przystąpieniem do klejenia należy pamiętać o tym, iż kleje i środki czyszczące

zawierają substancje lotne szybko parujące, nie należy ich wdychać i unikać
bezpośredniego kontaktu ze skórą, (substancje te są łatwo palne),

16) powierzchnie bosych końcówek przed nałożeniem kleju oczyścić czyściwem,
17) zdecydowanym ruchem nanieść klej za pomocą tamponu na powierzchnię złączki i rury,
18) wcisnąć do oporu rurę do złączki i obrócić ją o ćwierć obrotu,
19) utrzymać tak ściśnięte klejone złącze przez około 10 do 30 sekund,
20) sprawdzić poprawność połączenia,
21) czynność powtórzyć z drugim kielichem złączki,
22) zlikwidować stanowisko pracy,
23) zagospodarować odpady,
24) zaprezentować efekty swojej pracy,
25) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– stół montażowy z dostępem do oświetlenia,
– imadło,
– 2 odcinki rury PVC o średnicach ½ ”,
– kształtka równoprzelotowa dwukielichowa o średnicy ½”,
– nożyce lub piłka do metalu,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

– gradownik lub ostry nóż
– materiały do czyszczenia - do wyboru: sucha szmatka, czyściwo chemiczne, klej,
– instrukcja do wykonania ćwiczenia zawierająca dokumentację zadania,
– literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

5.4. Montowanie instalacji z rur z tworzyw sztucznych

5.4.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykonaj kompensator U – kształtowy zgodnie z dokumentacją budowlaną, zamocuj

wykonany fragment instalacji.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z dokumentacją zadania i instrukcją wykonania ćwiczenia,
3) wykonać zestawienie materiałów, sprzętu i narzędzi do wykonania zadania zgodnie

z dokumentacją budowlaną,

4) dobrać sprzęt i narzędzia do cięcia rur zgodnie z obraną technologią łączenia,
5) dobrać narzędzia i materiały do mocowania instalacji do przegrody: punktak, wiertarkę

z kompletem wierteł, uchwyty do mocowania instalacji wraz z kołkami rozporowymi,

6) dobrać kalibrator, gratownik,
3) dobrać rury do wykonania połączenia w wybranej technologii,
7) dobrać łączniki niezbędne do wykonania fragmentu instalacji,
8) dobrać materiały czyszczące do przygotowania końcówek rur do połączenia,
9) dobrać urządzenia, narzędzia niezbędne do wykonania połączenia elementów w danej

technologii,

10) sprawdzić stan techniczny narzędzi i urządzeń,
11) przygotować wiertarkę do pracy,
12) sprawdzić stan techniczny wiertarki przez jej próbne uruchomienie,
13) zabezpieczyć się w środki ochrony osobistej,
14) wyznaczyć trasę przebiegu fragmentu instalacji,
15) wyznaczyć punkty podparcia instalacji,
16) zamocować uchwyty mocujące do przegrody budowlanej,
17) przyciąć rury na zadany wymiar i przygotować do połączenia z kształtką zgodnie z obraną

technologią,

18) sprawdzić i ewentualnie dokonać kalibracji końcówek przewodów,
19) dokonać wstępnego montażu fragmentu instalacji,
20) sprawdzić poprawność wstępnego montażu i skorygować ewentualne błędy,
21) oczyścić powierzchnię bosych końców rur oraz kielicha złączki,
22) dokonać połączenia elementów w wybranej technologii,
23) czynność powtórzyć z drugim kielichem złączki,
24) zamocować na stałe wykonany fragment instancji w przygotowanych uchwytach,
25) zlikwidować stanowisko pracy,
26) zagospodarować odpady,
27) zaprezentować efekty swojej pracy,
28) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

ćwiczenia praktyczne

Środki dydaktyczne:

– stół montażowy z dostępem do oświetlenia,
– imadło,
– przymiar liniowy,
– ołówek,
– wkrętak,
– suwmiarka,
– poziomnica,
– zestaw uchwytów z kołkami rozporowymi,
– prowadnica korytkowa przy wyborze piły z drobnozębnymi brzeszczotami,
– gratownik lub skrobak, kalibrator
– przecinarka krążkowa, nożyce,
– odcinki rury z tworzywa sztucznego,
– złączki z tworzywa sztucznego zgodnie z dokumentacją,
– materiały do oczyszczenia zgodne z obraną technologią,
– wiertarka z kompletem wierteł,
– uchwyty montażowe,
– środki ochrony osobistej: rękawice parciane, okulary ochronne,
– instrukcja do wykonania ćwiczenia zawierająca dokumentację zadania,
– literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 2

Przeprowadź fragment instalacji z polipropylenu (PP) przez przegrodę budowlaną.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy,
2) zapoznać się z dokumentacją zadania i instrukcją wykonania ćwiczenia,
3) wykonać zestawienie materiałów, sprzętu i narzędzi do wykonania zadania zgodnie

z dokumentacją budowlaną,

4) dobrać sprzęt i narzędzia do cięcia rury PP,
5) dobrać rury do wykonania połączenia przez zgrzewanie,
7) dobrać łączniki niezbędne do wykonania fragmentu instalacji,
8) dobrać materiały czyszczące do przygotowania końcówek rur do połączenia,
9) dobrać wiertarkę i komplet wierteł,
10) dobrać odpowiednie uchwyty do średnicy rury,
11) wytrasować miejsce prowadzenia przewodów,
12) wykonać przejście przez przegrodę budowlaną,
13) umieścić w przejściu rurę osłonową zgodnie z wytycznymi,
14) dokonać montażu uchwytów,
15) przygotować zgrzewarkę i jej elementy do pracy,
16) sprawdzić stan techniczny urządzenia,
17) przyciąć rury na zadany wymiar i dokonać oczyszczenia,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

18) dokonać wstępnego montażu fragmentu instalacji,
19) sprawdzić poprawność wstępnego montażu i skorygować ewentualne błędy,
20) oczyścić powierzchnię bosych końców rur oraz kielicha złączki,
21) dokonać zgrzewu instalacji na przygotowanej wcześniej zgrzewarce,
22) połączyć zgrzewając poszczególne elementy instalacji,
23) przeprowadzić rurę w tulei osłonowej zamontowanej w przegrodzie,
24) łączyć zgrzewając poszczególne elementy instalacji po drugiej stronie przegrody,
25) zlikwidować stanowisko pracy,
26) zagospodarować odpady,
27) zaprezentować efekty swojej pracy,
28) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– tekst przewodni, ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– stół montażowy z dostępem do oświetlenia,,
– przymiar liniowy,
– ołówek,
– suwmiarka,
– poziomnica,
– prowadnica korytkowa przy wyborze piły z drobnozębnymi brzeszczotami,
– gratownik lub skrobak,
– przecinarka krążkowa lub nożyce do ciecia
– odcinki rury PP,
– złączki PP zgodnie z dokumentacją,
– materiały do czyszczenia,
– wiertarka z kompletem wierteł,
– wkrętak,
– uchwyty montażowe,
– zgrzewarka z wyposażeniem,
– Instrukcja do wykonania ćwiczenia zawierająca dokumentację zadania,
– literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 3

Wykonaj przejście instalacji rur z tworzywa sztucznego typu PE-X metodą

zaprasowywania na instalację z rur stalowych przy pomocy złączki prostej zaciskowej
z gwintem zgodnie z zasadami.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Aby wykonać ćwiczenie powinieneś:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z dokumentacją zadania i instrukcją wykonania ćwiczenia,
3) zapoznać się technologią zaprasowywania końcówek w systemie PE-X oraz połączeń

skręcanych z rur stalowych,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

4) dobrać rury do wykonania połączenia zaprasowywanego i skręcanego,
5) dobrać złączkę prostą zaciskową z gwintem wewnętrznym o średnicy takiej samej, jak

łączone rury,

6) dobrać materiały czyszczące do przygotowania końcówek rur do połączenia,
7) dobrać narzędzia do cięcia rur zgodnie z technologią PE-X,
8) dobrać narzędzia do zaprasowywania końcówek,
9) sprawdzić stan techniczny narzędzi, dobrać odpowiedni rozmiar szczęk,
10) sprawdzić i dokonać kalibracji końcówek przewodów, oczyścić je,
11) umieścić złączkę w skalibrowanej i oczyszczonej końcówce rury,
12) zwrócić uwagę na dokładne wprowadzenie końcówki rury w płaszcz pierścienia

zaprasowywanego złączki,

13) zaprasować przygotowane złącze, zgodnie z technologią PE-X,
14) dobrać narzędzia zgodnie z technologią wykonywania połączeń skręcanych rur stalowych,
15) przygotować rurę zgodnie z technologią skręcania rur stalowych,
16) wprowadzić rurę w złącze,
17) skręcić rurę ze złączką przy pomocy kluczy płaskich lub nastawnych,
18) zlikwidować stanowisko pracy,
18) zagospodarować odpady,
19) zaprezentować efekty swojej pracy,
20) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– tekst przewodni, ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– stół montażowy z dostępem do oświetlenia,
– odcinki rur o jednakowych średnicach z tworzywa PE-X i rury stalowej z gwintem

zewnętrznym,

– złączka prosta zaciskowa z gwintem równoprzelotowa PE-X o średnicy takiej samej jak

odcinki łączonych rur,

– kalibrator,
– nóż rolkowy lub nożyce,
– zaciskarka z kompletem szczęk,
– klucze płaskie lub nastawne,
– pakuły lub teflon,
– pasta,
– instrukcja do wykonania ćwiczenia zawierająca dokumentację zadania,
– literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego


TEST 1

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Montaż instalacji z rur
z tworzywa sztucznego”

Test składa się z 20 zadań, z których:

− zadania 1-15 są z poziomu podstawowego,
− zadania 16-20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie 10 lub 11 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12

÷14 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 15 lub 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu

ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie 17

÷20 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu

ponadpodstawowego.

Plan testu

Klucz odpowiedzi

Nr

zadania

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia

ucznia)

Kateg

or

ia

celu

Poziom

w

yma

ga

ń

Poprawna

odpowiedź

1 Zastosować zasady kwalifikowania rur

C

P

a

2

Zastosować zasady magazynowania rur
z tworzyw sztucznych

C P

a

3

Określić własności rur z tworzyw
sztucznych

B P

c

4 Rozróżnić łączniki do tworzyw sztucznych

A P

d

5 Dobrać narzędzia do cięcia rur

C P

b

6 Dobrać operację obróbki rury z tworzywa

C P

d

7 Rozróżnić typy połączeń

A P

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

Nr

zadania

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia

ucznia)

Kateg

or

ia

celu

Poziom

w

yma

ga

ń

Poprawna

odpowiedź

8

Zaplanować kolejność czynności
montażowych

D P

b

9

Dobrać narzędzie do odpowiedniej
operacji

C P

a

10

Dobrać narzędzie do zadanego typu
połączenia

C P

b

11

Dokonać przejścia przez przegrodę
budowlaną zgodnie z zasadami

C P

a

12 Dobrać odpowiednie rodzaje łączników

C P

a

13 Wykonać obróbkę rur

C P

d

14

Wykorzystywać tworzywa w różnych
typach instalacji

C P

a

15

Rozróżniać różne typy łączników z
tworzywa

A P

d

16

Zastosować odpowiednie rodzaje
uchwytów

C PP

b

17

Wskazać odpowiedni rodzaj łączników dla
danego rodzaju połączeń

A PP

a

18

Zastosować odpowiedni rodzaj połączenia
z tworzywa dla danego materiału

C PP

b

19

Określić właściwości tworzyw i ich
budowę

B PP

c

20

Wskazać właściwości materiałów
dodatkowych będących elementami
systemu

A PP

b


Przebieg testowania

INSTRUKCJA DLA NAUCZYCIELA

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

INSTRUKCJA DLA UCZNIA

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 20 pytań dotyczących montażu instalacji sanitarnych z rur z tworzyw

sztucznych. Pytania w teście są to pytania wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź
jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:

− w pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku

pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie
zakreślić odpowiedź prawidłową),

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie wolny czas. Trudności mogą przysporzyć Ci
pytania: 16 – 20, gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe.

8. Na rozwiązanie

testu

masz

45

minut.

Powodzenia


Materiały dla ucznia:

– instrukcja,
– zestaw zadań testowych,
– karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Oznaczenie: DIN 8077/8078 – oznacza:

a) nazwy norm, których wymagania są spełnione przez produkt,
b) nazwę producenta i partii materiału,
c) materiał z jakiego została wykonana rura,
d) średnicę oraz grubość ścianki rury.

2. Rury z tworzywa sztucznego nieprawidłowo transportowane lub składowane:

a) mogą ulec uszkodzeniu przez promieniowanie słoneczne (promieniowanie UV),
b) nie ulegają uszkodzeniu przez promieniowanie słoneczne (promieniowanie UV),
c) nie mogą ulec trwałemu odkształceniu termicznemu,
d) nie mogą ulec trwałemu odkształceniu mechanicznemu.

3. Rury z tworzywa sztucznego charakteryzują się:

a) dobrym przewodnictwem elektryczności i ciepła,
b) trudną obróbką w czasie montażu,
c) słabą odpornością na działanie ognia,
d) niską odpornością na działanie agresywnych czynników i korozję.

4. Przedstawiony łącznik z tworzywa to:

a) złączka równoprzelotowa,
b) złączka redukcyjna,
c) kolano jednokielichowe,
d) trójnik.

5. Cięcia rur z tworzywa sztucznego nie wolno wykonywać:

a) piłą z drobnozębnymi brzeszczotami,
b) zgrzewarką,
c) obcinarką krążkową,
d) obcinarką nożycową.

6. Rury PE-X o średnicy 16 mm można wyginać za pomocą:

a) tylko zaginarki ręcznej,
b) jedynie w dłoniach,
c) tylko sprężyn,
d) sprężyn, zaginarki ręcznej lub w dłoniach.

7. Zaprasowywanie umożliwia wykonanie:

a) połączenia rozłącznego instalacji,
b) połączenia klejonego instalacji,
c) połączenia zgrzewanego instalacji,
d) nierozłącznego połączenia rur.

8. Krawędź rury PVC po cięciu powinna być przed montażem:

a) wyczyszczona czyściwem chemicznym,
b) skalibrowana kalibratorem i pozbawiona gratów wewnętrznych i zewnętrznych,
c) pozbawiona tylko gratów wewnętrznych,
d) skalibrowana kalibratorem i pozbawiona tylko gratów wewnętrznych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

9. Do zgrzewania instalacji służy:

a) zgrzewarka,
b) palnik gazowy,
c) klej,
d) zaciskarka

10. Do wykonania połączenia rozłącznego służy:

a) zgrzewarka,
b) zaciskarka i klucze nastawne,
c) klej i oczyszczacz chemiczny,
d) spawarka.

11. Przejście instalacji z tworzywa przez przegrodę budowlaną może być wykonane za

pomocą:

a) tulei ochronnej wraz ze szczelnym elastycznym wypełniaczem,
b) zaprawy cementowo-wapiennej,
c) uchwytów,
d) zaprawy murarskiej.

12. Do połączenia dwóch odcinków rury o tej samej średnicy służy:

a) mufa,
b) trójnik,
c) korek,
d) uchwyt.

13. Kalibrator służy do:

a) wykonywania odgałęzień,
b) cięcia rur na wymiar,
c) wykonywania kielichów,
d) przywrócenia kształtu i wymiaru rury.

14. Za pomocą rur z tworzywa sztucznego można wykonać:

a) instalację wodociągową, kanalizacyjną i centralnego ogrzewania,
b) instalację gazową,
c) instalację elektryczną,
d) instalację odgromową.

15. Kształtki przedstawione poniżej służą do:

a) połączenia rur w systemie polipropylenu PE,
b) połączenia rur w systemie polipropylenu PB,
c) połączenia rur w systemie polipropylenu PVC,
d) połączenia rur w systemie polipropylenu PP.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

Część II
16. Do mocowania instalacji z tworzyw sztucznych stosujemy uchwyty:

a) tylko stałe,
b) stałe i ruchome,
c) tylko ruchome,
d) klejone.

17. Przedstawiony łącznik rurowy służy do:

a) zaprasowywania,
b) lutowania,
c) spawania,
d) gwintowania.

18. Instalacje z tworzywa sztucznego PP możemy łączyć za pomocą kleju:

a) zawsze,
b) nigdy,
c) rzadko,
d) w uzasadnionych przypadkach.

19. Wkładka aluminiowa w rurze wielowarstwowej nadaje rurze:

a) twardość i plastyczność,
b) sprężystość i plastyczność,
c) wytrzymałość, twardość i sprężystość,
d) tylko plastyczność.

20. Oczyszczacz do rur PVC służy do:

a) klejenia,
b) odtłuszczenia powierzchni rury,
c) osłabienia wytrzymałości złącza,
d) podwyższania temperatury operacji zgrzewania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko ……………………………………………………..


Montaż instalacji z rur z tworzyw sztucznych


Zaznacz poprawną odpowiedź poprzez postawienie znaku X przy prawidłowej
odpowiedzi. Jeżeli pomylisz się – błędną odpowiedź zakreśl kółkiem.

Odpowiedź

Numer

pytania

a B c d

Punktacja

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

Razem

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

TEST 2
Test „próba pracy”

− Test jest przewidziany jako „próba pracy”.
Zadanie: Z zestawu łączników dobierz te, które niezbędne są do wykonania fragmentu
instalacji wykonanej z PE o średnicy 32 mm o zadanym przebiegu przedstawionym
w dokumentacji będącej częścią instrukcji


Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłowo wykonaną czynność uczeń otrzymuje 1 punkt. Za źle wykonaną

czynność lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający- za wykonanie prawidłowo czynności 1, 3, 4, 5, oraz jedną z czynności 6

lub 7 lub 8 i uzyskanie 6 punktów,

-

dostateczny- za wykonanie prawidłowo czynności 1, 2, 3, 4, 5, 6 i uzyskanie 7 punktów,

-

dobry- za prawidłowe wykonanie czynności nr 1, 2, 3, 4, 5, 6 oraz 7 lub 8 i uzyskanie 8

punktów,

-

bardzo dobry- za wykonanie wszystkich czynności i uzyskanie 9 punktów,


Kryteria oceny

Klucz punktowania

Obszar

wymagań

Numer

cz

ynno

śc

Sprawdzana czynność Kryterium

wykonania

czynności

Punktacja

0 - 1

1

Uczeń zapoznaje się
z dokumentacją zadania

Zapoznał się
z dokumentacją
zadania

0 lub 1

Organizacja
stanowiska
pracy

2

Uczeń organizuje
stanowisko pracy

Zorganizował
stanowisko pracy
zgodnie z wymogami
bhp i ergonomii

0 lub 1

3

Uczeń dobiera łączniki do
wykonania ćwiczenia

Z zestawu łączników
dobrał zgodne
z dokumentacją
łączniki

0 lub 1

4

Uczeń dobiera odcinki rur
do wykonania ćwiczenia

Z zestawu odcinków
rur dobrał zgodne z
dokumentacją odcinki

0 lub 1

Wykonywanie
zadania
z
zachowaniem
przepisów bhp
i wymagań
ergonomii

5

Uczeń dokonuje wstępnego
montażu fragmentu
instalacji z tworzywa

Dokonał wstępnego
montażu fragmentu
instalacji z tworzywa

0 lub 1

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

Obszar

wymagań

Numer

cz

ynno

śc

Sprawdzana czynność Kryterium

wykonania

czynności

Punktacja

0 - 1

6

Uczeń sprawdza
z dokumentacją
prawidłowość doboru
łączników i odcinków rur
z tworzywa sztucznego

Sprawdził
z dokumentacją
prawidłowość doboru
łączników, odcinków
rur z tworzywa
i skorygował
ewentualnie błędy

0 lub 1

7

Uczeń utrzymuje ład
i porządek podczas
wykonywania ćwiczenia

Podczas
wykonywania
ćwiczenia uczeń
utrzymywał ład
i porządek na
stanowisku pracy

0 lub 1

8

Uczeń porządkuje
stanowisko pracy

Uporządkował
stanowisko pracy po
wykonaniu ćwiczenia

0 lub 1

Prezentowanie
i ocena
wykonanego
ćwiczenia

9

Uczeń prezentuje i ocenia
wykonane ćwiczenie

Ocenił jakość swojej
pracy, wskazał
ewentualne
nieprawidłowości

0 lub 1

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

KARTA OBSERWACJI

Imię i nazwisko ……………………………………………………..

Wymagania dotyczące rur i kształtek z tworzywa sztucznego


Z zestawu łączników dobierz te, które niezbędne są do wykonania fragmentu instalacji
wykonanej z PE o średnicy 32 mm o zadanym przebiegu przedstawionym

w dokumentacji będącej częścią instrukcji.

Obszar

wymagań

Czynności oceniane i kryteria wykonania

Liczba

punktów

Czynność 1. Zapoznawanie się z dokumentacją zadania
Kryterium wykonania: uczeń zapoznał się z dokumentacją
zadania

Czynność 2. Organizowanie stanowiska pracy

Organizacja
stanowiska
pracy

Kryterium wykonania: uczeń zorganizował stanowisko pracy
zgodnie z wymogami bhp i ergonomii

Czynność 3. Dobieranie łączników i odcinków rur do wykonania
zadania
Kryterium wykonania: uczeń dobrał łączniki zgodne
z dokumentacją
Kryterium wykonania: uczeń dobrał odcinki rur zgodne
z dokumentacją

Czynność 4. Dokonywanie wstępnego montażu
Kryterium wykonania: uczeń dokonał wstępnego montażu

Czynność 5. Sprawdzanie prawidłowości doboru odcinków rur
i łączników
Kryterium wykonania: uczeń sprawdził dobór odcinków rur
i łączników i ewentualnie skorygował błędy

Czynność 6. Utrzymywanie ładu i porządku na stanowisku pracy
Kryterium wykonania: uczeń utrzymywał ład i porządek

Czynność 7. Porządkowanie stanowiska pracy

Wykonywanie
zadania
z
zachowaniem
przepisów bhp
i wymagań
ergonomii

Kryterium wykonania: uczeń po zakończeniu zadania
uporządkował stanowisko pracy

Czynność 8. Prezentacja i ocena wykonanego zadania

Prezentowani
e
i ocena
wykonanego
zadania

Kryterium wykonania: uczeń ocenił jakość swojej pracy, wskazał
ewentualne nieprawidłowości

Łączna liczba punktów

Uzyskana
liczba
punktów
i ocena

Uzyskana ocena szkolna

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

Przebieg testowania

INSTRUKCJA DLA NAUCZYCIELA

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów ze sposobem testowania: „próba pracy” oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę ocenienia wykonywanych czynności, jakie będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób wykonania zadania typu „próba pracy”.
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom instrukcje do wykonania zadania wraz z dokumentacją, podaj czas

przeznaczony na wykonanie zadania.

8. Rozdaj uczniom zestawy różnych łączników i odcinków rur z tworzyw sztucznych.
9. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

10. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia wykonania ćwiczenia.

11. Wpisz do karty obserwacji wyniki przeprowadzonego testowania..
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te czynności, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

INSTRUKCJA DLA UCZNIA

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Zapoznaj się z dokumentacją zadania.
3. Test „próba pracy” oceniany jest według punktacji określającej zarówno czynności

wykonywane podczas testowania, jak i ich prawidłowość.

4. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
5. Po dokonanym doborze odcinków rur i łączników – dokonaj wstępnego montażu

fragmentu instalacji.

6. Oceń poprawność wykonanego fragmentu instalacji poprzez porównanie go

z dokumentacją zadania.

7. Utrzymuj ład i porządek na stanowisku pracy.
8. Po zakończonym zadaniu uporządkuj stanowisko pracy.
9. Zaprezentuj efekty swojej pracy, wskaż trudności lub niedociągnięcia.

10. Na rozwiązanie testu masz 20 min.

Powodzenia


Materiały dla ucznia:

– instrukcja z dokumentacją zadania,
– zestaw łączników i odcinków rur z tworzyw sztucznych.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

7. LITERATURA

1. Bąkowski K., Chudzicki J.: Instalacje sanitarne. Nowy poradnik majstra budowlanego.

Arkady, Warszawa 2003

2. Cennik ASPOL-FV 23/02/2006
3. Katalog Comap: Estetyczne i bezpieczne łączenie rur wielowarstwowych. Comap Polska

26/08/2003

4. Katalog Comap: Uniwersalna zaciskarka SUDO Press 2432. Comap Polska 08/08/2003
5. Katalog Comap: Złączki zaprasowywane do rur PEX i AL/PEX. Comap Polska

10/05/2003

6. Katalog Geberit HDPE: Podręcznik użytkownika, Geberit 2001
7. Katalog Genberit Mepla: System instalacji wodociągowych i grzewczych. Geberit

01/2001

8. Katalog Nibco: Poradnik instalatora z katalogiem Nibco 2004
9. Katalog USMetrix PEX Marketing USMetrix 2004
10. Katalog USMetrix PP Marketing USMetrix 2004
11. Katalog USMetrix PVC Marketing USMetrix 2004
12. Katalog USMetrix: Rury PE i kształtki zaciskowe PP. USMetrix 15/01/2006




