background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 

 
 
 
 
 
Joanna Kośka 
 

 

 
 
 

Charakteryzowanie surowców i materiałów pomocniczych 
741[01].O1.02 

 
 

 

Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 

Wydawca 

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1

Recenzenci: 
mgr inŜ. Lucyna Kubicka 
dr inŜ. Janina Potiopa 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inŜ. Joanna Kośka 
 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inŜ. Barbara Kapruziak 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  741[01].O1.02. 
Charakteryzowanie surowców i materiałów pomocniczych, zawartego w programie nauczania 
dla zawodu cukiernik. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2

SPIS TREŚCI 

 

1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne 

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5.

 

Ćwiczenia 

12 

5.1.

 

Wartość odŜywcza produktów spoŜywczych 

12 

5.1.1.  Ćwiczenia 

12 

5.2.

 

Przechowywanie i utrwalanie Ŝywności 

15 

5.2.1.  Ćwiczenia 

15 

5.3.

 

Podstawowe pojęcia stosowane w przetwórstwie Ŝywności 

19 

5.3.1.  Ćwiczenia 

19 

5.4.

 

Środki myjące i opakowania stosowane w przetwórstwie Ŝywności  

23 

5.4.1.  Ćwiczenia 

23 

6.

 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

27 

7.  Literatura 

38 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3

1.  WPROWADZENIE 

 

 

Poradnik  dla  nauczyciela  „Charakteryzowanie  surowców  i  materiałów  pomocniczych” 

pomoŜe  w  ukształtowaniu  umiejętności  zgodnie  z  załoŜeniami  tej  jednostki  modułowej. 
Obejmuje  ona  treści  dotyczące  znaczenia  i  roli  Ŝywności,  składników  pokarmowych  w  niej 
zawartych  oraz  podstawowych  pojęć  związanych  z  jej  produkcją,  a  takŜe  surowców  
i materiałów pomocniczych stosowanych w przetwarzaniu Ŝywności. 
 

W Poradniku zawarte są następujące elementy: 

 

wymagania  wstępne,  czyli  wykaz  niezbędnych  umiejętności  i  wiadomości,  które 
uczeń powinien mieć opanowane, aby przystąpić do realizacji tej jednostki modułowej 

 

cele  kształcenia,  czyli  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  opanuje  podczas  kształcenia  
w tej jednostce modułowej, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje ćwiczeń, które mają na celu ukształtowanie umiejętności praktycznych, 

 

przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego, 

 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 

Podczas  realizacji  tej  jednostki  modułowej  zwróć  szczególną  uwagę  na  znaczenie 

drobnoustrojów, utrwalanie Ŝywności oraz zasady stosowania dodatków do Ŝywności. 

Podczas  wykonywania  ćwiczeń  przez  uczniów  naleŜy  zwrócić  uwagę  na  dokładne 

czytanie  i  wykonywanie  kolejnych  poleceń  oraz  korzystanie  z  literatury  wskazanej  
w punkcie 7 niniejszego Poradnika.  
 

Program  jednostki  powinien  być  realizowany  z  uwzględnieniem  metod  nauczania  takich 

jak:  sytuacyjna,  tekstu  przewodniego,  projektów,  pokazu  z  instruktaŜem.  Szczególnie 
wskazane jest stosowanie metody ćwiczeń praktycznych. 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

741[01].O1 

Podstawy przetwórstwa spoŜywczego 

741[01].O1.01 

Przestrzeganie przepisów 

bezpieczeństwa i higieny pracy, 

ochrony przeciwpoŜarowej oraz 

ochrony środowiska. 

 

741[01].O1.02 

Charakteryzowanie surowców  

i materiałów pomocniczych 

741[01].O1.03 

Charakteryzowanie maszyn  

i urządzeń 

741[01].O1.04 

Zastosowanie normalizacji  

w przetwórstwie spoŜywczym 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując  do  realizacji  programu  nauczania  jednostki  modułowej  uczeń  powinien 

umieć: 

 

posługiwać się podstawowymi pojęciami chemicznymi, 

 

wykonywać proste obliczenia matematyczne, 

 

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu biologii dotyczącymi 
drobnoustrojów, 

 

określać wpływ róŜnych czynników na środowisko, 

 

interpretować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, 

 

korzystać z róŜnych źródeł informacji. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6

3.

 

CELE KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

określić skład chemiczny podstawowych produktów spoŜywczych, 

 

określić znaczenie składników pokarmowych dla organizmu człowieka, 

 

określić skutki niedoboru i nadmiaru składników pokarmowych w Ŝywieniu człowieka, 

 

obliczyć wartość energetyczną określonych produktów spoŜywczych, 

 

scharakteryzować środowisko bytowania drobnoustrojów, 

 

określić rolę i znaczenie drobnoustrojów w przemyśle spoŜywczym, 

 

określić zakres wykorzystywania drobnoustrojów w przemyśle spoŜywczym, 

 

określić zmiany zachodzące w Ŝywności w trakcie jej przechowywania, 

 

sklasyfikować oraz scharakteryzować metody i techniki utrwalania Ŝywności, 

 

ocenić zmiany zachodzące w Ŝywności podczas jej utrwalania róŜnymi metodami, 

 

wyjaśnić pojęcia: proces technologiczny, etapy produkcji, surowce, dodatki do Ŝywności, 
materiały pomocnicze, półprodukty, wyroby gotowe, 

 

rozróŜnić surowce, dodatki i materiały pomocnicze stosowane w przetwórstwie Ŝywności, 

 

określić rolę dodatków stosowanych w produkcji Ŝywności, 

 

określić  środki  myjące  i  dezynfekujące  dopuszczone  do  stosowania  w  przetwórstwie 
Ŝ

ywności, 

 

scharakteryzować rodzaje tworzyw stosowanych do produkcji opakowań, 

 

określić wymagania jakościowe stawiane opakowaniom do Ŝywności, 

 

określić metody pakowania i konfekcjonowania Ŝywności, 

 

określić tendencje stosowania nowych opakowań Ŝywności, 

 

ocenić jakość surowców, dodatków i materiałów pomocniczych, 

 

scharakteryzować  warunki  magazynowania  surowców,  dodatków  i  materiałów 
pomocniczych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7

 

4.

 

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca……………………………………………………….. 
Modułowy program nauczania:  Cukiernik 741[01] 
Moduł:  

Podstawy przetwórstwa spoŜywczego 741[01].O1 

Jednostka modułowa: 

Charakteryzowanie  surowców  i  materiałów  pomocniczych  
741[01].O1.02 

 Temat: Warunki magazynowania surowców. 

Cel ogólny: Ocena warunków magazynowania surowców w zakładzie spoŜywczym. 
 
Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć: 

 

scharakteryzować warunki magazynowania surowców dla przetwórstwa spoŜywczego, 

 

wskazać  uchybienia  w  zakresie  zasad  magazynowania  surowców  dla  przemysłu 
spoŜywczego, 

 

określić  przyczyny  niewłaściwych  warunków  magazynowania  surowców  w  zakładach 
spoŜywczych, 

 

zaproponować  działania  mające  na  celu  zapewnienie  warunków  magazynowania 
surowców w zakładach spoŜywczych. 
 

Metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda metaplanu. 

 
Środki dydaktyczne

 

papier pakowy, 

 

kolorowe kartki o kształcie koła, owalu, prostokąta, chmurki, 

 

pisaki, 

 

szpilki. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów

 

grupowa jednolita, zbiorowa. 

 
Czas trwania zajęć

 

90 minut. 

 
Zadanie dla ucznia

 

Na  podstawie  wyników  obserwacji  sposobów  magazynowania  surowców  w  zakładzie 

produkcyjnym  (temperatura  i  wilgotność  w  pomieszczeniach  magazynowych,  stan 
pomieszczeń 

magazynowych 

oraz 

sposób 

rozmieszczenia 

surowców) 

 oceń warunki magazynowania surowców w zakładzie przetwórstwa spoŜywczego. 
Przebieg zajęć: 
1. Część organizacyjna    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     ok.  5 minut 

2. Utworzenie, „uporządkowanie” i omówienie I plakatu „Jakie są warunki  

magazynowania surowców w zakładach spoŜywczych?”   

 

 

 

     ok. 20 minut 

3. Omówienie sposobu tworzenia II plakatu   

 

 

 

 

 

 

 

     ok.  5 minut 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8

4.  Tworzenie  II  plakatu  „Co  naleŜy  zrobić,  aby  zapewnić  odpowiednie  warunki 

magazynowania surowców w zakładach spoŜywczych?”   

 

 

 

     ok. 30 minut 

5.  Prezentacja plakatów  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     ok. 20 minut 

6.  Podsumowanie    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     ok.   5 minut 

7.  Ocena pracy uczniów, zadanie pracy domowej  

 

 

 

 

 

 

     ok.   5 minut 

 
Zakończenie zajęć: 

Na  zakończenie  zajęć  naleŜy  podsumować  całe  ćwiczenie,  wskazać,  jakie  umiejętności 

były ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich w przyszłości uniknąć. 
 
Praca domowa: 

Zaprojektowanie  działań  mających  na  celu  zapewnienie  właściwych  warunków 

magazynowania surowców w zakładach spoŜywczych  
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

ocena poprawności wykonania zadania domowego, 

 

ankieta ewaluacyjna. 

 

Uwagi do realizacji: 
Do  zajęć  prowadzonych  metodą  metaplanu  nauczyciel  powinien  przygotować  uczniów  

z  pewnym  wyprzedzeniem.  Jako  etap  wstępny  wskazane  byłoby  przeprowadzenie  zajęć  
z  wykorzystaniem  elementów  wykładu  i  dyskusji  dydaktycznej,  a  dotyczących  warunków 
przechowywania  surowców.  Uczniowie  powinni  wówczas  otrzymać  zadanie  zapoznania  się  
z  warunkami  magazynowania  surowców  w  zakładzie  produkcyjnym.  Uczniom  naleŜy 
uświadomić,  Ŝe  zebrane  informacje  będą  podstawą  do  wykonania  zadania  polegającego  na 
ocenie warunków magazynowania surowców w zakładzie spoŜywczym. 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

9

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca……………………………………………………….. 
Modułowy program nauczania:  Cukiernik 741[01] 
Moduł:  

Podstawy przetwórstwa spoŜywczego 741[01].O1 

Jednostka modułowa: 

Charakteryzowanie  surowców  i  materiałów  pomocniczych 
741[01].O1.02 

        Temat: Materiały stosowane do produkcji opakowań. 
Cel ogólny: Ocena przydatności materiałów opakowaniowych. 
 
Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć: 

 

wskazać materiały stosowane do pakowania Ŝywności, 

 

scharakteryzować materiały stosowane do pakowania Ŝywności, 

 

wskazać wady i zalety opakowań z poszczególnych materiałów, 

 

dobrać rodzaj tworzywa opakowaniowego w zaleŜności od rodzaju pakowanej Ŝywności, 

 

skorzystać z róŜnych źródeł informacji. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 
Środki dydaktyczne

 

literatura wymieniona w p. 7 niniejszego Poradnika, 

 

kolekcja opakowań z róŜnych materiałów, 

 

próbki materiałów opakowaniowych, 

 

materiały biurowe, 

 

teksty przewodnie. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów

 

grupowa jednolita. 

 
Czas trwania zajęć

 

90 minut. 

 
Temat  ćwiczenia:
  Charakteryzowanie  materiałów  stosowanych  do  produkcji  opakowań  do 
Ŝ

ywności 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Część organizacyjna   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ok.   5 minut 

2.  Objaśnienie sposobu wykonania zadania z wykorzystaniem przewodniego  

tekstu    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ok.   5 minut 

4. Wykonanie zadania przez uczniów – praca z tekstem przewodnim   

 

ok. 60 minut 

5. Porównanie uzyskanych wyników (sprawdzenie)   

 

 

 

 

 

ok. 10 minut 

6. Podsumowanie i ocena pracy uczniów  

 

 

 

 

 

 

 

 

ok. 10 minut 

 
Zakończenie zajęć: 

Na  zakończenie  naleŜy  podsumować  zajęcia,  zwracając  uwagę  przepisy  prawne 

dotyczące pakowania Ŝywności. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

Praca domowa: 

Jako  zadanie  domowe  proponuje  się  wskazanie  zalet  i  wad  opakowań  wybranych 

produktów cukierniczych. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

zaangaŜowanie uczniów w wykonanie ćwiczenia, 

 

ocena zadania domowego, 

 

ankieta ewaluacyjna. 

 
TEKST WPROWADZAJĄCY 

1.  Zadanie  do  wykonania:  Na  podstawie  informacji  zawartych  w  literaturze  i  wyników 
obserwacji  opakowań  stosowanych  do  pakowania  Ŝywności  oraz  próbek  tych  materiałów, 
przeanalizuj zastosowanie róŜnych materiałów do pakowania Ŝywności. 

 

2. Czas wykonania zadania: 60 minut 

 

3. Kształtowane umiejętności:  

 

wskazywanie materiałów stosowanych do pakowania Ŝywności, 

 

charakteryzowanie materiałów stosowanych do pakowania Ŝywności, 

 

wskazywanie wad i zalet opakowań z róŜnych materiałów, 

 

dobieranie  rodzaju  materiałów  opakowaniowych  w  zaleŜności  od  rodzaju  pakowanej 
Ŝ

ywności, 

 

korzystanie z róŜnych źródeł informacji. 

 

TEKST PRZEWODNI 

I. Informacje 

1. Jakie znasz rodzaje materiałów opakowaniowych? 

2. Jakie cechy materiałów decydują o ich przydatności do pakowania Ŝywności? 

3. Jakie właściwości Ŝywności decydują o doborze opakowania? 

 
II. Planowanie 

Zaplanuj  kolejne  czynności  niezbędne  do  przeanalizowania  wykorzystania  materiałów  do 
pakowania Ŝywności (pomoŜe Ci w tym tabela zaproponowana w fazie IV): 

 
III. Ustalenia 

Przedyskutuj  swój  plan  z  kolegami  z  innych  grup,  a  takŜe  skonsultuj  go  z  nauczycielem.  
W razie potrzeby nanieś odpowiednie poprawki. 

 
IV. Realizacja 

Wykonaj ćwiczenie uwzględniając wyniki ustaleń. 

Materiał 

Właściwości 

Zalety 

Wady 

Rodzaj 
opakowań 

Pakowane 
produkty 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V. Sprawdzenie 

Porównaj  wyniki  uzyskane  przez  Ciebie  z  wynikami  kolegów  oraz  z  wynikiem  podanym 
przez nauczyciela. 

 

VI. Analiza 

Przedyskutuj  z  kolegami  sposób  wykonania  ćwiczenia  próbując  odpowiedzieć  na  pytanie: 
Jakie błędy moŜna popełnić dobierając opakowania do Ŝywności? 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

5.

 

 ĆWICZENIA  

 

5.1. Wartość odŜywcza produktów spoŜywczych 

 
5.1.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Porównaj skład chemiczny wybranych surowców. 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Na  początku  zajęć  nauczyciel  powinien  objaśnić  uczniom  sposób  posługiwania  się 

tabelami składu chemicznego; wskazane byłoby równieŜ na przykładzie dowolnego surowca 
zinterpretować  zapisy  znajdujące  się  w  tych  tabelach.  W  przypadku  zastosowania  metody 
tekstu przewodniego naleŜy uczniom objaśnić zasadę pracy z tekstem przewodnim. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 

Uczeń powinien: 

1)

 

przeanalizować tabele składu chemicznego wybranych surowców (np. tabela 2 w p. 4.1.1 
Poradnika dla ucznia), 

2)

 

wynotować zawartość poszczególnych składników w surowcach (wzór – tabela poniŜej), 

3)

 

przeanalizować  zawartość  poszczególnych  składników  w  grupie  surowców  roślinnych  
i w grupie surowców zwierzęcych, 

4)

 

porównać  zawartość  poszczególnych  składników  w  grupie  surowców  roślinnych  
i w grupie surowców zwierzęcych, 

5)

 

sformułować  wnioski  wynikające  z  porównania  (jaka  jest  róŜnica  zawartości 
podstawowych  składników  odŜywczych  w  produktach  pochodzenia  roślinnego  
i zwierzęcego?), 

6)

 

zaprezentować efekty pracy. 

 

Grupa 
produktów 

Produkt 

Białko 

Tłuszcze 

Cukry 

 
 
 
Zwierzęce 
 
 

 

 

 

 

 
 
 
Roślinne 
 
 

 

 

 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

metoda przewodniego tekstu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

tabele wartości odŜywczej produktów spoŜywczych, 

 

materiały biurowe, 

 

tekst przewodni. 

 
Ćwiczenie 2
 

Porównaj  zawartość  składników  odŜywczych  w  wybranych  produktach  spoŜywczych  

i dokonaj klasyfikacji ze względu na rolę, jaką pełnią w organizmie. 
 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i  sposób  wykonania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  klasyfikowanie  produktów  ze  względu  na 
zawartość poszczególnych grup składników, np. mięso – bogate w składniki budulcowe. 
 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać  w  tabeli  2  zawartej  w  p.  4.1.1.  Poradnika  dla  ucznia  skład  produktów 
wskazanych przez nauczyciela, 

2)

 

składniki  zaklasyfikować  do  odpowiedniej  grupy  ze  względu  na  funkcję  pełnioną 
organizmie, np. białko – składnik budulcowy, 

3)

 

wskazać produkty bogate w składniki energetyczne oraz budulcowe 

4)

 

porównać wynik rozwiązania z wynikami uzyskanymi przez kolegów. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie praktyczne, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

tabele wartości odŜywczej produktów spoŜywczych, 

 

materiały biurowe. 

 
Ćwiczenie 3 

Oblicz wartość energetyczną posiłku składającego się z : 

 

100 g chleba mazowieckiego, 

 

50 g szynki wieprzowej, 

 

20 g masła, 

 

50 g pomidorów, 

 

szklanki herbaty osłodzonej 20 g cukru. 

Skorzystaj z tabeli 2 wartości energetycznych zawartej w p. 4.1.1. Poradnika dla ucznia. 
 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia naleŜy objaśnić, w jaki sposób oblicza się 

wartość energetyczną produktów. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać  w  tabeli  2  zawartej  w  p.  4.1.1.  Poradnika  dla  ucznia  wartości  energetyczne 
składników posiłku i zapisać je w poniŜszej tabeli, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

2)

 

obliczyć wartość energetyczną podanych ilości produktów 

3)

 

zsumować wartości energetyczne poszczególnych składników posiłku, 

4)

 

porównać wynik rozwiązania z wynikami uzyskanymi przez kolegów. 

 

 

Chleb 
pszenny 

Szynka 
wieprzowa 

Masło 

Pomidory 

Cukier 

Razem 

Liczba 
kcal/100 g 

 

 

 

 

 

------------- 

Liczba kcal 
dla podanej 
ilości 
produktu 

 

 

 

 

 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie praktyczne, 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

kalkulator, 

 

materiały biurowe. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

5.2. Przechowywanie i utrwalanie Ŝywności

 

 
5.2.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Dokonaj oceny warunków magazynowania surowców w zakładzie cukierniczym. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  naleŜy  z  uczniami  omówić  warunki 

magazynowania surowców i ewentualnie ukierunkować, na co mają zwracać uwagę podczas 
poznawania warunków magazynowania surowców w zakładzie cukierniczym.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać  się  z  informacjami  dotyczącymi  warunków  magazynowania  zawartych  
w punkcie 4.2.1. Poradnika dla ucznia, 

2)

 

podczas  zajęć  w  zakładzie  cukierniczym  zapoznać  się  z  warunkami  magazynowania 
surowców, 

3)

 

odczytać temperaturę i wilgotność z urządzeń pomiarowych, 

4)

 

ocenić stan pomieszczeń magazynowych, 

5)

 

ocenić warunki magazynowania surowców w zakładzie cukierniczym, 

6)

 

zaprezentować wyniki swojej pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie praktyczne, 

 

metoda metaplanu. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

materiały biurowe, 

 

urządzenia do pomiaru temperatury i wilgotności. 

 
Ćwiczenie 2
 

Zaobserwuj zmiany zachodzące w soku niepasteryzowanym podczas przechowywania. 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  zapoznać  się  

z  informacjami  zawartymi  w  Materiale  nauczania,  dotyczącymi  zmian  zachodzących  
w  przechowywanych  artykułach  Ŝywnościowych.  NaleŜy  omówić  z  nimi,  jakie  cechy 
produktu świadczyć będą o zachodzących w nim zmianach.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

do zlewki wlać około 50 ml soku wiśniowego niepasteryzowanego, 

2)

 

zanotować datę rozpoczęcia eksperymentu, 

3)

 

ocenić  organoleptycznie  sok  poddany  obserwacji,  zwracając  uwagę  na  takie  cechy  jak: 
barwa, klarowność, smak, zapach; wynik zanotować, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

4)

 

kolejnych  ocen  dokonywać  kaŜdego  dnia  w  ciągu  siedmiu  dni;  notować  wyniki 
obserwacji, 

5)

 

określić rodzaj zmian, jakie zachodzą w soku, 

6)

 

zaprezentować efekty swojej pracy, 

7)

 

dokonać oceny poprawności ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

literatura z rozdziału 7, 

 

materiały biurowe, 

 

zlewka o pojemności 100 cm

3

 

sok wiśniowy niepasteryzowany. 

 
Ćwiczenie 3 

Scharakteryzuj metody utrwalania Ŝywności. 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  naleŜy  uczniów  zapoznać  z  zasadami 

odczytywania  informacji  ze  schematów  technologicznych  i  na  przykładzie  objaśnić,  sposób 
odczytywania informacji o sposobie utrwalania danego produktu. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

przeanalizować schematy technologiczne wybranych produktów spoŜywczych, 

2)

 

opisać sposoby utrwalania tych produktów, 

3)

 

zaprezentować efekty swojej pracy, 

4)

 

dokonać oceny poprawności ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie praktyczne, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

literatura z rozdziału 7, 

 

materiały biurowe, 

 

schematy produkcji wybranych produktów spoŜywczych. 

 
Ćwiczenie 4
 

Porównaj budowę i środowisko bytowania drobnoustrojów. 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  naleŜy  uczniów  ukierunkować  na  źródła 

informacji o budowie i środowisku wzrostu drobnoustrojów oraz objaśnić zakres wykonania 
ć

wiczenia. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z informacjami dotyczącymi budowy i warunków rozwoju drobnoustrojów 
zawartymi  w  punkcie  4.2.1.  Poradnika  dla  ucznia  oraz  w  literaturze  wskazanej  
w  punkcie  7  niniejszego  Poradnika,  np.  Drewniak  E.,  Drewniak  T.:  Mikrobiologia 
Ŝ

ywności. 

2)  przeanalizować plansze dotyczące drobnoustrojów, 
3)  dokładnie obejrzeć preparaty mikrobiologiczne wskazane przez nauczyciela, 
4)  opisać budowę i środowisko bytowania drobnoustrojów zwracając uwagę  na wilgotność 

i odczyn 

ś

rodowiska 

oraz 

optymalną 

temperaturę 

wzrostu 

poszczególnych 

drobnoustrojów, 

5)

 

zaprezentować efekty swojej pracy, 

6)  dokonać oceny poprawności ćwiczenia

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

literatura z rozdziału 7, 

 

materiały biurowe, 

 

plansze dotyczące budowy drobnoustrojów, 

 

preparaty mikrobiologiczne. 

 
Ćwiczenie 5
 

Przeanalizuj wpływ temperatury na rozwój drobnoustrojów. 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  dokładnie  omówić 

sposób  jego  wykonania.  Ćwiczenie  naleŜy  wykonywać  w  zespołach  2–4-osobowych, 
poniewaŜ  czynności  opisane  w  p.  3  i  4  muszą  być  wykonywane  równocześnie.  NaleŜy 
równieŜ zapoznać ucznia z zasadą odwaŜania próbek na wadze technicznej. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z wyposaŜeniem stanowiska pracy, 

2)

 

na  wadze  technicznej  odwaŜyć  (po  dwie  porcje)  140  g  mąki  pszennej,  2,5  g  droŜdŜy 
piekarskich, 

3)

 

do  zlewki  zawierającej  ok.  100  cm

3

  wody  o  temperaturze  18

o

C  dodać  szczyptę  cukru  

i  odwaŜoną  porcję  droŜdŜy,  rozprowadzić,  dodać  do  odwaŜonej  porcji  mąki  i  dokładnie 
wymieszać; przygotowane ciasto odstawić w chłodne miejsce, 

4)

 

w  tym  samym  czasie  do  zlewki  zawierającej  ok.  100  cm

3

  wody  o  temperaturze  35

o

dodać  szczyptę  cukru  i  odwaŜoną  porcję  droŜdŜy,  rozprowadzić,  dodać  do  odwaŜonej 
porcji mąki i dokładnie wymieszać; przygotowane ciasto odstawić w ciepłe miejsce, 

5)

 

obserwować wzrost obu ciast, 

6)

 

porównać szybkość rośnięcia ciasta w obu temperaturach, sformułować wnioski, 

7)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie praktyczne, 

 

pokaz z instruktaŜem. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

waga techniczna,  

 

drobny sprzęt laboratoryjny, 

 

termometr, 

 

droŜdŜe piekarskie, 

 

cukier, 

 

mąka. 

 
Ćwiczenie 6 

Przeanalizuj wpływ drobnoustrojów na cechy produktów Ŝywnościowych. 

 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  zwrócić  uwagę 

uczniów na zasady pracy z produktami, które mogą być skaŜone drobnoustrojami. Wskazane 
jest, aby uczniowie wykonywali ćwiczenie w zespołach dwuosobowych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać  się  z  literaturą  z  p.  7  niniejszego  Poradnika,  np.  Drewniak  E.,  Drewniak  T.: 
Mikrobiologia Ŝywności w części dotyczącej szkodliwej roli drobnoustrojów w przemyśle 
spoŜywczym, 

2)

 

dokładnie  obejrzeć  próbki  produktów  Ŝywnościowych  niezakaŜonych  drobnoustrojami 
oraz próbki produktów zakaŜonych pleśniami i bakteriami, 

3)

 

wynotować  charakterystyczne  cechy  oglądanych  produktów  (np.  zapach,  smak, 
zmętnienie, osad, koŜuch), 

4)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

zeszyt przedmiotowy,  

 

długopis, 

 

literatura  z  rozdziału  7,  np.  Drewniak  E.,  Drewniak  T.:  Mikrobiologia  Ŝywności,  WSiP, 

Warszawa 1998, 

 

próbki produktów Ŝywnościowych niezakaŜonych i zakaŜonych drobnoustrojami. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

5.3. Podstawowe pojęcia stosowane w przetwórstwie Ŝywności

 

 
5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

RozróŜnij surowce i dodatki do Ŝywności. 

 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

 i  sposób  wykonania.  Wskazane  jest  w  części  wprowadzającej  na  dowolnym  przykładzie 
omówić sposób korzystania z informacji zawartych w recepturach. Zaleca się, aby uczniowie 
pracowali w grupach 2–3-osobowych. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

przeanalizować  recepturę  wybranego  produktu  spoŜywczego  (np.  piekarską  lub 
ciastkarską), 

2)

 

wskazać surowce, 

3)

 

wskazać dodatki do Ŝywności, 

4)

 

zaprezentować efekty swojej pracy, 

5)

 

dokonać oceny poprawności ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

literatura z rozdziału 7, 

 

materiały biurowe, 

 

receptury produktów spoŜywczych. 

 
Ćwiczenie 2 

Dokonaj klasyfikacji i scharakteryzuj wskazane przez nauczyciela surowce. 
 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  podział 

surowców wykorzystując do tego celu pomoce w formie kolekcji surowców, atrap wybranych 
surowców  oraz  wskazując  uczniom  sposób  charakteryzowania  surowców  w  celu  ich 
rozróŜnienia.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

dokładnie obejrzeć wskazane przez nauczyciela surowce, 

2)

 

na  podstawie  obserwacji  oraz  korzystając  z  literatury  podanej  w  punkcie  7  niniejszego 
Poradnika wypełnić tabelę wg poniŜszego wzoru: 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

Surowiec 

Grupa  

Charakterystyka 

ziarno pszenicy 

Surowce roślinne – zboŜa 

Kształt jajowaty (owalny, 
beczułkowaty), z płytką, 
rozwartą bruzdką, silnie 
wykształcona bródka, barwa 
jasnoŜółta (złocista, 
jasnoczerwona) 
 

 
 
 
 
 
 
 

 

 

 
 
 
 
 
 
 

 

 

 
3)

 

zaprezentować efekty swojej pracy, 

4)

 

dokonać oceny poprawności ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie praktyczne, 

 

pokaz z objaśnieniem. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

kolekcja surowców, 

 

atrapy wybranych surowców, 

 

literatura z rozdziału 7, 

 

materiały biurowe. 

 
Ćwiczenie 3 

Dokonaj oceny organoleptycznej wybranego surowca.  

 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. Wskazane byłoby omówienie na dowolnym przykładzie sposobu oceny 
organoleptycznej  oraz  zapoznanie  uczniów  z  normami  jakościowymi:  budową  normy  oraz 
sposobem  wyszukiwania  informacji.  NaleŜy  równieŜ  zwrócić  uwagę  uczniów  na  zasady 
bezpiecznej pracy podczas wykonywania oceny oraz zachowanie ładu i porządku. Zaleca się 
pracę w zespołach 2–4-osobowych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z informacjami dotyczącymi oceny jakości surowców zawartymi w punkcie 
4.3.1 Poradnika dla ucznia, 

2)

 

zapoznać się z normą dotyczącą wymagań jakościowych dla wybranego surowca, 

3)

 

zaplanować kolejność wykonywanych czynności, 

4)

 

dobrać sprzęt potrzebny do badania, 

5)

 

przeprowadzić ocenę organoleptyczną, 

6)

 

zinterpretować wyniki na podstawie normy i zapisać odpowiednie wnioski, 

7)

 

uporządkować stanowisko pracy, 

8)

 

porównać wyniki oceny z wynikami uzyskanymi przez kolegów. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie praktyczne, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

próbka surowca do oceny, 

 

sprzęt do wykonania ćwiczenia (zgodnie z normą), 

 

norma czynnościowa dotycząca oceny organoleptycznej danego surowca, 

 

norma jakościowa danego surowca, 

 

zeszyt przedmiotowy (lub papier). 

 
Ćwiczenie 4 

Przeanalizuj  informacje  dotyczące  dodatków  do  Ŝywności,  zawarte  na  etykietach 

produktów spoŜywczych. 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  sposób  jego 

wykonania  Wskazane  jest,  aby  uczniowie  wykonywali  ćwiczenie  w  zespołach  dwu- 
trzyosobowych.  WaŜną  pomocą  przy  wykonywaniu  tego  ćwiczenia  byłby  komputer  
z  dostępem  do  Internetu,  gdzie  uczniowie  mogliby  wyszukiwać  objaśnienia  zapisów  
i oznaczeń na etykietach. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

przeanalizować zapisy znajdujące się na etykietach produktów spoŜywczych, 

2)

 

wynotować zastosowane dodatki (tabela poniŜej), 

3)

 

na podstawie literatury, informacji z poprzedniego ćwiczenia lub innych źródeł informacji  
(np. Internet) uzupełnić tabelę, 

4)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie praktyczne, 

 

pogadanka. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

Zastosowane dodatki 

Produkt Ŝywnościowy 

 

symbol 

nazwa 

grupa 

 
 
 
 

 

 

 

 
 
 
 

 

 

 

 
 
 
 

 

 

 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

literatura z rozdziału 7, np. Zajączkowska A. (red): Podstawy przetwórstwa spoŜywczego, 

Format-AB, Warszawa 2004, 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

etykiety produktów Ŝywnościowych. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

5.4.  Środki  myjące  i  opakowania  stosowane  w  przetwórstwie  

Ŝywności

 

 
5.4.1.

 

Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Przeanalizuj  sposoby  mycia  i  dezynfekcji  pomieszczeń  i  wyposaŜenia  zakładu 

produkującego Ŝywność. 
 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  naleŜy  zwrócić  uwagę  uczniów  na 

zachowanie 

zasad 

bezpieczeństwa 

podczas 

kontaktu 

ze 

ś

rodkami 

myjącymi 

i  dezynfekującymi  oraz  szczegółowo  omówić  cel  i  zakres  ćwiczenia.  Podczas  prezentacji 
efektów  pracy  wskazane  jest  przeprowadzenie  dyskusji  na  temat  zachowania  czystości  
w zakładach spoŜywczych.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

podczas zajęć w zakładzie produkcyjnym zaobserwować, w jaki sposób przeprowadza się 
mycie  i  dezynfekcję,  zwrócić  szczególną  uwagę  na  stosowane  środki  myjące  
i dezynfekujące, 

2)

 

zanotować swoje spostrzeŜenia w tabelce przedstawionej poniŜej 
 

Przedmioty/pomieszczenia 

poddawane 

myciu/dezynfekcji 

stosowane środki 
myjące/dezynfekujące 

częstotliwość 

mycia/dezynfekcji 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

pomieszczenia 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

maszyny  
i urządzenia 

 

 

 

sprzęt drobny 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

3)

 

spróbować  ocenić,  czy  przyjęty  w  zakładzie  system  mycia  i  dezynfekcji  spełnia  swoje 
zadanie, 

4)

 

zaprezentować efekty swojej pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

literatura z rozdziału 7, 

 

materiały biurowe, 

 

receptury produktów spoŜywczych. 

 
Ćwiczenie 2 

Scharakteryzuj materiały stosowane do produkcji opakowań. 

 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  sposób 

wykonania  ćwiczenia  oraz  udzielić  uczniom  wskazówek  odnośnie  źródeł  informacji 
pomocnych  w  wykonaniu  ćwiczenia.  Wskazane  jest  zademonstrowanie  róŜnych  materiałów 
opakowaniowych i zwrócenie uwagi uczniów na ich cechy charakterystyczne. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania oraz literaturą wymienioną w punkcie 7 niniejszego 
Poradnika dotyczącymi materiałów opakowaniowych, 

2)

 

obejrzeć  dokładnie  próbki  materiałów  oraz  opakowania,  zwracając  uwagę  na 
charakterystyczne cechy (np. barwę, twardość, liczbę warstw), zanotować spostrzeŜenia, 

3)

 

opisy poszczególnych materiałów porównać z opisami podanymi w literaturze, 

4)

 

na podstawie obserwacji i opisów zidentyfikować materiały, 

5)

 

zaprezentować efekty swojej pracy, 

6)

 

dokonać oceny poprawności ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

ć

wiczenie praktyczne, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

materiały biurowe, 

 

literatura wymieniona w punkcie 7, 

 

próbki materiałów opakowaniowych, 

 

kolekcja opakowań, 

 

tekst przewodni. 

 
Ćwiczenie 3 

Rozpoznaj opakowania stosowane w przemyśle spoŜywczym. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  sposób 

wykonania ćwiczenia oraz powinien odpowiednio dobrać opakowania, które uczniowie będą 
rozpoznawać.  Uczniowie  powinni  w  tym  ćwiczeniu  rozróŜniać  opakowania  (np.  torebki, 
puszki, pudełka), a nie materiały, z których opakowania są wykonane. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania oraz literaturą wymienioną w punkcie 7 niniejszego 
Poradnika dotyczącymi rodzajów opakowań, 

2)

 

obejrzeć  dokładnie  kolekcję  opakowań,  zwracając  uwagę  na  charakterystyczne  cechy, 
zanotować spostrzeŜenia, 

3)

 

scharakteryzować poszczególne opakowania, uwzględniając ich przeznaczenie, 

4)

 

zaprezentować efekty swojej pracy, 

5)

 

dokonać oceny poprawności ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

zeszyt przedmiotowy,  

 

przybory do pisania, 

 

literatura wymieniona w punkcie 7, 

 

kolekcja opakowań. 

 
Ćwiczenie 4 

Zaprojektuj opakowanie dla wybranego produktu spoŜywczego. 

 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  naleŜy  z  uczniami  omówić  zasady 

dobierania  opakowań  do  danego  produktu  i  zwrócić  uwagę  na  wpływ  właściwości 
pakowanego towaru na wybór rodzaju opakowania.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

wybrać produkt spoŜywczy, dla którego będziesz projektował oznakowanie opakowania, 

2)

 

wyszukać informacje o sposobach pakowania tego produktu (literatura z p. 7), 

3)

 

wynotować informacje, które powinny znaleźć się na opakowaniu, 

4)

 

naszkicować opakowanie produktu oznakowane w zaprojektowany sposób, 

5)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie, 

6)

 

ocenić poprawność wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda projektów. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

materiały biurowe, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

 

literatura z rozdziału 7, 

 

papier formatu A3 (lub A2). 

 
Ćwiczenie 5 

Przetwórnia owocowo-warzywna produkuje sok marchwiowo-jabłkowy, którym napełnia 

butelki o pojemności 0,2 l. Oblicz, ile butelek potrzeba, aby rozlać cały sok wyprodukowany 
w ciągu dnia (2 zmiany). Wielkość produkcji na jednej zmianie wynosi 400 litrów soku. 
 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  naleŜy  omówić  sposób  obliczania  ilości 

opakowań, najlepiej na prostym przykładzie.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

obliczyć, ile litrów soku wyprodukuje zakład w ciągu dwóch zmian, 

2)

 

obliczyć, ile butelek potrzeba do rozlania tej ilości soku, 

3)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie, 

4)

 

dokonać  oceny  poprawności  wykonania  ćwiczenia  porównując  uzyskane  wyniki  
z wynikami uzyskanymi przez kolegów. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

materiały biurowe, 

 

kalkulator. 

 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

  

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 
 

TEST 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Charakteryzowanie 
surowców i materiałów pomocniczych” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 6, 8, 9, 12, 13, 16, 18, 19 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 3, 4, 5, 7, 10, 11, 14, 15, 17, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 5 zadań z poziomu podstawowego,  

-

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

-

 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 6 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  8  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

 

Klucz  odpowiedzi1.  a, 2. b, 3. b,  4.  d, 5.  a, 6.  c  7.  c, 8. d, 9.  a, 10.  d,  11. b, 
12. a, 13. c, 14. b, 15. a, 16. c, 17. d, 18. a, 19. b, 20. b 

 

Plan testu 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić znaczenie składników odŜywczych

 

Określić wartość energetyczną produktów 
spoŜywczych 

Obliczyć wartość energetyczną określonych 
produktów spoŜywczych 

PP  

Określić skutki niedoboru składników 
pokarmowych 

PP 

Scharakteryzować zmiany zachodzące podczas 
przechowywania Ŝywności 

PP 

Scharakteryzować warunki magazynowania 
surowców 

RozróŜnić drobnoustroje 

PP 

Scharakteryzować środowisko bytowania 
drobnoustrojów 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

Określić znaczenie drobnoustrojów w przemyśle 
spoŜywczym 

10  Określić zakres wykorzystania drobnoustrojów  

w przetwórstwie Ŝywności 

PP 

11  Sklasyfikować metody i techniki utrwalania 

Ŝ

ywności 

PP 

12  Scharakteryzować metody utrwalania Ŝywności 

13  Zdefiniować podstawowe pojęcia związane  

z przetwórstwem Ŝywności 

14  Scharakteryzować surowce 

PP 

15  Ocenić jakość surowców 

PP 

16  RozróŜnić surowce, dodatki i materiały pomocnicze 

17  Scharakteryzować dodatki do Ŝywności 

PP 

18  RozróŜnić dodatki do Ŝywności 

19  Określić środki myjące 

20  Scharakteryzować materiały stosowane do 

produkcji opakowań do Ŝywności  

PP 

 
Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

5.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

6.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

7.

 

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 

8.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

9.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi.  

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 
Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 
znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Zadania  wymagają  prostych  obliczeń,  które  powinieneś  wykonać  przed  wskazaniem 
poprawnego  wyniku.  Tylko  wskazanie  odpowiedzi  nawet  poprawnej  bez  uzasadnienia, 
nie będzie uznane. 

7.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

8.

 

Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.

 

Na rozwiązanie testu masz 40 min. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

−−−−

 

instrukcja, 

−−−−

 

zestaw zadań testowych, 

−−−−

 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Do składników budulcowych zaliczamy 

a)

 

białka, składniki mineralne, 

b)

 

węglowodany, tłuszcze, aminokwasy, 

c)

 

białko, błonnik, tłuszcze, 

d)

 

błonnik, składniki mineralne, witaminy. 

 

2.  Wartość energetyczna 1g składników pokarmowych wynosi 

a)

 

białko – 9 kcal, cukier – 9 kcal, tłuszcz – 4 kcal, 

b)

 

białko – 4 kcal, cukier – 4 kcal, tłuszcz – 9 kcal, 

c)

 

białko – 4 kcal, cukier – 9 kcal, tłuszcz – 9 kcal, 

d)

 

białko – 9 kcal, cukier – 4 kcal, tłuszcz – 9 kcal, 

 

3.  Wartość  energetyczna  100  g  mleka  wynosi  155  kcal.  Jaka  jest  wartość  energetyczna 

200 g tego mleka? 
a)  77,5 kcal. 
b)  310 kcal. 
c)

 

1550 kcal. 

d)

 

31 kcal. 

 
4.  Osłabienie wzroku ("kurza ślepota") moŜe być spowodowane niedoborem 

a)

 

witaminy C. 

b)  wapnia. 
c)  białka. 
d)  witaminy A. 
 

5.  Zjawisko oddawania wody przez przechowywane produkty do otoczenia nazywa się 

a)

 

transpiracją. 

b)

 

samozagrzaniem. 

c)

 

fermentacją. 

d)

 

kiełkowaniem. 

 

6.  W magazynie produktów Ŝywnościowych musi być zapewniona temperatura 

a)  poniŜej 0

o

C. 

b)  powyŜej 30

o

C. 

c)  odpowiednia dla danego rodzaju produktu. 
d)  od -2

o

C do 4

o

C. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

7.  Najprostszymi tworami mającymi właściwości Ŝywej materii, które rozmnaŜają się tylko 

w Ŝywych komórkach są 
a)

 

bakterie. 

b)

 

pleśnie. 

c)

 

wirusy. 

d)

 

toksyny. 

 

8.  Optymalna temperatura rozwoju większości pleśni wynosi 

a)

 

5–30

o

C. 

b)

 

20–70

o

C. 

c)

 

30–45

o

C. 

d)

 

20–30

o

C. 

 

9.  Bakterie masłowe powodują 

a)

 

wzdęcia serów i bombaŜe konserw. 

c)

 

zakłócają przebieg fermentacji alkoholowej. 

d)

 

wywołują wady mleka. 

e)

 

wywołujące wady mąki. 

 

10. DroŜdŜe szlachetne z rodzaju Saccharomyces są wykorzystywane w przemyśle 

a)

 

cukrowniczym. 

b)

 

owocowo-warzywnym. 

c)

 

zboŜowo-młynarskim. 

d)

 

piekarskim. 

 

11. Utrwalanie Ŝywności przez zamraŜanie zaliczamy do metod 

a)

 

chemicznych. 

b)

 

fizycznych. 

c)

 

biochemicznych. 

d)

 

niekonwencjonalnych. 

 

12. Pasteryzacja polega na 

a)

 

łagodnym ogrzewaniu Ŝywności w temperaturach nie przekraczających 100

o

C. 

b)

 

ogrzewaniu Ŝywności w temperaturze powyŜej 100

o

C. 

c)  na zamroŜeniu wody w Ŝywności, a następnie usunięciu kryształków lodu. 
d)  odparowaniu wody pod zmniejszonym ciśnieniem. 

 
13.  Produkt  przejściowy,  przeznaczony  do  dalszego  przerobu  w  innych  procesach 

produkcyjnych to 
a)

 

surowiec. 

b)

 

dodatek do Ŝywności. 

c)

 

półprodukt. 

d)

 

materiał pomocniczy.  

 

14. Jabłka zaliczamy do owoców 

a)

 

pestkowych. 

b)

 

ziarnkowych. 

c)

 

jagodowych. 

d)

 

łupinowych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

15. Jakie cechy jakościowe produktu spoŜywczego moŜna ocenić za pomocą zmysłów? 

a)

 

smak, zapach, konsystencję. 

b)

 

smak, zapach, zawartość wilgoci. 

c)

 

zapach, konsystencję, zawartość substancji szkodliwych. 

d)

 

zapach, barwę, zawartość wody. 

 
 

16. W przemyśle piekarskim mąka jest 

a)

 

materiałem pomocniczym. 

b)

 

dodatkiem do Ŝywności. 

c)

 

surowcem. 

d)

 

produktem. 

 

17.  Substancje zagęszczające zaliczamy do dodatków 

a)

 

przedłuŜających trwałość. 

b)

 

uzupełniających. 

c)

 

pomocniczych. 

d)

 

kształtujących strukturę. 

 

18.  Do dozwolonych substancji słodzących naleŜy między innymi 

a)

 

aspartam. 

b)

 

lecytyna. 

c)

 

kumaryna. 

d)

 

nizyna. 

 

19. Jako środki myjące stosuje się przede wszystkim 

a)

 

związki chloru. 

b)

 

mydła i detergenty. 

c)

 

chloraminę i sterinol. 

d)

 

formalinę i kwas nadoctowy. 

 

20. „Dobrze chronią Ŝywność przed działaniem tlenu i światła, jednak łatwo ulegają  korozji”. 

O jakich opakowaniach mowa? 
a)

 

Szklanych. 

b)

 

Metalowych. 

c)

 

Papierowych. 

d)

 

Z tworzyw sztucznych. 

  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ............................................................................... 
 

Charakteryzowanie surowców i materiałów pomocniczych 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33

TEST 2 

 

Test do jednostki modułowej: „Charakteryzowanie surowców i materiałów 
pomocniczych” 

 
ZADANIE PRAKTYCZNE  

 

Dokonaj oceny organoleptycznej miodu pszczelego. Podczas wykonywania zadania korzystaj 
z Normy PN-88/A-77626 Miód pszczeli. 
 

Plan testu  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 

czynności 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

1

 

 

Zaplanować kolejność wykonywanych czynności 

2

 

 

Zaplanować sprzęt potrzebny do wykonania 
zadania  

3

 

 

Sprawdzić stan sprzętu laboratoryjnego  
i kontrolno-pomiarowego 

4

 

 

Dobrać środki ochrony indywidualnej 

5

 

 

Ocenić konsystencję miodu 

6

 

 

Ocenić barwę miodu płynnego 

PP 

7

 

 

Ocenić barwę miodu po skrystalizowaniu  

PP 

8

 

 

Ocenić zapach miodu 

9

 

 

Ocenić smak miodu  

10

 

 

Zinterpretować wyniki oceny na podstawie 
normy 

PP 

11

 

 

Wykonać zadanie w przewidzianym czasie  

12

 

 

Utrzymać ład i porządek 

13

 

 

Porządkować stanowisko pracy 

14

 

 

Przestrzegać zasad bhp, ochrony 
przeciwpoŜarowej i zasad higieny produkcji 

15

 

 

Prezentować i ocenić wykonane zadanie 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za  kaŜdą  prawidłowo  wykonaną  czynność  uczeń  otrzymuje  1  punkt.  Za  źle  wykonaną 

czynność lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Za uzyskanie:  

8 punktów – dopuszczający, 
10 punktów – dostateczny, 

 

 

 

    13 punktów – dobry, 

 

 

 

    15 punktów – bardzo dobry. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34

Instrukcja dla nauczyciela

 

 
1.

 

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 
wyprzedzeniem. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów ze sposobem testowania oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przed rozpoczęciem testowania przygotuj wyposaŜenie stanowisk pracy: 

 

miód do badania, 

 

normę PN-88/A-77626 „Miód pszczeli”. 

 

drobny  sprzęt  do  badań:  szkiełko  przedmiotowe,  bagietkę,  probówkę,  nóŜ,  termometr, 

(wskazane  jest  przygotowanie  równieŜ  innego  sprzętu,  np.  szkło  laboratoryjne,  tak  aby 
uczeń  miał  moŜliwość  wyboru  potrzebnego  sprzętu).  Dla  wszystkich  uczestników 
testowania dostępna powinna być łaźnia wodna. 

5.

 

Przeprowadź z uczniami próbę oceniania czynności, jakie będą w teście. 

6.

 

Zapewnij uczniom moŜliwość samodzielnej pracy. 

7.

 

Czas przeznaczony na udzielenie odpowiedzi na pytania: 40 minut 

8.

 

Uczestnikom  naleŜy  podać  czas  trwania  testu  oraz  odczytać  przeznaczoną  dla  nich 
„Instrukcję dla Ucznia” i udzielić odpowiedzi na ewentualne pytania. 

9.

 

Uczniowie otrzymują: 

 

„Instrukcję dla ucznia”, 

 

„Plan działań”, 

 

„Zadanie praktyczne dla ucznia”. 

10.

 

Uczniowie pracują samodzielnie. 

11.

 

Obserwuj  czynności  wykonywane  przez  uczniów  podczas  oceny  organoleptycznej  
i wypełnij „Kartę obserwacji” dla kaŜdego ucznia.  

12.

 

Wszelkie  próby  porozumiewania  się  lub  korzystania  z  niedozwolonych  pomocy 
spowodują przerwanie rozwiązywania testu i wystawienie oceny niedostatecznej. 

13.

 

Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  
sprawiły uczniom największe trudności. 

14.

 

Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

15.

 

Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

 

Karta obserwacji ucznia 

 

Obszar 

wymagań 

Sprawdzana czynność 

Kryterium wykonania 

Punktacja 

(0 lub 1) 

Planowanie  

1. Zaplanowanie kolejności 
wykonywanych czynności 

Zapisał według kolejności 
następujące czynności:  

 

określenie konsystencji, 

 

ogrzanie w łaźni wodnej do 
temp. 35–45

o

C, 

 

obserwowanie barwy 
miodu płynnego, 

 

obserwowanie barwy 
miodu po skrystalizowaniu, 

 

ocena zapachu miodu, 

 

ocena smaku. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35

2. Zaplanowanie sprzętu 
potrzebnego do wykonania 
zadania 

Wymienił następujący sprzęt: 

 

nóŜ, 

 

szkiełko przedmiotowe, 

 

bagietka, 

 

probówka, 

 

termometr. 

 

3. Sprawdzenie stanu 
technicznego sprzętu 
laboratoryjnego i kontrolno-
pomiarowego 

Sprawdził stan techniczny 
wymienionego w punkcie 2 
sprzętu. 

 

Organizowanie 
stanowiska 
pracy 

4. Dobranie środków 
ochrony indywidualnej 

Do wykonywania zadania 
ubrał się w fartuch ochronny. 

 

5. Ocena konsystencji 
miodu 

Ocenił konsystencję miodu 
zgodnie z wytycznymi 
zawartymi w normie. 

 

6. Ocena barwy miodu 
płynnego 

Ocenił barwę miodu po 
upłynnieniu zgodnie  
z wytycznymi zawartymi  
w normie. 

 

7. Ocena barwy miodu po 
skrystalizowaniu 

Ocenił barwę miodu po 
skrystalizowaniu zgodnie  
z wytycznymi zawartymi  
w normie. 

 

8. Ocena zapachu miodu 

Ocenił zapach miodu zgodnie 
z wytycznymi zawartymi  
w normie. 

 

9. Ocena smaku miodu 

Ocenił smak miodu zgodnie  
z wytycznymi zawartymi  
w normie. 

 

10. Interpretacja wyników 
oceny na podstawie normy 

Uzyskane wyniki oceny 
porównał z wymaganiami 
normy. 

 

12. Wykonanie zadania 
w przewidzianym czasie 

Wykonał zadanie w ciągu 
załoŜonego czasu. 

 

13. Utrzymanie ładu i 
porządku 

Utrzymywał ład i porządek na 
stanowisku pracy. 

 

14. Porządkowanie 
stanowiska pracy 

Uporządkował stanowisko 
pracy, umył sprzęt 
laboratoryjny. 

 

Wykonanie 
zadania 
 
 
 
 
 
 
 
 

15. Przestrzeganie zasad 
bhp, ochrony 
przeciwpoŜarowej i zasad 
higieny produkcji 

Przestrzegał zasad bhp, 
ochrony przeciwpoŜarowej  
i zasad higieny produkcji. 

 

Prezentowanie 
i ocena 
wykonanego 
zadania 

16. Prezentowanie i ocena 
wykonanego zadania 

Uzasadnił sposób wykonania 
zadania. 

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36

Materiały dla ucznia: 

 

Instrukcja dla ucznia, 

 

Norma PN-88/A-77626 Miód pszczeli, 

 

Plan działania, 

 

próbka miodu do badań, 

 

drobny sprzęt laboratoryjny. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Przeanalizuj treść zadania typu próba pracy. 

3.

 

Na wykonanie zadania masz 40 minut. 

4.

 

Pracuj samodzielnie. 

5.

 

Zapisz w przygotowanym miejscu w Planie działania następujące informacje: 

 

kolejność wykonywanych czynności, 

 

sprzęt laboratoryjny i kontrolno-pomiarowy. 

2.

 

Zorganizuj stanowisko pracy. 

3.

 

Sprawdź stan techniczny sprzętu laboratoryjnego i kontrolno-pomiarowego. 

4.

 

Dobierz środki ochrony indywidualnej. 

5.

 

Wykonaj  czynności  zgodnie  z  zasadami  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  oraz  ochrony 
przeciwpoŜarowej. 

6.

 

Po zakończeniu zadania uporządkuj stanowisko pracy. 

7.

 

Zaprezentuj sposób i oceń jakość wykonanego zadania. 

 

Zadanie praktyczne dla ucznia

 

Dokonaj oceny organoleptycznej miodu pszczelego. Podczas wykonywania zadania korzystaj 
z Normy PN-88/A-77626 Miód pszczeli. 
 
W czasie wykonywania czynności będziesz obserwowany i oceniany. 
Będą oceniane następujące czynności: 

 

przygotowanie stanowiska pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii, 

 

sprawdzenie sprawności sprzętu, 

 

wykonanie zadania zgodnie z zasadami bhp i wymaganiami normy, 

 

utrzymanie ładu i porządku na stanowisku pracy, 

 

zaprezentowanie i ocena wykonanego zadania. 

 
Aby bezpiecznie i poprawnie wykonać zadanie: 

1.

 

Przeanalizuj treść zadania. 

2.

 

Zapisz w formularzu „Plan działania”: 
a)

 

kolejność wykonywanych czynności, 

b)

 

wykaz sprzętu potrzebnego do wykonania zadania. 

3.

 

Sprawdź stan techniczny urządzeń i sprzętu przed przystąpieniem do pracy. 

4.

 

Dobierz środki ochrony indywidualnej wymagane do wykonania zadania. 

5.

 

Wykonaj  zaplanowane  czynności  zgodnie  z  zasadami  bezpieczeństwa  i higieny  pracy 
oraz ochrony przeciwpoŜarowej. 

6.

 

Po zakończeniu pracy uporządkuj stanowisko pracy, oczyść, narzędzia i sprzęt. 

7.

 

Zgłoś przez podniesienie ręki, gotowość do prezentacji wykonanego zadania. 

8.

 

Zaprezentuj efekty swojej pracy, uzasadniając sposób wykonania zadania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37

PLAN DZIAŁANIA 

 

Charakteryzowanie surowców i materiałów pomocniczych

  

 
Imię i nazwisko ............................................................................... 
 
1.

 

Kolejność wykonywanych czynności: 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

2.

 

Wykaz sprzętu laboratoryjnego i sprzętu kontrolno-pomiarowego: 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38

7. LITERATURA 

 

1.

 

Bartnik  M.,  Jakubczyk  T.:  Surowce  w  piekarstwie.  Podręcznik  dla  zasadniczej  szkoły 
zawodowej. WSiP, Warszawa 1998 

2.

 

DłuŜewski  M.,  Chuchlowa  J.,  Krajewski,  K.  Kamiński  W.:  Technologia  Ŝywności. 
Podręcznik dla technikum, cz. 1. WSiP, Warszawa 2000 

3.

 

DłuŜewski  E.  (red.):  Technologia  Ŝywności.  Podręcznik  dla  technikum,  cz.  4.  WSiP, 
Warszawa 2001 

4.

 

Drewniak E., Drewniak T.: Mikrobiologia Ŝywności. WSiP, Warszawa 1998 

5.

 

Jarczyk  A.:  Technologia  Ŝywności.  Podręcznik  dla  technikum,  cz.  3.  WSiP,  Warszawa 
2001 

6.

 

Pijanowski E., DłuŜewski M., DłuŜewska A., Jarczyk A.: Ogólna technologia Ŝywności. 
Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, Warszawa 1997 

7.

 

Zajączkowska  A.  (red.):  Podstawy  przetwórstwa  spoŜywczego.  Format-AB,  Warszawa 
2004 

 
Literatura metodyczna 
1.

 

Niemierko  B.:  Ocenianie  szkolne  bez  tajemnic.  Wydawnictwa  Szkolne  i  Pedagogiczne, 
Warszawa 2002 

2.

 

Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom  2000