zegarmistrz 731[05] o1 07 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ






Mirosław Kroma




Magazynowanie i transportowanie mechanizmów
zegarowych 731[05].O1.07




Poradnik dla nauczyciela










Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Dubis Piotr
mgr inż. Śmigielski Grzegorz


Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Kroma Mirosław


Konsultacja:
mgr inż. Zych Andrzej




Korekta:




Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 731[05].O1.07.
Magazynowanie i transportowanie mechanizmów zegarowych zawartego w programie
nauczania dla zawodu zegarmistrz.




























Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI


1. Wprowadzenie

3

2 Wymagania

wstępne 6

3. Cele

kształcenia 7

4. Przykładowe scenariusze zajęć

8

5.

Ćwiczenia 13

5.1 Zabezpieczanie mechanizmów zegarowych przed korozją 13
5.1.1.

Ćwiczenia 13

5.2. Zabezpieczanie

mechanizmów

zegarowych przed drganiami, polem

elektromagnetycznym i ładunkami elektrostatycznymi

17

5.2.1. Ćwiczenia 17

5.3. Magazynowanie

mechanizmów

zegarowych

19

5.3.1. Ćwiczenia 19

6. Ewaluacja

osiągnięć ucznia

24

7. Literatura

32


































background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela „Magazynowanie i transportowanie

mechanizmów zegarowych”, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych
w szkole kształcącej w zawodzie zegarmistrz 731[05].

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne,

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,

przykładowe scenariusze zajęć,

propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,

ewaluację osiągnięć ucznia w postaci testu wielokrotnego wyboru i testu praktycznego,

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.

Poradnik zawiera materiał nauczania składający się z trzech tematów, są to:

„Zabezpieczanie mechanizmów zegarowych przed korozją”, „Zabezpieczanie mechanizmów
zegarowych przed drganiami, polem elektromagnetycznym i ładunkami elektrostatycznymi”,
„Magazynowanie mechanizmów zegarowych”.

Temat „Zabezpieczanie mechanizmów zegarowych” pomoże uczniowi zapoznać się

z podstawowymi sposobami ochrony przed korozją maszyn i urządzeń precyzyjnych, oraz
pomoże uczniowi ukształtować umiejętności konieczne do stosowania właściwych metod
i technik podczas zabezpieczania przed korozją mechanizmów zegarowych.

Temat „Zabezpieczanie mechanizmów zegarowych przed drganiami, polem

elektromagnetycznym i ładunkami elektrostatycznymi” pomoże uczniowi zapoznać się
z podstawowymi technikami ochrony mechanizmów zegarowych przed drganiami, polem
elektromagnetycznym i ładunkami elektrostatycznymi, oraz pomoże uczniowi ukształtować
umiejętności konieczne do stosowania właściwych technik podczas zabezpieczania
mechanizmów zegarowych przed drganiami, polem elektromagnetycznym i ładunkami
elektrostatycznymi.

Temat „Magazynowanie mechanizmów zegarowych” pomoże uczniowi zapoznać się

z podstawowymi technikami transportowania i magazynowania mechanizmów zegarowych,
oraz pomoże uczniowi ukształtować umiejętności konieczne podczas transportowania
i magazynowania mechanizmów zegarowych.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami

ze szczególnym uwzględnieniem:

pokazu z objaśnieniem,

tekstu przewodniego,

ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy

od samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel

może posłużyć się zamieszczonymi w rozdziale 6 testami.

W teście wielokrotnego wyboru zamieszczono:

plan testu w formie tabelarycznej,

punktację zadań,

propozycje norm wymagań,

instrukcję dla nauczyciela,

instrukcję dla ucznia,

kartę odpowiedzi,

zestaw zadań testowych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

W teście praktycznym zamieszczono:

zadanie praktyczne z kryteriami,

kartę odpowiedzi,

kartę oceny i wymagania.






















































background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5












Schemat układu jednostek modułowych





















731[05]. O1

Techniczne podstawy zawodu

zegarmistrza

731[ 05]. O1.01

Stosowanie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,

ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska

731[ 05]. O1.02

Posługiwanie się dokumentacją techniczną

731[ 05]. O1.03

Rozpoznawanie podstawowych materiałów stosowanych

w zegarmistrzostwie

731[ 05]. O1.05

Wykonywanie wybranych części mechanizmów zegarowych

731[ 05]. O1.06

Identyfikowanie wyrobów zegarmistrzowskich

731[ 05]. O1.07

Magazynowanie i transportowanie mechanizmów

zegarowych

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji tej jednostki modułowej powinieneś umieć:

analizować zjawiska fizyczne,

poszukiwać informacji,

wybierać informacje,

dokumentować informacje,

przeprowadzać proste rozumowania logiczne,

interpretować związki wyrażone za pomocą wzorów, tabel, wykresów,

czytać dokumentację techniczną,

prezentować skutki własnych działań,

obsługiwać komputer osobisty (PC) w stopniu podstawowym,

stosować podstawowe zasady BHP na stanowisku pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej powinieneś umieć:

scharakteryzować sposoby magazynowania mechanizmów zegarowych,

zorganizować stanowiska składowania gotowych wyrobów,

zabezpieczyć magazynowane mechanizmy zegarowe przed korozją,

zabezpieczyć magazynowane mechanizmy zegarowe przed oddziaływaniem pola
elektromagnetycznego,

zorganizować stanowiska pakowania wyrobów,

dobrać opakowania w zależności od konstrukcji i przeznaczenia mechanizmu
zegarowego,

dobrać odpowiednie jednostki opakowaniowe,

zapakować i ocechować wyroby,

wybrać sposoby transportu mechanizmu zegarowego w zależności od konstrukcji,

dobrać środki transportu wyrobów,

określić warunki magazynowania wyrobów,

dokonać magazynowania gotowych wyrobów,

zastosować zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej
oraz ochrony środowiska.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz lekcji 1

Temat: Transportowanie mechanizmów zegarowych

Wymagania wstępne:

Przed przystąpieniem do zajęć uczeń powinien umieć:

charakteryzować budowę mechanizmów zegarowych,

charakteryzować działanie mechanizmów zegarowych,

dobierać metody ochrony metali przed korozją,

charakteryzować wpływające na działanie mechanizmu zegarowego,

postępować zgodnie z zasadami BHP podczas wykonywanych ćwiczeń.


Cele:

Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć:

dobrać metody ochrony mechanizmu zegarowego przed różnymi zagrożeniami,

dobrać właściwe sposoby pakowania mechanizmów zegarowych,

dobrać metody transportu mechanizmów zegarowych.


Metody nauczania–uczenia się:

metoda projektów.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca w zespołach dwuosobowych.


Środki dydaktyczne:

wyposażone stanowiska do pakowania mechanizmów zegarowych,

poradnik dla ucznia,

detale szkoleniowe (części mechanizmu zegarowego),

opakowania różnego typu i wielkości,

inne materiały do pakowe w zależności od potrzeb (szary papier, taśma klejąca, sznur
pakowy),

materiały pomocnicze (papier, długopis, ołówek),

literatura (dotyczącą transportu i komunikacji),

katalog środków transportowych (transport wewnętrzny, zewnętrzny).


Czas trwania:

2 x po 4 godziny lekcyjne.


Uczestnicy

Uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej.


Przebieg lekcji:

Wprowadzenie.

1) wyjaśnienie celów zajęć,
2) przeprowadzenie miniwykładu na temat metody projektów,
3) przeprowadzenie miniwykładu tematycznego,
4) przeprowadzenie instruktażu BHP.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Należy przypomnieć uczniom etapy projektu i scharakteryzować każdy z nich.

5) Wydanie tematu projektu:
Temat projektu powinien znajdować się na kartce papieru i zawierać:

temat projektu,

przewidywany termin wykonania projektu,

organizację pracy przy projekcie,

wymagana dotyczące zawartość projektu,

kryteria ocen za projekt i wymagania na oceny szkolne.

Przykładowy temat projektu:

Dobrać sposób przetransportowania mechanizmów zegarowych z .... do .... (wskazać

punkt początkowy i docelowy). Mechanizm zegarowy .... (podać rodzaj transportowanych
mechanizmów zegarowych, ilość transportowanych mechanizmów .... . Dobrać, parametry
transportu, metody ochrony mechanizmów zegarowych, rodzaj opakowań mechanizmów
zegarowych. Dobór uzasadnić.

Przewidywany termin wykonania projektu: .................................
Przewidywany termin prezentacji projektu: ..................................

Przykładowa organizacja pracy przy projekcie:

projekt opracowują zespoły 2 osobowe,

podstawowe zadania należy wykonać podczas zajęć,

część pracy należy wykonać w formie pracy domowej.


Projekt powinien zawierać:

plan pracy zespoły z terminami realizacji i odpowiedzialnymi za poszczególne zadania,

konspekt projektu,

sprawozdanie zawierające:

ƒ

stronę tytułową z nazwą szkoły, tematem, składem zespołu, datą wykonania,

ƒ

konspekt projektu,

ƒ

plan pracy zespołu,

ƒ

organizację stanowiska pracy,

ƒ

szkic – szkice mechanizmu – wyrobu,

ƒ

wnioski i uwagi.

Kryteria oceny:
Ocena za projekt będzie oceną punktową: Punkty można otrzymać za:

plan pracy zespołu – 1 punkty,

konspekt projektu – 1 punkty,

ponadto za :

dobranie metody ochrony mechanizmu zegarowego przed ... – 5 punkt (maksymalnie
5 punktów),

dobranie rodzaju opakowania z uzasadnieniem - 2 punkty,

zorganizowanie stanowiska do pakowania mechanizmu zegarowego (lub wykonanie
szczegółowego opisu stanowiska) - 5 punktów,

sformułowanie wniosków końcowych i ich uzasadnienie - 5 punktów,

prezentacje projektu 2 punktów,

za systematyczność pracy podczas zajęć – 5 punktów,

za jakość i estetykę sprawozdania – 2 punkty.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Wymagania:
50 – 60 % punktów – dopuszczający,
61 – 70 % punktów – dostateczny,
71 – 84 % punktów – dobry,
85 – 95 % punktów – bardzo dobry,
95 – 100 % punktów – celujący.

Dobierając mechanizmy zegarowe należy kierować się założeniem konieczności:

zastosowania różnych rodzajów transportu,

wykorzystania różnych technik transportowych,

zastosowania różnych sposobów zabezpieczenia przed oddziaływaniem różnych
czynników,

wykorzystania różnych technik pakowania.


6) Opracowanie planu pracy i konspektu.

7) Opracowanie dokumentacji projektu przez poszczególne grupy.

Uczniowie powinni zaproponować i uzasadnić wybór techniki transportowania,

zabezpieczenia, wyboru opakowania. Ponadto uczniowie powinni zorganizować stanowisko
do pakowania lub dokonać jego wizualizacji. Nauczyciel ocenia zaangażowanie
poszczególnych uczniów. Następnie uczniowie powinni zaproponować propozycję
rozwiązania zadania (chociaż w formie brudnopisu) podczas zajęć w szkole. Na koniec należy
polecić opracowanie sprawozdania i przygotowanie do prezentacji.

8) Opracowanie prezentacji.

Ten etap uczniowie mogą wykonać w ramach pracy domowej. Do prezentacji zalecić

należy techniki multimedialne.

9) Prezentacja

Do prezentacji należy opracować kartę oceny prezentacji. Prezentacje oceniają zarówno

nauczyciel jak i wybrani członkowie pozostałych grup.

10) Ocena projektów.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

Scenariusz lekcji 2

Temat: Transportowanie mechanizmów zegarowych

Wymagania wstępne:

Przed przystąpieniem do zajęć uczeń powinien umieć:

charakteryzować budowę mechanizmów zegarowych,

charakteryzować działanie mechanizmów zegarowych,

dobierać metody ochrony metali przed korozją,

charakteryzować wpływające na działanie mechanizmu zegarowego,

postępować zgodnie z zasadami BHP podczas wykonywanych ćwiczeń.


Cele:

Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć:

dobrać metody ochrony mechanizmu zegarowego przed różnymi zagrożeniami,

dobrać właściwe sposoby pakowania mechanizmów zegarowych,

dobrać metody transportu mechanizmów zegarowych.


Metody nauczania–uczenia się:

metoda ćwiczeń.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca indywidualna uczniów lub w małych grupach (2 osoby).


Środki dydaktyczne:

wyposażone stanowiska do pakowania mechanizmów zegarowych,

poradnik dla ucznia,

detale szkoleniowe (części mechanizmu zegarowego),

opakowania różnego typu i wielkości,

inne materiały do pakowania zależności od potrzeb (szary papier pakowy, papier
woskowany, papier impregnowany, taśma klejąca, sznur pakowy),

materiały pomocnicze (papier, długopis, ołówek),

literatura (dotyczącą transportu i komunikacji),

katalog środków transportowych (transport wewnętrzny, zewnętrzny).


Czas trwania:

2 x po 4 godziny lekcyjne.


Uczestnicy

Uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej.


Przebieg lekcji:

Wprowadzenie.

1) wyjaśnienie celów zajęć,
2) przeprowadzenie miniwykładu tematycznego,
3) przeprowadzenie instruktażu BHP.

Należy przydzielić uczniom stanowiska i polecić im staranne przeczytanie niezbędnych

fragmentów poradnika. Następnie należy przeprowadzić pogadankę dotyczącą omawianych
tematów (przypomnienie). Można wykorzystać pytania kontrolne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

4) Polecenie wykonania ćwiczenia 1 z punktu 5.3.1. poradnika.

Nauczyciel sprawdza pracę poszczególnych osób. Udziela dodatkowych wyjaśnień.


5) Polecenie wykonania ćwiczenia 2 z punktu 5.3.1. poradnika.
Nauczyciel

sprawdza

pracę poszczególnych osób. Udziela dodatkowych wyjaśnień.


6) Polecenie wykonania ćwiczenia 3 z punktu 5.3.1. poradnika.
Nauczyciel

sprawdza

pracę poszczególnych osób. Udziela dodatkowych wyjaśnień.


7) Zaprezentowanie wykonanych ćwiczeń przez wybraną osobę. Dyskusja po prezentacji.

8) Podsumowanie lekcji

Podsumowanie lekcji. Sprawdzenie osiągnięcia celów lekcji poprzez losowe sprawdzenie
poszczególnych ćwiczeń.

9) Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5. ĆWICZENIA

5.1. Zabezpieczanie mechanizmów zegarowych przed korozją


Wskazówki metodyczne do ćwiczeń:

Przed przystąpieniem do realizacji jednostki modułowej 731[05]O1.07 uczestnik procesu

kształcenia powinien ukończyć jednostkę 731[05] O1.04 – „Wykonywanie wybranych prac
z zakresu obróbki ściernej i wiórowej”. Ćwiczenia z zakresu „Zabezpieczanie mechanizmów
zegarowych przed korozją” mają charakter uzupełniający.

W uzasadnionym przypadku zalecane jest przypomnienie ćwiczeń z jednostki

731[05] O1.04. Podczas wykonywania ćwiczeń nauczyciel powinien obserwować pracę
uczniów i w razie potrzeby udzielać niezbędnych wskazówek. Poza poradnikiem uczniowie
mogą korzystać z zamieszczonej w poradniku literatury, która powinna znajdować się na
wyposażeniu pracowni.

5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Dokonaj demontażu mechanizmu zegarowego (rys. do ćwiczenia 1), mechanizm nie

musi być sprawny, Oceń wizualnie stopień zużycia poszczególnych elementów. Dokonaj
identyfikacji poszczególnych części. Na podstawie obserwacji oceń stopień odporności
na korozję poszczególnych części mechanizmu. Wyniki zapisz w tabeli.

TABELA do ćwiczenia 1

Nazwa

części koroduje

koło pośrednie tak

zębnik nie

wychwyt

tak

.....

nie

.....

tak

Rys. Do ćwiczenia 1.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować dokumentację demontowanego mechanizmu,
2) zdemontować podstawowe podzespoły i części mechanizmu,
3) zidentyfikować zdemontowane elementy,
4) zweryfikować (wizualnie) stan zużycia zdemontowanych elementów mechanizmu,
5) odnaleźć ślady korozji zdemontowanych elementów,
6) ustalić, na podstawie poradnika i literatury rodzaj materiału z jakiego wykonane zostały

elementy mechanizmu zegarowego (np.: mosiądz, stal lecz nie MO60, 45H),

7) oszacować, na podstawie obserwacji, stopień odporności poszczególnych części

mechanizmu na korozję,

8) sprawdzić zgodność uzyskanych wyników z dokumentacją,
9) dokonać samooceny,
10) zaprezentować wykonanie zadania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

− ćwiczenia praktyczne przedmiotowe,

− pogadanka.

Środki dydaktyczne:

wyposażone stanowisko montażowe (zegarmistrzowskie),

przyrządy optyczne (lupa, mikroskop),

poradnik ucznia,

poradnik mechanika,

detale ćwiczeniowe (ćwiczebne mechanizmy zegarowe) wraz z dokumentacją.


Ćwiczenie 2

Dokonaj demontażu mechanizmu zegarowego (rys. do ćwiczenia 2), mechanizm

powinien być sprawny. Zdemontowane elementy oczyść z pozostałości zanieczyszczeń
i środków smarnych. Oceń wizualnie stopień zużycia poszczególnych elementów. Dokonaj
montażu i konserwacji mechanizmu. Podczas smarowania zastosuj różne środki smarne.

Rys. do ćwiczenia 2.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować dokumentację demontowanego mechanizmu,
2) zdemontować podzespoły i części mechanizmu,
3) oczyścić zdemontowane elementy,
4) ocenić (wizualnie) stan zużycia zdemontowanych elementów mechanizmu,
5) zmontować oczyszczony mechanizm zegarowy,
6) zakonserwować zmontowany mechanizm,
7) ocenić prawidłowość chodu zmontowanego mechanizmu,
8) ocenić przydatność poszczególnych środków konserwujących,
9) sprawdzić zgodność uzyskanych wyników z dokumentacją,
10) dokonać samooceny,
11) zaprezentować wykonanie zadania.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

− ćwiczenia praktyczne przedmiotowe,

− pogadanka.

Środki dydaktyczne:

wyposażone stanowisko zegarmistrzowskie,

stanowisko do mycia elementów,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

przyrządy optyczne (lupa, mikroskop),

poradnik ucznia,

poradnik mechanika,

detale ćwiczeniowe (ćwiczebne mechanizmy zegarowe) wraz z dokumentacją.


Ćwiczenie 3

Pokryć powłoką ochronną malarską panewkę łożyska ślizgowego LPZ (rys. do ćwiczenia 3),

dobierz narzędzia kontrolno-pomiarowe do kontroli elementu, załóż, że zakład produkcyjny
posiada niezbędne wyposażenie. Materiał stal – panewka ćwiczebna wykonana ze stali,
w ćwiczeniu można użyć zużytej panewki wykonanej ze spieku.

a) b) TABELA do ćwiczenia 2

WYMIAR ODCHYŁKI

Ø 0.5 H6

+ 0,006
+ 0,000

Ø 1.6 k6

+ 0,000

- 0,006

Rys. do ćwiczenia 2.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wyszukać odpowiednie strony poradnika ucznia,
2) wybrać właściwą technikę malarską,
3) wykonać powłokę malarską na elemencie mechanizmu,
4) obejrzeć w powiększeniu (z zastosowaniem lupy lub mikroskopu) pomalowany element

mechanizmu,

5) ocenić przydatność powłoki malarskiej jako powłoki ochronnej,
6) zaprezentować wykonanie zadania.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

− ćwiczenia praktyczne przedmiotowe,
− pogadanka.

Środki dydaktyczne:

wyposażone stanowisko zegarmistrzowskie,

poradnik ucznia,

poradnik mechanika,

materiały malarskie (farba w aerozolu, farba szybko schnąca, pędzel, rozpuszczalnik,
czyściwo),

przyrządy optyczne (lupa, mikroskop),

detale ćwiczeniowe (ćwiczebne mechanizmy zegarowe) wraz z dokumentacją.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Ćwiczenie 4

Dobierz, metodę czasowej ochrony mechanizmu zegarowego przed korozją (np.: na czas

transportu), załóż, że zakład produkcyjny posiada niezbędne materiały i środki konserwujące.
Materiał mechanizmu – stal – materiał korodujący.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wyszukać odpowiednie strony poradnika ucznia,
2) wybrać właściwą technikę ochronną,
3) zabezpieczyć czasowo kompletny mechanizm zegarowy,
4) ocenić jakość wykonania zadania,
5) dokonać samooceny,
6) zaprezentować wykonanie zadania.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

− ćwiczenia praktyczne przedmiotowe,
− pogadanka.

Środki dydaktyczne:

wyposażone stanowiska do pakowania mechanizmów zegarowych,

poradnik dla ucznia,

detale szkoleniowe (części mechanizmu zegarowego),

opakowania różnego typu i wielkości,

inne materiały do pakowania w zależności od potrzeb (szary papier pakowy, papier
woskowany, papier impregnowany, taśma klejąca, sznur pakowy),

materiały pomocnicze (papier, długopis, ołówek),

literatura (dotyczącą transportu i komunikacji),

katalog środków transportowych (transport wewnętrzny, zewnętrzny).


UWAGA

Podane powyżej ćwiczenia stanowią przykłady ćwiczeń możliwych do realizacji,

prowadzący proces kształcenia ma zgodę Autora na ich modyfikację i uzupełnienie o dalsze,
szczególnie podczas pracy z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

W przypadku obawy o uszkodzenie podczas ćwiczeń posiadanego mechanizmu

zegarowego, dopuszczalne jest przerwanie ćwiczenia i dokończenie go w inny sposób
(np.: przez symulację) lub zastąpienie części mechanizmu zegarowego innym łatwo
dostępnym elementem.










background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

5.2. Zabezpieczanie mechanizmów zegarowych przed drganiami,
polem elektromagnetycznym i ładunkami elektrostatycznymi


Wskazówki metodyczne do ćwiczeń

Ćwiczenia dotyczące oddziaływań elektrycznych, elektromagnetycznych

i magnetycznych i uczeń powinien odbyć w pracowni elektrycznej. Ze względu na
konieczność posiadania właściwego wyposażenia nie jest celowe wykonywanie tych ćwiczeń
na warsztacie mechanicznym. Zalecane jest uzupełnienie ćwiczeń z jednostki 731[05]Z1.07
o ćwiczenia z tego zakresu. W tym poradniku ćwiczenia zostały ograniczone tylko do
ćwiczeń mechanicznych.

Przed przystąpieniem do wykonania zadania uczeń powinien odbyć instruktaż wstępny

obejmujący informacje dotyczące wykonania zadania oraz zasad BHP obowiązujących na
stanowisku pracy (ćwiczeń). Ponadto, uczeń powinien zapoznać się z instrukcją obsługi
wykorzystywanych maszyn i urządzeń oraz ze stanowiskową instrukcją BHP.

Ćwiczenie praktyczne uczeń odbywa samodzielnie. Przed przystąpieniem

do wykonywania zadania prowadzący zajęcia ma obowiązek ocenić ubranie robocze ucznia
– w uzasadnionym przypadku ma obowiązek nie dopuścić ucznia do wykonania zadania.

5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Dokonaj kontroli pracy (dokładności chodu) mechanizmu zegarowego (rys. do ćwiczenia 1),

poddanego drganiom. Załóż, że zakład produkcyjny posiada niezbędne wyposażenie.

UWAGA – zbyt duża amplituda drgań może spowodować uszkodzenie mechanizmu.

Dopuszczalne jest zastąpienie rzeczywistego ćwiczenia jego symulacją. Dopuszczalna jest
modyfikacja ćwiczenia prowadząca do określenia wpływu drgań na działanie maszyn
i urządzeń precyzyjnych.

Tabela do ćwiczenia 1

Różnica wskazań

Lp.

Czas

pomiaru

Parametry

drgań

W

spoczynku

Podczas

drgań

1.

1 minuta

0.05 G

2.

5 minut

0.05 G

3.

10 minut

0.1 G

4.

15 minut

0.1 G

5.

20 minut

0.1 G

6.

7.

Rys. do ćwiczenia 1.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wyszukać odpowiednie strony poradnika ucznia,
2) umieścić badany mechanizm zegarowy na stole wibracyjnym,
3) włączyć wibracje (UWAGA – zbyt duża amplituda drgań może uszkodzić mechanizm),
4) metodą porównawczą określić błąd wskazań badanego mechanizmu (przy małej

amplitudzie drgań błąd wskazań może być niewielki),

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

5) regularnie kontrolować przebieg ćwiczenia,
6) wykonać zestawienie uzyskanych wyników (np.: w zamieszczonej tabeli),
7) dokonać oceny uzyskanych wyników,
8) dokonać samooceny,
9) zaprezentować wykonanie zadania.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

− ćwiczenia praktyczne przedmiotowe,

− pogadanka.

Środki dydaktyczne:

stanowisko badawcze wyposażone w sterowany stół wibracyjny,

poradnik ucznia,

poradnik mechanika,

wzorcowe narzędzia pomiarowe (zegar wzorcowy, stoper),

mechanizmy i detale ćwiczeniowe.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

5.3. Magazynowanie mechanizmów zegarowych


Wskazówki metodyczne do ćwiczeń

Przed przystąpieniem do wykonania zadania uczeń powinien odbyć instruktaż wstępny

obejmujący informacje dotyczące wykonania zadania oraz zasad BHP obowiązujących na
stanowisku pracy (ćwiczeń). Ponadto, uczeń powinien zapoznać się z instrukcją obsługi
wykorzystywanych maszyn i urządzeń oraz ze stanowiskową instrukcją BHP.

Ćwiczenie praktyczne uczeń odbywa samodzielnie Przed przystąpieniem do

wykonywania zadania prowadzący zajęcia ma obowiązek ocenić ubranie robocze ucznia,
w uzasadnionym przypadku ma obowiązek nie dopuścić ucznia do wykonania zadania.

5.3.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Dokonaj wyboru opakowania dla gotowego wyrobu zegarowego o wymiarach

(rys. do ćwiczenia 1), na palecie ładunkowej jednopłytowej o wymiarach 800 x 1200 mm.
Ilość warstw nie powinna przekroczyć czterech opakowań. Zabezpiecz ładunek na czas
transportu i magazynowania. Załóż, że zakład produkcyjny posiada niezbędne środki.

a)

b)

Rys. Do ćwiczenia 1: a) wymiary mechanizmu zegarowego, b) widok palety.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wyszukać odpowiednie strony poradnika ucznia,
2) dobrać metodę pakowania wyrobów zegarowych,
3) dokonać pakowania wyrobów zegarowych,
4) dokonać oceny wykonania zadania,
5) dokonać samooceny,
6) zaprezentować wykonanie zadania.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

− ćwiczenia praktyczne przedmiotowe,

− pogadanka.

Środki dydaktyczne:

wyposażone stanowiska do pakowania mechanizmów zegarowych,

poradnik dla ucznia,

detale szkoleniowe (np.: pudełka papierowe, imitujące zapakowane mechanizmy
zegarowe o zadanych wymiarach),

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

opakowania różnego typu i wielkości,

inne materiały do pakowania w zależności od potrzeb (szary papier pakowy, papier
woskowany, papier impregnowany, taśma klejąca, sznur pakowy, folia PE w rolce),

pomocnicze materiały do pakowania (kulki styropianowe, wstęgowe wióry drewniane lub
grube trociny),

materiały pomocnicze (papier, długopis, ołówek).


Ćwiczenie 2

Dokonaj magazynowania gotowych wyrobów zegarowych na palecie ładunkowej

jednopłytowej (rys. do ćwiczenia 2) o wymiarach 800 x 1200 mm, wiedząc że gabaryty
opakowania jednostkowego (opakowania wyrobu zegarowego) wynoszą 190 x 180 x 120
mm. Ilość warstw nie powinna przekroczyć czterech opakowań. Zabezpiecz ładunek na czas
magazynowania. Załóż, że zakład produkcyjny posiada niezbędne środki.

a)

b)

Rys. Do ćwiczenia 2: a) wymiary palety, b) widok palety.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wyszukać odpowiednie strony poradnika ucznia,
2) dobrać metodę pakowania wyrobów zegarowych,
3) dokonać pakowania wyrobów zegarowych,
4) dokonać zabezpieczenia wyrobów zegarowych na czas magazynowania,
5) dokonać magazynowania wyrobów zegarowych,
6) dokonać oceny wykonania zadania,
7) zaprezentować wykonanie zadania.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

− ćwiczenia praktyczne przedmiotowe,

− pogadanka.

Środki dydaktyczne:

wyposażone stanowiska do pakowania mechanizmów zegarowych,

poradnik dla ucznia,

detale szkoleniowe (np.: pudełka papierowe, imitujące zapakowane mechanizmy
zegarowe o zadanych wymiarach),

opakowania różnego typu i wielkości,

inne materiały do pakowania w zależności od potrzeb (szary papier pakowy, papier
woskowany, papier impregnowany, taśma klejąca, sznur pakowy, folia PE w rolce),

pomocnicze materiały do pakowania (kulki styropianowe, wstęgowe wióry drewniane lub
grube trociny),

materiały pomocnicze (papier, długopis, ołówek),

katalog środków transportowych (transport wewnętrzny, zewnętrzny).

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

Ćwiczenie 3

Dokonaj, wysyłki gotowych wyrobów zegarowych, z magazynu do punktu sprzedaży

detalicznej, odległego o 2 km, na palecie ładunkowej jednopłytowej (rys. do ćwiczenia 3),
o wymiarach 800 x 1200 mm, wiedząc że gabaryty opakowania jednostkowego (opakowania
wyrobu zegarowego) wynoszą 190 x 180 x 120 mm. Ilość warstw nie powinna przekroczyć
czterech opakowań. Zabezpiecz ładunek na czas transportu. Załóż, że zakład produkcyjny
posiada niezbędne środki.

a)

b)

Rys. Do ćwiczenia 3: a) wymiary palety, b) widok palety.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wyszukać odpowiednie strony poradnika ucznia,
2) określić czynniki oddziałujące na wyroby zegarowe podczas transportu,
3) dobrać metodę pakowania wyrobów zegarowych,
4) dokonać pakowania wyrobów zegarowych,
5) dobrać metodę i środek transportu,
6) ocenić, bezpieczeństwo zapakowanych wyrobów zegarowych podczas transportowania,
7) dokonać oceny wykonania zadania,
8) dokonać samooceny,
9) zaprezentować wykonanie zadania.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

− ćwiczenia praktyczne przedmiotowe,
− pogadanka.

Środki dydaktyczne:

wyposażone stanowiska do pakowania mechanizmów zegarowych,

poradnik dla ucznia,

detale szkoleniowe (np.: pudełka papierowe, imitujące zapakowane mechanizmy
zegarowe o zadanych wymiarach),

opakowania różnego typu i wielkości,

inne materiały do pakowania w zależności od potrzeb (szary papier pakowy, papier
woskowany, papier impregnowany, taśma klejąca, sznur pakowy, folia PE w rolce, gruba
folia PE),

pomocnicze materiały do pakowania (kulki styropianowe, wstęgowe wióry drewniane lub
grube trociny),

materiały pomocnicze (papier, długopis, ołówek),

literatura (dotyczącą transportu i komunikacji),

katalog środków transportowych (transport wewnętrzny, zewnętrzny),

mapa drogowo – kolejowa (lub plan miasta).

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

Ćwiczenie 4

Dokonaj, wysyłki gotowych wyrobów zegarowych, z magazynu do punktu sprzedaży

detalicznej, odległego o 300 km, transportem morskim (do portu transportem drogowym).
Transportu dokonaj na palecie ładunkowej dwupłytowej (rys. do ćwiczenia 4) o wymiarach
800 x 1200 mm, z zastosowaniem ramy paletowej, wiedząc że gabaryty opakowania
jednostkowego (opakowania wyrobu zegarowego) wynoszą 190 x 180 x 120 mm. Ilość
warstw nie powinna przekroczyć czterech opakowań. Zabezpiecz ładunek na czas transportu.
Załóż, że zakład produkcyjny posiada niezbędne środki.

a)

b)

Rys. Do ćwiczenia 3: a) wymiary palety, b) widok palety.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wyszukać odpowiednie strony poradnika ucznia,
2) określić czynniki oddziałujące na wyroby zegarowe podczas transportu,
3) dobrać metodę pakowania wyrobów zegarowych,
4) dokonać pakowania wyrobów zegarowych,
5) dobrać metodę i środek transportu,
6) ocenić, bezpieczeństwo zapakowanych wyrobów zegarowych podczas transportowania,
7) dokonać oceny wykonania zadania,
8) dokonać samooceny,
9) zaprezentować wykonanie zadania.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

− ćwiczenia praktyczne przedmiotowe,

− pogadanka.

Środki dydaktyczne:

wyposażone stanowiska do pakowania mechanizmów zegarowych,

poradnik dla ucznia,

detale szkoleniowe (np.: pudełka papierowe, imitujące zapakowane mechanizmy
zegarowe o zadanych wymiarach),

opakowania różnego typu i wielkości,

inne materiały do pakowania w zależności od potrzeb (szary papier pakowy, papier
woskowany, papier impregnowany, taśma klejąca, sznur pakowy, folia PE w rolce, gruba
folia PE),

pomocnicze materiały do pakowania (kulki styropianowe, wstęgowe wióry drewniane lub
grube trociny),

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

materiały pomocnicze (papier, długopis, ołówek),

literatura (dotyczącą transportu i komunikacji),

katalog środków transportowych (transport wewnętrzny, zewnętrzny),

mapa drogowo-kolejowa (lub plan miasta),

prognoza pogody (na czas transportu).













































background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

6. SPRAWDZIAN OSIĄGNIĘĆ

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test wyboru do jednostki modułowej „Magazynowanie i transportowanie
mechanizmów zegarowych”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 11, 12, 13, 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego,

zadania 2, 7, 10, 14, są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt – za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje

1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań.


Klucz odpowiedzi: 1.
c, 2. b, 3. d, 4. c, 5. b, 6. a, 7. d, 8. b, 9. d, 10. b, 11. b,
12.
a, 13. c, 14. b, 15. d, 16. a, 17. c, 18. a, 19. b, 20. b.

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1. Określić warunki magazynowania

mechanizmów zegarowych

B P c

2. Dobrać rodzaj opakowania w zależności od

konstrukcji i przeznaczenia mechanizmu
zegarowego

B PP b

3. Dobrać rodzaj opakowania w zależności od

konstrukcji
i przeznaczenia mechanizmu zegarowego

A P d

4. Zabezpieczyć magazynowane mechanizmy

zegarowe przed korozją

B P c

5. Zapakować i ocechować wyroby

A

P

b

6. Zorganizować stanowisko pakowania

wyrobów

B P a

7. Zabezpieczyć magazynowane mechanizmy

zegarowe przed korozją

B PP d

8. Zabezpieczyć magazynowane mechanizmy

zegarowe przed oddziaływaniem pola
elektromagnetycznego

A P b

9. Zastosować zasady BHP, ochrony

przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska

A P d

10. Wybrać sposób transportu mechanizmu

zegarowego w zależności od konstrukcji

B PP b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

11. Zabezpieczyć magazynowane mechanizmy

zegarowe przed korozją

B P b

12. Dobrać rodzaj opakowania w zależności od

konstrukcji i przeznaczenia mechanizmu
zegarowego

A P a

13. Dobrać środki transportu wyrobów

A

P

c

14. Zabezpieczyć magazynowane mechanizmy

zegarowe przed oddziaływaniem pola
elektromagnetycznego

B

PP

b

15. Dobrać jednostki opakowaniowe

A

P

d

16. Dokonać magazynowania gotowych wyrobów

D

P

a

17. Dobrać środki transportu wyrobów

B

P

c

18. Dobrać środki transportu wyrobów

A

P

a

19. Zorganizować stanowisko składowania

gotowych wyrobów

B PP b

20. Scharakteryzować sposoby magazynowania

mechanizmów zegarowych

A P b

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1) Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2) Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.

3) Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.

4) Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).

5) Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.

6) Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

7) Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

8) Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.

9) Sprawdź wyniki.

10) Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu.

11) Opracuj wnioski do dalszego postępowania.

Instrukcja dla ucznia

1) Przeczytaj uważnie instrukcję.
2) Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3) Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4) Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi.
5) W przypadku odpowiedzi zbliżonych wybierz tę, która wydaje ci się najlepsza.
6) Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7) Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

8) Na rozwiązanie testu masz 60 min.

Materiały dla ucznia:

zestaw zadań testowych,

instrukcja,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Podstawowym czynnikiem wywołującym korozję atmosferyczną jest:

a) temperatura powietrza,
b) ciśnienie powietrza,
c) wilgotność powietrza,
d) nasłonecznienie powietrza.

2. Do tłumienia drgań mechanicznych wykorzystuje się materiały o:

a) dużej wewnętrznej sztywności,
b) dużym tarciu wewnętrznym,
c) dużej wielkości,
d) dużym ciężarze.

3. Przedstawione poniżej opakowania służą do transportu produktów i wyrobów:

a) ciekłych,
b) gazowych,
c) mineralnych,
d) technicznych.

4. Do czasowego zabezpieczenia elementów mechanizmów zegarowych przed korozją,

należy wykorzystać:
a) farbę olejną,
b) powłokę fosforanową,
c) specjalne smary,
d) powłokę z tworzywa sztucznego.

5. Na opakowaniu wyrobu powinien znajdować się znak identyfikujący:

a) wyrób i miejsce produkcji,
b) wyrób i producenta,
c) wyrób i odbiorcę,
d) producenta i odbiorcę.

6. Stanowisko do pakowania mechanizmów zegarowych wyposażone jest w:

a) opakowania, materiały pakowe i materiały konserwujące,
b) opakowania, materiały pakowe i materiały smarujące,
c) opakowania, materiały pakowe i materiały natłuszczające,
d) opakowania, materiały pakowe i materiały osuszające.

7. Trwałą metodą ochrony mechanizmów zegarowych przed korozja jest:

a) wypełnienie obudowy maszyny lub urządzenia precyzyjnego specjalnym smarem,
b) zastosowanie powłok malarskich,
c) zmniejszenie wymiarów maszyny lub urządzenia precyzyjnego,
d) zastosowanie materiałów niekorodujących.

8. Zastosowanie ekranu (patrz rysunek) skutecznie zabezpiecza mechanizm zegarowy przed

wpływem zakłóceń:

a) magnetycznych,
b) elektromagnetycznych,
c) mechanicznych,
d) świetlnych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

9. Zabronione jest przenoszenie ładunku o masie do 50kg na odległość ponad:

a) 13 m,
b) 19 m,
c) 22 m,
d) 25 m.

10. Przedstawiony na rysunku widok

obrazuje:
a) magazynowania ładunków,
b) transportowania ładunków,
c) podnoszenia ładunków,
d) ładowania ładunków.

11. Umieszczone w opakowaniu, środki higroskopijne, zabezpieczają wyrób przed:

a) zapyleniem,
b) korozją,
c) zapaleniem,
d) wybuchem.

12. Wypełniające opakowanie transportowe, grube wióry drewniane lub trociny zabezpieczają

wyrób przed czynnikami:
a) mechanicznymi,
b) chemicznymi,
c) elektrycznymi,
d) magnetycznymi.

13. Przedstawiony na rysunku środek transportu umożliwia przewóz towarów:

a) po drogach publicznych,
b) po torach kolejowych,
c) po terenie zakładu produkcyjnego,
d) po terenie miasta.

14. Pole elektromagnetyczne ma największy wpływ na:

a) układy tłumiące drgania,
b) układy elektroniczne,
c) układy przenoszenia napędu,
d) układy hydrauliczne.

15. Wymiary typowej palety (na rysunku) wynoszą:

a) 800 x 1100 mm,
b) 900 x 1200 mm,
c) 800 x 1300 mm,
d) 800 x 1200 mm.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

16. Wybierając miejsce do przechowywania towaru w magazynie należy uwzględnić:

a) masę i wielkość towaru,
b) tylko masę towaru,
c) tylko wielkość towaru,
d) masa i wielkość towaru nie ma znaczenia.

17. Największym zagrożeniem dla mechanizmów zegarowych podczas transportu są:

a) udary cieplne,
b) opady atmosferyczne,
c) drgania i uderzenia mechaniczne,
d) fale radiowe.

18. Przedstawiony na rysunku środek transportu umożliwia przewóz towarów:

a) po drogach publicznych,
b) po torach kolejowych,
c) po terenie magazynu,
d) po szlakach wodnych.

19. Mechanizmy zegarowe magazynuje się:

a) w stertach na podłodze,
b) poukładane na półkach regałów,
c) podwieszone na ścianie,
d) luzem w szufladach.

20. Mechanizmy zegarowe przechowywane są najczęściej:

a) w magazynie otwartym,
b) w magazynie zamkniętym,
c) w magazynie półzamkniętym,
d) w magazynie połotwartym.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ......................................................................................... .

„Magazynowanie i transportowanie mechanizmów zegarowych”

Zakreśl poprawną odpowiedź

Nr

zadania

Odpowiedź Punkty

1

a b c d

2

a b c d

3

a b c d

4

a b c d

5

a b c d

6

a b c d

7

a b c d

8

a b c d

9

a b c d

10

a b c d

11

a b c d

12

a b c d

13

a b c d

14

a b c d

15

a b c d

16

a b c d

17

a b c d

18

a b c d

19

a b c d

20

Razem:



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

Test praktyczny typu „próba pracy” do jednostki modułowej
„Magazynowanie i transportowanie maszyn i urządzeń precyzyjnych”


Treść zadania:

Znany przedsiębiorca, zakupił w Twoim zakładzie zegar marki EWA. Usługa obejmuje

dostarczenie zamówionego zegara do .... (określenie miejsca np.: dom, siedziba firmy)
w odległości ok. 50 km, w dniu ważnej uroczystości .... (określenie rodzaju np.: podpisane
ważnego kontraktu, 20 rocznica ślubu). Cena zegara ... (podać wartość – wysoka). Zrealizuj
usługę.

Rozwiązanie zadania powinno zawierać:

planowanie działania,

organizowanie stanowiska do pakowania,

wykonanie zadania (może być teoretyczne w całości lub w części),

zaprezentowanie rozwiązania,


Kryteria oceniania testu praktycznego

Poniżej zamieszczone są przykładowe kryteria oceniania testu praktycznego. Tworząc

zadanie typu „próba pracy” należy przygotować kryteria oceniania. Poniższe kryteria mają
charakter przykładowy.

Punkty

Obszar Lp.

Kryterium

oceniania

możliwe zdobyte

1. Sporządzenie planu działania (listy czynności) 1
2. Dobranie opakowania i mat. pomocniczych

2

Planowanie

działania

3. Dobór

środków transportowych i metod transportu

2

4. Zgromadzenie

opakowań 1

5. Zgromadzenie

materiałów pakowych

1

6. Zgromadzenie

środków zabezpieczających przed

drganiami i uderzeniami

1

7. Zgromadzenie

środków zabezpieczających przed

korozją

1

Organizowanie

stanowiska

8. Zgromadzenie

środków zabezpieczających przed

polem elektromagnetycznym

1

9. Przestrzeganie podczas transportu zasad BHP

1

10. Zapakowanie mechanizmu zegarowego

1

11.

Zabezpieczenie mechanizmu zegara przed
drganiami

2

12. Zabezpieczenie mechanizmu zegara przed korozją 2

13. Zabezpieczenie mechanizmu zegara przed polem

elektromagnetycznym

1

14. Załadowanie mechanizmu zegara na środki

transportu

2

Wykonanie

zadania

15. Dostarczenie mechanizmu zegara do punktu

przeznaczenia

2

16. Dokonanie

samooceny

1

17. Zaprezentowanie wykonania zadania

1

Prezentowanie

18. Użycie języka technicznego

2

Razem: 25

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

Wymagania na oceny:
11 – 14 punktów – dopuszczający
15 – 18 punktów – dostateczny
19 – 22 punktów – dobry
23 – 25 punktów – bardzo dobry

Karta oceny

Imię i nazwisko ......................................................................................... .

„Magazynowanie i transportowanie maszyn i urządzeń precyzyjnych”

Obszar Lp.

Kryterium

oceniania

Ilość

Punktów

1. Sporządzenie planu działania (listy czynności)
2. Dobranie opakowania i mat. pomocniczych

Planowanie

działania

3. Dobór

środków transportowych i metod transportu

4. Zgromadzenie

opakowań

5. Zgromadzenie

materiałów pakowych

6. Zgromadzenie

środków zabezpieczających przed

drganiami i uderzeniami

7. Zgromadzenie

środków zabezpieczających przed

korozją

Organizowanie

stanowiska

8. Zgromadzenie

środków zabezpieczających przed

polem elektromagnetycznym

9. Przestrzeganie podczas transportu zasad BHP

10. Zapakowanie mechanizmu zegarowego

11.

Zabezpieczenie mechanizmu zegara przed
drganiami

12. Zabezpieczenie mechanizmu zegara przed korozją

13. Zabezpieczenie mechanizmu zegara przed polem

elektromagnetycznym

14. Załadowanie mechanizmu zegara na środki

transportu

Wykonanie

zadania

15. Dostarczenie mechanizmu zegara do punktu

przeznaczenia

16. Dokonanie

samooceny

17. Zaprezentowanie wykonania zadania

Prezentowanie

18. Użycie języka technicznego

Razem:






background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

6. LITERATURA


1. Górecki A.: Technologia Ogólna – podstawy technologii mechanicznej. WSiP Warszawa

1984

2. Jakubowski L.: Technologia prac ładunkowych . Politechnika Warszawska 2003
3. Osiński Zb.: Tłumienie drgań mechanicznych. PWN Warszawa 1986
4. Podwapiński Al. : Technologia mechanizmów zegarowych. WSiP Warszawa 1986
5. Schmidt D.: Mechatronika. REA Warszawa 2002
6. Topulos A.: Technologia Mechaniczna. WNT, Warszawa 1988
7. Tryliński W.: Poradnik konstruktora przyrządów precyzyjnych i drobnych. WNT,

Warszawa 1971

8. Mały poradnik mechanika. Praca zbiorowa. WNT, Warszawa 1999.

