background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

 

 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

 

NARODOWEJ

 

 

 

 

  

Izabela Suligowska 

 

 

 

 

 

Wykonywanie makijażu 
514[03].Z3.02 

 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci: 
lek. med. Małgorzata Polkowska 

dr Maria Pietruszewska 

 

 

Opracowanie redakcyjne: 

mgr Małgorzata Sołtysiak 

 

 

 

Konsultacja: 

mgr Małgorzata Sołtysiak 

 

 

Korekta: 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  514[03].Z3.02 
„Wykonywanie  makijażu”,  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla  zawodu 
technik usług kosmetycznych. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI 
 

1. Wprowadzenie 

2. Wymagania wstępne 

3. Cele kształcenia 

4. Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia  

11 

5.1. Kształty twarzy i kształty jej elementów – zasady korygowania 

11 

 5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Typy kolorystyczne urody 

15 

 5.2.1. Ćwiczenia 

15 

5.3. Kosmetyki kolorowe 

18 

 5.3.1. Ćwiczenia 

18 

5.4. Rodzaje makijażu – zasady wykonywania 

22 

 5.4.1. Ćwiczenia 

22 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia  

29 

7. Literatura 

40 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1.  WPROWADZENIE 
 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  pt.  „Wykonywanie  makijażu”,

 

który 

zawiera  najważniejsze  informacje  dotyczące  wymienionych  zagadnień  i wskazuje  tematykę, 
z jaką  uczeń  powinien  się  zapoznać  poprzez  wyszukanie  odpowiednich  informacji 
w literaturze.  Poziom  trudności  wykonywanych  ćwiczeń  powinien  być  dostosowany  do 
możliwości  uczniów  oraz  uwzględniać  wyposażenie  pracowni  kosmetycznej.  Wykonanie 
zaproponowanych  przykładowych  ćwiczeń  pomoże  uczniowi  ukształtować  niezbędne 
umiejętności, wymagane programem kształcenia. Ważne jest, aby uczeń nie przyzwyczajał się 
do  zaproponowanych  zabiegów  pielęgnacyjnych.  Jeśli  ma  taką  możliwość  powinien 
uczestniczyć  w  targach  i  sympozjach,  dających  możliwość  poznania  nowych  technik 
kosmetycznych.  Należy  pamiętać,  że  w  ciągu  swojego  życia  zawodowego  będzie  musiał 
wielokrotnie  dokonywać  zmian  wykonywania  zabiegów,  stosowania  preparatów  i  aparatów 
kosmetycznych.  Informacje  w dziedzinie kosmetyki szybko  się  dezaktualizują, zwłaszcza  te, 
które są ściśle związane ze sprzętem kosmetycznym i preparatami pielęgnacyjnymi. 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien  mieć  już ukształtowane, 
aby bez problemów mógł osiągnąć cele założone w programie kształcenia,  

− 

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem, 

− 

ćwiczenia wspomagające proces ukształtowania umiejętności praktycznych i intelektualnych;  

− 

ewaluację osiągnięć – przykładowy zestaw zadań i pytań. Pozytywny wynik sprawdzianu 
potwierdzi, że uczeń osiągnął założone w jednostce modułowej cele, 

− 

literaturę. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

Schemat układu jednostki modułowej 

514[03].Z3 

Kosmetyka upiększająca 

514[03].Z3.01 

Wykonywanie usług związanych z 

usuwaniem zbędnego owłosienia

 

514[03].Z3.02 

Wykonywanie makijażu 

514[03].Z3.03 

Wykonywanie zabiegów 

zdobniczych na ciele 

514[03].Z3.04 

Wykonywanie zabiegów 

zdobniczych paznokci 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń, powinien umieć: 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

analizować tekst ze zrozumieniem, 

 

stosować ogólnie przyjęte normy etyczne oraz zasady kodeksu etyki zawodowej, 

 

określać potrzeby klientki, 

 

przeprowadzać wywiad z klientką, 

 

rozróżniać wyposażenie stanowiska pracy wizażystki, 

 

wykonywać demakijaż twarzy, 

 

rozpoznawać rodzaj cery, 

 

określać właściwą długość i wysokość łuku brwiowego, 

 

stosować zasady higieny pracy w trakcie świadczenia usług. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń, powinien umieć: 

 

scharakteryzować preparaty kosmetyczne do wykonywania makijażu, 

 

wykonać makijaż zgodnie z zasadami podziału twarzy, 

 

zaplanować kolejność czynności przy wykonywaniu makijażu, 

 

przeprowadzić analizę kolorystyczną typu urody klientki,  

 

wykonać korektę twarzy, 

 

wykonać różne rodzaje makijażu, 

 

udzielić porady z zakresu wykonywania makijażu, 

 

wykonać makijaż zgodnie z obowiązującymi zasadami. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 
 
Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:  

Technik usług kosmetycznych 514[03] 

Moduł:   

 

 

 

 

 

Kosmetyka upiększająca 514[03].Z3 

Jednostka modułowa:  

 

 

Wykonywanie makijażu 514[03].Z3.02 

 

Temat: Wykonywanie pudru ciekłego. 

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności wykonywania pudru ciekłego. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

wskazać skład pudru, 

 

określić działanie pudru na skórę, 

 

wyjaśnić sposób sporządzania zawiesiny, 

 

przygotować puder na podstawie receptury preparatu i opisu sposobu jego wykonania. 
 

Metody nauczania – uczenia się:  

 

ćwiczenia laboratoryjne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna. 

 
Czas: 

120min. 

Środki dydaktyczne: 

 

moździerz ceramiczny duży, 

 

waga laboratoryjna, 

 

zlewka o pojemności 100 cm

3

 

cylinder miarowy, 

 

odczynniki  chemiczne:  tlenek  cynku,  tlenek  tytanu,  talk,  gliceryna,  alkohol  stearylowy, 
woda destylowana, etyloceluloza lub żelatyna, zapach, barwnik,  

 

pojemnik na gotowy produkt, 

 

instrukcja wykonania ćwiczenia. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Realizacja tematu: 

 

Każdy uczeń wykonuje puder ciekły. 

 

Uczeń  po  otrzymaniu  instrukcji  wykonania  ćwiczenia  zapoznaje  się  z  jej  treścią  
(w razie trudności korzysta z pomocy nauczyciela). 

 

Uczeń  przygotowuje  stanowisko  pracy  do  wykonania  ćwiczenia  z  zachowaniem 
przepisów bhp i ppoż. 

 

W pierwszej fazie ćwiczenia (30 minut) uczeń przygotowuje roztwór zagęstnika.  

 

Następnie  uczeń  odmierza  stechiometryczne  ilości  pozostałych  składników  pudru. 
Łączy składniki preparatu zgodnie z instrukcją wykonania ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Przez  cały  czas  trwania  ćwiczenia  (75  min.)  uczeń  przestrzega  zasad  pracy  
z odczynnikami chemicznymi oraz stosuje się do regulaminu pracowni chemicznej. 

 

Nauczyciel  nadzoruje  pracę  uczniów  i  w  razie  potrzeby  pomaga  w  przygotowaniu 
preparatu.  

4.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  uczeń  dokonuje  oceny  organoleptycznej  przygotowanego 

preparatu. 

5.  Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony. 
6.  Uczniowie prezentują swoje preparaty na forum klasy w kolejności wykonywania. 
7.  Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny pudrów. 
 

Zakończenie zajęć 

Praca domowa 

Odszukaj  w  literaturze  przepis  na  wykonanie  tuszu  do  rzęs.  Określ  działanie 

poszczególnych składników receptury. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

Anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Technik usług kosmetycznych 514[03] 

Moduł:   

 

 

 

 

 

Kosmetyka upiększająca 514[03]. Z3 

Jednostka modułowa:  

 

 

Wykonywanie makijażu 514[03]. Z3.02 

  

Temat: Wykonywanie makijażu dziennego. 

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności wykonywania makijażu dziennego dobranego do 

typu urody klientki. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

  dobrać kolorystykę makijażu do typu urody klientki, 

  zaplanować kolejność czynności przy wykonywaniu makijażu dziennego, 

  przygotować stanowisko pracy i klientkę do zabiegu, 

  wykonać makijaż dzienny. 

 
Metody nauczania – uczenia się:  

  pokaz z objaśnieniem, 

  instruktaż,  

 

ćwiczenia praktyczne. 
 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  praca w 2- osobowych grupach. 

 

Środki dydaktyczne: 

  stanowiska  pracy  wizażystki  (liczba  stanowisk  powinna  odpowiadać  liczbie  2  – 

osobowych grup uczniów),  

  kosmetyki kolorowe: podkład, dwa pudry w kamieniu( jasny i ciemny), róż w kamieniu, 

kredka do brwi, ołówek do oczu, paleta cieni do powiek, tusz do rzęs, konturówka do ust, 
pomadka, błyszczyk, śmietanka do demakijażu, tonik, krem nawilżający, 

  bielizna zabiegowa, 

  materiały higieniczne, 

  wzornik kolorystycznych typów urody. 

 
Czas: 

180 min. 

Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Realizacja tematu: 

  Scharakteryzowanie  techniki  wykonywania  makijażu  dziennego  z  uwzględnieniem 

sposobów nakładania poszczególnych kosmetyków kolorowych. 

  Podzielenie  uczniów  na  2-  osobowe  grupy,  w  których  będą  realizować  ćwiczenie: 

jeden uczeń w grupie wykonuje makijaż, drugi jest modelem. 

  Nauczyciel przeprowadza instruktaż wykonania zabiegu upiększającego. 

  Nauczyciel  zleca  uczniom  przygotowanie  stanowisk  pracy  wizażystki  do  wykonania 

zabiegu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

  Nauczyciel  przypomina  uczniom  kolejność  czynności  przy  wykonywaniu  makijażu 

dziennego. 

  Uczniowie wykonują makijaż 

  Nauczyciel  nadzoruje pracę uczniów  i  naprowadza  na wybór właściwych rozwiązań. 

W razie potrzeby pomaga w wykonaniu ćwiczenia.  

  Po wykonaniu ćwiczenia uczniowie porządkują stanowiska pracy. 

4.  Uczniowie próbują dokonać analizy wykonanego ćwiczenia. 
5.  Uczniowie wskazują swoje mocne i słabe strony. 
6.  Uczniowie prezentują efekt pracy w kolejności wykonania. 
7.  Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanej usługi. 
 
Praca domowa 

Odszukaj  w  literaturze,  czasopismach  fachowych  i  informatorach  z  targów 

kosmetycznych wzory plastyczne makijaży fantazyjnych i przynieś je na kolejne zajęcia.  

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

Anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 

podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

5.  ĆWICZENIA 

 

5.1.  Kształty  twarzy  i  kształty  jej  elementów–  zasady 

korygowania 

 

5.1.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Określ kształt twarzy koleżanki z zespołu. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Następnie należy przeprowadzić pokaz 
z  objaśnieniem  etapów  określania  kształtu  twarzy  klientki  z  uwzględnieniem  wykonywania 
podziału poziomego  i pionowego. Ćwiczenie należy realizować w 2 – osobowych zespołach 
(jeden  uczeń  wykonuje  zadanie,  drugi  jest  modelem)  lub  indywidualnie  na  żywym  modelu. 
Należy  nadzorować  pracę  uczniów  i  w  razie  potrzeby  pomóc  w  wykonaniu  zadania.  Po 
zakończeniu ćwiczenia nauczyciel powinien omówić z uczniami szczegóły realizacji zadania, 
wskazać błędy i sposoby ich wyeliminowania w przyszłości.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia: 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania pkt. 4.1.1, 
2)  dokonać analizy kształtu twarzy koleżanki z zespołu, 
3)  dokonać podziału poziomego i pionowego twarzy koleżanki z zespołu, 
4)  określić asymetrię twarzy, 
5)  zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

  materiał nauczania pkt. 4.1.1, 

  zdjęcie twarzy poddanej analizie, 

  ołówek i linijka.  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

Ćwiczenie 2 

Uzupełnij tabelę. 

 

Kształt twarzy 

Zasady korygowania 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  zasadami  korygowania  kształtów  twarzy  podkładem  i  różem  (materiał 

nauczania pkt. 4.1.1.), 

2)  uzupełnić tabelę, 
3)  porównać  swoje  odpowiedzi  z  odpowiedziami  opracowanymi  przez  koleżanki/  kolegów 

z klasy. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

 

ćwiczenia przedmiotowe. 

 

Środki dydaktyczne: 

  karta ćwiczenia, 

  materiał nauczania pkt. 4.1.1. 

 

Ćwiczenie 3 

Uzupełnij tabelę. 

 

Kształt ust 

Zasady korygowania 

 
………………………………….. 
 

Stosuje się podobne metody: wargę górną powiększa 
się, a dolną poszerza się 

 

Pełne 

………………………………………………................ 
………………………………………………………… 
………………………………………………………… 

 
…………………………………… 

Konturówką odrobinę podkreślić opadające kąciki  
i wypełnić pomadką 

 

Asymetryczne 

………………………………………………………… 
………………………………………………………… 
………………………………………………………… 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  zasadami  korygowania  kształtu  ust  makijażem  (materiał  nauczania  pkt. 

4.1.1.), 

2)  uzupełnić tabelę, 
3)  porównać  Swoje  odpowiedzi  z  odpowiedziami  opracowanymi  przez  koleżanki/  kolegów 

z klasy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

 

ćwiczenia przedmiotowe. 

 

Środki dydaktyczne: 

  karta ćwiczenia, 

  materiał nauczania pkt. 4.1.1. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

5.2.  Typy kolorystyczne urody 
 

5.2.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Uzupełnij tabelę. 

 

Cechy 

 

Typ urody 

Cera  

Oczy  

Włosy 

 

Wiosna 

 
 
 

 

 

 

Lato 

 
 
 

 

 

 

Jesień 

 
 
 

 

 

 

Zima 

 
 
 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z opisem kolorystycznych typów urody, 
2)  podkreślić w tekście cechy urody typu wiosna, lato, jesień i zima, 
3)  wpisać odpowiedzi we właściwe pola tabeli, 
4)  porównać  swoje  odpowiedzi  z  odpowiedziami  opracowanymi  przez  koleżanki/  kolegów 

z klasy. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

 

ćwiczenia przedmiotowe 

 

Środki dydaktyczne: 

  tabela do uzupełnienia, 

  materiał nauczania pkt. 4.2.1., 

  literatura z rozdziału 7. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

Ćwiczenie 2 

Określ kolorystyczny typ urody koleżanki z zespołu. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Następnie należy przeprowadzić pokaz 
z objaśnieniem etapów określania kolorystycznego typu urody. Ćwiczenie należy realizować 
w  2  –  osobowych  zespołach(  jeden  uczeń  wykonuje  zadanie,  drugi  jest  modelem)  lub 
indywidualnie  na  żywym  modelu.  Należy  nadzorować  pracę  uczniów  i  w  razie  potrzeby 
pomóc  w  wykonaniu  zadania.  Po  zakończeniu  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić 
z uczniami  szczegóły  realizacji  zadania,  wskazać  błędy  i  sposoby  ich  wyeliminowania 
w przyszłości.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się ze sposobem określania kolorystycznego typu urody (materiał nauczania pkt. 

4.2.1.), 

2)  wykonać demakijaż, 
3)  przygotować wzorniki kolorystycznych typów urody, 
4)  dokonać analizy koloru skóry, włosów i oczu klientki, 
5)  określić kolorystyczny typ urody, 
6)  zaprezentować wyniki swojej pracy na forum klasy. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

  instruktaż, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  fotel z wysokim oparciem, 

  mleczko do demakijażu i tonik, 

  wzorniki kolorystycznych typów urody (chusty), 

  chusta do przysłonięcia włosów klientki. 

 
Ćwiczenie 3 

Zaproponuj kolorystykę makijażu do typu urody: 

1)  zima – wiedząc, że klientka preferuje odzież w odcieniach czerwieni, 
2)  wiosna – wiedząc, że klientka preferuje ubiór w żywych, intensywnych kolorach.  
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  tabelami  kolorystyki  makijażu  typów  urody  (materiał  nauczania  pkt. 

4.2.1.), 

2)  dokonać  analizy  kolorystyki  makijażu  typu  urody:  zima  i  wiosna  uwzględniając 

preferencje klientek, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

3)  zaproponować kolorystykę makijażu,  
4)  zaprezentować wyniki swojej pracy na forum klasy. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  tabele kolorystyki makijażu dla poszczególnych typów urody, 

  literatura z rozdziału 7. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

5.3. Kosmetyki kolorowe 
 

5.3.1.  Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Uzupełnij tabelę. 

 

Składnik 

Działanie na skórę/ funkcja w preparacie 

 
………………….. 

Nadaje  pewną  przeźroczystość,  odpowiada  za  przyleganie  pudru  
do skóry, pomaga w kryciu nierówności cery 

Kaolin 
( uwodniony 
glinokrzemian) 

 
…………………………………………………………………………… 

Węglan wapnia 

 
…………………………………………………………………………… 

 
………………….. 

Ma właściwości adsorpcyjne, jest nośnikiem substancji aromatycznych 

………………….. 
………………….. 

Odpowiadają za przyleganie pudru do skóry oraz mają zdolność kryjącą  

Tlenek cynku 

…………………………………………………………………………… 
…………………………………………………………………………… 

 
………………….. 

Znakomite właściwości krycia defektów skóry 

Alkohol 
strearylowy 

……………………………………………………………………………. 
……………………………………………………………………………. 

…………………… 
…………………… 
…………………… 

……………………………………………………………………………. 
……………………………………………………………………………. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się ze składem pudrów (materiał nauczania pkt. 4.3.1.), 
2)  uzupełnić tabelę, 
3)  porównać  swoje  odpowiedzi  z  odpowiedziami  opracowanymi  przez  koleżanki/  kolegów 

z klasy. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

 

ćwiczenia przedmiotowe. 

 

Środki dydaktyczne: 

  karta ćwiczenia z tabelą do uzupełnienia, 

  materiał nauczania pkt. 4.3.1. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj puder ciekły. 

 
 

Instrukcja do wykonania ćwiczenia 

 
 

Skład: 

Tlenek cynku 

10,00 

Tlenek tytanu 

10,00 

Talk 

10,00 

Gliceryna 

15,00 

Alkohol stearylowy 

20,00 

Woda 

do 100 

Zagęstnik

q.s. 

Zapach, barwnik 

q.s. 

* Metyloceluloza lub żelatyna 

 

Przygotowanie roztworu zagęstnika 

Do  zimnej  wody  destylowanej  dodać  zagęstnika  i  pozostawić  do  spęcznienia.  Następnie 

ogrzewać na łaźni wodnej do uzyskania klarownego roztworu.  
Wykonanie pudru 

Do  roztworu  zagęstnika  w  wodzie  dodaje  się  składniki  proszkowe,  starannie  rozciera, 

następnie uzupełnia gliceryną i alkoholem. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i  sposób  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  regulaminem  pracowni  chemicznej,  zasadami 
bezpiecznej  pracy  oraz  sprzętem  laboratoryjnym  potrzebnym  do  wykonania  ćwiczenia. 
Należy nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w wykonaniu zadania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcją wykonania ćwiczenia, 
2)  przygotować stanowisko pracy, 
3)  odważyć składniki pudru ciekłego, 
4)  przygotować roztwór zagęstnika, 
5)  połączyć składniki zgodnie z instrukcją, 
6)  zaprezentować otrzymany kosmetyk na forum klasy. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

 

ćwiczenia laboratoryjne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  moździerz ceramiczny duży, 

  waga laboratoryjna, 

  zlewka o pojemności 100 cm

3

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

  cylinder miarowy, 

  płaszcz grzejny, 

  odczynniki chemiczne (wyszczególnione w instrukcji do ćwiczenia),  

  pojemnik na gotowy produkt, 

  instrukcja wykonania ćwiczenia. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj puder „make – up”. 
 
Instrukcja wykonania ćwiczenia 

 

Składniki: 

Tlenek cynku 

15,00 

Kreda strącona  

75,00 

Kaolin  

10,00 

Puder  

Tlenek żelaza 

q.s. 

Stearyna  

15,00 

Olej parafinowy  

8,00 

Gliceryna 

5,00 

Trójetanoloamina  

6,00 

2% roztwór 
metylocelulozy 

 

30,00 

Baza kremowa 

Woda  

do 100 

 

Wykonanie: 
Do 100 g bazy kremowej, przy intensywnym mieszaniu, dodaje się w temp. ok. 50° C 20g 

bazy  pudrowej  i  miesza  do  całkowitego  ostygnięcia.  Bazę  kremową  otrzymuje  się  jak  
w poprzednim ćwiczeniu.  
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i  sposób  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  regulaminem  pracowni  chemicznej,  zasadami 
bezpiecznej  pracy  oraz  sprzętem  laboratoryjnym  potrzebnym  do  wykonania  ćwiczenia. 
Należy nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w wykonaniu zadania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcją wykonania ćwiczenia, 
2)  przygotować stanowisko pracy, 
3)  odważyć składniki pudru „make – up”, 
4)  połączyć składniki zgodnie z instrukcją, 
5)  zaprezentować otrzymany kosmetyk na forum klasy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia laboratoryjne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  dwie zlewki o pojemności: 150 i 250 cm

3

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

  moździerz ceramiczny, 

  termometr rtęciowy, 

  płaszcz grzejny, 

  mieszadło, 

  bagietka szklana, 

  waga laboratoryjna, 

  pojemnik na gotowy produkt, 

  odczynniki chemiczne (wyszczególnione w instrukcji do ćwiczenia), 

  instrukcja wykonania ćwiczenia.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

5.4. Rodzaje makijażu – zasady wykonywania 

 
5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Uzupełnij tabelę. 

 

 

Korektor 

Zastosowanie 

 

BIAŁY 

…………………………………………………………………………….. 
…………………………………………………………………………….. 
…………………………………………………………………………….. 
…………………………………………………………………………….. 

 

………………… 

Rozjaśnia  cienie  pod  oczami  i  drobne  defekty  skóry  typu:  wypryski, 
blizny, 

rozświetla 

drobne 

smugi 

znajdujące 

się 

najczęściej 

na skrzydełkach nosa, piegi (niezbyt ciemne). 

ZIELONY 

……………………………………………………………………………… 
……………………………………………………………………………… 

NIEBIESKI 

……………………………………………………………………………. 
……………………………………………………………………………. 

 
………………… 

 

Maskuje zaczerwienienia i plamy charakterystyczne dla cery wrażliwej. 

 

…………………. 

 

Maskuje cienie i sińce pod oczami. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z opisem korektorów (materiał nauczania pkt. 4.4.1.), 
2)  uzupełnić tabelę, 
3)  porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

 

ćwiczenia przedmiotowe. 

 

Środki dydaktyczne: 

  karta ćwiczenia z tabelą do uzupełnienia. 

  materiał nauczania pkt. 4.4.1. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj makijaż dzienny dostosowany do typu urody i preferencji klientki. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz  zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Należy  podzielić  uczniów  na  2– 
osobowe zespoły  i  określić  zadania:  pierwszy  uczeń  wykonuje  makijaż, drugi  jest  modelem. 
Następnie  nauczyciel  powinien  przeprowadzić  instruktaż  z  zakresu  wykonywania  makijażu 
dziennego z uwzględnieniem kolejności czynności oraz sposobów nakładania poszczególnych 
kosmetyków kolorowych. Podczas wykonywania ćwiczenia nauczyciel powinien nadzorować 
pracę  uczniów  i  w  razie  potrzeby  pomóc  w  realizacji  zadania.  Po  wykonaniu  ćwiczenia 
nauczyciel zleca zamianę: pierwszy uczeń jest modelem, drugi wykonuje zabieg.  

Na zakończenie nauczyciel powinien omówić z uczniami przebieg wykonania ćwiczenia, 

odnieść  się  do  błędów  popełnionych  podczas  jego  realizacji  i  wskazać  sposoby 
wyeliminowania wskazanych błędów w przyszłości. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z techniką wykonywania makijażu dziennego (materiał nauczania pkt. 4.4.1), 
2)  przygotować stanowisko pracy i klientkę do makijażu, 
3)  dobrać kolorystykę makijażu, 
4)  wykonać makijaż, 
5)  zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy, 
6)  uporządkować stanowisko pracy. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

  instruktaż, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  lustro,  

  fotel do makijażu z wysokim oparciem, 

  stolik pomocniczy na preparaty, 

  zestaw pędzli z naturalnego włosia, 

  gąbki do nakładania podkładu, 

  lusterko do makijażu z powiększającą wkładką, 

  szczoteczka do brwi, 

  zalotka, 

  temperówka do ostrzenia kredek, 

  pałeczki do korekt, 

  kosmetyki kolorowe: podkład, dwa pudry w kamieniu (jasny i ciemny), róż w kamieniu, 

kredka do brwi, ołówek do oczu, paleta cieni do powiek, tusz do rzęs, konturówka do ust, 
pomadka, błyszczyk, 

 

śmietanka do demakijażu, tonik, krem nawilżający, 

  bielizna zabiegowa, 

  materiały higieniczne, 

  wzornik kolorystycznych typów urody, 

  literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

Ćwiczenie 3 

Wykonaj makijaż wieczorowy. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz  zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Należy  podzielić  uczniów  na  2  – 
osobowe zespoły  i  określić  zadania:  pierwszy  uczeń  wykonuje  makijaż, drugi  jest  modelem. 
Następnie  nauczyciel  powinien  przeprowadzić  instruktaż  z  zakresu  wykonywania  makijażu 
wieczorowego z uwzględnieniem kolejności czynności oraz sposobu przyklejania sztucznych 
rzęs.  Podczas  wykonywania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  nadzorować  pracę  uczniów  
i  w  razie  potrzeby  pomóc  w  realizacji  zadania.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  nauczyciel  zleca 
zamianę:  pierwszy  uczeń  jest  modelem,  drugi  wykonuje  zabieg.  Na  zakończenie  nauczyciel 
powinien  omówić  z  uczniami  przebieg  wykonania  ćwiczenia,  odnieść  się  do  błędów 
popełnionych podczas jego realizacji i wskazać sposoby wyeliminowania wskazanych błędów 
w przyszłości. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  techniką  wykonywania  makijażu  wieczorowego  (materiał  nauczania  pkt. 

4.4.1.), 

2)  przygotować stanowisko pracy i klientkę do zabiegu, 
3)  dobrać kolorystykę makijażu, 
4)  wykonać makijaż wieczorowy, 
5)  zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy, 
6)  wykonać rozmalowanie makijażu wieczorowego, 
7)  uporządkować stanowisko pracy. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

  instruktaż, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  lustro,  

  fotel do makijażu z wysokim oparciem, 

  stolik pomocniczy na preparaty, 

  zestaw pędzli z naturalnego włosia, 

  gąbki do nakładania podkładu, 

  lusterko do makijażu z powiększającą wkładką, 

  szczoteczka do brwi, 

  zalotka, 

  temperówka do ostrzenia kredek, 

  pałeczki do korekt, 

  kosmetyki kolorowe: podkład, dwa pudry w kamieniu (jasny i ciemny), róż w kamieniu, 

kredka  do  brwi,  ołówek  do  oczu,  eyeliner,  paleta  cieni  do  powiek,  tusz  do  rzęs, 
konturówka do ust, pomadka, błyszczyk, sztuczne rzęsy, dżety, klej do rzęs, 

 

śmietanka do demakijażu, tonik, krem nawilżający, 

  bielizna zabiegowa, 

  materiały higieniczne, 

  wzornik kolorystycznych typów urody, 

  literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

Ćwiczenie 4 

Wykonaj makijaż fantazyjny zgodnie z załączonym wzorem. 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz  zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Należy  podzielić  uczniów  na  2  – 
osobowe zespoły  i  określić  zadania:  pierwszy  uczeń  wykonuje  makijaż, drugi  jest  modelem. 
Następnie  nauczyciel  powinien  przeprowadzić  instruktaż  z  zakresu  wykonywania  makijażu 
fantazyjnego  z  uwzględnieniem  kolejności  czynności.  Podczas  wykonywania  ćwiczenia 
nauczyciel  powinien  nadzorować  pracę  uczniów  i  w  razie  potrzeby  pomóc  w  realizacji 
zadania.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  nauczyciel  zleca  zamianę:  pierwszy  uczeń  jest  modelem, 
drugi wykonuje zabieg.  

Na zakończenie nauczyciel powinien omówić z uczniami przebieg wykonania ćwiczenia, 

odnieść  się  do  błędów  popełnionych  podczas  jego  realizacji  i  wskazać  sposoby 
wyeliminowania wskazanych błędów w przyszłości. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z opisem makijażu fantazyjnego (materiał nauczania pkt. 4.4.1.), 
2)  przygotować stanowisko pracy i klientkę do makijażu, 
3)  dokonać analizy dołączonego do ćwiczenia wzoru plastycznego, 
4)  wykonać makijaż, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

5)  zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy, 
6)  wykonać rozmalowanie makijażu fantazyjnego, 
7)  uporządkować stanowisko pracy. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

  instruktaż, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  lustro,  

  fotel do makijażu z wysokim oparciem, 

  stolik pomocniczy na preparaty, 

  zestaw pędzli z naturalnego włosia, 

  gąbki do nakładania podkładu, 

  lusterko do makijażu z powiększającą wkładką, 

  szczoteczka do brwi, 

  zalotka, 

  temperówka do ostrzenia kredek, 

  pałeczki do korekt, 

  kosmetyki kolorowe: podkład, dwa pudry w kamieniu( jasny i ciemny), róż w kamieniu, 

kredka  do  brwi,  ołówek  do  oczu,  eyeliner,  paleta  cieni  do  powiek,  tusz  do  rzęs, 
konturówka do ust, pomadka, błyszczyk, sztuczne rzęsy, dżety, klej do rzęs, brokat, 

 

śmietanka do demakijażu, tonik, krem nawilżający, 

  bielizna zabiegowa, 

  materiały higieniczne, 

  wzornik kolorystycznych typów urody, 

  literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 5 

Wykonaj makijaż dzienny do fotografii kolorowej. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  opisem  wykonywania  makijażu  do  fotografii  kolorowej  (materiał 

nauczania pkt. 4.4.1.), 

2)  przygotować stanowisko pracy i klientkę do makijażu, 
3)  dobrać kolorystykę makijażu do typu urody i preferencji klientki, 
4)  wykonać makijaż, 
5)  zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy, 
6)  uporządkować stanowisko pracy. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

  instruktaż, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  lustro,  

  fotel do makijażu z wysokim oparciem, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

  stolik pomocniczy na preparaty, 

  zestaw pędzli z naturalnego włosia, 

  gąbki do nakładania podkładu, 

  lusterko do makijażu z powiększającą wkładką, 

  szczoteczka do brwi, 

  zalotka, 

  temperówka do ostrzenia kredek, 

  pałeczki do korekt, 

  kosmetyki kolorowe: podkład, dwa pudry w kamieniu (jasny i ciemny), róż w kamieniu, 

kredka do brwi, ołówek do oczu, paleta cieni do powiek, tusz do rzęs, konturówka do ust, 
pomadka, błyszczyk, 

 

śmietanka do demakijażu, tonik, krem nawilżający, 

  bielizna zabiegowa, 

  materiały higieniczne, 

  wzornik kolorystycznych typów urody, 

  literatura z rozdziału 6. 

 
Ćwiczenie 6 

Wykonaj makijaż kamuflujący popękane naczynka krwionośne. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz  zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Należy  podzielić  uczniów  na  2  – 
osobowe zespoły  i  określić  zadania:  pierwszy  uczeń  wykonuje  makijaż,  drugi  jest  modelem. 
Następnie  nauczyciel  powinien  przeprowadzić  instruktaż  z  zakresu  wykonywania  kamuflażu  
z  uwzględnieniem  kolejności  czynności  oraz  sposobów  nakładania  poszczególnych 
kosmetyków.  Podczas  wykonywania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  nadzorować  pracę 
uczniów  i w razie potrzeby pomóc w realizacji zadania. Po wykonaniu ćwiczenia  nauczyciel 
zleca zamianę: pierwszy uczeń jest modelem, drugi wykonuje zabieg.  

Na zakończenie nauczyciel powinien omówić z uczniami przebieg wykonania ćwiczenia, 

odnieść  się  do  błędów  popełnionych  podczas  jego  realizacji  i  wskazać  sposoby 
wyeliminowania wskazanych błędów w przyszłości. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z opisem wykonywania makijażu kamuflującego, 
2)  przygotować stanowisko pracy i klientkę do kamuflażu, 
3)  wykonać kamuflaż, 
4)  zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy, 
5)  uporządkować stanowisko pracy. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

  instruktaż, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  lustro,  

  fotel do makijażu z wysokim oparciem, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

  stolik pomocniczy na preparaty, 

  zestaw pędzli z naturalnego włosia, 

  gąbki do nakładania podkładu, 

  lusterko do makijażu z powiększającą wkładką, 

  szczoteczka do brwi, 

  zalotka, 

  temperówka do ostrzenia kredek, 

  pałeczki do korekt, 

  kosmetyki  kolorowe:  paleta  kremów  kamuflujących,  puder,  róż  w  kamieniu,  kredka  do 

brwi, ołówek do oczu, paleta cieni do powiek, tusz do rzęs, konturówka do ust, pomadka, 
błyszczyk, 

 

śmietanka do demakijażu, tonik, 

  bielizna zabiegowa, 

  materiały higieniczne, 

  wzornik kolorystycznych typów urody, 

  literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

TEST 1 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie makijażu” 

 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

 

zadania 1 – 15 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 16 – 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Plan testu  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klucz odpowiedzi 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Określić zasady modelowania 
kształtu twarzy makijażem  

2. 

Wskazać podziały stosowane do 
określania asymetrii twarzy 

… podziału poziomego  
i pionowego 

3. 

Wskazać kształt brwi do twarzy 
kwadratowej 

… szerokie o łagodnym łuku 

 

4.  Wyliczyć podstawowe kształty ust 

- wąskie  
- pełne  
- o wydatnej wardze dolnej  
- pełne z wąskimi kącikami 
- asymetryczne 
- z opadającymi kącikami 

5.  Rozróżnić kolorystyczne typy urody 

… jasna, porcelanowa 
o niebieskawym czasem 
oliwkowym odcieniu 
… granatowoczerwone, 
kruczoczarne, ciemnobrązowe 
… jasno błękitne, 
ciemnoniebieskie, szare, brązowe, 
prawie czarne 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30 

6.  Zdefiniować pojęcie walor koloru 

… jasność lub ciemność koloru 

7. 

Okreslić  kolorystykę  makijażu  dla 
jesiennego typu urody 

8. 

Wyliczyć  grupy  kosmetyków  do 
makijażu 

pudry 

sypkie, 

prasowane, 

w płynie  i  kremie(  podkłady)  oraz 
róże 
- kosmetyki do makijażu ust  
- preparaty do makijażu oczu  

9.  Określić funkcję kaolinu w pudrze 

10.  Rozróżnić grupy pomadek do warg 

… mają słaby połysk i trwale 
pokrywają wargi 

11.  Wskazać składniki szminek do ust 

- oleje mineralne (rycynowy, 
parafinowy) 
- woski (pszczeli, lanolina) 
- polibuten 
- estry kwasów tłuszczowych lub 
lanolinowych i alkoholu 
izopropylowego 
- pigmenty 
- barwniki 

12. 

Określić funkcje pigmentów 
nieorganicznych w błyszczykach 

13.  Wyliczyć grupy tuszów do rzęs 

- wodoodporne 
- zmywalne wodą 

14. 

Określić funkcję żywic stosowanych 
w ołówkach do oczu 

… filmu właściwej grubości  
i równomierne rozproszenie 
pigmentów 

15.  Wyjaśnić pojecie makijaż 

…  uszminkowanie,  umalowanie 
się  jak  również  zamaskowanie, 
sfałszowanie. 

16. 

Określić sposób nakładania pudru 
sypkiego 

PP 

… kopulasto ściętego pędzla 
… w dół i na zewnątrz 

17. 

Zaproponować sposoby 
kamuflowania defektów urody 

PP 

18.  

Określić zasady wykonywania 
makijażu fotograficznego 

PP 

19.  

Określić wpływ światła na wizualny 
odbiór makijażu wieczorowego 

PP 

20.  

Zaproponować kolorystykę 
makijażu dla letniego typu urody 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i karty odpowiedzi,  podaj czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadania dotyczących wykonywania  makijażu. Zadania: 1, 7, 9, 12. 17 – 

20 to zadania wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa; zadania: 2, 
3, 5, 6, 10 i 14 – 16 to zadania wymagające uzupełnienia, a 4, 8, 11 i 13 to zadania z luką, 
w których należy udzielić krótkiej odpowiedzi. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

-

  w  zadaniach  wielokrotnego  wyboru  zaznacz  prawidłową  odpowiedź  znakiem  X  

(w  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową), 

-

  w zadaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone pole, 

-

  w zadaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy lub części zdania, 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli  któreś  zadanie  sprawia  Ci  trudności,  przejdź  do  następnego,  odkładając  jego 

rozwiązanie  na  później,  po  rozwiązaniu  całego  testu.  Trudności  mogą  przysporzyć  Ci 
zadania: 15 – 20, gdyż są na poziomie trudniejszym niż pozostałe. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 60 min. Przeczytaj uważnie instrukcję. 

 

Powodzenia 

Materiały dla ucznia:

 

  instrukcja, 

  zestaw zadań testowych, 

  karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

Część I 
 
1.  Boczne partie twarzy przyciemnia się przy twarz o kształcie 

a)  okrągłym, 
b)  owalnym, 
c)  odwróconego trójkąta, 
d)  trójkątnej. 

 

2.  Asymetrię twarzy określa się na podstawie 

………………………………………...………………………………………….……… 
 

3.  Przy twarzy kwadratowej brwi powinny być ……………………………………….…... 

……………………………………………………………………………………..…….. 

 
4.  Podstawowe kształty ust to 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.  Zimowy typ urody charakteryzuje się 

cerą - ………………………………………………………………………………….…… 
włosami - …………………………………………………………………………………... 
oczami - ……………………………………………………………………………………. 
 

6.  Walor to ………………………………………………………………………………….… 

 

7.  Klientce o jesiennym typie urody proponuje się makijaż w odcieniach: 

a)  ciepłych, 
b)  neutralnych zimnych, 
c)  niskochromatycznych, 
d)  neutralnych. 

 
8.  Kosmetyki kolorowe do wykonywania makijażu dzieli się na 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33 

9.  Kaolin dodaje się do pudru w celu 

a)  zwiększenia przyczepności preparatu do skóry, 
b)  zredukowania nadmiernego połysku skóry, 
c)  nadania produktowi lepkości, 
d)  zlikwidowania pylenia preparatu. 

 
10. Pomadki do ust o dużej zawartości wosków i pigmentów a o mniejszej olejów mają .. 

……………………………………………………………………………………………. 
 

11. W skład szminki do ust wchodzą 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12. Efekt przezroczystości w błyszczykach uzyskuje się przez dodanie 

a)  pigmentów, 
b)  barwników bezpośrednich, 
c)  pigmentów nieorganicznych, 
d)  barwników pośrednich. 

 
13. Tusze do rzęs dzieli się na 

 

 

 

 

 

14. Żywice stosowane w ołówkach do oczu odpowiadają za …………….………………. 

…………………………………………………………………………………………. 
 

15. Słowo makijaż pochodzi z języka francuskiego i oznacza ……………………………. 

……………………………………………………………………………………….… 
 

Część II 
 
16. Puder nakłada się na skórę za pomocą …………………………………………………. 

…………….., ruchami ……………………………………………………………………. 
 

17. Skóra  twarzy  klientki  charakteryzuje  się  żółtawym  odcieniem.  Aby  go  zlikwidować 

stosuje się korektor w kolorze: 
a)  białym, 
b)  niebieskim, 
c)  zielonym, 
d)  fioletowym. 

 
18. Wykonując makijaż fotograficzny należy 

a)  perfekcyjnie umalować usta, 
b)  położyć jaśniejszy podkład, 
c)  zaznaczyć kości policzkowe różem, 
d)  nie pudrować twarzy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34 

19. Światło padające od dołu na twarz z makijażem wieczorowym 

a)  postarza, 
b)  uwidacznia ilość naniesionych na skórę kosmetyków, 
c)  zniekształca, 
d)  odmładza. 

 
20. Dla letniego typu urody poleca się makijaż w barwach 

a)  niskochromatycznych kontrastowych kolorystycznie, 
b)  niskochromatycznych neutralnych, 
c)  niskochromatycznych mniej neutralnych, 
d)  wysokochromatycznych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

35 

KARTA ODPOWIEDZI

 

 

Imię i nazwisko…………………………………………………………………………………. 
 

Wykonywanie makijażu 

 
Zakreśl prawidłową odpowiedź, dokończ zdanie lub wpisz brakujące części zdania 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

Część I 

 

 

 
 
 

 

 

 
 
 
 

 

 

 

 










 

 

 
 
 
 

 

 

 
 

 
 

 

 

 



 

 

 

10 

 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

36 

 

11 






-  

 

12 

 

 

13 



 

 

 

14 

 
 
 
 

 

 

15 

 
 
 
 

 

 

16 

 
 
 
 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:    

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

37 

ZADANIE TYPU „PRÓBA PRACY” 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

 

W  badaniu  osiągnięć  ucznia  w  jednostce  modułowej  „Wykonywanie  makijażu” 

przewiduje się zastosowanie  zadania typu „próba pracy”, gdyż pozwoli ono określić poziom 
ukształtowanych  przez  ucznia  umiejętności  w  tej  jednostce.  Zadanie  zostało  tak 
skonstruowane,  aby  można  było  zbadać  wyszczególniony  poniżej  układ  umiejętności. 
Zadaniem nauczyciela jest stworzenie warunków dla ucznia, umożliwiających w określonym 
czasie  wykonanie  zadania.  Uczeń  powinien  mieć  udostępnione  stanowisko  wizażystki 
z  niezbędnym  wyposażeniem  umożliwiającym  wykonanie  makijażu  dziennego.  Należy 
również  przygotować  stanowisko  ogólne,  na  którym  będą  zgromadzone  przybory  do 
makijażu,  kosmetyki  kolorowe,  bielizna  zabiegowa  oraz  środki higieniczne,  spośród  których 
uczeń wybierze  właściwe  do  wykonania swojego  zadania. Czas  przewidziany  na  wykonanie 
zadania wynosi 60 minut. 

 

Przewiduje się, iż uczeń powinien wykonać następujące czynności: 

1.  sporządzić plan pracy, 
2.  przygotować stanowisko pracy i klientkę do zabiegu, 
3.  określić kształt twarzy i jej elementów oraz kolorystyczny typ urody klientki, 
4.  dobrać kolorystykę makijażu, 
5.  nałożyć podkład, 
6.  umalować oczy, 
7.  przeczesać łuk brwiowy, 
8.  przypudrować twarz pudrem sypkim, 
9.  nałożyć róż, 
10.  umalować usta. 

 

Przykładowy przebieg zabiegu pielęgnacyjnego. 
1. Sporządzenie planu pracy – obejmuje czynności wypunktowane przy opisie pracy. 
Opis pracy: 
1.  Przygotowanie stanowiska pracy i klienta do zabiegu.  

 

przygotowanie stanowiska pracy  makijażystki – zgromadzenie  na stanowisku pracy: 
podkładów,  lateksowej  gąbki,  transparentnego  pudru,  pędzla  do  nakładania  pudru, 
róży, pędzla do różu, pęsety do regulacji brwi, kredki do brwi i konturówek do oczu 
i do ust, tuszu do rzęs, szczoteczki do rozdzielania zlepionych rzęs, szminek do ust, 
temperówki,  błyszczyka  do  ust,  śmietanki  do  demakijażu,  toniku,  kremu 
nawilżającego  na  dzień,  opaski  na  włosy,  ręczników  jednorazowych,  patyczków 
higienicznych,  płatków  kosmetycznych,  chusty  do  przykrycia  włosów,  wzorników 
kolorystycznych typów urody. 

 

przygotowanie klienta do zabiegu – wykonanie demakijażu (umiejętność sprawdzana 
w jednostce modułowej 514[03] Z1. 03). 

2.  Określanie kształtu twarzy i jej elementów oraz kolorystycznego typu urody klientki. 

Na  podstawie  podziału  poziomego  i  pionowego  ustalono,  że  klientka  ma  symetryczną 
twarz o ładnych, regularnych rysach. 
Kolorystyczny typ urody 
Klientka ma śniadą cerę, włosy w odcieniu platynowego blond i szaroniebieskie oczy. 
Wynik – klientka reprezentuje letni typ urody. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

38 

3.  Dobranie  kolorystyki  makijażu  –  do  letniego  typu  urody  proponuje  się  makijaż  

w  odcieniach  różu,  podkład  w  odcieniu  cery  klientki,  konturówka  do  oczu  - 
szarogranatowa.  

4.  Nałożenie  podkładu  –  aplikacja  fluidu  na  wilgotną  lateksową  gąbkę  i  rozprowadzenie  

go na twarzy stosując ruchy w dół i na zewnątrz twarzy( wokół oczu ruchami okrężnymi)  

5.  Umalowanie oczu.  

 

obrysowanie oczu konturówką i roztarcie linii patyczkiem higienicznym, 

 

nałożenie bladoróżowego cienia na górną powiekę przy granicy rzęs, 

 

nałożenie tuszu – mocniejsze wytuszowanie rzęs przy zewnętrznym kąciku powieki, 

 

rozczesanie zlepionych rzęs szczoteczką. 

6.  Przeczesanie brwi grzebykiem – nadanie im łagodnego łuku. 
7.  Przypudrowanie twarzy pudrem za pomocą pędzla, delikatnymi ruchami od linii symetrii 

twarzy na zewnątrz. 

8.  Nałożenie różu na kości policzkowe. 
9.  Umalowanie ust. 
10.  Obrysowanie  warg  konturówką  w  kolorze  szminki,  wypełnienie  środka  szminką  przy 

użyciu pędzelka, naniesienie błyszczyka.  
 

Treść zadania 

Wykonaj  makijaż  dzienny  zgodnie  z  życzeniem  klientki  wykorzystując  dostępne 

kosmetyki  kolorowe.  Zabieg  powinien  obejmować  następujące  etapy:  sporządzenie  planu 
pracy, przygotowanie stanowiska pracy do zabiegu, określenie kształtu twarzy i jej elementów 
oraz  kolorystycznego  typu  urody  klientki,  dobór kolorystyki  makijażu  i  jego  wykonanie.  Na 
stanowisku  pracy  przygotowano  wyposażenie  umożliwiające  wykonanie  zadania.  We 
wskazanym  przez  nauczyciela  miejscu  umieszczono  przybory  do  makijażu,  bieliznę 
zabiegową,  materiały  higieniczne  oraz  kosmetyki  kolorowe,  spośród,  których  wybierzesz 
środki  potrzebne  Ci  do  wykonania  zadania.  Przewidywany  czas  wykonania  zadania: 
maksymalnie 60 minut. 

 

Umiejętności podlegające ocenie 

 

Lp. 

Czynność wykonana przez ucznia 

Punkty 

Waga* 

Wynik 

1.    Sporządzanie planu pracy 

 

0,7 

 

2.    Przygotowanie stanowiska pracy i klientki do 

makijażu 

 

0,5 

 

3.    Określanie kształtu twarzy i jej elementów oraz 

kolorystycznego typu urody klientki 

 

0,8 

 

4.    Dobranie kolorystyki makijażu 

 

0,7 

 

5.    Nałożenie podkładu 

 

0,6 

 

6.    Umalowanie oczu 

 

0,8 

 

7.    Przeczesanie łuku brwiowego 

 

0,5 

 

8.    Przypudrowanie twarzy  

 

0,5 

 

9.    Nałożenie różu 

 

0,6 

 

10.    Umalowanie ust 

 

0,8 

 

 

* Waga poszczególnych czynności w całości szacowanej umiejętności. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

39 

Klucz oceniania 

 

20 pkt. – czynność wykonana bezbłędnie z pełnym umotywowaniem dokonanych wyborów  
18  pkt.  czynność  wykonana  bezbłędnie,  drobne  nieprawidłowości  w  umotywowaniu 
dokonywanych działań 
14 pkt. – w wykonaniu czynności wystąpiły drobne, nieistotne dla całego procesu błędy 
10 pkt. – w wykonaniu czynności wystąpiło kilka błędów, które w wyniku przeprowadzonej 
korekty naprawiono 
7  pkt.  –  najważniejsze  elementy  danej  czynności  zostały  wykonane,  wykonanie  jednak  całej 
czynności wymagało dokonania wielu poprawek 
0 pkt. czynność wykonana błędnie 

 

Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne: 

 

 

Ocena 

Minimalna liczba 

uzyskanych punktów 

dopuszczający 

80 

dostateczny 

100 

dobry 

140 

bardzo dobry 

160 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

40 

7.  LITERATURA 
 

1.  Dylewska-Grzelakowska J.: Kosmetyka stosowana. Wydanie IV, WSiP 
2.  Jaroszewska B.: Kosmetologia. Atena, Warszawa 2001 
3.  Peters I. B.: Kosmetyka – podręcznik do nauki zawodu – poradnik. Rea, Warszawa 2002 
4.  Praca zbiorowa: Fryzjerstwo wraz z poradami kosmetycznymi. REA, Warszawa 2000 

 

Czasopismo: 
1.  Beauty Forum” – Fachowe czasopismo kosmetyczne. Nr 1/99 
 
Katalog: 
1.  Peggy Sage Katalog 16, 17 
 
Poradnik: 
1.  Doskonały  makijaż.  Jak  się  malować.  Poradnik  dla  początkujących  i  zaawansowanych. 

Warszawski Dom Wydawniczy, Warszawa 1992