background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI  

NARODOWEJ 

 
 
 

Małgorzata Brola 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Charakteryzowanie 

narzędzi, 

maszyn 

urządzeń 

stosowanych w tapicerstwie 743[03].O1.03 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

Recenzenci: 
mgr inż. Urszula Nowaczyk 
mgr inż. Robert Mikołajek 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Małgorzata Brola 
inż. Jolanta Górska 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Zdzisław Feldo 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  743[03].O1.03 
„Charakteryzowanie  narzędzi,  maszyn  i  urządzeń  stosowanych  w  tapicerstwie”,  zawartego 
w modułowym programie nauczania dla zawodu tapicer. 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

SPIS TREŚCI 

 
1. 

Wprowadzenie 

2. 

Wymagania wstępne 

3. 

Cele kształcenia 

4. 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5. 

Ćwiczenia  

11 

5.1. Narzędzia i ręczne przybory tapicerskie. 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Maszyny do szycia i przeszywania. 

13 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3. Maszyny i urządzenia do wytwarzania półfabrykatów oraz wykonywania 

prac pomocniczych 

15 

5.3.1. Ćwiczenia 

15 

6. 

Ewaluacja osiągnięć ucznia  

18 

7. 

Literatura 

28 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie tapicer 743[03]. 

W poradniku zamieszczono: 

– 

wymagania wstępne, 

– 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

– 

przykładowe scenariusze zajęć, 

– 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

– 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 
 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 
– 

pokazu z objaśnieniem, 

– 

tekstu przewodniego, 

– 

metody projektów, 

– 

ćwiczeń praktycznych. 
Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

może  posłużyć  się  zamieszczonym  w  rozdziale  6  zestawem  zadań  testowych,  zawierającym 
różnego rodzaju zadania. 

W tym rozdziale podano również: 

– 

plan testu w formie tabelarycznej, 

– 

punktacje zadań, 

– 

propozycję norm wymagań, 

– 

instrukcję dla nauczyciela, 

– 

instrukcję dla ucznia, 

– 

kartę odpowiedzi, 

– 

zestaw zadań testowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

743[03].O1 

Podstawy zawodu  

743[03].O1.01 

Przestrzeganie przepisów 

bezpieczeństwa i higieny 

pracy, ochrony 

przeciwpożarowej oraz 

ochrony środowiska 

743[03].O1.03 

Charakteryzowanie 

narzędzi, maszyn 

i urządzeń stosowanych 

w tapicerstwie 

 

743[03].O1.02 

Posługiwanie się 

dokumentacją techniczną 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

rozpoznawać i przewidzieć zagrożenia występujące w środowisku pracy, 

 

określać  zagrożenia  występujące  na  wydziałach  produkcyjnych  podczas  ręcznej 
i maszynowej obróbki surowców, półfabrykatów i materiałów pomocniczych, 

 

przewidywać konsekwencje wynikające z naruszenia przepisów bezpieczeństwa i higieny 
pracy oraz ochrony przeciwpożarowej, 

 

scharakteryzować zabezpieczenia maszyn i urządzeń, 

 

zastosować sprzęt i środki ochrony indywidualnej odpowiednio do rodzaju wykonywanej 
pracy, 

 

sporządzać odręczne i techniczne rysunki wyrobów, podzespołów i elementów, 

 

odczytywać schematy i szkice techniczne dotyczące działania maszyn i urządzeń, 

 

posługiwać się dokumentacją konstrukcyjną i technologiczną, 

 

określać zasady sporządzania dokumentacji technicznej, 

 

scharakteryzować rodzaje norm, 

 

posługiwać się przyrządami pomiarowymi, 

 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

posłużyć się obowiązującą terminologią dotyczącą narzędzi, maszyn i urządzeń, 

 

scharakteryzować parametry techniczne maszyn, 

 

określić zasady eksploatacji maszyn: użytkowania, regulacji, konserwacji, 

 

scharakteryzować narzędzia stosowane do produkcji wyrobów tapicerowanych, 

 

scharakteryzować rodzaje krajarek i  innych urządzeń do cięcia materiałów, stosowanych 
w procesie produkcji wyrobów tapicerowanych, 

 

określić  podstawowe  funkcje  maszyn  i  urządzeń  stosowanych  w  procesach  produkcji 
wyrobów tapicerowanych, 

 

scharakteryzować  budowę  oraz  wyjaśnić  zasady  działania  maszyn  i  urządzeń 
stosowanych do wytwarzania wyrobów tapicerowanych, 

 

dobrać narzędzia, maszyny i urządzenia do poszczególnych operacji technologicznych, 

 

określić  zasady  obsługi  i  konserwacji  maszyn  i  urządzeń  stosowanych  w  procesie 
wytwarzania wyrobów tapicerowanych, 

 

posłużyć się dokumentacją technologiczną oraz instrukcjami obsługi maszyn i urządzeń, 

 

posłużyć się normami, katalogami i innymi źródłami informacji.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania: 

Tapicer 743[03] 

Moduł: 

Podstawy zawodu 743[03].O1 

Jednostka modułowa: 

Charakteryzowanie 

narzędzi, 

maszyn 

urządzeń 

stosowanych w tapicerstwie 743[03].O1.03 

Temat:  Budowa  i  zasada  działania  maszyny  szyjącej  płaskiej,  jednoigłowej, 

dwunitkowej. 

Cel  ogólny:  Ukształtowanie  umiejętności  obsługi  maszyny  szyjącej  płaskiej,  jednoigłowej, 

dwunitkowej. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

przedstawić budowę maszyny szyjącej płaskiej, jednoigłowej, dwunitkowej, 

 

rozpoznać, nazwać i wskazać główne mechanizmy i elementy robocze maszyny,  

 

wyjaśnić działanie maszyny, 

 

wyjaśnić  zasady  eksploatacji  zakresie  obsługi  regulacji,  czyszczenia  i  konserwacji 
maszyny,  

 

wskazać i określić przyczyny wadliwej pracy maszyny,  

 

przygotować stanowisko pracy do szycia elementów zgodnie z zasadami bezpieczeństwa 
i higieny pracy oraz ochrony środowiska,  

 

dobrać odzież ochronną do pracy przy maszynie, 

 

uruchomić maszynę i wykonać zadanie produkcyjne zszywania materiałów. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna lub zespołowa. 

 
Czas:  240 minut. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

maszyna szyjąca, płaska, jednoigłowa, dwunitkowa (stębnówka), 

 

model maszyny szyjącej, płaskiej, jednoigłowej, dwunitkowej, 

 

schematy mechanizmów maszyny szyjącej, płaskiej, jednoigłowej, dwunitkowej, 

 

instrukcja obsługi maszyny szyjącej, płaskiej, jednoigłowej, dwunitkowej, 

 

elementy materiałów do szycia, 

 

instrukcja wykonania szycia.  
 

Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Realizacja zajęć: 

 

Uczniowie zakładają odzież ochronną. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

 

Każdy  uczeń  otrzymuje  instrukcję  obsługi  maszyny  oraz  instrukcję  wykonania 
zadania. 

 

Uczniowie zapoznaje się z instrukcjami. 

 

Każdy uczeń podchodzi do maszyny szyjącej, wskazuje, nazywa i wyjaśnia działanie 
głównych mechanizmów i elementów roboczych maszyny. 

 

Uczniowie  kolejno  przygotowują  maszynę  do  pracy,  regulują  parametry  pracy 
maszyny zgodnie z instrukcją zadania. 

 

Uczniowie wykonują zadanie produkcyjne: pobierają materiał i dokonują szycia.  

 

Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów. 

5.  Po wykonaniu zadania, uczniowie czyszczą maszynę i porządkują stanowisko pracy. 
6.  Uczniowie dokonują oceny wykonanej pracy. Wskazują swoje mocne i słabe strony przy 

obsłudze maszyny. 

7.  Nauczyciel analizuje pracę uczniów i stwierdza czy wykonali ją prawidłowo. 
8.  Uczniowie prezentują wyniki swojej pracy w kolejności wykonywania. 
9.  Grupa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac. 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Opisz przyczyny wadliwej pracy maszyny. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności, 

 

ustne odpowiedzi i dyskusja z uczniami. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania: 

Tapicer 743 [03] 

Moduł: 

Podstawy zawodu 743[03].).O1 

Jednostka modułowa: 

Charakteryzowanie 

narzędzi, 

maszyn 

urządzeń 

stosowanych w tapicerstwie 743[03].O1.03 

Temat: Narzędzia do szycia ręcznego. 

Cel  ogólny:  Ukształtowanie  umiejętności  rozpoznawania  i  posługiwania  się  narzędziami  do 

szycia ręcznego stosowanymi w tapicerstwie. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

rozpoznać narzędzia do szycia ręcznego, 

 

dobrać narzędzia do odpowiednich operacji technologicznych, 

 

posłużyć się narzędziami zgodnie z ich przeznaczeniem, 

 

dobrać właściwą odzież ochronną, 

 

przygotować stanowisko pracy. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 
 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna, 

 

grupowa. 
 

Strategia: uczenie się przez doświadczenie. 

 

Czas:  ustala na bieżąco nauczyciel. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

narzędzia do szycia ręcznego, 

 

próbki materiałów, 

 

stanowisko do szycia ręcznego, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Realizacja zajęć: 

 

Każdy uczeń otrzymuje instrukcję wykonania zadania. 

 

Uczeń zapoznaje się z instrukcją wykonania zadania. 

 

Uczniowie zakładają odzież ochronną. 

 

Uczniowie rozpoznają i omawiają narzędzia do szycia ręcznego. 

 

Uczniowie otrzymują próbki materiałów. 

 

Uczniowie przygotowują stanowisko do szycia ręcznego. 

 

Uczniowie dobierają narzędzia do szycia ręcznego. 

 

Uczniowie wykonują szycie ręczne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

10 

 

Nauczyciel  nadzoruje  pracę  uczniów,  udziela  wskazówek  w  razie  wystąpienia 
problemu. 

5.  Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony. 
6.  Nauczyciel analizuje pracę każdego ucznia i stwierdza czy wykonał ją poprawnie. 
7.  Uczniowie prezentują wyniki swojej pracy w kolejności wykonywania. 
8.  Grupa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny pracy. 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Przedstaw  sposoby  zabezpieczenia  przed  wypadkiem,  pracownika  pracującego  przy 

użyciu różnych narzędzi ręcznych. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności, 

 

ustne odpowiedzi i dyskusja z uczniami. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

11 

5.  ĆWICZENIA 

 

5.1.  Narzędzia i ręczne przybory tapicerskie. 

 

5.1.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dobierz narzędzia do odpowiedniej operacji technologicznej. 
 
Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  zapoznać się z wybraną czynnością, 
4)  dobrać narzędzia do poszczególnych operacji technologicznych, 
5)  uzasadnić pisemnie dokonany wybór narzędzi. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

wykonane półfabrykaty, 

 

narzędzia stosowane w tapicerstwie, 

 

przybory do pisania, 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Rozpoznaj narzędzia stosowane do szycia ręcznego i przekłuwania. 
 
Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  zapoznać się z przedstawionymi narzędziami, 
4)  rozpoznać i scharakteryzować poszczególne narzędzia, 
5)  narysować i opisać narzędzia w zeszycie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

12 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

różne narzędzia (po 5 szt. dla ucznia), 

 

przybory do pisania, 

 

zeszyt, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Przeprowadź ręczny rozkrój wzorzystej tkaniny obiciowej. 
 
Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania, 
2)  założyć odzież ochronną, 
3)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
4)  dobrać narzędzia do cięcia materiałów, 
5)  dobrać materiały tapicerskie, 
6)  dokonać rozkroju materiałów tapicerskich. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

noże i nożyczki, 

 

kreda, 

 

wzorniki, 

 

próbki materiałów, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

13 

5.2.  Maszyny do szycia i przeszywania. 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj typ maszyny do szycia na podstawie zdjęć lub rysunków. 
 
Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  zapoznać  się  ze  zdjęciami  różnych  rodzajów  maszyn  szyjących  stosowanych 

w tapicerstwie, 

4)  rozpoznać typ maszyny szyjącej, 
5)  uzasadnić rozpoznanie w zeszycie ćwiczeń. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

zdjęcia  różnych  typów  maszyn  szyjących  stosowanych  w  produkcji  wyrobów 
tapicerowanych, 

– 

przybory do pisania, 

– 

zeszyt ćwiczeń, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Dobierz maszynę szyjącą do określonej operacji technologicznej. 
 
Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  zapoznać się z wybraną operacją technologiczną, 
4)  dobrać maszynę, 
5)  uzasadnić wybór w zeszycie ćwiczeń. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

14 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

różne półfabrykaty lub wyroby tapicerowane, 

– 

prospekty maszyn do szycia, 

– 

przybory do pisania, 

– 

zeszyt ćwiczeń, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

W  oparciu  o  instrukcję  obsługi  maszyny  szyjącej  wskazanej  przez  nauczyciela,  wskaż 

zespoły robocze maszyny wymagające smarowania. 

 
Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  zapoznać się z instrukcją obsługi maszyny, 
4)  wymienić i zapisać w zeszycie ćwiczeń zespoły robocze wymagające smarowania. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

instrukcja obsługi maszyny szyjącej, 

– 

zeszyt ćwiczeń, 

– 

przybory do pisania, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

15 

5.3.  Maszyny  i  urządzenia  do  wytwarzania  półfabrykatów  oraz 

wykonywania prac pomocniczych. 

 

5.3.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Dokonaj ręcznego pikowania za pomocą długiej igły zaopatrzonej w gałkę. 
 
Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania, 
2)  założyć odzież ochronną, 
3)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
4)  dobrać narzędzia i urządzenia do pikowania, 
5)  dobrać materiały wyściółkowe, 
6)  dokonać pikowania. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

narzędzia stosowane do pikowania, 

− 

materiały wysciółkowe, 

− 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Dokonaj rozkroju tkaniny za pomocą przecinarki bagnetowej. 
 
Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania, 
2)  założyć odzież ochronną, 
3)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
4)  dobrać narzędzia i urządzenia do rozkroju, 
5)  przygotować materiał, 
6)  wytrasować materiał, 
7)  dokonać rozkroju. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

16 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

narzędzia stosowane do rozkroju, 

− 

przybory do trasowania, 

− 

przecinarka bagnetowa, 

− 

instrukcja obsługi przecinarek bagnetowych, 

− 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Dobierz maszynę do określonej operacji technologicznej. 
 
Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  zapoznać się z wybraną operacją technologiczną, 
4)  dobrać maszynę, 
5)  uzasadnić wybór w zeszycie ćwiczeń. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

różne półfabrykaty lub wyroby tapicerowane, 

– 

prospekty maszyn do rozkroju, 

– 

prospekty maszyn do wyrobu mat tapicerskich, 

– 

prospekty maszyn do wykonania formatek sprężynowych, 

– 

przybory do pisania, 

– 

zeszyt ćwiczeń, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 4 

Przygotuj do pracy przecinarkę. 
 
Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

17 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania, 
2)  założyć odzież ochronną, 
3)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
4)  sprawdzić czy zasilanie urządzenia jest prawidłowo podłączone i nieuszkodzone, 
5)  sprawdzić ostrze do cięcia, 
6)  sprawdzić prawidłowość pracy urządzenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

przecinarka tarczowa lub bagnetowa, 

− 

instrukcja obsługi maszyny, 

− 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

18 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Charakteryzowanie narzędzi, 
maszyn i urządzeń stosowanych w tapicerstwie” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1,2, 3, 4,, 5, 7, 8, 9, 10, 12, 14, 15,16, 18, są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 6 11, 13, 17 i 19 są z poziomu ponadpodstawowego. 
 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

– 

dopuszczający – za uzyskanie co najmniej10 punktów, 

– 

dostateczny – za uzyskanie co najmniej 13 punktów, 

– 

dobry  –  za  uzyskanie  15  punktów,  w  tym  co  najmniej  2  punktów  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

– 

bardzo  dobry  –  za  uzyskanie  17  punktów,  w  tym  co  najmniej  4  punktów  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

–  celujący za uzyskanie 20 punktów. 

 
Klucz  odpowiedzi: 1. b, 2. d,  3. c, 4. c, 5. a, 6. b, 7. d, 8. c, 9. d, 10. a, 11. a, 
12. b, 13. b, 14. a, 15. b, 16. c, 17. c, 18. d, 19. a, 20. c. 

 

Plan testu 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozpoznawać narzędzia na podstawie opisu 

Dobierać przybory do wykonywanej czynności 

Rozpoznawać obcęgi kleszczowe 

Rozróżniać narzędzia tapicerskie na podstawie 
rysunku 

Dobierać czynności technologiczne  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

19 

Dobierać 

czynność 

technologiczną 

do 

określonej maszyny 

PP 

Dobierać 

narzędzia 

do 

wykonywanej 

czynności 

Dobierać  narzędzia  do  danej  czynności 
technologicznej 

Dobierać 

narzędzia 

do 

wykonywanej 

czynności 

10 

Scharakteryzować 

budowę 

maszyny 

szwalniczej 

11 

Rozróżnić elementy budowy maszyny szyjącej 

PP 

12 

Rozpoznać maszynę płaską 

13 

Dobierać na podstawie opisu stanowisko pracy  

PP 

14 

Dobierać  maszynę  do  opisanej  czynności 
technologicznej 

15 

Dobierać 

czynność 

technologiczną 

do 

maszyny przedstawionej na rysunku  

16 

Dobierać narzędzia na podstawie rysunku  

17 

Dobierać 

maszynę 

do 

wykonania 

półfabrykatów 

PP 

18 

Rozpoznawać  czynność  technologiczną  na 
podstawie opisu 

19 

Dostosować 

maszynę 

do 

opisanego 

półfabrykatu 

PP 

20 

Rozpoznawać maszynę na podstawie rysunku 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

20 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  rozwiązywania  testów  z  zadaniami  wielokrotnego 

wyboru. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom warunki do samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi  oraz  podaj  czas 

przeznaczony na rozwiązanie testu. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  testu  (rozładuj 

niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  końcem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  użytkowania  maszyn  i  urządzeń  do  montażu 

i wykończania wyrobów. Wszystkie zadania  są zadaniami wielokrotnego wyboru. Tylko 
jedna z 4 odpowiedzi jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

– 

w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X. W przypadku 
pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie  ponownie 
zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Odpowiedzi  udzielaj  samodzielnie,  bo  tylko  wtedy  będziesz  miał  satysfakcję 

z wykonanego zadania. 

7.  Trudności  mogą  przysporzyć  Ci  zadania:  6,  11,  13,  17,  19  gdyż  są  one  na  poziomie 

trudniejszym niż pozostałe. 

8.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 60 minut. 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

21 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Gruba  szpilka  ze  spłaszczonym  chwytem  używana  do  regulowania  wyściółki  podczas 

formowania krawędzi

 

siedziska po obszyciu to 

a)  obłączek. 
b)  włosociąg. 
c)  igła prosta. 
d)  igła z tnącym ostrzem. 

 
2.  W czasie prac tapicerskich do wyznaczania kątów należy użyć 

a)  przymiaru krawieckiego. 
b)  przymiaru stolarskiego. 
c)  przymiaru krawieckiego. 
d)  przymiaru kątowego. 

 

3.  Na rysunku  przedstawiono  

 

a)  obcęgi zwykłe. 
b)  obcęgi ścinające. 
c)  obcęgi kleszczowe. 
d)  obcęgi wyciągacz. 
 

4.  Narzędzia przedstawione na rysunku służą do 

 

a)  wkręcania łączników. 
b)  przekłuwania. 
c)  naprężania pasów. 
d)  wyciągania gwoździ. 
 

5.  Obcęgi ścinające służą do  

a)  ucinania łączników. 
b)  wbijania łączników. 
c)  cięcia materiałów. 
d)  naprężania pasów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

22 

6.  Na maszynie z ramieniem przedłużonym wykonuje się 

a)  łączenie szczeciny z tkaniną jutową. 
b)  łączenie tkaniny i przeszywanie wzorów. 
c)  łączenie włosia z tkaniną workową. 
d)  łączenia szczeciny z lateksem. 

 

7.  Do naciągania pasów tapicerskich służą  

a)  szpilki tapicerskie. 
b)  szczypce tnące.  
c)  noże z długim ostrzem. 
d)  naprężacze pasów. 

 

8.  Do obszywania naroży oraz krawędzi używana jest 

a)  igła sprężynowa. 
b)  igła z ostrzem tnącym.  
c)  igła wygięta-obłączka. 
d)  igła prosta. 

 

9.  Do ucinania gwoździ, drutów i innych prętów stosuje się 

a)  wyciągacz. 
b)  obcęgi zwykłe. 
c)  włosociąg. 
d)  obcęgi ścinające. 

 
10.  Maszyna szwalnicza składa się z  

a)  korpusu i głowicy. 
b)  główki i podstawy. 
c)  ramienia i podstawy. 
d)  korpusu i ramienia.  

 
11.  Jednym z mechanizmów maszyny szyjącej jest 

a)  mechanizm chwytacza. 
b)  mechanizm ostrzenia igły. 
c)  mechanizm ramienia uderzeniowego. 
d)  mechanizm noża taśmowego. 

 
12.  Na zdjęciu widoczna jest maszyna 

a)  czołowa. 
b)  płaska. 
c)  leworamienna. 
d)  słupkowa. 

 
 
 
13.  Łączenie  warstwy  wyściełąjącej  z  warstwą  sprężynującą  wzdłuż  ramki  brzegowej 

wykonuje się na stanowisku 
a)  formowania. 
b)  garnirowania. 
c)  pikowania. 
d)  manipulacji. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

23 

14.  Do zabezpieczania brzegów materiałów tekstylnych służy maszyna  

a)  owerlok. 
b)  do szycia ciągłego. 
c)  do szycia punktowego. 
d)  do szycia z długim ramieniem. 

 

15.  Zdjęcie przedstawia maszynę do 

 

a)  obrabiania brzegów. 
b)  przeszywania punktowego. 
c)  szycia ciągłego. 
d)  przyszywania guzików. 

 

16.  Przedstawione na rysunku urządzenie to 

 

a)  przecinarka bagnetowe. 
b)  pilarka bezzębne. 
c)  przecinarka tarczowe. 
d)  pilarka tarczowe. 

 

17.  Urządzenia o nazwie maciarka używa się do produkcji 

a)  sprężyn tapicerskich. 
b)  pasów tapicerskich. 
c)  mat tapicerskich. 
d)  płyt wiórowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

24 

18.  Połączenie materiałów wyściełających w poduszkach oraz materacach nazywa się 

a)  garnirowaniem.

 

 

b)  trasowaniem. 
c)  punktowanie.  
d)  pikowaniem. 

 

19.  Do łączenia pojedyńczych sprężyn w formatkach sprężynowych typu bonell służy 

a)  splatarka sprężyn. 
b)  zwijarka sprężyn. 
c)  giętarka. 
d)  spinarka. 

 
20.  Urządzenie przedstawione na rysunku służy do  

 

a)  mocowania pasów. 
b)  produkcji mat tapicerskich. 
c)  łączenia warstwy wyściełającej z warstwą sprężynującą. 
d)  wykonania formatki sprężynowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

25 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Charakteryzowanie 

narzędzi, 

maszyn 

urządzeń 

stosowanych 

w tapicerstwie 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

26 

TEST 2 

 

Próba  pracy  do  jednostki  modułowej  „Charakteryzowanie  narzędzi, 
maszyn i urządzeń stosowanych w tapicerstwie” 

 

Próba  pracy  polega  na  wykonaniu  przez  ucznia  przygotowania  maszyny  do  szycia 

i przeprowadzenie  próbnego  szycia  szwem  zszywanym  wraz  z  zakończeniem  szwu 
otrzymanych próbek materiału. 

 
Uczeń powinien: 

 

zapoznać się z odpowiednim fragmentem poradnika, 

 

zapoznać się z instrukcją obsługi maszyny, 

 

dokonać sprawdzenia stanu technicznego maszyny, 

 

przygotować maszynę do pracy, 

 

dokonać szycia, 

 

uporządkować miejsce pracy, 

 

ocenić jakość wykonanego próbnego zgrzewania. 

 
Nauczyciel  kontroluje  działania  ucznia  i  ocenia  ich  wykonanie  za  pomocą  punktacji 
w poniższej tabeli: 
 

Lp.  Punktowana czynność 

Punkty 

1.    Przygotowanie planu wykonania próby 

 

2.    Dobranie i założenie odzieży ochronnej 

 

3.    Dobranie narzędzi i przyborów do wykonania próby 

 

4.    Wykonanie próbek 

 

5.    Sprawdzenie stanu instalacji elektrycznej maszyny 

 

6.    Sprawdzenie stanu bhp maszyny 

 

7.    Podłączenie maszyny do sieci elektrycznej  

 

8.    Założenie dolnej nici  

 

9.    Założenie igły 

 

10.   Założenie górnej nici 

 

11.   Ustawienie prawidłowego naprężenia nici 

 

12.   Przeprowadzenie próbnego szycie 

 

13.   Zszycia próbek  

 

14.   Zakończenie szwów 

 

15.   Ocena jakości szycia 

 

16.   Wyłączenie maszyny z sieci 

 

17.   Uporządkowanie miejsca pracy 

 

 

Razem punktów: 

 

 

Punktacja czynności: 0 lub 1 punkt 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

  dopuszczający – za uzyskanie co najmniej 9 punktów, 

  dostateczny – za uzyskanie co najmniej 11 punktów, 

  dobry – za uzyskanie co najmniej 13 punktów,  

  bardzo dobry – za uzyskanie co najmniej 15 punktów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

27 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź z uczniami próbę wykonania podobnego zadania. 
5.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
6.  Rozdaj uczniom instrukcję do wykonania próby. 
7.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego. Rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości. 

8.  Przeprowadź analizę uzyskanych wyników próby pracy i wystaw oceny. 
9.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
10.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonej próby. 

 

Instrukcja dla ucznia 

Próba  pracy  polega  na  przygotowaniu  maszyny  do  szycia  i  wykonaniu  przez  ciebie 

próbnego  szycia  szwem  zszywanym  wraz  z  zakończeniem  szwu  otrzymanych  próbek 
materiału. 

Aby wykonać prawidłowo badanie: 

 

zapoznaj się z odpowiednim fragmentem poradnika, 

 

zapoznaj się z instrukcją obsługi maszyny, 

 

zwróć szczególną uwagę na przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, 

 

dobierz potrzebne Ci narzędzia i urządzenia, 

 

zaplanuj wykonanie próby ustalając kolejność wykonywanych czynności, 

 

dokonaj sprawdzenia stanu technicznego maszyny, 

 

przygotuj maszynę do pracy, 

 

dokonaj próbnego zszycia elementów, 

 

wyłącz maszynę, 

 

uporządkuj miejsce pracy, 

 

oceń jakość wykonanego próbnego zgrzewania. 

 

pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania, 

 

na wykonanie zadania masz 180 minut. 

Powodzenia! 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

28 

7.  LITERATURA 

 
1.  Bacia K.,Witkowski B.: Technologia tapicerstwa. WSiP, Warszawa 1981. 
2.  Białczak B.: Maszyny i urządzenia w przemyśle odzieżowym. WSiP Warszawa 1995 
3.  Charasz A., Matuszewski S.: Eksploatacja maszyn i urządzeń obuwniczych. Radom 1982 
4.  Christ J. W.: Kaletnictwo. WSiP, Warszawa 1991 
5.  Dzięgielewski  Stanisław.:  Meble  tapicerowane.  Produkcja  przemysłowa.  Wydawnictwo 

Szkolne i Pedagogiczne Warszawa 1996 

6.  Dzięgielewski  Stanisław.:  Meble  tapicerowane.  Produkcja  rzemieślnicza.  Wydawnictwo 

Szkolne i Pedagogiczne Warszawa 1996 

7.  Pala S.: Maszyny i urządzenia obuwnicze. WSiP, Warszawa 1980. 
 
Literatura metodyczna 
1.  Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.  Goźlińska E., Szlosek F.: Podręczny słownik nauczyciela kształcenia zawodowego. ITeE, 

Radom 1997 

3.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. BKKK,FW, Warszawa 1996 
4.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000 
5.  Szlosek F.: Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych. ITE – WSI, Radom 1995