Elżbieta Bowdur

Scenariusz zajęcia nr 37

grupa 0

Obszar XII Poznawanie znaczenia matematyki

Temat: Morza i oceany

I. Cele

• Zapoznanie z wybranym ekosystemem i jego mieszkańcami.

• Rozwijanie zainteresowań dzieci.

• Doskonalenie orientacji na kartce papieru w kratkę.

• Doskonalenie orientacji w przestrzeni.

• Doskonalenie percepcji wzrokowo - ruchowej.

Podstawa programowa (…):

Pkt 14.1 „Dziecko potrafi określić kierunki oraz miejsca na kartce papieru, rozumie polecenia typu: narysuj kółko w lewym górnym rogu kartki, narysuj szlaczek, zaczynając od lewej strony kartki”.

II. Środki dydaktyczne

globus

komputer z projektorem

gra/plansza interaktywna „Rekin”

CD2 audio ABC

Wyprawka „Razem w przedszkolu” cz.5

Karty „razem w przedszkolu” cz.5

III. Przebieg zajęć

1. Rozmowa na temat ilustracji – Karty cz.5, str.20

Dzieci siedzą przy stolikach, przed sobą mają Karty cz.5. Opowiadają, co widzą na obrazku. Nauczycielka opowiada, że większa część kuli ziemskiej to oceany i morza. Tam żyje wiele ciekawych zwierząt wodnych i egzotycznych roślin.

Wspólne oglądanie globusa.

Dzieci rozpoznają na ilustracji nazwy zwierząt, czytają i przyklejają odpowiednie nalepki. Nazywają pływające kutry, statki i żaglowce.

1

Elżbieta Bowdur

2. Gra/plansza interaktywna „Rekin”

Uruchomienie gry

Po uruchomieniu programu ABC sześciolatka wybieramy obrazek naszego konta, a następnie klikamy kolejno:

→ Ster statku

→ Rekin

Opis interaktywności

Gra „Rekin” polegająca na zapoznaniu z wybranym ekosystemem i jego

mieszkańcami.

Omówienie gry

Dzieci siadają na dywanie przodem do tablicy lub ekranu. Nauczyciel prosi wybrane dziecko, by odnalazło i kliknęło rekina.

Następnie wybierane kolejno dzieci układają puzzle, przeciągając rozsypane elementy w odpowiednie miejsca.

Grę dzieci mogą powtórzyć, gdyż puzzle pokazują się w kolejności losowej.

3. Zabawa ruchowa – Rybak i rybka – CD2 audio ABC

Dzieci stoją w kole trzymają się za ręce. Wewnątrz koła jedno dziecko jest rybką, a na zewnątrz drugie dziecko rybakiem. Rybka trzyma kolorową chustkę i tańczy w rytmie piosenki „Hej, lato, lato, lato”.

Gdy piosenka milknie, rybak przedostaje się do środka i stara się złapać rybkę (podobnie jak w znanej zabawie „Uciekaj myszko do dziury”).

Jeśli rybak złapie rybkę, dzieci wybierają następną parę do zabawy. Jeśli rybak nie złapie rybki, rybka dobiera drugą rybkę do środka.

4. Rysowanie w kratkach ryby i statku– Wyprawka cz.5, str.15

Dzieci siadają do stolików i wykonują zadanie z Wyprawki. Rysują dokładnie ołówkiem w kratkach rysunki wg wzoru.

5. Podsumowanie zajęć

Dzieci słuchają piosenkę „Hej, lato, lato, lato”.

2