Scenariusz zajęć terenowych

kl. IV

Temat Poznajemy las i jego mieszka ńców.

Hasło z podstawy programowej : POZNAJEMY NASZE OTOCZENIE

Zakres treści - Rozmieszczenie roślin w lesie jako wyniki przystosowania do określonych warunków środowiska.

- zwierzęta żyjące w lesie.

-

znaczenie lasu dla środowiska i człowieka

- powiązania pokarmowe organizmów leśnych.

Cele zajęć :

Wiadomości - uczeń potrafi :

• scharakteryzować warunki panujące w środowisku leśnym (specyfika klimatu lasu)

• wymienić warstwy roślinności w lesie

• nazywać rośliny i zwierzęta występujące w każdej warstwie lasu

• wyjaśnić rolę oraz skutki niszczenia lasów i ich nadmiernego wycinania

Umiejętności - uczeń potrafi :

• wskazać różnicę między warunkami panującymi w środowisku leśnym poszczególnych warstw lasu

• poprawnie

przeprowadzić obserwacje terenowe

• posługiwać się atlasami i kluczami do oznaczania roślin i zwierząt, oraz prostym sprzętem pomiarowym

• samodzielnie

dokonywać zapisu obserwacji

• dostrzegać związek między roślinami a swoistym mikroklimatem panującym w poszczególnych warstwach lasu

• rozpoznawać i opisywać poznane gatunki

• przyporządkować poznane gatunki do poszczególnych warstw lasu

Postawy

•

zapoznanie z walorami zdrowotnymi środowiska leśnego

•

budzenie emocjonalnego stosunku do otaczającego nas świata

• dążenie do aktywnego i samodzielnego poznawania przyrody

• doskonalenie

zainteresowań poznawczych

• uwrażliwienie na potrzeby ochrony środowiska przyrodniczego

Metody :

ćwiczenia i obserwacje terenowe

Forma pracy :

indywidualna i grupowa

Czas zajęć :

4 godziny

Ś rodki dydaktyczne : atlasy i klucze do oznaczania roślin i zwierząt, naturalne okazy organizmów, lupy, lornetki, taśma, aparat fotograficzny, pojemniki i etykiety do zebranych okazów, notatniki do sporządzania dokumentacji, karty pracy.

Literatura : „Drzewa i krzewy” - K.Rostański, K.M.Rostański

„Płazy i gady Polski” - A.Herczek, J.Gorczyca

„Przewodnik do oznaczania roślin i zwierząt na wycieczce” - D.W.Eisenreich

„Rośliny lasu liściastego” - T.Traczyk „Owady Polski” - C.Gębicki, J.Szwedo

Przebieg zajęć

FAZA WPROWADZAJĄCA - Przygotowanie wycieczki

1.

Podanie tematu, terminu i przewidywanego czasu trwania wycieczki 2.

Przedstawienie planu wycieczki

3.

Podział uczniów na zespoły - rozdanie i objaśnienie instrukcji do pracy w zespołach 4.

Przygotowanie przedmiotów potrzebnych do pracy w terenie

FAZA REALIZACJI - praca w terenie

1.

Przypomnienie tematu i celu wycieczki.

2.

Sprawdzenie zaopatrzenia uczniów w odpowiednie przybory.

3. Omówienie

bezpieczeństwa poruszania się i pracy w terenie.

4. Przydział

zadań - organizacja pracy ćwiczeniowej w grupach z równoczesnym zapisem notatek z obserwacji i wyników.

Instrukcje do pracy w zespołach :

Zespół I - grupa geograficzna

BADANIE WARUNKÓW Ż YCIA W LESIE.

1.

Zmierz temperaturę powietrza przed lasem, na skraju lasu i w głębi lasu.

Wyniki wpisz do tabeli

2.

Wykorzystując umowną skalę określ siłę wiatru, wyznacz jego kierunek.

3.

Określ natężenie oświetlenia w różnych częściach lasu.

4.

Zbadaj dotykiem wilgotność gleby pod ściółką (zwróć uwagę na teren zaciemniony i odsłonięty). Zastanów się jakie czynniki wpływają na wilgotność gleby.

5.

Określ i porównaj warunki panujące w różnych warstwach lasu. Weź pod uwagę wiatr, nasłonecznienie, temperaturę i wilgotność.

Wilgotność gleby możemy zbadać przyciskając mocno do ziemi przez około 5 minut słoik zawinięty ligniną lub bibułą i ocenić wielkość plamy. Jeżeli plama jest duża, przekracza wielkość po-wierzchni przycisku to gleba jest mocno wilgotna. Jeżeli plama jest mniejsza niż wielkość dna słoika, to gleba jest średnio wilgotna. Brak wilgotnej plamy na bibule świadczy o suchej glebie.

Zespół II - grupa botaniczna

STRUKTURA PRZESTRZENNA LASU - struktura pionowa.

1.

Wejdź w głąb lasu. Rozejrzyj się wokół i określ jakie drzewa rosną w tym lesie (iglaste, liściaste, iglaste i liściaste)

2.

Przyjrzyj się drzewom rosnącym w lesie. Należą do różnych gatunków.

Spróbuj policzyć do ilu.

3.

Wyrównaj w lesie trzy grupy roślin, biorąc pod uwagę ich wysokość. Zaobserwuj jakie rośliny przeważają w każdej z nich.

4.

Za pomocą atlasu rozpoznaj kilka roślin najczęściej występujących w poszczególnych warstwach lasu.

5.

Każdy uczeń w grupie obserwuje jedną z wybranych roślin i opisuje jej budowę.

Uzasadnia dlaczego należy ona do roślin zielonych, drzew i krzewów.

Zespół III - grupa zoologiczna

1.

Zamknij oczy, wsłuchaj się w głosy lasu. Wszystkie dźwięki, które usłyszysz zapamiętaj.

Podziel zapamiętane dźwięki na dwie grupy :wydawane przez zwierzęta i inne.

2.

Poszukaj śladów obecności zwierząt. Wypisz nazwy tych zwierząt, które udało ci się rozpoznać. Możesz posłużyć się przewodnikiem do oznaczania zwierząt na wycieczce.

3.

Pobierz próbkę gleby - odsuń ściółkę i małą łopatką nabierz ziemi. Umieść ją na białej folii i ostrożnie wypłosz z niej zwierzęta (możesz zebrać je do słoika)

4.

Każdy uczeń w grupie ogląda jedno z wybranych zwierząt , zwracając uwagę na ilość odnóży zwierzęcia i sposób jego poruszania się.(fruwa, pełza, biega, skacze, wije się)

Zespół IV - grupa plastyczno - pomiarowa

1.

Sfotografuj roślinność poszczególnych warstw lasu. Spróbuj utrwalić zwierzęta żyjące w lesie

2.

Wykonaj szkic lasu, zaznaczając jego warstwową budowę.

3.

Wybierz swoje drzewo względem którego przeprowadzisz następujące obserwacje i pomiary :

- za

pomocą atlasu określ nazwę drzewa

- zmierz

miarą krawiecką obwód drzewa na wysokości około 1m od ziemi

- zmierz

rozpiętość korony drzewa (jedna osoba z grupy staje w miejscu gdzie zaczyna się korona drzewa, druga osoba idzie w przeciwnym kierunku i zatrzymuje się w miejscu , gdzie kończy się korona drzewa. Mierzymy odległość między osobami i otrzymujemy rozpiętość korony drzewa)

- stań w pewnej odległości od drzewa i narysuj jego sylwetkę.

- podnieś spod drzewa jego liść. Obrysuj go w miejscu do tego przeznaczonym.

-

zrób odcisk korony swojego drzewa (przyłóż mocno kartkę do pnia drzewa i równo, spokojnie pocieraj kredką w wolnym miejscu, oznaczonym ramką na twojej kartce.

4. Zbierz 5 wskazanych przez nauczyciela roślin zielonych, po 5 gałązek krzewów i drzew.

Podpisz na taśmie ich nazwy.

FAZA PODSUMOWUJĄCA

1.

Omówienie pracy poszczególnych grup - po zakończeniu pracy w grupach liderzy wraz z członkami grupy przedstawiają sprawozdanie z przebiegu przeprowadzonych obserwacji.

2.

Ocena pracy poszczególnych zespołów.

3.

Wypełnianie kart pracy.

4.

Gra dydaktyczna - tworzenie łańcuchów pokarmowych w lesie.

Na polanie leśnej zaczynamy budować kolejne ogniwa łańcucha. Pierwszym ogniwem jest drzewo, którego różne części stanowią pokarm dla wielu zwierząt. Osoba drzewo staje na środku polany i trzyma w ręku długi sznurek. Następnie pytamy kto żywi się pokarmem produkowanym przez drzewo. Uczniowie zgłaszają swoje propozycje (gąsienica, kornik, wiewiórka). Osoba, która jako pierwsza poda prawidłowy przykład, staje niedaleko drzewa i trzyma naprężony sznur łączący ją z tym drzewem. Zadajemy pytanie o kolejne zwierzę żywiące się poprzednim ogniwem łańcucha. Każde ogniwo połączone jest sznurem z poprzednim. Należy uwzględnić również reducentów Następnym etapem jest ścięcie drzewa -

prowadzący, jako przedstawiciel ludzkich interesów ścina drzewo np. na meble. Drzewo przewraca się i pociąga za sobą sznur. Cała sieć rozpada się.

5. Ocena

aktywności uczniów.

6. Zadanie

domowe.

•

Wykonaj rysunek lasu, zaznaczając w nim warstwy roślinności.

•

Z materiałów zebranych w czasie zajęć wykonać gazetkę ścienną, wykorzystując rysunki i zdjęcia wykonane przez kolegów.