Elżbieta Bowdur
Scenariusz zajęcia 7 grupa 0
Obszar XII Poznawanie znaczenia matematyki
Temat: Liście lecą z drzew…
I. Cele
• Klasyfikowanie przedmiotów według wielkości.
• Praktyczne stosowanie określeń mały, większy, największy.
• Klasyfikowane według jednej określonej cechy.
• Składanie obrazka z 5 części bez wzoru.
• Kształtowanie umiejętności współpracy w zespołach.
Podstawa programowa (…):
Pkt 4.2 „Dziecko grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje) i formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne”.
II. Środki dydaktyczne
Liście w różnych kształtach i wielkości (naturalne lub wycięte z papieru)
liście przywiązane do nitek dla każdego dziecka
komputer z projektorem
gra/plansza interaktywna „Foka”
obręcze hula-hop
symbole liści – mały, większy, największy
emblematy dla dzieci z liśćmi w kilku kolorach (żółty, zielony, brązowy
i czerwony) – do podziału dzieci na grupy 4 osobowe.
duże, kolorowe liście (wycięte z papieru) pocięte na 5 części
III. Przebieg zajęć
1. Jesienne liście
Dzieci siedzą na dywanie, nauczycielka rozkłada zebrane w parku liście
w różnych kształtach, kolorach i wielkościach.
Przypomnienie wiadomości na temat jesieni – skąd się biorą kolorowe liście?,
dlaczego spadają z drzew?, gdzie jest ich najwięcej? itp.
Dzieci opowiadają o liściach – mówią to, co zauważyły, porównują.
1
Elżbieta Bowdur
2. Zabawa ruchowa – „Taniec liści”
Nauczycielka rozdaje dzieciom listki przywiązane do nitek (sznureczków).
W rytmie dowolnej muzyki lub tamburyna dzieci biegają po sali, trzymając
sznurki z liśćmi nad głową – liście powiewają.
Gdy nauczycielka przestaje grać, dzieci zatrzymują się i dmuchają na liście.
3. Jesienne liście – c.d.
Nauczycielka proponuje, by liście uporządkować w określony sposób. Pyta dzieci,
jak można je posegregować?
Dzieci proponują różne rozwiązania – wg koloru, wg nazwy drzewa, wg
wielkości.
Nauczycielka proponuje uporządkowanie wg wielkości. Rozkłada 3 obręcze,
a przy nich symbole liści – mały, większy i największy.
Nauczycielka naprowadza dzieci, by porównywały wielkość liści jednakowego
kształtu, np. 3 liście kasztanowca, 3 liście dębu, 3 liście klonu itp.
Dzieci odnajdują liście i układają do odpowiednich obręczy.
Nazywają wielkości: małe, większe, największe lub małe, średnie, duże.
4. Gra/plansza interaktywna „Foki”
Uruchomienie gry
Po uruchomieniu programu ABC sześciolatka wybieramy obrazek naszego konta, a następnie klikamy kolejno:
→ Kapelusz
→ Foka
Opis interaktywności
Gra „Foka” polega na kształtowaniu pojęć matematycznych dotyczących cech
wielkościowych. Łączenie w pary wg określonego kryterium.
Omówienie gry
Dzieci siadają w półkolu na dywanie przed ekranem lub tablicą interaktywną.
Nauczyciel uruchamia (klika) planszę „Foka”, która przedstawia arenę cyrkową.
Dzieci omawiają planszę i przyglądają się szczegółom. Wybrane dziecko klika
dowolną fokę i przeciąga ją na odpowiedniej wielkości siedzisko. Określa jej
wielkość w stosunku do pozostałych fok. Uzasadnia wybór siedziska.
Po usadowieniu wszystkich fok, kolejne dzieci dopasowują piłki zgodnie
z wielkością oraz kolorem kokardki danej foki.
2
Elżbieta Bowdur
5. Puzzle – układanie liścia
Nauczycielka zaprasza na jesienny spacer przy spokojnej muzyce.
Dzieci są podzielone na 4 osobowe zespoły. Każdy zespół otrzymuje emblematy
z kolorowymi liśćmi. Gdy muzyka milknie, dzieci siadają przy obręczach z liściem
w takim samym kolorze, jak ten z ich emblematu.
Wewnątrz obręczy leżą pocięte na 5 kawałków duże liście. Zadaniem zespołów
jest złożenie liści w całość i naklejenia na kartkę papieru.
Po wykonaniu zadania, zespoły siadają wokół swoich obręczy po turecku
i słuchają muzyki.
6. Podsumowanie zajęcia
Ocena pracy zespołów.
Rozwieszenie naklejonych liści w sali.
3