KONSPEKTY LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W OPARCIU O LEKTURĘ –
„KSIĘGA DśUNGLI”
Temat: Witajcie w dŜungli! Gra edukacyjna. (2 godz. lekcyjne) Cel główny: Przypomnienie i utrwalenie treści lektury poprzez zabawę.
Cele operacyjne:
- uczeń potrafi pracować z tekstem literackim, potrafi wyszukać w nim potrzebne informacje, czyta tekst ze zrozumieniem;
- uczeń potrafi współpracować w grupie, dzielić się obowiązkami, przestrzega zasad pracy w grupie;
- uczeń kształtuje umiejętności estetycznego, precyzyjnego wykonywania pracy podczas tworzenia gry planszowej.
Metody: praca z tekstem; tworzenie gry planszowej;
Formy organizacji pracy: praca w grupach;
Środki dydaktyczne: tekst lektury: „Księga dŜungli”, duŜe arkusze papieru, kredki, farby itp.
Faza wprowadzająca:
1. Podanie tematu lekcji.
2. Krótkie przypomnienie najciekawszych wydarzeń powieści – rozmowa.
Faza realizacyjna:
1. Podział na grupy wg wybranych zwierząt: grupa niedźwiedzi, wilków, panter, węŜy.
2. Przydzielenie zadań grupom:
• zadaniem kaŜdej grupy jest opracowanie 10 pytań do gry i 10 poleceń w oparciu o treść lektury „Księga dŜungli”
• stworzeniu kart do gry: karty pytań (np. W jakich okolicznościach mały chłopiec trafił do rodziny wilków?) i karty poleceń (np. Odnajdź w tekście lektury opis sytuacji przyjęcia ludzkiego dziecka do rodziny dzikich zwierząt.)
• stworzenie planszy do gry (kaŜda grupa tworzy oddzielną planszę).
Faza podsumowująca:
1. Zaprezentowanie na forum klasy wykonanych gier planszowych;
2. Dzielenie się wnioskami i uwagami dotyczącymi współpracy w grupach i zrealizowanego zadania;
3. Wielkie rozgrywki klasowe i wymiana planszami gier między grupami.
Opracowała
Joanna Zarzecka
SP Nr 11 w Białymstoku
Temat: W świecie bez praw – czyli o tym, jak nie zostać małpą! (2 godz. lekcyjne) Cel główny: zwrócenie uwagi uczniów na fakt, iŜ kaŜde państwo opiera swój byt na prawach i obowiązkach, którym podlegają jego mieszkańcy, a państwo pozbawione praw trwałoby w chaosie.
Cele operacyjne:
- uczeń potrafi wytłumaczyć (przy pomocy słownika), czym jest prawo a czym bezprawie;
- uczeń przypomina i utrwala prawa i obowiązki ucznia;
- dostrzega i rozumie konieczność tworzenia kodeksów zachowań oraz praw i obowiązków w społeczeństwie, jako środka zapobiegawczego przed powstawaniem chaosu i bezprawia;
- umie wskazać i wyjaśnić pozytywne strony świata dŜungli przestrzegającego praw oraz negatywne skutki bezprawia wśród małp i odnieść to do świata mu współczesnego;
- umie posługiwać się „Słownikiem języka polskiego”;
- potrafi stworzyć ciekawy, mądry „przepis” na to, jak nie zostać małpą.
Metody:
- praca w grupach, podająca, mapa mentalna;
Formy organizacji pracy: praca w grupach, praca indywidualna; Środki dydaktyczne: „Słownik języka polskiego”, „Program Wychowawczy Szkoły”, Kodeks Ucznia itp.
Faza wprowadzająca:
1. Podanie tematu lekcji.
2. Krótkie przypomnienie wydarzeń z powieści, które dotyczą tematu, czyli praw obowiązujących w dŜungli oraz bezprawia panującego wśród małp.
Faza realizacyjna:
1. Podział klasy na cztery grupy;
2. Przydzielenie zadań grupom:
• grupa pierwsza opracowuje w formie plakatu informacyjnego prawa człowieka;
• druga grupa – prawa ucznia;
• trzecia grupa – prawa dŜungli w oparciu o tekst powieści;
• czwarta grupa – wyjaśnia hasło: bezprawie i opisuje świat małp nie przestrzegających Ŝadnych praw w oparciu o tekst powieści.
Faza podsumowująca:
1. Zaprezentowanie na forum klasy prac poszczególnych grup;
2. Podsumowanie wniosków i zapisanie ich w formie mapy mentalnej:
Słońce
Człowiek
Uczeń
DŜungla
S
C
U
D
Świat
małp
WNIOSKI (pogadanka lub notatka):
- cały Wszechświat jest uporządkowany i podlega róŜnym prawom (np. fizyki).
- Świat roślin i zwierząt, w tym dŜungla, równieŜ rządzi się określonymi prawami, nie ma tu chaosu, wszystko jest ściśle podporządkowane prawom Ŝycia i śmierci.
- Świat ludzi, począwszy od rodziny (prawa dziecka), szkoły (prawa ucznia) aŜ do państw równieŜ podlega ściśle określonym prawom, bez których panowałby bałagan.
- Państwem pozbawionym praw jest grupa małp, których Ŝycie toczy się w zupełnie przypadkowy sposób, dlatego funkcjonują poza porządkiem Układu Słonecznego. Pozbawieni są wodza, nie uznają Ŝadnych praw, nie posiadają Ŝadnej wiedzy, postępują jedynie wg własnych zachcianek. Bezprawie dokucza im jednak, poniewaŜ porywają chłopca, by mieć mądrego przywódcę.
Praca domowa:
Stwórz przepis na to, jak nie zostać małpą.
(np. – uczyć się; - słuchać rodziców; - przestrzegać praw i obowiązków ucznia itp.) (lub bardziej fantazyjnie: np. garść mądrości dodać do 1 litra wraŜliwości, wymieszać ze znajomością praw i obowiązków ucznia itd.)
Opracowała:
Joanna Zarzecka
SP Nr11 w Białymstoku