background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 

 

Hanna Całuń 
Dorota Koprowska

 

 

 

Doskonalenie umiejętności interpersonalnych 
346[02].O1.02

 

 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr Dorota Kaczor 
dr Iwona Kłóska 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Tomasz Sułkowski 
 
 
 
Konsultacja: 
dr Janusz Figurski 
 
 
 
 

 
 

 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  346[02].O1.02 
„Doskonalenie  umiejętności  interpersonalnych”,  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu asystent osoby niepełnosprawnej. 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1.  Modele procesu komunikacji 

11 

5.1.1.  Ćwiczenia 

11 

5.2.  Komunikacja werbalna, niewerbalna 

13 

5.2.1.  Ćwiczenia 

13 

5.3.  Bariery w procesie komunikowania się 

15 

5.3.1.  Ćwiczenia 

15 

5.4.  Informacje zwrotne 

17 

5.4.1.  Ćwiczenia 

17 

5.5.  Zachowania asertywne 

19 

5.5.1.  Ćwiczenia 

19 

5.6.  Konflikt i jego źródła 

21 

5.6.1.  Ćwiczenia 

21 

5.7.  Metody kierowania i strategie rozwiązywania konfliktu 

23 

5.7.1.  Ćwiczenia 

23 

5.8.  Negocjacje jako skuteczna metoda rozwiązywania konfliktów 

25 

5.8.1.  Ćwiczenia 

25 

5.9.  Sposoby komunikowania się służące pomaganiu 

27 

5.9.1.  Ćwiczenia 

27 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

29 

7.  Literatura 

40 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie asystent osoby niepełnosprawnej. 

W poradniku zamieszczono:  

 

wymagania  wstępne,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  mieć  już  ukształtowane, 
aby bez problemów mógł skorzystać z poradnika, 

 

szczegółowe cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z 
poradnikiem 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych.  Do  każdego  ćwiczenia  opracowano  wskazówki  do  realizacji,  zalecane 
metody naucznia–uczenia się, wykaz środków dydaktycznych, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, 

 

literaturę. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami,  ze 

szczególnym  uwzględnieniem:  pokazu  z  objaśnieniem,  tekstu  przewodniego,  ćwiczeń 
praktycznych. 

Formy  organizacyjne  pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

346[02].O1 

Podstawy świadczenia usług 

socjalnych 

346[02].O1.01 

Charakteryzowanie 

psychofizycznych  

i społecznych aspektów 

rozwoju człowieka 

346[02].O1.02 

Doskonalenie umiejętności 

interpersonalnych 

346[02].O1.03 

Kształtowanie umiejętności 

rozwiązywania problemów 

346[02].O1.05 

Stosowanie przepisów 

bezpieczeństwa i higieny pracy oraz 

udzielanie pierwszej pomocy 

346[02].O1.04 

Prowadzenie profilaktyki  

i promocji zdrowia 

346[02].O1.06 

Stosowanie przepisów prawa  

w działalności socjalnej 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

prezentować własne zdanie, 

 

współpracować w zespole, przyjmując różne role, 

 

identyfikować procesy psychiczne, 

 

charakteryzować procesy emocjonalne i motywacyjne, 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

 

określić znaczenie komunikacji w relacjach między ludźmi, 

 

scharakteryzować komunikację werbalną i niewerbalną,  

 

określić sposoby wyrażania komunikatów niewerbalnych,  

 

zastosować techniki ułatwiające skuteczne komunikowanie się, 

 

zastosować zasady i techniki aktywnego słuchania, 

 

rozpoznać zakłócenia występujące w procesach interpersonalnych, 

 

zlikwidować bariery w komunikowaniu się, 

 

wyjaśnić znaczenie zachowań asertywnych, 

 

zachować się asertywnie, 

 

rozpoznać czynniki powodujące konflikt i wpływające na jego przebieg, 

 

wyjaśnić negatywne i pozytywne strony konfliktu, 

 

scharakteryzować metody rozwiązywania konfliktów, 

 

określić zasady i warunki skutecznego negocjowania, 

 

zastosować techniki aktywnego słuchania, 

 

okazać empatyczne zrozumienie problemów osoby niepełnosprawnej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 

Osoba prowadząca  

................................................................................ 

Modułowy program nauczania:  Asystent osoby niepełnosprawnej 346[02] 
Moduł: 

Podstawy świadczenia usług socjalnych 346[02].O1 

Jednostka modułowa: 

 

Doskonalenie umiejętności interpersonalnych 346[02].O1.02 

Temat: Komunikacja werbalna i niewerbalna 

Cel główny: kształtowanie umiejętności komunikowania się. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

określić znaczenie komunikacji w relacjach między ludźmi, 

 

określić elementy procesu komunikacji, 

 

scharakteryzować komunikację werbalną i niewerbalną, 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

wykład, 

 

burza mózgów, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca grupowa. 

 

Czas: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

  kartki z opisem roli, 

  tablica, 

  duży arkusz papieru, 

  mazaki, 

 

książki, gazety.

 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Powitanie uczniów. 
2.  Uświadomienie celów zajęć. 
3.  Plan zajęć: 

a)  wprowadzenie:  nauczyciel  informuje,  że porozumiewanie  się  polega  na  słownym  bądź 

bezsłownym  przesyłaniu  informacji  i  kształtuje  relacje  między  ludźmi.  Umiejętność 
porozumiewania  się  jest  podstawą  dobrych  kontaktów  koleżeńskich,  małżeńskich, 
rodzinnych  i  innych.  Brak  takich  umiejętności  może  prowadzić  do  samotności 
i poczucia bezsilności, niezadowolenia z pracy i rozczarowań w życiu osobistym, 

b)  praca  w  grupach:  analizowanie  komunikatów  niewerbalnych  odzwierciedlających 

uczucia, sympatię czy akceptację: 

  nauczyciel zawiesza na tablicy karton papieru, na którym jest narysowany schemat 

kwiatu,  na  środku  umieszcza  napis:  „komunikacja  niewerbalna  może  wyrażać  się 
poprzez” 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

KOMUNIKACJA NIEWERBALNA 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

  następnie  prosi,  aby  uczniowie  (metoda  burzy  mózgów)  zgłaszali,  przez  co  może 

się  wyrażać  komunikacja  niewerbalna.  Podane  propozycje  zapisuje  w  płatkach 
kwiatu, 

  następnie grupa zostaje podzielona na dwa zespoły, 

  nauczyciel  rozdaje  uczniom  karty  z  opisem  różnych  czynności.  Karty  mogą 

zawierać  opisy  takich  czynności  jak:  zapadanie  w  wygodny  fotel,  chodzenie  tam 
i z powrotem,  bawienie  się  długopisem,  siedzenie  ze  skrzyżowanymi  rękoma, 
siedzenie  na  skraju  biurka,  stanie  w  odprężonej  pozycji,  stanie  z  zaciśniętymi 
pięściami, 

  kiedy poszczególni uczestnicy odgrywają swoje czynności, pozostali notują własne 

ich interpretacje, 

c)  podsumowanie: na zakończenie omawiamy wszystkie interpretacje:  

  Czy trudno było odgadnąć odgrywaną czynność? 

  Co czuliście, gdy odgrywaliście daną czynność? 

  Czy mieliście trudności z odegraniem danej czynności? 

d)  nauczyciel dzieli grupę na czteroosobowe zespoły, 
e)  jedna  z  grup  ma  za  zadanie  przy  pomocy gestów,  mimiki itp., lecz bez pomocy słów, 

odegrać  tytuły  książek,  filmów,  programów  telewizyjnych,  nazwiska  słynnych  ludzi, 
przysłowia, 

f)  druga grupa odgaduje tytuł przysłowia, 
g)  omówienie: 

  Czy trudno było odegrać tytuł bez użycia słów? 

  Dlaczego wybraliście ten właśnie tytuł do odegrania? 

  Czy trudno jest odgadnąć odgrywany tytuł? 

4.  Podsumowanie zajęć. 
5.  Ocena  poziomu  osiągnięć  uczniów,  ocena  ich  aktywności,  pracy  w  zespole  i  prezentacji 

wypracowanych pomysłów. 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach 

  anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności podczas 

realizowania zadania i zdobytych nowych umiejętności. 

MOŻE 

WYRAŻAĆ 

SIĘ 

POPRZEZ:

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca
 ................................................................................ 
Modułowy program nauczania:  Asystent osoby niepełnosprawnej 346[02] 
Moduł:  

Podstawy świadczenia usług socjalnych 346[02].O1 

Jednostka modułowa:  

Doskonalenie umiejętności interpersonalnych 
346[02].O1.02 

Temat: Bariery w komunikacji. 

Cel ogólny:  kształtowanie  umiejętności  efektywnego  komunikowania  się  w  procesie 

rozwiązywania problemów indywidualnych i grupowych.

 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

rozpoznać zakłócenia występujące w procesach interpersonalnych, 

 

zastosować techniki ułatwiające skuteczne komunikowanie się, 

 

określić sposoby wyrażania komunikatów „bez barier”, 

 

zlikwidować bariery w komunikowaniu się z podopiecznym. 

 

Metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia, 

 

symulacje. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

praca indywidualna, 

− 

praca grupowa. 

Czas: 2 godziny dydaktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

flipchart, 

 

rzutnik, 

 

opracowane scenki, 

 

formularze, kwestionariusz, 

 

kamera, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Powitanie uczniów. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.  
3.  Podział na zespoły ćwiczeniowe. 
4.  Wykład: 

  problemy  –  ich  identyfikowanie,  poszukiwanie  alternatywnych  rozwiązań  problemu: 

bariery w komunikacji,  

  problemy  i  konflikty  w  grupie  –  sposoby  ich  rozwiązywania,  postępowanie 

w sytuacjach trudnych i konfliktowych. 

5.  Uczniowie pracują w zespołach ćwiczeniowych. 

Ćwiczenie 1. 
Rozpoznaj  swoje  słabe  i  mocne  strony  podczas  wysyłania  i  odczytywania  komunikatów 
niewerbalnych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Uczeń powinien: 

  wylosować  zapisany  na  kartce  temat  do  prezentacji,  tytuł  książki,  filmu,  programów 

telewizyjnych, przysłowia, 

  przygotować  prezentację  wylosowanego  zestawu,  korzystając  z  dowolnych 

komunikatów niewerbalnych, 

  przyjąć rolę nadawcy i zaprezentować przed grupą komunikat niewerbalny, 

  opowiedzieć o swoich odczuciach związanych z prezentacją, 

  przyjąć  rolę  odbiorcy  i  jako  obserwator  odczytać  prezentowany  przez 

koleżanki/kolegów przekaz i odgadnąć czego dotyczy, 

  wziąć  udział  w  dyskusji  nad  doborem  gestów,  mimiki  i  innych  środków  wyrazu  na 

podstawie wykonanego ćwiczenia. 

Ćwiczenie 2. 
Określ  jakim  jesteś  odbiorcą  komunikatów  niewerbalnych.  Czy  rozumiesz  znaczenie 
gestów? 
Uczeń powinien:  

  wyobrazić sobie, że ktoś za pomocą gestu ma do przekazania ważną wiadomość, 

  jako obserwator odczytać prezentowany przez koleżanki/kolegów przekaz i odgadnąć 

czego dotyczy, 

  opowiedzieć o swoich odczuciach, 

  wziąć  udział  w  dyskusji  nad  doborem  gestów,  mimiki  i  innych  środków  wyrazu  na 

podstawie wykonanego ćwiczenia. 

6.  Podsumowanie zajęć: 

  dyskusja na forum grupy o roli efektywnego komunikowania się. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5. ĆWICZENIA 

 

5.1.  Modele procesu komunikacji 

 

5.1.1.  Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 
 

Wpisz brakujące elementy modelu komunikacji na poniższym rysunku. 

 

 

 

 

 

 

?

  

 

 

 

 

DEKODOWANIE 

 

  

 

  

 

?

  

 

  

 

 

 

 

NADAWCA 

 

Komunikat   

 

 

 

Komunikat   

 

ODBIORCY 

 
 

? ?

 

 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  technikę 

wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  określić elementy modelu komunikacji, 
2)  dokonać analizy modelu komunikacji na rysunku, 
3)  wpisać brakujące elementy na rysunku, 
4)  wziąć udział w dyskusji nad poprawnością wykonania ćwiczenia. 
5)  zaprezentować wyniki ćwiczenia na forum grupy. 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

zestawy z modelem komunikacji,  

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura dotycząca modeli komunikacji. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Ćwiczenie 2 
 

Przygotuj  komunikat  i  przekaż  go  pozostałym  osobom.  Powiedz  coś  smutnego 

uśmiechając  się.  W  przygotowanym  komunikacie  użyj  słów  specjalistycznych,  np.  z  zakresu 
medycyny. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  technikę 

wykonania  ćwiczenia.    Podzielić  grupę  na  czteroosobowe  zespoły  i  wybrać  ucznia 
zaczynającego ćwiczenie, nadawcę komunikatu. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  przygotować komunikat, 
2)  określić sposób przekazania komunikatu, 
3)  odczytać komunikaty przekazane przez inne osoby w zespole, 
4)  zapisać wnioski, 
5)  zaprezentować wyniki ćwiczenia innym zespołom, 
6)  wziąć udział w dyskusji nad poprawnością wykonania ćwiczenia. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

scenki sytuacyjne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

materiały z możliwymi komunikatami, 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura dotycząca komunikacji interpersonalnej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2.  Komunikacja niewerbalna, werbalna 
 

5.2.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj  swoje  słabe  i  mocne  strony  podczas  wysyłania  i  odczytywania  komunikatów 

niewerbalnych.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zadanie 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  wylosować  zapisany  na  kartce  temat  do  prezentacji,  tytuł  książki,  filmu,  programu 

telewizyjnego, przysłowia, 

2)  przygotować prezentację wylosowanego zestawu, korzystając z dowolnych komunikatów 

niewerbalnych, 

3)  przyjąć rolę nadawcy i zaprezentować przed grupą komunikat niewerbalny, 
4)  opowiedzieć o swoich odczuciach związanych z prezentacją, 
5)  przyjąć  rolę  odbiorcy i jako obserwator odczytać prezentowany przez koleżanki/kolegów 

przekaz i odgadnąć czego dotyczy, 

6)  wziąć  udział  w  dyskusji  nad  doborem  gestów,  mimiki  i  innych  środków  wyrazu  na 

podstawie wykonanego ćwiczenia. 

 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja.  

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

zestawy tematów do prezentacji,  

 

kartki z opisem roli, 

 

tablica, 

 

mazaki. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Określ  jakim  jesteś  odbiorcą  komunikatów  niewerbalnych.  Czy  rozumiesz  znaczenie 

gestów? 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  technikę 

wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  wyobrazić sobie, że ktoś za pomocą gestu ma do przekazania ważną wiadomość, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

2)  określić 

jak, 

jako 

obserwator, 

odczytujesz 

przekazy 

prezentowane 

przez 

kolegów/koleżanki,  

3)  opowiedzieć o swoich odczuciach, 
4)  wziąć  udział  w  dyskusji  nad  doborem  gestów,  mimiki  i  innych  środków  wyrazu  na 

podstawie wykonanego ćwiczenia. 

 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

papier A4, 

 

pisaki, 

 

Poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.3.  Bariery w procesie komunikowania się 

 
5.3.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1  

Zidentyfikuj bariery i zakłócenia w procesie komunikacji.  
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  technikę 

wykonania  ćwiczenia.  Aby  uczniowie  nauczyli  się  nazywać  bariery  i je  identyfikować  należy 
wybrać  z  grupy  2  osoby,  które  umiejętnie  przeczytają  krótkie  dialogi.  Grupa  proponuje 
określenia  dla  poszczególnych  sytuacji.  Po  zakończeniu  scenek,  uczniowie  określają  grupy 
barier komunikacyjnych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z uczestnikami grupy, w której będzie pracował, 
2)  uważnie przeczytać dyspozycję na karcie ćwiczeń, 
3)  pracując wspólnie w grupie wskazać możliwe sposoby unikania barier w komunikacji, 
4)  uwagi po przedyskutowaniu zapisać na rozdanych kartach, 
5)  wziąć udział w dyskusji. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

kartki z pogrupowanymi rodzajami barier, 

 

kolorowe przybory do pisania, 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

karta ćwiczeń: 

 

Osoba 1 – wypowiedź 

Osoba 2 – odpowiedź 

Grupa barier 

komunikacyjnych 

Nie myślisz logicznie. Tego nie 
można słuchać! 

Przecież mówię, ale ty tego nie 
rozumiesz 

 

Czy twój mały rozumek nie może 
wymyślić nic mądrzejszego? 

O nie, tego „rozumku ci nie 
zapomnę! 

 

Ty już w życiu nic nie osiągniesz! 

To jest tylko twoje zdanie. 

 

Natychmiast przerwij tę dyskusję! 

I tak cię nie posłucham! 

 

Zabraniam ci mówić w ten sposób! 

Niby dlaczego? 

 

Na twoim miejscu w ogóle bym się 
nie przejmowała 

Ale jest to dla mnie ważne 
i naprawdę nie wiem, co robić 

 

Zamknij się, ty ..... 

Ależ, ja cię nie cierpię! 

 

To jest niemożliwe 

A właśnie, że jest 

 

To  bardzo  proste,  spójrz  jak  to 
robię 

Tak,  proste  dla  ciebie,  ale  ja 
i tak niczego nie rozumiem 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Ćwiczenie 2 

Przedstaw  w formie  zaimprowizowanej  scenki  rozmowę  asystenta  z podopiecznym,  na 

którego zachowanie skarżą się współmieszkańcy. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  technikę 

wykonania  ćwiczenia.  Grupa  powinna  być  podzielona  na  zespoły.  Wszystkim  powinny  być 
przydzielone  role.  Nauczyciel  po  wybraniu  osób  do  prezentacji  scenki  powinien  pozostałym 
przydzielić role obserwatorów. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  przyjąć odpowiednią rolę asystenta lub podopiecznego,  
2)  przyjmując  rolę  asystenta,  postąpić  zgodnie  z  poleceniem  otrzymanym  na  kartce  lub 

zaproponować własny pomysł rozmowy, 

3)  przyjmując rolę podopiecznego, postąpić zgodnie z poleceniem otrzymanym na kartce, 
4)  jako obserwator rozpoznać bariery komunikacyjne, określić jakie emocje towarzyszyły mu 

zwłaszcza w sytuacji, gdy pojawiły się bariery komunikacyjne, 

5)  określić przyczyny występujących w procesie komunikacji zakłóceń i przyporządkować je 

do określonych barier komunikacyjnych, 

6)  zaproponować sposoby unikania zakłóceń w procesie komunikacji, 
7)  wziąć  udział  w  dyskusji  i  ustalić  możliwy  przebieg  tej  samej  rozmowy,  ale  pozbawionej 

barier komunikacyjnych. 

 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

inscenizacja, 

 

dyskusja. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

kartki z przykładowym problemem, 

 

tablica, 

 

duży arkusz papieru, 

 

kolorowe przybory do pisania, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5.4. Informacje zwrotne

 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 
 

Przygotuj scenkę i zaprezentuj informacje zwrotne wyników badania lekarskiego. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  technikę 

wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  przyjąć rolę przekazującego informację,  
2)  sformułować informacje zwrotne pamiętając o zasadach formułowania, 
3)  zaprezentować przygotowane informacje i podzielić się odczuciami, 
4)  przyjąć informacje zwrotne od innych osób, 
5)  wziąć udział w dyskusji i podsumowaniu ćwiczenia. 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

inscenizacja, 

 

dyskusja. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusze papieru, 

 

przybory do pisania, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Stosując  się  do  zasad  udzielania  informacji  przygotuj  informacje  zwrotną  krytyki 

zachowania. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  technikę 

wykonania ćwiczenia. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  przyjąć rolę przekazującego informację,  
2)  sformułować informacje zwrotne pamiętając o zasadach formułowania, 
3)  zaprezentować przygotowane informacje i podzielić się odczuciami, 
4)  przyjąć informacje zwrotne od innych osób, 
5)  wziąć udział w dyskusji i podsumowaniu ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

inscenizacja. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Środki dydaktyczne: 

 

instrukcja udzielania informacji zwrotnej, 

 

duży arkusz papieru, 

 

przybory do pisania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

5.5.  Zachowania asertywne 

 
5.5.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 
 

Dobierz odpowiedni sposób zareagowania na krytykę. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  technikę 

wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  dobrać partnera do wykonania ćwiczenia, 
2)  wylosować kartkę ze zdaniami krytykującymi asystenta, 
3)  odegrać  z  koleżanką/kolegą  (bez  wcześniejszego  przygotowania)  scenkę  polegającą  na 

przyjęciu  krytyki  od  partnera  odgrywającego  rolę  podopiecznego  (prezentuje  krytyczne 
zdanie z wylosowanej kartki), 

4)  określić asertywne sposoby przyjmowania krytyki, 
5)  ocenić swoją reakcję na krytykę w odegranej scence, 
6)  zmodyfikować  (jeżeli  potrzeba)  swoją  reakcję  na  krytykę  i  odegrać  z  partnerem  scenkę 

ponownie, 

7)  przyjąć uwagi ze strony innych uczniów obserwujących odegraną scenkę, 
8)  wziąć  udział  w  podsumowaniu  ćwiczenia  na  temat  zgodności  zachowań  związanych 

z przyjmowaniem krytyki z zasadami asertywności.

 

 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne w parach, 

 

inscenizacja. 

 

 

Środki dydaktyczne: 

 

kartki ze zdaniami krytyki, 

 

papier A4, 

 

przybory do pisania, 

 

Poradnik dla ucznia. 

 

Ćwiczenie 2 

Oceń czy Twoje wypowiedzi świadczą o twojej asertywności. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  technikę 

wykonania ćwiczenia. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapisać  na  oddzielnych  małych  kartkach  2–3  wypowiedzi,  które  najczęściej  towarzyszą 

jego zachowaniom (jedno zdanie na jednej kartce), 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

2)  wrzucić kartki do kapelusza, 
3)  wylosować 2–3 kartki, 
4)  określić czy wypowiedzi świadczą o asertywności lub uzasadnić, że są asertywne, 
5)  przekształcić wylosowane zdania na asertywne, 
6)  odczytać wylosowane zdanie i (ewentualnie jego asertywny odpowiednik), 
7)  przeanalizować i ocenić poprawność sformułowań. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

małe kartki papieru, 

 

kapelusz lub naczynie, 

 

literatura zgodna z rozdziałem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

5.6.  Konflikt i jego źródła 

 
5.6.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Przygotuj  plan  realizacji  porozumienia  w  konflikcie  interesu  dotyczącym  asystenta 

i podopiecznego. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  technikę 

wykonania  ćwiczenia.  Nauczyciel  powinien  przygotować  i  zawiesić  na  tablicy  opis  fazy  V  – 
porozumienie. 

  
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  wybrać przykład konfliktu interesu dotyczący asystenta i podopiecznego, 
2)  zapoznać się z opisem fazy V przebiegu konfliktu, 
3)  przygotować plan realizacji porozumienia, 
4)  zaprezentować wyniki pracy na forum grupy, 
5)  wziąć udział w podsumowaniu ćwiczenia.

 

 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

analiza przypadku, 

 

dyskusja. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

kartki z opisem konfliktu, 

 

papier A4, 

 

przybory do pisania. 
 

Ćwiczenie 2 

Po zidentyfikowaniu detektora konfliktu w postaci przejawiania nieufności oraz gotowości 

do zachowań obronnych oraz ofensywnych podopiecznego, zaplanuj tok postępowania wobec 
niego. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  technikę 

wykonania  ćwiczenia  oraz  detektor  konfliktu  w  postaci  przejawiania  nieufności  oraz 
gotowości do zachowań obronnych oraz ofensywnych.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z opisem wybranego detektora konfliktu, 
2)  zaplanować tok postępowania wobec podopiecznego, 
3)  zaprezentować wyniki pracy na forum grupy, 
4)  wziąć udział w podsumowaniu ćwiczenia.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

analiza przypadku, 

 

dyskusja wielokrotna. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

papier A4, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

5.7.  Metody kierowania i strategie rozwiązywania konfliktu 

 
5.7.1.  Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Przygotuj prezentację wybranego konfliktu na podstawie opisu stylu działania nazywanego 

konkurencją.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  technikę 

wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z opisem stylu działania nazywanego konkurencją, 
2)  przygotować prezentację wybranego konfliktu, 
3)  zaprezentować wyniki pracy na forum grupy, 
4)  wziąć udział w podsumowaniu ćwiczenia.

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie samodzielne. 

 

 

Środki dydaktyczne: 

 

opis stylu działania (konkurencji), 

 

papier A4, 

 

przybory do pisania. 

 

Ćwiczenie 2 

Przygotuj prezentację wybranego konfliktu na podstawie opisu stylu działania nazywanego 

kooperacją.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  technikę 

wykonania ćwiczenia. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z opisem kooperacji jako stylu działania, 
2)  przygotować rozwiązanie metodą kooperacji, 
3)  zaprezentować scenkę wprowadzającą w konflikt.

 

4)  przygotować rozwiązanie metodą kooperacji,

 

5)  wziąć udział w podsumowaniu ćwiczenia.

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

Środki dydaktyczne: 

 

papier A4, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7  z Poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

5.8. Negocjacje jako skuteczna metoda rozwiązywania konfliktów 

 
5.8.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Na  podstawie  opisu  negocjacji,  przygotuj  wystąpienie  negocjatora  w sprawie dowolnego 

zakazu. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  technikę 

wykonania ćwiczenia. Ćwiczenie może być przeprowadzone w grupach 3-osobowych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z zasadami negocjacji, 
2)  przygotować scenkę prezentującą wydany zakaz, 
3)  zaprezentować wyniki pracy na forum grupy, 
4)  zaplanować wystąpienie negocjatora, 
5)  wziąć udział w podsumowaniu ćwiczenia i dyskusji.

 

 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

inscenizacja. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

opis negocjacji, 

 

papier A4 

 

przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 2 

Dokonaj analizy procesu negocjacji. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  technikę 

wykonania ćwiczenia oraz przekazać opis sytuacji konfliktowej wymagającej negocjacji. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  znaleźć swoje miejsce w zespole negocjatorów, oponentów, obserwatorów (nie więcej niż 

2–3 osoby), 

2)  zapoznać się z opisem sytuacji podlegającej negocjacji, np.: 

  przeprowadzić negocjacje z mieszkańcami DPS na temat zakazu oglądania telewizji, 

  wynegocjować  z  biurem  podróży  korzystne  warunki  wyjazdu  podopiecznych  na 

wycieczkę, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

3)  przygotować się w zespole do negocjacji (wybranej/przydzielonej sytuacji), zgodnie z rolą, 

którą  przyjął  (negocjatora,  oponenta)  uwzględniając  kolejność  etapów  negocjacji. 
Opracować i zapisać argumenty do negocjacji, 

4)  przed  przystąpieniem  do  negocjacji  określić  zasady  negocjacji  nastawionych  na 

współpracę, 

5)  jako  obserwator  przygotować  dyspozycje  do  obserwacji  (co  będzie  obserwował,  na  co 

zwróci uwagę), 

6)  obserwować  negocjacje  i  po  ich  zakończeniu  podzielić się  swoimi  uwagami dotyczącymi 

przestrzegania zasad negocjacji, kolejności etapów, itp., 

7)  dokonać  analizy  przeprowadzonych  negocjacji.  Odpowiedzieć  na  pytania:  Co  zbliżało, 

a co  oddalało  od  rozwiązania  konfliktu?  Co  sprawiało  trudność?  Jakie  błędy  zostały 
popełnione? Jakie aspekty negocjacji pomogły w osiągnięciu sukcesu? 

8)  wziąć udział w podsumowaniu ćwiczeń. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

kartki A4, 

 

mazaki,  

 

opisy sytuacji konfliktowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

5.9.  Sposoby komunikowania się służące pomaganiu 

 

5.9.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 
 

Na podstawie opisu przypadku zaplanuj rozmowę z podopiecznym. 

Opis przypadku 
Podopieczny  nie  chce  uczestniczyć  w  zajęciach  terapeutycznych.  Asystent  musi  skrytykować 
taki stosunek nie znając jednak powodu takiego stanowiska.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  technikę 

wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z opisem przypadku, 
2)  określić czym są zajęcie  terapeutyczne, 
3)  przygotować wypowiedź krytyczną, 
4)  zaplanować przebieg rozmowy z podopiecznym, 
5)  zaprezentować wyniki pracy na forum grupy, 
6)  wziąć udział w podsumowaniu ćwiczenia. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

analiza przypadku, 

 

dyskusja. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

kartki z opisami przypadku, 

 

papier A4 

 

przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Na podstawie opisu sytuacji zaplanuj wystąpienie, w którym zaprezentujesz swoje zdanie. 

Opis sytuacji 
Grupa  asystentów  ma  odmienne  zdanie  niż  Ty  na  temat  korzystania  ze  spacerów  przez 
podopiecznych.  Swoje  wypowiedzi  motywują  tym,  że  oni  sami  też  będą  musieli  częściej 
spacerować.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  technikę 

wykonania ćwiczenia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  przeanalizować opisaną sytuację, 
2)  określić zarzuty na temat spacerów podopiecznych, 
3)  zaplanować wystąpienie, 
4)  zaprezentować wyniki pracy na forum grupy, 
5)  wziąć udział w podsumowaniu ćwiczenia. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

opis sytuacji, 

 

papier A4, 

 

przybory do pisania. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Doskonalenie  umiejętności 
interpersonalnych” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 17 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 7, 14, 15, 16, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 
 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:  

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  15  zadań  z  poziomu  podstawowego,  w  tym  co 
najmniej 3 zadań z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  zadań 
z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  b,  2.  a,  3. a, 4. b, 5. b, 6. c, 7. b, 8. a, 9. b, 10. a, 11. d
12. 
a, 13. c, 14. b, 15. a, 16. b, 17. b, 18. a, 19. b, 20. c

 

Plan testu 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Określić znaczenie pojęcia komunikacji 
interpersonalnej 

 

2. 

Zidentyfikować przebieg komunikacji 
interpersonalnej 

3. 

Określić zasady dobrej komunikacji 

4. 

Scharakteryzować komunikację niewerbalną

 

5. 

Scharakteryzować komunikację werbalną 

6. 

Określić przebieg procesu skutecznego 
komunikowania się 

7. 

Zastosować techniki ułatwiające skuteczne 
komunikowanie się 

PP 

8. 

Zidentyfikować techniki zachowań asertywnych

 

9. 

Zastosować zasady i techniki aktywnego 
słuchania 

10. 

Przezwyciężyć bariery komunikacyjne

 

C

 

P

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

11. 

Rozpoznać barierę komunikacyjną

 

12. 

Wyjaśnić zasady przekazywania informacji 
zwrotnej 

13. 

Określić przyczynę konfliktu 

14. 

Zastosować argumentację dostosowaną do 
określonej sytuacji

 

PP 

15. 

Rozpoznać cechy destrukcyjnej krytyki

 

PP 

16. 

Rozpoznać i zastosować metody rozwiązywania 
konfliktu

 

PP 

17. 

Określić efekty rozwiązania konfliktu 

18. 

Określić cechy negocjatora

 

19. 

Scharakteryzować mediację, jako sposób 
rozwiązywania konfliktów 

PP 

20. 

Zastosować odpowiednie zachowanie w sytuacji 
krytyki 

PP 

 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi.  

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi. Tylko 

jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej  rubryce 

znak  X.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie na 

później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 35 minut. 

Powodzenia! 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja dla ucznia, 

 

treść zadania praktycznego, 

 

karta odpowiedzi. 

 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Komunikacja interpersonalna, to  

a)  przekaz. 
b)  łączność. 
c)  korespondencja. 
d)  zawiadomienie. 
 

2.  Komunikacja interpersonalna odbywa się na jednym z 

a)  trzech poziomów. 
b)  dwóch poziomów. 
c)  pięciu poziomów. 
d)  czterech poziomów. 

 

3.  O dobrym procesie komunikacji interpersonalnej powiemy wówczas, gdy: 

a)  komunikat odebrany przez odbiorcę będzie miał takie samo znaczenie, jak komunikat 

wysłany przez nadawcę. 

b)  komunikat  odebrany  przez  odbiorcę  będzie  inny,  jak  komunikat  wysłany  przez 

nadawcę. 

c)  odbiorca nie odbierze żadnego komunikatu. 
d)  nadawca nie wysyła komunikatu. 

 

4.  Komunikacja niewerbalna wyrażana jest poprzez 

a)  gesty, słowa. 
b)  gesty. 
c)  słowa. 
d)  gesty, słowa, czyny. 
 

5.  Komunikacja werbalna to komunikat przekazywany za pomocą 

a)  gestów i odpowiedniej postawy ciała. 
b)  słów. 
c)  gestów i słów. 
d)  gestów, słów i odpowiedniej postawy ciała. 

 
6.  W procesie skutecznego komunikowania się nie należy 

a)  mówić wprost. 
b)  utrzymywać kontaktu wzrokowego. 
c)  przerywać swojemu rozmówcy. 
d)  traktować rozmówcy jak partnera. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

7.  Prośba  o  dokładne  sprecyzowanie  intencji  nadawcy  poprzez  zadanie  pytania:  „Czy to  co 

usłyszałam oznacza, że........” jest formą 
a)  odzwierciedlania. 
b)  parafrazowania. 
c)  klaryfikacji. 
d)  potwierdzania. 

 

8.  Odmowa w zachowaniu asertywnym powinna być sformułowana jako komunikat typu 

a)  Ja. 
b)  Ty. 
c)  On. 
d)  Oni. 

 

9.  Umiejętność aktywnego słuchania polega na 

a)  odwróceniu się od mówiącego. 
b)  zwróceniu się w stronę mówiącego. 
c)  braku kontaktu wzrokowego. 
d)  przerywaniu i dopowiadaniu. 

 

10.  Po zidentyfikowaniu bariery komunikacyjnej w trakcie rozmowy należy 

a)  rozpoznać przyczynę powstania bariery w wypowiedzi. 
b)  jak najczęściej używać w rozmowie komunikatu Ty. 
c)  nie starać się nic wyjaśniać. 
d)  przerwać wypowiedź. 

 

11.  Zdanie typu „Ty nie nadajesz się do tej pracy” jest barierą komunikacyjną typu 

a)  moralizowanie. 
b)  obrażanie. 
c)  krytyka. 
d)  orzekanie. 

 

12.  W trakcie przekazywania informacji zwrotnej 

a)  każdy powinien mówić w swoim imieniu. 
b)  jedni powinni mówić za drugich. 
c)  nikt nie powinien nic mówić. 
d)  wszyscy powinni się wypowiadać zaznaczając przynależność do grupy. 

 

13.  Twój  podopieczny  mieszka  z  innym  podopiecznym  w  pokoju  dwuosobowym.  Często 

słucha  radia  do  późna,  a  zdarza  się,  że  podśpiewuje  przy  tym.  Na  tym  tle  wybuchają 
kłótnie. Przyczyną konfliktu jest 
a)  chęć dokuczania. 
b)  ograniczanie samodzielności i samostanowienia. 
c)  zaspokajanie własnych potrzeb kosztem potrzeb innych ludzi. 
d)  niewłaściwa realizacja zadań i współdziałania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

14.  Twoja  podopieczna  jest  apatyczna,  nie  chce  uczestniczyć  w  zajęciach  grupowych, 

rozmawiać 

ze 

współmieszkańcami. 

Argument 

jakiego 

użyjesz 

rozmowie 

z podopiecznym, to 
a)  sprawia ci przykrość, to się tobie nie podoba. 
b)  zajęcie,  aktywność,  rozmowy  pozwalają  na  wypełnienie  czasu,  zapomnienie,  np. 

o chorobie, niepełnosprawności. 

c)  musi uczestniczyć we wszystkim co jest organizowane. 
d)  inni uczestniczą i są zadowoleni. 
 

15.  Destruktywna krytyka skupia się na 

a)  osobach a nie zachowaniach. 
b)  zachowaniach. 
c)  rzeczach. 
d)  zachowaniach i osobach. 
 

16.  Wyprzedzanie krytyki polega na 

a)  nie przyznaniu się do błędu. 
b)  przyznaniu się do błędu. 
c)  przypisaniu błędu innym. 
d)  udawaniu, że nic się nie stało. 
 

17.  Jeżeli  podczas  rozwiązywania  konfliktu powstają nowe  pomysły  rozwiązania  zaistniałego 

problemu, jest to efekt 
a)  motywacyjny. 
b)  innowacyjny. 
c)  identyfikacyjny. 
d)  dezintegracyjny. 
 

18.  Negocjator, który preferuje styl miękki negocjacji 

a)  nalega na porozumienie. 
b)  dąży do zwycięstwa. 
c)  jest twardy i żąda ustępstw. 
d)  szuka rozwiązania korzystnego dla siebie. 
 

19.  Mediacja to sposób rozwiązywania konfliktów, w którym uczestniczą 

a)  dwie strony. 
b)  trzy strony. 
c)  cztery strony. 
d)  pięć stron. 

 

20.  Wskazanym zachowaniem w sytuacji krytyki ukrytej jest zachowanie strategii 

a)  ataku. 
b)  zamglenia. 
c)  poszukiwania. 
d)  ucieczki. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Doskonalenie umiejętności interpersonalnych 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1.    

 

2.    

 

3.    

 

4.    

 

5.    

 

6.    

 

7.    

 

8.    

 

9.    

 

10.   

 

11.   

 

12.   

 

13.   

 

14.   

 

15.   

 

16.   

 

17.   

 

18.   

 

19.   

 

20.   

 

Razem:   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

Test 2

 

Test  praktyczny  typu  –  „próba  pracy”  do  jednostki  modułowej 
„Doskonalenie umiejętności interpersonalnych” 
 

Test praktyczny składa się  z zadania praktycznego nisko symulowanego i zawiera zadanie 

do wykonania, opis sytuacji i kartę odpowiedzi. 
 
Uczeń powinien być oceniany 
 

Kryterium 

Sposób punktowania 

1.  Interpretacja gestów różnego rodzaju 

1 pkt. za omówienie dwóch rodzajów np. 
mimika, głowa. 
2 pkt. za omówienie czterech rodzajów np. 
mimika, głowa, postawa ciała, nogi i stopy. 
3 pkt. za omówienie więcej niż czterech 
rodzajów gestów. 

2.  Charakterystyka 

wybranego 

rodzaju 

komunikatu werbalnego 

0-2 pkt. za charakterystykę: poprawna nazwa, 
charakterystyka 

3.  Wskazywanie  możliwych  rodzajów  barier 

w komunikacji 

0-2 pkt. za omówienie barier (0 – brak 
odpowiedzi, 1 – za odpowiedź niepełną, 
2 – za wyczerpującą odpowiedź) 

4.  Wskazanie  i  scharakteryzowanie    źródeł 

konfliktów  

1 pkt. za omówienie 2 źródeł 
2 pkt. za omówienie 4 źródeł 
3 pkt. za omówienie więcej niż 4 źródeł 

5.  Scharakteryzowanie faz negocjacji 

1 pkt. za wskazanie jednej fazy 
2 pkt. za wskazanie dwóch faz 
3 pkt. za pełną, wyczerpującą odpowiedź 

6.  Wskazanie 

związków 

pomiędzy 

komunikacją 

niewerbalną, 

werbalną, 

asertywnym zachowaniem 

0-2 za wskazanie związków między pojęciami 
(0 – brak odpowiedzi, 1 – za odpowiedź 
niepełną lub obarczoną niewielkim błędem, 2 – 
za odpowiedź wyczerpującą) 

 

Proponuje  się  następujące  formy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

  dopuszczający – uczeń uzyskał co najmniej 6 punktów, 

  dostateczny –  uczeń uzyskał co najmniej 8 punktów, 

  dobry – uczeń uzyskał co najmniej 10 punktów, 

  bardzo dobry – uczeń uzyskał co najmniej 12 punktów. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

Plan testu  

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzenie osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

1. 

Scharakteryzować komunikaty w komunikacji 
niewerbalnej 

2. 

Określić rodzaje komunikatów w komunikacji 
werbalnej 

3. 

Określić rodzaje barier w komunikacji interpersonalnej 

4. 

Zidentyfikować źródeł konfliktów 

5. 

Scharakteryzować fazy przebiegu negocjacji 

PP 

6. 

Wskazać związki pomiędzy komunikacją niewerbalną, 
werbalną, asertywnym zachowaniem 

PP 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przed rozpoczęciem sprawdzianu przedstaw uczniom zasady przebiegu testowania. 
3.  Podaj uczniom zasady oceniania wykonania zadania. 
4.  Uczniowie wykonują zadanie praktyczne indywidualnie. 
5.  Daj  uczniowi  przygotowane:  instrukcję  dla  ucznia  i  treść  zadania  praktycznego  (dla 

każdego ucznia). 

6.  Udzielaj odpowiedzi na pytania formalne uczniów. 
7.  Oceniaj wykonywanie zadania przez ucznia na przygotowanej karcie oceny, uwzględniając 

podane kryteria i sposób punktowania. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z treścią zadania praktycznego. 
4.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. 
5.  Na wykonanie sprawdzianu masz 45 minut. 
6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonania zadania. 
 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

treść zadania praktycznego, 

 

karta odpowiedzi

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

Treść zadania praktycznego 

Obejrzyj  film  przedstawiający  sytuację  konfliktową  oraz  jej  rozwiązanie  poprzez 

negocjację. 

Po przeanalizowaniu sytuacji wykonaj następujące zadanie: 

1.  Zinterpretuj gesty osób biorących udział w sytuacji konfliktowej. 
2.  Scharakteryzuj jeden z komunikatów werbalnych występujących w filmie. 
3.  Wskaż i scharakteryzuj źródło konfliktów. 
4.  Wskaż rodzaje barier w komunikacji między osobami występującymi w filmie. 
5.  Scharakteryzuj  fazy negocjacji występujące podczas rozwiązywania sytuacji konfliktowej. 
6.  Wskaż związki pomiędzy komunikacja niewerbalną, werbalną i zachowaniem asertywnym 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38 

 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ................................................................................................... 

 

 
Doskonalenie umiejętności interpersonalnych  

 

1.  Zinterpretuj gesty osób biorących udział w sytuacji konfliktowej. 
................................................................................................................................................. 
................................................................................................................................................. 
................................................................................................................................................. 
................................................................................................................................................. 
................................................................................................................................................. 
 
2.  Scharakteryzuj jeden z komunikatów werbalnych występujących w filmie. 
................................................................................................................................................. 
................................................................................................................................................. 
................................................................................................................................................. 
................................................................................................................................................. 
................................................................................................................................................. 
 
3.  Wskaż i scharakteryzuj źródło konfliktów. 
................................................................................................................................................. 
................................................................................................................................................. 
................................................................................................................................................. 
................................................................................................................................................. 
 
4.  Wskaż rodzaje barier w komunikacji między osobami występującymi w filmie. 
................................................................................................................................................. 
................................................................................................................................................. 
................................................................................................................................................. 
................................................................................................................................................. 
................................................................................................................................................. 
................................................................................................................................................. 
 
5.  Scharakteryzuj  fazy negocjacji występujące podczas rozwiązywania sytuacji konfliktowej. 
................................................................................................................................................. 
................................................................................................................................................. 
................................................................................................................................................. 
................................................................................................................................................. 
................................................................................................................................................. 
 
6.  Wskaż związki pomiędzy komunikacja niewerbalną, werbalną i zachowaniem asertywnym 
................................................................................................................................................. 
................................................................................................................................................. 
................................................................................................................................................. 
................................................................................................................................................. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

39 

 

Kryterium 

Punktacja 

 

 

 

 

 

 

Razem:   

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

40 

7.  LITERATURA 

 
1.  Agryle M.: Psychologia stosunków międzyludzkich. PWN, Warszawa 1999 
2.  Alder  H.:  NeuroLingwistyczne  programowanie  czyli  sztuka  osiągania  celów,  Program 

TERM, FRSE.  Wydawnictwo MEN–ITeE, Warszawa–Radom 1997 

3.  Antoszkiewicz  D.  Pawlak  Z.:  Techniki  menedżerskie  –  skuteczne  zarządzanie  firmą. 

Poltext, Warszawa 2001 

4.  Aronson E., Wilson T., Akert R.: Psychologia społeczna. Zysk i S-ka, Poznań 1997 
5.  Austin J.L.: Mówienie i poznanie. PWN, Warszawa 1993 
6.  Brammer L.: Kontakty służące pomaganiu. SPP, PTP, Warszawa 1984 
7.  Bee R., Bee F.: Feedback. Petit, Warszawa 2000 
8.  Chełpa S., Witkowski T.: Psychologia konfliktów. WSiP, Warszawa 1995 
9.  Cialdini R.: Wywieranie wpływu na ludzi. GPW, Gdańsk 2001 
10.  Dana D.: Rozwiązywanie konfliktów. PWE, Warszawa 1993 
11.  De Bono E.: Naucz się myśleć kreatywnie, Warszawa PRIMA 1998 
12.  Dobek-Ostrowska  B.,  Współczesne  systemy  komunikowania,  Wyd.  Uniwersytetu 

Wrocławskiego, Wrocław 1998 

13.  Dziewięcki M.: Psychologia porozumiewania się, Kielce 2000 
14.  Dziewięcki M.: Kształtowanie postaw, Radom 1997 
15.  Fowler A.: Jak skutecznie negocjować. Petit, Warszawa 2001 
16.  Głodowski W.: Komunikowanie interpersonalne, Warszawa 2001 
17.  Grzesiuk  L.,  Trzebińska  E.:  Jak  porozumiewają  się  ludzie.  Nasza  Księgarnia,  Warszawa 

1987 

18.  Hamer H.: Rozwój umiejętności społecznych. WEDA, Warszawa 1999 
19.  Hamlin  S.:  Jak  mówić,  żeby  nas  słuchali  –  klucz  do  sukcesu  zawodowego.  PETIT, 

Warszawa 1994 

20.  Hare B.: Bądź asertywny. Skuteczne sposoby komunikacji. RAVI, Łódź 1988 
21.  http://pedagog.umcs.lublin.pl/ 
22.  Johnson D.W.: Podaj dłoń. PTP, Warszawa 1992 
23.  Johnson D.W.: Umiejętności interpersonalne i samorealizacja. PTP SPP, Warszawa 1985 
24.  Kaczmarak B.: Misterne gry w komunikację. UMCS, Lublin 2005 
25.  Kaczmarek  B.,  Markiewicz  K.:  Komunikowanie  się  we  współczesnym  świecie.  UMCS, 

Lublin 2003 

26.  Kalczyńska  A.:  Komunikacja  interpersonalna.  Materiały  dydaktyczne  PARP  i  ZSB, 

Szczecin, 2006 

27.  Kępińska  Z.:  Mini  kurs  doskonalenia  –  Asertywność  cz.  1.  Materiały  do  samodzielnego 

treningu. Warszawa 2006 

28.  Knafel  K.:  Komunikacja  społeczna  w  organizacji,  moduł  II,  materiały  Programu  TERM-

IAE, ITeE Radom 1996 

29.  Kozielecki J.: Myślenie w rozwiązywaniu problemów. PWN, Warszawa 1992 
30.  Król-Fijewska  M.:  Stanowczo,  łagodnie,  bez  lęku.  Wydawnictwo  INTRA,  Warszawa 

1992 

31.  Król-Fijewska M.: Trening asertywności. PTP, Warszawa 1991 
32.  Lundén B., Lennart Rosell L.: Techniki negocjacji. W. BL Info Polska Sp. z o.o., Gdańsk 

2004 

33.  Łęcki K., Szóstak A.: Komunikacja interpersonalna w pracy socjalnej. Interart, Warszawa 

1996 

34.  Meer K, Neijenhof J.: Elementarne umiejętności społeczne. CMDNŚSM, Warszawa 1993 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

41 

35.  Mellibruda  J.:  Ja  –  Ty  –  My.  Psychologiczne  możliwości  ulepszania  kontaktów 

międzyludzkich, Warszawa 1980 

36.  Migdał K.: Psychologia w praktyce społecznej. WSE, Warszawa 2001 
37.  Nęcki Z.: Komunikowanie interpersonalne. Wrocław, Ossolineum 1992 
38.  Nocuń  A.,  Szmagalski  J.:  Podstawowe  umiejętności  w  pracy  socjalnej  i  ich  kształcenie. 

Interart, Warszawa 1996 

39.  Piszczek  M.  (red.).:  Metody  komunikacji  alternatywnej  w  pracy  z  osobami 

niepełnosprawnymi. CMPP-P MEN, Warszawa 1997 

40.  Piszczek  M.:  Nauka  porozumiewania  się  gestami.  W:  Rewalidacja.  Czasopismo  dla 

nauczycieli i terapeutów 1(3)1998  

41.  Podeszewska  M.:  Rozumienie  sytuacji  punktem  wyjścia  do  procesów  kształtowania 

mowy. (W:) Rewalidacja. Czasopismo dla nauczycieli i terapeutów 2(4)1998  

42.  Sikorski C.: Zachowania ludzi w organizacji, PWN, Warszawa 2002 
43.  Stankiewicz J.: Komunikowanie się w organizacji. Wyd. Astrum, Wrocław 1999 
44.  Stoner J.A.F., Freeman R. E., Gilbert D.R. Jr.: Kierowanie. PWE, Warszawa 2004 
45.  Sowizdrzał E.: Negocjacje. Materiały dydaktyczne PARP i ZSB, Szczecin, 2006 
46.  Sutton, C.: Psychologia dla pracowników socjalnych. GWP, Gdańsk 2004 
47.  Thomson P.: Sposoby komunikacji interpersonalnej. Zysk i S-ka, Poznań 1998