background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
 
 
 

Romuald Stasik 

 
 
 
 
 
 
 
 

UŜytkowanie sieci i urządzeń elektrycznych w wyrobiskach 
górniczych 311[15].Z2.06

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inŜ. Piotr Chudeusz  
mgr inŜ. Aleksander Wrana 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inŜ. Romuald Stasik 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inŜ. Gabriela Poloczek 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  311[15].Z2.06 
„UŜytkowanie  sieci  i  urządzeń  elektrycznych  w  wyrobiskach  górniczych”,  zawartego 
w modułowym programie nauczania dla zawodu Technik górnictwa podziemnego. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 
 

1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne 

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5.

 

Ćwiczenia 

11 

5.1. Maszyny górnicze w górniczym środowisku pracy. Elektryfikacja kopalń 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Rozdzielnie napięcia 

13 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3. Transformatory kopalniane 

15 

5.3.1. Ćwiczenia 

15 

5.4. Zabezpieczenia elektryczne stosowane w procesie wydobywczym 

17 

5.4.1. Ćwiczenia 

17 

5.5. Trakcja elektryczna 

19 

5.5.1. Ćwiczenia 

19 

5.6. Oświetlenie elektryczne podziemi kopalń 

21 

5.6.1. Ćwiczenia 

21 

5.7. Ochrona przed raŜeniem prądem 

22 

5.7.1. Ćwiczenia 

22 

6.

 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

23 

7.

 

Literatura 

38 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 
 

Przekazuję  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  technik  górnictwa  podziemnego 
311[15]. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  ukształtowanie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, 

 

wykaz literatury, z jakiej moŜna korzystać podczas zajęć. 
 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

 

pokazu z objaśnieniem, 

 

tekstu przewodniego, 

 

metody projektów, 

 

ć

wiczeń praktycznych. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 
W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel  moŜe 
posłuŜyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych.. 
W tym rozdziale podano równieŜ: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktacje zadań, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

311[15].Z2 

Eksploatacja maszyn i urządzeń 

górniczych 

311[15].Z2.01 

Dobieranie maszyn do urabiania 

i ładowania 

311[15].Z2.02 

UŜytkowanie urządzeń 

transportowych 

311[15].Z2.03 

UŜytkowanie maszyn i urządzeń 

do zabezpieczenia wyrobisk 

311[15].Z2.04 

Eksploatowanie układów 

sterowania, sygnalizacji i łączności 

311[15].Z2.05 

Eksploatowanie urządzeń do 

wzbogacania i przeróbki 

mechanicznej kopalin 

311[15].Z2.06 

UŜytkowanie sieci i urządzeń 

elektrycznych w wyrobiskach 

górniczych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 
 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

stosować jednostki układu SI, 

 

przeliczać jednostki, 

 

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu elektrotechniki i elektroniki, 

 

rozróŜniać podstawowe wielkości elektryczne i ich jednostki, 

 

rozróŜniać elementy obwodu elektrycznego, 

 

odczytywać schematy prostych układów elektrycznych i elektronicznych, 

 

charakteryzować  wymagania  dotyczące  bezpieczeństwa  pracy  przy  urządzeniach 
elektrycznych, 

 

łączyć układy elektryczne i elektroniczne zgodnie ze schematem, 

 

wyjaśniać  działanie  prostych  układów  elektrycznych  i  elektronicznych  na  podstawie  ich 
schematów, 

 

korzystać z róŜnych źródeł informacji, 

 

obsługiwać komputer, 

 

współpracować w grupie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

sklasyfikować maszyny i urządzenia elektryczne stosowane w górnictwie,  

 

zinterpretować  właściwości  techniczno–ruchowe  maszyn  elektrycznych  stosowanych 
w podziemiach kopalń, 

 

scharakteryzować zadania stacji transformatorowych i prostownikowych, 

 

scharakteryzować pojazdowe stacje transformatorowe i prostownikowe, 

 

scharakteryzować  rodzaje  sterowań  elektrycznych  maszyn  górniczych  w  podziemiach 
kopalń, 

 

scharakteryzować układ elektryczny elektrowozu kopalnianego, 

 

scharakteryzować sieci niskiego i wysokiego napięcia stosowane w kopalniach, 

 

scharakteryzować sposoby oświetlania wyrobisk górniczych, 

 

zastosować urządzenia zabezpieczeń elektrycznych w maszynach i urządzeniach, 

 

zastosować zasady ochrony przed poraŜeniem prądem od trakcji elektrycznej, 

 

przedstawić zasady likwidacji prądów błądzących w wyrobiskach kopalnianych, 

 

scharakteryzować cechy dopuszczeniowe obudów maszyn i urządzeń elektrycznych, 

 

rozróŜnić obudowy maszyn i urządzeń zaleŜnie od znaku dopuszczenia, 

 

obsłuŜyć wyłącznik ognioszczelny, 

 

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy i zabezpieczenia przeciwpoŜarowego 
podczas uŜytkowania sieci i urządzeń elektrycznych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 
 
Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca  

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Technik górnictwa podziemnego 311[15] 

Moduł: 

Eksploatacja maszyn i urządzeń górniczych 311[15].Z2 

Jednostka modułowa:  

UŜytkowanie 

sieci 

urządzeń 

elektrycznych 

w wyrobiskach górniczych 311[15].Z2.06 

Temat: Zabezpieczenia transformatorów.  

Cel ogólny: Poznanie zasad doboru oraz rodzajów zabezpieczeń stosowanych w transformatorach 

kopalnianych. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

określić  podział  i  przeznaczenie  transformatorów  stosowanych  w  górnictwie  węgla 
kamiennego, 

 

określić  podział  i  przeznaczenie  zabezpieczeń  stosowanych  do  transformatorów  
w górnictwie węgla kamiennego, 

 

określić zasady doboru zabezpieczeń, 

 

znać  przepisy  bezpieczeństwa  dotyczące  obsługi  i  eksploatacji  transformatorów 
kopalnianych, 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:  

 

organizowanie i planowanie zajęć, 

 

pracy w zespole, 

 

oceny pracy zespołu. 

 

Metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 
Czas: 1 godzina dydaktyczna. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

stanowisko szkoleniowe, 

 

transformator, 

 

schemat elektryczny i montaŜowy, 

 

zestaw pytań prowadzących, 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

uczniowie pracują w zespołach 2-osobowych. 

 
Uczestnicy: uczniowie technikum górnictwa podziemnego. 
 
Zadanie dla ucznia

Zapoznaj się z układami zabezpieczeń stosowanych w transformatorze na stanowisku do 

ć

wiczeń (sztolnia, ośrodek szkoleniowy). 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Przebieg zajęć: 
Faza wstępna 
1.

 

Określenie tematu zajęć. 

2.

 

Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 

3.

 

Wyjaśnienie uczniom zasad pracy metodą tekstu przewodniego. 

4.

 

Podział grupy uczniów na zespoły. 

 

Faza właściwa 
Praca metodą tekstu przewodniego. 
 
Faza I. Informacje 
Pytania prowadzące: 
1.

 

Jakie są zasady stosowania zabezpieczeń w transformatorach? 

2.

 

Za  pomocą  jakich  symboli  oznaczane  są  podstawowe  elementy  na  schemacie 
transformatora? 

3.

 

W  jaki  sposób  realizowane  jest  zabezpieczenie  od  zwarć  wewnętrznych,  przeciąŜeń, 
zwarć zewnętrznych i temperaturowe? 

4.

 

W  jaki  sposób  realizowane  jest  zabezpieczenie  przed  otwarciem  komory  transformatora 
będącego pod napięciem? 

5.

 

Jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują podczas obsługi transformatora? 

 

Faza II. Planowanie 
1.

 

Jak zidentyfikujemy elementy układów zabezpieczeniowych na schemacie? 

2.

 

Jakie kryteria zastosujemy przy doborze elementów układu?  

3.

 

Jak sprawdzana jest poprawność doboru i montaŜu? 

4.

 

Jakie czynności wykonamy podczas uruchamiania transformatora? 

 

Faza III. Ustalenie 
Uczniowie: 
1.

 

określają kryteria doboru elementów,  

2.

 

ustalają swoje funkcje w pracy zespołu, 

3.

 

pracując  w  zespołach  proponują  rozwiązania  szczegółowe  dotyczące  identyfikacji 
elementów układów zabezpieczeniowych, 

4.

 

konsultują  wypracowane  w  grupie  rozwiązanie  z  nauczycielem  i  wnoszą  ewentualne 
poprawki. 
 

Faza IV. Wykonanie 
Uczniowie:

 

1.

 

zapoznają się z budową komory napięcia górnego i dolnego, 

2.

 

identyfikują elementy układu, 

3.

 

konsultują poprawność rozwiązania zadania z nauczycielem, 

 
Faza V. Sprawdzanie 
1.

 

Nauczyciel sprawdza czy wszystkie prace zostały wykonane prawidłowo. 

 
Faza VI. Analiza końcowa 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują, które etapy rozwiązania zadania sprawiły im 

trudności.  Nauczyciel  powinien  podsumować  całe  ćwiczenie,  wskazać,  jakie  umiejętności 
były ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca  

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Technik górnictwa podziemnego 311[15] 

Moduł: 

Eksploatacja maszyn i urządzeń górniczych 311[15].Z2 

Jednostka modułowa:  

UŜytkowanie 

sieci 

urządzeń 

elektrycznych 

w wyrobiskach górniczych 311[15].Z2.06 

Temat:  Rozpoznawanie  kabli  na  podstawie  katalogów  i  określanie  ich  parametrów 

roboczych. 

Cel ogólny: Rozpoznawanie kabli energetycznych i zasilających na podstawie oględzin. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

posługiwać się katalogami kabli, 

 

zakwalifikować kable i przewody do odpowiednich grup, 

 

znaleźć oznaczenie symbolowe na kablu, 

 

określić parametry charakteryzujące kabel, 

 

określić zastosowanie elementu, 

 

zidentyfikować typ na podstawie oznaczenia. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

 

organizowania i planowania pracy, 

 

pracy w zespole, 

 

oceny pracy zespołu, 

 

prezentacji uzyskanych wyników. 

 

Metody nauczania–uczenia się:  

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 
Czas: 1 godzina dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

katalogi producentów kabli i przewodów, 

 

róŜnorodne kable i przewody, 

 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów 

 

2 osobowe zespoły. 

 
Uczestnicy
: uczniowie technikum górnictwa podziemnego. 
 
Przebieg zajęć: 
1.

 

Wprowadzenie. 

2.

 

Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 

3.

 

Wykonywanie ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Zadanie dla ucznia: 
Na  podstawie  katalogów  rozpoznaj  kable  i  przewody  otrzymane  od  nauczyciela.  Określ 

ich zastosowanie oraz opisz podstawowe parametry.  

 
Instrukcja do wykonania ćwiczenia: 

 

przyjrzyj się dokładnie próbką otrzymanym od nauczyciela, 

 

znajdź na nich odpowiednie symbole i oznaczenia, 

 

na podstawie katalogu i w oparciu o oznaczenia rozpoznaj typ, 

 

opisz zastosowanie kabla lub przewodu, 

 

określ jego podstawowe parametry, 

 

zidentyfikuj przyłącza. 

 
4.

 

Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności. 

 

uczniowie prezentują efekty wykonanego ćwiczenia, 

 

nauczyciel analizuje pracę ucznia i omawia mocne i słabe strony, 

 

uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny wykonanego ćwiczenia.

 

 
Praca domowa: 

Na  podstawie  przeprowadzonego  ćwiczenia  przygotuj  sprawozdanie  w  formie  pisemnej 

zawierające: opis rozpoznanych podczas ćwiczenia próbek, ich symbole i zastosowanie.  
 
Sposób uzyskiwania informacji zwrotnej po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe ankiety dotyczące oceny zajęć i trudności podczas realizowania zadania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5.  ĆWICZENIA 

 
5.1.  Maszyny 

górnicze 

górniczym 

środowisku 

pracy. 

Elektryfikacja kopalń 

 
5.1.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Zapoznaj  się  z  budową  kabli  energetycznych  stosowanych  w  kopalni  oraz  na  podstawie 

stosowanych oznaczeń zidentyfikuj typ kabla. 

 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  w  2-osobowych  zespołach.  Realizują  kolejno  polecenia  zawarte 

w ćwiczeniu. Czas wykonania ćwiczenia wynosi 20 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia: 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z wzornikami kabli (przekrojami pokazującymi budowę kabla), 

2)

 

zidentyfikować i nazwać poszczególne warstwy, 

3)

 

korzystając z tabeli z oznaczeniami literowymi, na podstawie budowy wewnętrznej kabla, 
napisz jego symbol literowy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

wzory kabli, 

 

tabela z kodami literowymi do identyfikacji kabli, 

 

katalog z kablami do porównania otrzymanych wyników z oznaczeniami producenta. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj  pomiar  rezystancji  izolacji  kabla  korzystając  z  miernika  izolacji  z  prądnicą 

induktorową . 

 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  w  2-osobowych  zespołach.  Realizują  kolejno  polecenia  zawarte 

w ćwiczeniu. Czas wykonania ćwiczenia wynosi 20 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z instrukcją wykonania pomiaru ciągłości, 

2)

 

wykonać pomiary, stosując się ściśle do zaleceń prowadzącego zajęcia, 

3)

 

przedstawić wnioski z pomiarów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

megaomomierz, kabel z róŜnymi izolacjami w tym równieŜ zawilgocony, 

 

materiały do pisania, 

 

instrukcja do ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2. Rozdzielnie napięcia 

 
5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Zapoznaj się z budową wyłącznika KWSOI. 
 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  w  2-osobowych  zespołach.  Realizują  kolejno  polecenia  zawarte 

w ćwiczeniu. Czas wykonania ćwiczenia wynosi 30 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odblokować zabezpieczenie mechaniczne pokrywy z wykorzystaniem specjalnego klucza 
serwisowego, 

2)

 

zdjąć pokrywę z wykorzystaniem zębatki znajdującej się na kluczu, odblokować zapadki 
i wysunąć wyłącznik, 

3)

 

zidentyfikować elementy wyłącznika na podstawie dokumentacji serwisowej, 

4)

 

sprawdzić,  czy  po  zdjęciu  pokrywy  moŜna  przełączać  dźwignię  wyłącznika  głównego 
znajdującego się na obudowie wyłącznika,  

5)

 

zapoznać się ze sposobem unieruchamiania kabla we wlotach kablowych wyłącznika. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

wyłącznik KWSOI, 

 

klucz serwisowy, 

 

dokumentacja producenta. 

 
Ćwiczenie 2 

Zapoznaj się z budową stycznika próŜniowego. 
 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  w  2-osobowych  zespołach.  Realizują  kolejno  polecenia  zawarte 

w ćwiczeniu. Czas wykonania ćwiczenia wynosi 20 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

dokonać oględzin zewnętrznych stycznika, 

2)

 

zidentyfikować elementy stycznika na podstawie dokumentacji producenta, 

3)

 

sprawdzić działanie w stanie bez napięciowym,  

4)

 

zapoznać się z budową komory gaszenia łuku elektrycznego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

stycznik próŜniowy, 

 

dokumentacja producenta. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.3. Transformatory kopalniane 

 
5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

W szkolnej sztolni lub warsztatach kopalnianych (w przypadku braku takich moŜliwości 

skorzystaj z dokumentacji producentów np. Apator) zapoznaj się z budową przewoźnej stacji 
transformatorowej. 

 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  w  2-osobowych  zespołach.  Realizują  kolejno  polecenia  zawarte 

w ćwiczeniu. Czas wykonania ćwiczenia wynosi 30 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zwrócić uwagę na wewnętrzną budowę transformatora, 

2)

 

zidentyfikować elementy stacji na podstawie dokumentacji serwisowej, 

3)

 

zwrócić  uwagę  na  stosowane  zabezpieczenia  uniemoŜliwiające  otwarcie  transformatora 
w stanie załączenia,  

4)

 

zapoznać się ze sposobem montaŜu kabla we wlotach kablowych. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

stacja transformatorowa, 

 

dokumentacja producenta. 
 

Ćwiczenie 2 

W szkolnej sztolni lub warsztatach kopalnianych (w przypadku braku takich moŜliwości 

skorzystaj  z  dokumentacji  producentów  np.  Apator)  zapoznaj  się  z  budową  przewoźnej 
ognioszczelnej stacji transformatorowej. 

 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  w  2-osobowych  zespołach.  Realizują  kolejno  polecenia  zawarte 

w ćwiczeniu. Czas wykonania ćwiczenia wynosi 30 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zwrócić uwagę na wewnętrzną budowę kadzi transformatora i jej podział na trzy komory 
(przedziały), 

2)

 

zidentyfikować elementy stacji na podstawie dokumentacji serwisowej, 

3)

 

określić przeznaczenie poszczególnych komór 

4)

 

zwrócić  uwagę  na  stosowane  zabezpieczenia  uniemoŜliwiające  otwarcie  transformatora 
w stanie załączenia,  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

5)

 

zapoznać się ze sposobem montaŜu kabla we wlotach kablowych. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

stacja transformatorowa, 

 

dokumentacja producenta. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5.4. Zabezpieczenia 

elektryczne 

stosowane 

procesie 

wydobywczym 

 
5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Zapoznaj się z działaniem i budową stycznika. 
 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  w  2-osobowych  zespołach.  Realizują  kolejno  polecenia  zawarte 

w ćwiczeniu. Czas wykonania ćwiczenia wynosi 20 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

dokonać oględzin stycznika, 

2)

 

zidentyfikować liczbę zestyków głównych i pomocniczych, 

3)

 

określić za pomocą omomierza które zestyki są zwierne, a które rozwierne, 

4)

 

sprawdzić  za  pomocą  zasilacza  regulowanego  napięcie  progowe  powodujące  załączenie 
i wyłączenie stycznika,  

5)

 

zmontować układ na podstawie schematu wskazanego przez prowadzącego zajęcia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

stycznik z cewką 24 V, 

 

omomierz lub miernik uniwersalny, 

 

zasilacz regulowany, 

 

materiały biurowe, schemat połączeń dostarczony przez prowadzącego. 

 
Ćwiczenie 2 

Na  podstawie  charakterystyki  wkładki  topikowej  określ  czas  po  którym  nastąpi 

przepalenie topika dla wartości prądu podanej przez prowadzącego zajęcia. 

 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  w  2-osobowych  zespołach.  Realizują  kolejno  polecenia  zawarte 

w ćwiczeniu. Czas wykonania ćwiczenia wynosi 20 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

wrysować na otrzymanej charakterystyce podaną wartość prądu. 

2)

 

odczytać czas po jakim nastąpi wyłączenie obwodu zabezpieczonego wkładką, 

3)

 

sformułować wnioski wynikające z ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

charakterystyki róŜnych wkładek bezpiecznikowych dostarczone przez prowadzącego,

 

 

materiały biurowe, ekierka. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

5.5. Trakcja elektryczna 

 

5.5.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

W szkolnej sztolni lub warsztatach kopalnianych (w przypadku braku takich moŜliwości 

skorzystaj  z  dokumentacji  producentów)  zapoznaj  się  z  budową  automatycznej  stacji 
prostownikowej ASP. 

 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  w  2-osobowych  zespołach.  Realizują  kolejno  polecenia  zawarte 

w ćwiczeniu. Czas wykonania ćwiczenia wynosi 40 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zwrócić uwagę na wewnętrzną budowę stacji ASP, 

2)

 

zidentyfikować elementy stacji na podstawie dokumentacji serwisowej, 

3)

 

zwrócić uwagę na stosowane zabezpieczenia, 

4)

 

zapoznać się ze sposobem montaŜu kabla we wlotach kablowych. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

stacja ASP, 

 

dokumentacja producenta. 

 
Ćwiczenie 2 

W  szkolnej  sztolni  lub  warsztatach  kopalnianych  zapoznaj  się  z  budową  elektrowozu 

trakcji dołowej. 

 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  w  2-osobowych  zespołach.  Realizują  kolejno  polecenia  zawarte 

w ćwiczeniu. Czas wykonania ćwiczenia wynosi 40 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zwrócić uwagę na wewnętrzną budowę i rozmieszczenie elementów lokomotywy, 

2)

 

rozpoznać elementy na podstawie schematu i dokumentacji, 

3)

 

zwrócić uwagę na sposób montaŜu silników napędowych, 

4)

 

zwrócić uwagę na stosowane zabezpieczenia oraz sterowanie lokomotywą,  

5)

 

zapoznać się ze sposobem obsługi i konserwacji lokomotywy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

dołowa lokomotywa trakcyjna, 

 

dokumentacja producenta. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

5.6. Oświetlenie elektryczne podziemi kopalń 

 

5.6.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

W szkolnej pracowni wyznacz równomierność oświetlenia. 
Równomierność  oświetlenia  (d)  na  danej  płaszczyźnie  wyznacza  się  jako  iloraz 

najmniejszej  zmierzonej  wartości  natęŜenia  oświetlenia  występującej  na  danej  płaszczyźnie 
(Emin) do średniego natęŜenia oświetlenia na tej płaszczyźnie (Eśr): d = Emin/Eśr, gdzie: Eśr 
=  (E1  +  E2  +  ...+  En)  /  n;  n  –  liczba  punktów  pomiarowych;    E1  ÷  En  –  wyniki  pomiarów 
w kolejnych punktach pomiarowych. Dla czynności ciągłych przyjmuje się, Ŝe równomierność 
oświetlenia  na  płaszczyźnie  roboczej  powinna  wynosić  co  najmniej  0,65.  Dla  czynności 
dorywczych  oraz  na  klatkach  schodowych  i  korytarzach  przyjmuje  się,  Ŝe  równomierność 
oświetlenia powinna wynosić co najmniej 0,4. 

 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  w  2-osobowych  zespołach.  Realizują  kolejno  polecenia  zawarte 

w ćwiczeniu. Czas wykonania ćwiczenia wynosi 20 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

wyznaczyć powierzchnię klasy w m

2

2)

 

wyznaczyć  równomiernie  rozłoŜone  na  powierzchni  klasy  punkty  pomiarowe  oraz  ich 
liczbę, 

3)

 

zmierzyć  natęŜenie  oświetlenia  w  wyznaczonych  punktach  za  pomocą  luksomierza 
i zapisać wyniki, 

4)

 

obliczyć wartość średnią natęŜenia oświetlenia, 

5)

 

wybrać natęŜenie minimalne z wyników pomiarów, 

6)

 

ocenić czy równomierność oświetlenia w twojej klasie spełnia powyŜsze kryteria. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

luksomierz, taśma miernicza, 

 

materiały biurowe, kalkulator. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

5.7. Ochrona przed raŜeniem prądem 

 

5.7.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Przeprowadź  akcję  ratowania  osoby  poraŜonej  prądem  elektrycznym  przy  załoŜeniu  Ŝe 

osoba ratowana : 

 

jest przytomna, 

 

jest nieprzytomna, oddycha, 

 

jest nieprzytomna, nie oddycha. 
 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  w  2-osobowych  zespołach.  Realizują  kolejno  polecenia  zawarte 

w ćwiczeniu. Czas wykonania ćwiczenia wynosi 40 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

postępować  zgodnie  z  omówionymi  zasadami  ratowania  osób  poraŜonych  prądem 
elektrycznym, 

2)

 

w przypadku dwóch pierwszych załoŜeń akcję ratowania przeprowadź na koledze, 

3)

 

w  przypadku  ratowania  osoby  która  jest  nieprzytomna,  nie  oddycha  akcję  ratowniczą 
wykonaj z uŜyciem fantoma do ćwiczeń, 

4)

 

akcję  ratowniczą  przeprowadź  z  pomocą  kolegi  (jako  drugim  ratownikiem)  i  w  sytuacji 
gdy jesteś sam. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

fantom do ćwiczeń, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test 1 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „UŜytkowanie sieci i urządzeń 
elektrycznych w wyrobiskach górniczych” 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

 

zadania 1–15 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań,  

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań, 

 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  17  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

 
Klucz  odpowiedzi
:  1.  a,  2.  c,  3.  b,  4.  a,  5.  c,  6.  b  7.  b, 8. a, 9. b, 10. c, 11. d, 
12. a, 13. d, 14. c, 15. a, 16. b, 17. a, 18. b, 19. a, 20. c 
 
Plan testu  
 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Sklasyfikować pomieszczenia ze względu 
na zagroŜenia 

Scharakteryzować parametry zasilania. 

P

 

Określić urządzenia rozdzielcze 

P

 

Określić napięcie znamionowe 
rozdzielnicy 

Określić stopień niebezpieczeństwa 
transformatorów kopalnianych  

P

 

Określić napięcie strony górnej 
transformatorów 

P

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

Określić zagroŜenie poraŜeniem prądem 

P

 

Określić zasady instalacji linii kablowych  

P

 

Określić zasady instalacji linii kablowych 

P

 

10 

Określić zasady eksploatacji linii 
kablowych 

P

 

11 

Objaśnić budowę dołowej trakcji 
elektrycznej  

P

 

12 

Scharakteryzować parametry dołowej 
trakcji elektrycznej  

P

 

13 

Scharakteryzować parametry dołowej 
trakcji elektrycznej 

14 

Zastosować przepisy dotyczące 
oświetlenia wyrobisk  

15 

Udzielić pomocy poraŜonym prądem 

16 

Określić napięcie bezpieczne 

PP 

17 

Określić napięcie bezpieczne 

PP 

18 

Dobrać rezystancję uziemienia 

PP 

19 

Objaśnić budowę trakcji elektrycznej 

PP 

20 

Objaśnić budowę trakcji elektrycznej 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 
wyprzedzeniem. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  typy  zadań  testowych,  jakie 
będą w teście. 

5.

 

Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 

6.

 

Zapewnij uczniom moŜliwość samodzielnej pracy. 

7.

 

Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych i karty odpowiedzi, określ czas przeznaczony 
na udzielanie odpowiedzi. 

8.

 

Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich moŜliwości). 

9.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się 
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.

 

Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

11.

 

Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 

12.

 

Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 
sprawiły uczniom największe trudności. 

13.

 

Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

14.

 

Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 
dydaktycznych – niskich wyników przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. 

5.

 

Do zadań dołączone są 4 moŜliwości odpowiedzi. Tylko jedna jest prawidłowa. 

6.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 
znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

7.

 

Niektóre zadania wymagają wpisania krótkich odpowiedzi.  

8.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

9.

 

Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  na  niektóre  pytania  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  odłóŜ  ich 
rozwiązanie na później i wróć do nich, gdy zostanie Ci czas wolny. 

10.

 

Na rozwiązanie testu masz 30 min. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

  

 
1.

 

W  pomieszczeniach  o  stopniu  niebezpieczeństwa  „b"  ilość  metanu  w  powietrzu 
w normalnych warunkach przewietrzania moŜe osiągnąć objętościowo najwyŜej 
a)

 

1,0%. 

b)

 

1,2%. 

c)

 

1,5%. 

d)

 

2%. 

 
2.

 

Podziemne urządzenia elektromaszynowe zasilane są z powierzchniowej sieci wysokiego 
napięcia, napięciem 
a)

 

3000 V. 

b)

 

5000 V. 

c)

 

6000 V. 

d)

 

1000 V. 

 
3.

 

Zespół  urządzeń  przeznaczony  do  rozdziału  i  przetwarzania energii elektrycznej na inne 
napięcie lub inny rodzaj prądu nazywamy 
a)

 

stacją. 

b)

 

podstacją. 

c)

 

rozdzielnią. 

d)

 

rozdzielaczem. 

 
4.

 

Rozdzielnice niskiego napięcia to takie których napięcie znamionowe wynosi do 
a)

 

1000 V napięcia zmiennego. 

b)

 

2000 V napięcia zmiennego. 

c)

 

3000 V napięcia zmiennego. 

d)

 

6000 V napięcia zmiennego. 

 
5.

 

Stacje  transformatorowe  przewoźne,  ognioszczelne  przeznaczone  są  do  pracy 
w pomieszczeniach podziemi kopalń ze stopniem niebezpieczeństwa 
a)

 

,,a”. 

b)

 

,,b”. 

c)

 

,,c”. 

d)

 

,,d”. 

 
6.

 

Napięcie strony górnej transformatorów kopalnianych jest zunifikowane i wynosi 
a)

 

3000 V. 

b)

 

6000 V. 

c)

 

500 V. 

d)

 

1000V. 

 
7.

 

Zmiany w mózgu od chwili zatrzymania pracy serca ,występują 
a)

 

po 1 minucie. 

b)

 

po 3 minutach. 

c)

 

po 5 minutach. 

d)

 

nie występują. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

8.

 

Kable w wyrobiskach z obudową murową zawiesza na wieszakach w odstępach 
a)

 

od 2 do 4 m. 

b)

 

od 10 do 14 m. 

c)

 

od 20 do 40 m. 

d)

 

co 1 m. 

 
9.

 

W wyrobisku o nachyleniu 45

do zasilania urządzeń moŜna zastosować kabel 

a)

 

oponowy. 

b)

 

opancerzony pancerzem z drutu. 

c)

 

bez pancerza z drutu. 

d)

 

nie moŜna stosować urządzeń w wyrobiskach o takim nachyleniu. 

 
10.

 

Za  dopuszczalny  stopień  nagrzania  przewodu  w  wyniku  przepływającego  prądu 
przyjmuje się temperaturę wyŜszą niŜ temperatura otoczenia 
a)

 

o 25°C. 

b)

 

o 50°C. 

c)

 

o 20°C. 

d)

 

35°C. 

 
11.

 

Przewody jezdne zawiesza się na izolatorach porcelanowych przymocowanych do obudowy 
odległość od przewodu jezdnego do obudowy stropu wyrobiska nie moŜe być mniejsza niŜ 
a)

 

0,40 m. 

b)

 

0,10 m. 

c)

 

0,15 m. 

d)

 

0,20 m. 

 
12.

 

Dopuszczalny spadek napięcia w sieci trakcyjnej nie moŜe przekraczać wartości 
a)

 

10% napięcia znamionowego trakcji. 

b)

 

20% napięcia znamionowego trakcji. 

c)

 

30% napięcia znamionowego trakcji. 

d)

 

40% napięcia znamionowego trakcji. 

 
13.

 

Napięcie stałe znamionowe w kopalnianej sieci trakcyjnej wynosi 
a)

 

500 V . 

b)

 

231 V. 

c)

 

127 V. 

d)

 

250 V. 

 
14.

 

W lampach o kloszach przeźroczystych instalowanych w przodkach na wysokości do 2 m, 
nie naleŜy stosować lamp Ŝarowych o mocy 
a)

 

ponad 250W. 

b)

 

mniejszej niŜ 250 W. 

c)

 

ponad 125W. 

d)

 

poniŜej 300W. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

15.

 

Przy  braku  tętna,  jeśli  czynności  reanimacyjne  podejmuje  jeden  ratownik,  naleŜy 
wykonać 
a)

 

3 oddechy i 15 ucisków. 

b)

 

5 oddechy i 5 ucisków. 

c)

 

10 oddechy i 15 ucisków. 

d)

 

oddechy i 5 ucisków. 

 
16.

 

Wartość napięcia bezpiecznego stałego w sytuacji gdy rezystancja ciała ludzkiego mierzona 
w stosunku do ziemi wynosi co najmniej 1000 Ω, wynosi: 
a)

 

127 V. 

b)

 

120 V. 

c)

 

230 V. 

d)

 

300 V. 

 
17.

 

Wartość  napięcia  bezpiecznego  zmiennego  w  sytuacji  gdy  rezystancja  ciała  ludzkiego 
mierzona w stosunku do ziemi wynosi co mniej niŜ1000 Ω, wynosi 
a)

 

60 V. 

b)

 

55 V. 

c)

 

65 V. 

d)

 

50 V. 

 
18.

 

Wartość  rezystancji  uziemienia  sieci  ochronnej  nie  połączonej  z  uziemieniem  roboczym 
nie powinna przekraczać 
a)

 

100 Ω. 

b)

 

20 Ω. 

c)

 

25 Ω. 

d)

 

30 Ω. 

 
19.

 

Pomiędzy  poszczególnymi  punktami  zawieszenia  przewodu  trakcji  dołowej,  na  prostych 
odcinkach , odległość nie moŜe być większa niŜ 
a)

 

5 m. 

b)

 

10 m. 

c)

 

15 m. 

d)

 

25 m. 

 
20.

 

Pomiędzy  poszczególnymi  punktami  zawieszenia  przewodu  trakcji  dołowej,  na  zakrętach 
i skrzyŜowaniach , odległość nie moŜe być większa niŜ 
a)

 

2 m. 

b)

 

4 m. 

c)

 

3 m. 

d)

 

5 m. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko................................................................................................ 

 

UŜytkowanie sieci i urządzeń elektrycznych w wyrobiskach górniczych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź 
 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

15. 

 

16. 

 

17. 

 

18. 

 

19. 

 

20. 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

Test 2 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „UŜytkowanie sieci i urządzeń 
elektrycznych w wyrobiskach górniczych” 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

 

zadania 1–15 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań,  

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań, 

 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  17  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

 
Klucz odpowiedzi
1. a, 2. c, 3. a, 4. c, 5. d, 6. c, 7. b, 8. d, 9. b, 10. a, 11. c, 
12. d, 13. a, 14. d, 15. a, 16. a, 17. b, 18. b, 19. a, 20. d 
 
Plan testu 
 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozpoznać odłącznik wnętrzowy z 
uziemnikiem 

Scharakteryzować odłącznik 

Określić warunki budowania rozdzielni 
przeciwwybuchowych 

Rozpoznać symbole graficzne 

Określić zastosowanie linii kablowych 

Rozpoznać symbole graficzne 

Określić pracę linii kablowej 

 

P

 

Określić zastosowanie linii kablowej 

 

P

 

Rozpoznać elementy budowy rozdzielni 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

10 

Określić budowę linii kablowych 

11 

Rozpoznać aparaty elektryczne 

12 

Objaśnić budowę transformatora 
kopalnianego 

13 

Określić selektywność zabezpieczeń 

14 

Zidentyfikować elementy EAZ 

15 

Objaśnić działanie wyzwalacza 

16 

Określić parametry trakcji elektrycznej  

PP 

17 

Scharakteryzować prostowniki 

PP 

18 

Sklasyfikować instalacje oświetleniowe  

PP 

19 

Zdefiniować uziom  

PP 

20 

Rozpoznać układy sieci zasilających 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 
wyprzedzeniem. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 
jakie będą w teście. 

5.

 

Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 

6.

 

Zapewnij uczniom moŜliwość samodzielnej pracy. 

7.

 

Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podaj  czas  przeznaczony 
na udzielanie odpowiedzi. 

8.

 

Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru  

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich moŜliwości). 

9.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się 
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.

 

Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

11.

 

Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 

12.

 

Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 
sprawiły uczniom największe trudności. 

13.

 

Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

14.

 

Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  20  zadań  o  róŜnym  stopniu  trudności.  Wszystkie  zadania  są  zadaniami 
wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi  –zaznacz  prawidłową 
odpowiedź  znakiem  X  (w  przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć 
kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.

 

Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. Trudności mogą przysporzyć Ci 
zadania:  16–20,  gdyŜ  są  one  na  poziomie  trudniejszym  niŜ  pozostałe.  Przeznacz  na  ich 
rozwiązanie więcej czasu. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 30 min. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.

 

Na rysunku przedstawiono

 

a)

 

odłącznik wnętrzowy z uziemnikiem. 

b)

 

stycznik  

c)

 

bezpiecznik wysokiego napięcia. 

d)

 

bezpiecznik niskiego napięcia. 

 

 
2.

 

Które z poniŜszych zdań nie jest prawdziwe 
a)

 

Odłącznik  słuŜy  do  zamykania  i  otwierania  obwodów  elektrycznych  w  stanie 

bezprądowym. 

b)

 

Odłącznik słuŜy do utworzenia bezpiecznej i widocznej przerwy izolacyjnej.  

c)

 

Odłącznik słuŜy do załączania i wyłączania prądów roboczych oraz do samoczynnego 

wyłączania prądów przeciąŜeniowych. 

d)

 

Przerwa izolacyjna w odłączniku powinna uniemoŜliwiać przeskok napięcia będącego 

przed odłącznikiem. 

 

3.

 

Przeciwwybuchowe  rozdzielnie  wysokiego  napięcia,  zaleŜnie  od  rodzaju  budowy, 
instalowane są w pomieszczeniach:  
a)

 

stopniu niebezpieczeństwa „b” lub „c”. 

b)

 

stopniu niebezpieczeństwa „a”.  

c)

 

zawartości metanu powyŜej 4 %. 

d)

 

wyłącznie na powierzchni. 

 

4.

 

Na rysunku przedstawiono symbol 
a)

 

wyłącznika. 

b)

 

silnika. 

c)

 

bezpiecznika. 

d)

 

transformatora. 

 
 
 
5.

 

Które  z  poniŜszych  stwierdzeń  jest  nieprawdziwe?  Przewody  gołe  stosuje  się  w  ruchu 
elektrycznym kopalni  
a)

 

do sieci napowietrznych. 

b)

 

w rozdzielniach jako szyny zbiorcze.  

c)

 

jako przewody jezdne w przewodzie lokomotywowym. 

d)

 

jako przewody sterujące. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

6.

 

Na rysunku przedstawiono symbol 
a)

 

Ŝ

arówki. 

b)

 

ś

wietlówki. 

c)

 

transformatora. 

d)

 

silnika indukcyjnego. 

 

 
7.

 

W górnictwie traktuje się wszystkie przewody elektryczne jako 
a)

 

dorywczo obciąŜone, 

b)

 

stale obciąŜone, 

c)

 

obciąŜone z przerwami. 

d)

 

nie ustala się stopnia obciąŜenia. 

 

8.

 

We wszystkich przypadkach, gdzie występuje moŜliwość napręŜeń rozciągających kabel, 
stosuje się niezaleŜnie od wielkości nachylenia kabel 
a)

 

oponowy. 

b)

 

oponowy podwójnie ekranowany. 

c)

 

oponowy ekranowany. 

d)

 

w pancerzu z drutów lub taśm stalowych. 

 
9.

 

Na rysunku przedstawiono 
a)

 

wyłącznik ognioszczelny KWSOI. 

b)

 

rozdzielnicę ognioszczelą typu ROK. 

c)

 

zespół transformatorowy. 

d)

 

transformator oddziałowy. 

 
10.

 

W szybach i szybikach prowadzi się kable:  
a)

 

w przedziałach instalacyjnych oddzielonych od przedziałów wydobywczych. 

b)

 

w przedziałach wydobywczych. 

c)

 

za obmurzem szybu. 

d)

 

w korytach instalacyjnych z tworzyw sztucznych. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

11.

 

Który z poniŜej wymienionych elementów nie naleŜy do łączników wysokiego napięcia 
a)

 

bezpieczniki. 

b)

 

rozłączniki. 

c)

 

przekładniki. 

d)

 

wyłączniki. 

 
12.

 

Kopalniane transformatory stacyjne są chłodzone 
a)

 

wodą. 

b)

 

helem. 

c)

 

olejem transformatorowym. 

d)

 

powietrzem. 

 
13.

 

Selektywność jest to takie działanie zabezpieczenia, przy którym następuje wyłączenie 
a)

 

jedynie uszkodzonego elementu systemu elektroenergetycznego. 

b)

 

uszkodzonego elementu systemu elektroenergetycznego i pozostałych urządzeń. 

c)

 

wybranych przez dyspozytora urządzeń systemu elektroenergetycznego. 

d)

 

zasilającej stacji elektrenergetycznej. 

 
14.

 

Do 

elementów 

realizujących 

zadania 

EAZ 

(elektroenergetycznej 

automatyki 

zabezpieczeniowej) nie naleŜą 
a)

 

urządzenia przetwarzające (przekładniki, przetworniki, filtry). 

b)

 

urządzenia  zabezpieczające  (np.  bezpieczniki,  wyzwalacze,  przekaźniki,  zespoły 
zabezpieczeniowe). 

c)

 

ź

ródła energii pomocniczej. 

d)

 

stacje transformatorowe. 

 
15.

 

Wyzwalacze elektromagnetyczne działają 
a)

 

bezzwłocznie lub z niewielką zwłoką czasową (np. 0,2 s). 

b)

 

ze zwłoką czasową większą niŜ 2 s. 

c)

 

bezzwłocznie  lub  z  niewielką  zwłoką  czasową  (np.  0,2 s) zaleŜną od częstotliwości 
prądu. 

d)

 

zwłoką czasową 3 s zaleŜną od częstotliwości prądu. 

 
16.

 

W podszybiach przewody jezdne zawiesza się na wysokości co najmniej  
a)

 

2,2 m.  

a)

 

3 m. 

b)

 

1,8 m. 

c)

 

2,7 m. 

 
17.

 

Prostownik jest to urządzenie umoŜliwiające przepływ  
a)

 

dwukierunkowy  prądu  przez  odbiornik,  podczas  gdy  źródło  (sieć)  zasilania  wytwarza 
napięcie przemienne. 

b)

 

jednokierunkowy prądu przez odbiornik, podczas gdy źródło (sieć) zasilania wytwarza 
napięcie przemienne. 

c)

 

jednokierunkowy prądu przez odbiornik, podczas gdy źródło (sieć) zasilania wytwarza 
napięcie stałe. 

d)

 

przemiennego  prądu  przez  odbiornik,  podczas  gdy  źródło  (sieć)  zasilania  wytwarza 
napięcie stałe. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

18.

 

Instalacje  oświetleniowe  stacjonarne,  to  takie  instalacje,  których  czas  pracy  jest  dłuŜszy 
niŜ 
a)

 

1,5 roku. 

b)

 

1 rok. 

c)

 

1 miesiąc. 

d)

 

10 lat. 

 
19.

 

Uziemienie ochronne polega na połączeniu części  
a)

 

przewodzących dostępnych (nie będących normalnie pod napięciem) z uziomem. 

b)

 

nieprzewodzących dostępnych (nie będących normalnie pod napięciem) z uziomem. 

c)

 

części przewodzących dostępnych (będących normalnie pod napięciem) z uziomem. 

d)

 

części  przewodzących  dostępnych  (nie  będących  normalnie  pod  napięciem)  
z przewodem fazowym. 

 
20.

 

Rysunek przedstawia układ sieci 
a)

 

TN-C. 

b)

 

TN-C-S. 

c)

 

TT. 

d)

 

TI. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko................................................................................................ 

 

UŜytkowanie sieci i urządzeń elektrycznych w wyrobiskach górniczych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź 
 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

15. 

 

16. 

 

17. 

 

18. 

 

19. 

 

20. 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38 

7.  LITERATURA 

 

1.

 

Czasopisma: Wiadomości Górnicze, Przegląd Górniczy, Bezpieczeństwo Pracy i Ochrony 
Ś

rodowiska w Górnictwie, Mechanizacja i Automatyzacja Górnictwa 

2.

 

Dudek  W.,  Machowski  J.:  Sieci  trakcyjne  w  górnictwie. Wydawnictwo Śląsk, Katowice 
1976 

3.

 

Gruziński  W.:  Elektryfikacja  podziemi  kopalń.  Część  I  i  II.  Wydawnictwo  Śląsk, 
Katowice 1981 

4.

 

Kotlarski W., Grad J.: Aparaty i urządzenia elektryczne. WSiP Warszawa 1995 

5.

 

Krasucki F.: ZagroŜenia elektryczne w górnictwie. Wydawnictwo Śląsk, Katowice 1984 

6.

 

Maroszek H.: Elektrotechnika górnicza. Wydawnictwo Śląsk, Katowice 1971 

7.

 

Poradnik górnika t. 2, t. 3. Wydawnictwo Śląsk, Katowice 1974 

8.

 

Rozporządzenie  Ministra  Gospodarki  z  dnia  28  czerwca  2002  r.  w  sprawie 
bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  prowadzenia  ruchu  oraz  specjalistycznego 
zabezpieczenia przeciwpoŜarowego w podziemnych zakładach górniczych Dz. U. Nr 139, 
poz. 1169 z dn.28.06.2002 

9.

 

Siwek W. Mastaliński M.: Elektrotechnika, elektronika i automatyka w górnictwie. cz. 1, 
cz. 2. Wydawnictwo Śląsk, Katowice 1987 

10.

 

Utikal  J.:  Systemy  telekomunikacyjne  w  górnictwie.  Wyd.  Zarząd  Główny 
Stowarzyszenia InŜynierów i Techników Górnictwa, Katowice 1998 

 
Literatura metodyczna 
1.

 

Krogulec–  Sobowiec  M.,  Rudziński  M.:  Poradnik  dla  autorów  pakietów  edukacyjnych. 
KOWEZiU, Warszawa 2003 

2.

 

Niemierko  B.  :  Pomiar  wyników  kształcenia  zawodowego.  Biuro  Koordynacji 
Kształcenia Kadr, Fundusz Współpracy, Warszawa 1997 

3.

 

Szlosek  F.  :  Wstęp  do  dydaktyki  przedmiotów  zawodowych.  Instytut  Technologii 
Eksploatacji, Radom 1998