Scenariusze lekcji
|
Klasa 4
© Copyright by WSiP sp. z o.o., Warszawa 2012
23
Joanna Olech Gdzie diabeł mówi… do usług! (fragment)
TEMAT:
AWANTURY I WYBRYKI
Podstawa programowa:
,
,,,,,,,,
,,,
Cele lekcji:
SR]QDQLHIUDJPHQWXSRZLHĞFL*G]LHGLDEHáPyZLGRXVáXJ-RDQQ\2OHFK
SR]QDQLHWHNVWyZNXOWXU\QDZLą]XMąF\FKGROHJHQG\RSDQX7ZDUGRZVNLP
SR]QDQLHSRMĊFLDGLDORJ,
SR]QDQLHSRMĊFLDRSLV,
NV]WDáFHQLHXPLHMĊWQRĞFLF]\WDQLD]H]UR]XPLHQLHP
NV]WDáFHQLHXPLHMĊWQRĞFLSURZDG]HQLDGLDORJX
NV]WDáFHQLHXPLHMĊWQRĞFLRSLV\ZDQLDERKDWHUyZ
NV]WDáFHQLHXPLHMĊWQRĞFLRFHQ\SUDZGRSRGRELHĔVWZD]GDU]HĔ
NV]WDáFHQLHXPLHMĊWQRĞFLSRSUDZQHJRXĪ\ZDQLD]ZLą]NyZIUD]HRORJLF]Q\FK
XĞZLDGRPLHQLHZDJLSUDZLRERZLą]NyZV]NROQ\FK
Metody i techniki pracy:
SUDFD]WHNVWHP
PHWRGDSUREOHPRZD
PHWRGDüZLF]HĔSUDNW\F]Q\FK
JU\G\GDNW\F]QH
Środki i materiały dydaktyczne:
SRGUĊF]QLNGRNV]WDáFHQLDOLWHUDFNLHJRLNXOWXURZHJR
PXOWLERRNGODQDXF]\FLHOD
HOHNWURQLF]Q\]HV]\WüZLF]HĔQD:6L3QHWSO±OHNFMD
UHSURGXNFMDU\VXQNX0LFKDáD$QGULROOHJR3DQ7ZDUGRZVNLLGLDEHá,
UHSURGXNFMDGU]HZRU\WX$QWRQLHJR=DOHVNLHJRGREDOODG\$GDPD0LFNLHZLF]D3DQL7ZDUGRZVND,
IRWRJUDILDMHGQHM]NDUF]PNWyUDSU]\SLVXMHVRELH]ZLą]NL]OHJHQGąRSDQX7ZDUGRZVNLP
RNXODU\]NDUWRQX
Przebieg lekcji:
I. Legenda o Twardowskim – przypomnienie
II. Zrozumieć tekst – tytuł, bohaterowie i zdarzenia
SRGUĊF]QLNPXOWLERRNV±SROSRO
III. O dialogu
SRGUĊF]QLNPXOWLERRNVSRO=DSDPLĊWDM
IV. Wygląd jest ważny – opis jako element narracji
SRGUĊF]QLNPXOWLERRNVSRO=DSDPLĊWDM, =DEDZ\Z\REUDĨQL 1.
Scenariusze lekcji
|
Klasa 4
© Copyright by WSiP sp. z o.o., Warszawa 2012
24
V. Nieoczekiwana zmiana miejsc
SRGUĊF]QLNPXOWLERRNVSRO
VI. Szkolne zasady
SRGUĊF]QLNPXOWLERRNVSRO
VII. Omówienie zadania domowego
SRGUĊF]QLNV=DGDQLHSURMHNWRZHüZLF]HQLDGROHNFMLQD:6L3QHWSO
Szczegóły:
I. Legenda o Twardowskim – przypomnienie
1.
8F]QLRZLHSU]\SRPLQDMąKLVWRULĊPLVWU]D7ZDUGRZVNLHJRNWyU\]DZDUáSDNW]GLDEáHPLVSU]HGDáPXVZRMąGXV]Ċ
Z]DPLDQ]DZLHONąZLHG]ĊL]QDMRPRĞüPDJLL
2.
1DXF]\FLHOSUH]HQWXMHREUD]\LOXVWUXMąFH]GDU]HQLD]OHJHQG\QS3DQD7ZDUGRZVNLHJRLGLDEáD0LFKDáD$QGULRO-
OHJRGU]HZRU\W\GREDOODG\$GDPD0LFNLHZLF]D3DQL7ZDUGRZVNDMHGQą]NDUF]PNWyUDSU]\SLVXMHVRELH]ZLą]-
NL]OHJHQGąQSZ6XFKHM%HVNLG]NLHM
3.
1DXF]\FLHOLQIRUPXMHXF]QLyZĪHOHJHQGDUQDSRVWDüLQVSLURZDáDQLHW\ONRSLVDU]\PDODU]\DOHWDNĪHNRPSR]\WR-
UyZ/XGRPLU5yĪ\FNLVNRPSRQRZDáPX]\NĊGREDOHWXF]\ILOPRZFyZ.U]\V]WRI*UDGRZVNLQDNUĊFLáZU
ILOP']LHMHPLVWU]D7ZDUGRZVNLHJR).
4.
:\EUDQ\XF]HĔZ\MDĞQLD]QDF]HQLHVáRZDLQVSLURZDü, np.
inspirować
– dostarczać komuś natchnienia, pobudzać do działania (zwłaszcza twórczego), podsuwać myśl, wywierać wpływ na coś
5.
1DXF]\FLHOSU]\EOLĪDXF]QLRPIDEXáĊSRZLHĞFL-RDQQ\2OHFKPyZLąFQS
Bohaterem powieści Joanny Olech jest nastolatek o imieniu Mikołaj. Jego nazwisko –Twardowski – przysporzyło mu kłopotów.
Legenda o mistrzu z XV wieku ożyła i dwaj wysłannicy piekieł przenoszą się do XX wieku, aby odzyskać czarodziejski zeszyt będą-
cy w posiadaniu Mikołaja. Chłopiec obiecuje oddanie zeszytu pod warunkiem, że zostaną spełnione jego trzy życzenia. O jednym
z nich opowiada fragment zamieszczony w podręczniku.
VïXFKDVWUHV]F]HQLDOHJHQG\RJOÈGD
LOXVWUDFMH
VWUHV]F]DOHJHQGÚ
Z\MDĂQLD]QDF]HQLHVïRZD
II. Zrozumieć tekst – tytuł, bohaterowie i zdarzenia
SRGUĊF]QLNPXOWLERRNV±SROSRO
1.
1DXF]\FLHOZ\MDĞQLDXF]QLRPGZD]ZLą]NLZ\UD]RZH
gdzie diabeł mówi dobranoc – lekceważąco o miejscu bardzo odległym
do usług – powiedzenie wyrażające gotowość spełnienia czyjejś prośby, rozkazu
2.
1DXF]\FLHOSURVLXF]QLyZRZ\MDĞQLHQLHQDF]\PSROHJD]DEDZDMĊ]\NRZDZW\WXOHSRZLHĞFLQS
Dwa stałe związki wyrazowe zostały rozbite i połączone w nowy związek, oddający istotę fabuły utworu.
3.
8F]QLRZLHRGSRZLDGDMąQDS\WDQLDSROHFHQLDQS
zamienia dyrektora w ucznia – Rokita – jeden z diabłów;
nadaje komunikat przez radiowęzeł – Mikołaj, przemieniony w dyrektora (początkowy komunikat nadawany jest przez diabła Dusiołka);
Scenariusze lekcji
|
Klasa 4
© Copyright by WSiP sp. z o.o., Warszawa 2012
25
krzyczy, że jest dyrektorem – przemieniony w ucznia dyrektor Rąbek;
podaje mikrofon w gabinecie dyrektora – sekretarka szkoły;
podrzuca kolegę do góry – uczeń Pasikowski (podrzuca ucznia Pakułę);
zabiera nauczycielowi okulary – przemieniony dyrektor Rąbek nauczycielowi Kiepkowi;
uspokaja dyrektora zamienionego w ucznia – uczeń Gutek.
4.
8F]QLRZLHZ\NRQXMąSROHFHQLHQS
Nieprawdopodobna jest przemiana ucznia w dyrektora i dyrektora w ucznia; nieprawdopodobne są postaci diabłów i ich czaro-
dziejskie zaklęcia, mające sprawczą moc.
5.
1DXF]\FLHOGDMHFKĊWQ\PXF]QLRPGRGDWNRZHSROHFHQLHQS
Gdyby historia wymyślona przez autorkę powieści zdarzyła się naprawdę, jaki tytuł mógłby mieć artykuł w gazecie przedstawiają-
cy to zdarzenie. Podaj kilka przykładów.
Z\NRQXMHSROHFHQLH
Z\NRQXMHSROHFHQLH
Z\MDĂQLDĝDUWMÚ]\NRZ\w W\WXOHSRZLHĂFL
Z\NRQXMHSROHFHQLHGRGDWNRZH
III. O dialogu
SRGUĊF]QLNPXOWLERRNVSRO=DSDPLĊWDM
1.
8F]QLRZLH]D]QDF]DMąZWHNĞFLHSRMHG\QF]HNZHVWLHZ\SRZLDGDQHSU]H]ERKDWHUyZRUD]WHNWyUHWZRU]ąGLDORJ
2.
&]\WDMąGHILQLFMĊGLDORJXLSURSRQXMą]QDNU\VXQNRZ\NWyU\XáDWZLLP]DSDPLĊWDQLHSRMĊFLDQS
dwie postaci z dymkami do wpisania tekstu
3.
&]\WDMąNRĔFRZ\IUDJPHQW]SRG]LDáHPQDUROH
4.
3UDFXMąFSDUDPLWZRU]ąGLDORJNWyU\PyJáE\E\üSRSURZDG]RQ\QD%DOX']LZDNyZPLĊG]\SU]HPLHQLRQ\PL±
0LNRáDMHPDG\UHNWRUHPPLĊG]\GLDEáDPLD0LNRáDMHP
]D]QDF]DGLDORJw WHNĂFLHSRGDMH
SURSR]\FMHWHPDWöZGRUR]PRZ\
ERKDWHUöZ
F]\WDWHNVWz SRG]LDïHPQDUROH
Z\P\ĂOD]QDNLU\VXQNRZH
]DSLVXMHGLDORJLERKDWHUöZ
IV. Wygląd jest ważny – opis jako element narracji
SRGUĊF]QLNPXOWLERRNVSRO=DEDZ\Z\REUDĨQL 1.
1.
8F]QLRZLHZ\NRQXMąSROHFHQLHQS
Dyrektor przybrał wygląd Mikołaja, twarz miał w piegach, ręce poplamione atramentem, obgryzione paznokcie; był w ubraniach
ucznia, w dżinsowych spodniach nosił gumę do żucia, jedynie głos mu się nie zmienił.
Mikołaj wyglądał jak dyrektor, ubrany był w garnitur, nosił krawat i eleganckie trzewiki.
2.
8F]QLRZLHRSLVXMąMDNZ\REUDĪDMąVRELHSRVWDFLGLDEáyZQDV]NROQ\FKNRU\WDU]DFK
3.
2SLVXMąMDNPRJáDE\Z\JOąGDüVDODJLPQDVW\F]QDSU]\JRWRZDQDQD%DO']LZDNyZ
4.
1DXF]\FLHOF]\WDGDOV]\IUDJPHQWSRZLHĞFLNWyU\SR]ZROLXF]QLRPSRUyZQDüZáDVQHZ\REUDĪHQLD]]DSURSRQR-
ZDQ\PLZXWZRU]HSU]H]DXWRUNĊ
Z furkotem opadły kolejno rolety na okna sali gimnastycznej. Zrobiło się ciemno, ciemniej, w końcu zapadł atramentowy mrok.
W ciemności Natka odnalazła dłoń Mikołaja.
– A teraz uważaj! – szepnął chłopiec.
Scenariusze lekcji
|
Klasa 4
© Copyright by WSiP sp. z o.o., Warszawa 2012
26
Rozległ się szklany dźwięk dzwonków, wtórował im flet. Nastrojowa muzyka wypełniła mrok. Kolejno zapalały się niewidzialne
dotąd sznury choinkowych lampek. W ich świetle wynurzyła się kolorowa dekoracja – podest z muzykami, bufet, nakryte stoły,
stosy słodyczy, wirujący diabelski młyn, wiatrak ozdobiony światełkami… Z sufitu sypnęło się srebrne confetti. Mikołaj zerknął na
nieruchomy profil dziewczyny. Zaczarowany świat wyłonił się z ciemności. Natka patrzyła urzeczona.
RSLVXMHSU]HPLHQLRQ\FKERKDWHUöZ RSLVXMHVDOÚ
RSLVXMHSRVWDFLHGLDEïöZ
V. Nieoczekiwana zmiana miejsc
SRGUĊF]QLNPXOWLERRNVSRO
1.
8F]QLRZLHF]\WDMąQDJáRV]PLDQ\ZUHJXODPLQLHV]NROQ\P]DSURSRQRZDQHSU]H]0LNRáDMD
2.
3U]HNV]WDáFDMąWH]DVDG\QDNROHMQHSXQNW\UHJXODPLQXQS
Nie wolno wystawiać ocen dopuszczających i niedostatecznych, chyba że uczeń sobie ich zażyczy.
Nie można wyrywać ucznia do odpowiedzi bez uprzedzenia.
Klasówki mogą być przeprowadzane tylko w pierwszy wtorek miesiąca.
Uczniowie nie mogą być karani fizycznie.
Nauczyciele powinni zaakceptować fryzury i stroje uczniów.
3.
1DXF]\FLHOUR]GDMHVSHFMDOQHRNXODU\]NDUWRQX8F]QLRZLHSU]HGVWDZLDMąRFHQ\UHJXODPLQX]UyĪQ\FKSXQNWyZ
ZLG]HQLDQS
Dzięki nowym zasadom wiemy, kiedy trzeba przypilno-
wać dziecko, aby się przygotowało do sprawdzianu.
Chcielibyśmy jednak znać jego rzeczywiste umiejętności i wiedzieć, na
jaką ocenę zasługuje. Karygodne były wcześniejsze kary wprowadzane
przez nauczycieli czy wypadki poniżania uwagami na temat wyglądu.
Regulamin wprowadza rozsądne regulacje. Dobrze, że
nasze pociechy zostaną trochę odciążone i będą wiedzia-
ły, że mogą bez nerwów wchodzić do klasy, wielogodzinny
stres rujnował ich zdrowie.
Rodzice
Uczniowie
Nowy regulamin to świetny pomysł! Nie będziemy
musieli przeżywać koszmarnych chwil na każdej lekcji,
nie będziemy musieli się stresować przez cały miesiąc,
nikt nie będzie nas poniżał cielesnymi karami.
Będziemy mogli ubierać się kolorowo, tak jak każdemu to
pasuje. To wzmocni poczucie naszej tożsamości, podkreśli
naszą indywidualność i niepowtarzalność.
Nauczyciele
Sprawdziany zapowiadamy zawsze z wyprzedzeniem,
ale nie zawsze da się je przeprowadzić w określonym
dniu, więc ten punkt regulaminu jest bezsensowny.
Zbyt kolorowe stroje i ekstrawaganckie fryzury rozpra-
szają uczniów i odciągają od nauki.
Szkoła to instytucja, która ma przygotować uczniów do
dorosłego życia. Jeżeli nie zdobędą oni odpowiedniej
wiedzy, nie zdadzą w przyszłości życiowych egzaminów.
Nic lepiej nie motywuje do uczenia, jak świadomość, że
można w każdej chwili odpowiadać przed tablicą czy pisać
kartkówkę.
F]\WDRGSRZLHGQLHIUDJPHQW\WHNVWX ]DSLVXMHVNUöWRZRSXQNW\
UHJXODPLQX
RFHQLDZSURZDG]RQ\UHJXODPLQ
z
UöĝQ\FKSXQNWöZZLG]HQLD
Scenariusze lekcji
|
Klasa 4
© Copyright by WSiP sp. z o.o., Warszawa 2012
27
VI. Szkolne zasady
SRGUĊF]QLNPXOWLERRNVSRO
1.
8F]QLRZLHSUDFXMąFZJUXSDFKZ\NRQXMąSROHFHQLH
2.
3UH]HQWXMąVZRMHSUDFH
3.
:\ELHUDMąQDMLVWRWQLHMV]H]DVDG\]DFKRZDQLDVLĊSRGF]DVOHNFMLMĊ]\NDSROVNLHJRQS
Bądź kreatywny i aktywny.
Przedstawiaj swoje opinie i pozwól innym to robić.
Nie krytykuj wypowiedzi kolegów i koleżanek.
Bądź zawsze przygotowany do lekcji: odrabiaj zadania, wykonuj ćwiczenia, czytaj lektury.
podaje swoje propozycje zasad
redaguje zasady i
SUH]HQWXMHMH
ZVND]XMHQDMZDĝQLHMV]HSXQNW\
i
X]DVDGQLDVZöMZ\EöU
VII. Omówienie zadania domowego
SRGUĊF]QLNV=DGDQLHSURMHNWRZHüZLF]HQLDGROHNFMLQD:6L3QHWSO
XNïDGD]GDQLHz F]DVRZQLNLHP
LQVSLURZDÊGRW\F]ÈFHDXWRUNL
SRZLHĂFL
SU]\JRWRZXMHHVWHW\F]Q\]DSLV
XVWDORQ\FK]DVDGNWöU\EÚG]LHPRĝQD
SRZLHVLÊw NODVLH
Z\NRQXMH]DGDQLHSURMHNWRZH
F]\WD]DPLHV]F]RQ\w SRGUÚF]QLNXIUDJPHQWSRZLHĂFL0DïJRU]DW\0XVLHURZLF]6]öVWDNOHSND
Z\NRQXMH]DGDQLDGROHNFMLw HOHNWURQLF]Q\P]HV]\FLHÊZLF]HñQD:6L3QHWSO