Konspekt lekcji biologii dla klasy I gimnazjum.

Temat: Systematyczny podział organizmów.

CELE DYDAKTYCZNE

1. Wiadomości:

Uczeń zna:

• pojęcie i zadania systematyki

• system podziału sztuczny i naturalny

• jednostki klasyfikacji biologicznej w systematyce zwierząt i roślin

• róŜnice w systematyce roślin i zwierząt

• pojęcie gatunku

• zasady podwójnego nazewnictwa

• osiągnięcia Karola Linneusza

• pięć królestw organizmów i ich krótkie charakterystyki 2. Umiejętności:

Uczeń potrafi:

• omówić pojęcie i zadania systematyki

• opisać systemy podziału sztucznego i naturalnego

• wykazać róŜnice w systemach podziału sztucznym i naturalnym

• wymienić jednostki klasyfikacji biologicznej w systematyce zwierząt i roślin

• wykazać róŜnice w systematyce roślin i zwierząt

• na podstawie tablic przedstawić systematykę wybranego gatunku

• wyjaśnić pojęcie gatunku

• wyjaśnić zasady podwójnego nazewnictwa

• wymienić osiągnięcia Linneusza

• wymienić pięć królestw organizmów

• scharakteryzować pięć królestw organizmów.

3. Postawy:

• umiejętność wykorzystania posiadanej wiedzy

• odczuwanie potrzeby pogłębiania wiedzy biologicznej

4. Strategie:

• asocjacyjna

• organizacyjna

5. Metody:

• burza mózgów

• pogadanka

• elementy wykładu

6. Formy pracy:

• zbiorowa, indywidualna

7. Środki dydaktyczne: tablice, tablica, kreda, kartki z hasłami, podręcznik „Puls Ŝycia I” Wyd.

Nowa Era

PRZEBIEG LEKCJI:

I.

FAZA WSTĘPNA (10 min):

1. Nauczyciel sprawdza listę obecności.

2. Nauczyciel prosi jednego z uczniów o przypomnienie informacji z ostatniej lekcji (na ocenę). Nauczyciel zadaje uczniowi następujące pytania i polecenia:

• Co to jest komórka prokariotyczna?

• Porównaj komórkę bakterii z komórką roślinną.

• Jaką funkcję w komórce pełni aparat Golgiego?

• Jaką funkcję w komórce pełni jądro komórkowe?

• Jaka struktura odpowiada za oddychanie komórkowe?

• *Co to jest retikulum endoplazmatyczne i jaką pełni funkcję?

3. Nauczyciel ocenia odpowiedź ucznia, po czym zapisuje temat lekcji na tablicy: Podział systematyczny organizmów.

II.

FAZA REALIZACYJNA (30 min):

4. Nauczyciel zapisuje na tablicy hasło systematyka. Nauczyciel zadaje pytanie: Czym zajmuje się systematyka? Uczniowie metodą burzy mózgów odpowiadają na pytanie.

Wynikiem „burzy mózgów” ma być powstały schemat na tablicy: SYSTEMATYKA

OPIS

NAZYWANIE

PODZIAŁ

ORGANIZMÓW

ORGANIZMÓW

ORGANIZMÓW

5. Nauczyciel opowiada uczniom krótką historię nauki, jaką jest systematyka. W swojej wypowiedzi nauczyciel przedstawia uczniom sztuczny i naturalny podział

organizmów. Nauczyciel rysuje schemat na tablicy. Uczniowie przepisują schemat do zeszytu:

PODZIAŁ SYSTEMATYCZNY

SZTUCZNY

NATURALNY

(opracowany przez

Linneusza

oparty na pokrewieństwie

w XVIII wieku)

pomiędzy organizmami

oparty na wyglądzie

zewnętrznym

6. Nauczyciel przedstawia uczniom jednostki klasyfikacji biologicznej na podstawie tablicy. Uczniowie przepisują całą tabelę. Nauczyciel w swojej wypowiedzi tłumaczy pojęcie gatunku biologicznego.

7. Nauczyciel omawia s uczniami podwójne nazewnictwo. Wyjaśnia równieŜ, w jakim celu stosuje się nazwy łacińskie.

Skrzyp polny

Nazwa rodzajowa Nazwa gatunkowa

8. Nauczyciel prosi uczniów o otworzenie podręcznika na stronie 18-19. Nauczyciel wraz z uczniami analizuje schemat w ramach podsumowania, utrwalenia i lepszego zrozumienia treści dzisiejszej lekcji.

9. Nauczyciel poleca uczniom, by wymienili pięć królestw organizmów. Nauczyciel zapisuje schemat na tablicy:

ŚWIAT śYWYCH ORGANIZMÓW

PROTSITA

GRZYBY

ZWIERZĘTA

ROŚLINY

BAKTERIE

III.

FAZA PODSUMOWUJĄCA (5 min):

1. Nauczyciel analizuje z uczniami tabelę z podręcznika (str. 17) w ramach powtórzenia wiadomości o królestwach w świecie Ŝywych organizmów.

2. ZADANIE DOMOWE: 1) Korzystając z dostępnych źródeł informacji, napisz krótką notatkę na temat osiągnięć naukowych Karola Linneusza 2) Wykonaj zadanie nr 9 ze strony 22 w podręczniku. Przepisz opisy do zeszytu.