Elżbieta Bowdur

Scenariusz lekcji nr 39

klasa 1

Blok tematyczny: Dziecięcy świat

Temat: Wspólna zabawa

I. Cele

• Rozwijanie umiejętności współżycia w grupie.

• Wdrażanie do przestrzegania ustalonych norm i zasad obowiązujących.

• Ćwiczenia w mówieniu i czytaniu.

• Ćwiczenia w pisaniu wyrazów wielką literą.

Podstawa programowa (…):

Pkt 5.2 „Uczeń współpracuje z innymi w zabawie, w nauce szkolnej i w sytuacjach życiowych; przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej oraz w świecie dorosłych, grzecznie zwraca się do innych w szkole, w domu i na ulicy”

II. Środki dydaktyczne

podręcznik „Razem w szkole” cz.10

komputer z projektorem

plansza/gra interaktywna „Cegiełki”

film „Piosenka Poli i Oskara”

karton papieru, flamastry, rozsypanki wyrazowe, paski papieru III. Przebieg zajęć

1. Rozmowa na temat zabaw dziecięcych – podręcznik cz.10, ćw.1, str.4

Dzieci opowiadają o swoich ulubionych zabawach. Czytają rymowanki i opisują ilustracje.

2. Pantomima – zagadki

Dzieci dobierają się w zespoły 2-3 osobowe. Każdy zespół otrzymuje kartkę z napisaną zabawą. Zespół planuje, jak zaprezentować, jak zagrać, inni odgadują.

Przykłady napisów:

Gramy w gumę.

Gramy w Chińczyka.

Jeżdżę na rolkach.

Rzucam piłką do kosza.

Oglądam telewizor.

1

Elżbieta Bowdur

Gramy w piłkę nożną.

Bawimy się zabawkami.

3. Uzupełnianie zdań nazwami czynności – podręcznik cz.10, ćw.2, str.5

4. Plansza interaktywna „Cegiełki” – wprowadzenie do tematu zajęć Uruchomienie gry

Po uruchomieniu programu Razem w szkole. Bawię się i uczę w klasie 1

wybieramy obrazek naszego konta, a następnie klikamy kolejno:

→ Domek na kurzej łapce (5)

→ Księga czarów (1)

→ Cegiełki (4)

Opis interaktywności

Gra „Cegiełki”. Należy umieścić w murze cegiełki z nazwami czynności.

Omówienie gry

Na planszy znajduje się mur, w którym należy umieścić brakujące cegiełki z nazwami czynności. Dzieci czytają wyrazy i podchodzą do tablicy, przesuwając odpowiednią cegiełkę na miejsce w murze.

5. Pisownia wyrazów wielką literą – podręcznik cz.10, ćw.3, str.6

6. Czytanie wyliczanki-rymowanki. Wyklaskiwanie rytmu – podręcznik cz.10, ćw.4, str.6

7. Zabawa „Ciuciubabka”

Jednemu z uczniów nauczyciel zawiązuje chustą oczy i okręca dookoła wypowiadając słowa: Raz, dwa, trzy, Ciuciubabka patrzy! Pozostali uczniowie poruszają się wokół Ciuciubabki, która stara się złapać uciekających. Złapane dziecko staje się Ciuciubabką.

8. Film „Piosenka Poli i Oskara”

Uruchomienie filmu

Po uruchomieniu płyty Przygody Poli i Oskara wybieramy w menu film

„Piosenka”.

Opis filmu

Film „Piosenka". Zasady współżycia w grupie, pomoc innym.

2

Elżbieta Bowdur

Omówienie filmu

Nauczyciel uruchamia przygotowany wcześniej film. Dzieci słuchają.

Krótkie omówienie treści filmu.

Pytania do piosenki

Czym jest odpowiedzialność?

Co to znaczy być odważnym?

Swobodne wypowiedzi uczniów.

9. Wspólne ustalanie zasad zgodnej zabawy

Nauczyciel dzieli uczniów na 5 zespołów. Każdy zespół otrzymuje pasek papieru oraz rozsypankę wyrazową, na której jest jedna zasada zgodnej zabawy. Dzieci w zespołach układają zdania i naklejają je na paski papieru. Następnie naklejają paski na wspólny karton, który stanowić będzie katalog zasad postępowania w zgodnej zabawie.

Propozycje zdań:

Chętnie wykonuję role przydzielone w zabawie.

Nie przeszkadzam i nie dokuczam innym.

Nie obrażam się na innych.

Nie używam brzydkich słów.

Chętnie sprzątam po skończonej zabawie.

Wspólne omówienie spisanych zasad. Dopisanie propozycji uczniów.

Powieszenie katalogu zasad w klasie.

3