MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Ewa Walasek
Beata Wawryn-śmuda
Wykonywanie zabiegów zoohigienicznych
321[04].Z2.02
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
mgr inż. Elżbieta Worobik
mgr inż. Jarosław Stępień
Opracowanie redakcyjne:
mgr Edyta Kozieł
Konsultacja:
dr inż. Jacek Przepiórka
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 321[04].Z2.02,
„Wykonywanie zabiegów zoohigienicznych”, zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu technik pszczelarz.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
11
5.1. Czynniki wpływające na zdrowie i produkcyjność zwierząt
11
5.1.1. Ćwiczenia
11
5.2. Lokalizacja budynków inwentarskich
13
5.2.1. Ćwiczenia
13
5.3. Przyczyny chorób zwierząt i profilaktyka
15
5.3.1. Ćwiczenia
15
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
17
7. Literatura
26
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik pszczelarz
W poradniku zamieszczono:
− wymagania wstępne,
− cele kształcenia,
− przykładowe scenariusze zajęć,
− ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania–uczenia się oraz środkami dydaktycznymi,
− ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego,
− literaturę.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania, np.: samokształcenia kierowanego, tekstu przewodniego.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
321[04].Z2
Produkcja zwierzęca
321[04].Z2.01
śywienie zwierząt
gospodarskich
321[04].Z2.02
Wykonywanie zabiegów zoohigienicznych
321[04].Z2.03
Użytkowanie maszyn i urządzeń oraz
obiektów inwentarskich
321[04].Z2.04
Organizacja produkcji zwierzęcej
Schemat układu jednostek modułowych
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
− korzystać z różnych źródeł informacji,
− zastosować odpowiednie zabezpieczenia terenu gospodarstwa rolnego,
− określić czynniki wpływające na rozwój produkcji zwierzęcej w Polsce,
− określić cechy charakterystyczne gatunków zwierząt gospodarskich,
− scharakteryzować instalację wodociągową i elektryczną w budynkach inwentarskich i pasiecznych oraz określić sposoby ich zabezpieczania,
− scharakteryzować budowę, zasady działania, obsługi i konserwacji silników elektrycznych oraz spalinowych stosowanych w rolnictwie,
− określać topografię ważniejszych narządów u zwierząt,
− charakteryzować rolę poszczególnych narządów zmysłu,
− określać czynniki wpływające na rozwój zwierząt,
− stosować zasady zachowania się przy zwierzętach,
− dostrzegać zagrożenia związane z wykonywaną pracą,
− zastosować zasady ochrony środowiska,
− dobierać i zastosować odzież ochronną oraz środki ochrony osobistej do określonych prac.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
− określić czynniki klimatyczne i glebowe wpływające na zdrowie oraz produkcyjność zwierząt,
− scharakteryzować rolę i budowę skóry zwierząt oraz jej wytworów,
− scharakteryzować rolę i budowę oraz funkcjonowanie układu nerwowego zwierząt gospodarskich,
− określić wpływ hormonów na zdrowie i produkcyjność zwierząt,
− scharakteryzować czynniki mikroklimatyczne pomieszczeń i określić ich wpływ na zdrowie i produkcyjność zwierząt,
− zorganizować prace porządkowe w budynkach inwentarskich,
− zastosować metody odkażania pomieszczeń gospodarskich,
− wyjaśnić wpływ higieny żywienia i pojenia na zdrowie oraz produkcyjność zwierząt,
− zastosować zasady prawidłowego transportu zwierząt,
− wymienić drobnoustroje oraz pasożyty wywołujące choroby zwierząt,
− rozróżnić rodzaje chorób zwierząt oraz określić przyczyny i drogi zakażenia,
− zapobiec zachorowaniom i udzielić pierwszej pomocy chorym zwierzętom,
− wykonać zabiegi zoohigieniczne zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej, ochrony środowiska oraz przepisami weterynaryjnymi dotyczącymi zwalczania chorób zwierząt
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca
…………………………………….………….
Modułowy program nauczania: Technik pszczelarz 321[04]
Moduł:
Produkcja zwierzęca 321[04].Z2
Jednostka modułowa:
Wykonywanie zabiegów zoohigienicznych 321[04].Z2.02
Temat: Udzielenie pierwszej pomocy zwierzętom gospodarskim.
Cel ogólny: Charakteryzować sposoby udzielania pierwszej pomocy.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
− znać zasady udzielania pierwszej pomocy w przypadku: krwawienia tętniczego, krwawienia żylnego, zadławienia oraz wzdęcia,
− zaprezentować na modelu założenia opatrunku w przypadku różnych urazów: krwawienia tętniczego i żylnego kończyn i innych krwawień,
− dokonać na modelu prezentacji udzielania pomocy w przypadku wzdęcia,
− dokonać na modelu prezentacji udzielania pomocy w przypadku zadławienia,
− ocenić zagrożenia dla zwierzęcia w przypadku nieudzielania im pierwszej pomocy.
Metody nauczania–uczenia się:
− wykład informacyjny,
− dyskusja dydaktyczna,
− ćwiczenie praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
− praca indywidualna,
− praca w grupach 3–4-osobowych.
Czas trwania zajęć: 2 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
− zestaw multimedialny,
− materiały opatrunkowe,
− trójgraniec (trokar),
− modele zwierząt,
− sonda przełykowa,
− środki odkażające (jodyna, rywanol),
− nożyczki.
Przebieg zajęć:
1. Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie gotowości do zajęć.
2. Podanie tematu zajęć, uświadomienie celu zajęć.
3. Wprowadzenie do tematu:
− nauczyciel przeprowadza wykład informacyjny na temat najczęstszych nagłych wypadków u zwierząt inwentarskich,
− nauczyciel omawia poszczególne wypadki,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
− nauczyciel po wykładzie zadaje pytanie: Jakie potrzebne są środki i narzędzia, aby można było udzielić pierwszej pomocy?
− uczniowie udzielają odpowiedzi, nauczyciel weryfikuje odpowiedzi,
− nauczyciel zadaje pytanie: Czy ktoś spotkał się z sytuacją udzielania pierwszej pomocy zwierzętom?
− uczniowie udzielają różnych odpowiedzi, nauczyciel weryfikuje odpowiedzi,
− nauczyciel omawia i prezentuje na modelach udzielanie pierwszej pomocy
w przypadku krwawienia tętniczego, żylnego, zadławienia i wzdęcia.
4. Realizacja zajęć:
Praca w grupach 3–4-osobowych:
− nauczyciel wyjaśnia cel ćwiczenia, jego zakres,
− uczniowie zapoznają się z treścią przydzielonego zadania,
− uczniowie dyskutują i przygotowują się do prezentacji udzielania pierwszej pomocy na modelu,
− nauczyciel obserwuje pracę uczniów, udziela rad i wskazówek oraz kontroluje czy uczniowie zrozumieli zadanie i czy prawidłowo je wykonują.
Zakończenie zajęć
− przedstawiciel grupy omawia i prezentuje na modelu przydzielone zadanie z zakresu udzielania pierwszej pomocy,
− uczniowie dyskutują na forum klasy na temat udzielania pierwszej pomocy zwierzętom.
Praca domowa
Napisz czynności, które należy wykonać w przypadku krwotoku tętniczego.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
− mauczyciel ocenia metodą obserwacji indywidualnie ucznia i grupę, na bieżąco podczas dyskusji, podczas prezentacji ćwiczenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
Osoba prowadząca
…………………………………….………….
Modułowy program nauczania: Technik pszczelarz 321[04]
Moduł:
Produkcja zwierzęca 321[04].Z2
Jednostka modułowa:
Wykonywanie zabiegów zoohigienicznych 321[04].Z2.02
Temat: Lokalizacja budynków inwentarskich.
Cel ogólny: Określać lokalizację budynku inwentarskiego.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
− dokonać analizy uwarunkowań terenu i innych czynników klimatycznych,
− zaprojektować położenie budynku inwentarskiego, wraz z silosem, paszarnią, zbiornikiem na gnojówkę i gnojowicę, oraz płytą gnojową,
− dokonać analizy planu zabudowy,
− określać rolę światła, temperatury i wilgotności,
− przewidywać skutki niewłaściwej temperatury, światła i wilgotności,
− przewidywać skutki niewłaściwego zaprojektowania budowli inwentarskich.
Metody nauczania–uczenia się:
− pokaz z objaśnieniem,
− ćwiczenie praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
− praca indywidualna,
− praca w grupach 3–4-osobowych.
Czas trwania zajęć: 2 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
− zestaw multimedialny,
− rysunki,
− arkusze papieru,
− linijka,
− przybory do rysunku
Przebieg zajęć:
1. Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie gotowości do zajęć.
2. Podanie tematu zajęć, uświadomienie celu zajęć.
3. Wprowadzenie do tematu:
− nauczyciel przeprowadza wykład informacyjny na temat lokalizacji budynków inwentarskich i przyległych budowli,
− nauczyciel omawia wymagania terenu oraz czynników klimatycznych,
− nauczyciel po wykładzie poleca: dokonaj analizy terenu i czynników klimatycznych w twoim miejscu zamieszkania?
− nauczyciel do odpowiedzi typuje ucznia. Uczeń udziela odpowiedzi. Nauczyciel weryfikuje odpowiedź.
− nauczyciel zadaje drugie pytanie: Jak zaprojektowałbyś oborę w twoim miejscu zamieszkania?
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
− nauczyciel do odpowiedzi typuje ucznia. Uczeń udziela odpowiedzi. Nauczyciel weryfikuje odpowiedź.
4. Realizacja zajęć:
Praca w grupach 3–4-osobowych:
− nauczyciel wyjaśnia cel ćwiczenia, jego zakres,
− uczniowie zapoznają się z treścią przydzielonego zadania,
− uczniowie dyskutują i przygotowują się do prezentacji swojego projekt.
Nauczyciel obserwuje pracę uczniów, udziela rad i wskazówek oraz kontroluje:
− czy uczniowie zrozumieli zadanie,
− czy uczniowie prawidłowo wykonują zadanie,
Zakończenie zajęć
− przedstawiciel grupy omawia i prezentuje na arkuszu papieru zaprojektowany budynek inwentarski wraz z przyległymi budowlami,
− uczniowie dyskutują na forum klasy na temat przedstawianych projektów.
Praca domowa
Zaprojektuj położenie obory dla 50 krów, wraz silosem, paszarnią, zbiornikiem na gnojówkę i gnojowicę, oraz płytą gnojową,
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
− nauczyciel ocenia metodą obserwacji indywidualnie ucznia i grupę, na bieżąco podczas dyskusji, podczas prezentacji ćwiczenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
5.1. Czynniki wpływające na zdrowie i produkcyjność zwierząt
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Rozpoznawanie szkodliwych czynników klimatycznych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Nauczyciel powinien zaprezentować foliogramy, rysunki i przeźrocza szkodliwych czynników
klimatycznych,
działanie
higrometru,
termometru,
omówić
wpływ
nasłonecznienia oraz ruch powietrza.
Podczas wykonania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na
temperaturę, wilgotność, nasłonecznienie, ruch powietrza.
Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) obejrzeć foliogramy, rysunki i przeźrocza szkodliwych czynników klimatycznych, 2) dokonać pomiaru temperatury,
3) dokonać pomiaru wilgotności,
4) dokonać analizy nasłonecznienia i ruchu powietrza,
5) określić szkodliwość czynników klimatycznych,
6) zaprezentować wyniki ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
− pokaz z objaśnieniem,
− ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
− foliogramy,
− rysunki,
− przeźrocza,
− rzutnik,
− termometr,
− higrometr.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
Ocena stanu zdrowia zwierząt
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Nauczyciel powinien zaprezentować foliogramy, przeźrocza, rysunki, film pokazujące objawy wskazujące na chorobę oraz zwierzęta zdrowe.
Podczas wykonania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na apetyt zwierzęcia, częstotliwość oddechu, tętno, stan skóry oraz zachowanie.
Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia,
2) sporządzić arkusz oceny stanu zdrowia,
3) dokonać obserwacji wybranych zwierząt,
4) zanotować zauważone objawy:
a) stan apetytu,
b) częstotliwość oddechu,
c) tętno,
d) stan skóry,
e) zachowanie zwierzęcia,
f) inne zauważone zachowania niepożądane,
5) omówić wyniki obserwacji.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
− pokaz z objaśnieniem,
− ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
− film,
− przeźrocza,
− foliogramy,
− rysunki.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
5.2. Lokalizacja budynków inwentarskich
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Określenie wymagań dotyczących lokalizacji budynków inwentarskich.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Nauczyciel powinien zaprezentować foliogramy, przeźrocza, rysunki, film pokazujące prawidłowe oraz nieprawidłowe położenie budynków inwentarskich a także skutki złego usytuowania budynków.
Podczas wykonania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na
ukształtowanie terenu, istniejącą zabudowę oraz prawidłową lokalizację budowli towarzyszących.
Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia,
2) zgromadzić przepisy dotyczące lokalizacji budynków inwentarskich,
3) dokonać analizy planu istniejącej zabudowy,
4) dokonać analizy uwarunkowań terenu i innych czynników klimatycznych,
5) zaprojektować położenie obory dla 20 krów, wraz z silosem, paszarnią, zbiornikiem na gnojówkę i gnojowicę, oraz płytą gnojową,
6) zaprezentować swój projekt i uzasadnić zastosowane rozwiązania.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
− pokaz z objaśnieniem,
− dyskusja,
− ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
− arkusz papieru,
− filmy,
− przeźrocza,
− plan gospodarstwa z istniejącą zabudową na arkuszu papieru,
− linijka,
− przybory do pisania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
Określenie wymagań dotyczących lokalizacji budynków inwentarskich.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Nauczyciel powinien zaprezentować foliogramy, przeźrocza, rysunki, film pokazujące prawidłowe oraz nieprawidłowe położenie budynków inwentarskich a także skutki złego usytuowania budynków.
Podczas wykonania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na
ukształtowanie terenu, istniejącą zabudowę oraz prawidłową lokalizację budowli towarzyszących.
Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia,
2) zgromadzić przepisy dotyczące lokalizacji budynków inwentarskich,
3) dokonać analizy planu istniejącej zabudowy,
4) dokonać analizy uwarunkowań terenu i innych czynników klimatycznych,
5) zaprojektować położenie chlewni dla 100 tuczników,
6) zaprezentować swój projekt i uzasadnić zastosowane rozwiązania.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
− pokaz z objaśnieniem,
− dyskusja,
− ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
− arkusz papieru,
− filmy,
− przeźrocza,
− plan gospodarstwa z istniejącą zabudową na arkuszu papieru,
− linijka,
− przybory do pisania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
5.3. Przyczyny chorób zwierząt i profilaktyka
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Analizowanie warunków higienicznych żywienia i pojenia zwierząt.
Wskazówki do realizacji.
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Nauczyciel powinien zaprezentować próbki paszy i wody zawierające różne
zanieczyszczenia.
Podczas wykonania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na wygląd i zapach paszy oraz wody.
Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) ocenić czystość wody pod względem zanieczyszczeń mechanicznych oraz innych widocznych zanieczyszczeń,
2) ocenić zapach wody,
3) ocenić czystość poideł, żłobów i pojemników na paszę,
4) ocenić stan paszy,
5) omówić wyniki.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
dyskusja,
–
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
− arkusz papieru,
− przybory do pisania,
− próbki wody,
− menzurka do pobrania wody,
− próbki paszy.
Ćwiczenie 2
Planowanie wyposażenia apteczki weterynaryjnej w podręczne leki i materiały opatrunkowe.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Nauczyciel powinien zaprezentować przykładową apteczkę.
Podczas wykonania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na odpowiedni
dobór leków, materiałów opatrunkowych i przyrządów weterynaryjnych.
Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
Uczeń powinien:
1) obejrzeć przykładową apteczkę,
2) dokonać analizy niezbędnych leków, materiałów opatrunkowych,
3) określić wygląd i zastosowanie przyrządów weterynaryjnych: sondy przełykowej, trójgrańca,
4) zaprezentować zaproponowane wyposażenie apteczki weterynaryjnej.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
− pokaz z objaśnieniem,
− ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
− arkusz papieru,
− przybory do pisania,
− przykładowa apteczka weterynaryjna.
Ćwiczenie 3
Udzielanie pierwszej pomocy zwierzętom gospodarskim w stanach zagrożenia ich zdrowia i życia.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Nauczyciel powinien zaprezentować na modelach udzielanie pierwszej pomocy
w różnych przypadkach.
Podczas wykonania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić sposób udzielania pomocy zwierzętom w różnych sytuacjach.
Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) obejrzeć film dotyczący udzielania pierwszej pomocy zwierzętom gospodarskim w stanach zagrożenia ich zdrowia i życia,
2) dokonać prezentacji na modelu założenia opatrunku w przypadku różnych urazów: krwawienia tętniczego i żylnego kończyn, innych krwawień,
3) dokonać na modelu prezentacji udzielania pomocy w przypadku wzdęcia,
4) dokonać na modelu prezentacji udzielania pomocy w przypadku zadławienia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
− pokaz z objaśnieniem,
− ćwiczenia praktyczne na modelach.
Środki dydaktyczne:
− materiały opatrunkowe,
− trójgraniec,
− sonda przełykowa,
− modele zwierząt.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
TEST 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie zabiegów
zoohigienicznych”
Test składa się z 20 zadań jednokrotnego wyboru, z których:
− zadania 1, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 12, 13, 14, 18, 20, są z poziomu podstawowego,
− zadania 2, 3, 10, 11, 15, 16, 17, 19 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
− dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
− dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,
− dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego,
− bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 7 z poziomu ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. b, 3. a, 4. b, 5. d, 6. d, 7. a, 8. b, 9. a, 10. b, 11. c, 12. d, 13. a, 14. b, 15. a, 16. b, 17. d, 18. a, 19. a, 20. c.
Plan testu
Nr
Cel operacyjny
Kategoria
Poziom
Poprawna
zad.
(mierzone osiągnięcia ucznia)
celu
wymagań
odpowiedź
1
Zdefiniować pojęcie zoohigieny
A
P
c
Przewidywać skutki niewłaściwej
2
C
PP
b
wilgotności i temperatury
Scharakteryzować warunki wychowu
3
C
PP
a
prosiąt
4
Określić zawartość tlenu w powietrzu
B
P
b
5
Określić rolę światła
B
P
d
Rozpoznawać elementy składowe
6
B
P
d
układu ośrodkowego
Rozróżniać gatunki zwierząt na
7
podstawie zdolności odkładania
B
P
a
tłuszczu
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
Określić skład runa owiec
A
P
b
9
Opisywać budowę kopyta
B
P
a
Planować położenie budynku
10
C
PP
b
inwentarskiego
11 Zidentyfikować hormon laktogenny
C
PP
c
Wskazywać miejsce syntetyzowania
12
B
P
d
wazopresyny
Rozróżniać gatunki zwierząt na
13
B
P
a
podstawie chorób
14 Wskazywać choroby koni
B
P
b
Scharakteryzować przyczyny wzdęć
15
C
PP
a
u krów
16 Posługiwać się trokarem
C
PP
b
17 Scharakteryzować przyczyny ochwatu
C
PP
d
18 Zdefiniować chorobę poświąteczną
A
P
a
Opisać miejsce założenia opaski
19
C
PP
a
uciskowej przy krwotoku tętniczym
Ustalać czas pozostawienia opaski
20
B
P
c
uciskowej
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej jednotygodniowym.
2. Przygotuj odpowiednią ilość testów.
3. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
4. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
5. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
6. Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
3. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi.
4. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
5. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiązanie testu masz 30 min.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
− instrukcja,
− zestaw zadań testowych,
− karta odpowiedzi.
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Zoohigiena to
a) nauka zajmująca się budową komórek.
b) metoda oceny genetycznej.
c) nauka zajmująca się zdrowiem zwierząt.
d) proces ewolucyjny.
2. Duża wilgotność w połączeniu z niską temperaturą powoduje
a) utrudnienia w oddawaniu ciepła.
b) wychładzanie organizmu.
c) zwiększenie wydajności u krów.
d) urazowe zapalenia czepca.
3. Optymalna temperatura dla prosiąt 1–3 dni wynosi
a) 25–34°C.
b) 10–15°C.
c) 15–20°C.
d) 39°C.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
4. Jaka jest zawartość tlenu w powietrzu
a) 78%.
b) 21%.
c) 50%.
d) 15%.
5. Pod wpływem światła powstaje
a) kwas foliowy.
b) prowitamina A.
c) witamina C.
d) witamina D.
6. Układ ośrodkowy składa się
a) narządów zmysłu.
b) włókna surowego.
c) nerwów rdzeniowych.
d) mózgowia i rdzenia kręgowego.
7. Największą zdolność odkładania tłuszczu pod skórą mają
a) świnie.
b) bydło.
c) owce.
d) konie.
8. Runo owiec składa głównie z włosów
a) pokrywowych.
b) wełnistych.
c) długich.
d) dotykowych.
9. Do narządów kopyta będących pochodnymi skóry należą
a) puszka kopytowa.
b) kość kopytowa.
c) nasada dolna kości koronnej.
d) chrząstki kopytowe.
10. Budynek inwentarski powinien być ustawiony na osi
a) wschód-zachód.
b) północ-południe.
c) nie ma żadnego znaczenia.
d) okna od strony północnej.
11. Hormon laktogenny to
a) insulina.
b) parathormon.
c) prolaktyna.
d) androsteron.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
12. Hormon wazopresyna wytwarzany jest przez
a) tarczycę.
b) szyszynkę.
c) grasicę.
d) przysadkę.
13. Ochwat jest to choroba
a) koni.
b) kóz.
c) owiec.
d) bydła.
14. Nosacizna jest chorobą
a) wszystkich zwierząt.
b) koni.
c) bydła.
d) zwierząt futerkowych.
15. Przyczyną wzdęć u krów jest
a) zjedzenie nadmiernej ilości paszy szybko fermentującej.
b) napojenie zimną wodą.
c) nadmierna ilość siana.
d) zjedzenie pasz treściwych.
16. Trokar jest to
a) narzędzie do usuwania pokarmu w przypadku zadławienia.
b) narzędzie służące do przebijania żwacza w przypadku silnego wzdęcia.
c) środek przeciw fermentacyjny.
d) lek stosowany przy ochwacie.
17. Ochwat jest wynikiem
a) karmienia zwierzęcia ziarnem świeżo zebranych zbóż.
b) karmieniem zwierzęcia ziarnem bezpośrednio po wysiłku.
c) napojenie zwierzęcia zimną wodą bezpośrednio po wysiłku.
d) wszystkie w/w odpowiedzi są poprawne.
18. Choroba poświąteczna to
a) mięśniochwat porażenny.
b) influenza koni.
c) gnicie strzałki kopytnej.
d) ochwat.
19. W przypadku silnie krwawiącej kończyny przy krwotoku tętniczym, opaskę uciskową należy założyć
a) powyżej rany.
b) poniżej rany.
c) zakłada się dwie opaski, jedną powyżej rany a drugą poniżej.
d) żadna z w/w odpowiedzi nie jest prawidłowa.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
20. Opaska uciskowa może pozostawać na ranie
a) 5 min.
b) 0.5 godziny.
c) 1 godzina.
d) 12 godzin.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
Imię i nazwisko..........................................................................................
Wykonywanie zabiegów zoohigienicznych
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
Odpowiedź
Punkty
zadania
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
Test praktyczny typu – „próba pracy” do jednostki modułowej
„Wykonywanie zabiegów zoohigienicznych”
Treść zadania
Wykonaj czynności organizacyjne i przeprowadź prace związane z oceną stanu higienicznego pomieszczeń inwentarskich.
Zadanie wykonaj poprzez pobranie próbek pasz i wody, które zwierzęta otrzymują w gospodarstwie szkolnym. Sprawdź czystość podłogi, ścian, żłobów, poideł. Zwróć uwagę czy w oborze znajdują się zanieczyszczenia pochodzące od myszy, szczurów i innych szkodników. Odczytaj wilgotność powietrza i temperaturę.
Instrukcja dla nauczyciela
W badaniu osiągnięć ucznia w nabywaniu umiejętności praktycznych przewidzianych w celach jednostki modułowej zaleca się przeprowadzenie zadania testowego typu „próba pracy”. Zadanie jest tak dobrane aby pozwoliło sprawdzić poziom ukształtowanych umiejętności w zakresie wiedzy teoretycznej i praktycznego przeprowadzenia prac związanych z oceną stanu higienicznego pomieszczeń inwentarskich.
Uczniowie powinni wykonać zadanie indywidualnie. Jest to jednocześnie możliwość samodzielnego sprawdzenia przez ucznia poziomu nabywania umiejętności i dokonania analizy podjętych działań praktycznych.
Zadaniem nauczyciela jest stworzenie warunków umożliwiających uczniowi wykonanie zadania zgodnie z obowiązującymi zasadami i w określonym czasie. Uczeń powinien wykonać zadanie pod nadzorem pracownika odpowiedzialnego za oborę, który zapewni uczniowi:
− możliwość praktycznego przeprowadzenia przygotowania oceny stanu higienicznego pomieszczeń inwentarskich,
− możliwość praktycznego pobrania próbek paszy, wody do oceny jakości,
− możliwość indywidualnego odczytania wskaźników wilgotności, temperatury
Nauczyciel powinien:
− uzgodnić z pracownikiem odpowiedzialnym za oborę, możliwość i termin
przeprowadzenia ćwiczeń,
− zadbać o przygotowanie stanowiska pracy dla uczniów pod względem bezpieczeństwa pracy,
− przypomnieć uczniom zasady bezpieczeństwa i higieny pracy i nakazać bezwzględne ich przestrzeganie,
− skontrolować użycie właściwego ubioru ochronnego,
− przydzielić uczniom kolejność i zakres wykonywania zadania,
− określić kryteria oceny wykonywanego zadania,
− na bieżąco nadzorować pracę uczniów,
− dokonać oceny wykonanej pracy.
Instrukcja dla ucznia
Uczeń powinien wykonać następujące czynności:
− dobrać i założyć odzież ochronną,
− zapisać w dzienniczku praktyki plan działania oraz kolejność wykonywanych czynności zgodnie z regulaminem gospodarstwa. Plan przedstawić do zatwierdzenia nauczycielowi,
− przygotować do analizy próbki pasz i wody,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
− odczytać temperaturę powietrza, wilgotność i ruch powietrza,
− sprawdzić czy znajduje się apteczka weterynaryjna i czy jest zaopatrzona w środki i sprzęt,
− zmierzyć powierzchnię przypadającą na krowę mleczną,
− sprawdzić suchość i czystość korytarzy,
− skontrolować czystość skóry, wymion i racic,
− uporządkować stanowisko, oczyścić narzędzia i odłożyć na miejsce przechowywania.
Umiejętności podlegające ocenie
Punkty do
Punkty
Lp.
Czynność wykonywana przez ucznia
uzyskania
uzyskane
1
Dobrać odzież ochronną.
5
2
Pobrać i ocenić wizualnie próbki paszy i wody.
5
3
Odczytać i zanotować wskaźniki temperatury powietrza
10
i wilgotności.
4
Zmierzyć powierzchnię stanowiska:
15
− krowy mlecznej,
− jałówki,
− cielaka.
5
Skontrolować czystość:
25
− skóry,
− wymion,
− racic.
6
Skontrolować czystość:
10
− podłogi,
− ścian,
− poideł.
7
Sprawdzić stan i zawartość apteczki
10
8
Uporządkować stanowisko
20
Razem
100
Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne:
Ocena
Liczba uzyskanych punktów
dopuszczający
70
dostateczny
85
dobry
90
bardzo dobry
100
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
1. Hodowla zwierząt (praca zbiorowa): PWR i L, Warszawa 1996
2. Piotrowska K. (red.): Hodowla zwierząt. PWR i L, Warszawa 1996
3. Raczyk W. (red.): Zootechnika. PWR i L, Warszawa 1973
4. Systemy utrzymania bydła. Poradnik (praca zbiorowa): Instytut Budownictwa, Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa; Duńskie Służby Doradztwa Rolniczego 2004
5. Systemy utrzymania koni. Poradnik (praca zbiorowa): Instytut Budownictwa, Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa; Duńskie Służby Doradztwa Rolniczego 2004
6. Systemy utrzymania drobiu. Poradnik (praca zbiorowa): Instytut Budownictwa, Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa; Duńskie Służby Doradztwa Rolniczego 2004
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26