Elżbieta Bowdur
Scenariusz lekcji nr 33
klasa 2
Blok tematyczny: Ziemia – błękitna planeta
Temat: Dzień Ziemi
I. Cele
• Ćwiczenia w pamięciowym dodawaniu i odejmowaniu liczb w zakresie 100.
• Utrwalanie umiejętności porównywania liczb w zakresie 100.
• Odejmowanie cyfr jednocyfrowych od dwucyfrowych z przekroczeniem progu dziesiątkowego w zakresie 100.
• Rozwijanie umiejętności rozwiązywania zadań tekstowych.
• Rozwijanie logicznego myślenia.
Podstawa programowa – wymagania szczegółowe na koniec klasy III szkoły podstawowej: Pkt 7.4 i 7 „Uczeń dodaje i odejmuje liczby w zakresie 100 (bez algorytmów działań pisemnych); sprawdza wyniki odejmowania za pomocą dodawania; rozwiązuje zadania tekstowe wymagające wykonania jednego działania”.
II. Środki dydaktyczne
podręcznik „Razem w szkole” cz.8
komputer z projektorem
gra/plansza interaktywna „Okno”
globus, zdjęcia planety Ziemi z kosmosu
CD3 audio
III. Przebieg zajęć
1. Wprowadzenie pojęcia „Błękitna planeta”
Dzieci starają się znaleźć odpowiedź na pytanie: „Dlaczego Ziemię nazywamy błękitną planetą?” Oglądają globus oraz zgromadzone zdjęcia. Nauczyciel naprowadza dzieci:
Każda planeta w kosmosie ma inny kolor. Planeta Ziemia w większości jest pokryta ogromnymi oceanami i z kosmosu wygląda jak niebieska kula. Ziemia jest jedynym ze znanych nam miejsc, gdzie może istnieć życie, gdyż w jej atmosferze znajduje się tlen, a w oceanach woda. Są to dwa składniki niezbędne do życia. Woda jest także obecna w chmurach pojawiających się w atmosferze.
Ziemia znajduje się też w korzystnej dla nas odległości od Słońca, nie jest na niej ani za zimno, ani za gorąco. Ziemia jest naszym domem w przestrzeni kosmicznej.
1
Elżbieta Bowdur
2. Rozwiązanie testu „Dbam o Ziemię”. Czytanie ze zrozumieniem –
podręcznik cz.8, ćw.9, str.73
3. Słuchanie i śpiewanie piosenki „Imieniny Ziemi” CD3audio
4. Gra/plansza interaktywna „Okno”
Uruchomienie gry
Po uruchomieniu programu Razem w szkole klasa 2 wybieramy obrazek naszego konta, a następnie klikamy kolejno:
→ Kraina Wielkiego Astronoma (5)
→ Okno (5)
Opis interaktywności
Gra „Okno” polegająca na pamięciowym liczeniu oraz porządkowaniu liczb w zakresie 100.
Omówienie gry
Uczniowie rozwiązują w pamięci działania na listkach. Wybrany uczeń podchodzi do tablicy i wpisuje wynik.
Po wykonaniu wszystkich działań należy uporządkować listki z wynikami od najmniejszego do największego.
Na koniec uczniowie odczytują hasło: „Bądź przyjacielem planety Ziemi!”
5. Rozwiązywanie zadań tekstowych – podręcznik cz.8 ćw.1 i 3, str.74
6. Odejmowanie cyfr jednocyfrowych od dwucyfrowych z przekroczeniem progu dziesiątkowego – podręcznik cz.8, ćw.2 i 4, str.74 i 75
7. Rozwiązanie zadania z hasłem – podręcznik cz.8, ćw.5, str.75
2