05 Określanie czynników wpływających na jakość towarów

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ


Hanna

Potz-Drabik



Określanie czynników wpływających na jakość towarów
341[03].Z2.01



Poradnik dla nauczyciela










Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy
Radom

2006

Recenzenci:

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

mgr Rita Majnusz
mgr Mirosława Gastoł

Opracowanie redakcyjne:
mgr Małgorzata Sienna


Konsultacja:
dr Bożena Zając

Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 341[03].Z2.01
„Określanie czynników wpływających na jakość towarów” zawartego w modułowym
programie nauczania dla zawodu technik handlowiec.




























Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

11

5.1. Normalizacja, normy i certyfikacja

11

5.1.1. Ćwiczenia 11
5.2. Cechy jakościowe towarów

14

5.2.1. Ćwiczenia 14
5.3. Opakowania

18

5.3.1. Ćwiczenia 18
5.4. Konserwacja towarów, przechowywanie i transport

22

5.4.1. Ćwiczenia 22
6. Ewaluacja osiągnięć uczniów

25

7. Literatura

35
















background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela „Określanie czynników wpływających

na jakość towarów, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole
kształcącej w zawodzie technik handlowiec 341[03].
W poradniku zamieszczono:

- wymagania wstępne,
- wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
- przykładowe scenariusze zajęć,
- propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności

praktycznych,

- wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania, np.:

- samokształcenia kierowanego,
- tekstu przewodniego,
- metody projektów,
- pokazu z objaśnieniem,
- ćwiczeń praktycznych.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może
wykorzystać zamieszczony w rozdziale 6 zestaw zadań testowych zawierający różnego
rodzaju zadania.
W rozdziale tym znajduje się również:

- plan testu w postaci tabelarycznej,
- punktacja zadań,
- propozycja norm wymagań,
- instrukcja dla nauczyciela,
- instrukcja dla ucznia,
- karta odpowiedzi,
- zestaw zadań testowych.














background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4






























Schemat układu jednostek modułowych










341[03].Z2.02

Ustalanie asortymentu handlowego

Moduł 341[03].Z2

Towar jako przedmiot handlu

341[03].Z2.01

Określanie czynników wpływających na jakość

towarów

341[03].Z2.03

Realizacja prac związanych z logistyczną

obsługą przedsiębiorstwa handlowego

341[03].Z5.04

Zastosowanie programów komputerowych

handlowo-magazynowych

341[03].Z5.05

Prowadzenie korespondencji handlowej

w języku obcym

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć:

− korzystać z różnych źródeł informacji,
− posługiwać się podstawowymi pojęciami ekonomicznymi,
− stosować technologię komputerową i informacyjną,
− posługiwać się różnymi klasyfikacjami towarów,
− charakteryzować główne składniki pokarmowe jak białka, tłuszcze, węglowodany, sole

mineralne i witaminy,

− charakteryzować podstawowe pojęcia z zakresu chemii organicznej i nieorganicznej,

fizyki, statystyki matematycznej, logistyki, mikrobiologii żywności,

− rozróżniać właściwości fizyczne i chemiczne produktów,
− wyjaśniać podstawowe pojęcia z zakresu podstaw przedsiębiorczości.


background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć:

− posłużyć się terminologią z zakresu towaroznawstwa,
− zastosować przepisy prawne dotyczące detalicznego obrotu towarowego,
− zastosować przepisy z zakresu normalizacji i certyfikacji przy zakupie towarów, przy

redagowaniu ofert towarowych, promocji towarów,

− określić czynniki wpływające na jakość towarów,
− dokonać oceny jakościowej produktów z zastosowaniem odpowiednich metod,

wykorzystaniem przepisów, norm i wzorów jakości,

− udzielić porad na temat sprzedawanego towaru zgodnie z wiedzą towaroznawczą oraz

znajomością czynników mających wpływ na decyzje konsumenta,

− określić i rozpoznawać podstawowe właściwości artykułów żywnościowych

i nieżywnościowych,

− poinformować klienta o składzie, właściwościach, wartości odżywczej, sposobie

użytkowania i możliwościach zamiany towarów,

− określić różnorodne potrzeby zaspokajane przez dany towar oraz porównać towary w tym

zakresie,

− rozróżnić niezgodności i wady towarów, określać przyczyny ich powstania,
− scharakteryzować towary na podstawie opisu ich cech użytkowych,
− aktualizować wiedzę o towarach, korzystając z informacji o towarach z prospektów, norm,

ulotek, poradników,

− odczytać i zinterpretować oznaczenia na towarach i opakowaniach przedstawione w formie

opisowej, tabelarycznej bądź graficznej,

− ocenić funkcjonalność opakowań,
− określić zasady i metody konserwacji towarów,
− przestrzegać warunków racjonalnego przechowywania i transportu towarów.









background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ


Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca: ……………………………………………………………………….
Modułowy program nauczania: Technik handlowiec 341[03]
Moduł: Towar jako przedmiot handlu 341[03].Z2
Jednostka modułowa: Określanie czynników wpływających na jakość towarów 341[03].Z2.01


Temat: Rozmowa z konsumentem, informacja o sprzedawanym towarze
Cel ogólny: określenie czynników wpływających na jakość towaru i udzielanie porad na

temat tego towaru konsumentowi.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

− określić czynniki wpływające w istotny sposób na jakość danego towaru,
− zaprezentować towar z zaznaczeniem jego cech jakościowych,
− udzielić porad na temat oferowanego towaru, np. o warunkach użytkowania.

Metody nauczania – uczenia się:

− ćwiczenia,
− inscenizacja.

Forma organizacyjna pracy uczniów:

− grupowa.

Czas: godzina lekcyjna – 45 minut.
Środki dydaktyczne:

− wyrób odzieżowy będący przedmiotem sprzedaży,
− wszywki informacyjne o składzie surowcowym i sposobie konserwacji wszyte

w wyrobie,

− przywieszki o sposobie konserwacji wyrobu,
− opakowanie wyrobu.

Przebieg zajęć:

1. Czynności wstępne.
2. Omówienie celu zajęć.
3. Przypomnienie podstawowych czynników, które decydują o jakości oferowanego wyrobu:

- czynniki techniczne,
- czynniki ekonomiczne,
- czynniki ekologiczne,
- czynniki użytkowe,
- czynniki estetyczne.

4. Z oferowanych produktów zespoły wybierają dowolny wyrób.
5. Dokładne zapoznanie się zespołów z wyrobem, przeanalizowanie wszywek

informacyjnych o składzie surowcowym i sposobie użytkowania.

6. Przygotowanie przez zespoły prezentacji 2–3-minutowej na temat oferowanego towaru.
7. Prezentacja oferty przez losowo wybrane 3 zespoły.
8. Analiza prezentowanych wystąpień.
9. Ocena przygotowanych prezentacji przez nauczyciela wspólnie z uczniami.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

Zakończenie zajęć
Praca domowa
Odszukanie w różnych wyrobach odzieżowych wszywek informujących o składzie
surowcowym i sposobie konserwacji tych wyrobów. Umieszczenie tych informacji
w zeszytach przedmiotowych.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

− sprawdzenie pracy domowej.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca: ………………………………………………………………………
Modułowy program nauczania: Technik handlowiec 341[03]
Moduł: Towar jako przedmiot handlu 341[03].Z2
Jednostka modułowa: Określanie czynników wpływających na jakość towarów 341[03].Z2.01


Temat: Zastosowanie, zalety i wady opakowań ze względu na zastosowany materiał
Cel ogólny
: określenie i ocena funkcjonalności opakowań w zależności od

zastosowanego materiału.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

− wskazać właściwości opakowań wykonanych z różnych materiałów,
− wskazać właściwości towaru istotne przy doborze opakowania,
− ocenić funkcjonalność opakowań z różnych materiałów,
− dobrać opakowanie do towaru.

Metody nauczania – uczenia się:

− ćwiczenia,
− metoda metaplanu.

Forma organizacyjna pracy uczniów:

− grupowa.

Czas: godzina lekcyjna – 90 minut.
Środki dydaktyczne:

− duże arkusze papieru,
− kolorowy papier, na którym będą zapisywane zalety i wady opakowań,
− mazaki do zapisywania zalet i wad,
− masa mocująca do umieszczenia na dużych arkuszach kolorowych papierów

z zaletami i wadami opakowań.


Przebieg zajęć:

1. Czynności wstępne, sprawy organizacyjne.
2. Omówienie celu zajęć.
3. Podział na grupy.
4. Przygotowanie do pracy w grupach, wybór lidera grupy, zorganizowanie pracy.
5. Ustalenie zastosowania, zalet i wad opakowania wykonanego z określonego materiału.
6. Do ćwiczeń można wybrać różne opakowania, np. metalowe, drewniane, papierowe

cienkie.

7. Dla każdego rodzaju opakowania uczniowie wybierają inny kolor papieru, czyni to

bardziej czytelną i przejrzystą prezentację.

8. Na wybranych kartkach papieru zespoły wypisują zastosowanie, zalety i wady opakowań.
9. Na dużych arkuszach mocują kolorowe kartki papieru.
10. Po zakończeniu prac manualnych liderzy poszczególnych zespołów prezentują

i omawiają swoje prace.

11. Uczniowie pozostałych grup i nauczyciel analizują poszczególne wypowiedzi i zgłaszają

ewentualne uwagi.

12. Po prezentacjach wszystkich grup nauczyciel podsumowuje wypowiedzi, uzupełniając

o brakujące zastosowania i właściwości.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

13. Uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny prac zliczając poprawne

uwzględniając również odrzucone.



Zakończenie zajęć

Praca domowa:
Wyszukaj w gazetach reklamowych opakowania, które były przedmiotem ćwiczeń i wklej do
zeszytu przedmiotowego. Staraj się wybrać jak najwięcej zastosowań tych opakowań.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

− ankiety od uczniów i poprawnie wykonana praca domowa














background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA

5.1. Normalizacja, normy i certyfikacja


5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1
Przedstaw 4 dowolne przykłady zastosowania normalizacji w pracy handlowca.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się, w jaki sposób zorganizowane są magazyny,
2) zapoznać się, w jaki sposób zorganizowane są sale sprzedażowe,
3) wypisać przykłady zastosowania normalizacji w pracy handlowca.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Co oznacza zapis znajdujący się na opakowaniu cukru PN-A-74850:1996.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie zapoznają się z zapisami
przedstawiającymi oznaczenia norm.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się ze znaczeniem poszczególnych symboli w zapisie normy,
2) opisać znaczenie poszczególnych symboli w zapisie Polskiej Normy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– zeszyt przedmiotowy,
– przybory do pisania,

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

– literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 3

Z podanych niżej norm wypisz te, które ustanowione zostały po 1993 roku:

- PN-A-74850:1996,
- PN-93/M-55730,
- BN-78/C-47351,
- PN-C-04401:1997,
- PN-91/M-35012.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie zapoznają się z zapisami
przedstawiającymi oznaczenia norm przed 1994 i po 1993 roku. Zapoznają się również
z normami, które po 1993 roku nie są już ustanawianie.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z zapisem Polskich Norm ustanawianych przed 1994 rokiem,
2) zapoznać się z zapisem Polskich Norm po 1993 roku,
3) ustalić rodzaj norm, które po 1993 roku nie są już ustanawiane w Polsce.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– różne rodzaje norm,
– literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 4

Która z podanych niżej Polskich Norm jest normą bazującą na normie europejskiej:

- PN-ISO 6345:1998,
- PN-A-79529:1997,
- PN-EN 1077:1999,
- PN-85/P-84507.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie zapoznają się z zapisami
przedstawiającymi oznaczenia norm bazujących na normach europejskich i światowych.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się ze sposobem oznaczania Polskich Norm bazujących na normach

europejskich,

2) przeanalizować zapis norm w poleceniu ćwiczenia,
3) wybrać właściwe normy.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

– katalog norm,
– literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 5

Z podanych poniżej czynności wybierz właściwe dla działalności Polskiego Centrum

Badań i Certyfikacji:

- certyfikacja systemów jakości,
- ustanawianie norm,
- certyfikacja wyrobów,
- zatwierdzanie norm.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie zapoznają się z podstawową
działalnością Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji.


Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:

1) zapoznać się z podstawową działalnością Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji,
2) przeanalizować treść ćwiczenia,
3) wybrać właściwe dla działalności PCBC.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne,
– metoda plakatu.

Środki dydaktyczne:

– zeszyt przedmiotowy,
– przybory do pisania,
– plansze pokazujące działalność PCBC,
– literatura z rozdziału 7.






background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

5.2. Cechy jakościowe towarów i metody ich oceny

5.2.1. Ćwiczenia



Ćwiczenie 1

Dla wyrobu z grupy sprzętu AGD, np. czajnika elektrycznego określ po dwie

właściwości związane z poszczególnymi grupami określającymi jakość wyrobu.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie zapoznają się z grupami cech,
a wśród nich właściwościami określającymi jakość wyrobu.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić cechy techniczne charakteryzujące wyroby,
2) podać cechy użytkowe charakteryzujące wyroby,
3) wymienić cechy ekonomiczne charakteryzujące wyroby,
4) określić cechy ekologiczne charakteryzujące wyroby,
5) wymienić cechy logistyczne charakteryzujące wyroby,
6) dla każdej grupy cech dobrać właściwości mieszczące się w danej grupie, wcześniej

wymienionych cech,

7) zapisać dobrane właściwości.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne,
– dyskusja,
– pokaz.

Środki dydaktyczne:

– plansze pokazujące działalność PCBC,
– literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 2

Określ wartość energetyczną dużego jabłka.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie zapoznają się z wyznaczaniem
wartości energetycznej i odżywczej produktów spożywczych oraz wpływem witamin i soli
mineralnych na tę wartość.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przygotować tabele „Skład i wartość odżywcza produktów spożywczych”,

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

2) odczytać składniki energetyczne znajdujące się w jabłku,
3) odczytać z tabel średnią masę dużego jabłka,
4) odczytać z tabel ilości poszczególnych składników energetycznych zawartych w 100 g

jabłka,

5) ustalić ilość energii dostarczanej przez 1g poszczególnych składników energetycznych,
6) obliczyć ilość energii dostarczonej przez poszczególne składniki zawarte w jabłku,
7) obliczyć ilość dostarczonej energii przez duże jabłko w [KJ] i [kcal],
8) odczytać z tabel zawartość witamin i soli mineralnych w jabłku,
9) porównać z zapotrzebowaniem organizmu ludzkiego na witaminy i sole mineralne,
10) określić wartość odżywczą jabłka.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne,
– pokaz.

Środki dydaktyczne:

– tabele – Skład i wartość odżywcza produktów spożywczych,
– literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 3

Z podanych poniżej właściwości wybierz te, które określamy przy pomocy metody

organoleptycznej:

- skład chemiczny,
- konsystencja,
- barwa,
- gęstość,
- smak,
- zawartość tłuszczu,
- zapach,
- smakowitość,
- wytrzymałość,

-

wydłużenie.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie zapoznają się z metodami oceny
jakości towarów i przyporządkowaniem ich do pomiaru poszczególnych właściwości.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z metodami oceny jakości towarów,
2) przeanalizować wypisane cechy w poleceniu ćwiczenia,
3) do każdej cechy dobrać metodę, przy pomocy której ją oceniamy,
4) wypisać cechy oceniane przy pomocy metody organoleptycznej.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne,
– dyskusja,

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

– giełda pomysłów.

Środki dydaktyczne:

– literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 4

Z podanych poniżej wielkości wybierz te, które w istotny sposób obniżają jakość

przechowywanego dojrzewającego sera żółtego.

- promienie świetlne,
- wysoka temperatura,
- zbyt wysoka wilgotność,
- porastanie,
- transpiracja,
- autoliza,
- dojrzewanie,
- drobnoustroje,
- zbyt niska wilgotność.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie zapoznają się z czynnikami, które
w istotny sposób wpływają na obniżenie jakości towarów.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić właściwości, które w istotny sposób obniżają jakość sera,
2) przeanalizować podane w poleceniu ćwiczenia wielkości,
3) wybrać właściwości, które w istotny sposób obniżają jakość sera,
4) wypisać wybrane właściwości.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne,
– dyskusja.

Środki dydaktyczne:

– literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 5

Z podanych poniżej wielkości wybierz te, które są podstawą do składania reklamacji

z tytułu niezgodności towaru z umową:

- posiadanie karty gwarancyjnej,
- dla wszystkich zakupionych towarów,
- tylko dla sprzętu RTV,
- czas na złożenie reklamacji 2 lata,
- czas na złożenie reklamacji 1 rok,
- wada towaru.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie zapoznają się z prawami
i obowiązkami konsumenta oraz sprzedawcy oraz procedurą reklamacyjną z tytułu gwarancji
lub niezgodności z umową.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z warunkami składania reklamacji z tytułu niezgodności towaru z umową,
2) przeanalizować dane podane w poleceniu ćwiczenia,
3) wybrać właściwe dane z polecenia ćwiczenia,
4) zapisać wybrane wielkości.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne,
– dyskusja.

Środki dydaktyczne:

– karty gwarancyjne dla różnych towarów,
– literatura z rozdziału 7.

















background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

5.3. Opakowania towarów

5.3.1.

Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wymień pięć dowolnych opakowań szklanych, określ ich zastosowanie i wynikające

z tego zalety i wady.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie zapoznają się z różnego rodzaju
opakowaniami wyprodukowanymi z różnych materiałów.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wymienić pięć dowolnych opakowań szklanych,
2) określić zastosowanie tych opakowań,
3) przeanalizować podstawowe właściwości opakowań szklanych,
4) określić zalety tych opakowań wiążące się z tym zastosowaniem,
5) określić wady tych opakowań wiążące się z tym zastosowaniem,
6) zapisać rozwiązanie ćwiczenia zgodnie z poleceniem.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne,
– giełda pomysłów,
– burza mózgów.

Środki dydaktyczne:

– zestaw opakowań szklanych,
– literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 2

Wymień pięć dowolnych znaków zaliczanych do znaków informacyjnych, które znaleźć

się powinny na opakowaniu, np. „Galaretki o smaku wiśniowym”.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie zapoznają się ze znakami
towarowymi, które powinny znaleźć się na opakowaniach.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z rodzajami znaków, które mogą znaleźć się na opakowaniach produktów

spożywczych,

2) określić cel oznakowania opakowań poszczególnymi znakami informacyjnymi,

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

3) zapisać zgodnie z poleceniem znaki informacyjne, które powinny się znaleźć na

opakowaniu galaretki.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– opakowania produktów spożywczych,
– literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 3

Z pokazanych poniżej znaków wybierz i narysuj znaki manipulacyjne

.


Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie zapoznają się ze znakami
towarowymi, ich klasyfikacją i celowością stosowania na opakowaniach.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować pokazane znaki,
2) ustalić cel oznaczania opakowań znakami manipulacyjnymi,
3) wybrać znaki spełniające powyższy cel,
4) narysować wybrane znaki.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

Środki dydaktyczne:

– arkusz papieru,
– przybory do rysowania (kredki, ołówek o twardości HB, gumka),
– plansze ze znakami towarowymi,
– literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 4

Z pokazanych poniżej znaków wybierz i narysuj znaki niebezpieczeństwa.

v


Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie zapoznają się ze znakami
towarowymi, ich klasyfikacją i celowością stosowania na opakowaniach.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) ustalić cel oznaczania opakowań znakami niebezpieczeństwa,
2) wybrać znaki spełniające powyższy cel,
3) narysować wybrane znaki.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne,
– pokaz.

Środki dydaktyczne:

– arkusz papieru,
– przybory do rysowania (kredki, ołówek o twardości HB, gumka),
– plansze ze znakami towarowymi,

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

– literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 5

Z pokazanych poniżej kodów kreskowych, wybierz należące do jednego producenta.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie zapoznają się z oznaczaniem
towarów kodami kreskowymi EAN.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić cel oznaczania wyrobów kodem kreskowym,
2) określić strukturę numeru identyfikacyjnego kodu kreskowego EAN 13,
3) przeanalizować pokazane poniżej kody kreskowe,
4) wybrać kody należące do jednego producenta,
5) zapisać wybrane kody.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne,
– dyskusja.

Środki dydaktyczne:

– Polska Norma – PN-EN797:1997 – Kod kreskowy EAN – Wymagania ogólne.
– literatura z rozdziału 7.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

5.4. Konserwacja towarów, przechowywanie i transport

5.4.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wybierz ze znanych Ci metod konserwacji produktów spożywczych dwie metody

utrwalania mleka, scharakteryzuj je oraz wskaż ich zalety i wady.


Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie zapoznają się z metodami
konserwacji produktów spożywczych.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować metody konserwacji produktów spożywczych,
2) wybrać metody stosowane do konserwacji mleka,
3) scharakteryzować metody wykorzystywane do konserwacji mleka,
4) wskazać zalety wybranych metod,
5) wskazać wady wybranych metod,
6) zapisać wskazane zalety i wady wybranych metod.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne,
– giełda pomysłów.

Środki dydaktyczne:

– różne opakowania mleka,
– literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 2

Określ, jakie zmiany zachodzą pod wpływem promieni słonecznych w:

- tłuszczach stałych,
- owocach,
- wyrobach wykonanych z parafiny,
- wyrobach odzieżowych,

-

wyrobach czekoladowych.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie zapoznają się z przechowywaniem
i transportem towarów, ich rozmieszczeniem i wpływem czynników zewnętrznych na te
towary.


background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić, jakie zmiany w towarach powodują promienie słoneczne,
2) przyporządkować zmiany wywołane działaniem promieni słonecznych do tłuszczy

stałych,

3) przyporządkować zmiany wywołane działaniem promieni słonecznych do owoców,
4) przyporządkować zmiany wywołane działaniem promieni słonecznych do wyrobów

wykonanych z parafiny,

5) przyporządkować zmiany wywołane działaniem promieni słonecznych do wyrobów

odzieżowych,

6) przyporządkować zmiany wywołane działaniem promieni słonecznych do wyrobów

czekoladowych,

7) zapisać wszystkie możliwe zmiany w odniesieniu do poszczególnych produktów.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne,
– metaplan,
– giełda pomysłów.

Środki dydaktyczne:

– literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 3

Z przedstawionych metod utrwalania produktów oznaczonych cyframi arabskimi dobierz

jeden produkt oznaczony symbolem literowym:

1) blanszowanie, a) przetwory mięsne,
2) tyndalizacja, b) kawa rozpuszczalna,
3) liofilizacja, c) warzywa,
4) UHT, d) piwo,
5) pasteryzacja. e) mleko.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie zapoznają się z metodami
konserwacji produktów spożywczych oraz wykorzystaniem ich przy utrwalaniu różnych
produktów.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować podane metody konserwacji produktów pod kątem ich zastosowania,
2) przyporządkować podane produkty w kolumnie drugiej do podanych metod,
3) zapisać odpowiednie przyporządkowanie.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne,
– giełda pomysłów.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

Środki dydaktyczne:

– literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 4

Wypisz ubytki naturalne, które powstają przy wykorzystywaniu opakowań zbiorczych

(beczek), wykorzystywanych do przechowywania wyrobów produkowanych na bazie
alkoholu etylowego i rozlewaniu cieczy w opakowania indywidualne.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie zapoznają się ze stratami, jakie
powstają w przechowywanych i transportowanych towarach.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z właściwościami wyrobów produkowanych na bazie alkoholu etylowego,
2) zapoznać się z pojęciem ubytku naturalnego,
3) określić, jakie ubytki naturalne powstać mogą w przedstawionych produktach przy

przechowywaniu w beczkach i rozlewaniu do opakowań indywidualnych,

4) zapisać powstające ubytki naturalne.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne,
– pokaz z objaśnieniem,
– giełda pomysłów.


Środki dydaktyczne:

– zeszyt przedmiotowy,
– przybory do pisania,
– literatura z rozdziału 7.


background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA


Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test dwustopniowy do jednostki modułowej

„Określanie czynników

wpływających na jakość towarów”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

− zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 9, 10, 11, 12, 13, 16, 17, 18, 20 są z poziomu podstawowego,
− zadania 7, 8, 14, 15, 19, są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.


Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,
dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. c, 3. c, 4. d, 5. a, 6. d, 7. d, 8. c, 9. b, 10. b, 11. b, 12.
a, 13. a, 14. c, 15. b, 16. d, 17. d, 18. b, 19. a, 20. c

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategori

a celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1 Określić dziedziny obowiązkowego

stosowania norm

A P

b

2 Uzasadnić konieczność stosowania

normalizacji

B P

c

3 Uzasadnić konieczność wprowadzania

w zakładach zajmujących się obrotem
żywnością HACCP

B P

c

4 Wyjaśnić zapisy norm

B

P

d

5 Określić wpływ cech użytkowych na

poziom jakości

B P

a

6 Określić wpływ czynników

ekonomicznych na jakość

B p

d

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

Nr

zad.

Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategori

a celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

7 Dobrać metodę do określania jakości C PP

d

8 Analizować wady towaru

i sklasyfikować je

D PP

c

9 Wyjaśnianie znaczenia kontroli

stuprocentowej

B P

b

10 Wyjaśnić rolę białka w organizmie

ludzkim

B P

b

11 Określić konieczne składniki do

wyznaczenia wartości odżywczej
produktów

B P

b

12 Wyjaśnić warunki stosowania gwarancji

towarów

B P

a

13 Zidentyfikować oznakowania towarów

B

P

a

14 Dobrać opakowanie do produktu

C

PP

c

15 Dokonać analizy oznakowania na

towarach

C PP

b

16 Określić znaczenie znaków zasadniczych

na opakowaniach

B P

d

17 Określić wpływ czynników

zewnętrznych na przechowywany towar

B P

d

18 Określić metody zwalczania szkodników

B

P

b

19 Analizować zjawiska zachodzące

w przechowywanych towarach

C PP

a

20 Wyjaśnić oznakowanie towarów kodem

kreskowym EAN-13

B P

c





background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

Przebieg

testowania

INSTRUKCJA DLA NAUCZYCIELA

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.

3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.

4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).

6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.

7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.

11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.

12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.

14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.


INSTRUKCJA DLA UCZNIA

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.

2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.

4. Test zawiera 20 zadań dotyczących „Określania czynników wpływających na jakość

towarów”. Zadania zawarte w teście to zadania wielokrotnego wyboru i tylko jedna

odpowiedź jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:

− w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź wpisując X

(w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie

ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową),

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.

7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. Trudności mogą przysporzyć Ci

zadania: 7, 8, 14, 15, 19, gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe.

8. Na rozwiązanie

testu

masz

45

min.

Powodzenia

Materiały dla ucznia:

– instrukcja,

– zestaw zadań testowych,

– karta odpowiedzi.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Obowiązek stosowania norm w Polsce dotyczy następujących działów gospodarki:

a) produkcji odzieży,
b) ochrony życia i zdrowia,
c) produkcji obuwia,
d) ochrony zakładów.

2. Korzyści ze stosowania norm to:

a) produkcja tylko jednego typu wyrobów,
b) ochrona produkcji w czasie jej trwania,
c) ujednolicenie nazewnictwa towaroznawczego,
d) ochrona poszczególnych pracowników.

3. Prawidłowo wprowadzony i funkcjonujący system HACCP zapewnia:

a) ujednoliconą postać niektórych produktów,
b) korzystanie z białych fartuchów,
c) bezpieczeństwo żywności i zdrowia,
d) przechowywanie żywności w spiżarni.

4. Zapis obowiązującej normy w postaci symbolu PN-ISO..... oznacza, że jest polską normą

bazującą na normie:
a) zakładowej,
b) branżowej,
c) europejskiej,
d) światowej.

5. Do cech użytkowych, określających poziom jakościowy wyrobów, zaliczamy:

a) funkcjonalność towaru,
b) skład chemiczny towaru,
c) estetyczność towaru,
d) koszt zakupu towaru.

6. Cechy ekonomiczne, które określają jakość towaru to:

a) sposób wykończenia towaru,
b) dogodność użytkowania wyrobu
c) sposób wykończenia produktu
d) koszt eksploatacji towaru.

7. Za pomocą metod organoleptycznych określamy:

a) sprężystość towaru,
b) masę właściwą towaru,
c) skład chemiczny towaru,
d) zapach i smak towaru.

8. Do wad zasadniczych wiecznego pióra zaliczysz:

a) uszkodzone opakowanie,
b) zarysowaną obsadkę,
c) złamaną stalówkę,
d) brak opakowania.

9. Kontrola stuprocentowa przy odbiorze jakościowym towarów przeprowadzana jest:

a) dla wszystkich towarów,
b) w uzasadnionych przypadkach,
c) dla towarów żywnościowych,
d) dla towarów przemysłowych.

10. Białko w organizmie:

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

a) przyspiesza trawienie,
b) buduje nowe komórki,
c) pełni funkcję regulatora trawienia,
d) pełni funkcję stabilizatora przemiany materii.

11. Do wyznaczenia wartości odżywczej produktów spożywczych konieczna jest wiedza

o zawartości w nich:
a) substancji zapachowych,
b) składników energetycznych,
c) składników konserwujących,
d) substancji trawiennych.

12 Dla jakich towarów korzystać możemy z gwarancji:
a) posiadających kartę gwarancyjną,

b) wszystkich towarów,
c) o niewielkich gabarytach,
d) obuwia sportowego.

13. Nożyczki pokazujące, w którym miejscu należy otwierać opakowanie, zaliczymy do

znaków:
a) manipulacyjnych,
b) zasadniczych,
c) niebezpieczeństwa,
d) reklamowych.

14. Opakowania z tkanin wykorzystasz do:

a) produktów ceramicznych,
b) sprzętu AGD i RTV,
c) towarów potrzebujących dostępu powietrza,
d) towarów wymagających aseptyczności.

15. Zapis na opakowaniu mówiący „należy spożyć przed.........”, to data:

a) minimalnej trwałości,
b) przydatności do spożycia,
c) produkcji danego towaru,
d) pakowania danego towaru.

16. Znaki zasadnicze na opakowaniu pozwalają:

a) odczytać datę produkcji,
b) określić skład towaru,
c) wskazać sposób przechowywania,
d) wskazać producenta.

17. Zbyt niska wilgotność przy przechowywaniu towarów prowadzi do:

a) gnicia towarów,
b) porastania towarów,
c) dojrzewania towarów,
d) wysychania towarów.

18. Dezynsekcja to działania prowadzące do zwalczania:

a) gryzoni,
b) owadów,
c) drobnoustrojów,
d) bakterii.





background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

19. Ubytki naturalne to nieuniknione straty w towarach powstałe w wyniku:

a) właściwości fizykochemicznych towarów,
b) niewłaściwego przechowywania,
c) właściwości fizykochemicznych opakowania,
d) niewłaściwego transportu.

20. Trzy ostatnie cyfry kodu kreskowego (czytane od prawej strony) pozwalają odczytać:

a) numer producenta, który wyprodukował towar,
b) numer towaru, nadany przez producenta,
c) prefiks kraju, w którym wyprodukowano towar,
d) cyfrę kontrolną oznaczenia kodowego.


background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko..........................................................................................


Określanie czynników wpływających na jakość towarów


Zakreśl poprawną odpowiedź

Nr

zadania

Odpowiedź Punktacja

1

a b c d

2

a b c d

3

a b c d

4

a b c d

5

a b c d

6

a b c d

7

a b c d

8

a b c d

9

a b c d

10

a b c d

11 a b c d

12 a b c d

13 a b c d

14 a b c d

15 a b c d

16 a b c d

17 a b c d

18 a b c d

19 a b c d

20 a b c d

Razem


background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

Test – Próba pracy

Firma „SMAK” z Górki produkuje wyroby zaliczane do koncentratów spożywczych, które
pozwalają na szybkie i łatwe przygotowanie posiłku. Jednym z nich jest budyń śmietankowy.
Określ, jakiego typu opakowanie należy zastosować (produkt jest wysoko higroskopijny)
i jakie znaki towarowe powinny znaleźć się na nim przed dopuszczeniem do obrotu
towarowego. Zawartość opakowania 150 g, opakowanie powinno nam gwarantować dokładną
widoczność zawartości opakowania. Na opakowaniu powinien się znaleźć przepis
przyrządzenia budyniu dla dwóch osób.

Sposób rozwiązania zadania:

Uczeń przygotowuje plan pracy:

- zapoznanie się z treścią zadania,
- określenie przepisu przyrządzania budyniu,
- określenie właściwości opakowania,
- dobór opakowania do produktu,
- określenie znaków towarowych, które powinny znaleźć się na opakowaniu.

Kryteria oceny
Klucz

punktowania

Obszar

wymagań

Numer

czynno

ści

Sprawdzana

czynność

Kryterium wykonania czynności Punktacja

0–1

Organizacja
stanowiska
pracy

1

Uczeń zapoznaje
się
z treścią zadania,
sporządza plan
pracy

Zapoznał się z dokumentacją
zadania i sporządził plan

0 lub 1

2

Uczeń zapoznaje
się z przepisem
przygotowania
budyniu dla dwóch
osób

Zapisał przepis sporządzenia
budyniu dla dwóch osób

0 lub 1

Wykonywanie
zadania

3

Uczeń określa
właściwości
opakowania

Określił, że opakowanie
powinno być:

- hermetyczne, bo produkt

jest higroskopijny,

- łatwe w zamykaniu –

otwieraniu, opakowanie
wielokrotnego użytku,

- estetyczne,
- przejrzyste, możliwość

obserwowania
zawartości

0 lub 1

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

4

Uczeń dobiera
opakowanie do
produktu

Dobrał opakowanie szklane, słój
zakręcany lub zamykany
szczelną pokrywką. Inne
opakowania: z tworzywa
sztucznego, puszki metalowe,
papierowe dwuwarstwowe nie
spełniają warunków zadania

0 lub 1

Na opakowaniu powinny
znaleźć się:
− informacja w języku polskim

0 lub 1

− nazwa produktu

0 lub 1

− adres producenta

0 lub 1

− ilość porcji, przygotowanych

z opakowania

0 lub 1

− wykaz składników

wykorzystanych do
sporządzenia produktu

0 lub 1

− zawartość wszystkich

konserwantów oznaczonych
symbolem E

0 lub 1

− data minimalnej trwałości

(zapis najlepiej spożyć
przed...)

0 lub 1

− zawartość netto e 150 g

0 lub 1

− warunki przechowywania

produktu

0 lub 1

− informacja o sposobie

przygotowania produktu –
może być opis w formie
rysunków

0 lub 1

− wartość odżywcza i

energetyczna w kJ i kcal

0 lub 1

− nr partii produkcyjnej

0 lub 1

− kod kreskowy

0 lub 1

− znak recyklingu opakowania

0 lub 1

5

Uczeń określa
znaki, które
powinny znaleźć
się na opakowaniu

Na opakowaniu mogą znaleźć
się dodatkowo:
− znaki reklamowe,
− strona www i adres e – mail

producenta,

− nr polskiej normy

0 lub 1

Prezentacja
zadania

6

Uczeń przedstawia
swoją pracę

Uczeń zaprezentował swoją
pracę uzasadniając rozwiązanie
zadania

0 lub 1


background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłowo wykonaną czynność uczeń otrzymuje 1 punkt. Za źle wykonaną

czynność lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający - za wykonanie prawidłowo czynności 1, z 3 wymienił co najmniej jedną
właściwość, 4, z 5 wymienił 8 znaków, 6 i uzyskanie 12 punktów,

-

dostateczny - za wykonanie prawidłowo czynności 1, 2, z 3 wymienił co najmniej dwie
właściwości, 4, z 5 wymienił 11 znaków, 6 i uzyskanie 16 punktów,

-

dobry - za prawidłowe wykonanie czynności nr 1, 2, z 3wymienił co najmniej trzy
właściwości, 4, z 5wymienił13 znaków, 6 i uzyskanie 18 punktów,

-

bardzo dobry - za wykonanie wszystkich czynności i uzyskanie 20 punktów,



background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

7. LITERATURA

1. Holtz I.: Technika doskonalenia jakości ISO 9000. WSiP, Warszawa 1999
2. Karpiel Ł., Skrzypek M.: Towaroznawstwo ogólne. Wydawnictwo Akademii

Ekonomicznej w Krakowie, wyd. II zmienione, Kraków 2000

3. Kołożyn-Krajewska D., Sikora T., Skrzypek M.: Towaroznawstwo. Podręcznik dla

liceum ekonomicznego i szkoły policealnej, WSiP, Warszawa 1999

4. Łatka U.: Technologia i towaroznawstwo. WSiP, Wyd. I
5. Łoś-Kuczera M.: Skład i wartość odżywcza produktów spożywczych. Wydanie

popularne, Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, Warszawa 1991

6. Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej: System HACCP trudne pytania –

łatwe odpowiedzi. wyd. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości

7. Polska Norma PN-EN 45020:2007(U) i PN-EN ISO/IEC 17000:2006 – Normalizacja

i dziedziny związane – Terminologia ogólna

8. Polska Norma PN-EN 797:1997 Kod kreskowy EAN – Wymagania ogólne
9. Polskie Centrum Badań i Certyfikacji S.A.: Nowe certyfikaty PCBC S.A.
10. Rawdanowicz H.: Ogólne wiadomości z towaroznawstwa. WSiP, Warszawa 1997
11. System EAN – Instytut Logistyki i Magazynowania Centrum Kodów Kreskowych,

Poznań



