Elżbieta Bowdur

Scenariusz zajęcia nr 2

grupa 0

Obszar XII Poznawanie znaczenia matematyki

Temat: Zdjęcie z wakacji

I. Cele

• Poznanie zawodu fotografika.

• Rozwijanie wyobraźni.

• Rozwijanie umiejętności odnajdywania i nazywania podstawowych figur geometrycznych spełniających podane kryteria.

• Utrwalenie pojęć: duży, mały, większy, mniejszy.

• Doskonalenie percepcji wzrokowej i koordynacji wzrokowo-ruchowej.

Podstawa programowa (…):

Pkt 4.1 i 2 „Dziecko przewiduje w miarę swoich możliwości, jakie będą skutki czynności manipulacyjnych na przedmiotach (wnioskowanie o wprowadzonych i obserwowanych zmianach) oraz grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje) i formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne”.

II. Środki dydaktyczne

Karty „Razem w przedszkolu” cz.1

komputer z projektorem

gra/plansza interaktywna „Fioletowy”

gra/plansza interaktywna „Czerwony”

Wyprawka „Razem w przedszkolu” cz.1

nożyczki, klej

III. Przebieg zajęć

1. Rozmowa na temat wakacji –Karty „Razem w przedszkolu” cz.1 na str. 14

Dzieci siedzą na dywanie, nauczycielka rozpoczyna rozmowę na temat wakacji.

Pyta, gdzie dzieci spędziły wakacje, z kim, co robiły – wypowiadają się chętne dzieci.

Dzieci otwierają Karty „Razem w przedszkolu” cz.1, str.14 i opowiadają, co dzieje się na obrazku. Naklejają odpowiednie naklejki.

Nauczycielka pyta, czy rodzice robili na wakacjach zdjęcia. Co można

fotografować?

Czy wiecie, kim jest fotograf? Co potrzebuje, by robić zdjęcia?

1

Elżbieta Bowdur

2. Gra/plansza interaktywna „Fioletowy”

Uruchomienie gry

Po uruchomieniu programu ABC sześciolatka wybieramy obrazek naszego konta, a następnie klikamy kolejno:

→ Tęcza

→ Kolor fioletowy

Opis interaktywności

Gra „Fioletowy” doskonaląca percepcję wzrokową przez rozpoznawanie

i dopasowywanie fragmentów obrazków.

Omówienie gry

Dzieci siadają w półkolu na dywanie przed ekranem lub tablicą interaktywną.

Nauczyciel uruchamia (klika) planszę Tęcza, która przedstawia artystę malarza wraz ze sztalugą i wiaderkami z farbą. Dzieci znają już postać artysty malarza.

Przypominają kolory farby w wiaderkach. Wybrane dziecko klika w wiaderko z fioletową farbą i otwiera planszę z aparatem fotograficznym.

Jego zadaniem jest kliknięcie czerwonego przycisku aparatu i odnalezienie obrazka, którego fragment pokazał się w ekranie aparatu fotograficznego.

Po kliknięciu w pasujący obrazek ten pokazuje się w okienku aparatu

fotograficznego.

Na planszy jest 6 obrazków, więc w tej części gry może wziąć udział sześcioro dzieci.

3. Zabawa ruchowa.

Dzieci biegają po sali przy akompaniamencie tamburyna. Na umówiony sygnał –

pauza i hasło „fotograf” zatrzymuję się staja w bezruchu – fotograf, czyli nauczyciel, robi zdjęcie. Zabawa jest powtarzana kilkakrotnie.

4. Gra/plansza interaktywna „Zielony”

Uruchomienie gry

Po uruchomieniu programu ABC sześciolatka wybieramy obrazek naszego konta, a następnie klikamy kolejno:

→ Tęcza

→ Kolor zielony

2

Elżbieta Bowdur

Opis interaktywności

Gra „zielony” polega na kształtowaniu pojęć matematycznych dotyczących znajomości figur geometrycznych płaskich i odnajdywaniu kół jednakowej wielkości.

Omówienie gry

Dzieci siadają na dywanie przodem do tablicy lub ekranu. Nauczyciel prosi wybrane dziecko, by odnalazło i kliknęło wiaderko z zieloną farbą.

Następnie wybierane kolejno dzieci klikają koło na rysunku żabki i odnajdują koło takiej samej wielkości w zbiorze kół obok żabki. Można też kliknąć najpierw kółko ze zbioru kół, a następnie takiej samej wielkości koło na rysunku żabki.

Jeśli koło zostało odnalezione prawidłowo, samo dopasuje się do żabki.

Jest 13 kół, więc 6 dzieci może znaleźć po 2 koła i jedno dziecko – jedno koło.

5. Aparat fotograficzny –Wyprawka „Razem w przedszkolu”, karta nr 8

Dzieci siadają do stolików, gdzie mają przygotowaną kartę z Wyprawki.

Objaśnienie kolejności wykonania pracy oraz zasad bezpiecznego posługiwania się nożyczkami.

Praca twórcza dzieci - wycinanie i składanie aparatu fotograficznego.

6. Podsumowanie zajęcia

Porządkowanie miejsc pracy.

Krótka rozmowa z dziećmi na temat zajęć oraz pokonywania trudności podczas wykonywanych zadań.

Propozycja, by następnego dnia wykonać żabki z kółek – podobnie jak to było w grze „Zielony”.

3