„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Jan Kania
Użytkowanie urządzeń pneumatycznych i hydraulicznych
stosowanych w górnictwie podziemnym
711[02].Z4.03
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inż. Łukasz Orzech
mgr inż. Aleksander Wrana
Opracowanie redakcyjne:
dr inż. Jan Kania
Konsultacja:
mgr inż. Gabriela Poloczek
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 711[02].Z4.03
„Użytkowanie urządzeń pneumatycznych i hydraulicznych stosowanych w górnictwie
podziemnym”,
zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu górnik eksploatacji
podziemnej.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
11
5.1. Wiadomości wstępne
11
5.1.1. Ćwiczenia
11
5.2. Przetworniki energii
13
5.2.1. Ćwiczenia
13
5.3. Elementy sterowania, elementy pomocnicze i uszczelnienia
15
5.3.1. Ćwiczenia
15
5.4. Układy hydrauliczne i pneumatyczne maszyn i urządzeń górniczych
17
5.4.1. Ćwiczenia
17
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
19
7. Literatura
33
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela „Użytkowanie urządzeń pneumatycznych
i hydraulicznych stosowanych w górnictwie podziemnym”, który będzie pomocny w
prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie górnik eksploatacji
podziemnej 711[02].Z4.03.
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne,
−
wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
propozycje ćwiczeń, które mają na celu ukształtowanie u uczniów umiejętności
praktycznych,
−
ewaluację osiągnięć ucznia,
−
wykaz literatury, z jakiej można korzystać podczas zajęć.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem:
−
metody tekstu przewodniego,
−
pokazu z objaśnieniem (modele i plansze układów hydraulicznych i pneumatycznych),
−
projekcji filmów, przeźroczy i foliogramów,
−
ćwiczeń praktycznych,
−
symulacji na stanowiskach w warsztatach, w rzeczywistych warunkach pracy (w kopalni),
na stanowiskach demonstracyjnych np. w ośrodkach mechanizacji górnictwa.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej
pracy uczniów do pracy zespołowej.
Sprawdzanie i ocenianie postępów ucznia powinno być realizowane za pomocą badań
kształtujących i sumatywnych. W tym celu nauczyciel może posłużyć się zamieszczonym
w rozdziale 6 zestawem zadań testowych.
W tym rozdziale podano również:
−
plan testu w formie tabelarycznej,
−
punktacje zadań,
−
propozycje norm wymagań,
−
instrukcję dla nauczyciela,
−
instrukcję dla ucznia,
−
kartę odpowiedzi,
−
zestaw zadań testowych.
Sprawdzanie i ocenianie osiągnięć ucznia powinno być realizowane z uwzględnieniem
ustalonych wymagań i zgodnie z wewnątrzszkolnym systemem oceniania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych
711[02].Z4.01
Wykonywanie prac na
powierzchni kopalni
711[02].Z4.02
U
żytkowanie urządzeń
transportowych
711[02].Z4.03
U
żytkowanie urządzeń pneumatycznych
i hydraulicznych stosowanych
w górnictwie podziemnym
711[02].Z4
Urz
ądzenia górnicze
711[02].Z4.04
U
żytkowanie maszyn do urabiania
i
ładowania urobku
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
stosować jednostki układu SI,
−
przeliczać jednostki,
−
rozróżniać podstawowe wielkości mechaniczne i elektryczne oraz ich jednostki,
−
analizować proste schematy kinematyczne części maszyn,
−
wykonywać rysunki części maszyn,
−
analizować układy napędowe maszyn,
−
posługiwać się typowo górniczymi określeniami stosowanymi w nomenklaturze górniczej,
−
charakteryzować wymagania dotyczące bezpieczeństwa pracy przy obsłudze maszyn
i urządzeń mechanicznych,
−
korzystać z różnych źródeł informacji,
−
obsługiwać komputer,
−
współpracować w grupie.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
wskazać zastosowanie urządzeń pneumatycznych i elektropneumatycznych w górnictwie
podziemnym,
−
wskazać zastosowanie urządzeń hydraulicznych i elektrohydraulicznych w górnictwie
podziemnym,
−
scharakteryzować sterowanie hydrauliczne urządzeń górniczych,
−
wyjaśnić zasadę działania elementów urządzeń hydraulicznych,
−
wyjaśnić zasadę działania układów hydraulicznych,
−
rozróżnić elementy składowe napędów hydraulicznych maszyn górniczych,
−
określić zastosowanie napędów hydraulicznych stosowanych w urządzeniach górniczych,
−
scharakteryzować urządzenia hydrauliki siłowej,
−
objaśnić zasadę pracy układów hydraulicznych podstawowych maszyn do eksploatacji
złóż,
−
dobrać podsadzkę hydrauliczną do warunków geologicznych,
−
użytkować indywidualne stojaki hydrauliczne,
−
obsłużyć sterowanie hydrauliczne sekcji obudowy zmechanizowanej w ścianie,
−
przeprowadzić przeglądy urządzeń hydraulicznych zgodnie z harmonogramem,
−
sporządzić schemat hydrauliczny wrębiarki,
−
scharakteryzować schemat układu hydraulicznego kombajny ścianowego i chodnikowego,
−
zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej przy
użytkowaniu urządzeń pneumatycznych i hydraulicznych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca
…………………………………………………
Modułowy program nauczania: Górnik eksploatacji podziemnej 711[02]
Moduł:
Urządzenia górnicze 711[02].Z4
Jednostka modułowa:
Użytkowanie urządzeń pneumatycznych i hydraulicznych
stosowanych w górnictwie podziemnym 711[02].Z4.03
Temat: Układy hydrauliczne maszyn i urządzeń górniczych.
Cel ogólny:
Rozpoznawanie i rysowanie schematów hydraulicznych stosowanych
w maszynach górniczych.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
dopasować schemat hydrauliczny do danej maszyny górniczej,
−
rozróżnić przetworniki energii hydraulicznej,
−
rozróżnić elementy sterowania stosowane w układach hydraulicznych maszyn,
−
rozróżnić elementy pomocnicze stosowane w układach hydraulicznych maszyn,
−
określić symbole graficzne elementów hydraulicznych,
−
przedstawić dany układ hydrauliczny za pomocą symboli graficznych,
−
posłużyć się dokumentacją techniczno-ruchową danej maszyny bądź urządzenia
górniczego,
−
opisać budowę i omówić zasadę działania układów hydraulicznych maszyn górniczych.
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:
−
organizowanie zajęć,
−
pracy w zespole,
−
prezentacji uzyskanych wyników i oceny pracy zespołu.
Metody nauczania–uczenia się:
−
tekstu przewodniego,
−
pokazu z objaśnieniem (modele i plansze układów hydraulicznych maszyn górniczych),
−
projekcji filmów, przeźroczy i foliogramów.
Środki dydaktyczne:
−
zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla każdego zespołu uczniowskiego,
−
zestaw pytań prowadzących,
−
dokumentacje techniczno-ruchowe maszyn i urządzeń górniczych (DTR-ki),
−
materiały dydaktyczne,
−
Poradnik górnika.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
uczniowie pracują w zespołach 2–osobowych.
Czas trwania zajęć:
−
90 minut.
Uczestnicy:
−
uczniowie szkoły zawodowej kształcącej w zawodzie górnik eksploatacji podziemnej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
Przebieg zajęć:
Faza wstępna
1. Określenie tematu zajęć.
2. Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia.
3. Wyjaśnienie uczniom zasad pracy metodą tekstu przewodniego, pokazu z objaśnieniem,
projekcji filmów, przeźroczy i foliogramów.
4. Podział grupy uczniów na zespoły.
Faza właściwa
Praca metodą tekstu przewodniego, pokazu z objaśnieniem oraz projekcja filmów,
przeźroczy i foliogramów.
Faza I. Informacje
Pytania prowadzące:
1. Co to jest napęd hydrauliczny?
2. Co to jest schemat hydrauliczny?
3. Co to jest symbol graficzny elementu hydraulicznego?
4. Co to są przetworniki energii?
5. Jakie znasz rodzaje przetworników energii stosowanych w układach hydraulicznych?
6. Co to są elementy sterowania?
7. Jakie znasz elementy sterowania stosowane w układach hydraulicznych?
8. Jakie znasz elementy pomocnicze stosowane w układach hydraulicznych?
Faza II. Ustalenie
Uczniowie:
1. Ustalają z układem hydraulicznym jakiej maszyny górniczej mają do czynienia,
2. Szukają
w
dokumentacjach
techniczno-ruchowych
maszyn
rozpoznany
układ
hydrauliczny,
3. Pracując w zespołach zastanawiają się gdzie jeszcze dany układ hydrauliczny może być
zastosowany,
4. Konsultują wypracowane w grupie ustalenia z nauczycielem i wnoszą ewentualne
poprawki.
Faza III. Wykonanie
Uczniowie:
1. Samodzielnie wykonują schemat hydrauliczny danej maszyny przedstawiony za pomocą
symboli graficznych,
2. Opisują budowę i zasadę działania układu hydraulicznego,
3. Prezentują wykonany przez siebie schemat oraz opisują jego zasadę działania.
Faza IV. Sprawdzanie
1. Uczniowie sprawdzają w grupach poprawność wykonania.
2. Nauczyciel sprawdza poprawność wykonanych prac.
Faza V. Analiza końcowa
Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy rozwiązania zadania sprawiły im
trudności. Nauczyciel powinien podsumować całe ćwiczenie, wskazać, jakie umiejętności były
ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca
……………………………………………………………
Modułowy program nauczania: Górnik eksploatacji podziemnej 711[02]
Moduł:
Urządzenia górnicze 711[02].Z4
Jednostka modułowa:
Użytkowanie urządzeń pneumatycznych i hydraulicznych
stosowanych w górnictwie podziemnym
711[02].Z4.03
Temat: Użytkowanie urządzeń hydraulicznych stosowanych w górnictwie podziemnym.
Cel ogólny: Lokalizacja i usuwanie niesprawności urządzeń hydraulicznych stosowanych
w górnictwie podziemnym.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
wstępnie rozpoznać możliwą usterkę,
−
zanalizować przyczynę niesprawności,
−
zlokalizować usterkę,
−
zaproponować możliwy sposób usunięcia niesprawności.
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:
−
organizowania i planowania pracy,
−
pracy w zespole,
−
oceny pracy zespołu.
Metody nauczania–uczenia się:
−
tekstu przewodniego,
−
pokazu z objaśnieniem (modele i plansze),
−
projekcji filmów, przeźroczy i foliogramów.
Środki dydaktyczne:
−
zestaw pytań prowadzących,
−
materiały dydaktyczne,
−
plansze i modele,
−
DTR –ki,
−
Poradnik górnika.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
uczniowie pracują w zespołach 4–osobowych.
Czas trwania zajęć:
−
90 minut.
Uczestnicy:
−
uczniowie szkoły zawodowej kształcącej w zawodzie górnik eksploatacji podziemnej.
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Wykonywanie ćwiczenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
Zadanie dla ucznia:
Nauczyciel przygotowuje dla każdego zespołu uczniowskiego szczegółowy opis awarii
maszyny bądź urządzenia górniczego jaka może wystąpić bądź wystąpiła, a nauczyciel
dysponuje wiedzą na jej temat.
Instrukcja do wykonania ćwiczenia:
−
zapoznaj się dokładnie z treścią zadania,
−
przygotuj DTR-kę danej maszyny górniczej,
−
przeanalizuj schematy układu hydraulicznego w jakim nastąpiła awaria,
−
odszukaj w poradniku, materiałach dydaktycznych jakie najczęściej występują uszkodzenia
i nieprawidłowości pracy elementu urządzenia lub całego układu hydraulicznego,
−
zaproponuj możliwą przyczynę awarii i sposób usunięcia usterki.
4. Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności.
−
uczniowie prezentują swoje wnioski,
−
nauczyciel analizuje pracę ucznia i omawia mocne i słabe strony,
−
uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny prac i ewentualnie poprawiają
błędne diagnozy dotyczące opisach awarii.
Sposób uzyskiwania informacji zwrotnej po zakończonych zajęciach:
–
anonimowe ankiety dotyczące oceny zajęć i trudności podczas realizowania zadania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5. ĆWICZENIA
5.1. Wiadomości wstępne
5.1.1.
Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Rozpoznaj, wskazane przez nauczyciela, symbole graficzne elementów hydraulicznych
i pneumatycznych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni
fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę rozpoznawane symbole
graficzne.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach dydaktycznych symbole graficzne stosowane w układach
hydraulicznych i pneumatycznych,
2) rozpoznać dane symbole graficzne,
3) odszukać w literaturze zastosowanie rozpoznanego elementu układu hydraulicznego bądź
pneumatycznego,
4) narysować poznane symbole graficzne.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
tekstu przewodniego,
−
pokazu z objaśnieniem (plansze).
Środki dydaktyczne:
−
papier formatu A4,
−
przybory do pisania i rysowania,
−
Poradnik dla ucznia, materiały dydaktyczne,
−
literatura wskazana przez nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Przedstaw, przygotowane przez nauczyciela, przykładowe schematy układów
hydraulicznych i pneumatycznych ujętych półkonstrukcyjnie za pomocą umownych
funkcjonalnie schematów z zastosowaniem symboli graficznych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni
fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na prawidłowe zastąpienie
elementów hydraulicznych symbolami graficznymi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach dydaktycznych symbole graficzne stosowane w układach
hydraulicznych i pneumatycznych,
2) wykonać schemat z zastosowaniem symboli graficznych,
3) opisać wykorzystane symbole graficzne.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
tekstu przewodniego,
−
pokazu z objaśnieniem (modele i plansze),
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
papier formatu A4,
−
przybory do pisania i rysowania,
−
Poradnik dla ucznia, materiały dydaktyczne.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
5.2. Przetworniki energii
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Sklasyfikuj wskazane przez nauczyciela przetworniki energii stosowanych w napędach
hydraulicznych i pneumatycznych na podstawie opisu ich budowy oraz opisz ich zasadę
działania.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni
fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na prawidłowe rozpoznawanie
i klasyfikowanie przetworników energii.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy wraz z potrzebnymi przyborami,
2) odszukać w materiałach dydaktycznych kryteria klasyfikacji przetworników energii,
3) dokonać analizy działania na podstawie opisów budowy,
4) rozpoznać rodzaje przetworników energii,
5) zapisać przy rozpoznanych przetwornikach krótką ich charakterystykę.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
tekstu przewodniego,
−
pokazu z objaśnieniem (modele i plansze),
−
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
papier formatu A4,
−
przybory do pisania,
−
Poradnik dla ucznia, materiały dydaktyczne,
−
literatura wskazana przez nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Narysuj, rozpoznane podczas projekcji filmów, przeźroczy i foliogramów, schematy
przetworników energii oraz wskaż możliwe ich zastosowanie.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni
fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na poprawność narysowania
schematów oraz prawidłowego ich zastosowania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy wraz z potrzebnymi przyborami,
2) odszukać w Poradniku odpowiednie schematy przetworników,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
3) przeanalizować zasadę działania przetworników,
4) narysować z pamięci schemat przetwornika wskazany przez nauczyciela,
5) opisać budowę danego przetwornika,
6) przy każdym schemacie wskazać jego zastosowanie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
tekstu przewodniego,
−
pokazu z objaśnieniem (modele i plansze),
−
projekcji filmów, przeźroczy i foliogramów,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
papier formatu A4, przybory do pisania i rysowania,
−
Poradnik dla ucznia, materiały dydaktyczne,
−
literatura wskazana przez nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
5.3. Elementy sterowania, elementy pomocnicze i uszczelnienia
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Sklasyfikuj, wskazane przez nauczyciela, rozdzielacze stosowane w napędach
hydraulicznych i pneumatycznych na podstawie opisu ich budowy oraz opisz zasadę ich
działania.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni
fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na prawidłowe rozpoznawanie
i klasyfikowanie rozdzielaczy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy wraz z potrzebnymi przyborami,
2) odszukać w materiałach dydaktycznych kryteria klasyfikacji rozdzielaczy,
3) dokonać analizy działania na podstawie opisów budowy,
4) rozpoznać rodzaje rozdzielaczy,
5) zapisać przy rozpoznanych rozdzielaczach krótką ich charakterystykę.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
tekstu przewodniego,
−
pokazu z objaśnieniem (modele i plansze),
−
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
papier formatu A4, przybory do pisania,
−
Poradnik dla ucznia, materiały dydaktyczne,
−
literatura wskazana przez nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Narysuj, rozpoznane podczas projekcji filmów, przeźroczy i foliogramów, schematy
zaworów hydraulicznych i pneumatycznych oraz wskaż możliwe ich zastosowanie.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni
fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na poprawność narysowania
schematów oraz prawidłowego ich zastosowania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy wraz z potrzebnymi przyborami,
2) odszukać w Poradniku odpowiednie schematy zaworów,
3) przeanalizować zasadę działania zaworów,
4) narysować schematy zaworów wskazanych przez nauczyciela,
5) opisać budowę danego zaworu i wskazać jego zastosowanie.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
tekstu przewodniego,
−
pokazu z objaśnieniem (modele i plansze),
−
projekcji filmów, przeźroczy i foliogramów,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
papier formatu A4, przybory do pisania i rysowania,
−
Poradnik dla ucznia, materiały dydaktyczne,
−
literatura wskazana przez nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
5.4. Układy hydrauliczne i pneumatyczne maszyn i urządzeń
górniczych
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na podstawie przedstawionych na filmach opisów awarii, które wystąpiły podczas
eksploatacji maszyn i urządzeń górniczych rozpoznaj jaki element układu hydraulicznego mógł
spowodować daną awarię. Diagnozę skonsultuj z nauczycielem.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni
fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy skonsultować z uczniem każde jego
spostrzeżenie i ewentualnie podsunąć wskazówkę dotyczącą awarii, bądź pomóc
w rozpoznaniu rodzaj awarii jaka została opisana.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy wraz z potrzebnymi przyborami,
2) dokładnie wysłuchać opisu awarii przedstawianych przez wykwalifikowaną obsługę,
3) spróbować rozpoznać rodzaj awarii i skonsultować diagnozę z nauczycielem,
4) przeanalizować co mogło spowodować daną awarię,
5) przedstawić swoje wnioski na forum grupy i zaproponować środki mające na celu
zapobieganie podobnym awariom.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
tekstu przewodniego,
−
projekcji filmów, przeźroczy i foliogramów,
−
pokazu z objaśnieniem (modele i plansze),
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
papier formatu A4, przybory do pisania,
−
Poradnik dla ucznia, materiały dydaktyczne,
−
dokumentacje techniczno-ruchowe maszyn i urządzeń górniczych,
−
literatura wskazana przez nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Narysuj, rozpoznane podczas projekcji filmów, przeźroczy i foliogramów, schematy
układów hydraulicznych i pneumatycznych stosowanych w maszynach górniczych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni
fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na prawidłowe rozpoznanie
schematów oraz poprawność ich narysowania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy wraz z potrzebnymi przyborami,
2) rozpoznać pokazywane schematy układów,
3) odszukać w Poradniku, materiałach dydaktycznych odpowiednie schematy pokazane
schematy,
4) przeanalizować zasadę działania układów hydraulicznych przedstawionych na schematach,
5) narysować wskazane schematy,
6) opisać budowę i zasadę działania danego układu hydraulicznego.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
tekstu przewodniego,
−
pokazu z objaśnieniem (modele i plansze),
−
projekcji filmów, przeźroczy i foliogramów,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
papier formatu A4, przybory do pisania i rysowania,
−
Poradnik dla ucznia, materiały dydaktyczne,
−
literatura wskazana przez nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Użytkowanie urządzeń
pneumatycznych i hydraulicznych stosowanych w górnictwie podziemnym”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
-
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań,
-
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań,
-
dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego,
Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. c, 3. b, 4. a, 5. b, 6. d, 7. c, 8. b, 9. c, 10. c, 11. b,
12. a, 13. b, 14. a, 15. b, 16. d, 17. a, 18. c, 19. d, 20. a
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1.
Opisać zasadę działania elementów
hydraulicznych
B
P
a
2.
Zdefiniować zasadę działania elementów
hydraulicznych
A
P
c
3.
Objaśnić zasadę działania elementów
hydraulicznych
B
P
b
4.
Wskazać symbole graficzne elementów
hydraulicznych
A
P
a
5.
Wskazać symbole graficzne elementów
hydraulicznych
A
P
b
6.
Wskazać symbole graficzne elementów
pneumatycznych
A
P
d
7.
Wskazać symbole graficzne elementów
pneumatycznych
A
P
c
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
8. Rozróżnić rodzaje czynnika roboczego
C
P
b
9. Objaśnić budowę pomp wyporowych
B
P
c
10.
Rozróżnić siłowniki hydrauliczne
i pneumatyczne
B
P
c
11.
Rozróżnić siłowniki hydrauliczne
i pneumatyczne
B
P
b
12. Zdefiniować zasadę pracy zaworów
A
P
a
13. Rozróżnić rodzaje rozdzielaczy
B
P
b
14. Rozróżnić rodzaje rozdzielaczy
B
P
a
15.
Wyjaśnić zasadę pracy maszyn i urządzeń
górniczych
B
P
b
16.
Porównać pneumatyczne przetworniki
energii
C
PP
d
17. Scharakteryzować zasadę pracy zaworów
C
PP
a
18. Zastosować zasadę pracy zaworów
C
PP
c
19. Scharakteryzować zasadę pracy zaworów
C
PP
d
20. Rozpoznać układy hydrauliczne maszyn
C
PP
a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na typy zadań testowych, jakie będą
w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, określ czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskich wyników przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań wielokrotnego wyboru o różnym stopniu trudności. Tylko jedna
odpowiedź jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi.
Prawidłową odpowiedź zaznacz X (w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź
zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową).
6. Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: I część – poziom
podstawowy, II część – poziom ponadpodstawowy.
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. Trudności mogą przysporzyć Ci
zadania: 16– 20, gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe. Przeznacz na ich
rozwiązanie więcej czasu.
9. Na rozwiązanie testu masz 60 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Pompa wyporowa to element
a) przetwarzający różne postacie energii na energię cieczy.
b) sterujący.
c) przetwarzający energię cieczy na energię mechaniczną.
d) przewodzący i gromadzący ciecz.
2. Silnik hydrauliczny to element
a) przetwarzający różne postacie energii na energię cieczy.
b) sterujący.
c) przetwarzający energię cieczy na energię mechaniczną.
d) przewodzący i gromadzący ciecz.
3. Zawór hydrauliczny to element
a) przetwarzający różne postacie energii na energię cieczy.
b) sterujący.
c) przetwarzający energię cieczy na energię mechaniczną.
d) przewodzący i gromadzący ciecz.
4. Symbol graficzny przedstawiony na rysunku to
a) pompa o stałej wydajności.
b) pompa o regulowanej wydajności.
c) silnik hydrauliczny o jednym kierunku obrotów.
d) silnikopompa.
5. Na rysunku przedstawiono symbol graficzny zaworu
a) odcinającego.
b) zwrotnego.
c) przelewowego.
d) bezpieczeństwa.
6. Na rysunku przedstawiono symbol graficzny
a) sprężarki.
b) silnika pneumatycznego.
c) smarownicy.
d) odwadniacza.
7. Na rysunku przedstawiono symbol graficzny
a) sprężarki.
b) silnika pneumatycznego.
c) smarownicy.
d) odwadniacza.
8. Symbolem literowym HFC określa się
a) emulsję olejowo-wodną.
b) ciecz trudno palną będącą roztworem wodnym.
c) ciecz trudno palną na bazie estrów.
d) olej mineralny.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
9. Na rysunku przedstawiono schemat
a) zaworu dławiącego.
b) rozdzielacza.
c) pompy ręcznej.
d) zaworu odcinającego.
10. Na rysunku przedstawiono schemat siłownika
a) dwustronnego działania.
b) jednostronnego działania - pchającego.
c) nurnikowego.
d) teleskopowego.
11. Na rysunku przedstawiono schemat siłownika
a) dwustronnego działania.
b) jednostronnego działania - pchającego.
c) jednostronnego działania - ciągnącego.
d) teleskopowego.
12. Zawór zwrotny jest to element obiegu hydraulicznego
a) zezwalający na jeden kierunek przepływu cieczy.
b) zezwalający na dwa kierunki przepływu.
c) nieprzepuszczający cieczy.
d) sterujący ciśnieniem cieczy.
13. Na rysunku przedstawiono schemat
a) rozdzielacza zaworowego.
b) rozdzielacza suwakowego.
c) siłownika.
d) pompy ręcznej.
14. Na rysunku przedstawiono schemat
a) rozdzielacza zaworowego.
b) rozdzielacza obrotowego.
c) siłownika.
d) pompy ręcznej.
15. Ciężki młot Kruppa napędzany jest energią
a) pneumatyczną.
b) hydrauliczną.
c) elektropneumatyczną.
d) elektrohydrauliczną.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
16. Na zamieszczonym rysunku przedstawiono schemat
a) silnika pneumatycznego.
b) akumulatora.
c) filtru.
d) siłownika membranowego.
17. Zaworem sterującym kierunkiem przepływu jest
a) rozdzielacz.
b) zawór bezpieczeństwa.
c) zawór przelewowy.
d) regulator przepływu.
18. Zaworem sterującym ciśnieniem jest
a) rozdzielacz.
b) zawór dławiący.
c) zawór przelewowy.
d) regulator przepływu.
19. Zaworem sterującym natężeniem przepływu jest
a) rozdzielacz.
b) zawór bezpieczeństwa.
c) zawór przelewowy.
d) regulator przepływu.
20. Na schemacie przestawiono układ hydrauliczny
a) ciągnika kombajnu.
b) podnoszenia ramienia organu
urabiającego.
c) napędu gąsienicy ładowarki.
d) wiertnicy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………………………………………
Użytkowanie urządzeń pneumatycznych i hydraulicznych stosowanych
w górnictwie podziemnym
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
TEST 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Użytkowanie urządzeń
pneumatycznych i hydraulicznych stosowanych w górnictwie podziemnym”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
-
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań,
-
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań,
-
dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego,
Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. c, 3. d, 4. c, 5. a, 6. a, 7. b, 8. a, 9. c, 10. a, 11. c,
12. a, 13. a, 14. b, 15. a, 16. d, 17. b, 18. c, 19. d, 20. a.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1.
Zdefiniować zasadę działania elementów
hydraulicznych
A
P
d
2.
Opisać zasadę działania elementów
hydraulicznych
B
P
c
3.
Wskazać zasadę działania elementów
hydraulicznych
A
P
d
4.
Zidentyfikować symbole graficzne elementów
hydraulicznych
A
P
c
5.
Zidentyfikować symbole graficzne elementów
hydraulicznych
A
P
a
6.
Zidentyfikować symbole graficzne elementów
pneumatycznych
A
P
a
7.
Zidentyfikować symbole graficzne elementów
pneumatycznych
A
P
b
8. Rozpoznać rodzaje czynnika roboczego
C
P
a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
9. Opisać budowę pomp wyporowych
B
P
c
10.
Rozróżnić siłowniki hydrauliczne
i pneumatyczne
B
P
a
11.
Rozróżnić siłowniki hydrauliczne
i pneumatyczne
B
P
c
12. Scharakteryzować zasadę pracy zaworów
C
P
a
13. Rozpoznać rodzaje rozdzielaczy
C
P
a
14. Rozróżnić rodzaje rozdzielaczy
B
P
b
15.
Określić zasadę pracy maszyn i urządzeń
górniczych
C
P
a
16.
Rozpoznać pneumatyczne przetworniki
energii
C
PP
d
17.
Określić zasadę pracy zaworów sterujących
kierunkiem
C
PP
b
18.
Scharakteryzować zasadę pracy zaworów
sterujących ciśnieniem
C
PP
c
19.
Określić zasadę pracy zaworów sterujących
natężeniem
C
PP
d
20. Rozpoznać układy hydrauliczne maszyn
C
PP
a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie
będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na
udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Wszystkie zadania są zadaniami
wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi –zaznacz prawidłową
odpowiedź znakiem X (w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć
kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową).
6. Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: I część – poziom
podstawowy, II część – poziom ponadpodstawowy.
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. Trudności mogą przysporzyć Ci
zadania: 16– 20, gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe. Przeznacz na ich
rozwiązanie więcej czasu.
9. Na rozwiązanie testu masz 60 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Akumulator hydrauliczny to element
a) przetwarzający różne postacie energii na energię cieczy.
b) sterujący.
c) przetwarzający energię cieczy na energię mechaniczną.
d) przewodzący i gromadzący ciecz.
2. Cylinder hydrauliczny to element
a) przetwarzający różne postacie energii na energię cieczy.
b) sterujący.
c) przetwarzający energię cieczy na energię mechaniczną.
d) przewodzący i gromadzący ciecz.
3. Łączniki hydrauliczne to element
a) przetwarzający różne postacie energii na energię cieczy.
b) sterujący.
c) przetwarzający energię cieczy na energię mechaniczną.
d) przewodzący i gromadzący ciecz.
4. Na rysunku przedstawiono symbol graficzny
a) pompy o stałej wydajności.
b) pompy o regulowanej wydajności.
c) silnika hydraulicznego o jednym kierunku obrotów.
d) silnikopompy.
5. Na rysunku przedstawiono symbol graficzny zaworu
a) odcinającego.
b) zwrotnego.
c) przelewowego.
d) bezpieczeństwa.
6. Na rysunku przedstawiono symbol graficzny
a) sprężarki.
b) silnika pneumatycznego.
c) smarownicy.
d) odwadniacza.
7. Na rysunku przedstawiono symbol graficzny
a) sprężarki.
b) silnika pneumatycznego.
c) smarownicy.
d) odwadniacza.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
8. Symbolem literowym HFA i HFB określa się
a) emulsję olejowo-wodną.
b) ciecz trudno palną będącą roztworem wodnym.
c) ciecz trudno palną na bazie estrów.
d) olej mineralny.
9. Na rysunku przedstawiono schemat
a) zaworu dławiącego.
b) rozdzielacza.
c) pompy ręcznej.
d) zaworu odcinającego.
10. Na rysunku przedstawiono schemat siłownika
a) dwustronnego działania.
b) jednostronnego działania - pchającego.
c) nurnikowego.
d) teleskopowego.
11. Na rysunku przedstawiono schemat siłownika
a) dwustronnego działania.
b) jednostronnego działania - pchającego.
c) jednostronnego działania - ciągnącego.
d) teleskopowego.
12. Zawór zwrotny jest to element obiegu hydraulicznego
a) zezwalający na jeden kierunek przepływu cieczy.
b) zezwalający na dwa kierunki przepływu.
c) nieprzepuszczający cieczy.
d) sterujący ciśnieniem cieczy.
13. Na rysunku przedstawiono schemat
a) rozdzielacza zaworowego.
b) rozdzielacza suwakowego.
c) siłownika.
d) pompy ręcznej.
14. Na rysunku przedstawiono schemat
a) rozdzielacza zaworowego.
b) rozdzielacza obrotowego.
c) zaworu dławiącego.
d) zaworu odcinającego.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
15. Młotki w ładowarce NIWKA są napędzane energią
a) pneumatyczną.
b) hydrauliczną.
c) elektropneumatyczną.
d) elektrohydrauliczną.
16. Na zamieszczonym rysunku przedstawiono schemat
a) silnika pneumatycznego,
b) akumulatora.
c) filtru.
d) siłownika membranowego.
17. Zaworem sterującym kierunkiem przepływu jest
a) zawór bezpieczeństwa.
b) zawór zwrotny.
c) zawór przelewowy.
d) regulator przepływu.
18. Zaworem sterującym ciśnieniem jest
a) rozdzielacz.
b) zawór dławiący.
c) zawór kolejności działania.
d) regulator przepływu.
19. Zaworem sterującym natężeniem przepływu jest
a) rozdzielacz.
b) zawór bezpieczeństwa.
c) zawór przelewowy.
d) dzielnik strumienia.
20. Na schemacie przestawiono układ hydrauliczny
a) ciągnika kombajnu.
b) podnoszenia ramienia organu urabiającego.
c) napędu gąsienicy ładowarki.
d) wiertnicy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Użytkowanie urządzeń pneumatycznych i hydraulicznych stosowanych
w górnictwie podziemnym
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
7. LITERATURA
1.
Antoniak J.: Maszyny górnicze. Cz.II. Wydawnictwo „Śląsk”. K-ce 1980
2.
Broen A.: Górnicze ładowarki chodnikowe. Wydawnictwo „Śląsk”. K-ce 1976
3.
Broen A.: Kombajny chodnikowe. Śląskie Wydawnictwo Techniczne. K-ce 1993
4.
Czasopisma: Wiadomości Górnicze, Przegląd Górniczy, Bezpieczeństwo Pracy
i Ochrony Środowiska w Górnictwie, Mechanizacja i Automatyzacja Górnictwa
5.
6.
Jaszczuk M.: Ścianowe systemy mechanizacyjne. Wydawnictwo Naukowe „Śląsk”.K-ce
2007
7.
Katalogi firmowe maszyn i urządzeń do urabiania.
8.
Korecki Z.: Napędy i sterowanie hydrauliczne maszyn górniczych. Śląskie Wydawnictwo
Techniczne. K-ce 1993
9.
Mały poradnik mechanika. Praca zbiorowa. Wydawnictwo Naukowo-Techniczne.
Warszawa 1994
10. Opolski T, Antoniak J., Rynik J.: Maszyny do urabiania i ładowania w kopalniach
podziemnych T.1,2,3. Wydawnictwa uczelniane. Lublin 1980
11. Poradnik górnika. Praca zbiorowa. Wydawnictwo „Śląsk”. K-ce 1982
12. Warachim W., Maciejczyk J.: Ścianowe kombajny węglowe. Śląskie Wydawnictwo
Techniczne. K-ce 1993
13. Węsierski Ł.: Elementy i układy pneumatyczne. Akademia Górniczo-Hutnicza. Skrypty
uczelniane nr 827
14. Węsierski Ł.: Podstawy pneumatyki. Akademia Górniczo-Hutnicza. Skrypty uczelniane
nr 1220
Literatura metodyczna
1. Krogulec-Sobowiec M., Rudziński M.: Poradnik dla autorów pakietów edukacyjnych.
KOWEZiU, Warszawa 2003
2. Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. Biuro Koordynacji Kształcenia
Kadr, Fundusz Współpracy, Warszawa 1997
3. Szlosek F.: Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych. Instytut Technologii
Eksploatacji, Radom 1998