„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Anna Kusina
Wykonywanie kamiennych konstrukcji budowlanych
711[04].Z3.02
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca:
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
dr inż. Władysława Maria Francuz
mgr inż. Marek Machnik
Opracowanie redakcyjne:
mgr Halina Zwolska
Konsultacja:
dr inż. Janusz Figurski
Korekta:
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 711[04].Z3.02 –
Wykonywanie kamiennych konstrukcji budowlanych zawartego w modułowym programie
nauczania dla zawodu Kamieniarz 711[04].
Wydawca:
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
11
5.1. Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu konstrukcji
budowlanych
5.1.1. Ćwiczenia
11
11
5.2. Rysunki wykonawcze
5.2.1. Ćwiczenia
13
13
5.3. Zasady wykonywania murów z kamienia
5.3.1. Ćwiczenia
14
14
5.4. Rodzaje murów z kamienia
5.4.1. Ćwiczenia
16
16
5.5. Spoinowanie murów kamiennych
5.5.1. Ćwiczenia
20
20
5.6. Osadzanie elementów kamiennych
5.6.1. Ćwiczenia
22
22
5.7. Zasady wykonywania schodów z kamienia
5.7.1. Ćwiczenia
23
23
5.8. Rozlicznie robót konstrukcyjnych z kamienia
5.8.1. Ćwiczenia
25
25
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
27
7. Literatura
36
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Poradnik jest obudową dydaktyczną jednostki modułowej „Wykonywanie kamiennych
konstrukcji budowlanych”. Jego przeznaczeniem jest pomoc w prowadzeniu zajęć
dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie kamieniarz.
W poradniku zamieszczono:
−
Wymagania wstępne, czyli wykaz wiadomości i umiejętności, jakie uczeń powinien mieć
opanowane, aby mógł przystąpić do realizacji programu tej jednostki modułowej.
−
Cele kształcenia jednostki modułowej, stanowiące wykaz wiadomości i umiejętności,
jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem.
−
Przykładowe scenariusze zajęć.
−
Przykładowe ćwiczenia, ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania
– uczenia się oraz środkami dydaktycznymi.
−
Ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego.
−
Wykaz literatury, z której uczniowie mogą korzystać podczas nauki.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami
ze szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania to jest. tekstu
przewodniego, samokształcenia kierowanego, ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel
może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym
różnego rodzaju zadania.
W tym rozdziale podano również:
−
plan testu w formie tabelarycznej,
−
punktacje zadań,
−
propozycje norm wymagań,
−
instrukcję dla nauczyciela,
−
instrukcję dla ucznia,
−
kartę odpowiedzi,
−
zestaw zadań testowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych
711[04].Z3
Technologia kamieniarskich robót
budowlanych
711[04].Z3.05
Wykonywanie
kamiennych
elementów małej
architektury
711[04].Z3.04
Układanie
posadzek
kamiennych
711[04].Z3.03
Wykonywanie
kamiennych detali
architektonicznych
711[04].Z3.02
Wykonywanie
kamiennych
konstrukcji
budowlanych
711[04].Z3.01
Mocowanie okładzin
ściennych z kamienia
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć:
−
posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa,
−
posługiwać się dokumentacją techniczną,
−
posługiwać się sprzętem pomiarowym i wykonywać pomiary,
−
rozróżniać elementy konstrukcyjne i niekonstrukcyjne budynku,
−
rozróżniać rodzaje murów, zasady wiązania pospolitego,
−
rozróżniać rodzaje spoin i określać ich grubość,
−
rozróżniać podstawowe materiały budowlane i kamienne,
−
magazynować, składować i transportować materiały budowlane i kamienne,
−
dobierać narzędzia i sprzęt do robót murarskich,
−
wykonywać obróbkę mechaniczną kamienia,
−
wykonywać obróbkę ręczną kamienia,
−
wykonywać podstawowe roboty ślusarsko-kowalskie,
−
przygotować, eksploatować i demontować rusztowania do robót murarskich,
−
przygotować podstawowe zaprawy budowlane,
−
murować z zastosowaniem podstawowych wiązań murarskich,
−
wykonywać mury proste oraz o różnym przebiegu,
−
stosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i ochrony
środowiska obowiązujące w budownictwie,
−
wykonać przedmiary i obmiary robót,
−
korzystać z różnych źródeł informacji,
−
współpracować w grupie,
−
uczestniczyć w dyskusji i prezentacji,
−
stosować różne metody i środki porozumiewania się na temat zagadnień technicznych,
−
udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji ćwiczeń podanych poradniku uczeń powinien umieć:
−
posłużyć się dokumentacją techniczną w zakresie niezbędnym do wykonania kamiennych
konstrukcji budowlanych,
−
posłużyć się sprzętem pomiarowym w celu dokonania pomiarów,
−
zorganizować i zlikwidować stanowisko pracy,
−
określić szacunkowo ilość materiału niezbędnego do wykonania robót i sporządzić
zapotrzebowanie materiałowe,
−
dobrać narzędzia potrzebne do wykonywania robót,
−
przygotować materiał kamienny do wykonywania zadania,
−
wykonać ciecie kamienia na żądany kształt i wielkość,
−
wykonać rusztowanie niezbędne do wykonania robót na wysokości,
−
wykonać mur dziki z kamienia polnego,
−
wykonać mur z kamienia łamanego sortowanego,
−
wykonać mur warstwowy,
−
wykonać mur mozaikowy,
−
wykonać mur z ciosów,
−
osadzić elementy kamienne,
−
osadzić klamry, kołki i kotwy
−
ułożyć zaprawę na murze w celu uzyskania spoiny o wymaganej grubości,
−
wykonać spoinowanie muru
−
wykonać mury z kamienia, proste o grubości zgodnej z projektem,
−
wykonać mury z kamienia w narożnikach prostokątnych,
−
wykonać mury z kamienia przenikające się pod kątem prostym,
−
wykonać mury z kamienia w kształcie litery „T",
−
wykonać zakończenia murów z kamienia,
−
wytyczyć profil schodów na ścianie klatki schodowej,
−
wykonać schody kamienne o stopniach blokowych,
−
wykonać schody kamienne o stopniach klinowych,
−
wykonać schody z elementów żelbetowych, prefabrykowanych,
−
ocenić jakość wykonanej pracy i usunąć usterki,
−
sporządzić rozliczenie materiałowe wykonanej pracy,
−
wykonać pracę z zachowaniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony
przeciwpożarowej i ochrony środowiska.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz 1
Osoba prowadząca …………………………………….………….
Modułowy program nauczania: Kamieniarz 711[04].
Moduł: Technologia kamieniarskich robót budowlanych 711[04].Z3.
Jednostka modułowa: Wykonywanie kamiennych konstrukcji budowlanych 711[04].Z3.02.
Temat: Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy obowiązujące przy wykonywaniu
murów z kamienia
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności określania i analizowania przepisów bezpieczeństwa
i higieny pracy obowiązujących przy wykonywaniu murów z kamienia.
Cele szczegółowe:
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
–
określić zagrożenia jakie występują przy wykonywaniu prac murarskich,
–
scharakteryzować poszczególne środki ochrony indywidualnej murarza i kamieniarza,
–
wskazać przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy jakich należy przestrzegać przy
wykonywaniu murów z kamienia.
Metody nauczania – uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
dyskusja w grupie.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
–
praca indywidualna,
–
praca w małych zespołach.
Środki dydaktyczne:
– akty prawne zawierające przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu
prac kamieniarskich oraz murarskich,
– film, zdjęcia lub prezentacja multimedialna, przedstawiający wykonywanie murów
z kamienia,
– środki ochrony indywidualnej oraz sprzęt do wykonywania prac murarskich.
Czas trwania: 2 godziny lekcyjne – 90 minut.
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie i przedstawienie celów zajęć.
2. Plan zajęć:
A. Zagrożenia występujące podczas prac murarskich:
– wstęp – nauczyciel przypomina uczniom podstawowe informacje, dotyczące zasad
wykonywania prac murarskich i prezentuje sprzęt i narzędzia,
– uczniowie analizują uzyskane informacje i sporządzają krótką notatkę, a następnie
w oparciu o literaturę określają na jakie czynniki niebezpieczne, szkodliwe i uciążliwe
jest narażony pracownik w czasie wykonywania prac kamieniarskich i murarskich,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
B. Środki ochrony indywidualnej:
– wstęp – nauczyciel demonstruje uczniom poszczególne środki ochrony indywidualnej
i omawia sposób ich stosowania,
– uczniowie w małych grupach zapoznają się ze środkami ochrony indywidualnej oraz
analizują uzyskane informacje,
– swoje spostrzeżenia zapisują w zeszytach.
C. Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu murów z kamienia,
– wstęp – nauczyciel przedstawia uczniom jakie są wymagania prawne w zakresie
bezpieczeństwa i higieny pracy przy robotach kamieniarskich i murarskich,
– uczniowie w małych grupach analizują akty prawne zawierające wymagania
dotyczące zasad wykonywania robót murarskich i kamieniarskich w różnych
sytuacjach i sporządzają notatkę na ten temat w zeszycie,
– uczniowie zapoznają się z filmem lub prezentacją multimedialną przedstawiającą
wykonywanie murów z kamienia zwracając szczególną uwagę na przestrzeganie
przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,
– uczniowie analizują skutki nieprzestrzegania zasad bezpiecznej pracy w czasie pracy
i dyskutują nad swoimi spostrzeżeniami.
3. Podsumowanie zajęć:
– uczniowie charakteryzują zagrożenia występujące podczas wykonywania murów
z kamienia,
– uczniowie określają wymagane środki ochrony indywidualnej,
– uczniowie określają przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu
murów z kamienia.
Ocena poziomu osiągnięć uczniów oraz ocena ich aktywności:
– Metoda obserwacji czynności i zachowań indywidualnych uczniów i poszczególnych grup
podczas zajęć.
– Ocena prawidłowości wykonania notatek.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz 2
Osoba prowadząca …………………………………….………….
Modułowy program nauczania: Kamieniarz 711[04].
Moduł: Technologia kamieniarskich robót budowlanych 711[04].Z3.
Jednostka modułowa: Wykonywanie kamiennych konstrukcji budowlanych 711[04].Z3.02.
Temat: Wykonywanie murów kamiennych przenikających się pod kątem prostym
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności wykonywania murów kamiennych przenikających
się pod katem prostym, zgodnie z dokumentacją.
Cele szczegółowe:
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
– odczytać dokumentacje techniczną,
– scharakteryzować zasady wykonywania murów kamiennych, przenikających się pod
kątem prostym,
– zorganizować stanowisko pracy,
– dobrać narzędzia i sprzęt do wykonania pracy,
– dobrać sprzęt ochrony indywidualnej,
– wykonać mur kamienny przenikający się zgodnie z dokumentacją,
– uporządkować stanowisko pracy.
Metody nauczania – uczenia się:
–
pokaz z instruktażem,
–
ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
–
praca indywidualna,
–
praca w małych grupach.
Środki dydaktyczne:
–
instrukcja dla uczniów dotycząca zasad wykonywania murów przenikających się pod
katem prostym,
–
dokumentacja budowlana,
–
elementy kamienne do wykonywania murów,
–
gotowa zaprawa,
–
zestaw narzędzi i sprzętu do robót murarskich,
–
zestaw środków ochrony indywidualnej,
–
rysunki, schematy lub zdjęcia przedstawiające zasady wykonywania murów kamiennych
przenikających się pod kątem prostym.
Czas trwania: 4 godziny lekcyjne –180 minut.
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie i przedstawienie celów zajęć.
2. Plan zajęć:
A. Zasady wykonywania murów z kamienia:
– wstęp – nauczyciel przedstawia uczniom podstawowe informacje dotyczące zasad
wykonywania murów kamiennych przenikających się,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
– uczniowie analizują uzyskane informacje i sporządzają krótką notatkę oraz szkic
fragmentu muru z rozrysowaniem kolejnych warstw kamienia,
B. Wykonanie fragmentu muru zgodnie z tematem zadania,:
– wstęp – nauczyciel rozdaje uczniom dokumentację techniczną z zaznaczonym
fragmentem muru kamiennego,
– nauczyciel prezentuje na modelu sposób wykonania zadania,
– nauczyciel zwraca uwagę na trudności jakie mogą wystąpić w trakcie wykonywania
zadania,
– nauczyciel przypomina uczniom przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy,
– uczniowie przygotowują stanowisko pracy, gromadząc odpowiedni sprzęt i narzędzia
oraz materiały,
– uczniowie wykonują zadanie zgodnie z dokumentacją przedstawioną przez
nauczyciela, przestrzegając przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,
– nauczyciel w trakcie wykonywania przez uczniów czynności, koryguje
nieprawidłowości,
– uczniowie prezentują wykonane zadanie i oceniają jakość jego wykonania,
– uczniowie porządkują stanowisko pracy.
3. Podsumowanie zajęć:
– uczniowie omawiają sposób wykonania zadania, problemy jakie napotkali oraz sposób
ich rozwiązania.
Ocena poziomu osiągnięć uczniów oraz ocena ich aktywności:
– Metoda obserwacji czynności i zachowań indywidualnych uczniów i poszczególnych grup
podczas zajęć.
– Ocena prawidłowości i estetyki wykonania zadania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5. ĆWICZENIA
5.1. Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu
konstrukcji budowlanych
Ćwiczenie 1
Spośród przedstawionych przez nauczyciela środków ochrony indywidualnej i odzieży
ochronnej, dobierz środki konieczne przy wykonywaniu murów z kamienia.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i
technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) określić, jakie zagrożenia dla zdrowia występują przy wykonywaniu murów z kamienia,
2) obejrzeć przedstawione środki ochrony indywidualnej,
3) wybrać środki konieczne przy wykonywaniu murów z kamienia,
4) sporządzić notatkę,
5) uzasadnić swój wybór.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
zestaw różnych środków ochrony indywidualnej,
−
instrukcja bezpieczeństwa i higieny pracy, dotycząca stosowania elementów kamiennych.
Ćwiczenie 2
Przedstaw zagrożenia dla zdrowia pracowników, jakie występują przy wykonywaniu
przycinania elementów kamiennych ręcznie i mechanicznie. Wskaż metody zapobiegania tym
zagrożeniom.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i
technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) określić, jakie zagrożenia dla zdrowia występują przy wykonywaniu cięcia kamienia,
2) zapoznać się z zasadami bezpiecznego wykonywania cięcia kamienia,
3) zapoznać się z przykładami zaistniałych wypadków przy pracy związanych z cięciem
kamienia przedstawionymi na planszach i filmach dydaktycznych,
4) przedstawić metody zapobiegania zagrożeniom związanym z cieciem kamienia,
5) uzasadnić swój wybór,
6) sporządzić notatkę.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
instrukcja bezpieczeństwa i higieny pracy dotycząca cięcia kamienia,
−
plansze i filmy dydaktyczne, ukazujące przykłady wypadków przy pracy związane
z cięciem kamienia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
5.2. Rysunki wykonawcze
Ćwiczenie 1
Na podstawie dokumentacji budowlanej przedstawionej przez nauczyciela określ
podstawowe dane dotyczące muru z kamienia, który masz wykonać: długość, grubość,
wysokość i rodzaj muru.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i
technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować dokumentację techniczną,
2) odczytać potrzebne informacje,
3) ustalić wymagane dane dotyczące muru z kamienia,
4) sporządzić notatkę.
5) zaprezentować wykonaną pracę.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
dokumentacja techniczna.
Ćwiczenie 2
Wykonaj rysunek detalu ozdobnego gzymsu, na podstawie przedstawionego modelu.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i
technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) obejrzeć przedstawiony model i wykonać niezbędne pomiary,
2) dobrać papier oraz przybory rysunkowe,
3) sporządzić rysunek,
4) zaprezentować wykonaną pracę.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
model elementu,
−
papier i przybory rysunkowe.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
5.3. Zasady wykonywania murów z kamienia
Ćwiczenie 1
Wykonaj narożnik murów z kamienia zgodnie z dokumentacją.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować dokumentację techniczną,
2) przeanalizować zasady wykonywania narożników murów z kamienia,
3) dobrać potrzebne środki ochrony indywidualnej,
4) dobrać potrzebne narzędzia i sprzęt,
5) dobrać potrzebne elementy kamienne,
6) wykorzystać przygotowaną na stanowisku ćwiczeniowym zaprawę,
7) ułożyć elementy kamienne zgodnie z zasadą określoną dla wskazanego rodzaju muru,
8) sprawdzić jakość wykonanej pracy,
9) uporządkować stanowisko ćwiczeniowe po wykonanej pracy
10) zaprezentować wykonaną pracę.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
dokumentacja techniczna,
−
literatura dotyczącą zasad wykonywania murów kamiennych,
−
materiały: elementy kamienne oraz gotowa zaprawa,
−
narzędzia, sprzęt i środki ochrony indywidualnej,
−
przyrządy pomiarowe.
Ćwiczenie 2
Wykonaj fragment muru z ciosów kamiennych przenikającego się pod kątem prostym,
zgodnie z dokumentacją.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i
technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować dokumentację techniczną,
2) przeanalizować zasady wykonywania murów przenikających się pod kątem prostym,
3) dobrać potrzebne środki ochrony indywidualnej,
4) dobrać potrzebne narzędzia i sprzęt,
5) dobrać potrzebne elementy kamienne,
6) wykorzystać przygotowaną na stanowisku ćwiczeniowym zaprawę,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
7) ułożyć elementy kamienne zgodnie z zasadą określoną dla wskazanego rodzaju muru,
8) sprawdzić jakość wykonanej pracy,
9) uporządkować stanowisko ćwiczeniowe po wykonanej pracy,
10) zaprezentować wykonaną pracę.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
dokumentacja techniczna,
−
literatura dotyczącą zasad wykonywania murów kamiennych,
−
materiały: elementy kamienne oraz gotowa zaprawa,
−
narzędzia, sprzęt i środki ochrony indywidualnej,
−
przyrządy pomiarowe.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
5.4. Rodzaje murów z kamienia
Ćwiczenie 1
Z przedstawionych przez nauczyciela rysunków różnego rodzaju murów wybierz te, które
przedstawiają:
−
mur cyklopowy,
−
mur mozaikowy,
−
mur z ciosów.
Scharakteryzuj budowę każdego z tych murów; określ podstawowe właściwości, zalety, wady
oraz zastosowanie.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i
technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować literaturę dotyczącą murów z kamienia,
2) wyszukać potrzebne informacje,
3) przeanalizować rysunki murów przedstawione przez nauczyciela,
4) sporządzić notatkę.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
literatura,
−
rysunki przedstawiające różne rodzaje murów z kamienia.
Ćwiczenie 2
Wykonaj fragment muru dzikiego z kamienia polnego, zgodnie z dokumentacją.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i
technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować dokumentację techniczną,
2) przeanalizować zasady wykonywania murów z kamienia,
3) dobrać potrzebne środki ochrony indywidualnej,
4) dobrać potrzebne narzędzia i sprzęt,
5) dobrać potrzebne elementy kamienne,
6) dociąć kamienie na żądany kształt i wielkość,
7) wykorzystać przygotowaną na stanowisku ćwiczeniowym zaprawę,
8) ułożyć elementy kamienne zgodnie z zasadą określoną dla wskazanego rodzaju muru,
9) sprawdzić jakość wykonanej pracy,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
10) uporządkować stanowisko ćwiczeniowe po wykonanej pracy,
11) zaprezentować wykonaną pracę.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
dokumentacja techniczna,
−
literatura dotyczącą zasad wykonywania murów kamiennych,
−
materiały: elementy kamienne oraz gotowa zaprawa,
−
narzędzia, sprzęt i środki ochrony indywidualnej,
−
przyrządy pomiarowe.
Ćwiczenie 3
Wykonaj fragment muru mozaikowego z kamienia polnego, zgodnie z dokumentacją.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować dokumentację techniczną,
2) przeanalizować zasady wykonywania murów z kamienia,
3) dobrać potrzebne środki ochrony indywidualnej,
4) dobrać potrzebne narzędzia i sprzęt,
5) dobrać potrzebne elementy kamienne,
6) dociąć kamienie na żądany kształt i wielkość,
7) wykorzystać przygotowaną na stanowisku ćwiczeniowym zaprawę,
8) ułożyć elementy kamienne zgodnie z zasadą określoną dla wskazanego rodzaju muru,
9) sprawdzić jakość wykonanej pracy,
10) uporządkować stanowisko ćwiczeniowe po wykonanej pracy,
11) zaprezentować wykonaną pracę.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
dokumentacja techniczna,
−
literatura dotyczącą zasad wykonywania murów kamiennych,
−
materiały: elementy kamienne oraz gotowa zaprawa,
−
narzędzia, sprzęt i środki ochrony indywidualnej,
−
przyrządy pomiarowe.
Ćwiczenie 4
Wykonaj fragment muru prostego warstwowego, wraz z zakończeniem, zgodnie
z dokumentacją.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i
technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować dokumentację techniczną,
2) przeanalizować zasady wykonywania murów warstwowych,
3) dobrać potrzebne środki ochrony indywidualnej,
4) dobrać potrzebne narzędzia i sprzęt,
5) dobrać potrzebne elementy kamienne, ceramiczne i kotwiące,
6) dociąć kamienie na żądany kształt i wielkość,
7) wykorzystać przygotowaną na stanowisku ćwiczeniowym zaprawę,
8) ułożyć elementy kamienne zgodnie z zasadą określoną dla wskazanego rodzaju muru,
9) sprawdzić jakość wykonanej pracy,
10) uporządkować stanowisko ćwiczeniowe po wykonanej pracy,
11) zaprezentować wykonaną pracę.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
dokumentacja techniczna,
−
literatura dotyczącą zasad wykonywania murów kamiennych,
−
materiały: elementy kamienne, ceramiczne, kotwiące oraz gotowa zaprawa,
−
narzędzia, sprzęt i środki ochrony indywidualnej,
−
przyrządy pomiarowe.
Ćwiczenie 5
Wykonaj fragment muru z ciosów kamiennych, w kształcie litery T, zgodnie
z dokumentacją.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i
technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować dokumentację techniczną,
2) przeanalizować zasady wykonywania murów z kamienia,
3) dobrać potrzebne środki ochrony indywidualnej,
4) dobrać potrzebne narzędzia i sprzęt,
5) dobrać potrzebne elementy kamienne,
6) dociąć kamienie na żądany kształt i wielkość,
7) wykorzystać przygotowaną na stanowisku ćwiczeniowym zaprawę,
8) ułożyć elementy kamienne zgodnie z zasadą określoną dla wskazanego rodzaju muru,
9) sprawdzić jakość wykonanej pracy,
10) uporządkować stanowisko ćwiczeniowe po wykonanej pracy,
11) zaprezentować wykonaną pracę.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
dokumentacja techniczna,
−
literatura dotyczącą zasad wykonywania murów kamiennych,
−
materiały: elementy kamienne oraz gotowa zaprawa,
−
narzędzia, sprzęt i środki ochrony indywidualnej,
−
przyrządy pomiarowe.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
5.5. Spoinowanie murów kamiennych
Ćwiczenie 1
Przygotuj fragment muru z kamienia do spoinowania.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować zasady wykonywania spoinowania murów z kamienia,
2) dobrać potrzebne środki ochrony indywidualnej,
3) dobrać narzędzia potrzebne do przygotowania muru,
4) przygotować mur do spoinowania,
5) sprawdzić jakość wykonanej pracy,
6) uporządkować stanowisko ćwiczeniowe po wykonanej pracy,
7) zaprezentować wykonaną pracę.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
literatura dotyczącą zasad wykonywania spoinowania murów kamiennych,
−
narzędzia, sprzęt i środki ochrony indywidualnej,
−
przyrządy pomiarowe.
Ćwiczenie 2
Wykonaj spoinowanie fragmentu muru z kamienia, przygotowanego uprzednio.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować zasady wykonywania spoinowania murów z kamienia,
2) dobrać potrzebne środki ochrony indywidualnej,
3) dobrać potrzebne materiały do spoinowania,
4) dobrać narzędzia potrzebne do wykonania spoinowania,
5) wykorzystać przygotowaną na stanowisku ćwiczeniowym zaprawę,
6) wykonać spoinowanie muru,
7) sprawdzić jakość wykonanej pracy,
8) uporządkować stanowisko ćwiczeniowe po wykonanej pracy,
9) zaprezentować wykonaną pracę.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
Środki dydaktyczne:
−
literatura dotyczącą zasad wykonywania murów kamiennych,
−
gotowa zaprawa do spoinowania,
−
narzędzia, sprzęt i środki ochrony indywidualnej,
−
przyrządy pomiarowe.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
5.6. Osadzanie elementów kamiennych
Ćwiczenie 1
Z dokumentacji technicznej montażu elementów kamiennych odczytaj rodzaj oraz
potrzebną ilość łączników stalowych.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować dokumentację techniczną,
2) przeanalizować zasady osadzania elementów z kamienia,
3) określić rodzaj oraz ilość łączników stalowych,
4) sporządzić notatkę.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
dokumentacja techniczna,
−
literatura dotyczącą zasad osadzania elementów kamiennych.
Ćwiczenie 2
Opisz zasady osadzania w murze elementów kamiennych.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować zasady osadzania elementów z kamienia,
2) opisać zasady osadzania elementów kamiennych,
3) sporządzić notatkę.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
literatura dotyczącą zasad osadzania elementów kamiennych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
5.7. Zasady wykonywania schodów z kamienia
Ćwiczenie 1
Wykonaj tyczenie profilu biegu schodów, zgodnie z dokumentacją.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować dokumentację techniczną,
2) przeanalizować zasady tyczenia biegu schodów,
3) dobrać potrzebne przyrządy pomiarowe,
4) wykonać wytyczenie profilu biegu schodów,
5) sprawdzić jakość wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
dokumentacja techniczna,
−
literatura dotyczącą zasad wykonywania schodów,
−
przyrządy pomiarowe.
Ćwiczenie 2
Wykonaj fragment kamiennych schodów wspornikowych, o stopniach blokowych,
zgodnie z dokumentacją.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować dokumentację techniczną,
2) przeanalizować zasady wykonywania schodów z kamienia,
3) dobrać potrzebne środki ochrony indywidualnej,
4) dobrać potrzebne narzędzia i sprzęt,
5) dobrać potrzebne elementy kamienne,
6) wykorzystać przygotowaną na stanowisku ćwiczeniowym zaprawę,
7) wykorzystać wytyczony profil schodów,
8) wykonać w murze gniazda dla osadzenia stopni,
9) osadzić w murze kamienne elementy schodów zgodnie z zasadami określonymi dla
schodów wspornikowych,
10) sprawdzić jakość wykonanej pracy,
11) uporządkować stanowisko ćwiczeniowe po wykonanej pracy
12) zaprezentować wykonane zadanie.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
dokumentacja techniczna,
−
literatura dotyczącą zasad wykonywania schodów kamiennych,
−
materiały: elementy kamienne schodów oraz gotowa zaprawa,
−
narzędzia, sprzęt i środki ochrony indywidualnej,
−
przyrządy pomiarowe.
Ćwiczenie 3
Wykonaj fragment żelbetowych schodów wspornikowych, o stopniach klinowych,
zgodnie z dokumentacją.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować dokumentację techniczną,
2) przeanalizować zasady wykonywania prefabrykowanych schodów żelbetowych,
3) dobrać potrzebne środki ochrony indywidualnej,
4) dobrać potrzebne narzędzia i sprzęt,
5) dobrać potrzebne elementy prefabrykowane,
6) wykorzystać przygotowaną na stanowisku ćwiczeniowym zaprawę,
7) wykorzystać wytyczony profil schodów,
8) wykonać w murze gniazda dla osadzenia stopni,
9) osadzić w murze żelbetowe elementy schodów zgodnie z zasadami określonymi dla
schodów wspornikowych,
10) sprawdzić jakość wykonanej pracy,
11) uporządkować stanowisko ćwiczeniowe po wykonanej pracy
12) zaprezentować wykonane zadanie.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
dokumentacja techniczna,
−
literatura dotyczącą zasad wykonywania schodów prefabrykowanych,
−
materiały: elementy prefabrykowane schodów oraz gotowa zaprawa,
−
narzędzia, sprzęt i środki ochrony indywidualnej,
−
przyrządy pomiarowe.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
5.8. Rozliczanie robót konstrukcyjnych z kamienia
Ćwiczenie 1
Wykonaj przedmiar robót związanych z wykonaniem muru z kamienia, na podstawie
dokumentacji technicznej.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) określić zasady wykonywania przedmiaru,
2) przeanalizować dokumentacją techniczną,
3) wykonać przedmiar robót,
4) sporządzić notatkę.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
dokumentacja techniczna,
−
katalog nakładów rzeczowych,
−
literatura,
−
kalkulator.
Ćwiczenie 2
Określ szacunkowo ilość materiału potrzebnego do wykonania muru kamiennego
o wymiarach: długość – 4,5 m, szerokość – 0,40 m, wysokość – 1.2 m oraz sporządź
zapotrzebowanie materiałowe.
Zużycie materiałów na jednostkę obmiaru wynosi (wg KNR):
−
kamień łupany – 1.15 m
3
−
zaprawa – 0.300 m
3
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) obliczyć objętość muru do wykonania,
2) policzyć potrzebną ilość materiałów,
3) sporządzić zapotrzebowanie materiałowe.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
Środki dydaktyczne:
−
Katalog Nakładów Rzeczowych
−
kalkulator
Ćwiczenie 3
Oblicz wynagrodzenia za wykonanie muru kamiennego z ćwiczenia 2 jeżeli nakłady
robocizny wynoszą 9.95 r-g na 1m
3
muru. Do obliczeń przyjmij stawkę za 1 roboczogodzinę
50 zł.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) obliczyć liczbę roboczogodzin na wykonanie muru,
2) obliczyć wynagrodzenie za pracę.
3) sporządzić notatkę.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
kalkulator.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie kamiennych konstrukcji
budowlanych”
Test składa się z 20 zadań jednokrotnego wyboru, z których:
– z poziomu podstawowego są zadania: 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 11, 12,13, 14, 15, 17, 19.
– z poziomu ponadpodstawowego są zadania: 6, 10, 16, 18, 20.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
– dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,
– dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,
– dobry – za rozwiązanie co najmniej 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu
ponadpodstawowego,
– bardzo dobry – za rozwiązanie co najmniej 18 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. a, 3. d, 4. b, 5. d, 6. b, 7. c, 8. b, 9. d, 10. b, 11.
a, 12. d, 13. a, 14. a, 15. d, 16. a, 17. b, 18. c, 19. b, 20. d.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Wymienić środki ochrony indywidualnej
przy pracach kamieniarskich
A
P
b
2
Określić zasady bezpiecznej pracy murarza
B
P
a
3
Rozróżnić rysunki przydatne w pracy
kamieniarza
B
P
d
4
Rozpoznać zasady wiązania murów
kamiennych
A
P
b
5
Określić zasady układania kamieni
w murze
C
P
d
6
Przewidzieć wpływ nieprawidłowo
ułożonego kamienia na prace muru
D
PP
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
7
Zidentyfikować rodzaj spoin
występujących w murze
A
P
c
8
Rozróżnić rodzaje murów
B
P
b
9
Rozpoznać rodzaj muru z kamienia
A
P
d
10
Określić zasady wykonywania muru z
ciosów kamiennych
C
PP
b
11
Wyjaśnić przyczynę stosowania
kamiennych murów mieszanych
B
P
a
12 Zdefiniować czynność spoinowanie
A
P
d
13 Rozróżnić mury, których nie spoinuje się
B
P
a
14 Rozpoznać rodzaj stopni z kamienia
B
P
a
15 Nazwać elementy stopnia
A
P
d
16 Określić zasady ustalania wysokości stopni
B
PP
a
17 Wyjaśnić pojęcie obmiaru robót
B
P
b
18
Określić jednostki obmiarowe robót
murarskich z kamienia
C
PP
c
19 Rozpoznać wiązanie elementów w murze
A
P
b
20 Określić zasady wykonywania murów
C
PP
d
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
3. Zapewnij samodzielną pracę uczniów w czasie rozwiązywania zadań.
4. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom „instrukcję dla ucznia”.
5. Upewnij się, czy wszyscy uczniowie ją zrozumieli. Wyjaśnij ewentualne wątpliwości.
6. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego dołączone są 4 możliwości odpowiedzi. Tylko jedna
z nich jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi stawiając w odpowiedniej
rubryce znak X. W przypadku pomyłki błędną odpowiedź należy zakreślić kółkiem
a następnie ponownie zaznaczyć odpowiedź prawidłową.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Gdy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, odłóż rozwiązanie tego zadania
na później i wróć do tego zadania, gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiązanie testu masz 40 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia
– instrukcja do testu,
– zestaw pytań testowych
– karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Jakie środki ochrony indywidualnej powinien posiadać pracownik przy obróbce
kamienia:
a) buty gumowe,
b) maska ochronna,
c) szelki bezpieczeństwa,
d) linka bezpieczeństwa.
2. Wychylanie się poza krawędź konstrukcji jest zabronione:
a) zawsze,
b) nie jest zabronione,
c) nie, jeżeli ktoś asekuruje,
d) tylko w niektórych wypadkach, zależnie od wysokości.
3. Plan montażowy przedstawia:
a) szczegóły kształtu elementu,
b) układ konstrukcyjny obiektu,
c) szczegóły połączeń elementów.
d) kolejność osadzania elementów.
4. Mury kamienne wykonuje się według zasad wiązania:
a) wielorzędowego,
b) pospolitego,
c) gotyckiego,
d) polskiego.
5. Podczas układania kolejnych warstw muru z kamieni o kształtach nieregularnych i różnej
wielkości, wymagana jest następująca zasada:
a) kamienie można układać dowolnie,
b) należy stosować tylko duże kamienie,
c) większe kamienie należy umieszczać wewnątrz muru,
d) większe kamienie należy umieszczać w narożnikach i od zewnątrz muru.
6. Na rysunku przedstawiono nieprawidłowy układ kamieni w murze, gdzie kamień
oznaczony Nr 1:
a) ześlizguje się z warstwy muru,
b) rozklinowuje dolne warstwy muru,
c) powoduje zginanie opartych na nim
kamieni,
d) powoduje uszkodzenie wszystkich
warstw muru
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
7. Na rysunku przedstawiono układ spoin w murze. Która z nich jest spoiną wsporczą:
a) A,
b) B,
c) C,
d) A i B
8. Który z wymienionych poniżej murów zalicza się do murów półregularnych:
a) cyklopowy,
b) mozaikowy,
c) z ciosów,
d) półdziki.
9. Jaki rodzaj muru przedstawiono na rysunkach:
a) dziki,
b) rzędowy,
c) cyklopowy,
d) warstwowy.
10. Sposób wykonywania muru z ciosów zależy od:
a) grubości muru,
b) ciężaru ciosów,
c) rodzaju konstrukcji,
d) wyglądu lica muru.
11. Mury kamienne mieszane stosuje się ze względu na:
a) większą izolacyjność cieplną,
b) łatwość wykonania,
c) niższe koszty wykonania,
d) większą wytrzymałość.
12. Co nazywamy spoinowaniem:
a) zamalowanie spoin,
b) wyrównanie spoin,
c) wyczyszczenie spoin,
d) zamknięcie spoin w murze.
13. Którego z podanych poniżej murów nie spoinuje się:
a) dzikiego,
b) rzędowego,
c) cyklopowego,
d) warstwowego.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
14. Na rysunku przedstawiono kamienny stopień:
a. klinowy,
b. blokowy,
c. policzkowy,
d. dekoracyjny.
15. Płaszczyzna pozioma stopnia nazywa się:
a) przednóżkiem,
b) podstopnica,
c) policzkiem,
d) stopnicą.
16. Maksymalna wysokość stopnia w budynku mieszkalnym jednorodzinnym wynosi:
a) 170 mm,
b) 180 mm,
c) 190 mm,
d) 200 mm.
17. Obmiar robót jest to:
a) obliczenie kosztu wykonanych robót,
b) mierzenie ilości robót na podstawie stanu rzeczywistego,
c) obliczenie ilości robót na podstawie dokumentacji technicznej,
d) obliczenie ilości robot na podstawie katalogu nakładów rzeczowych.
18. W jakich jednostkach obmierza się roboty związane z wykonywaniem murów z kamienia:
a) w mb,
b) w m
2
,
c) w m
3
,
d) w szt.
19. Na rysunku przedstawiono przykład muru z ciosów w wiązaniu:
a) polskim,
b) główkowym,
c) wozówkowym,
d) krzyżykowym.
20. Zalecana wysokość warstwy w murze warstwowym powinna wynosić nie więcej niż:
a) 10 cm,
b) 20 cm,
c) 30 cm,
d) 40 cm.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ................................................................................................
Wykonywanie kamiennych konstrukcji budowlanych
Zakreśl poprawną odpowiedź
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
Zadanie praktyczne „próba pracy”
Na podstawie dokumentacji technicznej wykonaj fragment muru mozaikowego.
W zadaniu przewidziano prosty odcinek muru, zakończony narożnikiem pod katem prostym,
o wysokości 1.0 m.
Zespół w składzie:
1. ........................................
2. ........................................
3. ........................................
Czas wykonania: 6 godzin lekcyjnych.
Uczeń powinien:
1) Zaplanować czynności związane z wykonaniem zadania:
a) zapoznać się z dokumentacją techniczną przewidzianą do zadania praktycznego,
b) sporządzić plan działania związany z wykonaniem fragmentu muru,
c) sporządzić wykaz niezbędnych materiałów do wykonania muru,
d) sporządzić wykaz potrzebnego sprzętu, narzędzi oraz środków ochrony osobistej,
e) wykonać niezbędne szkice pomocnicze i obliczenia związane z wykonaniem
narożnika prostokątnego muru.
2) Zorganizować stanowisko pracy:
a) zgromadzić i rozmieścić na stanowisku pracy materiały kamienne,
b) przygotować zaprawę,
c) sprawdzić jakość materiałów,
d) zgromadzić i rozmieścić na stanowisku pracy narzędzia i sprzęt zgodnie z zasadami
bezpieczeństwa i higieny pracy,
e) sprawdzić stan techniczny sprzętu,
f) dobrać odzież roboczą i środki ochrony indywidualnej.
3) Wykonać wskazany fragment muru zgodnie z warunkami technicznymi i zasadami
bezpieczeństwa i higieny pracy oraz dokumentacją techniczną,
a) wyznaczyć roboty,
b) zastosować zgodne z dokumentacją techniczną odpowiednie rodzaje materiału
kamiennego,
c) ułożyć kamienie z zastosowaniem odpowiedniego wiązania na odcinku prostym,
d) wykonać prawidłowo narożnik muru zgodnie z zasadami wiązania,
4) Uporządkować stanowisko pracy, oczyścić narzędzia i sprzęt.
5) Zaprezentować efekt wykonanego zadania:
−
uzasadnić sposób wykonania zadania,
−
sprawdzić jakość swojej pracy: prawidłowy przebieg muru, zadane wymiary, poziom
i pion, wygląd lica muru, jakość wypełnienia spoin.
Wyposażenie stanowiska roboczego:
– stanowisko symulacyjne do wykonywania murów kamiennych,
– dokumentacja techniczna przewidziana do zadania praktycznego,
– materiały potrzebne do wykonania zadania – kamienie, zaprawa, narzędzia murarskie
i sprzęt,
– środki ochrony indywidualnej,
– przyrządy pomiarowe.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
35
Kryteria oceny i schemat punktowania:
Wykonanie zadania należy oceniać na bieżąco.
Proponuje się następująca punktację za wykonanie poszczególnych części zadania
praktycznego:
1) w sumie 15 pkt:
a) – 3 pkt,
b) – 3 pkt,
c) – 3 pkt,
d) – 3 pkt,
e) – 3 pkt,
2) w sumie 10 pkt:
a) – 2 pkt,
b) – 2 pkt,
c) – 2 pkt,
d) – 2 pkt,
e) – 2 pkt,
3) w sumie 60 pkt:
a) – 10 pkt,
b) – 15 pkt,
c) – 20 pkt,
d) – 15 pkt,
4) – 5 pkt,
5) – 10 pkt.
W sumie 100 punktów.
Aby zaliczyć zadanie praktyczne z wynikiem pozytywnym jego wykonanie powinno być
ocenione powyżej 75 punktów (zgodnie z wymogami CKE stosowanymi w odniesieniu
do części praktycznej egzaminów zawodowych).
Propozycje ocen szkolnych:
< 75 pkt. – niedostateczny
75–78 pkt. – dopuszczający,
78–85 – dostateczny
85–95 pkt. – dobry
95–100 pkt. – bardzo dobry
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
36
7. LITERATURA
1.
Francuz W.M., Sokołowski R.: Bezpieczeństwo i higiena pracy na budowie. KWP Bud-
Ergon OW PZiTB, Warszawa 1998
2.
Kettler K.: Murarstwo. Cz.1. REA, Warszawa 2002
3.
Praca zbiorowa. Nowy poradnik majstra budowlanego. Arkady, Warszawa 2003
4.
Praca zbiorowa.: Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlanych.
Poradnik projektanta, kierownika budowy i inspektora nadzoru, Verlag Dashofer,
Warszawa 2005
5.
Słowiński Z.: Technologia budownictwa cz. 2. WSiP, Warszawa 1997
6.
Słowiński Z.: Technologia budownictwa cz. 3. WSiP, Warszawa 1997
7.
Szymański E.: Materiały budowlane. WSiP, Warszawa 2005
8.
Urban L. - Murarstwo i tynkarstwo. WSiP, Warszawa 1968
9.
Wasilewski Z.: BHP na placu budowy. Arkady, Warszawa 1989
10. Wilcke H.., Thuning W, - Kamieniarstwo. WSiP, Warszawa 1997
11. Wolski Z. - Sztukatorstwo. WSiP, Warszawa 1988
12. Żenczykowski W.: Budownictwo ogólne. T.I. Arkady, Warszawa 1965
Katalogi i normy:
13. Katalogi Nakładów Rzeczowych KNR, WACETOB – PZITB, Warszawa 2000
−
KNR NR 2-01 – Budowle i roboty ziemne
−
KNR NR 2-02 – Konstrukcje budowlane, tom I i II
−
KNR NR 4-01 – Roboty remontowe budowlane
14. Kwartalnik – SEKOCENBUD – informacja o stawkach robocizny kosztorysowej oraz
najmu sprzętu budowlanego oraz cenach materiałów budowlanych
15. PN-B-11200:1996 – Materiały kamienne. Bloki, formaki, płyty kamienne.
Akty prawne:
16. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. W sprawie warunków
technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. Nr 75,
poz. 690, z 2002 r.
17. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 6.02.2003 r. w sprawie bhp podczas
wykonywania robót budowlanych (Dz.U.Nr47 poz..401).
Czasopisma:
Atlas Budowlany, Murator, Materiały budowlane, Świat Kamienia.
Strony internetowe producentów i wykonawców elementów kamiennych.
Wykaz literatury należy aktualizować w miarę ukazywania się nowych pozycji
wydawniczych.